survex - en to id translation catalogue (425 entries)

note: TRANSLATORS: Aven menu titles.  An “&” goes before the letter of any accelerator key.  The accelerators must be different within this group
en: &File
id: &Berkas

en: &Rotation
id: &Rotasi

en: &Orientation
id: &Orientasi

en: &View
id: &Tilik

en: &Controls
id: &Kontrol

en: &Help
id: Ba&ntuan

note: TRANSLATORS: "Presentation" in the sense of a talk with a slideshow - the items in this menu allow the user to animate between preset views.
en: &Presentation
id: &Presentasi

note: TRANSLATORS: as in: Usage: cavern …
en: Usage
id: Penggunaan

en: Out of memory
id: Kehabisan memori

note: TRANSLATORS: "%lu" is a placeholder for the number of bytes which Survex was trying to allocate space for.
en: Out of memory (couldn’t find %lu bytes).
id: Kehabisan memori (tidak dapat menemukan %lu byte).

note: TRANSLATORS: %s will be replaced by the filename that we were trying to read when we ran out of memory.
en: Out of memory trying to read file “%s”
id: Kehabisan memori mencoba membaca berkas “%s”

note: TRANSLATORS: Feel free to translate as "or newer" instead of "or greater" if that gives a more natural translation.  It's technically not quite right when there are parallel active release series (e.g. Survex 1.0.40 was released *after* 1.2.0), but this seems unlikely to confuse users.  "Survex" is 
en: Survex version %s or greater required to process this survey data.
id: Survex versi %s atau selanjutnya dibutuhkan untuk memproses data survei ini.

note: TRANSLATORS: Indicates a warning message e.g.: "spoon.svx:12: warning: *prefix is deprecated"
en: warning
id: peringatan

note: TRANSLATORS: Indicates an error message e.g.: "spoon.svx:13:4: error: Field may not be omitted"
en: error
id: kesalahan

note: TRANSLATORS: %s is replaced by the filename of the parent file, and %u by the line number in that file.  Your translation should also contain %s:%u so that automatic parsing of error messages to determine the file and line number still works.
en: In file included from %s:%u:
id: Dalam berkas disertakan dari %s:%u:

note: TRANSLATORS: If you're unsure what "deprecated" means, see: https://en.wikipedia.org/wiki/Deprecation
en: *prefix is deprecated - use *begin and *end instead
id: *prefix sudah ditinggalkan - gunakan *begin dan *end sebagai gantinya

note: TRANSLATORS: Here "station" is a survey station, not a train station.
en: Character “%c” not allowed in station name (use *SET NAMES to set allowed characters)
id: Karakter “%c” tidak diperbolehkan pada nama stasiun (gunakan *SET NAMES untuk mengatur karakter yang diizinkan)

en: Field may not be omitted
id: Kolom mungkin tidak dihilangkan

en: Expecting numeric field, found “%s”
id: Mengharapkan bidang angka, ditemukan “%s”

en: Found “%s”, expecting “PRESERVE”, “TOUPPER”, or “TOLOWER”
id: Ditemukan “%s”, mengharapkan “PRESERVE”, “TOUPPER”, atau “TOLOWER”

en: Bug in program detected! Please report this to the authors
id: Bug dalam program terdeteksi! Silakan laporkan hal ini kepada penulis

en: Unknown command “%s”
id: Perintah tidak dikenal “%s”

note: TRANSLATORS: Here "station" is a survey station, not a train station.
en: Station “%s” equated to itself
id: Stasiun “%s” disamakan dengan sendirinya

note: TRANSLATORS: Here "legs" are survey legs, i.e. measurements between survey stations.
en: Compass reading may not be omitted except on plumbed legs
id: Membaca kompas tidak dapat diabaikan kecuali pada plumbed leg

en: Tape reading may not be omitted
id: Pembacaan pita tidak dapat diabaikan

en: End of line not blank
id: Hentikan jika baris tidak kosong

en: There were %d warning(s).
id: Terdapat peringatan %d

note: TRANSLATORS: %s is replaced by the command we attempted to run.
en: Couldn’t run external command: “%s”
id: Gagal mengeksekusi “%s”

en: Error reading file
id: Kesalahan membaca berkas

en: Too many errors - giving up
id: Terlalu banyak galat - menyerah

note: TRANSLATORS: If you're unsure what "deprecated" means, see: https://en.wikipedia.org/wiki/Deprecation
en: *DEFAULT is deprecated - use *CALIBRATE/DATA/SD/UNITS with argument DEFAULT instead
id: *DEFAULT sudah ditinggalkan - gunakan *CALIBRATE/DATA/SD/UNITS dengan argumen DEFAULT sebagai gantinya

note: TRANSLATORS: A "plumbed leg" is one measured using a plumbline (a weight on a string).  So the problem here is that the leg is vertical, so a compass reading has no meaning!
en: Compass reading given on plumbed leg
id: Pembacaan kompas diberikan pada leg plumbed

note: TRANSLATORS: %s and %s are replaced with e.g. BEGIN and END or END and BEGIN or #[ and #]
en: %s with no matching %s in this file
id: %s tanpa pencocokan %s di berkas ini

note: TRANSLATORS: A station must be exported out of each level it is in, so this would give "Station “\outer.inner.1” not exported from survey “\outer”)": *equate entrance outer.inner.1 *begin outer *begin inner *export 1 1 2 1.23 045 -6 *end inner *end outer Here "survey" is a "cave map" rather than lis
en: Station “%s” not exported from survey “%s”
id: Stasiun “%s” tidak diekspor dari survei “%s”

note: TRANSLATORS: This error occurs if there's an attempt to export a station from a survey which doesn't actually exist. Here "survey" is a "cave map" rather than list of questions - it should be translated to the terminology that cavers using the language would use.
en: Reference to station “%s” from non-existent survey “%s”
id: Referensi ke stasiun “%s” dari survei yang tidak ada “%s”

note: TRANSLATORS: Here "station" is a survey station, not a train station. Here "survey" is a "cave map" rather than list of questions - it should be translated to the terminology that cavers using the language would use.
en: “%s” can’t be both a station and a survey
id: “%s” tidak dapat menjadi stasiun dan survei

note: TRANSLATORS: Here "station" is a survey station, not a train station.
en: Expecting station name
id: Mengharapkan nama stasiun

en: Found “%s”, expecting “EQUATES”, “EXPORTS”, or “PLUMBS”
id: Ditemukan “%s”, mengharapkan “EQUATES”, “EXPORTS”, atau “PLUMBS”

en: Found “%s”, expecting “ON” or “OFF”
id: Menemukan “%s”, seharusnya “ON” atau “OFF”

note: TRANSLATORS: EQUATE is a command name, so shouldn’t be translated. Here "station" is a survey station, not a train station.
en: Only one station in EQUATE command
id: Hanya satu stasiun pada perintah EQUATE

note: TRANSLATORS: A "quantity" is something measured like "LENGTH", "BEARING", "ALTITUDE", etc.
en: Unknown quantity “%s”
id: Kuantitas tidak diketahui “%s”

en: Unknown units “%s”
id: Unit tidak diketahui “%s”

en: Unknown coordinate system
id: Sistem koordinat tidak diketahui

en: Invalid coordinate system: %s
id: Sistem koordinat tidak valid: %s

en: Coordinate system unsuitable for output
id: Sistem koordinat tidak cocok pada keluaran

en: Failed to convert coordinates: %s
id: Gagal mengkonversi koordinat: %s

en: The input projection is set but the output projection isn't
id: Proyeksi masukan diatur tetapi proyeksi keluaran tidak

en: The output projection is set but the input projection isn't
id: Proyeksi keluaran diatur tetapi proyeksi masukan tidak

en: Coordinates can't be omitted when coordinate system has been specified
id: Koordinat tidak dapat diabaikan saat sistem koordinat yang telah ditentukan

note: TRANSLATORS: %s is replaced by the command that requires it, e.g. *DECLINATION AUTO
en: Input coordinate system must be specified for “%s”
id: Masukan sistem koordinat ada harus dicantumkan untuk “%s”

en: Expected number or “AUTO”
id: Angka yang diharapkan atau “AUTO”

en: No survey date specified - using 0 for magnetic declination
id: Tidak ada tanggal survei yang ditentukan - menggunakan 0 untuk deklinasi magnetik

note: TRANSLATORS: Used when a BEGIN command has no survey, but the END command does, e.g.: *begin 1 2 10.00 178 -01 *end entrance      <--[Message given here]
en: Matching BEGIN command has no survey name
id: Pencocokan perintah BEGIN tidak memiliki nama survei

note: TRANSLATORS: Note: In English you talk about the *units* of a single measurement, but the correct term in other languages may be singular.
en: Invalid units “%s” for quantity
id: Unit tidak valid “%s” untuk kuantitas

en: Unknown instrument “%s”
id: Instrumen tidak diketahui “%s”

note: TRANSLATORS: DECLINATION is a built-in keyword, so best not to translate
en: Scale factor must be 1.0 for DECLINATION
id: Faktor skala harus 1.0 untuk DECLINATION

note: TRANSLATORS: If the scale factor for an instrument is zero, then any reading would be mapped to zero, which doesn't make sense.
en: Scale factor must be non-zero
id: Faktor skala harus non-zero

en: Unknown setting “%s”
id: Pengaturan tidak dikenal “%s”

en: Unknown character class “%s”
id: Klas karakter tidak dikenal “%s”

en: No survey data
id: Tidak ada data survei

en: Filename “%s” refers to directory
id: Namaberkas “%s” mengacu pada direktori

note: TRANSLATORS: At the end of processing (or if a *SOLVE command is used) cavern will issue this warning if there are any sections of the survey network which are hanging.
en: Survey not all connected to fixed stations
id: Survei tidak semua terhubung ke stasiun tetap

en: Station already fixed or equated to a fixed point
id: Stasiun yang sudah tetap atau disamakan dengan titik tetap

en: Failed to open output file “%s”
id: Gagal membuka berkas keluaran “%s”

en: Standard deviation must be positive
id: Standar deviasi harus positif

note: TRANSLATORS: Here a "survey leg" is a set of measurements between two "survey stations". %s is replaced by the name of the station.
en: Survey leg with same station (“%s”) at both ends - typing error?
id: Kaki survei dengan stasiun yang sama (“%s”) pada kedua ujungnya - salah ketik?

note: TRANSLATORS: %.f%s will be replaced with a right angle in the units currently in use, e.g. "90°" or "100ᵍ".  And "absolute value" means the reading ignoring the sign (so it might be < -90° or > 90°.
en: Clino reading over %.f%s (absolute value)
id: Membaca clino lebih dari %.f%s (nilai absolut)

en: Tried to equate two non-equal fixed stations: “%s” and “%s”
id: Mencoba untuk menyamakan dua stasiun tetap tidak-setara: “%s” dan “%s”

note: TRANSLATORS: "equal" as in: *fix a 1 2 3 *fix b 1 2 3 *equate a b
en: Equating two equal fixed points: “%s” and “%s”
id: Menyamakan dua titik tetap setara: “%s” dan “%s”

note: TRANSLATORS: " *fix a " gives this message:
en: FIX command with no coordinates - fixing at (0,0,0)
id: Perintah FIX tanpa koordinat - menetapkan pada (0,0,0)

note: TRANSLATORS: *fix a 1 2 3 / *fix a 1 2 3
en: Station already fixed at the same coordinates
id: Stasiun yang sudah ditetapkan pada koordinat yang sama

note: TRANSLATORS: Emitted after second and subsequent "FIX" command with no coordinates.
en: Already had FIX command with no coordinates for station “%s”
id: Sudah memiliki perintah FIX tanpa koordinat stasiun “%s”

en: Station “%s” fixed before CS command first used
id: Stasiun “%s” ditetapkan sebelum perintah CS pertama kali digunakan

note: TRANSLATORS: The *EXPORT command is only valid just after *BEGIN <SURVEY>, so this would generate this error: *begin fred 1 2 1.23 045 -6 *export 2 *end fred
en: *EXPORT must immediately follow “*BEGIN <SURVEY>”
id: *EXPORT harus segera mengikuti “*BEGIN <SURVEY>”

en: Invalid year (< 1900 or > 2078)
id: Tahun tidak valid (< 1900 or > 2078)

note: TRANSLATORS: Suspicious means something like 410 degrees or -20 degrees
en: Suspicious compass reading
id: Pembacaan kompas yang meragukan

en: Negative tape reading
id: Pembacaan pita negatif

en: Same station fixed twice with no coordinates
id: Stasiun yang sama tetap dua kali tanpa koordinat

note: TRANSLATORS: This means that the data fed in said this. It could be a gross error (e.g. the decimal point is missing from the depth gauge reading) or it could just be due to random error on a near vertical leg
en: Tape reading is less than change in depth
id: Pembacaan pita kurang dari perubahan kedalaman

note: TRANSLATORS: a data "style" is something like NORMAL, DIVING, etc. a "reading" is one of FROM, TO, TAPE, COMPASS, CLINO for NORMAL style.  Neither "style" nor "reading" is a keyword in the program. This error complains about a "DEPTH" gauge reading in "NORMAL" style, for example.
en: Reading “%s” not allowed in data style “%s”
id: Membaca “%s” tidak diperbolehkan pada model data “%s”

note: TRANSLATORS: i.e. not enough readings for the style.
en: Too few readings for data style “%s”
id: Terlalu sedikit bacaan untuk model data “%s”

note: TRANSLATORS: e.g. trying to refer to an invalid FNORD data style
en: Data style “%s” unknown
id: Model data “%s” tidak diketahui

note: TRANSLATORS: Here "station" is a survey station, not a train station. Exporting a station twice gives this error: *begin example *export 1 1 2 1.24 045 -6 *end example
en: Station “%s” already exported
id: Stasiun “%s” sudah diekspor

note: TRANSLATORS: complains about a situation like trying to define two from stations per leg
en: Duplicate reading “%s”
id: Duplikasi pembacaan “%s”

en: FLAG “%s” unknown
id: FLAG “%s” tidak diketahui

en: Missing "
id: Hilang "

note: TRANSLATORS: Here "station" is a survey station, not a train station.
en: Station “%s” referred to just once, with an explicit survey name - typo?
id: Stasiun “%s” disebut hanya sekali, dengan nama survei secara eksplisit - salah ketik?

note: TRANSLATORS: Here "station" is a survey station, not a train station.
en: The following survey stations are not attached to a fixed point:
id: Stasiun survei berikut tidak melekat pada titik tetap:

en: Survey has no fixed points. Therefore I’ve fixed %s at (0,0,0)
id: Survei tidak memiliki titik tetap. Oleh karena itu saya telah memperbaiki %s di (0,0,0)

note: TRANSLATORS: fixed survey station that is not part of any survey
en: Unused fixed point “%s”
id: Titik tetap yang tidak digunakan “%s”

en: Solving %d simultaneous equations
id: Menyelesaikan %d persamaan simultan

note: TRANSLATORS: This is an error from the *DATA command.  It means that a reading (which will appear where %s is isn't valid as the list of readings has already included the same reading, or an equivalent one (e.g. you can't have both DEPTH and DEPTHCHANGE together).
en: Reading “%s” duplicates previous reading(s)
id: Pembacaan “%s” duplikasi pembacaan sebelumnya

en: Solving one equation
id: Menyelesaikan satu persamaan

en: Negative adjusted tape reading
id: Negatif yang disesuaikan pembacaan pita

en: Date is in the future!
id: Tanggal ini di masa depan!

en: End of date range is before the start
id: Akhir rentang tanggal sebelum memulai

note: TRANSLATORS: e.g. the user specifies a passage cross-section at station "entrance.27", but there is no station "entrance.27" in the centre-line.
en: Cross section specified at non-existent station “%s”
id: Penampang yang ditentukan di stasiun yang tidak ada “%s”

note: TRANSLATORS: In data with backsights, the user has tried to give a plumb for the foresight and a clino reading for the backsight, or something similar.
en: CLINO and BACKCLINO readings must be of the same type
id: Pembacaan CLINO dan BACKCLINO harus dari tipe yang sama

en: Invalid month
id: Bulan tidak valid

note: TRANSLATORS: e.g. 31st of April, or 32nd of any month
en: Invalid day of the month
id: Hari yang tidak valid bulan itu

en: 3d file format versions %d to %d supported
id: Format berkas 3d versi %d ke %d didukung

en: Expecting survey name
id: Mengharapkan nama survei

en: Couldn’t open file “%s”
id: Tidak bisa membuka berkas “%s”

en: Couldn’t write file “%s”
id: Gagal membuka “%s” untuk menulis

en: Failed to create temporary file
id: Tidak dapat membuat berkas sementara

note: TRANSLATORS: If you're unsure what "deprecated" means, see: https://en.wikipedia.org/wiki/Deprecation
en: Further uses of this deprecated feature will not be reported
id: Penggunaan lebih lanjut dari fitur yang ditinggalkan ini tidak perlu dilaporkan

note: TRANSLATORS: %s is replaced by the amount the readings disagree by, e.g. "0.12m" or "0.2ft".
en: TAPE reading and BACKTAPE reading disagree by %s
id: Pembacaan TAPE dan pembacaan BACKTAPE tidak sama %s

note: TRANSLATORS: %s is replaced by the amount the readings disagree by, e.g. "2.5°" or "3ᵍ".
en: COMPASS reading and BACKCOMPASS reading disagree by %s
id: Pembacaan Azimuth Kompass (COMPASS) dan pembacaan Back Azimuth Kompass (BACKCOMPASS) tidak sama %s

note: TRANSLATORS: %s is replaced by the amount the readings disagree by, e.g. "2.5°" or "3ᵍ".
en: CLINO reading and BACKCLINO reading disagree by %s
id: Pembacaan CLINO dan pembacaan BACKCLINO tidak sama %s

en: “*data %s %c …” is deprecated - use “*data %s …” instead
id: “*data %s %c …” sudah ditinggalkan - gunakan “*data %s …” sebagai gantinya

note: TRANSLATORS: Perhaps the user tried to load a different type of file as a Survex .3d file, or the .3d file was corrupted.
en: Bad 3d image file “%s”
id: Berkas gambar 3d yang buruk “%s”

note: TRANSLATORS: used a processed survey with no processing date/time info
en: Date and time not available.
id: Tanggal dan waktu tidak tersedia.

en: Error reading from file “%s”
id: Kesalahan pembacaan dari berkas “%s”

en: Error writing to file “%s”
id: Galat saat menulis ke berkas “%s”

en: Error writing to file
id: Galat saat menulis ke berkas

en: There were %d warning(s) and %d error(s) - no output files produced.
id: Ada peringatan %d dan kesalahan %d - tidak ada berkas keluaran yang dihasilkan.

en: File “%s” has a newer format than this program can understand
id: Berkas “%s” memiliki format baru dari program ini dapat memahami

en: North
id: Utara

note: TRANSLATORS: "Elevation on" 020 <-> 200 degrees
en: Elevation on
id: Elevasi pada

en: P&lan view
id: Tampilan P&lan

note: TRANSLATORS: Label used for "clino" in Aven when the view is neither from directly above nor from directly below.  It is also used in the dialog for editing a marked position in a presentation. Try to keep this translation short - ideally at most 10 characters - as otherwise the compass and clino wi
en: Elevation
id: Elevasi

note: TRANSLATORS: Label used for "clino" in Aven when the view is from directly above. Try to keep this translation short - ideally at most 10 characters - as otherwise the compass and clino will be moved further apart to make room. */
en: Plan
id: Tampak Atas

note: TRANSLATORS: Label used for "clino" in Aven when the view is from directly below. Try to keep this translation short - ideally at most 10 characters - as otherwise the compass and clino will be moved further apart to make room. */
en: Kiwi Plan
id: Tampak Atas Kiwi

en: Calculating statistics
id: Menghitung statistik

en: Expecting string field
id: Mengharapkan bidang string

en: too few arguments
id: argumen terlalu sedikit

en: too many arguments
id: terlalu banyak argumen

en: FILE
id: BERKAS

note: TRANSLATORS: In French, Eric chose to use the terminology used by toporobot: "sequence" for the English "traverse", which makes sense (although toporobot actually uses this term to mean something more specific).  Feel free to follow this lead if you can't think of a better term - these messages most
en: Removing trailing traverses
id: Menghapus trailing traverses

note: TRANSLATORS: In French, Eric chose to use the terminology used by toporobot: "sequence" for the English "traverse", which makes sense (although toporobot actually uses this term to mean something more specific).  Feel free to follow this lead if you can't think of a better term - these messages most
en: Calculating traverses
id: Menghitung traverses

note: TRANSLATORS: In French, Eric chose to use the terminology used by toporobot: "sequence" for the English "traverse", which makes sense (although toporobot actually uses this term to mean something more specific).  Feel free to follow this lead if you can't think of a better term - these messages most
en: Calculating trailing traverses
id: Menghitung trailing traverses

en: Simplifying network
id: Menyederhanakan jaringan

en: Calculating network
id: Menghitung jaringan

en: Found “%s”, expecting “F” or “B”
id: Ditemukan “%s”, mengharapkan “F” atau “B”

en: Total length of survey legs = %7.2f%s (%7.2f%s adjusted)
id: Total panjang dari kaki survei = %7.2f%s (%7.2f%s yang disesuaikan)

en: Total plan length of survey legs = %7.2f%s
id: Total panjang tampak atas kaki survei = %7.2f%s

en: Total vertical length of survey legs = %7.2f%s
id: Total panjang vertikal kaki survei = %7.2f%s

note: TRANSLATORS: numbers are altitudes of highest and lowest stations
en: Vertical range = %4.2f%s (from %s at %4.2f%s to %s at %4.2f%s)
id: Rentang vertikal = %4.2f%s (dari %s di %4.2f%s ke %s di %4.2f%s)

note: TRANSLATORS: c.f. previous message
en: North-South range = %4.2f%s (from %s at %4.2f%s to %s at %4.2f%s)
id: Rentang Utara-Selatan = %4.2f%s (dari %s di %4.2f%s ke %s di %4.2f%s)

note: TRANSLATORS: c.f. previous two messages
en: East-West range = %4.2f%s (from %s at %4.2f%s to %s at %4.2f%s)
id: Rentang Timur-Barat = %4.2f%s (dari %s di %4.2f%s ke %s di %4.2f%s)

en: There is 1 loop.
id: Ada 1 putaran.

en: There are %ld loops.
id: Ada %ld putaran.

en: CPU time used %5.2fs
id: Waktu CPU yang digunakan %5.2fs

en: Time used %5.2fs
id: Waktu yang digunakan %5.2fs

en: Time used unavailable
id: Waktu yang digunakan tidak tersedia

en: Time used %5.2fs (%5.2fs CPU time)
id: Waktu yang digunakan %5.2fs (%5.2fs waktu CPU)

en: Original length %6.2fm (%3d legs), moved %6.2fm (%5.2fm/leg).
id: Panjang asli %6.2fm (%3d kaki), dipindah %6.2fm (%5.2fm/kaki).

en: Error %6.2f%%
id: Kesalahan %6.2f%%

note: TRANSLATORS: Here N/A means "Not Applicable" -- it means the traverse has zero length, so error per metre is meaningless. There should be 4 spaces between "Error" and "N/A" so that it lines up with the numbers in the message above.
en: Error    N/A
id: Kesalahan    N/A

note: TRANSLATORS: description of --help option
en: display this help and exit
id: tampilkan bantuan ini dan keluar

note: TRANSLATORS: description of --version option
en: output version information and exit
id: menampilkan informasi versi dan keluar

note: TRANSLATORS: in command line usage messages e.g. Usage: cavern [OPTION]…
en: OPTION
id: OPSI

en: Scale
id: Skala

en: Try “%s --help” for more information.
id: Coba “%s --help” untuk informasi lebih lanjut.

note: TRANSLATORS: Used in the footer of printouts to compactly indicate that the date which follows is the date that the survey data was processed. Aven will replace %s with a string giving the date and time (e.g. "2015-06-09 12:40:44").
en: Processed: %s
id: Diproses: %s

note: TRANSLATORS: Used in the footer of printouts to compactly indicate this is an extended elevation view.  Aven will replace %.0f with the scale. Try to keep the translation short (for example, in English we use "Extended" not "Extended elevation") - there is limited room in the footer, and the details
en: Extended 1:%.0f
id: Diperpanjang 1:%.0f

note: TRANSLATORS: This is used on printouts of plans, with %s replaced by something like "123°".  The bearing is up the page.
en: Plan view, %s up page
id: Tampak atas, %s halaman atas

note: TRANSLATORS: This is used on printouts of elevations, with %s replaced by something like "123°".  The bearing is the direction we’re looking.
en: Elevation facing %s
id: menghadap elevasi %s

note: TRANSLATORS: This is used on printouts of tilted elevations, with the first %s replaced by something like "123°", and the second by something like "-45°".  The bearing is the direction we’re looking.
en: Elevation facing %s, tilted %s
id: menghadap elevasi %s, kemiringan %s

note: TRANSLATORS: This is used on printouts of extended elevations.
en: Extended elevation
id: Elevasi diperpanjang

en: Survey contains 1 survey station,
id: Survei yang mengandung 1 stasiun survei,

en: Survey contains %ld survey stations,
id: Survei yang mengandung %ld stasiun survei,

en:  joined by 1 leg.
id:  bergabung dengan 1 kaki.

en:  joined by %ld legs.
id:  bergabung dengan %ld kaki.

note: TRANSLATORS: node/nodes as in:  "Survey has 1 2-node and 2 3-nodes."
en: node
id: Titik

note: TRANSLATORS: node/nodes as in:  "Survey has 1 2-node and 2 3-nodes."
en: nodes
id: titik

note: TRANSLATORS: "Connected component" in the graph theory sense - it means there are %ld bits of survey with no connections between them. This message is only used if there are more than 1.
en: Survey has %ld connected components.
id: Survei yang memiliki %ld komponen terhubung.

note: TRANSLATORS: Label for button in aven’s cavern log window which allows the user to save the log to a file.
en: &Save Log
id: &Simpan Log

note: TRANSLATORS: Label for button in aven’s cavern log window which causes the survey data to be reprocessed.
en: &Reprocess
id: &Proses ulang

en: numeric argument “%s” out of range
id: argumen numerik “%s” diluar rentang

en: argument “%s” not an integer
id: argumen “%s” bukan bilangan bulat

en: argument “%s” not a number
id: argumen “%s” bukan angka

en: Expecting “%s”
id: Mengharapkan “%s”

en: Expecting “%s” or “%s”
id: Mengharapkan “%s” atau “%s”

en: Expecting “%s”, “%s”, or “%s”
id: Mengharapkan “%s”, “%s”, atau “%s”

en: Expecting “%s”, “%s”, “%s”, or “%s”
id: Mengharapkan “%s”, “%s”, “%s”, atau “%s”

note: TRANSLATORS: The first %s is replaced by a station name, the second %s by "entrance" or "export".
en: Station “%s” referred to by *%s but never used
id: Stasiun “%s” dimaksud pada *%s tetapi tidak pernah digunakan

note: TRANSLATORS: %s is replaced with e.g. BEGIN or .BOOK or #[
en: No matching %s
id: Tidak ada yang cocok %s

note: TRANSLATORS: *BEGIN <survey> and *END <survey> should have the same <survey> if it’s given at all
en: Survey name doesn’t match BEGIN
id: Nama survei yang tidak cocok BEGIN

note: TRANSLATORS: Used when a BEGIN command has a survey name, but the END command omits it, e.g.: *begin entrance 1 2 10.00 178 -01 *end     <--[Message given here]
en: Survey name omitted from END
id: Nama Survei yang dihilangkan dari END

note: TRANSLATORS: Heading line for .pos file.  Please try to ensure the “,”s (or at least the columns) are in the same place
en: ( Easting, Northing, Altitude )
id: ( Timur,   Utara,  Ketinggian )

note: TRANSLATORS: bpp is "Bits Per Pixel"
en: Display Depth: %d bpp
id: Tampilan Kedalaman: %d bpp

note: TRANSLATORS: appended to previous message if the display is colour
en:  (colour)
id:  (warna)

en: Expecting date, found “%s”
id: Mengharapkan tanggal, ditemukan “%s”

note: TRANSLATORS: --help output for --survey option. "this" has been added to English translation
en: only load the sub-survey with this prefix
id: hanya memuat sub-survei dengan prefiks ini

note: TRANSLATORS: --help output for aven --print option
en: print and exit (requires a 3d file)
id: cetak dan keluar (memerlukan berkas 3d)

note: TRANSLATORS: --help output for cavern --output option
en: set location for output files
id: set lokasi untuk berkas keluaran

note: TRANSLATORS: --help output for cavern --quiet option
en: only show brief summary (-qq for errors only)
id: hanya menampilkan ringkasan singkat (-qq hanya kesalahan)

note: TRANSLATORS: --help output for cavern --no-auxiliary-files option
en: do not create .err file
id: tidak membuat berkas .err

note: TRANSLATORS: --help output for cavern --warnings-are-errors option
en: turn warnings into errors
id: mengaktifkan peringatan menjadi kesalahan

note: TRANSLATORS: --help output for cavern --log option
en: log output to .log file
id: keluaran log ke berkas .log

note: TRANSLATORS: --help output for cavern --3d-version option
en: specify the 3d file format version to output
id: menentukan versi format berkas 3d pada keluaran

note: TRANSLATORS: error message given by "*units tape 0 feet" - it’s meaningless to say your tape is marked in "0 feet" (but you might measure distance by counting knots on a diving line, and tie them every "2 feet").
en: *UNITS factor must be non-zero
id: *UNITS faktor harus non-zero

en: No survey data in 3d file “%s”
id: Tidak ada data survei di berkas 3d “%s”

note: TRANSLATORS: Used in aven above the compass indicator at the lower right of the display, with a bearing below "Facing".  This indicates the direction the viewer is "facing" in. Try to keep this translation short - ideally at most 10 characters - as otherwise the compass and clino will be moved furth
en: Facing
id: Menghadap ke

note: TRANSLATORS: for the title of the About box
en: About %s
id: Tetang %s

note: TRANSLATORS: "Terrain file" being a digital model of the terrain (e.g. a grid of height values).
en: Select a terrain file to view
id: Pilih satu berkas dataran untuk melihat

en: Terrain files
id: Berkas-berkas dataran

note: TRANSLATORS: Here "survey" is a "cave map" rather than list of questions - it should be translated to the terminology that cavers using the language would use. File->Open dialog:
en: Select a survey file to view
id: Pilih berkas survei untuk melihat

note: TRANSLATORS: Survex is the name of the software, and "3d" refers to a file extension, so neither should be translated.
en: Survex 3d files
id: Berkas survex 3d

en: All files
id: Semua berkas

note: TRANSLATORS: Here "survey" is a "cave map" rather than list of questions - it should be translated to the terminology that cavers using the language would use.
en: All survey files
id: Semua berkas survei

note: TRANSLATORS: Survex is the name of the software, and "svx" refers to a file extension, so neither should be translated.
en: Survex svx files
id: Berkas Survex svx

note: TRANSLATORS: "Compass" as in Larry Fish’s cave surveying package, so should not be translated
en: Compass MAK files
id: Berkas Compass MAK

note: TRANSLATORS: "Compass" as in Larry Fish’s cave surveying package, so should not be translated
en: Compass DAT files
id: Berkas Compass DAT

note: TRANSLATORS: "Compass" as in Larry Fish’s cave surveying package, so should not be translated
en: Compass CLP files
id: Berkas Compass CLP

en: CSV files
id: Berkas CSV

en: DXF files
id: Berkas DXF

en: EPS files
id: Berkas EPS

en: GPX files
id: Berkas GPX

note: TRANSLATORS: Here "plotter" refers to a machine which draws a printout on a (usually large) sheet of paper using a pen mounted in a motorised mechanism.
en: HPGL for plotters
id: HPGL untuk plotter

en: KML files
id: Berkas KML

note: TRANSLATORS: "Compass" and "Carto" are the names of software packages, so should not be translated: http://www.fountainware.com/compass/
en: Compass PLT for use with Carto
id: Compass PLT untuk digunakan dengan Carto

note: TRANSLATORS: Survex is the name of the software, and "pos" refers to a file extension, so neither should be translated.
en: Survex pos files
id: Berkas Survex pos

en: SVG files
id: Berkas SVG

en: JSON files
id: Berkas JSON

note: TRANSLATORS: Log files from running cavern (extension .log)
en: Log files
id: Berkas log

note: TRANSLATORS: Here "survey" is a "cave map" rather than list of questions - it should be translated to the terminology that cavers using the language would use. This string is used in the about box (summarising the purpose of aven).
en: Survey visualisation tool
id: Alat visualisasi survei

note: TRANSLATORS: Summary paragraph for the GPLv2 - there are translations for some languages here: https://www.gnu.org/licenses/old-licenses/gpl-2.0-translations.html
en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public Licence as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the Licence, or (at your option) any later version.
id: Program ini merupakan perangkat lunak bebas; Anda diizinkan untuk mendistribusikan dan/atau memodifikasinya di bawah GNU General Public Licence yang diterbitkan oleh Free Software Foundation; baik versi 2 dari Lisensi, atau (dengan pilihan Anda) versi yang lebih baru.

note: TRANSLATORS: Part of diffpos --help
en: FILE1 and FILE2 can be .pos or .3d files
    THRESHOLD is the max. ignorable change along any axis in metres (default %s)
id: Berkas FILE1 dan FILE2 bisa saja .pos atau .3d
    THRESHOLD merupakan max. Perubahan dapat diketahui sepanjang sumbu dalam meter (baku %s)

note: TRANSLATORS: Used in the "colour key" for "colour by date" if there are surveys without date information.  Try to keep this fairly short.
en: Undated
id: Tidak bertanggal

note: TRANSLATORS: Used in the "colour key" for "colour by error" for surveys which aren’t part of a loop and so have no error information. Try to keep this fairly short.
en: Not in loop
id: Tidak di putaran

note: TRANSLATORS: error from: *data normal newline from to tape compass clino
en: NEWLINE can’t be the first reading
id: NEWLINE tidak bisa menjadi bacaan pertama

note: TRANSLATORS: error from: *data normal from to tape compass clino newline
en: NEWLINE can’t be the last reading
id: NEWLINE tidak bisa menjadi bacaan terakhir

note: TRANSLATORS: Error given by something like: *data normal station tape compass clino ("station" signifies interleaved data).
en: Interleaved readings, but no NEWLINE
id: Bacaan yang disisipkan, tapi tidak ada NEWLINE

note: TRANSLATORS: caused by e.g. *data diving station newline depth tape compass ("depth" needs to occur before "newline").
en: Reading “%s” must occur before NEWLINE
id: Pembacaan “%s” harus terjadi sebelum NEWLINE

note: TRANSLATORS: e.g. *data normal from to tape newline compass clino
en: NEWLINE can only be preceded by STATION, DEPTH, and COUNT
id: NEWLINE hanya dapat didahului oleh STATION, DEPTH, dan COUNT

note: TRANSLATORS: e.g. *calibrate tape compass 1 1
en: Can’t calibrate angular and length quantities together
id: Tidak dapat mengkalibrasi jumlah sudut dan panjang bersama

en: Bad *alias command
id: Perintah *alias buruk

note: TRANSLATORS: %s will be replaced by the application name ("Aven" currently)
en: %s Error Log
id: %s Kesalahan Log

note: TRANSLATORS: The text on the action button in the "Export" settings dialog
en: &Export...
id: &Ekspor...

en: &Reverse Direction
id: A&rah Sebaliknya

note: TRANSLATORS: View *looking* North
en: View &North
id: Lihat &Utara

note: TRANSLATORS: View *looking* East
en: View &East
id: Lihat &Timur

note: TRANSLATORS: View *looking* South
en: View &South
id: Lihat &Selatan

note: TRANSLATORS: View *looking* West
en: View &West
id: Lihat &Barat

en: &Plan View
id: Tam&pilan Atas

en: Ele&vation
id: Ele&vasi

en: Restore De&fault View
id: Kembali ta&mpilan Baku

note: TRANSLATORS: Used as a label for the surrounding box for the "Bearing" and "Tilt angle" fields, and the "Plan view" and "Elevation" buttons in the "what to print/export" dialog.
en: View
id: Tilik

note: TRANSLATORS: Used as a label for the surrounding box for the "survey legs" "stations" "names" etc checkboxes in the "what to print" dialog. "Elements" isn’t a good name for this but nothing better has yet come to mind!
en: Elements
id: Bagian

en: Export format
id: Ekspor format

en: %d pages (%dx%d)
id: %d halaman (%dx%d)

note: TRANSLATORS: used in the scale drop down selector in the print dialog the implicit meaning is "choose a suitable scale to fit the plot on a single page", but we need something shorter
en: One page
id: Satu halaman

en: Bearing
id: Arah

en: Station Names
id: Nama Stasiun

en: station labels
id: label stasiun

en: Crosses
id: Silang

en: station markers
id: penanda stasiun

note: TRANSLATORS: Here a "survey leg" is a set of measurements between two "survey stations".
en: Underground Survey Legs
id: Kaki Survei di Bawah tanah

en: underground survey legs
id: kaki survei di bawah tanah

en: Cross-sections
id: Potongan melintang

en: cross-sections
id: potongan melintang

en: Walls
id: Dinding

en: walls
id: dinding

note: TRANSLATORS: Label for checkbox which controls whether there's a layer in the exported file (for formats such as DXF and SVG) containing polygons for the inside of cave passages).
en: Passages
id: Lorong

en: passages
id: lorong

en: Origin in centre
id: Di tengah

en: origin in centre
id: di tengah

en: Full coordinates
id: Koordinat penuh

en: full coordinates
id: koordinat penuh

en: Clamp to ground
id: Jepit ke tanah

en: clamp to ground
id: jepit ke tanah

note: TRANSLATORS: Used in the print dialog:
en: Tilt angle
id: Sudut kemiringan

note: TRANSLATORS: used in the print dialog - controls drawing lines around each page
en: Page Borders
id: Batas halaman

note: TRANSLATORS: As in the legend on a map.  Used in the print dialog - controls drawing the box at the lower left with survey name, view angles, etc
en: Legend
id: Legenda

note: TRANSLATORS: will be used in the print dialog - check this to print blank pages (otherwise they’ll be skipped to save paper)
en: Blank Pages
id: Halaman kosong

note: TRANSLATORS: Items in the "View" menu:
en: Station &Names	Ctrl+N
id: Stasiun &Nama	Ctrl+N

note: TRANSLATORS: Toggles drawing of 3D passages
en: Passage &Tubes	Ctrl+T
id: Lorong &Pipa	Ctrl+T

note: TRANSLATORS: Toggles drawing the surface of the Earth
en: Terr&ain
id: &Lahan

en: &Crosses	Ctrl+X
id: &Silang	Ctrl+X

en: &Bounding Box	Ctrl+B
id: &Batas Kotak	Ctrl+B

note: TRANSLATORS: Here a "survey leg" is a set of measurements between two "survey stations".
en: &Underground Survey Legs	Ctrl+L
id: &Kaki Survei di bawah tanah	Ctrl+L

note: TRANSLATORS: Here a "survey leg" is a set of measurements between two "survey stations".
en: &Surface Survey Legs	Ctrl+F
id: Kaki survei perm&ukaan	Ctrl+F

en: surface survey legs
id: kaki survei permukaan

en: &Overlapping Names
id: Nama Tumpang Tindi&h

en: Co&lour by
id: &Warna menurut

en: Highlight &Entrances
id: Sorot &Mulut Gua

en: Highlight &Fixed Points
id: Sorot &Titik Tetap

en: Highlight E&xported Points
id: Sorot titik yang di&ekspor

en: Entrances
id: Mulut gua

en: entrances
id: mulut gua

en: Fixed Points
id: Titik tetap

en: fixed points
id: titik tetap

en: Exported Stations
id: Stasiun diekspor

en: exported stations
id: stasiun diekspor

en: &Perspective
id: Perspekti&f

en: Textured &Walls
id: Tekstur &Dinding

note: TRANSLATORS: Toggles OpenGL "Depth Fogging" - feel free to translate using that term instead if it gives a better translation which most users will understand.
en: Fade Distant Ob&jects
id: &Obyek Jauh Pudar

note: TRANSLATORS: Here a "survey leg" is a set of measurements between two "survey stations".
en: Smoot&hed Survey Legs
id: Merap&ikan Kaki Survei

en: Full Screen &Mode	F11
id: La&yar Penuh Mode	F11

en: Colour by &Depth
id: Warna berdasarkan &Kedalaman

en: Colour by D&ate
id: Warna berdasarkan &Tanggal

en: Colour by &Error
id: Warna menurut &Eror

en: Colour by &Horizontal Error
id: Warna menurut Eror &horisontal

en: Colour by &Vertical Error
id: Warna menurut Eror &vertikal

en: Colour by &Gradient
id: Warna menurut &Gradien

en: Colour by &Length
id: Warna menurut &Panjang

en: Colour by &Survey
id: Warna menurut &Survei

en: &Compass
id: &Kompas

en: C&linometer
id: K&linometer

note: TRANSLATORS: The "Colour Key" is the thing in aven showing which colour corresponds to which depth, date, survey closure error, etc.
en: Colour &Key
id: &Warna Kunci

en: &Scale Bar
id: &Skala Bar

en: &Reverse Sense	Ctrl+R
id: Memuta&r	Ctrl+R

note: TRANSLATORS: Please don't translate "Escape" - that's the shortcut key to use which wxWidgets needs to parse and it should then handle translating.
en: &Cancel Measuring Line	Escape
id: &Batal Mengukur Garis	Escape

en: &Indicators
id: &Indikator

en: %s: option “%s” is ambiguous
id: %s: pilihan “%s” ambigu

en: %s: option “%c%s” doesn’t allow an argument
id: %s: pilihan “%c%s” tidak mengizinkan argumen

en: %s: option “--%s” doesn’t allow an argument
id: %s: pilihan “--%s” tidak mengizinkan argumen

en: %s: option “%s” requires an argument
id: %s: opsi “%s” membutuhkan sebuah argumen

en: %s: option requires an argument -- %c
id: %s: opsi membutuhkan argumen -- %c

en: %s: unrecognized option “--%s”
id: %s: opsi tidak di-kenal “--%s”

en: %s: unrecognized option “%c%s”
id: %s: opsi tidak di-kenal “%c%s”

en: %s: invalid option -- %c
id: %s: opsi tidak-valid -- %c

en: &New Presentation
id: Presentasi &Baru

en: &Open Presentation...
id: Bu&ka Presentasi...

en: &Save Presentation
id: &Simpan Presentasi

en: Sa&ve Presentation As...
id: Si&mpan Presentasi sebagai...

note: TRANSLATORS: "Mark" as in "Mark this position"
en: &Mark
id: &Tandai

note: TRANSLATORS: "Play" as in "Play back a recording"
en: Pla&y
id: Put&ar

en: &Export as Movie...
id: &Ekspor sebagai film...

en: Export Movie
id: Ekspor Film

en: Select an output filename
id: Pilih nama berkas keluaran

en: Aven presentations
id: Presentasi Aven

note: TRANSLATORS: title of the save screenshot dialog
en: Save Screenshot
id: Simpan tangkapan layar

en: Select a presentation to open
id: Pilih presentasi untuk membuka

en: Error in format of presentation file “%s”
id: Kesalahan pada format berkas presentasi “%s”

note: TRANSLATORS: "Compass" as in Larry Fish’s cave surveying package, so probably shouldn’t be translated
en: Compass PLT files
id: Berkas Compass PLT

note: TRANSLATORS: "CMAP" is Bob Thrun’s cave surveying package, so don’t translate it.
en: CMAP XYZ files
id: Berkas CMAP XYZ

note: TRANSLATORS: title of message box
en: Modified Presentation
id: Presentasi dimodifikasi

note: TRANSLATORS: and the question in that box
en: The current presentation has been modified.  Abandon unsaved changes?
id: Presentasi saat ini telah dimodifikasi. Abaikan perubahan yang belum disimpan?

en: No matches were found.
id: Tidak ditemukan kecocokan.

note: TRANSLATORS: "Find stations" button tooltip
en: Find
id: Cari

note: TRANSLATORS: "Hide stations" button default tooltip
en: Hide
id: Tersembunyi

note: TRANSLATORS: "Hide stations" button tooltip when stations are found
en: Hide %d found stations
id: Sembunyikan %d stasiun ditemukan

en: Altitude
id: Ketinggian

note: TRANSLATORS: error if you try to drag multiple files to the aven window
en: You may only view one 3d file at a time.
id: Anda hanya dapat melihat satu berkas 3d pada satu waktu.

en: &Side Panel
id: Panel &Samping

note: TRANSLATORS: show coordinates (N = North or Northing, E = East or Easting)
en: %.2f E, %.2f N
id: %.2f T, %.2f U

note: TRANSLATORS: Used in Aven: From <stationname>: H 12.24m, Brg 234.5°
en: From %s
id: Dari %s

note: TRANSLATORS: tickable menu item in View menu. "Metric" here means metres, km, etc (rather than feet, miles, etc)
en: &Metric
id: &Metrik

note: TRANSLATORS: tickable menu item in View menu. Degrees are the angular measurement where there are 360 in a full circle.
en: &Degrees
id: &Derajat

note: TRANSLATORS: tickable menu item in View menu. Show the tilt of the survey as a percentage gradient (100% = 45 degrees = 50 grad).
en: &Percent
id: &Persen

note: TRANSLATORS: abbreviation for "miles" (unit of length, plural), used e.g.  "2 miles". If there should be a space between the number and this, include one in the translation.
en:  miles
id:  mil

note: TRANSLATORS: abbreviation for "mile" (unit of length, singular), used e.g.  "1 mile". If there should be a space between the number and this, include one in the translation.
en:  mile
id:  mil

note: TRANSLATORS: Menu item which turns off the "north arrow" in aven.
en: &Hide Compass
id: &Sembunyikan Kompas

note: TRANSLATORS: Menu item which turns off the tilt indicator in aven.
en: &Hide Clino
id: &Sembunyikan Klino

note: TRANSLATORS: Menu item which turns off the scale bar in aven.
en: &Hide scale bar
id: &Sembunyikan bar skala

note: TRANSLATORS: Menu item which turns off the colour key. The "Colour Key" is the thing in aven showing which colour corresponds to which depth, date, survey closure error, etc.
en: &Hide colour key
id: &Sembunyikan kunci warna

note: TRANSLATORS: labels for tabbed side panel this is for the tab with the tree hierarchy of survey station names
en: Surveys
id: Survei

en: Presentation
id: Presentasi

note: TRANSLATORS: In aven's survey tree, right-clicking on the root gives a pop-up menu and this is an option (but only enabled if the view is restricted to a subsurvey). It reloads the current survey file with the who survey visible.
en: Show all
id: Tampilkan semua

note: TRANSLATORS: In aven's survey tree, right-clicking on a survey name gives a pop-up menu and this is an option.  It reloads the current survey file with the view restricted to the survey clicked upon.
en: Hide others
id: Sembunyikan yang lainnya

en: Easting
id: Arah timur

en: Northing
id: Arah Utara

note: TRANSLATORS: Aven menu items.  An “&” goes before the letter of any accelerator key. The string "\t" separates the menu text and any accelerator key. "File" menu.  The accelerators must be different within this group. c.f. 201, 380, 381.
en: &Open...	Ctrl+O
id: &Buka...	Ctrl+O

note: TRANSLATORS: Open a "Terrain file" - i.e. a digital model of the terrain.
en: Open &Terrain...
id: Buka &Dataran...

en: Show &Log
id: Tampilkan &Log

en: &Print...	Ctrl+P
id: &Cetak...	Ctrl+P

en: P&age Setup...
id: &Tata Halaman...

note: TRANSLATORS: In the "File" menu - c.f. n:191
en: E&xtended Elevation...
id: Elevasi Di&perpanjang...

en: &Export as...
id: &Ekpor sebagai...

note: TRANSLATORS: Title of file dialog to choose name and type of exported file.
en: Export as:
id: Ekspor sebagai:

note: TRANSLATORS: Title of the export dialog
en: Export
id: Ekspor

note: TRANSLATORS: for about box:
en: System Information:
id: Informasi Sistem:

note: TRANSLATORS: Title of the print preview dialog
en: Print Preview
id: Pratilik Cetak

note: TRANSLATORS: Title of the print dialog
en: Print
id: Cetak

en: &Print...
id: &Cetak...

note: TRANSLATORS: Here a "survey leg" is a set of measurements between two "survey stations".
en: Sur&face Survey Legs
id: Kaki Survei Per&mukaan

note: TRANSLATORS: Note after "Scale" field in dialog to edit a waypoint in a presentation.
en:  (unused in perspective view)
id:  (tidak digunakan dalam tampak perspektif)

note: TRANSLATORS: Field label in dialog to edit a waypoint in a presentation.
en: Time:
id: Waktu:

note: TRANSLATORS: units+info after time field in dialog to edit a waypoint in a presentation.
en:  secs (0 = auto; *6 = 6 times auto)
id:  detik (0 = otomatis; *6 = 6 waktu otomatis)

note: TRANSLATORS: %s will be replaced with "Aven" currently (and perhaps by "Survex" or other things in future).
en: This version of %s requires OpenGL to work, but it isn’t available.
id: Versi %s membutuhkan OpenGL untuk bekerja, tetapi tidak tersedia.

en: Separator in survey name
id: Separator pada nama survei

note: TRANSLATORS: Used in place of the station name when talking about an anonymous station.
en: anonymous station
id: stasiun anonim

en: Can't have a leg between two anonymous stations
id: Tidak bisa memiliki kaki antara dua stasiun anonim

en: Spla&y Legs
id: Kaki Leba&r

en: splay legs
id: kaki lebar

note: TRANSLATORS: Item in the "Splay Legs" and "Duplicate Legs" submenus - if this is selected, such legs are not shown.
en: &Hide
id: &Sembunyikan

note: TRANSLATORS: Item in the "Splay Legs" and "Duplicate Legs" submenus - if this is selected, aven will show such legs with less bright colours.
en: &Fade
id: &Pudar

note: TRANSLATORS: Item in the "Splay Legs" and "Duplicate Legs" submenus - if this is selected, such legs are shown the same as other legs.
en: &Show
id: &Tampilkan

en: Reading in data - please wait…
id: Pembacaan data - mohon tunggu…

note: TRANSLATORS: for extend: the user specified breaking a loop or changing extend direction at this station, but we didn’t find it in the 3d file
en: Failed to find station %s
id: Gagal menemukan stasiun %s

note: TRANSLATORS: for extend: the user specified breaking a loop or changing extend direction at this leg, but we didn’t find it in the 3d file
en: Failed to find leg %s → %s
id: Gagal menemukan kaki %s → %s

note: TRANSLATORS: for extend: "extend" is starting to produce an extended elevation from station %s
en: Starting from station %s
id: Mulai dari stasiun %s

note: TRANSLATORS: for extend:
en: Extending to the left from station %s
id: Membentang ke kiri dari stasiun %s

note: TRANSLATORS: for extend:
en: Extending to the right from station %s
id: Membentang ke kanan dari stasiun %s

note: TRANSLATORS: for extend:
en: Extending to the left from leg %s → %s
id: Membentang ke kiri dari kaki %s → %s

note: TRANSLATORS: for extend:
en: Extending to the right from leg %s → %s
id: Membentang ke kanan dari kaki %s → %s

note: TRANSLATORS: for extend:
en: Breaking survey loop at station %s
id: Mematahkan putaran survei pada stasiun %s

note: TRANSLATORS: for extend:
en: Breaking survey loop at leg %s → %s
id: Mematahkan putaran survei kaki kaki %s → %s

note: TRANSLATORS: for extend:
en: Swapping extend direction from station %s
id: Menukar arah diperluas dari stasiun %s

note: TRANSLATORS: for extend:
en: Swapping extend direction from leg %s → %s
id: Menukar arah diperluas dari kaki %s → %s

note: TRANSLATORS: for extend:
en: Applying specfile: “%s”
id: Menerapkan berkas spesifikasi: “%s”

note: TRANSLATORS: for extend: Used to tell the user that a file is being written - %s is the filename
en: Writing %s…
id: Menulis %s…

note: TRANSLATORS: --help output for sorterr --horizontal option
en: sort by horizontal error factor
id: urutkan berdasarkan faktor kesalahan horisontal

note: TRANSLATORS: --help output for sorterr --vertical option
en: sort by vertical error factor
id: urutkan berdasarkan faktor kesalahan vertikal

note: TRANSLATORS: --help output for sorterr --percentage option
en: sort by percentage error
id: urutkan berdasarkan presentase kesalahan

note: TRANSLATORS: --help output for sorterr --per-leg option
en: sort by error per leg
id: urutkan berdasarkan kesalahan per kaki

note: TRANSLATORS: --help output for sorterr --replace option
en: replace .err file with re-sorted version
id: ganti berkas .err dengan versi dipulihkan

en: Couldn’t parse .err file
id: Tidak dapat mengurai berkas .err

note: TRANSLATORS: for diffpos:
en: Moved by (%3.2f,%3.2f,%3.2f): %s
id: Dipindahkan oleh (%3.2f,%3.2f,%3.2f): %s

note: TRANSLATORS: for diffpos:
en: Added: %s
id: Ditambahkan: %s

note: TRANSLATORS: for diffpos:
en: Deleted: %s
id: Dihapus: %s

note: TRANSLATORS: The first of two warnings given when a survey which has already been completed is reentered.  This example file crawl.svx: *begin crawl     ; <- second warning here 1 2 9.45 234 -01 *end crawl *begin crawl     ; <- first warning here 2 3 7.67 223 -03 Would lead to: crawl.svx:4:8: warnin
en: Reentering an existing survey is deprecated
id: Memasukkan kembali survei yang ada sudah ditinggalkan

note: TRANSLATORS: The second of two warnings given when a survey which has already been completed is reentered.  This example file crawl.svx: *begin crawl     ; <- second warning here 1 2 9.45 234 -01 *end crawl *begin crawl     ; <- first warning here 2 3 7.67 223 -03 Would lead to: crawl.svx:4:8: warni
en: Originally entered here
id: Aslinya dimasukkan di sini

note: TRANSLATORS: Use of the ROOT character (which is "\" by default) is deprecated, so this error would be generated by: *equate \foo.7 1 If you're unsure what "deprecated" means, see: https://en.wikipedia.org/wiki/Deprecation
en: ROOT is deprecated
id: ROOT sudah ditinggalkan

note: TRANSLATORS: --help output for dump3d --rewind option
en: rewind file and read it a second time
id: memutar mundur berkas dan membacanya untuk kedua kalinya

en: show survey date information (if present)
id: Menampilkan informasi tanggal survei (jika ada)

en: Failed to initialise input coordinate system “%s”
id: Gagal menginisialisasi masukan sistem koordinat “%s”

en: Failed to initialise output coordinate system “%s”
id: Gagal menginisialisasi keluaran sistem koordinat “%s”

en: generate grid (default %sm)
id: menghasilkan grid (baku %sm)

en: station labels text height (default %s)
id: station labels text height (baku %s)

en: station marker size (default %s)
id: Ukuran penanda stasiun (baku %s)

en: produce Survex 3d output
id: menghasilkan keluaran Survex 3d

en: produce CSV output
id: menghasilkan keluaran CSV

en: produce DXF output
id: menghasilkan keluaran DXF

en: produce EPS output
id: menghasilkan keluaran EPS

en: produce GPX output
id: menghasilkan keluaran GPX

en: produce HPGL output
id: menghasilkan keluaran HPGL

en: produce JSON output
id: menghasilkan keluaran JSON

en: produce KML output
id: menghasilkan keluaran KML

note: TRANSLATORS: "Compass" and "Carto" are the names of software packages, so should not be translated.
en: produce Compass PLT output for Carto
id: menghasilkan keluaran Compass PLT untuk Carto

en: produce Survex POS output
id: menghasilkan keluaran Survex POS

en: produce SVG output
id: menghasilkan keluaran SVG
