SuperTuxKart - en to uk translation catalogue (1053 entries)

note: I18N: In Android UI, po_extract_game_data
en: Extracting game data...
uk: Видобування ігрових даних...

note: I18N: In Android UI, po_extract_error
en: Game data extraction error
uk: Помилка видобування ігрових даних

note: I18N: In Android UI, po_extract_error_msg
en: Check remaining device space or reinstall SuperTuxKart.
uk: Перевірте наявність місця на пристрої або перевстановіть SuperTuxKart.

note: I18N: In Android UI, po_quit I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen
en: Quit
uk: Вийти

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Christoffel Columbus
uk: Крістофер Коламбус

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Play every official track at least once.
uk: Зіграйте на всіх офіційних треках, хоча б один раз.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Strike!
uk: Страйк!

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Hit 10 karts with a bowling-ball.
uk: Вцілити 10 картів кулею для боулінгу.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Arch Enemy
uk: Запеклий ворог

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Hit the same kart at least 5 times in one race.
uk: Вцілити того самого супротивника 5 разів за гонку.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Marathoner
uk: Учасник марафону

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Finish a race with at least twice the track's default lap number.
uk: Завершити перегони з кількістю кіл, принаймні вдвічі більшою за типову.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Skid-row
uk: Швидкі Ковзани

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Skid 5 times in a single lap.
uk: Зробити 5 заносів на одному колі.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Gold driver
uk: Золоті руки

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Win against at least 3 AIs in normal race, time-trial, and follow the leader.
uk: Перемогти принаймні 3 штучних супротивників у звичайних перегонах, часовому випробуванні й слідуванню за лідером.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Powerup Love
uk: Любитель бонусів

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Use 10 or more powerups in a race.
uk: Використайте 10 або більше бонусів впродовж гонки.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Unstoppable
uk: Не зупинити

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Win 5 single races in a row against at least 3 AIs. Beware, restarting a race counts as a loss.
uk: Перемогти принаймні 3 штучних супротивників у 5 самотніх перегонах поспіль. Зауважте, перезапуск перегонів — поразка.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Banana Lover
uk: Любитель бананів

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Collect at least 5 bananas in one race.
uk: Зібрати 5 бананів впродовж гонки

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: It's secret
uk: Це таємниця

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Really ... a secret.
uk: Дійсно ... таємниця.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Mosquito Hunter
uk: Мисливець на комах

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Take your opponents for mosquitos! With the swatter, squash them at least 5 times in a race.
uk: Ваші суперники — москіти! Вдарте їх хлопавкою принаймні 5 разів протягом перегонів.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Beyond Luck
uk: За межами удачі

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Win 10 single races in a row in Expert or SuperTux against at least 5 AIs. Beware, restarting a race counts as a loss.
uk: Перемогти принаймні 5 штучних супротивників у 10 самотніх перегонах поспіль як експерт чи SuperTux. Зауважте, перезапуск перегонів — поразка.

note: I18N: ./data/grandprix/1_penguinplayground.grandprix
en: Penguin Playground
uk: Ігровий Майданчик Пінгвіна

note: I18N: ./data/grandprix/2_offthebeatentrack.grandprix
en: Off the Beaten Track
uk: По бездоріжжю

note: I18N: ./data/grandprix/3_tothemoonandback.grandprix
en: To the Moon and Back
uk: До місяця і назад

note: I18N: ./data/grandprix/4_atworldsend.grandprix
en: At World's End
uk: На краю світу

note: I18N: ./data/gui/dialogs/addons_loading.stkgui I18N: Add-on screen action
en: Install
uk: Встановити

note: I18N: ./data/gui/dialogs/addons_loading.stkgui I18N: Add-on screen action
en: Uninstall
uk: Вилучити

note: I18N: ./data/gui/dialogs/addons_loading.stkgui I18N: Add-on screen action I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info action I18N: ./data/gui/dialogs/high_score_info_dialog.stkgui I18N: High score info screen action I18N: ./data/gui/dialogs/select_challenge.stkgu
en: Back
uk: Повернутися

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/init_android.stkgui
en: Select a type of control that you prefer
uk: Обери тип керування

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/init_android.stkgui I18N: Control type I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Accelerometer
uk: Акселерометр

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/init_android.stkgui I18N: Control type I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.
en: Gyroscope
uk: Гіроскоп

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/init_android.stkgui I18N: Control type
en: Steering wheel
uk: Кермо

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/init_android.stkgui I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Auto acceleration
uk: Авто-акселерація

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/init_android.stkgui
en: You can change it later in touch device settings.
uk: Ти можеш змінити це пізніше в налаштуваннях сенсорного пристрою.

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/init_android.stkgui I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings I18N: ./data/gui/dialogs/ka
en: Apply
uk: Застосувати

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui
en: Touch Device Settings
uk: Параметри сенсорного пристрою

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: Tab in help menu I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/
en: General
uk: Головна

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Device enabled
uk: Пристрій увімкнено

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Inverted buttons
uk: Інвертовані кнопки

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Buttons scale
uk: Кнопки масштабу

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Advanced
uk: Додатково

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Deadzone
uk: Мертва зона

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Sensitivity X
uk: Чутливість X

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Sensitivity Y
uk: Чутливість Y

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui
en: Restore defaults
uk: Відновити стандартне

note: I18N: ./data/gui/dialogs/confirm_dialog.stkgui I18N: In a 'are you sure?' dialog
en: Yes
uk: Так

note: I18N: ./data/gui/dialogs/confirm_dialog.stkgui I18N: In a 'are you sure?' dialog I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings I18N: ./data/gui/dialogs/enter_address_dialog.stkgui I18N: 
en: Cancel
uk: Скасувати

note: I18N: ./data/gui/dialogs/confirm_resolution_dialog.stkgui I18N: In the 'confirm resolution' dialog, that's shown when switching resoluton I18N: ./data/gui/dialogs/online/registration_terms.stkgui I18N: In the registration dialog I18N: ./data/gui/dialogs/online/user_info_dialog.stkgui I18N: User info
en: Accept
uk: Прийняти

note: I18N: ./data/gui/dialogs/confirm_resolution_dialog.stkgui I18N: In the 'confirm resolution' dialog, that's shown when switching resoluton
en: Revert
uk: Відмінити

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui
en: Camera Settings
uk: Параметри камери

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera settings
en: Player camera
uk: Камера гравця

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen
en: FOV
uk: Поле зору

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen
en: Distance
uk: Відстань

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen
en: Angle
uk: Кут

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen
en: Smooth camera
uk: Розмита камера

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera settings
en: Backward camera
uk: Камера заднього огляду

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen
en: Follow ball in soccer mode
uk: Стежити за м'ячем у режимі футболу

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen
en: Reset
uk: Скинути

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui
en: Graphics Settings
uk: Графічні налаштування

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Advanced pipeline (lights, etc.)
uk: Розширені налаштування (освітлення тощо)

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Shadows
uk: Тіні

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Bloom
uk: Підсвічування

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Light shaft (God rays)
uk: Промені світла

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Ambient occlusion
uk: Навколишнє затемнення

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Depth of field
uk: Глибина різкості

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Glow (Outlines)
uk: Cвітіння (обриси)

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Anti-aliasing
uk: Згладжування

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Motion blur
uk: Помутніння у русі

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Image-based lighting
uk: Освітлення на основі зображення

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Light Scattering
uk: Розсіювання світла

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Animated characters
uk: Анімовані персонажі

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Texture compression
uk: Стиснення текстур

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Particle effects
uk: Ефекти частинок

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Rendered image quality
uk: Якість зображення

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Geometry detail
uk: Деталі геометрії

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: * Restart STK to apply new settings
uk: * Перезапустіть гру, щоб застосувати нові налаштування

note: I18N: ./data/gui/dialogs/debug_slider.stkgui I18N: ./data/gui/dialogs/online/change_password.stkgui I18N: In the change password dialog I18N: ./data/gui/dialogs/online/notification_dialog.stkgui I18N: User info dialog I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_info.stkgui I18N: In the recovery dialog 
en: Close
uk: Закрити

note: I18N: ./data/gui/dialogs/enter_address_dialog.stkgui I18N: In the enter address dialog I18N: ./data/gui/dialogs/general_text_field_dialog.stkgui I18N: In the general textfield dialog I18N: ./data/gui/dialogs/online/achievement_progress_dialog.stkgui I18N: ./data/gui/dialogs/online/player_rankings_di
en: OK
uk: Гаразд

note: I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info action I18N: ./data/gui/screens/track_info.stkgui I18N: In the track info screen
en: Record the race for ghost replay
uk: Записати гонку для повтору з привидом

note: I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info action
en: Watch replay only
uk: Дивитися тільки повтор

note: I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info action
en: Compare to another ghost
uk: Порівняти з іншим привидом

note: I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info screen action I18N: ./data/gui/dialogs/high_score_info_dialog.stkgui I18N: High score info screen action I18N: ./data/gui/dialogs/select_challenge.stkgui I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix i
en: Start Race
uk: Почати гонку

note: I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info screen action
en: Compare ghost
uk: Порівняти привид

note: I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info action I18N: ./data/gui/dialogs/high_score_info_dialog.stkgui I18N: High score info screen action I18N: ./data/gui/dialogs/online/user_info_dialog.stkgui I18N: User info dialog I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I1
en: Remove
uk: Видалити

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/achievement_progress_dialog.stkgui I18N: Objective shown in achievement dialog
en: Goal
uk: Ціль

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/achievement_progress_dialog.stkgui I18N: Progress shown in achievement dialog I18N: Progress in achievement
en: Progress
uk: Прогрес

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/change_password.stkgui I18N: In the change password dialog
en: Password Change
uk: Зміна пароля

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/change_password.stkgui I18N: In the change password dialog
en: Current Password
uk: Поточний пароль

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/change_password.stkgui I18N: In the change password dialog
en: New Password
uk: Новий пароль

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/change_password.stkgui I18N: In the change password dialog I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog
en: Confirm
uk: Підтвердити

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/change_password.stkgui I18N: In the change password dialog I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_input.stkgui I18N: In the recovery dialog
en: Submit
uk: Відправити

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button
en: Back to Race
uk: Повернутися до гонки

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Show in network ingame dialog to allow user to go back to lobby to end spectating (for example)
en: Back to lobby
uk: Повернутися до лобі

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button
en: Restart Race
uk: Почати гонку спочатку

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button I18N: ./data/gui/dialogs/race_paused_dialog.stkgui
en: Give Up Race
uk: Здатися

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.stkgui I18N: In the in-game dialog I18N: ./data/gui/dialogs/race_paused_dialog.stkgui I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen
en: Options
uk: Параметри

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.stkgui I18N: In the in-game dialog I18N: ./data/gui/dialogs/race_paused_dialog.stkgui I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen
en: Help
uk: Довідка

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button
en: Quit Server
uk: Покинути сервер

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/notification_dialog.stkgui I18N: User info dialog I18N: ./data/gui/dialogs/online/user_info_dialog.stkgui
en: View
uk: Вигляд

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/player_rankings_dialog.stkgui I18N: In player rankings dialog
en: Top 10 players
uk: Топ 10 гравців

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/player_rankings_dialog.stkgui
en: Refresh
uk: Оновити

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_info.stkgui I18N: In the recovery dialog I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_input.stkgui
en: Account Recovery
uk: Відновлення акаунту

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_info.stkgui I18N: In the recovery dialog
en: You will receive an email with further instructions on how to reset your password. Please be patient and be sure to check your spam folder.
uk: Ви отримаєте електронного листа з подальшими інструкціями для відновлення паролю. Будь ласка, будьте терплячими, також перевірте ваш каталог із Спамом.

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_input.stkgui
en: Fill in the username and email address you supplied at registration to be able to reset your password.
uk: Вкажіть ім’я користувача та електронну адресу, які Ви вказували при реєстрації, щоб мати змогу відновити пароль.

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_input.stkgui I18N: In the recovery dialog I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Username
uk: Користувач

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_input.stkgui I18N: In the recovery dialog I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog
en: Email
uk: Ел. пошта

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/registration_terms.stkgui I18N: In the registration dialog
en: Terms and Agreement
uk: Угода та умови

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/registration_terms.stkgui I18N: In the registration dialog
en: I agree to the above terms and am 13 years or older.
uk: Я погоджуюсь зі вказаними вище умовами і мені більше ніж 13 років.

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: In the server configuration screen
en: Server Configuration
uk: Налаштування сервера

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: In the server configuration screen I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: In the server creation screen
en: Difficulty
uk: Складність

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Difficulty I18N: ./data/gui/dialogs/select_challenge.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: ./data/gui/screens/race_setup.stkgui
en: Novice
uk: Початківець

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Difficulty I18N: ./data/gui/dialogs/select_challenge.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: ./data/gui/screens/race_setup.stkgui
en: Intermediate
uk: Середній рівень

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Difficulty I18N: ./data/gui/dialogs/select_challenge.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: ./data/gui/screens/race_setup.stkgui
en: Expert
uk: Експерт

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: In the server configuration screen I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: In the server creation screen
en: Game mode
uk: Режим гри

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Multiplayer game mode I18N: ./data/gui/screens/high_score_selection.stkgui I18N: In the high score selection screen I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: Game mode
en: Normal Race
uk: Звичайна гонка

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Multiplayer game mode I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen I18N: ./data/gui/screens/high_score_selection.stkgui I18N: In the high score selection screen I18N: ./data/
en: Time Trial
uk: Гонка на час

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Multiplayer game mode I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui
en: Battle
uk: Битва

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Multiplayer game mode I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: Game mode
en: Soccer
uk: Футбол

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_info_dialog.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Password
uk: Пароль

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_info_dialog.stkgui I18N: In the server info dialog
en: Join
uk: Приєднатись

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_info_dialog.stkgui I18N: In the server info dialog
en: Bookmark this server
uk: Додати сервер в закладки

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/splitscreen_player_dialog.stkgui I18N: Splitscreen player in network
en: Add player
uk: Додати гравця

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/splitscreen_player_dialog.stkgui I18N: Splitscreen player in network
en: Name
uk: Ім’я

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/splitscreen_player_dialog.stkgui I18N: Splitscreen player in network
en: Handicap
uk: Обмеження

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/splitscreen_player_dialog.stkgui I18N: Splitscreen player in network
en: Press the 'All players ready' button after the player list is ready.
uk: Натисни "Всі гравці готові" коли список гравців готовий.

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/splitscreen_player_dialog.stkgui I18N: Splitscreen player in network
en: All players ready
uk: Всі гравці готові

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/splitscreen_player_dialog.stkgui I18N: Splitscreen player in network
en: Clear players
uk: Очистити гравців

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/user_info_dialog.stkgui I18N: User info dialog
en: User Info
uk: Інформація про користувача

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/user_info_dialog.stkgui I18N: User info dialog
en: Add Friend
uk: Додати друга

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/user_info_dialog.stkgui I18N: User info dialog
en: Decline
uk: Відхилити

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/vote_dialog.stkgui I18N: In the vote dialog
en: Vote
uk: Голосувати

note: I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.stkgui I18N: ./data/gui/dialogs/race_paused_dialog.stkgui
en: Paused
uk: Пауза

note: I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.stkgui I18N: In the in-game dialog
en: Back to Game
uk: Повернутися до гри

note: I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.stkgui I18N: In the in-game dialog
en: Select kart
uk: Оберіть карт

note: I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.stkgui I18N: In the in-game dialog
en: Back to menu
uk: Повернутись до меню

note: I18N: ./data/gui/dialogs/press_a_key_dialog.stkgui I18N: When changing input configurations
en: Press fully and release...
uk: Натисніть повністю і відпустіть ...

note: I18N: ./data/gui/dialogs/press_a_key_dialog.stkgui I18N: When configuring input
en: Assign to ESC key
uk: Призначити кнопці „ESC“

note: I18N: ./data/gui/dialogs/press_a_key_dialog.stkgui I18N: When configuring input
en: Assign nothing
uk: Нічого не призначено

note: I18N: ./data/gui/dialogs/select_challenge.stkgui I18N: ./data/gui/screens/race_setup.stkgui I18N: ./data/gui/screens/soccer_setup.stkgui
en: Race Setup
uk: Налаштування гонки

note: I18N: ./data/gui/dialogs/tutorial_message_dialog.stkgui I18N: Button in tutorial I18N: ./data/gui/screens/cutscene.stkgui I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_lose.stkgui I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_win.stkgui I18N: ./data/gui/screens/karts.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/network_karts
en: Continue
uk: Продовжити

note: I18N: ./data/gui/screens/addons_screen.stkgui
en: SuperTuxKart Addons
uk: Додатки SuperTuxKart

note: I18N: ./data/gui/screens/addons_screen.stkgui I18N: In addons screen, in the filtering bar, to enable a filter that will show only recently updated items
en: Updated
uk: Оновлено

note: I18N: ./data/gui/screens/addons_screen.stkgui I18N: In addons screen, in the filtering bar, to enable a filter that will show only items with good rating
en: Rating >=
uk: Оцінка >=

note: I18N: ./data/gui/screens/addons_screen.stkgui I18N: In the addons screen
en: Karts
uk: Карти

note: I18N: ./data/gui/screens/addons_screen.stkgui I18N: In the addons screen I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix info screen
en: Tracks
uk: Траси

note: I18N: ./data/gui/screens/addons_screen.stkgui I18N: In the addons screen I18N: ./data/gui/screens/arenas.stkgui I18N: Section in arena tracks selection screen
en: Arenas
uk: Арени

note: I18N: ./data/gui/screens/addons_screen.stkgui I18N: In addons screen, above the list of addons to be installed
en: Installed
uk: Встановлено

note: I18N: ./data/gui/screens/arenas.stkgui I18N: track group I18N: ./data/gui/screens/easter_egg.stkgui I18N: In the UI options, Camera setting: Standard
en: Standard
uk: Стандартні

note: I18N: ./data/gui/screens/arenas.stkgui I18N: track group I18N: ./data/gui/screens/easter_egg.stkgui I18N: arena group name I18N: track group name I18N: kart group name
en: Add-Ons
uk: Додатки

note: I18N: ./data/gui/screens/arenas.stkgui I18N: track group I18N: ./data/gui/screens/easter_egg.stkgui I18N: Time filters for add-ons I18N: name of the tab that will show arenas from all groups I18N: name of the tab that will show tracks from all groups
en: All
uk: Усе

note: I18N: ./data/gui/screens/credits.stkgui I18N: Title in credits screen
en: Credits
uk: Учасники проекту

note: I18N: ./data/gui/screens/easter_egg.stkgui I18N: Section in easter egg tracks selection screen I18N: ./data/gui/screens/tracks_and_gp.stkgui I18N: In the track and grand prix selection screen I18N: ./data/gui/screens/tracks.stkgui I18N: In the track selection screen
en: All Tracks
uk: Усі траси

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I18N: Title in edit grand prix screen
en: Edit Grand Prix
uk: Змінити Велике Змагання

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I18N: Menu item
en: Move up
uk: Вгору

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I18N: Menu item
en: Move down
uk: Вниз

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I18N: Menu item I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Add
uk: Додати

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I18N: Menu item I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_editor.stkgui
en: Edit
uk: Змінити

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I18N: Menu item
en: Save
uk: Зберегти

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_track.stkgui I18N: In the edit track screen
en: Number of laps:
uk: Кількість кіл:

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_track.stkgui I18N: In the edit track screen
en: Reverse:
uk: Зворотній порядок:

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen
en: Ghost Replay Selection
uk: Вибір повтору гонки з привидом

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen I18N: ./data/gui/screens/high_score_selection.stkgui I18N: In the high score selection screen I18N: Game mode
en: Egg Hunt
uk: Полювання за яйцями

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen
en: Only show the best times
uk: Показувати лиш найкращий час

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen
en: Compare replay
uk: Порівняти повтори

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen
en: Only show replays matching the current difficulty
uk: Показувати повтори, що відповідають поточному рівню складності

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen
en: Only show replays matching the current version
uk: Показувати лише повтори, що відповідають поточній версії

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen
en: Hide multiplayer replays
uk: Приховати колективні повтори

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen
en: Record a ghost replay
uk: Записати повтор гонки з привидом

note: I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix info screen
en: AI karts
uk: Штучний інтелект суперників

note: I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix info screen
en: Reverse
uk: Зворотній порядок

note: I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix info screen I18N: In track screen
en: Maximum time (min.)
uk: Максимальний час (хв.)

note: I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix info screen
en: Track group
uk: Група треків

note: I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix info screen
en: Continue saved GP
uk: Продовжити Велике змагання

note: I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_editor.stkgui I18N: Title in grand prix editor screen
en: Grand Prix editor
uk: Редактор Великого Змагання

note: I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_editor.stkgui I18N: Menu item
en: New
uk: Новий

note: I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_editor.stkgui I18N: Menu item
en: Copy
uk: Скопіювати

note: I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_editor.stkgui I18N: Menu item I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Rename
uk: Перейменувати

note: I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_lose.stkgui I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_win.stkgui
en: Save Grand Prix
uk: Зберегти Велике Змагання

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui
en: SuperTuxKart Help
uk: Довідка SuperTuxKart

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: Tab in help menu I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui
en: Game Modes
uk: Режим гри

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: Tab in help menu I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui
en: Powerups
uk: Бонуси

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: Tab in help menu I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui
en: Bananas
uk: Банани

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: Tab in help menu I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui I18N: ./dat
en: Story Mode
uk: Режим історії

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: Tab in help menu I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui
en: Kart classes
uk: Класи картів

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: Tab in help menu I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui
en: Multiplayer
uk: Колективна гра

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui
en: Start the tutorial
uk: Розпочати навчання

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: In the help menu
en: Collect blue gift boxes, they will give you powerups.
uk: Збирай блакитні коробки: вони дадуть тобі знаряддя чи інші підсилення

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: In the help menu
en: Avoid bananas!
uk: Уникай бананів!

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: In the help menu
en: Collecting nitro allows you to get speed boosts whenever you wish by pressing the appropriate key or button. You can see your current level of nitro in the gauge at the bottom-right of the race screen.
uk: Збирай заряди "нітро", що дають можливість збільшувати швидкість, коли це потрібно, після натискання відповідної кнопки. Поточний рівень заряду  можна побачити на панелі знизу-праворуч.

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: In the help menu
en: If you see a button with a lock like this one, you need to complete a challenge to unlock it.
uk: Якщо ви бачите замок, то це означає, що вам необхідно завершити змагання, щоб розблокувати його.

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: In the help menu
en: You can skid by pressing a special key or button. Successive short skids help to take sharp turns; while medium skids will boost your speed, long skids more so. You can't stop turning while skidding, so orient your kart carefully before!
uk: Для заносу затисніть відповідну клавішу чи кнопку. Черга коротких заносів спрощує різкий поворот. Занос прискорює вас. Тривалий занос прискорює сильніше. Припинити обертання при заносі неможливо, тож обережно скеровуйте карт заздалегідь!

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: In the help menu
en: You can get a startup boost by pressing the accelerate button at 'Set!', before the race's start.
uk: Отримаєте прискорення на старті, якщо затиснете кнопку прискорення на слові «Увага!» перед початком перегонів.

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: in the help screen
en: * Current key bindings can be seen/changed in the Options menu
uk: * Поточні призначення клавіш можна подивитись/змінити в меню Параметри

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui
en: SuperTuxKart features several game modes:
uk: SuperTuxKart містить декілька режимів гри:

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: Regular Race: All blows allowed, so collect powerups and use them smartly!
uk: Звичайна гонка: Усі витівки дозволено, отож збирай підсилювачі та використовуй їх розумно!

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: Time Trial: Contains no powerups, so only your driving skills matter!
uk: Гонка на час: не містить підсилень, так що лише твої навички кермування мають значення!

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: Follow the leader: Run for second place, as the last kart will be disqualified every time the counter hits zero. Beware: going in front of the leader will get you eliminated too!
uk: Прямуй за лідером: Їдьте на другому місці, останній карт буде дискваліфікований кожного разу коли лічильник добігатиме нуля. Обрережно: переганяючи лідера ти будеш дискваліфікований з гонки!

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: There are 3 types of battle mode: In 3 Strikes Battle, you need to hit others with weapons until they lose all their lives. In Free-For-All, the player who hits others the most will win in a given hit or time limit. In Capture The Flag, your team needs to bring the flag of the other team to your own flag base, as long as your flag is not captured by the other team.
uk: Режим битви має 3 різновиди: У битві трьох ударів застосовуйте зброю проти інших, поки вони не втратять усі життя. У вільному режимі перемагає та чи той, хто завдає іншим найбільше ударів з урахуванням обмеження на точність або час. У захопленні прапора ваша команда має привезти прапор іншої на свою базу й запобігти захопленню вашого прапора іншою командою.

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: Soccer: Use your kart to push the ball into the goal.
uk: Футбол: Використовуйте свій карт, щоб забити м’яч у ворота.

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: Egg hunt: Explore tracks to find all hidden eggs.
uk: Полювання за яйцями: Дослідіть трек та знайдіть всі сховані яйця.

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: Ghost replay: Race against ghost replays in time-trial or egg hunt mode, and record your own!
uk: Повтор привида: Спробуйте перемогти запис у перегонах на час або полюванні за яйцями — й зробіть свій запис!

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: * Many of these game modes can also be played in a Grand Prix fashion: instead of playing a single race, you play many in a row. The better you rank, the more points you get. In the end, the player with the most points wins the cup.
uk: * У більшу частину цих видів гри можна зіграти у Великому Змаганні: замість однієї траси, Ви проїжджаєте декілька одразу. Чим вищий рейтинг, тим більше очок ви отримуєте. У результаті гравець з більшою кількістю очок виграє кубок.

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: In the help menu
en: To help you win, there are some powerups you can collect:
uk: Для того, аби перемогти, збирай наступні підсилення:

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: BubbleGum - protect yourself with a shield, or use while looking back to leave a sticky pink puddle behind you.
uk: Жувальна гумка - захистить тебе за допомогою щита або під час погляду назад залишає липкий рожевий слід на дорозі.

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: Zipper - will give you a strong speed boost. But beware of not losing control of your kart!
uk: Блискавка - надасть тобі сильне прискорення. Але обережно, не втрать контроль на картом!

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: Cake - thrown at the closest rival, best on short ranges and long straights. It also affects other karts close to the explosion.
uk: Кекс — кидається в найближчого суперника, діє найкраще на коротких дистанціях та довгих прямих. Ефект від вибуху також впливає на карти поруч

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: Plunger - throw straight to pull an opponent back, or throw while looking back to make one lose sight.
uk: Вантуз — кидається прямо вперед, щоб зачепитися за опонента, або назад, щоб засліпити його.

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: Bowling Ball - goes straight until it strikes, it can bounce off walls. If you are looking back, it will be thrown backwards.
uk: Куля для боулінгу - летить вперед поки не влучить. Може відскочити від стіни. Якщо ти озирнешся назад, вона буде кинута у зворотному напрямку.

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: Parachute - slows down all karts in a better position.
uk: Парашут — сповільнює усі карти, що мають кращу позицію.

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: Swapper - gift boxes are transformed into bananas, nitro cans into bubblegums, and vice versa for a short time.
uk: Замінювач — коробки з бонусами перетворюються на банани, нітро на жувальну гумку, та навпаки, на невеликий проміжок часу.

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: Basket Ball - bounces after the leader, and might squash and slow down karts down on the way.
uk: Баскетбольний м’яч - стрибає за лідером, та може чавити та сповільняти карти на своєму шляху.

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: Swatter - will squash karts close by, slowing them down. Can also be used to remove parachutes and bombs.
uk: Хлопавка для мух — прихлопне карти, що проїжджають поруч, тим самим сповільнюючи їх. З її допомогою можна прибрати парашут чи бомбу.

note: I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui
en: Hitting a banana can result in one of the following being attached to the kart:
uk: Після наїзду на банан, щось з наступного прилипне до карта:

note: I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: In the help menu
en: Anchor - slows down the kart suddenly.
uk: Якір - раптово сповільнить карт.

note: I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: In the help menu
en: Parachute - slows down the kart, more progressively than the anchor. The faster you go, the stronger it slows you down.
uk: Парашут - сповільнить карт, більш прогресивний ніж якір. Швидше ти рухаєшся тим сильніше сповільнення.

note: I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: In the help menu
en: Bomb - detonates after some amount of time, throwing the kart up in the air. Bump into another kart to transfer the bomb to it.
uk: Бомба - вибухне через короткий час, відкинувши карт в повітря. В'їдь в інший карт щоб підкинути бомбу іншому гравцю.

note: I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui
en: The evil Nolok has captured Gnu! Here are a few tips to help you:
uk: Злий Нолок захопив Гну! Ці кілька порад вам допоможуть:

note: I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: In the help menu
en: This icon on the minimap shows the available challenges you've not completed. In the top-right of the screen, it also tells you how many points you currently have. Complete as many challenges as possible, and Nolok will accept to race against you. Win to liberate Gnu!
uk: Цей значок на мапці показує доступні змагання, в яких ви ще не перемогли. Угорі праворуч екрана ви також бачите, скільки очок у вас наразі. Завершіть якнайбільше змагань — і Нолок погодиться на перегони з вами. Переможіть у цих перегонах, щоб визволити Гну!

note: I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: In the help menu
en: When you complete a challenge, you get a cup. Each cup is worth several points. The higher the difficulty you completed the challenge in, the better the cup and the more points it is worth.
uk: За перемогу в змаганні ви отримуєте кубок. Кожен кубок вартий декількох очок. Чим вищу складність змагання ви оберете, тим кращий і вартісніший буде кубок.

note: I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: In the help menu
en: When you get the number of points indicated below this icon, you'll be gifted a surprise. There are several to collect.
uk: Заробивши стільки очок, скільки зазначено під цим значком, ви отримаєте подарунок. Їх передбачено декілька.

note: I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui
en: Not all karts drive the same! They belong to classes with several differences:
uk: Не всіма картами керувати однаково! Їх поділено на класи з кількома відмінностями:

note: I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: In the help menu
en: Mass - there are three classes of karts, depending on their mass: light, medium and heavy. Heavier karts are less affected by parachutes and are more resistant to explosions.
uk: Маса. Є три класи картів залежно від маси: легкі, середні й важкі. На важчі карти менше впливають парашути й вибухи.

note: I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: In the help menu
en: Acceleration - especially useful at start, after an accident, or in tracks with a lot of sharp curves. The lighter the kart, the faster it accelerates, especially at low speeds.
uk: Розгін. Особливо важливий на старті, після аварії чи на трасі з багатьма різкими поворотами. Чим легший карт, тим швидше він прискорюється, особливо до малих швидкостей.

note: I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: In the help menu
en: Max speed - the higher it is, the faster the kart can go. Especially useful in tracks with straight lines and gentle curves. Heavier karts have a higher top speed.
uk: Максимальна швидкість. Чим вища, тим швидше карт зможе їхати. Особливо корисна на трасах із прямими лініями й спокійними поворотами. Важчі карти мають вищу максимальну швидкість.

note: I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: In the help menu
en: Nitro efficiency - The higher it is, the more speed you get from a can of nitro. A lighter kart will have higher nitro efficiency.
uk: Ефективність нітро. Чим вища, тим більше швидкості вам додаватиме балон нітро. Для легших картів нітро дієвіше.

note: I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: In the help menu
en: If you follow closely another kart for a few seconds, you'll get a slipstream speed bonus when you overtake it. The lighter your kart, the easier it is.
uk: Якщо близько прямуватимете за іншим картом декілька секунд, потік повітря додасть вам швидкості при обгоні. Чим легший ваш карт, тим простіший цей маневр.

note: I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui I18N: In the help menu
en: SuperTuxKart can be played in multiplayer mode online...:
uk: SuperTuxKart можна грати у колективному режимі в мережі...:

note: I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui I18N: In the help menu
en: First, select the 'online' icon in the main menu. Choose either local networking, or global networking (requires internet to be enabled in the options). Then, you can either create your own server with custom options, or search among a list of existing servers to join. Some of them are recommended servers with optionally ranked races.
uk: Спочатку виберіть значок "онлайн" у головному меню. Виберіть локальну мережу або глобальну мережу (, щоб увімкнути Інтернет у параметрах ). Потім ви можете створити власний сервер за допомогою спеціальних параметрів або шукати серед списку існуючих серверів, щоб приєднатися. Деякі з них рекомендуються серверами з необов'язковими гонками.

note: I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui I18N: In the help menu
en: Once in a server, a race will begin once its owner (symbolized with the crown) decides so. Official servers may auto-start races only when there are enough players. Then, you can choose your kart and vote for the next track to race on. An addon track is allowed only if it exists on all joined players and the server.
uk: Опинившись на сервері, гонка розпочнеться, як тільки її власник ( символізується з короною ) вирішить так. Офіційні сервери можуть автоматично запускати гонки лише тоді, коли є достатньо гравців. Тоді ви можете вибрати свій карт і проголосувати за наступний трек, на якому потрібно змагатися. Доріжка аддона дозволена лише в тому випадку, якщо вона існує на всіх об'єднаних програвачах і на сервері.

note: I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui I18N: In the help menu
en: ... or on the same device:
uk: ... або на схожому приладі:

note: I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui I18N: In the help menu
en: First, you will need several input devices. Use the input configuration screen to set them up. Multiple gamepads or joysticks are ideal: on keyboard(s), each player will need a different set of keys, and most keyboards are not appropriate for multiplayer because they don't support multiple simultaneous keypresses.
uk: По-перше, вам знадобиться кілька пристроїв введення. Використовуйте екран конфігурації входу, щоб налаштувати їх. Ідеальні кілька ігрових майданчиків або джойстиків: на клавіатурі ( s ) кожному гравцеві знадобиться інший набір клавіш, а більшість клавіатур не підходять для мультиплеєрів, оскільки вони не підтримують кілька одночасних натискань клавіш.

note: I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui I18N: In the help menu
en: When input devices are configured, select the 'Splitscreen Multiplayer' icon in the main menu. Each player can press the 'fire' key of their gamepad or keyboard to join the game, and use their input device to select their kart. The game continues when everyone selected their kart. Note that the mouse may not be used for this operation.
uk: Коли пристрої введення налаштовані, у головному меню виберіть значок "Роздільний багатокористувацький. Кожен гравець може натиснути клавішу "вогонь" своєї ігрової панелі або клавіатури, щоб приєднатися до гри, і використовувати свій пристрій введення, щоб вибрати свій карт. Гра триває, коли всі вибрали свій карт. Зауважте, що миша може не використовуватися для цієї операції.

note: I18N: ./data/gui/screens/high_score_selection.stkgui I18N: In the high score selection screen
en: High Score Selection
uk: Оберіть рекорд

note: I18N: ./data/gui/screens/high_score_selection.stkgui I18N: In the high score selection screen I18N: Game mode I18N: Lap Trial: Complete as many laps as possible in a given amount of time.
en: Lap Trial
uk: Більше кіл

note: I18N: ./data/gui/screens/high_score_selection.stkgui I18N: In the high score selection screen I18N: ./data/gui/screens/tracks_and_gp.stkgui I18N: In the track and grand prix selection screen
en: Grand Prix
uk: Велике Змагання

note: I18N: ./data/gui/screens/karts.stkgui I18N: In the kart selection (player setup) screen I18N: ./data/gui/screens/online/network_karts.stkgui
en: Choose a Kart
uk: Оберіть карт

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: Main menu button
en: Singleplayer
uk: Одиночна гра

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: Main menu button
en: Splitscreen Multiplayer
uk: Гра з розділенням екрану

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: Main menu button I18N: ./data/gui/screens/online/online.stkgui I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Online
uk: У мережі

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: Main menu button
en: Addons
uk: Додатки

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen
en: Tutorial
uk: Навчання

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen
en: High Scores
uk: Рекорди

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen I18N: ./data/gui/screens/online/profile_achievements_tab.stkgui I18N: Section in the profile screen
en: Achievements
uk: Досягнення

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen
en: Grand Prix Editor
uk: Редактор Великого Змагання

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen
en: About
uk: Про гру

note: I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: In the server creation screen
en: Server Creation
uk: Створення сервера

note: I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: In the server creation screen
en: Name of the server
uk: Назва сервера

note: I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: In the server creation screen
en: Max. number of players
uk: Макс. кількість гравців

note: I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: In the server creation screen
en: Password for private server (optional)
uk: Пароль до приватного сервера (якщо хочете)

note: I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: In the server creation screen
en: Create
uk: Створити

note: I18N: ./data/gui/screens/online/lan.stkgui
en: Local Networking
uk: Локальна мережа

note: I18N: ./data/gui/screens/online/lan.stkgui I18N: In the online multiplayer screen I18N: ./data/gui/screens/online/profile_servers.stkgui
en: Find Server
uk: Знайти сервер

note: I18N: ./data/gui/screens/online/lan.stkgui I18N: In the online multiplayer screen I18N: ./data/gui/screens/online/profile_servers.stkgui
en: Create Server
uk: Створити сервер

note: I18N: ./data/gui/screens/online/networking_lobby.stkgui I18N: In networking lobby I18N: In the networking lobby
en: Lobby
uk: Лобі

note: I18N: ./data/gui/screens/online/networking_lobby.stkgui I18N: In the network lobby
en: Start race
uk: Почати гонку

note: I18N: ./data/gui/screens/online/networking_lobby.stkgui I18N: In the network lobby I18N: In networking lobby to configuration server settings
en: Configuration
uk: Налаштування

note: I18N: ./data/gui/screens/online/online.stkgui I18N: In the networking menu
en: Enable splitscreen or player handicaps
uk: Увімкнути обмеження для звичайних гравців або гравців з розділенням екрану

note: I18N: ./data/gui/screens/online/online.stkgui I18N: Networking menu button
en: Local networking
uk: Локальна мережа

note: I18N: ./data/gui/screens/online/online.stkgui I18N: Networking menu button
en: Global networking
uk: Глобальна мережа

note: I18N: ./data/gui/screens/online/online.stkgui I18N: Networking menu button
en: Enter server address
uk: Вказати адресу серверу

note: I18N: ./data/gui/screens/online/online.stkgui I18N: Networking menu button
en: Your profile
uk: Ваш профіль

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_achievements_tab.stkgui I18N: In the achievements screen
en: Player rankings
uk: Рейтинги гравців

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_friends.stkgui I18N: Section in the profile screen
en: Friends
uk: Друзі

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_friends.stkgui I18N: In the profile screen
en: Look for more friends:
uk: Знайти більше друзів:

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_friends.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/user_search.stkgui
en: Search
uk: Пошук

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_servers.stkgui
en: Global Networking
uk: Глобальна мережа

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_servers.stkgui I18N: In the online multiplayer screen
en: Quick Play
uk: Швидка гра

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_settings.stkgui I18N: Section in the profile screen
en: Account Settings
uk: Налаштування акаунту

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_settings.stkgui I18N: In the online account settings screen
en: Password:
uk: Пароль:

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_settings.stkgui
en: Change
uk: Змінити

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog
en: Create User
uk: Створити користувача

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: Section in the register screen
en: New Online Account
uk: Новий Онлайн акаунт

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: Section in the register screen
en: Existing Online Account
uk: Існуючий Онлайн акаунт

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: Section in the register screen
en: Offline Account
uk: Офлайн акаунт

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog
en: Local Name
uk: Локальне ім’я

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog
en: Online Username
uk: Ім’я користувача онлайн

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Reset password
uk: Скинути пароль

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog
en: You can play without creating an online account by selecting an offline account. Though then you can not connect to friends, vote for addons etc. Please read our privacy statement at http://privacy.supertuxkart.net
uk: Ви можете грати без онлайн акаунту, вибравши офлайн акаунт. Проте, тоді Ви не зможете під’єднатись до друзів, голосувати за додатки тощо. Будь ласка, перегляньте нашу політику конфіденційності на http://privacy.supertuxkart.net

note: I18N: ./data/gui/screens/online/server_selection.stkgui
en: Server Selection
uk: Вибір сервера

note: I18N: ./data/gui/screens/online/server_selection.stkgui I18N: In the server selection screen
en: Show private server(s)
uk: Показати приватні сервер(и)

note: I18N: ./data/gui/screens/online/server_selection.stkgui I18N: In the server selection screen
en: Use IPv6 connection
uk: Використовувати з'єднання IPv6

note: I18N: ./data/gui/screens/online/user_search.stkgui
en: User search
uk: Пошук користувачів

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_language.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: ./data/gui/scre
en: SuperTuxKart Options
uk: Параметри SuperTuxKart

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: Section in the settings menu I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_language.stkgui I18N: ./data/gui/screens/opti
en: Graphics
uk: Графіка

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: Section in the settings menu I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_language.stkgui I18N: ./data/gui/screens/opti
en: Audio
uk: Аудіо

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: Section in the settings menu I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_language.stkgui I18N: ./data/gui/screens/opti
en: Interface
uk: Інтерфейс

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: Section in the settings menu I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_language.stkgui I18N: ./data/gui/screens/opti
en: Players
uk: Гравці

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: Section in the settings menu I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_language.stkgui I18N: ./data/gui/screens/opti
en: Controls
uk: Керування

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: Section in the settings menu I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_language.stkgui I18N: ./data/gui/screens/opti
en: Language
uk: Мова

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: In the audio options screen
en: Music
uk: Музика

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: In the audio options screen I18N: in the graphical options tooltip; indicates a graphical feature is enabled
en: Enabled
uk: Увімкнено

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: In the audio options screen
en: Volume
uk: Гучність

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: In the audio options screen
en: Sound Effects
uk: Звукові ефекти

note: I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: In the input configuration screen
en: Delete Configuration
uk: Вилучити налаштування

note: I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: In the input configuration screen I18N: button to disable a keyboard configuration
en: Disable Configuration
uk: Вимкнути налаштування

note: I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: In the input configuration screen
en: Back to device list
uk: Повернутися до переліку пристроїв

note: I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: In the input configuration screen
en: Rename Configuration
uk: Перейменувати налаштування

note: I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: In the input configuration screen, for gamepad
en: Enable force feedback (if supported)
uk: Увімкнути силовий зворотній зв'язок (якщо підтримується)

note: I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: In the general settings
en: Internet options
uk: Опції інтернету

note: I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: In the general settings
en: Always show login screen
uk: Завжди показувати екран входу

note: I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: In the general settings
en: Connect to the Internet
uk: З'єднання з інтернетом

note: I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: In the general settings
en: Enable chatting online
uk: Увімкнути чат онлайн

note: I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: In the general settings
en: Enable chatting in online games
uk: Увімкнути чат для мережевої гри

note: I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: In the general settings
en: Miscellaneous options
uk: Різні опції

note: I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: In the general settings
en: Enable per-player handicaps
uk: Увімкнути обмеження для гравців

note: I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: For mobile version for STK, uninstall the downloaded assets
en: Uninstall full game assets
uk: Повністю видалити ігрові пакети

note: I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: In the input configuration screen
en: Press enter or double-click on a device to configure it
uk: Натисніть Enter або ж двічі клацніть на пристрій для його налаштування.

note: I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: In the input configuration screen
en: Add a device
uk: Додати пристрій

note: I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: In the input configuration screen
en: * Which config to use will be inferred from which 'Select' key is pressed to join the game.
uk: * Які налаштування буде застосовано залежить від того, яку кнопку 'Обрати' буде натиснуто,  щоб увійти до гри.

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Skin
uk: Тема оформлення

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Minimap
uk: Міні мапа

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Splitscreen Multiplayer layout
uk: Розкладка гри з розділенням екрану

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Font size
uk: Розмір шрифту

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Camera
uk: Камера

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Custom...
uk: Власний...

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Display FPS
uk: Показувати кадр./сек.

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Show other karts' held powerups
uk: Показувати бонуси інших карт

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Enable the story mode timer
uk: Таймер режиму історії

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Enable the speedrun timer
uk: Таймер гри на швидкість

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Render resolution
uk: Роздільність рендеру

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Graphical Effects Level
uk: Рівень графічних ефектів

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Blur Effects Level
uk: Рівень ефектів розмиття

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Vertical Sync
uk: Вертикальна синхронізація

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Custom settings...
uk: Власні налаштування...

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Resolution
uk: Роздільна здатність

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Fullscreen
uk: На весь екран

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Remember window location
uk: Запам'ятати розташування вікна

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Apply new resolution
uk: Застосувати нову роздільну здатність

note: I18N: ./data/gui/screens/race_setup.stkgui
en: Select a difficulty
uk: Оберіть рівень складності

note: I18N: ./data/gui/screens/race_setup.stkgui
en: Select a game mode
uk: Оберіть режим гри

note: I18N: ./data/gui/screens/soccer_setup.stkgui I18N: In soccer setup screen
en: Use left/right to choose your team and press fire
uk: Використовуйте вліво/вправо щоб обрати команду та натисніть вогонь.

note: I18N: ./data/gui/screens/soccer_setup.stkgui I18N: In soccer setup screen
en: Red Team
uk: Червона команда

note: I18N: ./data/gui/screens/soccer_setup.stkgui I18N: In soccer setup screen
en: Blue Team
uk: Синя команда

note: I18N: ./data/gui/screens/track_info.stkgui I18N: In the track info screen
en: Number of laps
uk: Кількість кіл

note: I18N: ./data/gui/screens/track_info.stkgui I18N: In the track info screen
en: Number of AI karts
uk: Кількість віртуальних картів

note: I18N: ./data/gui/screens/track_info.stkgui I18N: In the track info screen
en: Number of blue team AI karts
uk: Комп'ютерних картів у синій команді

note: I18N: ./data/gui/screens/tracks_and_gp.stkgui I18N: In the track and grand prix selection screen
en: Random Grand Prix
uk: Випадкове Велике Змагання

note: I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: Used as a verb, appears on the main networking menu (login button)
en: Login
uk: Увійти

note: I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Remember password
uk: Запам'ятати пароль

note: I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Delete
uk: Видалити

note: I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Kart color
uk: Колір карту

note: I18N: ./data/tips.xml
en: The UI skin can be changed in the UI options.
uk: Тема оформлення може бути змінена з Налаштувань Інтерфейсу

note: I18N: ./data/tips.xml
en: You can see other karts' powerups by enabling it in the UI options.
uk: Щоб бачити, які бонуси мають інші карти, ввімкніть це в параметрах інтерфейсу.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: The font size can be changed in the UI options.
uk: Розмір шрифту може бути змінений з Налаштувань Інтерфейсу

note: I18N: ./data/tips.xml
en: The help menu has lots of useful information.
uk: Меню допомоги містить безліч корисної інформації.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: In single-player, you can watch and challenge recorded time-trials.
uk: У одиночному гравці ви можете переглядати та оскаржувати записані часові випробування.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: You can visit https://supertuxkart.net/ for more information about the game.
uk: Ви можете відвідати https://supertuxkart.net/ щоб дізнатися більше про гру.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Short nitro boosts are more efficient.
uk: Короткі застосування нітро дієвіші.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Only use zippers when it is safe. Long straight lines are ideal.
uk: Застосовуйте блискавки лише там, де безпечно. Довгі прямі відрізки — ідеально.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Don't use multiple zippers quickly in row, instead, wait until the speed boost wears off.
uk: Не застосовуйте кількох блискавок одразу поспіль; зачекайте, доки прискорення вичерпається.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Skidding makes you much faster, do it whenever safe.
uk: Заноси прискорюють. Користуйтесь цим щоразу за безпечних умов.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: The swatter can be used to remove bombs or parachutes.
uk: Хлопавкою можливо вилучати бомби чи парашути.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: You can't stop turning while skidding. Good kart orientation at the skid's start is paramount.
uk: Припинити обертання при заносі неможливо. Важливо правильно скерувати карт на початку заносу.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: You get a startup boost if you start accelerating during "Set".
uk: Старт буде швидшим, якщо почнете розгін під час «уваги».

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Braking allows to get rid of parachutes quicker.
uk: Гальмування дозволяє швидше позбутися парашутів.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: First and foremost, focus on where your kart is going.
uk: Перш за все, зосередьтесь на тому, куди прямує ваш болід.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: The rescue key (button) is very useful.
uk: Ключ порятунку (кнопка) дуже корисний.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Be careful when close to other karts, they may attack you!
uk: Будьте обережні поруч з іншими болідами, оскільки вони можуть напасти на вас!

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Basketballs can be destroyed using precise backward shots with a bowling ball, cake, or plunger.
uk: М’ячі можна знищити за допомогою точних ударів для боулінгу, тортом або плунжером.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Try to avoid crashing into other the backs of other karts, as it will slow you down.
uk: Намагайтеся уникати наїзду на інші боліди, оскільки це сповільнить вас.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: You can use bowling balls to push and block the ball.
uk: Ви можете використовувати кулі для боулінгу, щоб штовхати та блокувати м’яч.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: In soccer, always work as a team for good results.
uk: У футболі завжди працюйте командою, щоб досягти хороших результатів.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: If you miss the ball and an opponent is approaching, try hitting them with a powerup or block their way.
uk: Якщо ви пропустите м'яч, і суперник наближається, спробуйте вдарити їх за допомогою живлення або заблокуйте їх шлях.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Good rotation of positions (attack and defense) is essential.
uk: Важлива правильна ротація позицій (атака та захист).

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Make sure to store at least 2 big cans worth of nitro.
uk: Обов’язково зберігайте принаймні 2 великі баки нітро.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Never use the three bowling balls all at the same time.
uk: Ніколи не використовуйте три кулі для боулінгу одночасно.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Don't get in the way of a teammate carrying the ball, though you can try to hit opponents attempting to stop them from scoring.
uk: Не заважайте товаришу по команді, який несе м’яч, хоча ви можете спробувати вразити суперників, намагаючись перешкодити їм забити.

note: I18N: ../stk-assets/karts/adiumy/kart.xml
en: Adiumy
uk: Адюма

note: I18N: ../stk-assets/karts/amanda/kart.xml
en: Amanda
uk: Аманда

note: I18N: ../stk-assets/karts/beastie/kart.xml
en: Godette
uk: Годетта

note: I18N: ../stk-assets/karts/emule/kart.xml
en: Emule
uk: Ослик

note: I18N: ../stk-assets/karts/gavroche/kart.xml
en: Gavroche
uk: Гаврош

note: I18N: ../stk-assets/karts/gnu/kart.xml
en: Gnu
uk: Гну

note: I18N: ../stk-assets/karts/hexley/kart.xml
en: Hexley
uk: Хекслі

note: I18N: ../stk-assets/karts/kiki/kart.xml
en: Kiki
uk: Кікі

note: I18N: ../stk-assets/karts/konqi/kart.xml
en: Konqi
uk: Конкі

note: I18N: ../stk-assets/karts/nolok/kart.xml
en: Nolok
uk: Нолок

note: I18N: ../stk-assets/karts/pidgin/kart.xml
en: Pidgin
uk: Піджин

note: I18N: ../stk-assets/karts/puffy/kart.xml
en: Puffy
uk: Паффі

note: I18N: ../stk-assets/karts/sara_the_racer/kart.xml
en: Pepper
uk: Пеппер

note: I18N: ../stk-assets/karts/sara_the_wizard/kart.xml
en: Sara
uk: Сара

note: I18N: ../stk-assets/karts/suzanne/kart.xml
en: Suzanne
uk: Сюзанна

note: I18N: ../stk-assets/karts/tux/kart.xml
en: Tux
uk: Тукс

note: I18N: ../stk-assets/karts/wilber/kart.xml
en: Wilber
uk: Вілбер

note: I18N: ../stk-assets/karts/xue/kart.xml
en: Xue
uk: Ксю

note: I18N: ../stk-assets/tracks/abyss/track.xml
en: Antediluvian Abyss
uk: Допотопна безодня

note: I18N: ../stk-assets/tracks/alien_signal/track.xml
en: Alien Signal
uk: Чужий сигнал

note: I18N: ../stk-assets/tracks/ancient_colosseum_labyrinth/track.xml
en: Ancient Colosseum Labyrinth
uk: Стародавній Колізей Лабіринт

note: I18N: ../stk-assets/tracks/arena_candela_city/track.xml I18N: ../stk-assets/tracks/candela_city/track.xml
en: Candela City
uk: Місто Кандела

note: I18N: ../stk-assets/tracks/battleisland/track.xml
en: Battle Island
uk: Острів битв

note: I18N: ../stk-assets/tracks/black_forest/track.xml
en: Black Forest
uk: Темний ліс

note: I18N: ../stk-assets/tracks/cave/track.xml
en: Cave X
uk: Секретна печера

note: I18N: ../stk-assets/tracks/cocoa_temple/track.xml
en: Cocoa Temple
uk: Храм Какао

note: I18N: ../stk-assets/tracks/cornfield_crossing/track.xml
en: Cornfield Crossing
uk: Кукурудзяне поле

note: I18N: ../stk-assets/tracks/fortmagma/track.xml
en: Fort Magma
uk: Форт Магма

note: I18N: ../stk-assets/tracks/gran_paradiso_island/track.xml
en: Gran Paradiso Island
uk: Острів Великий Парадізо

note: I18N: ../stk-assets/tracks/hacienda/track.xml
en: Hacienda
uk: Гасієнда

note: I18N: ../stk-assets/tracks/icy_soccer_field/track.xml
en: Icy Soccer Field
uk: Крижане футбольне поле

note: I18N: Cutscene subtitle from ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml I18N: ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml
en: What's wrong, little hippies? Your great gnu leader is missing?
uk: Щось не так, маленкі хіппі? Ваш великий ґну лідер зник?

note: I18N: Cutscene subtitle from ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml I18N: ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml
en: Oh yes, see, he's in my castle now and will be served for supper...
uk: О так, дивись, він тепер в моєму замку і буде поданий на обід...

note: I18N: Cutscene subtitle from ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml I18N: ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml
en: But I'm a fair creature, so I'll make you a deal.
uk: Але я чесне створіння, тому пропоную вам угоду.

note: I18N: Cutscene subtitle from ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml I18N: ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml
en: If you can beat me at racing, I will free the old codger.
uk: Якщо ви зможете перемогти мене в гонці, тоді я звільню цього старого дивака.

note: I18N: Cutscene subtitle from ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml I18N: ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml
en:  But you pathetic little twerps will never be able to beat me - King of the Karts!
uk: Але ви, жалюгідні волоцюги, ніколи не зможете побити мене - короля картів!

note: I18N: ../stk-assets/tracks/lasdunasarena/track.xml
en: Las Dunas Arena
uk: Арена Лас Дунас

note: I18N: ../stk-assets/tracks/lasdunassoccer/track.xml
en: Las Dunas Soccer Stadium
uk: Арена Лас Дунас

note: I18N: ../stk-assets/tracks/lighthouse/track.xml
en: Around the Lighthouse
uk: Навколо маяка

note: I18N: ../stk-assets/tracks/mines/track.xml
en: Old Mine
uk: Стара шахта

note: I18N: ../stk-assets/tracks/minigolf/track.xml
en: Minigolf
uk: Мініґольф

note: I18N: ../stk-assets/tracks/olivermath/track.xml
en: Oliver's Math Class
uk: Математичний клас Олівера

note: I18N: ../stk-assets/tracks/pumpkin_park/track.xml
en: Pumpkin Park
uk: Гарбузовий парк

note: I18N: ../stk-assets/tracks/ravenbridge_mansion/track.xml
en: Ravenbridge Mansion
uk: Маєток Рейвенбридж

note: I18N: ../stk-assets/tracks/sandtrack/track.xml
en: Shifting Sands
uk: Рухомі піски

note: I18N: ../stk-assets/tracks/scotland/track.xml
en: Nessie's Pond
uk: Лохнеське озеро

note: I18N: ../stk-assets/tracks/snowmountain/track.xml
en: Northern Resort
uk: Північний курорт

note: I18N: ../stk-assets/tracks/snowtuxpeak/track.xml
en: Snow Peak
uk: Засніжена вершина

note: I18N: ../stk-assets/tracks/soccer_field/track.xml
en: Soccer Field
uk: Футбольне поле

note: I18N: ../stk-assets/tracks/stadium/track.xml
en: The Stadium
uk: Стадіон

note: I18N: ../stk-assets/tracks/stk_enterprise/track.xml
en: STK Enterprise
uk: Космічний корабель

note: I18N: ../stk-assets/tracks/temple/track.xml
en: Temple
uk: Храм

note: I18N: ../stk-assets/tracks/volcano_island/track.xml
en: Volcan Island
uk: Острів-вулкан

note: I18N: ../stk-assets/tracks/zengarden/track.xml
en: Zen Garden
uk: Сад у стилі дзен

en: Completed achievement "%s".
uk: Завершене досягнення "%s".

en: Failed to connect to the SuperTuxKart add-ons server.
uk: Помилка підключення до серверу з додатками для SuperTuxKart

en: Error downloading news: '%s'.
uk: Помилка завантаження новин: '%s'.

en: Normal Race (Grand Prix)
uk: Звичайна гонка (Велике Змагання)

en: Time-Trial (Grand Prix)
uk: Гонка на час (Велике Змагання)

en: Time-Trial - beat the replay
uk: Гонка на час - переграти повтор

en: Time-Trial - nitro challenge
uk: Гонка на час - змагання нітро

en: Normal Race (single race)
uk: Звичайна гонка (самітна гра)

en: Time-Trial (single race)
uk: Гонка на час (самітна гра)

en: Follow the Leader (single race)
uk: Слідуй за лідером (самітна гра)

note: I18N: In the Select challenge dialog, tell user this challenge has reversed laps
en: Mode: Reverse
uk: Режим: Зворотній напрям

en: New track '%s' now available
uk: Доступна нова траса „%s“

en: New game mode '%s' now available
uk: Доступний новий режим гри „%s“

en: New Grand Prix '%s' now available
uk: Доступне нове Велике Змагання „%s“

en: New difficulty '%s' now available
uk: Доступний новий рівень складності „%s“

en: New kart '%s' now available
uk: Доступний новий карт „%s“

en: Speedrun mode disabled. It can only be enabled if the game has not been closed since the launch of the story mode.
    
    Closing the game before the story mode's completion invalidates the timer.
    
    To use the speedrun mode, please use a new profile.
uk: Режим гра на швидкість відключений. Його можна ввімкнути лише в тому випадку, якщо гра не була закрита з моменту запуску режиму історії.
    
    Закриття гри до завершення режиму розповіді скасовує таймер.
    
    Щоб скористатися режимом гра на швидкість, будь ласка, використовуйте новий профіль.

note: I18N: Name of first guest player (without number)
en: Guest
uk: Гість

note: I18N: Name of further guest players, with a 1, 2, ... attached
en: Guest %d
uk: Гість %d

en: Your config file was malformed, so it was deleted and a new one will be created.
uk: Ваш файл налаштувань пошкоджений. Він буде вилучений і замінений новим.

en: Your config file was too old, so it was deleted and a new one will be created.
uk: Ваш файл налаштувань застарів. Він буде вилучений і замінений новим.

en: Video recording started.
uk: Запис відео розпочато.

en: Video saved in "%s".
uk: Відео збережено в "%s".

en: Encoding progress:
uk: Поступ кодування:

en: FPS: %d/%d/%d - %d KTris, Ping: %dms
uk: Кадр./сек: %d/%d/%d - %d KTris, Пінг: %dмс

note: I18N: Tip shown in gui for giving player hints
en: Tip: %s
uk: Порада: %s

en: Loading
uk: Завантаження

en: Mass
uk: Маса

en: Maximum speed
uk: Максимальна швидкість

en: Acceleration
uk: Прискорення

en: Nitro efficiency
uk: Ефективність нітро

note: I18N: 'handicapped' indicates that per-player handicaps are activated for this kart (i.e. it will drive slower)
en: %s (handicapped)
uk: %s (з обмеженнями)

en: %s is ready
uk: %s готовий

note: I18N: Unbound key binding
en: [none]
uk: [відсутнє]

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: mouse button
en: Left Mouse Button
uk: Ліва кнопка миші

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: mouse button
en: Right Mouse Button
uk: Права кнопка миші

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Cancel
uk: Скасувати

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: mouse button
en: Middle Mouse Button
uk: Середня кнопка миші

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: mouse button
en: X1 Mouse Button
uk: Кнопка миші X1

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: mouse button
en: X2 Mouse Button
uk: Кнопка миші X2

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Clear
uk: Очистити

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Return
uk: Enter

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Escape
uk: Esc

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Space
uk: Пробіл

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Left
uk: Ліворуч

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Up
uk: Вгору

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Right
uk: Праворуч

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Down
uk: Вниз

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Apps
uk: Додатки

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Separator
uk: (Separator)

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: - (Subtract)
uk: - (Мінус)

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Decimal
uk: (Кома)

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: / (Divide)
uk: / (Поділити)

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Left Shift
uk: Лівий Shift

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Right Shift
uk: Правий Shift

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Left Control
uk: Лівий Control

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Right Control
uk: Правий Control

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Left Menu
uk: Ліва Menu

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Right Menu
uk: Права Menu

note: I18N: to appear in input configuration screen, for gamepad hats
en: Gamepad hat %d
uk: D-pad джойстика %d

note: I18N: to appear in input configuration screen, for gamepad axes
en: Axis %d %s
uk: Осі джойстика %d %s

note: I18N: to appear in input configuration screen, for gamepad axes
en: Axis %d inverted
uk: Вісь %d інвертовано

note: I18N: to appear in input configuration screen, for gamepad axes
en: Axis %d
uk: Вісь %d

note: I18N: to appear in input configuration screen, for gamepad buttons
en: Gamepad button %d
uk: Кнопка ігрового пульта %d

note: I18N: to appear in input configuration screen, for mouse (might not be used at all)
en: Mouse button %d
uk: Кнопка миші %d

note: I18N: to appear in input configuration screen, for mouse (might not be used at all)
en: Mouse axis %d %s
uk: Осі миші %d %s

note: I18N: shown when config file is too old
en: Please re-configure your key bindings.
uk: Будь ласка, переналаштуйте клавіатуру.

en: Your input config file is not compatible with this version of STK.
uk: Ваш файл налаштувань несумісний з цією версією гри.

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Guide
uk: Керівництво

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Start
uk: Кнопка Start

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Left thumbstick press
uk: Натисніть ліву палець

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Right thumbstick press
uk: Клацніть правою кнопкою миші

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Left shoulder
uk: Ліве плече

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Right shoulder
uk: Праве плече

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: DPad up
uk: DPad вгору

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: DPad down
uk: DPad донизу

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: DPad left
uk: DPad ліворуч

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: DPad right
uk: DPad праворуч

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Left thumbstick right
uk: Лівий палець праворуч

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Left thumbstick left
uk: Лівий палець ліворуч

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Left thumbstick down
uk: Лівий палець вниз

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Left thumbstick up
uk: Лівий палець вгору

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Right thumbstick right
uk: Права мішка праворуч

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Right thumbstick left
uk: Права мішка ліворуч

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Right thumbstick down
uk: Правий палець вниз

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Right thumbstick up
uk: Правий палець вгору

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Left trigger
uk: Передня кнопка ліва нижня

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Right trigger
uk: Передня кнопка права нижня

en: Ignoring '%s'. You needed to join earlier to play!
uk: '%s' ігнорується. Варто було увійти до гри раніше!

en: Only the Game Master may act at this point!
uk: Це може робити лише господар гри!

en: %s has low battery level.
uk: %s має низький рівень заряду батареї.

en: Connect your wiimote to the Bluetooth manager, then click on Ok. Detailed instructions at https://supertuxkart.net/Wiimote
uk: Підключіть свій wiimote до менеджера Bluetooth, а потім натисніть кнопку ОК. Детальні інструкції: https://supertuxkart.net/Wiimote

en: Press the buttons 1+2 simultaneously on your wiimote to put it in discovery mode, then click on Ok. Detailed instructions at https://supertuxkart.net/Wiimote
uk: Натисніть кнопки 1 + 2 одночасно на своєму wiimote, щоб перевести його в режим виявлення, а потім натисніть кнопку ОК. Детальні інструкції за номером https://supertuxkart.net/Wiimote

en: Found %d wiimote | Found %d wiimotes
uk[0]: Знайдено %d контролер Wii
uk[1]: Знайдено %d контролери Wii
uk[2]: Знайдено %d контролерів Wii
uk[3]: Знайдено %d контролерів Wii

en: Could not detect any wiimote :/
uk: Не виявлено пристроїв wiimote :/

en: Getting ready to race
uk: Готуємося до гонки

en: Penalty time!!
uk: Штрафний час!!

en: Don't accelerate before 'Set!'
uk: Не розганяйтесь до «уваги»!

en: You can have at most 3 lives!
uk: Ви можете мати не більше 3 життів!

en: +1 life.
uk: +1 життя.

en: You were too slow!
uk: Ти був занадто повільний!

en: You won the race!
uk: Ти виграв гонку!

en: You finished the race in rank %d!
uk: Ви закінчили гонку з рейтингом %d!

note: I18N: Message shown in game to tell player left the game in network
en: %s left the game.
uk: %s покинув гру.

en: SuperTuxKart may connect to a server to download add-ons and notify you of updates. Please read our privacy policy at https://supertuxkart.net/Privacy. Would you like this feature to be enabled? (To change this setting at a later time, go to options, select tab 'General', and edit "Connect to the Internet").
uk: SuperTuxKart може підключитися до сервера для завантаження додатків та повідомлення про оновлення. Будь ласка, прочитайте нашу політику конфіденційності за адресою https://supertuxkart.net/Privacy. Чи хотіли б ви ввімкнути цю функцію? ( Щоб змінити це налаштування пізніше, перейдіть до параметрів, виберіть вкладку "Загальне" та відредагуйте "Підключитися до Інтернету" ).

en: Your screen resolution is too low to run STK.
uk: Розширення твого екрану надто низьке щоб STK працював.

en: Your driver version is too old. Please install the latest video drivers.
uk: Ваш відеодрайвер застарів. Будь ласка, оновіть відеодрайвер.

en: Your graphics driver appears to be very old. Please check if an update is available. SuperTuxKart recommends a driver supporting %s or better. The game will likely still run, but in a reduced-graphics mode.
uk: Ваш драйвер графіки, здається, дуже старий. Перевірте, чи є оновлення. SuperTuxKart рекомендує водієві, який підтримує %s або краще. Гра, швидше за все, все ще триватиме, але в режимі зі зниженою графікою.

en: Server connection timed out.
uk: Час з'єднання з сервером закінчився.

note: I18N: Show when a player gets the red flag in CTF
en: %s has the red flag!
uk: %s має червоний прапор!

note: I18N: Show when the red flag is returned to its base in CTF
en: The red flag has returned!
uk: Червоний прапор повернуто!

note: I18N: Show when a player gets the blue flag in CTF
en: %s has the blue flag!
uk: %s має блакитний прапор!

note: I18N: Show when the blue flag is returned to its base in CTF
en: The blue flag has returned!
uk: Блакитний прапор повернуто!

en: %s captured the blue flag!
uk: %s захопив блакитний прапор!

en: %s captured the red flag!
uk: %s захопив червоний прапор!

en: Eggs: %d / %d
uk: Яйця: %d / %d

en: Leader
uk: Лідер

en: Final lap!
uk: Останнє коло!

en: Lap %i
uk: Коло № %i

[ctx: fastest_lap]
en: %s by %s
uk: Краще коло %s з %s

en: New fastest lap
uk: Новий рекорд кращого кола

en: WRONG WAY!
uk: НЕВІРНИЙ НАПРЯМОК!

en: %s scored a goal!
uk: %s забиває гол!

en: Oops, %s made an own goal!
uk: Ой, %s забиває гол своїй команді!

en: %i spare tire kart has been spawned! | %i spare tire karts have been spawned!
uk[0]: %i запасний карт шин був нерестований!
uk[1]: %i запасний карт шин був нерестований!
uk[2]: %i запасні шини з шинами були нерестовані!
uk[3]: %i запасні шини з шинами були нерестовані!

en: You have been eliminated!
uk: Ти дискваліфікований!

en: '%s' has been eliminated.
uk: „%s“ дискваліфіковано.

en: Server has been shut down.
uk: Сервер вимкнено.

en: You were kicked from the server.
uk: Тебе вигнали з сервера.

en: You were kicked: Ping too high.
uk: Тебе вигнали: Надто велика затримка мережі.

en: Bad network connection is detected.
uk: Виявлено поганий зв'язок з мережею.

en: Bot
uk: Бот

en: %s disconnected.
uk: %s відключено.

note: I18N: Message shown in network lobby to tell user that player name is clickable
en: Press player name in the list for player management and ranking information.
uk: Натисни ім'я гравця в списку для керування гравцем та переглянути інформацію про рейтинг.

note: I18N: In the networking lobby I18N: In server info dialog
en: Difficulty: %s
uk: Складність: %s

note: I18N: In the networking lobby
en: Max players: %d
uk: Максимум гравців: %d

note: I18N: In server info dialog
en: Game mode: %s
uk: Режим гри: %s

note: I18N: In the create server screen for soccer server
en: Time limit
uk: Ліміт часу

note: I18N: In the create server screen for soccer server
en: Goals limit
uk: Ліміт голів

note: I18N: In the networking lobby
en: Soccer game type: %s
uk: Тип гри в футбол: %s

en: Grand prix progress: %d / %d
uk: Просування у Великому Змаганні: %d / %d

note: I18N: Display when all players are in red or blue team, which the race will not be allowed to start
en: All players joined red or blue team.
uk: Всі гравці приєдналися до червоної чи блакитної команд.

note: I18N: Display when a player is allow to control the server
en: You are now the owner of server.
uk: тепер ти власник сервера.

en: Connection refused: Server is busy.
uk: З'єднання відхилено: Сервер зайнятий.

en: Connection refused: You are banned from the server.
uk: З'єднання відхилено: Тебе заблоковано на цьому сервері.

en: Connection refused: Server password is incorrect.
uk: З'єднання відхилено: Хибний пароль.

en: Connection refused: Game data is incompatible.
uk: З'єднання відхилено: Дані гри несумісні.

en: Connection refused: Server is full.
uk: З'єднання відхилено: Сервер заповнений.

en: Connection refused: Invalid player connecting.
uk: З'єднання відхилено: Недійсне підключення гравця.

en: Failed to start the network game.
uk: Не вдалося розпочати мережеву гру.

note: I18N: Error message shown if live join or spectate failed in network
en: The game has ended, you can't live join or spectate anymore.
uk: Гру закінчено, ти не можеш під'єднатися або спостерігати.

note: I18N: Error message shown if live join failed in network
en: No remaining place in the arena - live join disabled.
uk: Немає вільних місць на арені - можливість під'єднання вимкнено.

note: I18N: Error message shown if only 1 player remains in network
en: Only 1 player remaining, returning to lobby.
uk: Залишилося лише 1 гравець, який повернувся у вестибюль.

en: Server owner quit the game.
uk: Власник сервера покинув гру

note: I18N: Status shown to player when he will be spectating the next game
en: You will be spectating the next game.
uk: Ви будете спостерігати за наступною грою

note: I18N: Show when player join red team of the started game in network
en: %s joined the red team.
uk: %s приєднався до червоної команди.

note: I18N: Show when player join blue team of the started game in network
en: %s joined the blue team.
uk: %s приєднався до блакитної команди.

note: I18N: Show when player join the started game in network
en: %s joined the game.
uk: %s приєднався до гри.

note: I18N: Message shown in game to tell the player it's possible to change the camera target in spectate mode of network
en: Press <%s> or <%s> to change the targeted player, <%s> or <%s> for the camera position.
uk: Натисніть <%s> або < %s>, щоб змінити цільовий гравець, <%s > або <%s> для положення камери.

note: I18N: Tell player he has successfully report this named player
en: Successfully reported %s.
uk: Успішно повідомляється %s.

note: I18N: Shown when there is download error for assets download in the first run
en: Failed to download assets, check your storage space or internet connection and try again later.
uk: Не вдалося завантажити додатковий вміст, перевірте наявність місця на пристрою чи з'єднання з інтернетом та спробуйте ще раз.

en: No quick play server available.
uk: Сервер швидкої гри недоступний.

en: Cannot connect to server %s.
uk: Неможливо з'єднатися з сервером %s.

note: I18N: Show the failed detect port server name
en: Failed to detect port number for server %s.
uk: Не вдалося під'єднатися до сервера %s.

en: Network grand prix has been finished.
uk: Мережеве змагання завершено.

en: Time Trial (Grand Prix)
uk: Гонка на час (Велике Змагання)

note: I18N: Game mode I18N: In the create server screen for battle server
en: Free-For-All
uk: Вільно для всіх

note: I18N: Game mode I18N: In the create server screen for battle server
en: Capture The Flag
uk: Захопити прапор

en: %s is now online.
uk: %s у мережі.

en: %s and %s are now online.
uk: %s та %s зараз у мережі.

en: %s, %s and %s are now online.
uk: %s, %s та %s зараз у мережі.

note: I18N: Only used for count > 3
en: %d friend is now online. | %d friends are now online.
uk[0]: %d друг у мережі.
uk[1]: %d друга в мережі.
uk[2]: %d друзів у мережі.
uk[3]: %d друзів у мережі.

note: I18N: Tell your friend if he is on any server in game
en: %s is now on server "%s".
uk:  %s зараз на сервері "%s".

en: You have %d new friend request! | You have %d new friend requests!
uk[0]: Ви маєте %d запит товаришувати!
uk[1]: Ви маєте %d запити товаришувати!
uk[2]: Ви маєте %d запитів товаришувати!
uk[3]: Ви маєте %d запитів товаришувати!

en: You have a new friend request!
uk: У вас новий запит дружби!

en: Unable to connect to the server. Check your internet connection or try again later.
uk: Не можу під’єднатись до сервера. Перевірте інтернет з’єднання або спробуйте пізніше.

en: Default
uk: Типово

en: None
uk: Нічого

en: Random
uk: Випадково

en: The highscore file was too old,
    all highscores have been erased.
uk: Таблиця результатів застаріла,
    усі результати були видалені.

note: I18N: Game mode
en: Follow the Leader
uk: Слідуй за лідером

note: I18N: Game mode
en: 3 Strikes Battle
uk: Битва трьох ударів

en: Incomplete replay file will not be saved.
uk: Незакінчений повтор не буде збережено.

en: Replay saved in "%s".
uk: Повтор збережено до "%s".

en: 1 week
uk: 1 тиждень

en: 2 weeks
uk: 2 тижні

en: 1 month
uk: 1 місяць

en: 3 months
uk: 3 місяці

en: 6 months
uk: 6 місяців

en: 9 months
uk: 9 місяців

en: 1 year
uk: 1 рік

en: 2 years
uk: 2 роки

en: Add-on name
uk: Назва додатку

en: Updated date
uk: Дата оновлення

note: I18N: Addon not installed for fillter
en: Not installed
uk: Не встановлено

[ctx: addons]
note: I18N: as in: The Old Island by Johannes Sjolund
en: %s by %s
uk: %s, автор %s

en: Please wait while addons are updated
uk: Будь ласка, зачекайте, поки додатки оновляться

en: Sorry, an error occurred while contacting the add-ons website. Make sure you are connected to the Internet and that SuperTuxKart is not blocked by a firewall
uk: Вибачайте, сталася помилка при з’єднанні з сайтом додатків. Переконайтеся, що з’єднання з Інтернетом активне, а SuperTuxKart не заблокований фаєрволом.

note: I18N: arena group name I18N: track group name I18N: kart group name
en: standard
uk: стандарт

en: Locked : solve active challenges to gain access to more!
uk: Заблоковано: спершу виконайте доступні змагання і тоді отримаєте доступ!

en: Random Arena
uk: Випадкова арена

en: %d arena unavailable in single player. | %d arenas unavailable in single player.
uk[0]: %d арена не доступна в самотній грі.
uk[1]: %d арени не доступні в самотній грі.
uk[2]: %d арен не доступно в самотній грі.
uk[3]: %d арен не доступно в одиночній грі.

[ctx: achievement_info]
en: Subgoals
uk: Додаткові цілі

[ctx: achievement_info]
en: Progress
uk: Прогрес

note: I18N: For achievements, a parent goal linking logically several subgoals
en: Fulfill all the subgoals
uk: Досягни всіх додаткових цілей

note: I18N: For achievements, a parent goal linking logically several subgoals
en: Fulfill all the subgoals at the same time
uk: Досягни всіх додаткових цілей одночасно

note: I18N: For achievements, a parent goal linking logically several subgoals
en: Fulfill at least one subgoal
uk: Досягни хоча б одну додаткову ціль

note: I18N: For achievements, a parent goal linking logically several subgoals
en: The sum of the subgoals must reach the indicated value
uk: Сума додаткових цілей має досягти вказаного значення

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races won
uk: Виграні гонки

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Normal races won
uk: Виграні звичайні гонки

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Time-trial races won
uk: Виграні Гонка на час

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Follow-the-Leader races won
uk: Виграні Слідуй за лідером гонки

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Consecutive won races
uk: Послідовно виграні гонки

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Consecutive won races in Expert or SuperTux
uk: Послідовно виграні гонки в Експерт або SuperTux

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Novice races started
uk: Почалися новорічні перегони

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Novice races finished
uk: Початкові перегони закінчені

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Intermediate races started
uk: Почалися проміжні перегони

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Intermediate races finished
uk: Проміжні перегони закінчені

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Expert races started
uk: Почалися експертні перегони

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Expert races finished
uk: Експертні перегони закінчені

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: SuperTux races started
uk: Почалися гонки SuperTux

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: SuperTux races finished
uk: Загони SuperTux закінчили

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Normal races started
uk: Почалися звичайні перегони

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Normal races finished
uk: Звичайні перегони закінчені

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Time-trial races started
uk: Почалися пробні перегони

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Time-trial races finished
uk: Закінчені пробні перегони

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Follow-the-Leader races started
uk: Прямуй за лідером гонки почали

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Follow-the-Leader races finished
uk: Прямуй за лідером гонки закінчив

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: 3 Strikes battles started
uk: Почалися 3 страйкові битви

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: 3 Strikes battles finished
uk: 3 страйкові битви закінчені

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Soccer matches started
uk: Почалися футбольні матчі

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Soccer matches finished
uk: Футбольні матчі закінчені

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Egg Hunts started
uk: Почалися полювання на яйця

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Egg Hunts finished
uk: Яєчні полювання закінчені

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races started with a ghost replay
uk: Гонки почалися з повторення привидів

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races finished with a ghost replay
uk: Гонки закінчили повторенням привидів

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Capture-the-Flag matches started
uk: Почалися матчі захоплення-прапора

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Capture-the-Flag matches finished
uk: Завершені матчі захоплення-прапора

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Free-for-All matches started
uk: Вільний режим розпочаті матчі

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Free-for-All matches finished
uk: Вільний режим матчі закінчені

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Powerups used
uk: Бонусів використано

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en:  (1 race)
uk:  (1 гонка)

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Bowling ball hits
uk: Ударів кулею для боулінгу

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Swatter hits
uk: Ударів хлопавкою

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: All hits
uk: Ударів загалом

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Hits against the same kart
uk: Ударів по тому самому карту

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Bananas collected
uk: Бананів зібрано

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals. I18N: Key binding name
en: Skidding
uk: Ковзання

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en:  (1 lap)
uk:  (1 коло)

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races started
uk: Гонок розпочато

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en:  (maximum on one official track)
uk: (макс. на одній офіційній трасі)

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races finished
uk: Гонок фінішовано

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Reverse direction races finished
uk: Завершено перегонів у зворотному напрямі

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races finished alone
uk: Завершено самітних перегонів

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races with less than the default lap number
uk: Гонки з меншим числом колу за замовчуванням

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races with more than the default lap number
uk: Гонки з більшою кількістю колін за замовчуванням

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races with at least twice as much as the default lap number
uk: Гонки принаймні вдвічі більше, ніж номер кола за замовчуванням

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Egg hunts started
uk: Почалися полювання на яйця

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Egg hunts finished
uk: Яєчні полювання закінчені

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en:  (official tracks matching the goal)
uk: (офіційні траси, що відповідають цілі)

en: New gamepads and joysticks will automatically appear in the list when you connect them to this device.
    
    To add a keyboard config, you can use the button below, HOWEVER please note that most keyboards only support a limited amount of simultaneous keypresses and are thus inappropriate for multiplayer gameplay. (You can, however, connect multiple keyboards to this device. Remember that everyone still needs different keybindings in this case.)
uk: Нові ігрові майданчики та джойстики автоматично з’являться у списку, коли ви підключите їх до цього пристрою.
    
    Щоб додати конфігурацію клавіатури, ви можете скористатися кнопкою нижче, ЯК зауважте, що більшість клавіатур підтримують лише обмежену кількість одночасних натискань клавіш і, таким чином, не підходять для багатокористувацького геймплея. ( Однак ви можете підключити до цього пристрою кілька клавіатур. Пам'ятайте, що в цьому випадку всім все ще потрібні різні ключові зв'язки. )

note: I18N: In the 'add new input device' dialog
en: Add Wiimote
uk: Додати контролер Wii

note: I18N: In the 'add new input device' dialog
en: Add Keyboard Configuration
uk: Додати налаштування клавіатури

en: Update
uk: Оновлення

en: Version: %d
uk: Версія: %d

en: featured
uk: рекомендований

note: I18N: File size of game assets or addons downloading
en: Size: %s
uk: Розмір: %s

en: Sorry, downloading the add-on failed
uk: Вибачте, завантаження цього додатку не вдалося

en: Problems installing the addon '%s'.
uk: Проблеми зі встановленням додатка „%s“.

en: Try again
uk: Спробувати ще раз

en: Problems removing the addon '%s'.
uk: Проблеми з вилученням додатка „%s“.

en: Background download completed.
uk: Фонове завантаження завершено.

en: Background download
uk: Фонове завантаження

en: Background download has already started.
uk: Фонове завантаження вже розпочато.

en: Current password invalid.
uk: Поточний пароль невірний.

en: Password has to be between 8 and 30 characters long!
uk: Пароль має містити від 8 до 30 символів!

en: Passwords don't match!
uk: Паролі не збігаються!

en: Password successfully changed.
uk: Пароль успішно змінено.

en: Validating info
uk: Перевірка інформації

note: I18N: In the 'confirm resolution' dialog, that's shown when switching resoluton
en: Confirm resolution within %i second | Confirm resolution within %i seconds
uk[0]: У вас %i секунда, аби підтвердити налаштування
uk[1]: У вас %i секунди, аби підтвердити налаштування
uk[2]: У вас %i секунд, аби підтвердити налаштування
uk[3]: У вас %i секунд, аби підтвердити налаштування

en: Resolutions smaller than 1024x768 or 1280x720 are unsupported. Some parts of the UI may not work correctly.
uk: Роздільності, менші за 1024x768 чи 1280x720, не підтримуються. Частина інтерфейсу може працювати хибно.

note: I18N: In the UI options, Camera setting: Drone chase
en: Drone chase
uk: Перегляд безпілотника

note: I18N: In the UI options, Camera setting: Custom I18N: custom video settings
en: Custom
uk: Власний

note: I18N: Geometry level disabled : lowest level, no details I18N: in the graphical options tooltip; indicates a graphical feature is disabled
en: Disabled
uk: Вимкнено

note: I18N: if only important particles effects is enabled
en: Important only
uk: Лише важливе

note: I18N: Geometry level low : few details are displayed I18N: in the graphical options tooltip; indicates the rendered image quality is low
en: Low
uk: Низько

note: I18N: Geometry level high : everything is displayed I18N: in the graphical options tooltip; indicates the rendered image quality is high
en: High
uk: Високо

note: I18N: in the graphical options tooltip; indicates the rendered image quality is very low
en: Very Low
uk: Дуже низько

note: I18N: In download assets dialog
en: SuperTuxKart will download full assets (including high quality textures and music) for better gaming experience, this will use your mobile data if you don't have a wifi connection.
uk: SuperTuxKart завантажить повноцінні активи (, включаючи високоякісні текстури та музику ) для кращого ігрового досвіду, це використовуватиме ваші мобільні дані, якщо у вас немає підключення до Wi-Fi.

note: I18N: In download assets dialog
en: SuperTuxKart will download full assets (including high quality textures and music) for better gaming experience.
uk: SuperTuxKart завантажить повноцінні активи (, включаючи високоякісні текстури та музику ) для кращого ігрового досвіду.

en: Enter the server address optionally followed by : and then port or select address from list.
uk: Введіть адресу сервера, за якою слід: а потім порт або виберіть адресу зі списку.

en: Invalid server address: %s.
uk: Хибна адреса сервера: %s.

[ctx: column_name]
en: Reverse
uk: Зворотній напрям

[ctx: column_name]
en: Difficulty
uk: Складність

[ctx: column_name]
en: Laps
uk: Кола

[ctx: column_name]
en: Time
uk: Час

[ctx: column_name]
en: Kart
uk: Карт

[ctx: column_name]
en: User
uk: Гравець

[ctx: column_name]
en: Version
uk: Версія

en: No
uk: Ні

en: Track
uk: Траса

en: Top %d High Scores
uk: Перші %d рекордів

en: Number of karts: %d
uk: Кількість болідів: %d

en: Time target: %s
uk: Часова ціль: %s

en: Laps: %d
uk: Кола: %d

en: Reverse: %s
uk: Зворотний напрям: %s

note: I18N: for empty highscores entries
en: (Empty)
uk: (Пусто)

note: I18N: In kart color choosing dialog
en: Use original color
uk: Використати оригінальний колір

note: I18N: In kart color choosing dialog
en: Pick a color from slider
uk: Обери колір

en: Don't show again
uk: Не відображати знову

note: I18N: In the network player dialog
en: Player info
uk: Інфо гравця

note: I18N: In the network player dialog
en: Player name: %s
uk: Ім'я гравця: %s

note: I18N: In the network player dialog, show the player location with country name (based on IP geolocation)
en: Player location: %s
uk: Розташування гравця: %s

note: I18N: In the network player dialog
en: Kick
uk: Видалити

note: I18N: In the network player dialog
en: Change team
uk: Змінити команду

note: I18N: In the network player dialog
en: Enable handicap
uk: Увімкнути обмеження

note: I18N: In the network player dialog
en: Disable handicap
uk: Вимкнути обмеження

note: I18N: In the network player dialog, report player about for example abusive behaviour in game
en: Report player
uk: Повідомити про гравця

note: I18N: In the network player dialog, showing when waiting for the result of the ranking info of a player
en: Fetching ranking info for %s
uk: Отримання інформації про рейтинг для %s

note: I18N: In the network player dialog, instruction for reporting player
en: Tell server administrator about this player (%s):
uk: Повідомте адміністратору сервера про цей програвач (%s):

note: I18N: In press a key dialog, tell user to press a key to bind configuration
en: Press any key...
    (Press ESC to cancel)
uk: Натисніть будь-яку кнопку...
    (Або ESC для відміни)

en: Press any key...
uk: Натисніть будь-яку клавішу...

en: Chat is disabled, enable in options menu.
uk: Чат вимкнено, увімкніть через меню Опцій

en: Back to Battle
uk: Повернутися до змагання

en: Setup New Game
uk: Налаштувати нову гру

en: Restart Battle
uk: Розпочати змагання заново

en: Exit Battle
uk: Вийти зі змагання

en: Setup New Race
uk: Обрати нову гонку

en: Exit Race
uk: Покинути перегони

note: I18N: In the network player dialog, indiciating a network player has no ranking
en: %s has no ranking yet.
uk: %s ще не має рейтингу.

en: %s is number %d in the rankings with a score of %f.
uk: %s - число %d в рейтингу з оцінкою %f.

en: Username and/or email address invalid.
uk: Хибні ім’я та/або електронна адреса.

en: Please read the terms and conditions for SuperTuxKart at '%s'. You must agree to these terms in order to register an account for STK. If you have any questions or comments regarding these terms, one of the members of the development team would gladly assist you.
uk: Прочитайте умови та умови для SuperTuxKart за адресою '%s'. Ви повинні погодитися з цими умовами, щоб зареєструвати рахунок для STK. Якщо у вас є якісь запитання чи коментарі щодо цих термінів, один із членів команди розробників із задоволенням допоможе вам.

note: I18N: In the Select challenge dialog
en: Nitro challenge
uk: Виклик Нітро

note: I18N: In the Select challenge dialog
en: Ghost replay race
uk: Повтор гонки Привида

note: I18N: In the Select challenge dialog
en: Laps: %i
uk: Кіл: %i

note: I18N: In the Select challenge dialog, type of this challenge
en: Type: %s
uk: Тип: %s

note: I18N: In the Select challenge dialog
en: Required Rank: %i
uk: Необхідна позиція: %i

note: I18N: In the Select challenge dialog
en: Required Time: %i
uk: Необхідний час: %i

note: I18N: In the Select challenge dialog
en: Required Nitro Points: %i
uk: Необхідна кількість Нітро:  %i

note: I18N: In the Select challenge dialog
en: Number of AI Karts: %i
uk: Кількість картів зі штучним інтелектом: %i

note: I18N: In the create server screen, show various battle mode available
en: Battle mode
uk: Режим битви

note: I18N: In the create server screen
en: Soccer game type
uk: Футбольний режим гри

note: I18N: In the server info dialog, show the server location with country name (based on IP geolocation)
en: Server location: %s
uk: Розташування сервера: %s

note: I18N: In server info dialog, showing the current track playing in server
en: Current track: %s
uk: Поточний трек: %s

en: Rank
uk: Місце

note: I18N: Show above the player list in server info dialog, tell the user name on server
en: Player
uk: Гравець

note: I18N: Show above the player list in server info dialog, tell the scores of user calculated by player rankings
en: Scores
uk: Результати

note: I18N: Show above the player list in server info dialog, tell the user time played on server
en: Time played
uk: Час гри

en: Remove from bookmarks
uk: Видалити із закладок

en: Input device already exists.
uk: Пристрій вводу вже існує

en: No player available for connecting to server.
uk: Немає доступних гравців для підключення до сервера.

note: I18N: In the user info dialog
en: Username: %s
uk: Користувач: %s

en: Cancel Request
uk: Скасувати запит

en: Today
uk: Сьогодні

en: Friend request sent!
uk: Запит дружби надіслано!

en: Friend request accepted!
uk: Запит дружби прийнято!

en: Friend request declined!
uk: Запит дружби відхилено!

en: Friend removed!
uk: Друга вилучено!

en: Friend request cancelled!
uk: Запит дружби скасовано!

en: Processing
uk: Обробка

en: Fetching last vote
uk: Отримання останнього голосу

en: You can adapt your previous rating by clicking the stars beneath.
uk: Ви можете змінити ваш попередньо надісланий рейтинг, для цього клацніть на зірочки нижче.

en: You have not yet voted for this addon. Select your desired rating by clicking the stars beneath
uk: Ви ще не голосували за цей додаток. Оберіть рейтинг, клацнувши на зірочки.

en: Vote successful! You can now close the window.
uk: Голос зараховано! Тепер можна закрити це вікно.

en: Performing vote
uk: Виконую голосування

en: Random Track
uk: Випадкова траса

en: Are you sure you want to remove '%s'?
uk: Ви дійсно бажаєте вилучити '%s'?

en: Do you want to save your changes?
uk: Ви дійсно бажаєте зберегти ваші зміни?

en: Laps
uk: Кола

en: Reversed
uk: Обернено

en: An error occurred while trying to save your grand prix.
uk: Сталася помилка під час збереження Великого Змагання.

en: Select a track
uk: Оберіть трек

en: You completed the easy challenge! Points earned on this level: %i/%i
uk: Ви виграли у простому змаганні! На цьому рівні здобуто очок: %i/%i

en: You completed the intermediate challenge! Points earned on this level: %i/%i
uk: Ви виграли у середньому змаганні! На цьому рівні здобуто очок: %i/%i

en: You completed the difficult challenge! Points earned on this level: %i/%i
uk: Ви виграли у складному змаганні! На цьому рівні здобуто очок: %i/%i

en: You completed the SuperTux challenge! Points earned on this level: %i/%i
uk: Ви перемогли в змаганні SuperTux! На цьому рівні здобуто очок: %i/%i

en: You unlocked %s!
uk: Ви розблокували %s!

en: Challenge Completed
uk: Змагання завершено

en: You unlocked track %0
uk: Ви відкрили трек %0

en: You unlocked grand prix %0
uk: Ви розблокували Велике Змагання %0

[ctx: column_name]
en: Track
uk: Траса

[ctx: column_name]
en: Players
uk: Гравці

en: Reload
uk: Перезавантажити

en: Please enter the name of the grand prix
uk: Будь ласка, вкажіть назву Великого Змагання

en: Please select a Grand Prix
uk: Будь ласка, оберіть Велике Змагання

en: User defined
uk: Визначені користувачем

en: Name is empty.
uk: Назва пуста.

en: Another grand prix with this name already exists.
uk: Інше Велике Змагання з такою ж назвою вже існує.

en: Name is too long.
uk: Назва задовга

note: I18N: when failing a GP
en: Better luck next time!
uk: Наступного разу пощастить!

en: You completed a challenge!
uk: Ви виконали завдання!

en: You won the Grand Prix!
uk: Ви виграли Велике Змагання!

en: You completed the Grand Prix!
uk: Ви завершили Велике Змагання!

[ctx: column_name]
en: Number of karts
uk: Кількість болідів

en: Are you sure you want to remove this high score entry?
uk: Точно вилучити рекорд?

en: Are you sure you want to remove all of your high scores?
uk: Точно вилучити всі рекорди?

en: Connect a keyboard or gamepad to play splitscreen multiplayer
uk: Підключіть клавіатуру або геймпад для гри з розділенням екрану

en: Random Kart
uk: Випадковий карт

en: Locked
uk: Заблоковано

en: Everyone:
    Press the 'Select' button to join the game
uk: Для входу до гри натисніть клавішу 'Обрати'

en: Would you like to play the tutorial of the game?
uk: Чи хотіли б ви пограти в підручник гри?

en: You can not play online without internet access. If you want to play online, go in the options menu, and check "Connect to the Internet".
uk: Ви не можете грати в Інтернеті без доступу до Інтернету. Якщо ви хочете грати в Інтернеті, перейдіть у меню параметрів і перевірте "Підключитися до Інтернету".

en: You can not download addons without internet access. If you want to download addons, go in the options menu, and check "Connect to the Internet".
uk: Ви не можете завантажити додатки без доступу до Інтернету. Якщо ви хочете завантажити додатки, перейдіть у меню параметрів і перевірте "Підключитися до Інтернету".

en: You can not download addons without internet access. If you want to download addons, go in the options menu, and check "Connect to the Internet".
    
    You can however delete already downloaded addons.
uk: Ви не можете завантажити додатки без доступу до Інтернету. Якщо ви хочете завантажити додатки, перейдіть у меню параметрів і перевірте "Підключитися до Інтернету".
    
    Однак ви можете видалити вже завантажені додатки.

en: The add-ons module is currently disabled in the Options screen
uk: Модуль додатків відключений у розділі „Параметри“

en: Please wait while the add-ons are loading
uk: Будь ласка, зачекайте поки додатки завантажаться

en: Are you sure you want to quit STK?
uk: Ви впевнені, що бажаєте вийти з гри?

en: Create LAN Server
uk: Створити локальний сервер

en: %s's server
uk: Сервер %s

note: I18N: In the create server screen
en: No. of grand prix track(s)
uk: Трас у Великому Змаганні

en: Name has to be between 4 and 30 characters long!
uk: Ім’я має містити від 4 до 30 символів!

en: Incorrect characters in password!
uk: Пароль містить хибні символи!

note: I18N: In the networking lobby, ready button is to allow player to tell server that he is ready for next game for owner less server
en: Ready
uk: Готовий

note: I18N: Live join is displayed in networking lobby to allow players to join the current started in-progress game
en: Live join
uk: Приєднатися

note: I18N: Spectate is displayed in networking lobby to allow players to join the current started in-progress game
en: Spectate
uk: Спостерігати

en: Install addon
uk: Встановити додаток

note: I18N: In the networking lobby, show when player is required to wait before the current game finish with remaining time, showing the current track name inside bracket
en: Please wait for the current game's (%s) end, estimated remaining time: %s.
uk: Зачекайте, поки закінчиться поточна гра (%s), який оцінюється в часі: %s .

note: I18N: In the networking lobby, show when player is required to wait before the current game finish with remaining time
en: Please wait for the current game's end, estimated remaining time: %s.
uk: Зачекайте, поки закінчиться поточна гра, орієнтовний час, що залишився: %s.

note: I18N: In the networking lobby, show when player is required to wait before the current game finish with progress in percent, showing the current track name inside bracket
en: Please wait for the current game's (%s) end, estimated progress: %s%.
uk: Зачекайте, поки закінчиться поточна гра (%s), прогнозований прогрес: %s%.

note: I18N: In the networking lobby, show when player is required to wait before the current game finish with progress in percent
en: Please wait for the current game's end, estimated progress: %d%.
uk: Зачекайте, поки закінчиться поточна гра, орієнтовний прогрес: %d%.

note: I18N: In the networking lobby, show when player is required to wait before the current game finish
en: Please wait for the current game's end.
uk: Будь ласка зачекай закінчення поточної гри!

en: Game will start if there is more than %d player. | Game will start if there are more than %d players.
uk[0]: Гра розпочнеться, якщо гравців більше, ніж %d.
uk[1]: Гра розпочнеться, якщо гравців більше, ніж %d.
uk[2]: Гра розпочнеться, якщо гравців більше %d.
uk[3]: Гра розпочнеться, якщо гравців більше %d.

note: I18N: In the networking lobby, display the starting timeout for owner-less server to begin a game
en: Starting after %d second, or once everyone has pressed the 'Ready' button. | Starting after %d seconds, or once everyone has pressed the 'Ready' button.
uk[0]: Починаючи після %d секунди або як тільки всі натиснули кнопку «Готові».
uk[1]: Починаючи після %dсекунди або як тільки всі натиснули кнопку «Готові».
uk[2]: Починаючи через %d секунди, або як тільки всі натиснули кнопку «Готово».
uk[3]: Починаючи через %d секунди, або як тільки всі натиснули кнопку «Готово».

en: Connecting to server %s
uk: З'єднання з сервером %s

en: Finding a quick play server
uk: Пошук сервера для швидкої гри

note: I18N: In kart screen, show before the voting period in network ends.
en: Remaining time: %d
uk: Лишилось часу: %d

note: I18N: Goals in achievement
en: Goals
uk: Цілі

en: Fetching achievements
uk: Отримання досягнень

en: %s's profile
uk: Профіль %s

en: Since
uk: Від

en: Status
uk: Стан

en: Fetching friends
uk: Отримання друзів

en: New Request
uk: Новий запит

en: Pending
uk: Очікування

en: Offline
uk: Поза мережею

en: Enter new E-mail below
uk: Вкажіть новий E-mail нижче

en: New Email has to be between 5 and 254 characters long!
uk: Нова електронна пошта повинна бути від 5 до 254 символів!

en: New Email is invalid!
uk: Новий Email вказано неправильно!

en: E-mail changed!
uk: E-mail змінено!

en: Failed to change E-mail: %s
uk: Неможливо змінити E-mail: %s

note: I18N: Shown to players when he is not is not logged in
en: You must be logged in to play Global networking. Click your username above.
uk: Ви повинні увійти в систему, щоб грати в глобальні мережі. Клацніть своє ім’я користувача вище.

en: You can not play online without internet access. If you want to play online, go to options, select  tab 'User Interface', and edit "Connect to the Internet".
uk: Ви не можете грати онлайн без інтернет підключення. Якщо бажаєте це робити, перейдіть до налаштувань, оберіть вкладку 'Інтерфейс користувача' та налаштуйте 'Підключення до інтернет'

en: Searching
uk: Триває пошук

en: Exit game
uk: Покинути гру

en: Could not create player '%s'.
uk: Не вдається створити гравця '%s'.

en: User name cannot be empty.
uk: Ім'я не може бути порожнім.

en: Online username and password must not be the same!
uk: Ім'я користувача та пароль в Інтернеті не повинні бути однаковими!

en: Emails don't match!
uk: Email-адреси не співпадають!

en: Online username can only contain alphanumeric (ASCII) characters, periods, dashes and underscores!
uk: Ім'я користувача в Інтернеті може містити лише буквено-цифрові ( символи ASCII ), періоди, тире та підкреслення!

en: Online username has to be between 3 and 30 characters long!
uk: Ім’я онлайн гравця має містити від 4 до 30 символів!

en: Online username must not start with a number!
uk: Ім’я онлайн гравця не повинно починатись з цифри!

en: Email has to be between 5 and 254 characters long!
uk: Е-мейл має містити від 5 до 254 символів!

en: Email is invalid!
uk: Email невірний!

en: You will receive an email with further instructions regarding account activation. Please be patient and be sure to check your spam folder.
uk: Ви отримаєте електронного листа з подальшими інструкціями для активаціє екаунту. Будь ласка, будьте терплячими, також перевірте ваш каталог із Спамом.

en: Internet access is disabled, please enable it in the options
uk: Інтернет доступ вимкнено, будь ласка, увімкніть його в налаштуваннях

[ctx: column_name]
en: Name
uk: Ім’я

[ctx: column_name]
en: Game mode
uk: Режим гри

[ctx: column_name]
note: I18N: In server selection screen, owner of server, only displayed if it's localhost or friends'
en: Owner
uk: Власник

[ctx: column_name]
note: I18N: In server selection screen, distance to server
en: Distance (km)
uk: Відстань (км)

note: I18N: In server selection screen, unknown distance to server
en: Unknown
uk: Невідомо

note: I18N: Message shown to user if no IPv4 detected by STK
en: No IPv4 detected, you may not be able to join any servers.
uk: IPv4 не виявлено, можливо, ви не зможете приєднатися до будь-яких серверів.

note: I18N: Message shown to user if no IPv6 detected by STK
en: No IPv6 detected, you may not be able to join any servers.
uk: IPv6 не виявлено, можливо, ви не зможете приєднатися до будь-яких серверів.

en: No server is available.
uk: Немає доступних серверів.

en: Fetching servers
uk: Отримання серверів

en: Server Bookmarks
uk: Закладки серверів

note: I18N: In track screen for networking, clarify voting phase
en: If a majority of players all select the same track and race settings, voting will end early.
uk: Якщо більшість гравців виберуть однакові налаштування треку та гонки, голосування закінчиться рано.

note: I18N: In track screen I18N: In the track info screen
en: Random item location
uk: Випадкове розташування

note: I18N: In track screen
en: Number of goals to win
uk: Кількість голів для перемоги

note: I18N: In the track info screen
en: Drive in reverse
uk: В зворотньому напрямку

en: Locked: solve active challenges to gain access to more!
uk: Заблоковано: спершу виконайте активні змагання!

en: Action
uk: Дія

en: Key binding
uk: Призначення клавіш

note: I18N: button to disable a gamepad configuration
en: Disable Device
uk: Відключити пристрій

note: I18N: button to enable a gamepad configuration
en: Enable Device
uk: Включити пристрій

note: I18N: button to enable a keyboard configuration
en: Enable Configuration
uk: Увімкнути налаштування

note: I18N: Key binding section
en: Game Keys
uk: Ігрові клавіші

note: I18N: Key binding section
en: Menu Keys
uk: Клавіші меню

note: I18N: Key binding name
en: Steer Left
uk: Звернути ліворуч

note: I18N: Key binding name
en: Steer Right
uk: Звернути праворуч

note: I18N: Key binding name
en: Accelerate
uk: Прискорення

note: I18N: Key binding name
en: Brake / Reverse
uk: Гальмо / Назад

note: I18N: Key binding name
en: Fire
uk: Вогонь

note: I18N: Key binding name
en: Nitro
uk: Нітро

note: I18N: Key binding name
en: Look Back
uk: Озирнутись назад

note: I18N: Key binding name
en: Rescue
uk: Повернутися на трасу

note: I18N: Key binding name
en: Pause Game
uk: Пауза

note: I18N: Key binding name
en: Up
uk: Догори

note: I18N: Key binding name
en: Down
uk: Вниз

note: I18N: Key binding name
en: Left
uk: Ліворуч

note: I18N: Key binding name
en: Right
uk: Праворуч

note: I18N: Key binding name
en: Select
uk: Обрати

note: I18N: Key binding name
en: Cancel/Back
uk: Скасувати/назад

en: * A blue item means a conflict with another configuration
uk: * Синій значок означає конфлікт з іншою конфігурацією

en: * A red item means a conflict in the current configuration
uk: * Червоні елементи свідчать про конфлікт у поточній конфігурації

en: Warning: The 'Shift' is not a recommended key. When 'Shift' is pressed down, all keys that contain a character that is different in upper-case will stop working.
uk: Попередження: Не рекомендується використовувати клавішу 'Shift', тому що при її натисканні усі клавіші нижнього регістру можуть не працювати.

note: I18N: shown before deleting an input configuration
en: Are you sure you want to permanently delete this configuration?
uk: Ви дійсно бажаєте вилучити цей пристрій?

en: Enter new configuration name, leave empty to revert default value.
uk: Введіть нове ім'я конфігурації, залиште порожнім, щоб повернути значення за замовчуванням.

note: I18N: Tooltip in the UI menu. Use enough linebreaks to make sure the text fits the screen in low resolutions.
en: In multiplayer mode, players can select handicapped
    (more difficult) profiles on the kart selection screen
uk: У колективному режимі можна обрати профілі з обмеженнями (складніші) на екрані обрання карта

note: I18N: For mobile version for STK, install the full game assets which will download from stk server
en: Install full game assets
uk: Встановити повний набір ігрових даних

en: Are you sure to uninstall full game assets?
uk: Бажаєте видалити повний набір ігрових даних?

en: Keyboard %i
uk: Клавіатура %i

en: Touch Device
uk: Сенсорний пристрій

note: I18N: In the input configuration screen, help for touch device
en: Tap on a device to configure it
uk: Торкніться пристрою, щоб налаштувати його

note: I18N: in the language choice, to select the same language as the OS
en: System Language
uk: Мова системи

note: I18N: In the UI options, minimap position in the race UI
en: In the bottom-left
uk: Внизу-ліворуч

note: I18N: In the UI options, minimap position in the race UI
en: On the right side
uk: Праворуч

note: I18N: In the UI options, minimap position in the race UI
en: Hidden
uk: Приховано

note: I18N: In the UI options, minimap position in the race UI
en: Centered
uk: По центру

note: I18N: In the UI options, splitscreen_method in the race UI
en: Vertical
uk: Вертикально

note: I18N: In the UI options, splitscreen_method position in the race UI
en: Horizontal
uk: Горизонтально

note: I18N: In the UI options, Very small font size
en: Very small
uk: Дуже маленький

note: I18N: In the UI options, Small font size
en: Small
uk: Маленький

note: I18N: In the UI options, Medium font size
en: Medium
uk: Середній

note: I18N: In the UI options, Large font size
en: Large
uk: Великий

note: I18N: In the UI options, Very large font size
en: Very large
uk: Дуже великий

en: Speedrun mode can only be enabled if the game has not been closed since the launch of the story mode.
    
    Closing the game before the story mode's completion invalidates the timer.
    
    To use the speedrun mode, please use a new profile.
uk: Режим гра на швидкість відключений. Його можна ввімкнути лише в тому випадку, якщо гра не була закрита з моменту запуску режиму історії.
    
    Закриття гри до завершення режиму розповіді скасовує таймер.
    
    Щоб скористатися режимом гра на швидкість, будь ласка, використовуйте новий профіль.

note: I18N: In the video options, maximum frame per second
en: Maximum FPS
uk: Максимальний FPS

note: I18N: In the video options, full vertical sync (usually 60fps)
en: Full
uk: Повна

note: I18N: in graphical options. The \n is a newline character, place it where appropriate, two can be used if required.
en: Vsync forces the graphics card to supply a new frame
    only when the monitor is ready to display it.
uk: Вертикальна синхронізація змушує графічну картку
    надавати новий кадр лише за готовності монітора.

note: I18N: in graphical options.
en: Full: one frame per monitor refresh
uk: Повна: один кадр на одне оновлення екрана

note: I18N: in graphical options.
en: Vsync will not work if your drivers don't support it.
uk: Вертикальна синхронізація працюватиме лише за її підтримки драйвером.

note: I18N: in graphical options
en: Particles Effects: %s
uk: Ефекти частинок: %s

note: I18N: in graphical options
en: Animated Characters: %s
uk: Анімації персонажів: %s

note: I18N: in graphical options
en: Dynamic lights: %s
uk: Динамічне освітлення: %s

note: I18N: in graphical options
en: Light scattering: %s
uk: Розсіювання світла: %s

note: I18N: in graphical options
en: Anti-aliasing: %s
uk: Згладжування: %s

note: I18N: in graphical options
en: Ambient occlusion: %s
uk: Вплив оточення: %s

en: Shadows: %s
uk: Тіні: %s

en: Shadows: %i
uk: Тіні: %i

note: I18N: in graphical options
en: Bloom: %s
uk: Підсвічування: %s

note: I18N: in graphical options
en: Glow (outlines): %s
uk: Cвітіння (обрисів): %s

note: I18N: in graphical options
en: Light shaft (God rays): %s
uk: Промені світла (God rays): %s

en: Rendered image quality: %s
uk: Якість зображення: %s

note: I18N: in graphical options
en: Motion blur: %s
uk: Розмивання у русі: %s

note: I18N: in graphical options
en: Depth of field: %s
uk: Глибина різкості: %s

en: Internet access is disabled. Do you want to enable it?
uk: Інтернет доступ вимкнено. Бажаєш увімкнути його?

en: You need to enter a password.
uk: Потрібно вказати пароль

en: Logging out '%s'
uk: Виходимо з '%s'

en: Logging in '%s'
uk: Входимо до '%s'

en: You can't delete the only player.
uk: Ти не можеш видалити єдиного гравця.

note: I18N: In the player info dialog (when deleting)
en: Do you really want to delete player '%s'?
uk: Дійсно бажаєш вилучити гравця '%s'?

note: I18N: as in "ready, set, go", shown at the beginning of the race
en: Ready!
uk: На старт!

note: I18N: as in "ready, set, go", shown at the beginning of the race
en: Set!
uk: Увага!

note: I18N: as in "ready, set, go", shown at the beginning of the race
en: Go!
uk: Вперед!

note: I18N: Shown when a goal is scored
en: GOAL!
uk: ГОЛ!

note: I18N: Shown waiting for other players in network to finish loading or waiting
en: Waiting for others
uk: Чекаємо на інших

note: I18N: Shown waiting for the server in network if live join or spectate
en: Waiting for the server
uk: Чекаємо на сервер

note: I18N: string used to show the author of the music. (e.g. "Sunny Song" by "John Doe")
en: by
uk: у виконанні

en: Collect nitro!
uk: Збирай Нітро!

en: Follow the leader!
uk: Слідуй за лідером!

note: I18N: When some GlobalPlayerIcons are hidden, write "Top 10" to show it
en: Top %i
uk: Найкращі %i

en: Challenge Failed
uk: Невдача

note: I18N: Shown when multitouch GUI exists and press the podium (2, 1, 3 like) icon instead of fire button
en: Press podium icon to start tutorial
uk: Натисніть значок подіуму, щоб розпочати підручник

en: Press fire to start the tutorial
uk: Натисніть "вогонь", щоб почати навчання

note: I18N: Shown when multitouch GUI exists and press the podium (2, 1, 3 like) icon instead of fire button
en: Press podium icon to start the challenge
uk: Натисніть піктограму подіуму, щоб розпочати виклик

en: Press fire to start the challenge
uk: Натисніть "вогонь", щоб почати гонку

en: Quit the server
uk: Покинути сервер

en: You completed challenges!
uk: Ви виконали завдання!

en: Abort Grand Prix
uk: Покинути Велике Змагання

en: Restart
uk: Перезапустити

en: Back to challenge selection
uk: Повернутись до вибору змагання

en: Race against the new ghost replay
uk: Гонка проти нового відтворення привидів

en: Back to the menu
uk: Повернутись до меню

en: Do you really want to abort the Grand Prix?
uk: Ви справді бажаєте завершити Велике Змагання?

en: Red Team Wins
uk: Перемогли червоні

en: Blue Team Wins
uk: Перемога за синіми

en: It's a draw
uk: Це нічия

en: Eliminated after %s
uk: Вибули після %s

en: Eliminated
uk: Вибули

note: I18N: indicates a player that scored in their own goal in result screen
en: (Own Goal)
uk: (Власний гол)

en: Track %i/%i
uk: Трек %i/%i

en: Grand Prix progress:
uk: Просування у Великому Змаганні:

en: Highscores
uk: Кращі результати

en: Best lap time: %s
uk: Кращий час кола: %s

note: I18N: is used to indicate who has the bast laptime (best laptime "by kart_name")
en: by %s
uk: від %s

en: You completed the challenge!
uk: Ви перемогли в змаганні!

en: You failed the challenge!
uk: Ви зазнали поразки в змаганні!

en: Reached Requirements of SuperTux
uk: Вимог SuperTux досягнуто

en: All blows allowed, so catch weapons and make clever use of them!
uk: Усі витівки дозволені, отож збирай знаряддя та використовуй їх розумно!

en: Contains no powerups, so only your driving skills matter!
uk: Не містить підсилень, так що лише твої навички кермування мають значення!

note: I18N: short definition for follow-the-leader game mode
en: Keep up with the leader kart but don't overtake it!
uk: Слідуй за картом лідера, але не обганяй його!

en: Hit others with weapons until they lose all their lives.
uk: Збивайте інших гравців, використовуючи знаряддя, поки вони не втратять усі свої життя.

en: Push the ball into the opposite cage to score goals.
uk: Забийте м’яча у ворота супернику.

en: Explore tracks to find all hidden eggs
uk: Досліджуйте треки аби знайти всі приховані яйця

en: Race against ghost karts and try to beat them!
uk: Їдьте за Привидом та спробуйте виграти в нього!

en: Complete as many laps as possible in a given amount of time.
uk: Подолайте якнайбільше кіл за виділений час.

note: I18N: In soccer setup screen
en: Press red or blue soccer icon to change team
uk: Натисніть червоний або синій значок м'яча, щоб змінити команду

note: I18N: when showing who is the author of track '%s' I18N: (place %s where the name of the author should appear)
en: Track by %s
uk: Автор траси: %s

note: I18N: the max players supported by an arena.
en: Max players supported: %d
uk: Максимальна кількість гравців: %d

en: Number of red team AI karts
uk: Комп'ютерних картів у червоній команді

en: You cannot play this Grand Prix because it contains tracks that aren't unlocked!
uk: Ви не можете взяти участь у цьому Великому Змаганні, бо воно містить іще не розблоковані траси!

note: I18N: track group name
en: all
uk: всі

en: Locked!
uk: Заблоковано!

en: %s MB
uk: %s Мбайт

en: %s KB
uk: %s Кбайт

en: Complete all challenges to unlock the big door!
uk: Завершіть всі змагання аби відкрити браму!

en: You need more points
    to enter this challenge!
    Check the minimap for
    available challenges.
uk: Вам потрібно більше очок,
    щоб розпочати це змагання!
    Знайдіть доступні змагання
    на міні карті.

en: Accelerate with <%s>, and steer with <%s> and <%s>.
uk: Прискорюйтеся клавішею <%s>, кермуйте клавішами <%s> та <%s>.

en: Accelerate by touching the upper part of the wheel, and steer by moving left or right.
uk: Прискоріть, торкнувшись верхньої частини колеса, і керуйте, рухаючись ліворуч або праворуч.

en: Accelerate by moving the accelerator upwards, and steer by tilting your device.
uk: Прискоріть, переміщуючи прискорювач вгору, і керуйте, нахиляючи пристрій.

en: Accelerate by moving the accelerator upwards, and steer by rotating your device.
uk: Прискоріть, переміщуючи прискорювач вгору, і керуйте, обертаючи пристрій.

en: Collect gift boxes, and fire the weapon with <%s> to blow away these boxes!
uk: Збирайте подарунки, та стріляйте з допомогою <%s>, щоб прибрати ці коробки з дороги!

en: Collect gift boxes, and fire by pressing the bowling icon to blow away these boxes!
uk: Зберіть подарункові коробки та вогонь, натиснувши на піктограму кулі для боулінгу, щоб здути ці коробки!

en: Press <%s> to look behind.
    Fire the weapon with <%s> while pressing <%s> to fire behind!
uk: Натисніть < %s>, щоб зазирнути.
    Стріляйте зі зброї за допомогою < %s>, натискаючи <%s >, щоб стріляти позаду!

en: Press the mirror icon to look behind.
    Fire the weapon behind by holding the mirror icon and then swiping to the bowling icon!
uk: Натисніть значок дзеркала, щоб зазирнути.
    Стріляйте зі зброї позаду, тримаючи дзеркальну піктограму, а потім проведіть до піктограми кулі для боулінгу!

en: Use the nitro you collected by pressing <%s>!
uk: Використовуйте нітро клавішею  <%s>!

en: Use the nitro you collected by pressing the nitro icon
uk: Використовуйте зібраний вами нітро, натискаючи на значок нітро!

en: Collect nitro bottles (we will use them after the curve).
uk: Збирай балони з нітро (використовуйте їх на прямих ділянках).

en: Oops! When you're in trouble, press <%s> to be rescued.
uk: Ой! Якщо у вас проблеми, тисніть <%s> для відновлення

en: Oops! When you're in trouble, press the bird icon to be rescued.
uk: На жаль! Коли ви переживаєте проблеми, натисніть на піктограму птахів, щоб її врятувати.

en: Accelerate and press the <%s> key while turning to skid.
    Skidding for a short while can help you turn faster to take sharp turns.
uk: Прискортесь і затисніть клавішу <%s> на повороті, щоб виконати занос.
    Короткий занос допомагає швидше пройти різкий поворот.

en: Accelerate and press the skid icon while turning to skid.
    Skidding for a short while can help you turn faster to take sharp turns.
uk: Прискортесь і затисніть значок заносу на повороті, щоб виконати занос.
    Короткий занос допомагає швидше пройти різкий поворот.

en: Note that if you manage to skid for several seconds, you will receive a bonus speedup as a reward!
uk: Зауважте, якщо ви керуєте заносом кілька секунд, то отримаєте бонус швидкості!

en: You are now ready to race. Good luck!
uk: Тепер Ви готові до заїздів. Успіхів!

note: I18N: Generic name in desktop file entry, summary in AppData and short description in Google Play
en: A 3D open-source kart racing game
uk: 3D-гоночна гра з відкритим кодом

note: I18N: Keywords in desktop entry, translators please keep it separated with semicolons
en: tux;game;race;
uk: пінгвін;гра;перегони;

en: Karts. Nitro. Action! SuperTuxKart is a 3D open-source arcade racer with a variety of characters, tracks, and modes to play. Our aim is to create a game that is more fun than realistic, and provide an enjoyable experience for all ages.
uk: Картс. Нітро. Дія! SuperTuxKart - це 3D-аркадний гонщик з відкритим кодом з різноманітними символами, треками та режимами для відтворення. Наша мета - створити гру, яка є більш веселою, ніж реалістичною, та забезпечити приємне враження для будь-якого віку.

en: We have several tracks with various themes for players to enjoy, from driving underwater, rural farmlands, jungles or even in space! Try your best while avoiding other karts as they may overtake you, but don't eat the bananas! Watch for bowling balls, plungers, bubble gum, and cakes thrown by your opponents.
uk: У нас є кілька треків з різними темами, якими гравці можуть насолоджуватися, від водіння підводних, сільських сільськогосподарських угідь, джунглів або навіть у космосі! Постарайтеся, уникаючи інших картів, оскільки вони можуть вас наздогнати, але не їжте банани! Слідкуйте за кульками для боулінгу, плунжерами, жувальною гумкою та тортами, кинутими опонентами.

en: You can do a single race against other karts, compete in one of several Grand Prix, try to beat the high score in time trials on your own, play battle mode against the computer or your friends, and more! For a greater challenge, join online and meet players from all over the world and prove your racing skills!
uk: Ви можете зробити одну гонку проти інших картів, змагатись в одному з декількох Гран-прі, спробувати перемогти високий бал у випробуваннях часу самостійно, грати в бойовий режим проти комп’ютера чи своїх друзів тощо! Для більшого виклику приєднуйтесь до Інтернету та зустрічайтеся з гравцями з усього світу та докажіть свої гоночні навички!

en: This game has no ads.
uk: Ця гра не містить оголошень

en: This is an unstable version of SuperTuxKart that contains latest improvements. It is released mainly for testing, to make stable STK as good as possible.
uk: Це нестабільна версія SuperTuxKart, яка містить останні вдосконалення. Він випускається в основному для тестування, щоб зробити стабільний STK максимально хорошим.

en: This version can be installed in parallel with the stable version on the device.
uk: Цю версію можна встановити паралельно зі стабільною версією на пристрої.

en: If you need more stability, consider using the stable version: %s
uk: Якщо вам потрібна більша стабільність, подумайте про використання стабільної версії: %s

en: SuperTuxKart Team
uk: Команда SuperTuxKart
