SuperTuxKart - en to pl translation catalogue (1068 entries)

note: I18N: In Android UI, po_extract_game_data
en: Extracting game data...
pl: Rozpakowywanie danych gry...

note: I18N: In Android UI, po_extract_error
en: Game data extraction error
pl: Wystąpił błąd podczas rozpakowywania danych gry.

note: I18N: In Android UI, po_extract_error_msg
en: Check remaining device space or reinstall SuperTuxKart.
pl: Sprawdź dostępne miejsce na urządzeniu lub przeinstaluj SuperTuxKart.

note: I18N: In Android UI, po_quit I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen
en: Quit
pl: Wyjście

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Christoffel Columbus
pl: Krzysztof Kolumb

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Play every official track at least once.
pl: Zagraj co najmniej raz na każdej oficjalnej trasie

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Strike!
pl: Ognia!

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Hit 10 karts with a bowling-ball.
pl: Uderz 10 przeciwników kulami do kręgli

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Arch Enemy
pl: Mistrz Zła

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Hit the same kart at least 5 times in one race.
pl: Uderz tego samego przeciwnika co najmniej 5 razy w jednym wyścigu

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Marathoner
pl: Maratończyk

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Finish a race with at least twice the track's default lap number.
pl: Ukończ wyścig z przynajmniej dwa razy większą niż domyślna liczbą okrążeń.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Skid-row
pl: Ślizgacz

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Skid 5 times in a single lap.
pl: Użyj poślizgu 5 razy w jednym okrążeniu

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Gold driver
pl: Złoty Kierowca

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Win against at least 3 AIs in normal race, time-trial, and follow the leader.
pl: Wygraj przynajmniej z 3 komputerami w normalnym wyścigu, Czasówce i w Śledź Lidera.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Powerup Love
pl: Miłośnik Bonusów

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Use 10 or more powerups in a race.
pl: Użyj co najmniej 10 bonusów w wyścigu

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Unstoppable
pl: Niepowstrzymany

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Win 5 single races in a row against at least 3 AIs. Beware, restarting a race counts as a loss.
pl: Wygraj 5 pojedynczych wyścigów z rzędu przeciwko przynajmniej 3 komputerom. Uważaj, restart gry traktowany jest jako porażka.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Banana Lover
pl: Miłośnik Bananów

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Collect at least 5 bananas in one race.
pl: Zbierz co najmniej 5 bananów w jednym wyścigu

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: It's secret
pl: Sekret

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Really ... a secret.
pl: Naprawdę... sekret

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Mosquito Hunter
pl: Łowca Komarów

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Take your opponents for mosquitos! With the swatter, squash them at least 5 times in a race.
pl: Wyobraź sobie, że Twoi przeciwnicy to komary. Używając packi, spłaszcz w wyścigu co najmniej 5 z nich.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Beyond Luck
pl: Więcej Niż Szczęście

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Win 10 single races in a row in Expert or SuperTux against at least 5 AIs. Beware, restarting a race counts as a loss.
pl: Wygraj 10 pojedynczych wyścigów z rzędu na poziomie Ekspert lub SuperTux przeciwko co najmniej 5 komputerom. Uważaj, restart gry traktowany jest jako porażka.

note: I18N: ./data/grandprix/1_penguinplayground.grandprix
en: Penguin Playground
pl: Plac Zabaw Pingwinów

note: I18N: ./data/grandprix/2_offthebeatentrack.grandprix
en: Off the Beaten Track
pl: Na Odludziu

note: I18N: ./data/grandprix/3_tothemoonandback.grandprix
en: To the Moon and Back
pl: Na Księżyc i z Powrotem

note: I18N: ./data/grandprix/4_atworldsend.grandprix
en: At World's End
pl: Na Końcu Świata

note: I18N: ./data/gui/dialogs/addons_loading.stkgui I18N: Add-on screen action I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info action I18N: ./data/gui/dialogs/high_score_info_dialog.stkgui I18N: High score info screen action I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_info_dia
en: Back
pl: Powrót

note: I18N: ./data/gui/dialogs/addons_loading.stkgui I18N: Add-on screen action
en: Install
pl: Instalacja

note: I18N: ./data/gui/dialogs/addons_loading.stkgui I18N: Add-on screen action
en: Uninstall
pl: Odinstaluj

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/init_android.stkgui
en: Select a type of control that you prefer
pl: Wybiesz rodzaj sterowania jaki preferujesz

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/init_android.stkgui I18N: Control type I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Accelerometer
pl: Akcelerometr

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/init_android.stkgui I18N: Control type I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.
en: Gyroscope
pl: Żyroskop

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/init_android.stkgui I18N: Control type
en: Steering wheel
pl: Kierownica

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/init_android.stkgui I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Auto acceleration
pl: Automatyczne przyspieszenie

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/init_android.stkgui
en: You can change it later in touch device settings.
pl: Możesz to zmienić później w ustawieniach urządzenia dotykowego.

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/init_android.stkgui I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings I18N: ./data/gui/dialogs/ka
en: Apply
pl: Zastosuj

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui
en: Touch Device Settings
pl: Ustawienia urządzenia dotykowego

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen I18N: ./data/gui/screens/help/help1.stkgui I18N: Tab in help menu I18N: ./data/gui/screens/help/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help/help4.stkgui I18N:
en: General
pl: Ogólne

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Device enabled
pl: Urządzenie aktywne

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Inverted buttons
pl: Odwrócone przyciski

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Buttons scale
pl: Skala przycisków

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Advanced
pl: Zaawansowane

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Deadzone
pl: Martwa Strefa

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Sensitivity X
pl: Czułość X

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Sensitivity Y
pl: Czułość Y

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui
en: Restore defaults
pl: Przywróć domyślne

note: I18N: ./data/gui/dialogs/confirm_dialog.stkgui I18N: In a 'are you sure?' dialog I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings I18N: ./data/gui/dialogs/enter_address_dialog.stkgui I18N: 
en: Cancel
pl: Anuluj

note: I18N: ./data/gui/dialogs/confirm_dialog.stkgui I18N: In a 'are you sure?' dialog
en: Yes
pl: Tak

note: I18N: ./data/gui/dialogs/confirm_resolution_dialog.stkgui I18N: In the 'confirm resolution' dialog, that's shown when switching resoluton
en: Revert
pl: Przywróć

note: I18N: ./data/gui/dialogs/confirm_resolution_dialog.stkgui I18N: In the 'confirm resolution' dialog, that's shown when switching resoluton I18N: ./data/gui/dialogs/online/registration_terms.stkgui I18N: In the registration dialog
en: Accept
pl: Akceptuj

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui
en: Camera Settings
pl: Ustawienia kamery

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera settings
en: Player camera
pl: Kamera gracza

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen
en: FOV
pl: Pole widzenia

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen
en: Distance
pl: Dystans

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen
en: Angle
pl: Kąt

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen
en: Smooth camera
pl: Wygładzona kamera

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera settings
en: Backward camera
pl: Kamera tylna

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen
en: Follow ball in soccer mode
pl: Śledź piłkę w trybie piłki nożnej

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui
en: Graphics Settings
pl: Ustawienia grafiki

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Advanced pipeline (lights, etc.)
pl: Dynamiczne oświetlenie

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Shadows
pl: Cienie

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Bloom
pl: Poświata

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Light shaft (God rays)
pl: Promienie światła

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Ambient occlusion
pl: Cieniowanie powierzchni

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Depth of field
pl: Głębia ostrości

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Glow (Outlines)
pl: Poświata (kontury)

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Anti-aliasing
pl: Wygładzanie krawędzi

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Motion blur
pl: Rozmycie ruchu

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Image-based lighting
pl: Oświetlenie IBL

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Light Scattering
pl: Rozpraszanie światła

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Animated characters
pl: Animowane postacie

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Texture compression
pl: Kompresja tekstur

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Particle effects
pl: Efekty cząsteczkowe

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Rendered image quality
pl: Jakość obrazu

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Geometry detail
pl: Szczegóły modeli

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: * Restart STK to apply new settings
pl: * Uruchom ponownie grę aby wprowadzić zmiany

note: I18N: ./data/gui/dialogs/debug_slider.stkgui I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_info.stkgui I18N: In the recovery dialog I18N: ./data/gui/dialogs/online/user_info_dialog.stkgui I18N: User info dialog
en: Close
pl: Zamknij

note: I18N: ./data/gui/dialogs/enter_address_dialog.stkgui I18N: In the enter address dialog I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_info_dialog.stkgui I18N: In the server info dialog
en: Join
pl: Dołącz

note: I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info action I18N: ./data/gui/screens/track_info.stkgui I18N: In the track info screen
en: Record the race for ghost replay
pl: Nagraj wyścig

note: I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info action
en: Watch replay only
pl: Tylko zobacz powtórkę

note: I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info action
en: Compare to another ghost
pl: Porównaj z innym duchem

note: I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info action I18N: ./data/gui/dialogs/high_score_info_dialog.stkgui I18N: High score info screen action I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I18N: Menu item I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_editor.stkgui
en: Remove
pl: Usuń

note: I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info screen action
en: Compare ghost
pl: Porównaj ducha

note: I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info screen action I18N: ./data/gui/dialogs/high_score_info_dialog.stkgui I18N: High score info screen action I18N: ./data/gui/dialogs/select_challenge.stkgui I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix i
en: Start Race
pl: Zacznij wyścig

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/achievement_progress_dialog.stkgui I18N: Objective shown in achievement dialog
en: Goal
pl: Cel

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/achievement_progress_dialog.stkgui I18N: Progress shown in achievement dialog I18N: Progress in achievement
en: Progress
pl: Postęp

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/change_password.stkgui I18N: In the change password dialog
en: Password Change
pl: Zmiana hasła

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/change_password.stkgui I18N: In the change password dialog
en: Current Password
pl: Aktualne hasło

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/change_password.stkgui I18N: In the change password dialog
en: New Password
pl: Nowe hasło

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/change_password.stkgui I18N: In the change password dialog I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog
en: Confirm
pl: Potwierdź

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/change_password.stkgui I18N: In the change password dialog I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_input.stkgui I18N: In the recovery dialog
en: Submit
pl: Wyślij

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button
en: Back to Race
pl: Powrót do wyścigu

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button
en: Quit Server
pl: Opuść serwer.

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Show in network ingame dialog to allow user to go back to lobby to end spectating (for example)
en: Back to lobby
pl: Powrót do pokoju

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button
en: Restart Race
pl: Powtórz wyscig

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button I18N: ./data/gui/dialogs/race_paused_dialog.stkgui
en: Give Up Race
pl: Przerwij wyścig

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.stkgui I18N: In the in-game dialog I18N: ./data/gui/dialogs/race_paused_dialog.stkgui I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen
en: Options
pl: Opcje

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.stkgui I18N: In the in-game dialog I18N: ./data/gui/dialogs/race_paused_dialog.stkgui I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen
en: Help
pl: Pomoc

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/player_rankings_dialog.stkgui I18N: In player rankings dialog
en: Top 10 players
pl: 10 najlepszych graczy

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/player_rankings_dialog.stkgui
en: Refresh
pl: Odźwież

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_info.stkgui I18N: In the recovery dialog I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_input.stkgui
en: Account Recovery
pl: Odzyskiwanie konta

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_info.stkgui I18N: In the recovery dialog
en: You will receive an email with further instructions on how to reset your password. Please be patient and be sure to check your spam folder.
pl: Otrzymasz e-mail z dalszymi instrukcjami jak zresetować swoje hasło. Bądź cierpliwy i sprawdź czy wiadomość nie znalazła się w spamie.

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_input.stkgui
en: Fill in the username and email address you supplied at registration to be able to reset your password.
pl: Wpisz nazwę użytkownika i adres e-mail podany przy rejestracji w celu zresetowania hasła.

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_input.stkgui I18N: In the recovery dialog I18N: ./data/gui/screens/options/user_screen_tab.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui
en: Username
pl: Nazwa użytkownika

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_input.stkgui I18N: In the recovery dialog I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog
en: Email
pl: E-mail

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/registration_terms.stkgui I18N: In the registration dialog
en: Terms and Agreement
pl: Regulamin

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/registration_terms.stkgui I18N: In the registration dialog
en: I agree to the above terms and am 13 years or older.
pl: Zgadzam się z powyższymi warunkami i mam ukończone 13 lat.

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: In the server configuration screen
en: Server Configuration
pl: Konfiguracja

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: In the server configuration screen I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: In the server creation screen
en: Difficulty
pl: Trudność

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Difficulty I18N: ./data/gui/dialogs/select_challenge.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: ./data/gui/screens/race_setup.stkgui
en: Novice
pl: Nowicjusz

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Difficulty I18N: ./data/gui/dialogs/select_challenge.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: ./data/gui/screens/race_setup.stkgui
en: Intermediate
pl: Średniak

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Difficulty I18N: ./data/gui/dialogs/select_challenge.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: ./data/gui/screens/race_setup.stkgui
en: Expert
pl: Ekspert

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: In the server configuration screen I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: In the server creation screen
en: Game mode
pl: Styl gry

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Multiplayer game mode I18N: ./data/gui/screens/high_score_selection.stkgui I18N: In the high score selection screen I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: Game mode
en: Normal Race
pl: Zwykły wyścig

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Multiplayer game mode I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen I18N: ./data/gui/screens/high_score_selection.stkgui I18N: In the high score selection screen I18N: ./data/
en: Time Trial
pl: Czasówka

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Multiplayer game mode I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui
en: Battle
pl: Bitwa

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Multiplayer game mode I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: Game mode
en: Soccer
pl: Piłka Nożna

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_info_dialog.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog I18N: ./data/gui/screens/options/user_screen_tab.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui
en: Password
pl: Hasło

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_info_dialog.stkgui I18N: In the server info dialog
en: Bookmark this server
pl: Dodaj zakładkę

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/splitscreen_player_dialog.stkgui I18N: Splitscreen player in network
en: Add player
pl: Dodaj gracza

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/splitscreen_player_dialog.stkgui I18N: Splitscreen player in network
en: Name
pl: Nazwa

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/splitscreen_player_dialog.stkgui I18N: Splitscreen player in network
en: Handicap
pl: Utrudnienia

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/splitscreen_player_dialog.stkgui I18N: Splitscreen player in network
en: Press the 'All players ready' button after the player list is ready.
pl: Wciśnij guzik 'Wszyscy gracze gotowi' gdy lista graczy będzie gotowa.

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/splitscreen_player_dialog.stkgui I18N: Splitscreen player in network
en: Clear players
pl: Wyczyść graczy

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/splitscreen_player_dialog.stkgui I18N: Splitscreen player in network
en: All players ready
pl: Wszyscy gracze gotowi

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/user_info_dialog.stkgui I18N: User info dialog
en: User Info
pl: Informacje o użytkowniku

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/user_info_dialog.stkgui I18N: User info dialog
en: Remove Friend
pl: Usuń znajomego

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/user_info_dialog.stkgui I18N: User info dialog
en: Add Friend
pl: Dodaj Przyjaciela

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/user_info_dialog.stkgui I18N: User info dialog
en: Accept Invite
pl: Zaakceptuj zaproszenie

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/user_info_dialog.stkgui I18N: User info dialog
en: Decline Invite
pl: Odrzuć zaproszenie

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/user_info_dialog.stkgui I18N: User info dialog
en: View Profile
pl: Wyświetl profil

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/vote_dialog.stkgui I18N: In the vote dialog
en: Vote
pl: Oceń

note: I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.stkgui I18N: ./data/gui/dialogs/race_paused_dialog.stkgui
en: Paused
pl: Pauza

note: I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.stkgui I18N: In the in-game dialog
en: Back to Game
pl: Powrót do gry

note: I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.stkgui I18N: In the in-game dialog
en: Back to menu
pl: Powrót do menu

note: I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.stkgui I18N: In the in-game dialog
en: Select kart
pl: Wybierz pojazd

note: I18N: ./data/gui/dialogs/press_a_key_dialog.stkgui I18N: When changing input configurations
en: Press fully and release...
pl: Naciśnij do końca i zwolnij...

note: I18N: ./data/gui/dialogs/press_a_key_dialog.stkgui I18N: When configuring input
en: Assign to ESC key
pl: Przypisz do ESC

note: I18N: ./data/gui/dialogs/press_a_key_dialog.stkgui I18N: When configuring input
en: Assign nothing
pl: Nie przydzielaj

note: I18N: ./data/gui/dialogs/recommend_video_settings.stkgui
en: Recommend Video Settings
pl: Zalecane ustawienia graficzne

note: I18N: ./data/gui/dialogs/recommend_video_settings.stkgui I18N: Recommend video settings dialog
en: The recommended settings will be valid for the current resolution.
pl: Zalecane ustawienia będą zastosowane dla obecnej rozdzielczości.

note: I18N: ./data/gui/dialogs/recommend_video_settings.stkgui I18N: Recommend video settings dialog
en: What should the settings prioritize?
pl: Co powinny wyróżniać ustawienia?

note: I18N: ./data/gui/dialogs/recommend_video_settings.stkgui I18N: Recommend video settings dialog
en: Performance
pl: Wydajność

note: I18N: ./data/gui/dialogs/recommend_video_settings.stkgui I18N: Recommend video settings dialog
en: Balance performance and graphics quality
pl: Zrównoważ wydajność i jakość grafiki

note: I18N: ./data/gui/dialogs/recommend_video_settings.stkgui I18N: Recommend video settings dialog
en: Graphics quality
pl: Jakość grafiki

note: I18N: ./data/gui/dialogs/recommend_video_settings.stkgui I18N: Recommend video settings dialog
en: Sparing energy
pl: Oszczędzanie energii

note: I18N: ./data/gui/dialogs/recommend_video_settings.stkgui I18N: Recommend video settings dialog
en: Do you like graphics effects creating blur?
pl: Czy podobają ci się efekty graficzne rozmywające obraz?

note: I18N: ./data/gui/dialogs/recommend_video_settings.stkgui I18N: Recommend video settings dialog
en: Start the test
pl: Rozpocznij test

note: I18N: ./data/gui/dialogs/select_challenge.stkgui I18N: ./data/gui/screens/race_setup.stkgui I18N: ./data/gui/screens/soccer_setup.stkgui
en: Race Setup
pl: Ustawienia wyścigu

note: I18N: ./data/gui/dialogs/tutorial_message_dialog.stkgui I18N: Button in tutorial I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_lose.stkgui I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_win.stkgui I18N: ./data/gui/screens/karts.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/network_karts.stkgui I18N: ./data/gui/screens/soccer_s
en: Continue
pl: Kontynuuj

note: I18N: ./data/gui/screens/addons_screen.stkgui
en: SuperTuxKart Addons
pl: SuperTuxKart - dodatki

note: I18N: ./data/gui/screens/addons_screen.stkgui I18N: In addons screen, in the filtering bar, to enable a filter that will show only recently updated items
en: Updated
pl: Uaktualnione

note: I18N: ./data/gui/screens/addons_screen.stkgui I18N: In addons screen, in the filtering bar, to enable a filter that will show only items with good rating
en: Rating >=
pl: Ocena >=

note: I18N: ./data/gui/screens/addons_screen.stkgui I18N: In the addons screen
en: Karts
pl: Gokarty

note: I18N: ./data/gui/screens/addons_screen.stkgui I18N: In the addons screen I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix info screen
en: Tracks
pl: Trasy

note: I18N: ./data/gui/screens/addons_screen.stkgui I18N: In the addons screen I18N: ./data/gui/screens/arenas.stkgui I18N: Section in arena tracks selection screen
en: Arenas
pl: Areny

note: I18N: ./data/gui/screens/addons_screen.stkgui I18N: In addons screen, above the list of addons to be installed
en: Installed
pl: Zainstalowany

note: I18N: ./data/gui/screens/arenas.stkgui I18N: Section in arena tracksselection screen
en: Edit favorite arenas
pl: Edytuj ulubione areny

note: I18N: ./data/gui/screens/arenas.stkgui I18N: track group I18N: ./data/gui/screens/easter_egg.stkgui I18N: track group name I18N: kart group name I18N: In the UI options, Camera setting: Standard
en: Standard
pl: Standardowe

note: I18N: ./data/gui/screens/arenas.stkgui I18N: track group I18N: ./data/gui/screens/easter_egg.stkgui I18N: track group name I18N: kart group name
en: Add-Ons
pl: Dodatki

note: I18N: ./data/gui/screens/arenas.stkgui I18N: track group I18N: ./data/gui/screens/easter_egg.stkgui I18N: Time filters for add-ons I18N: name of the tab that will show arenas from all groups I18N: track group name I18N: name of the tab that will show tracks from all groups I18N: name of the tab that
en: All
pl: Wszystko

note: I18N: ./data/gui/screens/credits.stkgui I18N: Title in credits screen
en: Credits
pl: Autorzy

note: I18N: ./data/gui/screens/cutscene.stkgui
en: Skip
pl: Pomiń

note: I18N: ./data/gui/screens/easter_egg.stkgui I18N: Section in easter egg tracks selection screen I18N: ./data/gui/screens/tracks_and_gp.stkgui I18N: In the track and grand prix selection screen I18N: ./data/gui/screens/tracks.stkgui I18N: In the track selection screen
en: All Tracks
pl: Wszystkie trasy

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I18N: Title in edit grand prix screen
en: Edit Grand Prix
pl: Edytuj Grand Prix

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I18N: Menu item
en: Move up
pl: Przesuń w górę

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I18N: Menu item
en: Move down
pl: Przesuń w dół

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I18N: Menu item I18N: ./data/gui/screens/options/user_screen_tab.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui
en: Add
pl: Dodaj

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I18N: Menu item I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_editor.stkgui
en: Edit
pl: Edytuj

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I18N: Menu item
en: Save
pl: Zapisz

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_track.stkgui I18N: In the edit track screen
en: Number of laps:
pl: Liczba okrążeń:

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_track.stkgui I18N: In the edit track screen
en: Reverse:
pl: Przeciwny kierunek:

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen
en: Ghost Replay Selection
pl: Wyścig z duchem

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen I18N: ./data/gui/screens/high_score_selection.stkgui I18N: In the high score selection screen I18N: Game mode
en: Egg Hunt
pl: Polowanie Na Pisanki

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen
en: Only show the best times
pl: Pokaż tylko najlepsze czasy

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen
en: Compare replay
pl: Porównaj powtórki

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen
en: Only show replays matching the current difficulty
pl: Pokaż powtórki dla wybranego poziomu trudności

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen
en: Only show replays matching the current version
pl: Pokaż powtórki dla aktualnej wersji

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen
en: Hide multiplayer replays
pl: Ukryj powtórki dla wielu graczy

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen
en: Record a ghost replay
pl: Nagraj wyścig

note: I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix info screen
en: AI karts
pl: Przeciwnicy

note: I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix info screen
en: Reverse
pl: Przeciwny kierunek

note: I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix info screen I18N: In track screen
en: Maximum time (min.)
pl: Maksymalny czas (min.)

note: I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix info screen
en: Track group
pl: Grupa

note: I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix info screen
en: Continue saved GP
pl: Kontynuuj

note: I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_editor.stkgui I18N: Title in grand prix editor screen
en: Grand Prix editor
pl: Edytor Grand Prix

note: I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_editor.stkgui I18N: Menu item
en: New
pl: Nowe

note: I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_editor.stkgui I18N: Menu item
en: Copy
pl: Kopiuj

note: I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_editor.stkgui I18N: Menu item I18N: ./data/gui/screens/options/user_screen_tab.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui
en: Rename
pl: Zmień nazwę

note: I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_lose.stkgui I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_win.stkgui
en: Save Grand Prix
pl: Zapisz Grand Prix

note: I18N: ./data/gui/screens/help/help1.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help/help5.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help/help6.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help/help7.stkgui
en: SuperTuxKart Help
pl: Pomoc gry SuperTuxKart

note: I18N: ./data/gui/screens/help/help1.stkgui I18N: Tab in help menu I18N: ./data/gui/screens/help/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help/help5.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help/help6.stkgui I18N: ./data/gui/sc
en: Game Modes
pl: Style gry

note: I18N: ./data/gui/screens/help/help1.stkgui I18N: Tab in help menu I18N: ./data/gui/screens/help/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help/help5.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help/help6.stkgui I18N: ./data/gui/sc
en: Powerups
pl: Bonusy

note: I18N: ./data/gui/screens/help/help1.stkgui I18N: Tab in help menu I18N: ./data/gui/screens/help/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help/help5.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help/help6.stkgui I18N: ./data/gui/sc
en: Bananas
pl: Banany

note: I18N: ./data/gui/screens/help/help1.stkgui I18N: Tab in help menu I18N: ./data/gui/screens/help/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help/help5.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help/help6.stkgui I18N: ./data/gui/sc
en: Story Mode
pl: Historia

note: I18N: ./data/gui/screens/help/help1.stkgui I18N: Tab in help menu I18N: ./data/gui/screens/help/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help/help5.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help/help6.stkgui I18N: ./data/gui/sc
en: Kart classes
pl: Klasy gokartów

note: I18N: ./data/gui/screens/help/help1.stkgui I18N: Tab in help menu I18N: ./data/gui/screens/help/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help/help5.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help/help6.stkgui I18N: ./data/gui/sc
en: Multiplayer
pl: Wielu graczy

note: I18N: ./data/gui/screens/help/help1.stkgui
en: Start the tutorial
pl: Zacznij samouczek

note: I18N: ./data/gui/screens/help/help1.stkgui I18N: In the help menu
en: Collect blue gift boxes, they will give you powerups.
pl: Zbieraj niebieskie skrzynki, dadzą ci bonusy

note: I18N: ./data/gui/screens/help/help1.stkgui I18N: In the help menu
en: Avoid bananas!
pl: Unikaj bananów!

note: I18N: ./data/gui/screens/help/help1.stkgui I18N: In the help menu
en: Collecting nitro allows you to get speed boosts whenever you wish by pressing the appropriate key or button. You can see your current level of nitro in the gauge at the bottom-right of the race screen.
pl: Zbieranie nitro pozwala Ci przyspieszyć, gdy naciśniesz odpowiedni do tego klawisz. Możesz zobaczyć swój obecny stan nitro na wskaźniku w prawym dolnym rogu ekranu.

note: I18N: ./data/gui/screens/help/help1.stkgui I18N: In the help menu
en: If you see a button with a lock like this one, you need to complete a challenge to unlock it.
pl: Jeśli widzisz taki przycisk jak obok, musisz ukończyć wyzwanie, aby to odblokować.

note: I18N: ./data/gui/screens/help/help1.stkgui I18N: In the help menu
en: You can skid by pressing a special key or button. Successive short skids help to take sharp turns; while medium skids will boost your speed, long skids more so. You can't stop turning while skidding, so orient your kart carefully before!
pl: Klawisz ślizgania umożliwia poślizg. Krótkie ślizganie pomaga na ostrych zakrętach. Jeśli ślizgasz się wystarczająco długo, otrzymasz przyspieszenie. Podczas ślizgania nie da się zmienić kierunku jazdy, więc ustaw wcześniej swojego gokarta w odpowiednią stronę.

note: I18N: ./data/gui/screens/help/help1.stkgui I18N: In the help menu
en: You can get a startup boost by pressing the accelerate button at 'Set!', before the race's start.
pl: Możesz otrzymać dodatkowe przyspieszenie naciskając przycisk przyspieszenia podczas komendy "Do startu!" przed rozpoczęciem wyścigu.

note: I18N: ./data/gui/screens/help/help1.stkgui I18N: in the help screen
en: * Current key bindings can be seen/changed in the Options menu
pl: * Ustawienia klawiszy można przejrzeć/zedytować w opcjach

note: I18N: ./data/gui/screens/help/help2.stkgui
en: SuperTuxKart features several game modes:
pl: SuperTuxKart oferuje kilka trybów gry:

note: I18N: ./data/gui/screens/help/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: Regular Race: All blows allowed, so collect powerups and use them smartly!
pl: Normalny wyścig: wszystkie chwyty dozwolone, więc zbieraj bonusy i zrób z nich użytek!

note: I18N: ./data/gui/screens/help/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: Time Trial: Contains no powerups, so only your driving skills matter!
pl: Czasówka: nie zawiera bonusów, więc możesz przetestować swoje umiejętności kierowcy!

note: I18N: ./data/gui/screens/help/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: Follow the leader: Run for second place, as the last kart will be disqualified every time the counter hits zero. Beware: going in front of the leader will get you eliminated too!
pl: Śledź Lidera: bądź na drugim miejscu. Ostatni gracz zostanie zdyskwalifikowany, kiedy czas osiągnie 0. UWAGA: jazda przed liderem też eleminuje!

note: I18N: ./data/gui/screens/help/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: There are 3 types of battle mode: In 3 Strikes Battle, you need to hit others with weapons until they lose all their lives. In Free-For-All, the player who hits others the most will win in a given hit or time limit. In Capture The Flag, your team needs to bring the flag of the other team to your own flag base, as long as your flag is not captured by the other team.
pl: Są trzy rodzaje trybu bitwy: W Walce 3 Walnięć musisz uderzać innych bronią, aż stracą wszystkie swoje życia. W Każdy na Każdego wygrywa gracz, który trafi innych najwięcej razy w czasie gry. W Zdobądź Flagę Twoja drużyna musi przynieść flagę przeciwnika do swojej bazy, zanim przeciwnik zabierze Waszą flagę.

note: I18N: ./data/gui/screens/help/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: Soccer: Use your kart to push the ball into the goal.
pl: Piłka Nożna: Użyj swojego gokarta, aby wepchnąć piłkę do bramki.

note: I18N: ./data/gui/screens/help/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: Egg hunt: Explore tracks to find all hidden eggs.
pl: Polowanie Na Pisanki: Znajdź wszystkie ukryte jajka

note: I18N: ./data/gui/screens/help/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: Ghost replay: Race against ghost replays in time-trial or egg hunt mode, and record your own!
pl: Wyścig z duchem: Ścigaj się z duchem w trybach Czasówka oraz Polowanie na Pisanki i nagraj własnego ducha!

note: I18N: ./data/gui/screens/help/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: Lap Trial: Complete as many laps as possible in a given amount of time.
pl: Test Okrążeniowy: Wykonaj jak najwięcej okrążeń w danym przedziale czasowym.

note: I18N: ./data/gui/screens/help/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: * Many of these game modes can also be played in a Grand Prix fashion: instead of playing a single race, you play many in a row. The better you rank, the more points you get. In the end, the player with the most points wins the cup.
pl: * Większość z tych trybów gry można zagrać w trybie Grand Prix - zamiast grać jeden wyścig, można kilka pod rząd. Im wyżej w rankingu, tym więcej punktów dostaniesz. Na końcu, gracz z największą ilością punktów wygrywa puchar.

note: I18N: ./data/gui/screens/help/help3.stkgui I18N: In the help menu
en: To help you win, there are some powerups you can collect:
pl: W wyścigu pomogą ci bonusy do zbierania:

note: I18N: ./data/gui/screens/help/help3.stkgui
en: BubbleGum - protect yourself with a shield, or use while looking back to leave a sticky pink puddle behind you.
pl: Guma do żucia - ochroń się osłoną lub użyj patrząc wstecz, aby zostawić lepką różową kałużę za sobą.

note: I18N: ./data/gui/screens/help/help3.stkgui
en: Zipper - will give you a strong speed boost. But beware of not losing control of your kart!
pl: Suwak - daje mocne przyspieszenie. Uważaj, aby nie stracić kontroli nad swoim gokartem!

note: I18N: ./data/gui/screens/help/help3.stkgui
en: Cake - thrown at the closest rival, best on short ranges and long straights. It also affects other karts close to the explosion.
pl: Tort - rzucany w najbliższego rywala, doskonały w krótkim zasięgu i długich prostych. Dosięga też inne gokarty w pobliżu eksplozji.

note: I18N: ./data/gui/screens/help/help3.stkgui
en: Plunger - throw straight to pull an opponent back, or throw while looking back to make one lose sight.
pl: Przepychaczka - rzuć do przodu, by złapać przeciwnika lub rzuć do tyłu, by przeciwnik stracił widoczność.

note: I18N: ./data/gui/screens/help/help3.stkgui
en: Bowling Ball - goes straight until it strikes, it can bounce off walls. If you are looking back, it will be thrown backwards.
pl: Kula do kręgli - kula się do przodu aż w coś uderzy, odbija się od ścian. Jeśli partzysz w tył, kula zostanie puszczona za ciebie.

note: I18N: ./data/gui/screens/help/help3.stkgui
en: Parachute - slows down all karts in a better position.
pl: Spadochron - spowalnia wszystkie gokarty na lepszych pozycjach

note: I18N: ./data/gui/screens/help/help3.stkgui
en: Swapper - gift boxes are transformed into bananas, nitro cans into bubblegums, and vice versa for a short time.
pl: Podmieniacz - prezenty zostają zamienione w bananany, a nitro w gumy do żucia i na odwrót przez krótki czas.

note: I18N: ./data/gui/screens/help/help3.stkgui
en: Basket Ball - bounces after the leader, and might squash and slow down karts down on the way.
pl: Piłka do koszykówki - odbija się w kierunku lidera, może zmiażdżyć i spowolnić gokarty znajdujące się na jej drodze.

note: I18N: ./data/gui/screens/help/help3.stkgui
en: Swatter - will squash karts close by, slowing them down. Can also be used to remove parachutes and bombs.
pl: Packa - spowalnia gokarty. Może być też użyta, aby usunąć spadochrony i bomby.

note: I18N: ./data/gui/screens/help/help4.stkgui
en: Hitting a banana can result in one of the following being attached to the kart:
pl: Zebranie banana może skutkować załączeniem do gokarta jednego z przedmiotów:

note: I18N: ./data/gui/screens/help/help4.stkgui I18N: In the help menu
en: Anchor - slows down the kart suddenly.
pl: Kotwica - spowalnia gokarta.

note: I18N: ./data/gui/screens/help/help4.stkgui I18N: In the help menu
en: Parachute - slows down the kart, more progressively than the anchor. The faster you go, the stronger it slows you down.
pl: Spadochron - spowalnia gokarta bardziej stopniowo niż kotwica. Im szybciej jedziesz, tym mocniej spowalnia.

note: I18N: ./data/gui/screens/help/help4.stkgui I18N: In the help menu
en: Bomb - detonates after some amount of time, throwing the kart up in the air. Bump into another kart to transfer the bomb to it.
pl: Bomba - wybucha po krótkim czasie, wyrzucając gokarta w powietrze. Uderz w innego gokarta, aby przenieść bombę na innego gracza.

note: I18N: ./data/gui/screens/help/help5.stkgui
en: The evil Nolok has captured Gnu! Here are a few tips to help you:
pl: Zły Nolok złapał Gnu! Oto kilka wskazówek, które mogą Ci pomóc:

note: I18N: ./data/gui/screens/help/help5.stkgui I18N: In the help menu
en: This icon on the minimap shows the available challenges you've not completed. In the top-right of the screen, it also tells you how many points you currently have. Complete as many challenges as possible, and Nolok will accept to race against you. Win to liberate Gnu!
pl: Ta ikona na mapie oznacza wyzwania, których jeszcze nie ukończyłeś. W prawym górnym rogu ekranu możesz też zobaczyć jak dużo aktualnie masz punktów. Ukończ tak dużo wyzwań jak to możliwe, a Nolok pozwoli Ci zmierzyć się z nim. Wygraj wyścig, aby uwolnić Gnu!

note: I18N: ./data/gui/screens/help/help5.stkgui I18N: In the help menu
en: When you complete a challenge, you get a cup. Each cup is worth several points. The higher the difficulty you completed the challenge in, the better the cup and the more points it is worth.
pl: Gdy ukończysz wyzwanie, dostajesz puchar. Każdy puchar warty jest kilka punktów. Im wyższy wybrany poziom trudności, tym lepszy puchar i więcej punktów.

note: I18N: ./data/gui/screens/help/help5.stkgui I18N: In the help menu
en: When you get the number of points indicated below this icon, you'll be gifted a surprise. There are several to collect.
pl: Gdy zdobędziesz ilość punktów podaną poniżej tej ikony, otrzymasz niespodziankę. Jest ich kilka do zdobycia.

note: I18N: ./data/gui/screens/help/help6.stkgui
en: Not all karts drive the same! They belong to classes with several differences:
pl: Nie wszystkie gokarty jeżdżą tak samo! Należą one do klas z kilkoma różnicami:

note: I18N: ./data/gui/screens/help/help6.stkgui I18N: In the help menu
en: Mass - there are three classes of karts, depending on their mass: light, medium and heavy. Heavier karts are less affected by parachutes and are more resistant to explosions.
pl: Masa - są trzy klasy gokartów w zależności od ich masy: lekkie, średnie i ciężkie. Im cięższy jest gokart, tym bardziej odporny jest na spadochrony i eksplozje.

note: I18N: ./data/gui/screens/help/help6.stkgui I18N: In the help menu
en: Acceleration - especially useful at start, after an accident, or in tracks with a lot of sharp curves. The lighter the kart, the faster it accelerates, especially at low speeds.
pl: Przyspieszenie - szczególnie przydatnie przy starcie, po stłuczce lub na trasie z wieloma ostrymi zakrętami. Im lżejszy jest gokart, tym szybciej przyspiesza, w szczególności przy niskich prędkościach.

note: I18N: ./data/gui/screens/help/help6.stkgui I18N: In the help menu
en: Max speed - the higher it is, the faster the kart can go. Especially useful in tracks with straight lines and gentle curves. Heavier karts have a higher top speed.
pl: Maksymalna prędkość - im wyższa, tym szybciej może jechać Twój gokart. Szczególnie przydatne na trasach z długimi prostymi i delikatnymi zakrętami. Cięższe gokarty mają większą maksymalną prędkość.

note: I18N: ./data/gui/screens/help/help6.stkgui I18N: In the help menu
en: Nitro efficiency - The higher it is, the more speed you get from a can of nitro. A lighter kart will have higher nitro efficiency.
pl: Wydajność nitro - Im większa, tym mniej zużyjesz nitro, aby się rozpędzić. Lżejsze gokarty zużywają mniej nitro.

note: I18N: ./data/gui/screens/help/help6.stkgui I18N: In the help menu
en: If you follow closely another kart for a few seconds, you'll get a slipstream speed bonus when you overtake it. The lighter your kart, the easier it is.
pl: Jeśli będziesz jechał przez kilka sekund blisko za innym gokartem, otrzymasz dodatkowe przyspieszenie jako bonus. Im lżejszy jest Twój gokart, tym jest to łatwiejsze.

note: I18N: ./data/gui/screens/help/help7.stkgui I18N: In the help menu
en: SuperTuxKart can be played in multiplayer mode online...:
pl: W SuperTuxKart można grać w trybie dla wielu graczy przez internet...:

note: I18N: ./data/gui/screens/help/help7.stkgui I18N: In the help menu
en: First, select the 'online' icon in the main menu. Choose either local networking, or global networking (requires internet to be enabled in the options). Then, you can either create your own server with custom options, or search among a list of existing servers to join. Some of them are recommended servers with optionally ranked races.
pl: Najpierw wybierz ikonę "online" w menu głównym. Wybierz lokalne lub globalne połączenie (wymaga włączonego internetu w opcjach). Następnie możesz utworzyć własny serwer z wybranymi opcjami, lub znaleźć na liście istniejący serwer i dołączyć do niego. Niektóre z nich są zalecanymi serwerami, opcjonalnie z rankingiem.

note: I18N: ./data/gui/screens/help/help7.stkgui I18N: In the help menu
en: Once in a server, a race will begin once its owner (symbolized with the crown) decides so. Official servers may auto-start races only when there are enough players. Then, you can choose your kart and vote for the next track to race on. An addon track is allowed only if it exists on all joined players and the server.
pl: Gdy jesteś połączony z serwerem, wyścig zacznie się gdy właściciel serwera (oznaczony koroną) tak zadecyduje. Oficjalne serwery mogą startować automatycznie, gdy wystarczająco dużo graczy jest połączonych. Następnie możesz wybrać swojego gokarta i głosować na trasę, na której chciałbyś zagrać. Trasy z dodatków są dozwolone tylko gdy są zainstalowane u wszystkich graczy i na serwerze.

note: I18N: ./data/gui/screens/help/help7.stkgui I18N: In the help menu
en: ... or on the same device:
pl: ... lub na tym samym urządzeniu:

note: I18N: ./data/gui/screens/help/help7.stkgui I18N: In the help menu
en: First, you will need several input devices. Use the input configuration screen to set them up. Multiple gamepads or joysticks are ideal: on keyboard(s), each player will need a different set of keys, and most keyboards are not appropriate for multiplayer because they don't support multiple simultaneous keypresses.
pl: Po pierwsze, potrzebujesz kilku różnych urządzeń kontrolujących (najlepszym rozwiązaniem do gry w kilka osób jest posiadanie większej ilości gamepadów i/lub dżojstików). Idź do konfiguracji sterowania i zmień ustawienia kontrolerów. Jest też możliwość grania na klawiaturze/klawiaturach, jednakże każdy gracz potrzebuje innych klawiszy. Trzeba mieć także na uwadze to, że większość klawiatur nie obsługuje dużej ilości wciśniętych klawiszy na raz.

note: I18N: ./data/gui/screens/help/help7.stkgui I18N: In the help menu
en: When input devices are configured, select the 'Splitscreen Multiplayer' icon in the main menu. Each player can press the 'fire' key of their gamepad or keyboard to join the game, and use their input device to select their kart. The game continues when everyone selected their kart. Note that the mouse may not be used for this operation.
pl: Gdy urządzenia zostały skonfigurowane, wybierz ikonę "Podzielony ekran" w menu głównym. Aby dołączyć do gry każdy gracz powinien nacisnąć klawisz "ognia" na gamepadzie lub klawiaturze. Gracze mogą używać dowolnego urządzenia do wyboru własnego gokartu. Gra będzie kontynuowana, kiedy wszyscy wybiorą swoje gokarty. Mysz nie może być używana podczas tej operacji.

note: I18N: ./data/gui/screens/high_score_selection.stkgui I18N: In the high score selection screen
en: High Score Selection
pl: Wybór rekordu

note: I18N: ./data/gui/screens/high_score_selection.stkgui I18N: In the high score selection screen I18N: Game mode I18N: Lap Trial: Complete as many laps as possible in a given amount of time.
en: Lap Trial
pl: Test Okrążeniowy

note: I18N: ./data/gui/screens/karts.stkgui I18N: In the kart selection (player setup) screen I18N: ./data/gui/screens/online/network_karts.stkgui
en: Choose a Kart
pl: Wybierz pojazd

note: I18N: ./data/gui/screens/karts.stkgui I18N: In karts selection screen, determine the kart group shown on the list I18N: ./data/gui/screens/online/network_karts.stkgui
en: Kart Class
pl: Klasa gokarta

note: I18N: ./data/gui/screens/karts.stkgui I18N: In the track and grand prix selection screen I18N: ./data/gui/screens/online/network_karts.stkgui
en: Edit favorite karts
pl: Edytuj ulubione gokarty

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: Main menu button
en: Singleplayer
pl: Jeden gracz

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: Main menu button
en: Splitscreen Multiplayer
pl: Podzielony ekran

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: Main menu button
en: Addons
pl: Dodatki

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen
en: Tutorial
pl: Samouczek

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen
en: High Scores
pl: Rekordy

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen I18N: ./data/gui/screens/online/profile_achievements_tab.stkgui I18N: Section in the profile screen
en: Achievements
pl: Osiągnięcia

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen
en: Grand Prix Editor
pl: Edytor Grand Prix

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen
en: About
pl: O grze

note: I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: In the server creation screen
en: Server Creation
pl: Tworzenie serwera

note: I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: In the server creation screen
en: Name of the server
pl: Nazwa serwera

note: I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: In the server creation screen
en: Max. number of players
pl: Maksymalna liczba graczy

note: I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: In the server creation screen
en: Password for private server (optional)
pl: Hasło dla prywatnego serwera (opcjonalnie)

note: I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: In the server creation screen
en: Create
pl: Utwórz

note: I18N: ./data/gui/screens/online/lan.stkgui
en: Local Networking
pl: Sieć lokalna

note: I18N: ./data/gui/screens/online/lan.stkgui I18N: In the online multiplayer screen I18N: ./data/gui/screens/online/profile_servers.stkgui
en: Find Server
pl: Znajdź serwer

note: I18N: ./data/gui/screens/online/lan.stkgui I18N: In the online multiplayer screen I18N: ./data/gui/screens/online/profile_servers.stkgui
en: Create Server
pl: Utwórz serwer

note: I18N: ./data/gui/screens/online/networking_lobby.stkgui I18N: In networking lobby I18N: In the networking lobby
en: Lobby
pl: Pokój

note: I18N: ./data/gui/screens/online/networking_lobby.stkgui I18N: In the network lobby I18N: In networking lobby to configuration server settings
en: Configuration
pl: Konfiguracja

note: I18N: ./data/gui/screens/online/networking_lobby.stkgui I18N: In the network lobby
en: Start race
pl: Zacznij wyścig

note: I18N: ./data/gui/screens/online/online.stkgui I18N: In the networking menu
en: Enable splitscreen or player handicaps
pl: Włącz podzielony ekran lub utrudnienia

note: I18N: ./data/gui/screens/online/online.stkgui I18N: Networking menu button
en: Local networking
pl: Sieć lokalna

note: I18N: ./data/gui/screens/online/online.stkgui I18N: Networking menu button
en: Global networking
pl: Sieć globalna

note: I18N: ./data/gui/screens/online/online.stkgui I18N: Networking menu button
en: Enter server address
pl: Wpisz adres serwera

note: I18N: ./data/gui/screens/online/online.stkgui I18N: Networking menu button
en: Your profile
pl: Twój profil

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_achievements_tab.stkgui I18N: In the achievements screen
en: Player rankings
pl: Ranking graczy

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_friends.stkgui I18N: Section in the profile screen
en: Friends
pl: Przyjaciele

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_friends.stkgui I18N: In the profile screen
en: Look for more friends:
pl: Szukaj więcej przyjaciół

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_friends.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/user_search.stkgui
en: Search
pl: Szukaj

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_servers.stkgui
en: Global Networking
pl: Sieć globalna

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_servers.stkgui I18N: In the online multiplayer screen
en: Quick Play
pl: Szybka gra

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_settings.stkgui I18N: Section in the profile screen
en: Account Settings
pl: Ustawienia konta

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_settings.stkgui I18N: In the online account settings screen
en: Password:
pl: Hasło:

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_settings.stkgui
en: Change
pl: Zmień

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog
en: Create User
pl: Utwórz użytkownika

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: Section in the register screen
en: New Online Account
pl: Nowe konto online

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: Section in the register screen
en: Existing Online Account
pl: Istniejące konto online

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: Section in the register screen
en: Offline Account
pl: Konto offline

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog
en: Local Name
pl: Lokalna nazwa

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog
en: Online Username
pl: Nazwa online

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options/user_screen_tab.stkgui I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui
en: Reset password
pl: Zresetuj hasło

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog
en: You can play without creating an online account by selecting an offline account. Though then you can not connect to friends, vote for addons etc. Please read our privacy statement at https://privacy.supertuxkart.net
pl: Możesz grać bez tworzenia konta online, wybierając konto offline. Jednak w takim przypadku nie będziesz mógł połączyć się ze znajomymi, oceniać dodatków, itp. Prosimy zapoznać się z naszą polityką prywatności na stronie https://privacy.supertuxkart.net.

note: I18N: ./data/gui/screens/online/server_selection.stkgui
en: Server Selection
pl: Wybór serwera

note: I18N: ./data/gui/screens/online/server_selection.stkgui I18N: In the server selection screen
en: Show private server(s)
pl: Pokaż prywatne serwery

note: I18N: ./data/gui/screens/online/server_selection.stkgui I18N: In the server selection screen
en: Use IPv6 connection
pl: Użyj połączenia IPv6

note: I18N: ./data/gui/screens/online/user_search.stkgui
en: User search
pl: Szukaj użytkownika

note: I18N: ./data/gui/screens/options/options_audio.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options/options_display.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options/options_input.stkgui I18N: ./data/gui/screens/
en: SuperTuxKart Options
pl: Opcje gry SuperTuxKart

note: I18N: ./data/gui/screens/options/options_audio.stkgui I18N: Section in the settings menu I18N: ./data/gui/screens/options/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options/options_display.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options/options_inp
en: Display
pl: Wyświetlanie

note: I18N: ./data/gui/screens/options/options_audio.stkgui I18N: Section in the settings menu I18N: ./data/gui/screens/options/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options/options_display.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options/options_inp
en: Graphics
pl: Grafika

note: I18N: ./data/gui/screens/options/options_audio.stkgui I18N: Section in the settings menu I18N: ./data/gui/screens/options/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options/options_display.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options/options_inp
en: Audio
pl: Dźwięk

note: I18N: ./data/gui/screens/options/options_audio.stkgui I18N: Section in the settings menu I18N: ./data/gui/screens/options/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options/options_display.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options/options_inp
en: Interface
pl: Interfejs

note: I18N: ./data/gui/screens/options/options_audio.stkgui I18N: Section in the settings menu I18N: ./data/gui/screens/options/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options/options_display.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options/options_inp
en: Players
pl: Gracze

note: I18N: ./data/gui/screens/options/options_audio.stkgui I18N: Section in the settings menu I18N: ./data/gui/screens/options/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options/options_display.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options/options_inp
en: Controls
pl: Sterowanie

note: I18N: ./data/gui/screens/options/options_audio.stkgui I18N: Section in the settings menu I18N: ./data/gui/screens/options/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options/options_display.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options/options_inp
en: Language
pl: Język

note: I18N: ./data/gui/screens/options/options_audio.stkgui I18N: In the audio options screen
en: Music
pl: Muzyka

note: I18N: ./data/gui/screens/options/options_audio.stkgui I18N: In the audio options screen I18N: in the graphical options tooltip; indicates a graphical feature is enabled
en: Enabled
pl: Włączone

note: I18N: ./data/gui/screens/options/options_audio.stkgui I18N: In the audio options screen
en: Volume
pl: Głośność

note: I18N: ./data/gui/screens/options/options_audio.stkgui I18N: In the audio options screen
en: Sound Effects
pl: Efekty dźwiękowe

note: I18N: ./data/gui/screens/options/options_device.stkgui I18N: In the input configuration screen
en: Delete Configuration
pl: Usuń konfigurację

note: I18N: ./data/gui/screens/options/options_device.stkgui I18N: In the input configuration screen I18N: button to disable a keyboard configuration
en: Disable Configuration
pl: Wyłącz konfigurację

note: I18N: ./data/gui/screens/options/options_device.stkgui I18N: In the input configuration screen
en: Back to device list
pl: Powrót do listy urządzeń

note: I18N: ./data/gui/screens/options/options_device.stkgui I18N: In the input configuration screen
en: Rename Configuration
pl: Zmień nazwę

note: I18N: ./data/gui/screens/options/options_device.stkgui I18N: In the input configuration screen, for gamepad
en: Enable force feedback (if supported)
pl: Włącz force feedback (jeśli obsługiwane)

note: I18N: ./data/gui/screens/options/options_display.stkgui I18N: In the display settings
en: Resolution
pl: Rozdzielczość

note: I18N: ./data/gui/screens/options/options_display.stkgui I18N: In the display settings
en: Fullscreen
pl: Pełny ekran

note: I18N: ./data/gui/screens/options/options_display.stkgui I18N: In the display settings
en: Remember window location
pl: Zapamiętaj położenie okna

note: I18N: ./data/gui/screens/options/options_display.stkgui I18N: In the display settings
en: Apply new resolution
pl: Potwierdź nową rozdzielczość

note: I18N: ./data/gui/screens/options/options_display.stkgui I18N: In the display settings
en: Splitscreen Multiplayer layout
pl: Podzielony ekran

note: I18N: ./data/gui/screens/options/options_general.stkgui I18N: In the general settings
en: Internet options
pl: Internet

note: I18N: ./data/gui/screens/options/options_general.stkgui I18N: In the general settings
en: Always show login screen
pl: Zawsze pokazuj ekran logowania

note: I18N: ./data/gui/screens/options/options_general.stkgui I18N: In the general settings
en: Connect to the Internet
pl: Połącz się z siecią

note: I18N: ./data/gui/screens/options/options_general.stkgui I18N: In the general settings
en: Enable chatting in online lobbies
pl: Włącz rozmowy w lobby online

note: I18N: ./data/gui/screens/options/options_general.stkgui I18N: In the general settings
en: Enable chatting in online matches
pl: Włącz rozmowy w meczach online

note: I18N: ./data/gui/screens/options/options_general.stkgui I18N: In the general settings
en: Miscellaneous options
pl: Różne

note: I18N: ./data/gui/screens/options/options_general.stkgui I18N: In the general settings
en: Enable per-player handicaps
pl: Włącz utrudnienia dla graczy

note: I18N: ./data/gui/screens/options/options_general.stkgui I18N: For mobile version for STK, uninstall the downloaded assets
en: Uninstall full game assets
pl: Odinstaluj pełne zasoby gry

note: I18N: ./data/gui/screens/options/options_input.stkgui I18N: In the input configuration screen
en: Press enter or double-click on a device to configure it
pl: Naciśnij enter lub kliknij dwukrotnie na urządzeniu, aby je skonfigurować

note: I18N: ./data/gui/screens/options/options_input.stkgui I18N: In the input configuration screen
en: Add a device
pl: Dodaj urządzenie

note: I18N: ./data/gui/screens/options/options_input.stkgui I18N: In the input configuration screen
en: * Which config to use will be inferred from which 'Select' key is pressed to join the game.
pl: * Naciśnięcie klawisza 'Wybierz' podczas dołączania się do gry ustala której konfiguracji użyć

note: I18N: ./data/gui/screens/options/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Skin
pl: Skórka

note: I18N: ./data/gui/screens/options/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Skin variant
pl: Wariant skórki

note: I18N: ./data/gui/screens/options/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Minimap
pl: Mapa

note: I18N: ./data/gui/screens/options/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Font size
pl: Rozmiar czcionek

note: I18N: ./data/gui/screens/options/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Camera
pl: Kamera

note: I18N: ./data/gui/screens/options/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Custom...
pl: Zaawansowane...

note: I18N: ./data/gui/screens/options/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Display FPS
pl: Wyświetlaj FPS

note: I18N: ./data/gui/screens/options/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Show other karts' held powerups
pl: Pokaż bronie innych gokartów

note: I18N: ./data/gui/screens/options/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Enable the story mode timer
pl: Włącz licznik trybu historii

note: I18N: ./data/gui/screens/options/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Enable the speedrun timer
pl: Włącz licznik Speedrun

note: I18N: ./data/gui/screens/options/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Render resolution
pl: Rozdzielczość renderowania

note: I18N: ./data/gui/screens/options/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Graphical Effects Level
pl: Poziom efektów graficznych

note: I18N: ./data/gui/screens/options/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Blur Effects Level
pl: Efekty rozmycia

note: I18N: ./data/gui/screens/options/options_video.stkgui I18N: In the video options, maximum frame per second
en: Maximum FPS
pl: Maksymalne FPS

note: I18N: ./data/gui/screens/options/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Custom settings...
pl: Zaawansowane...

note: I18N: ./data/gui/screens/options/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Performance tests
pl: Testy wydajności

note: I18N: ./data/gui/screens/options/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Performance test of the current settings
pl: Test wydajności bieżących ustawień

note: I18N: ./data/gui/screens/options/user_screen_tab.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui
en: Remember password
pl: Zapamiętaj hasło

note: I18N: ./data/gui/screens/options/user_screen_tab.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui
en: Delete
pl: Usuń

note: I18N: ./data/gui/screens/options/user_screen_tab.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui
en: Kart color
pl: Kolor gokarta

note: I18N: ./data/gui/screens/race_setup.stkgui
en: Select a difficulty
pl: Wybierz poziom trudności

note: I18N: ./data/gui/screens/race_setup.stkgui
en: Select a game mode
pl: Wybierz tryb gry

note: I18N: ./data/gui/screens/soccer_setup.stkgui I18N: In soccer setup screen
en: Use left/right to choose your team and press fire
pl: Użyj klawiszy lewo/prawo do wybrania swojej drużyny i wciśnij 'Ognia'

note: I18N: ./data/gui/screens/soccer_setup.stkgui I18N: In soccer setup screen
en: Red Team
pl: Drużyna Czerwona

note: I18N: ./data/gui/screens/soccer_setup.stkgui I18N: In soccer setup screen
en: Blue Team
pl: Drużyna Niebieska

note: I18N: ./data/gui/screens/track_info.stkgui I18N: In the track info screen
en: Number of laps
pl: Liczba okrążeń

note: I18N: ./data/gui/screens/track_info.stkgui I18N: In the track info screen
en: Number of AI karts
pl: Liczba przeciwników

note: I18N: ./data/gui/screens/track_info.stkgui I18N: In the track info screen
en: Number of blue team AI karts
pl: Komputery w niebieskiej drużynie

note: I18N: ./data/gui/screens/tracks_and_gp.stkgui I18N: In the track and grand prix selection screen
en: Random Grand Prix
pl: Losowe Grand Prix

note: I18N: ./data/gui/screens/tracks_and_gp.stkgui I18N: In the track and grand prix selection screen
en: Edit favorite tracks
pl: Edytuj ulubione trasy

note: I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: Used as a verb, appears on the main networking menu (login button)
en: Login
pl: Logowanie

note: I18N: ./data/tips.xml
en: The UI skin can be changed in the UI options.
pl: Skórkę interfejsu można zmienić w opcjach

note: I18N: ./data/tips.xml
en: You can see other karts' powerups by enabling it in the UI options.
pl: Możesz zobaczyć bronie innych gokartów, jeśli włączysz tę opcję w ustawieniach interfejsu.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: The font size can be changed in the UI options.
pl: Rozmiar czcionki można zmienić w opcjach.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: The help menu has lots of useful information.
pl: Pomocnik zawiera wiele przydatnych informacji.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: In single-player, you can watch and challenge recorded time-trials.
pl: W trybie jednego gracza możesz obejrzeć lub rzucić wyzwanie nagranym Czasówkom.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: You can visit https://supertuxkart.net/ for more information about the game.
pl: Możesz odwiedzić https://supertuxkart.net/ aby dowiedzieć się więcej o grze.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Short nitro boosts are more efficient.
pl: Krótkie przyspieszenia z użyciem nitro są bardziej skuteczne.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Only use zippers when it is safe. Long straight lines are ideal.
pl: Używaj suwaków tylko gdy jest to bezpieczne. Najlepsze są długie proste.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Don't use multiple zippers quickly in row, instead, wait until the speed boost wears off.
pl: Nie używaj kilku suwaków na raz. Lepiej poczekaj, aż przyspieszenie będzie się kończyć.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Skidding makes you much faster, do it whenever safe.
pl: Jedziesz dużo szybciej, jeśli się ślizgasz. Używaj ślizgania tam, gdzie jest to bezpieczne.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: The swatter can be used to remove bombs or parachutes.
pl: Możesz użyć packi, aby pozbyć się bomby lub spadochronu.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: You can't stop turning while skidding. Good kart orientation at the skid's start is paramount.
pl: Podczas ślizgania nie można przestać skręcać. Odpowiedni kierunek gokarta na początku ślizgania jest najważniejszy.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: You get a startup boost if you start accelerating during "Set".
pl: Możesz otrzymać dodatkowe przyspieszenie na starcie, jeśli zaczniesz przyspieszać podczas komendy "Do startu!".

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Braking allows to get rid of parachutes quicker.
pl: Hamowanie pozwala szybciej pozbyć się spadochronu.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: First and foremost, focus on where your kart is going.
pl: Pierwsze i najważniejsze, skup się na tym gdzie Twój gokart jedzie.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: The rescue key (button) is very useful.
pl: Przycisk ratunku jest bardzo przydatny.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Be careful when close to other karts, they may attack you!
pl: Uważaj, gdy jesteś blisko innych gokartów. Mogą Cię zaatakować!

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Basketballs can be destroyed using precise backward shots with a bowling ball, cake, or plunger.
pl: Piłkę do koszykówki można zniszczyć precyzyjnym strzałem kulą do kręgli, ciastkiem lub odtykaczką.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Try to avoid crashing into the backs of other karts as this will slow you down.
pl: Staraj się unikać zderzeń z innymi gokartami, ponieważ to cię spowolni.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: You can use bowling balls to push and block the ball.
pl: Możesz użyć kuli do kręgli, aby popchnąć lub zablokować piłkę.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: In soccer, always work as a team for good results.
pl: W Piłce Nożnej graj drużynowo, aby osiągać lepsze wyniki.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: If you miss the ball and an opponent is approaching, try hitting them with a powerup or block their way.
pl: Jeśli nie trafiłeś w piłkę, a przeciwnik się zbliża, spróbuj uderzyć go bronią lub zablokować mu drogę.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Good rotation of positions (attack and defense) is essential.
pl: Dobra rotacja pozycji (atak i obrona) to podstawa.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Make sure to store at least 2 big cans worth of nitro.
pl: Upewnij się, że masz zebrane przynajmniej 2 duże puszki nitro.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Never use the three bowling balls all at the same time.
pl: Nigdy nie używaj trzech kuli do kręgli w tym samym czasie.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Don't get in the way of a teammate carrying the ball, though you can try to hit opponents attempting to stop them from scoring.
pl: Nie wchodź w drogę kolegom z drużyny jadącym z piłką, możesz jednak próbować trafić przeciwników, powstrzymując ich przed zdobyciem bramki.

note: I18N: ../stk-assets/karts/puffy/kart.xml I18N: ../supertuxkart-assets/karts/puffy/kart.xml
en: Puffy
pl: Rozdymka

note: I18N: ../stk-assets/tracks/abyss/track.xml I18N: ../supertuxkart-assets/tracks/abyss/track.xml
en: Antediluvian Abyss
pl: Morskie Głębiny

note: I18N: ../stk-assets/tracks/alien_signal/track.xml I18N: ../supertuxkart-assets/tracks/alien_signal/track.xml
en: Alien Signal
pl: Obcy Sygnał

note: I18N: ../stk-assets/tracks/ancient_colosseum_labyrinth/track.xml I18N: ../supertuxkart-assets/tracks/ancient_colosseum_labyrinth/track.xml
en: Ancient Colosseum Labyrinth
pl: Labirynt Starożytnego Koloseum

note: I18N: ../stk-assets/tracks/arena_candela_city/track.xml I18N: ../stk-assets/tracks/candela_city/track.xml I18N: ../supertuxkart-assets/tracks/arena_candela_city/track.xml I18N: ../supertuxkart-assets/tracks/candela_city/track.xml
en: Candela City
pl: Miasto Candela

note: I18N: ../stk-assets/tracks/battleisland/track.xml I18N: ../supertuxkart-assets/tracks/battleisland/track.xml
en: Battle Island
pl: Wojenna Wyspa

note: I18N: ../stk-assets/tracks/black_forest/track.xml I18N: ../supertuxkart-assets/tracks/black_forest/track.xml
en: Black Forest
pl: Czarny Las

note: I18N: ../stk-assets/tracks/cave/track.xml I18N: ../supertuxkart-assets/tracks/cave/track.xml
en: Cave X
pl: Jaskinia X

note: I18N: ../stk-assets/tracks/cocoa_temple/track.xml I18N: ../supertuxkart-assets/tracks/cocoa_temple/track.xml
en: Cocoa Temple
pl: Świątynia Kakao

note: I18N: ../stk-assets/tracks/cornfield_crossing/track.xml I18N: ../supertuxkart-assets/tracks/cornfield_crossing/track.xml
en: Cornfield Crossing
pl: Pole Kukurydzy

note: I18N: ../stk-assets/tracks/gran_paradiso_island/track.xml I18N: ../supertuxkart-assets/tracks/gran_paradiso_island/track.xml
en: Gran Paradiso Island
pl: Rajska Wyspa

note: I18N: ../stk-assets/tracks/hole_drop/track.xml I18N: ../supertuxkart-assets/tracks/hole_drop/track.xml
en: Hole Drop
pl: Zrzut

note: I18N: ../stk-assets/tracks/icy_soccer_field/track.xml I18N: ../supertuxkart-assets/tracks/icy_soccer_field/track.xml
en: Icy Soccer Field
pl: Lodowe Boisko

note: I18N: Cutscene subtitle from ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml I18N: ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml I18N: Cutscene subtitle from ../supertuxkart- assets/tracks/introcutscene2/scene.xml I18N: ../supertuxkart-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml
en: What's wrong, little hippies? Your great gnu leader is missing?
pl: Co się stało, mali hipisi? Wasz wielki przywódca Gnu zniknął?

note: I18N: Cutscene subtitle from ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml I18N: ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml I18N: Cutscene subtitle from ../supertuxkart- assets/tracks/introcutscene2/scene.xml I18N: ../supertuxkart-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml
en: Oh yes, see, he's in my castle now and will be served for supper...
pl: O tak, spójrz, jest teraz w moim zamku i zostanie podany na kolację...

note: I18N: Cutscene subtitle from ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml I18N: ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml I18N: Cutscene subtitle from ../supertuxkart- assets/tracks/introcutscene2/scene.xml I18N: ../supertuxkart-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml
en: But I'm a fair creature, so I'll make you a deal.
pl: Ale jestem uczciwym stworem, więc proponuję zakład.

note: I18N: Cutscene subtitle from ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml I18N: ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml I18N: Cutscene subtitle from ../supertuxkart- assets/tracks/introcutscene2/scene.xml I18N: ../supertuxkart-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml
en: If you can beat me at racing, I will free the old codger.
pl: Jeśli pokonasz mnie w wyścigu, uwolnię starego dziwaka.

note: I18N: Cutscene subtitle from ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml I18N: ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml I18N: Cutscene subtitle from ../supertuxkart- assets/tracks/introcutscene2/scene.xml I18N: ../supertuxkart-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml
en:  But you pathetic little twerps will never be able to beat me - King of the Karts!
pl:  Ale wy, żałośni głupcy nigdy nie pokonacie mnie - Króla Gokartów!

note: I18N: ../stk-assets/tracks/lasdunasarena/track.xml I18N: ../supertuxkart-assets/tracks/lasdunasarena/track.xml
en: Las Dunas Arena
pl: Arena Las Dunas

note: I18N: ../stk-assets/tracks/lasdunassoccer/track.xml I18N: ../supertuxkart-assets/tracks/lasdunassoccer/track.xml
en: Las Dunas Soccer Stadium
pl: Stadion Las Dunas

note: I18N: ../stk-assets/tracks/lighthouse/track.xml I18N: ../supertuxkart-assets/tracks/lighthouse/track.xml
en: Around the Lighthouse
pl: Dookoła Latarni Morskiej

note: I18N: ../stk-assets/tracks/mines/track.xml I18N: ../supertuxkart-assets/tracks/mines/track.xml
en: Old Mine
pl: Stara Kopalnia

note: I18N: ../stk-assets/tracks/oasis/track.xml I18N: ../supertuxkart-assets/tracks/oasis/track.xml
en: Oasis
pl: Oaza

note: I18N: ../stk-assets/tracks/olivermath/track.xml I18N: ../supertuxkart-assets/tracks/olivermath/track.xml
en: Oliver's Math Class
pl: Klasa Matematyczna Olivera

note: I18N: ../stk-assets/tracks/pumpkin_park/track.xml I18N: ../supertuxkart-assets/tracks/pumpkin_park/track.xml
en: Pumpkin Park
pl: Park Dyniowy

note: I18N: ../stk-assets/tracks/ravenbridge_mansion/track.xml I18N: ../supertuxkart-assets/tracks/ravenbridge_mansion/track.xml
en: Ravenbridge Mansion
pl: Dwór Ravenbridge

note: I18N: ../stk-assets/tracks/sandtrack/track.xml I18N: ../supertuxkart-assets/tracks/sandtrack/track.xml
en: Shifting Sands
pl: Zmienne Piaski

note: I18N: ../stk-assets/tracks/scotland/track.xml I18N: ../supertuxkart-assets/tracks/scotland/track.xml
en: Nessie's Pond
pl: Staw Nessiego

note: I18N: ../stk-assets/tracks/snowmountain/track.xml I18N: ../supertuxkart-assets/tracks/snowmountain/track.xml
en: Northern Resort
pl: Północny Kurort

note: I18N: ../stk-assets/tracks/snowtuxpeak/track.xml I18N: ../supertuxkart-assets/tracks/snowtuxpeak/track.xml
en: Snow Peak
pl: Śnieżny Szczyt

note: I18N: ../stk-assets/tracks/soccer_field/track.xml I18N: ../supertuxkart-assets/tracks/soccer_field/track.xml
en: Soccer Field
pl: Boisko

note: I18N: ../stk-assets/tracks/stadium/track.xml I18N: ../supertuxkart-assets/tracks/stadium/track.xml
en: The Stadium
pl: Stadion

note: I18N: ../stk-assets/tracks/stk_enterprise/track.xml I18N: ../supertuxkart-assets/tracks/stk_enterprise/track.xml
en: STK Enterprise
pl: Na Statku Kosmicznym

note: I18N: ../stk-assets/tracks/temple/track.xml I18N: ../supertuxkart-assets/tracks/temple/track.xml
en: Temple
pl: Świątynia

note: I18N: ../stk-assets/tracks/volcano_island/track.xml I18N: ../supertuxkart-assets/tracks/volcano_island/track.xml
en: Volcan Island
pl: Wulkaniczna Wyspa

note: I18N: ../stk-assets/tracks/zengarden/track.xml I18N: ../supertuxkart-assets/tracks/zengarden/track.xml
en: Zen Garden
pl: Ogród Zen

en: Completed achievement "%s".
pl: Ukończone osiągnięcie "%s".

en: Failed to connect to the SuperTuxKart add-ons server.
pl: Nie można połączyć się z serwerem dodatków SuperTuxKart.

en: Error downloading news: '%s'.
pl: Błąd podczas pobierania aktualności: "%s".

en: Normal Race (Grand Prix)
pl: Zwykły wyścig (Grand Prix)

en: Time-Trial (Grand Prix)
pl: Czasówka (Grand Prix)

en: Time-Trial - beat the replay
pl: Czasówka - Pobij powtórkę

en: Time-Trial - nitro challenge
pl: Czasówka - Zbieranie nitro

en: Normal Race (single race)
pl: Zwykły wyścig (pojedynczy)

en: Time-Trial (single race)
pl: Czasówka (pojedynczy wyścig)

en: Follow the Leader (single race)
pl: Śledź Lidera (pojedynczy wyścig)

note: I18N: In the Select challenge dialog, tell user this challenge has reversed laps
en: Mode: Reverse
pl: Przeciwny kierunek

en: New track '%s' now available
pl: Nowa trasa '%s' już dostępna

en: New game mode '%s' now available
pl: Nowy tryb gry '%s' już dostępny

en: New Grand Prix '%s' now available
pl: Nowe Grand Prix '%s' już dostępne

en: New difficulty '%s' now available
pl: Nowy poziom tudności '%s' już dostępny

en: New kart '%s' now available
pl: Nowy gracz '%s' już dostępny

en: Speedrun mode disabled. It can only be enabled if the game has not been closed since the launch of the story mode.
    
    Closing the game before the story mode's completion invalidates the timer.
    
    To use the speedrun mode, please use a new profile.
pl: Tryb Speedrun jest nieaktywny. Może zostać włączony tylko, jeśli gra nie została zamknięta od czasu włączenia trybu historii
    
    Zamknięcie gry przed ukończeniem trybu historii unieważnia licznik.
    
    Aby użyć trybu Speedrun, utwórz nowy profil.

note: I18N: Name of first guest player (without number)
en: Guest
pl: Gość

note: I18N: Name of further guest players, with a 1, 2, ... attached
en: Guest %d
pl: Gość %d

en: Your config file was malformed, so it was deleted and a new one will be created.
pl: Plik konfiguracyjny nieprawidłowy. Usuwanie i tworzenie nowego.

en: Your config file was too old, so it was deleted and a new one will be created.
pl: Plik konfiguracyjny za stary. Usuwanie i tworzenie nowego.

en: Video recording started.
pl: Rozpoczęto nagrywanie wideo.

en: Video saved in "%s".
pl: Wideo zapisane w "%s".

en: Encoding progress:
pl: Postęp kodowania:

note: I18N: Tip shown in gui for giving player hints
en: Tip: %s
pl: Wskazówka: %s

en: Loading
pl: Ładowanie

en: Mass
pl: Masa

en: Maximum speed
pl: Maksymalna prędkość

en: Acceleration
pl: Przyspieszenie

en: Nitro efficiency
pl: Wydajność nitro

note: I18N: 'handicapped' indicates that per-player handicaps are activated for this kart (i.e. it will drive slower)
en: %s (handicapped)
pl: %s (z utrudnieniem)

en: %s is ready
pl: %s jest gotowy

note: I18N: Unbound key binding
en: [none]
pl: [nic]

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: mouse button
en: Left Mouse Button
pl: Lewy Przycisk Myszy

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: mouse button
en: Right Mouse Button
pl: Prawy Przycisk Myszy

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: mouse button
en: Middle Mouse Button
pl: Środkowy Przycisk Myszy

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: mouse button
en: X1 Mouse Button
pl: Przycisk Myszy X1

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: mouse button
en: X2 Mouse Button
pl: Przycisk Myszy X2

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Return
pl: Enter

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Space
pl: Spacja

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Left
pl: Lewo

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Up
pl: Góra

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Right
pl: Prawo

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Down
pl: Dół

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Left Logo
pl: Lewy Logo

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Right Logo
pl: Prawy Logo

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: - (Subtract)
pl: - (Odejmowanie)

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: / (Divide)
pl: / (Dzielenie)

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Left Shift
pl: Lewy Shift

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Right Shift
pl: Prawy Shift

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Left Control
pl: Lewy Control

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Right Control
pl: Prawy Control

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Left Menu
pl: Lewy Menu

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Right Menu
pl: Prawy Menu

note: I18N: to appear in input configuration screen, for gamepad hats
en: Gamepad hat %d
pl: Gamepad kierunek %d

note: I18N: to appear in input configuration screen, for gamepad axes
en: Axis %d %s
pl: Oś %d %s

note: I18N: to appear in input configuration screen, for gamepad axes
en: Axis %d inverted
pl: Oś %d odwrócona

note: I18N: to appear in input configuration screen, for gamepad axes
en: Axis %d
pl: Oś %d

note: I18N: to appear in input configuration screen, for gamepad buttons
en: Gamepad button %d
pl: Przycisk gamepada %d

note: I18N: to appear in input configuration screen, for mouse (might not be used at all)
en: Mouse button %d
pl: Przycisk myszy %d

note: I18N: to appear in input configuration screen, for mouse (might not be used at all)
en: Mouse axis %d %s
pl: Oś myszy %d %s

note: I18N: shown when config file is too old
en: Please re-configure your key bindings.
pl: Ustaw sterowanie jeszcze raz.

en: Your input config file is not compatible with this version of STK.
pl: Twój wejściowy plik konfiguracyjny nie jest zgodny z tą wersją STK.

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Guide
pl: Przycisk przewodnika

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Left thumbstick press
pl: Lewy drążek przycisk

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Right thumbstick press
pl: Prawy drążek przycisk

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Left shoulder
pl: Lewe ramię

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Right shoulder
pl: Prawe ramię

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: DPad up
pl: Góra

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: DPad down
pl: Dół

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: DPad left
pl: Lewo

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: DPad right
pl: Prawo

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Left thumbstick right
pl: Lewy drążek prawo

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Left thumbstick left
pl: Lewy drążek lewo

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Left thumbstick down
pl: Lewy drążek dół

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Left thumbstick up
pl: Lewy drążek góra

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Right thumbstick right
pl: Prawy drążek prawo

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Right thumbstick left
pl: Prawy drążek lewo

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Right thumbstick down
pl: Prawy drążek dół

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Right thumbstick up
pl: Prawy drążek góra

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Left trigger
pl: Lewy spust

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Right trigger
pl: Prawy spust

en: Ignoring '%s'. You needed to join earlier to play!
pl: Ignorowanie '%s'. Powinieneś/powinnaś dołączyć wcześniej go gry!

en: Only the Game Master may act at this point!
pl: Tylko Mistrz Gry może działać w tym miejscu!

en: %s has low battery level.
pl: %s ma niski poziom baterii.

en: Connect your wiimote to the Bluetooth manager, then click on Ok. Detailed instructions at https://supertuxkart.net/Wiimote
pl: Podłącz swoją konsolę wiimote do menedżera bluetooth, a następnie kliknij OK. Bardziej szczegółowe instrukcje na https://supertuxkart.net/Wiimote

en: Press the buttons 1+2 simultaneously on your wiimote to put it in discovery mode, then click on Ok. Detailed instructions at https://supertuxkart.net/Wiimote
pl: Wciśnij jednocześnie klawisze 1+2 na swoim wiimote, aby ustawić go w tryb wykrywania, a następnie kliknij OK. Bardziej szczegółowe instrukcje na https://supertuxkart.net/Wiimote

en: Found %d wiimote | Found %d wiimotes
pl[0]: Znaleziono %d Wiimote
pl[1]: Znaleziono %d Wiimote
pl[2]: Znaleziono %d Wiimote
pl[3]: Znaleziono %d Wiimote

en: Could not detect any wiimote :/
pl: Nie można wykryć konsoli Wiimote :/

en: Getting ready to race
pl: Przygotowywanie się do wyścigu

en: Penalty time!!
pl: Kara!!

en: Don't accelerate before 'Set!'
pl: Nie przyspieszaj przed "Do startu!"

en: You can have at most 3 lives!
pl: Możesz mieć co najwyżej 3 życia!

en: +1 life.
pl: +1 życie

en: You were too slow!
pl: Byłeś zbyt wolny!

en: You finished the race!
pl: Ukończyłeś wyścig!

en: You won the race!
pl: Wygrałeś wyścig!

en: You finished the race in rank %d!
pl: Ukończyłeś wyścig na %d miejscu!

note: I18N: Message shown in game to tell player left the game in network
en: %s left the game.
pl: %s opuścił grę.

en: SuperTuxKart may connect to a server to download add-ons and notify you of updates. Please read our privacy policy at https://supertuxkart.net/Privacy. Would you like this feature to be enabled? (To change this setting at a later time, go to options, select tab 'General', and edit "Connect to the Internet").
pl: SuperTuxKart może łączyć się z serwerem w celu pobrania dodatków oraz powiadamiania o aktualizacjach. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności na https://supertuxkart.net/Privacy. Czy chcesz, żeby ta opcja była włączona? Aby zmienić to ustawienie później, edytuj pole "Połącz się z siecią" w zakładce "Ogólne".

en: Your screen resolution is too low to run STK.
pl: Twoja rozdzielczość ekranu jest zbyt niska, aby uruchomić grę.

en: Your driver version is too old. Please install the latest video drivers.
pl: Twój sterownik karty graficznej jest przestarzały. Zainstaluj najnowszą wersję.

en: Your graphics driver appears to be very old. Please check if an update is available. SuperTuxKart recommends a driver supporting %s or better. The game will likely still run, but in a reduced-graphics mode.
pl: Sterownik karty graficznej wygląda na bardzo stary. Sprawdź czy jest dostępna aktualizacja. SuperTuxKart działa najlepiej ze sterownikiem wspierającym co najmniej %s. Gra powinna wciąż działać, ale w trybie z ograniczoną grafiką.

en: Server connection timed out.
pl: Upłynął limit czasu połączenia z serwerem.

note: I18N: Show when a player gets the red flag in CTF
en: %s has the red flag!
pl: %s ma czerwoną flagę!

note: I18N: Show when the red flag is returned to its base in CTF
en: The red flag has returned!
pl: Czerwona flaga powróciła!

note: I18N: Show when a player gets the blue flag in CTF
en: %s has the blue flag!
pl: %s ma niebieską flagę!

note: I18N: Show when the blue flag is returned to its base in CTF
en: The blue flag has returned!
pl: Niebieska flaga powróciła!

en: %s captured the blue flag!
pl: %s zdobył niebieską flagę!

en: %s captured the red flag!
pl: %s zdobył czerwoną flagę!

en: Eggs: %d / %d
pl: Pisanki: %d / %d

en: Leader
pl: Lider

en: Final lap!
pl: Ostatnie okrążenie!

en: Lap %i
pl: Okrążenie nr %i

[ctx: fastest_lap]
en: %s by %s
pl: %s, autor: %s

en: New fastest lap
pl: Najszybsze okrążenie!

en: WRONG WAY!
pl: ZŁA DROGA!

en: %s scored a goal!
pl: %s zdobył bramkę!

en: Oops, %s made an own goal!
pl: Ups, %s strzelił samobója!

en: %i spare tire kart has been spawned! | %i spare tire karts have been spawned!
pl[0]: %i zapasowe koło zostało utworzone!
pl[1]: %i zapasowe koła zostały utworzone!
pl[2]: %i zapasowych kół zostało utworzonych!
pl[3]: %i zapasowych kół zostało utworzonych!

en: You have been eliminated!
pl: Zostałeś wyeliminowany!

en: '%s' has been eliminated.
pl: '%s' został wyeliminowany.

en: Server has been shut down.
pl: Serwer został zamknięty.

en: You were kicked from the server.
pl: Zostałeś wyrzucony z serwera.

en: You were kicked: Ping too high.
pl: Zostałeś wyrzucony: zbyt wysoki ping.

en: Bad network connection is detected.
pl: Wykryto złe połączenie.

en: %s disconnected.
pl: %s rozłączył się.

note: I18N: Message shown in network lobby to tell user that player name is clickable
en: Press player name in the list for player management and ranking information.
pl: Wybierz nazwę gracza na liście, aby zarządzać graczem i zobaczyć informację o rankingu.

note: I18N: In the networking lobby I18N: In server info dialog
en: Difficulty: %s
pl: Poziom trudności: %s

note: I18N: In the networking lobby
en: Max players: %d
pl: Maksymalna liczba graczy: %d

note: I18N: In server info dialog
en: Game mode: %s
pl: Tryb gry: %s

note: I18N: In the create server screen for soccer server
en: Time limit
pl: Limit czasu

note: I18N: In the create server screen for soccer server
en: Goals limit
pl: Limit bramek

note: I18N: In the networking lobby
en: Soccer game type: %s
pl: Piłka nożna - rodzaj gry: %s

en: Grand prix progress: %d / %d
pl: Postęp Grand Prix: %d / %d

note: I18N: Display when all players are in red or blue team, which the race will not be allowed to start
en: All players joined red or blue team.
pl: Wszyscy gracze dołączyli do czerwonej lub niebieskiej drużyny.

note: I18N: Display when a player is allow to control the server
en: You are now the owner of server.
pl: Jesteś teraz właścicielem serwera.

en: Connection refused: Server is busy.
pl: Połączenie odrzucone: Serwer jest zajęty.

en: Connection refused: You are banned from the server.
pl: Połączenie odrzucone: Zostałeś zbanowany na tym serwerze.

en: Connection refused: Server password is incorrect.
pl: Połączenie odrzucone: Hasło serwera jest niepoprawne.

en: Connection refused: Game data is incompatible.
pl: Połączenie odrzucone: Dane gry są niekompatybilne.

en: Connection refused: Server is full.
pl: Połączenie odrzucone: Serwer jest pełny.

en: Connection refused: Invalid player connecting.
pl: Połączenie odrzucone: nieuwierzytelniony gracz.

en: Failed to start the network game.
pl: Nie udało się uruchomić gry sieciowej.

note: I18N: Error message shown if live join or spectate failed in network
en: The game has ended, you can't live join or spectate anymore.
pl: Gra zakończyła się, nie możesz już dołączyć ani obserwować.

note: I18N: Error message shown if live join failed in network
en: No remaining place in the arena - live join disabled.
pl: Nie ma wystarczająco dużo miejsca na arenie - dołączanie nieaktywne

note: I18N: Error message shown if only 1 player remains in network
en: Only 1 player remaining, returning to lobby.
pl: Pozostał tylko 1 gracz, powrót do pokoju.

en: Server owner quit the game.
pl: Właściciel serwera opuścił grę.

note: I18N: Status shown to player when he will be spectating the next game
en: You will be spectating the next game.
pl: Będziesz obserwował następną grę.

note: I18N: Show when player join red team of the started game in network
en: %s joined the red team.
pl: %s dołączył do czerwonej drużyny.

note: I18N: Show when player join blue team of the started game in network
en: %s joined the blue team.
pl: %s dołączył do niebieskiej drużyny.

note: I18N: Show when player join the started game in network
en: %s joined the game.
pl: %s dołączył do gry.

note: I18N: Message shown in game to tell the player it's possible to change the camera target in spectate mode of network
en: Press <%s> or <%s> to change the targeted player, <%s> or <%s> for the camera position.
pl: Naciśnij <%s> lub <%s> aby zmienić obserwowanego gracza, <%s> lub <%s> aby zmienić kamerę.

note: I18N: Tell player he has successfully report this named player
en: Successfully reported %s.
pl: Pomyślnie zgłoszono %s.

note: I18N: Shown when there is download error for assets download in the first run
en: Failed to download assets, check your storage space or internet connection and try again later.
pl: Nie udało się pobrać zasobów gry. Sprawdź ilość wolnego miejsca oraz połączenie z internetem i spróbuj ponownie.

en: No quick play server available.
pl: Nie ma dostępnych serwerów szybkiej gry.

en: Cannot connect to server %s.
pl: Nie można się połączyć z serwerem %s.

note: I18N: Show the failed detect port server name
en: Failed to detect port number for server %s.
pl: Nie udało się wykryć numeru portu serwera %s.

en: Network grand prix has been finished.
pl: Sieciowe Grand Prix zostało ukończone.

en: Time Trial (Grand Prix)
pl: Czasówka (Grand Prix)

note: I18N: Game mode I18N: In the create server screen for battle server
en: Free-For-All
pl: Każdy na Każdego

note: I18N: Game mode I18N: In the create server screen for battle server
en: Capture The Flag
pl: Zdobądź Flagę

en: %s is now online.
pl: %s jest dostępny

en: %s and %s are now online.
pl: %s i %s są dostępni

en: %s, %s and %s are now online.
pl: %s, %s i %s są dostępni

note: I18N: Only used for count > 3
en: %d friend is now online. | %d friends are now online.
pl[0]: %d przyjaciel jest dostępny
pl[1]: %d przyjaciół jest dostępnych
pl[2]: %d przyjaciół jest dostępnych
pl[3]: %d przyjaciół jest dostępnych

note: I18N: Tell your friend if he is on any server in game
en: %s is now on server "%s".
pl: %s jest teraz na serwerze "%s".

en: You have %d new friend request! | You have %d new friend requests!
pl[0]: Otrzymałeś %d nowe zaproszenie!
pl[1]: Otrzymałeś %d nowe zaproszenia!
pl[2]: Otrzymałeś %d nowych zaproszeń!
pl[3]: Otrzymałeś %d nowych zaproszeń!

en: You have a new friend request!
pl: Otrzymałeś nowe zaproszenie!

en: Unable to connect to the server. Check your internet connection or try again later.
pl: Nie można połączyć się z serwerem. Sprawdź połączenie z siecią lub spróbuj ponownie później.

en: Default
pl: Domyślny

en: None
pl: Żaden

en: Random
pl: Losowy

en: The highscore file was too old,
    all highscores have been erased.
pl: Plik wyników jest za stary.
    Obecne wyniki zostaną usunięte.

note: I18N: Game mode
en: Follow the Leader
pl: Śledź Lidera

note: I18N: Game mode
en: 3 Strikes Battle
pl: Walka 3 Walnięć

en: Incomplete replay file will not be saved.
pl: Niekompletny plik powtórki nie zostanie zapisany.

en: Replay saved in "%s".
pl: Powtórka zapisana w "%s".

en: 1 week
pl: Tydzień

en: 2 weeks
pl: 2 tygodnie

en: 1 month
pl: Miesiąc

en: 3 months
pl: 3 miesiące

en: 6 months
pl: 6 miesięcy

en: 9 months
pl: 9 miesięcy

en: 1 year
pl: Rok

en: 2 years
pl: 2 lata

en: Add-on name
pl: Nazwa dodatku

en: Updated date
pl: Data aktualizacji

note: I18N: Addon not installed for fillter
en: Not installed
pl: Nie zainstalowany

[ctx: addons]
note: I18N: as in: The Old Island by Johannes Sjolund
en: %s by %s
pl: %s, autor: %s

en: Please wait while addons are updated
pl: Proszę czekać, dodatki się aktualizują

en: Sorry, an error occurred while contacting the add-ons website. Make sure you are connected to the Internet and that SuperTuxKart is not blocked by a firewall
pl: Przepraszamy, nie można się połączyć z serwerem dodatków. Sprawdź czy jesteś podłączony do internetu i czy Twój firewall nie blokuje SuperTuxKart.

note: I18N: track group name
en: Favorites
pl: Ulubione

en: Locked : solve active challenges to gain access to more!
pl: Zablokowane: ukończ aktywne wyzwania, aby otrzymać więcej!

en: Random Arena
pl: Przypadkowa arena

[ctx: achievement_info]
en: Subgoals
pl: Cele cząstkowe

[ctx: achievement_info]
en: Progress
pl: Postęp

note: I18N: For achievements, a parent goal linking logically several subgoals
en: Fulfill all the subgoals
pl: Zrealizuj wszystkie cele cząstkowe

note: I18N: For achievements, a parent goal linking logically several subgoals
en: Fulfill all the subgoals at the same time
pl: Zrealizuj wszystkie cele cząstkowe w tym samym czasie

note: I18N: For achievements, a parent goal linking logically several subgoals
en: Fulfill at least one subgoal
pl: Zrealizuj przynajmniej jeden cel cząstkowy

note: I18N: For achievements, a parent goal linking logically several subgoals
en: The sum of the subgoals must reach the indicated value
pl: Suma celów cząstkowych musi osiągnąć wskazaną wartość

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races won
pl: Wygrane wyścigi

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Normal races won
pl: Wygrane normalne wyścigi

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Time-trial races won
pl: Wygrane Czasówki

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Follow-the-Leader races won
pl: Wygrane wyścigi Śledź Lidera

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Consecutive won races
pl: Kolejne wygrane wyścigi

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Consecutive won races in Expert or SuperTux
pl: Kolejne wygrane wyścigi na poziomie Ekspert lub SuperTux

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Novice races started
pl: Rozpoczęte wyścigi na poziomie Nowicjusz

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Novice races finished
pl: Ukończone wyścigi na poziomie Nowicjusz

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Intermediate races started
pl: Rozpoczęte wyścigi na poziomie Średniak

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Intermediate races finished
pl: Ukończone wyścigi na poziomie Średniak

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Expert races started
pl: Rozpoczęte wyścigi na poziomie Ekspert

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Expert races finished
pl: Ukończone wyścigi na poziomie Ekspert

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: SuperTux races started
pl: Rozpoczęte wyścigi na poziomie SuperTux

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: SuperTux races finished
pl: Ukończone wyścigi na poziomie SuperTux

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Normal races started
pl: Rozpoczęte normalne wyścigi

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Normal races finished
pl: Ukończone normalne wyścigi

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Time-trial races started
pl: Rozpoczęte Czasówki

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Time-trial races finished
pl: Ukończone Czasówki

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Follow-the-Leader races started
pl: Rozpoczęte wyścigi Śledź Lidera

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Follow-the-Leader races finished
pl: Ukończone wyścigi Śledź Lidera

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: 3 Strikes battles started
pl: Rozpoczęte Walki 3 Walnięć

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: 3 Strikes battles finished
pl: Ukończone Walki 3 Walnięć

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Soccer matches started
pl: Rozpoczęte mecze piłki nożnej

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Soccer matches finished
pl: Ukończone mecze piłki nożnej

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Egg Hunts started
pl: Rozpoczęte Polowania Na Pisanki

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Egg Hunts finished
pl: Ukończone Polowania Na Pisanki

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races started with a ghost replay
pl: Rozpoczęte wyścigi z duchem

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races finished with a ghost replay
pl: Ukończone wyścigi z duchem

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Capture-the-Flag matches started
pl: Rozpoczęte gry Zdobądź Flagę

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Capture-the-Flag matches finished
pl: Ukończone gry Zdobądź Flagę

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Free-for-All matches started
pl: Rozpoczęte gry Każdy Na Każdego

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Free-for-All matches finished
pl: Ukończone gry Każdy Na Każdego

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Powerups used
pl: Użyte bonusy

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en:  (1 race)
pl: (1 wyścig)

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Bowling ball hits
pl: Uderzenia kulą do kręgli

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Swatter hits
pl: Uderzenia packą

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: All hits
pl: Wszystkie uderzenia

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Hits against the same kart
pl: Uderzenia tego samego gokarta

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Bananas collected
pl: Zebrane banany

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals. I18N: Key binding name
en: Skidding
pl: Poślizg

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en:  (1 lap)
pl: (1 okrążenie)

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races started
pl: Rozpoczęte wyścigi

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en:  (maximum on one official track)
pl: (maksymalnie na jednej oficjalnej trasie)

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races finished
pl: Ukończone wyścigi

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Reverse direction races finished
pl: Ukończone wyścigi w przeciwnym kierunku

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races finished alone
pl: Ukończone samotne wyścigi

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races with less than the default lap number
pl: Wyścigi z mniejszą niż domyślna ilością okrążeń

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races with more than the default lap number
pl: Wyścigi z większą niż domyślna ilością okrążeń

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races with at least twice as much as the default lap number
pl: Wyścigi z co najmniej dwukrotnie większą niż domyślna ilością okrążeń

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Egg hunts started
pl: Rozpoczęte Polowania Na Pisanki

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Egg hunts finished
pl: Ukończone Polowania Na Pisanki

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en:  (official tracks matching the goal)
pl: (oficjalne trasy spełniające cel)

en: New gamepads and joysticks will automatically appear in the list when you connect them to this device.
    
    To add a keyboard config, you can use the button below, HOWEVER please note that most keyboards only support a limited amount of simultaneous keypresses and are thus inappropriate for multiplayer gameplay. (You can, however, connect multiple keyboards to this device. Remember that everyone still needs different keybindings in this case.)
pl: Nowe gamepady i joysticki automatycznie pojawią się na liście, gdy podłączysz je do tego urządzenia.
    
    Aby dodać ustawienia klawiatury, użyj przycisku poniżej, JEDNAKŻE pamiętaj, że większość klawiatur obsługuje tylko limitowaną ilość wciśniętych klawiszy, więc nie nadaje się do gier dla wielu graczy. (Możesz jednak podłączyć kilka klawiatur. Pamiętaj, że wtedy każdy musi mieć inne ustawienia klawiszy).

note: I18N: In the 'add new input device' dialog
en: Add Wiimote
pl: Dodaj konsolę Wiimote

note: I18N: In the 'add new input device' dialog
en: Add Keyboard Configuration
pl: Dodaj konfigurację klawiatury

en: Update
pl: Aktualizacja

en: Version: %d
pl: Wersja: %d

en: featured
pl: zalecane

note: I18N: File size of game assets or addons downloading
en: Size: %s
pl: Rozmiar: %s

en: You must be logged in to rate this addon.
pl: Musisz być zalogowany żeby ocenić ten dodatek.

en: Sorry, downloading the add-on failed
pl: Pobieranie nie powiodło się

en: Problems installing the addon '%s'.
pl: Problemy z instalacją dodatku '%s'

en: Try again
pl: Spróbuj ponownie

en: Problems removing the addon '%s'.
pl: Problemy z usunięciem dodatku '%s'

en: Background download completed.
pl: Pobieranie w tle zakończone.

en: Background download
pl: Pobieranie w tle

en: Background download has already started.
pl: Pobieranie w tle zostało już rozpoczęte.

en: Current password invalid.
pl: Aktualne hasło jest niepoprawne

en: Password has to be between 8 and 30 characters long!
pl: Hasło musi zawierać od 8 do 30 znaków!

en: Passwords don't match!
pl: Hasła się nie zgadzają!

en: Validating info
pl: Sprawdzanie poprawności danych

en: Password successfully changed.
pl: Hasło zostało zmienione.

note: I18N: In the 'confirm resolution' dialog, that's shown when switching resoluton
en: Confirm resolution within %i second | Confirm resolution within %i seconds
pl[0]: Potwierdź rozdzielczość w ciągu %i sekundy
pl[1]: Potwierdź rozdzielczość w ciągu %i sekund
pl[2]: Potwierdź rozdzielczość w ciągu %i sekund
pl[3]: Potwierdź rozdzielczość w ciągu %i sekund

en: Resolutions smaller than 1024x768 or 1280x720 are unsupported. Some parts of the UI may not work correctly.
pl: Rozdzielczości mniejsze niż 1024x768 lub 1280x720 nie są wspierane. Niektóre części interfejsu mogą nie wyświetlać się poprawnie.

note: I18N: In the UI options, Camera setting: Drone chase
en: Drone chase
pl: Widok z góry

note: I18N: In the UI options, Camera setting: Custom I18N: custom video settings
en: Custom
pl: Niestandardowe

note: I18N: in the graphical options tooltip; indicates a graphical feature is disabled
en: Disabled
pl: Wyłączone

note: I18N: if only important particles effects is enabled
en: Important only
pl: Tylko ważne

note: I18N: Geometry level disabled : lowest level, Level-of-Details distances are very low I18N: in the graphical options tooltip;
en: Very Low
pl: Bardzo niskie

note: I18N: Geometry level low : everything is displayed, Level-of-Details distances are low I18N: in the graphical options tooltip;
en: Low
pl: Niskie

note: I18N: Geometry level medium : everything is displayed, Level-of-Details distances are medium I18N: kart class name I18N: In the UI options, Medium font size I18N: in the graphical options tooltip;
en: Medium
pl: Średni

note: I18N: Geometry level high : everything is displayed, Level-of-Details distances are high I18N: in the graphical options tooltip;
en: High
pl: Wysokie

note: I18N: Geometry level very high : everything is displayed, Level-of-Details distances are very high I18N: in the graphical options tooltip;
en: Very High
pl: Bardzo wysokie

note: I18N: In download assets dialog
en: SuperTuxKart will download full assets (including high quality textures and music) for better gaming experience, this will use your mobile data if you don't have a wifi connection.
pl: SuperTuxKart pobierze pełne zasoby gry (wysokiej jakości tekstury i muzykę) dla lepszych wrażeń z gry. Jeśli nie masz połączenia z siecią wifi, zostanie użyta mobilna transmisja danych.

note: I18N: In download assets dialog
en: SuperTuxKart will download full assets (including high quality textures and music) for better gaming experience.
pl: SuperTuxKart pobierze pełne zasoby gry (wysokiej jakości tekstury i muzykę) dla lepszych wrażeń z gry.

en: Enter the server address optionally followed by : and then port or select address from list.
pl: Wpisz adres serwera, opcjonalnie podając numer portu po dwukropku, lub wybierz adres z listy.

en: Invalid server address: %s.
pl: Nieprawidłowy adres serwera: %s.

[ctx: column_name]
en: Reverse
pl: Odwrotnie

[ctx: column_name]
en: Difficulty
pl: Trudność

[ctx: column_name]
en: Laps
pl: Okrąż.

[ctx: column_name]
en: Time
pl: Czas

[ctx: column_name]
en: Kart
pl: Gokart

[ctx: column_name]
en: User
pl: Gracz

[ctx: column_name]
en: Version
pl: Wersja

en: No
pl: Nie

en: Track
pl: Trasa

en: Top %d High Scores
pl: %d najlepszych rekordów

en: Number of karts: %d
pl: Liczba gokartów: %d

en: Time target: %s
pl: Cel czasowy: %s

en: Laps: %d
pl: Okrążenia: %d

en: Reverse: %s
pl: Odwrotnie: %s

note: I18N: for empty highscores entries
en: (Empty)
pl: (Pusty)

note: I18N: In kart color choosing dialog
en: Use original color
pl: Użyj domyślnego koloru

note: I18N: In kart color choosing dialog
en: Pick a color from slider
pl: Wybierz kolor suwakiem

en: Don't show again
pl: Nie pokazuj więcej

note: I18N: In the network player dialog
en: Player info
pl: Informacje o graczu

note: I18N: In the network player dialog
en: Player name: %s
pl: Nazwa gracza: %s

note: I18N: In the network player dialog, show the player location with country name (based on IP geolocation)
en: Player location: %s
pl: Lokalizacja gracza: %s

note: I18N: In the network player dialog
en: Kick
pl: Wyrzuć

note: I18N: In the network player dialog
en: Change team
pl: Zmień drużynę

note: I18N: In the network player dialog
en: Enable handicap
pl: Włącz utrudnienia

note: I18N: In the network player dialog
en: Disable handicap
pl: Wyłącz utrudnienia

note: I18N: In the network player dialog, report player about for example abusive behaviour in game
en: Report player
pl: Zgłoś gracza

note: I18N: In the network player dialog, showing when waiting for the result of the ranking info of a player
en: Fetching ranking info for %s
pl: Pobieranie informacji o rankingu dla %s.

note: I18N: In the network player dialog, instruction for reporting player
en: Tell server administrator about this player (%s):
pl: Powiedz administratorowi serwera o tym graczu(%s)

note: I18N: In press a key dialog, tell user to press a key to bind configuration
en: Press any key...
    (Press ESC to cancel)
pl: Naciśnij dowolny klawisz...
    (Naciśnij ESC, aby anulować)

en: Press any key...
pl: Naciśnij dowolny klawisz...

en: Chat is disabled, enable in options menu.
pl: Czat jest wyłączony, możesz go włączyć w opcjach.

en: Back to the Performance Test
pl: Wróć do Testu Wydajności

en: Exit the Performance Test
pl: Opuść Test Wydajności

en: Back to Battle
pl: Powrót do bitwy

en: Setup New Game
pl: Nowa gra

en: Restart Battle
pl: Powtórz bitwę

en: Exit Battle
pl: Wyjście z bitwy

en: Setup New Race
pl: Nowy wyścig

en: Exit Race
pl: Wyjście z wyścigu

note: I18N: In the network player dialog, indiciating a network player has no ranking
en: %s has no ranking yet.
pl: %s nie ma jeszcze rankingu.

en: %s is number %d in the rankings with a score of %f.
pl: %s jest na %d miejscu w rankingu z liczbą punktów %f.

en: Username and/or email address invalid.
pl: Nazwa użytkownika lub adres e-mail jest niepoprawny.

en: Please read the terms and conditions for SuperTuxKart at '%s'. You must agree to these terms in order to register an account for STK. If you have any questions or comments regarding these terms, one of the members of the development team would gladly assist you.
pl: Zapoznaj się z regulaminem SuperTuxKart na '%s'. W celu zarejestrowania konta, musisz się zgodzić z tymi warunkami. Jeśli masz jakieś pytania lub spostrzeżenia dotyczące tych warunków,  ktoś z naszego zespołu chętnie Ci pomoże.

note: I18N: In the Select challenge dialog
en: Nitro challenge
pl: Zbieranie nitro

note: I18N: In the Select challenge dialog
en: Ghost replay race
pl: Wyścig z duchem

note: I18N: In the Select challenge dialog
en: Laps: %i
pl: Okrążenia: %i

note: I18N: In the Select challenge dialog, type of this challenge
en: Type: %s
pl: Typ: %s

note: I18N: In the Select challenge dialog
en: Required Rank: %i
pl: Wymagane miejsce: %i

note: I18N: In the Select challenge dialog
en: Required Time: %i
pl: Wymagany czas: %i

note: I18N: In the Select challenge dialog
en: Required Nitro Points: %i
pl: Wymagana ilość nitro: %i

note: I18N: In the Select challenge dialog
en: Number of AI Karts: %i
pl: Liczba przeciwników: %i

note: I18N: In the create server screen, show various battle mode available
en: Battle mode
pl: Bitwa

note: I18N: In the create server screen
en: Soccer game type
pl: Piłka nożna - rodzaj gry

note: I18N: In the server info dialog, show the server location with country name (based on IP geolocation)
en: Server location: %s
pl: Lokalizacja serwera: %s

note: I18N: In server info dialog, showing the current track playing in server
en: Current track: %s
pl: Aktualna trasa: %s

en: Rank
pl: Miejsce

note: I18N: Show above the player list in server info dialog, tell the user name on server
en: Player
pl: Gracz

note: I18N: Show above the player list in server info dialog, tell the scores of user calculated by player rankings
en: Scores
pl: Punkty

note: I18N: Show above the player list in server info dialog, tell the user time played on server
en: Time played
pl: Czas gry

en: Remove from bookmarks
pl: Usuń z zakładek

en: Input device already exists.
pl: Urządzenie już istnieje.

en: No player available for connecting to server.
pl: Nie ma dostępnych graczy do połączenia z serwerem.

note: I18N: In the user info dialog
en: Username: %s
pl: Nazwa użytkownika: %s

en: Cancel Request
pl: Anuluj zaproszenie

en: Today
pl: Dzisiaj

en: Friend request sent!
pl: Zaproszenie wysłane!

en: Friend request accepted!
pl: Zaproszenie zaakceptowane!

en: Friend request declined!
pl: Zaproszenie odrzucone!

en: Friend removed!
pl: Przyjaciel usunięty!

en: Friend request cancelled!
pl: Zaproszenie anulowane!

en: Processing
pl: Przetwarzanie

en: Fetching last vote
pl: Pobieranie ostatniej oceny

en: You can adapt your previous rating by clicking the stars beneath.
pl: Możesz zmienić swoją poprzednią ocenę klikając na gwiazdki poniżej.

en: You have not yet voted for this addon. Select your desired rating by clicking the stars beneath
pl: Nie oceniałeś jeszcze tego dodatku. Możesz to zrobić klikając na gwiazdki poniżej.

en: Vote successful! You can now close the window.
pl: Głosowanie powiodło się. Możesz teraz zamknąć okno.

en: Performing vote
pl: Dokonywanie oceny

en: Random Track
pl: Przypadkowa trasa

en: Are you sure you want to remove '%s'?
pl: Czy jesteś pewny, że chcesz usunąć '%s'?

en: Do you want to save your changes?
pl: Czy chcesz zachować zmiany?

en: Laps
pl: Okrążenia

en: Reversed
pl: Odwrotnie

en: An error occurred while trying to save your grand prix.
pl: Wystąpił błąd podczas próby zapisu Grand Prix

en: Select a track
pl: Wybierz trasę

en: You completed the easy challenge! Points earned on this level: %i/%i
pl: Ukończyłeś łatwe wyzwanie! Zdobyte punkty: %i/%i

en: You completed the intermediate challenge! Points earned on this level: %i/%i
pl: Ukończyłeś średnie wyzwanie! Zdobyte punkty: %i/%i

en: You completed the difficult challenge! Points earned on this level: %i/%i
pl: Ukończyłeś trudne wyzwanie! Zdobyte punkty: %i/%i

en: You completed the SuperTux challenge! Points earned on this level: %i/%i
pl: Ukończyłeś bradzo trudne wyzwanie! Zdobyte punkty: %i/%i

en: You unlocked %s!
pl: Odblokowałeś %s!

en: Challenge Completed
pl: Wyzwanie ukończone

en: You unlocked track %0
pl: Odblokowałeś trasę %0

en: You unlocked grand prix %0
pl: Odblokowałeś Grand Prix %0

[ctx: column_name]
en: Track
pl: Trasa

[ctx: column_name]
en: Players
pl: Gracze

en: Reload
pl: Odśwież

en: Please enter the name of the grand prix
pl: Wpisz nazwę Grand Prix

en: Please select a Grand Prix
pl: Wybierz Grand Prix

en: User defined
pl: Użytkownika

en: Name is empty.
pl: Imię jest puste

en: Another grand prix with this name already exists.
pl: Istnieje już inne Grand Prix o takiej nazwie

en: Name is too long.
pl: Nazwa jest zbyt długa.

note: I18N: when failing a GP
en: Better luck next time!
pl: Powodzenia następnym razem!

en: You completed a challenge!
pl: Ukończono wyzwanie!

en: You won the Grand Prix!
pl: Wygrałeś Grand Prix!

en: You completed the Grand Prix!
pl: Ukończono Grand Prix!

[ctx: column_name]
en: Number of karts
pl: Liczba gokartów

en: Are you sure you want to remove this high score entry?
pl: Czy na pewno chcesz usunąć ten rekord?

en: Are you sure you want to remove all of your high scores?
pl: Czy na pewno chcesz usunąć wszystkie twoje rekordy?

note: I18N: kart group name
en: Favorite
pl: Ulubiony

note: I18N: kart class name
en: Light
pl: Lekki

note: I18N: kart class name
en: Heavy
pl: Ciężki

en: Connect a keyboard or gamepad to play splitscreen multiplayer
pl: Podłącz klawiaturę lub gamepad, aby zagrać w trybie z podzielonym ekranem.

en: Random Kart
pl: Przypadkowy kart

en: Locked
pl: Zablokowane

en: Everyone:
    Press the 'Select' button to join the game
pl: Naciśnij 'Wybierz' aby dołączyć do gry!

en: Would you like to play the tutorial of the game?
pl: Czy chciałbyś uruchomić tutorial gry?

en: You can not play online without internet access. If you want to play online, go in the options menu, and check "Connect to the Internet".
pl: Nie możesz grać online bez dostępu do sieci. Jeśli chcesz grać online, zaznacz pole "Połącz się z siecią" w opcjach gry.

en: You can not download addons without internet access. If you want to download addons, go in the options menu, and check "Connect to the Internet".
pl: Nie możesz pobierać dodatków bez dostępu do sieci. Jeśli chcesz pobierać dodatki, zaznacz pole "Połącz się z siecią" w opcjach gry.

en: You can not download addons without internet access. If you want to download addons, go in the options menu, and check "Connect to the Internet".
    
    You can however delete already downloaded addons.
pl: Nie możesz pobierać dodatków bez dostępu do sieci. Jeśli chcesz pobierać dodatki, zaznacz pole "Połącz się z siecią" w opcjach gry.
    
    Możesz jednak usunąć już pobrane dodatki.

en: The add-ons module is currently disabled in the Options screen
pl: Dodatki są aktualnie wyłączone w opcjach.

en: Please wait while the add-ons are loading
pl: Proszę czekać, dodatki są ładowane.

en: Are you sure you want to quit STK?
pl: Czy na pewno chcesz wyjść z STK?

en: Create LAN Server
pl: Utwórz serwer LAN

en: %s's server
pl: Serwer %s

note: I18N: In the create server screen
en: No. of grand prix track(s)
pl: Liczba tras Grand Prix

en: Name has to be between 4 and 30 characters long!
pl: Imię musi zawierać od 4 do 30 znaków!

en: Incorrect characters in password!
pl: Hasło zawiera nieprawidłowe znaki!

note: I18N: In the networking lobby, ready button is to allow player to tell server that he is ready for next game for owner less server
en: Ready
pl: Gotowy

note: I18N: Live join is displayed in networking lobby to allow players to join the current started in-progress game
en: Live join
pl: Dołącz

note: I18N: Spectate is displayed in networking lobby to allow players to join the current started in-progress game
en: Spectate
pl: Obserwuj

en: Install addon
pl: Zainstaluj dodatek

note: I18N: In the networking lobby, show when player is required to wait before the current game finish with remaining time, showing the current track name inside bracket
en: Please wait for the current game's (%s) end, estimated remaining time: %s.
pl: Proszę czekać do zakończenia aktualnej gry (%s), szacowany pozostały czas: %s.

note: I18N: In the networking lobby, show when player is required to wait before the current game finish with remaining time
en: Please wait for the current game's end, estimated remaining time: %s.
pl: Proszę czekać do zakończenia aktualnej gry, szacowany pozostały czas: %s.

note: I18N: In the networking lobby, show when player is required to wait before the current game finish with progress in percent, showing the current track name inside bracket
en: Please wait for the current game's (%s) end, estimated progress: %s%.
pl: Proszę czekać do zakończenia aktualnej gry (%s), szacowany postęp: %s%.

note: I18N: In the networking lobby, show when player is required to wait before the current game finish with progress in percent
en: Please wait for the current game's end, estimated progress: %d%.
pl: Proszę czekać do zakończenia aktualnej gry, szacowany postęp: %d%.

note: I18N: In the networking lobby, show when player is required to wait before the current game finish
en: Please wait for the current game's end.
pl: Proszę czekać do zakończenia aktualnej gry.

en: Game will start if there is more than %d player. | Game will start if there are more than %d players.
pl[0]: Gra się rozpocznie jeśli dołączy więcej niż %d gracz.
pl[1]: Gra się rozpocznie jeśli dołączy więcej niż %d graczy.
pl[2]: Gra się rozpocznie jeśli dołączy więcej niż %d graczy.
pl[3]: Gra rozpocznie się gdy dołączy więcej niż %d graczy.

note: I18N: In the networking lobby, display the starting timeout for owner-less server to begin a game
en: Starting after %d second, or once everyone has pressed the 'Ready' button. | Starting after %d seconds, or once everyone has pressed the 'Ready' button.
pl[0]: Rozpoczęcie po %d sekundzie, lub gdy wszyscy wcisną przycisk "Gotowy".
pl[1]: Rozpoczęcie po %d sekundach, lub gdy wszyscy wcisną przycisk "Gotowy".
pl[2]: Rozpoczęcie po %d sekundach, lub gdy wszyscy wcisną przycisk "Gotowy".
pl[3]: Rozpoczęcie po %d sekundach, lub gdy wszyscy wcisną przycisk "Gotowy".

en: Connecting to server %s
pl: Łączenie z serwerem %s

en: Finding a quick play server
pl: Znajdowanie serwera dla szybkiej gry.

note: I18N: In kart screen, show before the voting period in network ends.
en: Remaining time: %d
pl: Pozostały czas: %d

note: I18N: Goals in achievement
en: Goals
pl: Cele

en: Fetching achievements
pl: Pobieranie osiągnięć

en: %s's profile
pl: Profil %s

en: Since
pl: Od

en: Status
pl: Stan

en: Fetching friends
pl: Pobieranie listy przyjaciół

en: New Request
pl: Nowe zaproszenie

en: Pending
pl: Oczekiwanie

en: Offline
pl: Niedostępny

en: Enter new E-mail below
pl: Wpisz adres e-mail poniżej

en: New Email has to be between 5 and 254 characters long!
pl: Nowy adres e-mail musi mieć długość od 5 do 254 znaków.

en: New Email is invalid!
pl: Nowy adres e-mail jest nieprawidłowy!

en: E-mail changed!
pl: Adres e-mail został zmieniony!

en: Failed to change E-mail: %s
pl: Nie udało zmienić się adresu e-mail: %s

en: News from STK Blog
pl: Wiadomości z Blogu STK

en: Date
pl: Data

en: There are currently no news available.
pl: Aktualnie brak dostępnych wiadomości.

note: I18N: Shown to players when he is not is not logged in
en: You must be logged in to play Global networking. Click your username above.
pl: Musisz być zalogowany aby grać w sieci globalnej. Kliknij nazwę swojego użytkownika powyżej.

en: Searching
pl: Wyszukiwanie

en: Exit game
pl: Wyjdź z gry

en: Could not create player '%s'.
pl: Nie można utworzyć gracza '%s'

en: User name cannot be empty.
pl: Nazwa użytkownika nie może być pusta.

en: Online username and password must not be the same!
pl: Nazwa użytkownika i hasło konta online nie mogą być takie same!

en: Emails don't match!
pl: Pola e-mail nie zgadzają się!

en: Online username can only contain alphanumeric (ASCII) characters, periods, dashes and underscores!
pl: Nazwa użytkownika online może zawierać tylko znaki alfanumeryczne (ASCII), kropki, myślniki i podkreślenia!

en: Online username has to be between 3 and 30 characters long!
pl: Nazwa użytkownika online musi zawierać od 3 do 30 znaków!

en: Online username must not start with a number!
pl: Nazwa użytkownika online nie może zaczynać się liczbą!

en: Email has to be between 5 and 254 characters long!
pl: Adres e-mail musi zawierać od 5 do 254 znaków!

en: Email is invalid!
pl: Adres e-mail jest nieprawidłowy!

en: You will receive an email with further instructions regarding account activation. Please be patient and be sure to check your spam folder.
pl: Otrzymasz e-mail z dalszymi instrukcjami jak aktywować konto. Bądź cierpliwy i sprawdź czy wiadomość nie znalazła się w spamie.

en: Internet access is disabled, please enable it in the options
pl: Dostęp do sieci jest nieaktywny, włącz go w ustawieniach

[ctx: column_name]
en: Name
pl: Nazwa

[ctx: column_name]
en: Game mode
pl: Styl gry

[ctx: column_name]
note: I18N: In server selection screen, owner of server, only displayed if it's localhost or friends'
en: Owner
pl: Właściciel

[ctx: column_name]
note: I18N: In server selection screen, distance to server
en: Distance (km)
pl: Odl. (km)

note: I18N: In server selection screen, unknown distance to server
en: Unknown
pl: Nieznany

note: I18N: Message shown to user if no IPv4 detected by STK
en: No IPv4 detected, you may not be able to join any servers.
pl: Nie wykryto IPv4, możesz nie być w stanie połączyć się z żadnym serwerem.

note: I18N: Message shown to user if no IPv6 detected by STK
en: No IPv6 detected, you may not be able to join any servers.
pl: Nie wykryto IPv6, możesz nie być w stanie połączyć się z żadnym serwerem.

en: No server is available.
pl: Nie ma dostępnych serwerów.

en: Fetching servers
pl: Pobieranie serwerów

en: Server Bookmarks
pl: Zakładki serwerów

note: I18N: In track screen for networking, clarify voting phase
en: If a majority of players all select the same track and race settings, voting will end early.
pl: Jeśli większość graczy wybierze tą samą trasę i ustawienia wyścigu, głosowanie zakończy się wcześniej.

note: I18N: In track screen I18N: In the track info screen
en: Random item location
pl: Losowe rozmieszczenie przedmiotów

note: I18N: In track screen
en: Number of goals to win
pl: Liczba bramek, aby wygrać

note: I18N: In the track info screen
en: Drive in reverse
pl: Przeciwny kierunek

en: Locked: solve active challenges to gain access to more!
pl: Zablokowane: ukończ aktywne wyzwania, aby otrzymać więcej!

en: Action
pl: Akcja

en: Key binding
pl: Przypisanie klawiszy

note: I18N: button to disable a gamepad configuration
en: Disable Device
pl: Wyłącz urządzenie

note: I18N: button to enable a gamepad configuration
en: Enable Device
pl: Włącz urządzenie

note: I18N: button to enable a keyboard configuration
en: Enable Configuration
pl: Włącz konfigurację

note: I18N: Key binding section
en: Game Keys
pl: Klawisze gry

note: I18N: Key binding section
en: Menu Keys
pl: Klawisze menu

note: I18N: Key binding name
en: Steer Left
pl: Skręt w lewo

note: I18N: Key binding name
en: Steer Right
pl: Skręt w prawo

note: I18N: Key binding name
en: Accelerate
pl: Przyspieszacz

note: I18N: Key binding name
en: Brake / Reverse
pl: Hamulec / Cofanie

note: I18N: Key binding name
en: Fire
pl: Ognia

note: I18N: Key binding name
en: Look Back
pl: Spojrzenie w tył

note: I18N: Key binding name
en: Rescue
pl: Ratunek

note: I18N: Key binding name
en: Pause Game
pl: Pauza

note: I18N: Key binding name
en: Up
pl: Góra

note: I18N: Key binding name
en: Down
pl: Dół

note: I18N: Key binding name
en: Left
pl: Lewo

note: I18N: Key binding name
en: Right
pl: Prawo

note: I18N: Key binding name
en: Select
pl: Wybór

note: I18N: Key binding name
en: Cancel/Back
pl: Anuluj/Powróć

en: * A blue item means a conflict with another configuration
pl: Niebieski obiekt może być przyczyną konfliktów pomiędzy konfiguracjami.

en: * A red item means a conflict in the current configuration
pl: * Czerwone pole oznacza konflikt w aktualnych ustawieniach

en: Warning: The 'Shift' is not a recommended key. When 'Shift' is pressed down, all keys that contain a character that is different in upper-case will stop working.
pl: Uwaga! Klawisz 'Shift' nie jest zalecany. Kiedy Shift jest wciśnięty, wszystkie klawisze, które zawierają inny znak górny, przestaną działać.

note: I18N: shown before deleting an input configuration
en: Are you sure you want to permanently delete this configuration?
pl: Czy na pewno chcesz na stałe usunąć tę konfigurację?

en: Enter new configuration name, leave empty to revert default value.
pl: Wpisz nową nazwę konfiguracji. Pozostaw puste, aby przywrócić domyślną wartość.

note: I18N: In the UI options, splitscreen_method in the race UI
en: Vertical
pl: Pionowo

note: I18N: In the UI options, splitscreen_method position in the race UI
en: Horizontal
pl: Poziomo

note: I18N: Tooltip in the UI menu. Use enough linebreaks to make sure the text fits the screen in low resolutions.
en: In multiplayer mode, players can select handicapped
    (more difficult) profiles on the kart selection screen
pl: W trybie dla wielu graczy można wybrać profile 
    z utrudnieniami w ekranie wybierania gokartów

note: I18N: For mobile version for STK, install the full game assets which will download from stk server
en: Install full game assets
pl: Zainstaluj pełne zasoby gry

en: Are you sure to uninstall full game assets?
pl: Na pewno chcesz odinstalować pełne zasoby gry?

en: Keyboard %i
pl: Klawiatura %i

en: Touch Device
pl: Urządzenie dotykowe

note: I18N: In the input configuration screen, help for touch device
en: Tap on a device to configure it
pl: Naciśnij na urządzenie, aby je skonfigurować

note: I18N: in the language choice, to select the same language as the OS
en: System Language
pl: Język Systemu

note: I18N: In the UI options, minimap position in the race UI
en: In the bottom-left
pl: Na dole po lewej

note: I18N: In the UI options, minimap position in the race UI
en: On the right side
pl: Po prawej

note: I18N: In the UI options, minimap position in the race UI
en: Hidden
pl: Ukryty

note: I18N: In the UI options, minimap position in the race UI
en: Centered
pl: Na środku

note: I18N: In the UI options, Very small font size
en: Very small
pl: Bardzo mały

note: I18N: In the UI options, Small font size
en: Small
pl: Mały

note: I18N: In the UI options, Large font size
en: Large
pl: Duży

note: I18N: In the UI options, Very large font size
en: Very large
pl: Bardzo duży

en: Speedrun mode can only be enabled if the game has not been closed since the launch of the story mode.
    
    Closing the game before the story mode's completion invalidates the timer.
    
    To use the speedrun mode, please use a new profile.
pl: Tryb Speedrun może zostać włączony, jeśli gra nie została zamknięta od czasu włączenia trybu historii.
    
    Zamknięcie gry przed ukończeniem trybu historii unieważnia licznik.
    
    Aby użyć trybu Speedrun, utwórz nowy profil.

note: I18N: In the video options
en: Vertical Sync
pl: Synchronizacja pionowa

note: I18N: in graphical options. The \n is a newline character, place it where appropriate, two can be used if required.
en: Vsync forces the graphics card to supply a new frame
    only when the monitor is ready to display it.
pl: Synchronizacja pionowa wymusza wysyłanie nowej ramki
    dopiero gdy monitor jest gotowy, żeby ją wyświetlić.

note: I18N: in graphical options.
en: Vsync will not work if your drivers don't support it.
pl: Synchronizacja pionowa nie będzie działać, jeśli 
    nie jest obsługiwana przez sterownik.

note: I18N: in graphical options
en: Particles Effects: %s
pl: Efekty cząsteczkowe: %s

note: I18N: in graphical options
en: Animated Characters: %s
pl: Animowane postacie: %s

note: I18N: in graphical options
en: Dynamic lights: %s
pl: Dynamiczne oświetlenie: %s

note: I18N: in graphical options
en: Light scattering: %s
pl: Rozpraszanie światła: %s

note: I18N: in graphical options
en: Anti-aliasing: %s
pl: Wygładzanie krawędzi: %s

note: I18N: in graphical options
en: Ambient occlusion: %s
pl: Cieniowanie powierzchni: %s

en: Shadows: %s
pl: Cienie: %s

en: Shadows: %i
pl: Cienie: %i

note: I18N: in graphical options
en: Bloom: %s
pl: Poświata: %s

note: I18N: in graphical options
en: Glow (outlines): %s
pl: Poświata (kontury): %s

note: I18N: in graphical options
en: Light shaft (God rays): %s
pl: Promienie światła: %s

en: Rendered image quality: %s
pl: Jakość obrazu: %s

en: Geometry detail: %s
pl: Szczegóły modeli: %s

note: I18N: in graphical options
en: Motion blur: %s
pl: Rozmycie ruchu: %s

note: I18N: in graphical options
en: Depth of field: %s
pl: Głębia ostrości: %s

en: Internet access is disabled. Do you want to enable it?
pl: Dostęp do sieci jest nieaktywny. Czy chesz go włączyć?

en: You need to enter a password.
pl: Musisz wpisać hasło.

en: Logging out '%s'
pl: Wylogowywanie '%s'

en: Logging in '%s'
pl: Logowanie '%s'

en: You can't delete the only player.
pl: Nie możesz usunąć jedynego gracza.

note: I18N: In the player info dialog (when deleting)
en: Do you really want to delete player '%s'?
pl: Czy na prawdę chcesz usunąć gracza: %s?

note: I18N: as in "ready, set, go", shown at the beginning of the race
en: Ready!
pl: Gotowy!

note: I18N: as in "ready, set, go", shown at the beginning of the race
en: Set!
pl: Do startu!

note: I18N: as in "ready, set, go", shown at the beginning of the race
en: Go!
pl: START!

note: I18N: Shown when a goal is scored
en: GOAL!
pl: BRAMKA!

note: I18N: Shown waiting for other players in network to finish loading or waiting
en: Waiting for others
pl: Oczekiwanie na innych

note: I18N: Shown waiting for the server in network if live join or spectate
en: Waiting for the server
pl: Oczekiwanie na serwer

note: I18N: string used to show the author of the music. (e.g. "Sunny Song" by "John Doe")
en: by
pl: przez

en: Collect nitro!
pl: Zbieraj nitro!

en: Follow the leader!
pl: Śledź Lidera!

en: Challenge Failed
pl: Wyzwanie nie powiodło się

note: I18N: Shown when multitouch GUI exists and press the podium (2, 1, 3 like) icon instead of fire button
en: Press podium icon to start tutorial
pl: Naciśnij ikonę podium, aby zacząć tutorial.

en: Press fire to start the tutorial
pl: Naciśnij 'Ognia' aby zacząć samouczek

note: I18N: Shown when multitouch GUI exists and press the podium (2, 1, 3 like) icon instead of fire button
en: Press podium icon to start the challenge
pl: Naciśnij ikonę podium, aby zacząć wyzwanie.

en: Press fire to start the challenge
pl: Naciśnij 'Ognia', aby rozpocząć wyzwanie

en: Back to video settings
pl: Wróć do ustawień grafiki

en: Save the test results
pl: Zapisz wyniki testu

en: Back to main menu
pl: Wróć do menu głównego

en: Quit the server
pl: Opuść serwer.

en: Abort Grand Prix
pl: Zakończ Grand Prix

en: Restart
pl: Ponowny start

en: Back to challenge selection
pl: Powrót do wyboru wyzwania

en: Race against the new ghost replay
pl: Graj z nowym duchem

en: Back to the menu
pl: Powrót do menu

en: Do you really want to abort the Grand Prix?
pl: Czy na pewno chcesz opuścić Grand Prix?

en: Performance report saved in "%s".
pl: Raport wydajności zapisany w "%s".

en: Red Team Wins
pl: Wygrywa drużyna czerwona

en: Blue Team Wins
pl: Wygrywa drużyna niebieska

en: It's a draw
pl: Remis

en: Eliminated after %s
pl: Wyeliminowany po %s

en: Eliminated
pl: Odpada

note: I18N: indicates a player that scored in their own goal in result screen
en: (Own Goal)
pl: (Własny)

en: Track %i/%i
pl: Trasa %i/%i

en: Grand Prix progress:
pl: Postęp Grand Prix:

en: Highscores
pl: Najlepsze wyniki

en: Best lap time: %s
pl: Najlepsze okrążenie: %s

note: I18N: is used to indicate who has the bast laptime (best laptime "by kart_name")
en: by %s
pl: autor %s

en: You completed the challenge!
pl: Ukończono wyzwanie!

en: You failed the challenge!
pl: Nie udało się ukończyć wyzwania!

en: Reached Requirements of SuperTux
pl: Osiągnięto wymagania SuperTux'a

en: Performance Test Results
pl: Wyniki Testu Wydajności

en: Test duration: %s
pl: Długość testu: %s

en: Number of frames: %s
pl: Liczba klatek: %s

en: Steady FPS: %s
pl: Stabilne FPS: %s

en: Mostly Steady FPS: %s
pl: Przeważnie stabilne FPS: %s

en: Typical FPS: %s
pl: Typowe FPS: %s

en: Horizontal resolution: %s
pl: Rozdzielczość pozioma: %s

en: Vertical resolution: %s
pl: Rozdzielczość pionowa: %s

en: Dynamic lighting: ON
pl: Dynamiczne oświetlenie: Wł

en: Dynamic lighting: OFF
pl: Dynamiczne oświetlenie: Wył

en: Render resolution: %s%%
pl: Rozdzielczość renderowania: %s%%

en: Anti-aliasing: ON
pl: Wygładzanie krawędzi: WŁ

en: Anti-aliasing : OFF
pl: Wygładzanie krawędzi: WYŁ

en: Image-based lighting: OFF
pl: Oświetlenie IBL: WYŁ

en: Image-based lighting: ON
pl: Oświetlenie IBL: WŁ

en: Ambient occlusion: ON
pl: Cieniowanie powierzchni: WŁ

en: Ambient occlusion: OFF
pl: Cieniowanie powierzchni: WYŁ

en: Shadow resolution: %s
pl: Rozdzielczość cieni: %s

en: All blows allowed, so catch weapons and make clever use of them!
pl: Wszystkie ciosy są dozwolone, więc weź broń i zrób z niej użytek!

en: Contains no powerups, so only your driving skills matter!
pl: Nie zawiera bonusów, więc możesz przetestować swoje umiejętności kierowcy!

note: I18N: short definition for follow-the-leader game mode
en: Keep up with the leader kart but don't overtake it!
pl: Nadążaj za liderem, lecz nie wyprzedzaj go!

en: Hit others with weapons until they lose all their lives.
pl: Wal innych, używając do tego broni aż do utraty ich żyć.

en: Push the ball into the opposite cage to score goals.
pl: Popchnij piłkę do bramki przeciwnika aby zdobyć gola.

en: Explore tracks to find all hidden eggs
pl: Znajdź wszystkie ukryte jajka

en: Race against ghost karts and try to beat them!
pl: Ścigaj się z duchami i spróbuj je pokonać!

en: Complete as many laps as possible in a given amount of time.
pl: Ukończ tak wiele okrążeń jak to tylko możliwe w danym przedziale czasowym.

note: I18N: In soccer setup screen
en: Press red or blue soccer icon to change team
pl: Naciśnij ikonę z czerwoną lub niebieską piłką, aby zmienić drużynę.

note: I18N: when showing who is the author of track '%s' I18N: (place %s where the name of the author should appear)
en: Track by %s
pl: Autor trasy: %s

note: I18N: the max players supported by an arena.
en: Max players supported: %d
pl: Maksymalna liczba graczy: %d

en: Number of red team AI karts
pl: Komputery w czerwonej drużynie

en: You cannot play this Grand Prix because it contains tracks that aren't unlocked!
pl: Nie możesz zagrać tego Grand Prix, ponieważ zawiera nieodblokowane trasy.

en: Locked!
pl: Zablokowane!

en: Complete all challenges to unlock the big door!
pl: Ukończ wszystkie wyzwania, aby otworzyć bramę!

en: You need more points
    to enter this challenge!
    Check the minimap for
    available challenges.
pl: Potrzebujesz więcej 
    punktów aby rozpocząć
    to wyzwanie. Zobacz
    dostępne wyzwania
    na mapie.

en: Accelerate with <%s>, and steer with <%s> and <%s>.
pl: Przyspiesz używając <%s> i skręcaj za pomocą <%s> i <%s>"

en: Accelerate by touching the upper part of the wheel, and steer by moving left or right.
pl: Przyspiesz dotykając górnej części kierownicy i skręcaj przesuwając ją w lewo lub w prawo.

en: Accelerate by moving the accelerator upwards, and steer by tilting your device.
pl: Przyspiesz przesuwając drążek w górę i skręcaj przechylając swoje urządzenie.

en: Accelerate by moving the accelerator upwards, and steer by rotating your device.
pl: Przyspiesz przesuwając drążek w górę i skręcaj obracając swoje urządzenie.

en: Collect gift boxes, and fire the weapon with <%s> to blow away these boxes!
pl: Zbierz prezenty i wystrzel broń używając <%s> aby pozbyć się tych skrzyni!

en: Collect gift boxes, and fire by pressing the bowling icon to blow away these boxes!
pl: Zbierz prezenty i wystrzel broń używając ikony z kulą, aby pozbyć się tych skrzyni!

en: Press <%s> to look behind.
    Fire the weapon with <%s> while pressing <%s> to fire behind!
pl: Wciśnij <%s> aby spojrzeć w tył, a następnie wciśnij <%s> ciągle trzymając <%s>, aby strzelić za siebie!

en: Press the mirror icon to look behind.
    Fire the weapon behind by holding the mirror icon and then swiping to the bowling icon!
pl: Naciśnij ikonę z lusterkiem, aby spojrzeć w tył. Wystrzej broń do tyłu przyciskając ikonę lusterka, a następnie przesuwając na ikonę z kulą do kręgli.

en: Use the nitro you collected by pressing <%s>!
pl: Użyj zebranego nitro naciskając <%s>!

en: Use the nitro you collected by pressing the nitro icon
pl: Użyj zebranego nitro naciskając ikonę z nitro!

en: Collect nitro bottles (we will use them after the curve).
pl: Zbierz butelki z nitro (użyjemy ich za zakrętem).

en: Oops! When you're in trouble, press <%s> to be rescued.
pl: Ups! Mamy kłopoty, wciśnij <%s> aby zawołać pomoc.

en: Oops! When you're in trouble, press the bird icon to be rescued.
pl: Ups! Mamy kłopoty, wciśnij ikonę z ptakiem, aby zawołać pomoc.

en: Accelerate and press the <%s> key while turning to skid.
    Skidding for a short while can help you turn faster to take sharp turns.
pl: Przyspiesz i podczas skręcania wciśnij <%s> aby się ślizgać. Chwilowe ślizganie może pomóc Ci szybciej się obrócić, aby pokonać ostre zakręty.

en: Accelerate and press the skid icon while turning to skid.
    Skidding for a short while can help you turn faster to take sharp turns.
pl: Przyspiesz i podczas skręcania wciśnij ikonę ślizgania, aby się ślizgać. Chwilowe ślizganie może pomóc Ci szybciej się obrócić, aby pokonać ostre zakręty.

en: Note that if you manage to skid for several seconds, you will receive a bonus speedup as a reward!
pl: Zauważ, że jeśli uda Ci się ślizgać przez kilka sekund, otrzymasz bonusowe przyspieszenie jako nagrodę!

en: You are now ready to race. Good luck!
pl: Jesteś gotowy do wyścigu. Powodzenia!

note: I18N: Generic name in desktop file entry, summary in AppData and short description in Google Play
en: A 3D open-source kart racing game
pl: Trójwymiarowe wyścigi gokartów open-source

note: I18N: Keywords in desktop entry, translators please keep it separated with semicolons
en: tux;game;race;
pl: tux;gra;wyścigi;

en: Karts. Nitro. Action! SuperTuxKart is a 3D open-source arcade racer with a variety of characters, tracks, and modes to play. Our aim is to create a game that is more fun than realistic, and provide an enjoyable experience for all ages.
pl: Gokarty. Nitro. Akcja! SuperTuxKart to trójwymiarowa zręcznościowa gra wyścigowa open-source z wieloma postaciami, trasami i trybami gry. Naszym celem jest stworzenie gry, która będzie bardziej zabawna niż realistyczna i zapewni przyjemne wrażenia dla wszystkich grup wiekowych.

en: We have several tracks with various themes for players to enjoy, from driving underwater, rural farmlands, jungles or even in space! Try your best while avoiding other karts as they may overtake you, but don't eat the bananas! Watch for bowling balls, plungers, bubble gum, and cakes thrown by your opponents.
pl: Mamy dla graczy kilka torów z różnymi motywami, od jazdy pod wodą, przez wiejskie pola uprawne, dżungle, a nawet w kosmosie! Postaraj się jechać jak najlepiej, unikając innych gokartów, ponieważ mogą cię wyprzedzić, ale nie jedz bananów! Uważaj na kule do kręgli, odtykaczki, gumę balonową i ciastka rzucane przez przeciwników.

en: You can do a single race against other karts, compete in one of several Grand Prix, try to beat the high score in time trials on your own, play battle mode against the computer or your friends, and more! For a greater challenge, join online and meet players from all over the world and prove your racing skills!
pl: Możesz rozegrać pojedynczy wyścig z innymi gokartami, wziąć udział w jednym z kilku Grand Prix, spróbować pobić swój najwyższy wynik w próbach czasowych, zagrać w trybie bitwy z komputerem lub znajomymi i nie tylko! Dla większych wyzwań dołącz do gry online, poznaj graczy z całego świata i pokaż swoje umiejętności wyścigowe!

en: This game has no ads.
pl: Gra nie zawiera reklam.

en: This is an unstable version of SuperTuxKart that contains latest improvements. It is released mainly for testing, to make stable STK as good as possible.
pl: To jest niestabilna wersja SuperTuxKart, która zawiera najnowsze poprawki. Jest wydawana głównie do testów, aby stabilna wersja STK była jak najlepsza.

en: This version can be installed in parallel with the stable version on the device.
pl: Ta wersja może być zainstalowana równolegle z wersją stabilną na tym samym urządzeniu.

en: If you need more stability, consider using the stable version: %s
pl: Jeśli oczekujesz większej stabilności, możesz użyć wersji stabilnej: %s
