survex - en to pt_BR translation catalogue (338 entries)

note: TRANSLATORS: Aven menu titles.  An “&” goes before the letter of any accelerator key.  The accelerators must be different within this group
en: &File
pt_BR: &Arquivo

en: &Rotation
pt_BR: &Rotação

en: &Orientation
pt_BR: &Orientação

en: &View
pt_BR: &Visualisar

en: &Controls
pt_BR: &Controles

en: &Help
pt_BR: A&juda

note: TRANSLATORS: "Presentation" in the sense of a talk with a slideshow - the items in this menu allow the user to animate between preset views.
en: &Presentation
pt_BR: A&presentação

note: TRANSLATORS: as in: Usage: cavern …
en: Usage
pt_BR: Uso

en: Out of memory
pt_BR: Memória insuficiente

note: TRANSLATORS: "%lu" is a placeholder for the number of bytes which Survex was trying to allocate space for.
en: Out of memory (couldn’t find %lu bytes).
pt_BR: Memória insuficiente (são necesssários mais %lu bytes).

note: TRANSLATORS: Feel free to translate as "or newer" instead of "or greater" if that gives a more natural translation.  It's technically not quite right when there are parallel active release series (e.g. Survex 1.0.40 was released *after* 1.2.0), but this seems unlikely to confuse users.  "Survex" is 
en: Survex version %s or greater required to process this survey data.
pt_BR: Para processar estes dados é necessária a versão %s (ou posterior) do Survex.

note: TRANSLATORS: Indicates a informational message e.g.: "spoon.svx:12: info: Declination: [...]"
en: info
pt_BR: informação

note: TRANSLATORS: Indicates a warning message e.g.: "spoon.svx:12: warning: *prefix is deprecated"
en: warning
pt_BR: aviso

note: TRANSLATORS: Indicates an error message e.g.: "spoon.svx:13:4: error: Field may not be omitted"
en: error
pt_BR: erro

note: TRANSLATORS: %s is replaced by the filename of the parent file, and %u by the line number in that file.  Your translation should also contain %s:%u so that automatic parsing of error messages to determine the file and line number still works.
en: In file included from %s:%u:
pt_BR: No arquivo incluído em %s:%u:

note: TRANSLATORS: If you're unsure what "deprecated" means, see: https://en.wikipedia.org/wiki/Deprecation
en: *prefix is deprecated - use *begin and *end instead
pt_BR: *prefix descontinuado - use *begin e *end em seu lugar

note: TRANSLATORS: Here "station" is a survey station, not a train station.
en: Character “%c” not allowed in station name (use *SET NAMES to set allowed characters)
pt_BR: Caractere “%c” não permitido em nome de base (use *SET NAMES para configurar os caracteres permitidos)

en: Field may not be omitted
pt_BR: Campo não pode ser omitido

en: Expecting numeric field, found “%s”
pt_BR: Esperava valor numérico, encontrei “%s”

en: Found “%s”, expecting “PRESERVE”, “TOUPPER”, or “TOLOWER”
pt_BR: Encontrado “%s”, quando era esperado “PRESERVE”, “TOUPPER” ou “TOLOWER”

en: Bug in program detected! Please report this to the authors
pt_BR: Erro no programa! Por favor, comunique aos autores

en: Unknown command “%s”
pt_BR: Comando desconhecido “%s”

note: TRANSLATORS: Here "station" is a survey station, not a train station.
en: Station “%s” equated to itself
pt_BR: Base “%s” igualada a ela mesma

note: TRANSLATORS: Here "legs" are survey legs, i.e. measurements between survey stations.
en: Compass reading may not be omitted except on plumbed legs
pt_BR: Azimute não pode ser omitido exceto em visadas em prumo

en: Tape reading may not be omitted
pt_BR: Distância não pode ser omitido

en: End of line not blank
pt_BR: Final da linha não está em branco

en: There were %d warning(s).
pt_BR: Há %d alerta(s).

note: TRANSLATORS: %s is replaced by the command we attempted to run.
en: Couldn’t run external command: “%s”
pt_BR: A execução do comando “%s” falhou

en: Error reading file
pt_BR: Erro ao ler o arquivo

en: Too many errors - giving up
pt_BR: Hà muitos erros - desistindo

note: TRANSLATORS: If you're unsure what "deprecated" means, see: https://en.wikipedia.org/wiki/Deprecation
en: *DEFAULT is deprecated - use *CALIBRATE/DATA/SD/UNITS with argument DEFAULT instead
pt_BR: *DEFAULT decontinuado - use *CALIBRATE/DATA/SD/UNITS com argumento DEFAULT em seu lugar

note: TRANSLATORS: A "plumbed leg" is one measured using a plumbline (a weight on a string).  So the problem here is that the leg is vertical, so a compass reading has no meaning!
en: Compass reading given on plumbed leg
pt_BR: Azimute fornecido numa visada vertical

note: TRANSLATORS: %s and %s are replaced with e.g. BEGIN and END or END and BEGIN or #[ and #]
en: %s with no matching %s in this file
pt_BR: %s sem o %s correspondente neste arquivo

note: TRANSLATORS: A station must be exported out of each level it is in, so this would give "Station “\outer.inner.1” not exported from survey “\outer”)": *equate entrance outer.inner.1 *begin outer *begin inner *export 1 1 2 1.23 045 -6 *end inner *end outer Here "survey" is a "cave map" rather than lis
en: Station “%s” not exported from survey “%s”
pt_BR: Base “%s” não exportada da topo “%s”

note: TRANSLATORS: Here "station" is a survey station, not a train station. Here "survey" is a "cave map" rather than list of questions - it should be translated to the terminology that cavers using the language would use.
en: “%s” can’t be both a station and a survey
pt_BR: “%s” não pode ser nome de base e de topografia ao mesmo tempo

note: TRANSLATORS: Here "station" is a survey station, not a train station.
en: Expecting station name
pt_BR: Esperava um nome de base

en: Found “%s”, expecting “EQUATES”, “EXPORTS”, or “PLUMBS”
pt_BR: Encontrado “%s” quando “EQUATES”, “EXPORTS” ou “PLUMBS” era esperado

en: Found “%s”, expecting “ON” or “OFF”
pt_BR: Encontrado “%s” quando “ON” ou “OFF” eram esperados

note: TRANSLATORS: EQUATE is a command name, so shouldn’t be translated. Here "station" is a survey station, not a train station.
en: Only one station in EQUATE command
pt_BR: Apenas uma base para o comando EQUATE

note: TRANSLATORS: A "quantity" is something measured like "LENGTH", "BEARING", "ALTITUDE", etc.
en: Unknown quantity “%s”
pt_BR: Tipo de quantidade “%s” desconhecida

en: Unknown units “%s”
pt_BR: Unidade “%s” desconhecida

note: TRANSLATORS: Note: In English you talk about the *units* of a single measurement, but the correct term in other languages may be singular.
en: Invalid units “%s” for quantity
pt_BR: Unidade “%s” inválida para tipo de quantidade

en: Unknown instrument “%s”
pt_BR: Instrumento “%s” desconhecido

note: TRANSLATORS: DECLINATION is a built-in keyword, so best not to translate
en: Scale factor must be 1.0 for DECLINATION
pt_BR: Fator de escala tem que ser 1.0 para comando DECLINATION

note: TRANSLATORS: If the scale factor for an instrument is zero, then any reading would be mapped to zero, which doesn't make sense.
en: Scale factor must be non-zero
pt_BR: Fator de escala não pode ser zero

en: Unknown setting “%s”
pt_BR: Configuração “%s” desconhecida

en: Unknown character class “%s”
pt_BR: Classe de caracteres desconhecida: “%s”

en: No survey data
pt_BR: Nenhum dado topográfico

en: Filename “%s” refers to directory
pt_BR: Nome de arquivo “%s” referencia diretório ao invés de arquivo

note: TRANSLATORS: At the end of processing (or if a *SOLVE command is used) cavern will issue this warning if there are any sections of the survey network which are hanging.
en: Survey not all connected to fixed stations
pt_BR: Topografia não completamente conectada a bases posicionadas

en: Station already fixed or equated to a fixed point
pt_BR: Base já posicionada ou com correspondência a uma base posicionada

en: Failed to open output file “%s”
pt_BR: Não foi possível abrir arquivo de saída “%s”

en: Standard deviation must be positive
pt_BR: Desvio-padrão deve ser positivo

note: TRANSLATORS: Here a "survey leg" is a set of measurements between two "survey stations". %s is replaced by the name of the station.
en: Survey leg with same station (“%s”) at both ends - typing error?
pt_BR: Visada com mesma base em ambas as pontas (“%s”) - erro de digitação?

note: TRANSLATORS: %.f%s will be replaced with a right angle in the units currently in use, e.g. "90°" or "100ᵍ".  And "absolute value" means the reading ignoring the sign (so it might be < -90° or > 90°.
en: Clino reading over %.f%s (absolute value)
pt_BR: Inclinação maior que %.f%s em valor absoluto

en: Tried to equate two non-equal fixed stations: “%s” and “%s”
pt_BR: Tentativa de igualar duas bases posicionadas em coordenadas diferentes: “%s” e “%s”

note: TRANSLATORS: "equal" as in: *fix a 1 2 3 *fix b 1 2 3 *equate a b
en: Equating two equal fixed points: “%s” and “%s”
pt_BR: Igualando duas bases posicionadas nas mesmas coordenadas: “%s” e “%s”

note: TRANSLATORS: " *fix a " gives this message:
en: FIX command with no coordinates - fixing at (0,0,0)
pt_BR: Comando FIX sem coordenadas - atribuindo (0,0,0)

note: TRANSLATORS: *fix a 1 2 3 / *fix a 1 2 3
en: Station already fixed at the same coordinates
pt_BR: Base já posicionada nessas coordenadas

note: TRANSLATORS: The *EXPORT command is only valid just after *BEGIN <SURVEY>, so this would generate this error: *begin fred 1 2 1.23 045 -6 *export 2 *end fred
en: *EXPORT must immediately follow “*BEGIN <SURVEY>”
pt_BR: *EXPORT deve estar logo após um “*BEGIN <TOPO>”

en: Invalid year (< 1900 or > 2078)
pt_BR: Ano inválido (< 1900 or > 2078)

note: TRANSLATORS: Suspicious means something like 410 degrees or -20 degrees
en: Suspicious compass reading
pt_BR: Azimute suspeito

en: Negative tape reading
pt_BR: Distância negativa

en: Same station fixed twice with no coordinates
pt_BR: Mesma base posicionada duas vezes sem coordenadas

note: TRANSLATORS: This means that the data fed in said this. It could be a gross error (e.g. the decimal point is missing from the depth gauge reading) or it could just be due to random error on a near vertical leg
en: Tape reading is less than change in depth
pt_BR: Distância menor que mudança de profundidade

note: TRANSLATORS: a data "style" is something like NORMAL, DIVING, etc. a "reading" is one of FROM, TO, TAPE, COMPASS, CLINO for NORMAL style.  Neither "style" nor "reading" is a keyword in the program. This error complains about a "DEPTH" gauge reading in "NORMAL" style, for example.
en: Reading “%s” not allowed in data style “%s”
pt_BR: Campo “%s” não é permitido em tipo de visada “%s”

note: TRANSLATORS: i.e. not enough readings for the style.
en: Too few readings for data style “%s”
pt_BR: Faltam campos necessários ao tipo de visada “%s”

note: TRANSLATORS: e.g. trying to refer to an invalid FNORD data style
en: Data style “%s” unknown
pt_BR: Tipo de visada “%s” desconhecido

note: TRANSLATORS: Here "station" is a survey station, not a train station. Exporting a station twice gives this error: *begin example *export 1 1 2 1.24 045 -6 *end example
en: Station “%s” already exported
pt_BR: Base “%s” já foi exportada

note: TRANSLATORS: complains about a situation like trying to define two from stations per leg
en: Duplicate reading “%s”
pt_BR: Campo “%s” duplicado

en: FLAG “%s” unknown
pt_BR: FLAG “%s” com problemas

en: Missing "
pt_BR: Falta "

note: TRANSLATORS: Here "station" is a survey station, not a train station.
en: The following survey stations are not attached to a fixed point:
pt_BR: As seguintes bases não estão conectadas a uma base posicionada:

en: Survey has no fixed points. Therefore I’ve fixed %s at (0,0,0)
pt_BR: Topografia sem bases posicionadas. Assim %s foi posicionada em (0,0,0)

note: TRANSLATORS: fixed survey station that is not part of any survey
en: Unused fixed point “%s”
pt_BR: Base posicionada não usada “%s”

en: Solving %d simultaneous equations
pt_BR: Resolvendo sistema de %d equações

note: TRANSLATORS: This is an error from the *DATA command.  It means that a reading (which will appear where %s is isn't valid as the list of readings has already included the same reading, or an equivalent one (e.g. you can't have both DEPTH and DEPTHCHANGE together).
en: Reading “%s” duplicates previous reading(s)
pt_BR: Valor “%s” duplica valor(es) anterior(es)

en: Solving one equation
pt_BR: Resolvendo uma equação

en: Negative adjusted tape reading
pt_BR: Distância ajustada negativa

en: Date is in the future!
pt_BR: Data está no futuro!

en: End of date range is before the start
pt_BR: Data final do intervalo ocorre antes da data inicial

note: TRANSLATORS: e.g. the user specifies a passage cross-section at station "entrance.27", but there is no station "entrance.27" in the centre-line.
en: Cross section specified at non-existent station “%s”
pt_BR: Especificada secção cruzada numa base “%s” inexistente

note: TRANSLATORS: In data with backsights, the user has tried to give a plumb for the foresight and a clino reading for the backsight, or something similar.
en: CLINO and BACKCLINO readings must be of the same type
pt_BR: Valores de CLINO e BACKCLINO têm que ser do mesmo tipo

en: Invalid month
pt_BR: Mês inválido

note: TRANSLATORS: e.g. 31st of April, or 32nd of any month
en: Invalid day of the month
pt_BR: Dia inválido

en: Expecting survey name
pt_BR: Esperando nome de topografia

en: Couldn’t open file “%s”
pt_BR: Impossível abrir arquivo “%s”

en: Couldn’t write file “%s”
pt_BR: Não foi possível gravar o arquivo “%s”

en: Failed to create temporary file
pt_BR: Não foi possível criar um arquivo temporário

note: TRANSLATORS: If you're unsure what "deprecated" means, see: https://en.wikipedia.org/wiki/Deprecation
en: Further uses of this deprecated feature will not be reported
pt_BR: Futuros usos deste recurso desaconselhado não serão reportados

note: TRANSLATORS: %s is replaced by the amount the readings disagree by, e.g. "2.5°" or "3ᵍ".
en: COMPASS reading and BACKCOMPASS reading disagree by %s
pt_BR: Ângulos de COMPASS e BACKCOMPASS diferem em %s

note: TRANSLATORS: %s is replaced by the amount the readings disagree by, e.g. "2.5°" or "3ᵍ".
en: CLINO reading and BACKCLINO reading disagree by %s
pt_BR: Ângulos de CLINO e BACKCLINO diferem em %s

en: “*data %s %c …” is deprecated - use “*data %s …” instead
pt_BR: “*data %s %c …” obsoleto - use “*data %s …” no lugar

note: TRANSLATORS: Perhaps the user tried to load a different type of file as a Survex .3d file, or the .3d file was corrupted.
en: Bad 3d image file “%s”
pt_BR: Arquivo de imagem 3d “%s” com problemas

note: TRANSLATORS: used a processed survey with no processing date/time info
en: Date and time not available.
pt_BR: Data e hora não disponível.

en: Error reading from file “%s”
pt_BR: Erro lendo arquivo “%s”

en: Error writing to file “%s”
pt_BR: Erro escrevendo no arquivo “%s”

en: Error writing to file
pt_BR: Erro escrevendo em arquivo

en: There were %d warning(s) and %d error(s) - no output files produced.
pt_BR: Há %d alerta(s) e %d erro(s) - nenhum arquivo de saída criado

en: File “%s” has a newer format than this program can understand
pt_BR: Arquivo “%s” tem um formato mais novo do que este programa consegue entender

en: North
pt_BR: Norte

note: TRANSLATORS: "Elevation on" 020 <-> 200 degrees
en: Elevation on
pt_BR: Perfil em

en: P&lan view
pt_BR: &Planta

en: &Elevation
pt_BR: Pe&rfil

note: TRANSLATORS: Label used for "clino" in Aven when the view is neither from directly above nor from directly below.  It is also used in the dialog for editing a marked position in a presentation. Try to keep this translation short - ideally at most 10 characters - as otherwise the compass and clino wi
en: Elevation
pt_BR: Perfil

note: TRANSLATORS: Label used for "clino" in Aven when the view is from directly above. Try to keep this translation short - ideally at most 10 characters - as otherwise the compass and clino will be moved further apart to make room. */
en: Plan
pt_BR: Planta

en: Calculating statistics
pt_BR: Calculando estatísticas

en: Expecting string field
pt_BR: Esperando cadeia de caracteres

en: too few arguments
pt_BR: número de argumentos insuficiente

en: too many arguments
pt_BR: número de argumentos excessivo

en: FILE
pt_BR: ARQUIVO

note: TRANSLATORS: In French, Eric chose to use the terminology used by toporobot: "sequence" for the English "traverse", which makes sense (although toporobot actually uses this term to mean something more specific).  Feel free to follow this lead if you can't think of a better term - these messages most
en: Removing trailing traverses
pt_BR: Removendo seqüências de ponta

note: TRANSLATORS: In French, Eric chose to use the terminology used by toporobot: "sequence" for the English "traverse", which makes sense (although toporobot actually uses this term to mean something more specific).  Feel free to follow this lead if you can't think of a better term - these messages most
en: Concatenating traverses
pt_BR: Concatenando seqüências

note: TRANSLATORS: In French, Eric chose to use the terminology used by toporobot: "sequence" for the English "traverse", which makes sense (although toporobot actually uses this term to mean something more specific).  Feel free to follow this lead if you can't think of a better term - these messages most
en: Calculating traverses
pt_BR: Calculando seqüências

note: TRANSLATORS: In French, Eric chose to use the terminology used by toporobot: "sequence" for the English "traverse", which makes sense (although toporobot actually uses this term to mean something more specific).  Feel free to follow this lead if you can't think of a better term - these messages most
en: Calculating trailing traverses
pt_BR: Calculando seqüências de ponta

en: Simplifying network
pt_BR: Simplificando rede de visadas

en: Calculating network
pt_BR: Calculando rede de visadas

en: Found “%s”, expecting “F” or “B”
pt_BR: Encontrado “%s” quando “F” ou “B” eram esperados

en: Total length of survey legs = %7.2f%s (%7.2f%s adjusted)
pt_BR: Desenvolvimento linear das visadas = %7.2f%s (%7.2f%s corrigidos)

en: Total plan length of survey legs = %7.2f%s
pt_BR: Desenvolvimento horizontal das visadas = %7.2f%s

en: Total vertical length of survey legs = %7.2f%s
pt_BR: Desenvolvimento vertical das visadas = %7.2f%s

note: TRANSLATORS: numbers are altitudes of highest and lowest stations
en: Vertical range = %4.2f%s (from %s at %4.2f%s to %s at %4.2f%s)
pt_BR: Desnível = %4.2f%s (de %s a %4.2f%s a %s a %4.2f%s)

note: TRANSLATORS: c.f. previous message
en: North-South range = %4.2f%s (from %s at %4.2f%s to %s at %4.2f%s)
pt_BR: Extensão Norte-Sul = %4.2f%s (de %s a %4.2f%s a %s a %4.2f%s)

note: TRANSLATORS: c.f. previous two messages
en: East-West range = %4.2f%s (from %s at %4.2f%s to %s at %4.2f%s)
pt_BR: Extensão Leste-Oeste = %4.2f%s (de %s a %4.2f%s a %s a %4.2f%s)

en: There is 1 loop.
pt_BR: Há 1 loop.

en: There are %ld loops.
pt_BR: Há %ld loops.

en: CPU time used %5.2fs
pt_BR: Tempo de CPU gasto %5.2fs

en: Time used %5.2fs
pt_BR: Tempo gasto %5.2fs

en: Time used unavailable
pt_BR: Tempo gasto não disponível

en: Time used %5.2fs (%5.2fs CPU time)
pt_BR: Tempo gasto %5.2fs (tempo de CPU %5.2fs)

en: Original length %6.2fm (%3d legs), moved %6.2fm (%5.2fm/leg).
pt_BR: Desenvolvimento Original %6.2fm (%3d visadas), deslocado %6.2fm (%5.2fm/visada).

en: Error %6.2f%%
pt_BR: Erro %6.2f%%

note: TRANSLATORS: Here N/A means "Not Applicable" -- it means the traverse has zero length, so error per metre is meaningless. There should be 4 spaces between "Error" and "N/A" so that it lines up with the numbers in the message above.
en: Error    N/A
pt_BR: Erro    N/A

note: TRANSLATORS: description of --help option
en: display this help and exit
pt_BR: exibir esta mensagem e sair

note: TRANSLATORS: description of --version option
en: output version information and exit
pt_BR: exibir número de versão e sair

note: TRANSLATORS: in command line usage messages e.g. Usage: cavern [OPTION]…
en: OPTION
pt_BR: OPÇÃO

en: Scale
pt_BR: Escala

en: Try “%s --help” for more information.
pt_BR: Tente “%s --help” para maiores informações.

note: TRANSLATORS: This is used on printouts of extended elevations.
en: Extended elevation
pt_BR: Perfil retificado

en: Survey contains 1 survey station,
pt_BR: Topografia contém somente uma base,

en: Survey contains %ld survey stations,
pt_BR: Topografia contém %ld bases,

en:  joined by 1 leg.
pt_BR:  unidas por uma única visada.

en:  joined by %ld legs.
pt_BR:  unidas por %ld visadas.

note: TRANSLATORS: node/nodes as in:  "Survey has 1 2-node and 2 3-nodes."
en: node
pt_BR: nodo

note: TRANSLATORS: node/nodes as in:  "Survey has 1 2-node and 2 3-nodes."
en: nodes
pt_BR: nodos

note: TRANSLATORS: "Connected component" in the graph theory sense - it means there are %ld bits of survey with no connections between them. This message is only used if there are more than 1.
en: Survey has %ld connected components.
pt_BR: Topografia tem %ld componentes interligados.

note: TRANSLATORS: Label for button in aven’s cavern log window which allows the user to save the log to a file.
en: &Save Log
pt_BR: &Guardar Registro

note: TRANSLATORS: Label for button in aven’s cavern log window which causes the survey data to be reprocessed.
en: &Reprocess
pt_BR: &Reprocesssar

en: numeric argument “%s” out of range
pt_BR: argumento numérico “%s” fora dos limites

en: argument “%s” not an integer
pt_BR: argumento “%s” não é um número inteiro

en: argument “%s” not a number
pt_BR: argumento “%s” não é um número

en: Expecting “%s”
pt_BR: “%s” era esperado

en: Expecting “%s” or “%s”
pt_BR: “%s” ou “%s” eram esperados

en: Expecting “%s”, “%s”, or “%s”
pt_BR: “%s”, “%s” ou “%s” eram esperados

en: Expecting “%s”, “%s”, “%s”, or “%s”
pt_BR: “%s”, “%s”, “%s” ou “%s” eram esperados

note: TRANSLATORS: The first %s is replaced by a station name, the second %s by "entrance" or "export".
en: Station “%s” referred to by *%s but never used
pt_BR: Base “%s” referenciada por *%s mas nunca usada

note: TRANSLATORS: %s is replaced with e.g. BEGIN or .BOOK or #[
en: No matching %s
pt_BR: Não há %s correspondente

note: TRANSLATORS: Heading line for .pos file.  Please try to ensure the “,”s (or at least the columns) are in the same place
en: ( Easting, Northing, Altitude )
pt_BR: ( Leste,   Norte,    Altura   )

note: TRANSLATORS: bpp is "Bits Per Pixel"
en: Display Depth: %d bpp
pt_BR: Profundidade: %d bpp

note: TRANSLATORS: appended to previous message if the display is colour
en:  (colour)
pt_BR:  (cor)

en: Expecting date, found “%s”
pt_BR: Esperando data, encontrado “%s”

note: TRANSLATORS: error message given by "*units tape 0 feet" - it’s meaningless to say your tape is marked in "0 feet" (but you might measure distance by counting knots on a diving line, and tie them every "2 feet").
en: *UNITS factor must be non-zero
pt_BR: Fator em *UNITS não pode ser zero

en: No survey data in 3d file “%s”
pt_BR: Não há dados de topografia no arquivo 3d “%s”

note: TRANSLATORS: Used in aven above the compass indicator at the lower right of the display, with a bearing below "Facing".  This indicates the direction the viewer is "facing" in. Try to keep this translation short - ideally at most 10 characters - as otherwise the compass and clino will be moved furth
en: Facing
pt_BR: Olhando para

note: TRANSLATORS: for the title of the About box
en: About %s
pt_BR: Sobre %s

note: TRANSLATORS: "Terrain file" being a digital model of the terrain (e.g. a grid of height values).
en: Select a terrain file to view
pt_BR: Escolha um arquivo de relevo de superfície para examinar

en: Terrain files
pt_BR: Arquivos de relevo de superfície

note: TRANSLATORS: Survex is the name of the software, and "3d" refers to a file extension, so neither should be translated.
en: Survex 3d files
pt_BR: Arquivos 3d do Survex

en: All files
pt_BR: Todos os arquivos

note: TRANSLATORS: "Compass" as in Larry Fish’s cave surveying package, so should not be translated
en: Compass MAK files
pt_BR: Arquivos MAK do Compass

note: TRANSLATORS: "Compass" as in Larry Fish’s cave surveying package, so should not be translated
en: Compass DAT files
pt_BR: Arquivos DAT do Compass

note: TRANSLATORS: "Compass" as in Larry Fish’s cave surveying package, so should not be translated
en: Compass CLP files
pt_BR: Arquivos CLP do Compass

en: CSV files
pt_BR: Arquivos CSV

en: DXF files
pt_BR: Arquivos DXF

en: EPS files
pt_BR: Arquivos EPS

en: GPX files
pt_BR: Arquivos GPX

en: KML files
pt_BR: Arquivos KML

note: TRANSLATORS: Survex is the name of the software, and "pos" refers to a file extension, so neither should be translated.
en: Survex pos files
pt_BR: Arquivos Survex pos

en: SVG files
pt_BR: Arquivos SVG

en: JSON files
pt_BR: Arquivos JSON

note: TRANSLATORS: Log files from running cavern (extension .log)
en: Log files
pt_BR: Arquivos de registro

note: TRANSLATORS: Here "survey" is a "cave map" rather than list of questions - it should be translated to the terminology that cavers using the language would use. This string is used in the about box (summarising the purpose of aven).
en: Survey visualisation tool
pt_BR: Ferramenta de visualização de Levantamento topográfico

note: TRANSLATORS: Summary paragraph for the GPLv2 - there are translations for some languages here: https://www.gnu.org/licenses/old-licenses/gpl-2.0-translations.html
en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public Licence as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the Licence, or (at your option) any later version.
pt_BR: Este programa é um software de livre distribuição, que pode ser copiado e distribuído sob os termos da Licença Pública Geral GNU, conforme publicada pela Free Software Foundation, versão 2 da licença ou (a critério do autor) qualquer versão posterior.

note: TRANSLATORS: Used in the "colour key" for "colour by date" if there are surveys without date information.  Try to keep this fairly short.
en: Undated
pt_BR: Sem data

note: TRANSLATORS: error from: *data normal newline from to tape compass clino
en: NEWLINE can’t be the first reading
pt_BR: NEWLINE não pode ser o primeiro valor

note: TRANSLATORS: error from: *data normal from to tape compass clino newline
en: NEWLINE can’t be the last reading
pt_BR: NEWLINE não pode ser o último valor

note: TRANSLATORS: Error given by something like: *data normal station tape compass clino ("station" signifies interleaved data).
en: Interleaved readings, but no NEWLINE
pt_BR: Valores em mais de uma linha sem NEWLINE

note: TRANSLATORS: caused by e.g. *data diving station newline depth tape compass ("depth" needs to occur before "newline").
en: Reading “%s” must occur before NEWLINE
pt_BR: Valor “%s” deve estar antes do NEWLINE

note: TRANSLATORS: e.g. *data normal from to tape newline compass clino
en: NEWLINE can only be preceded by STATION, DEPTH, and COUNT
pt_BR: NEWLINE só pode ser precedido por STATION, DEPTH e COUNT

note: TRANSLATORS: e.g. *calibrate tape compass 1 1
en: Can’t calibrate angular and length quantities together
pt_BR: Não é possível calibrar ângulos e comprimentos ao mesmo tempo

note: TRANSLATORS: The text on the action button in the "Export" settings dialog
en: &Export...
pt_BR: &Exportar...

note: TRANSLATORS: "Rotation" menu.  The accelerators must be different within this group.  Tickable menu item which toggles auto rotation. Please don't translate "Space" - that's the shortcut key to use which wxWidgets needs to parse and it should then handle translating.
en: Au&to-Rotate	Space
pt_BR: Au&to-Rodar	Space

en: &Reverse Direction
pt_BR: &Inverter Sentido

note: TRANSLATORS: View *looking* North
en: View &North
pt_BR: Olhar para &Norte

note: TRANSLATORS: View *looking* East
en: View &East
pt_BR: Olhar para &Leste

note: TRANSLATORS: View *looking* South
en: View &South
pt_BR: Olhar para &Sul

note: TRANSLATORS: View *looking* West
en: View &West
pt_BR: Olhar para &Oeste

en: &Plan View
pt_BR: &Planta

en: Ele&vation
pt_BR: Per&fil

en: Restore De&fault View
pt_BR: &Restaurar Vista Predefinida

note: TRANSLATORS: Used as a label for the surrounding box for the "Bearing" and "Tilt angle" fields, and the "Plan view" and "Elevation" buttons in the "what to print/export" dialog.
en: View
pt_BR: Vista

note: TRANSLATORS: Used as a label for the surrounding box for the "survey legs" "stations" "names" etc checkboxes in the "what to print" dialog. "Elements" isn’t a good name for this but nothing better has yet come to mind!
en: Elements
pt_BR: Elementos

en: Export format
pt_BR: Formato para exportar

en: %d pages (%dx%d)
pt_BR: %d páginas (%dx%d)

note: TRANSLATORS: used in the scale drop down selector in the print dialog the implicit meaning is "choose a suitable scale to fit the plot on a single page", but we need something shorter
en: One page
pt_BR: Uma página

en: Bearing
pt_BR: Azimute

en: Station Name
pt_BR: Nome de base

en: Station Names
pt_BR: Nomes de base

en: Crosses
pt_BR: Marcas de base

note: TRANSLATORS: Here a "survey leg" is a set of measurements between two "survey stations".
en: Underground Survey Legs
pt_BR: Visadas Subterrâneas

en: underground survey legs
pt_BR: visadas subterrâneas

en: Cross-sections
pt_BR: Secções cruzadas

en: cross-sections
pt_BR: secções cruzadas

en: Walls
pt_BR: Parede

en: walls
pt_BR: parede

note: TRANSLATORS: Label for checkbox which controls whether there's a layer in the exported file (for formats such as DXF and SVG) containing polygons for the inside of cave passages).
en: Passages
pt_BR: Passagem

en: passages
pt_BR: passagem

en: Clamp to ground
pt_BR: Grampear no solo

en: clamp to ground
pt_BR: grampear no solo

note: TRANSLATORS: Used in the print dialog:
en: Tilt angle
pt_BR: Ângulo de inclinação

note: TRANSLATORS: used in the print dialog - controls drawing lines around each page
en: Page Borders
pt_BR: Bordas da Página

note: TRANSLATORS: As in the legend on a map.  Used in the print dialog - controls drawing the box at the lower left with survey name, view angles, etc
en: Legend
pt_BR: Legenda

note: TRANSLATORS: will be used in the print dialog - check this to print blank pages (otherwise they’ll be skipped to save paper)
en: Blank Pages
pt_BR: Páginas em branco

note: TRANSLATORS: Items in the "View" menu:
en: Station &Names	Ctrl+N
pt_BR: &Nomes de base	Ctrl+N

note: TRANSLATORS: Toggles drawing of 3D passages
en: Passage &Tubes	Ctrl+T
pt_BR: &Tubos de Passagem	Ctrl+T

en: &Crosses	Ctrl+X
pt_BR: &Marcas de base	Ctrl+X

en: &Grid	Ctrl+G
pt_BR: &Grade	Ctrl+G

en: &Bounding Box	Ctrl+B
pt_BR: Caixa &Barreira	Ctrl+B

note: TRANSLATORS: Here a "survey leg" is a set of measurements between two "survey stations".
en: &Underground Survey Legs	Ctrl+L
pt_BR: &Visadas Subterrâneas	Ctrl+L

note: TRANSLATORS: Here a "survey leg" is a set of measurements between two "survey stations".
en: &Surface Survey Legs	Ctrl+F
pt_BR: Visadas de Super&fície	Ctrl+F

en: surface survey legs
pt_BR: visadas de superfície

en: &Overlapping Names
pt_BR: Nomes &Sobrepostos

en: Highlight &Entrances
pt_BR: Destacar &Entradas

en: Highlight &Fixed Points
pt_BR: Destacar Bases Fi&xadas

en: Highlight E&xported Points
pt_BR: Destacar Bases Export&adas

en: Entrances
pt_BR: Entradas

en: entrances
pt_BR: entradas

en: Fixed Points
pt_BR: Bases Fixadas

en: fixed points
pt_BR: bases fixadas

en: Exported Stations
pt_BR: Bases Exportadas

en: exported stations
pt_BR: bases exportadas

en: &Perspective
pt_BR: Pe&rspectiva

en: Textured &Walls
pt_BR: Parede Texturi&zadas

note: TRANSLATORS: Toggles OpenGL "Depth Fogging" - feel free to translate using that term instead if it gives a better translation which most users will understand.
en: Fade Distant Ob&jects
pt_BR: Distância de desvanecimento de Ob&jectos

note: TRANSLATORS: Here a "survey leg" is a set of measurements between two "survey stations".
en: Smoot&hed Survey Legs
pt_BR: Visadas S&uavizadas

en: Full Screen &Mode	F11
pt_BR: Modo Ecrã &Completo	F11

en: Colour by &Depth
pt_BR: Colorir de acordo com &Profundidade

en: Colour by D&ate
pt_BR: Colorir de acordo com &Data

en: &Compass
pt_BR: &Bússola

en: C&linometer
pt_BR: &Clinômetro

en: &Scale Bar
pt_BR: Barra de &Escala

en: &Reverse Sense	Ctrl+R
pt_BR: &Inverter Sentido	Ctrl+R

note: TRANSLATORS: Please don't translate "Escape" - that's the shortcut key to use which wxWidgets needs to parse and it should then handle translating.
en: &Cancel Measuring Line	Escape
pt_BR: &Cancelar linha de medida	Escape

en: &Indicators
pt_BR: I&ndicadores

en: %s: option “%s” is ambiguous
pt_BR: %s: opção “%s” é ambígua

en: %s: option “%c%s” doesn’t allow an argument
pt_BR: %s: opção “%c%s” não permite argumentos

en: %s: option “--%s” doesn’t allow an argument
pt_BR: %s: opção “--%s” não permite argumentos

en: %s: option “%s” requires an argument
pt_BR: %s: opção “%s” requer um argumento

en: %s: option requires an argument -- %c
pt_BR: %s: opção requer um argumento -- %c

en: %s: unrecognized option “--%s”
pt_BR: %s: opção “--%s” não reconhecida

en: %s: unrecognized option “%c%s”
pt_BR: %s: opção “%c%s” não reconhecida

en: %s: invalid option -- %c
pt_BR: %s: opção inválida -- %c

en: &New Presentation
pt_BR: &Nova Apresentação

en: &Open Presentation...
pt_BR: &Abrir Apresentação...

en: &Save Presentation
pt_BR: Guardar Apre&sentação

en: Sa&ve Presentation As...
pt_BR: &Guardar Apresentação como...

note: TRANSLATORS: "Mark" as in "Mark this position"
en: &Mark
pt_BR: &Marcar

note: TRANSLATORS: "Play" as in "Play back a recording"
en: Pla&y
pt_BR: Reprodu&zir

en: &Export as Movie...
pt_BR: &Exportar como Filme...

en: Select an output filename
pt_BR: Escolha um nome de arquivo de saída

en: Aven presentations
pt_BR: Apresentações Aven

note: TRANSLATORS: title of the save screenshot dialog
en: Save Screenshot
pt_BR: Guardar a Captura de Ecrã

en: Select a presentation to open
pt_BR: Escolha uma apresentação para abrir

en: Error in format of presentation file “%s”
pt_BR: Erro no formato da apresentação “%s”

note: TRANSLATORS: "Compass" as in Larry Fish’s cave surveying package, so probably shouldn’t be translated
en: Compass PLT files
pt_BR: Arquivos Compass PLT

note: TRANSLATORS: "CMAP" is Bob Thrun’s cave surveying package, so don’t translate it.
en: CMAP XYZ files
pt_BR: Arquivos CMAP XYZ

note: TRANSLATORS: title of message box
en: Modified Presentation
pt_BR: Apresentação Modificada

note: TRANSLATORS: and the question in that box
en: The current presentation has been modified.  Abandon unsaved changes?
pt_BR: A apresentação actual foi modificada. Abandonar as alterações não guardadas ?

en: No matches were found.
pt_BR: Nada foi encontrado.

note: TRANSLATORS: "Find stations" button tooltip
en: Find
pt_BR: Procurar

note: TRANSLATORS: "Hide stations" button default tooltip
en: Hide
pt_BR: Esconder

en: Altitude
pt_BR: Altura

note: TRANSLATORS: error if you try to drag multiple files to the aven window
en: You may only view one 3d file at a time.
pt_BR: Só é possível examinar um arquivo 3d de cada vez

en: &Side Panel
pt_BR: &Painel lateral

note: TRANSLATORS: show coordinates (N = North or Northing, E = East or Easting)
en: %.2f E, %.2f N
pt_BR: %.2f L, %.2f N

note: TRANSLATORS: Used in Aven: From <stationname>: H 12.24m, Brg 234.5°
en: From %s
pt_BR: De %s

note: TRANSLATORS: tickable menu item in View menu. "Metric" here means metres, km, etc (rather than feet, miles, etc)
en: &Metric
pt_BR: &Métrico

note: TRANSLATORS: tickable menu item in View menu. Degrees are the angular measurement where there are 360 in a full circle.
en: &Degrees
pt_BR: &Graus

note: TRANSLATORS: "H" is short for "Horizontal", "Brg" for "Bearing" (as in Compass bearing)
en: %s: H %.2f%s, Brg %03.1f%s
pt_BR: %s: H %.2f%s, Azim %03.1f%s

note: TRANSLATORS: labels for tabbed side panel this is for the tab with the tree hierarchy of survey station names
en: Surveys
pt_BR: Topográficos

en: Presentation
pt_BR: Apresentação

note: TRANSLATORS: In aven's survey tree, right-clicking on the root gives a pop-up menu and this is an option (but only enabled if the view is restricted to a subsurvey). It reloads the current survey file with the who survey visible.
en: Show all
pt_BR: Mostrar tudo

note: TRANSLATORS: In aven's survey tree, right-clicking on a survey name gives a pop-up menu and this is an option.  It reloads the current survey file with the view restricted to the survey clicked upon.
en: Hide others
pt_BR: Esconder outros

en: Easting
pt_BR: Leste

en: Northing
pt_BR: Norte

note: TRANSLATORS: Aven menu items.  An “&” goes before the letter of any accelerator key. The string "\t" separates the menu text and any accelerator key. "File" menu.  The accelerators must be different within this group. c.f. 201, 380, 381.
en: &Open...	Ctrl+O
pt_BR: &Abrir...	Ctrl+O

note: TRANSLATORS: Open a "Terrain file" - i.e. a digital model of the terrain.
en: Open &Terrain...
pt_BR: Abrir &Terreno...

en: Show &Log
pt_BR: Mostrar &Registro

en: &Print...	Ctrl+P
pt_BR: &Imprimir...	Ctrl+P

en: P&age Setup...
pt_BR: Configuração de &Página...

note: TRANSLATORS: In the "File" menu
en: &Screenshot...
pt_BR: &Captura de Ecrã...

note: TRANSLATORS: In the "File" menu - c.f. n:191
en: E&xtended Elevation...
pt_BR: Perfil Retifica&do...

en: &Export as...
pt_BR: &Exportar como...

note: TRANSLATORS: Title of the export dialog
en: Export
pt_BR: Exportar

note: TRANSLATORS: for about box:
en: System Information:
pt_BR: Informação sobre o Sistema:

note: TRANSLATORS: Title of the print preview dialog
en: Print Preview
pt_BR: Visualizar impressão

note: TRANSLATORS: Title of the print dialog
en: Print
pt_BR: Imprimir

en: &Print...
pt_BR: &Imprimir...

note: TRANSLATORS: Here a "survey leg" is a set of measurements between two "survey stations".
en: Sur&face Survey Legs
pt_BR: Visadas de Super&fície

note: TRANSLATORS: Title of dialog to edit a waypoint in a presentation.
en: Edit Waypoint
pt_BR: Editar Waypoint

note: TRANSLATORS: Field label in dialog to edit a waypoint in a presentation.
en: Time:
pt_BR: Tempo:

note: TRANSLATORS: %s will be replaced with "Aven" currently (and perhaps by "Survex" or other things in future).
en: This version of %s requires OpenGL to work, but it isn’t available.
pt_BR: Esta versão de %s necessita que o OpenGL funcione, mas não está.

note: TRANSLATORS: Item in the "Splay Legs" and "Duplicate Legs" submenus - if this is selected, such legs are not shown.
en: &Hide
pt_BR: &Esconder

note: TRANSLATORS: Item in the "Splay Legs" and "Duplicate Legs" submenus - if this is selected, aven will show such legs with less bright colours.
en: &Fade
pt_BR: &Desvanecer

note: TRANSLATORS: Item in the "Splay Legs" and "Duplicate Legs" submenus - if this is selected, such legs are shown the same as other legs.
en: &Show
pt_BR: &Mostrar

en: Reading in data - please wait…
pt_BR: Lendo dados - por favor, aguarde…

note: TRANSLATORS: for extend: the user specified breaking a loop or changing extend direction at this station, but we didn’t find it in the 3d file
en: Failed to find station %s
pt_BR: Falha ao procurar a base %s

note: TRANSLATORS: for extend: "extend" is starting to produce an extended elevation from station %s
en: Starting from station %s
pt_BR: Começando a partir da base %s

note: TRANSLATORS: for extend:
en: Breaking survey loop at station %s
pt_BR: A terminar ciclo de levantamento na base %s

note: TRANSLATORS: for extend:
en: Applying specfile: “%s”
pt_BR: A aplicar arquivo de especificações (specfile): “%s”

note: TRANSLATORS: for extend: Used to tell the user that a file is being written - %s is the filename
en: Writing %s…
pt_BR: Escrevendo %s…

en: Couldn’t parse .err file
pt_BR: Não foi possível analisar arquivo de erros (.err)

note: TRANSLATORS: for diffpos:
en: Moved by (%3.2f,%3.2f,%3.2f): %s
pt_BR: Movido por (%3.2f,%3.2f,%3.2f): %s

note: TRANSLATORS: for diffpos:
en: Added: %s
pt_BR: Acrescentado: %s

note: TRANSLATORS: for diffpos:
en: Deleted: %s
pt_BR: Removido: %s

note: TRANSLATORS: The second of two warnings given when a survey which has already been completed is reentered.  This example file crawl.svx: *begin crawl     ; <- second warning here 1 2 9.45 234 -01 *end crawl *begin crawl     ; <- first warning here 2 3 7.67 223 -03 Would lead to: crawl.svx:4:8: warni
en: Originally entered here
pt_BR: Prefixo usado originalmente aqui

note: TRANSLATORS: Use of the ROOT character (which is "\" by default) is deprecated, so this error would be generated by: *equate \foo.7 1 If you're unsure what "deprecated" means, see: https://en.wikipedia.org/wiki/Deprecation
en: ROOT is deprecated
pt_BR: ROOT descontinuado

en: produce Survex 3d output
pt_BR: produzir arquivo Survex 3d

en: produce CSV output
pt_BR: produzir arquivo CSV

en: produce DXF output
pt_BR: produzir arquivo DXF

en: produce EPS output
pt_BR: produzir arquivo EPS

en: produce GPX output
pt_BR: produzir arquivo GPX

en: produce HPGL output
pt_BR: produzir arquivo HPGL

en: produce JSON output
pt_BR: produzir arquivo JSON

en: produce KML output
pt_BR: produzir arquivo KML

note: TRANSLATORS: "Compass" and "Carto" are the names of software packages, so should not be translated.
en: produce Compass PLT output for Carto
pt_BR: produzir arquivo Compass PLT para o Carto

en: produce Survex POS output
pt_BR: produzir arquivo Survex POS

en: produce SVG output
pt_BR: produzir arquivo SVG
