SuperTuxKart - en to sv translation catalogue (1033 entries)

note: I18N: In Android UI, po_extract_game_data
en: Extracting game data...
sv: Packar upp speldata...

note: I18N: In Android UI, po_extract_error
en: Game data extraction error
sv: Fel vid uppackning av speldata

note: I18N: In Android UI, po_extract_error_msg
en: Check remaining device space or reinstall SuperTuxKart.
sv: Kontrollera återstående enhetsutrymme eller installera om SuperTuxKart.

note: I18N: In Android UI, po_quit I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen
en: Quit
sv: Avsluta

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Play every official track at least once.
sv: Spela varje officiell bana åtminstone en gång.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Hit 10 karts with a bowling-ball.
sv: Träffa 10 karter med ett bowlingklot.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Arch Enemy
sv: Ärkefiende

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Hit the same kart at least 5 times in one race.
sv: Träffa samma gokart minst 5 gånger under ett lopp.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Marathoner
sv: Maratonlöpare

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Finish a race with at least twice the track's default lap number.
sv: Klara ett lopp med minst två gånger banans standard varvnummer.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Skid-row
sv: Sladdgatan

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Skid 5 times in a single lap.
sv: Sladda fem gånger i ett varv.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Gold driver
sv: Guldförare

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Win against at least 3 AIs in normal race, time-trial, and follow the leader.
sv: Vinn mot minst 3 AI:er i normalt lopp, tidstest och följ ledaren.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Powerup Love
sv: Kraftförstärkningskärlek

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Use 10 or more powerups in a race.
sv: Använd 10 eller flera kraftförstärkningar i ett lopp.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Unstoppable
sv: Ohejdbar

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Win 5 single races in a row against at least 3 AIs. Beware, restarting a race counts as a loss.
sv: Vinn 5 enskilda tävlingar i rad mot minst 3 AI:er. Akta dig, omstart av ett lopp räknas som en förlust.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Banana Lover
sv: Bananälskare

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Collect at least 5 bananas in one race.
sv: Samla minst 5 bananer under ett lopp.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: It's secret
sv: Det är hemligt

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Really ... a secret.
sv: Verkligen ... en hemlighet.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Mosquito Hunter
sv: Myggjägare

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Take your opponents for mosquitos! With the swatter, squash them at least 5 times in a race.
sv: Ta dina motståndare för myggor! Med flugsmällan, mosa dem minst 5 gånger i ett lopp.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Beyond Luck
sv: Bortom tur

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Win 10 single races in a row in Expert or SuperTux against at least 5 AIs. Beware, restarting a race counts as a loss.
sv: Vinn 10 enskilda tävlingar i rad i Expert eller SuperTux mot minst 5 AI:er. Akta dig, omstart av ett lopp räknas som en förlust.

note: I18N: ./data/grandprix/1_penguinplayground.grandprix
en: Penguin Playground
sv: Pingvin-lekplats

note: I18N: ./data/grandprix/2_offthebeatentrack.grandprix
en: Off the Beaten Track
sv: Utanför den slagna banan

note: I18N: ./data/grandprix/3_tothemoonandback.grandprix
en: To the Moon and Back
sv: Till månen och tillbaka

note: I18N: ./data/grandprix/4_atworldsend.grandprix
en: At World's End
sv: Vid världens ände

note: I18N: ./data/gui/dialogs/addons_loading.stkgui I18N: Add-on screen action
en: Install
sv: Installera

note: I18N: ./data/gui/dialogs/addons_loading.stkgui I18N: Add-on screen action
en: Uninstall
sv: Avinstallera

note: I18N: ./data/gui/dialogs/addons_loading.stkgui I18N: Add-on screen action I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info action I18N: ./data/gui/dialogs/high_score_info_dialog.stkgui I18N: High score info screen action I18N: ./data/gui/dialogs/select_challenge.stkgu
en: Back
sv: Tillbaka

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/init_android.stkgui
en: Select a type of control that you prefer
sv: Välj en kontrolltyp som du föredrar

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/init_android.stkgui I18N: Control type I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.
en: Gyroscope
sv: Gyroskop

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/init_android.stkgui I18N: Control type
en: Steering wheel
sv: Ratt

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/init_android.stkgui I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Auto acceleration
sv: Automatisk acceleration

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/init_android.stkgui
en: You can change it later in touch device settings.
sv: Du kan ändra det senare i tryckdonets inställningar.

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/init_android.stkgui I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings I18N: ./data/gui/dialogs/ka
en: Apply
sv: Tillämpa

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui
en: Touch Device Settings
sv: Inställningar för tryckdon

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: Tab in help menu I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/
en: General
sv: Allmänt

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Device enabled
sv: Enhet aktiverad

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Inverted buttons
sv: Inverterade knappar

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Buttons scale
sv: Knappskala

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Advanced
sv: Avancerat

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Deadzone
sv: Dödzon

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Sensitivity X
sv: Känslighet X

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Sensitivity Y
sv: Känslighet Y

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui
en: Restore defaults
sv: Återställ standardvärden

note: I18N: ./data/gui/dialogs/confirm_dialog.stkgui I18N: In a 'are you sure?' dialog
en: Yes
sv: Ja

note: I18N: ./data/gui/dialogs/confirm_dialog.stkgui I18N: In a 'are you sure?' dialog I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings I18N: ./data/gui/dialogs/enter_address_dialog.stkgui I18N: 
en: Cancel
sv: Avbryt

note: I18N: ./data/gui/dialogs/confirm_resolution_dialog.stkgui I18N: In the 'confirm resolution' dialog, that's shown when switching resoluton I18N: ./data/gui/dialogs/online/registration_terms.stkgui I18N: In the registration dialog I18N: ./data/gui/dialogs/online/user_info_dialog.stkgui I18N: User info
en: Accept
sv: Acceptera

note: I18N: ./data/gui/dialogs/confirm_resolution_dialog.stkgui I18N: In the 'confirm resolution' dialog, that's shown when switching resoluton
en: Revert
sv: Återgå

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui
en: Camera Settings
sv: Kamerainställningar

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera settings
en: Player camera
sv: Spelarkamera

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen
en: FOV
sv: Synfält

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen
en: Distance
sv: Distans

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen
en: Angle
sv: Vinkel

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen
en: Smooth camera
sv: Smidig kamera

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera settings
en: Backward camera
sv: Bakåtkamera

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen
en: Follow ball in soccer mode
sv: Följ bollen i fotbollsläge

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen
en: Reset
sv: Återställ

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui
en: Graphics Settings
sv: Grafikinställningar

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Advanced pipeline (lights, etc.)
sv: Avancerad pipeline (ljus, osv.)

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Shadows
sv: Skuggor

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Bloom
sv: Blomster

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Light shaft (God rays)
sv: Ljusaxel (Gudstrålar)

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Ambient occlusion
sv: Omgivande ocklusion

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Depth of field
sv: Fältdjup

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Glow (Outlines)
sv: Glöd (konturer)

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Motion blur
sv: Rörelseoskärpa

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Image-based lighting
sv: Bildbaserad ljussättning

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Light Scattering
sv: Ljusspridning

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Animated characters
sv: Animerade karaktärer

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Texture compression
sv: Texturkompression

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Particle effects
sv: Partikeleffekter

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Rendered image quality
sv: Visad bildkvalitet

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Geometry detail
sv: Geometri detaljer

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: * Restart STK to apply new settings
sv: * Starta om STK för att tillämpa nya inställningar

note: I18N: ./data/gui/dialogs/debug_slider.stkgui I18N: ./data/gui/dialogs/online/change_password.stkgui I18N: In the change password dialog I18N: ./data/gui/dialogs/online/notification_dialog.stkgui I18N: User info dialog I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_info.stkgui I18N: In the recovery dialog 
en: Close
sv: Stäng

note: I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info action I18N: ./data/gui/screens/track_info.stkgui I18N: In the track info screen
en: Record the race for ghost replay
sv: Spela in loppet för spökrepris

note: I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info action
en: Watch replay only
sv: Titta bara på repris

note: I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info action
en: Compare to another ghost
sv: Jämför med ett annat spöke

note: I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info screen action I18N: ./data/gui/dialogs/high_score_info_dialog.stkgui I18N: High score info screen action I18N: ./data/gui/dialogs/select_challenge.stkgui I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix i
en: Start Race
sv: Starta tävling

note: I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info screen action
en: Compare ghost
sv: Jämför spöke

note: I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info action I18N: ./data/gui/dialogs/high_score_info_dialog.stkgui I18N: High score info screen action I18N: ./data/gui/dialogs/online/user_info_dialog.stkgui I18N: User info dialog I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I1
en: Remove
sv: Ta bort

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/achievement_progress_dialog.stkgui I18N: Objective shown in achievement dialog
en: Goal
sv: Mål

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/achievement_progress_dialog.stkgui I18N: Progress shown in achievement dialog I18N: Progress in achievement
en: Progress
sv: Framsteg

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/change_password.stkgui I18N: In the change password dialog
en: Password Change
sv: Ändra lösenord

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/change_password.stkgui I18N: In the change password dialog
en: Current Password
sv: Nuvarande Lösenord

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/change_password.stkgui I18N: In the change password dialog
en: New Password
sv: Nytt Lösenord

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/change_password.stkgui I18N: In the change password dialog I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog
en: Confirm
sv: Bekräfta

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/change_password.stkgui I18N: In the change password dialog I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_input.stkgui I18N: In the recovery dialog
en: Submit
sv: Skicka

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button
en: Back to Race
sv: Tillbaka till loppet

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Show in network ingame dialog to allow user to go back to lobby to end spectating (for example)
en: Back to lobby
sv: Tillbaka till lobbyn

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button
en: Restart Race
sv: Starta om loppet

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button I18N: ./data/gui/dialogs/race_paused_dialog.stkgui
en: Give Up Race
sv: Ge upp loppet

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.stkgui I18N: In the in-game dialog I18N: ./data/gui/dialogs/race_paused_dialog.stkgui I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen
en: Options
sv: Alternativ

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.stkgui I18N: In the in-game dialog I18N: ./data/gui/dialogs/race_paused_dialog.stkgui I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen
en: Help
sv: Hjälp

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button
en: Quit Server
sv: Avsluta servern

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/notification_dialog.stkgui I18N: User info dialog I18N: ./data/gui/dialogs/online/user_info_dialog.stkgui
en: View
sv: Visa

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/player_rankings_dialog.stkgui I18N: In player rankings dialog
en: Top 10 players
sv: Top 10 spelare

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/player_rankings_dialog.stkgui
en: Refresh
sv: Uppdatera

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_info.stkgui I18N: In the recovery dialog I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_input.stkgui
en: Account Recovery
sv: Kontoåterställning

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_info.stkgui I18N: In the recovery dialog
en: You will receive an email with further instructions on how to reset your password. Please be patient and be sure to check your spam folder.
sv: Du kommer att få ett mejl med ytterligare instruktioner om hur du återställer ditt lösenord. Var tålmodig och se till att kontrollera din skräppostmapp.

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_input.stkgui
en: Fill in the username and email address you supplied at registration to be able to reset your password.
sv: Fyll i användarnamnet och e-postadressen som du angav vid registreringen för att kunna återställa ditt lösenord.

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_input.stkgui I18N: In the recovery dialog I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Username
sv: Användarnamn

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_input.stkgui I18N: In the recovery dialog I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog
en: Email
sv: E-post

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/registration_terms.stkgui I18N: In the registration dialog
en: Terms and Agreement
sv: Avtalsvillkor

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/registration_terms.stkgui I18N: In the registration dialog
en: I agree to the above terms and am 13 years or older.
sv: Jag godkänner ovanstående villkor och är 13 år eller äldre.

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: In the server configuration screen
en: Server Configuration
sv: Serverkonfiguration

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: In the server configuration screen I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: In the server creation screen
en: Difficulty
sv: Svårighetsgrad

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Difficulty I18N: ./data/gui/dialogs/select_challenge.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: ./data/gui/screens/race_setup.stkgui
en: Novice
sv: Nybörjare

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Difficulty I18N: ./data/gui/dialogs/select_challenge.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: ./data/gui/screens/race_setup.stkgui
en: Intermediate
sv: Medel

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: In the server configuration screen I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: In the server creation screen
en: Game mode
sv: Spelläge

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Multiplayer game mode I18N: ./data/gui/screens/high_score_selection.stkgui I18N: In the high score selection screen I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: Game mode
en: Normal Race
sv: Normal tävling

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Multiplayer game mode I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen I18N: ./data/gui/screens/high_score_selection.stkgui I18N: In the high score selection screen I18N: ./data/
en: Time Trial
sv: Tidsförsök

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Multiplayer game mode I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui
en: Battle
sv: Strid

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Multiplayer game mode I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: Game mode
en: Soccer
sv: Fotboll

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_info_dialog.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Password
sv: Lösenord

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_info_dialog.stkgui I18N: In the server info dialog
en: Join
sv: Anslut

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_info_dialog.stkgui I18N: In the server info dialog
en: Bookmark this server
sv: Bokmärk denna server

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/splitscreen_player_dialog.stkgui I18N: Splitscreen player in network
en: Add player
sv: Lägg till spelare

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/splitscreen_player_dialog.stkgui I18N: Splitscreen player in network
en: Name
sv: Namn

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/splitscreen_player_dialog.stkgui I18N: Splitscreen player in network
en: Handicap
sv: Handikapp

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/splitscreen_player_dialog.stkgui I18N: Splitscreen player in network
en: Press the 'All players ready' button after the player list is ready.
sv: Tryck på knappen "Alla spelare är redo" efter att spelarlistan är klar.

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/splitscreen_player_dialog.stkgui I18N: Splitscreen player in network
en: All players ready
sv: Alla spelare är redo

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/splitscreen_player_dialog.stkgui I18N: Splitscreen player in network
en: Clear players
sv: Rensa spelare

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/user_info_dialog.stkgui I18N: User info dialog
en: User Info
sv: Användarinformation

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/user_info_dialog.stkgui I18N: User info dialog
en: Add Friend
sv: Lägg till vän

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/user_info_dialog.stkgui I18N: User info dialog
en: Decline
sv: Nedgång

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/vote_dialog.stkgui I18N: In the vote dialog
en: Vote
sv: Rösta

note: I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.stkgui I18N: ./data/gui/dialogs/race_paused_dialog.stkgui
en: Paused
sv: Pausat

note: I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.stkgui I18N: In the in-game dialog
en: Back to Game
sv: Tillbaka till spelet

note: I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.stkgui I18N: In the in-game dialog
en: Select kart
sv: Välj gokart

note: I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.stkgui I18N: In the in-game dialog
en: Back to menu
sv: Tillbaka till menyn

note: I18N: ./data/gui/dialogs/press_a_key_dialog.stkgui I18N: When changing input configurations
en: Press fully and release...
sv: Tryck helt och släpp...

note: I18N: ./data/gui/dialogs/press_a_key_dialog.stkgui I18N: When configuring input
en: Assign to ESC key
sv: Koppla till Escape-tangenten

note: I18N: ./data/gui/dialogs/press_a_key_dialog.stkgui I18N: When configuring input
en: Assign nothing
sv: Inte kopplat

note: I18N: ./data/gui/dialogs/select_challenge.stkgui I18N: ./data/gui/screens/race_setup.stkgui I18N: ./data/gui/screens/soccer_setup.stkgui
en: Race Setup
sv: Inställningar för lopp

note: I18N: ./data/gui/dialogs/tutorial_message_dialog.stkgui I18N: Button in tutorial I18N: ./data/gui/screens/cutscene.stkgui I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_lose.stkgui I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_win.stkgui I18N: ./data/gui/screens/karts.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/network_karts
en: Continue
sv: Fortsätt

note: I18N: ./data/gui/screens/addons_screen.stkgui
en: SuperTuxKart Addons
sv: Tillägg för SuperTuxKart

note: I18N: ./data/gui/screens/addons_screen.stkgui I18N: In addons screen, in the filtering bar, to enable a filter that will show only recently updated items
en: Updated
sv: Uppdaterad

note: I18N: ./data/gui/screens/addons_screen.stkgui I18N: In addons screen, in the filtering bar, to enable a filter that will show only items with good rating
en: Rating >=
sv: Betyg >=

note: I18N: ./data/gui/screens/addons_screen.stkgui I18N: In the addons screen
en: Karts
sv: Karter

note: I18N: ./data/gui/screens/addons_screen.stkgui I18N: In the addons screen I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix info screen
en: Tracks
sv: Banor

note: I18N: ./data/gui/screens/addons_screen.stkgui I18N: In the addons screen I18N: ./data/gui/screens/arenas.stkgui I18N: Section in arena tracks selection screen
en: Arenas
sv: Arenor

note: I18N: ./data/gui/screens/addons_screen.stkgui I18N: In addons screen, above the list of addons to be installed
en: Installed
sv: Installerad

note: I18N: ./data/gui/screens/arenas.stkgui I18N: track group I18N: ./data/gui/screens/easter_egg.stkgui I18N: arena group name I18N: track group name I18N: kart group name
en: Add-Ons
sv: Tillägg

note: I18N: ./data/gui/screens/arenas.stkgui I18N: track group I18N: ./data/gui/screens/easter_egg.stkgui I18N: Time filters for add-ons I18N: name of the tab that will show arenas from all groups I18N: name of the tab that will show tracks from all groups
en: All
sv: Alla

note: I18N: ./data/gui/screens/credits.stkgui I18N: Title in credits screen
en: Credits
sv: Tack till

note: I18N: ./data/gui/screens/easter_egg.stkgui I18N: Section in easter egg tracks selection screen I18N: ./data/gui/screens/tracks_and_gp.stkgui I18N: In the track and grand prix selection screen I18N: ./data/gui/screens/tracks.stkgui I18N: In the track selection screen
en: All Tracks
sv: Alla banor

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I18N: Title in edit grand prix screen
en: Edit Grand Prix
sv: Redigera Grand Prix

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I18N: Menu item
en: Move up
sv: Flytta upp

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I18N: Menu item
en: Move down
sv: Flytta ner

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I18N: Menu item I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Add
sv: Lägg till

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I18N: Menu item I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_editor.stkgui
en: Edit
sv: Redigera

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I18N: Menu item
en: Save
sv: Spara

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_track.stkgui I18N: In the edit track screen
en: Number of laps:
sv: Antal varv:

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_track.stkgui I18N: In the edit track screen
en: Reverse:
sv: Bakåt:

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen
en: Ghost Replay Selection
sv: Urval av spökerepris

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen I18N: ./data/gui/screens/high_score_selection.stkgui I18N: In the high score selection screen I18N: Game mode
en: Egg Hunt
sv: Äggjakt

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen
en: Only show the best times
sv: Visa endast bästa tider

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen
en: Compare replay
sv: Jämför repris

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen
en: Only show replays matching the current difficulty
sv: Visa endast repriser som matchar den aktuella svårigheten

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen
en: Only show replays matching the current version
sv: Visa endast repriser som matchar den aktuella versionen

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen
en: Hide multiplayer replays
sv: Dölj flerspelarrepriser

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen
en: Record a ghost replay
sv: Spela in en spökrepris

note: I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix info screen
en: AI karts
sv: Datorstyrda karter

note: I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix info screen
en: Reverse
sv: Bakåt

note: I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix info screen I18N: In track screen
en: Maximum time (min.)
sv: Maximal tid (min.)

note: I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix info screen
en: Track group
sv: Bangrupp

note: I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix info screen
en: Continue saved GP
sv: Fortsätt sparad GP

note: I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_editor.stkgui I18N: Title in grand prix editor screen
en: Grand Prix editor
sv: Grand Prix-redigerare

note: I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_editor.stkgui I18N: Menu item
en: New
sv: Ny

note: I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_editor.stkgui I18N: Menu item
en: Copy
sv: Kopiera

note: I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_editor.stkgui I18N: Menu item I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Rename
sv: Byt namn

note: I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_lose.stkgui I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_win.stkgui
en: Save Grand Prix
sv: Spara Grand Prix

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui
en: SuperTuxKart Help
sv: Hjälp för SuperTuxKart

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: Tab in help menu I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui
en: Game Modes
sv: Spellägen

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: Tab in help menu I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui
en: Powerups
sv: Kraftförstärkningar

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: Tab in help menu I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui
en: Bananas
sv: Bananer

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: Tab in help menu I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui I18N: ./dat
en: Story Mode
sv: Berättelseläge

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: Tab in help menu I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui
en: Kart classes
sv: Kartklasser

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: Tab in help menu I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui
en: Multiplayer
sv: Flerspelarläge

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui
en: Start the tutorial
sv: Starta handledningen

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: In the help menu
en: Collect blue gift boxes, they will give you powerups.
sv: Samla blåa presentlådor, de kommer ge dig kraftförstärkningar.

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: In the help menu
en: Avoid bananas!
sv: Undvik bananer!

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: In the help menu
en: Collecting nitro allows you to get speed boosts whenever you wish by pressing the appropriate key or button. You can see your current level of nitro in the gauge at the bottom-right of the race screen.
sv: Genom att samla in nitro kan du få hastighetsökningar när du vill genom att trycka på lämplig tangent eller knapp. Du kan se din nuvarande nivå av nitro i mätaren längst ner till höger på tävlingsskärmen.

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: In the help menu
en: If you see a button with a lock like this one, you need to complete a challenge to unlock it.
sv: Om du ser en knapp med ett lås som den här måste du slutföra en utmaning för att låsa upp den.

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: In the help menu
en: You can skid by pressing a special key or button. Successive short skids help to take sharp turns; while medium skids will boost your speed, long skids more so. You can't stop turning while skidding, so orient your kart carefully before!
sv: Du kan sladda genom att trycka på en specialtangent eller knapp. På varandra följande korta sladdningar hjälper till att ta skarpa varv medan medelstora sladdningar ökar din hastighet, långa sladdningar mer. Du kan inte sluta svänga medan du sladdar, så orientera din kart noggrant innan!

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: In the help menu
en: You can get a startup boost by pressing the accelerate button at 'Set!', before the race's start.
sv: Du kan få en startförstärkning genom att trycka på accelerationsknappen vid "Färdiga!" Innan loppet startar.

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: in the help screen
en: * Current key bindings can be seen/changed in the Options menu
sv: * Aktuella tangentbindningar kan ses/ändras i alternativmenyn

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui
en: SuperTuxKart features several game modes:
sv: SuperTuxKart har flera spellägen:

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: Regular Race: All blows allowed, so collect powerups and use them smartly!
sv: Vanligt lopp: Alla slag är tillåtna, så samla kraftförstärkningar och använd dem smart!

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: Time Trial: Contains no powerups, so only your driving skills matter!
sv: Tidsförsök: Innehåller inga kraftförstärkningar, så det är bara din körförmåga som spelar roll!

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: Follow the leader: Run for second place, as the last kart will be disqualified every time the counter hits zero. Beware: going in front of the leader will get you eliminated too!
sv: Följ ledaren: Kör för andra plats, som den sista gokart kommer att diskvalificeras varje gång räknaren går ned till noll. Varning: kör du framför ledaren kommer du bli eliminerad!

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: There are 3 types of battle mode: In 3 Strikes Battle, you need to hit others with weapons until they lose all their lives. In Free-For-All, the player who hits others the most will win in a given hit or time limit. In Capture The Flag, your team needs to bring the flag of the other team to your own flag base, as long as your flag is not captured by the other team.
sv: Det finns tre typer av stridsläge: I 3 träffsstrid måste du slå andra med vapen tills de tappar alla liv. I Fritt-för-alla vinner den spelare som träffar andra mest i en given träff eller tidsgräns. I Fånga flaggan måste ditt lag ta med det andra lagets flagga till din egen flaggbas så länge din flagga inte fångas av det andra laget.

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: Soccer: Use your kart to push the ball into the goal.
sv: Fotboll: Använd din gokart för att knuffa bollen i mål.

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: Egg hunt: Explore tracks to find all hidden eggs.
sv: Äggjakt: Upptäck banor för att hitta alla gömda ägg.

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: Ghost replay: Race against ghost replays in time-trial or egg hunt mode, and record your own!
sv: Spökrepris: Tävla mot spökrepriser i tidsförsök eller äggjaktläge och spela in ditt eget!

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: * Many of these game modes can also be played in a Grand Prix fashion: instead of playing a single race, you play many in a row. The better you rank, the more points you get. In the end, the player with the most points wins the cup.
sv: * Många av dessa spellägen kan också spelas på Grand Prix-sätt: istället för att köra en enda tävling spelar du flera på raken. Ju bättre du rankar, desto fler poäng får du. Till slut vinner spelaren med flest poäng mästerskapet.

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: In the help menu
en: To help you win, there are some powerups you can collect:
sv: För att du ska vinna lättare finns det kraftförstärkningar som du kan samla:

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: BubbleGum - protect yourself with a shield, or use while looking back to leave a sticky pink puddle behind you.
sv: Tuggummi - skydda dig som en sköld eller använda den samtidigt som du tittar tillbaka för att lämna en klibbig rosa pöl bakom dig.

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: Zipper - will give you a strong speed boost. But beware of not losing control of your kart!
sv: Dragkedja - ger dig en stark hastighetsökning. Men se upp för att inte tappa kontrollen över din kart!

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: Cake - thrown at the closest rival, best on short ranges and long straights. It also affects other karts close to the explosion.
sv: Tårta - kastas till närmaste rival, bäst på korta avstånd och långa raksträckor. Den påverkar också andra karter nära explosionen.

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: Plunger - throw straight to pull an opponent back, or throw while looking back to make one lose sight.
sv: Sugkopp - kasta rakt för att dra en motspelare mot dig, eller kasta medan du tittar bakåt för att förblinda en annan.

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: Bowling Ball - goes straight until it strikes, it can bounce off walls. If you are looking back, it will be thrown backwards.
sv: Bowlingklot - går rakt tills den slår, den kan studsa mot väggar. Om du tittar bakåt kastas den bakåt.

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: Parachute - slows down all karts in a better position.
sv: Fallskärm - saktar ner alla karter framför dig.

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: Swapper - gift boxes are transformed into bananas, nitro cans into bubblegums, and vice versa for a short time.
sv: Bytare - presentförpackningar förvandlas till bananer, nitroburkar till bubblegum och vice versa under en kort tid.

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: Basket Ball - bounces after the leader, and might squash and slow down karts down on the way.
sv: Basketboll - studsar efter ledaren, kan mosa och sakta ner karter längs med vägen.

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: Swatter - will squash karts close by, slowing them down. Can also be used to remove parachutes and bombs.
sv: Flugsmälla - kommer mosa karter som kommer nära och saktar ner dem. Kan också vara användbar för att ta bort bomber och fallskärmar.

note: I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui
en: Hitting a banana can result in one of the following being attached to the kart:
sv: Köra på en banan kan resultera i att ett av följande fäster på karten:

note: I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: In the help menu
en: Anchor - slows down the kart suddenly.
sv: Ankare - Gör karten långsammare.

note: I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: In the help menu
en: Parachute - slows down the kart, more progressively than the anchor. The faster you go, the stronger it slows you down.
sv: Fallskärm - Saktar ner karten mer gradvis än ankaret. Ju snabbare du kör, desto mer saktas du ner.

note: I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: In the help menu
en: Bomb - detonates after some amount of time, throwing the kart up in the air. Bump into another kart to transfer the bomb to it.
sv: Bomb - Detonerar efter en kort tid för att kasta upp karten i luften. Kör på en annan kart för att överföra bomben till en annan spelare.

note: I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui
en: The evil Nolok has captured Gnu! Here are a few tips to help you:
sv: Den onde Nolok har tillfångatagit Gnu! Här är några tips för att hjälpa dig:

note: I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: In the help menu
en: This icon on the minimap shows the available challenges you've not completed. In the top-right of the screen, it also tells you how many points you currently have. Complete as many challenges as possible, and Nolok will accept to race against you. Win to liberate Gnu!
sv: Denna ikon på minikartan visar tillgängliga utmaningar som du inte har slutfört. Längst upp till höger på skärmen berättar den också hur många poäng du har för närvarande. Slutför så många utmaningar som möjligt, så accepterar Nolok att tävla mot dig. Vinn för att befria Gnu!

note: I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: In the help menu
en: When you complete a challenge, you get a cup. Each cup is worth several points. The higher the difficulty you completed the challenge in, the better the cup and the more points it is worth.
sv: När du slutför en utmaning får du en pokal. Varje pokal är värd flera poäng. Ju högre svårighet du slutförde utmaningen i, desto bättre pokal och desto fler poäng är den värt.

note: I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: In the help menu
en: When you get the number of points indicated below this icon, you'll be gifted a surprise. There are several to collect.
sv: När du får antalet poäng som anges under denna ikon, får du en överraskning. Det finns flera att samla in.

note: I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui
en: Not all karts drive the same! They belong to classes with several differences:
sv: Inte alla karter kör på samma sätt! De tillhör klasser med flera skillnader:

note: I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: In the help menu
en: Mass - there are three classes of karts, depending on their mass: light, medium and heavy. Heavier karts are less affected by parachutes and are more resistant to explosions.
sv: Massa - det finns tre klasser av karter, beroende på deras massa: lätt, mellan och tung. Tyngre karter påverkas mindre av fallskärmar och är mer motståndskraftiga mot explosioner.

note: I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: In the help menu
en: Acceleration - especially useful at start, after an accident, or in tracks with a lot of sharp curves. The lighter the kart, the faster it accelerates, especially at low speeds.
sv: Acceleration - särskilt användbart vid start, efter en olycka eller i banor med många skarpa kurvor. Ju lättare kart desto snabbare accelererar den, särskilt vid låga hastigheter.

note: I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: In the help menu
en: Max speed - the higher it is, the faster the kart can go. Especially useful in tracks with straight lines and gentle curves. Heavier karts have a higher top speed.
sv: Max hastighet - ju högre den är, desto snabbare kan karten gå. Särskilt användbart i banor med raka linjer och mjuka kurvor. Tyngre karter har högre toppfart.

note: I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: In the help menu
en: Nitro efficiency - The higher it is, the more speed you get from a can of nitro. A lighter kart will have higher nitro efficiency.
sv: Nitroeffektivitet - Ju högre det är, desto mer hastighet får du från en burk nitro. En lättare kart har högre nitroeffektivitet.

note: I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: In the help menu
en: If you follow closely another kart for a few seconds, you'll get a slipstream speed bonus when you overtake it. The lighter your kart, the easier it is.
sv: Om du följer noggrant en annan kart i några sekunder får du en slipstream-hastighetsbonus när du passerar den. Ju lättare din kart, desto lättare är den.

note: I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui I18N: In the help menu
en: SuperTuxKart can be played in multiplayer mode online...:
sv: SuperTuxKart kan spelas i flerspelarläge på nätet...:

note: I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui I18N: In the help menu
en: First, select the 'online' icon in the main menu. Choose either local networking, or global networking (requires internet to be enabled in the options). Then, you can either create your own server with custom options, or search among a list of existing servers to join. Some of them are recommended servers with optionally ranked races.
sv: Välj först ikonen "på nätet" i huvudmenyn. Välj antingen lokalt nätverk eller globalt nätverk (kräver att internet är aktiverat i alternativen). Sedan kan du antingen skapa din egen server med anpassade alternativ, eller söka bland en lista med befintliga servrar för att gå med. Några av dem rekommenderas servrar med valfritt rankade lopp.

note: I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui I18N: In the help menu
en: Once in a server, a race will begin once its owner (symbolized with the crown) decides so. Official servers may auto-start races only when there are enough players. Then, you can choose your kart and vote for the next track to race on. An addon track is allowed only if it exists on all joined players and the server.
sv: En gång på en server börjar ett lopp när ägaren (symboliserad med kronan) beslutar det. Officiella servrar får starta tävlingar automatiskt bara när det finns tillräckligt med spelare. Sedan kan du välja din kart och rösta på nästa bana att tävla på. En tilläggsbana är endast tillåtet om det finns på alla anslutna spelare och servern.

note: I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui I18N: In the help menu
en: ... or on the same device:
sv: ... eller på samma enhet:

note: I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui I18N: In the help menu
en: First, you will need several input devices. Use the input configuration screen to set them up. Multiple gamepads or joysticks are ideal: on keyboard(s), each player will need a different set of keys, and most keyboards are not appropriate for multiplayer because they don't support multiple simultaneous keypresses.
sv: Först behöver du flera inmatningsenheter. Använd inmatningskonfigurationsskärmen för att ställa in dem. Flera handkontroller eller joysticks är idealiska: på tangentbord behöver varje spelare en annan uppsättning tangenter, och de flesta tangentbord är inte lämpliga för flerspelarläge eftersom de inte stöder flera samtidiga tangenttryckningar.

note: I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui I18N: In the help menu
en: When input devices are configured, select the 'Splitscreen Multiplayer' icon in the main menu. Each player can press the 'fire' key of their gamepad or keyboard to join the game, and use their input device to select their kart. The game continues when everyone selected their kart. Note that the mouse may not be used for this operation.
sv: När inmatningsenheter är konfigurerade väljer du ikonen "Delad skärm flerspelarläge" i huvudmenyn. Varje spelare kan trycka på "avfyra"-knappen på sin handkontroll eller sitt tangentbord för att gå med i spelet och använda sin inmatningsenhet för att välja sin kart. Spelet fortsätter när alla valt sin kart. Observera att musen kanske inte används för den här åtgärden.

note: I18N: ./data/gui/screens/high_score_selection.stkgui I18N: In the high score selection screen
en: High Score Selection
sv: Val av höga poäng

note: I18N: ./data/gui/screens/high_score_selection.stkgui I18N: In the high score selection screen I18N: Game mode I18N: Lap Trial: Complete as many laps as possible in a given amount of time.
en: Lap Trial
sv: Varvförsök

note: I18N: ./data/gui/screens/karts.stkgui I18N: In the kart selection (player setup) screen I18N: ./data/gui/screens/online/network_karts.stkgui
en: Choose a Kart
sv: Välj en gokart

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: Main menu button
en: Singleplayer
sv: Enspelarläge

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: Main menu button
en: Splitscreen Multiplayer
sv: Delad skärm flerspelarläge

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: Main menu button I18N: ./data/gui/screens/online/online.stkgui I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Online
sv: På nätet

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: Main menu button
en: Addons
sv: Tillägg

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen
en: Tutorial
sv: Handledning

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen
en: High Scores
sv: Höga poäng

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen I18N: ./data/gui/screens/online/profile_achievements_tab.stkgui I18N: Section in the profile screen
en: Achievements
sv: Presentationer

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen
en: Grand Prix Editor
sv: Grand Prix-redigerare

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen
en: About
sv: Om

note: I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: In the server creation screen
en: Server Creation
sv: Skapande av server

note: I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: In the server creation screen
en: Name of the server
sv: Namn på servern

note: I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: In the server creation screen
en: Max. number of players
sv: Max antal spelare

note: I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: In the server creation screen
en: Password for private server (optional)
sv: Lösenord för privat server (valfritt)

note: I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: In the server creation screen
en: Create
sv: Skapa

note: I18N: ./data/gui/screens/online/lan.stkgui
en: Local Networking
sv: Lokalt nätverkande

note: I18N: ./data/gui/screens/online/lan.stkgui I18N: In the online multiplayer screen I18N: ./data/gui/screens/online/profile_servers.stkgui
en: Find Server
sv: Hitta server

note: I18N: ./data/gui/screens/online/lan.stkgui I18N: In the online multiplayer screen I18N: ./data/gui/screens/online/profile_servers.stkgui
en: Create Server
sv: Skapa server

note: I18N: ./data/gui/screens/online/networking_lobby.stkgui I18N: In the network lobby
en: Start race
sv: Starta loppet

note: I18N: ./data/gui/screens/online/networking_lobby.stkgui I18N: In the network lobby I18N: In networking lobby to configuration server settings
en: Configuration
sv: Konfiguration

note: I18N: ./data/gui/screens/online/online.stkgui I18N: In the networking menu
en: Enable splitscreen or player handicaps
sv: Aktivera delningsskärm eller spelarhandikapp

note: I18N: ./data/gui/screens/online/online.stkgui I18N: Networking menu button
en: Local networking
sv: Lokalt nätverk

note: I18N: ./data/gui/screens/online/online.stkgui I18N: Networking menu button
en: Global networking
sv: Globalt nätverk

note: I18N: ./data/gui/screens/online/online.stkgui I18N: Networking menu button
en: Enter server address
sv: Ange serveradress

note: I18N: ./data/gui/screens/online/online.stkgui I18N: Networking menu button
en: Your profile
sv: Din profil

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_achievements_tab.stkgui I18N: In the achievements screen
en: Player rankings
sv: Spelarranking

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_friends.stkgui I18N: Section in the profile screen
en: Friends
sv: Vänner

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_friends.stkgui I18N: In the profile screen
en: Look for more friends:
sv: Leta efter fler vänner:

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_friends.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/user_search.stkgui
en: Search
sv: Sök

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_servers.stkgui
en: Global Networking
sv: Globalt nätverkande

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_servers.stkgui I18N: In the online multiplayer screen
en: Quick Play
sv: Snabbt spel

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_settings.stkgui I18N: Section in the profile screen
en: Account Settings
sv: Kontoinställningar

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_settings.stkgui I18N: In the online account settings screen
en: Password:
sv: Lösenord:

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_settings.stkgui
en: Change
sv: Ändra

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_settings.stkgui I18N: In the online account settings screen
en: E-mail:
sv: E-post:

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog
en: Create User
sv: Skapa användare

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: Section in the register screen
en: New Online Account
sv: Nytt nätkonto

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: Section in the register screen
en: Existing Online Account
sv: Befintligt nätkonto

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: Section in the register screen
en: Offline Account
sv: Frånkopplat konto

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog
en: Local Name
sv: Lokalt namn

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog
en: Online Username
sv: Nätanvändarnamn

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Reset password
sv: Återställ lösenord

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog
en: You can play without creating an online account by selecting an offline account. Though then you can not connect to friends, vote for addons etc. Please read our privacy statement at http://privacy.supertuxkart.net
sv: Du kan spela utan nätkonto genom att välja frånkopplat konto. Med frånkopplat konto kan du inte ansluta till vänner, rösta på tillägg o.s.v. Läs vår integritetspolicy på http://privacy.supertuxkart.net

note: I18N: ./data/gui/screens/online/server_selection.stkgui
en: Server Selection
sv: Val av server

note: I18N: ./data/gui/screens/online/server_selection.stkgui I18N: In the server selection screen
en: Show private server(s)
sv: Visa privata servrar

note: I18N: ./data/gui/screens/online/server_selection.stkgui I18N: In the server selection screen
en: Use IPv6 connection
sv: Använd IPv6-anslutning

note: I18N: ./data/gui/screens/online/user_search.stkgui
en: User search
sv: Användarsökning

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_language.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: ./data/gui/scre
en: SuperTuxKart Options
sv: Alternativ för SuperTuxKart

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: Section in the settings menu I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_language.stkgui I18N: ./data/gui/screens/opti
en: Graphics
sv: Grafik

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: Section in the settings menu I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_language.stkgui I18N: ./data/gui/screens/opti
en: Audio
sv: Ljud

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: Section in the settings menu I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_language.stkgui I18N: ./data/gui/screens/opti
en: Interface
sv: Gränssnitt

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: Section in the settings menu I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_language.stkgui I18N: ./data/gui/screens/opti
en: Players
sv: Spelare

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: Section in the settings menu I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_language.stkgui I18N: ./data/gui/screens/opti
en: Controls
sv: Kontroller

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: Section in the settings menu I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_language.stkgui I18N: ./data/gui/screens/opti
en: Language
sv: Språk

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: In the audio options screen
en: Music
sv: Musik

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: In the audio options screen I18N: in the graphical options tooltip; indicates a graphical feature is enabled
en: Enabled
sv: Aktiverad

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: In the audio options screen
en: Volume
sv: Volym

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: In the audio options screen
en: Sound Effects
sv: Ljudeffekter

note: I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: In the input configuration screen
en: Delete Configuration
sv: Ta bort konfiguration

note: I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: In the input configuration screen I18N: button to disable a keyboard configuration
en: Disable Configuration
sv: Inaktivera konfiguration

note: I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: In the input configuration screen
en: Back to device list
sv: Tillbaka till enhetslistan

note: I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: In the input configuration screen
en: Rename Configuration
sv: Byt namn på konfiguration

note: I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: In the input configuration screen, for gamepad
en: Enable force feedback (if supported)
sv: Aktivera tvinga återkoppling (om det stöds)

note: I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: In the general settings
en: Internet options
sv: Internet-alternativ

note: I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: In the general settings
en: Always show login screen
sv: Visa alltid inloggningsskärm

note: I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: In the general settings
en: Connect to the Internet
sv: Anslut till Internet

note: I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: In the general settings
en: Enable chatting online
sv: Aktivera chatt på nätet

note: I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: In the general settings
en: Enable chatting in online games
sv: Aktivera chatt i spel på nätet

note: I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: In the general settings
en: Miscellaneous options
sv: Diverse alternativ

note: I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: In the general settings
en: Enable per-player handicaps
sv: Aktivera handikapp per spelare

note: I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: For mobile version for STK, uninstall the downloaded assets
en: Uninstall full game assets
sv: Avinstallera hela speltillgångar

note: I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: In the input configuration screen
en: Press enter or double-click on a device to configure it
sv: Tryck Enter eller dubbelklicka på en enhet för att konfigurera den

note: I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: In the input configuration screen
en: Add a device
sv: Lägg till en enhet

note: I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: In the input configuration screen
en: * Which config to use will be inferred from which 'Select' key is pressed to join the game.
sv: * Vilken konfiguration som ska användas härleds från vilken "Välj"-knapp som trycks in för att gå med i spelet.

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Skin
sv: Skal

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Minimap
sv: Minikarta

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Splitscreen Multiplayer layout
sv: Delad skärm flerspelarläge layout

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Font size
sv: Teckenstorlek

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Camera
sv: Kamera

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Custom...
sv: Anpassad...

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Display FPS
sv: Visa FPS

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Show other karts' held powerups
sv: Visa andra karters kraftförstärkningar

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Enable the story mode timer
sv: Aktivera tidtagaren för berättelseläge

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Enable the speedrun timer
sv: Aktivera hastighetskörningstidtagare

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Render resolution
sv: Rendera upplösning

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Graphical Effects Level
sv: Nivå för grafiska effekter

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Blur Effects Level
sv: Nivå för suddighetseffekter

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Vertical Sync
sv: Vertikal synkronisering

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Custom settings...
sv: Anpassade inställningar...

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Resolution
sv: Upplösning

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Fullscreen
sv: Helskärm

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Remember window location
sv: Kom ihåg fönsterpositionen

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Apply new resolution
sv: Tillämpa ny upplösning

note: I18N: ./data/gui/screens/race_setup.stkgui
en: Select a difficulty
sv: Välj en svårighetsgrad

note: I18N: ./data/gui/screens/race_setup.stkgui
en: Select a game mode
sv: Välj ett spelläge

note: I18N: ./data/gui/screens/soccer_setup.stkgui I18N: In soccer setup screen
en: Use left/right to choose your team and press fire
sv: Använd vänster/höger för att välja ditt lag och tryck på avfyra

note: I18N: ./data/gui/screens/soccer_setup.stkgui I18N: In soccer setup screen
en: Red Team
sv: Röda laget

note: I18N: ./data/gui/screens/soccer_setup.stkgui I18N: In soccer setup screen
en: Blue Team
sv: Blåa laget

note: I18N: ./data/gui/screens/track_info.stkgui I18N: In the track info screen
en: Number of laps
sv: Antal varv

note: I18N: ./data/gui/screens/track_info.stkgui I18N: In the track info screen
en: Number of AI karts
sv: Antal datorstyrda karter

note: I18N: ./data/gui/screens/track_info.stkgui I18N: In the track info screen
en: Number of blue team AI karts
sv: Antal datorstyrda karter i blått team

note: I18N: ./data/gui/screens/tracks_and_gp.stkgui I18N: In the track and grand prix selection screen
en: Random Grand Prix
sv: Slumpmässig Grand Prix

note: I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: Used as a verb, appears on the main networking menu (login button)
en: Login
sv: Logga in

note: I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Remember password
sv: Kom ihåg lösenordet

note: I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Delete
sv: Ta bort

note: I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Kart color
sv: Kartfärg

note: I18N: ./data/tips.xml
en: The UI skin can be changed in the UI options.
sv: Skal för användargränssnittet kan ändras i alternativen för användargränssnittet.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: You can see other karts' powerups by enabling it in the UI options.
sv: Du kan se andra karters kraftförstärkningar genom att aktivera det i alternativen i användargränssnittet.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: The font size can be changed in the UI options.
sv: Teckenstorleken kan ändras i alternativen för användargränssnittet.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: The help menu has lots of useful information.
sv: Hjälpmenyn har massor av användbar information.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: In single-player, you can watch and challenge recorded time-trials.
sv: I enspelarläge kan du titta på och utmana inspelade tidsförsök.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: You can visit https://supertuxkart.net/ for more information about the game.
sv: Du kan besöka https://supertuxkart.net/ för mer information om spelet.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Short nitro boosts are more efficient.
sv: Korta nitroförstärkningar är effektivare.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Only use zippers when it is safe. Long straight lines are ideal.
sv: Använd endast blixtlås när det är säkert. Långa raksträckor är perfekta.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Don't use multiple zippers quickly in row, instead, wait until the speed boost wears off.
sv: Använd inte flera blixtlås snabbt i rad, vänta istället tills hastighetsförstärkningen försvinner.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Skidding makes you much faster, do it whenever safe.
sv: Sladdning gör dig mycket snabbare, gör det när det är säkert.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: The swatter can be used to remove bombs or parachutes.
sv: Flugsmällan kan användas för att ta bort bomber eller fallskärmar.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: You can't stop turning while skidding. Good kart orientation at the skid's start is paramount.
sv: Du kan inte sluta vända medan du sladdar. Bra kartorientering vid sladdens start är av största vikt.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: You get a startup boost if you start accelerating during "Set".
sv: Du får en startförstärkning om du börjar accelerera under "Färdiga".

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Braking allows to get rid of parachutes quicker.
sv: Bromsning gör det möjligt att bli av med fallskärmar snabbare.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: First and foremost, focus on where your kart is going.
sv: Först och främst, fokusera på vart din kart är påväg.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: The rescue key (button) is very useful.
sv: Räddningstangenten (knappen) är mycket användbar.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Be careful when close to other karts, they may attack you!
sv: Var försiktig när du är nära andra karter, de kan attackera dig!

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Basketballs can be destroyed using precise backward shots with a bowling ball, cake, or plunger.
sv: Basketbollar kan förstöras med hjälp av exakta bakåtskott med ett bowlingklot, tårta eller sugkopp.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Try to avoid crashing into other the backs of other karts, as it will slow you down.
sv: Försök att undvika att krascha in i ryggen på andra karter, eftersom det kommer att sakta ner dig.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: You can use bowling balls to push and block the ball.
sv: Du kan använda bowlingklot för att skjuta och blockera bollen.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: In soccer, always work as a team for good results.
sv: I fotboll, arbeta alltid som ett team för att nå bra resultat.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: If you miss the ball and an opponent is approaching, try hitting them with a powerup or block their way.
sv: Om du saknar bollen och en motståndare närmar sig, försök att slå dem med en kraftförstärkning eller blockera deras väg.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Good rotation of positions (attack and defense) is essential.
sv: Bra positionsrotation (attack och försvar) är viktigt.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Make sure to store at least 2 big cans worth of nitro.
sv: Se till att lagra minst 2 stora burkar nitro.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Never use the three bowling balls all at the same time.
sv: Använd aldrig de tre bowlingklotena samtidigt.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Don't get in the way of a teammate carrying the ball, though you can try to hit opponents attempting to stop them from scoring.
sv: Kom inte i vägen för en lagkamrat som bär bollen, men du kan försöka slå motståndare som försöker hindra dem från att göra mål.

note: I18N: ../stk-assets/karts/pidgin/kart.xml
en: Pidgin
sv: Duva

note: I18N: ../stk-assets/karts/suzanne/kart.xml
en: Suzanne
sv: Susanne

note: I18N: ../stk-assets/tracks/abyss/track.xml
en: Antediluvian Abyss
sv: Antediluvians avgrund

note: I18N: ../stk-assets/tracks/alien_signal/track.xml
en: Alien Signal
sv: Främmande signal

note: I18N: ../stk-assets/tracks/ancient_colosseum_labyrinth/track.xml
en: Ancient Colosseum Labyrinth
sv: Forntida Colosseum-labyrint

note: I18N: ../stk-assets/tracks/arena_candela_city/track.xml I18N: ../stk-assets/tracks/candela_city/track.xml
en: Candela City
sv: Candelastaden

note: I18N: ../stk-assets/tracks/battleisland/track.xml
en: Battle Island
sv: Stridsön

note: I18N: ../stk-assets/tracks/black_forest/track.xml
en: Black Forest
sv: Svart skog

note: I18N: ../stk-assets/tracks/cave/track.xml
en: Cave X
sv: Grotta X

note: I18N: ../stk-assets/tracks/cocoa_temple/track.xml
en: Cocoa Temple
sv: Kakaotemplet

note: I18N: ../stk-assets/tracks/cornfield_crossing/track.xml
en: Cornfield Crossing
sv: Majsfältkorsningen

note: I18N: ../stk-assets/tracks/gran_paradiso_island/track.xml
en: Gran Paradiso Island
sv: Gran Paradiso ön

note: I18N: ../stk-assets/tracks/icy_soccer_field/track.xml
en: Icy Soccer Field
sv: Isig fotbollsplan

note: I18N: Cutscene subtitle from ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml I18N: ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml
en: What's wrong, little hippies? Your great gnu leader is missing?
sv: Vad är med er små hippies? Är er älskade gnu-ledare försvunnen?

note: I18N: Cutscene subtitle from ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml I18N: ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml
en: Oh yes, see, he's in my castle now and will be served for supper...
sv: Oh ja, se, han är i mitt slott nu och kommer att serveras till kvällsmat...

note: I18N: Cutscene subtitle from ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml I18N: ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml
en: But I'm a fair creature, so I'll make you a deal.
sv: Men jag är en fredlig varelse, så jag ska göra dig en deal.

note: I18N: Cutscene subtitle from ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml I18N: ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml
en: If you can beat me at racing, I will free the old codger.
sv: Om du kan slå mig i ett lopp, kommer jag att befria gamla codger.

note: I18N: Cutscene subtitle from ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml I18N: ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml
en:  But you pathetic little twerps will never be able to beat me - King of the Karts!
sv:  Men ni, era patetiska små nollor, kommer aldrig att kunna slå mig - Kungen av karter!

note: I18N: ../stk-assets/tracks/lasdunasarena/track.xml
en: Las Dunas Arena
sv: Las Dunas arena

note: I18N: ../stk-assets/tracks/lasdunassoccer/track.xml
en: Las Dunas Soccer Stadium
sv: Las Dunas fotbollsstadion

note: I18N: ../stk-assets/tracks/lighthouse/track.xml
en: Around the Lighthouse
sv: Runt fyren

note: I18N: ../stk-assets/tracks/mines/track.xml
en: Old Mine
sv: Gammal gruva

note: I18N: ../stk-assets/tracks/minigolf/track.xml
en: Minigolf
sv: Bangolf

note: I18N: ../stk-assets/tracks/olivermath/track.xml
en: Oliver's Math Class
sv: Olivers matematiklektion

note: I18N: ../stk-assets/tracks/pumpkin_park/track.xml
en: Pumpkin Park
sv: Pumpaparken

note: I18N: ../stk-assets/tracks/ravenbridge_mansion/track.xml
en: Ravenbridge Mansion
sv: Ravenbridge herrgård

note: I18N: ../stk-assets/tracks/sandtrack/track.xml
en: Shifting Sands
sv: Skiftande sand

note: I18N: ../stk-assets/tracks/scotland/track.xml
en: Nessie's Pond
sv: Nessys damm

note: I18N: ../stk-assets/tracks/snowmountain/track.xml
en: Northern Resort
sv: Nordlig tillflyktsort

note: I18N: ../stk-assets/tracks/snowtuxpeak/track.xml
en: Snow Peak
sv: Snötopp

note: I18N: ../stk-assets/tracks/soccer_field/track.xml
en: Soccer Field
sv: Fotbollsplan

note: I18N: ../stk-assets/tracks/stadium/track.xml
en: The Stadium
sv: Stadion

note: I18N: ../stk-assets/tracks/temple/track.xml
en: Temple
sv: Tempel

note: I18N: ../stk-assets/tracks/volcano_island/track.xml
en: Volcan Island
sv: Vulkan-ön

note: I18N: ../stk-assets/tracks/zengarden/track.xml
en: Zen Garden
sv: Zenträdgården

en: Completed achievement "%s".
sv: Slutförde prestationen "%s".

en: Failed to connect to the SuperTuxKart add-ons server.
sv: Det gick inte att ansluta till tilläggsservern för SuperTuxKart.

en: Error downloading news: '%s'.
sv: Fel vid hämtning av nyheter: "%s".

en: Normal Race (Grand Prix)
sv: Normalt lopp (Grand Prix)

en: Time-Trial (Grand Prix)
sv: Tidsförsök (Grand Prix)

en: Time-Trial - beat the replay
sv: Tidsförsök - slå reprisen

en: Time-Trial - nitro challenge
sv: Tidsförsök - nitroutmaning

en: Normal Race (single race)
sv: Normalt lopp (enskilt lopp)

en: Time-Trial (single race)
sv: Tidsförsök (enskilt lopp)

en: Follow the Leader (single race)
sv: Följ ledaren (enskilt lopp)

note: I18N: In the Select challenge dialog, tell user this challenge has reversed laps
en: Mode: Reverse
sv: Läge: Omvänd

en: New track '%s' now available
sv: Nya banan "%s" finns nu tillgänglig

en: New game mode '%s' now available
sv: Nya spelläget "%s" finns tillgängligt

en: New Grand Prix '%s' now available
sv: Nya grand prix-tävlingen "%s" finns tillgänglig

en: New difficulty '%s' now available
sv: Nya svårighetsgraden "%s" finns tillgänglig

en: New kart '%s' now available
sv: Nya gokarten "%s" finns tillgänglig

en: Speedrun mode disabled. It can only be enabled if the game has not been closed since the launch of the story mode.
    
    Closing the game before the story mode's completion invalidates the timer.
    
    To use the speedrun mode, please use a new profile.
sv: Hastighetskörningsläget inaktiverat. Det kan bara aktiveras om spelet inte har stängts sedan berättelseläget lanserades.
    
    Att stänga spelet innan berättelseläget har slutförts ogiltiggör tidtagaren.
    
    För att använda hastighetskörningsläget, använd en ny profil.

note: I18N: Name of first guest player (without number)
en: Guest
sv: Gäst

note: I18N: Name of further guest players, with a 1, 2, ... attached
en: Guest %d
sv: Gäst %d

en: Your config file was malformed, so it was deleted and a new one will be created.
sv: Din konfigurationsfil innehöll fel så den togs bort och en ny kommer att skapas.

en: Your config file was too old, so it was deleted and a new one will be created.
sv: Din konfigurationsfil var för gammal, så den togs bort och en ny kommer att skapas.

en: Video recording started.
sv: Videoinspelning startad.

en: Video saved in "%s".
sv: Video sparad i "%s".

en: Encoding progress:
sv: Kodningsframsteg:

note: I18N: Tip shown in gui for giving player hints
en: Tip: %s
sv: Tips: %s

en: Loading
sv: Läser in

en: Mass
sv: Massa

en: Maximum speed
sv: Maxhastighet

en: Nitro efficiency
sv: Nitroeffektivitet

note: I18N: 'handicapped' indicates that per-player handicaps are activated for this kart (i.e. it will drive slower)
en: %s (handicapped)
sv: %s (handikappad)

en: %s is ready
sv: %s är redo

note: I18N: Unbound key binding
en: [none]
sv: [ingen]

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: mouse button
en: Left Mouse Button
sv: Vänster musknapp

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: mouse button
en: Right Mouse Button
sv: Höger musknapp

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Cancel
sv: Avbryt

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: mouse button
en: Middle Mouse Button
sv: Mittersta musknappen

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: mouse button
en: X1 Mouse Button
sv: Musknapp X1

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: mouse button
en: X2 Mouse Button
sv: Musknapp X2

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Backspace
sv: Backsteg

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Tab
sv: Flik

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Clear
sv: Rensa

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Return
sv: Retur

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Shift
sv: Skift

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Alt/Menu
sv: Alt/Meny

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Pause
sv: Pausa

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Convert
sv: Konvertera

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Nonconvert
sv: Ickekonvertera

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Accept
sv: Acceptera

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Modechange
sv: Lägesbyte

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Space
sv: Mellanslag

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: End
sv: Slut

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Home
sv: Hem

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Left
sv: Vänster

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Up
sv: Upp

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Right
sv: Höger

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Down
sv: Ner

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Select
sv: Välj

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Print
sv: Skriv ut

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Print Screen
sv: Skärmdump

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Insert
sv: Klistra in

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Delete
sv: Ta bort

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Help
sv: Hjälp

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Left Logo
sv: Vänster logotyp

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Right Logo
sv: Höger logotyp

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Apps
sv: Appar

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Sleep
sv: Vila

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: - (Subtract)
sv: -(Minus)

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: / (Divide)
sv: / (Dela)

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Left Shift
sv: Vänster Skift

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Right Shift
sv: Höger Skift

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Left Control
sv: Vänster Ctrl

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Right Control
sv: Höger Ctrl

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Left Menu
sv: Vänster-meny

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Right Menu
sv: Höger-meny

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Play
sv: Spela upp

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Zoom
sv: Zooma in

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Oem Clear
sv: Oem-rensning

note: I18N: to appear in input configuration screen, for gamepad hats
en: Gamepad hat %d
sv: Handkontrollshatt %d

note: I18N: to appear in input configuration screen, for gamepad axes
en: Axis %d %s
sv: Axel %d %s

note: I18N: to appear in input configuration screen, for gamepad axes
en: Axis %d inverted
sv: Axel %d inverterad

note: I18N: to appear in input configuration screen, for gamepad axes
en: Axis %d
sv: Axel %d

note: I18N: to appear in input configuration screen, for gamepad buttons
en: Gamepad button %d
sv: Handkontrollsknapp %d

note: I18N: to appear in input configuration screen, for mouse (might not be used at all)
en: Mouse button %d
sv: Musknapp %d

note: I18N: to appear in input configuration screen, for mouse (might not be used at all)
en: Mouse axis %d %s
sv: Musaxel %d %s

note: I18N: shown when config file is too old
en: Please re-configure your key bindings.
sv: Konfigurera om dina tangentbindningar.

en: Your input config file is not compatible with this version of STK.
sv: Din konfigurationsfil är inte kompatibel med denna version av STK.

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Start
sv: Starta

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Left thumbstick press
sv: Vänster tumspakstryck

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Right thumbstick press
sv: Höger tumspakstryck

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Left shoulder
sv: Vänster axel

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Right shoulder
sv: Höger axel

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: DPad up
sv: Styrkors upp

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: DPad down
sv: Styrkors ner

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: DPad left
sv: Styrkors vänster

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: DPad right
sv: Styrkors höger

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Left thumbstick right
sv: Vänster tumspak höger

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Left thumbstick left
sv: Vänster tumspak vänster

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Left thumbstick down
sv: Vänster tumspak ner

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Left thumbstick up
sv: Vänster tumspak upp

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Right thumbstick right
sv: Höger tumspak höger

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Right thumbstick left
sv: Höger tumspak vänster

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Right thumbstick down
sv: Höger tumspak ner

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Right thumbstick up
sv: Höger tumspak upp

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Left trigger
sv: Vänster trigger

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Right trigger
sv: Höger trigger

en: Ignoring '%s'. You needed to join earlier to play!
sv: Ignorerar "%s", du måste hoppa in tidigare för att spela!

en: Only the Game Master may act at this point!
sv: Endast spelägaren kan agera just nu!

en: %s has low battery level.
sv: %s har låg batterinivå.

en: Connect your wiimote to the Bluetooth manager, then click on Ok. Detailed instructions at https://supertuxkart.net/Wiimote
sv: Anslut din wiimote till Bluetooth-hanteraren och klicka sedan på Ok. Detaljerade instruktioner på https://supertuxkart.net/Wiimote

en: Press the buttons 1+2 simultaneously on your wiimote to put it in discovery mode, then click on Ok. Detailed instructions at https://supertuxkart.net/Wiimote
sv: Tryck på knapparna 1+2 samtidigt på din wiimote för att sätta den i upptäcktsläge, klicka sedan på Ok. Detaljerade instruktioner på https://supertuxkart.net/Wiimote

en: Found %d wiimote | Found %d wiimotes
sv[0]: Hittade %d wiimote
sv[1]: Hittade %d wiimotes

en: Could not detect any wiimote :/
sv: Det gick inte att hitta någon wiimote :/

en: Getting ready to race
sv: Gör dig redo att tävla

en: Penalty time!!
sv: Strafftid!!

en: Don't accelerate before 'Set!'
sv: Accelerera inte innan "Färdiga!"

en: You can have at most 3 lives!
sv: Du kan ha som mest 3 liv!

en: +1 life.
sv: +1 liv.

en: You were too slow!
sv: Du var för långsam!

en: You won the race!
sv: Du vann loppet!

en: You finished the race in rank %d!
sv: Du avslutade loppet i rang %d!

note: I18N: Message shown in game to tell player left the game in network
en: %s left the game.
sv: %s lämnade spelet.

en: SuperTuxKart may connect to a server to download add-ons and notify you of updates. Please read our privacy policy at https://supertuxkart.net/Privacy. Would you like this feature to be enabled? (To change this setting at a later time, go to options, select tab 'General', and edit "Connect to the Internet").
sv: SuperTuxKart kan ansluta till en server för att hämta tillägg och meddela dig om uppdateringar. Läs vår integritetspolicy på https://supertuxkart.net/Privacy. Vill du att den här funktionen ska aktiveras? (För att ändra denna inställning vid ett senare tillfälle, gå till alternativ, välj fliken "Allmänt" och redigera "Anslut till Internet").

en: Your screen resolution is too low to run STK.
sv: Din skärmupplösning är för låg för att köra STK.

en: Your driver version is too old. Please install the latest video drivers.
sv: Drivrutinerna är för gammal. Installera de senaste grafikdrivrutinerna.

en: Your graphics driver appears to be very old. Please check if an update is available. SuperTuxKart recommends a driver supporting %s or better. The game will likely still run, but in a reduced-graphics mode.
sv: Din grafikdrivrutin verkar vara mycket gammal. Kontrollera om en uppdatering är tillgänglig. SuperTuxKart rekommenderar en drivrutin som stöder %s eller bättre. Spelet kommer sannolikt fortfarande att köras, men i ett reducerat grafikläge.

en: Server connection timed out.
sv: Tidsgränsen för serveranslutningen har löpt ut.

note: I18N: Show when a player gets the red flag in CTF
en: %s has the red flag!
sv: %s har den röda flaggan!

note: I18N: Show when the red flag is returned to its base in CTF
en: The red flag has returned!
sv: Den röda flaggan har återvänt!

note: I18N: Show when a player gets the blue flag in CTF
en: %s has the blue flag!
sv: %s har den blå flaggan!

note: I18N: Show when the blue flag is returned to its base in CTF
en: The blue flag has returned!
sv: Den blå flaggan har återvänt!

en: %s captured the blue flag!
sv: %s tog den blå flaggan!

en: %s captured the red flag!
sv: %s tog den röda flaggan!

en: Eggs: %d / %d
sv: Ägg: %d / %d

en: Leader
sv: Ledare

en: Final lap!
sv: Sista varvet!

en: Lap %i
sv: Varv %i

[ctx: fastest_lap]
en: %s by %s
sv: %s av %s

en: New fastest lap
sv: Nytt snabbaste varv

en: WRONG WAY!
sv: FEL VÄG!

en: %s scored a goal!
sv: %s gjorde mål!

en: Oops, %s made an own goal!
sv: Oj, %s gjorde ett självmål!

en: %i spare tire kart has been spawned! | %i spare tire karts have been spawned!
sv[0]: %i reservdäckkart har uppstått!
sv[1]: %i reservdäckkarter har uppstått!

en: You have been eliminated!
sv: Du har blivit eliminerad!

en: '%s' has been eliminated.
sv: "%s" har eliminerats.

en: Server has been shut down.
sv: Servern har stängts av.

en: You were kicked from the server.
sv: Du blev sparkad från servern.

en: You were kicked: Ping too high.
sv: Du blev sparkad: Ping för högt.

en: Bad network connection is detected.
sv: Dålig nätverksanslutning upptäcktes.

en: %s disconnected.
sv: %s frånkopplad.

note: I18N: Message shown in network lobby to tell user that player name is clickable
en: Press player name in the list for player management and ranking information.
sv: Tryck på spelarnamnet i listan för information om spelarhantering och ranking.

note: I18N: In the networking lobby I18N: In server info dialog
en: Difficulty: %s
sv: Svårighetsgrad: %s

note: I18N: In the networking lobby
en: Max players: %d
sv: Max antal spelare: %d

note: I18N: In server info dialog
en: Game mode: %s
sv: Spelläge: %s

note: I18N: In the create server screen for soccer server
en: Time limit
sv: Tidsgräns

note: I18N: In the create server screen for soccer server
en: Goals limit
sv: Målgräns

note: I18N: In the networking lobby
en: Soccer game type: %s
sv: Fotbollsspelstyp: %s

en: Grand prix progress: %d / %d
sv: Grand prix-förlopp: %d / %d

note: I18N: Display when all players are in red or blue team, which the race will not be allowed to start
en: All players joined red or blue team.
sv: Alla spelare gick med i rött eller blått lag.

note: I18N: Display when a player is allow to control the server
en: You are now the owner of server.
sv: Du är nu ägare av servern.

en: Connection refused: Server is busy.
sv: Anslutning nekad: Servern är upptagen.

en: Connection refused: You are banned from the server.
sv: Anslutning nekad: Du är utestängd från servern.

en: Connection refused: Server password is incorrect.
sv: Anslutning nekad: Serverlösenordet är felaktigt.

en: Connection refused: Game data is incompatible.
sv: Anslutning nekad: Speldata är inte kompatibla.

en: Connection refused: Server is full.
sv: Anslutning nekad: Servern är full.

en: Connection refused: Invalid player connecting.
sv: Anslutning nekad: Ogiltig spelaranslutning.

en: Failed to start the network game.
sv: Det gick inte att starta nätverksspelet.

note: I18N: Error message shown if live join or spectate failed in network
en: The game has ended, you can't live join or spectate anymore.
sv: Spelet har avslutats, du kan inte delta eller vara åskådare längre.

note: I18N: Error message shown if live join failed in network
en: No remaining place in the arena - live join disabled.
sv: Ingen kvarvarande plats på arenan - live-anslutning inaktiverad.

note: I18N: Error message shown if only 1 player remains in network
en: Only 1 player remaining, returning to lobby.
sv: Endast 1 spelare kvar, återvänder till lobbyn.

en: Server owner quit the game.
sv: Serverägaren avslutade spelet.

note: I18N: Status shown to player when he will be spectating the next game
en: You will be spectating the next game.
sv: Du kommer att vara åskådare i nästa spel.

note: I18N: Show when player join red team of the started game in network
en: %s joined the red team.
sv: %s gick med i det röda laget.

note: I18N: Show when player join blue team of the started game in network
en: %s joined the blue team.
sv: %s gick med i det blå laget.

note: I18N: Show when player join the started game in network
en: %s joined the game.
sv: %s gick med i spelet.

note: I18N: Message shown in game to tell the player it's possible to change the camera target in spectate mode of network
en: Press <%s> or <%s> to change the targeted player, <%s> or <%s> for the camera position.
sv: Tryck på <%s> eller <%s> att ändra den inriktade spelaren, <%s> eller <%s> för kamerans position.

note: I18N: Tell player he has successfully report this named player
en: Successfully reported %s.
sv: Rapporterat %s.

note: I18N: Shown when there is download error for assets download in the first run
en: Failed to download assets, check your storage space or internet connection and try again later.
sv: Det gick inte att hämta tillgångar, kontrollera ditt lagringsutrymme eller internetanslutning och försök igen senare.

en: No quick play server available.
sv: Ingen snabbspelsserver tillgänglig.

en: Cannot connect to server %s.
sv: Kan inte ansluta till server %s.

note: I18N: Show the failed detect port server name
en: Failed to detect port number for server %s.
sv: Misslyckades upptäcka portnummer för servern %s.

en: Network grand prix has been finished.
sv: Nätverkets Grand Prix har avslutats.

en: Time Trial (Grand Prix)
sv: Tidsförsök (Grand Prix)

note: I18N: Game mode I18N: In the create server screen for battle server
en: Free-For-All
sv: Fritt-för-alla

note: I18N: Game mode I18N: In the create server screen for battle server
en: Capture The Flag
sv: Fånga flaggan

en: %s is now online.
sv: %s är nu ansluten.

en: %s and %s are now online.
sv: %s och %s är nu anslutna.

en: %s, %s and %s are now online.
sv: %s, %s och %s är nu anslutna.

note: I18N: Only used for count > 3
en: %d friend is now online. | %d friends are now online.
sv[0]: %d vän är nu på online.
sv[1]: %ds vänner är nu på anslutna.

note: I18N: Tell your friend if he is on any server in game
en: %s is now on server "%s".
sv: %s är nu på servern "%s".

en: You have %d new friend request! | You have %d new friend requests!
sv[0]: Du har %d ny vänförfrågan!
sv[1]: Du har %d nya vänförfrågningar!

en: You have a new friend request!
sv: Du har en ny vänförfrågan!

en: Unable to connect to the server. Check your internet connection or try again later.
sv: Kan inte ansluta till servern. Kontrollera din internetanslutning eller försök igen senare.

en: Default
sv: Standard

en: None
sv: Ingen

en: Random
sv: Slumpmässig

en: The highscore file was too old,
    all highscores have been erased.
sv: Filen för topplistan var för gammal,
    alla toppresultat har tagits bort.

note: I18N: Game mode
en: Follow the Leader
sv: Följ ledaren

note: I18N: Game mode
en: 3 Strikes Battle
sv: 3 träffsstrid

en: Incomplete replay file will not be saved.
sv: Ofullständig reprisfil sparas inte.

en: Replay saved in "%s".
sv: Repris sparad i "%s".

en: 1 week
sv: 1 vecka

en: 2 weeks
sv: 2 veckor

en: 1 month
sv: 1 månad

en: 3 months
sv: 3 månader

en: 6 months
sv: 6 månader

en: 9 months
sv: 9 månader

en: 1 year
sv: 1 år

en: 2 years
sv: 2 år

en: Add-on name
sv: Tilläggets namn

en: Updated date
sv: Datum för uppdatering

note: I18N: Addon not installed for fillter
en: Not installed
sv: Inte installerad

[ctx: addons]
note: I18N: as in: The Old Island by Johannes Sjolund
en: %s by %s
sv: %s av %s

en: Please wait while addons are updated
sv: Vänta medan tillägg uppdateras

en: Sorry, an error occurred while contacting the add-ons website. Make sure you are connected to the Internet and that SuperTuxKart is not blocked by a firewall
sv: Tyvärr uppstod ett fel när tilläggswebbplatsen kontaktades. Se till att du är ansluten till Internet och att SuperTuxKart inte blockeras av en brandvägg

en: Locked : solve active challenges to gain access to more!
sv: Låst: lös aktiva utmaningar för att få tillgång till mer!

en: Random Arena
sv: Slumpmässig arena

en: %d arena unavailable in single player. | %d arenas unavailable in single player.
sv[0]: %d arena är inte tillgängliga i enspelarläge.
sv[1]: %d arenor är inte tillgängliga i enspelarläge.

[ctx: achievement_info]
en: Subgoals
sv: Delmål

[ctx: achievement_info]
en: Progress
sv: Framgång

note: I18N: For achievements, a parent goal linking logically several subgoals
en: Fulfill all the subgoals
sv: Fullfölj alla delmål

note: I18N: For achievements, a parent goal linking logically several subgoals
en: Fulfill all the subgoals at the same time
sv: Fullfölj alla delmål samtidigt

note: I18N: For achievements, a parent goal linking logically several subgoals
en: Fulfill at least one subgoal
sv: Fullfölj minst ett delmål

note: I18N: For achievements, a parent goal linking logically several subgoals
en: The sum of the subgoals must reach the indicated value
sv: Summan av delmålen måste nå det angivna värdet

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races won
sv: Lopp vunna

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Normal races won
sv: Normala lopp vunna

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Time-trial races won
sv: Tidsförsök tävlingar vunna

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Follow-the-Leader races won
sv: Följa-ledaren-lopp vunna

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Consecutive won races
sv: På varandra lopp vunna

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Consecutive won races in Expert or SuperTux
sv: På varandra lopp vunna i Expert eller SuperTux

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Novice races started
sv: Nybörjarlopp startade

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Novice races finished
sv: Nybörjartävlingar avslutade

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Intermediate races started
sv: Mellanlopp startade

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Intermediate races finished
sv: Mellanlopp avslutade

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Expert races started
sv: Expertlopp startade

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Expert races finished
sv: Expertlopp avslutade

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: SuperTux races started
sv: SuperTux-lopp startade

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: SuperTux races finished
sv: SuperTux-lopp avslutade

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Normal races started
sv: Normala lopp startade

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Normal races finished
sv: Normala lopp avslutade

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Time-trial races started
sv: Tidsförlopp startade

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Time-trial races finished
sv: Tidsförsökslopp avslutade

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Follow-the-Leader races started
sv: Följ-ledaren-lopp startade

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Follow-the-Leader races finished
sv: Följ-ledaren-lopp avslutade

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: 3 Strikes battles started
sv: 3 träffsstrid startad

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: 3 Strikes battles finished
sv: 3 träffsstrid avslutad

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Soccer matches started
sv: Fotbollsmatcher startade

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Soccer matches finished
sv: Fotbollsmatcher avslutade

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Egg Hunts started
sv: Påbörjade äggjakter

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Egg Hunts finished
sv: Äggjakter avslutade

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races started with a ghost replay
sv: Lopp startade med en spökrepris

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races finished with a ghost replay
sv: Lopp avslutade med en spökrepris

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Capture-the-Flag matches started
sv: Fånga-flaggan matcher startade

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Capture-the-Flag matches finished
sv: Fånga-flaggan matcher avslutade

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Free-for-All matches started
sv: Fritt-för-alla matcher startade

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Free-for-All matches finished
sv: Fritt-för-alla matcher avslutade

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Powerups used
sv: Kraftförstärkningar använda

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en:  (1 race)
sv:  (1 lopp)

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Bowling ball hits
sv: Bowlingklotsträffar

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Swatter hits
sv: Flugsmällsträffar

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: All hits
sv: Alla träffar

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Hits against the same kart
sv: Träffar mot samma kart

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Bananas collected
sv: Bananer samlade

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals. I18N: Key binding name
en: Skidding
sv: Sladdar

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en:  (1 lap)
sv:  (1 varv)

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races started
sv: Lopp startade

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en:  (maximum on one official track)
sv:  (maximum på ett officiell bana)

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races finished
sv: Lopp avslutade

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Reverse direction races finished
sv: Lopp med omvänd riktning avslutade

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races finished alone
sv: Lopp avslutade ensam

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races with less than the default lap number
sv: Lopp med mindre än standard varvnummer

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races with more than the default lap number
sv: Lopp med mer än standard varvnummer

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races with at least twice as much as the default lap number
sv: Lopp med minst dubbelt så mycket som standard varvnummer

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Egg hunts started
sv: Äggjakter startade

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Egg hunts finished
sv: Äggjakter avslutade

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en:  (official tracks matching the goal)
sv:  (officiella banor som matchar målet)

en: New gamepads and joysticks will automatically appear in the list when you connect them to this device.
    
    To add a keyboard config, you can use the button below, HOWEVER please note that most keyboards only support a limited amount of simultaneous keypresses and are thus inappropriate for multiplayer gameplay. (You can, however, connect multiple keyboards to this device. Remember that everyone still needs different keybindings in this case.)
sv: Nya handkontroller och joysticks visas automatiskt i listan när du ansluter dem till den här enheten.
    
    För att lägga till en tangentbordskonfiguration, kan du använda knappen nedan. Observera DOCK att de flesta tangentbord bara stöder en begränsad mängd samtidiga tangenttryckningar och därför är olämpliga för flerspelarspel. (Du kan dock ansluta flera tangentbord till den här enheten. Kom ihåg att alla fortfarande behöver olika tangentbindningar i det här fallet.)

note: I18N: In the 'add new input device' dialog
en: Add Wiimote
sv: Lägg till wiimote

note: I18N: In the 'add new input device' dialog
en: Add Keyboard Configuration
sv: Lägg till tangentbordsinställningar

en: Update
sv: Uppdatera

en: featured
sv: rekommenderat

note: I18N: File size of game assets or addons downloading
en: Size: %s
sv: Storlek: %s

en: Sorry, downloading the add-on failed
sv: Tyvärr, hämtningen av tillägg misslyckades

en: Problems installing the addon '%s'.
sv: Problem vid installation av tillägget "%s".

en: Try again
sv: Försök igen

en: Problems removing the addon '%s'.
sv: Problem vid borttagning av tillägget "%s".

en: Background download completed.
sv: Bakgrundshämtning klar.

en: Background download
sv: Bakgrundshämtning

en: Background download has already started.
sv: Bakgrundshämtning har redan startat.

en: Current password invalid.
sv: Nuvarande lösenord ogiltigt.

en: Password has to be between 8 and 30 characters long!
sv: Lösenord måste vara mellan 8 och 30 tecken långt!

en: Passwords don't match!
sv: Lösenorden matchar inte!

en: Password successfully changed.
sv: Lösenord har ändrats.

en: Validating info
sv: Validerar info

note: I18N: In the 'confirm resolution' dialog, that's shown when switching resoluton
en: Confirm resolution within %i second | Confirm resolution within %i seconds
sv[0]: Bekräfta upplösningen inom %i sekund
sv[1]: Bekräfta upplösningen inom %i sekunder

en: Resolutions smaller than 1024x768 or 1280x720 are unsupported. Some parts of the UI may not work correctly.
sv: Upplösningar som är mindre än 1024x768 eller 1280x720 stöds inte. Vissa delar av användargränssnittet kanske inte fungerar korrekt.

note: I18N: In the UI options, Camera setting: Drone chase
en: Drone chase
sv: Dronejakt

note: I18N: In the UI options, Camera setting: Custom I18N: custom video settings
en: Custom
sv: Anpassad

note: I18N: Geometry level disabled : lowest level, no details I18N: in the graphical options tooltip; indicates a graphical feature is disabled
en: Disabled
sv: Inaktiverad

note: I18N: if only important particles effects is enabled
en: Important only
sv: Endast viktig

note: I18N: Geometry level low : few details are displayed I18N: in the graphical options tooltip; indicates the rendered image quality is low
en: Low
sv: Låg

note: I18N: Geometry level high : everything is displayed I18N: in the graphical options tooltip; indicates the rendered image quality is high
en: High
sv: Hög

note: I18N: in the graphical options tooltip; indicates the rendered image quality is very low
en: Very Low
sv: Väldigt låg

note: I18N: In download assets dialog
en: SuperTuxKart will download full assets (including high quality textures and music) for better gaming experience, this will use your mobile data if you don't have a wifi connection.
sv: SuperTuxKart hämtar hela tillgångar (inklusive högkvalitativa texturer och musik) för bättre spelupplevelse, detta kommer att använda din mobildata om du inte har en Wi-Fi-anslutning.

note: I18N: In download assets dialog
en: SuperTuxKart will download full assets (including high quality textures and music) for better gaming experience.
sv: SuperTuxKart kommer att hämta hela tillgångar (inklusive högkvalitativa texturer och musik) för bättre spelupplevelse.

en: Enter the server address optionally followed by : and then port or select address from list.
sv: Ange serveradress eventuellt följt av : och sedan port eller välj adress från listan.

en: Invalid server address: %s.
sv: Ogiltig serveradress: %s.

[ctx: column_name]
en: Reverse
sv: Backa

[ctx: column_name]
en: Difficulty
sv: Svårighet

[ctx: column_name]
en: Laps
sv: Varv

[ctx: column_name]
en: Time
sv: Tid

[ctx: column_name]
en: User
sv: Användare

en: No
sv: Nej

en: Track
sv: Bana

en: Top %d High Scores
sv: Topp %d höga poäng

en: Number of karts: %d
sv: Antal karter: %d

en: Time target: %s
sv: Tidsmål: %s

en: Laps: %d
sv: Varv: %d

en: Reverse: %s
sv: Omvänd: %s

note: I18N: for empty highscores entries
en: (Empty)
sv: (Tom)

note: I18N: In kart color choosing dialog
en: Use original color
sv: Använd originalfärg

note: I18N: In kart color choosing dialog
en: Pick a color from slider
sv: Välj en färg från reglaget

en: Don't show again
sv: Visa inte igen

note: I18N: In the network player dialog
en: Player info
sv: Spelarinfo

note: I18N: In the network player dialog
en: Player name: %s
sv: Spelarnamn: %s

note: I18N: In the network player dialog, show the player location with country name (based on IP geolocation)
en: Player location: %s
sv: Spelarplats: %s

note: I18N: In the network player dialog
en: Kick
sv: Sparka

note: I18N: In the network player dialog
en: Change team
sv: Byt team

note: I18N: In the network player dialog
en: Enable handicap
sv: Aktivera handikapp

note: I18N: In the network player dialog
en: Disable handicap
sv: Inaktivera handikapp

note: I18N: In the network player dialog, report player about for example abusive behaviour in game
en: Report player
sv: Rapportera spelare

note: I18N: In the network player dialog, showing when waiting for the result of the ranking info of a player
en: Fetching ranking info for %s
sv: Hämtar rankinginformation för %s

note: I18N: In the network player dialog, instruction for reporting player
en: Tell server administrator about this player (%s):
sv: Berätta för serveradministratören om denna spelare (%s):

note: I18N: In press a key dialog, tell user to press a key to bind configuration
en: Press any key...
    (Press ESC to cancel)
sv: Tryck på valfri knapp...
    (Tryck på ESC för att avbryta)

en: Press any key...
sv: Tryck på valfri knapp...

en: Chat is disabled, enable in options menu.
sv: Chatten är inaktiverad, aktivera i alternativmenyn.

en: Back to Battle
sv: Tillbaka till striden

en: Setup New Game
sv: Anordna nytt spel

en: Restart Battle
sv: Starta om striden

en: Exit Battle
sv: Avsluta striden

en: Setup New Race
sv: Anordna nytt lopp

en: Exit Race
sv: Avsluta loppet

note: I18N: In the network player dialog, indiciating a network player has no ranking
en: %s has no ranking yet.
sv: %s har ingen ranking ännu.

en: %s is number %d in the rankings with a score of %f.
sv: %s är nummer %d på rankningen med poängen %f.

en: Username and/or email address invalid.
sv: Användarnamnet och/eller e-postadressen ogiltig.

en: Please read the terms and conditions for SuperTuxKart at '%s'. You must agree to these terms in order to register an account for STK. If you have any questions or comments regarding these terms, one of the members of the development team would gladly assist you.
sv: Läs villkoren för SuperTuxKart på "%s". Du måste godkänna dessa villkor för att registrera ett konto för STK. Om du har några frågor eller kommentarer angående dessa villkor hjälper en av medlemmarna i utvecklingsteamet dig gärna.

note: I18N: In the Select challenge dialog
en: Nitro challenge
sv: Lustgasutmaning

note: I18N: In the Select challenge dialog
en: Ghost replay race
sv: Spökreprisepris lopp

note: I18N: In the Select challenge dialog
en: Laps: %i
sv: Varv: %i

note: I18N: In the Select challenge dialog, type of this challenge
en: Type: %s
sv: Typ: %s

note: I18N: In the Select challenge dialog
en: Required Rank: %i
sv: Rank som krävs: %i

note: I18N: In the Select challenge dialog
en: Required Time: %i
sv: Tid som krävs: %i

note: I18N: In the Select challenge dialog
en: Required Nitro Points: %i
sv: Lustgaspoäng som krävs: %i

note: I18N: In the Select challenge dialog
en: Number of AI Karts: %i
sv: Antal datorstyrda karter: %i

note: I18N: In the create server screen, show various battle mode available
en: Battle mode
sv: Stridsläge

note: I18N: In the create server screen
en: Soccer game type
sv: Typ av fotbollsspel

note: I18N: In the server info dialog, show the server location with country name (based on IP geolocation)
en: Server location: %s
sv: Serverplats: %s

note: I18N: In server info dialog, showing the current track playing in server
en: Current track: %s
sv: Nuvarande bana: %s

en: Rank
sv: Rankning

note: I18N: Show above the player list in server info dialog, tell the user name on server
en: Player
sv: Spelare

note: I18N: Show above the player list in server info dialog, tell the scores of user calculated by player rankings
en: Scores
sv: Poäng

note: I18N: Show above the player list in server info dialog, tell the user time played on server
en: Time played
sv: Tid spelat

en: Remove from bookmarks
sv: Ta bort från bokmärken

en: Input device already exists.
sv: Ingångsenheten finns redan.

en: No player available for connecting to server.
sv: Ingen spelare tillgänglig för anslutning till servern.

note: I18N: In the user info dialog
en: Username: %s
sv: Användarnamn: %s

en: Cancel Request
sv: Avbryt förfrågan

en: Today
sv: Idag

en: Friend request sent!
sv: Vänförfrågan skickades!

en: Friend request accepted!
sv: Vänförfrågan accepteras!

en: Friend request declined!
sv: Vänförfrågan avböjdes!

en: Friend removed!
sv: Vän bort tagen!

en: Friend request cancelled!
sv: Vänförfrågan nekas!

en: Processing
sv: Bearbetning

en: Fetching last vote
sv: Hämtar sista omröstningen

en: You can adapt your previous rating by clicking the stars beneath.
sv: Du kan ändra ditt tidigare betyg genom att klicka på stjärnorna nedanför.

en: You have not yet voted for this addon. Select your desired rating by clicking the stars beneath
sv: Du har ännu inte röstat på detta tillägg. Välj ditt betyg genom att klicka på stjärnorna nedanför

en: Vote successful! You can now close the window.
sv: Omröstningen lyckades! Du kan nu stänga ner fönstret.

en: Performing vote
sv: Genomför röstning

en: Random Track
sv: Slumpmässig bana

en: Are you sure you want to remove '%s'?
sv: Är du säker att du vill ta bort "%s"?

en: Do you want to save your changes?
sv: Vill du spara dina ändringar?

en: Laps
sv: Varv

en: Reversed
sv: Omvänd

en: An error occurred while trying to save your grand prix.
sv: Ett fel uppstod när du försökte spara din grand prix.

en: Select a track
sv: Välj en bana

en: You completed the easy challenge! Points earned on this level: %i/%i
sv: Du slutförde den lätta utmaningen! Poäng intjänade på denna nivå: %i/%i

en: You completed the intermediate challenge! Points earned on this level: %i/%i
sv: Du slutförde den medelsvåra utmaningen! Poäng intjänade på denna nivå: %i/%i

en: You completed the difficult challenge! Points earned on this level: %i/%i
sv: Du slutförde den svåra utmaningen! Poäng intjänade på denna nivå: %i/%i

en: You completed the SuperTux challenge! Points earned on this level: %i/%i
sv: Du slutförde SuperTux-utmaningen! Poäng intjänade på denna nivå: %i/%i

en: You unlocked %s!
sv: Du har låst upp %s!

en: Challenge Completed
sv: Utmaning slutförd

en: You unlocked track %0
sv: Du låste upp banan %0

en: You unlocked grand prix %0
sv: Du låste upp grand prix %0

[ctx: column_name]
en: Track
sv: Bana

[ctx: column_name]
en: Players
sv: Spelare

en: Reload
sv: Läs om

en: Please enter the name of the grand prix
sv: Ange namnet på grand prix

en: Please select a Grand Prix
sv: Välj en Grand Prix

en: User defined
sv: Användardefinierad

en: Name is empty.
sv: Namnet är tomt.

en: Another grand prix with this name already exists.
sv: Ett annat grand prix med detta namnet finns redan.

en: Name is too long.
sv: Namnet är för långt.

note: I18N: when failing a GP
en: Better luck next time!
sv: Bättre lycka nästa gång!

en: You completed a challenge!
sv: Du slutförde en utmaning!

en: You won the Grand Prix!
sv: Du vann Grand Prix!

en: You completed the Grand Prix!
sv: Du har slutfört Grand Prix-tävlingen!

[ctx: column_name]
en: Number of karts
sv: Antal karter

en: Are you sure you want to remove this high score entry?
sv: Är du säker på att du vill ta bort denna höga poäng posten?

en: Are you sure you want to remove all of your high scores?
sv: Är du säker på att du vill ta bort alla dina höga poäng?

en: Connect a keyboard or gamepad to play splitscreen multiplayer
sv: Anslut ett tangentbord eller en handkontroll för att spela flerspelarläge med delad skärm

en: Random Kart
sv: Slumpmässig gokart

en: Locked
sv: Låst

en: Everyone:
    Press the 'Select' button to join the game
sv: Alla:
    Tryck på knappen "Välj" för att delta i spelet

en: Would you like to play the tutorial of the game?
sv: Vill du spela spelets handledning?

en: You can not play online without internet access. If you want to play online, go in the options menu, and check "Connect to the Internet".
sv: Du kan inte spela på nätet utan internetuppkoppling. Om du vill spela på nätet går du till alternativmenyn och markerar "Anslut till internet".

en: You can not download addons without internet access. If you want to download addons, go in the options menu, and check "Connect to the Internet".
sv: Du kan inte hämta tillägg utan internetåtkomst. Om du vill hämta tillägg, gå till alternativmenyn och markera "Anslut till Internet".

en: You can not download addons without internet access. If you want to download addons, go in the options menu, and check "Connect to the Internet".
    
    You can however delete already downloaded addons.
sv: Du kan inte hämta tillägg utan internetåtkomst. Om du vill hämta tillägg, gå till alternativmenyn och markera "Anslut till Internet".
    
    Du kan dock ta bort redan hämtade tillägg.

en: The add-ons module is currently disabled in the Options screen
sv: Tilläggsmodulen är för närvarande inaktiverad på skärmen Alternativ

en: Please wait while the add-ons are loading
sv: Vänta medan tilläggen läses in

en: Are you sure you want to quit STK?
sv: Är du säker på att du vill avsluta STK?

en: Create LAN Server
sv: Skapa LAN-server

en: %s's server
sv: %ss server

note: I18N: In the create server screen
en: No. of grand prix track(s)
sv: Antal Grand Prix-banor

en: Name has to be between 4 and 30 characters long!
sv: Namnet måste vara mellan 4 och 30 tecken långt!

en: Incorrect characters in password!
sv: Felaktiga tecken i lösenord!

note: I18N: In the networking lobby, ready button is to allow player to tell server that he is ready for next game for owner less server
en: Ready
sv: Redo

note: I18N: Live join is displayed in networking lobby to allow players to join the current started in-progress game
en: Live join
sv: Gå med live

note: I18N: Spectate is displayed in networking lobby to allow players to join the current started in-progress game
en: Spectate
sv: Åskåda

en: Install addon
sv: Installera tillägg

note: I18N: In the networking lobby, show when player is required to wait before the current game finish with remaining time, showing the current track name inside bracket
en: Please wait for the current game's (%s) end, estimated remaining time: %s.
sv: Vänta tills det aktuella spelet (%s) är slut, beräknad återstående tid: %s.

note: I18N: In the networking lobby, show when player is required to wait before the current game finish with remaining time
en: Please wait for the current game's end, estimated remaining time: %s.
sv: Vänta tills det aktuella spelet är slut, beräknad återstående tid: %s.

note: I18N: In the networking lobby, show when player is required to wait before the current game finish with progress in percent, showing the current track name inside bracket
en: Please wait for the current game's (%s) end, estimated progress: %s%.
sv: Vänta tills det aktuella spelet (%s) är slut, beräknade framsteg: %s%.

note: I18N: In the networking lobby, show when player is required to wait before the current game finish with progress in percent
en: Please wait for the current game's end, estimated progress: %d%.
sv: Vänta tills det aktuella spelet är slut, beräknad framsteg: %d%.

note: I18N: In the networking lobby, show when player is required to wait before the current game finish
en: Please wait for the current game's end.
sv: Vänta tills det aktuella spelet är slut.

en: Game will start if there is more than %d player. | Game will start if there are more than %d players.
sv[0]: Spelet startar om det finns fler än %d spelare.
sv[1]: Spelet startar om det finns fler än %d spelare.

note: I18N: In the networking lobby, display the starting timeout for owner-less server to begin a game
en: Starting after %d second, or once everyone has pressed the 'Ready' button. | Starting after %d seconds, or once everyone has pressed the 'Ready' button.
sv[0]: Startar efter %d sekund eller när alla har tryckt på "Redo"-knappen.
sv[1]: Startar efter %d sekunder eller när alla har tryckt på "Redo"-knappen.

en: Connecting to server %s
sv: Ansluter till servern %s

en: Finding a quick play server
sv: Hitta en snabbspelserver

note: I18N: In kart screen, show before the voting period in network ends.
en: Remaining time: %d
sv: Återstående tid: %d

note: I18N: Goals in achievement
en: Goals
sv: Mål

en: Fetching achievements
sv: Hämtar prestationer

en: %s's profile
sv: %ss profil

en: Since
sv: Sedan

en: Fetching friends
sv: Hämtar vänner

en: New Request
sv: Ny Förfrågan

en: Pending
sv: Pendlande

en: Offline
sv: Frånkopplad

en: Enter new E-mail below
sv: Ange ny e-post nedan

en: New Email has to be between 5 and 254 characters long!
sv: Ny e-post måste bestå av mellan 5 och 254 tecken!

en: New Email is invalid!
sv: Ny e-post är ogiltig!

en: E-mail changed!
sv: E-post ändrad!

en: Failed to change E-mail: %s
sv: Det gick inte att ändra e-post: %s

note: I18N: Shown to players when he is not is not logged in
en: You must be logged in to play Global networking. Click your username above.
sv: Du måste vara inloggad för att kunna spela globalt nätverk. Klicka på ditt användarnamn ovan.

en: You can not play online without internet access. If you want to play online, go to options, select  tab 'User Interface', and edit "Connect to the Internet".
sv: Du kan inte spela på nätet utan internetuppkoppling. Om du vill tillåta nätsepl, gå till Alternativ, välj flik "Användargränssnitt" och ändra "Anslut till internet".

en: Searching
sv: Söker

en: Exit game
sv: Avsluta spelat

en: Could not create player '%s'.
sv: Kunde inte skapa spelare "%s".

en: User name cannot be empty.
sv: Användarnamnet kan inte vara tomt.

en: Online username and password must not be the same!
sv: Användarnamn och lösenord på nätet får inte vara detsamma!

en: Emails don't match!
sv: E-posten matchar inte!

en: Online username can only contain alphanumeric (ASCII) characters, periods, dashes and underscores!
sv: Användarnamn på nätet kan endast innehålla alfanumeriska (ASCII) tecken, punkter, bindestreck och understreck!

en: Online username has to be between 3 and 30 characters long!
sv: Nätanvändarnamnet måste vara mellan 3 och 30 tecken långt!

en: Online username must not start with a number!
sv: Nätanvändarnamnet får inte börja med ett nummer!

en: Email has to be between 5 and 254 characters long!
sv: E-post måste vara mellan 5 och 254 tecken långa!

en: Email is invalid!
sv: E-posten är ogiltigt!

en: You will receive an email with further instructions regarding account activation. Please be patient and be sure to check your spam folder.
sv: Du kommer att få ett mejl med ytterligare instruktioner om kontoaktivering. Var tålmodig och se till att kontrollera din skräppostmapp.

en: Internet access is disabled, please enable it in the options
sv: Internetåtkomst är inaktiverad, aktivera den i alternativen

[ctx: column_name]
en: Name
sv: Namn

[ctx: column_name]
en: Game mode
sv: Spelläge

[ctx: column_name]
note: I18N: In server selection screen, owner of server, only displayed if it's localhost or friends'
en: Owner
sv: Ägare

[ctx: column_name]
note: I18N: In server selection screen, distance to server
en: Distance (km)
sv: Avstånd (km)

note: I18N: In server selection screen, unknown distance to server
en: Unknown
sv: Okänd

note: I18N: Message shown to user if no IPv4 detected by STK
en: No IPv4 detected, you may not be able to join any servers.
sv: Ingen IPv4 upptäckt, du kanske inte kan gå med i några servrar.

note: I18N: Message shown to user if no IPv6 detected by STK
en: No IPv6 detected, you may not be able to join any servers.
sv: Ingen IPv6 upptäckt, du kanske inte kan gå med i några servrar.

en: No server is available.
sv: Ingen server är tillgänglig.

en: Fetching servers
sv: Hämtar server

en: Server Bookmarks
sv: Serverbokmärken

note: I18N: In track screen for networking, clarify voting phase
en: If a majority of players all select the same track and race settings, voting will end early.
sv: Om en majoritet av spelarna alla väljer samma bana och tävlingsinställningar kommer röstningen att avslutas tidigt.

note: I18N: In track screen I18N: In the track info screen
en: Random item location
sv: Slumpad placering av prylar

note: I18N: In track screen
en: Number of goals to win
sv: Antal mål för att vinna

note: I18N: In the track info screen
en: Drive in reverse
sv: Backa

en: Locked: solve active challenges to gain access to more!
sv: Låst: lösa aktiva utmaningar att få tillgång till mer!

en: Action
sv: Åtgärd

en: Key binding
sv: Tangentbindning

note: I18N: button to disable a gamepad configuration
en: Disable Device
sv: Inaktivera enhet

note: I18N: button to enable a gamepad configuration
en: Enable Device
sv: Aktivera enhet

note: I18N: button to enable a keyboard configuration
en: Enable Configuration
sv: Aktivera konfiguration

note: I18N: Key binding section
en: Game Keys
sv: Spelknappar

note: I18N: Key binding section
en: Menu Keys
sv: Menyknappar

note: I18N: Key binding name
en: Steer Left
sv: Styr vänster

note: I18N: Key binding name
en: Steer Right
sv: Styr höger

note: I18N: Key binding name
en: Accelerate
sv: Accelerera

note: I18N: Key binding name
en: Brake / Reverse
sv: Bromsa / backa

note: I18N: Key binding name
en: Fire
sv: Avfyra

note: I18N: Key binding name
en: Nitro
sv: Lustgas

note: I18N: Key binding name
en: Look Back
sv: Titta bakåt

note: I18N: Key binding name
en: Rescue
sv: Rädda

note: I18N: Key binding name
en: Pause Game
sv: Pausa spelet

note: I18N: Key binding name
en: Up
sv: Upp

note: I18N: Key binding name
en: Down
sv: Ner

note: I18N: Key binding name
en: Left
sv: Vänster

note: I18N: Key binding name
en: Right
sv: Höger

note: I18N: Key binding name
en: Select
sv: Välj

note: I18N: Key binding name
en: Cancel/Back
sv: Avbryt/Tillbaka

en: * A blue item means a conflict with another configuration
sv: * Ett blått objekt betyder att det finns en konflikt med en annan konfiguration

en: * A red item means a conflict in the current configuration
sv: * Ett rött objekt betyder att det finns en konflikt med en annan konfiguration

en: Warning: The 'Shift' is not a recommended key. When 'Shift' is pressed down, all keys that contain a character that is different in upper-case will stop working.
sv: Varning: "Skift" är inte en rekommenderad tangent. När "Skift" trycks ned, slutar alla tangenter som innehåller ett tecken som skiljer sig som versal att fungera.

note: I18N: shown before deleting an input configuration
en: Are you sure you want to permanently delete this configuration?
sv: Är du säker på att du verkligen permanent vill ta bort denna konfiguration?

en: Enter new configuration name, leave empty to revert default value.
sv: Ange nytt konfigurationsnamn, lämna tomt för att återställa standardvärdet.

note: I18N: Tooltip in the UI menu. Use enough linebreaks to make sure the text fits the screen in low resolutions.
en: In multiplayer mode, players can select handicapped
    (more difficult) profiles on the kart selection screen
sv: I flerspelarläge kan spelare välja handikappade
    (svårare) profiler på kartvalsskärmen

note: I18N: For mobile version for STK, install the full game assets which will download from stk server
en: Install full game assets
sv: Installera hela speltillgångar

en: Are you sure to uninstall full game assets?
sv: Är du säker på att du avinstallerar hela speltillgångar?

en: Keyboard %i
sv: Tangentbord %i

en: Touch Device
sv: Tryckdon

note: I18N: In the input configuration screen, help for touch device
en: Tap on a device to configure it
sv: Klicka på en enhet för att konfigurera den

note: I18N: in the language choice, to select the same language as the OS
en: System Language
sv: Systemspråk

note: I18N: In the UI options, minimap position in the race UI
en: In the bottom-left
sv: Längst ner till vänster

note: I18N: In the UI options, minimap position in the race UI
en: On the right side
sv: På höger sida

note: I18N: In the UI options, minimap position in the race UI
en: Hidden
sv: Dold

note: I18N: In the UI options, minimap position in the race UI
en: Centered
sv: Centrerad

note: I18N: In the UI options, splitscreen_method in the race UI
en: Vertical
sv: Vertikal

note: I18N: In the UI options, splitscreen_method position in the race UI
en: Horizontal
sv: Horisontell

note: I18N: In the UI options, Very small font size
en: Very small
sv: Väldigt liten

note: I18N: In the UI options, Small font size
en: Small
sv: Liten

note: I18N: In the UI options, Medium font size
en: Medium
sv: Mellan

note: I18N: In the UI options, Large font size
en: Large
sv: Stor

note: I18N: In the UI options, Very large font size
en: Very large
sv: Väldigt stor

en: Speedrun mode can only be enabled if the game has not been closed since the launch of the story mode.
    
    Closing the game before the story mode's completion invalidates the timer.
    
    To use the speedrun mode, please use a new profile.
sv: Hastighetskörningsläget kan endast aktiveras om spelet inte har stängts sedan berättelseläget lanserades.
    
    Att stänga spelet innan berättelseläget har slutförts ogiltiggör tidtagaren.
    
    För att använda hastighetskörningsläget, använd en ny profil.

note: I18N: In the video options, maximum frame per second
en: Maximum FPS
sv: Maximal FPS

note: I18N: In the video options, full vertical sync (usually 60fps)
en: Full
sv: Hel

note: I18N: in graphical options. The \n is a newline character, place it where appropriate, two can be used if required.
en: Vsync forces the graphics card to supply a new frame
    only when the monitor is ready to display it.
sv: Vsync tvingar grafikkortet att tillhandahålla en ny ram
    endast när monitorn är redo att visa den.

note: I18N: in graphical options.
en: Full: one frame per monitor refresh
sv: Full: en bild per skärmuppdatering

note: I18N: in graphical options.
en: Vsync will not work if your drivers don't support it.
sv: Vsync fungerar inte om dina förare inte stöder det.

note: I18N: in graphical options
en: Particles Effects: %s
sv: Partikeleffekter: %s

note: I18N: in graphical options
en: Animated Characters: %s
sv: Animerade karaktärer: %s

note: I18N: in graphical options
en: Dynamic lights: %s
sv: Dynamiskt ljus: %s

note: I18N: in graphical options
en: Light scattering: %s
sv: Ljusspridning: %s

note: I18N: in graphical options
en: Ambient occlusion: %s
sv: Omgivande ocklusion: %s

en: Shadows: %s
sv: Skuggor: %s

en: Shadows: %i
sv: Skuggor: %i

note: I18N: in graphical options
en: Bloom: %s
sv: Blomster: %s

note: I18N: in graphical options
en: Glow (outlines): %s
sv: Glimmer (konturer): %s

en: Rendered image quality: %s
sv: Renderad bildkvalitet: %s

note: I18N: in graphical options
en: Motion blur: %s
sv: Rörelseoskärpa: %s

note: I18N: in graphical options
en: Depth of field: %s
sv: Fältdjup: %s

en: Internet access is disabled. Do you want to enable it?
sv: Internetåtkomst är inaktiverad. Vill du aktivera det?

en: You need to enter a password.
sv: Du måste ange ett lösenord.

en: Logging out '%s'
sv: Loggar ut "%s"

en: Logging in '%s'
sv: Loggar in "%s"

en: You can't delete the only player.
sv: Du kan inte ta bort den enda spelaren.

note: I18N: In the player info dialog (when deleting)
en: Do you really want to delete player '%s'?
sv: Vill du verkligen ta bort spelaren "%s"?

note: I18N: as in "ready, set, go", shown at the beginning of the race
en: Ready!
sv: Klara!

note: I18N: as in "ready, set, go", shown at the beginning of the race
en: Set!
sv: Färdiga!

note: I18N: as in "ready, set, go", shown at the beginning of the race
en: Go!
sv: Kör!

note: I18N: Shown when a goal is scored
en: GOAL!
sv: MÅL!

note: I18N: Shown waiting for other players in network to finish loading or waiting
en: Waiting for others
sv: Väntar på andra

note: I18N: Shown waiting for the server in network if live join or spectate
en: Waiting for the server
sv: Väntar på servern

note: I18N: string used to show the author of the music. (e.g. "Sunny Song" by "John Doe")
en: by
sv: av

en: Collect nitro!
sv: Samla Nitro!

en: Follow the leader!
sv: Följ ledaren!

note: I18N: When some GlobalPlayerIcons are hidden, write "Top 10" to show it
en: Top %i
sv: Topp %i

en: Challenge Failed
sv: Utmaningen misslyckades

note: I18N: Shown when multitouch GUI exists and press the podium (2, 1, 3 like) icon instead of fire button
en: Press podium icon to start tutorial
sv: Tryck på podiumikonen för att starta handledningen

en: Press fire to start the tutorial
sv: Tryck på avfyra för att starta handledningen

note: I18N: Shown when multitouch GUI exists and press the podium (2, 1, 3 like) icon instead of fire button
en: Press podium icon to start the challenge
sv: Tryck på podiumikonen för att starta utmaningen

en: Press fire to start the challenge
sv: Tryck på avfyra för att starta utmaningen

en: Quit the server
sv: Avsluta servern

en: You completed challenges!
sv: Du slutförde utmaningar!

en: Abort Grand Prix
sv: Avbryt Grand Prix

en: Restart
sv: Starta om

en: Back to challenge selection
sv: Tillbaka till utmaningsväljaren

en: Race against the new ghost replay
sv: Tävla mot den nya spökreprisen

en: Back to the menu
sv: Tillbaka till menyn

en: Do you really want to abort the Grand Prix?
sv: Vill du verkligen avbryta Grand Prix?

en: Red Team Wins
sv: Röda laget vinner

en: Blue Team Wins
sv: Blåa laget vinner

en: It's a draw
sv: Det är oavgjort

en: Eliminated after %s
sv: Eliminerad efter %s

en: Eliminated
sv: Utslagen

note: I18N: indicates a player that scored in their own goal in result screen
en: (Own Goal)
sv: (Eget mål)

en: Track %i/%i
sv: Bana %i%i

en: Grand Prix progress:
sv: Grand Prix-förlopp:

en: Highscores
sv: Topplista

en: Best lap time: %s
sv: Bästa varvtid: %s

note: I18N: is used to indicate who has the bast laptime (best laptime "by kart_name")
en: by %s
sv: av %s

en: You completed the challenge!
sv: Du klarade utmaningen!

en: You failed the challenge!
sv: Du klarade inte utmaningen!

en: Reached Requirements of SuperTux
sv: Nådde kraven för SuperTux

en: All blows allowed, so catch weapons and make clever use of them!
sv: Alla faror tillåtna, så plocka vapen och använd dem smart!

en: Contains no powerups, so only your driving skills matter!
sv: Innehåller inga kraftförstärkningar, endast dina körfärdigheter spelar roll!

note: I18N: short definition for follow-the-leader game mode
en: Keep up with the leader kart but don't overtake it!
sv: Följ efter ledarkarten, men kör inte om den!

en: Hit others with weapons until they lose all their lives.
sv: Skjut andra med vapen tills de har förlorat alla sina liv.

en: Push the ball into the opposite cage to score goals.
sv: Putta bollen in i den motsvarande buren för att göra mål.

en: Explore tracks to find all hidden eggs
sv: Upptäck banor för att hitta alla gömda ägg

en: Race against ghost karts and try to beat them!
sv: Tävla mot spökkarter och försök att slå dem!

en: Complete as many laps as possible in a given amount of time.
sv: Kör så många varv som möjligt under en viss tid.

note: I18N: In soccer setup screen
en: Press red or blue soccer icon to change team
sv: Tryck på röd eller blå fotbollsikon för att byta lag

note: I18N: when showing who is the author of track '%s' I18N: (place %s where the name of the author should appear)
en: Track by %s
sv: Bana av %s

note: I18N: the max players supported by an arena.
en: Max players supported: %d
sv: Max antal spelare som stöds: %d

en: Number of red team AI karts
sv: Antal datorstyrda karter i rött team

en: You cannot play this Grand Prix because it contains tracks that aren't unlocked!
sv: Du kan inte spela denna Grand Prix eftersom den innehåller spår som inte är upplåsta!

note: I18N: track group name
en: all
sv: allt

en: Locked!
sv: Låst!

en: Complete all challenges to unlock the big door!
sv: Slutför alla utmaningar för att låsa upp den stora dörren!

en: You need more points
    to enter this challenge!
    Check the minimap for
    available challenges.
sv: Du behöver fler poäng
    för att anta denna utmaningen!
    Kontrollera minikartan för
    tillgängliga utmaningar.

en: Accelerate with <%s>, and steer with <%s> and <%s>.
sv: Accelerera med <%s> och styr med <%s> och <%s>.

en: Accelerate by touching the upper part of the wheel, and steer by moving left or right.
sv: Accelerera genom att röra vid den övre delen av ratten och styr genom att flytta åt vänster eller höger.

en: Accelerate by moving the accelerator upwards, and steer by tilting your device.
sv: Accelerera genom att flytta gaspedalen uppåt och styr genom att luta din enhet.

en: Accelerate by moving the accelerator upwards, and steer by rotating your device.
sv: Accelerera genom att flytta gaspedalen uppåt och styr genom att vrida enheten.

en: Collect gift boxes, and fire the weapon with <%s> to blow away these boxes!
sv: Samla presentförpackningar och avfyra vapnet med <%s> för att blåsa bort dessa lådor!

en: Collect gift boxes, and fire by pressing the bowling icon to blow away these boxes!
sv: Samla presentförpackningar och avfyra genom att trycka på bowlingikonen för att blåsa bort dessa lådor!

en: Press <%s> to look behind.
    Fire the weapon with <%s> while pressing <%s> to fire behind!
sv: Tryck på <%s> för att se bakom.
    Avfyra vapnet med <%s> medan du trycker på <%s> för att skjuta bakom!

en: Press the mirror icon to look behind.
    Fire the weapon behind by holding the mirror icon and then swiping to the bowling icon!
sv: Tryck på spegelikonen för att se bakom.
    Avfyra vapnet bakom genom att hålla spegelikonen och sedan svepa till bowlingikonen!

en: Use the nitro you collected by pressing <%s>!
sv: Använd lustgas du samlat genom att trycka <%s>!

en: Use the nitro you collected by pressing the nitro icon
sv: Använd nitroen du samlat in genom att trycka på nitroikonen

en: Collect nitro bottles (we will use them after the curve).
sv: Samla lustgasflaskor (vi kommer att använda dem efter kurvan).

en: Oops! When you're in trouble, press <%s> to be rescued.
sv: Hoppsan! När du är i trubbel, tryck på <%s> att räddas.

en: Oops! When you're in trouble, press the bird icon to be rescued.
sv: Hoppsan! När du har problem, tryck på fågelikonen för att räddas.

en: Accelerate and press the <%s> key while turning to skid.
    Skidding for a short while can help you turn faster to take sharp turns.
sv: Accelerera och tryck på <%s>-tangenten medan du vrider för att sladda.
    Att sladda en kort stund kan hjälpa dig att svänga snabbare för att ta skarpa svängar.

en: Accelerate and press the skid icon while turning to skid.
    Skidding for a short while can help you turn faster to take sharp turns.
sv: Accelerera och tryck på sladdikonen medan du vrider för att sladda.
    Att sladda en kort stund kan hjälpa dig att svänga snabbare för att ta skarpa svängar.

en: Note that if you manage to skid for several seconds, you will receive a bonus speedup as a reward!
sv: Observera att om du lyckas sladda i flera sekunder får du en bonushastighet som belöning!

en: You are now ready to race. Good luck!
sv: Du är nu redo att tävla. Lycka till!

note: I18N: Generic name in desktop file entry, summary in AppData and short description in Google Play
en: A 3D open-source kart racing game
sv: Ett 3D-racingspel med öppen källkod

note: I18N: Keywords in desktop entry, translators please keep it separated with semicolons
en: tux;game;race;
sv: tux;spel;tävla;

en: Karts. Nitro. Action! SuperTuxKart is a 3D open-source arcade racer with a variety of characters, tracks, and modes to play. Our aim is to create a game that is more fun than realistic, and provide an enjoyable experience for all ages.
sv: Karter. Nitro. Handling! SuperTuxKart är en 3D-arkadracer med öppen källkod med en mängd olika karaktärer, banor och lägen att spela. Vårt mål är att skapa ett spel som är roligare än realistiskt och ger en trevlig upplevelse för alla åldrar.

en: We have several tracks with various themes for players to enjoy, from driving underwater, rural farmlands, jungles or even in space! Try your best while avoiding other karts as they may overtake you, but don't eat the bananas! Watch for bowling balls, plungers, bubble gum, and cakes thrown by your opponents.
sv: Vi har flera spår med olika teman för spelare att njuta av, från att köra under vattnet, jordbruksmarker, djungler eller till och med i rymden! Försök ditt bästa samtidigt som du undviker andra karter eftersom de kan köra förbi dig, men ät inte bananerna! Håll utkik efter bowlingbollar, kolvar, bubbelgummi och kakor som dina motståndare kastar.

en: You can do a single race against other karts, compete in one of several Grand Prix, try to beat the high score in time trials on your own, play battle mode against the computer or your friends, and more! For a greater challenge, join online and meet players from all over the world and prove your racing skills!
sv: Du kan göra en enda tävling mot andra karter, tävla i en av flera Grand Prix, försöka slå höga poäng i tidsprov på egen hand, spela stridsläge mot datorn eller dina vänner och mer! För en större utmaning, gå med på nätet och träffa spelare från hela världen och bevisa dina tävlingsförmågor!

en: This game has no ads.
sv: Det här spelet har inga annonser.

en: This is an unstable version of SuperTuxKart that contains latest improvements. It is released mainly for testing, to make stable STK as good as possible.
sv: Detta är en instabil version av SuperTuxKart som innehåller de senaste förbättringarna. Den släpps främst för testning för att göra stabil STK så bra som möjligt.

en: This version can be installed in parallel with the stable version on the device.
sv: Denna version kan installeras parallellt med den stabila versionen på enheten.

en: If you need more stability, consider using the stable version: %s
sv: Om du behöver mer stabilitet, överväg att använda den stabila versionen: %s

en: SuperTuxKart Team
sv: SuperTuxKart-team
