SuperTuxKart - en to eu translation catalogue (1024 entries)

note: I18N: In Android UI, po_extract_game_data
en: Extracting game data...
eu: Jolas datuak ateratzen...

note: I18N: In Android UI, po_extract_error
en: Game data extraction error
eu: Errorea jolas datuak ateratzean

note: I18N: In Android UI, po_extract_error_msg
en: Check remaining device space or reinstall SuperTuxKart.
eu: Egiaztatu gainerako gailuen tokia edo berrinstalatu SuperTuxKart

note: I18N: In Android UI, po_quit I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen
en: Quit
eu: Irten

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Christoffel Columbus
eu: Kristobal Kolon

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Play every official track at least once.
eu: Jokatu zirkuitu ofizial guztiak gutxienez behin.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Strike!
eu: Jota!

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Hit 10 karts with a bowling-ball.
eu: Jo 10 kart bolatokiko bolarekin.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Arch Enemy
eu: Etsai nagusia

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Hit the same kart at least 5 times in one race.
eu: Jo kart bera 5 aldiz lasterketa batean.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Marathoner
eu: Maratoilaria

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Finish a race with at least twice the track's default lap number.
eu: Amaitu lasterketa bat pistaren lehenetsitako bira kopuruaren bikoitza edo gehiagorekin.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Skid-row
eu: Irristada brutala

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Skid 5 times in a single lap.
eu: Irrist egin 5 aldiz bira bakarrean

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Gold driver
eu: Urrezko gidaria

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Win against at least 3 AIs in normal race, time-trial, and follow the leader.
eu: Behintzat 3 AAren aurka irabazi lasterketa normalean, erlojupekoan edota burua jarraitu moduetan

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Powerup Love
eu: Oparizalea

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Use 10 or more powerups in a race.
eu: Erabili 10 opari edo gehiago lasterketa batean.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Unstoppable
eu: Geldiezina

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Win 5 single races in a row against at least 3 AIs. Beware, restarting a race counts as a loss.
eu: Irabazi 5 lasterketa jarraian 3 IAen aurka gutxienez. Adi, lasterketa bat berabiaraztean galdu balitz bezala gehitzen da

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Banana Lover
eu: Banana zalea

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Collect at least 5 bananas in one race.
eu: Bildu gutxienez 5 banana lasterketa batean.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: It's secret
eu: Sekretua da

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Really ... a secret.
eu: Benetan... sekretua.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Mosquito Hunter
eu: Eltxo ehiztaria

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Take your opponents for mosquitos! With the swatter, squash them at least 5 times in a race.
eu: Tratatu arerioak moskito legez! Zanpatu astintzailearekin gutxienez 5 aldiz lasterketa batean.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Beyond Luck
eu: Zortea baino gehiago

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Win 10 single races in a row in Expert or SuperTux against at least 5 AIs. Beware, restarting a race counts as a loss.
eu: Irabazi 10 Aditu edo SuperTux lasterketa jarraian 5 IAen aurka gutxienez. Adi, berabiarazten lasterketa bat galdu balitz bezala gehitzen da

note: I18N: ./data/grandprix/1_penguinplayground.grandprix
en: Penguin Playground
eu: Pinguinoen jolastokia

note: I18N: ./data/grandprix/2_offthebeatentrack.grandprix
en: Off the Beaten Track
eu: Ohiko bideetatik kanpo

note: I18N: ./data/grandprix/3_tothemoonandback.grandprix
en: To the Moon and Back
eu: Ilargira eta itzuli

note: I18N: ./data/grandprix/4_atworldsend.grandprix
en: At World's End
eu: Munduaren amaieran

note: I18N: ./data/gui/dialogs/addons_loading.stkgui I18N: Add-on screen action I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info action I18N: ./data/gui/dialogs/high_score_info_dialog.stkgui I18N: High score info screen action I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_info_dia
en: Back
eu: Atzera

note: I18N: ./data/gui/dialogs/addons_loading.stkgui I18N: Add-on screen action
en: Install
eu: Instalatu

note: I18N: ./data/gui/dialogs/addons_loading.stkgui I18N: Add-on screen action
en: Uninstall
eu: Desinstalatu

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/init_android.stkgui
en: Select a type of control that you prefer
eu: Aukeratu nahiago duzun kontrol mota

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/init_android.stkgui I18N: Control type I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Accelerometer
eu: Azelerometroa

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/init_android.stkgui I18N: Control type I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.
en: Gyroscope
eu: Giroskopioa

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/init_android.stkgui I18N: Control type
en: Steering wheel
eu: Bolantea

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/init_android.stkgui I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Auto acceleration
eu: Azelerazio automatikoa

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/init_android.stkgui
en: You can change it later in touch device settings.
eu: Gero aldatu dezakezu ukimen-gailuaren ezarpenetan.

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/init_android.stkgui I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings I18N: ./data/gui/dialogs/ka
en: Apply
eu: Aplikatu

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui
en: Touch Device Settings
eu: Ukimen-gailuaren ezarpenak

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: Tab in help menu I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/
en: General
eu: Orokorra

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Device enabled
eu: Gailua gaitua

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Inverted buttons
eu: Botoiak alderantzikatuak

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Buttons scale
eu: Botoien eskala

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Advanced
eu: Aurreratua

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Deadzone
eu: Botoi eragin puntua (Deadzone)

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Sensitivity X
eu: X sentsibilitatea

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Sensitivity Y
eu: Y sentsibilitatea

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui
en: Restore defaults
eu: Lehenetsiak berrezarri

note: I18N: ./data/gui/dialogs/confirm_dialog.stkgui I18N: In a 'are you sure?' dialog I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings I18N: ./data/gui/dialogs/enter_address_dialog.stkgui I18N: 
en: Cancel
eu: Utzi

note: I18N: ./data/gui/dialogs/confirm_dialog.stkgui I18N: In a 'are you sure?' dialog
en: Yes
eu: Bai

note: I18N: ./data/gui/dialogs/confirm_resolution_dialog.stkgui I18N: In the 'confirm resolution' dialog, that's shown when switching resoluton
en: Revert
eu: Desegin

note: I18N: ./data/gui/dialogs/confirm_resolution_dialog.stkgui I18N: In the 'confirm resolution' dialog, that's shown when switching resoluton I18N: ./data/gui/dialogs/online/registration_terms.stkgui I18N: In the registration dialog
en: Accept
eu: Onartu

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui
en: Camera Settings
eu: Kamera ezarpenak

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera settings
en: Player camera
eu: Jokalari kamera

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen
en: Distance
eu: Distantzia

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen
en: Angle
eu: Angelua

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen
en: Smooth camera
eu: Kamera leuna

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera settings
en: Backward camera
eu: Atzeko kamera

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen
en: Follow ball in soccer mode
eu: Jarraitu baloia futbol moduan

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen
en: Reset
eu: Berrezarri

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui
en: Graphics Settings
eu: Grafikoen ezarpenak

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Advanced pipeline (lights, etc.)
eu: Bistaratze aurreratua (Argiak, etab.)

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Shadows
eu: Itzalak

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Bloom
eu: Lorea

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Light shaft (God rays)
eu: Argi izpiak (hodei arteko izpiak)

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Ambient occlusion
eu: Giro oklusioa

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Depth of field
eu: Eremu-sakonera

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Glow (Outlines)
eu: Distirak (Ertzak)

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Anti-aliasing
eu: Anti-aliasing-a

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Motion blur
eu: Mugimendu lausotzea

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Image-based lighting
eu: Irudi-oinarriko argiak

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Light Scattering
eu: Argi dispertsioa

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Animated characters
eu: Pertsonaia animatuak

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Texture compression
eu: Testuren konpresioa

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Particle effects
eu: Partikula efektuak

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Rendered image quality
eu: Irudi errendatuaren kalitatea

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Geometry detail
eu: Zehetasun geometrikoa

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: * Restart STK to apply new settings
eu: * Berrabiarazi STK ezarpen berriak aplikatzeko

note: I18N: ./data/gui/dialogs/debug_slider.stkgui I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_info.stkgui I18N: In the recovery dialog I18N: ./data/gui/dialogs/online/user_info_dialog.stkgui I18N: User info dialog
en: Close
eu: Itxi

note: I18N: ./data/gui/dialogs/enter_address_dialog.stkgui I18N: In the enter address dialog I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_info_dialog.stkgui I18N: In the server info dialog
en: Join
eu: Sartu

note: I18N: ./data/gui/dialogs/general_text_field_dialog.stkgui I18N: In the general textfield dialog I18N: ./data/gui/dialogs/online/achievement_progress_dialog.stkgui I18N: ./data/gui/dialogs/online/player_rankings_dialog.stkgui I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: In
en: OK
eu: Ados

note: I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info action I18N: ./data/gui/screens/track_info.stkgui I18N: In the track info screen
en: Record the race for ghost replay
eu: Grabatu lasterketa mamu errepikapenerako

note: I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info action
en: Watch replay only
eu: Errepikapena begiratzea bakarrik

note: I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info action
en: Compare to another ghost
eu: Konparatu beste mamu bategaz

note: I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info action I18N: ./data/gui/dialogs/high_score_info_dialog.stkgui I18N: High score info screen action I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I18N: Menu item I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_editor.stkgui
en: Remove
eu: Ezabatu

note: I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info screen action
en: Compare ghost
eu: Konparatu mamuaz

note: I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info screen action I18N: ./data/gui/dialogs/high_score_info_dialog.stkgui I18N: High score info screen action I18N: ./data/gui/dialogs/select_challenge.stkgui I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix i
en: Start Race
eu: Hasi lasterketa

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/achievement_progress_dialog.stkgui I18N: Objective shown in achievement dialog
en: Goal
eu: Helburua

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/achievement_progress_dialog.stkgui I18N: Progress shown in achievement dialog I18N: Progress in achievement
en: Progress
eu: Aurrerapena

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/change_password.stkgui I18N: In the change password dialog
en: Password Change
eu: Pasahitz aldaketa

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/change_password.stkgui I18N: In the change password dialog
en: Current Password
eu: Uneko pasahitza

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/change_password.stkgui I18N: In the change password dialog
en: New Password
eu: Pasahitz berria

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/change_password.stkgui I18N: In the change password dialog I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog
en: Confirm
eu: Berretsi

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/change_password.stkgui I18N: In the change password dialog I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_input.stkgui I18N: In the recovery dialog
en: Submit
eu: Bidali

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button
en: Back to Race
eu: Itzuli lasterketara

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button
en: Quit Server
eu: Irten zerbitzaritik

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Show in network ingame dialog to allow user to go back to lobby to end spectating (for example)
en: Back to lobby
eu: Itzuli itxaron gelara

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button
en: Restart Race
eu: Hasi berriz lasterketa

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button I18N: ./data/gui/dialogs/race_paused_dialog.stkgui
en: Give Up Race
eu: Utzi lasterketa

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.stkgui I18N: In the in-game dialog I18N: ./data/gui/dialogs/race_paused_dialog.stkgui I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen
en: Options
eu: Aukerak

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.stkgui I18N: In the in-game dialog I18N: ./data/gui/dialogs/race_paused_dialog.stkgui I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen
en: Help
eu: Laguntza

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/player_rankings_dialog.stkgui I18N: In player rankings dialog
en: Top 10 players
eu: 10 jokalari onenak

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/player_rankings_dialog.stkgui
en: Refresh
eu: Freskatu

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_info.stkgui I18N: In the recovery dialog I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_input.stkgui
en: Account Recovery
eu: Kontua berreskuratzea

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_info.stkgui I18N: In the recovery dialog
en: You will receive an email with further instructions on how to reset your password. Please be patient and be sure to check your spam folder.
eu: E-posta bat jasoko duzu argibide gehiagorekin zure pasahitza nola berrezarri adieraziz. Izan pazientzia eta egon ziur zure zabor posta karpeta ere begiratu duzula.

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_input.stkgui
en: Fill in the username and email address you supplied at registration to be able to reset your password.
eu: Pasahitza berrezarri ahal izateko idatzi erregistratzean erabili zenituen erabiltzaile-izen eta pasahitza

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_input.stkgui I18N: In the recovery dialog I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Username
eu: Erabiltzaile-izena

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_input.stkgui I18N: In the recovery dialog I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog
en: Email
eu: E-posta

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/registration_terms.stkgui I18N: In the registration dialog
en: Terms and Agreement
eu: Baldintzak eta akordioa

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/registration_terms.stkgui I18N: In the registration dialog
en: I agree to the above terms and am 13 years or older.
eu: Ados nago goiko baldintzekin eta 13 urte baino gehiago ditut.

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: In the server configuration screen
en: Server Configuration
eu: Zerbitzariaren konfigurazioa

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: In the server configuration screen I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: In the server creation screen
en: Difficulty
eu: Zailtasuna

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Difficulty I18N: ./data/gui/dialogs/select_challenge.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: ./data/gui/screens/race_setup.stkgui
en: Novice
eu: Hasiberria

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Difficulty I18N: ./data/gui/dialogs/select_challenge.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: ./data/gui/screens/race_setup.stkgui
en: Intermediate
eu: Tartekoa

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Difficulty I18N: ./data/gui/dialogs/select_challenge.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: ./data/gui/screens/race_setup.stkgui
en: Expert
eu: Aditua

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: In the server configuration screen I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: In the server creation screen
en: Game mode
eu: Jolas mota

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Multiplayer game mode I18N: ./data/gui/screens/high_score_selection.stkgui I18N: In the high score selection screen I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: Game mode
en: Normal Race
eu: Lasterketa normala

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Multiplayer game mode I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen I18N: ./data/gui/screens/high_score_selection.stkgui I18N: In the high score selection screen I18N: ./data/
en: Time Trial
eu: Ordulariaren kontra

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Multiplayer game mode I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui
en: Battle
eu: Borroka

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Multiplayer game mode I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: Game mode
en: Soccer
eu: Futbola

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_info_dialog.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Password
eu: Pasahitza

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_info_dialog.stkgui I18N: In the server info dialog
en: Bookmark this server
eu: Egin zerbitzari honen laster-marka

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/splitscreen_player_dialog.stkgui I18N: Splitscreen player in network
en: Add player
eu: Gehitu jokalaria

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/splitscreen_player_dialog.stkgui I18N: Splitscreen player in network
en: Name
eu: Izena

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/splitscreen_player_dialog.stkgui I18N: Splitscreen player in network
en: Handicap
eu: Ezintasuna

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/splitscreen_player_dialog.stkgui I18N: Splitscreen player in network
en: Press the 'All players ready' button after the player list is ready.
eu: Sakatu "jokalari guztiak prest" botoia jokalarien zerrenda prest dagoenean.

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/splitscreen_player_dialog.stkgui I18N: Splitscreen player in network
en: Clear players
eu: Ezabatu jokalariak

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/splitscreen_player_dialog.stkgui I18N: Splitscreen player in network
en: All players ready
eu: Jokalari guztiak prest

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/user_info_dialog.stkgui I18N: User info dialog
en: User Info
eu: Erabiltzailearen informazioa

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/user_info_dialog.stkgui I18N: User info dialog
en: Add Friend
eu: Gehitu laguna

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/vote_dialog.stkgui I18N: In the vote dialog
en: Vote
eu: Bozkatu

note: I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.stkgui I18N: ./data/gui/dialogs/race_paused_dialog.stkgui
en: Paused
eu: Etenaldia egina

note: I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.stkgui I18N: In the in-game dialog
en: Back to Game
eu: Itzuli jokora

note: I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.stkgui I18N: In the in-game dialog
en: Back to menu
eu: Itzuli menura

note: I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.stkgui I18N: In the in-game dialog
en: Select kart
eu: Hautatu karta

note: I18N: ./data/gui/dialogs/press_a_key_dialog.stkgui I18N: When changing input configurations
en: Press fully and release...
eu: Guztiz sakatu eta askatu...

note: I18N: ./data/gui/dialogs/press_a_key_dialog.stkgui I18N: When configuring input
en: Assign to ESC key
eu: Esleitu ESC teklari

note: I18N: ./data/gui/dialogs/press_a_key_dialog.stkgui I18N: When configuring input
en: Assign nothing
eu: Ez esleitu ezer

note: I18N: ./data/gui/dialogs/select_challenge.stkgui I18N: ./data/gui/screens/race_setup.stkgui I18N: ./data/gui/screens/soccer_setup.stkgui
en: Race Setup
eu: Lasterketa konfigurazioa

note: I18N: ./data/gui/dialogs/tutorial_message_dialog.stkgui I18N: Button in tutorial I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_lose.stkgui I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_win.stkgui I18N: ./data/gui/screens/karts.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/network_karts.stkgui I18N: ./data/gui/screens/soccer_s
en: Continue
eu: Jarraitu

note: I18N: ./data/gui/screens/addons_screen.stkgui
en: SuperTuxKart Addons
eu: SuperTuxKart gehigarriak

note: I18N: ./data/gui/screens/addons_screen.stkgui I18N: In addons screen, in the filtering bar, to enable a filter that will show only recently updated items
en: Updated
eu: Eguneratuta

note: I18N: ./data/gui/screens/addons_screen.stkgui I18N: In addons screen, in the filtering bar, to enable a filter that will show only items with good rating
en: Rating >=
eu: Balorazioa >=

note: I18N: ./data/gui/screens/addons_screen.stkgui I18N: In the addons screen
en: Karts
eu: Kartak

note: I18N: ./data/gui/screens/addons_screen.stkgui I18N: In the addons screen I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix info screen
en: Tracks
eu: Zirkuituak

note: I18N: ./data/gui/screens/addons_screen.stkgui I18N: In the addons screen I18N: ./data/gui/screens/arenas.stkgui I18N: Section in arena tracks selection screen
en: Arenas
eu: Borroka-zelaia

note: I18N: ./data/gui/screens/addons_screen.stkgui I18N: In addons screen, above the list of addons to be installed
en: Installed
eu: Instalatuta

note: I18N: ./data/gui/screens/arenas.stkgui I18N: track group I18N: ./data/gui/screens/easter_egg.stkgui I18N: track group name I18N: kart group name I18N: In the UI options, Camera setting: Standard
en: Standard
eu: Arrunta

note: I18N: ./data/gui/screens/arenas.stkgui I18N: track group I18N: ./data/gui/screens/easter_egg.stkgui I18N: track group name I18N: kart group name
en: Add-Ons
eu: Gehigarriak

note: I18N: ./data/gui/screens/arenas.stkgui I18N: track group I18N: ./data/gui/screens/easter_egg.stkgui I18N: Time filters for add-ons I18N: name of the tab that will show arenas from all groups I18N: track group name I18N: name of the tab that will show tracks from all groups I18N: name of the tab that
en: All
eu: Guztiak

note: I18N: ./data/gui/screens/credits.stkgui I18N: Title in credits screen
en: Credits
eu: Kredituak

note: I18N: ./data/gui/screens/easter_egg.stkgui I18N: Section in easter egg tracks selection screen I18N: ./data/gui/screens/tracks_and_gp.stkgui I18N: In the track and grand prix selection screen I18N: ./data/gui/screens/tracks.stkgui I18N: In the track selection screen
en: All Tracks
eu: Zirkuitu guztiak

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I18N: Title in edit grand prix screen
en: Edit Grand Prix
eu: Editatu txapelketa

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I18N: Menu item
en: Move up
eu: Eraman gora

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I18N: Menu item
en: Move down
eu: Eraman behera

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I18N: Menu item I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Add
eu: Gehitu

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I18N: Menu item I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_editor.stkgui
en: Edit
eu: Editatu

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I18N: Menu item
en: Save
eu: Gorde

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_track.stkgui I18N: In the edit track screen
en: Number of laps:
eu: Bira kopurua:

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_track.stkgui I18N: In the edit track screen
en: Reverse:
eu: Alderantziz:

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen
en: Ghost Replay Selection
eu: Mamu errepikapen aukera

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen I18N: ./data/gui/screens/high_score_selection.stkgui I18N: In the high score selection screen I18N: Game mode
en: Egg Hunt
eu: Arrautza ehiza

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen
en: Only show the best times
eu: Denbora onenak bakarrik erakutsi

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen
en: Compare replay
eu: Konparatu errepikapena

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen
en: Only show replays matching the current difficulty
eu: Uneko zailtasuneko errepikapenak bakarrik ikusgai

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen
en: Only show replays matching the current version
eu: Uneko bertsioko errepikapenak bakarrik erakutsi

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen
en: Hide multiplayer replays
eu: Ezkutatu hainbat jokalari moduaren errepikapenak

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen
en: Record a ghost replay
eu: Mamu errepikapena grabatu

note: I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix info screen
en: AI karts
eu: AA kart

note: I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix info screen
en: Reverse
eu: Birak alderantzizkoan

note: I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix info screen I18N: In track screen
en: Maximum time (min.)
eu: Gehienezko denbora (min.)

note: I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix info screen
en: Track group
eu: Zirkuitu taldea

note: I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix info screen
en: Continue saved GP
eu: Jarraitu gordetako txapelketa

note: I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_editor.stkgui I18N: Title in grand prix editor screen
en: Grand Prix editor
eu: Txapelketa editorea

note: I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_editor.stkgui I18N: Menu item
en: New
eu: Berria

note: I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_editor.stkgui I18N: Menu item
en: Copy
eu: Kopiatu

note: I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_editor.stkgui I18N: Menu item I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Rename
eu: Berrizendatu

note: I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_lose.stkgui I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_win.stkgui
en: Save Grand Prix
eu: Gorde txapelketa

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui
en: SuperTuxKart Help
eu: SuperTuxKart laguntza

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: Tab in help menu I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui
en: Game Modes
eu: Jolas moduak

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: Tab in help menu I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui
en: Powerups
eu: Opariak

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: Tab in help menu I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui
en: Bananas
eu: Bananak

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: Tab in help menu I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui I18N: ./dat
en: Story Mode
eu: Istorio modua

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: Tab in help menu I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui
en: Kart classes
eu: Kart motak

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: Tab in help menu I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui
en: Multiplayer
eu: Hainbat jokalari

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui
en: Start the tutorial
eu: Hasi tutoriala

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: In the help menu
en: Collect blue gift boxes, they will give you powerups.
eu: Batu dohako kutxa urdinak, hobekuntzak emango dizkizute

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: In the help menu
en: Avoid bananas!
eu: Ez zapaldu bananak

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: In the help menu
en: Collecting nitro allows you to get speed boosts whenever you wish by pressing the appropriate key or button. You can see your current level of nitro in the gauge at the bottom-right of the race screen.
eu: Nitroak batzean dagokion teklan sakatuz zure abiadura handitu dezakezu edonon. Zure nitro bilketa maila eskumako beheko izkinan dagoen neurgailuan  daukazu ikusgai.

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: In the help menu
en: If you see a button with a lock like this one, you need to complete a challenge to unlock it.
eu: Botoi bat giltzapetuta ikusten baduzu, horrek erronka bat betetzear duzula esan nahi du.

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: In the help menu
en: You can skid by pressing a special key or button. Successive short skids help to take sharp turns; while medium skids will boost your speed, long skids more so. You can't stop turning while skidding, so orient your kart carefully before!
eu: Tekla edo botoi berezi bat sakatuz irristatu dezakezu. Irristada laburrek kurba zorrotzak hartzeko laguntzen dute, irristada ertainek abiadura areagotzen dute, eta luzeek are gehiago. Ezin diozu biratzeari utzi irristatzen zaudela, beraz jarri zure karta norabide egokian aldez aurretik!

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: In the help menu
en: You can get a startup boost by pressing the accelerate button at 'Set!', before the race's start.
eu: Hasieran abiadura bultzada bat lortu dezakezu azeleragailua 'Adi!' agertzean sakatzen baduzu, lasterketa hasi aurretik

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: in the help screen
en: * Current key bindings can be seen/changed in the Options menu
eu: * Uneko laster-teklak Aukerak menuan ikus/alda daitezke

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui
en: SuperTuxKart features several game modes:
eu: SuperTuxKart-el modu desberdinak ditu:

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: Regular Race: All blows allowed, so collect powerups and use them smartly!
eu: Leherketa guztiak onartuak, batu opariak eta egin erabilerarik onena!

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: Time Trial: Contains no powerups, so only your driving skills matter!
eu: Ordulariaren kontra: ez daude opariak, zure gidatze gaitasunak du garrantzia!

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: Follow the leader: Run for second place, as the last kart will be disqualified every time the counter hits zero. Beware: going in front of the leader will get you eliminated too!
eu: Jarraitu liderra: bigarren postuaren bila joan, kontagailua zerora iristen den aldiro azken kart-a kaleratua izango baita. Kontuz, liderraren aurretik bazoaz ere kanporatua izango zara!

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: There are 3 types of battle mode: In 3 Strikes Battle, you need to hit others with weapons until they lose all their lives. In Free-For-All, the player who hits others the most will win in a given hit or time limit. In Capture The Flag, your team needs to bring the flag of the other team to your own flag base, as long as your flag is not captured by the other team.
eu: 3 borroka modu mota daude: 3 joaldietara borrkan, besteak zure armekin jo behar dituzu bizitza guztian galtzen dituzten arte. Denak-denen-kontra moduan, besteak gehiagotan jotzen duen jokalariak irabazten du, joaldi kopuru edo denbora muga baten barruan. Harrapatu bandera moduan, zure taldeak beste taldearen bandera zure basera ekarri behar du, eta beste taldeak zure bandera hartzea eragotzi.

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: Soccer: Use your kart to push the ball into the goal.
eu: Futbola: Erabili zure Kart ibilgailua bola bultzatu eta gola sartzeko.

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: Egg hunt: Explore tracks to find all hidden eggs.
eu: Arrautza ehiza: Arakatu zirkuituak arrautza guztiak aurkitzeko.

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: Ghost replay: Race against ghost replays in time-trial or egg hunt mode, and record your own!
eu: Mamu errepikapena: Lehiatu mamu errepikapenen aurka erlojupekoan edo arrautza ehizan, eta grabatu zurea!

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: * Many of these game modes can also be played in a Grand Prix fashion: instead of playing a single race, you play many in a row. The better you rank, the more points you get. In the end, the player with the most points wins the cup.
eu: * Jokatzeko modu hauetako asko txapelketa eran jolas daitezke: Lasterketa bakarra korritu beharrean, hainbat jarraian egiten dira. Gero eta hobe ibili bakoitzean, are eta puntu gehiago lortuko dituzu. Amaieran puntu gehien duen jokalariak irabaziko du txapelketa.

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: In the help menu
en: To help you win, there are some powerups you can collect:
eu: Irabazten laguntzeko, badira batu ditzakezun hainbat "pizgarri".

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: BubbleGum - protect yourself with a shield, or use while looking back to leave a sticky pink puddle behind you.
eu: Txiklea - babes zaitez ezkutu batekin edo erabil ezazu atzera begiratzean, zure atzean putzu arrosa itsaskor bat uzteko.

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: Zipper - will give you a strong speed boost. But beware of not losing control of your kart!
eu: Ziztada - Abiadura bultzada indartsu bat emango dizu. Baina kontuz Kart ibilgailuaren kontrola galtzearekin!

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: Cake - thrown at the closest rival, best on short ranges and long straights. It also affects other karts close to the explosion.
eu: Pastela - Irauli gertuko aurkaria, onena distantzia motzetan edo bide zuzen luzeetan. Hurbil dauden beste kartengan ere eragina dauka

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: Plunger - throw straight to pull an opponent back, or throw while looking back to make one lose sight.
eu: Bentosa - Bota aurrekoari honi atzeraka eginaz azkartzeko, edo atzera begira bota atzekoak ikusmena gal dezan.

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: Bowling Ball - goes straight until it strikes, it can bounce off walls. If you are looking back, it will be thrown backwards.
eu: Bolatokiko bola - zuzen doa zer edo zer jo arte, hormetan errebotatzen du. Atzeraka begira bazaude atzekoei bota diezaiekezu.

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: Parachute - slows down all karts in a better position.
eu: Jausgailua - Zure aurretik doazen kart guztiak moteltzen ditu.

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: Swapper - gift boxes are transformed into bananas, nitro cans into bubblegums, and vice versa for a short time.
eu: Aldatzailea -  Opari kutxak banana bihurtzen ditu, nitro botilak txikleak, eta alderantziz denbora tartetxo batean.

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: Basket Ball - bounces after the leader, and might squash and slow down karts down on the way.
eu: Saskibaloiko baloia - liderraren bila joaten da punpaka eta bidean kart-ak mantsotu ditzake.

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: Swatter - will squash karts close by, slowing them down. Can also be used to remove parachutes and bombs.
eu: Astintzailea - Inguruko kartak zanpatuko ditu, eta horrekin geldotu. Jausgailuak eta bonbak kentzeko balio du ere.

note: I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui
en: Hitting a banana can result in one of the following being attached to the kart:
eu: Banana bat harrapatzean ondorengoetako bat itsatsiko zaio Kart horri:

note: I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: In the help menu
en: Anchor - slows down the kart suddenly.
eu: Aingura: Kart ibilgailua moteltzen du bat-batean.

note: I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: In the help menu
en: Parachute - slows down the kart, more progressively than the anchor. The faster you go, the stronger it slows you down.
eu: Jausgailua - Kart ibilgailua aingurak baino bareago moteltzen du. Zenbat eta azkarrago joan, are eta gehiago moteltzen dizu.

note: I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: In the help menu
en: Bomb - detonates after some amount of time, throwing the kart up in the air. Bump into another kart to transfer the bomb to it.
eu: Bonba - Denbora batera lehertzen da, kart-a airean hegaz bidaliz. Jo beste kart bat bonba berari pasatzeko.

note: I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui
en: The evil Nolok has captured Gnu! Here are a few tips to help you:
eu: Nolok maltzurrak Gnu bahitu du! Hona lagunduko zaituzten aholku batzuk:

note: I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: In the help menu
en: This icon on the minimap shows the available challenges you've not completed. In the top-right of the screen, it also tells you how many points you currently have. Complete as many challenges as possible, and Nolok will accept to race against you. Win to liberate Gnu!
eu: Minimapako ikono honek osatu ez dituzun erronka eskuragarriak erakusten ditu. Pantailaren goi-eskuman, orain zenbat puntu dituzun esaten dizu. Bete ahal beste erronka, eta Nolok-ek zure aurka lehiatzea onartuko du. Irabazi Gnu askatzeko!

note: I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: In the help menu
en: When you complete a challenge, you get a cup. Each cup is worth several points. The higher the difficulty you completed the challenge in, the better the cup and the more points it is worth.
eu: Erronka bat betetzen duzunean, kopa bat jasoko duzu. Kopa bakoitzak hainbat puntu balio ditu. Zenbat eta zailagoa bete duzun erronka, are eta hobea kopa eta puntu gehiago balioko ditu.

note: I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: In the help menu
en: When you get the number of points indicated below this icon, you'll be gifted a surprise. There are several to collect.
eu: Ikono honen azpian zehaztutako puntu kopurua dituzunean, opari sorpresa bat jasoko duzu. Hainbat daude eskuratzeko.

note: I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui
en: Not all karts drive the same! They belong to classes with several differences:
eu: Kart guztiak ez dira berdinak! Klase desberdinetakoak daude hainbat ezberdintasunekin:

note: I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: In the help menu
en: Mass - there are three classes of karts, depending on their mass: light, medium and heavy. Heavier karts are less affected by parachutes and are more resistant to explosions.
eu: Masa - Hiru kart mota daude masaren arabera: arina, ertaina, eta astuna. Kart astunagoei gutxiago eragiten die jausgailuak eta hobeto jasaten dituzte leherketak.

note: I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: In the help menu
en: Acceleration - especially useful at start, after an accident, or in tracks with a lot of sharp curves. The lighter the kart, the faster it accelerates, especially at low speeds.
eu: Azelerazioa - Bereziki erabilgarria hasieran, istripu baten ostean, edo kurba zorrotz ugari dituzten pistetan. Zenbat eta arinagoa kart ibilgailua are eta azkarrago azeleratuko du, bereziki abiadura baxuetan.

note: I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: In the help menu
en: Max speed - the higher it is, the faster the kart can go. Especially useful in tracks with straight lines and gentle curves. Heavier karts have a higher top speed.
eu: Gehieneko abiadura - Zenbat eta altuagoa, are eta azkarrago joan daiteke kart-a. Bereziki erabilgarria zuzengune luzeak eta kurba lausoak dituzten pistetan. Kart pisutsuagoek gehieneko abiadura altuagoa dute.

note: I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: In the help menu
en: Nitro efficiency - The higher it is, the more speed you get from a can of nitro. A lighter kart will have higher nitro efficiency.
eu: Nitro eraginkortasuna - Zenbat eta altuagoa, are eta abiadura gehiago emango dizu nitro botila batek. Kart arinagoek nitro eraginkortasun gehiago izango dute.

note: I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: In the help menu
en: If you follow closely another kart for a few seconds, you'll get a slipstream speed bonus when you overtake it. The lighter your kart, the easier it is.
eu: Segundo batzuk beste kart bat hurbiletik jarraitzen baduzu, aire fluxuak eragindako abiadura gehigarria jasoko duzu aurreratzen duzunean. Zenbat eta arinagoa zure kart ibilgailua are eta errazagoa.

note: I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui I18N: In the help menu
en: SuperTuxKart can be played in multiplayer mode online...:
eu: SuperTuxKart hainbat jokalari moduan jolastu daiteke linean...:

note: I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui I18N: In the help menu
en: First, select the 'online' icon in the main menu. Choose either local networking, or global networking (requires internet to be enabled in the options). Then, you can either create your own server with custom options, or search among a list of existing servers to join. Some of them are recommended servers with optionally ranked races.
eu: Hasteko, aukeratu 'linean' ikonoa menu nagusian. Hautatu sare lokala edo sare globala (Internet aukeretan gaituta egon behar da). Gero, zure zerbitzaria sortu dezakezu aukera pertsonalizatuekin, edo dauden zerbitzarietan elkartzeko bat bilatu. Batzuk aholkatutako zerbitzariak dira, aukerazko mailakatutako lasterketekin.

note: I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui I18N: In the help menu
en: ... or on the same device:
eu: ... edo gailu berean:

note: I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui I18N: In the help menu
en: First, you will need several input devices. Use the input configuration screen to set them up. Multiple gamepads or joysticks are ideal: on keyboard(s), each player will need a different set of keys, and most keyboards are not appropriate for multiplayer because they don't support multiple simultaneous keypresses.
eu: Hasteko, hainbat sarrera gailu behar dituzu. Erabili sarrera konfigurazio pantaila hauek ezartzeko. Egokiena hainbat aginte edo joystick dira, teklatuetan jokalari bakoitzak tekla talde desberdin bat beharko du, eta teklatu gehienak ez dira egokiak hainbat jokalarientzako ez dutelako onartzen aldi berean tekla desberdinak sakatzea.

note: I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui I18N: In the help menu
en: When input devices are configured, select the 'Splitscreen Multiplayer' icon in the main menu. Each player can press the 'fire' key of their gamepad or keyboard to join the game, and use their input device to select their kart. The game continues when everyone selected their kart. Note that the mouse may not be used for this operation.
eu: Sarrera gailuak konfiguratuta daudenean, hautatu 'Hainbat jokalari zatitutako pantailan' ikonoa menu nagusian. Jokalari bakoitzak 'Tiro' tekla sakatu dezake bere agintean edo teklatuan partidara elkartzeko, eta bere sarrera gailua erabili bere karta aukeratzeko. Kontua izan eragiketa honetarako ezin dela sagua erabili.

note: I18N: ./data/gui/screens/high_score_selection.stkgui I18N: In the high score selection screen
en: High Score Selection
eu: Puntuazio onenen aukeraketa

note: I18N: ./data/gui/screens/high_score_selection.stkgui I18N: In the high score selection screen I18N: ./data/gui/screens/tracks_and_gp.stkgui I18N: In the track and grand prix selection screen
en: Grand Prix
eu: Txapelketa

note: I18N: ./data/gui/screens/karts.stkgui I18N: In the kart selection (player setup) screen I18N: ./data/gui/screens/online/network_karts.stkgui
en: Choose a Kart
eu: Aukeratu Kart bat

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: Main menu button
en: Singleplayer
eu: Jokalari bakarra

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: Main menu button
en: Splitscreen Multiplayer
eu: Hainbat pantaila berean

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: Main menu button I18N: ./data/gui/screens/online/online.stkgui I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Online
eu: Linean

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: Main menu button
en: Addons
eu: Gehigarriak

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen
en: Tutorial
eu: Tutoriala

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen
en: High Scores
eu: Puntuazio onenak

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen I18N: ./data/gui/screens/online/profile_achievements_tab.stkgui I18N: Section in the profile screen
en: Achievements
eu: Lorpenak

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen
en: Grand Prix Editor
eu: Txapelketa editorea

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen
en: About
eu: Honi buruz

note: I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: In the server creation screen
en: Server Creation
eu: Zerbitzaria sortu

note: I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: In the server creation screen
en: Name of the server
eu: Zerbitzariaren izena

note: I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: In the server creation screen
en: Max. number of players
eu: Gehienezko jokalari kopurua

note: I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: In the server creation screen
en: Password for private server (optional)
eu: Zerbitzari pribatuaren pasahitza (aukerakoa)

note: I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: In the server creation screen
en: Create
eu: Sortu

note: I18N: ./data/gui/screens/online/lan.stkgui
en: Local Networking
eu: Sare lokala

note: I18N: ./data/gui/screens/online/lan.stkgui I18N: In the online multiplayer screen I18N: ./data/gui/screens/online/profile_servers.stkgui
en: Find Server
eu: Bilatu zerbitzaria

note: I18N: ./data/gui/screens/online/lan.stkgui I18N: In the online multiplayer screen I18N: ./data/gui/screens/online/profile_servers.stkgui
en: Create Server
eu: Sortu zerbitzaria

note: I18N: ./data/gui/screens/online/networking_lobby.stkgui I18N: In networking lobby I18N: In the networking lobby
en: Lobby
eu: Itxaron gela

note: I18N: ./data/gui/screens/online/networking_lobby.stkgui I18N: In the network lobby I18N: In networking lobby to configuration server settings
en: Configuration
eu: Konfigurazioa

note: I18N: ./data/gui/screens/online/networking_lobby.stkgui I18N: In the network lobby
en: Start race
eu: Hasi lasterketa

note: I18N: ./data/gui/screens/online/online.stkgui I18N: In the networking menu
en: Enable splitscreen or player handicaps
eu: Gaitu pantaila zatitua edo jokalarien ezintasunak

note: I18N: ./data/gui/screens/online/online.stkgui I18N: Networking menu button
en: Local networking
eu: Sare lokala

note: I18N: ./data/gui/screens/online/online.stkgui I18N: Networking menu button
en: Global networking
eu: Sare globala

note: I18N: ./data/gui/screens/online/online.stkgui I18N: Networking menu button
en: Enter server address
eu: Sartu zerbitzari helbidea

note: I18N: ./data/gui/screens/online/online.stkgui I18N: Networking menu button
en: Your profile
eu: Zure profila

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_achievements_tab.stkgui I18N: In the achievements screen
en: Player rankings
eu: Jokalari sailkapenak

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_friends.stkgui I18N: Section in the profile screen
en: Friends
eu: Lagunak

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_friends.stkgui I18N: In the profile screen
en: Look for more friends:
eu: Bilatu lagun gehiago:

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_friends.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/user_search.stkgui
en: Search
eu: Bilatu

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_servers.stkgui
en: Global Networking
eu: Sare globala

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_servers.stkgui I18N: In the online multiplayer screen
en: Quick Play
eu: Joko azkarra

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_settings.stkgui I18N: Section in the profile screen
en: Account Settings
eu: Kontuaren ezarpenak

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_settings.stkgui I18N: In the online account settings screen
en: Password:
eu: Pasahitza:

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_settings.stkgui
en: Change
eu: Aldatu

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog
en: Create User
eu: Sortu erabiltzailea

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: Section in the register screen
en: New Online Account
eu: Lineako kontu berria

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: Section in the register screen
en: Existing Online Account
eu: Existitzen den lineako kontua

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: Section in the register screen
en: Offline Account
eu: Lineaz kanpoko kontua

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog
en: Local Name
eu: Izen lokala

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog
en: Online Username
eu: Lineako erabiltzaile-izena

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Reset password
eu: Berrezarri pasahitza

note: I18N: ./data/gui/screens/online/server_selection.stkgui
en: Server Selection
eu: Zerbitzari aukeraketa

note: I18N: ./data/gui/screens/online/server_selection.stkgui I18N: In the server selection screen
en: Show private server(s)
eu: Erakutsi zerbitzari pribatua(k)

note: I18N: ./data/gui/screens/online/server_selection.stkgui I18N: In the server selection screen
en: Use IPv6 connection
eu: Erabili IPv6 konexioa

note: I18N: ./data/gui/screens/online/user_search.stkgui
en: User search
eu: Erabiltzaileen bilaketa

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_language.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: ./data/gui/scre
en: SuperTuxKart Options
eu: SuperTuxKart aukerak

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: Section in the settings menu I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_language.stkgui I18N: ./data/gui/screens/opti
en: Graphics
eu: Grafikoak

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: Section in the settings menu I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_language.stkgui I18N: ./data/gui/screens/opti
en: Audio
eu: Soinua

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: Section in the settings menu I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_language.stkgui I18N: ./data/gui/screens/opti
en: Interface
eu: Interfazea

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: Section in the settings menu I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_language.stkgui I18N: ./data/gui/screens/opti
en: Players
eu: Jokalariak

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: Section in the settings menu I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_language.stkgui I18N: ./data/gui/screens/opti
en: Controls
eu: Kontrolak

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: Section in the settings menu I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_language.stkgui I18N: ./data/gui/screens/opti
en: Language
eu: Hizkuntza

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: In the audio options screen
en: Music
eu: Musika

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: In the audio options screen I18N: in the graphical options tooltip; indicates a graphical feature is enabled
en: Enabled
eu: Gaitua

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: In the audio options screen
en: Volume
eu: Bolumena

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: In the audio options screen
en: Sound Effects
eu: Soinu-efektuak

note: I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: In the input configuration screen
en: Delete Configuration
eu: Ezabatu konfigurazioa

note: I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: In the input configuration screen I18N: button to disable a keyboard configuration
en: Disable Configuration
eu: Desgaitu konfigurazioa

note: I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: In the input configuration screen
en: Back to device list
eu: Itzuli gailu zerrendara

note: I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: In the input configuration screen
en: Rename Configuration
eu: Aldatu izena zure konfigurazioari

note: I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: In the general settings
en: Internet options
eu: Internet aukerak

note: I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: In the general settings
en: Always show login screen
eu: Erakutsi beti saio hasierako pantaila

note: I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: In the general settings
en: Connect to the Internet
eu: Konektatu internetera

note: I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: In the general settings
en: Enable chatting online
eu: Gaitu sare bitarteko txata

note: I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: In the general settings
en: Enable chatting in online games
eu: Gaitu txata lineako partidetan

note: I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: In the general settings
en: Miscellaneous options
eu: Denetariko aukerak

note: I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: In the general settings
en: Enable per-player handicaps
eu: Gaitu jokalarien ezintasunak

note: I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: For mobile version for STK, uninstall the downloaded assets
en: Uninstall full game assets
eu: Desinstalatu jolasaren baliabide guztiak

note: I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: In the input configuration screen
en: Press enter or double-click on a device to configure it
eu: Sakatu enter edo klik bikoitza gailu gainean konfiguratzeko

note: I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: In the input configuration screen
en: Add a device
eu: Gehitu gailua

note: I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: In the input configuration screen
en: * Which config to use will be inferred from which 'Select' key is pressed to join the game.
eu: * Zein konfigurazio erabiliko den, jolasera elkartzean "aukeratu" tekla sakatzean erabakiko da.

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Skin
eu: Itxura

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Minimap
eu: Mini-mapa

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Splitscreen Multiplayer layout
eu: Zatitutako pantailaren diseinua

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Font size
eu: Letraren tamaina

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Camera
eu: Kamera

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Custom...
eu: Pertsonalizatua...

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Display FPS
eu: Erakutsi FPS

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Show other karts' held powerups
eu: Erakutsi beste kartek dituzten opariak

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Enable the story mode timer
eu: Gaitu istorio moduaren kronometroa

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Enable the speedrun timer
eu: Gaitu lasterkari moduaren kronometroa

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Render resolution
eu: Errendatze bereizmena

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Graphical Effects Level
eu: Efektu grafikoen maila

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Blur Effects Level
eu: Lausotze efektuen maila

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Custom settings...
eu: Ezarpen pertsonalizatuak...

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Resolution
eu: Bereizmena

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Fullscreen
eu: Pantaila osoa

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Remember window location
eu: Gogoratu leihoaren kokapena

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Apply new resolution
eu: Aplikatu bereizmen berria

note: I18N: ./data/gui/screens/race_setup.stkgui
en: Select a difficulty
eu: Hautatu zailtasuna

note: I18N: ./data/gui/screens/race_setup.stkgui
en: Select a game mode
eu: Hautatu jolasteko era

note: I18N: ./data/gui/screens/soccer_setup.stkgui I18N: In soccer setup screen
en: Use left/right to choose your team and press fire
eu: Erabili ezker/eskuin zure taldea aukeratzeko eta sakatu tiro

note: I18N: ./data/gui/screens/soccer_setup.stkgui I18N: In soccer setup screen
en: Red Team
eu: Talde gorria

note: I18N: ./data/gui/screens/soccer_setup.stkgui I18N: In soccer setup screen
en: Blue Team
eu: Talde urdina

note: I18N: ./data/gui/screens/track_info.stkgui I18N: In the track info screen
en: Number of laps
eu: Bira kopurua

note: I18N: ./data/gui/screens/track_info.stkgui I18N: In the track info screen
en: Number of AI karts
eu: AA kart kopurua

note: I18N: ./data/gui/screens/track_info.stkgui I18N: In the track info screen
en: Number of blue team AI karts
eu: Talde urdinaren AA kart kopurua

note: I18N: ./data/gui/screens/tracks_and_gp.stkgui I18N: In the track and grand prix selection screen
en: Random Grand Prix
eu: Ausazko txapelketa

note: I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: Used as a verb, appears on the main networking menu (login button)
en: Login
eu: Hasi saioa

note: I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Remember password
eu: Gogoratu pasahitza

note: I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Delete
eu: Ezabatu

note: I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Kart color
eu: Kart kolorea

note: I18N: ./data/tips.xml
en: The UI skin can be changed in the UI options.
eu: Interfazearen azala interfazearen aukeretan aldatu daiteke.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: The font size can be changed in the UI options.
eu: Letraren tamaina interfazearen aukeretan aldatu daiteke.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: The help menu has lots of useful information.
eu: Laguntza menuak informazio erabilgarri mordoa du

note: I18N: ./data/tips.xml
en: In single-player, you can watch and challenge recorded time-trials.
eu: Jokalari bakarreko moduan, grabatutako ordulariaren kontrako lasterketak ikusi eta lehiatu ditzakezu.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: You can visit https://supertuxkart.net/ for more information about the game.
eu: https://supertuxkart.net/ bisitatu dezakezu jolasari buruzko informazio gehiagorako.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Short nitro boosts are more efficient.
eu: Nitro bultzada laburrak eraginkorragoak dira.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Only use zippers when it is safe. Long straight lines are ideal.
eu: Erabili ziztadak segurua denean. Zuzengune luzeak egokienak dira.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Don't use multiple zippers quickly in row, instead, wait until the speed boost wears off.
eu: Ez erabili hainbat ziztada jarraian, horren ordez, itxaron abiadura bultzada moteldu arte.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Skidding makes you much faster, do it whenever safe.
eu: Irristatzeak azkarrago bihurtzen zaitu, egin segurua den guztietan.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: The swatter can be used to remove bombs or parachutes.
eu: Astintzailea bonbak edo jausgailuak kentzeko erabili daiteke.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: You can't stop turning while skidding. Good kart orientation at the skid's start is paramount.
eu: Ezin diozu biratzeari utzi irristatzen zaudela. Irristadaren hasieran kart ibilgailua ondo kokatzea ezinbestekoa da.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: You get a startup boost if you start accelerating during "Set".
eu: 'Adi!' ikusten den bitartean azeleragailua sakatzen baduzu hasierako abiadura bultzada bat jasoko duzu.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Braking allows to get rid of parachutes quicker.
eu: Frenatzean azkarrago askatu zara jausgailutik

note: I18N: ./data/tips.xml
en: First and foremost, focus on where your kart is going.
eu: Lehenik eta behin, zentratu zure kart ibilgailuaren norabidean.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: The rescue key (button) is very useful.
eu: Erreskate tekla (botoia) oso erabilgarria da.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Be careful when close to other karts, they may attack you!
eu: Kontuz beste kart-etatik hurbil zaudenean, eraso zaitzakete!

note: I18N: ./data/tips.xml
en: You can use bowling balls to push and block the ball.
eu: Bolatokiko bolak erabili ditzakezu bola bultzatu eta blokeatzeko.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: In soccer, always work as a team for good results.
eu: Futbolean, jokatu talde gisa emaitza onak lortzeko.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: If you miss the ball and an opponent is approaching, try hitting them with a powerup or block their way.
eu: Bola bat galtzen baduzu eta aurkaria hurbiltzen ari bada, saiatu opari bat erabiltzen edo oztopatu bere bidea.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Good rotation of positions (attack and defense) is essential.
eu: Posizioen errotazioa (erasoa eta defentsa) funtsezkoa da.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Make sure to store at least 2 big cans worth of nitro.
eu: Bildu gutxienez 2 nitro botila.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Never use the three bowling balls all at the same time.
eu: Ez erabili hiru bolatokiko bolak denak aldi berean.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Don't get in the way of a teammate carrying the ball, though you can try to hit opponents attempting to stop them from scoring.
eu: Ez jarri bola daraman kidearen bidean, baina honek gola sartzea saihesten saiatzen ari diren aurkariak kolpatzen saiatu zintezke.

note: I18N: ../stk-assets/tracks/abyss/track.xml
en: Antediluvian Abyss
eu: Uholde handi aurreko zuloa

note: I18N: ../stk-assets/tracks/arena_candela_city/track.xml I18N: ../stk-assets/tracks/candela_city/track.xml
en: Candela City
eu: Candela Hiria

note: I18N: ../stk-assets/tracks/battleisland/track.xml
en: Battle Island
eu: Borroka irla

note: I18N: ../stk-assets/tracks/black_forest/track.xml
en: Black Forest
eu: Oihan beltza

note: I18N: ../stk-assets/tracks/cave/track.xml
en: Cave X
eu: X kobazuloa

note: I18N: ../stk-assets/tracks/cocoa_temple/track.xml
en: Cocoa Temple
eu: Kakaoaren tenplua

note: I18N: ../stk-assets/tracks/fortmagma/track.xml
en: Fort Magma
eu: Magma gaztelua

note: I18N: ../stk-assets/tracks/gran_paradiso_island/track.xml
en: Gran Paradiso Island
eu: Gran Paradiso irla

note: I18N: ../stk-assets/tracks/hacienda/track.xml
en: Hacienda
eu: Etxaldea

note: I18N: ../stk-assets/tracks/icy_soccer_field/track.xml
en: Icy Soccer Field
eu: Izotz futbol zelaia

note: I18N: Cutscene subtitle from ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml I18N: ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml
en: What's wrong, little hippies? Your great gnu leader is missing?
eu: Zer gertatzen da hippy txiki hori? Zure gnu buruzagi handia galdurik?

note: I18N: Cutscene subtitle from ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml I18N: ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml
en: Oh yes, see, he's in my castle now and will be served for supper...
eu: Entzun ondo, nire gazteluan dago orain eta afarian jango dugu...

note: I18N: Cutscene subtitle from ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml I18N: ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml
en: But I'm a fair creature, so I'll make you a deal.
eu: Baina ni morroi zuzena naiz, beraz emandako hitza beteko dizut.

note: I18N: Cutscene subtitle from ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml I18N: ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml
en: If you can beat me at racing, I will free the old codger.
eu: Lasterketan irabazten badidak, aguretxoa askatuko diat.

note: I18N: Cutscene subtitle from ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml I18N: ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml
en:  But you pathetic little twerps will never be able to beat me - King of the Karts!
eu:  Baina zuok ziztrinok ez zarete inoiz gai izango ni garaitzeko - Karten Erregea!

note: I18N: ../stk-assets/tracks/lasdunasarena/track.xml
en: Las Dunas Arena
eu: Dunak borroka-zelaia

note: I18N: ../stk-assets/tracks/lasdunassoccer/track.xml
en: Las Dunas Soccer Stadium
eu: Dunak futbol zelaia

note: I18N: ../stk-assets/tracks/lighthouse/track.xml
en: Around the Lighthouse
eu: Itsasargiaren inguruan

note: I18N: ../stk-assets/tracks/mines/track.xml
en: Old Mine
eu: Meatze zaharra

note: I18N: ../stk-assets/tracks/minigolf/track.xml
en: Minigolf
eu: Minigolfa

note: I18N: ../stk-assets/tracks/olivermath/track.xml
en: Oliver's Math Class
eu: Oliver-en matematika klasea

note: I18N: ../stk-assets/tracks/pumpkin_park/track.xml
en: Pumpkin Park
eu: Kalabaza parkea

note: I18N: ../stk-assets/tracks/ravenbridge_mansion/track.xml
en: Ravenbridge Mansion
eu: Erroizubi jauretxea

note: I18N: ../stk-assets/tracks/sandtrack/track.xml
en: Shifting Sands
eu: Hondar mugikorrak

note: I18N: ../stk-assets/tracks/scotland/track.xml
en: Nessie's Pond
eu: Nessie-ren urmaela

note: I18N: ../stk-assets/tracks/snowmountain/track.xml
en: Northern Resort
eu: Oporrak elurretan

note: I18N: ../stk-assets/tracks/snowtuxpeak/track.xml
en: Snow Peak
eu: Tontor edurtua

note: I18N: ../stk-assets/tracks/soccer_field/track.xml
en: Soccer Field
eu: Futbol zelaia

note: I18N: ../stk-assets/tracks/stadium/track.xml
en: The Stadium
eu: Estadioa

note: I18N: ../stk-assets/tracks/temple/track.xml
en: Temple
eu: Tenplua

note: I18N: ../stk-assets/tracks/volcano_island/track.xml
en: Volcan Island
eu: Sumendi irla

note: I18N: ../stk-assets/tracks/zengarden/track.xml
en: Zen Garden
eu: Zen lorategia

en: Completed achievement "%s".
eu: "%s" lorpena erdietsita.

en: Failed to connect to the SuperTuxKart add-ons server.
eu: SuperTuxKart gehigarrien zerbitzarira konexioak huts egin du.

en: Error downloading news: '%s'.
eu: Errorea albisteak deskargatzean: '%s'.

en: Normal Race (Grand Prix)
eu: Lasterketa normala (Txapelketa)

en: Time-Trial (Grand Prix)
eu: Ordulariaren kontra (Txapelketa)

en: Time-Trial - beat the replay
eu: Ordulariaren kontra - Hobetu errepikapena

en: Time-Trial - nitro challenge
eu: Ordulariaren kontra - Nitro erronka

en: Normal Race (single race)
eu: Lasterketa normala (Lasterketa bakarra)

en: Time-Trial (single race)
eu: Ordulariaren kontra - Lasterketa bakarra

en: Follow the Leader (single race)
eu: Jarraitu liderra (lasterketa bakarra)

note: I18N: In the Select challenge dialog, tell user this challenge has reversed laps
en: Mode: Reverse
eu: Modua: Alderantziz

en: New track '%s' now available
eu: Zirkuitu berria orain erabilgarri: '%s'

en: New game mode '%s' now available
eu: Jolas mota berria orain erabilgarri '%s'

en: New Grand Prix '%s' now available
eu: Txapelketa berria '%s' orain erabilgarri

en: New difficulty '%s' now available
eu: Zailtasun berria '%s' orain erabilgarri

en: New kart '%s' now available
eu: Kart berria orain erabilgarri: '%s'

en: Speedrun mode disabled. It can only be enabled if the game has not been closed since the launch of the story mode.
    
    Closing the game before the story mode's completion invalidates the timer.
    
    To use the speedrun mode, please use a new profile.
eu: Lasterkari modua desgaituta. Soilik gaitu daiteke istorio modua hasi zenetik jolasa itxi ez bada.
    
    Istorio modua bukatu aurretik jolasa ixteak kronometroa desgaitzen du.
    
    Lasterkari modua erabiltzeko, erabili profil berri bat.

note: I18N: Name of first guest player (without number)
en: Guest
eu: Gonbidatua

note: I18N: Name of further guest players, with a 1, 2, ... attached
en: Guest %d
eu: %d gonbidatua

en: Your config file was malformed, so it was deleted and a new one will be created.
eu: Zure konfigurazio fitxategia hondatua dago, ezabatu egingo da eta berria sortu.

en: Your config file was too old, so it was deleted and a new one will be created.
eu: Zure konfigurazio fitxategia zaharregia da, ezabatu egingo da eta berria sortu.

en: Video recording started.
eu: Bideo grabaketa hasi da.

en: Video saved in "%s".
eu: "%s" gorde da bideoa.

en: Encoding progress:
eu: kodeketa aurrerapena:

note: I18N: Tip shown in gui for giving player hints
en: Tip: %s
eu: Aholkua: %s

en: Loading
eu: Kargatzen

en: Mass
eu: Masa

en: Maximum speed
eu: Gehieneko abiadura

en: Acceleration
eu: Azelerazioa

en: Nitro efficiency
eu: Nitro eraginkortasuna

note: I18N: 'handicapped' indicates that per-player handicaps are activated for this kart (i.e. it will drive slower)
en: %s (handicapped)
eu: %s (Ezintasuna)

en: %s is ready
eu: %s prest dago

note: I18N: Unbound key binding
en: [none]
eu: [bat ere ez]

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: mouse button
en: Left Mouse Button
eu: Saguaren ezkerreko botoia

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: mouse button
en: Right Mouse Button
eu: Saguaren eskumako botoia

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Cancel
eu: Utzi

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: mouse button
en: Middle Mouse Button
eu: Saguaren erdiko botoia

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: mouse button
en: X1 Mouse Button
eu: Saguaren X1 botoia

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: mouse button
en: X2 Mouse Button
eu: Saguaren X2 botoia

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Backspace
eu: Atzera tekla

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Tab
eu: Tabuladorea

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Clear
eu: Garbitu

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Return
eu: Itzuli

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Shift
eu: Maius

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Control
eu: Kontrol

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Pause
eu: Pausa

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Caps Lock
eu: Blok Maius

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Final
eu: Azkena

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Escape
eu: Ihes

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Convert
eu: Bihurtu

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Nonconvert
eu: Ez bihurtu

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Accept
eu: Onartu

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Modechange
eu: Modu aldaketa

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Space
eu: Zuriunea

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Page Up
eu: Orria gora

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Page Down
eu: Orria behera

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: End
eu: Amaiera

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Home
eu: Etxea

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Left
eu: Ezkerra

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Up
eu: Gora

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Right
eu: Eskuina

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Down
eu: Behera

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Select
eu: Hautatu

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Print
eu: Inprimatu

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Print Screen
eu: Inprimatu pantaila

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Insert
eu: Txertatu

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Delete
eu: Ezabatu

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Help
eu: Laguntza

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Left Logo
eu: Ezkerreko logoa

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Right Logo
eu: Eskumako logoa

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Apps
eu: Programak

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Sleep
eu: Lo

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Numpad 0
eu: Zenb. teklatuan 0

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Numpad 1
eu: Zenb. teklatuan 1

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Numpad 2
eu: Zenb. teklatuan 2

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Numpad 3
eu: Zenb. teklatuan 3

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Numpad 4
eu: Zenb. teklatuan 4

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Numpad 5
eu: Zenb. teklatuan 5

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Numpad 6
eu: Zenb. teklatuan 6

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Numpad 7
eu: Zenb. teklatuan 7

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Numpad 8
eu: Zenb. teklatuan 8

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Numpad 9
eu: Zenb. teklatuan 9

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Separator
eu: Banatzailea

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: - (Subtract)
eu: - (kenketa)

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Decimal
eu: koma

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: / (Divide)
eu: / (zatiketa)

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Num Lock
eu: Blok Zenb

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Scroll Lock
eu: Blok Korr

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Left Shift
eu: Ezkerreko Maius

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Right Shift
eu: Eskumako Maius

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Left Control
eu: Ezkerreko Ctrl

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Right Control
eu: Eskumako Ctrl

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Left Menu
eu: Ezkerreko menu

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Right Menu
eu: Eskumako Menu

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Play
eu: Jolastu

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Oem Clear
eu: Fabrikakora garbitu

note: I18N: to appear in input configuration screen, for gamepad hats
en: Gamepad hat %d
eu: Norabide botoian: %d

note: I18N: to appear in input configuration screen, for gamepad axes
en: Axis %d %s
eu: Ardatza %d %s

note: I18N: to appear in input configuration screen, for gamepad axes
en: Axis %d inverted
eu: %d ardatza alderantzikatuta

note: I18N: to appear in input configuration screen, for gamepad axes
en: Axis %d
eu: %d ardatza

note: I18N: to appear in input configuration screen, for gamepad buttons
en: Gamepad button %d
eu: Jolas gailu botoia %d

note: I18N: to appear in input configuration screen, for mouse (might not be used at all)
en: Mouse button %d
eu: Saguaren botoia %d

note: I18N: to appear in input configuration screen, for mouse (might not be used at all)
en: Mouse axis %d %s
eu: Saguaren ardatza %d %s

note: I18N: shown when config file is too old
en: Please re-configure your key bindings.
eu: Mesedez, berriz konfiguratu zure laster-teklak

en: Your input config file is not compatible with this version of STK.
eu: Zure sarrera konfigurazio fitxategia ez da bateragarria STK bertsio honekin

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Guide
eu: Gida

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Left thumbstick press
eu: Ezkerreko hatz-makila sakatzea

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Right thumbstick press
eu: Eskuineko hatz-makila sakatzea

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: DPad up
eu: DPad gora

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: DPad down
eu: DPad behera

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: DPad left
eu: DPad ezkerra

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: DPad right
eu: DPad eskuina

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Left thumbstick right
eu: Ezkerreko hatz-makila eskuinera

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Left thumbstick left
eu: Ezkerreko hatz-makila ezkerrera

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Left thumbstick down
eu: Ezkerreko hatz-makila behera

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Left thumbstick up
eu: Ezkerreko hatz-makila gora

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Right thumbstick right
eu: Eskuineko hatz-makila eskuinera

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Right thumbstick left
eu: Eskuineko hatz-makila ezkerrera

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Right thumbstick down
eu: Eskuineko hatz-makila behera

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Right thumbstick up
eu: Eskuineko hatz-makila gora

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Left trigger
eu: Ezkerreko tiroa

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Right trigger
eu: Eskumako tiroa

en: Ignoring '%s'. You needed to join earlier to play!
eu: '%s' alboratzen. Lehenago etorri behar zinen jolasteko!

en: Only the Game Master may act at this point!
eu: Une honetan jolasaren arduraduna bakarrik aritu daiteke.

en: %s has low battery level.
eu: %s(e)k bateria gutxi dauka.

en: Found %d wiimote | Found %d wiimotes
eu[0]: Wiimote %d aurkitu da
eu[1]: %d wiimote aurkitu dira

en: Could not detect any wiimote :/
eu: Ezin da wiimote antzeman :/

en: Getting ready to race
eu: Perstatu lasterketarako

en: Penalty time!!
eu: Atzerapen denbora!

en: Don't accelerate before 'Set!'
eu: Ez azeleratu 'Adi!' agertu aurretik

en: You can have at most 3 lives!
eu: Gehienez 3 bizitza izan ditzakezu!

en: +1 life.
eu: +1 bizitza.

en: You were too slow!
eu: Motelegia izan zara!

en: You won the race!
eu: Lasterketa irabazi duzu!

en: You finished the race in rank %d!
eu: Lasterketa %d. postuan amaitu duzu!

note: I18N: Message shown in game to tell player left the game in network
en: %s left the game.
eu: %s(e)k partida utzi du.

en: Your screen resolution is too low to run STK.
eu: Zure pantaila bereizmena txikiegia da STK exekutatzeko.

en: Your driver version is too old. Please install the latest video drivers.
eu: Zure kontrolatzailearen bertsioa zaharregia da. Mesedez instalatu bideo kontrolatzaile berrienak.

en: Your graphics driver appears to be very old. Please check if an update is available. SuperTuxKart recommends a driver supporting %s or better. The game will likely still run, but in a reduced-graphics mode.
eu: Zure driver grafikoa oso zaharra dela ematen du. Egiaztatu eguneraketarik eskuragarri duzun. SuperTuxKart jolasak %s edo berriagoa onartzen duen driver bat aholkatzen du. Jolasa agian ibiliko da, baina grafiko makalagoekin.

en: Server connection timed out.
eu: Denboraz kanpo zerbitzari konexioa

note: I18N: Show when a player gets the red flag in CTF
en: %s has the red flag!
eu: %s(e)k bandera gorria du!

note: I18N: Show when the red flag is returned to its base in CTF
en: The red flag has returned!
eu: Bandera gorria itzuli da!

note: I18N: Show when a player gets the blue flag in CTF
en: %s has the blue flag!
eu: %s(e)k bandera urdina du!

note: I18N: Show when the blue flag is returned to its base in CTF
en: The blue flag has returned!
eu: Bandera urdina itzuli da!

en: %s captured the blue flag!
eu: %s(e)k bandera urdina harrapatu du!

en: %s captured the red flag!
eu: %s(e)k bandera gorria harrapatu du!

en: Eggs: %d / %d
eu: Arrautzak: %d / %d

en: Leader
eu: Liderra

en: Final lap!
eu: Azken bira!

en: Lap %i
eu: %i. bira

[ctx: fastest_lap]
en: %s by %s
eu: %s - %s

en: New fastest lap
eu: Bira azkarren berria

en: WRONG WAY!
eu: ALDERANTZIZKO BIDEA!

en: %s scored a goal!
eu: %s(e)k gola sartu du!

en: Oops, %s made an own goal!
eu: Ene, %s(e)k gola bere atean sartu du!

en: %i spare tire kart has been spawned! | %i spare tire karts have been spawned!
eu[0]:  Kart ordezko gurpil %i sortu da!
eu[1]:  %i Kart ordezko gurpil sortu dira!

en: You have been eliminated!
eu: Kanporatua izan zara!

en: '%s' has been eliminated.
eu: '%s' kaleratua izan da.

en: Server has been shut down.
eu: Zerbitzaria erori da.

en: You were kicked from the server.
eu: Zerbitzaritik kaleratua izan zara.

en: You were kicked: Ping too high.
eu: Kanporatu zaituzte: Ping altuegia.

en: Bad network connection is detected.
eu: Sare konexio txarra antzeman da.

en: Bot
eu: Bot-a

en: %s disconnected.
eu: %s deskonektatua.

note: I18N: Message shown in network lobby to tell user that player name is clickable
en: Press player name in the list for player management and ranking information.
eu: Sakatu jokalariaren izena zerrendan jokalariaren kudeaketarako eta sailkapen informaziorako.

note: I18N: In the networking lobby I18N: In server info dialog
en: Difficulty: %s
eu: Zailtasuna: %s

note: I18N: In the networking lobby
en: Max players: %d
eu: Jokalari maximoa: %d

note: I18N: In server info dialog
en: Game mode: %s
eu: Jolas mota: %s

note: I18N: In the create server screen for soccer server
en: Time limit
eu: Denbora limitea

note: I18N: In the create server screen for soccer server
en: Goals limit
eu: Gol limitea

note: I18N: In the networking lobby
en: Soccer game type: %s
eu: Futbol jolas mota: %s

en: Grand prix progress: %d / %d
eu: Txapelketaren egoera: %d / %d

note: I18N: Display when all players are in red or blue team, which the race will not be allowed to start
en: All players joined red or blue team.
eu: Jokalari guztiak talde gorrira edo urdinera elkartu dira.

note: I18N: Display when a player is allow to control the server
en: You are now the owner of server.
eu: Orain zerbitzariaren jabea zara.

en: Connection refused: Server is busy.
eu: Konexio ukatua: Zerbitzaria okupatua.

en: Connection refused: You are banned from the server.
eu: Konexio ukatua: Zerbitzaritik kanporatua izan zara.

en: Connection refused: Server password is incorrect.
eu: Konexio ukatua: Zerbitzari pasahitza ez zuzena.

en: Connection refused: Game data is incompatible.
eu: Konexio ukatua: Joko datuak ez konpatibleak.

en: Connection refused: Server is full.
eu: Konexio ukatua: Zerbitzaria beteta.

en: Connection refused: Invalid player connecting.
eu: Konexio ukatua: Jokalari baliogabea konektatzen.

en: Failed to start the network game.
eu: Ezin izan da sareko partida hasi.

note: I18N: Error message shown if live join or spectate failed in network
en: The game has ended, you can't live join or spectate anymore.
eu: Partida amaitu da, ezin duzu jada zuzenean elkartu edo behatu.

note: I18N: Error message shown if live join failed in network
en: No remaining place in the arena - live join disabled.
eu: Ez dago tokirik borroka-zelaian. Zuzeneko elkartzea desgaitu da.

note: I18N: Error message shown if only 1 player remains in network
en: Only 1 player remaining, returning to lobby.
eu: Jokalari bat besterik ez da geratzen, itxaron gelara itzultzen.

en: Server owner quit the game.
eu: Zerbitzariaren jabeak partida utzi du.

note: I18N: Status shown to player when he will be spectating the next game
en: You will be spectating the next game.
eu: Hurrengo partidan ikusle izango zara.

note: I18N: Show when player join red team of the started game in network
en: %s joined the red team.
eu: %s talde gorrira elkartu da.

note: I18N: Show when player join blue team of the started game in network
en: %s joined the blue team.
eu: %s talde urdinera elkartu da.

note: I18N: Show when player join the started game in network
en: %s joined the game.
eu: %s partidara elkartu da.

note: I18N: Message shown in game to tell the player it's possible to change the camera target in spectate mode of network
en: Press <%s> or <%s> to change the targeted player, <%s> or <%s> for the camera position.
eu: Sakatu <%s> edo <%s> jokalari xedea aldatzeko, <%s> edo <%s> kameraren kokapena aldatzeko.

note: I18N: Tell player he has successfully report this named player
en: Successfully reported %s.
eu: %s salatuta.

note: I18N: Shown when there is download error for assets download in the first run
en: Failed to download assets, check your storage space or internet connection and try again later.
eu: Ezin izan dira baliabideak deskargatu, egiaztatu zure biltegia edo internet konexioa eta saiatu berriro.

en: No quick play server available.
eu: Ez dago joko azkar zerbitzaririk erabilgarri.

en: Cannot connect to server %s.
eu: Ezin konektatu %s zerbitzarira.

note: I18N: Show the failed detect port server name
en: Failed to detect port number for server %s.
eu: Ezin izan da%s zerbitzariaren ataka zenbakia antzeman.

en: Network grand prix has been finished.
eu: Sareko txapelketa bukatu da.

en: Time Trial (Grand Prix)
eu: Ordulariaren kontra (Txapelketa)

note: I18N: Game mode I18N: In the create server screen for battle server
en: Free-For-All
eu: Denak-denen-kontra

note: I18N: Game mode I18N: In the create server screen for battle server
en: Capture The Flag
eu: Harrapatu bandera

en: %s is now online.
eu: %s linean dago.

en: %s and %s are now online.
eu: %s eta %s linean daude orain.

en: %s, %s and %s are now online.
eu: %s, %s eta %s linean daude orain.

note: I18N: Only used for count > 3
en: %d friend is now online. | %d friends are now online.
eu[0]: Lagun %d dago linean orain.
eu[1]: %d lagun daude linean orain.

note: I18N: Tell your friend if he is on any server in game
en: %s is now on server "%s".
eu: %s orain "%s" zerbitzarian dago

en: You have %d new friend request! | You have %d new friend requests!
eu[0]: Lagun eskaera %d daukazu!
eu[1]: %d lagun eskaera dituzu!

en: You have a new friend request!
eu: Lagun eskaera berri bat daukazu!

en: Unable to connect to the server. Check your internet connection or try again later.
eu: Ezin da zerbitzarira konektatu. Egiaztatu zure internet konexioa eta saiatu beranduago.

en: Default
eu: Lehenetsia

en: None
eu: Bat ere ez

en: Random
eu: Ausazkoa

en: The highscore file was too old,
    all highscores have been erased.
eu: Puntuazio onenen fitxategia oso zaharra zen,
    puntuazio on zahar horiek ezabatu dira.

note: I18N: Game mode
en: Follow the Leader
eu: Jarraitu liderra

note: I18N: Game mode
en: 3 Strikes Battle
eu: 3 joaldietara borroka jokoa

en: Incomplete replay file will not be saved.
eu: Osatugabeko errepikapena, fitxategia ez da gordeko.

en: Replay saved in "%s".
eu: "%s" gorde da errepikapena.

en: 1 week
eu: Aste 1

en: 2 weeks
eu: 2 aste

en: 1 month
eu: Hilabete 1

en: 3 months
eu: 3 hilabete

en: 6 months
eu: 6 hilabete

en: 9 months
eu: 9 hilabete

en: 1 year
eu: Urte 1

en: 2 years
eu: 2 urte

en: Add-on name
eu: Gehigarriaren izena

en: Updated date
eu: Eguneratze data

note: I18N: Addon not installed for fillter
en: Not installed
eu: Instalatu gabe

[ctx: addons]
note: I18N: as in: The Old Island by Johannes Sjolund
en: %s by %s
eu: %s - %s

en: Please wait while addons are updated
eu: Itxaron gehigarriak eguneratu arte mesedez

en: Sorry, an error occurred while contacting the add-ons website. Make sure you are connected to the Internet and that SuperTuxKart is not blocked by a firewall
eu: Barkatu, errore bat egon da gehigarrien webguneaz konektatzean. Ziurtatu internetera konektatua zaudela eta SuperTuxKart ez duela suhesi batek blokeatzen.

en: Locked : solve active challenges to gain access to more!
eu: Giltzatuta: gainditu erronka aktiboak gehiagotara sartu ahal izateko!

en: Random Arena
eu: Ausazko borroka-zelaia

en: %d arena unavailable in single player. | %d arenas unavailable in single player.
eu[0]: Jokalari bakarreko borroka-zelai %d ez dago erabilgarri.
eu[1]: Jokalari bakarreko %d borroka-zelai ez daude erabilgarri.

[ctx: achievement_info]
en: Subgoals
eu: Azpi-mugak

[ctx: achievement_info]
en: Progress
eu: Aurrerapena

note: I18N: For achievements, a parent goal linking logically several subgoals
en: Fulfill all the subgoals
eu: Bete azpi-muga guztiak

note: I18N: For achievements, a parent goal linking logically several subgoals
en: Fulfill all the subgoals at the same time
eu: Bete azpi-muga guztiak aldi berean

note: I18N: For achievements, a parent goal linking logically several subgoals
en: Fulfill at least one subgoal
eu: Bete gutxienez azpi-muga bat

note: I18N: For achievements, a parent goal linking logically several subgoals
en: The sum of the subgoals must reach the indicated value
eu: Azpi-mugen batura adierazitako baliora heldu behar da

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races won
eu: Irabazitako lasterketak

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Normal races won
eu: Irabazitako lasterketa normalak

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Time-trial races won
eu: Ordulariaren kontra - Irabazitako lasterketak

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Follow-the-Leader races won
eu: Jarraitu liderra motako irabazitako partidak

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Consecutive won races
eu: Jarraian irabazitako lasterketak

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Consecutive won races in Expert or SuperTux
eu: Jarraian irabazitako lasterketak, aditua edo SuperTux-en

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Novice races started
eu: Hasitako hasiberri lasterketak

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Novice races finished
eu: Amaitutako hasiberri lasterketak

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Intermediate races started
eu: Hasitako tarteko lasterketak

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Intermediate races finished
eu: Amaitutako tarteko lasterketak

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Expert races started
eu: Hasitako aditu lasterketak

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Expert races finished
eu: Amaitutako aditu lasterketak

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: SuperTux races started
eu: Hasitako SuperTux lasterketak

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: SuperTux races finished
eu: Amaitutako SuperTux lasterketak

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Normal races started
eu: Hasitako lasterketa arruntak

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Normal races finished
eu: Amaitutako lasterketa arruntak

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Time-trial races started
eu: Ordulariaren kontra - Hasitako lasterketak

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Time-trial races finished
eu: Ordulariaren kontra - Amaitutako lasterketak

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Follow-the-Leader races started
eu: Jarraitu liderra motako hasitako partidak

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Follow-the-Leader races finished
eu: Jarraitu liderra motako amaitutako partidak

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: 3 Strikes battles started
eu: 3 joaldietara borroka hasi da

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: 3 Strikes battles finished
eu: 3 joaldietara borroka amaitu da

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Soccer matches started
eu: Futbol parekatzeak hasita

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Soccer matches finished
eu: Futbol parekatzeak amaituta

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Egg Hunts started
eu: Arrautza ehiza hasi da

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Egg Hunts finished
eu: Arrautza ehiza amaitu da

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races started with a ghost replay
eu: Mamu errepikapenarekin hasitako lasterketak

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races finished with a ghost replay
eu: Mamu errepikapenarekin amaitutako lasterketak

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Capture-the-Flag matches started
eu: Harrapatu-bandera parekatzeak hasita

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Capture-the-Flag matches finished
eu: Harrapatu-bandera parekatzeak amaituta

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Free-for-All matches started
eu: Denak-denen-kontra parekatzeak hasita

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Free-for-All matches finished
eu: Denak-denen-kontra parekatzeak amaituta

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Powerups used
eu: Erabilitako opariak

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en:  (1 race)
eu: (lasterketa 1)

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Bowling ball hits
eu: Bolatokiko bolen joaldiak

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Swatter hits
eu: Astintzaile kolpeak

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: All hits
eu: Joaldi guztiak

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Hits against the same kart
eu: Kart berberaren aurkako joaldiak

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Bananas collected
eu: Bildutako bananak

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals. I18N: Key binding name
en: Skidding
eu: Irristatu

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en:  (1 lap)
eu: (bira 1)

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races started
eu: Hasitako lasterketak

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en:  (maximum on one official track)
eu: (gehienekoa pista ofizial batean)

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races finished
eu: Amaitutako lasterketak

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Reverse direction races finished
eu: Amaitutako alderantzizko norabideko lasterketak

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races finished alone
eu: Bakarrik amaitutako lasterketak

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races with less than the default lap number
eu: Lehenetsitako bira kopurua baino gutxiagoko lasterketak

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races with more than the default lap number
eu: Lehenetsitako bira kopurua baino gehiagoko lasterketak

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races with at least twice as much as the default lap number
eu: Lehenetsitako bira kopuruaren bikoitza edo gehiagoko lasterketak

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Egg hunts started
eu: Arrautza ehiza hasi da

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Egg hunts finished
eu: Arrautza ehiza amaitu da

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en:  (official tracks matching the goal)
eu: (helburuarekin bat datozen pista ofizialak)

en: New gamepads and joysticks will automatically appear in the list when you connect them to this device.
    
    To add a keyboard config, you can use the button below, HOWEVER please note that most keyboards only support a limited amount of simultaneous keypresses and are thus inappropriate for multiplayer gameplay. (You can, however, connect multiple keyboards to this device. Remember that everyone still needs different keybindings in this case.)
eu: Aginte eta joystick berriak automatikoki agertuko dira zerrendan konektatu eta berehala.
    
    Teklatu konfigurazio bat gehitzeko, beheko botoia sakatu dezakezu, HALA ERE, kontuan izan teklatu gehienek badutela aldi berean sakatu daitezkeen teklen muga bat, eta hainbat jokalarientzako desegokiak direla. (Baina hainbat teklatu konektatu ditzakezu. Gogoratu edonola ere bakoitzak teklen konfigurazio bakana beharko duela)

note: I18N: In the 'add new input device' dialog
en: Add Wiimote
eu: Gehitu Wiimote-a

note: I18N: In the 'add new input device' dialog
en: Add Keyboard Configuration
eu: Gehitu teklatu konfigurazioa

en: Update
eu: Eguneratu

en: Version: %d
eu: Bertsioa: %d

en: featured
eu: Nabarmendua

note: I18N: File size of game assets or addons downloading
en: Size: %s
eu: Tamaina: %s

en: Sorry, downloading the add-on failed
eu: Barkatu, gehigarria jaisteak huts egin du

en: Problems installing the addon '%s'.
eu: Arazoak '%s' gehigarria instalatzean.

en: Try again
eu: Saiatu berriro

en: Problems removing the addon '%s'.
eu: Arazoak '%s' gehigarria kentzean.

en: Background download completed.
eu: Bigarren planoko deskarga osatuta.

en: Background download
eu: Bigarren planoko deskarga

en: Background download has already started.
eu: Bigarren planoko deskarga hasi da jada.

en: Current password invalid.
eu: Uneko pasahitz baliogabea.

en: Password has to be between 8 and 30 characters long!
eu: Pasahitzak 8 eta 30 karaktere artean izan behar ditu!

en: Passwords don't match!
eu: Pasahitzak ez datoz bat!

en: Validating info
eu: Informazioa balioztatzen

en: Password successfully changed.
eu: Pasahitza behar bezala aldatu da.

note: I18N: In the 'confirm resolution' dialog, that's shown when switching resoluton
en: Confirm resolution within %i second | Confirm resolution within %i seconds
eu[0]: Baieztatu bereizmena %i segundotan
eu[1]: Baieztatu bereizmena %i segundotan

en: Resolutions smaller than 1024x768 or 1280x720 are unsupported. Some parts of the UI may not work correctly.
eu: Ez dira onartzen 1024x768 edo 1280x720 baino bereizmen txikiagoak. Interfazearen atal batzuk ez dira ongi ibiliko.

note: I18N: In the UI options, Camera setting: Drone chase
en: Drone chase
eu: Dron jarraipena

note: I18N: In the UI options, Camera setting: Custom I18N: custom video settings
en: Custom
eu: Pertsonalizatua

note: I18N: in the graphical options tooltip; indicates a graphical feature is disabled
en: Disabled
eu: Desgaitua

note: I18N: if only important particles effects is enabled
en: Important only
eu: Garrantzitsua bakarrik

note: I18N: Geometry level disabled : lowest level, no details I18N: in the graphical options tooltip; indicates the rendered image quality is very low
en: Very Low
eu: Oso baxua

note: I18N: Geometry level low : few details are displayed I18N: in the graphical options tooltip; indicates the rendered image quality is low
en: Low
eu: Baxua

note: I18N: Geometry level high : everything is displayed I18N: in the graphical options tooltip; indicates the rendered image quality is high
en: High
eu: Altua

en: Invalid server address: %s.
eu: Zerbitzari helbide baliogabea: %s.

[ctx: column_name]
en: Reverse
eu: Alderantzikatu

[ctx: column_name]
en: Difficulty
eu: Zailtasuna

[ctx: column_name]
en: Laps
eu: Birak

[ctx: column_name]
en: Time
eu: Denbora

[ctx: column_name]
en: Kart
eu: Autoa

[ctx: column_name]
en: User
eu: Erabiltzailea

[ctx: column_name]
en: Version
eu: Bertsioa

en: No
eu: Ez

en: Track
eu: Zirkuitua

en: Top %d High Scores
eu: %d puntuazio onenak

en: Number of karts: %d
eu: Kart kopurua:%d

en: Time target: %s
eu: Denbora xedea: %s

en: Laps: %d
eu: Birak: %d

en: Reverse: %s
eu: Alderantziz:%s

note: I18N: for empty highscores entries
en: (Empty)
eu: (Hutsik)

note: I18N: In kart color choosing dialog
en: Use original color
eu: Kolore originala erabili

note: I18N: In kart color choosing dialog
en: Pick a color from slider
eu: Hautatu kolore bat graduatzailetik

en: Don't show again
eu: Ez erakutsi berriro

note: I18N: In the network player dialog
en: Player info
eu: Jokalariaren informazioa

note: I18N: In the network player dialog
en: Player name: %s
eu: Jokalariaren izena: %s

note: I18N: In the network player dialog, show the player location with country name (based on IP geolocation)
en: Player location: %s
eu: Jokalariaren kokalekua: %s

note: I18N: In the network player dialog
en: Kick
eu: Ostikoa

note: I18N: In the network player dialog
en: Change team
eu: Aldatu taldea

note: I18N: In the network player dialog
en: Enable handicap
eu: Gaitu ezintasuna

note: I18N: In the network player dialog
en: Disable handicap
eu: Desgaitu ezintasuna

note: I18N: In the network player dialog, report player about for example abusive behaviour in game
en: Report player
eu: Salatu jokalaria

note: I18N: In the network player dialog, showing when waiting for the result of the ranking info of a player
en: Fetching ranking info for %s
eu: Jaso %s(e)ren sailkapen informazioa

note: I18N: In the network player dialog, instruction for reporting player
en: Tell server administrator about this player (%s):
eu: Esan zerbitzariaren administratzaileari jokalari honi buruz (%s):

note: I18N: In press a key dialog, tell user to press a key to bind configuration
en: Press any key...
    (Press ESC to cancel)
eu: Sakatu edozein tekla...
    (ESC ezeztatzeko)

en: Press any key...
eu: Sakatu teklaren bat...

en: Chat is disabled, enable in options menu.
eu: Txata desgaituta dago, gaitu aukeren menuan.

en: Back to Battle
eu: Itzuli borrokara

en: Setup New Game
eu: Ezarri partida berria

en: Restart Battle
eu: Hasi berriz borroka

en: Exit Battle
eu: Irten borrokatik

en: Setup New Race
eu: Konfiguratu lasterketa berria

en: Exit Race
eu: Irten lasterketatik

note: I18N: In the network player dialog, indiciating a network player has no ranking
en: %s has no ranking yet.
eu: %s ez dauka sailkapenik oraindik.

en: %s is number %d in the rankings with a score of %f.
eu: %s %d posizioan dago sailkapenean %f punturekin.

en: Username and/or email address invalid.
eu: Erabiltzaile-izen edo e-posta helbide baliogabea.

en: Please read the terms and conditions for SuperTuxKart at '%s'. You must agree to these terms in order to register an account for STK. If you have any questions or comments regarding these terms, one of the members of the development team would gladly assist you.
eu: Mesedez irakurri SuperTuxKart erabilera baldintzak '%s' helbidean. STK kontua irekitzeko baldintza horiek onartu behar dira. Baldintza hauen inguruko galdera edo iruzkinik baduzu, garapen taldeko batek gustura asko artatuko zaitu.

note: I18N: In the Select challenge dialog
en: Nitro challenge
eu: Nitro erronka

note: I18N: In the Select challenge dialog
en: Ghost replay race
eu: Mamu errepikapen lasterketa

note: I18N: In the Select challenge dialog
en: Laps: %i
eu: Birak: %i

note: I18N: In the Select challenge dialog, type of this challenge
en: Type: %s
eu: Mota: %s

note: I18N: In the Select challenge dialog
en: Required Rank: %i
eu: Lortu beharreko postua: %i

note: I18N: In the Select challenge dialog
en: Required Time: %i
eu: Lortu beharreko denbora: %i

note: I18N: In the Select challenge dialog
en: Required Nitro Points: %i
eu: Beharrezkoak diren nitro puntuak: %i

note: I18N: In the Select challenge dialog
en: Number of AI Karts: %i
eu: AA kart kopurua: %i

note: I18N: In the create server screen, show various battle mode available
en: Battle mode
eu: Borroka modua

note: I18N: In the create server screen
en: Soccer game type
eu: Futbol jolas mota

note: I18N: In the server info dialog, show the server location with country name (based on IP geolocation)
en: Server location: %s
eu: Zerbitzariaren kokalekua: %s

note: I18N: In server info dialog, showing the current track playing in server
en: Current track: %s
eu: Oraingo zirkuitua: %s

en: Rank
eu: Sailkapena

note: I18N: Show above the player list in server info dialog, tell the user name on server
en: Player
eu: Jokalaria

note: I18N: Show above the player list in server info dialog, tell the scores of user calculated by player rankings
en: Scores
eu: Puntuazioak

note: I18N: Show above the player list in server info dialog, tell the user time played on server
en: Time played
eu: Jolastutako denbora

en: Remove from bookmarks
eu: Kendu laster-marketatik

en: Input device already exists.
eu: Sarrera gailua badago aurretik.

en: No player available for connecting to server.
eu: Ez dago jokalaririk eskuragarri zerbitzarira konektatzeko.

note: I18N: In the user info dialog
en: Username: %s
eu: Erabiltzaile-izena: %s

en: Cancel Request
eu: Ezeztatu eskaera

en: Today
eu: Gaur

en: Friend request sent!
eu: Lagun eskaera bidalia!

en: Friend request accepted!
eu: Lagun eskaera onartua!

en: Friend request declined!
eu: Lagun eskaera ukatuta!

en: Friend removed!
eu: Laguna kenduta!

en: Friend request cancelled!
eu: Lagun eskaera bertan behera utzita!

en: Processing
eu: Prozesatzen

en: Fetching last vote
eu: Azken botoa eskuratzen

en: You can adapt your previous rating by clicking the stars beneath.
eu: Zure aurreko balorazioa egokitu dezakezu azpiko izarretan klikatuz.

en: You have not yet voted for this addon. Select your desired rating by clicking the stars beneath
eu: Gehigarri hau oraindik ez duzu bozkatu. Aukeratu zure balorazioa azpiko izarretan klikatuz.

en: Vote successful! You can now close the window.
eu: Baliozko botoa! Leihoa itxi dezakezu orain.

en: Performing vote
eu: Bozketa gauzatzen...

en: Random Track
eu: Ausazko zirkuitua

en: Are you sure you want to remove '%s'?
eu: Ziur zaude '%s' kendu nahi duzula?

en: Do you want to save your changes?
eu: Aldaketak gorde nahi dituzu?

en: Laps
eu: Bira

en: Reversed
eu: Alderantziz

en: An error occurred while trying to save your grand prix.
eu: Errore bat gertatu da zure txapelketa gordetzen saiatzean.

en: Select a track
eu: Hautatu zirkuitua

en: You completed the easy challenge! Points earned on this level: %i/%i
eu: Erronka erraza amaitu duzu! maila honetan lortutako puntuak:  %i/%i

en: You completed the intermediate challenge! Points earned on this level: %i/%i
eu: Erronka ertaina amaitu duzu! maila honetan lortutako puntuak: %i/%i

en: You completed the difficult challenge! Points earned on this level: %i/%i
eu: Erronka zaila amaitu duzu! maila honetan lortutako puntuak: %i/%i

en: You completed the SuperTux challenge! Points earned on this level: %i/%i
eu: SuperTux erronka amaitu duzu! Maila honetan lortutako puntuak:  %i/%i

en: You unlocked %s!
eu: %s ireki duzu!

en: Challenge Completed
eu: Erronka betea

en: You unlocked track %0
eu: %0 zirkuitura sarrera lortu duzu

en: You unlocked grand prix %0
eu: %0 txapelketara  sarrera lortu duzu

[ctx: column_name]
en: Track
eu: Zirkuitua

[ctx: column_name]
en: Players
eu: Jokalariak

en: Reload
eu: Birkargatu

en: Please enter the name of the grand prix
eu: Sartu txapelketa berriaren izena

en: Please select a Grand Prix
eu: Mesedez, aukeratu Grand Prix

en: User defined
eu: Erabiltzaileak definitua

en: Name is empty.
eu: Izena hutsik dago.

en: Another grand prix with this name already exists.
eu: Izen hori duen txapelketa bat existitzen da dagoeneko.

en: Name is too long.
eu: Izena luzeegia da.

note: I18N: when failing a GP
en: Better luck next time!
eu: Saiatu hurrengoan ere!

en: You completed a challenge!
eu: Erronka bete duzu!

en: You won the Grand Prix!
eu: Sari Nagusia irabazi duzu!

en: You completed the Grand Prix!
eu: Txapelketa amaitu duzu!

[ctx: column_name]
en: Number of karts
eu: Kart kopurua

en: Are you sure you want to remove this high score entry?
eu: Ziur puntuazio onenetako sarrera hau kendu nahi duzula?

en: Are you sure you want to remove all of your high scores?
eu: Ziur puntuazio onenetako sarrera guztiak kendu nahi dituzula?

en: Connect a keyboard or gamepad to play splitscreen multiplayer
eu: Konektatu teklatu edo aginte bat pantaila berean hainbat jokalari aritu ahal izateko

en: Random Kart
eu: Ausazko karta

en: Locked
eu: Giltzatuta

en: Everyone:
    Press the 'Select' button to join the game
eu: Guztiok:
    Sakatu 'aukeratu' botoia jolasera batzeko

en: Would you like to play the tutorial of the game?
eu: Tutoriala jolastu nahi duzu?

en: You can not play online without internet access. If you want to play online, go in the options menu, and check "Connect to the Internet".
eu: Ezin duzu sarean jolastu Internet konexiorik gabe. Sarean jolastu nahi baduzu, joan aukeren menura eta sakatu 'Konektatu Internetera'

en: You can not download addons without internet access. If you want to download addons, go in the options menu, and check "Connect to the Internet".
eu: Ezin dira gehigarriak jeitsi internet konekzio gabe. Gehigarririk jaitsi nahi izan ezkero, aukerak menura jo eta "Internetera konektatu" aukera hautatu.

en: You can not download addons without internet access. If you want to download addons, go in the options menu, and check "Connect to the Internet".
    
    You can however delete already downloaded addons.
eu: Ezin dira gehogarriak jeitsi internet konekzio gabe. Gehigarririk jaitsi nahi izan ezkero, aukerak menura jo eta "Internetera konektatu" aukera hautatu.
    
    Dagoeneko jeitsitako gehigarriak ezaba ditzakezu hala ere.

en: The add-ons module is currently disabled in the Options screen
eu: Gehigarrien modulua ezgaitua dago aukeren pantailan

en: Please wait while the add-ons are loading
eu: Itxaron gehigarriak kargatu arte mesedez

en: Are you sure you want to quit STK?
eu: Ziur jolasetik irten nahi duzula?

en: Create LAN Server
eu: Sortu LAN zerbitzaria

en: %s's server
eu: %s(r)en zerbitzaria

note: I18N: In the create server screen
en: No. of grand prix track(s)
eu: Txapelketako pista kopurua

en: Name has to be between 4 and 30 characters long!
eu: Izenak 4 eta 30 karaktere bitarteko luzeera behar du!

en: Incorrect characters in password!
eu: Karaktere baliogabeak pasahitzan

note: I18N: In the networking lobby, ready button is to allow player to tell server that he is ready for next game for owner less server
en: Ready
eu: Prest

note: I18N: Live join is displayed in networking lobby to allow players to join the current started in-progress game
en: Live join
eu: Zuzeneko elkartzea

note: I18N: Spectate is displayed in networking lobby to allow players to join the current started in-progress game
en: Spectate
eu: Behatu

en: Install addon
eu: Instalatu gehigarria

note: I18N: In the networking lobby, show when player is required to wait before the current game finish with remaining time, showing the current track name inside bracket
en: Please wait for the current game's (%s) end, estimated remaining time: %s.
eu: Itxaron mesedez oraingo partida amaitu arte (%s),  gutxi gora behera geratzen den denbora: %s.

note: I18N: In the networking lobby, show when player is required to wait before the current game finish with remaining time
en: Please wait for the current game's end, estimated remaining time: %s.
eu: Itxaron mesedez oraingo partida amaitu arte, gutxi gora behera geratzen den denbora: %s.

note: I18N: In the networking lobby, show when player is required to wait before the current game finish with progress in percent, showing the current track name inside bracket
en: Please wait for the current game's (%s) end, estimated progress: %s%.
eu: Itxaron mesedez oraingo partida amaitu arte (%s), estimatutako aurrerakuntza: % %d.

note: I18N: In the networking lobby, show when player is required to wait before the current game finish with progress in percent
en: Please wait for the current game's end, estimated progress: %d%.
eu: Itxaron mesedez oraingo partida amaitu arte. estimatutako aurrerakuntza: % %d.

note: I18N: In the networking lobby, show when player is required to wait before the current game finish
en: Please wait for the current game's end.
eu: Itxaron mesedez oraingo jolasa amaitu arte

en: Game will start if there is more than %d player. | Game will start if there are more than %d players.
eu[0]: Partida jokalari %d baino gehiago daudenean hasiko da.
eu[1]: Partida %d  jokalari baino gehiago daudenean hasiko da.

note: I18N: In the networking lobby, display the starting timeout for owner-less server to begin a game
en: Starting after %d second, or once everyone has pressed the 'Ready' button. | Starting after %d seconds, or once everyone has pressed the 'Ready' button.
eu[0]: Segundo %d barru hasiko da, edo denek 'Prest' botoia sakatu dutenean.
eu[1]: %d segundo barru hasiko da, edo denek 'Prest' botoia sakatu dutenean.

en: Connecting to server %s
eu: %s zerbitzarira konektatzen.

en: Finding a quick play server
eu: Joko azkarrerako zerbitzaria bilatzen

note: I18N: In kart screen, show before the voting period in network ends.
en: Remaining time: %d
eu: Gainontzeko denbora: %d

note: I18N: Goals in achievement
en: Goals
eu: Helburuak

en: Fetching achievements
eu: Lorpenak eskuratzen

en: %s's profile
eu: %s(r)en profila

en: Since
eu: Noiztik:

en: Status
eu: Egoera

en: Fetching friends
eu: Lagunak eskuratzen

en: New Request
eu: Eskaera berria

en: Pending
eu: Zain

en: Offline
eu: Lineaz kanpo

en: Enter new E-mail below
eu: Sartu e-mail berria azpian

en: New Email is invalid!
eu: E-mail berria baliogabea da!

note: I18N: Shown to players when he is not is not logged in
en: You must be logged in to play Global networking. Click your username above.
eu: Saioa hasi behar duzu sare globalean jolasteko. Sakatu zure erabiltzaile-izena goian.

en: Searching
eu: Bilatzen

en: Exit game
eu: Irten jokotik

en: Could not create player '%s'.
eu: Ezin izan da '%s' jokalaria sortu.

en: User name cannot be empty.
eu: Erabiltzaile izena ezin da hutsik laga

en: Emails don't match!
eu: E-postak ez datoz bat

en: Online username has to be between 3 and 30 characters long!
eu: Lineako erabiltzaile-izenak 3 eta 30 karaktere artean izan behar ditu!

en: Online username must not start with a number!
eu: Lineako erabiltzaile-izenak ezin du zenbaki batekin hasi!

en: Email has to be between 5 and 254 characters long!
eu: Posta helbideak 5 eta 254 karaktere artean izan behar ditu.

en: Email is invalid!
eu: E-posta baliogabea

en: You will receive an email with further instructions regarding account activation. Please be patient and be sure to check your spam folder.
eu: E-posta bat jasoko duzu argibide gehiagorekin zure kontua aktibatzeko. Izan pazientzia eta egon ziur zure zabor posta karpeta ere begiratu duzula.

en: Internet access is disabled, please enable it in the options
eu: Interneteko sarbidea desgaituta dago, mesedez gaitu aukeretan

[ctx: column_name]
en: Name
eu: Izena

[ctx: column_name]
en: Game mode
eu: Jolas mota

[ctx: column_name]
note: I18N: In server selection screen, owner of server, only displayed if it's localhost or friends'
en: Owner
eu: Jabea

[ctx: column_name]
note: I18N: In server selection screen, distance to server
en: Distance (km)
eu: Distantzia (Km)

note: I18N: In server selection screen, unknown distance to server
en: Unknown
eu: Ezezaguna

note: I18N: Message shown to user if no IPv4 detected by STK
en: No IPv4 detected, you may not be able to join any servers.
eu: Ez da IPv4 antzeman, agian ezin duzu zerbitzarietara konektatu.

note: I18N: Message shown to user if no IPv6 detected by STK
en: No IPv6 detected, you may not be able to join any servers.
eu: Ez da IPv6 antzeman, agian ezin duzu zerbitzarietara konektatu.

en: No server is available.
eu: Ez dago zerbitzaririk erabilgarri.

en: Fetching servers
eu: Zerbitzariak eskuratzen

en: Server Bookmarks
eu: Zerbitzarien laster-markak

note: I18N: In track screen for networking, clarify voting phase
en: If a majority of players all select the same track and race settings, voting will end early.
eu: Jokalari gehiengo batek zirkuitu eta jolas aukera berdinak aukeratu ezkero, bozkaketa lehenago amaituko da

note: I18N: In track screen I18N: In the track info screen
en: Random item location
eu: Elementuaren ausazko kokapena

note: I18N: In track screen
en: Number of goals to win
eu: Gol kopurua irabazteko

note: I18N: In the track info screen
en: Drive in reverse
eu: Gidatu alderantzizko aldera

en: Locked: solve active challenges to gain access to more!
eu: Blokeatua: irabazi erronka aktiboak gehiagoetara sarrera lortzeko!

en: Action
eu: Ekintza

en: Key binding
eu: Laster-teklak

note: I18N: button to disable a gamepad configuration
en: Disable Device
eu: Desgaitu gailua

note: I18N: button to enable a gamepad configuration
en: Enable Device
eu: Gaitu gailua

note: I18N: button to enable a keyboard configuration
en: Enable Configuration
eu: Konfigurazioa aktibatu

note: I18N: Key binding section
en: Game Keys
eu: Jolas teklak

note: I18N: Key binding section
en: Menu Keys
eu: Menu teklak

note: I18N: Key binding name
en: Steer Left
eu: Ezkerrera gidatu

note: I18N: Key binding name
en: Steer Right
eu: Eskuinera gidatu

note: I18N: Key binding name
en: Accelerate
eu: Azeleratu

note: I18N: Key binding name
en: Brake / Reverse
eu: Frenatu / Atzera

note: I18N: Key binding name
en: Fire
eu: Tiro

note: I18N: Key binding name
en: Look Back
eu: Begiratu atzera

note: I18N: Key binding name
en: Rescue
eu: Erreskatea

note: I18N: Key binding name
en: Pause Game
eu: Eten jolasa

note: I18N: Key binding name
en: Up
eu: Gora

note: I18N: Key binding name
en: Down
eu: Behera

note: I18N: Key binding name
en: Left
eu: Ezkerra

note: I18N: Key binding name
en: Right
eu: Eskuina

note: I18N: Key binding name
en: Select
eu: Hautatu

note: I18N: Key binding name
en: Cancel/Back
eu: Utzi/Atzera

en: * A blue item means a conflict with another configuration
eu: * Elementu urdinak beste konfigurazio batekin gatazka dagoela esan nahi du

en: * A red item means a conflict in the current configuration
eu: * Elementu gorri batek gatazka bat adierazten du uneko konfigurazioan

en: Warning: The 'Shift' is not a recommended key. When 'Shift' is pressed down, all keys that contain a character that is different in upper-case will stop working.
eu: Kontuz: "Maius" tekla ez da gomendagarria. "Maius" tekla sakatua dagoenean maiuskuletan karaktere ezberdina duten tekla guztiak ez dute funtzionatuko.

note: I18N: shown before deleting an input configuration
en: Are you sure you want to permanently delete this configuration?
eu: Ziur zaude konfigurazio hau betiko ezabatu nahi duzula?

en: Enter new configuration name, leave empty to revert default value.
eu: Sartu konfigurazioaren izena, laga hutsik lehenetsitako baliora itzultzeko.

note: I18N: Tooltip in the UI menu. Use enough linebreaks to make sure the text fits the screen in low resolutions.
en: In multiplayer mode, players can select handicapped
    (more difficult) profiles on the kart selection screen
eu: Hainbat jokalari moduan, jokalariek profil ezinduak
    (Zailagoak) aukeratu ditzakete kart aukeraketa pantailan

note: I18N: For mobile version for STK, install the full game assets which will download from stk server
en: Install full game assets
eu: Instalatu jolasaren baliabide guztiak

en: Are you sure to uninstall full game assets?
eu: Ziur jolasaren baliabide guztiak desinstalatu nahi dituzula?

en: Keyboard %i
eu: Teklatua %i

en: Touch Device
eu: Ukimen-gailua

note: I18N: In the input configuration screen, help for touch device
en: Tap on a device to configure it
eu: Sakatu gailu batean hau konfiguratzeko

note: I18N: in the language choice, to select the same language as the OS
en: System Language
eu: Sistemaren hizkuntza

note: I18N: In the UI options, minimap position in the race UI
en: In the bottom-left
eu: Beheko ezker izkinan

note: I18N: In the UI options, minimap position in the race UI
en: On the right side
eu: Eskubian

note: I18N: In the UI options, minimap position in the race UI
en: Hidden
eu: Ezkutu

note: I18N: In the UI options, minimap position in the race UI
en: Centered
eu: Zentratua

note: I18N: In the UI options, splitscreen_method in the race UI
en: Vertical
eu: Bertikala

note: I18N: In the UI options, splitscreen_method position in the race UI
en: Horizontal
eu: Horizontala

note: I18N: In the UI options, Very small font size
en: Very small
eu: Oso txikia

note: I18N: In the UI options, Small font size
en: Small
eu: Txikia

note: I18N: In the UI options, Medium font size
en: Medium
eu: Ertaina

note: I18N: In the UI options, Large font size
en: Large
eu: Handia

note: I18N: In the UI options, Very large font size
en: Very large
eu: Oso handia

en: Speedrun mode can only be enabled if the game has not been closed since the launch of the story mode.
    
    Closing the game before the story mode's completion invalidates the timer.
    
    To use the speedrun mode, please use a new profile.
eu: Lasterkari soilik gaitu daiteke istorio modua hasi zenetik jolasa itxi ez bada.
    
    Istorio modua bukatu aurretik jolasa ixteak kronometroa desgaitzen du.
    
    Lasterkari modua erabiltzeko, erabili profil berri bat.

note: I18N: In the video options
en: Vertical Sync
eu: Sinkronizazio bertikala

note: I18N: in graphical options. The \n is a newline character, place it where appropriate, two can be used if required.
en: Vsync forces the graphics card to supply a new frame
    only when the monitor is ready to display it.
eu: Vsync txartel grafikoari behartzen dio marko berri bat soilik pantaila prest dagoenean bidaltzera.

note: I18N: in graphical options.
en: Vsync will not work if your drivers don't support it.
eu: Vsync ez dabil zure driver-ak onartzen ez badu.

note: I18N: in graphical options
en: Particles Effects: %s
eu: Partikula efektuak: %s

note: I18N: in graphical options
en: Animated Characters: %s
eu: Pertsonaia animatuak: %s

note: I18N: in graphical options
en: Dynamic lights: %s
eu: Argi dinamikoak: %s

note: I18N: in graphical options
en: Light scattering: %s
eu: Argi dispertsioa: %s

note: I18N: in graphical options
en: Anti-aliasing: %s
eu: Anti-aliasing-a: %s

note: I18N: in graphical options
en: Ambient occlusion: %s
eu: Giro oklusioa: %s

en: Shadows: %s
eu: Itzalak: %s

en: Shadows: %i
eu: Itzalak: %i

note: I18N: in graphical options
en: Bloom: %s
eu: Lorea : %s

note: I18N: in graphical options
en: Glow (outlines): %s
eu: Distirak (Ertzak): %s

note: I18N: in graphical options
en: Light shaft (God rays): %s
eu: Argi izpiak (hodei arteko izpiak): %s

en: Rendered image quality: %s
eu: Irudi errendatuaren kalitatea: %s

note: I18N: in graphical options
en: Motion blur: %s
eu: Mugimendu lausotzea: %s

note: I18N: in graphical options
en: Depth of field: %s
eu: Eremu-sakonera: %s

en: Internet access is disabled. Do you want to enable it?
eu: Interneteko sarbidea desgaituta dago, gaitu nahi duzu?

en: You need to enter a password.
eu: Pasahitza sartu behar duzu.

en: Logging out '%s'
eu: '%s' saioa amaitzen

en: Logging in '%s'
eu: '%s'(e)n saioa hasten

en: You can't delete the only player.
eu: Ezin duzu dagoen jokalari bakarra ezabatu.

note: I18N: In the player info dialog (when deleting)
en: Do you really want to delete player '%s'?
eu: Ziur '%s' jokalaria ezabatu nahi duzula?

note: I18N: as in "ready, set, go", shown at the beginning of the race
en: Ready!
eu: Prest!

note: I18N: as in "ready, set, go", shown at the beginning of the race
en: Set!
eu: Adi!

note: I18N: as in "ready, set, go", shown at the beginning of the race
en: Go!
eu: Aurrera!

note: I18N: Shown when a goal is scored
en: GOAL!
eu: GOLA!

note: I18N: Shown waiting for other players in network to finish loading or waiting
en: Waiting for others
eu: Besteei itxaroten

note: I18N: Shown waiting for the server in network if live join or spectate
en: Waiting for the server
eu: Zerbitzairiari itxaroten

note: I18N: string used to show the author of the music. (e.g. "Sunny Song" by "John Doe")
en: by
eu: Egilea:

en: Collect nitro!
eu: Bildu nitroak!

en: Follow the leader!
eu: Jarraitu liderra!

note: I18N: When some GlobalPlayerIcons are hidden, write "Top 10" to show it
en: Top %i
eu: lehen %iak

en: Challenge Failed
eu: Erronka ez betea

en: Press fire to start the tutorial
eu: Sakatu tiro tutorialean hasteko

en: Press fire to start the challenge
eu: Sakatu tiroa txapelketa hasteko

en: Quit the server
eu: Irten zerbitzaritik

en: Abort Grand Prix
eu: Bertan behera utzi txapelketa

en: Restart
eu: Hasi berriro

en: Back to challenge selection
eu: Itzuli erronka hautapenera

en: Race against the new ghost replay
eu: Lasterketa mamu errepikapen berriaren aurka

en: Back to the menu
eu: Itzuli menura

en: Do you really want to abort the Grand Prix?
eu: Ziur zaude txapelketa bertan behera utzi nahi duzula?

en: Red Team Wins
eu: Talde gorriak irabazi du

en: Blue Team Wins
eu: Talde urdinak irabazi du

en: It's a draw
eu: Berdinketa

en: Eliminated
eu: Kanporatua

note: I18N: indicates a player that scored in their own goal in result screen
en: (Own Goal)
eu: (Norberaren helburua)

en: Track %i/%i
eu: %i%i zirkuitua

en: Grand Prix progress:
eu: Txapelketaren egoera:

en: Highscores
eu: Puntuazio onenak

en: Best lap time: %s
eu: Bira denborarik onena: %s

note: I18N: is used to indicate who has the bast laptime (best laptime "by kart_name")
en: by %s
eu: : %s

en: You completed the challenge!
eu: Erronka bete duzu!

en: All blows allowed, so catch weapons and make clever use of them!
eu: Leherketa guztiak onartuak, batu armak eta egin erabilerarik onena!

en: Contains no powerups, so only your driving skills matter!
eu: Ez dago oparirik, zure gidatze gaitasunak bakarrik balio du!

note: I18N: short definition for follow-the-leader game mode
en: Keep up with the leader kart but don't overtake it!
eu: Liderrarekin batera joan baina ez aurreratu!

en: Hit others with weapons until they lose all their lives.
eu: Jo beste jokalariak tiro eginez bizitza guztiak galdu arte.

en: Push the ball into the opposite cage to score goals.
eu: Bultzatu baloia aurkakoaren kaiolara golak sartzeko.

en: Explore tracks to find all hidden eggs
eu: Arakatu zirkuituak ezkutuko arrautza guztiak aurkitzeko

en: Race against ghost karts and try to beat them!
eu: Lasterketa kart mamuen aurka eta saiatu mamuak irabazten!

note: I18N: In soccer setup screen
en: Press red or blue soccer icon to change team
eu: Sakatu botoi gorri edo urdina taldez aldatzeko

note: I18N: when showing who is the author of track '%s' I18N: (place %s where the name of the author should appear)
en: Track by %s
eu: Zirkuituaren egilea: %s

note: I18N: the max players supported by an arena.
en: Max players supported: %d
eu: Onartutako jokalari maximoa: %d

en: Number of red team AI karts
eu: Talde gorriaren AA kart kopurua

en: Locked!
eu: Giltzatuta!

note: I18N: Format for dates (%d = day, %m = month, %Y = year). See http://www.cplusplus.com/reference/ctime/strftime/ for more info about date formats.
en: %d/%m/%Y
eu: %Y/%m/%d

en: Complete all challenges to unlock the big door!
eu: Bete erronka guztiak ate handia irekitzeko!

en: You need more points
    to enter this challenge!
    Check the minimap for
    available challenges.
eu: Puntu gehiago behar dira
    erronka honetan sartzeko!
    Ikusi mini-mapan
    erronka jokagarriak.

en: Accelerate with <%s>, and steer with <%s> and <%s>.
eu: Azeleratu <%s>(r)ekin eta gidatu <%s> eta <%s>(r)ekin

en: Accelerate by touching the upper part of the wheel, and steer by moving left or right.
eu: Azeleratu azeleragailua gora mugituz, eta biratu ezkerrera edo eskuinera mugituz

en: Accelerate by moving the accelerator upwards, and steer by tilting your device.
eu: Azeleratu azeleragailua gora mugituz, eta biratu gailua okertuz.

en: Accelerate by moving the accelerator upwards, and steer by rotating your device.
eu: Azeleratu azeleragailua gora mugituz, eta biratu gailua biratuz.

en: Collect gift boxes, and fire the weapon with <%s> to blow away these boxes!
eu: Bildu opari kutxak eta egin tiro armarekin <%s> erabiliz kutxa hauek lehertzeko!

en: Collect gift boxes, and fire by pressing the bowling icon to blow away these boxes!
eu: Bildu opari kutxak eta egin tiro bolatokiko bolaren ikonoa sakatuz kutxa hauek lehertzeko!

en: Press <%s> to look behind.
    Fire the weapon with <%s> while pressing <%s> to fire behind!
eu: Sakatu <%s> atzera begiratzeko. 
    Egin tiro <%s> sakatuz <%s> ere sakatzean atzerantz tiro egiteko!

en: Press the mirror icon to look behind.
    Fire the weapon behind by holding the mirror icon and then swiping to the bowling icon!
eu: Sakatu ispiluaren ikonoa atzera begiratzeko. 
    Egin tiro atzerantz ispiluaren ikonoa mantenduz eta jarraian bolatokiko bolaren ikonoari emanez!

en: Use the nitro you collected by pressing <%s>!
eu: Erabili bildutako nitroak <%s> sakatuz!

en: Use the nitro you collected by pressing the nitro icon
eu: Erabili bildutako nitroak nitro ikonoa sakatuz

en: Collect nitro bottles (we will use them after the curve).
eu: Bildu nitro botilak (kurbaren ondoren erabiliko ditugu)

en: Oops! When you're in trouble, press <%s> to be rescued.
eu: Oops! Arazotan zaudenean sakatu  <%s> erreskata zaitzaten

en: Oops! When you're in trouble, press the bird icon to be rescued.
eu: Ene! Arazoak dituzunean sakatu txoriaren ikonoa erreskata zaitzaten.

en: Accelerate and press the <%s> key while turning to skid.
    Skidding for a short while can help you turn faster to take sharp turns.
eu: Azeleratu eta sakatu <%s> biratu bitartean irristatzeko. 
    Aldi batez irristatzeak bihurgune itxiak azkarrago hartzen lagun zaitzake.

en: Accelerate and press the skid icon while turning to skid.
    Skidding for a short while can help you turn faster to take sharp turns.
eu: Azeleratu eta sakatu irristatze ikonoa biratu bitartean irristatzeko. 
    Aldi batez irristatzeak bihurgune itxiak azkarrago hartzen lagun zaitzake.

en: Note that if you manage to skid for several seconds, you will receive a bonus speedup as a reward!
eu: Kontutan izan zenbait segundoz irristatzea lortzen baduzu abiadura bizkortze bat jasoko duzula sari bezala!

en: You are now ready to race. Good luck!
eu: Lasterketa hasteko prest zaude. Zorte on!

note: I18N: Generic name in desktop file entry, summary in AppData and short description in Google Play
en: A 3D open-source kart racing game
eu: Kart lasterketetako 3D jolas librea

en: This game has no ads.
eu: Jolas honek ez du iragarkirik

en: This is an unstable version of SuperTuxKart that contains latest improvements. It is released mainly for testing, to make stable STK as good as possible.
eu: hau azken aldaketak dituen bertsio ezegonkor bat da. Gehienbat probatzeko kaleratu da, SuperTuxkart egonkorra ahalik eta hobea egiteko.

en: This version can be installed in parallel with the stable version on the device.
eu: Bertsio hau bertsio egonkorrarekin batera instalatu da gailuan.

en: If you need more stability, consider using the stable version: %s
eu: Egonkortasun gehiago behar baduzu, erabili bertsio egonkorra: %s

en: SuperTuxKart Team
eu: SuperTuxKart taldea
