survex - en to de translation catalogue (411 entries)

note: TRANSLATORS: Aven menu titles.  An “&” goes before the letter of any accelerator key.  The accelerators must be different within this group
en: &File
de: &Datei

en: &Rotation
de: &Rotieren

en: &Orientation
de: &Orientierung

en: &View
de: &Ansicht

en: &Controls
de: &Steuerung

en: &Help
de: &Hilfe

note: TRANSLATORS: "Presentation" in the sense of a talk with a slideshow - the items in this menu allow the user to animate between preset views.
en: &Presentation
de: &Präsentation

note: TRANSLATORS: as in: Usage: cavern …
en: Usage
de: Aufruf

en: Out of memory
de: Nicht genug Speicher vorhanden

note: TRANSLATORS: "%lu" is a placeholder for the number of bytes which Survex was trying to allocate space for.
en: Out of memory (couldn’t find %lu bytes).
de: Nicht genug Speicher vorhanden (%lu Bytes nicht gefunden).

note: TRANSLATORS: Feel free to translate as "or newer" instead of "or greater" if that gives a more natural translation.  It's technically not quite right when there are parallel active release series (e.g. Survex 1.0.40 was released *after* 1.2.0), but this seems unlikely to confuse users.  "Survex" is 
en: Survex version %s or greater required to process this survey data.
de: Zum Verarbeiten dieser Vermessungsdaten ist Survex-Version %s oder neuer erforderlich.

note: TRANSLATORS: Indicates a informational message e.g.: "spoon.svx:12: info: Declination: [...]"
en: info
de: Information

note: TRANSLATORS: Indicates a warning message e.g.: "spoon.svx:12: warning: *prefix is deprecated"
en: warning
de: Warnung

note: TRANSLATORS: Indicates an error message e.g.: "spoon.svx:13:4: error: Field may not be omitted"
en: error
de: Fehler

note: TRANSLATORS: %s is replaced by the filename of the parent file, and %u by the line number in that file.  Your translation should also contain %s:%u so that automatic parsing of error messages to determine the file and line number still works.
en: In file included from %s:%u:
de: In von %s:%u aus eingelesener Datei:

note: TRANSLATORS: If you're unsure what "deprecated" means, see: https://en.wikipedia.org/wiki/Deprecation
en: *prefix is deprecated - use *begin and *end instead
de: *prefix ist veraltet - stattdessen *begin und *end verwenden

note: TRANSLATORS: Here "station" is a survey station, not a train station.
en: Character “%c” not allowed in station name (use *SET NAMES to set allowed characters)
de: Ungültiges Zeichen »%c« in Messpunktname (erlaubte Zeichen können mit *SET NAMES definiert werden)

en: Field may not be omitted
de: Eintragung fehlt

en: Expecting numeric field, found “%s”
de: Zahl erwartet, »%s« gelesen

en: Found “%s”, expecting “PRESERVE”, “TOUPPER”, or “TOLOWER”
de: »PRESERVE«, »TOUPPER« oder »TOLOWER« erwartet, »%s« gelesen

en: Bug in program detected! Please report this to the authors
de: Fehler im Programm, bitte informieren Sie die Programmierer darüber

en: Unknown command “%s”
de: Unbekanntes Befehl »%s«

note: TRANSLATORS: Here "station" is a survey station, not a train station.
en: Station “%s” equated to itself
de: Messpunkt »%s« mit sich selbst gleichgesetzt

note: TRANSLATORS: Here "legs" are survey legs, i.e. measurements between survey stations.
en: Compass reading may not be omitted except on plumbed legs
de: Kompassablesung darf nur bei Lotstrecken weggelassen werden

en: Tape reading may not be omitted
de: Längeneintrag fehlt

en: End of line not blank
de: Ende der Zeile ist nicht leer

en: There were %d warning(s).
de: Es gab %d Warnungen.

note: TRANSLATORS: %s is replaced by the command we attempted to run.
en: Couldn’t run external command: “%s”
de: Externer Befehl konnte nicht ausgeführt werden: »%s«

en: Error reading file
de: Fehler beim Einlesen der Datei

en: Too many errors - giving up
de: Abbruch wegen zu vieler Fehler

note: TRANSLATORS: If you're unsure what "deprecated" means, see: https://en.wikipedia.org/wiki/Deprecation
en: *DEFAULT is deprecated - use *CALIBRATE/DATA/SD/UNITS with argument DEFAULT instead
de: *DEFAULT ist veraltet - stattdessen *CALIBRATE/DATA/SD/UNITS mit DEFAULT-Argument verwenden

note: TRANSLATORS: A "plumbed leg" is one measured using a plumbline (a weight on a string).  So the problem here is that the leg is vertical, so a compass reading has no meaning!
en: Compass reading given on plumbed leg
de: Kompassablesung für geloteten Schacht angegeben

en: END with no matching BEGIN in this file
de: END ohne entsprechendes BEGIN in dieser Datei

note: TRANSLATORS: %s and %s are replaced with e.g. BEGIN and END or #[ and #]
en: %s with no matching %s in this file
de: %s ohne entsprechendes %s in dieser Datei

note: TRANSLATORS: A station must be exported out of each level it is in, so this would give "Station “\outer.inner.1” not exported from survey “\outer”)": *equate entrance outer.inner.1 *begin outer *begin inner *export 1 1 2 1.23 045 -6 *end inner *end outer Here "survey" is a "cave map" rather than lis
en: Station “%s” not exported from survey “%s”
de: Messpunkt »%s« nicht aus Vermessung »%s« exportiert

note: TRANSLATORS: This error occurs if there's an attempt to export a station from a survey which doesn't actually exist. Here "survey" is a "cave map" rather than list of questions - it should be translated to the terminology that cavers using the language would use.
en: Reference to station “%s” from non-existent survey “%s”
de: Referenz zu Messpunkt »%s« aus nicht existierender Vermessung »%s«

note: TRANSLATORS: Here "station" is a survey station, not a train station. Here "survey" is a "cave map" rather than list of questions - it should be translated to the terminology that cavers using the language would use.
en: “%s” can’t be both a station and a survey
de: »%s« kann nicht ein Messpunkt und eine Vermessung sein

note: TRANSLATORS: Here "station" is a survey station, not a train station.
en: Expecting station name
de: Messpunktname erwartet

en: Found “%s”, expecting “EQUATES”, “EXPORTS”, or “PLUMBS”
de: »EQUATES«, »EXPORTS« oder »PLUMBS« erwartet, »%s« gelesen

en: Found “%s”, expecting “ON” or “OFF”
de: »ON« oder »OFF« erwartet, »%s« gelesen

note: TRANSLATORS: EQUATE is a command name, so shouldn’t be translated. Here "station" is a survey station, not a train station.
en: Only one station in EQUATE command
de: Nur ein Messpunkt im EQUATE-Befehl angegeben

note: TRANSLATORS: A "quantity" is something measured like "LENGTH", "BEARING", "ALTITUDE", etc.
en: Unknown quantity “%s”
de: Unbekannte Größe »%s«

en: Unknown units “%s”
de: Unbekannte Einheit(en) »%s«

note: TRANSLATORS: This message gives information about the range of declination values and the grid convergence value calculated for each "*declination auto ..." command. The first %s will be replaced by the declination range (or single value), and %.1f%s by the grid convergence angle.
en: Declination: %s, grid convergence: %.1f%s
de: Deklination: %s, Meridiankonvergenz: %.1f%s

note: TRANSLATORS: Note: In English you talk about the *units* of a single measurement, but the correct term in other languages may be singular.
en: Invalid units “%s” for quantity
de: Unpassende Einheit »%s« für diese Größe

en: Unknown instrument “%s”
de: Unbekanntes Instrument »%s«

note: TRANSLATORS: DECLINATION is a built-in keyword, so best not to translate
en: Scale factor must be 1.0 for DECLINATION
de: Skalenfaktor für die DECLINATION muss 1.0 sein

note: TRANSLATORS: If the scale factor for an instrument is zero, then any reading would be mapped to zero, which doesn't make sense.
en: Scale factor must be non-zero
de: Skalenfaktor muss von Null verschieden sein

en: Unknown setting “%s”
de: Ungültige Einstellung »%s«

en: Unknown character class “%s”
de: Unbekannte Zeichenklasse »%s«

en: No survey data
de: Keine Vermessungsdaten vorhanden

en: Filename “%s” refers to directory
de: Dateiname »%s« bezeichnet ein Verzeichnis

note: TRANSLATORS: At the end of processing (or if a *SOLVE command is used) cavern will issue this warning if there are any sections of the survey network which are hanging.
en: Survey not all connected to fixed stations
de: Teile der Vermessung sind nicht mit festen Messpunkten verbunden

en: Station already fixed or equated to a fixed point
de: Messpunkt ist schon fest oder gleich einem festen Punkt

en: Failed to open output file “%s”
de: Ausgabedatei »%s« konnte nicht geöffnet werden

en: Standard deviation must be positive
de: Standardabweichung muss positiv sein

note: TRANSLATORS: Here a "survey leg" is a set of measurements between two "survey stations". %s is replaced by the name of the station.
en: Survey leg with same station (“%s”) at both ends - typing error?
de: Messstrecke mit einem auf sich selbst bezogenen Messpunkt (»%s«) – Tippfehler?

note: TRANSLATORS: %.f%s will be replaced with a right angle in the units currently in use, e.g. "90°" or "100ᵍ".  And "absolute value" means the reading ignoring the sign (so it might be < -90° or > 90°.
en: Clino reading over %.f%s (absolute value)
de: Neigungseintrag übertrifft %.f%s (Absolutwert)

en: Tried to equate two non-equal fixed stations: “%s” and “%s”
de: Versuch, zwei verschiedene feste Messpunkte gleichzusetzen: »%s« und »%s«

note: TRANSLATORS: "equal" as in: *fix a 1 2 3 *fix b 1 2 3 *equate a b
en: Equating two equal fixed points: “%s” and “%s”
de: Zwei identische feste Punkte miteinander gleichgesetzt: »%s« und »%s«

note: TRANSLATORS: " *fix a " gives this message:
en: FIX command with no coordinates - fixing at (0,0,0)
de: FIX-Befehl ohne Koordinatenwerte, wurde auf (0,0,0) gesetzt

note: TRANSLATORS: *fix a 1 2 3 / *fix a 1 2 3
en: Station already fixed at the same coordinates
de: Messpunkt schon auf die gleichen Koordinaten festgelegt

note: TRANSLATORS: The *EXPORT command is only valid just after *BEGIN <SURVEY>, so this would generate this error: *begin fred 1 2 1.23 045 -6 *export 2 *end fred
en: *EXPORT must immediately follow “*BEGIN <SURVEY>”
de: *EXPORT muss unmittelbar auf »*BEGIN <VERMESSUNG>« folgen

en: Invalid year (< 1900 or > 2078)
de: Ungültiges Jahr (< 1900 oder > 2078)

note: TRANSLATORS: Suspicious means something like 410 degrees or -20 degrees
en: Suspicious compass reading
de: Seltsamer Kompasswert

en: Negative tape reading
de: Negativer Längeneintrag

en: Same station fixed twice with no coordinates
de: Gleicher Messpunkt zweimal ohne Koordinaten angegeben

note: TRANSLATORS: This means that the data fed in said this. It could be a gross error (e.g. the decimal point is missing from the depth gauge reading) or it could just be due to random error on a near vertical leg
en: Tape reading is less than change in depth
de: Längeneintrag ist kleiner als Höhenunterschied

note: TRANSLATORS: a data "style" is something like NORMAL, DIVING, etc. a "reading" is one of FROM, TO, TAPE, COMPASS, CLINO for NORMAL style.  Neither "style" nor "reading" is a keyword in the program. This error complains about a "DEPTH" gauge reading in "NORMAL" style, for example.
en: Reading “%s” not allowed in data style “%s”
de: Messgröße »%s« ist beim Datenformat »%s« nicht erlaubt

note: TRANSLATORS: i.e. not enough readings for the style.
en: Too few readings for data style “%s”
de: Zu wenige Messwerte für Datenformat »%s«

note: TRANSLATORS: e.g. trying to refer to an invalid FNORD data style
en: Data style “%s” unknown
de: Datenformat »%s« unbekannt

note: TRANSLATORS: Here "station" is a survey station, not a train station. Exporting a station twice gives this error: *begin example *export 1 1 2 1.24 045 -6 *end example
en: Station “%s” already exported
de: Messpunkt »%s« ist bereits exportiert

note: TRANSLATORS: complains about a situation like trying to define two from stations per leg
en: Duplicate reading “%s”
de: Messgröße »%s« mehrfach angegeben

en: FLAG “%s” unknown
de: FLAG »%s« unbekannt

en: Missing "
de: " fehlt

note: TRANSLATORS: Here "station" is a survey station, not a train station.
en: The following survey stations are not attached to a fixed point:
de: Die folgenden Messpunkte haben keine festen Koordinaten:

en: Survey has no fixed points. Therefore I’ve fixed %s at (0,0,0)
de: Vermessung hat keine Festpunkte. %s wurde als Nullpunkt (0,0,0) gewählt

note: TRANSLATORS: fixed survey station that is not part of any survey
en: Unused fixed point “%s”
de: Fester Messpunkt »%s« wird nicht verwendet

en: Solving %d simultaneous equations
de: Löse System mit %d Gleichungen und Unbekannten

note: TRANSLATORS: This is an error from the *DATA command.  It means that a reading (which will appear where %s is isn't valid as the list of readings has already included the same reading, or an equivalent one (e.g. you can't have both DEPTH and DEPTHCHANGE together).
en: Reading “%s” duplicates previous reading(s)
de: Eintrag »%s« wiederholt frühere(n)

en: Solving one equation
de: Eine Gleichung wird gelöst

en: Negative adjusted tape reading
de: Negative korrigierte Streckenlänge

en: Date is in the future!
de: Datum liegt in der Zukunft!

en: End of date range is before the start
de: Das Enddatum ist früher als das Anfangsdatum

note: TRANSLATORS: e.g. the user specifies a passage cross-section at station "entrance.27", but there is no station "entrance.27" in the centre-line.
en: Cross section specified at non-existent station “%s”
de: Überschneidung an nicht existierendem Messpunkt »%s« angegeben

note: TRANSLATORS: In data with backsights, the user has tried to give a plumb for the foresight and a clino reading for the backsight, or something similar.
en: CLINO and BACKCLINO readings must be of the same type
de: CLINO- und BACKCLINO-Eintrag müssen den gleichen Typ haben

en: Invalid month
de: Ungültiger Monat

note: TRANSLATORS: e.g. 31st of April, or 32nd of any month
en: Invalid day of the month
de: Ungültiger Monatstag

en: 3d file format versions %d to %d supported
de: Versionen %d bis %d des 3D-Dateiformats werden unterstützt

en: Expecting survey name
de: Name einer Vermessung erwartet

en: Couldn’t open file “%s”
de: Konnte Datei »%s« nicht öffnen

en: Couldn’t write file “%s”
de: In die Datei »%s« konnte nicht geschrieben werden

note: TRANSLATORS: If you're unsure what "deprecated" means, see: https://en.wikipedia.org/wiki/Deprecation
en: Further uses of this deprecated feature will not be reported
de: Weitere Vorkommen dieser veralteten Funktionalität werden nicht gemeldet werden

note: TRANSLATORS: %s is replaced by the amount the readings disagree by, e.g. "0.12m" or "0.2ft".
en: TAPE reading and BACKTAPE reading disagree by %s
de: TAPE- und BACKTAPE-Eintrag differieren um %s

note: TRANSLATORS: %s is replaced by the amount the readings disagree by, e.g. "2.5°" or "3ᵍ".
en: COMPASS reading and BACKCOMPASS reading disagree by %s
de: COMPASS- und BACKCOMPASS-Eintrag differieren um %s

note: TRANSLATORS: %s is replaced by the amount the readings disagree by, e.g. "2.5°" or "3ᵍ".
en: CLINO reading and BACKCLINO reading disagree by %s
de: CLINO- und BACKCLINO-Eintrag differieren um %s

en: “*data %s %c …” is deprecated - use “*data %s …” instead
de: »*data %s %c …« ist veraltet - verwenden Sie stattdessen »*data %s …«

note: TRANSLATORS: Perhaps the user tried to load a different type of file as a Survex .3d file, or the .3d file was corrupted.
en: Bad 3d image file “%s”
de: 3D-Bilddatei »%s« ist fehlerhaft

note: TRANSLATORS: used a processed survey with no processing date/time info
en: Date and time not available.
de: Datum und Uhrzeit nicht feststellbar.

en: Error reading from file “%s”
de: Fehler beim Lesen der Datei »%s«

en: Error writing to file “%s”
de: Fehler beim Schreiben in die Datei »%s«

en: Error writing to file
de: Fehler beim Schreiben in eine Datei

en: There were %d warning(s) and %d error(s) - no output files produced.
de: Es gab %d Warnungen und %d Fehler - keine Ausgabedatei erstellt.

en: File “%s” has a newer format than this program can understand
de: Datei »%s« ist in einem neueren Format, als dieses Programm verarbeiten kann

en: North
de: Norden

note: TRANSLATORS: "Elevation on" 020 <-> 200 degrees
en: Elevation on
de: Aufriss auf die Ebene

en: P&lan view
de: &Grundriss

en: &Elevation
de: &Aufriss

note: TRANSLATORS: Label used for "clino" in Aven when the view is neither from directly above nor from directly below.  It is also used in the dialog for editing a marked position in a presentation. Try to keep this translation short - ideally at most 10 characters - as otherwise the compass and clino wi
en: Elevation
de: Aufriss

note: TRANSLATORS: Label used for "clino" in Aven when the view is from directly above. Try to keep this translation short - ideally at most 10 characters - as otherwise the compass and clino will be moved further apart to make room. */
en: Plan
de: Grundriss

en: Calculating statistics
de: Statistik wird berechnet

en: Expecting string field
de: Textfeld erwartet

en: too few arguments
de: zu wenige Argumente

en: too many arguments
de: zu viele Argumente

en: FILE
de: DATEI

note: TRANSLATORS: In French, Eric chose to use the terminology used by toporobot: "sequence" for the English "traverse", which makes sense (although toporobot actually uses this term to mean something more specific).  Feel free to follow this lead if you can't think of a better term - these messages most
en: Removing trailing traverses
de: Einseitig angeschlossene Messzüge werden entfernt

note: TRANSLATORS: In French, Eric chose to use the terminology used by toporobot: "sequence" for the English "traverse", which makes sense (although toporobot actually uses this term to mean something more specific).  Feel free to follow this lead if you can't think of a better term - these messages most
en: Concatenating traverses
de: Messzüge zwischen Abzweigungen werden verbunden

note: TRANSLATORS: In French, Eric chose to use the terminology used by toporobot: "sequence" for the English "traverse", which makes sense (although toporobot actually uses this term to mean something more specific).  Feel free to follow this lead if you can't think of a better term - these messages most
en: Calculating traverses
de: Messzüge zwischen Abzweigungen werden berechnet

note: TRANSLATORS: In French, Eric chose to use the terminology used by toporobot: "sequence" for the English "traverse", which makes sense (although toporobot actually uses this term to mean something more specific).  Feel free to follow this lead if you can't think of a better term - these messages most
en: Calculating trailing traverses
de: Einseitig angeschlossene Messzüge werden berechnet

en: Simplifying network
de: Netzwerk wird vereinfacht

en: Calculating network
de: Netzwerk wird ausgeglichen

en: Found “%s”, expecting “F” or “B”
de: »F« oder »B« erwartet, »%s« gelesen

en: Total length of survey legs = %7.2f%s (%7.2f%s adjusted)
de: Gesamtlänge der Messstrecken = %7.2f%s (%7.2f%s ausgeglichen)

en: Total plan length of survey legs = %7.2f%s
de: Gesamte Horizontallänge der Messstrecken = %7.2f%s

en: Total vertical length of survey legs = %7.2f%s
de: Gesamte Vertikallänge der Messstrecken = %7.2f%s

note: TRANSLATORS: numbers are altitudes of highest and lowest stations
en: Vertical range = %4.2f%s (from %s at %4.2f%s to %s at %4.2f%s)
de: Vertikale Erstreckung = %4.2f%s (von %s auf %4.2f%s bis %s auf %4.2f%s)

note: TRANSLATORS: c.f. previous message
en: North-South range = %4.2f%s (from %s at %4.2f%s to %s at %4.2f%s)
de: Nord-Süd-Erstreckung = %4.2f%s (von %s bei %4.2f%s bis %s bei %4.2f%s)

note: TRANSLATORS: c.f. previous two messages
en: East-West range = %4.2f%s (from %s at %4.2f%s to %s at %4.2f%s)
de: Ost-West-Erstreckung = %4.2f%s (von %s bei %4.2f%s bis %s bei %4.2f%s)

en: There is 1 loop.
de: Es gibt eine Ringverbindung.

en: There are %ld loops.
de: Es gibt %ld Ringverbindungen.

en: CPU time used %5.2fs
de: Benötigte Rechenzeit (CPU) %5.2fs

en: Time used %5.2fs
de: Benötigte Zeit %5.2fs

en: Time used unavailable
de: Benötigte Zeit nicht feststellbar

en: Time used %5.2fs (%5.2fs CPU time)
de: Benötigte Zeit %5.2fs (%5.2fs CPU-Zeit)

en: Original length %6.2fm (%3d legs), moved %6.2fm (%5.2fm/leg).
de: Ursprüngliche Länge %6.2fm (%3d Strecken), verändert um %6.2fm (%5.2fm/Messstrecke).

en: Error %6.2f%%
de: Fehler %6.2f%%

note: TRANSLATORS: Here N/A means "Not Applicable" -- it means the traverse has zero length, so error per metre is meaningless. There should be 4 spaces between "Error" and "N/A" so that it lines up with the numbers in the message above.
en: Error    N/A
de: Fehler   belanglos

note: TRANSLATORS: description of --help option
en: display this help and exit
de: Diese Hilfemeldung anzeigen und Beenden

note: TRANSLATORS: description of --version option
en: output version information and exit
de: Versionsinformation ausgeben und beenden

en: Scale
de: Maßstab

en: Try “%s --help” for more information.
de: Versuchen Sie »%s --help« für weitere Hinweise.

note: TRANSLATORS: This is used on printouts of plans, with %s replaced by something like "123°".  The bearing is up the page.
en: Plan view, %s up page
de: Grundriß, %s oben

note: TRANSLATORS: This is used on printouts of elevations, with %s replaced by something like "123°".  The bearing is the direction we’re looking.
en: Elevation facing %s
de: Aufriss in Richtung %s

note: TRANSLATORS: This is used on printouts of tilted elevations, with the first %s replaced by something like "123°", and the second by something like "-45°".  The bearing is the direction we’re looking.
en: Elevation facing %s, tilted %s
de: Aufriss in Richtung %s, Neigung %s

note: TRANSLATORS: This is used on printouts of extended elevations.
en: Extended elevation
de: Abwicklung

en: Survey contains 1 survey station,
de: Vermessung enthält 1 Messpunkt,

en: Survey contains %ld survey stations,
de: Vermessung enthält %ld Messpunkte,

en:  joined by 1 leg.
de:  verbunden durch 1 Messstrecke.

en:  joined by %ld legs.
de:  verbunden durch %ld Messstrecken.

note: TRANSLATORS: node/nodes as in:  "Survey has 1 2-node and 2 3-nodes."
en: node
de: Verzweigungspunkt

note: TRANSLATORS: node/nodes as in:  "Survey has 1 2-node and 2 3-nodes."
en: nodes
de: Verzweigungspunkte

note: TRANSLATORS: "Connected component" in the graph theory sense - it means there are %ld bits of survey with no connections between them. This message is only used if there are more than 1.
en: Survey has %ld connected components.
de: Netzwerk hat %ld zusammenhängende Teile.

note: TRANSLATORS: Label for button in aven’s cavern log window which allows the user to save the log to a file.
en: &Save Log
de: &Protokoll Speichern

note: TRANSLATORS: Label for button in aven’s cavern log window which causes the survey data to be reprocessed.
en: &Reprocess
de: &Neu berechnen

en: numeric argument “%s” out of range
de: Numerisches Argument »%s« ist nicht im gültigen Bereich

en: argument “%s” not an integer
de: Argument »%s« ist keine Ganzzahl

en: argument “%s” not a number
de: Argument »%s« ist keine Zahl

en: Expecting “%s” or “%s”
de: »%s« oder »%s« erwartet

en: Expecting “%s”, “%s”, or “%s”
de: »%s«, »%s« oder »%s« erwartet

en: Expecting “%s”, “%s”, “%s”, or “%s”
de: »%s«, »%s«, »%s« oder »%s« erwartet

note: TRANSLATORS: The first %s is replaced by a station name, the second %s by "entrance" or "export".
en: Station “%s” referred to by *%s but never used
de: In *%2$s wird sich auf den Messpunkt »%1$s« bezogen, er wird aber nirgends verwendet

note: TRANSLATORS: %s is replaced with e.g. BEGIN or .BOOK or #[
en: No matching %s
de: Kein entsprechendes %s

note: TRANSLATORS: Heading line for .pos file.  Please try to ensure the “,”s (or at least the columns) are in the same place
en: ( Easting, Northing, Altitude )
de: ( Rechtsw.,Hochwert, Höhe     )

note: TRANSLATORS: bpp is "Bits Per Pixel"
en: Display Depth: %d bpp
de: Farbtiefe: %d bpp

note: TRANSLATORS: appended to previous message if the display is colour
en:  (colour)
de:  (Farbe)

en: Expecting date, found “%s”
de: Datum erwartet, »%s« gelesen

note: TRANSLATORS: --help output for --survey option. "this" has been added to English translation
en: only load the sub-survey with this prefix
de: Nur Teilvermessung mit diesem Präfix laden

note: TRANSLATORS: --help output for aven --print option
en: print and exit (requires a 3d file)
de: Drucken und Beenden (3D-Datei erforderlich)

note: TRANSLATORS: --help output for cavern --output option
en: set location for output files
de: Ort für Ausgabedateien festlegen

note: TRANSLATORS: --help output for cavern --quiet option
en: only show brief summary (-qq for errors only)
de: Nur kurze Zusammenfassung zeigen (-qq zeigt nur Fehler)

note: TRANSLATORS: --help output for cavern --no-auxiliary-files option
en: do not create .err file
de: Keine .err-Datei erstellen

note: TRANSLATORS: --help output for cavern --warnings-are-errors option
en: turn warnings into errors
de: Warnungen als Fehler behandeln

note: TRANSLATORS: --help output for cavern --log option
en: log output to .log file
de: Ausgabe in .log-Datei protokollieren

note: TRANSLATORS: --help output for cavern --3d-version option
en: specify the 3d file format version to output
de: Version des 3D-Dateiformats für die Ausgabe

note: TRANSLATORS: error message given by "*units tape 0 feet" - it’s meaningless to say your tape is marked in "0 feet" (but you might measure distance by counting knots on a diving line, and tie them every "2 feet").
en: *UNITS factor must be non-zero
de: Faktor nach *UNITS muss von Null verschieden sein

en: No survey data in 3d file “%s”
de: Keine Vermessungsdaten in 3D-Datei »%s«

note: TRANSLATORS: Used in aven above the compass indicator at the lower right of the display, with a bearing below "Facing".  This indicates the direction the viewer is "facing" in. Try to keep this translation short - ideally at most 10 characters - as otherwise the compass and clino will be moved furth
en: Facing
de: Blickricht.

note: TRANSLATORS: for the title of the About box
en: About %s
de: Über %s

note: TRANSLATORS: "Terrain file" being a digital model of the terrain (e.g. a grid of height values).
en: Select a terrain file to view
de: Geländedatei zur Ansicht wählen

en: Terrain files
de: Geländedateien

note: TRANSLATORS: Here "survey" is a "cave map" rather than list of questions - it should be translated to the terminology that cavers using the language would use. File->Open dialog:
en: Select a survey file to view
de: Vermessungsdatei zur Ansicht wählen

note: TRANSLATORS: Survex is the name of the software, and "3d" refers to a file extension, so neither should be translated.
en: Survex 3d files
de: Survex 3D-Dateien

en: All files
de: Alle Dateien

note: TRANSLATORS: Here "survey" is a "cave map" rather than list of questions - it should be translated to the terminology that cavers using the language would use.
en: All survey files
de: Alle Vermessungsdateien

note: TRANSLATORS: Survex is the name of the software, and "svx" refers to a file extension, so neither should be translated.
en: Survex svx files
de: SVX-Dateien für Survex

note: TRANSLATORS: "Compass" as in Larry Fish’s cave surveying package, so should not be translated
en: Compass MAK files
de: Compass MAK-Dateien

note: TRANSLATORS: "Compass" as in Larry Fish’s cave surveying package, so should not be translated
en: Compass DAT files
de: Compass DAT-Dateien

note: TRANSLATORS: "Compass" as in Larry Fish’s cave surveying package, so should not be translated
en: Compass CLP files
de: Compass CLP-Dateien

en: CSV files
de: CSV-Dateien

en: DXF files
de: DXF-Dateien

en: EPS files
de: EPS-Dateien

en: GPX files
de: GPX-Dateien

note: TRANSLATORS: Here "plotter" refers to a machine which draws a printout on a (usually large) sheet of paper using a pen mounted in a motorised mechanism.
en: HPGL for plotters
de: HPGL-Dateien für Plotter

en: KML files
de: KML-Dateien

note: TRANSLATORS: "Compass" and "Carto" are the names of software packages, so should not be translated: http://www.fountainware.com/compass/
en: Compass PLT for use with Carto
de: Compass PLT-Dateien für Carto

note: TRANSLATORS: Survex is the name of the software, and "pos" refers to a file extension, so neither should be translated.
en: Survex pos files
de: Survex POS-Dateien

en: SVG files
de: SVG-Dateien

en: JSON files
de: JSON-Dateien

note: TRANSLATORS: Log files from running cavern (extension .log)
en: Log files
de: Protokolldateien

note: TRANSLATORS: Here "survey" is a "cave map" rather than list of questions - it should be translated to the terminology that cavers using the language would use. This string is used in the about box (summarising the purpose of aven).
en: Survey visualisation tool
de: Visualisierungsprogramm für Vermessungsdaten

note: TRANSLATORS: Summary paragraph for the GPLv2 - there are translations for some languages here: https://www.gnu.org/licenses/old-licenses/gpl-2.0-translations.html
en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public Licence as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the Licence, or (at your option) any later version.
de: Dieses Programm ist freie Software. Sie können es unter den Bedingungen der GNU General Public License, wie von der Free Software Foundation herausgegeben, weitergeben und/oder modifizieren, entweder unter Version 2 der Lizenz oder (wenn Sie es wünschen) jeder späteren Version.

note: TRANSLATORS: Part of diffpos --help
en: FILE1 FILE2 [THRESHOLD]
de: DATEI1 DATEI2 [SCHWELLE]

note: TRANSLATORS: Part of diffpos --help
en: FILE1 and FILE2 can be .pos or .3d files
    THRESHOLD is the max. ignorable change along any axis in metres (default %s)
de: DATEI1 und DATEI2 können .pos- oder .3d-Dateien sein
    SCHWELLE ist die max. zu ignorierende Abweichung entlang beliebiger Achsen in Metern (Vorgabe %s)

note: TRANSLATORS: Part of extend --help
en: INPUT_FILE [OUTPUT_3D_FILE]
de: EINGABE-DATEI [AUSGABE-3D-DATEI]

note: TRANSLATORS: Part of sorterr --help
en: ERR_FILE [HOW_MANY]
de: ERR-DATEI [WIE_VIELE]

note: TRANSLATORS: Here "survey" is a "cave map" rather than list of questions - it should be translated to the terminology that cavers using the language would use. Part of aven --help
en: [SURVEY_FILE]
de: [VERMESSUNGSDATEI]

note: TRANSLATORS: Used in the "colour key" for "colour by date" if there are surveys without date information.  Try to keep this fairly short.
en: Undated
de: Nicht datiert

note: TRANSLATORS: Used in the "colour key" for "colour by error" for surveys which aren’t part of a loop and so have no error information. Try to keep this fairly short.
en: Not in loop
de: Nicht in Schleife

note: TRANSLATORS: error from: *data normal newline from to tape compass clino
en: NEWLINE can’t be the first reading
de: NEWLINE kann nicht der erste Eintrag sein

note: TRANSLATORS: error from: *data normal from to tape compass clino newline
en: NEWLINE can’t be the last reading
de: NEWLINE kann nicht der letzte Eintrag sein

note: TRANSLATORS: Error given by something like: *data normal station tape compass clino ("station" signifies interleaved data).
en: Interleaved readings, but no NEWLINE
de: Abwechselnde Einträge, aber kein NEWLINE

note: TRANSLATORS: caused by e.g. *data diving station newline depth tape compass ("depth" needs to occur before "newline").
en: Reading “%s” must occur before NEWLINE
de: Eintrag »%s« muss vor NEWLINE stehen

note: TRANSLATORS: e.g. *data normal from to tape newline compass clino
en: NEWLINE can only be preceded by STATION, DEPTH, and COUNT
de: Vor NEWLINE kann nur STATION, DEPTH oder COUNT stehen

note: TRANSLATORS: e.g. *calibrate tape compass 1 1
en: Can’t calibrate angular and length quantities together
de: Winkel und Längen können nicht gleichzeitig kalibriert werden

en: Bad *alias command
de: *alias-Befehl ist fehlerhaft

note: TRANSLATORS: %s will be replaced by the application name ("Aven" currently)
en: %s Error Log
de: %s-Fehlerprotokoll

note: TRANSLATORS: The text on the action button in the "Export" settings dialog
en: &Export...
de: &Exportieren...

note: TRANSLATORS: "Rotation" menu.  The accelerators must be different within this group.  Tickable menu item which toggles auto rotation. Please don't translate "Space" - that's the shortcut key to use which wxWidgets needs to parse and it should then handle translating.
en: Au&to-Rotate	Space
de: Auto&matisch rotieren	Space

en: &Reverse Direction
de: &Andere Richtung

note: TRANSLATORS: View *looking* North
en: View &North
de: Nach &Norden

note: TRANSLATORS: View *looking* East
en: View &East
de: Nach &Osten

note: TRANSLATORS: View *looking* South
en: View &South
de: Nach &Süden

note: TRANSLATORS: View *looking* West
en: View &West
de: Nach &Westen

en: &Plan View
de: &Grundriss

en: Ele&vation
de: &Aufriss

en: Restore De&fault View
de: &Zurück zur voreingestellten Ansicht

note: TRANSLATORS: Used as a label for the surrounding box for the "Bearing" and "Tilt angle" fields, and the "Plan view" and "Elevation" buttons in the "what to print/export" dialog.
en: View
de: Ansicht

note: TRANSLATORS: Used as a label for the surrounding box for the "survey legs" "stations" "names" etc checkboxes in the "what to print" dialog. "Elements" isn’t a good name for this but nothing better has yet come to mind!
en: Elements
de: Elemente

en: Export format
de: Exportformat

en: %d pages (%dx%d)
de: %d Seiten (%dx%d)

note: TRANSLATORS: used in the scale drop down selector in the print dialog the implicit meaning is "choose a suitable scale to fit the plot on a single page", but we need something shorter
en: One page
de: Eine Seite

en: Bearing
de: Richtung

en: Station Name
de: Messpunktname

en: Station Names
de: Messpunktnamen

en: station labels
de: Messpunktbezeichnungen

en: Crosses
de: Kreuze

en: station markers
de: Messpunktmarkierungen

note: TRANSLATORS: Here a "survey leg" is a set of measurements between two "survey stations".
en: Underground Survey Legs
de: Messstrecken unter Grund

en: underground survey legs
de: Messstrecken unter Grund

en: Cross-sections
de: Überschneidungen

en: cross-sections
de: Überschneidungen

en: Walls
de: Wände

en: walls
de: Wände

note: TRANSLATORS: Label for checkbox which controls whether there's a layer in the exported file (for formats such as DXF and SVG) containing polygons for the inside of cave passages).
en: Passages
de: Passagen

en: passages
de: Passagen

en: Origin in centre
de: Ursprung in der Mitte

en: origin in centre
de: Ursprung in der Mitte

en: Full coordinates
de: Vollständige Koordinaten

en: full coordinates
de: Vollständige Koordinaten

en: Clamp to ground
de: Befestigt am Boden

en: clamp to ground
de: Befestigt am Boden

note: TRANSLATORS: Used in the print dialog:
en: Tilt angle
de: Neigung

note: TRANSLATORS: used in the print dialog - controls drawing lines around each page
en: Page Borders
de: Seitenrahmen

note: TRANSLATORS: As in the legend on a map.  Used in the print dialog - controls drawing the box at the lower left with survey name, view angles, etc
en: Legend
de: Legende

note: TRANSLATORS: will be used in the print dialog - check this to print blank pages (otherwise they’ll be skipped to save paper)
en: Blank Pages
de: Leerseiten

note: TRANSLATORS: Items in the "View" menu:
en: Station &Names	Ctrl+N
de: Messpunkt&namen	Ctrl+N

note: TRANSLATORS: Toggles drawing of 3D passages
en: Passage &Tubes	Ctrl+T
de: 3D-Pa&ssagen	Ctrl+T

en: &Crosses	Ctrl+X
de: Kreu&ze	Ctrl+X

en: &Grid	Ctrl+G
de: &Gitter	Ctrl+G

en: &Bounding Box	Ctrl+B
de: &Begrenzendes Rechteck	Ctrl+B

note: TRANSLATORS: Here a "survey leg" is a set of measurements between two "survey stations".
en: &Underground Survey Legs	Ctrl+L
de: Messstrecken unter Gr&und	Ctrl+L

note: TRANSLATORS: Here a "survey leg" is a set of measurements between two "survey stations".
en: &Surface Survey Legs	Ctrl+F
de: Messstrecken an der &Oberfläche	Ctrl+F

en: surface survey legs
de: Messstrecken an der Oberfläche

en: &Overlapping Names
de: Über&lappende Namen

en: Highlight &Entrances
de: &Eingänge hervorheben

en: Highlight &Fixed Points
de: &Festpunkte hervorheben

en: Highlight E&xported Points
de: E&xportierte Punkte hervorheben

en: Entrances
de: Eingänge

en: entrances
de: Eingänge

en: Fixed Points
de: Festpunkte

en: fixed points
de: Festpunkte

en: Exported Stations
de: Exportierte Punkte

en: exported stations
de: Exportierte Punkte

en: &Perspective
de: &Perspektive

en: Textured &Walls
de: &Wandtextur

note: TRANSLATORS: Toggles OpenGL "Depth Fogging" - feel free to translate using that term instead if it gives a better translation which most users will understand.
en: Fade Distant Ob&jects
de: Dunsteffe&kt

note: TRANSLATORS: Here a "survey leg" is a set of measurements between two "survey stations".
en: Smoot&hed Survey Legs
de: Geglättete &Messstrecken

en: Full Screen &Mode	F11
de: &Vollbild-Modus	F11

en: Colour by &Depth
de: Farbe je nach &Tiefe

en: Colour by D&ate
de: Farbe je nach &Datum

en: Colour by &Horizontal Error
de: Farbe je nach &horizontalen Fehlern

en: Colour by &Vertical Error
de: Farbe je nach &vertikalen Fehlern

en: &Compass
de: &Kompass

en: C&linometer
de: &Neigungsanzeige

note: TRANSLATORS: The "Colour Key" is the thing in aven showing which colour corresponds to which depth, date, survey closure error, etc.
en: Colour &Key
de: &Farbschlüssel

en: &Scale Bar
de: &Maßstab

en: &Reverse Sense	Ctrl+R
de: Richtung &umkehren	Ctrl+R

note: TRANSLATORS: Please don't translate "Escape" - that's the shortcut key to use which wxWidgets needs to parse and it should then handle translating.
en: &Cancel Measuring Line	Escape
de: Messlinie &abschalten	Escape

en: &Indicators
de: &Richtungsanzeiger

en: %s: option “%s” is ambiguous
de: %s: Die Option »%s« ist nicht eindeutig

en: %s: option “%c%s” doesn’t allow an argument
de: %s: Die Option »%c%s« erlaubt kein Argument

en: %s: option “--%s” doesn’t allow an argument
de: %s: Die Option »--%s« erlaubt kein Argument

en: %s: option “%s” requires an argument
de: %s: Die Option »%s« benötigt ein Argument

en: %s: option requires an argument -- %c
de: %s: Die Option verlangt ein Argmuent -- %c

en: %s: unrecognized option “--%s”
de: %s: Unbekannte Option »--%s«

en: %s: unrecognized option “%c%s”
de: %s: Unbekannte Option »%c%s«

en: %s: invalid option -- %c
de: %s: ungültige Option -- %c

en: &New Presentation
de: &Neue Präsentation

en: &Open Presentation...
de: &Präsentation öffnen...

en: &Save Presentation
de: Präsentation &speichern

en: Sa&ve Presentation As...
de: Präsentation speichern &als...

note: TRANSLATORS: "Mark" as in "Mark this position"
en: &Mark
de: &Markieren

note: TRANSLATORS: "Play" as in "Play back a recording"
en: Pla&y
de: Abspie&len

en: &Export as Movie...
de: &Exportieren als Film...

en: Export Movie
de: Film exportieren

en: Select an output filename
de: Name der Ausgabedatei wählen

en: Aven presentations
de: Aven Präsentationen

note: TRANSLATORS: title of the save screenshot dialog
en: Save Screenshot
de: Bildschirmabzug speichern

en: Select a presentation to open
de: Zu öffnende Präsentation auswählen

en: Error in format of presentation file “%s”
de: Formatfehler in der Präsentationsdatei »%s«

note: TRANSLATORS: "Compass" as in Larry Fish’s cave surveying package, so probably shouldn’t be translated
en: Compass PLT files
de: Compass PLT Datei

note: TRANSLATORS: "CMAP" is Bob Thrun’s cave surveying package, so don’t translate it.
en: CMAP XYZ files
de: CAMP XYZ Datei

note: TRANSLATORS: title of message box
en: Modified Presentation
de: Modifizierte Präsentation

note: TRANSLATORS: and the question in that box
en: The current presentation has been modified.  Abandon unsaved changes?
de: Die aktuelle Präsentation wurde verändert. Abbrechen, ohne die Änderungen zu speichern?

en: No matches were found.
de: Kein Treffer gefunden.

note: TRANSLATORS: "Find stations" button tooltip
en: Find
de: Suchen

note: TRANSLATORS: "Hide stations" button default tooltip
en: Hide
de: Verstecken

note: TRANSLATORS: "Hide stations" button tooltip when stations are found
en: Hide %d found stations
de: %d gefundene(n) Messpunkt(e) verstecken

en: Altitude
de: Höhe

note: TRANSLATORS: error if you try to drag multiple files to the aven window
en: You may only view one 3d file at a time.
de: Es kann nur eine 3D-Datei zugleich angezeigt werden.

en: &Side Panel
de: &Seitliches Kontrollfeld

note: TRANSLATORS: show coordinates (N = North or Northing, E = East or Easting)
en: %.2f E, %.2f N
de: %.2f R, %.2f H

note: TRANSLATORS: Used in Aven: From <stationname>: H 12.24m, Brg 234.5°
en: From %s
de: Von %s aus

note: TRANSLATORS: tickable menu item in View menu. "Metric" here means metres, km, etc (rather than feet, miles, etc)
en: &Metric
de: &Metrisch

note: TRANSLATORS: tickable menu item in View menu. Degrees are the angular measurement where there are 360 in a full circle.
en: &Degrees
de: &Grad

note: TRANSLATORS: tickable menu item in View menu. Show the tilt of the survey as a percentage gradient (100% = 45 degrees = 50 grad).
en: &Percent
de: &Prozentual

note: TRANSLATORS: abbreviation for "miles" (unit of length, plural), used e.g.  "2 miles". If there should be a space between the number and this, include one in the translation.
en:  miles
de:  Meilen

note: TRANSLATORS: abbreviation for "mile" (unit of length, singular), used e.g.  "1 mile". If there should be a space between the number and this, include one in the translation.
en:  mile
de:  Meile

note: TRANSLATORS: Menu item which turns off the "north arrow" in aven.
en: &Hide Compass
de: &Kompass verstecken

note: TRANSLATORS: Menu item which turns off the tilt indicator in aven.
en: &Hide Clino
de: &Clino verstecken

note: TRANSLATORS: Menu item which turns off the scale bar in aven.
en: &Hide scale bar
de: Maßstab &verstecken

note: TRANSLATORS: Menu item which turns off the colour key. The "Colour Key" is the thing in aven showing which colour corresponds to which depth, date, survey closure error, etc.
en: &Hide colour key
de: Farbschlüssel &verstecken

note: TRANSLATORS: "H" is short for "Horizontal", "Brg" for "Bearing" (as in Compass bearing)
en: %s: H %.2f%s, Brg %03.1f%s
de: %s: H %.2f%s, Richt. %03.1f%s

note: TRANSLATORS: labels for tabbed side panel this is for the tab with the tree hierarchy of survey station names
en: Surveys
de: Vermessungen

en: Presentation
de: Präsentation

note: TRANSLATORS: In aven's survey tree, right-clicking on the root gives a pop-up menu and this is an option (but only enabled if the view is restricted to a subsurvey). It reloads the current survey file with the who survey visible.
en: Show all
de: Alles zeigen

note: TRANSLATORS: In aven's survey tree, right-clicking on a survey name gives a pop-up menu and this is an option.  It reloads the current survey file with the view restricted to the survey clicked upon.
en: Hide others
de: Andere ausblenden

en: Easting
de: Rechtswert

en: Northing
de: Hochwert

note: TRANSLATORS: Aven menu items.  An “&” goes before the letter of any accelerator key. The string "\t" separates the menu text and any accelerator key. "File" menu.  The accelerators must be different within this group. c.f. 201, 380, 381.
en: &Open...	Ctrl+O
de: Ö&ffnen...	Ctrl+O

note: TRANSLATORS: Open a "Terrain file" - i.e. a digital model of the terrain.
en: Open &Terrain...
de: Gelände&modell öffnen...

en: Show &Log
de: &Protokoll anzeigen

en: &Print...	Ctrl+P
de: &Drucken...	Ctrl+P

en: P&age Setup...
de: &Seite einrichten...

note: TRANSLATORS: In the "File" menu
en: &Screenshot...
de: &Bildschirmabzug...

note: TRANSLATORS: In the "File" menu - c.f. n:191
en: E&xtended Elevation...
de: &Abwicklung...

en: &Export as...
de: &Exportieren als...

note: TRANSLATORS: Title of file dialog to choose name and type of exported file.
en: Export as:
de: Exportieren als:

note: TRANSLATORS: Title of the export dialog
en: Export
de: Exportieren

note: TRANSLATORS: for about box:
en: System Information:
de: Systeminformation:

note: TRANSLATORS: Title of the print preview dialog
en: Print Preview
de: Druckvorschau

note: TRANSLATORS: Title of the print dialog
en: Print
de: Drucken

en: &Print...
de: &Drucken...

note: TRANSLATORS: Here a "survey leg" is a set of measurements between two "survey stations".
en: Sur&face Survey Legs
de: Messstrecken an der Ober&fläche

note: TRANSLATORS: Title of dialog to edit a waypoint in a presentation.
en: Edit Waypoint
de: Wegpunkt bearbeiten

note: TRANSLATORS: Note after "Scale" field in dialog to edit a waypoint in a presentation.
en:  (unused in perspective view)
de:  (in Ansicht »Perspektive« ungenutzt)

note: TRANSLATORS: Field label in dialog to edit a waypoint in a presentation.
en: Time:
de: Zeit:

note: TRANSLATORS: units+info after time field in dialog to edit a waypoint in a presentation.
en:  secs (0 = auto; *6 = 6 times auto)
de:  Sekunden (0 = auto; *6 = 6 mal auto)

note: TRANSLATORS: %s will be replaced with "Aven" currently (and perhaps by "Survex" or other things in future).
en: This version of %s requires OpenGL to work, but it isn’t available.
de: Diese Version von %s benötigt zum Funktionieren OpenGL, was jedoch nicht verfügbar ist.

en: Separator in survey name
de: Trennzeichen im Vermessungsnamen

en: Can't have a leg between two anonymous stations
de: Zwischen zwei anonymen Messpunkten kann keine Messstrecke sein

en: Spla&y Legs
de: &Hilfslinien (splay)

en: splay legs
de: Hilfslinien (splay)

en: &Duplicate Legs
de: &Doppelte Messstrecken

note: TRANSLATORS: Item in the "Splay Legs" and "Duplicate Legs" submenus - if this is selected, such legs are not shown.
en: &Hide
de: &Verstecken

note: TRANSLATORS: Item in the "Splay Legs" and "Duplicate Legs" submenus - if this is selected, aven will show such legs with less bright colours.
en: &Fade
de: &Dunsteffekt

note: TRANSLATORS: Item in the "Splay Legs" and "Duplicate Legs" submenus - if this is selected, aven will show such legs with dashed lines.
en: &Dashed
de: &Gestrichelt

note: TRANSLATORS: Item in the "Splay Legs" and "Duplicate Legs" submenus - if this is selected, such legs are shown the same as other legs.
en: &Show
de: &Zeigen

en: Reading in data - please wait…
de: Daten werden eingelesen - bitte warten…

note: TRANSLATORS: for extend: the user specified breaking a loop or changing extend direction at this station, but we didn’t find it in the 3d file
en: Failed to find station %s
de: Messpunkt konnte nicht gefunden werden: %s

note: TRANSLATORS: for extend: the user specified breaking a loop or changing extend direction at this leg, but we didn’t find it in the 3d file
en: Failed to find leg %s → %s
de: Messstrecke konnte nicht gefunden werden: %s → %s

note: TRANSLATORS: for extend: "extend" is starting to produce an extended elevation from station %s
en: Starting from station %s
de: Bei diesem Messpunkt wird begonnen: %s

note: TRANSLATORS: for extend:
en: Extending to the left from station %s
de: Von diesem Messpunkt aus nach links erweitern: %s

note: TRANSLATORS: for extend:
en: Extending to the right from station %s
de: Von diesem Messpunkt aus nach rechts erweitern: %s

note: TRANSLATORS: for extend:
en: Extending to the left from leg %s → %s
de: Von dieser Messstrecke aus nach links erweitern: %s → %s

note: TRANSLATORS: for extend:
en: Extending to the right from leg %s → %s
de: Von dieser Messstrecke aus nach rechts erweitern: %s → %s

note: TRANSLATORS: for extend:
en: Breaking survey loop at station %s
de: Messschleife wird an diesem Messpunkt unterbrochen: %s

note: TRANSLATORS: for extend:
en: Breaking survey loop at leg %s → %s
de: Messschleife wird an dieser Messstrecke unterbrochen: %s → %s

note: TRANSLATORS: for extend:
en: Swapping extend direction from station %s
de: Erweiterungsrichtung von Messpunkt %s wird umgekehrt

note: TRANSLATORS: for extend:
en: Swapping extend direction from leg %s → %s
de: Erweiterungsrichtung von Messstrecke wird umgekehrt: %s → %s

note: TRANSLATORS: for extend:
en: Applying specfile: “%s”
de: Spezifikationsdatei wird angewendet: »%s«

note: TRANSLATORS: for extend: Used to tell the user that a file is being written - %s is the filename
en: Writing %s…
de: %s wird geschrieben…

note: TRANSLATORS: --help output for sorterr --horizontal option
en: sort by horizontal error factor
de: Nach horizontalem Fehlerfaktor sortieren

note: TRANSLATORS: --help output for sorterr --vertical option
en: sort by vertical error factor
de: Nach vertikalem Fehlerfaktor sortieren

note: TRANSLATORS: --help output for sorterr --percentage option
en: sort by percentage error
de: Nach prozentualem Fehlerfaktor sortieren

note: TRANSLATORS: --help output for sorterr --per-leg option
en: sort by error per leg
de: Nach Fehlern pro Messstrecke sortieren

note: TRANSLATORS: --help output for sorterr --replace option
en: replace .err file with re-sorted version
de: .err-Datei durch sortierte Version ersetzen

en: Couldn’t parse .err file
de: .err-Datei konnte nicht interpretiert werden

note: TRANSLATORS: for diffpos:
en: Moved by (%3.2f,%3.2f,%3.2f): %s
de: Verschoben um (%3.2f,%3.2f,%3.2f): %s

note: TRANSLATORS: for diffpos:
en: Added: %s
de: Hinzugefügt: %s

note: TRANSLATORS: for diffpos:
en: Deleted: %s
de: Entfernt: %s

note: TRANSLATORS: The second of two warnings given when a survey which has already been completed is reentered.  This example file crawl.svx: *begin crawl     ; <- second warning here 1 2 9.45 234 -01 *end crawl *begin crawl     ; <- first warning here 2 3 7.67 223 -03 Would lead to: crawl.svx:4:8: warni
en: Originally entered here
de: Bereits hier verwendet

note: TRANSLATORS: Use of the ROOT character (which is "\" by default) is deprecated, so this error would be generated by: *equate \foo.7 1 If you're unsure what "deprecated" means, see: https://en.wikipedia.org/wiki/Deprecation
en: ROOT is deprecated
de: ROOT ist veraltet

note: TRANSLATORS: --help output for dump3d --rewind option
en: rewind file and read it a second time
de: An den Anfang der Datei und neu einlesen

en: show survey date information (if present)
de: Datumsangaben einer Vermessung zeigen (wenn vorhanden)

en: Failed to initialise input coordinate system “%s”
de: Initialisierung des Eingabekoordinatensystems »%s« ist gescheitert

en: Failed to initialise output coordinate system “%s”
de: Initialisierung des Ausgabekoordinatensystems »%s« ist gescheitert

en: generate grid (default %sm)
de: Gitter erzeugen (Vorgabe %sm)

en: station labels text height (default %s)
de: Texthöhe der Messpunktbezeichnungen (Vorgabe %s)

en: station marker size (default %s)
de: Messpunktmarkierungsgröße (Vorgabe %s)

en: produce Survex 3d output
de: Survex 3d-Ausgabe erzeugen

en: produce CSV output
de: CSV-Ausgabe erzeugen

en: produce DXF output
de: DXF-Ausgabe erzeugen

en: produce EPS output
de: EPS-Ausgabe erzeugen

en: produce GPX output
de: GPX-Ausgabe erzeugen

en: produce HPGL output
de: HPGL-Ausgabe erzeugen

en: produce JSON output
de: JSON-Ausgabe erzeugen

en: produce KML output
de: KML-Ausgabe erzeugen

en: produce Survex POS output
de: Survex POS-Ausgabe erzeugen

note: TRANSLATORS: "Compass" and "Carto" are the names of software packages, so should not be translated.
en: produce Compass PLT output for Carto
de: Compass PLT-Ausgabe für Carto erzeugen

en: produce SVG output
de: SVG-Ausgabe erzeugen
