SuperTuxKart - en to ja translation catalogue (1077 entries)

note: I18N: In Android UI, po_extract_game_data
en: Extracting game data...
ja: ゲームデータを展開中...

note: I18N: In Android UI, po_extract_error
en: Game data extraction error
ja: ゲームデータの展開に失敗しました

note: I18N: In Android UI, po_extract_error_msg
en: Check remaining device space or reinstall SuperTuxKart.
ja: デバイスの空き容量を確認するか、SuperTuxKartを再インストールしてください。

note: I18N: In Android UI, po_quit I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen
en: Quit
ja: 終了

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Christoffel Columbus
ja: クリストファー・コロンブス

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Play every official track at least once.
ja: 全ての公式コースを一回以上完走しよう。

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Strike!
ja: ストライク！

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Hit 10 karts with a bowling-ball.
ja: ボウリングボールで10人のカートを攻撃しよう。

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Arch Enemy
ja: 魔王

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Hit the same kart at least 5 times in one race.
ja: 1レース中に同じカートを5回以上攻撃しよう。

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Marathoner
ja: マラソン選手

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Finish a race with at least twice the track's default lap number.
ja: デフォルトの周回数の2倍以上でレースを完走しよう！

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Skid-row
ja: ドリフト・マニア

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Skid 5 times in a single lap.
ja: 一周の間に5回以上ドリフトしよう！

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Gold driver
ja: ゴールド・ドライバー

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Win against at least 3 AIs in normal race, time-trial, and follow the leader.
ja: ノーマルレース、タイムトライアル、リーダーに続けで3人のAIに勝利しよう！

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Powerup Love
ja: パワーアップ・マニア

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Use 10 or more powerups in a race.
ja: 1レース中に10個以上のパワーアップアイテムを使おう！

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Unstoppable
ja: 止められない！

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Win 5 single races in a row against at least 3 AIs. Beware, restarting a race counts as a loss.
ja: 5シングルレースで3人のAIに5連勝しよう！レースをやり直すと無効になっちゃうぞ！

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Banana Lover
ja: バナナ大好き

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Collect at least 5 bananas in one race.
ja: 1レース中にバナナに5回接触しよう！

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: It's secret
ja: ひ・み・つ

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Really ... a secret.
ja: ホントにひみつ。

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Mosquito Hunter
ja: ハエハンター

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Take your opponents for mosquitos! With the swatter, squash them at least 5 times in a race.
ja: ライバルはみんなハエだ！ハエ叩きで5人以上ぶっつぶそう！

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Beyond Luck
ja: ラッキー！

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Win 10 single races in a row in Expert or SuperTux against at least 5 AIs. Beware, restarting a race counts as a loss.
ja: 上級やスーパータックス級のシングルレースで5人のAIに10連勝しよう！レースをやり直すと無効になっちゃうぞ！

note: I18N: ./data/grandprix/1_penguinplayground.grandprix
en: Penguin Playground
ja: ペンギンの遊び場

note: I18N: ./data/grandprix/2_offthebeatentrack.grandprix
en: Off the Beaten Track
ja: オフロード・レース

note: I18N: ./data/grandprix/3_tothemoonandback.grandprix
en: To the Moon and Back
ja: 月への往復

note: I18N: ./data/grandprix/4_atworldsend.grandprix
en: At World's End
ja: 世界の果て

note: I18N: ./data/gui/dialogs/addons_loading.stkgui I18N: Add-on screen action I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info action I18N: ./data/gui/dialogs/high_score_info_dialog.stkgui I18N: High score info screen action I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_info_dia
en: Back
ja: 戻る

note: I18N: ./data/gui/dialogs/addons_loading.stkgui I18N: Add-on screen action
en: Install
ja: インストール

note: I18N: ./data/gui/dialogs/addons_loading.stkgui I18N: Add-on screen action
en: Uninstall
ja: アンインストール

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/init_android.stkgui
en: Select a type of control that you prefer
ja: お好みのコントロールを選択

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/init_android.stkgui I18N: Control type I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Accelerometer
ja: スロットルレバー

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/init_android.stkgui I18N: Control type I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.
en: Gyroscope
ja: ジャイロスコープ

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/init_android.stkgui I18N: Control type
en: Steering wheel
ja: ハンドル

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/init_android.stkgui I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Auto acceleration
ja: 自動加速

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/init_android.stkgui
en: You can change it later in touch device settings.
ja: 後からタッチデバイス設定で変更できます。

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/init_android.stkgui I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings I18N: ./data/gui/dialogs/ka
en: Apply
ja: 適用

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui
en: Touch Device Settings
ja: タッチデバイス設定

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen I18N: ./data/gui/screens/help/help1.stkgui I18N: Tab in help menu I18N: ./data/gui/screens/help/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help/help4.stkgui I18N:
en: General
ja: 基本設定

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Device enabled
ja: デバイスの有効化

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Inverted buttons
ja: ボタンを反転

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Buttons scale
ja: ボタンの大きさ

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Advanced
ja: 詳細

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Deadzone
ja: デッドゾーン

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Sensitivity X
ja: X軸の感度

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Sensitivity Y
ja: Y軸の感度

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui
en: Restore defaults
ja: デフォルト設定に戻す

note: I18N: ./data/gui/dialogs/confirm_dialog.stkgui I18N: In a 'are you sure?' dialog I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings I18N: ./data/gui/dialogs/enter_address_dialog.stkgui I18N: 
en: Cancel
ja: キャンセル

note: I18N: ./data/gui/dialogs/confirm_dialog.stkgui I18N: In a 'are you sure?' dialog
en: Yes
ja: はい

note: I18N: ./data/gui/dialogs/confirm_resolution_dialog.stkgui I18N: In the 'confirm resolution' dialog, that's shown when switching resoluton
en: Revert
ja: 元に戻す

note: I18N: ./data/gui/dialogs/confirm_resolution_dialog.stkgui I18N: In the 'confirm resolution' dialog, that's shown when switching resoluton I18N: ./data/gui/dialogs/online/registration_terms.stkgui I18N: In the registration dialog
en: Accept
ja: 同意する

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui
en: Camera Settings
ja: カメラ設定

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera settings
en: Player camera
ja: プレイヤーカメラ

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen
en: FOV
ja: 視野

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen
en: Distance
ja: 距離

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen
en: Angle
ja: 角度

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen
en: Smooth camera
ja: スムーズカメラ

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera settings
en: Backward camera
ja: 後ろ向きのカメラ

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen
en: Follow ball in soccer mode
ja: サッカーモードでボールを追う

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen
en: Reset
ja: リセット

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui
en: Graphics Settings
ja: グラフィック設定

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Advanced pipeline (lights, etc.)
ja: 詳細なパイプライン(光など)

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Shadows
ja: 影

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Bloom
ja: ブルーム

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Light shaft (God rays)
ja: ライトシャフト(薄明光線)

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Ambient occlusion
ja: アンビエント・オクルージョン

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Depth of field
ja: フィールドの深み

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Glow (Outlines)
ja: 光(アウトライン)

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Anti-aliasing
ja: アンチエイリアシング

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Motion blur
ja: モーションブラー

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Image-based lighting
ja: イメージに基づくライティング

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Light Scattering
ja: 光散乱

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Animated characters
ja: キャラクターの動き

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Texture compression
ja: テクスチャー圧縮率

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Particle effects
ja: パーティクル効果

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Rendered image quality
ja: レンダリング品質

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Geometry detail
ja: 遠景の品質

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: * Restart STK to apply new settings
ja: ※新しい設定を適用するには、SuperTuxKartの再起動が必要です

note: I18N: ./data/gui/dialogs/debug_slider.stkgui I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_info.stkgui I18N: In the recovery dialog I18N: ./data/gui/dialogs/online/user_info_dialog.stkgui I18N: User info dialog
en: Close
ja: 閉じる

note: I18N: ./data/gui/dialogs/enter_address_dialog.stkgui I18N: In the enter address dialog I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_info_dialog.stkgui I18N: In the server info dialog
en: Join
ja: 参加

note: I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info action I18N: ./data/gui/screens/track_info.stkgui I18N: In the track info screen
en: Record the race for ghost replay
ja: ゴーストリプレイのためにレースを記録

note: I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info action
en: Watch replay only
ja: リプレイのみ見る

note: I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info action
en: Compare to another ghost
ja: 別のゴーストと比較する

note: I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info action I18N: ./data/gui/dialogs/high_score_info_dialog.stkgui I18N: High score info screen action I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I18N: Menu item I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_editor.stkgui
en: Remove
ja: 削除

note: I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info screen action
en: Compare ghost
ja: ゴーストと比較

note: I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info screen action I18N: ./data/gui/dialogs/high_score_info_dialog.stkgui I18N: High score info screen action I18N: ./data/gui/dialogs/select_challenge.stkgui I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix i
en: Start Race
ja: レースを開始

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/achievement_progress_dialog.stkgui I18N: Objective shown in achievement dialog
en: Goal
ja: ゴール

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/achievement_progress_dialog.stkgui I18N: Progress shown in achievement dialog I18N: Progress in achievement
en: Progress
ja: 更新

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/change_password.stkgui I18N: In the change password dialog
en: Password Change
ja: パスワード変更

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/change_password.stkgui I18N: In the change password dialog
en: Current Password
ja: 古いパスワード

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/change_password.stkgui I18N: In the change password dialog
en: New Password
ja: 新しいパスワード

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/change_password.stkgui I18N: In the change password dialog I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog
en: Confirm
ja: 確認

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/change_password.stkgui I18N: In the change password dialog I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_input.stkgui I18N: In the recovery dialog
en: Submit
ja: 送信

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button
en: Back to Race
ja: レースを続ける

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button
en: Quit Server
ja: サーバーを出る

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Show in network ingame dialog to allow user to go back to lobby to end spectating (for example)
en: Back to lobby
ja: ロビーに戻る

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button
en: Restart Race
ja: レースをやり直す

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button I18N: ./data/gui/dialogs/race_paused_dialog.stkgui
en: Give Up Race
ja: あきらめる

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.stkgui I18N: In the in-game dialog I18N: ./data/gui/dialogs/race_paused_dialog.stkgui I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen
en: Options
ja: 設定

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.stkgui I18N: In the in-game dialog I18N: ./data/gui/dialogs/race_paused_dialog.stkgui I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen
en: Help
ja: ヘルプ

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/player_rankings_dialog.stkgui I18N: In player rankings dialog
en: Top 10 players
ja: TOP10プレイヤー

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/player_rankings_dialog.stkgui
en: Refresh
ja: リフレッシュ

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_info.stkgui I18N: In the recovery dialog I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_input.stkgui
en: Account Recovery
ja: アカウントの回復

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_info.stkgui I18N: In the recovery dialog
en: You will receive an email with further instructions on how to reset your password. Please be patient and be sure to check your spam folder.
ja: パスワードのリセット方法をメールで送信します。スパムフォルダーに振り分けられた可能性があるのでそちらもご確認ください。

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_input.stkgui
en: Fill in the username and email address you supplied at registration to be able to reset your password.
ja: パスワードをリセットするため、ユーザー名とメールアドレスを入力してください。

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_input.stkgui I18N: In the recovery dialog I18N: ./data/gui/screens/options/user_screen_tab.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui
en: Username
ja: ユーザー名

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_input.stkgui I18N: In the recovery dialog I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog
en: Email
ja: メールアドレス

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/registration_terms.stkgui I18N: In the registration dialog
en: Terms and Agreement
ja: 利用規約

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/registration_terms.stkgui I18N: In the registration dialog
en: I agree to the above terms and am 13 years or older.
ja: 私は13歳以上で、上記の規約に同意します。

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: In the server configuration screen
en: Server Configuration
ja: サーバーの設定

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: In the server configuration screen I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: In the server creation screen
en: Difficulty
ja: 難易度

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Difficulty I18N: ./data/gui/dialogs/select_challenge.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: ./data/gui/screens/race_setup.stkgui
en: Novice
ja: 初級

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Difficulty I18N: ./data/gui/dialogs/select_challenge.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: ./data/gui/screens/race_setup.stkgui
en: Intermediate
ja: 中級

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Difficulty I18N: ./data/gui/dialogs/select_challenge.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: ./data/gui/screens/race_setup.stkgui
en: Expert
ja: 上級

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Difficulty I18N: ./data/gui/dialogs/select_challenge.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: ./data/gui/screens/race_setup.stkgui
en: SuperTux
ja: スーパータックス級

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: In the server configuration screen I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: In the server creation screen
en: Game mode
ja: ゲームモード

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Multiplayer game mode I18N: ./data/gui/screens/high_score_selection.stkgui I18N: In the high score selection screen I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: Game mode
en: Normal Race
ja: ノーマルレース

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Multiplayer game mode I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen I18N: ./data/gui/screens/high_score_selection.stkgui I18N: In the high score selection screen I18N: ./data/
en: Time Trial
ja: タイムトライアル

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Multiplayer game mode I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui
en: Battle
ja: バトル

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Multiplayer game mode I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: Game mode
en: Soccer
ja: サッカー

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_info_dialog.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog I18N: ./data/gui/screens/options/user_screen_tab.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui
en: Password
ja: パスワード

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_info_dialog.stkgui I18N: In the server info dialog
en: Bookmark this server
ja: このサーバーをブックマークする

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/splitscreen_player_dialog.stkgui I18N: Splitscreen player in network
en: Add player
ja: プレイヤーを追加

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/splitscreen_player_dialog.stkgui I18N: Splitscreen player in network
en: Name
ja: 名前

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/splitscreen_player_dialog.stkgui I18N: Splitscreen player in network
en: Handicap
ja: ハンデ

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/splitscreen_player_dialog.stkgui I18N: Splitscreen player in network
en: Press the 'All players ready' button after the player list is ready.
ja: 全てのプレイヤーが揃ったら、「全員準備OK！」ボタンを押してください。

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/splitscreen_player_dialog.stkgui I18N: Splitscreen player in network
en: Clear players
ja: プレイヤーを消す

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/splitscreen_player_dialog.stkgui I18N: Splitscreen player in network
en: All players ready
ja: 全員準備OK！

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/user_info_dialog.stkgui I18N: User info dialog
en: User Info
ja: ユーザー情報

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/user_info_dialog.stkgui I18N: User info dialog
en: Remove Friend
ja: フレンドを削除

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/user_info_dialog.stkgui I18N: User info dialog
en: Add Friend
ja: フレンドを追加

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/user_info_dialog.stkgui I18N: User info dialog
en: Accept Invite
ja: 招待を受け入れる

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/user_info_dialog.stkgui I18N: User info dialog
en: Decline Invite
ja: 招待を断る

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/user_info_dialog.stkgui I18N: User info dialog
en: View Profile
ja: プロフィールを見る

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/vote_dialog.stkgui I18N: In the vote dialog
en: Vote
ja: 投票

note: I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.stkgui I18N: ./data/gui/dialogs/race_paused_dialog.stkgui
en: Paused
ja: ポーズ

note: I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.stkgui I18N: In the in-game dialog
en: Back to Game
ja: ゲームを続ける

note: I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.stkgui I18N: In the in-game dialog
en: Back to menu
ja: メニューに戻る

note: I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.stkgui I18N: In the in-game dialog
en: Select kart
ja: カートを選択

note: I18N: ./data/gui/dialogs/press_a_key_dialog.stkgui I18N: When changing input configurations
en: Press fully and release...
ja: しっかり押し込んでから放してください…

note: I18N: ./data/gui/dialogs/press_a_key_dialog.stkgui I18N: When configuring input
en: Assign to ESC key
ja: Escキーに割り当てる

note: I18N: ./data/gui/dialogs/press_a_key_dialog.stkgui I18N: When configuring input
en: Assign nothing
ja: 何も割り当てない

note: I18N: ./data/gui/dialogs/select_challenge.stkgui I18N: ./data/gui/screens/race_setup.stkgui I18N: ./data/gui/screens/soccer_setup.stkgui
en: Race Setup
ja: レースの設定

note: I18N: ./data/gui/dialogs/tutorial_message_dialog.stkgui I18N: Button in tutorial I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_lose.stkgui I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_win.stkgui I18N: ./data/gui/screens/karts.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/network_karts.stkgui I18N: ./data/gui/screens/soccer_s
en: Continue
ja: 続ける

note: I18N: ./data/gui/screens/addons_screen.stkgui
en: SuperTuxKart Addons
ja: SuperTuxKart アドオン

note: I18N: ./data/gui/screens/addons_screen.stkgui I18N: In addons screen, in the filtering bar, to enable a filter that will show only recently updated items
en: Updated
ja: アップデート済み

note: I18N: ./data/gui/screens/addons_screen.stkgui I18N: In addons screen, in the filtering bar, to enable a filter that will show only items with good rating
en: Rating >=
ja: 評価 >=

note: I18N: ./data/gui/screens/addons_screen.stkgui I18N: In the addons screen
en: Karts
ja: カート

note: I18N: ./data/gui/screens/addons_screen.stkgui I18N: In the addons screen I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix info screen
en: Tracks
ja: コース

note: I18N: ./data/gui/screens/addons_screen.stkgui I18N: In the addons screen I18N: ./data/gui/screens/arenas.stkgui I18N: Section in arena tracks selection screen
en: Arenas
ja: アリーナ

note: I18N: ./data/gui/screens/addons_screen.stkgui I18N: In addons screen, above the list of addons to be installed
en: Installed
ja: インストール済み

note: I18N: ./data/gui/screens/arenas.stkgui I18N: track group I18N: ./data/gui/screens/easter_egg.stkgui I18N: track group name I18N: kart group name I18N: In the UI options, Camera setting: Standard
en: Standard
ja: 標準

note: I18N: ./data/gui/screens/arenas.stkgui I18N: track group I18N: ./data/gui/screens/easter_egg.stkgui I18N: track group name I18N: kart group name
en: Add-Ons
ja: アドオン

note: I18N: ./data/gui/screens/arenas.stkgui I18N: track group I18N: ./data/gui/screens/easter_egg.stkgui I18N: Time filters for add-ons I18N: name of the tab that will show arenas from all groups I18N: track group name I18N: name of the tab that will show tracks from all groups I18N: name of the tab that
en: All
ja: すべて

note: I18N: ./data/gui/screens/credits.stkgui I18N: Title in credits screen
en: Credits
ja: クレジット

note: I18N: ./data/gui/screens/cutscene.stkgui
en: Skip
ja: スキップ

note: I18N: ./data/gui/screens/easter_egg.stkgui I18N: Section in easter egg tracks selection screen I18N: ./data/gui/screens/tracks_and_gp.stkgui I18N: In the track and grand prix selection screen I18N: ./data/gui/screens/tracks.stkgui I18N: In the track selection screen
en: All Tracks
ja: すべてのコース

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I18N: Title in edit grand prix screen
en: Edit Grand Prix
ja: グランプリ編集

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I18N: Menu item
en: Move up
ja: 上に移動

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I18N: Menu item
en: Move down
ja: 下に移動

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I18N: Menu item I18N: ./data/gui/screens/options/user_screen_tab.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui
en: Add
ja: 追加

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I18N: Menu item I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_editor.stkgui
en: Edit
ja: 編集

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I18N: Menu item
en: Save
ja: 保存

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_track.stkgui I18N: In the edit track screen
en: Number of laps:
ja: ラップ数:

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_track.stkgui I18N: In the edit track screen
en: Reverse:
ja: 逆方向:

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen
en: Ghost Replay Selection
ja: ゴーストリプレイ選択

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen I18N: ./data/gui/screens/high_score_selection.stkgui I18N: In the high score selection screen I18N: Game mode
en: Egg Hunt
ja: エッグハント

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen
en: Only show the best times
ja: 自己ベストのみ表示

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen
en: Compare replay
ja: リプレイと比較する

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen
en: Only show replays matching the current difficulty
ja: 現在の難易度のリプレイのみ表示

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen
en: Only show replays matching the current version
ja: 現在のバーションのリプレイのみ表示

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen
en: Hide multiplayer replays
ja: マルチプレイヤーリプレイを非表示

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen
en: Record a ghost replay
ja: ゴーストリプレイを記録

note: I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix info screen
en: AI karts
ja: AIカート

note: I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix info screen
en: Reverse
ja: 逆方向

note: I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix info screen I18N: In track screen
en: Maximum time (min.)
ja: 最高時間 （分）

note: I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix info screen
en: Track group
ja: コース集

note: I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix info screen
en: Continue saved GP
ja: 保存したグランプリを続ける

note: I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_editor.stkgui I18N: Title in grand prix editor screen
en: Grand Prix editor
ja: グランプリエディター

note: I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_editor.stkgui I18N: Menu item
en: New
ja: 新規

note: I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_editor.stkgui I18N: Menu item
en: Copy
ja: コピー

note: I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_editor.stkgui I18N: Menu item I18N: ./data/gui/screens/options/user_screen_tab.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui
en: Rename
ja: 名前を変更

note: I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_lose.stkgui I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_win.stkgui
en: Save Grand Prix
ja: グランプリを保存

note: I18N: ./data/gui/screens/help/help1.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help/help5.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help/help6.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help/help7.stkgui
en: SuperTuxKart Help
ja: ヘルプ

note: I18N: ./data/gui/screens/help/help1.stkgui I18N: Tab in help menu I18N: ./data/gui/screens/help/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help/help5.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help/help6.stkgui I18N: ./data/gui/sc
en: Game Modes
ja: ゲームモード

note: I18N: ./data/gui/screens/help/help1.stkgui I18N: Tab in help menu I18N: ./data/gui/screens/help/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help/help5.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help/help6.stkgui I18N: ./data/gui/sc
en: Powerups
ja: パワーアップ

note: I18N: ./data/gui/screens/help/help1.stkgui I18N: Tab in help menu I18N: ./data/gui/screens/help/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help/help5.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help/help6.stkgui I18N: ./data/gui/sc
en: Bananas
ja: バナナ

note: I18N: ./data/gui/screens/help/help1.stkgui I18N: Tab in help menu I18N: ./data/gui/screens/help/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help/help5.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help/help6.stkgui I18N: ./data/gui/sc
en: Story Mode
ja: ストーリー

note: I18N: ./data/gui/screens/help/help1.stkgui I18N: Tab in help menu I18N: ./data/gui/screens/help/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help/help5.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help/help6.stkgui I18N: ./data/gui/sc
en: Kart classes
ja: カートの種類

note: I18N: ./data/gui/screens/help/help1.stkgui I18N: Tab in help menu I18N: ./data/gui/screens/help/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help/help5.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help/help6.stkgui I18N: ./data/gui/sc
en: Multiplayer
ja: マルチプレイヤー

note: I18N: ./data/gui/screens/help/help1.stkgui
en: Start the tutorial
ja: チュートリアルをはじめる

note: I18N: ./data/gui/screens/help/help1.stkgui I18N: In the help menu
en: Collect blue gift boxes, they will give you powerups.
ja: 青いプレゼントを集めよう、中には武器や色んなパワーアップが入ってるよ。

note: I18N: ./data/gui/screens/help/help1.stkgui I18N: In the help menu
en: Avoid bananas!
ja: バナナを避けよう！

note: I18N: ./data/gui/screens/help/help1.stkgui I18N: In the help menu
en: Collecting nitro allows you to get speed boosts whenever you wish by pressing the appropriate key or button. You can see your current level of nitro in the gauge at the bottom-right of the race screen.
ja: ニトロを集めてニトロボタンを押すとスピードアップします。
    画面の右下にあるメーターで現在のニトロの量を見ることができます。
    ニトロボタンは操作設定で表示されるものにならってます。

note: I18N: ./data/gui/screens/help/help1.stkgui I18N: In the help menu
en: If you see a button with a lock like this one, you need to complete a challenge to unlock it.
ja: この鍵の付いてるボタンを見かけたら条件を達成してアンロックしよう！

note: I18N: ./data/gui/screens/help/help1.stkgui I18N: In the help menu
en: You can skid by pressing a special key or button. Successive short skids help to take sharp turns; while medium skids will boost your speed, long skids more so. You can't stop turning while skidding, so orient your kart carefully before!
ja: ドリフトボタンを押すとドリフトが出来ます。小刻みにドリフトをすることで小回りもできます。ドリフトを続けて黄色い火花が出る時に放すと、スピードアップします。赤い火花が出るまでするとさらに強くスピードアップします。ドリフト中は常に曲がっている状態なので方向をうまく決めてからドリフトしましょう。

note: I18N: ./data/gui/screens/help/help1.stkgui I18N: In the help menu
en: You can get a startup boost by pressing the accelerate button at 'Set!', before the race's start.
ja: レースが始まる直前「よーい」の時に加速ボタンを長押してスタートダッシュができます。

note: I18N: ./data/gui/screens/help/help1.stkgui I18N: in the help screen
en: * Current key bindings can be seen/changed in the Options menu
ja: 現在のキーバインドは設定で変更できます

note: I18N: ./data/gui/screens/help/help2.stkgui
en: SuperTuxKart features several game modes:
ja: SuperTuxKartは複数のゲームモードを提供しています:

note: I18N: ./data/gui/screens/help/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: Regular Race: All blows allowed, so collect powerups and use them smartly!
ja: ノーマルレース: パワーアップは全部許可されてるのでうまく使いましょう！

note: I18N: ./data/gui/screens/help/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: Time Trial: Contains no powerups, so only your driving skills matter!
ja: タイムトライアル: パワーアップ抜きなので、運転スキルが大事です！

note: I18N: ./data/gui/screens/help/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: Follow the leader: Run for second place, as the last kart will be disqualified every time the counter hits zero. Beware: going in front of the leader will get you eliminated too!
ja: リーダーに続け: カウントダウンが0になるごとに最下位のカートは失格になるので、2位を保つようにしましょう。リーダーまで通り過ぎるのも失格と見なされるのでご注意ください。

note: I18N: ./data/gui/screens/help/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: There are 3 types of battle mode: In 3 Strikes Battle, you need to hit others with weapons until they lose all their lives. In Free-For-All, the player who hits others the most will win in a given hit or time limit. In Capture The Flag, your team needs to bring the flag of the other team to your own flag base, as long as your flag is not captured by the other team.
ja: バトルモードは3種類: 3ストライクバトルでは、相手がライフを全部失くすまでアイテムで攻撃しよう。フリーフォーオールでは、時間が切れるまで相手を最も攻撃できるプレイヤーが勝つ。「旗を取れ」では自分チームの旗が相手チームに取られていない限り、相手のチームの旗を自分チームの基地に持っていくのが目的です。

note: I18N: ./data/gui/screens/help/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: Soccer: Use your kart to push the ball into the goal.
ja: サッカー: カートを使ってボールをゴールに押し込もう。

note: I18N: ./data/gui/screens/help/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: Egg hunt: Explore tracks to find all hidden eggs.
ja: 卵狩り: トラックを探検して、すべての卵を見つけよう!

note: I18N: ./data/gui/screens/help/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: Ghost replay: Race against ghost replays in time-trial or egg hunt mode, and record your own!
ja: ゴーストリプレイ: タイムトライアルや卵狩りモードでゴーストリプレイとレースできる。自分のタイムトライアルを記録する事も可能です！

note: I18N: ./data/gui/screens/help/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: Lap Trial: Complete as many laps as possible in a given amount of time.
ja: ラップトライアル： 一定時間内にできるだけ多く周回する。

note: I18N: ./data/gui/screens/help/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: * Many of these game modes can also be played in a Grand Prix fashion: instead of playing a single race, you play many in a row. The better you rank, the more points you get. In the end, the player with the most points wins the cup.
ja: ※このゲームモードの多くはグランプリでもプレイできます: 特別レースをプレイする代わりに、複数のコースを連続でプレイできます。順位がよいほどポイントが上がる。遂にポイントの一番多いプレイヤーが勝利します。

note: I18N: ./data/gui/screens/help/help3.stkgui I18N: In the help menu
en: To help you win, there are some powerups you can collect:
ja: 勝利するのに回収できるパワーアップがあります:

note: I18N: ./data/gui/screens/help/help3.stkgui
en: BubbleGum - protect yourself with a shield, or use while looking back to leave a sticky pink puddle behind you.
ja: 風船ガム - 身を守るために使うことができ、後ろに足止めガムとして落とすことも出来ます。

note: I18N: ./data/gui/screens/help/help3.stkgui
en: Zipper - will give you a strong speed boost. But beware of not losing control of your kart!
ja: ジッパー　使うとカートが急加速します。制御が難しくなるのでご注意ください。

note: I18N: ./data/gui/screens/help/help3.stkgui
en: Cake - thrown at the closest rival, best on short ranges and long straights. It also affects other karts close to the explosion.
ja: ケーキ　ライバルのカートに投げつけると爆発します。相手の近くにいる時や真っすぐな道で使うと効率的です。爆風で近くにいるカートにも有効です。

note: I18N: ./data/gui/screens/help/help3.stkgui
en: Plunger - throw straight to pull an opponent back, or throw while looking back to make one lose sight.
ja: きゅうばん - 目の前にいるライバルのカートに投げつけると相手を後ろへ引っ張り、後ろに投げつけると相手の視界を塞ぐことができます。

note: I18N: ./data/gui/screens/help/help3.stkgui
en: Bowling Ball - goes straight until it strikes, it can bounce off walls. If you are looking back, it will be thrown backwards.
ja: ボウリングボール、当たるまで真っすぐ転び、壁に当たると跳ね返ります。後ろを向くと後ろへ投げつけることが出来ます。

note: I18N: ./data/gui/screens/help/help3.stkgui
en: Parachute - slows down all karts in a better position.
ja: パラシュート - 順位が高いカートを急減速させます。

note: I18N: ./data/gui/screens/help/help3.stkgui
en: Swapper - gift boxes are transformed into bananas, nitro cans into bubblegums, and vice versa for a short time.
ja: スワッパー、使うと箱がバナナ、ニトロが風船ガムにそれぞれ入れ替わります。

note: I18N: ./data/gui/screens/help/help3.stkgui
en: Basket Ball - bounces after the leader, and might squash and slow down karts down on the way.
ja: バスケットボール - 一番前の人を追いかけて爆発して攻撃し、進路上に他のカートがいたらおしつぶします。

note: I18N: ./data/gui/screens/help/help3.stkgui
en: Swatter - will squash karts close by, slowing them down. Can also be used to remove parachutes and bombs.
ja: ハエたたき - 近寄るカートをぶっ潰していきます。カートにくっ付いたパラシュートと爆弾を払いのけることもできますよ。

note: I18N: ./data/gui/screens/help/help4.stkgui
en: Hitting a banana can result in one of the following being attached to the kart:
ja: バナナを踏んでしまうと下記のものの一つがキミのカートにくっ付いて、走りをジャマします:

note: I18N: ./data/gui/screens/help/help4.stkgui I18N: In the help menu
en: Anchor - slows down the kart suddenly.
ja: イカリ、カートを激しく減速させます。

note: I18N: ./data/gui/screens/help/help4.stkgui I18N: In the help menu
en: Parachute - slows down the kart, more progressively than the anchor. The faster you go, the stronger it slows you down.
ja: パラシュート、イカリと同様にカートを減速させますが、こちらは徐々に減速します。カートのスピードが高いほど大きく減速します。

note: I18N: ./data/gui/screens/help/help4.stkgui I18N: In the help menu
en: Bomb - detonates after some amount of time, throwing the kart up in the air. Bump into another kart to transfer the bomb to it.
ja: 爆弾、時間が経過したら爆発してカートが空中にぶっ飛ばされます。ライバルカートにぶつかって、相手に押し付けましょう！

note: I18N: ./data/gui/screens/help/help5.stkgui
en: The evil Nolok has captured Gnu! Here are a few tips to help you:
ja: ノロクのやつはグヌーをさらった！ここにあるヒントを読んで、グヌーを救出しよう！

note: I18N: ./data/gui/screens/help/help5.stkgui I18N: In the help menu
en: This icon on the minimap shows the available challenges you've not completed. In the top-right of the screen, it also tells you how many points you currently have. Complete as many challenges as possible, and Nolok will accept to race against you. Win to liberate Gnu!
ja: ミニマップのアイコンはまだクリアしてないチャレンジを表しています。画面の上右の数字は、現在のあなたのポイントです。全てのチャレンジをクリアしてノロクとのレースに挑むことが出来ます。ノロクを打ち倒し、グヌーを救出しましょう！

note: I18N: ./data/gui/screens/help/help5.stkgui I18N: In the help menu
en: When you complete a challenge, you get a cup. Each cup is worth several points. The higher the difficulty you completed the challenge in, the better the cup and the more points it is worth.
ja: チャレンジをクリアするとカップを手に入ります。このカップはノロークに挑戦するためのポイントに換算されます。より難しいチャレンジをクリアすることでポイントの高いカップをもらえます。

note: I18N: ./data/gui/screens/help/help5.stkgui I18N: In the help menu
en: When you get the number of points indicated below this icon, you'll be gifted a surprise. There are several to collect.
ja: このアイコンの下に表示されているポイントを集めると、嬉しいプレセントを手に入ります。全てのプレゼントを手に入れよう。

note: I18N: ./data/gui/screens/help/help6.stkgui
en: Not all karts drive the same! They belong to classes with several differences:
ja: カートは一緒ではありません！種類によって違いがあります。

note: I18N: ./data/gui/screens/help/help6.stkgui I18N: In the help menu
en: Mass - there are three classes of karts, depending on their mass: light, medium and heavy. Heavier karts are less affected by parachutes and are more resistant to explosions.
ja: 質量－カートは3種類あって、質量によって分類されます:　軽量、中量、重量。重いカートの方がパラシュートに影響されにくく、爆発に強いです。

note: I18N: ./data/gui/screens/help/help6.stkgui I18N: In the help menu
en: Acceleration - especially useful at start, after an accident, or in tracks with a lot of sharp curves. The lighter the kart, the faster it accelerates, especially at low speeds.
ja: 加速 - 特に事故の後、急カーブの多いトラック、スタートする時に効率的です。カートは軽いほど、特に低速で加速するのが速いです。

note: I18N: ./data/gui/screens/help/help6.stkgui I18N: In the help menu
en: Max speed - the higher it is, the faster the kart can go. Especially useful in tracks with straight lines and gentle curves. Heavier karts have a higher top speed.
ja: 最高速度 - 高いほどカートは速く移動できます。 直線と緩やかなカーブがあるトラックで特に便利です。 重いカートは最高速度が速くなります。

note: I18N: ./data/gui/screens/help/help6.stkgui I18N: In the help menu
en: Nitro efficiency - The higher it is, the more speed you get from a can of nitro. A lighter kart will have higher nitro efficiency.
ja: ニトロ効率：高ければ高いほど、缶一つでスピードが出ます。軽いカートの方がニトロ効率が高いです。

note: I18N: ./data/gui/screens/help/help6.stkgui I18N: In the help menu
en: If you follow closely another kart for a few seconds, you'll get a slipstream speed bonus when you overtake it. The lighter your kart, the easier it is.
ja: 数秒間相手カートの後ろにつくことで、そのカートを追い越すときスリップストリームスピードボーナスを得られます。 カートが軽いほど簡単です。

note: I18N: ./data/gui/screens/help/help7.stkgui I18N: In the help menu
en: SuperTuxKart can be played in multiplayer mode online...:
ja: SuperTuxKartをマルチプレイヤーで遊ぶ方法:

note: I18N: ./data/gui/screens/help/help7.stkgui I18N: In the help menu
en: First, select the 'online' icon in the main menu. Choose either local networking, or global networking (requires internet to be enabled in the options). Then, you can either create your own server with custom options, or search among a list of existing servers to join. Some of them are recommended servers with optionally ranked races.
ja: 最初に、メインメニューの 'オンライン'アイコンを選択します。 近くの人と遊ぶ または 世界中の人と遊ぶを選択します（オプションでインターネットを有効にする必要があります）。 その後、カスタムオプションを使用して独自のサーバーを作成するか、既存のサーバーの一覧から検索して参加することができます。 そのうちのいくつかは、オプションでランク付けされたレースがある推奨サーバーです。

note: I18N: ./data/gui/screens/help/help7.stkgui I18N: In the help menu
en: Once in a server, a race will begin once its owner (symbolized with the crown) decides so. Official servers may auto-start races only when there are enough players. Then, you can choose your kart and vote for the next track to race on. An addon track is allowed only if it exists on all joined players and the server.
ja: レースはいつ始まるかはサーバーの所有者（冠のマークが付いてる人）が決めます。公式サーバーでは、プレイヤーがある程度いれば自動でレースが始まります。レース開始前にカートを選び、レースコースの投票を行います。なお、アドオンコースはサーバー内の全プレイヤーが同じアドオンを持ってる場合のみ選べます。

note: I18N: ./data/gui/screens/help/help7.stkgui I18N: In the help menu
en: ... or on the same device:
ja: 同じデバイスでの遊び方:

note: I18N: ./data/gui/screens/help/help7.stkgui I18N: In the help menu
en: First, you will need several input devices. Use the input configuration screen to set them up. Multiple gamepads or joysticks are ideal: on keyboard(s), each player will need a different set of keys, and most keyboards are not appropriate for multiplayer because they don't support multiple simultaneous keypresses.
ja: 複数人で遊ぶ場合いくつかの入力デバイスが必要です。複数のゲームパッドやジョイスティックが最適：一つのキーボードを二人で使うことも可能ですが、大体のキーボードは複数キーの同時押しをサポートしないので各プレイヤーの操作キーが重ならないように設定してください。

note: I18N: ./data/gui/screens/help/help7.stkgui I18N: In the help menu
en: When input devices are configured, select the 'Splitscreen Multiplayer' icon in the main menu. Each player can press the 'fire' key of their gamepad or keyboard to join the game, and use their input device to select their kart. The game continues when everyone selected their kart. Note that the mouse may not be used for this operation.
ja: 入力デバイスの設定が終わったら、メインメニューでスプリットスクリーンマルチプレイヤーを選択してください。各プレイヤーはゲームパッドやキーボードの「ファイヤー」キーを押すことでゲームに参加し、入力デバイスを使ってカートを選択することができます。各プレイヤーはカートを選択したらゲームが始まります。マウスで操作できないので注意してください。

note: I18N: ./data/gui/screens/high_score_selection.stkgui I18N: In the high score selection screen
en: High Score Selection
ja: ハイスコア選択

note: I18N: ./data/gui/screens/high_score_selection.stkgui I18N: In the high score selection screen I18N: Game mode I18N: Lap Trial: Complete as many laps as possible in a given amount of time.
en: Lap Trial
ja: ラップトライアル

note: I18N: ./data/gui/screens/high_score_selection.stkgui I18N: In the high score selection screen I18N: ./data/gui/screens/tracks_and_gp.stkgui I18N: In the track and grand prix selection screen
en: Grand Prix
ja: グランプリ

note: I18N: ./data/gui/screens/karts.stkgui I18N: In the kart selection (player setup) screen I18N: ./data/gui/screens/online/network_karts.stkgui
en: Choose a Kart
ja: カートを選んでね！

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: Main menu button
en: Singleplayer
ja: 一人で遊ぶ

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: Main menu button
en: Splitscreen Multiplayer
ja: オフライン対戦

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: Main menu button I18N: ./data/gui/screens/online/online.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options/user_screen_tab.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui
en: Online
ja: オンライン

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: Main menu button
en: Addons
ja: アドオン

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen
en: Tutorial
ja: チュートリアル

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen
en: High Scores
ja: ハイスコア

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen I18N: ./data/gui/screens/online/profile_achievements_tab.stkgui I18N: Section in the profile screen
en: Achievements
ja: 実績

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen
en: Grand Prix Editor
ja: グランプリエディター

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen
en: About
ja: 作者について

note: I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: In the server creation screen
en: Server Creation
ja: サーバー作成

note: I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: In the server creation screen
en: Name of the server
ja: サーバー名

note: I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: In the server creation screen
en: Max. number of players
ja: 最大限のプレイヤーの人数

note: I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: In the server creation screen
en: Password for private server (optional)
ja: プライベートサーバーのパスワード（任意）

note: I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: In the server creation screen
en: Create
ja: 作成

note: I18N: ./data/gui/screens/online/lan.stkgui
en: Local Networking
ja: 近くの人と遊ぶ

note: I18N: ./data/gui/screens/online/lan.stkgui I18N: In the online multiplayer screen I18N: ./data/gui/screens/online/profile_servers.stkgui
en: Find Server
ja: サーバーを見つける

note: I18N: ./data/gui/screens/online/lan.stkgui I18N: In the online multiplayer screen I18N: ./data/gui/screens/online/profile_servers.stkgui
en: Create Server
ja: サーバーを作る

note: I18N: ./data/gui/screens/online/networking_lobby.stkgui I18N: In networking lobby I18N: In the networking lobby
en: Lobby
ja: ロビー

note: I18N: ./data/gui/screens/online/networking_lobby.stkgui I18N: In the network lobby I18N: In networking lobby to configuration server settings
en: Configuration
ja: 設定

note: I18N: ./data/gui/screens/online/networking_lobby.stkgui I18N: In the network lobby
en: Start race
ja: レースを開始

note: I18N: ./data/gui/screens/online/online.stkgui I18N: In the networking menu
en: Enable splitscreen or player handicaps
ja: 分割画面やプレイヤーハンデを有効にする

note: I18N: ./data/gui/screens/online/online.stkgui I18N: Networking menu button
en: Local networking
ja: 近くの人と遊ぶ

note: I18N: ./data/gui/screens/online/online.stkgui I18N: Networking menu button
en: Global networking
ja: 世界中の人と遊ぶ

note: I18N: ./data/gui/screens/online/online.stkgui I18N: Networking menu button
en: Enter server address
ja: サーバーのアドレスを入力

note: I18N: ./data/gui/screens/online/online.stkgui I18N: Networking menu button
en: Your profile
ja: あなたのプロフィール

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_achievements_tab.stkgui I18N: In the achievements screen
en: Player rankings
ja: プレイヤーランキング

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_friends.stkgui I18N: Section in the profile screen
en: Friends
ja: フレンド

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_friends.stkgui I18N: In the profile screen
en: Look for more friends:
ja: 友達を探す:

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_friends.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/user_search.stkgui
en: Search
ja: 検索

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_servers.stkgui
en: Global Networking
ja: 世界中の人と遊ぶ

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_servers.stkgui I18N: In the online multiplayer screen
en: Quick Play
ja: クィックプレイ

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_settings.stkgui I18N: Section in the profile screen
en: Account Settings
ja: アカウント設定

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_settings.stkgui I18N: In the online account settings screen
en: Password:
ja: パスワード:

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_settings.stkgui
en: Change
ja: 変更

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_settings.stkgui I18N: In the online account settings screen
en: E-mail:
ja: Eメール:

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog
en: Create User
ja: ユーザーを作成

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: Section in the register screen
en: New Online Account
ja: 新しいオンラインアカウント

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: Section in the register screen
en: Existing Online Account
ja: 現存のオンラインアカウント

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: Section in the register screen
en: Offline Account
ja: オフラインアカウント

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog
en: Local Name
ja: ローカル名

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog
en: Online Username
ja: オンラインユーザー名

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options/user_screen_tab.stkgui I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui
en: Reset password
ja: パスワードをリセット

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog
en: You can play without creating an online account by selecting an offline account. Though then you can not connect to friends, vote for addons etc. Please read our privacy statement at https://privacy.supertuxkart.net
ja: オフラインアカウントを選択すれば、オンラインアカウントを作成せずにプレイできます。ただし、フレンドとの接続やアドオンへの投票などはできません。プライバシーに関する声明は、 https://privacy.supertuxkart.net をお読みください。

note: I18N: ./data/gui/screens/online/server_selection.stkgui
en: Server Selection
ja: サーバー選択

note: I18N: ./data/gui/screens/online/server_selection.stkgui I18N: In the server selection screen
en: Show private server(s)
ja: プライベートサーバーを表示

note: I18N: ./data/gui/screens/online/server_selection.stkgui I18N: In the server selection screen
en: Use IPv6 connection
ja: IPv6接続を使う

note: I18N: ./data/gui/screens/online/user_search.stkgui
en: User search
ja: ユーザー検索

note: I18N: ./data/gui/screens/options/options_audio.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options/options_display.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options/options_input.stkgui I18N: ./data/gui/screens/
en: SuperTuxKart Options
ja: 設定

note: I18N: ./data/gui/screens/options/options_audio.stkgui I18N: Section in the settings menu I18N: ./data/gui/screens/options/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options/options_display.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options/options_inp
en: Graphics
ja: グラフィックス

note: I18N: ./data/gui/screens/options/options_audio.stkgui I18N: Section in the settings menu I18N: ./data/gui/screens/options/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options/options_display.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options/options_inp
en: Audio
ja: オーディオ

note: I18N: ./data/gui/screens/options/options_audio.stkgui I18N: Section in the settings menu I18N: ./data/gui/screens/options/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options/options_display.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options/options_inp
en: Interface
ja: インターフェース

note: I18N: ./data/gui/screens/options/options_audio.stkgui I18N: Section in the settings menu I18N: ./data/gui/screens/options/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options/options_display.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options/options_inp
en: Players
ja: プレイヤー

note: I18N: ./data/gui/screens/options/options_audio.stkgui I18N: Section in the settings menu I18N: ./data/gui/screens/options/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options/options_display.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options/options_inp
en: Controls
ja: 操作

note: I18N: ./data/gui/screens/options/options_audio.stkgui I18N: Section in the settings menu I18N: ./data/gui/screens/options/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options/options_display.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options/options_inp
en: Language
ja: 言語

note: I18N: ./data/gui/screens/options/options_audio.stkgui I18N: In the audio options screen
en: Music
ja: BGM

note: I18N: ./data/gui/screens/options/options_audio.stkgui I18N: In the audio options screen I18N: in the graphical options tooltip; indicates a graphical feature is enabled
en: Enabled
ja: 有効

note: I18N: ./data/gui/screens/options/options_audio.stkgui I18N: In the audio options screen
en: Volume
ja: 音量

note: I18N: ./data/gui/screens/options/options_audio.stkgui I18N: In the audio options screen
en: Sound Effects
ja: 効果音

note: I18N: ./data/gui/screens/options/options_device.stkgui I18N: In the input configuration screen
en: Delete Configuration
ja: 設定を削除する

note: I18N: ./data/gui/screens/options/options_device.stkgui I18N: In the input configuration screen I18N: button to disable a keyboard configuration
en: Disable Configuration
ja: 設定を無効にする

note: I18N: ./data/gui/screens/options/options_device.stkgui I18N: In the input configuration screen
en: Back to device list
ja: デバイスリストに戻る

note: I18N: ./data/gui/screens/options/options_device.stkgui I18N: In the input configuration screen
en: Rename Configuration
ja: 設定の名前を変更する

note: I18N: ./data/gui/screens/options/options_device.stkgui I18N: In the input configuration screen, for gamepad
en: Enable force feedback (if supported)
ja: フォースフィードバックを有効にする(サポートされている場合)

note: I18N: ./data/gui/screens/options/options_display.stkgui I18N: In the display settings
en: Resolution
ja: 画面の解像度

note: I18N: ./data/gui/screens/options/options_display.stkgui I18N: In the display settings
en: Fullscreen
ja: フルスクリーン

note: I18N: ./data/gui/screens/options/options_display.stkgui I18N: In the display settings
en: Remember window location
ja: ウィンドウの位置を記憶させる

note: I18N: ./data/gui/screens/options/options_display.stkgui I18N: In the display settings
en: Apply new resolution
ja: 新しい解像度を適用する

note: I18N: ./data/gui/screens/options/options_display.stkgui I18N: In the display settings
en: Splitscreen Multiplayer layout
ja: オフライン対戦・レイアウト

note: I18N: ./data/gui/screens/options/options_general.stkgui I18N: In the general settings
en: Internet options
ja: インターネット設定

note: I18N: ./data/gui/screens/options/options_general.stkgui I18N: In the general settings
en: Always show login screen
ja: いつもログイン画面を表示

note: I18N: ./data/gui/screens/options/options_general.stkgui I18N: In the general settings
en: Connect to the Internet
ja: インターネットに接続する

note: I18N: ./data/gui/screens/options/options_general.stkgui I18N: In the general settings
en: Miscellaneous options
ja: いろいろな設定

note: I18N: ./data/gui/screens/options/options_general.stkgui I18N: In the general settings
en: Enable per-player handicaps
ja: プレイヤーハンデを有効にする

note: I18N: ./data/gui/screens/options/options_general.stkgui I18N: For mobile version for STK, uninstall the downloaded assets
en: Uninstall full game assets
ja: フルゲームアセットをアンインストール

note: I18N: ./data/gui/screens/options/options_input.stkgui I18N: In the input configuration screen
en: Press enter or double-click on a device to configure it
ja: 選択項目を Enter またはダブルクリックするとキー設定を行います

note: I18N: ./data/gui/screens/options/options_input.stkgui I18N: In the input configuration screen
en: Add a device
ja: デバイスを追加

note: I18N: ./data/gui/screens/options/options_input.stkgui I18N: In the input configuration screen
en: * Which config to use will be inferred from which 'Select' key is pressed to join the game.
ja: ※どのキーコンフィグを使用するかは、ゲーム参加時に押された[決定]キーで決められます。

note: I18N: ./data/gui/screens/options/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Skin
ja: スキン

note: I18N: ./data/gui/screens/options/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Minimap
ja: ミニマップ

note: I18N: ./data/gui/screens/options/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Font size
ja: フォントサイズ

note: I18N: ./data/gui/screens/options/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Camera
ja: カメラ

note: I18N: ./data/gui/screens/options/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Custom...
ja: カスタム

note: I18N: ./data/gui/screens/options/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Display FPS
ja: FPS 表示

note: I18N: ./data/gui/screens/options/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Show other karts' held powerups
ja: 他のカートが持っているアイテムを表示

note: I18N: ./data/gui/screens/options/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Enable the story mode timer
ja: ストーリーモードタイマーを有効にする

note: I18N: ./data/gui/screens/options/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Enable the speedrun timer
ja: スピードランタイマーを有効にする

note: I18N: ./data/gui/screens/options/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Render resolution
ja: レンダリング解像度

note: I18N: ./data/gui/screens/options/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Graphical Effects Level
ja: 特殊効果レベル

note: I18N: ./data/gui/screens/options/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Blur Effects Level
ja: ぼかし効果のレベル

note: I18N: ./data/gui/screens/options/options_video.stkgui I18N: In the video options, maximum frame per second
en: Maximum FPS
ja: 最大FPS

note: I18N: ./data/gui/screens/options/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Custom settings...
ja: カスタマイズ...

note: I18N: ./data/gui/screens/options/user_screen_tab.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui
en: Remember password
ja: パスワードを記憶

note: I18N: ./data/gui/screens/options/user_screen_tab.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui
en: Delete
ja: 削除

note: I18N: ./data/gui/screens/options/user_screen_tab.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui
en: Kart color
ja: カートの色

note: I18N: ./data/gui/screens/race_setup.stkgui
en: Select a difficulty
ja: 難易度を選択

note: I18N: ./data/gui/screens/race_setup.stkgui
en: Select a game mode
ja: ゲームモードを選択

note: I18N: ./data/gui/screens/soccer_setup.stkgui I18N: In soccer setup screen
en: Use left/right to choose your team and press fire
ja: 左と右を使ってチームを選んでください

note: I18N: ./data/gui/screens/soccer_setup.stkgui I18N: In soccer setup screen
en: Red Team
ja: 赤チーム

note: I18N: ./data/gui/screens/soccer_setup.stkgui I18N: In soccer setup screen
en: Blue Team
ja: 青チーム

note: I18N: ./data/gui/screens/track_info.stkgui I18N: In the track info screen
en: Number of laps
ja: ラップ数

note: I18N: ./data/gui/screens/track_info.stkgui I18N: In the track info screen
en: Number of AI karts
ja: AIカートの数

note: I18N: ./data/gui/screens/track_info.stkgui I18N: In the track info screen
en: Number of blue team AI karts
ja: 青いAIカートの数

note: I18N: ./data/gui/screens/tracks_and_gp.stkgui I18N: In the track and grand prix selection screen
en: Random Grand Prix
ja: ランダムなグランプリ

note: I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: Used as a verb, appears on the main networking menu (login button)
en: Login
ja: ログイン

note: I18N: ./data/tips.xml
en: The UI skin can be changed in the UI options.
ja: UIスキンはUI設定で変更できます。

note: I18N: ./data/tips.xml
en: You can see other karts' powerups by enabling it in the UI options.
ja: UI設定を有効にすることでライバルカートのパワーアップを見ることができます。

note: I18N: ./data/tips.xml
en: The font size can be changed in the UI options.
ja: フォントサイズはUI設定で変更できます。

note: I18N: ./data/tips.xml
en: The help menu has lots of useful information.
ja: このメニューには役に立つ情報がたくさんあります。

note: I18N: ./data/tips.xml
en: In single-player, you can watch and challenge recorded time-trials.
ja: 一人プレイでは記録されたタイムトライアルを再生し挑戦することができます。

note: I18N: ./data/tips.xml
en: You can visit https://supertuxkart.net/ for more information about the game.
ja: ゲームの詳細な情報は、https://supertuxkart.net/をご覧ください。

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Short nitro boosts are more efficient.
ja: ニトロは少しずつ使うのが効率的です。

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Only use zippers when it is safe. Long straight lines are ideal.
ja: ジッパーを安全な場所で使ってください。長くて真っすぐな道がベスト。

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Don't use multiple zippers quickly in row, instead, wait until the speed boost wears off.
ja: たくさんのジッパーを持っているときは連続で使うより、スピードブーストが切れるまで待つのがベスト。

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Skidding makes you much faster, do it whenever safe.
ja: ドリフトをするとスピードアップします。安全な場所でドリフトしましょう。

note: I18N: ./data/tips.xml
en: The swatter can be used to remove bombs or parachutes.
ja: ハエ叩きは爆弾やパラシュートを外す効果があります。

note: I18N: ./data/tips.xml
en: You can't stop turning while skidding. Good kart orientation at the skid's start is paramount.
ja: ドリフト中は常にコーナリングします。ドリフトを始める時点で行く方向を考えておくのが何より重要です。

note: I18N: ./data/tips.xml
en: You get a startup boost if you start accelerating during "Set".
ja: よーいの時にアクセルを踏むとロケットスタートができます。

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Braking allows to get rid of parachutes quicker.
ja: 減速することでパラシュートをもっと速く外すことが出来ます。

note: I18N: ./data/tips.xml
en: First and foremost, focus on where your kart is going.
ja: 取り敢えず、カートの行く方向に集中してください。

note: I18N: ./data/tips.xml
en: The rescue key (button) is very useful.
ja: 救助キーは助けになります。

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Be careful when close to other karts, they may attack you!
ja: 他のカートに近づく時は気を付けましょう。攻撃されてしまうことがあります。

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Basketballs can be destroyed using precise backward shots with a bowling ball, cake, or plunger.
ja: バスケットボールはカップケーキ、きゅうばん、ボーリングボールを後ろ向きに投げることで破壊できます。

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Try to avoid crashing into the backs of other karts as this will slow you down.
ja: 他のカートの後部に衝突しないようにして、速度が低下するのを防ごう。

note: I18N: ./data/tips.xml
en: You can use bowling balls to push and block the ball.
ja: ボウリングボールをサッカーボールに投げつけてブロックすることができます。

note: I18N: ./data/tips.xml
en: In soccer, always work as a team for good results.
ja: サッカーでは、チームワークを意識すると効率的です。

note: I18N: ./data/tips.xml
en: If you miss the ball and an opponent is approaching, try hitting them with a powerup or block their way.
ja: 遠くにあるボールにライバルカートが接近する時、パワーアップで攻撃するか、道を遮って見てください。

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Good rotation of positions (attack and defense) is essential.
ja: 攻撃と防御、位置の上手な切り替えが不可欠です。

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Make sure to store at least 2 big cans worth of nitro.
ja: 大きいニトロを2つ以上取っておくようにしよう。

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Never use the three bowling balls all at the same time.
ja: 3個のボーリングボールを連続で使わないようにしよう。

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Don't get in the way of a teammate carrying the ball, though you can try to hit opponents attempting to stop them from scoring.
ja: ボールを持ってるチームメートのジャマをしては駄目ですが、ライバルチームがスコア出来ないようにライバルカートを攻撃してもいいです。

note: I18N: ../stk-assets/karts/adiumy/kart.xml I18N: ../supertuxkart-assets/karts/adiumy/kart.xml
en: Adiumy
ja: アディウミー

note: I18N: ../stk-assets/karts/amanda/kart.xml I18N: ../supertuxkart-assets/karts/amanda/kart.xml
en: Amanda
ja: アマンダ

note: I18N: ../stk-assets/karts/beastie/kart.xml I18N: ../supertuxkart-assets/karts/beastie/kart.xml
en: Godette
ja: ゴデット

note: I18N: ../stk-assets/karts/emule/kart.xml I18N: ../supertuxkart-assets/karts/emule/kart.xml
en: Emule
ja: エミュール

note: I18N: ../stk-assets/karts/gavroche/kart.xml I18N: ../supertuxkart-assets/karts/gavroche/kart.xml
en: Gavroche
ja: ガブローシュ

note: I18N: ../stk-assets/karts/gnu/kart.xml I18N: ../supertuxkart-assets/karts/gnu/kart.xml
en: Gnu
ja: グヌー

note: I18N: ../stk-assets/karts/hexley/kart.xml I18N: ../supertuxkart-assets/karts/hexley/kart.xml
en: Hexley
ja: ヘックスリー

note: I18N: ../stk-assets/karts/kiki/kart.xml I18N: ../supertuxkart-assets/karts/kiki/kart.xml
en: Kiki
ja: キキ

note: I18N: ../stk-assets/karts/konqi/kart.xml I18N: ../supertuxkart-assets/karts/konqi/kart.xml
en: Konqi
ja: コンキー

note: I18N: ../stk-assets/karts/nolok/kart.xml I18N: ../supertuxkart-assets/karts/nolok/kart.xml
en: Nolok
ja: ノロク

note: I18N: ../stk-assets/karts/pidgin/kart.xml I18N: ../supertuxkart-assets/karts/pidgin/kart.xml
en: Pidgin
ja: ピジン

note: I18N: ../stk-assets/karts/puffy/kart.xml I18N: ../supertuxkart-assets/karts/puffy/kart.xml
en: Puffy
ja: パフィー

note: I18N: ../stk-assets/karts/sara_the_racer/kart.xml I18N: ../supertuxkart-assets/karts/sara_the_racer/kart.xml
en: Pepper
ja: ペッパー

note: I18N: ../stk-assets/karts/sara_the_wizard/kart.xml I18N: ../supertuxkart-assets/karts/sara_the_wizard/kart.xml
en: Sara
ja: サラ

note: I18N: ../stk-assets/karts/suzanne/kart.xml I18N: ../supertuxkart-assets/karts/suzanne/kart.xml
en: Suzanne
ja: スーザン

note: I18N: ../stk-assets/karts/tux/kart.xml I18N: ../supertuxkart-assets/karts/tux/kart.xml
en: Tux
ja: タックス

note: I18N: ../stk-assets/karts/wilber/kart.xml I18N: ../supertuxkart-assets/karts/wilber/kart.xml
en: Wilber
ja: ウィルバー

note: I18N: ../stk-assets/karts/xue/kart.xml I18N: ../supertuxkart-assets/karts/xue/kart.xml
en: Xue
ja: ズー

note: I18N: ../stk-assets/tracks/abyss/track.xml I18N: ../supertuxkart-assets/tracks/abyss/track.xml
en: Antediluvian Abyss
ja: 古代の海底トンネル

note: I18N: ../stk-assets/tracks/alien_signal/track.xml I18N: ../supertuxkart-assets/tracks/alien_signal/track.xml
en: Alien Signal
ja: エイリアンの信号

note: I18N: ../stk-assets/tracks/ancient_colosseum_labyrinth/track.xml I18N: ../supertuxkart-assets/tracks/ancient_colosseum_labyrinth/track.xml
en: Ancient Colosseum Labyrinth
ja: 古代コロッセオの迷宮

note: I18N: ../stk-assets/tracks/arena_candela_city/track.xml I18N: ../stk-assets/tracks/candela_city/track.xml I18N: ../supertuxkart-assets/tracks/arena_candela_city/track.xml I18N: ../supertuxkart-assets/tracks/candela_city/track.xml
en: Candela City
ja: カンデラ市

note: I18N: ../stk-assets/tracks/battleisland/track.xml I18N: ../supertuxkart-assets/tracks/battleisland/track.xml
en: Battle Island
ja: バトルアイランド

note: I18N: ../stk-assets/tracks/black_forest/track.xml I18N: ../supertuxkart-assets/tracks/black_forest/track.xml
en: Black Forest
ja: 黒い森

note: I18N: ../stk-assets/tracks/cocoa_temple/track.xml I18N: ../supertuxkart-assets/tracks/cocoa_temple/track.xml
en: Cocoa Temple
ja: ココア・テンプル

note: I18N: ../stk-assets/tracks/cornfield_crossing/track.xml I18N: ../supertuxkart-assets/tracks/cornfield_crossing/track.xml
en: Cornfield Crossing
ja: 小麦畑の疾走

note: I18N: ../stk-assets/tracks/fortmagma/track.xml I18N: ../supertuxkart-assets/tracks/fortmagma/track.xml
en: Fort Magma
ja: マグマ城

note: I18N: ../stk-assets/tracks/gran_paradiso_island/track.xml I18N: ../supertuxkart-assets/tracks/gran_paradiso_island/track.xml
en: Gran Paradiso Island
ja: グランパラディソ島

note: I18N: ../stk-assets/tracks/hacienda/track.xml I18N: ../supertuxkart-assets/tracks/hacienda/track.xml
en: Hacienda
ja: ハーシエンダ

note: I18N: ../stk-assets/tracks/hole_drop/track.xml I18N: ../supertuxkart-assets/tracks/hole_drop/track.xml
en: Hole Drop
ja: ホールドロップ

note: I18N: ../stk-assets/tracks/icy_soccer_field/track.xml I18N: ../supertuxkart-assets/tracks/icy_soccer_field/track.xml
en: Icy Soccer Field
ja: 凍ったサッカー場

note: I18N: Cutscene subtitle from ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml I18N: ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml I18N: Cutscene subtitle from ../supertuxkart- assets/tracks/introcutscene2/scene.xml I18N: ../supertuxkart-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml
en: What's wrong, little hippies? Your great gnu leader is missing?
ja: どうしたんだい？GNU先生がいなくなったの？

note: I18N: Cutscene subtitle from ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml I18N: ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml I18N: Cutscene subtitle from ../supertuxkart- assets/tracks/introcutscene2/scene.xml I18N: ../supertuxkart-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml
en: Oh yes, see, he's in my castle now and will be served for supper...
ja: ああ、そうだ、あいつは今オレの城に閉じ込められてるよ…

note: I18N: Cutscene subtitle from ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml I18N: ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml I18N: Cutscene subtitle from ../supertuxkart- assets/tracks/introcutscene2/scene.xml I18N: ../supertuxkart-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml
en: But I'm a fair creature, so I'll make you a deal.
ja: でも俺は公平なヤツだからな、お前にチャンスをやろう。

note: I18N: Cutscene subtitle from ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml I18N: ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml I18N: Cutscene subtitle from ../supertuxkart- assets/tracks/introcutscene2/scene.xml I18N: ../supertuxkart-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml
en: If you can beat me at racing, I will free the old codger.
ja: もしお前がこのオレに勝ったら、あのジジイは自由にしてやるよ。

note: I18N: Cutscene subtitle from ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml I18N: ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml I18N: Cutscene subtitle from ../supertuxkart- assets/tracks/introcutscene2/scene.xml I18N: ../supertuxkart-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml
en:  But you pathetic little twerps will never be able to beat me - King of the Karts!
ja:  でもお前は絶対にオレに勝つことはできない…カートの王者にはな！

note: I18N: ../stk-assets/tracks/lasdunasarena/track.xml I18N: ../supertuxkart-assets/tracks/lasdunasarena/track.xml
en: Las Dunas Arena
ja: ラス・ダナス・アリーナ

note: I18N: ../stk-assets/tracks/lasdunassoccer/track.xml I18N: ../supertuxkart-assets/tracks/lasdunassoccer/track.xml
en: Las Dunas Soccer Stadium
ja: ラス・ダナス・サッカースタジアム

note: I18N: ../stk-assets/tracks/lighthouse/track.xml I18N: ../supertuxkart-assets/tracks/lighthouse/track.xml
en: Around the Lighthouse
ja: 灯台の周り

note: I18N: ../stk-assets/tracks/mines/track.xml I18N: ../supertuxkart-assets/tracks/mines/track.xml
en: Old Mine
ja: 古い鉱山

note: I18N: ../stk-assets/tracks/minigolf/track.xml I18N: ../supertuxkart-assets/tracks/minigolf/track.xml
en: Minigolf
ja: ミニゴルフ

note: I18N: ../stk-assets/tracks/oasis/track.xml I18N: ../supertuxkart-assets/tracks/oasis/track.xml
en: Oasis
ja: オアシス

note: I18N: ../stk-assets/tracks/olivermath/track.xml I18N: ../supertuxkart-assets/tracks/olivermath/track.xml
en: Oliver's Math Class
ja: オリバーの教室

note: I18N: ../stk-assets/tracks/pumpkin_park/track.xml I18N: ../supertuxkart-assets/tracks/pumpkin_park/track.xml
en: Pumpkin Park
ja: パンプキン・パーク

note: I18N: ../stk-assets/tracks/ravenbridge_mansion/track.xml I18N: ../supertuxkart-assets/tracks/ravenbridge_mansion/track.xml
en: Ravenbridge Mansion
ja: カラスバシ・マンション

note: I18N: ../stk-assets/tracks/sandtrack/track.xml I18N: ../supertuxkart-assets/tracks/sandtrack/track.xml
en: Shifting Sands
ja: 砂まみれのピラミッド

note: I18N: ../stk-assets/tracks/scotland/track.xml I18N: ../supertuxkart-assets/tracks/scotland/track.xml
en: Nessie's Pond
ja: ネッシーの池

note: I18N: ../stk-assets/tracks/snowmountain/track.xml I18N: ../supertuxkart-assets/tracks/snowmountain/track.xml
en: Northern Resort
ja: 北のリゾート

note: I18N: ../stk-assets/tracks/snowtuxpeak/track.xml I18N: ../supertuxkart-assets/tracks/snowtuxpeak/track.xml
en: Snow Peak
ja: 雪の峠

note: I18N: ../stk-assets/tracks/soccer_field/track.xml I18N: ../supertuxkart-assets/tracks/soccer_field/track.xml
en: Soccer Field
ja: サッカー場

note: I18N: ../stk-assets/tracks/stadium/track.xml I18N: ../supertuxkart-assets/tracks/stadium/track.xml
en: The Stadium
ja: スタジアム

note: I18N: ../stk-assets/tracks/stk_enterprise/track.xml I18N: ../supertuxkart-assets/tracks/stk_enterprise/track.xml
en: STK Enterprise
ja: STKエンタープライズ

note: I18N: ../stk-assets/tracks/temple/track.xml I18N: ../supertuxkart-assets/tracks/temple/track.xml
en: Temple
ja: 神社

note: I18N: ../stk-assets/tracks/volcano_island/track.xml I18N: ../supertuxkart-assets/tracks/volcano_island/track.xml
en: Volcan Island
ja: 火山島

note: I18N: ../stk-assets/tracks/zengarden/track.xml I18N: ../supertuxkart-assets/tracks/zengarden/track.xml
en: Zen Garden
ja: 枯山水

en: Completed achievement "%s".
ja: 揃った実績 "%s".

en: Failed to connect to the SuperTuxKart add-ons server.
ja: SuperTuxKartアドオンサーバーの接続に失敗しました。

en: Error downloading news: '%s'.
ja: ニュースのダウンロードが失敗しました:  '%s'

en: Normal Race (Grand Prix)
ja: ノーマルレース (グランプリ)

en: Time-Trial (Grand Prix)
ja: タイムトライアル (グランプリ)

en: Time-Trial - beat the replay
ja: タイムトライアル ‐ リプレイに勝利しよう

en: Time-Trial - nitro challenge
ja: タイムトライアル - ニトロチャレンジ

en: Normal Race (single race)
ja: ノーマルレース (シングルレース)

en: Time-Trial (single race)
ja: タイムトライアル (シングルレース)

en: Follow the Leader (single race)
ja: リーダーに続け (シングルレース)

note: I18N: In the Select challenge dialog, tell user this challenge has reversed laps
en: Mode: Reverse
ja: モード: 逆方向

en: New track '%s' now available
ja: 新しいコース '%s' がアンロックされました

en: New game mode '%s' now available
ja: 新しいゲームモード '%s' がアンロックされました

en: New Grand Prix '%s' now available
ja: 新しいグランプリ '%s' がアンロックされました

en: New difficulty '%s' now available
ja: 新しい難易度 '%s' がアンロックされました

en: New kart '%s' now available
ja: 新しいカート '%s' がアンロックされました

en: Speedrun mode disabled. It can only be enabled if the game has not been closed since the launch of the story mode.
    
    Closing the game before the story mode's completion invalidates the timer.
    
    To use the speedrun mode, please use a new profile.
ja: スピードランモードは無効です。ストーリーモード開始後、ゲームを閉じていない場合のみ有効です。ストーリーモードが終了する前にゲームを閉じると、タイマーは無効になります。スピードランモードを使用するには、新しいプロファイルを使用してください。

note: I18N: Name of first guest player (without number)
en: Guest
ja: ゲスト

note: I18N: Name of further guest players, with a 1, 2, ... attached
en: Guest %d
ja: ゲスト%d

en: Your config file was malformed, so it was deleted and a new one will be created.
ja: 設定ファイルが壊れているため、削除されました。新しい設定ファイルが作成されます。

en: Your config file was too old, so it was deleted and a new one will be created.
ja: 設定ファイルが古すぎるため削除されました。新しいものが作成されます。

en: Video recording started.
ja: 録画開始

en: Video saved in "%s".
ja: ビデオは "%s" に保存されました。

en: Encoding progress:
ja: エンコーディングの進捗:

note: I18N: Tip shown in gui for giving player hints
en: Tip: %s
ja: ヒント:  %s

en: Loading
ja: 読み込み中

en: Mass
ja: 質量

en: Maximum speed
ja: 最大限速度

en: Acceleration
ja: 加速

en: Nitro efficiency
ja: ニトロの効率性

note: I18N: 'handicapped' indicates that per-player handicaps are activated for this kart (i.e. it will drive slower)
en: %s (handicapped)
ja: %s (ﾊﾝﾃﾞ)

en: %s is ready
ja: %s は準備ができました。

note: I18N: Unbound key binding
en: [none]
ja: [なし]

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: mouse button
en: Left Mouse Button
ja: 左マウスボタン

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: mouse button
en: Right Mouse Button
ja: 右マウスボタン

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Cancel
ja: キャンセル

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: mouse button
en: Middle Mouse Button
ja: 中マウスボタン

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: mouse button
en: X1 Mouse Button
ja: X1 マウスボタン

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: mouse button
en: X2 Mouse Button
ja: X2 マウスボタン

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Backspace
ja: バックスペース

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Tab
ja: タブ

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Clear
ja: 消す

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Return
ja: リターンキー

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Shift
ja: シフトキー

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Control
ja: コントロールキー

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Alt/Menu
ja: Altキー/メニュー

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Pause
ja: ポーズ

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Caps Lock
ja: キャプスロックキー

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Kana
ja: 仮名

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Junja
ja: ジャンジャ

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Final
ja: ファイナル

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Escape
ja: エスケープキー

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Convert
ja: 変換キー

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Nonconvert
ja: 無変換キー

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Accept
ja: 受諾

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Modechange
ja: モード変更

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Space
ja: スペースキー

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Page Up
ja: Page Upキー

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Page Down
ja: Page Downキー

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: End
ja: エンドキー

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Home
ja: ホームキー

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Left
ja: 左キー

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Up
ja: 上キー

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Right
ja: 右キー

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Down
ja: 下キー

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Select
ja: 選択

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Print
ja: 印刷

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Print Screen
ja: Print Screenキー

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Insert
ja: lnsertキー

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Delete
ja: Deleteキー

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Help
ja: ヘルプ

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Left Logo
ja: 左ロゴ

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Right Logo
ja: 右ロゴ

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Apps
ja: アプリ

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Sleep
ja: スリープ

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Numpad 0
ja: テンキー 0

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Numpad 1
ja: テンキー 1

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Numpad 2
ja: テンキー 2

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Numpad 3
ja: テンキー 3

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Numpad 4
ja: テンキー 4

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Numpad 5
ja: テンキー 5

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Numpad 6
ja: テンキー 6

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Numpad 7
ja: テンキー 7

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Numpad 8
ja: テンキー 8

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Numpad 9
ja: テンキー 9

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Separator
ja: 観戦者

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Left Shift
ja: 左 Shiftキー

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Right Shift
ja: 右 Shiftキー

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Left Control
ja: 左コントロールキー

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Right Control
ja: 右コントロールキー

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Play
ja: プレイ

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Zoom
ja: 拡大

note: I18N: to appear in input configuration screen, for gamepad hats
en: Gamepad hat %d
ja: ゲームパッド ハット %d

note: I18N: to appear in input configuration screen, for gamepad buttons
en: Gamepad button %d
ja: ゲームパッド ボタン %d

note: I18N: to appear in input configuration screen, for mouse (might not be used at all)
en: Mouse button %d
ja: マウス ボタン %d

note: I18N: to appear in input configuration screen, for mouse (might not be used at all)
en: Mouse axis %d %s
ja: マウス 軸 %d %s

note: I18N: shown when config file is too old
en: Please re-configure your key bindings.
ja: キー操作を再設定して下さい。

en: Your input config file is not compatible with this version of STK.
ja: 入力設定ファイルはこのSTKバーションと互換性がありません。

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Guide
ja: ガイド

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Start
ja: スタート

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Left thumbstick press
ja: 左スティック 押し込み

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Right thumbstick press
ja: 右スティック 押し込み

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Left shoulder
ja: Lボタン

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Right shoulder
ja: Rボタン

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: DPad up
ja: Dパッドを上へ

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: DPad down
ja: DPad 下

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: DPad left
ja: Dパッドを左へ

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: DPad right
ja: Dパッドを右へ

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Left thumbstick right
ja: 左スティック 右

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Left thumbstick left
ja: 左スティック 左

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Left thumbstick down
ja: 左スティック 下

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Left thumbstick up
ja: 左スティック 上

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Right thumbstick right
ja: 右スティック 右

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Right thumbstick left
ja: 右スティック 左

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Right thumbstick down
ja: 右スティック 下

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Right thumbstick up
ja: 右スティック 上

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Left trigger
ja: 左トリガー

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Right trigger
ja: 右トリガー

en: Ignoring '%s'. You needed to join earlier to play!
ja: '%s'を無視します。プレイするにはもっと早く参加しないといけません。

en: Only the Game Master may act at this point!
ja: この操作はゲームマスターのみ行えます!!

en: %s has low battery level.
ja: %sのバッテリー残量が少ないです。

en: Connect your wiimote to the Bluetooth manager, then click on Ok. Detailed instructions at https://supertuxkart.net/Wiimote
ja: WiiリモコンをBluetoothマネジャーに接続し、OKをクリックしてください。詳細は　https://supertuxkart.net/Wiimote をご覧ください。

en: Press the buttons 1+2 simultaneously on your wiimote to put it in discovery mode, then click on Ok. Detailed instructions at https://supertuxkart.net/Wiimote
ja: Wiiリモコンの1+2ボタンを同時に押してペアリングモードにし、OKをクリックしてください。詳細は　https://supertuxkart.net/Wiimote をご覧ください。

en: Found %d wiimote | Found %d wiimotes
ja[0]: %d のWiiリモコンが見つかりました。

en: Could not detect any wiimote :/
ja: Wiiリモコンは見つかりませんでした :/

en: Getting ready to race
ja: レースの準備中

en: Penalty time!!
ja: 【ペナルティタイム!!】

en: Don't accelerate before 'Set!'
ja: 「よーい！」の前にアクセルを踏んじゃダメ！

en: You can have at most 3 lives!
ja: ライフは最大で三つ持てます！

en: +1 life.
ja: ライフ回復

en: You were too slow!
ja: 残念、遅かった！

en: You won the race!
ja: 勝った！

en: You finished the race in rank %d!
ja: ランク%d位でフィニッシュ！

note: I18N: Message shown in game to tell player left the game in network
en: %s left the game.
ja: %sがゲームから抜けました。

en: SuperTuxKart may connect to a server to download add-ons and notify you of updates. Please read our privacy policy at https://supertuxkart.net/Privacy. Would you like this feature to be enabled? (To change this setting at a later time, go to options, select tab 'General', and edit "Connect to the Internet").
ja: SuperTuxKartはアドオンのダウンロードやアップデートを通知するためにサーバーに接続することがあります。プライバシーポリシーは、https://supertuxkart.net/Privacy をお読みください。この機能を有効にしますか？ (後でこの設定を変更するには、「設定」から基本設定タブを選択し、「インターネットに接続する」を編集します。)

en: Your screen resolution is too low to run STK.
ja: 画面解像度が低すぎるため、STKは実行できません。

en: Your driver version is too old. Please install the latest video drivers.
ja: 最新のビデオドライバーを使用してください。

en: Your graphics driver appears to be very old. Please check if an update is available. SuperTuxKart recommends a driver supporting %s or better. The game will likely still run, but in a reduced-graphics mode.
ja: グラフィックスドライバーは非常に古いようです。アップデートは入手可能かご確認ください。SuperTuxKartは %s 以上の性能のあるドライバーがお勧めです。ゲームは恐らく実行できますが、グラフィックスレベルが低くなってしまいます。

en: Server connection timed out.
ja: サーバーへの接続がタイムアウトしました。

note: I18N: Show when a player gets the red flag in CTF
en: %s has the red flag!
ja: %s が赤い旗を持っている！

note: I18N: Show when the red flag is returned to its base in CTF
en: The red flag has returned!
ja: 赤い旗が戻された！

note: I18N: Show when a player gets the blue flag in CTF
en: %s has the blue flag!
ja: %sが青い旗を持っている！

note: I18N: Show when the blue flag is returned to its base in CTF
en: The blue flag has returned!
ja: 青い旗が戻された！

en: %s captured the blue flag!
ja: %s が青い旗を捕まえた！

en: %s captured the red flag!
ja: %s が赤い旗を捕まえた

en: Eggs: %d / %d
ja: たまご: %d / %d

en: Leader
ja: リーダー

en: Final lap!
ja: 最後の一周だよ！

en: Lap %i
ja: %i 周目

en: New fastest lap
ja: 【ラップレコード更新】

en: WRONG WAY!
ja: 逆走！

en: %s scored a goal!
ja: %sさんはゴールを決めた！

en: Oops, %s made an own goal!
ja: おーっと、%sさんはオウンゴールをやってしまった！

en: %i spare tire kart has been spawned! | %i spare tire karts have been spawned!
ja[0]: %iスペアタイヤカートが現れた！

en: You have been eliminated!
ja: キミは失格になった!

en: '%s' has been eliminated.
ja: '%s' は失格になった。

en: Server has been shut down.
ja: サーバーはシャットダウンしました。

en: You were kicked from the server.
ja: あなたはサーバーからキックされました。

en: You were kicked: Ping too high.
ja: キミはキックされた:　PINGが高すぎます。

en: Bad network connection is detected.
ja: 悪いネット接続が発見されました。

en: Bot
ja: ボット

en: %s disconnected.
ja: %s が切断しました。

note: I18N: Message shown in network lobby to tell user that player name is clickable
en: Press player name in the list for player management and ranking information.
ja: 順位情報やプレイヤー管理にはプレイヤー名を押してください。

note: I18N: In the networking lobby I18N: In server info dialog
en: Difficulty: %s
ja: 難易度:  %s

note: I18N: In the networking lobby
en: Max players: %d
ja: 最大のプレイヤー数: %d

note: I18N: In server info dialog
en: Game mode: %s
ja: ゲームモード: %s

note: I18N: In the create server screen for soccer server
en: Time limit
ja: タイムリミット

note: I18N: In the create server screen for soccer server
en: Goals limit
ja: 目標の限界

note: I18N: In the networking lobby
en: Soccer game type: %s
ja: サッカーゲーム種類: %s

en: Grand prix progress: %d / %d
ja: グランプリ進行度: %d / %d

note: I18N: Display when all players are in red or blue team, which the race will not be allowed to start
en: All players joined red or blue team.
ja: 各プレイヤーは赤や青チームに参加しました。

note: I18N: Display when a player is allow to control the server
en: You are now the owner of server.
ja: キミは今サーバの所有者です。

en: Connection refused: Server is busy.
ja: 接続拒否: サーバーがビジーです。

en: Connection refused: You are banned from the server.
ja: 接続拒否: サーバーからバンされました。

en: Connection refused: Server password is incorrect.
ja: 接続拒否: パスワードが間違っています。

en: Connection refused: Game data is incompatible.
ja: 接続拒否: ゲームデータの互換性がありません。

en: Connection refused: Server is full.
ja: 接続拒否: サーバーは満員です。

en: Connection refused: Invalid player connecting.
ja: 接続拒否: 無効なプレイヤー接続です！

en: Failed to start the network game.
ja: ネットワークゲームを開始できませんでした

note: I18N: Error message shown if live join or spectate failed in network
en: The game has ended, you can't live join or spectate anymore.
ja: ゲームが終わった、もう参加することも見ものすることもできません。

note: I18N: Error message shown if live join failed in network
en: No remaining place in the arena - live join disabled.
ja: このアリーナでは空いている席がありません－ライブ参加は不可能です。

note: I18N: Error message shown if only 1 player remains in network
en: Only 1 player remaining, returning to lobby.
ja: 残り一人、ロビーに戻る。

en: Server owner quit the game.
ja: サーバー所有者はゲームから抜けました。

note: I18N: Status shown to player when he will be spectating the next game
en: You will be spectating the next game.
ja: 次の試合を観察します。

note: I18N: Show when player join red team of the started game in network
en: %s joined the red team.
ja: %sが赤チームに参加しました。

note: I18N: Show when player join blue team of the started game in network
en: %s joined the blue team.
ja: %sが青チームに参加しました。

note: I18N: Show when player join the started game in network
en: %s joined the game.
ja: %sがゲームに参加しました。

note: I18N: Message shown in game to tell the player it's possible to change the camera target in spectate mode of network
en: Press <%s> or <%s> to change the targeted player, <%s> or <%s> for the camera position.
ja: <%s> や <%s> で注目のプレイヤーを切り替え、 <%s> や <%s>でカメラの位置を変えることが出来ます。

note: I18N: Tell player he has successfully report this named player
en: Successfully reported %s.
ja: %sの通報が成功しました。

note: I18N: Shown when there is download error for assets download in the first run
en: Failed to download assets, check your storage space or internet connection and try again later.
ja: アセットダウンロード失敗、ストレージのスペースをチェックするか、ネット接続をして再度試してください。

en: No quick play server available.
ja: 参加できるクイックプレイサーバーがありません。

en: Cannot connect to server %s.
ja: %sというサーバーに接続できません

note: I18N: Show the failed detect port server name
en: Failed to detect port number for server %s.
ja: %sのサーバーのポート番号を見つけることが出来ませんでした。

en: Network grand prix has been finished.
ja: ネットワークグランプリが完了しました。

en: Time Trial (Grand Prix)
ja: タイムトライアル (グランプリ)

note: I18N: Game mode I18N: In the create server screen for battle server
en: Free-For-All
ja: みんなやっつけろ

note: I18N: Game mode I18N: In the create server screen for battle server
en: Capture The Flag
ja: 旗をはこべ

en: %s is now online.
ja: %s がオンラインです。

en: %s and %s are now online.
ja: %sと%sがオンラインです。

en: %s, %s and %s are now online.
ja: %sと%sと%sがオンラインです。

note: I18N: Only used for count > 3
en: %d friend is now online. | %d friends are now online.
ja[0]: %d人の友達がオンラインになっています。

note: I18N: Tell your friend if he is on any server in game
en: %s is now on server "%s".
ja: %sは "%s"というサーバーにいます。

en: You have %d new friend request! | You have %d new friend requests!
ja[0]: %d人から、新しいフレンドリクエストが届いています。

en: You have a new friend request!
ja: 新しいフレンドリクエストが届いています。

en: Unable to connect to the server. Check your internet connection or try again later.
ja: サーバーに接続できません。インターネット接続を確認し、後ほどもう一度お試しください。

en: Default
ja: デフォルト

en: None
ja: なし

en: Random
ja: 乱数に任せる

en: The highscore file was too old,
    all highscores have been erased.
ja: ハイスコアのファイルが古いため、
    全ハイスコアが削除されました

note: I18N: Game mode
en: Follow the Leader
ja: リーダーに続け

note: I18N: Game mode
en: 3 Strikes Battle
ja: 3本バトル

en: Incomplete replay file will not be saved.
ja: 未完成のリプレイファイルは保存できません。

en: Replay saved in "%s".
ja: リプレイは"%s"に保存されました。

en: 1 week
ja: 1週間

en: 2 weeks
ja: 2週間

en: 1 month
ja: 1か月

en: 3 months
ja: 3か月

en: 6 months
ja: 6か月

en: 9 months
ja: 9か月

en: 1 year
ja: 1年

en: 2 years
ja: 2年

en: Add-on name
ja: アドオン名

en: Updated date
ja: 更新日時

note: I18N: Addon not installed for fillter
en: Not installed
ja: 未インストール

en: Please wait while addons are updated
ja: アドオンが更新されるまで、しばらくお待ち下さい

en: Sorry, an error occurred while contacting the add-ons website. Make sure you are connected to the Internet and that SuperTuxKart is not blocked by a firewall
ja: 申し訳ありません、アドオンのウェブサイトと通信中にエラーが発生しました。インターネットを有効にして、ファイアウォールのブロックを解除して下さい。

en: Locked : solve active challenges to gain access to more!
ja: 未解禁 : もっと他のレースにチャレンジして、条件を達成しよう！

en: Random Arena
ja: アリーナをランダム選択

[ctx: achievement_info]
en: Subgoals
ja: サブゴール

[ctx: achievement_info]
en: Progress
ja: 進行度

note: I18N: For achievements, a parent goal linking logically several subgoals
en: Fulfill all the subgoals
ja: サブゴールを全部達成せよ

note: I18N: For achievements, a parent goal linking logically several subgoals
en: Fulfill all the subgoals at the same time
ja: サブゴールを全部同時に達成せよ

note: I18N: For achievements, a parent goal linking logically several subgoals
en: Fulfill at least one subgoal
ja: 一個以上のサブゴールを達成せよ

note: I18N: For achievements, a parent goal linking logically several subgoals
en: The sum of the subgoals must reach the indicated value
ja: サブゴールの合計は示されている価値を越えなければなりません。

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races won
ja: 勝ったレース

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Normal races won
ja: 勝ったノーマルレース

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Time-trial races won
ja: 勝ったタイムトライアルレース

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Follow-the-Leader races won
ja: 勝ったリーダーに続けのレース

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Consecutive won races
ja: 連続で勝ったレース

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Consecutive won races in Expert or SuperTux
ja: 上級あるいはスーパータックス級で連続に勝ったレース

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Novice races started
ja: 始まった初級者レース

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Novice races finished
ja: 完了した初級レース

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Intermediate races started
ja: 始まった中級者レース

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Intermediate races finished
ja: 完了した中級レース

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Expert races started
ja: 始まった上級者レース

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Expert races finished
ja: 完了した上級レース

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: SuperTux races started
ja: 始まったスーパータックス級レース

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: SuperTux races finished
ja: 完了したスーパータックス級レース

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Normal races started
ja: 始まった普通レース

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Normal races finished
ja: 完了した普通レース

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Time-trial races started
ja: 始まったタイムトライアルレース

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Time-trial races finished
ja: 完了したタイムトライアルレース

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Follow-the-Leader races started
ja: 始まったリーダーに続けレース

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Follow-the-Leader races finished
ja: 完走したリーダーに続けレース

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: 3 Strikes battles started
ja: 3本バトルが始まった

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: 3 Strikes battles finished
ja: 完了した3本バトル

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Soccer matches started
ja: 始まったサッカー対戦

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Soccer matches finished
ja: 完走したサッカー対戦

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Egg Hunts started
ja: 始まった卵狩り

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Egg Hunts finished
ja: 完了したエッグハント

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races started with a ghost replay
ja: 始まったゴーストリプレイを使うレース

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races finished with a ghost replay
ja: 完走したゴーストリプレイを使うレース

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Capture-the-Flag matches started
ja: 始まった旗を取れレース

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Capture-the-Flag matches finished
ja: 完走した旗を取れレース

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Free-for-All matches started
ja: 始まったみんなやっつけろ対戦

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Free-for-All matches finished
ja: 完走したみんなやっつけろ対戦

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Powerups used
ja: 使ったパワーアップ

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en:  (1 race)
ja: （１レース）

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Bowling ball hits
ja: ボーリングボールのヒット件数

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Swatter hits
ja: ハエ叩きのヒット件数

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: All hits
ja: 全部のヒット件数

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Hits against the same kart
ja: 同じカートにぶつかった件数

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Bananas collected
ja: 回収したバナナ

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals. I18N: Key binding name
en: Skidding
ja: ドリフト

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en:  (1 lap)
ja: （一周）

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races started
ja: 始まったレース

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races finished
ja: 完走したレース

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Reverse direction races finished
ja: 完走した逆走レース

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races finished alone
ja: 一人で完走したレース

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races with less than the default lap number
ja: 周回数はデフォルトより少ないレース

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races with more than the default lap number
ja: 周回数がデフォルトより多いレース

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races with at least twice as much as the default lap number
ja: デフォルトの周回数は二倍以上のレース

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Egg hunts started
ja: 始まった卵狩りレース

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Egg hunts finished
ja: 完走した卵狩りレース

en: New gamepads and joysticks will automatically appear in the list when you connect them to this device.
    
    To add a keyboard config, you can use the button below, HOWEVER please note that most keyboards only support a limited amount of simultaneous keypresses and are thus inappropriate for multiplayer gameplay. (You can, however, connect multiple keyboards to this device. Remember that everyone still needs different keybindings in this case.)
ja: 新しいゲームパッドとジョイスティックをデバイスに接続するとこのリストで表示されます
    下のボタンを使って、キーボードの設定を変更できますが、ほとんどのキーボードは同時押しできるキーの数が限られているので、二人プレイには適していません。（なお、同じデバイスに複数のキーボードを接続できますが、この場合もキーの設定が重複しないようにしてください。）

note: I18N: In the 'add new input device' dialog
en: Add Wiimote
ja: Wiiリモコンを追加

note: I18N: In the 'add new input device' dialog
en: Add Keyboard Configuration
ja: キーコンフィグを追加する

en: Update
ja: 更新する

en: Version: %d
ja: バージョン: %d

note: I18N: File size of game assets or addons downloading
en: Size: %s
ja: サイズ: %s

en: Sorry, downloading the add-on failed
ja: アドオンのダウンロードに失敗しました。

en: Problems installing the addon '%s'.
ja: アドオン'%s'のインストール中に問題が発生しました.

en: Try again
ja: もういちど

en: Problems removing the addon '%s'.
ja: アドオン'%s'のアンインストール中に問題が発生しました.

en: Background download completed.
ja: バックグラウンドダウンロードが完了しました。

en: Background download
ja: バックグラウンドダウンロード

en: Background download has already started.
ja: バックグラウンドダウンロードはすでに始まっています。

en: Current password invalid.
ja: 古いパスワードが間違っています

en: Password has to be between 8 and 30 characters long!
ja: パスワードは8～30文字にしてください。

en: Passwords don't match!
ja: パスワードが一致しません。

en: Validating info
ja: 情報を有効化

en: Password successfully changed.
ja: パスワードは正常に変更されました。

note: I18N: In the 'confirm resolution' dialog, that's shown when switching resoluton
en: Confirm resolution within %i second | Confirm resolution within %i seconds
ja[0]: %i 秒で解像度を確認してください

en: Resolutions smaller than 1024x768 or 1280x720 are unsupported. Some parts of the UI may not work correctly.
ja: 1024x768 or 1280x720より小さい解像度は支援されていません。UIに不具合を起こす可能性があります。

note: I18N: In the UI options, Camera setting: Drone chase
en: Drone chase
ja: ドローン・チェース

note: I18N: In the UI options, Camera setting: Custom I18N: custom video settings
en: Custom
ja: カスタム

note: I18N: in the graphical options tooltip; indicates a graphical feature is disabled
en: Disabled
ja: 無効

note: I18N: if only important particles effects is enabled
en: Important only
ja: 大体だけ

note: I18N: Geometry level disabled : lowest level, Level-of-Details distances are very low I18N: in the graphical options tooltip;
en: Very Low
ja: 非常に低い

note: I18N: Geometry level low : everything is displayed, Level-of-Details distances are low I18N: in the graphical options tooltip;
en: Low
ja: 低い

note: I18N: Geometry level medium : everything is displayed, Level-of-Details distances are medium I18N: kart class name I18N: In the UI options, Medium font size I18N: in the graphical options tooltip;
en: Medium
ja: 中

note: I18N: Geometry level high : everything is displayed, Level-of-Details distances are high I18N: in the graphical options tooltip;
en: High
ja: 高い

note: I18N: In download assets dialog
en: SuperTuxKart will download full assets (including high quality textures and music) for better gaming experience, this will use your mobile data if you don't have a wifi connection.
ja: すべてのゲームデータ(高解像度テクスチャと音楽)をダウンロードします。Wi-Fi接続がない場合はモバイルデータを使用します。

note: I18N: In download assets dialog
en: SuperTuxKart will download full assets (including high quality textures and music) for better gaming experience.
ja: ゲームを楽しく遊んでいただくために、すべてのゲームデータ（高解像度のテクスチャーと音楽）をダウンロードします。

en: Enter the server address optionally followed by : and then port or select address from list.
ja:  サーバーアドレスを入力してください（ポートの入力は任意）

en: Invalid server address: %s.
ja: 無効なサーバーアドレス: %s

[ctx: column_name]
en: Reverse
ja: 逆方向

[ctx: column_name]
en: Difficulty
ja: 難易度

[ctx: column_name]
en: Laps
ja: ラップ

[ctx: column_name]
en: Time
ja: タイム

[ctx: column_name]
en: Kart
ja: カート

[ctx: column_name]
en: User
ja: ユーザー

[ctx: column_name]
en: Version
ja: バージョン

en: No
ja: いいえ

en: Track
ja: コース

en: Top %d High Scores
ja: トップ %d のハイスコア

en: %s: %s
ja: %s : %s

en: Number of karts: %d
ja: カートの数: %d

en: Time target: %s
ja: 目標時間: %s

en: Laps: %d
ja: ラップ: %d

en: Reverse: %s
ja: 逆方向: %s

note: I18N: for empty highscores entries
en: (Empty)
ja: (まだ記録がありません)

note: I18N: In kart color choosing dialog
en: Use original color
ja: オリジナルカラーを使う

note: I18N: In kart color choosing dialog
en: Pick a color from slider
ja: スライダーから色を選んでください

en: Don't show again
ja: 二度と表示しない

note: I18N: In the network player dialog
en: Player info
ja: プレイヤー情報

note: I18N: In the network player dialog
en: Player name: %s
ja: プレイヤー名: %s

note: I18N: In the network player dialog, show the player location with country name (based on IP geolocation)
en: Player location: %s
ja: プレイヤーの位置: %s

note: I18N: In the network player dialog
en: Kick
ja: キックする

note: I18N: In the network player dialog
en: Change team
ja: チームを変える

note: I18N: In the network player dialog
en: Enable handicap
ja: ハンデを有効にする

note: I18N: In the network player dialog
en: Disable handicap
ja:  ハンデを無効にする

note: I18N: In the network player dialog, report player about for example abusive behaviour in game
en: Report player
ja: プレイヤーを通報する

note: I18N: In the network player dialog, showing when waiting for the result of the ranking info of a player
en: Fetching ranking info for %s
ja: %sのランキングを取り出しています

note: I18N: In the network player dialog, instruction for reporting player
en: Tell server administrator about this player (%s):
ja: サーバー管理者にこのプレイヤーについて教える (%s):

note: I18N: In press a key dialog, tell user to press a key to bind configuration
en: Press any key...
    (Press ESC to cancel)
ja: どれかキーを押してください…（ESCを押してキャンセル）

en: Press any key...
ja: どれかキーを押してください...

en: Chat is disabled, enable in options menu.
ja: チャットは無効です、設定メニューで有効にしてください

en: Back to Battle
ja: バトルに戻る

en: Setup New Game
ja: 新しいゲームの設定をする

en: Restart Battle
ja: バトルをリスタートする

en: Exit Battle
ja: バトルをやめる

en: Setup New Race
ja: 新しいレースを設定

en: Exit Race
ja: レースを
    やめる

note: I18N: In the network player dialog, indiciating a network player has no ranking
en: %s has no ranking yet.
ja: %sはまだランクがありません。

en: %s is number %d in the rankings with a score of %f.
ja: %sのランキングは%d位。スコアは%f点。

en: Username and/or email address invalid.
ja: ユーザー名またはメールアドレスが無効です

en: Please read the terms and conditions for SuperTuxKart at '%s'. You must agree to these terms in order to register an account for STK. If you have any questions or comments regarding these terms, one of the members of the development team would gladly assist you.
ja: '%s'でSuperTuxKartの条件を読んでください。条件に同意しないとアカウントを登録できません。条件に関する質問やコメントがあったら、展開チームの一員は喜んで対応してくれます。

note: I18N: In the Select challenge dialog
en: Nitro challenge
ja: ニトロチャレンジ

note: I18N: In the Select challenge dialog
en: Ghost replay race
ja: ゴーストリプレイレース

note: I18N: In the Select challenge dialog
en: Laps: %i
ja: ラップ:  %i

note: I18N: In the Select challenge dialog, type of this challenge
en: Type: %s
ja: 種類: %s

note: I18N: In the Select challenge dialog
en: Required Rank: %i
ja: 必要な位: %i

note: I18N: In the Select challenge dialog
en: Required Time: %i
ja: 必要なタイム: %i

note: I18N: In the Select challenge dialog
en: Required Nitro Points: %i
ja: 必要なニトロポイント: %i

note: I18N: In the Select challenge dialog
en: Number of AI Karts: %i
ja: AIカートの数: %i

note: I18N: In the create server screen, show various battle mode available
en: Battle mode
ja: バトルモード

note: I18N: In the create server screen
en: Soccer game type
ja: サッカーゲーム種類

note: I18N: In the server info dialog, show the server location with country name (based on IP geolocation)
en: Server location: %s
ja: サーバーの国: %s

note: I18N: In server info dialog, showing the current track playing in server
en: Current track: %s
ja: 現在のコース:  %s

en: Rank
ja: 順位

note: I18N: Show above the player list in server info dialog, tell the user name on server
en: Player
ja: プレイヤー

note: I18N: Show above the player list in server info dialog, tell the scores of user calculated by player rankings
en: Scores
ja: スコア

note: I18N: Show above the player list in server info dialog, tell the user time played on server
en: Time played
ja: プレイ時間

en: Remove from bookmarks
ja: ブックマークから削除する

en: Input device already exists.
ja: 入力デバイスはすでに存在しています。

en: No player available for connecting to server.
ja: サーバーに接続できるプレイヤーがいません。

note: I18N: In the user info dialog
en: Username: %s
ja: ユーザー名: %s

en: Cancel Request
ja: リクエストを取り消す

en: Today
ja: 今日

en: Friend request sent!
ja: フレンドリクエストが送信されました。

en: Friend request accepted!
ja: フレンドリクエストは受け入れられました。

en: Friend request declined!
ja: フレンドリクエストは受け入れられませんでした。

en: Friend removed!
ja: フレンドは削除されました。

en: Friend request cancelled!
ja: フレンドリクエストはキャンセルされました。

en: Processing
ja: 処理中

en: Fetching last vote
ja: 最終評価を読み込み中

en: You can adapt your previous rating by clicking the stars beneath.
ja: 以前のランキングをスターをクリックすることで適用できます。

en: You have not yet voted for this addon. Select your desired rating by clicking the stars beneath
ja: このアドオンにまだ投票していません。好きな点数を選んでして下の星をクリックしてください。

en: Vote successful! You can now close the window.
ja: 投票成功！今ウィンドーを閉じてもいいです。

en: Performing vote
ja: 票を施行中

en: Random Track
ja: コースをランダム選択

en: Are you sure you want to remove '%s'?
ja: '%s'を本当に排除してもいいですか?

en: Do you want to save your changes?
ja: 変更を保存しますか？

en: Laps
ja: ラップ

en: Reversed
ja: 逆方向

en: An error occurred while trying to save your grand prix.
ja: グランプリを保存しようとした時にエラーが発生しました。

en: Select a track
ja: コースを選択

en: You completed the easy challenge! Points earned on this level: %i/%i
ja: 初級チャレンジをクリアしました！ %i/%iポイントを獲得しました。

en: You completed the intermediate challenge! Points earned on this level: %i/%i
ja: 中級チャレンジをクリアしました！ %i/%iポイントを獲得しました。

en: You completed the difficult challenge! Points earned on this level: %i/%i
ja: 上級のチャレンジをクリアしました! %i/%i ポイントを獲得しました。

en: You completed the SuperTux challenge! Points earned on this level: %i/%i
ja: スーパータックス級チャレンジをクリアしました！ %i/%iポイントを獲得しました。

en: You unlocked %s!
ja: %sをアンロックしました！

en: Challenge Completed
ja: チャレンジ成功

en: You unlocked track %0
ja: コース %0 をアンロックしました

en: You unlocked grand prix %0
ja: グランプリ %0 をアンロックしました

[ctx: column_name]
en: Track
ja: コース

[ctx: column_name]
en: Players
ja: プレイヤー

en: Reload
ja: 再ロード

en: Please enter the name of the grand prix
ja: グランプリの名前を入力

en: Please select a Grand Prix
ja: グランプリを選択

en: User defined
ja: ユーザー定義

en: Name is empty.
ja: 名前が入力されていません

en: Another grand prix with this name already exists.
ja: この名前を持っているグランプリは既に存在しています。

en: Name is too long.
ja: 名前が長すぎます

note: I18N: when failing a GP
en: Better luck next time!
ja: グランプリ失格！

en: You completed a challenge!
ja: チャレンジを達成しました！

en: You won the Grand Prix!
ja: グランプリで勝利しました！

en: You completed the Grand Prix!
ja: グランプリを制覇しました！

[ctx: column_name]
en: Number of karts
ja: カートの数

en: Are you sure you want to remove this high score entry?
ja: このハイスコアエントリーを削除しますか？

en: Are you sure you want to remove all of your high scores?
ja: ハイスコアをすべて削除しますか？

note: I18N: kart group name
en: Favorite
ja: お気に入り

note: I18N: kart class name
en: Light
ja: 軽量級

note: I18N: kart class name
en: Heavy
ja: 重量級

en: Connect a keyboard or gamepad to play splitscreen multiplayer
ja: オフライン対戦を遊ぶにはキーボードやゲームパッドを接続してください。

en: Random Kart
ja: カートをランダム選択

en: Locked
ja: 未解禁

en: Everyone:
    Press the 'Select' button to join the game
ja: 選択キーを押してゲームに参加しよう！

en: Would you like to play the tutorial of the game?
ja: チュートリアルをやりますか？

en: You can not play online without internet access. If you want to play online, go in the options menu, and check "Connect to the Internet".
ja: インターネット接続なしではプレイできません。プレイするには設定で「インターネットに接続する」をオンにします。

en: You can not download addons without internet access. If you want to download addons, go in the options menu, and check "Connect to the Internet".
ja: インターネット接続なしではアドオンはダウンロードできません。アドオンをダウンロードするには、設定で「インターネットに接続」をオンにします。

en: You can not download addons without internet access. If you want to download addons, go in the options menu, and check "Connect to the Internet".
    
    You can however delete already downloaded addons.
ja: インターネット接続なしではアドオンはダウンロードできません。アドオンをダウンロードしたいなら、設定メニューで「ネットに接続」をチェックしてください。ただダウンロード済みのアドオンは削除できるよ。

en: The add-ons module is currently disabled in the Options screen
ja: アドオンモジュールは現在オプション画面で使用できません

en: Please wait while the add-ons are loading
ja: アドオンがロードされるまで、しばらくお待ち下さい

en: Are you sure you want to quit STK?
ja: STKを終了しますか？

en: Create LAN Server
ja: LANサーバーを作る

en: %s's server
ja: %sのサーバー

note: I18N: In the create server screen
en: No. of grand prix track(s)
ja: グランプリコースの数

en: Name has to be between 4 and 30 characters long!
ja: 名前は4～30文字にしてください。

en: Incorrect characters in password!
ja: パスワードに不正な文字が含まれています！

note: I18N: In the networking lobby, ready button is to allow player to tell server that he is ready for next game for owner less server
en: Ready
ja: 準備OK

note: I18N: Live join is displayed in networking lobby to allow players to join the current started in-progress game
en: Live join
ja: 途中参加

note: I18N: Spectate is displayed in networking lobby to allow players to join the current started in-progress game
en: Spectate
ja: 観察

en: Install addon
ja: アドオンをインストール

note: I18N: In the networking lobby, show when player is required to wait before the current game finish with remaining time, showing the current track name inside bracket
en: Please wait for the current game's (%s) end, estimated remaining time: %s.
ja: 現在のゲーム (%s) が終わるのをお待ちください、残りの時間の予測:  %s.

note: I18N: In the networking lobby, show when player is required to wait before the current game finish with remaining time
en: Please wait for the current game's end, estimated remaining time: %s.
ja: 現在のゲームが終わるのをお待ちください、残りの時間の予測: %s.

note: I18N: In the networking lobby, show when player is required to wait before the current game finish with progress in percent, showing the current track name inside bracket
en: Please wait for the current game's (%s) end, estimated progress: %s%.
ja: 現在のゲーム(%s)が終わるまでお待ちください。進行度の予測: %s%.

note: I18N: In the networking lobby, show when player is required to wait before the current game finish with progress in percent
en: Please wait for the current game's end, estimated progress: %d%.
ja: 現在のゲームが終わるまでお待ちください。進行度の予測: %d%.

note: I18N: In the networking lobby, show when player is required to wait before the current game finish
en: Please wait for the current game's end.
ja: 今のゲームが終わるのをお待ちください。

en: Game will start if there is more than %d player. | Game will start if there are more than %d players.
ja[0]: %d人以上のプレイヤーがいたらゲームがスタートします。

note: I18N: In the networking lobby, display the starting timeout for owner-less server to begin a game
en: Starting after %d second, or once everyone has pressed the 'Ready' button. | Starting after %d seconds, or once everyone has pressed the 'Ready' button.
ja[0]: %d秒後、または全員が準備OKボタンを押すとレースがスタートします。

en: Connecting to server %s
ja: %sというサーバーに接続中

en: Finding a quick play server
ja: クイックプレイサーバーを探しています

note: I18N: In kart screen, show before the voting period in network ends.
en: Remaining time: %d
ja: 残りの時間: %d

note: I18N: Goals in achievement
en: Goals
ja: ゴール

en: Fetching achievements
ja: 実績を取り出しています

en: %s's profile
ja: %sさんのプロフィール

en: Since
ja: から

en: Status
ja: ステータス

en: Fetching friends
ja: フレンドを取り出しています

en: New Request
ja: フレンド申請

en: Pending
ja: 未決定

en: Offline
ja: オフライン

en: Enter new E-mail below
ja: 下に新しいメールアドレスを入力してください

en: New Email has to be between 5 and 254 characters long!
ja: Eメールを5文字から254文字にしてください！

en: New Email is invalid!
ja: 新しいEメールが無効です！

en: E-mail changed!
ja: Eメールが変更されました！

en: Failed to change E-mail: %s
ja: Eメール %s の変更に失敗しました

note: I18N: Shown to players when he is not is not logged in
en: You must be logged in to play Global networking. Click your username above.
ja: ログインしてないとグローバルネットワークで遊ぶことができません。上のユーザー名をクリックしてください。

en: Searching
ja: 検索中

en: Exit game
ja: ゲームをやめる

en: Could not create player '%s'.
ja: プレイヤー '%s' を作成できません。

en: User name cannot be empty.
ja: ユーザー名を空にすることができません。

en: Online username and password must not be the same!
ja: ユーザー名とパスワードを同じにすることはできません。

en: Emails don't match!
ja: メールが一致しません！

en: Online username can only contain alphanumeric (ASCII) characters, periods, dashes and underscores!
ja: オンラインユーザー名には、英数字（ASCII文字）、ピリオド、ダッシュ、アンダースコアのみを使用できます!

en: Online username has to be between 3 and 30 characters long!
ja: オンラインユーザー名を3文字から30文字にしてください！

en: Online username must not start with a number!
ja: オンラインユーザー名の最初の文字を数字にしてはいけません！

en: Email has to be between 5 and 254 characters long!
ja: イーメールを5文字から254文字にしてください！

en: Email is invalid!
ja: Eメールが無効です。

en: You will receive an email with further instructions regarding account activation. Please be patient and be sure to check your spam folder.
ja: アカウントの活性化に関する指示をメール通して返送します。迷惑メールに振り分けられている可能性もありますのでそちらもご確認ください。

en: Internet access is disabled, please enable it in the options
ja: インターネットアクセスは無効です、設定で有効にしてください。

[ctx: column_name]
en: Name
ja: 名前

[ctx: column_name]
en: Game mode
ja: ゲームモード

[ctx: column_name]
note: I18N: In server selection screen, owner of server, only displayed if it's localhost or friends'
en: Owner
ja: 所有者

[ctx: column_name]
note: I18N: In server selection screen, distance to server
en: Distance (km)
ja: 距離

note: I18N: In server selection screen, unknown distance to server
en: Unknown
ja: 不明

note: I18N: Message shown to user if no IPv4 detected by STK
en: No IPv4 detected, you may not be able to join any servers.
ja: IPv4が検出されないため、サーバーに参加できない可能性があります。

note: I18N: Message shown to user if no IPv6 detected by STK
en: No IPv6 detected, you may not be able to join any servers.
ja: IPv6が検出されないため、サーバーに参加できない可能性があります。

en: No server is available.
ja: 選択可能なサーバーがありません。

en: Fetching servers
ja: サーバーを検索しています

en: Server Bookmarks
ja: サーバーのブックマーク

note: I18N: In track screen for networking, clarify voting phase
en: If a majority of players all select the same track and race settings, voting will end early.
ja: 大半のプレイヤーは同じコースとレース設定を選ぶと投票は速く終わります。

note: I18N: In track screen I18N: In the track info screen
en: Random item location
ja: アイテムの位置を適当にする

note: I18N: In track screen
en: Number of goals to win
ja: ゴールの勝ち数

note: I18N: In the track info screen
en: Drive in reverse
ja: 逆方向

en: Locked: solve active challenges to gain access to more!
ja: ロックされている: もっとチャレンジの条件を達成する必要がある！

en: Action
ja: アクション

en: Key binding
ja: キーバインド

note: I18N: button to disable a gamepad configuration
en: Disable Device
ja: デバイスを無効化

note: I18N: button to enable a gamepad configuration
en: Enable Device
ja: デバイスを有効化

note: I18N: button to enable a keyboard configuration
en: Enable Configuration
ja: コンフィグを有効にする

note: I18N: Key binding section
en: Game Keys
ja: ゲーム操作

note: I18N: Key binding section
en: Menu Keys
ja: メニュー操作

note: I18N: Key binding name
en: Steer Left
ja: 左へ曲がる

note: I18N: Key binding name
en: Steer Right
ja: 右へ曲がる

note: I18N: Key binding name
en: Accelerate
ja: 加速

note: I18N: Key binding name
en: Brake / Reverse
ja: 減速

note: I18N: Key binding name
en: Fire
ja: アイテム

note: I18N: Key binding name
en: Nitro
ja: ニトロ

note: I18N: Key binding name
en: Look Back
ja: 後ろをみる

note: I18N: Key binding name
en: Rescue
ja: レスキュー

note: I18N: Key binding name
en: Pause Game
ja: ポーズ

note: I18N: Key binding name
en: Up
ja: 上

note: I18N: Key binding name
en: Down
ja: 下

note: I18N: Key binding name
en: Left
ja: 左

note: I18N: Key binding name
en: Right
ja: 右

note: I18N: Key binding name
en: Select
ja: 選択

note: I18N: Key binding name
en: Cancel/Back
ja: キャンセル/もどる

en: * A blue item means a conflict with another configuration
ja: ※青い項目が他のデバイス設定と重複しています

en: * A red item means a conflict in the current configuration
ja: ※赤い項目が現在の設定と重複しています

en: Warning: The 'Shift' is not a recommended key. When 'Shift' is pressed down, all keys that contain a character that is different in upper-case will stop working.
ja: 注意: Shiftキーは、同時に押すキーに悪影響を与えるため非推奨です。

note: I18N: shown before deleting an input configuration
en: Are you sure you want to permanently delete this configuration?
ja: このコンフィグを本当に削除しますか?

en: Enter new configuration name, leave empty to revert default value.
ja: 新しいコンフィグレーション名を書き込んでください。空のままにすると初期値に戻ります。

note: I18N: In the UI options, splitscreen_method in the race UI
en: Vertical
ja: 縦

note: I18N: In the UI options, splitscreen_method position in the race UI
en: Horizontal
ja: 横

note: I18N: Tooltip in the UI menu. Use enough linebreaks to make sure the text fits the screen in low resolutions.
en: In multiplayer mode, players can select handicapped
    (more difficult) profiles on the kart selection screen
ja: 二人プレイモードで、カート選択画面でハンデ（もっと難しい）プロファイルが選択できる

note: I18N: For mobile version for STK, install the full game assets which will download from stk server
en: Install full game assets
ja: フルゲームアセットをインストール

en: Are you sure to uninstall full game assets?
ja: ゲームアセットをアンインストールしてもいいですか？

en: Keyboard %i
ja: キーボード %i

en: Touch Device
ja: タッチデバイス

note: I18N: In the input configuration screen, help for touch device
en: Tap on a device to configure it
ja: デバイスの設定を変更するにはボタンを押してください。

note: I18N: in the language choice, to select the same language as the OS
en: System Language
ja: システムの言語

note: I18N: In the UI options, minimap position in the race UI
en: In the bottom-left
ja: 左下

note: I18N: In the UI options, minimap position in the race UI
en: On the right side
ja: 右側

note: I18N: In the UI options, minimap position in the race UI
en: Hidden
ja: 非表示

note: I18N: In the UI options, minimap position in the race UI
en: Centered
ja: 中央

note: I18N: In the UI options, Very small font size
en: Very small
ja: 極小

note: I18N: In the UI options, Small font size
en: Small
ja: 小

note: I18N: In the UI options, Large font size
en: Large
ja: 大

note: I18N: In the UI options, Very large font size
en: Very large
ja: 特大

en: Speedrun mode can only be enabled if the game has not been closed since the launch of the story mode.
    
    Closing the game before the story mode's completion invalidates the timer.
    
    To use the speedrun mode, please use a new profile.
ja: スピードランモードはストーリーモード開始後、ゲームを閉じていない場合のみ有効です。ストーリーモードが終了する前にゲームを閉じると、タイマーは無効になります。スピードランモードを使用するには、新しいプロファイルを使用してください。

note: I18N: In the video options
en: Vertical Sync
ja: 垂直同期

note: I18N: in graphical options. The \n is a newline character, place it where appropriate, two can be used if required.
en: Vsync forces the graphics card to supply a new frame
    only when the monitor is ready to display it.
ja: Vsyncはグラフィックに新しいフレームを提供させます。
    モニターに表示される時だけ適用します。

note: I18N: in graphical options.
en: Vsync will not work if your drivers don't support it.
ja: Vsyncはドライバーにサポートされてないと有効にできません。

note: I18N: in graphical options
en: Particles Effects: %s
ja: 砂塵エフェクト: %s

note: I18N: in graphical options
en: Animated Characters: %s
ja: キャラのアニメーション: %s

note: I18N: in graphical options
en: Dynamic lights: %s
ja: ダイナミック・ライト: %s

note: I18N: in graphical options
en: Light scattering: %s
ja: 光の拡散: %s

note: I18N: in graphical options
en: Anti-aliasing: %s
ja: アンチエリアシング; %s

note: I18N: in graphical options
en: Ambient occlusion: %s
ja: アンビエント・オクルージョン: %s

en: Shadows: %s
ja: 影: %s

en: Shadows: %i
ja: 影: %i

note: I18N: in graphical options
en: Bloom: %s
ja: ブルーム: %s

note: I18N: in graphical options
en: Glow (outlines): %s
ja: グロー (アウトライン): %s

note: I18N: in graphical options
en: Light shaft (God rays): %s
ja: ライトシャフト(薄明光線): %s

en: Rendered image quality: %s
ja: レンダリング品質: %s

note: I18N: in graphical options
en: Motion blur: %s
ja: モーションブラー: %s

note: I18N: in graphical options
en: Depth of field: %s
ja: 被写界深度: %s

en: Internet access is disabled. Do you want to enable it?
ja: インターネットアクセスは無効です。有効にしますか？

en: You need to enter a password.
ja: パスワードを入力してください。

en: Logging out '%s'
ja: %sからログアウトします

en: Logging in '%s'
ja: %sとしてログインします

en: You can't delete the only player.
ja: 唯一のプレイヤーは削除できません

note: I18N: In the player info dialog (when deleting)
en: Do you really want to delete player '%s'?
ja: 本当に '%s'?のプレイヤーを削除してよろしい？

note: I18N: as in "ready, set, go", shown at the beginning of the race
en: Ready!
ja: いちについて！

note: I18N: as in "ready, set, go", shown at the beginning of the race
en: Set!
ja: よーい！

note: I18N: as in "ready, set, go", shown at the beginning of the race
en: Go!
ja: スタート！

note: I18N: Shown when a goal is scored
en: GOAL!
ja: ゴール！

note: I18N: Shown waiting for other players in network to finish loading or waiting
en: Waiting for others
ja: 他のプレイヤーを待っています

note: I18N: Shown waiting for the server in network if live join or spectate
en: Waiting for the server
ja: サーバーを待っています

note: I18N: string used to show the author of the music. (e.g. "Sunny Song" by "John Doe")
en: by
ja: 作曲者:

en: Collect nitro!
ja: ニトロを集めよう!

en: Follow the leader!
ja: リーダーに続け!

note: I18N: When some GlobalPlayerIcons are hidden, write "Top 10" to show it
en: Top %i
ja: 上位 %i 人

en: Challenge Failed
ja: チャレンジ失敗

note: I18N: Shown when multitouch GUI exists and press the podium (2, 1, 3 like) icon instead of fire button
en: Press podium icon to start tutorial
ja: チュートリアルを開始するには表彰台のアイコンを押してください。

en: Press fire to start the tutorial
ja: ファイヤーを押すとチュートリアルが始まります

note: I18N: Shown when multitouch GUI exists and press the podium (2, 1, 3 like) icon instead of fire button
en: Press podium icon to start the challenge
ja: 表彰台のアイコンを押すとチャレンジを開始します。

en: Press fire to start the challenge
ja: ファイヤーを押すとチャレンジを開始します

en: Quit the server
ja: サーバーを出る

en: Abort Grand Prix
ja: グランプリをやめる

en: Restart
ja: 再スタート

en: Back to challenge selection
ja: チャレンジの選択に戻る

en: Race against the new ghost replay
ja: 新しいゴーストリプレイを並走

en: Back to the menu
ja: メニューに戻る

en: Do you really want to abort the Grand Prix?
ja: 本当にグランプリをあきらめますか？

en: Red Team Wins
ja: 赤チームの勝利

en: Blue Team Wins
ja: 青チームの勝利

en: It's a draw
ja: 引き分け！

en: Eliminated after %s
ja: %s 秒後に撃破

en: Eliminated
ja: 失格

note: I18N: indicates a player that scored in their own goal in result screen
en: (Own Goal)
ja: (オウンゴール)

en: Track %i/%i
ja: コース %i/%i

en: Grand Prix progress:
ja: グランプリの成績 :

en: Highscores
ja: ハイスコア

en: Best lap time: %s
ja: ベストラップ時間: %s

note: I18N: is used to indicate who has the bast laptime (best laptime "by kart_name")
en: by %s
ja: （%s）

en: You completed the challenge!
ja: チャレンジに成功しました！

en: You failed the challenge!
ja: チャレンジに失敗しました！

en: Reached Requirements of SuperTux
ja: SuperTuxの条件を満たしました

en: Render resolution: %s%%
ja: レンダリング解像度:1%s%%

en: All blows allowed, so catch weapons and make clever use of them!
ja: なんでもアリ、武器を取って上手く使いこなせ！

en: Contains no powerups, so only your driving skills matter!
ja: パワーアップアイテムは無いから、キミの操作テクニック次第だ！

note: I18N: short definition for follow-the-leader game mode
en: Keep up with the leader kart but don't overtake it!
ja: リーダーに続いて走れ、しかし追い越してはいけない！

en: Hit others with weapons until they lose all their lives.
ja: ライフが全部消えるまで他人を攻撃しよう

en: Push the ball into the opposite cage to score goals.
ja: スコアゴールするためにボールを向こう側に押そう。

en: Explore tracks to find all hidden eggs
ja: トラックを探検して、すべての卵を探しだせ!

en: Race against ghost karts and try to beat them!
ja: ゴーストカートと競争して、記録を破ってみてください！

en: Complete as many laps as possible in a given amount of time.
ja: 限られた時間の中で出来る限りラップを完了しよう。

note: I18N: In soccer setup screen
en: Press red or blue soccer icon to change team
ja: チームを代えるには青や赤のサッカーアイコンを押してください。

note: I18N: when showing who is the author of track '%s' I18N: (place %s where the name of the author should appear)
en: Track by %s
ja: コースの作者: %s

note: I18N: the max players supported by an arena.
en: Max players supported: %d
ja: サポートする最大のプレイヤー数: %d

en: Number of red team AI karts
ja: 赤いチームのAIカートの数:

en: You cannot play this Grand Prix because it contains tracks that aren't unlocked!
ja: まだアンロックしていないコースがあるので、グランプリをプレイできません！

en: Locked!
ja: 未解禁！

en: Complete all challenges to unlock the big door!
ja: 大きなドアを開けるために、全部のチャレンジをクリアしよう!

en: You need more points
    to enter this challenge!
    Check the minimap for
    available challenges.
ja: このチャレンジに必要な
    ポイントが足りません。
    ミニマップをチェックして
    他のチャレンジをクリアしよう。

en: Accelerate with <%s>, and steer with <%s> and <%s>.
ja: <%s>で加速、<%s>と<%s>で操作してください。

en: Accelerate by touching the upper part of the wheel, and steer by moving left or right.
ja: ハンドルの上の部分をタッチで加速し、左と右へ曲げてターンが出来ます。

en: Accelerate by moving the accelerator upwards, and steer by tilting your device.
ja: アクセルを上に動かすことで加速し、デバイスを傾けることで操作してください。

en: Accelerate by moving the accelerator upwards, and steer by rotating your device.
ja: アクセルを上に動かすことで加速し、デバイスを回転させることで操作してください。

en: Collect gift boxes, and fire the weapon with <%s> to blow away these boxes!
ja: プレゼントボックスを拾って、<%s>を押して木箱をぶっ飛ばそう！

en: Collect gift boxes, and fire by pressing the bowling icon to blow away these boxes!
ja: プレゼントボックスを拾って、ボーリングアイコンを押して木箱をぶっ飛ばそう！

en: Press <%s> to look behind.
    Fire the weapon with <%s> while pressing <%s> to fire behind!
ja: 後ろをのぞくには<%s>を押してください
    後ろへ攻撃するには<%s>と<%s>を同時押ししてください！

en: Press the mirror icon to look behind.
    Fire the weapon behind by holding the mirror icon and then swiping to the bowling icon!
ja: 後ろを見るにはバックミラーアイコンを押します。
    バックミラーアイコンを押したままボーリングアイコンのほうにスワイプして、アイテムを後方に発射しましょう!

en: Use the nitro you collected by pressing <%s>!
ja: <%s> を押してニトロを使おう！

en: Use the nitro you collected by pressing the nitro icon
ja: 回収したニトロをニトロアイコンを押して使おう！

en: Collect nitro bottles (we will use them after the curve).
ja: ニトロボトルを集めよう！(カーブしたあとに使ってね)

en: Oops! When you're in trouble, press <%s> to be rescued.
ja: おーっと！困った時<%s>を押すと、鳥が救助してあげます。

en: Oops! When you're in trouble, press the bird icon to be rescued.
ja: おっとっと！困ったときは、鳥のアイコンを押して助けてもらおう

en: Accelerate and press the <%s> key while turning to skid.
    Skidding for a short while can help you turn faster to take sharp turns.
ja: 加速して、<%s> ドリフトになるまで押してください。
    少しの間ドリフトすることで、狭いカーブで曲がるのが楽になります。

en: Accelerate and press the skid icon while turning to skid.
    Skidding for a short while can help you turn faster to take sharp turns.
ja: 曲がりながらドリフトアイコンを押すとドリフトができます
    少しの間ドリフトすることで、狭いカーブで曲がるのが楽になります。

en: Note that if you manage to skid for several seconds, you will receive a bonus speedup as a reward!
ja: 数秒ドリフトしたら、報酬としてボーナススピードアップを得ることができます。

en: You are now ready to race. Good luck!
ja: これでレースの準備は完璧。頑張ろう！

note: I18N: Generic name in desktop file entry, summary in AppData and short description in Google Play
en: A 3D open-source kart racing game
ja: オープンソースな3Dレーシングカートゲーム

en: Karts. Nitro. Action! SuperTuxKart is a 3D open-source arcade racer with a variety of characters, tracks, and modes to play. Our aim is to create a game that is more fun than realistic, and provide an enjoyable experience for all ages.
ja: カート、ニトロ、アクション! SuperTuxKartは3Dオープンソースのアーケードレースゲームで、様々なキャラクター、トラック、モードが遊べます。私たちは、リアルさよりも楽しさを追求し、あらゆる年齢層の方に楽しんでいただけるゲームを目指しています。

en: We have several tracks with various themes for players to enjoy, from driving underwater, rural farmlands, jungles or even in space! Try your best while avoiding other karts as they may overtake you, but don't eat the bananas! Watch for bowling balls, plungers, bubble gum, and cakes thrown by your opponents.
ja: 水中、農村、ジャングル、宇宙など、様々なテーマのコースを用意しています。他のカートに追い越されないように、バナナを食べずに頑張ってください。ボウリングの玉、ラバーカップ、ガム、ケーキなど、敵が投げてくるものにも気をつけよう。

en: You can do a single race against other karts, compete in one of several Grand Prix, try to beat the high score in time trials on your own, play battle mode against the computer or your friends, and more! For a greater challenge, join online and meet players from all over the world and prove your racing skills!
ja: 他のカートとのシングルレース、いくつかのグランプリでの競争、タイムトライアルでのハイスコア更新、コンピューターや友人とのバトルモードなど、さまざまなことができます。より大きな挑戦として、オンラインに参加して世界中のプレイヤーと出会い、あなたのレーススキルを証明しよう!

en: This game has no ads.
ja: このゲームは広告がありません。

en: This is an unstable version of SuperTuxKart that contains latest improvements. It is released mainly for testing, to make stable STK as good as possible.
ja: このSuperTuxKartは最新の改善点を含めた不安定なバージョンです。これらはSTKをより安定にするためにリリースされています。

en: This version can be installed in parallel with the stable version on the device.
ja: このバージョンは端末で安定したバージョンと同時にインストールできます。

en: If you need more stability, consider using the stable version: %s
ja: もっと安定性が必要なら、安定したバージョン%sを検討してください。

en: SuperTuxKart Team
ja: SuperTuxKartチーム
