SuperTuxKart - en to nl translation catalogue (1084 entries)

note: I18N: In Android UI, po_extract_game_data
en: Extracting game data...
nl: Bezig met uitpakken van spelelementen…

note: I18N: In Android UI, po_extract_error
en: Game data extraction error
nl: De spelelementen kunnen niet worden uitgepakt

note: I18N: In Android UI, po_extract_error_msg
en: Check remaining device space or reinstall SuperTuxKart.
nl: Zorg dat je over voldoende vrije ruimte beschikt of herinstalleer SuperTuxKart.

note: I18N: In Android UI, po_quit I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen
en: Quit
nl: Afsluiten

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Play every official track at least once.
nl: Speel elk officieel parcours minimaal één keer.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Hit 10 karts with a bowling-ball.
nl: Raak 10 karts met een bowlingbal.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Arch Enemy
nl: Aartsvijand

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Hit the same kart at least 5 times in one race.
nl: Raak dezelfde kart minimaal 5 keer in één wedstrijd.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Marathoner
nl: Marathonloper

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Finish a race with at least twice the track's default lap number.
nl: Voltooi een race met minimaal het dubbele van het standaardaantal baanronden.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Skid-row
nl: Glijpartij

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Skid 5 times in a single lap.
nl: Slip 5 keer binnen één ronde.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Gold driver
nl: Goudzoeker

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Win against at least 3 AIs in normal race, time-trial, and follow the leader.
nl: Win van minimaal 3 computerspelers in een normale race, tijdrit en zwaan-kleef-aan.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Powerup Love
nl: Voorliefde voor bonusitems

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Use 10 or more powerups in a race.
nl: Gebruik 10 of meer bonusitems in één wedstrijd.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Unstoppable
nl: Onstuitbaar

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Win 5 single races in a row against at least 3 AIs. Beware, restarting a race counts as a loss.
nl: Win 5 wedstrijden achter elkaar van minimaal 3 computerspelers, maar let op: herstarten staat gelijk aan verliezen.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Banana Lover
nl: Bananenliefde

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Collect at least 5 bananas in one race.
nl: Verzamel minimaal 5 bananen in één wedstrijd.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: It's secret
nl: Geheim

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Really ... a secret.
nl: Echt waar… een geheim.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Mosquito Hunter
nl: Muggenverdelger

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Take your opponents for mosquitos! With the swatter, squash them at least 5 times in a race.
nl: Doe alsof je tegenstanders muggen zijn! Mep met de vliegenmepper in één wedstrijd 5 tegenstanders op hun hoofd.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Beyond Luck
nl: Grote geluksvogel

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Win 10 single races in a row in Expert or SuperTux against at least 5 AIs. Beware, restarting a race counts as a loss.
nl: Win 10 opeenvolgende wedstrijden van minimaal 5 computerspelers in de spelvorm ‘Deskundig’ of ‘SuperTux’, maar let op: herstarten staat gelijk aan verliezen.

note: I18N: ./data/grandprix/1_penguinplayground.grandprix
en: Penguin Playground
nl: Speeltuin voor pinguïns

note: I18N: ./data/grandprix/2_offthebeatentrack.grandprix
en: Off the Beaten Track
nl: Buiten de gebaande paden

note: I18N: ./data/grandprix/3_tothemoonandback.grandprix
en: To the Moon and Back
nl: Naar de maan en weer terug

note: I18N: ./data/grandprix/4_atworldsend.grandprix
en: At World's End
nl: Het einde van de wereld

note: I18N: ./data/gui/dialogs/addons_loading.stkgui I18N: Add-on screen action I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info action I18N: ./data/gui/dialogs/high_score_info_dialog.stkgui I18N: High score info screen action I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_info_dia
en: Back
nl: Terug

note: I18N: ./data/gui/dialogs/addons_loading.stkgui I18N: Add-on screen action
en: Install
nl: Installeren

note: I18N: ./data/gui/dialogs/addons_loading.stkgui I18N: Add-on screen action
en: Uninstall
nl: Verwijderen

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/init_android.stkgui
en: Select a type of control that you prefer
nl: Geef aan hoe je karts wilt besturen

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/init_android.stkgui I18N: Control type I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Accelerometer
nl: Versnellingsmeter

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/init_android.stkgui I18N: Control type I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.
en: Gyroscope
nl: Gyroscoop

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/init_android.stkgui I18N: Control type
en: Steering wheel
nl: Fysiek stuur

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/init_android.stkgui I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Auto acceleration
nl: Automatische versnelling

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/init_android.stkgui
en: You can change it later in touch device settings.
nl: Je kunt dit later nog aanpassen in de apparaatinstellingen.

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/init_android.stkgui I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings I18N: ./data/gui/dialogs/ka
en: Apply
nl: Toepassen

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui
en: Touch Device Settings
nl: Apparaatinstellingen

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen I18N: ./data/gui/screens/help/help1.stkgui I18N: Tab in help menu I18N: ./data/gui/screens/help/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help/help4.stkgui I18N:
en: General
nl: Algemeen

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Device enabled
nl: Apparaat ingeschakeld

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Inverted buttons
nl: Knoppen omdraaien

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Buttons scale
nl: Knopgrootte

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Advanced
nl: Geavanceerd

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Deadzone
nl: Dode zone

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Sensitivity X
nl: Gevoeligheid X

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Sensitivity Y
nl: Gevoeligheid Y

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui
en: Restore defaults
nl: Standaardwaarden terugzetten

note: I18N: ./data/gui/dialogs/confirm_dialog.stkgui I18N: In a 'are you sure?' dialog I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings I18N: ./data/gui/dialogs/enter_address_dialog.stkgui I18N: 
en: Cancel
nl: Annuleren

note: I18N: ./data/gui/dialogs/confirm_dialog.stkgui I18N: In a 'are you sure?' dialog
en: Yes
nl: Ja

note: I18N: ./data/gui/dialogs/confirm_resolution_dialog.stkgui I18N: In the 'confirm resolution' dialog, that's shown when switching resoluton
en: Revert
nl: Terugdraaien

note: I18N: ./data/gui/dialogs/confirm_resolution_dialog.stkgui I18N: In the 'confirm resolution' dialog, that's shown when switching resoluton I18N: ./data/gui/dialogs/online/registration_terms.stkgui I18N: In the registration dialog
en: Accept
nl: Accepteren

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui
en: Camera Settings
nl: Camera-instellingen

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera settings
en: Player camera
nl: Spelerscamera

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen
en: FOV
nl: Gezichtsveld

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen
en: Distance
nl: Afstand

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen
en: Angle
nl: Hoek

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen
en: Smooth camera
nl: Vloeiende camera

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera settings
en: Backward camera
nl: Achteruitrijcamera

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen
en: Follow ball in soccer mode
nl: Bal volgen in voetbalmodus

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen
en: Reset
nl: Standaardwaarden

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui
en: Graphics Settings
nl: Grafische instellingen

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Advanced pipeline (lights, etc.)
nl: Geavanceerde pijplijn (lichten, etc.)

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Shadows
nl: Schaduwen

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Bloom
nl: Gloeiing

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Light shaft (God rays)
nl: Lichtval

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Ambient occlusion
nl: Omgevingsvervaging

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Depth of field
nl: Scherptediepte

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Glow (Outlines)
nl: Gloeiing (randen)

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Anti-aliasing
nl: Anti-kartelvorming

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Motion blur
nl: Bewegingsvervaging

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Image-based lighting
nl: Beeldgebaseerde verlichting

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Light Scattering
nl: Lichtverstrooiing

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Animated characters
nl: Bewegende personages

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Texture compression
nl: Textuurcompressie

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Particle effects
nl: Deeltjeseffecten

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Rendered image quality
nl: Kwaliteit van gerenderde beelden

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Geometry detail
nl: Geometriedetails

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: * Restart STK to apply new settings
nl: * Herstart STK om de instellingen toe te passen

note: I18N: ./data/gui/dialogs/debug_slider.stkgui I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_info.stkgui I18N: In the recovery dialog I18N: ./data/gui/dialogs/online/user_info_dialog.stkgui I18N: User info dialog
en: Close
nl: Sluiten

note: I18N: ./data/gui/dialogs/enter_address_dialog.stkgui I18N: In the enter address dialog I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_info_dialog.stkgui I18N: In the server info dialog
en: Join
nl: Deelnemen

note: I18N: ./data/gui/dialogs/general_text_field_dialog.stkgui I18N: In the general textfield dialog I18N: ./data/gui/dialogs/online/achievement_progress_dialog.stkgui I18N: ./data/gui/dialogs/online/player_rankings_dialog.stkgui I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: In
en: OK
nl: Oké

note: I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info action I18N: ./data/gui/screens/track_info.stkgui I18N: In the track info screen
en: Record the race for ghost replay
nl: Opname maken voor spookherhaling

note: I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info action
en: Watch replay only
nl: Alleen herhaling bekijken

note: I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info action
en: Compare to another ghost
nl: Vergelijken met ander spook

note: I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info action I18N: ./data/gui/dialogs/high_score_info_dialog.stkgui I18N: High score info screen action I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I18N: Menu item I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_editor.stkgui
en: Remove
nl: Verwijderen

note: I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info screen action
en: Compare ghost
nl: Vergelijken met spook

note: I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info screen action I18N: ./data/gui/dialogs/high_score_info_dialog.stkgui I18N: High score info screen action I18N: ./data/gui/dialogs/select_challenge.stkgui I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix i
en: Start Race
nl: Wedstrijd starten

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/achievement_progress_dialog.stkgui I18N: Objective shown in achievement dialog
en: Goal
nl: Doel

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/achievement_progress_dialog.stkgui I18N: Progress shown in achievement dialog I18N: Progress in achievement
en: Progress
nl: Voortgang

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/change_password.stkgui I18N: In the change password dialog
en: Password Change
nl: Wachtwoord wijzigen

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/change_password.stkgui I18N: In the change password dialog
en: Current Password
nl: Huidig ​​wachtwoord

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/change_password.stkgui I18N: In the change password dialog
en: New Password
nl: Nieuw wachtwoord

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/change_password.stkgui I18N: In the change password dialog I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog
en: Confirm
nl: Bevestigen

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/change_password.stkgui I18N: In the change password dialog I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_input.stkgui I18N: In the recovery dialog
en: Submit
nl: Versturen

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button
en: Back to Race
nl: Terug naar wedstrijd

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button
en: Quit Server
nl: Server verlaten

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Show in network ingame dialog to allow user to go back to lobby to end spectating (for example)
en: Back to lobby
nl: Terug naar lobby

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button
en: Restart Race
nl: Wedstrijd herstarten

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button I18N: ./data/gui/dialogs/race_paused_dialog.stkgui
en: Give Up Race
nl: Opgeven

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.stkgui I18N: In the in-game dialog I18N: ./data/gui/dialogs/race_paused_dialog.stkgui I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen
en: Options
nl: Instellingen

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.stkgui I18N: In the in-game dialog I18N: ./data/gui/dialogs/race_paused_dialog.stkgui I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen
en: Help
nl: Hulp

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/player_rankings_dialog.stkgui I18N: In player rankings dialog
en: Top 10 players
nl: Top 10 beste spelers

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/player_rankings_dialog.stkgui
en: Refresh
nl: Verversen

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_info.stkgui I18N: In the recovery dialog I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_input.stkgui
en: Account Recovery
nl: Account herstellen

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_info.stkgui I18N: In the recovery dialog
en: You will receive an email with further instructions on how to reset your password. Please be patient and be sure to check your spam folder.
nl: Je ontvangt een e-mail met instructies die je kunt volgen om je wachtwoord te herstellen. Dit kan even duren. Controleer ook de spammap.

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_input.stkgui
en: Fill in the username and email address you supplied at registration to be able to reset your password.
nl: Voer de gebruikersnaam en het e-mailadres in die je gebruikt hebt bij het registreren om het wachtwoord te herstellen.

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_input.stkgui I18N: In the recovery dialog I18N: ./data/gui/screens/options/user_screen_tab.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui
en: Username
nl: Gebruikersnaam

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_input.stkgui I18N: In the recovery dialog I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog
en: Email
nl: E-mailadres

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/registration_terms.stkgui I18N: In the registration dialog
en: Terms and Agreement
nl: Gebruiksvoorwaarden

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/registration_terms.stkgui I18N: In the registration dialog
en: I agree to the above terms and am 13 years or older.
nl: Ik stem in met bovenstaande voorwaarden en ben 13 jaar of ouder.

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: In the server configuration screen
en: Server Configuration
nl: Serverinstellingen

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: In the server configuration screen I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: In the server creation screen
en: Difficulty
nl: Moeilijkheidsgraad

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Difficulty I18N: ./data/gui/dialogs/select_challenge.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: ./data/gui/screens/race_setup.stkgui
en: Novice
nl: Beginner

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Difficulty I18N: ./data/gui/dialogs/select_challenge.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: ./data/gui/screens/race_setup.stkgui
en: Intermediate
nl: Behendig

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Difficulty I18N: ./data/gui/dialogs/select_challenge.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: ./data/gui/screens/race_setup.stkgui
en: Expert
nl: Deskundig

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: In the server configuration screen I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: In the server creation screen
en: Game mode
nl: Spelvorm

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Multiplayer game mode I18N: ./data/gui/screens/high_score_selection.stkgui I18N: In the high score selection screen I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: Game mode
en: Normal Race
nl: Normale race

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Multiplayer game mode I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen I18N: ./data/gui/screens/high_score_selection.stkgui I18N: In the high score selection screen I18N: ./data/
en: Time Trial
nl: Tijdrit

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Multiplayer game mode I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui
en: Battle
nl: Gevecht

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Multiplayer game mode I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: Game mode
en: Soccer
nl: Voetbal

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_info_dialog.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog I18N: ./data/gui/screens/options/user_screen_tab.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui
en: Password
nl: Wachtwoord

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_info_dialog.stkgui I18N: In the server info dialog
en: Bookmark this server
nl: Server toevoegen aan favorieten

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/splitscreen_player_dialog.stkgui I18N: Splitscreen player in network
en: Add player
nl: Speler toevoegen

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/splitscreen_player_dialog.stkgui I18N: Splitscreen player in network
en: Name
nl: Naam

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/splitscreen_player_dialog.stkgui I18N: Splitscreen player in network
en: Press the 'All players ready' button after the player list is ready.
nl: Druk op ‘Alle spelers zijn klaar’ als de lijst met spelers is samengesteld.

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/splitscreen_player_dialog.stkgui I18N: Splitscreen player in network
en: Clear players
nl: Spelers verwijderen

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/splitscreen_player_dialog.stkgui I18N: Splitscreen player in network
en: All players ready
nl: Alle spelers zijn klaar

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/user_info_dialog.stkgui I18N: User info dialog
en: User Info
nl: Gebruikersinformatie

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/user_info_dialog.stkgui I18N: User info dialog
en: Remove Friend
nl: Verwijderen als vriend

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/user_info_dialog.stkgui I18N: User info dialog
en: Add Friend
nl: Vriend toevoegen

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/user_info_dialog.stkgui I18N: User info dialog
en: Accept Invite
nl: Verzoek accepteren

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/user_info_dialog.stkgui I18N: User info dialog
en: Decline Invite
nl: Verzoek afwijzen

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/user_info_dialog.stkgui I18N: User info dialog
en: View Profile
nl: Profiel bekijken

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/vote_dialog.stkgui I18N: In the vote dialog
en: Vote
nl: Stemmen

note: I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.stkgui I18N: ./data/gui/dialogs/race_paused_dialog.stkgui
en: Paused
nl: Gepauzeerd

note: I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.stkgui I18N: In the in-game dialog
en: Back to Game
nl: Terug naar spel

note: I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.stkgui I18N: In the in-game dialog
en: Back to menu
nl: Terug naar menu

note: I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.stkgui I18N: In the in-game dialog
en: Select kart
nl: Kies een kart

note: I18N: ./data/gui/dialogs/press_a_key_dialog.stkgui I18N: When changing input configurations
en: Press fully and release...
nl: Druk helemaal in en laat weer los…

note: I18N: ./data/gui/dialogs/press_a_key_dialog.stkgui I18N: When configuring input
en: Assign to ESC key
nl: Esc-toets gebruiken

note: I18N: ./data/gui/dialogs/press_a_key_dialog.stkgui I18N: When configuring input
en: Assign nothing
nl: Niets toewijzen

note: I18N: ./data/gui/dialogs/recommend_video_settings.stkgui
en: Recommend Video Settings
nl: Aanbevolen grafische instellingen

note: I18N: ./data/gui/dialogs/recommend_video_settings.stkgui I18N: Recommend video settings dialog
en: The recommended settings will be valid for the current resolution.
nl: De aanbevolen instellingen zijn samengesteld op basis van de huidige resolutie.

note: I18N: ./data/gui/dialogs/recommend_video_settings.stkgui I18N: Recommend video settings dialog
en: What should the settings prioritize?
nl: Waar moet de voorkeur aan worden gegeven?

note: I18N: ./data/gui/dialogs/recommend_video_settings.stkgui I18N: Recommend video settings dialog
en: Performance
nl: Prestaties

note: I18N: ./data/gui/dialogs/recommend_video_settings.stkgui I18N: Recommend video settings dialog
en: Balance performance and graphics quality
nl: Balans tussen prestaties en grafische kwaliteit

note: I18N: ./data/gui/dialogs/recommend_video_settings.stkgui I18N: Recommend video settings dialog
en: Graphics quality
nl: Grafische kwaliteit

note: I18N: ./data/gui/dialogs/recommend_video_settings.stkgui I18N: Recommend video settings dialog
en: Sparing energy
nl: Energiebesparing

note: I18N: ./data/gui/dialogs/recommend_video_settings.stkgui I18N: Recommend video settings dialog
en: Do you like graphics effects creating blur?
nl: Vind je het mooi als er vervagingen worden getoond?

note: I18N: ./data/gui/dialogs/recommend_video_settings.stkgui I18N: Recommend video settings dialog
en: Start the test
nl: Test starten

note: I18N: ./data/gui/dialogs/select_challenge.stkgui I18N: ./data/gui/screens/race_setup.stkgui I18N: ./data/gui/screens/soccer_setup.stkgui
en: Race Setup
nl: Wedstrijdregels

note: I18N: ./data/gui/dialogs/tutorial_message_dialog.stkgui I18N: Button in tutorial I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_lose.stkgui I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_win.stkgui I18N: ./data/gui/screens/karts.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/network_karts.stkgui I18N: ./data/gui/screens/soccer_s
en: Continue
nl: Doorgaan

note: I18N: ./data/gui/screens/addons_screen.stkgui
en: SuperTuxKart Addons
nl: SuperTuxKart-uitbreidingen

note: I18N: ./data/gui/screens/addons_screen.stkgui I18N: In addons screen, in the filtering bar, to enable a filter that will show only recently updated items
en: Updated
nl: Bijgewerkt

note: I18N: ./data/gui/screens/addons_screen.stkgui I18N: In addons screen, in the filtering bar, to enable a filter that will show only items with good rating
en: Rating >=
nl: Beoordeling >=

note: I18N: ./data/gui/screens/addons_screen.stkgui I18N: In the addons screen I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix info screen
en: Tracks
nl: Parcours

note: I18N: ./data/gui/screens/addons_screen.stkgui I18N: In the addons screen I18N: ./data/gui/screens/arenas.stkgui I18N: Section in arena tracks selection screen
en: Arenas
nl: Arena's

note: I18N: ./data/gui/screens/addons_screen.stkgui I18N: In addons screen, above the list of addons to be installed
en: Installed
nl: Geïnstalleerd

note: I18N: ./data/gui/screens/arenas.stkgui I18N: Section in arena tracksselection screen
en: Edit favorite arenas
nl: Favoriete arenas aanpassen

note: I18N: ./data/gui/screens/arenas.stkgui I18N: track group I18N: ./data/gui/screens/easter_egg.stkgui I18N: track group name I18N: kart group name I18N: In the UI options, Camera setting: Standard
en: Standard
nl: Standaard

note: I18N: ./data/gui/screens/arenas.stkgui I18N: track group I18N: ./data/gui/screens/easter_egg.stkgui I18N: track group name I18N: kart group name
en: Add-Ons
nl: Uitbreidingen

note: I18N: ./data/gui/screens/arenas.stkgui I18N: track group I18N: ./data/gui/screens/easter_egg.stkgui I18N: Time filters for add-ons I18N: name of the tab that will show arenas from all groups I18N: track group name I18N: name of the tab that will show tracks from all groups I18N: name of the tab that
en: All
nl: Alle

note: I18N: ./data/gui/screens/credits.stkgui I18N: Title in credits screen
en: Credits
nl: Met dank aan

note: I18N: ./data/gui/screens/cutscene.stkgui
en: Skip
nl: Overslaan

note: I18N: ./data/gui/screens/easter_egg.stkgui I18N: Section in easter egg tracks selection screen I18N: ./data/gui/screens/tracks_and_gp.stkgui I18N: In the track and grand prix selection screen I18N: ./data/gui/screens/tracks.stkgui I18N: In the track selection screen
en: All Tracks
nl: Alle parcours

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I18N: Title in edit grand prix screen
en: Edit Grand Prix
nl: Grand Prix bewerken

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I18N: Menu item
en: Move up
nl: Omhoog verplaatsen

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I18N: Menu item
en: Move down
nl: Omlaag verplaatsen

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I18N: Menu item I18N: ./data/gui/screens/options/user_screen_tab.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui
en: Add
nl: Toevoegen

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I18N: Menu item I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_editor.stkgui
en: Edit
nl: Bewerken

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I18N: Menu item
en: Save
nl: Opslaan

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_track.stkgui I18N: In the edit track screen
en: Number of laps:
nl: Aantal ronden:

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_track.stkgui I18N: In the edit track screen
en: Reverse:
nl: Tegengesteld:

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen
en: Ghost Replay Selection
nl: Kies een spookherhaling

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen I18N: ./data/gui/screens/high_score_selection.stkgui I18N: In the high score selection screen I18N: Game mode
en: Egg Hunt
nl: Eieren zoeken

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen
en: Only show the best times
nl: Alleen de beste tijden tonen

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen
en: Compare replay
nl: Herhaling vergelijken

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen
en: Only show replays matching the current difficulty
nl: Alleen herhalingen tonen met dezelfde moeilijkheidsgraad

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen
en: Only show replays matching the current version
nl: Alleen herhalingen tonen met dezelfde versie

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen
en: Hide multiplayer replays
nl: Herhalingen met meerdere spelers verbergen

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen
en: Record a ghost replay
nl: Spookherhaling opnemen

note: I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix info screen
en: AI karts
nl: Computerspelers

note: I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix info screen
en: Reverse
nl: Tegengesteld

note: I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix info screen I18N: In track screen
en: Maximum time (min.)
nl: Maximumtijd (min.)

note: I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix info screen
en: Track group
nl: Parcoursgroep

note: I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix info screen
en: Continue saved GP
nl: Opgeslagen GP voortzetten

note: I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_editor.stkgui I18N: Title in grand prix editor screen
en: Grand Prix editor
nl: Grand Prix-bewerker

note: I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_editor.stkgui I18N: Menu item
en: New
nl: Nieuw

note: I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_editor.stkgui I18N: Menu item
en: Copy
nl: Kopiëren

note: I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_editor.stkgui I18N: Menu item I18N: ./data/gui/screens/options/user_screen_tab.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui
en: Rename
nl: Naam wijzigen

note: I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_lose.stkgui I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_win.stkgui
en: Save Grand Prix
nl: Grand Prix opslaan

note: I18N: ./data/gui/screens/help/help1.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help/help5.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help/help6.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help/help7.stkgui
en: SuperTuxKart Help
nl: SuperTuxKart-hulp

note: I18N: ./data/gui/screens/help/help1.stkgui I18N: Tab in help menu I18N: ./data/gui/screens/help/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help/help5.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help/help6.stkgui I18N: ./data/gui/sc
en: Game Modes
nl: Spelvormen

note: I18N: ./data/gui/screens/help/help1.stkgui I18N: Tab in help menu I18N: ./data/gui/screens/help/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help/help5.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help/help6.stkgui I18N: ./data/gui/sc
en: Powerups
nl: Bonusitems

note: I18N: ./data/gui/screens/help/help1.stkgui I18N: Tab in help menu I18N: ./data/gui/screens/help/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help/help5.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help/help6.stkgui I18N: ./data/gui/sc
en: Bananas
nl: Bananen

note: I18N: ./data/gui/screens/help/help1.stkgui I18N: Tab in help menu I18N: ./data/gui/screens/help/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help/help5.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help/help6.stkgui I18N: ./data/gui/sc
en: Story Mode
nl: Verhaalmodus

note: I18N: ./data/gui/screens/help/help1.stkgui I18N: Tab in help menu I18N: ./data/gui/screens/help/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help/help5.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help/help6.stkgui I18N: ./data/gui/sc
en: Kart classes
nl: Kartclassificaties

note: I18N: ./data/gui/screens/help/help1.stkgui I18N: Tab in help menu I18N: ./data/gui/screens/help/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help/help5.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help/help6.stkgui I18N: ./data/gui/sc
en: Multiplayer
nl: Meerdere spelers

note: I18N: ./data/gui/screens/help/help1.stkgui
en: Start the tutorial
nl: Uitleg starten

note: I18N: ./data/gui/screens/help/help1.stkgui I18N: In the help menu
en: Collect blue gift boxes, they will give you powerups.
nl: Verzamel blauwe cadeaus - deze bevatten bonusitems.

note: I18N: ./data/gui/screens/help/help1.stkgui I18N: In the help menu
en: Avoid bananas!
nl: Vermijd bananen!

note: I18N: ./data/gui/screens/help/help1.stkgui I18N: In the help menu
en: Collecting nitro allows you to get speed boosts whenever you wish by pressing the appropriate key or button. You can see your current level of nitro in the gauge at the bottom-right of the race screen.
nl: Verzamel turbogas om extra snelheid te krijgen wanneer jij dat wilt door op de bijbehorende toets te drukken. Je turbometer, tijdens het spel rechtsonder in beeld, geeft aan hoeveel je nog over hebt.

note: I18N: ./data/gui/screens/help/help1.stkgui I18N: In the help menu
en: If you see a button with a lock like this one, you need to complete a challenge to unlock it.
nl: Als je een knop met een slot als dit ziet, dan moet je een uitdaging voltooien om hem te ontgrendelen.

note: I18N: ./data/gui/screens/help/help1.stkgui I18N: In the help menu
en: You can skid by pressing a special key or button. Successive short skids help to take sharp turns; while medium skids will boost your speed, long skids more so. You can't stop turning while skidding, so orient your kart carefully before!
nl: Je kunt slippen door op een speciale toets of knop te drukken. Korte slips helpen je scherpe bochten te nemen, gemiddelde slips geven je extra snelheid en lange slips geven je nóg meer snelheid. Tijdens het slippen kun je niet rechtuit rijden, dus oriënteer je kart zorgvuldig!

note: I18N: ./data/gui/screens/help/help1.stkgui I18N: In the help menu
en: You can get a startup boost by pressing the accelerate button at 'Set!', before the race's start.
nl: Je krijgt een snelheidsverhoging als je op de toets ‘gas geven’ drukt zodra de tekst ‘Klaar!’ verschijnt.

note: I18N: ./data/gui/screens/help/help1.stkgui I18N: in the help screen
en: * Current key bindings can be seen/changed in the Options menu
nl: * Bekijk en/of wijzig de huidige toetsinstellingen in het instellingenmenu

note: I18N: ./data/gui/screens/help/help2.stkgui
en: SuperTuxKart features several game modes:
nl: SuperTuxKart kent meerdere spelvormen:

note: I18N: ./data/gui/screens/help/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: Regular Race: All blows allowed, so collect powerups and use them smartly!
nl: Standaardrace: geweld is toegestaan, dus pak bonusitems en gebruik ze verstandig!

note: I18N: ./data/gui/screens/help/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: Time Trial: Contains no powerups, so only your driving skills matter!
nl: Tijdrit: er zijn geen bonusitems, dus alles hangt af van je stuurmanskunst!

note: I18N: ./data/gui/screens/help/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: Follow the leader: Run for second place, as the last kart will be disqualified every time the counter hits zero. Beware: going in front of the leader will get you eliminated too!
nl: Zwaan-kleef-aan: volg de leider, maar eindig niet als laatste! Als de klok op nul staat, dan wordt de laatste kart uitgeschakeld. Let op: als je vóór de leider rijdt, word je ook uitgeschakeld.

note: I18N: ./data/gui/screens/help/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: There are 3 types of battle mode: In 3 Strikes Battle, you need to hit others with weapons until they lose all their lives. In Free-For-All, the player who hits others the most will win in a given hit or time limit. In Capture The Flag, your team needs to bring the flag of the other team to your own flag base, as long as your flag is not captured by the other team.
nl: Er zijn 3 soorten gevechtsvormen: ‘Veldslag’, waar je anderen beschiet, net zolang tot ze al hun levens kwijt zijn - ‘Vrijheid, blijheid’, waar degene die anderen het vaakst heeft geraakt binnen het gestelde (tijds)limiet wint - ‘Vlaggenroof’, waar je de vlag van de tegenstander moet overbrengen naar je eigen teambasis, maar zorg er ondertussen ook voor dat de vlag van je eigen team niet gepakt wordt!

note: I18N: ./data/gui/screens/help/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: Soccer: Use your kart to push the ball into the goal.
nl: Voetbal: gebruik je kart om de bal in het doel te duwen.

note: I18N: ./data/gui/screens/help/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: Egg hunt: Explore tracks to find all hidden eggs.
nl: Eieren zoeken: doorzoek parcours en vind alle verstopte eieren.

note: I18N: ./data/gui/screens/help/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: Ghost replay: Race against ghost replays in time-trial or egg hunt mode, and record your own!
nl: Spookherhaling: race tegen spookherhalingen in tijdritten of tijdens het eieren zoeken, en neem ook je eigen herhaling op!

note: I18N: ./data/gui/screens/help/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: Lap Trial: Complete as many laps as possible in a given amount of time.
nl: Rondetijdrit: leg zoveel mogelijk ronden af binnen de opgegeven tijd.

note: I18N: ./data/gui/screens/help/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: * Many of these game modes can also be played in a Grand Prix fashion: instead of playing a single race, you play many in a row. The better you rank, the more points you get. In the end, the player with the most points wins the cup.
nl: * De meeste spelvormen kunnen tevens worden gespeeld als Grand Prix: je speelt dan een aantal wedstrijden achter elkaar. Hoe hoger je eindigt, hoe meer punten je verzamelt. De speler met de meeste punten wint de beker.

note: I18N: ./data/gui/screens/help/help3.stkgui I18N: In the help menu
en: To help you win, there are some powerups you can collect:
nl: Om je te helpen, kun je deze bonusitems verzamelen en gebruiken:

note: I18N: ./data/gui/screens/help/help3.stkgui
en: BubbleGum - protect yourself with a shield, or use while looking back to leave a sticky pink puddle behind you.
nl: Kauwgom: bescherm jezelf met een schild of gebruik terwijl je achterom kijkt om een kleverige plakboel achter te laten.

note: I18N: ./data/gui/screens/help/help3.stkgui
en: Zipper - will give you a strong speed boost. But beware of not losing control of your kart!
nl: Rits: geeft je een enorme snelheidsverhoging, maar zorg dat je niet de controle over je kart verliest!

note: I18N: ./data/gui/screens/help/help3.stkgui
en: Cake - thrown at the closest rival, best on short ranges and long straights. It also affects other karts close to the explosion.
nl: Muffin: wordt naar de dichtstbijzijnde kart gegooid. Handig op rechte stukken. Andere in de buurt zijnde karts worden ook geraakt.

note: I18N: ./data/gui/screens/help/help3.stkgui
en: Plunger - throw straight to pull an opponent back, or throw while looking back to make one lose sight.
nl: Plopper: gooi vooruit om je aan je tegenstander op te trekken of achteruit om diens zicht te benemen.

note: I18N: ./data/gui/screens/help/help3.stkgui
en: Bowling Ball - goes straight until it strikes, it can bounce off walls. If you are looking back, it will be thrown backwards.
nl: Bowlingbal: blijft rollen tot je een strike hebt. Als je achterom kijkt, wordt hij naar achteren gegooid.

note: I18N: ./data/gui/screens/help/help3.stkgui
en: Parachute - slows down all karts in a better position.
nl: Parachute: vertraagt alle karts die voor je rijden.

note: I18N: ./data/gui/screens/help/help3.stkgui
en: Swapper - gift boxes are transformed into bananas, nitro cans into bubblegums, and vice versa for a short time.
nl: Wisselaar: cadeaus worden tijdelijk omgezet in bananen, turboblikken in kauwgom, en omgekeerd.

note: I18N: ./data/gui/screens/help/help3.stkgui
en: Basket Ball - bounces after the leader, and might squash and slow down karts down on the way.
nl: Basketbal: stuitert de leider van de baan en vertraagt onderweg geraakte karts.

note: I18N: ./data/gui/screens/help/help3.stkgui
en: Swatter - will squash karts close by, slowing them down. Can also be used to remove parachutes and bombs.
nl: Vliegenmepper: plet karts naast je, waardoor ze langzamer gaan rijden, of gebruik om parachutes en dynamiet te ontmantelen.

note: I18N: ./data/gui/screens/help/help4.stkgui
en: Hitting a banana can result in one of the following being attached to the kart:
nl: Als je op een bananenschil terechtkomt, dan kan er een van de volgende voorwerpen aan je kart worden gehangen:

note: I18N: ./data/gui/screens/help/help4.stkgui I18N: In the help menu
en: Anchor - slows down the kart suddenly.
nl: Anker: leidt tot een noodstop.

note: I18N: ./data/gui/screens/help/help4.stkgui I18N: In the help menu
en: Parachute - slows down the kart, more progressively than the anchor. The faster you go, the stronger it slows you down.
nl: Parachute: vertraagt de kart, maar minder dan het anker. Hoe harder je rijdt, hoe meer je vertraagt.

note: I18N: ./data/gui/screens/help/help4.stkgui I18N: In the help menu
en: Bomb - detonates after some amount of time, throwing the kart up in the air. Bump into another kart to transfer the bomb to it.
nl: Dynamiet: ontploft na een tijdje en gooit je kart de lucht in. Bots tegen een andere kart om de bom door te geven aan een andere speler.

note: I18N: ./data/gui/screens/help/help5.stkgui
en: The evil Nolok has captured Gnu! Here are a few tips to help you:
nl: De kwaadaardige Nolok heeft Gnu gekidnapt! Deze tips kunnen je helpen:

note: I18N: ./data/gui/screens/help/help5.stkgui I18N: In the help menu
en: This icon on the minimap shows the available challenges you've not completed. In the top-right of the screen, it also tells you how many points you currently have. Complete as many challenges as possible, and Nolok will accept to race against you. Win to liberate Gnu!
nl: Dit pictogram op de minikaart laat zien welke uitdagingen je nog niet hebt volbracht. Rechts bovenin zie je hoeveel punten je al hebt verzameld. Volbreng zoveel mogelijk uitdagingen; Nolok gaat dan de strijd met je aan. Win die wedstrijd om Gnu te bevrijden!

note: I18N: ./data/gui/screens/help/help5.stkgui I18N: In the help menu
en: When you complete a challenge, you get a cup. Each cup is worth several points. The higher the difficulty you completed the challenge in, the better the cup and the more points it is worth.
nl: Als je een uitdaging volbrengt, krijg je een beker. Elke beker is punten waard. Hoe hoger het niveau, hoe beter de beker en hoe meer punten hij waard is.

note: I18N: ./data/gui/screens/help/help5.stkgui I18N: In the help menu
en: When you get the number of points indicated below this icon, you'll be gifted a surprise. There are several to collect.
nl: Als je het hieronder genoemde puntenaantal bereikt, dan krijg je een cadeau. Er zijn verschillende te verzamelen cadeaus.

note: I18N: ./data/gui/screens/help/help6.stkgui
en: Not all karts drive the same! They belong to classes with several differences:
nl: Niet alle karts rijden hetzelfde! Ze zijn ingedeeld in klassen met verschillen:

note: I18N: ./data/gui/screens/help/help6.stkgui I18N: In the help menu
en: Mass - there are three classes of karts, depending on their mass: light, medium and heavy. Heavier karts are less affected by parachutes and are more resistant to explosions.
nl: Massa: er zijn drie soorten karts: lichte, normale en zware. Zwaardere karts zijn beter beschermd tegen parachuten en explosies.

note: I18N: ./data/gui/screens/help/help6.stkgui I18N: In the help menu
en: Acceleration - especially useful at start, after an accident, or in tracks with a lot of sharp curves. The lighter the kart, the faster it accelerates, especially at low speeds.
nl: Versnelling: vooral handig aan het begin, na een ongeluk en op parcours met veel scherpe bochten. Hoe lichter de kart, hoe beter de versnelling, vooral bij lage snelheden.

note: I18N: ./data/gui/screens/help/help6.stkgui I18N: In the help menu
en: Max speed - the higher it is, the faster the kart can go. Especially useful in tracks with straight lines and gentle curves. Heavier karts have a higher top speed.
nl: Maximale snelheid: hoe hoger, hoe harder de kart kan gaan. Vooral handig op rechte parcours met flauwe bochten. Zwaardere karts hebben een hogere maximumsnelheid.

note: I18N: ./data/gui/screens/help/help6.stkgui I18N: In the help menu
en: Nitro efficiency - The higher it is, the more speed you get from a can of nitro. A lighter kart will have higher nitro efficiency.
nl: Turbo-efficiëntie: hoe hoger, hoe meer snelheid je kunt halen uit een turboblik. En hoe lichter de kart, hoe hoger de efficiëntie.

note: I18N: ./data/gui/screens/help/help6.stkgui I18N: In the help menu
en: If you follow closely another kart for a few seconds, you'll get a slipstream speed bonus when you overtake it. The lighter your kart, the easier it is.
nl: Als je een andere kart een paar seconden lang op korte afstand volgt, dan krijg je een slipbonus als je hem/haar passeert. Hoe lichter de kart, hoe eenvoudiger.

note: I18N: ./data/gui/screens/help/help7.stkgui I18N: In the help menu
en: SuperTuxKart can be played in multiplayer mode online...:
nl: SuperTuxKart kan door meerdere spelers online worden gespeeld…:

note: I18N: ./data/gui/screens/help/help7.stkgui I18N: In the help menu
en: First, select the 'online' icon in the main menu. Choose either local networking, or global networking (requires internet to be enabled in the options). Then, you can either create your own server with custom options, or search among a list of existing servers to join. Some of them are recommended servers with optionally ranked races.
nl: Klik op het ‘online’-pictogram in het hoofdmenu. Kies voor een lokaal of wereldwijd netwerk (hiervoor moet je internettoegang inschakelen in de instellingen). Zet daarna je eigen server op met speciale instellingen of kies een bestaande. Sommige bestaande servers zijn aanbevolen servers met klassementen (optioneel).

note: I18N: ./data/gui/screens/help/help7.stkgui I18N: In the help menu
en: Once in a server, a race will begin once its owner (symbolized with the crown) decides so. Official servers may auto-start races only when there are enough players. Then, you can choose your kart and vote for the next track to race on. An addon track is allowed only if it exists on all joined players and the server.
nl: Als je je op een server bevindt, moet je wachten tot de beheerder (die met het kroontje) bepaalt wanneer de wedstrijd begint. Officiële servers kunnen wedstrijden automatisch starten als er voldoende spelers zijn. Kies daarna je kart en stem op je favoriete parcours. Een kart uit de uitbreidingenreeks is alleen toegestaan als alle spelers én de server deze ook hebben.

note: I18N: ./data/gui/screens/help/help7.stkgui I18N: In the help menu
en: ... or on the same device:
nl: …of op hetzelfde apparaat:

note: I18N: ./data/gui/screens/help/help7.stkgui I18N: In the help menu
en: First, you will need several input devices. Use the input configuration screen to set them up. Multiple gamepads or joysticks are ideal: on keyboard(s), each player will need a different set of keys, and most keyboards are not appropriate for multiplayer because they don't support multiple simultaneous keypresses.
nl: Meerdere spelers spelen het beste met hun eigen gamepad of joystick. Ga naar het invoer-configuratiescherm en stel de verschillende invoerapparaten in. Het is niet verstandig om twee of meer spelers hetzelfde toetsenbord te laten gebruiken, omdat de meeste toetsenborden maximaal 2 of 3 toetsaanslagen tegelijk aankunnen.

note: I18N: ./data/gui/screens/help/help7.stkgui I18N: In the help menu
en: When input devices are configured, select the 'Splitscreen Multiplayer' icon in the main menu. Each player can press the 'fire' key of their gamepad or keyboard to join the game, and use their input device to select their kart. The game continues when everyone selected their kart. Note that the mouse may not be used for this operation.
nl: Als alle controllers zijn ingesteld, kan het spel beginnen. Kies de optie ‘meerdere spelers’ in het hoofdmenu. Bij het kiezen van een kart kan iedereen de vuurknop indrukken (die op hun eigen controller) om mee te doen. Het spel start als iedereen een kart heeft gekozen. Let op: de muis mag hiervoor niet worden gebruikt.

note: I18N: ./data/gui/screens/high_score_selection.stkgui I18N: In the high score selection screen
en: High Score Selection
nl: Topscoreselectie

note: I18N: ./data/gui/screens/high_score_selection.stkgui I18N: In the high score selection screen I18N: Game mode I18N: Lap Trial: Complete as many laps as possible in a given amount of time.
en: Lap Trial
nl: Ronde-tijdrit

note: I18N: ./data/gui/screens/karts.stkgui I18N: In the kart selection (player setup) screen I18N: ./data/gui/screens/online/network_karts.stkgui
en: Choose a Kart
nl: Kies een kart

note: I18N: ./data/gui/screens/karts.stkgui I18N: In karts selection screen, determine the kart group shown on the list I18N: ./data/gui/screens/online/network_karts.stkgui
en: Kart Class
nl: Kartclassificatie

note: I18N: ./data/gui/screens/karts.stkgui I18N: In the track and grand prix selection screen I18N: ./data/gui/screens/online/network_karts.stkgui
en: Edit favorite karts
nl: Favoriete karts aanpassen

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: Main menu button
en: Singleplayer
nl: Eén speler

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: Main menu button
en: Splitscreen Multiplayer
nl: Meerdere spelers (gesplitst scherm)

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: Main menu button I18N: ./data/gui/screens/online/online.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options/user_screen_tab.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui
en: Online
nl: Meerdere spelers (online)

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: Main menu button
en: Addons
nl: Uitbreidingen

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen
en: Tutorial
nl: Uitleg

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen
en: High Scores
nl: Topscores

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen I18N: ./data/gui/screens/online/profile_achievements_tab.stkgui I18N: Section in the profile screen
en: Achievements
nl: Prestaties

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen
en: Grand Prix Editor
nl: Grand Prix-bewerker

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen
en: About
nl: Over

note: I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: In the server creation screen
en: Server Creation
nl: Server opzetten

note: I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: In the server creation screen
en: Name of the server
nl: Servernaam

note: I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: In the server creation screen
en: Max. number of players
nl: Maximaal aantal spelers

note: I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: In the server creation screen
en: Password for private server (optional)
nl: Wachtwoord van privéserver (optioneel)

note: I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: In the server creation screen
en: Create
nl: Opzetten

note: I18N: ./data/gui/screens/online/lan.stkgui
en: Local Networking
nl: Lokaal netwerk

note: I18N: ./data/gui/screens/online/lan.stkgui I18N: In the online multiplayer screen I18N: ./data/gui/screens/online/profile_servers.stkgui
en: Find Server
nl: Servers zoeken

note: I18N: ./data/gui/screens/online/lan.stkgui I18N: In the online multiplayer screen I18N: ./data/gui/screens/online/profile_servers.stkgui
en: Create Server
nl: Server opzetten

note: I18N: ./data/gui/screens/online/networking_lobby.stkgui I18N: In networking lobby I18N: In the networking lobby
en: Lobby
nl: Foyer

note: I18N: ./data/gui/screens/online/networking_lobby.stkgui I18N: In the network lobby I18N: In networking lobby to configuration server settings
en: Configuration
nl: Instellingen

note: I18N: ./data/gui/screens/online/networking_lobby.stkgui I18N: In the network lobby
en: Start race
nl: Wedstrijd starten

note: I18N: ./data/gui/screens/online/online.stkgui I18N: In the networking menu
en: Enable splitscreen or player handicaps
nl: Gesplitst scherm of handicaps inschakelen

note: I18N: ./data/gui/screens/online/online.stkgui I18N: Networking menu button
en: Local networking
nl: Lokaal netwerk

note: I18N: ./data/gui/screens/online/online.stkgui I18N: Networking menu button
en: Global networking
nl: Wereldwijd netwerk

note: I18N: ./data/gui/screens/online/online.stkgui I18N: Networking menu button
en: Enter server address
nl: Voer een serveradres in

note: I18N: ./data/gui/screens/online/online.stkgui I18N: Networking menu button
en: Your profile
nl: Mijn profiel

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_achievements.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/profile_achievements_tab.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/profile_friends.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/profile_settings.stkgui
en: ...
nl: …

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_achievements_tab.stkgui I18N: In the achievements screen
en: Player rankings
nl: Spelersklassement

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_friends.stkgui I18N: Section in the profile screen
en: Friends
nl: Vrienden

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_friends.stkgui I18N: In the profile screen
en: Look for more friends:
nl: Meer vrienden zoeken:

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_friends.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/user_search.stkgui
en: Search
nl: Zoeken

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_servers.stkgui
en: Global Networking
nl: Wereldwijd netwerk

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_servers.stkgui I18N: In the online multiplayer screen
en: Quick Play
nl: Snel spelen

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_settings.stkgui I18N: Section in the profile screen
en: Account Settings
nl: Accountinstellingen

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_settings.stkgui I18N: In the online account settings screen
en: Password:
nl: Wachtwoord:

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_settings.stkgui
en: Change
nl: Wijzigen

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_settings.stkgui I18N: In the online account settings screen
en: E-mail:
nl: E-mailadres:

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog
en: Create User
nl: Gebruiker aanmaken

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: Section in the register screen
en: New Online Account
nl: Nieuw online-account

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: Section in the register screen
en: Existing Online Account
nl: Bestaand online-account

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: Section in the register screen
en: Offline Account
nl: Offline-account

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog
en: Local Name
nl: Lokale naam

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog
en: Online Username
nl: Online-gebruikersnaam

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options/user_screen_tab.stkgui I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui
en: Reset password
nl: Wachtwoord herstellen

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog
en: You can play without creating an online account by selecting an offline account. Though then you can not connect to friends, vote for addons etc. Please read our privacy statement at https://privacy.supertuxkart.net
nl: Je kunt zonder online-account spelen door te kiezen voor ‘Offline-account’. Let op: je kunt dan niet met vrienden praten, op uitbreidingen stemmen, enz. Ons privacybeleid is te vinden op http://privacy.supertuxkart.net (Engels).

note: I18N: ./data/gui/screens/online/server_selection.stkgui
en: Server Selection
nl: Serverselectie

note: I18N: ./data/gui/screens/online/server_selection.stkgui I18N: In the server selection screen
en: Show private server(s)
nl: Privéserver(s) tonen

note: I18N: ./data/gui/screens/online/server_selection.stkgui I18N: In the server selection screen
en: Use IPv6 connection
nl: IPv6-verbinding gebruiken

note: I18N: ./data/gui/screens/online/user_search.stkgui
en: User search
nl: Gebruikers zoeken

note: I18N: ./data/gui/screens/options/options_audio.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options/options_display.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options/options_input.stkgui I18N: ./data/gui/screens/
en: SuperTuxKart Options
nl: SuperTuxKart-instellingen

note: I18N: ./data/gui/screens/options/options_audio.stkgui I18N: Section in the settings menu I18N: ./data/gui/screens/options/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options/options_display.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options/options_inp
en: Display
nl: Weergave

note: I18N: ./data/gui/screens/options/options_audio.stkgui I18N: Section in the settings menu I18N: ./data/gui/screens/options/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options/options_display.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options/options_inp
en: Graphics
nl: Beeld

note: I18N: ./data/gui/screens/options/options_audio.stkgui I18N: Section in the settings menu I18N: ./data/gui/screens/options/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options/options_display.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options/options_inp
en: Audio
nl: Geluid

note: I18N: ./data/gui/screens/options/options_audio.stkgui I18N: Section in the settings menu I18N: ./data/gui/screens/options/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options/options_display.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options/options_inp
en: Interface
nl: Vormgeving

note: I18N: ./data/gui/screens/options/options_audio.stkgui I18N: Section in the settings menu I18N: ./data/gui/screens/options/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options/options_display.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options/options_inp
en: Players
nl: Spelers

note: I18N: ./data/gui/screens/options/options_audio.stkgui I18N: Section in the settings menu I18N: ./data/gui/screens/options/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options/options_display.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options/options_inp
en: Controls
nl: Besturing

note: I18N: ./data/gui/screens/options/options_audio.stkgui I18N: Section in the settings menu I18N: ./data/gui/screens/options/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options/options_display.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options/options_inp
en: Language
nl: Taal

note: I18N: ./data/gui/screens/options/options_audio.stkgui I18N: In the audio options screen
en: Music
nl: Muziek

note: I18N: ./data/gui/screens/options/options_audio.stkgui I18N: In the audio options screen I18N: in the graphical options tooltip; indicates a graphical feature is enabled
en: Enabled
nl: Ingeschakeld

note: I18N: ./data/gui/screens/options/options_audio.stkgui I18N: In the audio options screen
en: Sound Effects
nl: Geluidseffecten

note: I18N: ./data/gui/screens/options/options_device.stkgui I18N: In the input configuration screen
en: Delete Configuration
nl: Instellingen verwijderen

note: I18N: ./data/gui/screens/options/options_device.stkgui I18N: In the input configuration screen I18N: button to disable a keyboard configuration
en: Disable Configuration
nl: Instellingen uitschakelen

note: I18N: ./data/gui/screens/options/options_device.stkgui I18N: In the input configuration screen
en: Back to device list
nl: Terug naar apparaatlijst

note: I18N: ./data/gui/screens/options/options_device.stkgui I18N: In the input configuration screen
en: Rename Configuration
nl: Naam wijzigen

note: I18N: ./data/gui/screens/options/options_device.stkgui I18N: In the input configuration screen, for gamepad
en: Enable force feedback (if supported)
nl: Haptische feedback gebruiken (indien ondersteund)

note: I18N: ./data/gui/screens/options/options_display.stkgui I18N: In the display settings
en: Resolution
nl: Resolutie

note: I18N: ./data/gui/screens/options/options_display.stkgui I18N: In the display settings
en: Fullscreen
nl: Schermvullend

note: I18N: ./data/gui/screens/options/options_display.stkgui I18N: In the display settings
en: Remember window location
nl: Vensterpositie onthouden

note: I18N: ./data/gui/screens/options/options_display.stkgui I18N: In the display settings
en: Apply new resolution
nl: Nieuwe resolutie toepassen

note: I18N: ./data/gui/screens/options/options_display.stkgui I18N: In the display settings
en: Splitscreen Multiplayer layout
nl: Scherm splitsen bij meerdere spelers

note: I18N: ./data/gui/screens/options/options_general.stkgui I18N: In the general settings
en: Internet options
nl: Internetinstellingen

note: I18N: ./data/gui/screens/options/options_general.stkgui I18N: In the general settings
en: Always show login screen
nl: Inlogscherm altijd tonen

note: I18N: ./data/gui/screens/options/options_general.stkgui I18N: In the general settings
en: Connect to the Internet
nl: Verbinding maken met internet

note: I18N: ./data/gui/screens/options/options_general.stkgui I18N: In the general settings
en: Enable chatting in online lobbies
nl: Chatten in online-lobby's inschakelen

note: I18N: ./data/gui/screens/options/options_general.stkgui I18N: In the general settings
en: Enable chatting in online matches
nl: Chatten in online-toernooien inschakelen

note: I18N: ./data/gui/screens/options/options_general.stkgui I18N: In the general settings
en: Miscellaneous options
nl: Overige instellingen

note: I18N: ./data/gui/screens/options/options_general.stkgui I18N: In the general settings
en: Enable per-player handicaps
nl: Gebruikers met handicaps toestaan

note: I18N: ./data/gui/screens/options/options_general.stkgui I18N: For mobile version for STK, uninstall the downloaded assets
en: Uninstall full game assets
nl: Alle spelelementen verwijderen

note: I18N: ./data/gui/screens/options/options_input.stkgui I18N: In the input configuration screen
en: Press enter or double-click on a device to configure it
nl: Druk op enter of dubbelklik op een apparaat om het in te stellen

note: I18N: ./data/gui/screens/options/options_input.stkgui I18N: In the input configuration screen
en: Add a device
nl: Apparaat toevoegen

note: I18N: ./data/gui/screens/options/options_input.stkgui I18N: In the input configuration screen
en: * Which config to use will be inferred from which 'Select' key is pressed to join the game.
nl: * Bij het starten van het spel worden de instellingen bepaald aan de hand van de gebruikte ‘selectieknop’.

note: I18N: ./data/gui/screens/options/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Skin
nl: Thema

note: I18N: ./data/gui/screens/options/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Skin variant
nl: Huidskleur

note: I18N: ./data/gui/screens/options/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Minimap
nl: Minikaart

note: I18N: ./data/gui/screens/options/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Font size
nl: Tekstgrootte

note: I18N: ./data/gui/screens/options/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Custom...
nl: Aangepast…

note: I18N: ./data/gui/screens/options/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Display FPS
nl: Ververssnelheid tonen

note: I18N: ./data/gui/screens/options/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Show other karts' held powerups
nl: Binnengehaalde bonusitems van andere karts tonen

note: I18N: ./data/gui/screens/options/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Enable the story mode timer
nl: Tijdklok gebruiken in verhaalmodus

note: I18N: ./data/gui/screens/options/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Enable the speedrun timer
nl: Snellerondeklok gebruiken

note: I18N: ./data/gui/screens/options/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Render resolution
nl: Weergaveresolutie

note: I18N: ./data/gui/screens/options/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Graphical Effects Level
nl: Niveau van de grafische effecten

note: I18N: ./data/gui/screens/options/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Blur Effects Level
nl: Niveau van de vervagingseffecten

note: I18N: ./data/gui/screens/options/options_video.stkgui I18N: In the video options, maximum frame per second
en: Maximum FPS
nl: Maximumaantal fps

note: I18N: ./data/gui/screens/options/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Custom settings...
nl: Aangepaste instellingen…

note: I18N: ./data/gui/screens/options/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Performance tests
nl: Prestatietests

note: I18N: ./data/gui/screens/options/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Performance test of the current settings
nl: Prestatietest met de huidige instellingen

note: I18N: ./data/gui/screens/options/user_screen_tab.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui
en: Remember password
nl: Wachtwoord onthouden

note: I18N: ./data/gui/screens/options/user_screen_tab.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui
en: Delete
nl: Verwijderen

note: I18N: ./data/gui/screens/options/user_screen_tab.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui
en: Kart color
nl: Kleur van kart

note: I18N: ./data/gui/screens/race_setup.stkgui
en: Select a difficulty
nl: Kies een moeilijkheidsgraad

note: I18N: ./data/gui/screens/race_setup.stkgui
en: Select a game mode
nl: Kies een spelvorm

note: I18N: ./data/gui/screens/soccer_setup.stkgui I18N: In soccer setup screen
en: Use left/right to choose your team and press fire
nl: Kies een team met links/rechts en druk daarna op de ‘vuurknop’

note: I18N: ./data/gui/screens/soccer_setup.stkgui I18N: In soccer setup screen
en: Red Team
nl: Team rood

note: I18N: ./data/gui/screens/soccer_setup.stkgui I18N: In soccer setup screen
en: Blue Team
nl: Team blauw

note: I18N: ./data/gui/screens/track_info.stkgui I18N: In the track info screen
en: Number of laps
nl: Aantal ronden

note: I18N: ./data/gui/screens/track_info.stkgui I18N: In the track info screen
en: Number of AI karts
nl: Aantal karts

note: I18N: ./data/gui/screens/track_info.stkgui I18N: In the track info screen
en: Number of blue team AI karts
nl: Aantal computerkarts in blauwe team

note: I18N: ./data/gui/screens/tracks_and_gp.stkgui I18N: In the track and grand prix selection screen
en: Random Grand Prix
nl: Willekeurige Grand Prix

note: I18N: ./data/gui/screens/tracks_and_gp.stkgui I18N: In the track and grand prix selection screen
en: Edit favorite tracks
nl: Favoriete parcours aanpassen

note: I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: Used as a verb, appears on the main networking menu (login button)
en: Login
nl: Inloggen

note: I18N: ./data/tips.xml
en: The UI skin can be changed in the UI options.
nl: Wijzig het thema via Instellingen --> Vormgeving.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: You can see other karts' powerups by enabling it in the UI options.
nl: Je kunt de optie om bonusitems van andere karts te tonen inschakelen via Instellingen --> Vormgeving.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: The font size can be changed in the UI options.
nl: Pas de tekstgrootte aan via Instellingen --> Vormgeving.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: The help menu has lots of useful information.
nl: Het menu ‘Hulp’ bevat veel bruikbare informatie.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: In single-player, you can watch and challenge recorded time-trials.
nl: In de éénspelermodus kun je tijdritten terugkijken en je eigen tijd proberen te verbeteren.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: You can visit https://supertuxkart.net/ for more information about the game.
nl: Ga naar https://supertuxkart.net/ voor meer informatie over dit spel.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Short nitro boosts are more efficient.
nl: Korte turboboosts zijn efficiënter.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Only use zippers when it is safe. Long straight lines are ideal.
nl: Gebruik ritsen alléén als de situatie veilig is. Lange, rechte stukken zijn hiervoor ideaal.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Don't use multiple zippers quickly in row, instead, wait until the speed boost wears off.
nl: Activeer niet meerdere ritsen achter elkaar; wacht tot de snelheidsboost afneemt.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Skidding makes you much faster, do it whenever safe.
nl: Slippen verhoogt je snelheid, maar doe het alleen als de situatie veilig is.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: The swatter can be used to remove bombs or parachutes.
nl: Met de vliegenmepper kun je bommen en parachutes van je af slaan.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: You can't stop turning while skidding. Good kart orientation at the skid's start is paramount.
nl: Tijdens het slippen is je stuurpositie vergrendeld. Een goede positie aan het begin van de slipactie is daarom cruciaal.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: You get a startup boost if you start accelerating during "Set".
nl: Je krijgt een snelheidsverhoging als je begint met optrekken zodra de tekst ‘Klaar!’ verschijnt.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Braking allows to get rid of parachutes quicker.
nl: Je verliest je parachute sneller als je remt.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: First and foremost, focus on where your kart is going.
nl: Let allereerst goed op waar je kart heen gaat.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: The rescue key (button) is very useful.
nl: De reddingsknop is erg handig.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Be careful when close to other karts, they may attack you!
nl: Kom niet te dicht bij andere karts, anders vallen ze je misschien aan!

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Basketballs can be destroyed using precise backward shots with a bowling ball, cake, or plunger.
nl: Je kunt basketballen vernietigen door een bowlingbal, taart of plopper héél nauwkeurig naar achteren te schieten.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Try to avoid crashing into the backs of other karts as this will slow you down.
nl: Bots niet op de achterkant van andere karts, anders verlies je snelheid.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: You can use bowling balls to push and block the ball.
nl: Je kunt de bowlingbal gebruiken om de bal te duwen en tegen te houden.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: In soccer, always work as a team for good results.
nl: Werk tijdens het voetballen altijd goed samen.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: If you miss the ball and an opponent is approaching, try hitting them with a powerup or block their way.
nl: Als je bal mist en er komt een tegenstander op je af, versper dan de weg of gooi een bonusitem naar hem/haar.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Good rotation of positions (attack and defense) is essential.
nl: Oók belangrijk: wissel zo nu en dan van positie (aanval en verdediging).

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Make sure to store at least 2 big cans worth of nitro.
nl: Zorg dat je minimaal 2 grote blikken turbogas bij je draagt.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Never use the three bowling balls all at the same time.
nl: Gebruik de drie bowlingballen nóóit tegelijk.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Don't get in the way of a teammate carrying the ball, though you can try to hit opponents attempting to stop them from scoring.
nl: Versper niet de weg van een teamgenoot - versper alleen de weg van tegenstanders die proberen te scoren.

note: I18N: ../stk-assets/karts/sara_the_racer/kart.xml I18N: ../supertuxkart-assets/karts/sara_the_racer/kart.xml
en: Pepper
nl: Peper

note: I18N: ../stk-assets/tracks/abyss/track.xml I18N: ../supertuxkart-assets/tracks/abyss/track.xml
en: Antediluvian Abyss
nl: Afgrond van Atlantis

note: I18N: ../stk-assets/tracks/alien_signal/track.xml I18N: ../supertuxkart-assets/tracks/alien_signal/track.xml
en: Alien Signal
nl: Aliensignaal

note: I18N: ../stk-assets/tracks/ancient_colosseum_labyrinth/track.xml I18N: ../supertuxkart-assets/tracks/ancient_colosseum_labyrinth/track.xml
en: Ancient Colosseum Labyrinth
nl: Het oude Colosseumlabyrint

note: I18N: ../stk-assets/tracks/arena_candela_city/track.xml I18N: ../stk-assets/tracks/candela_city/track.xml I18N: ../supertuxkart-assets/tracks/arena_candela_city/track.xml I18N: ../supertuxkart-assets/tracks/candela_city/track.xml
en: Candela City
nl: Candela-Stad

note: I18N: ../stk-assets/tracks/battleisland/track.xml I18N: ../supertuxkart-assets/tracks/battleisland/track.xml
en: Battle Island
nl: Krijgseiland

note: I18N: ../stk-assets/tracks/black_forest/track.xml I18N: ../supertuxkart-assets/tracks/black_forest/track.xml
en: Black Forest
nl: Zwarte Woud

note: I18N: ../stk-assets/tracks/cave/track.xml I18N: ../supertuxkart-assets/tracks/cave/track.xml
en: Cave X
nl: Grot X

note: I18N: ../stk-assets/tracks/cocoa_temple/track.xml I18N: ../supertuxkart-assets/tracks/cocoa_temple/track.xml
en: Cocoa Temple
nl: Cacaotempel

note: I18N: ../stk-assets/tracks/cornfield_crossing/track.xml I18N: ../supertuxkart-assets/tracks/cornfield_crossing/track.xml
en: Cornfield Crossing
nl: Maïsveldtocht

note: I18N: ../stk-assets/tracks/gran_paradiso_island/track.xml I18N: ../supertuxkart-assets/tracks/gran_paradiso_island/track.xml
en: Gran Paradiso Island
nl: Gran Paradiso-eiland

note: I18N: ../stk-assets/tracks/hacienda/track.xml I18N: ../supertuxkart-assets/tracks/hacienda/track.xml
en: Hacienda
nl: Spaanse villa

note: I18N: ../stk-assets/tracks/hole_drop/track.xml I18N: ../supertuxkart-assets/tracks/hole_drop/track.xml
en: Hole Drop
nl: Niet voor één gat te vangen

note: I18N: ../stk-assets/tracks/icy_soccer_field/track.xml I18N: ../supertuxkart-assets/tracks/icy_soccer_field/track.xml
en: Icy Soccer Field
nl: IJzig voetbalveld

note: I18N: Cutscene subtitle from ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml I18N: ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml I18N: Cutscene subtitle from ../supertuxkart- assets/tracks/introcutscene2/scene.xml I18N: ../supertuxkart-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml
en: What's wrong, little hippies? Your great gnu leader is missing?
nl: Wat scheelt er, pietepeuterige hippies? Is jullie grote gnoeleider verdwenen?

note: I18N: Cutscene subtitle from ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml I18N: ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml I18N: Cutscene subtitle from ../supertuxkart- assets/tracks/introcutscene2/scene.xml I18N: ../supertuxkart-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml
en: Oh yes, see, he's in my castle now and will be served for supper...
nl: Jawel, hoor! Die zit nu in mijn kasteel en wordt opgediend als diner…

note: I18N: Cutscene subtitle from ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml I18N: ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml I18N: Cutscene subtitle from ../supertuxkart- assets/tracks/introcutscene2/scene.xml I18N: ../supertuxkart-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml
en: But I'm a fair creature, so I'll make you a deal.
nl: Maar ik ben een eerlijk wezen, dus doe ik je een voorstel.

note: I18N: Cutscene subtitle from ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml I18N: ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml I18N: Cutscene subtitle from ../supertuxkart- assets/tracks/introcutscene2/scene.xml I18N: ../supertuxkart-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml
en: If you can beat me at racing, I will free the old codger.
nl: Als je me kunt verslaan, laat ik die oude mopperpot vrij.

note: I18N: Cutscene subtitle from ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml I18N: ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml I18N: Cutscene subtitle from ../supertuxkart- assets/tracks/introcutscene2/scene.xml I18N: ../supertuxkart-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml
en:  But you pathetic little twerps will never be able to beat me - King of the Karts!
nl:  Maar kleine sufferds zoals jullie kunnen mij, de Koning van de Karts, nooit verslaan!

note: I18N: ../stk-assets/tracks/lasdunasarena/track.xml I18N: ../supertuxkart-assets/tracks/lasdunasarena/track.xml
en: Las Dunas Arena
nl: Duinarena

note: I18N: ../stk-assets/tracks/lasdunassoccer/track.xml I18N: ../supertuxkart-assets/tracks/lasdunassoccer/track.xml
en: Las Dunas Soccer Stadium
nl: Duinstadion

note: I18N: ../stk-assets/tracks/lighthouse/track.xml I18N: ../supertuxkart-assets/tracks/lighthouse/track.xml
en: Around the Lighthouse
nl: Vuurtoren van Urk

note: I18N: ../stk-assets/tracks/mines/track.xml I18N: ../supertuxkart-assets/tracks/mines/track.xml
en: Old Mine
nl: Oude mijn

note: I18N: ../stk-assets/tracks/minigolf/track.xml I18N: ../supertuxkart-assets/tracks/minigolf/track.xml
en: Minigolf
nl: Midgetgolf

note: I18N: ../stk-assets/tracks/oasis/track.xml I18N: ../supertuxkart-assets/tracks/oasis/track.xml
en: Oasis
nl: Oase

note: I18N: ../stk-assets/tracks/olivermath/track.xml I18N: ../supertuxkart-assets/tracks/olivermath/track.xml
en: Oliver's Math Class
nl: Oliviers wiskundeklas

note: I18N: ../stk-assets/tracks/pumpkin_park/track.xml I18N: ../supertuxkart-assets/tracks/pumpkin_park/track.xml
en: Pumpkin Park
nl: Pompoenpark

note: I18N: ../stk-assets/tracks/ravenbridge_mansion/track.xml I18N: ../supertuxkart-assets/tracks/ravenbridge_mansion/track.xml
en: Ravenbridge Mansion
nl: Het Ravensburg-landhuis

note: I18N: ../stk-assets/tracks/sandtrack/track.xml I18N: ../supertuxkart-assets/tracks/sandtrack/track.xml
en: Shifting Sands
nl: Vloek van de farao

note: I18N: ../stk-assets/tracks/scotland/track.xml I18N: ../supertuxkart-assets/tracks/scotland/track.xml
en: Nessie's Pond
nl: Nessies vijver

note: I18N: ../stk-assets/tracks/snowmountain/track.xml I18N: ../supertuxkart-assets/tracks/snowmountain/track.xml
en: Northern Resort
nl: Noordoord

note: I18N: ../stk-assets/tracks/snowtuxpeak/track.xml I18N: ../supertuxkart-assets/tracks/snowtuxpeak/track.xml
en: Snow Peak
nl: Besneeuwde top

note: I18N: ../stk-assets/tracks/soccer_field/track.xml I18N: ../supertuxkart-assets/tracks/soccer_field/track.xml
en: Soccer Field
nl: Voetbalveld

note: I18N: ../stk-assets/tracks/stadium/track.xml I18N: ../supertuxkart-assets/tracks/stadium/track.xml
en: The Stadium
nl: Het stadion

note: I18N: ../stk-assets/tracks/temple/track.xml I18N: ../supertuxkart-assets/tracks/temple/track.xml
en: Temple
nl: De tempel

note: I18N: ../stk-assets/tracks/volcano_island/track.xml I18N: ../supertuxkart-assets/tracks/volcano_island/track.xml
en: Volcan Island
nl: Vulkaaneiland

note: I18N: ../stk-assets/tracks/zengarden/track.xml I18N: ../supertuxkart-assets/tracks/zengarden/track.xml
en: Zen Garden
nl: Meditatietuin

en: Completed achievement "%s".
nl: Je hebt de prestatie ‘%s’ behaald.

en: Failed to connect to the SuperTuxKart add-ons server.
nl: Kan niet verbinden met de SuperTuxKart-uitbreidingsserver.

en: Error downloading news: '%s'.
nl: Het nieuws kan niet worden opgehaald: ‘%s’

en: Normal Race (Grand Prix)
nl: Normale wedstrijd (Grand Prix)

en: Time-Trial (Grand Prix)
nl: Tijdrit (Grand Prix)

en: Time-Trial - beat the replay
nl: Tijdrit: versla de herhaling

en: Time-Trial - nitro challenge
nl: Tijdrit: turbo-uitdaging

en: Normal Race (single race)
nl: Normale wedstrijd (één wedstrijd)

en: Time-Trial (single race)
nl: Tijdrit (één wedstrijd)

en: Follow the Leader (single race)
nl: Zwaan-kleef-aan (één wedstrijd)

note: I18N: In the Select challenge dialog, tell user this challenge has reversed laps
en: Mode: Reverse
nl: Spelvorm: tegengesteld

en: New track '%s' now available
nl: Het parcours ‘%s’ is nu beschikbaar

en: New game mode '%s' now available
nl: De spelvorm ‘%s’ is nu beschikbaar

en: New Grand Prix '%s' now available
nl: De Grand Prix ‘%s’ is nu beschikbaar

en: New difficulty '%s' now available
nl: De moeilijkheidsgraad ‘%s’ is nu beschikbaar

en: New kart '%s' now available
nl: De kart ‘%s’ is nu beschikbaar

en: Speedrun mode disabled. It can only be enabled if the game has not been closed since the launch of the story mode.
    
    Closing the game before the story mode's completion invalidates the timer.
    
    To use the speedrun mode, please use a new profile.
nl: De snellerondemodus is uitgeschakeld. Deze kan alléén worden gestart als het spel niet is afgesloten na het beginnen aan de verhaalmodus.
    
    De tijdklok wordt afgekeurd als het spel wordt afgesloten voordat de verhaalmodus is afgerond.
    
    Maak een nieuw profiel aan om de snellerondemodus te kunnen gebruiken.

note: I18N: Name of first guest player (without number)
en: Guest
nl: Gast

note: I18N: Name of further guest players, with a 1, 2, ... attached
en: Guest %d
nl: Gast %d

en: Your config file was malformed, so it was deleted and a new one will be created.
nl: Je instellingenbestand was beschadigd. Het is daarom verwijderd en er wordt een nieuw bestand aangemaakt.

en: Your config file was too old, so it was deleted and a new one will be created.
nl: Je configuratiebestand was verouderd. Het is verwijderd en er wordt een nieuw bestand aangemaakt.

en: Video recording started.
nl: Video-opname gestart.

en: Video saved in "%s".
nl: De video is opgeslagen in ‘%s’.

en: Encoding progress:
nl: Omzetproces:

en: FPS: %d/%d/%d - %d KTris, Ping: %dms
nl: Fps: %d/%d/%d - %d KTris, Ping: %dms

en: Loading
nl: Bezig met laden…

en: Mass
nl: Gewicht

en: Maximum speed
nl: Maximumsnelheid

en: Acceleration
nl: Versnelling

en: Nitro efficiency
nl: Turbo-efficiëntie

note: I18N: 'handicapped' indicates that per-player handicaps are activated for this kart (i.e. it will drive slower)
en: %s (handicapped)
nl: %s (met handicap)

en: %s is ready
nl: %s is klaar

note: I18N: Unbound key binding
en: [none]
nl: [geen]

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: mouse button
en: Left Mouse Button
nl: Linkermuisknop

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: mouse button
en: Right Mouse Button
nl: Rechtermuisknop

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Cancel
nl: Annuleren

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: mouse button
en: Middle Mouse Button
nl: Middelste muisknop

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: mouse button
en: X1 Mouse Button
nl: Muisknop X1

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: mouse button
en: X2 Mouse Button
nl: Muisknop X2

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Clear
nl: Delete

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Return
nl: Enter

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Control
nl: Ctrl

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Pause
nl: Pauze

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Caps Lock
nl: CapsLock

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Accept
nl: Accepteren

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Space
nl: Spatiebalk

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Page Up
nl: PageUp

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Page Down
nl: PageDown

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Left
nl: Links

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Up
nl: Omhoog

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Right
nl: Rechts

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Down
nl: Omlaag

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Select
nl: Selecteren

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Print Screen
nl: PrintScreen

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Help
nl: Hulp

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Left Logo
nl: Linkerlogo

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Right Logo
nl: Rechterlogo

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Sleep
nl: Slapen

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Separator
nl: Sluisteken

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: - (Subtract)
nl: - (minteken)

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Decimal
nl: Punt

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: / (Divide)
nl: / (schuine streep)

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Num Lock
nl: NumLock

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Scroll Lock
nl: ScrollLock

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Left Shift
nl: Linkershift

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Right Shift
nl: Rechtershift

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Left Control
nl: Linkercontrol

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Right Control
nl: Rechtercontrol

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Left Menu
nl: Linkermenu

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Right Menu
nl: Rechtermenu

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Play
nl: Spelen

note: I18N: to appear in input configuration screen, for gamepad hats
en: Gamepad hat %d
nl: Gamepad-hoed %d

note: I18N: to appear in input configuration screen, for gamepad axes
en: Axis %d %s
nl: As %d %s

note: I18N: to appear in input configuration screen, for gamepad axes
en: Axis %d inverted
nl: As %d omgekeerd

note: I18N: to appear in input configuration screen, for gamepad axes
en: Axis %d
nl: As %d

note: I18N: to appear in input configuration screen, for gamepad buttons
en: Gamepad button %d
nl: Gamepad-knop %d

note: I18N: to appear in input configuration screen, for mouse (might not be used at all)
en: Mouse button %d
nl: Muisknop %d

note: I18N: to appear in input configuration screen, for mouse (might not be used at all)
en: Mouse axis %d %s
nl: Muisas %d %s

note: I18N: shown when config file is too old
en: Please re-configure your key bindings.
nl: Stel de toetstoewijzingen opnieuw in.

en: Your input config file is not compatible with this version of STK.
nl: Je invoerinstellingenbestand is niet compatibel met deze versie van STK.

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Left thumbstick press
nl: Linkerduimknop indrukken

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Right thumbstick press
nl: Rechterduimknop indrukken

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Left shoulder
nl: Linkerschouderknop

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Right shoulder
nl: Rechterschouderknop

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: DPad up
nl: D-pad omhoog

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: DPad down
nl: D-pad omlaag

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: DPad left
nl: D-pad links

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: DPad right
nl: D-pad rechts

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Left thumbstick right
nl: Linkerduimknop rechts

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Left thumbstick left
nl: Linkerduimknop links

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Left thumbstick down
nl: Linkerduimknop omlaag

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Left thumbstick up
nl: Linkerduimknop omhoog

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Right thumbstick right
nl: Rechterduimknop rechts

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Right thumbstick left
nl: Rechterduimknop links

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Right thumbstick down
nl: Rechterduimknop omlaag

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Right thumbstick up
nl: Rechterduimknop omhoog

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Left trigger
nl: Linkertrigger

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Right trigger
nl: Rechtertrigger

en: Ignoring '%s'. You needed to join earlier to play!
nl: ‘%s’ wordt genegeerd. Je had eerder moeten komen om te spelen!

en: Only the Game Master may act at this point!
nl: Alleen de spelleider mag nu nog iets doen!

en: %s has low battery level.
nl: %s heeft een laag accuniveau.

en: Connect your wiimote to the Bluetooth manager, then click on Ok. Detailed instructions at https://supertuxkart.net/Wiimote
nl: Koppel je wiimote via bluetoothbeheer en druk dan op oké. Uitgebreide instructies zijn te vinden op https://supertuxkart.net/Wiimote (Engels)

en: Press the buttons 1+2 simultaneously on your wiimote to put it in discovery mode, then click on Ok. Detailed instructions at https://supertuxkart.net/Wiimote
nl: Druk de knoppen 1+2 op je wiimote tegelijkertijd in om hem in de ontdekkingsmodus te zetten en druk dan op oké. Uitgebreide instructies zijn te vinden op https://supertuxkart.net/Wiimote (Engels)

en: Found %d wiimote | Found %d wiimotes
nl[0]: %d wiimote aangetroffen
nl[1]: %d wiimotes aangetroffen

en: Could not detect any wiimote :/
nl: Geen wiimote aangetroffen :/

en: Getting ready to race
nl: Klaar voor de start?

en: Penalty time!!
nl: Straftijd!!

en: Don't accelerate before 'Set!'
nl: Geef pas gas als ‘Klaar’ in beeld staat!

en: You can have at most 3 lives!
nl: Je kunt maximaal 3 levens hebben!

en: +1 life.
nl: +1 leven.

en: You were too slow!
nl: Je was te langzaam!

en: You finished the race!
nl: De wedstrijd is afgelopen!

en: You won the race!
nl: Je hebt de wedstrijd gewonnen!

en: You finished the race in rank %d!
nl: Je bent geëindigd op plaats %d!

note: I18N: Message shown in game to tell player left the game in network
en: %s left the game.
nl: %s heeft de wedstrijd verlaten.

en: SuperTuxKart may connect to a server to download add-ons and notify you of updates. Please read our privacy policy at https://supertuxkart.net/Privacy. Would you like this feature to be enabled? (To change this setting at a later time, go to options, select tab 'General', and edit "Connect to the Internet").
nl: SuperTuxKart kan verbinding maken met het internet om add-ons te downloaden en updatemeldingen te tonen. Wij verzamelen ook geanonimiseerde gegevens over hardwareprestaties t.b.v. productverbetering. Lees onze privacyverklaring op https://supertuxkart.net/Privacy Wil je deze optie inschakelen? (Als je dit later wilt aanpassen, ga dan naar Instellingen → Algemeen en pas ‘Verbinden met het internet’ aan.)

en: Your screen resolution is too low to run STK.
nl: Je schermresolutie is te laag om STK te kunnen spelen.

en: Your driver version is too old. Please install the latest video drivers.
nl: Je videostuurprogramma is verouderd. Installeer de nieuwste versie van het stuurprogramma.

en: Your graphics driver appears to be very old. Please check if an update is available. SuperTuxKart recommends a driver supporting %s or better. The game will likely still run, but in a reduced-graphics mode.
nl: Je grafische stuurprogramma lijkt verouderd; controleer of er een update beschikbaar is. SuperTuxKart raadt je aan om een stuurprogramma te gebruiken met ondersteuning voor %s of hoger. Het spel draait waarschijnlijk wel, maar met lagere grafische instellingen.

en: Server connection timed out.
nl: Serververbinding verbroken.

note: I18N: Show when a player gets the red flag in CTF
en: %s has the red flag!
nl: %s heeft de rode vlag in handen!

note: I18N: Show when the red flag is returned to its base in CTF
en: The red flag has returned!
nl: De rode vlag is teruggekeerd!

note: I18N: Show when a player gets the blue flag in CTF
en: %s has the blue flag!
nl: %s heeft de blauwe vlag in handen!

note: I18N: Show when the blue flag is returned to its base in CTF
en: The blue flag has returned!
nl: De blauwe vlag is teruggekeerd!

en: %s captured the blue flag!
nl: %s heeft de blauwe vlag veroverd!

en: %s captured the red flag!
nl: %s heeft de rode vlag veroverd!

en: Eggs: %d / %d
nl: Eieren: %d / %d

en: Leader
nl: Leider

en: Final lap!
nl: Laatste ronde!

en: Lap %i
nl: Ronde %i

[ctx: fastest_lap]
en: %s by %s
nl: %s, gereden door %s

en: New fastest lap
nl: Nieuwe snelste ronde

en: WRONG WAY!
nl: JE GAAT DE VERKEERDE KANT OP!

en: %s scored a goal!
nl: %s heeft een doelpunt gemaakt!

en: Oops, %s made an own goal!
nl: Oeps, %s heeft in het eigen doel geschopt!

en: %i spare tire kart has been spawned! | %i spare tire karts have been spawned!
nl[0]: %i banden uitdelende kart is verschenen!
nl[1]: %i banden uitdelende karts zijn verschenen!

en: You have been eliminated!
nl: Je bent uitgeschakeld!

en: '%s' has been eliminated.
nl: %s is uitgeschakeld.

en: Server has been shut down.
nl: De server is offline.

en: You were kicked from the server.
nl: Je bent weggestuurd.

en: You were kicked: Ping too high.
nl: Je bent weggestuurd omdat je ping te hoog was.

en: Bad network connection is detected.
nl: Zwakke internetvebinding.

en: Bot
nl: Computer

en: %s disconnected.
nl: %s is weggegaan.

note: I18N: Message shown in network lobby to tell user that player name is clickable
en: Press player name in the list for player management and ranking information.
nl: Klik op een spelersnaam op de lijst om spelersbeheer en klassementinformatie te tonen.

note: I18N: In the networking lobby I18N: In server info dialog
en: Difficulty: %s
nl: Moeilijkheidsgraad: %s

note: I18N: In the networking lobby
en: Max players: %d
nl: Max. aantal spelers: %d

note: I18N: In server info dialog
en: Game mode: %s
nl: Spelvorm: %s

note: I18N: In the create server screen for soccer server
en: Time limit
nl: Tijdslimiet

note: I18N: In the create server screen for soccer server
en: Goals limit
nl: Doellimiet

note: I18N: In the networking lobby
en: Soccer game type: %s
nl: Soort voetbal: %s

en: Grand prix progress: %d / %d
nl: Grand Prix-voortgang: %d/%d

note: I18N: Display when all players are in red or blue team, which the race will not be allowed to start
en: All players joined red or blue team.
nl: Alle spelers hebben zich aangesloten bij het rode of blauwe team.

note: I18N: Display when a player is allow to control the server
en: You are now the owner of server.
nl: Je bent vanaf nu serverbeheerder.

en: Connection refused: Server is busy.
nl: Verbinding geweigerd: de server is bezig.

en: Connection refused: You are banned from the server.
nl: Verbinding geweigerd: je bent verbannen van de server.

en: Connection refused: Server password is incorrect.
nl: Verbinding geweigerd: het serverwachtwoord is onjuist.

en: Connection refused: Game data is incompatible.
nl: Verbinding geweigerd: de spelgegevens zijn incompatibel.

en: Connection refused: Server is full.
nl: Verbinding geweigerd: er is geen plaats meer op de server.

en: Connection refused: Invalid player connecting.
nl: Verbinding geweigerd: een ongeldige speler probeert verbinding te maken.

en: Failed to start the network game.
nl: Kan netwerkspel niet starten.

note: I18N: Error message shown if live join or spectate failed in network
en: The game has ended, you can't live join or spectate anymore.
nl: De wedstrijd is afgelopen; je kunt niet langer deelnemen of toekijken.

note: I18N: Error message shown if live join failed in network
en: No remaining place in the arena - live join disabled.
nl: Geen plaats meer in de arena - deelname is uitgeschakeld.

note: I18N: Error message shown if only 1 player remains in network
en: Only 1 player remaining, returning to lobby.
nl: Slechts één resterende speler; je gaat terug naar de foyer…

en: Server owner quit the game.
nl: De servereigenaar heeft het spel verlaten.

note: I18N: Status shown to player when he will be spectating the next game
en: You will be spectating the next game.
nl: Bij de volgende ronde ben je alleen toeschouwer.

note: I18N: Show when player join red team of the started game in network
en: %s joined the red team.
nl: %s heeft zich aangesloten bij het rode team.

note: I18N: Show when player join blue team of the started game in network
en: %s joined the blue team.
nl: %sheeft zich aangesloten bij het blauwe team.

note: I18N: Show when player join the started game in network
en: %s joined the game.
nl: %s neemt deel aan de wedstrijd.

note: I18N: Message shown in game to tell the player it's possible to change the camera target in spectate mode of network
en: Press <%s> or <%s> to change the targeted player, <%s> or <%s> for the camera position.
nl: Druk op <%s> of <%s> om een andere speler te kiezen, of op <%s> of <%s> om de camera te verstellen.

note: I18N: Tell player he has successfully report this named player
en: Successfully reported %s.
nl: %s is gerapporteerd.

note: I18N: Shown when there is download error for assets download in the first run
en: Failed to download assets, check your storage space or internet connection and try again later.
nl: Downloaden mislukt. Ga na of je over voldoende opslagruimte beschikt en verbonden bent met internet. Probeer het later opnieuw.

en: No quick play server available.
nl: Geen server beschikbaar voor snelle wedstrijden.

en: Cannot connect to server %s.
nl: Kan geen verbinding maken met %s.

note: I18N: Show the failed detect port server name
en: Failed to detect port number for server %s.
nl: Het detecteren van het poortnummer van ‘%s’ is mislukt.

en: Network grand prix has been finished.
nl: De Grand Prix is afgelegd.

en: Time Trial (Grand Prix)
nl: Tijdrit (Grand Prix)

note: I18N: Game mode I18N: In the create server screen for battle server
en: Free-For-All
nl: Vrijheid, blijheid

note: I18N: Game mode I18N: In the create server screen for battle server
en: Capture The Flag
nl: Vlaggenroof

en: %s is now online.
nl: %s is nu online.

en: %s and %s are now online.
nl: %s en %s zijn nu online.

en: %s, %s and %s are now online.
nl: %s, %s en %s zijn nu online

note: I18N: Only used for count > 3
en: %d friend is now online. | %d friends are now online.
nl[0]: %d vriend is nu online.
nl[1]: %d vrienden zijn nu online.

note: I18N: Tell your friend if he is on any server in game
en: %s is now on server "%s".
nl: %s speelt op de server ‘%s’.

en: You have %d new friend request! | You have %d new friend requests!
nl[0]: Je hebt %d nieuw vriendschapsverzoek!
nl[1]: Je hebt %d nieuwe vriendschapsverzoeken!

en: You have a new friend request!
nl: Je hebt een nieuw vriendschapsverzoek!

en: Unable to connect to the server. Check your internet connection or try again later.
nl: Kan geen verbinding maken met de server. Controleer je internetverbinding of probeer het later opnieuw.

en: Default
nl: Standaard

en: None
nl: Geen

en: Random
nl: Willekeurig

en: The highscore file was too old,
    all highscores have been erased.
nl: Het recordbestand was te oud;
    de records zijn verwijderd.

note: I18N: Game mode
en: Follow the Leader
nl: Zwaan-kleef-aan

note: I18N: Game mode
en: 3 Strikes Battle
nl: Veldslag

en: Incomplete replay file will not be saved.
nl: Onvolledige herhalingen worden niet opgeslagen.

en: Replay saved in "%s".
nl: De herhaling is opgeslagen in ‘%s’.

en: 2 weeks
nl: 2 weken

en: 1 month
nl: 1 maand

en: 3 months
nl: 3 maanden

en: 6 months
nl: 6 maanden

en: 9 months
nl: 9 maanden

en: 1 year
nl: 1 jaar

en: 2 years
nl: 2 jaar

en: Add-on name
nl: Naam van uitbreiding

en: Updated date
nl: Bijgewerkt op

note: I18N: Addon not installed for fillter
en: Not installed
nl: Niet geïnstalleerd

[ctx: addons]
note: I18N: as in: The Old Island by Johannes Sjolund
en: %s by %s
nl: %s, gemaakt door %s

en: Please wait while addons are updated
nl: Bezig met bijwerken; even geduld…

en: Sorry, an error occurred while contacting the add-ons website. Make sure you are connected to the Internet and that SuperTuxKart is not blocked by a firewall
nl: Er kan geen verbinding worden gemaakt met de uitbreidingenwebsite. Controleer je internetverbinding en of SuperTuxKart niet wordt geblokkerd door een firewall.

note: I18N: track group name
en: Favorites
nl: Favorieten

en: Locked : solve active challenges to gain access to more!
nl: Op slot: ontgrendel het slot door uitdagingen te volbrengen!

en: Random Arena
nl: Willekeurige arena

[ctx: achievement_info]
en: Subgoals
nl: Bijkomende doelen

[ctx: achievement_info]
en: Progress
nl: Voortgang

note: I18N: For achievements, a parent goal linking logically several subgoals
en: Fulfill all the subgoals
nl: Behaal alle bijkomende doelen

note: I18N: For achievements, a parent goal linking logically several subgoals
en: Fulfill all the subgoals at the same time
nl: Behaal alle bijkomende doelen tegelijk

note: I18N: For achievements, a parent goal linking logically several subgoals
en: Fulfill at least one subgoal
nl: Behaal minimaal één bijkomend doel

note: I18N: For achievements, a parent goal linking logically several subgoals
en: The sum of the subgoals must reach the indicated value
nl: Het totaal aantal bijkomende doelen moet de aangegeven waarde bereiken

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races won
nl: Aantal gewonnen wedstrijden

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Normal races won
nl: Aantal gewonnen normale wedstrijden

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Time-trial races won
nl: Aantal gewonnen tijdritten

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Follow-the-Leader races won
nl: Aantal gewonnen zwaan-kleef-aanwedstrijden

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Consecutive won races
nl: Aantal gewonnen opeenvolgende wedstrijden

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Consecutive won races in Expert or SuperTux
nl: Aantal gewonnen opeenvolgende wedstrijden in de spelvorm ‘Deskundig’ of ‘SuperTux’

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Novice races started
nl: Aantal gestarte beginnerswedstrijden

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Novice races finished
nl: Aantal afgeronde beginnerswedstrijden

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Intermediate races started
nl: Aantal gestarte wedstrijden voor behendigen

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Intermediate races finished
nl: Aantal afgeronde wedstrijden voor behendigen

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Expert races started
nl: Aantal gestarte wedstrijden voor deskundigen

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Expert races finished
nl: Aantal afgeronde wedstrijden in de spelvorm ‘Deskundig’

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: SuperTux races started
nl: Aantal gestarte SuperTux-wedstrijden

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: SuperTux races finished
nl: Aantal afgeronde SuperTux-wedstrijden

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Normal races started
nl: Aantal gestarte reguliere wedstrijden

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Normal races finished
nl: Aantal afgeronde reguliere wedstrijden

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Time-trial races started
nl: Aantal gestarte tijdritten

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Time-trial races finished
nl: Aantal afgeronde tijdritten

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Follow-the-Leader races started
nl: Aantal gestarte zwaan-kleef-aanwedstrijden

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Follow-the-Leader races finished
nl: Aantal afgeronde zwaan-kleef-aanwedstrijden

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: 3 Strikes battles started
nl: Veldslag gestart

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: 3 Strikes battles finished
nl: Veldslag afgerond

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Soccer matches started
nl: Aantal gestarte voetbalwedstrijden

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Soccer matches finished
nl: Aantal afgeronde voetbalwedstrijden

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Egg Hunts started
nl: Aantal gestarte eierzoektochten

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Egg Hunts finished
nl: Aantal afgeronde eierzoektochten

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races started with a ghost replay
nl: Aantal wedstrijden gestart met een spookherhaling

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races finished with a ghost replay
nl: Aantal wedstrijden afgerond met een spookherhaling

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Capture-the-Flag matches started
nl: Aantal gestarte vlaggenroofwedstrijden

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Capture-the-Flag matches finished
nl: Aantal afgeronde vlaggenroofwedstrijden

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Free-for-All matches started
nl: Aantal gestarte vrije wedstrijden

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Free-for-All matches finished
nl: Aantal afgeronde vrije wedstrijden

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Powerups used
nl: Aantal gebruikte bonusitems

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en:  (1 race)
nl: (1 wedstrijd)

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Bowling ball hits
nl: Aantal bowlingstrikes

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Swatter hits
nl: Aantal meppen

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: All hits
nl: Alle uitgedeelde klappen

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Hits against the same kart
nl: Aantal keer dezelfde kart geraakt

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Bananas collected
nl: Aantal verzamelde bananen

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals. I18N: Key binding name
en: Skidding
nl: Slippen

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en:  (1 lap)
nl: (1 ronde)

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races started
nl: Aantal gestarte wedstrijden

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en:  (maximum on one official track)
nl: (maximaal - op één officieel parcours)

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races finished
nl: Aantal afgeronde wedstrijden

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Reverse direction races finished
nl: Aantal afgeronde wedstrijden in tegengestelde richting

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races finished alone
nl: Aantal afgeronde eenmanswedstrijden

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races with less than the default lap number
nl: Aantal wedstrijden met minder dan het standaard aantal baanronden

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races with more than the default lap number
nl: Aantal wedstrijden met meer dan het standaard aantal baanronden

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races with at least twice as much as the default lap number
nl: Aantal wedstrijden met minimaal het dubbele standaard aantal baanronden

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Egg hunts started
nl: Aantal gestarte eierzoektochten

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Egg hunts finished
nl: Aantal afgeronde eierzoektochten

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en:  (official tracks matching the goal)
nl: (officiële parcours die overeenkomen met het doel)

en: New gamepads and joysticks will automatically appear in the list when you connect them to this device.
    
    To add a keyboard config, you can use the button below, HOWEVER please note that most keyboards only support a limited amount of simultaneous keypresses and are thus inappropriate for multiplayer gameplay. (You can, however, connect multiple keyboards to this device. Remember that everyone still needs different keybindings in this case.)
nl: Moderne gamepads en joysticks worden na het aankoppelen automatisch toegevoegd aan de lijst.
    
    Met onderstaande knop voeg je een toetsenbordindeling toe, maar LET OP: 
    de meeste toetsenborden kunnen maar een beperkt aantal toetsaanslagen per keer verwerken, wat spelen met meerdere spelers moeilijk maakt. Je kunt meerdere toetsenborden aan dit apparaat koppelen, maar de twee spelers moeten verschillende toetscombinaties gebruiken.

note: I18N: In the 'add new input device' dialog
en: Add Wiimote
nl: Wiimote toevoegen

note: I18N: In the 'add new input device' dialog
en: Add Keyboard Configuration
nl: Toetsenbordconfiguratie toevoegen

en: Update
nl: Bijwerken

en: Version: %d
nl: Versie: %d

en: featured
nl: uitgelicht

note: I18N: File size of game assets or addons downloading
en: Size: %s
nl: Grootte: %s

en: You must be logged in to rate this addon.
nl: Log in om deze uitbreiding te beoordelen.

en: Sorry, downloading the add-on failed
nl: De uitbreiding kan niet worden gedownload

en: Problems installing the addon '%s'.
nl: De uitbreiding ‘%s’ kan niet worden geïnstalleerd.

en: Try again
nl: Opnieuw proberen

en: Problems removing the addon '%s'.
nl: De uitbreiding ‘%s’ kan niet worden verwijderd.

en: Background download completed.
nl: De achtergronddownload is voltooid.

en: Background download
nl: Achtergronddownload

en: Background download has already started.
nl: De achtergronddownload is gestart.

en: Current password invalid.
nl: Het ingevoerde wachtwoord is onjuist.

en: Password has to be between 8 and 30 characters long!
nl: Het wachtwoord moet tussen de 8 en 30 tekens lang zijn!

en: Passwords don't match!
nl: De wachtwoorden komen niet overeen!

en: Validating info
nl: Bezig met controleren…

en: Password successfully changed.
nl: Het wachtwoord is gewijzigd.

note: I18N: In the 'confirm resolution' dialog, that's shown when switching resoluton
en: Confirm resolution within %i second | Confirm resolution within %i seconds
nl[0]: Bevestig de schermresolutie binnen %i seconde
nl[1]: Bevestig de schermresolutie binnen %i seconden

en: Resolutions smaller than 1024x768 or 1280x720 are unsupported. Some parts of the UI may not work correctly.
nl: SuperTuxKart heeft geen ondersteuning voor resoluties lager dan 1024x768 of 1280x720. Sommige delen van het spel werken mogelijk niet goed.

note: I18N: In the UI options, Camera setting: Drone chase
en: Drone chase
nl: Drone-achtervolging

note: I18N: In the UI options, Camera setting: Custom I18N: custom video settings
en: Custom
nl: Aangepast

note: I18N: in the graphical options tooltip; indicates a graphical feature is disabled
en: Disabled
nl: Uitgeschakeld

note: I18N: if only important particles effects is enabled
en: Important only
nl: Alleen belangrijk

note: I18N: Geometry level disabled : lowest level, Level-of-Details distances are very low I18N: in the graphical options tooltip;
en: Very Low
nl: Heel laag

note: I18N: Geometry level low : everything is displayed, Level-of-Details distances are low I18N: in the graphical options tooltip;
en: Low
nl: Laag

note: I18N: Geometry level medium : everything is displayed, Level-of-Details distances are medium I18N: kart class name I18N: In the UI options, Medium font size I18N: in the graphical options tooltip;
en: Medium
nl: Normaal

note: I18N: Geometry level high : everything is displayed, Level-of-Details distances are high I18N: in the graphical options tooltip;
en: High
nl: Hoog

note: I18N: Geometry level very high : everything is displayed, Level-of-Details distances are very high I18N: in the graphical options tooltip;
en: Very High
nl: Heel hoog

note: I18N: Geometry level ultra : everything is displayed, Level-of-Details distances are extremely high I18N: in the graphical options tooltip;
en: Ultra
nl: Allerhoogst

note: I18N: In download assets dialog
en: SuperTuxKart will download full assets (including high quality textures and music) for better gaming experience, this will use your mobile data if you don't have a wifi connection.
nl: SuperTuxKart moet alles downloaden (alle parcours en muziek in hoge kwaliteit). Als je niet verbonden bent met wifi, dan wordt je mobiele internetverbinding gebruikt.

note: I18N: In download assets dialog
en: SuperTuxKart will download full assets (including high quality textures and music) for better gaming experience.
nl: SuperTuxKart moet alles downloaden (alle parcours en muziek in hoge kwaliteit) om je een betere spelbeleving te geven.

en: Enter the server address optionally followed by : and then port or select address from list.
nl: Voer het serveradres in, gevolgd door : (optioneel) en het poortnummer.

en: Invalid server address: %s.
nl: Ongeldig serveradres: %s.

[ctx: column_name]
en: Reverse
nl: Tegengesteld

[ctx: column_name]
en: Difficulty
nl: Moeilijkheidsgraad

[ctx: column_name]
en: Laps
nl: Ronden

[ctx: column_name]
en: Time
nl: Tijd

[ctx: column_name]
en: User
nl: Gebruiker

[ctx: column_name]
en: Version
nl: Versie

en: No
nl: Nee

en: Track
nl: Parcours

en: Top %d High Scores
nl: Topscores: top %d

en: Number of karts: %d
nl: Aantal karts: %d

en: Time target: %s
nl: Doel: %s

en: Laps: %d
nl: Aantal ronden: %d

en: Reverse: %s
nl: Tegengesteld: %s

note: I18N: for empty highscores entries
en: (Empty)
nl: (leeg)

note: I18N: In kart color choosing dialog
en: Use original color
nl: Oorspronkelijke kleur gebruiken

note: I18N: In kart color choosing dialog
en: Pick a color from slider
nl: Kies een kleur

en: Don't show again
nl: Niet meer tonen

note: I18N: In the network player dialog
en: Player info
nl: Spelerinformatie

note: I18N: In the network player dialog
en: Player name: %s
nl: Spelernaam: %s

note: I18N: In the network player dialog, show the player location with country name (based on IP geolocation)
en: Player location: %s
nl: Spelerlocatie: %s

note: I18N: In the network player dialog
en: Kick
nl: Wegsturen

note: I18N: In the network player dialog
en: Change team
nl: Ander team

note: I18N: In the network player dialog
en: Enable handicap
nl: Handicap inschakelen

note: I18N: In the network player dialog
en: Disable handicap
nl: Handicap uitschakelen

note: I18N: In the network player dialog, report player about for example abusive behaviour in game
en: Report player
nl: Speler rapporteren

note: I18N: In the network player dialog, showing when waiting for the result of the ranking info of a player
en: Fetching ranking info for %s
nl: Bezig met ophalen van klassementsinformatie over %s…

note: I18N: In the network player dialog, instruction for reporting player
en: Tell server administrator about this player (%s):
nl: Meld deze speler (%s) aan de serverbeheerder

note: I18N: In press a key dialog, tell user to press a key to bind configuration
en: Press any key...
    (Press ESC to cancel)
nl: Druk op een toets…
    (of Esc om te annuleren)

en: Press any key...
nl: Druk op een toets…

en: Chat is disabled, enable in options menu.
nl: Chatten is uitgeschakeld. Schakel chatten in via de instellingen.

en: Back to the Performance Test
nl: Terug naar prestatietest

en: Exit the Performance Test
nl: Prestatietest afsluiten

en: Back to Battle
nl: Terug naar gevecht

en: Setup New Game
nl: Nieuwe wedstrijd organiseren

en: Restart Battle
nl: Gevecht herstarten

en: Exit Battle
nl: Gevecht verlaten

en: Setup New Race
nl: Nieuwe wedstrijd organiseren

en: Exit Race
nl: Wedstrijd verlaten

note: I18N: In the network player dialog, indiciating a network player has no ranking
en: %s has no ranking yet.
nl: %s heeft nog geen rang.

en: %s is number %d in the rankings with a score of %f.
nl: %s is nummer %d in het klassement, met een score van %f.

en: Username and/or email address invalid.
nl: Onjuiste gebruikersnaam en/of e-mailadres.

en: Please read the terms and conditions for SuperTuxKart at '%s'. You must agree to these terms in order to register an account for STK. If you have any questions or comments regarding these terms, one of the members of the development team would gladly assist you.
nl: Lees de algemene voorwaarden op ‘%s’. Je dient hiermee akkoord te gaan om een STK-account te kunnen registreren. Kruis onderstaand vakje aan om te bevestigen dat je de voorwaarden hebt gelezen en geaccepteerd. Heb je vragen? Vraag het aan ons ontwikkelteam; zij helpen je graag.

note: I18N: In the Select challenge dialog
en: Nitro challenge
nl: Turbo-uitdaging

note: I18N: In the Select challenge dialog
en: Ghost replay race
nl: Spookherhaling

note: I18N: In the Select challenge dialog
en: Laps: %i
nl: Ronden: %i

note: I18N: In the Select challenge dialog, type of this challenge
en: Type: %s
nl: Soort: %s

note: I18N: In the Select challenge dialog
en: Required Rank: %i
nl: Benodigde plaats: %i

note: I18N: In the Select challenge dialog
en: Required Time: %i
nl: Benodigde tijd: %i

note: I18N: In the Select challenge dialog
en: Required Nitro Points: %i
nl: Benodigde hoeveelheid turbogas: %i

note: I18N: In the Select challenge dialog
en: Number of AI Karts: %i
nl: Aantal computerkarts: %i

note: I18N: In the create server screen, show various battle mode available
en: Battle mode
nl: Gevechtsmodus

note: I18N: In the create server screen
en: Soccer game type
nl: Soort voetbal

note: I18N: In the server info dialog, show the server location with country name (based on IP geolocation)
en: Server location: %s
nl: Serverlocatie: %s

note: I18N: In server info dialog, showing the current track playing in server
en: Current track: %s
nl: Huidig parcours: %s

en: Rank
nl: Rang

note: I18N: Show above the player list in server info dialog, tell the user name on server
en: Player
nl: Speler

note: I18N: Show above the player list in server info dialog, tell the user time played on server
en: Time played
nl: Speeltijd

en: Remove from bookmarks
nl: Verwijderen uit favorieten

en: Input device already exists.
nl: Het invoerapparaat is al aanwezig.

en: No player available for connecting to server.
nl: Geen speler beschikbaar voor de server.

note: I18N: In the user info dialog
en: Username: %s
nl: Gebruikersnaam: %s

en: Cancel Request
nl: Verzoek annuleren

en: Today
nl: Vandaag

en: Friend request sent!
nl: Het vriendschapsverzoek is verstuurd!

en: Friend request accepted!
nl: Het vriendschapsverzoek is geaccepteerd!

en: Friend request declined!
nl: Het vriendschapsverzoek is geweigerd!

en: Friend removed!
nl: Vriend is verwijderd!

en: Friend request cancelled!
nl: Het vriendschapsverzoek is geannuleerd!

en: Processing
nl: Bezig met verwerken…

en: Fetching last vote
nl: Bezig met ophalen van laatste stem…

en: You can adapt your previous rating by clicking the stars beneath.
nl: Je kunt je stem aanpassen door op de sterren eronder te klikken.

en: You have not yet voted for this addon. Select your desired rating by clicking the stars beneath
nl: Je hebt nog geen stem uitgebracht. Kies hieronder het aantal sterren dat je wilt toekennen.

en: Vote successful! You can now close the window.
nl: Je hebt gestemd! Dit scherm kan worden afgesloten.

en: Performing vote
nl: Bezig met stemmen…

en: Random Track
nl: Willekeurig parcours

en: Are you sure you want to remove '%s'?
nl: Weet je zeker dat je ‘%s’ wilt verwijderen?

en: Do you want to save your changes?
nl: Wil je je wijzigingen opslaan?

en: Laps
nl: Ronden

en: Reversed
nl: Tegengesteld

en: An error occurred while trying to save your grand prix.
nl: Er is een fout opgetreden bij het opslaan van de Grand Prix.

en: Select a track
nl: Kies een parcours

en: You completed the easy challenge! Points earned on this level: %i/%i
nl: Je hebt een eenvoudige uitdaging volbracht! Aantal verzamelde punten op dit niveau: %i/%i

en: You completed the intermediate challenge! Points earned on this level: %i/%i
nl: Je hebt een uitdaging voor behendigen volbracht! Aantal verzamelde punten op dit niveau: %i/%i

en: You completed the difficult challenge! Points earned on this level: %i/%i
nl: Je hebt een moeilijke uitdaging volbracht! Aantal verzamelde punten op dit niveau: %i/%i

en: You completed the SuperTux challenge! Points earned on this level: %i/%i
nl: Je hebt een SuperTux-uitdaging volbracht! Aantal verzamelde punten op dit niveau: %i/%i

en: You unlocked %s!
nl: Je hebt ‘%s’ ontgrendeld!

en: Challenge Completed
nl: Uitdaging volbracht

en: You unlocked track %0
nl: Je hebt het parcours ‘%0’ ontgrendeld

en: You unlocked grand prix %0
nl: Je hebt de Grand Prix ‘%0’ ontgrendeld

[ctx: column_name]
en: Track
nl: Parcours

[ctx: column_name]
en: Players
nl: Spelers

en: Reload
nl: Herladen

en: Please enter the name of the grand prix
nl: Voer de naam in van de Grand Prix

en: Please select a Grand Prix
nl: Kies een Grand Prix

en: User defined
nl: Aangepast

en: Name is empty.
nl: Geen naam opgegeven.

en: Another grand prix with this name already exists.
nl: Er is al een Grand Prix met dezelfde naam.

en: Name is too long.
nl: De naam is te lang.

note: I18N: when failing a GP
en: Better luck next time!
nl: Volgende keer beter!

en: You completed a challenge!
nl: Je hebt een uitdaging volbracht!

en: You won the Grand Prix!
nl: Je hebt de Grand Prix gewonnen!

en: You completed the Grand Prix!
nl: Je hebt de Grand Prix volledig afgelegd!

[ctx: column_name]
en: Number of karts
nl: Aantal karts

en: Are you sure you want to remove this high score entry?
nl: Weet je zeker dat je deze topscore wilt verwijderen?

en: Are you sure you want to remove all of your high scores?
nl: Weet je zeker dat je alle topscores wilt verwijderen?

note: I18N: kart group name
en: Favorite
nl: Favoriet

note: I18N: kart class name
en: Light
nl: Licht

note: I18N: kart class name
en: Heavy
nl: Zwaar

en: Connect a keyboard or gamepad to play splitscreen multiplayer
nl: Plug een toetsenbord of camepad in om met meerdere spelers te spelen op een gesplitst scherm

en: Random Kart
nl: Willekeurige kart

en: Locked
nl: Op slot

en: Everyone:
    Press the 'Select' button to join the game
nl: Aan iedereen:
    Druk nu op ‘Selecteren’ om mee te doen aan dit spel!

en: Would you like to play the tutorial of the game?
nl: Wil je de speluitleg starten?

en: You can not play online without internet access. If you want to play online, go in the options menu, and check "Connect to the Internet".
nl: Zonder internettoegang kun je niet online spelen. Wil je dat wel? Ga dan naar de instellingen en kies de optie ‘Verbinden met het internet’.

en: You can not download addons without internet access. If you want to download addons, go in the options menu, and check "Connect to the Internet".
nl: Zonder internettoegang kun je geen uitbreidingen downloaden. Wil je dat wel? Ga dan naar de instellingen en kies de optie ‘Verbinden met het internet’.

en: You can not download addons without internet access. If you want to download addons, go in the options menu, and check "Connect to the Internet".
    
    You can however delete already downloaded addons.
nl: Zonder internettoegang kun je geen uitbreidingen downloaden. Wil je dat wel? Ga dan naar de instellingen en kies de optie ‘Verbinden met het internet’.
    
    Wél kun je reeds gedownloade uitbreidingen verwijderen.

en: The add-ons module is currently disabled in the Options screen
nl: De uitbreidingenmodule is momenteel uitgeschakeld op de instellingenpagina.

en: Please wait while the add-ons are loading
nl: Bezig met laden van uitbreidingen; even geduld…

en: Are you sure you want to quit STK?
nl: Weet je zeker dat je STK wilt afsluiten?

en: Create LAN Server
nl: LAN-server opzetten

en: %s's server
nl: Server van %s

note: I18N: In the create server screen
en: No. of grand prix track(s)
nl: Aantal Grand Prix-parcours

en: Name has to be between 4 and 30 characters long!
nl: De naam moet tussen de 4 en 30 tekens lang zijn!

en: Incorrect characters in password!
nl: Je wachtwoord bevat ongeldige tekens!

note: I18N: In the networking lobby, ready button is to allow player to tell server that he is ready for next game for owner less server
en: Ready
nl: Klaar

note: I18N: Live join is displayed in networking lobby to allow players to join the current started in-progress game
en: Live join
nl: Live meedoen

note: I18N: Spectate is displayed in networking lobby to allow players to join the current started in-progress game
en: Spectate
nl: Toekijken

en: Install addon
nl: Uitbreiding installeren

note: I18N: In the networking lobby, show when player is required to wait before the current game finish with remaining time, showing the current track name inside bracket
en: Please wait for the current game's (%s) end, estimated remaining time: %s.
nl: Wacht tot de huidige wedstrijd (%s) is afgelopen. Resterende tijd (geschat): %s.

note: I18N: In the networking lobby, show when player is required to wait before the current game finish with remaining time
en: Please wait for the current game's end, estimated remaining time: %s.
nl: Wacht tot de huidige wedstrijd is afgelopen. Resterende tijd (geschat): %s.

note: I18N: In the networking lobby, show when player is required to wait before the current game finish with progress in percent, showing the current track name inside bracket
en: Please wait for the current game's (%s) end, estimated progress: %s%.
nl: Wacht tot de huidige wedstrijd (%s) is afgelopen. Voortgang (geschat): %s.

note: I18N: In the networking lobby, show when player is required to wait before the current game finish with progress in percent
en: Please wait for the current game's end, estimated progress: %d%.
nl: Wacht tot de huidige wedstrijd is afgelopen. Voortgang (geschat): %s.

note: I18N: In the networking lobby, show when player is required to wait before the current game finish
en: Please wait for the current game's end.
nl: Wacht tot de huidige wedstrijd is afgelopen.

en: Game will start if there is more than %d player. | Game will start if there are more than %d players.
nl[0]: De wedstrijd gaat van start zodra er meer dan %d speler is.
nl[1]: De wedstrijd gaat van start zodra er meer dan %d spelers zijn.

note: I18N: In the networking lobby, display the starting timeout for owner-less server to begin a game
en: Starting after %d second, or once everyone has pressed the 'Ready' button. | Starting after %d seconds, or once everyone has pressed the 'Ready' button.
nl[0]: De wedstrijd gaat van start over %d seconde of zodra iedereen op ‘Klaar’ heeft gedrukt.
nl[1]: De wedstrijd gaat van start over %d seconden of zodra iedereen op ‘Klaar’ heeft gedrukt.

en: Connecting to server %s
nl: Bezig met verbinden met %s…

en: Finding a quick play server
nl: Bezig met zoeken naar server voor snelle wedstrijden…

note: I18N: In kart screen, show before the voting period in network ends.
en: Remaining time: %d
nl: Resterende tijd: %d

note: I18N: Goals in achievement
en: Goals
nl: Doelen

en: Fetching achievements
nl: Bezig met ophalen van prestaties…

en: %s's profile
nl: Profiel van %s

en: Since
nl: Sinds

en: Fetching friends
nl: Bezig met ophalen van vrienden…

en: New Request
nl: Nieuw verzoek

en: Pending
nl: In afwachting

en: Enter new E-mail below
nl: Voer hieronder het nieuwe e-mailadres in

en: New Email has to be between 5 and 254 characters long!
nl: Het nieuwe e-mailadres moet tussen de 5 en 254 tekens lang zijn.

en: New Email is invalid!
nl: Het nieuwe e-mailadres is ongeldig.

en: E-mail changed!
nl: Het e-mailadres is gewijzigd.

en: Failed to change E-mail: %s
nl: Het e-mailadres kan niet worden gewijzigd: %s

en: News from STK Blog
nl: SuperTuxKart-nieuws

en: Date
nl: Datum

en: There are currently no news available.
nl: Er zijn momenteel geen nieuwsberichten.

note: I18N: Shown to players when he is not is not logged in
en: You must be logged in to play Global networking. Click your username above.
nl: Log in door hierboven op je gebruikersnaam te klikken.

en: Searching
nl: Bezig met zoeken…

en: Exit game
nl: Wedstrijd afbreken

en: Could not create player '%s'.
nl: De speler ‘%s’ kan niet worden aangemaakt.

en: User name cannot be empty.
nl: Voer een gebruikersnaam in.

en: Online username and password must not be the same!
nl: Je wachtwoord mag niet hetzelfde zijn als je gebruikersnaam!

en: Emails don't match!
nl: De e-mailadressen komen niet overeen!

en: Online username can only contain alphanumeric (ASCII) characters, periods, dashes and underscores!
nl: Je gebruikersnaam mag alleen alfanumerieke tekens (ASCII), punten en (onderliggende) streepjes bevatten!

en: Online username has to be between 3 and 30 characters long!
nl: Je online-gebruikersnaam moet tussen de 3 en 30 tekens lang zijn!

en: Online username must not start with a number!
nl: Je online-gebruikersnaam mag niet met een cijfer beginnen!

en: Email has to be between 5 and 254 characters long!
nl: Je e-mailadres moet tussen de 5 en 254 tekens lang zijn!

en: Email is invalid!
nl: Ongeldig e-mailadres!

en: You will receive an email with further instructions regarding account activation. Please be patient and be sure to check your spam folder.
nl: Je ontvangt een e-mail met instructies m.b.t. het herstellen van je wachtwoord. Dit kan even duren. Controleer ook de spam-map.

en: Internet access is disabled, please enable it in the options
nl: Internettoegang is uitgeschakeld. Schakel internettoegang in via de instellingen.

[ctx: column_name]
en: Name
nl: Naam

[ctx: column_name]
en: Game mode
nl: Spelvorm

[ctx: column_name]
note: I18N: In server selection screen, owner of server, only displayed if it's localhost or friends'
en: Owner
nl: Eigenaar

[ctx: column_name]
note: I18N: In server selection screen, distance to server
en: Distance (km)
nl: Afstand (km)

note: I18N: In server selection screen, unknown distance to server
en: Unknown
nl: Onbekend

note: I18N: Message shown to user if no IPv4 detected by STK
en: No IPv4 detected, you may not be able to join any servers.
nl: Geen IPv4 gedecteerd. Mogelijk kun je niet spelen op servers.

note: I18N: Message shown to user if no IPv6 detected by STK
en: No IPv6 detected, you may not be able to join any servers.
nl: Geen IPv6 gedecteerd. Mogelijk kun je niet spelen op servers.

en: No server is available.
nl: Er zijn geen servers beschikbaar.

en: Fetching servers
nl: Bezig met ophalen van servers…

en: Server Bookmarks
nl: Favoriete servers

note: I18N: In track screen for networking, clarify voting phase
en: If a majority of players all select the same track and race settings, voting will end early.
nl: De stemming stopt vroegtijdig als het merendeel van de spelers heeft gekozen voor hetzelfde parcours en dezelfde instellingen.

note: I18N: In track screen I18N: In the track info screen
en: Random item location
nl: Willekeurige itemplaatsing

note: I18N: In track screen
en: Number of goals to win
nl: Aantal te behalen doelen

note: I18N: In the track info screen
en: Drive in reverse
nl: Spookrijden

en: Locked: solve active challenges to gain access to more!
nl: Op slot: ontgrendel het slot door uitdagingen te volbrengen!

en: Action
nl: Actie

en: Key binding
nl: Toetstoewijzing

note: I18N: button to disable a gamepad configuration
en: Disable Device
nl: Apparaat uitschakelen

note: I18N: button to enable a gamepad configuration
en: Enable Device
nl: Apparaat inschakelen

note: I18N: button to enable a keyboard configuration
en: Enable Configuration
nl: Configuratie inschakelen

note: I18N: Key binding section
en: Game Keys
nl: Speltoetsen

note: I18N: Key binding section
en: Menu Keys
nl: Menutoetsen

note: I18N: Key binding name
en: Steer Left
nl: Naar links sturen

note: I18N: Key binding name
en: Steer Right
nl: Naar rechts sturen

note: I18N: Key binding name
en: Accelerate
nl: Versnellen

note: I18N: Key binding name
en: Brake / Reverse
nl: Rem/Achteruit

note: I18N: Key binding name
en: Fire
nl: Vuren

note: I18N: Key binding name
en: Nitro
nl: Turbo

note: I18N: Key binding name
en: Look Back
nl: Achterom kijken

note: I18N: Key binding name
en: Rescue
nl: Gered worden

note: I18N: Key binding name
en: Pause Game
nl: Wedstrijd pauzeren

note: I18N: Key binding name
en: Up
nl: Omhoog

note: I18N: Key binding name
en: Down
nl: Omlaag

note: I18N: Key binding name
en: Left
nl: Links

note: I18N: Key binding name
en: Right
nl: Rechts

note: I18N: Key binding name
en: Select
nl: Selecteren

note: I18N: Key binding name
en: Cancel/Back
nl: Annuleren/Terug

en: * A blue item means a conflict with another configuration
nl: * Blauwe items duiden een aan conflict met een andere configuratie

en: * A red item means a conflict in the current configuration
nl: * Rode items duiden een conflict aan in de huidige configuratie

en: Warning: The 'Shift' is not a recommended key. When 'Shift' is pressed down, all keys that contain a character that is different in upper-case will stop working.
nl: LET OP: ‘Shift’ is een onhandige toets. Als Shift ingedrukt is, werken andere toetsen niet meer omdat hoofdletters en kleine letters verschillend worden behandeld.

note: I18N: shown before deleting an input configuration
en: Are you sure you want to permanently delete this configuration?
nl: Weet je zeker dat je deze configuratie permanent wilt verwijderen?

en: Enter new configuration name, leave empty to revert default value.
nl: Voer een nieuwe configuratienaam in. Laat leeg om de standaardnaam te gebruiken.

note: I18N: In the UI options, splitscreen_method in the race UI
en: Vertical
nl: Verticaal

note: I18N: In the UI options, splitscreen_method position in the race UI
en: Horizontal
nl: Horizontaal

note: I18N: Tooltip in the UI menu. Use enough linebreaks to make sure the text fits the screen in low resolutions.
en: In multiplayer mode, players can select handicapped
    (more difficult) profiles on the kart selection screen
nl: In de meerspelermodus kunnen spelers een extra moeilijkheidsgraad (handicaps)
    instellen op het kartselectiescherm.

note: I18N: For mobile version for STK, install the full game assets which will download from stk server
en: Install full game assets
nl: Alle spelelementen installeren

en: Are you sure to uninstall full game assets?
nl: Weet je zeker dat je alle spelelementen wilt verwijderen?

en: Keyboard %i
nl: Toetsenbord %i

en: Touch Device
nl: Touchapparaat

note: I18N: In the input configuration screen, help for touch device
en: Tap on a device to configure it
nl: Klik op een apparaat om het in te stellen

note: I18N: in the language choice, to select the same language as the OS
en: System Language
nl: Systeemtaal

note: I18N: In the UI options, minimap position in the race UI
en: In the bottom-left
nl: Linksonder

note: I18N: In the UI options, minimap position in the race UI
en: On the right side
nl: Rechts

note: I18N: In the UI options, minimap position in the race UI
en: Hidden
nl: Verborgen

note: I18N: In the UI options, minimap position in the race UI
en: Centered
nl: Gecentreerd

note: I18N: In the UI options, Very small font size
en: Very small
nl: Erg klein

note: I18N: In the UI options, Small font size
en: Small
nl: Klein

note: I18N: In the UI options, Large font size
en: Large
nl: Groot

note: I18N: In the UI options, Very large font size
en: Very large
nl: Erg groot

en: Speedrun mode can only be enabled if the game has not been closed since the launch of the story mode.
    
    Closing the game before the story mode's completion invalidates the timer.
    
    To use the speedrun mode, please use a new profile.
nl: De snellerondemodus kan alleen worden gestart als het spel niet is afgesloten nadat de verhaalmodus is gestart.
    
    De tijdklok wordt afgekeurd als het spel wordt afgesloten voordat de verhaalmodus is afgerond.
    
    Maak een nieuw profiel aan om de snellerondemodus te gebruiken.

note: I18N: In the video options
en: Vertical Sync
nl: Verticale synchronisatie

note: I18N: in graphical options. The \n is a newline character, place it where appropriate, two can be used if required.
en: Vsync forces the graphics card to supply a new frame
    only when the monitor is ready to display it.
nl: Vsync zorgt ervoor dat de videokaart alleen een nieuw frame verstuurt
    als het beeldscherm er klaar voor is.

note: I18N: in graphical options.
en: Vsync will not work if your drivers don't support it.
nl: Vsync werkt niet als je stuurprogramma het niet ondersteunt.

note: I18N: in graphical options
en: Particles Effects: %s
nl: Deeltjeseffecten: %s

note: I18N: in graphical options
en: Animated Characters: %s
nl: Bewegende personages: %s

note: I18N: in graphical options
en: Dynamic lights: %s
nl: Dynamisch licht: %s

note: I18N: in graphical options
en: Light scattering: %s
nl: Lichtverstrooiing: %s

note: I18N: in graphical options
en: Anti-aliasing: %s
nl: Anti-kartelvorming: %s

note: I18N: in graphical options
en: Ambient occlusion: %s
nl: Omgevingsafsluiting: %s

en: Shadows: %s
nl: Schaduwen: %s

en: Shadows: %i
nl: Schaduwen: %i

note: I18N: in graphical options
en: Bloom: %s
nl: Gloeiing: %s

note: I18N: in graphical options
en: Glow (outlines): %s
nl: Gloeiing (randen): %s

note: I18N: in graphical options
en: Light shaft (God rays): %s
nl: Lichtval (godenstralen): %s

en: Rendered image quality: %s
nl: Gerenderde beeldkwaliteit: %s

en: Geometry detail: %s
nl: Geometriedetails: %s

note: I18N: in graphical options
en: Motion blur: %s
nl: Bewegingsvervaging: %s

note: I18N: in graphical options
en: Depth of field: %s
nl: Scherptediepte: %s

en: Internet access is disabled. Do you want to enable it?
nl: Internettoegang is uitgeschakeld. Wil je dit inschakelen?

en: You need to enter a password.
nl: Je moet een wachtwoord invoeren.

en: Logging out '%s'
nl: Bezig met uitloggen van ‘%s’…

en: Logging in '%s'
nl: Bezig met inloggen van ‘%s’…

en: You can't delete the only player.
nl: Je kunt niet de enige speler verwijderen.

note: I18N: In the player info dialog (when deleting)
en: Do you really want to delete player '%s'?
nl: Weet je zeker dat je ‘%s’ wilt verwijderen?

note: I18N: as in "ready, set, go", shown at the beginning of the race
en: Ready!
nl: Op uw plaatsen!

note: I18N: as in "ready, set, go", shown at the beginning of the race
en: Set!
nl: Klaar?

note: I18N: as in "ready, set, go", shown at the beginning of the race
en: Go!
nl: Af!

note: I18N: Shown when a goal is scored
en: GOAL!
nl: DOELPUNT!

note: I18N: Shown waiting for other players in network to finish loading or waiting
en: Waiting for others
nl: Bezig met wachten op anderen…

note: I18N: Shown waiting for the server in network if live join or spectate
en: Waiting for the server
nl: Bezig met wachten op server…

note: I18N: string used to show the song title (e.g. "Sunny Song")
en: "%s"
nl: “%s”

note: I18N: string used to show the author of the music. (e.g. "Sunny Song" by "John Doe")
en: by
nl: door

en: Collect nitro!
nl: Verzamel turbogas!

en: Follow the leader!
nl: Zwaan, kleef aan!

en: Challenge Failed
nl: Uitdaging niet volbracht

note: I18N: Shown when multitouch GUI exists and press the podium (2, 1, 3 like) icon instead of fire button
en: Press podium icon to start tutorial
nl: Druk op het podiumpictogram om de uitleg te starten

en: Press fire to start the tutorial
nl: Druk op vuren om de uitleg te starten

note: I18N: Shown when multitouch GUI exists and press the podium (2, 1, 3 like) icon instead of fire button
en: Press podium icon to start the challenge
nl: Druk op het podiumpictogram om de uitdaging te starten

en: Press fire to start the challenge
nl: Druk op de vuurknop om de uitdaging te starten

en: Back to video settings
nl: Terug naar grafische instellingen

en: Save the test results
nl: Testresultaten opslaan

en: Back to main menu
nl: Terug naar hoofdmenu

en: Quit the server
nl: Server verlaten

en: Abort Grand Prix
nl: Grand Prix afbreken

en: Restart
nl: Herstarten

en: Back to challenge selection
nl: Terug naar uitdagingen

en: Race against the new ghost replay
nl: Racen tegen de nieuwe spookherhaling

en: Back to the menu
nl: Terug naar hoofdmenu

en: Do you really want to abort the Grand Prix?
nl: Weet je zeker dat je de Grand Prix wilt afbreken?

en: Performance report saved in "%s".
nl: Het prestatieverslag is opgeslagen in ‘%s’.

en: Red Team Wins
nl: Team Rood heeft gewonnen

en: Blue Team Wins
nl: Team Blauw heeft gewonnen

en: It's a draw
nl: Het is gelijkspel

en: Eliminated after %s
nl: Uitgeschakeld na %s

en: Eliminated
nl: Uitgeschakeld

note: I18N: indicates a player that scored in their own goal in result screen
en: (Own Goal)
nl: (eigen doelpunt)

en: Track %i/%i
nl: Parcours %i/%i

en: Grand Prix progress:
nl: Voortgang van de Grand Prix:

en: Highscores
nl: Topscores

en: Best lap time: %s
nl: Beste rondetijd: %s

note: I18N: is used to indicate who has the bast laptime (best laptime "by kart_name")
en: by %s
nl: , verreden door %s

en: You completed the challenge!
nl: Je hebt de uitdaging volbracht!

en: You failed the challenge!
nl: Je hebt de uitdaging niet volbracht!

en: Reached Requirements of SuperTux
nl: Voldaan aan SuperTux-vereisten

en: Performance Test Results
nl: Resultaten van prestatietest

en: Test duration: %s
nl: Testduur: %s

en: Number of frames: %s
nl: Aantal frames: %s

en: Steady FPS: %s
nl: Gelijkmatige fps: %s

en: Mostly Steady FPS: %s
nl: Bijna gelijkmatige fps: %s

en: Typical FPS: %s
nl: Gemiddelde fps: %s

en: Horizontal resolution: %s
nl: Horizontale resolutie: %s

en: Vertical resolution: %s
nl: Verticale resolutie: %s

en: Dynamic lighting: ON
nl: Dynamische belichting: AAN

en: Dynamic lighting: OFF
nl: Dynamische belichting: UIT

en: Render resolution: %s%%
nl: Weergaveresolutie: %s%%

en: Anti-aliasing: ON
nl: Anti-kartelvorming: AAN

en: Anti-aliasing : OFF
nl: Anti-kartelvorming: UIT

en: Image-based lighting: OFF
nl: Beeldgebaseerde verlichting: UIT

en: Image-based lighting: ON
nl: Beeldgebaseerde verlichting: AAN

en: Ambient occlusion: ON
nl: Omgevingsafsluiting: AAN

en: Ambient occlusion: OFF
nl: Omgevingsafsluiting: UIT

en: Shadow resolution: %s
nl: Schaduwresolutie: %s

en: All blows allowed, so catch weapons and make clever use of them!
nl: Bruut geweld is toegestaan, dus grijp die wapens en zet ze slim in!

en: Contains no powerups, so only your driving skills matter!
nl: Er zijn geen bonusitems, dus alles hangt af van je stuurmanskunst!

note: I18N: short definition for follow-the-leader game mode
en: Keep up with the leader kart but don't overtake it!
nl: Volg de leider, maar passeer hem niet!

en: Hit others with weapons until they lose all their lives.
nl: Raak tegenstanders met wapens totdat zij al hun levens verliezen.

en: Push the ball into the opposite cage to score goals.
nl: Duw de bal in het doel van de tegenstander om te scoren.

en: Explore tracks to find all hidden eggs
nl: Zoek en vind alle verstopte eieren.

en: Race against ghost karts and try to beat them!
nl: Race tegen spookkarts en probeer ze te verslaan!

en: Complete as many laps as possible in a given amount of time.
nl: Leg zoveel mogelijk ronden af binnen de opgegeven tijd.

note: I18N: In soccer setup screen
en: Press red or blue soccer icon to change team
nl: Druk op het rode of blauwe voetbalpictogram om een ander team te kiezen

note: I18N: when showing who is the author of track '%s' I18N: (place %s where the name of the author should appear)
en: Track by %s
nl: Dit parcours is gemaakt door %s

note: I18N: the max players supported by an arena.
en: Max players supported: %d
nl: Maximum aantal spelers: %d

en: Number of red team AI karts
nl: Aantal computerkarts in rode team

en: You cannot play this Grand Prix because it contains tracks that aren't unlocked!
nl: Je kunt deze Grand Prix niet starten, omdat er parcours worden afgelegd die je nog niet hebt ontgrendeld!

en: Locked!
nl: Op slot!

en: Complete all challenges to unlock the big door!
nl: De grote deur gaat pas open als alle uitdagingen volbracht zijn!

en: You need more points
    to enter this challenge!
    Check the minimap for
    available challenges.
nl: Je hebt te weinig punten 
    om deze uitdaging te starten! 
    Kijk op de minikaart welke 
    uitdagingen je wél kunt volbrengen.

en: Accelerate with <%s>, and steer with <%s> and <%s>.
nl: Versnel met <%s>. Stuur met <%s> en <%s>.

en: Accelerate by touching the upper part of the wheel, and steer by moving left or right.
nl: Geef gas door de bovenkant van het stuurwiel vast te pakken en stuur door naar links of rechts te bewegen.

en: Accelerate by moving the accelerator upwards, and steer by tilting your device.
nl: Geef gas door de versnelling omhoog te schuiven en stuur door je apparaat te kantelen.

en: Accelerate by moving the accelerator upwards, and steer by rotating your device.
nl: Geef gas door de versnelling omhoog te schuiven en stuur door je apparaat te kantelen.

en: Collect gift boxes, and fire the weapon with <%s> to blow away these boxes!
nl: Verzamel cadeaus en schiet met <%s> de dozen uit de weg!

en: Collect gift boxes, and fire by pressing the bowling icon to blow away these boxes!
nl: Verzamel cadeaus en druk op het bowlingbalpictogram om de dozen uit de weg te ruimen!

en: Press <%s> to look behind.
    Fire the weapon with <%s> while pressing <%s> to fire behind!
nl: Druk op <%s> om achterom te kijken.
    Druk de vuurknop (<%s>) tegelijk in met <%s> om naar achteren te vuren!

en: Press the mirror icon to look behind.
    Fire the weapon behind by holding the mirror icon and then swiping to the bowling icon!
nl: Druk op het spiegelpictogram om achterom te kijken.
    Schiet naar achteren door het spiegelpictogram ingedrukt te houden en over het bowlingbalpictogram te vergen!

en: Use the nitro you collected by pressing <%s>!
nl: Druk op <%s> om het verzamelde turbogas in te zetten!

en: Use the nitro you collected by pressing the nitro icon
nl: Druk op het turbogaspictogram om het verzamelde turbogas in te zetten

en: Collect nitro bottles (we will use them after the curve).
nl: Verzamel flessen turbogas (we gebruiken ze na de bocht).

en: Oops! When you're in trouble, press <%s> to be rescued.
nl: Foutje, bedankt! Als je in de penarie zit, druk dan op <%s> om gered te worden.

en: Oops! When you're in trouble, press the bird icon to be rescued.
nl: Foutje, bedankt! Als je in de penarie zit, druk dan op het vogelpictogram om gered te worden.

en: Accelerate and press the <%s> key while turning to skid.
    Skidding for a short while can help you turn faster to take sharp turns.
nl: Versnel en druk tijdens het draaien op de <%s>-toets om te slippen.
    Zo maak je kortere, snellere bochten.

en: Accelerate and press the skid icon while turning to skid.
    Skidding for a short while can help you turn faster to take sharp turns.
nl: Versnel en druk tijdens het draaien op het slippictogram om te slippen.
    Zo maak je kortere, snellere bochten.

en: Note that if you manage to skid for several seconds, you will receive a bonus speedup as a reward!
nl: Als het je lukt om enkele seconden te slippen, dan word je beloond met extra snelheid!

en: You are now ready to race. Good luck!
nl: Je bent er helemaal klaar voor. Veel succes!

note: I18N: Generic name in desktop file entry, summary in AppData and short description in Google Play
en: A 3D open-source kart racing game
nl: Een opensource 3D-kartracespel

note: I18N: Keywords in desktop entry, translators please keep it separated with semicolons
en: tux;game;race;
nl: tux;game;race;spel;kart;super;auto;parcours;

en: Karts. Nitro. Action! SuperTuxKart is a 3D open-source arcade racer with a variety of characters, tracks, and modes to play. Our aim is to create a game that is more fun than realistic, and provide an enjoyable experience for all ages.
nl: Karts, turbogas, actie! SuperTuxKart is een opensource 3D-racespel met diverse personages, parcours en spelmodi. Ons doel is niet om een zo realistisch mogelijk spel te maken, maar gewoon een spel dat leuk is. Een spel waar iedereen - ongeacht leeftijd - plezier aan beleeft.

en: We have several tracks with various themes for players to enjoy, from driving underwater, rural farmlands, jungles or even in space! Try your best while avoiding other karts as they may overtake you, but don't eat the bananas! Watch for bowling balls, plungers, bubble gum, and cakes thrown by your opponents.
nl: Er zijn diverse parcours met wisselende thema's, zoals een onderwaterparcours, maar ook boerderij-, jungle- en ruimteparcours. Zet je beste beentje voor en zorg dat andere karts je niet inhalen! O ja, eet geen bananenschillen en pas op voor bowlingballen, ploppers, kauwgom en taarten die tegenstanders op je afvuren!

en: You can do a single race against other karts, compete in one of several Grand Prix, try to beat the high score in time trials on your own, play battle mode against the computer or your friends, and more! For a greater challenge, join online and meet players from all over the world and prove your racing skills!
nl: Je kunt een wedstrijd organiseren tegen andere karts, meedoen aan een van de vele toernooien, de topscores verbeteren in tijdraces, tegen elkaar vechten (zowel tegen de computer als je vrienden) en nog veel meer! Zoek je nóg meer uitdaging? Race dan online tegen personen van over heel de wereld en laat zien hoe goed je bent!

en: This game has no ads.
nl: Dit spel bevat geen reclame.

en: This is an unstable version of SuperTuxKart that contains latest improvements. It is released mainly for testing, to make stable STK as good as possible.
nl: Dit is een vroegtijdig vrijgegeven versie die alle recente verbeteringen bevat en voornamelijk gericht is op testers, zodat zij kunnen helpen de aankomende versie zo stabiel mogelijk te maken.

en: This version can be installed in parallel with the stable version on the device.
nl: Deze versie kan naast de stabiele versie worden geïnstalleerd.

en: If you need more stability, consider using the stable version: %s
nl: Als je meer zekerheid wilt, installeer dan de stabiele versie: %s

en: SuperTuxKart Team
nl: Het SuperTuxKart-team
