survex - en to bg translation catalogue (109 entries)

note: TRANSLATORS: Aven menu titles.  An “&” goes before the letter of any accelerator key.  The accelerators must be different within this group
en: &File
bg: &Файл

en: &Rotation
bg: &Завъртане

en: &Orientation
bg: &Ориентация

en: &View
bg: &Изглед

en: &Controls
bg: &Контроли

en: &Help
bg: По&мощ

note: TRANSLATORS: "Presentation" in the sense of a talk with a slideshow - the items in this menu allow the user to animate between preset views.
en: &Presentation
bg: &Презентация

note: TRANSLATORS: as in: Usage: cavern …
en: Usage
bg: Използване

en: Out of memory
bg: Недостатъчна памет

note: TRANSLATORS: "%lu" is a placeholder for the number of bytes which Survex was trying to allocate space for.
en: Out of memory (couldn’t find %lu bytes).
bg: Недостатъчна памет (невъзможност да се намерят %lu байта).

note: TRANSLATORS: %s will be replaced by the filename that we were trying to read when we ran out of memory.
en: Out of memory trying to read file “%s”
bg: Недостатъчна памет при четенето на файла “%s”

note: TRANSLATORS: Feel free to translate as "or newer" instead of "or greater" if that gives a more natural translation.  It's technically not quite right when there are parallel active release series (e.g. Survex 1.0.40 was released *after* 1.2.0), but this seems unlikely to confuse users.  "Survex" is 
en: Survex version %s or greater required to process this survey data.
bg: Изисква се минимална версия %s на Survex за да се обработят данните.

note: TRANSLATORS: Indicates a informational message e.g.: "spoon.svx:12: info: Declination: [...]"
en: info
bg: инфо

note: TRANSLATORS: Indicates a warning message e.g.: "spoon.svx:12: warning: *prefix is deprecated"
en: warning
bg: внимание

note: TRANSLATORS: Indicates an error message e.g.: "spoon.svx:13:4: error: Field may not be omitted"
en: error
bg: грешка

note: TRANSLATORS: %s is replaced by the filename of the parent file, and %u by the line number in that file.  Your translation should also contain %s:%u so that automatic parsing of error messages to determine the file and line number still works.
en: In file included from %s:%u:
bg: Във файла включен на %s:%u:

note: TRANSLATORS: If you're unsure what "deprecated" means, see: https://en.wikipedia.org/wiki/Deprecation
en: *prefix is deprecated - use *begin and *end instead
bg: *prefix вече не се употребява, използвайте *begin и *end вместо него

en: Field may not be omitted
bg: Това поле не може да бъде оставено празно

en: Expecting numeric field, found “%s”
bg: Очаква се числено поле, а не “%s”

en: Found “%s”, expecting “PRESERVE”, “TOUPPER”, or “TOLOWER”
bg: Намерено е “%s” а се очкваше “PRESERVE”, “TOUPPER”, или “TOLOWER”

en: Bug in program detected! Please report this to the authors
bg: Намерена е грешка в програмата. Моля я докладвайте на авторите.

en: Unknown command “%s”
bg: Непозната команда “%s”

en: Error reading file
bg: Грешка при четене на файл

en: Missing "
bg: Липсва "

en: Failed to create temporary file
bg: Не може да се създаде временен файл

en: Error writing to file
bg: Грешка при запис във файл

en: North
bg: Север

en: P&lan view
bg: &План

en: &Elevation
bg: Про&фил

note: TRANSLATORS: Label used for "clino" in Aven when the view is neither from directly above nor from directly below.  It is also used in the dialog for editing a marked position in a presentation. Try to keep this translation short - ideally at most 10 characters - as otherwise the compass and clino wi
en: Elevation
bg: Профил

note: TRANSLATORS: Label used for "clino" in Aven when the view is from directly above. Try to keep this translation short - ideally at most 10 characters - as otherwise the compass and clino will be moved further apart to make room. */
en: Plan
bg: План

en: too few arguments
bg: недостатъчно аргументи

en: too many arguments
bg: твърде много аргументи

en: FILE
bg: ФАЙЛ

note: TRANSLATORS: description of --version option
en: output version information and exit
bg: извеждане на информация за версията и изход

note: TRANSLATORS: in command line usage messages e.g. Usage: cavern [OPTION]…
en: OPTION
bg: ОПЦИЯ

en: Scale
bg: Мащаб

note: TRANSLATORS: This is used on printouts of extended elevations.
en: Extended elevation
bg: Разгънат вертикален план

note: TRANSLATORS: node/nodes as in:  "Survey has 1 2-node and 2 3-nodes."
en: node
bg: възел

note: TRANSLATORS: node/nodes as in:  "Survey has 1 2-node and 2 3-nodes."
en: nodes
bg: възела

note: TRANSLATORS: Label for button in aven’s cavern log window which allows the user to save the log to a file.
en: &Save Log
bg: &Съхрани дневника

note: TRANSLATORS: Heading line for .pos file.  Please try to ensure the “,”s (or at least the columns) are in the same place
en: ( Easting, Northing, Altitude )
bg: ( изток,   север,    височина )

note: TRANSLATORS: Used in aven above the compass indicator at the lower right of the display, with a bearing below "Facing".  This indicates the direction the viewer is "facing" in. Try to keep this translation short - ideally at most 10 characters - as otherwise the compass and clino will be moved furth
en: Facing
bg: Азимут

note: TRANSLATORS: for the title of the About box
en: About %s
bg: За %s

en: All files
bg: Всички файлове

en: CSV files
bg: CSV файл

en: DXF files
bg: DXF файл

en: EPS files
bg: EPS файл

en: GPX files
bg: GPX файл

en: KML files
bg: KML файл

en: SVG files
bg: SVG файл

en: JSON files
bg: JSON файл

note: TRANSLATORS: Used in the "colour key" for "colour by date" if there are surveys without date information.  Try to keep this fairly short.
en: Undated
bg: Обновено

note: TRANSLATORS: The text on the action button in the "Export" settings dialog
en: &Export...
bg: &Експортиране...

en: &Reverse Direction
bg: &Обръщане на посока

en: &Plan View
bg: &План

en: Ele&vation
bg: Про&фил

en: Restore De&fault View
bg: &Стандартен изглед

note: TRANSLATORS: Used as a label for the surrounding box for the "Bearing" and "Tilt angle" fields, and the "Plan view" and "Elevation" buttons in the "what to print/export" dialog.
en: View
bg: Изглед

note: TRANSLATORS: Used as a label for the surrounding box for the "survey legs" "stations" "names" etc checkboxes in the "what to print" dialog. "Elements" isn’t a good name for this but nothing better has yet come to mind!
en: Elements
bg: Елементи

note: TRANSLATORS: used in the scale drop down selector in the print dialog the implicit meaning is "choose a suitable scale to fit the plot on a single page", but we need something shorter
en: One page
bg: Една страница

en: Bearing
bg: Азимут

en: Crosses
bg: Кръстчета

en: Walls
bg: Стени

en: walls
bg: стени

note: TRANSLATORS: As in the legend on a map.  Used in the print dialog - controls drawing the box at the lower left with survey name, view angles, etc
en: Legend
bg: Легенда

en: &Crosses	Ctrl+X
bg: &Кръстчета	Ctrl+X

en: &Grid	Ctrl+G
bg: &Мрежа	Ctrl+G

en: &Bounding Box	Ctrl+B
bg: &Рамка	Ctrl+B

en: Entrances
bg: Входове

en: entrances
bg: входове

en: Full Screen &Mode	F11
bg: &Цял екран	F11

en: &Compass
bg: &Компас

en: &Scale Bar
bg: Лента за &мащаб

en: &Indicators
bg: &Индикатори

en: %s: option “%s” requires an argument
bg: %s: опция “%s” изисква аргумент

en: %s: option requires an argument -- %c
bg: %s: опция изисква аргумент -- %c

en: %s: invalid option -- %c
bg: %s: невалидна опция -- %c

note: TRANSLATORS: "Play" as in "Play back a recording"
en: Pla&y
bg: &Старт

note: TRANSLATORS: title of the save screenshot dialog
en: Save Screenshot
bg: Запазване на кадър

note: TRANSLATORS: "Compass" as in Larry Fish’s cave surveying package, so probably shouldn’t be translated
en: Compass PLT files
bg: Compass PLT файлове

note: TRANSLATORS: "CMAP" is Bob Thrun’s cave surveying package, so don’t translate it.
en: CMAP XYZ files
bg: CMAP XYZ файлове

en: No matches were found.
bg: Няма намерени съответствия.

note: TRANSLATORS: Menu item in right-click menu in survey tree.
en: Find
bg: Търсене

en: Altitude
bg: Надморска височина

note: TRANSLATORS: Used in Aven: From <stationname>: H 12.24m, Brg 234.5°
en: From %s
bg: От %s

note: TRANSLATORS: abbreviation for "kilometres" (unit of length), used e.g.  "5km". If there should be a space between the number and this, include one in the translation.
en: km
bg: км

note: TRANSLATORS: abbreviation for "metres" (unit of length), used e.g. "10m". If there should be a space between the number and this, include one in the translation.
en: m
bg: м

note: TRANSLATORS: abbreviation for "centimetres" (unit of length), used e.g.  "50cm". If there should be a space between the number and this, include one in the translation.
en: cm
bg: см

en: Presentation
bg: Презентация

note: TRANSLATORS: In aven's survey tree, right-clicking on the root gives a pop-up menu and this is an option (but only enabled if the view is restricted to a subsurvey). It reloads the current survey file with the who survey visible.
en: Show all
bg: Покажи всички

note: TRANSLATORS: In aven's survey tree, right-clicking on a survey name gives a pop-up menu and this is an option.  It reloads the current survey file with the view restricted to the survey clicked upon.
en: Hide others
bg: Скриване на останалите

en: Easting
bg: изток

en: Northing
bg: север

note: TRANSLATORS: Aven menu items.  An “&” goes before the letter of any accelerator key. The string "\t" separates the menu text and any accelerator key. "File" menu.  The accelerators must be different within this group. c.f. 201, 380, 381.
en: &Open...	Ctrl+O
bg: &Отвори...	Ctrl+O

en: Show &Log
bg: Показване на &Дневника

en: &Print...	Ctrl+P
bg: &Принтиране...	Ctrl+P

note: TRANSLATORS: In the "File" menu
en: &Screenshot...
bg: &Снимка на екрана...

note: TRANSLATORS: Title of the export dialog
en: Export
bg: Експортиране

note: TRANSLATORS: Title of the print preview dialog
en: Print Preview
bg: Предпечатен преглед

note: TRANSLATORS: Title of the print dialog
en: Print
bg: Принтиране

en: &Print...
bg: &Принтиране...

note: TRANSLATORS: Field label in dialog to edit a waypoint in a presentation.
en: Time:
bg: Време:

note: TRANSLATORS: Item in the "Splay Legs" and "Duplicate Legs" submenus - if this is selected, such legs are not shown.
en: &Hide
bg: &Скриване

note: TRANSLATORS: Item in the "Splay Legs" and "Duplicate Legs" submenus - if this is selected, aven will show such legs with less bright colours.
en: &Fade
bg: &Избледняване

note: TRANSLATORS: Item in the "Splay Legs" and "Duplicate Legs" submenus - if this is selected, such legs are shown the same as other legs.
en: &Show
bg: &Показване

note: TRANSLATORS: for diffpos:
en: Added: %s
bg: Добавено: %s

note: TRANSLATORS: for diffpos:
en: Deleted: %s
bg: Изтрито: %s

en: Ignoring “%s”
bg: Отхвърляне на “%s”
