SuperTuxKart - en to ga translation catalogue (205 entries)

note: I18N: In Android UI, po_quit I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen
en: Quit
ga: Scoir

note: I18N: ./data/grandprix/1_penguinplayground.grandprix
en: Penguin Playground
ga: Áit Shúgartha na Phiongáin

note: I18N: ./data/grandprix/4_atworldsend.grandprix
en: At World's End
ga: Ag Deireadh an Domhain

note: I18N: ./data/gui/dialogs/addons_loading.stkgui I18N: Add-on screen action
en: Install
ga: Suiteáil

note: I18N: ./data/gui/dialogs/addons_loading.stkgui I18N: Add-on screen action
en: Uninstall
ga: Díshuiteáil

note: I18N: ./data/gui/dialogs/addons_loading.stkgui I18N: Add-on screen action I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info action I18N: ./data/gui/dialogs/high_score_info_dialog.stkgui I18N: High score info screen action I18N: ./data/gui/dialogs/select_challenge.stkgu
en: Back
ga: Ar Ais

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: Tab in help menu I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/
en: General
ga: Coiteann

note: I18N: ./data/gui/dialogs/confirm_dialog.stkgui I18N: In a 'are you sure?' dialog
en: Yes
ga: Tá

note: I18N: ./data/gui/dialogs/confirm_dialog.stkgui I18N: In a 'are you sure?' dialog I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings I18N: ./data/gui/dialogs/enter_address_dialog.stkgui I18N: 
en: Cancel
ga: Cealaigh

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Shadows
ga: Scáileanna

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Anti-aliasing
ga: Frithailiasáil

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: * Restart STK to apply new settings
ga: * Athosaigh STK do na socraithe nua a chur i bhfeidhm

note: I18N: ./data/gui/dialogs/debug_slider.stkgui I18N: ./data/gui/dialogs/online/change_password.stkgui I18N: In the change password dialog I18N: ./data/gui/dialogs/online/notification_dialog.stkgui I18N: User info dialog I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_info.stkgui I18N: In the recovery dialog 
en: Close
ga: Dún

note: I18N: ./data/gui/dialogs/enter_address_dialog.stkgui I18N: In the enter address dialog I18N: ./data/gui/dialogs/general_text_field_dialog.stkgui I18N: In the general textfield dialog I18N: ./data/gui/dialogs/online/achievement_progress_dialog.stkgui I18N: ./data/gui/dialogs/online/player_rankings_di
en: OK
ga: Ceart go leor

note: I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info screen action I18N: ./data/gui/dialogs/high_score_info_dialog.stkgui I18N: High score info screen action I18N: ./data/gui/dialogs/select_challenge.stkgui I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix i
en: Start Race
ga: Tosaigh Rás

note: I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info action I18N: ./data/gui/dialogs/high_score_info_dialog.stkgui I18N: High score info screen action I18N: ./data/gui/dialogs/online/user_info_dialog.stkgui I18N: User info dialog I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I1
en: Remove
ga: Scríos

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button
en: Back to Race
ga: Téigh ar ais go rás

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button
en: Restart Race
ga: Tosaigh Rás

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.stkgui I18N: In the in-game dialog I18N: ./data/gui/dialogs/race_paused_dialog.stkgui I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen
en: Options
ga: Roghanna

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.stkgui I18N: In the in-game dialog I18N: ./data/gui/dialogs/race_paused_dialog.stkgui I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen
en: Help
ga: Cabhair

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_input.stkgui I18N: In the recovery dialog I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog
en: Email
ga: Ríomhphost

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Difficulty I18N: ./data/gui/dialogs/select_challenge.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: ./data/gui/screens/race_setup.stkgui
en: Novice
ga: Nóibhíseach

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Difficulty I18N: ./data/gui/dialogs/select_challenge.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: ./data/gui/screens/race_setup.stkgui
en: Intermediate
ga: Idirmheánach

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Difficulty I18N: ./data/gui/dialogs/select_challenge.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: ./data/gui/screens/race_setup.stkgui
en: Expert
ga: Saineolaí

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Multiplayer game mode I18N: ./data/gui/screens/high_score_selection.stkgui I18N: In the high score selection screen I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: Game mode
en: Normal Race
ga: Rás Normálta

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Multiplayer game mode I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen I18N: ./data/gui/screens/high_score_selection.stkgui I18N: In the high score selection screen I18N: ./data/
en: Time Trial
ga: Rás Am

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Multiplayer game mode I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: Game mode
en: Soccer
ga: Sacar

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_info_dialog.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Password
ga: Pasfhocal

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/splitscreen_player_dialog.stkgui I18N: Splitscreen player in network
en: Name
ga: Ainm

note: I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.stkgui I18N: ./data/gui/dialogs/race_paused_dialog.stkgui
en: Paused
ga: Moillithe

note: I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.stkgui I18N: In the in-game dialog
en: Select kart
ga: Roghnaigh kart

note: I18N: ./data/gui/dialogs/select_challenge.stkgui I18N: ./data/gui/screens/race_setup.stkgui I18N: ./data/gui/screens/soccer_setup.stkgui
en: Race Setup
ga: Cumraigh Rás

note: I18N: ./data/gui/dialogs/tutorial_message_dialog.stkgui I18N: Button in tutorial I18N: ./data/gui/screens/cutscene.stkgui I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_lose.stkgui I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_win.stkgui I18N: ./data/gui/screens/karts.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/network_karts
en: Continue
ga: Lean ar aghaidh

note: I18N: ./data/gui/screens/addons_screen.stkgui
en: SuperTuxKart Addons
ga: Forlíontáin SuperTuxKart

note: I18N: ./data/gui/screens/addons_screen.stkgui I18N: In addons screen, in the filtering bar, to enable a filter that will show only recently updated items
en: Updated
ga: Nuashonraithe

note: I18N: ./data/gui/screens/addons_screen.stkgui I18N: In addons screen, in the filtering bar, to enable a filter that will show only items with good rating
en: Rating >=
ga: Rátáil >=

note: I18N: ./data/gui/screens/addons_screen.stkgui I18N: In the addons screen
en: Karts
ga: Cairtíní

note: I18N: ./data/gui/screens/addons_screen.stkgui I18N: In the addons screen I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix info screen
en: Tracks
ga: Raonta

note: I18N: ./data/gui/screens/addons_screen.stkgui I18N: In the addons screen I18N: ./data/gui/screens/arenas.stkgui I18N: Section in arena tracks selection screen
en: Arenas
ga: Airéiní

note: I18N: ./data/gui/screens/arenas.stkgui I18N: track group I18N: ./data/gui/screens/easter_egg.stkgui I18N: In the UI options, Camera setting: Standard
en: Standard
ga: Caighdeán

note: I18N: ./data/gui/screens/arenas.stkgui I18N: track group I18N: ./data/gui/screens/easter_egg.stkgui I18N: arena group name I18N: track group name I18N: kart group name
en: Add-Ons
ga: Forlíontáin

note: I18N: ./data/gui/screens/arenas.stkgui I18N: track group I18N: ./data/gui/screens/easter_egg.stkgui I18N: Time filters for add-ons I18N: name of the tab that will show arenas from all groups I18N: name of the tab that will show tracks from all groups
en: All
ga: Gach

note: I18N: ./data/gui/screens/credits.stkgui I18N: Title in credits screen
en: Credits
ga: Buíochas le

note: I18N: ./data/gui/screens/easter_egg.stkgui I18N: Section in easter egg tracks selection screen I18N: ./data/gui/screens/tracks_and_gp.stkgui I18N: In the track and grand prix selection screen I18N: ./data/gui/screens/tracks.stkgui I18N: In the track selection screen
en: All Tracks
ga: Gach Ráschúrsaí

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I18N: Menu item I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Add
ga: Cuir

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I18N: Menu item
en: Save
ga: Sábháil

note: I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_editor.stkgui I18N: Menu item
en: New
ga: Nua

note: I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_editor.stkgui I18N: Menu item
en: Copy
ga: Cóipeáil

note: I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_editor.stkgui I18N: Menu item I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Rename
ga: Athainmnigh

note: I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_lose.stkgui I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_win.stkgui
en: Save Grand Prix
ga: Sábháil Grand Prix

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui
en: SuperTuxKart Help
ga: Cabhair SuperTuxKart

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: Tab in help menu I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui
en: Game Modes
ga: Modhanna Cluiche

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: In the help menu
en: Avoid bananas!
ga: Seachain bananaí!

note: I18N: ./data/gui/screens/karts.stkgui I18N: In the kart selection (player setup) screen I18N: ./data/gui/screens/online/network_karts.stkgui
en: Choose a Kart
ga: Roghnaigh Kart

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: Main menu button I18N: ./data/gui/screens/online/online.stkgui I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Online
ga: Ar Líne

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: Main menu button
en: Addons
ga: Forlíontáin

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen
en: Tutorial
ga: Teagaisc

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen
en: About
ga: Maidir Leis

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_achievements.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/profile_achievements_tab.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/profile_friends.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/profile_settings.stkgui
en: ...
ga: ....

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_friends.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/user_search.stkgui
en: Search
ga: Cuardaigh

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_settings.stkgui I18N: In the online account settings screen
en: Password:
ga: Pasfhocal:

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_language.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: ./data/gui/scre
en: SuperTuxKart Options
ga: Roghanna SuperTuxKart

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: Section in the settings menu I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_language.stkgui I18N: ./data/gui/screens/opti
en: Graphics
ga: Grafaicí

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: Section in the settings menu I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_language.stkgui I18N: ./data/gui/screens/opti
en: Audio
ga: Fuaim

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: Section in the settings menu I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_language.stkgui I18N: ./data/gui/screens/opti
en: Players
ga: Imreoirí

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: Section in the settings menu I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_language.stkgui I18N: ./data/gui/screens/opti
en: Controls
ga: Rialtáin

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: In the audio options screen
en: Music
ga: Ceol

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: In the audio options screen I18N: in the graphical options tooltip; indicates a graphical feature is enabled
en: Enabled
ga: cumasaithe

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: In the audio options screen
en: Volume
ga: Airde

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: In the audio options screen
en: Sound Effects
ga: Maisíochtaí Fuaime

note: I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: In the input configuration screen
en: Delete Configuration
ga: Scrios Cumraíocht

note: I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: In the input configuration screen
en: Back to device list
ga: Ar ais go liosta feiste

note: I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: In the input configuration screen
en: Add a device
ga: Cuir Gléas Leis

note: I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: In the input configuration screen
en: * Which config to use will be inferred from which 'Select' key is pressed to join the game.
ga: * Aithneófar cén cumraíocht le húsáid ón Eochair' Roghnaithe' a brútar chun dul isteach sa chluiche

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Skin
ga: Craiceann

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Display FPS
ga: Taispeáin FPS

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Resolution
ga: Taifeach

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Fullscreen
ga: Lánscáileán

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Apply new resolution
ga: Cuir taifeach nua i bhfeidhm

note: I18N: ./data/gui/screens/race_setup.stkgui
en: Select a game mode
ga: Roghnaigh mód cluichí

note: I18N: ./data/gui/screens/track_info.stkgui I18N: In the track info screen
en: Number of AI karts
ga: Líon na gCairteacha

note: I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: Used as a verb, appears on the main networking menu (login button)
en: Login
ga: Logáil Isteach

note: I18N: ../stk-assets/tracks/cave/track.xml
en: Cave X
ga: PluaisX

note: I18N: ../stk-assets/tracks/fortmagma/track.xml
en: Fort Magma
ga: Dún Magma

note: I18N: Cutscene subtitle from ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml I18N: ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml
en:  But you pathetic little twerps will never be able to beat me - King of the Karts!
ga:  Is scalltáin truamhéalach sibh nach mbeidh in ann buachan orm riamh - Rí na Karts!

note: I18N: ../stk-assets/tracks/mines/track.xml
en: Old Mine
ga: Sean-Mianach

note: I18N: ../stk-assets/tracks/olivermath/track.xml
en: Oliver's Math Class
ga: Rang matamaitic Oliver

note: I18N: ../stk-assets/tracks/snowtuxpeak/track.xml
en: Snow Peak
ga: Buaic Sneachta

note: I18N: ../stk-assets/tracks/stadium/track.xml
en: The Stadium
ga: An Staidiam

note: I18N: ../stk-assets/tracks/zengarden/track.xml
en: Zen Garden
ga: Gairdín Zen

en: New track '%s' now available
ga: Raon nua '%s' ar fáil anois

en: New game mode '%s' now available
ga: Mód cluiche nua '%s' ar fáil anois

en: New Grand Prix '%s' now available
ga: Grand Prix nua '%s' ar fáil anois

en: New difficulty '%s' now available
ga: Deacracht nua '%s' ar fáil anois

en: New kart '%s' now available
ga: Kart nua '%s' ar fáil anois

note: I18N: Name of first guest player (without number)
en: Guest
ga: Aoí

en: Loading
ga: Lódáil

note: I18N: 'handicapped' indicates that per-player handicaps are activated for this kart (i.e. it will drive slower)
en: %s (handicapped)
ga: %s (ciste)

en: %s is ready
ga: Tá %s réidh

note: I18N: Unbound key binding
en: [none]
ga: [neamhní]

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Cancel
ga: Cealaigh

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Backspace
ga: Cúlspás

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Insert
ga: Ionsáigh

note: I18N: to appear in input configuration screen, for gamepad hats
en: Gamepad hat %d
ga: Rialaitheoir cluichíochta "hat"%d

note: I18N: to appear in input configuration screen, for gamepad axes
en: Axis %d %s
ga: Ais %d %s

note: I18N: to appear in input configuration screen, for gamepad axes
en: Axis %d
ga: Ais %d

note: I18N: to appear in input configuration screen, for gamepad buttons
en: Gamepad button %d
ga: Cnaipe an rialaitheoir cluichíochta %d

note: I18N: to appear in input configuration screen, for mouse (might not be used at all)
en: Mouse button %d
ga: Cnaipe luiche %d

note: I18N: to appear in input configuration screen, for mouse (might not be used at all)
en: Mouse axis %d %s
ga: Ais na luiche %d %s

en: Penalty time!!
ga: Am píonóis!!

en: You won the race!
ga: Bhuaigh tú an rás!

en: Leader
ga: Tosaí

en: Final lap!
ga: Cuaird leiridh!

en: Lap %i
ga: Cuairt %i

[ctx: fastest_lap]
en: %s by %s
ga: %s le %s

en: New fastest lap
ga: Cuairt is tapaidh nua

en: WRONG WAY!
ga: Aird chontráilte!!

en: You have been eliminated!
ga: Bhí tú eisiamh!

en: '%s' has been eliminated.
ga: Bhí '%s' eisiamh.

en: %s is now online.
ga: %s ar líne anois

en: %s and %s are now online.
ga: %s agus %s ar líne anois

en: %s, %s and %s are now online.
ga: %s, %s agus %s ar líne anois

en: Default
ga: Réamhshocrú

en: None
ga: Dada

en: Random
ga: Randamach

en: The highscore file was too old,
    all highscores have been erased.
ga: Bhí comhad scór ard róshean,
    léirscriosadh gach uile scór ard.

note: I18N: Game mode
en: Follow the Leader
ga: Leantar an Tosaí

note: I18N: Game mode
en: 3 Strikes Battle
ga: Trí Bhuillí Cath

en: 1 week
ga: seachtain amháin

en: 2 weeks
ga: 2 sheachtain

en: 3 months
ga: 3 mhí

en: 6 months
ga: 6 mhí

en: 9 months
ga: 9 mí

en: 1 year
ga: bliain amháin

en: 2 years
ga: 2 bhliain

[ctx: addons]
note: I18N: as in: The Old Island by Johannes Sjolund
en: %s by %s
ga: %s le %s

note: I18N: arena group name I18N: track group name I18N: kart group name
en: standard
ga: caighdeánach

en: Locked : solve active challenges to gain access to more!
ga: Glasáilte : Buaigh dúshláin a dhíghlasáil!

en: Random Arena
ga: Airéine Randamach

note: I18N: In the 'add new input device' dialog
en: Add Wiimote
ga: Cuir Wiimote leis

note: I18N: In the 'add new input device' dialog
en: Add Keyboard Configuration
ga: Cuir Cumraíocht Mhéarchlár leis

en: Update
ga: Nuashonraigh

en: Version: %d
ga: Leagan: %d

note: I18N: File size of game assets or addons downloading
en: Size: %s
ga: Méid: %s

en: Try again
ga: Triail arís é

note: I18N: In the UI options, Camera setting: Custom I18N: custom video settings
en: Custom
ga: Saincheaptha

note: I18N: Geometry level disabled : lowest level, no details I18N: in the graphical options tooltip; indicates a graphical feature is disabled
en: Disabled
ga: Díchumasaithe

en: Track
ga: Raon

note: I18N: for empty highscores entries
en: (Empty)
ga: (Folamh)

en: Setup New Race
ga: Buanaigh Rás Nua

en: Exit Race
ga: Scortha Rás

en: Rank
ga: Rang

en: Today
ga: Inniu

en: Processing
ga: Ag Próiseáil

en: Random Track
ga: Raon Randamach

en: Reload
ga: Athlódáil

en: Name is too long.
ga: Tá an t-ainm rófhada.

note: I18N: when failing a GP
en: Better luck next time!
ga: Beidh lá eile ag an bPaorach!

en: You completed the Grand Prix!
ga: Chríochnaigh tú an Grand Prix!

en: Random Kart
ga: Cairtín Randamach

en: Locked
ga: Faoi ghlas

en: %s's server
ga: Freastalaí %s

en: %s's profile
ga: Próifíl %s

en: Offline
ga:  As Líne

note: I18N: button to disable a gamepad configuration
en: Disable Device
ga: Díchumasaigh Gléas

note: I18N: button to enable a gamepad configuration
en: Enable Device
ga: Cumasaigh Gléas

note: I18N: Key binding name
en: Steer Left
ga: Tiontaigh ar Chlé

note: I18N: Key binding name
en: Steer Right
ga: Tiontaigh ar Dheis

note: I18N: Key binding name
en: Accelerate
ga: Luathaigh

note: I18N: Key binding name
en: Fire
ga: Scaoil

note: I18N: Key binding name
en: Nitro
ga: Nítro

note: I18N: Key binding name
en: Look Back
ga: Féach Siar

note: I18N: Key binding name
en: Rescue
ga: Tarrtháil

note: I18N: Key binding name
en: Pause Game
ga: Cuir an cluiche ar sos

note: I18N: Key binding name
en: Up
ga: Suas

note: I18N: Key binding name
en: Down
ga: Síos

note: I18N: Key binding name
en: Left
ga: Clé

note: I18N: Key binding name
en: Right
ga: Deas

note: I18N: Key binding name
en: Select
ga: Roghnaigh

note: I18N: Key binding name
en: Cancel/Back
ga: Cealaigh/Ar Ais

en: * A blue item means a conflict with another configuration
ga: * Ciallaíonn mír gorm coinbhleacht sa chumraíocht reatha

en: * A red item means a conflict in the current configuration
ga: * ciallaíaonn mír dearg  coinbhleacht sa chumraíocht reatha

en: Keyboard %i
ga: Méarchlár %i

note: I18N: in the language choice, to select the same language as the OS
en: System Language
ga: Teanga Córais

note: I18N: in graphical options
en: Anti-aliasing: %s
ga: Frithailiasáil: %s

en: Shadows: %s
ga: Scáileanna: %s

en: Shadows: %i
ga: Scáileanna: %i

note: I18N: as in "ready, set, go", shown at the beginning of the race
en: Ready!
ga: Ullmhaigh!

note: I18N: as in "ready, set, go", shown at the beginning of the race
en: Set!
ga: Ullmhaigh!

note: I18N: as in "ready, set, go", shown at the beginning of the race
en: Go!
ga: Téigh!

note: I18N: Shown when a goal is scored
en: GOAL!
ga: CÚL!

note: I18N: string used to show the author of the music. (e.g. "Sunny Song" by "John Doe")
en: by
ga: le

en: Collect nitro!
ga: Bailigh Nitro!

note: I18N: When some GlobalPlayerIcons are hidden, write "Top 10" to show it
en: Top %i
ga: Rogha %i

en: Abort Grand Prix
ga: Tobscoir Grand Prix

en: Restart
ga: Atosaigh

en: Back to the menu
ga: Ar ais go roghchlár

en: It's a draw
ga: Comhscór a bhí ann

en: Track %i/%i
ga: Raon %i%i

en: Highscores
ga: Na scóir is fearr

en: All blows allowed, so catch weapons and make clever use of them!
ga: Rás Normálta

en: Contains no powerups, so only your driving skills matter!
ga: Rás Am

note: I18N: when showing who is the author of track '%s' I18N: (place %s where the name of the author should appear)
en: Track by %s
ga: Raon le %s

en: Locked!
ga: Glasáilte!

note: I18N: Format for dates (%d = day, %m = month, %Y = year). See http://www.cplusplus.com/reference/ctime/strftime/ for more info about date formats.
en: %d/%m/%Y
ga: %d%m%Y
