survex - en to it translation catalogue (387 entries)

en: &Rotation
it: &Rotazione

en: &Orientation
it: &Orientazione

en: &View
it: &Vista

en: &Controls
it: &Controlli

en: &Help
it: &Aiuto

note: TRANSLATORS: "Presentation" in the sense of a talk with a slideshow - the items in this menu allow the user to animate between preset views.
en: &Presentation
it: &Presentazione

note: TRANSLATORS: as in: Usage: cavern …
en: Usage
it: Utilizzo

en: Out of memory
it: Memoria insufficiente

note: TRANSLATORS: "%lu" is a placeholder for the number of bytes which Survex was trying to allocate space for.
en: Out of memory (couldn’t find %lu bytes).
it: Memoria insufficiente (ci vorrebbero altri %lu bytes).

note: TRANSLATORS: Feel free to translate as "or newer" instead of "or greater" if that gives a more natural translation.  It's technically not quite right when there are parallel active release series (e.g. Survex 1.0.40 was released *after* 1.2.0), but this seems unlikely to confuse users.  "Survex" is 
en: Survex version %s or greater required to process this survey data.
it: Questi dati di topografia possono essere trattati da Survex versione %s o superiore.

note: TRANSLATORS: Indicates a warning message e.g.: "spoon.svx:12: warning: *prefix is deprecated"
en: warning
it: avvertimento

note: TRANSLATORS: Indicates an error message e.g.: "spoon.svx:13:4: error: Field may not be omitted"
en: error
it: errore

note: TRANSLATORS: %s is replaced by the filename of the parent file, and %u by the line number in that file.  Your translation should also contain %s:%u so that automatic parsing of error messages to determine the file and line number still works.
en: In file included from %s:%u:
it: Nel file inserito da %s:%u:

note: TRANSLATORS: If you're unsure what "deprecated" means, see: https://en.wikipedia.org/wiki/Deprecation
en: *prefix is deprecated - use *begin and *end instead
it: *prefix é sconsigliato - usare invece *begin e *end

note: TRANSLATORS: Here "station" is a survey station, not a train station.
en: Character “%c” not allowed in station name (use *SET NAMES to set allowed characters)
it: Carattere “%c” non permesso nel nome di stazione (usare *SET NAMES per cambiare i caratteri permessi)

en: Field may not be omitted
it: Questo campo non puó essere omesso

en: Expecting numeric field, found “%s”
it: Questo campo é numerico, trovato “%s”

en: Found “%s”, expecting “PRESERVE”, “TOUPPER”, or “TOLOWER”
it: Trovato “%s”, atteso “PRESERVE”, “TOUPPER” o “TOLOWER”

en: Bug in program detected! Please report this to the authors
it: Individuato un errore nel programma! Per favore comunicatelo agli autori

en: Unknown command “%s”
it: Comando sconosciuto “%s”

note: TRANSLATORS: Here "station" is a survey station, not a train station.
en: Station “%s” equated to itself
it: Stazione “%s” uguagliata a se stessa

note: TRANSLATORS: Here "legs" are survey legs, i.e. measurements between survey stations.
en: Compass reading may not be omitted except on plumbed legs
it: La lettura della bussola non puó essere omessa qui eccettto che nelle battute verticali

en: Tape reading may not be omitted
it: La distanza non puó essere omessa

en: End of line not blank
it: Fine della linea non vuota

en: There were %d warning(s).
it: Ci sono %d avvertimenti.

note: TRANSLATORS: %s is replaced by the command we attempted to run.
en: Couldn’t run external command: “%s”
it: Esecuzione del comando “%s” fallita

en: Error reading file
it: Errore nella lettura del file

en: Too many errors - giving up
it: Troppi errori - processo interrotto

note: TRANSLATORS: If you're unsure what "deprecated" means, see: https://en.wikipedia.org/wiki/Deprecation
en: *DEFAULT is deprecated - use *CALIBRATE/DATA/SD/UNITS with argument DEFAULT instead
it: *DEFAULT é sconsigliato - usare invece *CALIBRATE/DATA/SD/UNITS con argomento DEFAULT

note: TRANSLATORS: A "plumbed leg" is one measured using a plumbline (a weight on a string).  So the problem here is that the leg is vertical, so a compass reading has no meaning!
en: Compass reading given on plumbed leg
it: Lettura della bussola in una battuta verticale

note: TRANSLATORS: %s and %s are replaced with e.g. BEGIN and END or END and BEGIN or #[ and #]
en: %s with no matching %s in this file
it: C’é un %s senza il corrispondente %s in questo file

note: TRANSLATORS: A station must be exported out of each level it is in, so this would give "Station “\outer.inner.1” not exported from survey “\outer”)": *equate entrance outer.inner.1 *begin outer *begin inner *export 1 1 2 1.23 045 -6 *end inner *end outer Here "survey" is a "cave map" rather than lis
en: Station “%s” not exported from survey “%s”
it: La stazione “%s” non é stata esportata dal rilievo “%s”

note: TRANSLATORS: This error occurs if there's an attempt to export a station from a survey which doesn't actually exist. Here "survey" is a "cave map" rather than list of questions - it should be translated to the terminology that cavers using the language would use.
en: Reference to station “%s” from non-existent survey “%s”
it: riferimento alla stazione “%s” di un rilievo “%s” non esistente

note: TRANSLATORS: Here "station" is a survey station, not a train station. Here "survey" is a "cave map" rather than list of questions - it should be translated to the terminology that cavers using the language would use.
en: “%s” can’t be both a station and a survey
it: “%s” non può essere contemporaneamente una stazione e un rilievo

note: TRANSLATORS: Here "station" is a survey station, not a train station.
en: Expecting station name
it: Manca il nome della stazione

en: Found “%s”, expecting “EQUATES”, “EXPORTS”, or “PLUMBS”
it: Trovato “%s”, atteso “EQUATES”, “EXPORTS” o “PLUMBS”

en: Found “%s”, expecting “ON” or “OFF”
it: Trovato “%s”, atteso “ON” o “OFF”

note: TRANSLATORS: EQUATE is a command name, so shouldn’t be translated. Here "station" is a survey station, not a train station.
en: Only one station in EQUATE command
it: Solo una stazione nel comando EQUATE

note: TRANSLATORS: A "quantity" is something measured like "LENGTH", "BEARING", "ALTITUDE", etc.
en: Unknown quantity “%s”
it: Quantitá “%s” sconosciuta

en: Unknown units “%s”
it: Unitá “%s” sconosciute

note: TRANSLATORS: Note: In English you talk about the *units* of a single measurement, but the correct term in other languages may be singular.
en: Invalid units “%s” for quantity
it: Unitá “%s” non valida per questa quantitá

en: Unknown instrument “%s”
it: Strumento “%s” sconosciuto

note: TRANSLATORS: DECLINATION is a built-in keyword, so best not to translate
en: Scale factor must be 1.0 for DECLINATION
it: Il fattore di scala per il comando DECLINATION deve essere 1.0

note: TRANSLATORS: If the scale factor for an instrument is zero, then any reading would be mapped to zero, which doesn't make sense.
en: Scale factor must be non-zero
it: Il fattore di scala deve essere diverso da zero

en: Unknown setting “%s”
it: Parametro “%s” sconosciuto

en: Unknown character class “%s”
it: Carattere sconosciuto classe “%s”

en: No survey data
it: Mancano i dati topografici

en: Filename “%s” refers to directory
it: Il nome del file “%s” corrisponde ad una directory

note: TRANSLATORS: At the end of processing (or if a *SOLVE command is used) cavern will issue this warning if there are any sections of the survey network which are hanging.
en: Survey not all connected to fixed stations
it: La topografia non é completamente connessa alle stazioni fisse

en: Station already fixed or equated to a fixed point
it: Stazione giá fissata o uguagliata ad un punto fisso

en: Failed to open output file “%s”
it: Non riesco ad aprire il file di uscita “%s”

en: Standard deviation must be positive
it: La deviazione standard deve essere positiva

note: TRANSLATORS: Here a "survey leg" is a set of measurements between two "survey stations". %s is replaced by the name of the station.
en: Survey leg with same station (“%s”) at both ends - typing error?
it: Alle estremitá di una battuta c’é la stessa stazione (“%s”) - Errore di trascrizione?

note: TRANSLATORS: %.f%s will be replaced with a right angle in the units currently in use, e.g. "90°" or "100ᵍ".  And "absolute value" means the reading ignoring the sign (so it might be < -90° or > 90°.
en: Clino reading over %.f%s (absolute value)
it: Lettura del clinometro superiore a %.f%s (valore assoluto)

en: Tried to equate two non-equal fixed stations: “%s” and “%s”
it: Tentativo di uguagliare due stazioni fisse differenti: “%s” e “%s”

note: TRANSLATORS: "equal" as in: *fix a 1 2 3 *fix b 1 2 3 *equate a b
en: Equating two equal fixed points: “%s” and “%s”
it: Uguagliate due stazioni fisse identiche: “%s” e “%s”

note: TRANSLATORS: " *fix a " gives this message:
en: FIX command with no coordinates - fixing at (0,0,0)
it: Comando FIX senza coordinate - fissato a (0,0,0)

note: TRANSLATORS: *fix a 1 2 3 / *fix a 1 2 3
en: Station already fixed at the same coordinates
it: Stazione giá fissata alle stesse coordinate

note: TRANSLATORS: The *EXPORT command is only valid just after *BEGIN <SURVEY>, so this would generate this error: *begin fred 1 2 1.23 045 -6 *export 2 *end fred
en: *EXPORT must immediately follow “*BEGIN <SURVEY>”
it: *EXPORT deve seguire “*BEGIN <TOPOGRAFIA>”

en: Invalid year (< 1900 or > 2078)
it: Anno non valido (<1900 o >2078)

en: Invalid year
it: Anno non valido

note: TRANSLATORS: Suspicious means something like 410 degrees or -20 degrees
en: Suspicious compass reading
it: Lettura della bussola sospetta

en: Negative tape reading
it: Distanza negativa

en: Same station fixed twice with no coordinates
it: La stessa stazione é stata fissata due volte senza coordinate

note: TRANSLATORS: This means that the data fed in said this. It could be a gross error (e.g. the decimal point is missing from the depth gauge reading) or it could just be due to random error on a near vertical leg
en: Tape reading is less than change in depth
it: La distanza é minore del dislivello

note: TRANSLATORS: a data "style" is something like NORMAL, DIVING, etc. a "reading" is one of FROM, TO, TAPE, COMPASS, CLINO for NORMAL style.  Neither "style" nor "reading" is a keyword in the program. This error complains about a "DEPTH" gauge reading in "NORMAL" style, for example.
en: Reading “%s” not allowed in data style “%s”
it: Dato “%s” non permesso nel tipo di dati “%s”

note: TRANSLATORS: i.e. not enough readings for the style.
en: Too few readings for data style “%s”
it: Mancano dati per il tipo di dati “%s”

note: TRANSLATORS: e.g. trying to refer to an invalid FNORD data style
en: Data style “%s” unknown
it: Tipo di dati “%s” sconosciuto

note: TRANSLATORS: Here "station" is a survey station, not a train station. Exporting a station twice gives this error: *begin example *export 1 1 2 1.24 045 -6 *end example
en: Station “%s” already exported
it: Stazione “%s” giá esportata

note: TRANSLATORS: complains about a situation like trying to define two from stations per leg
en: Duplicate reading “%s”
it: Dato duplicato “%s”

en: FLAG “%s” unknown
it: FLAG “%s” sconosciuto

en: Missing "
it: Manca "

note: TRANSLATORS: Here "station" is a survey station, not a train station.
en: The following survey stations are not attached to a fixed point:
it: Le seguenti stazioni non sono connesse ad un punto fisso:

en: Survey has no fixed points. Therefore I’ve fixed %s at (0,0,0)
it: La topografia non ha punti fissi. Quindi %s é stata fissata a (0,0,0)

note: TRANSLATORS: fixed survey station that is not part of any survey
en: Unused fixed point “%s”
it: Punto fisso non usato “%s”

en: Solving %d simultaneous equations
it: Sto risolvendo un sistema di %d equazioni

note: TRANSLATORS: This is an error from the *DATA command.  It means that a reading (which will appear where %s is isn't valid as the list of readings has already included the same reading, or an equivalent one (e.g. you can't have both DEPTH and DEPTHCHANGE together).
en: Reading “%s” duplicates previous reading(s)
it: La lettura “%s” duplica precedenti letture

en: Solving one equation
it: Sto risolvendo una equazione

en: Negative adjusted tape reading
it: Distanza corretta negativa

en: Date is in the future!
it: La data é nel futuro!

en: End of date range is before the start
it: La data finale é anteriore a quella finale

note: TRANSLATORS: e.g. the user specifies a passage cross-section at station "entrance.27", but there is no station "entrance.27" in the centre-line.
en: Cross section specified at non-existent station “%s”
it: Sezione trasversale specificata per una stazione non esistente: “%s”

note: TRANSLATORS: In data with backsights, the user has tried to give a plumb for the foresight and a clino reading for the backsight, or something similar.
en: CLINO and BACKCLINO readings must be of the same type
it: Le letture CLINO e BACKCLINO devono essere dello stesso tipo

en: Invalid month
it: Mese non valido

note: TRANSLATORS: e.g. 31st of April, or 32nd of any month
en: Invalid day of the month
it: Giorno del mese non valido

en: 3d file format versions %d to %d supported
it: Sono supportati i file 3D dalla versione %d alla versione %d

en: Expecting survey name
it: Manca il nome del rilievo

en: Couldn’t open file “%s”
it: Non riesco ad aprire il file “%s”

en: Couldn’t write file “%s”
it: Non posso scrivere il file “%s”

en: Failed to create temporary file
it: Impossibile creare il file temporaneo

note: TRANSLATORS: If you're unsure what "deprecated" means, see: https://en.wikipedia.org/wiki/Deprecation
en: Further uses of this deprecated feature will not be reported
it: Usi futuri di questa funzionalitá non piú usata non verranno segnalati

note: TRANSLATORS: %s is replaced by the amount the readings disagree by, e.g. "0.12m" or "0.2ft".
en: TAPE reading and BACKTAPE reading disagree by %s
it: Le letture TAPE e BACKTAPE differiscono di %s

note: TRANSLATORS: %s is replaced by the amount the readings disagree by, e.g. "2.5°" or "3ᵍ".
en: COMPASS reading and BACKCOMPASS reading disagree by %s
it: Le letture COMPASS e BACKCOMPASS differiscono di %s

note: TRANSLATORS: %s is replaced by the amount the readings disagree by, e.g. "2.5°" or "3ᵍ".
en: CLINO reading and BACKCLINO reading disagree by %s
it: Le letture CLINO e BACKCLINO differiscono di %s

en: “*data %s %c …” is deprecated - use “*data %s …” instead
it: “*data %s %c …” é una funzionalitá non piú usata - usare “*data %s …”

note: TRANSLATORS: Perhaps the user tried to load a different type of file as a Survex .3d file, or the .3d file was corrupted.
en: Bad 3d image file “%s”
it: File immagine 3d “%s” errato

note: TRANSLATORS: used a processed survey with no processing date/time info
en: Date and time not available.
it: Data e ora non disponibili.

en: Error reading from file “%s”
it: Errore nella lettura del file “%s”

en: Error writing to file “%s”
it: Errore nella scrittura del file “%s”

en: Error writing to file
it: Errore nella scrittura del file

en: There were %d warning(s) and %d error(s) - no output files produced.
it: Ci sono %d avvertimenti e %d errori - nessun file prodotto.

en: File “%s” has a newer format than this program can understand
it: Il file “%s” é ha un nuovo formato che questo programma non puó capire

en: North
it: Nord

note: TRANSLATORS: "Elevation on" 020 <-> 200 degrees
en: Elevation on
it: Profilo in direzione

en: P&lan view
it: &Pianta

en: &Elevation
it: P&rofilo

note: TRANSLATORS: Label used for "clino" in Aven when the view is neither from directly above nor from directly below.  It is also used in the dialog for editing a marked position in a presentation. Try to keep this translation short - ideally at most 10 characters - as otherwise the compass and clino wi
en: Elevation
it: Profilo

note: TRANSLATORS: Label used for "clino" in Aven when the view is from directly above. Try to keep this translation short - ideally at most 10 characters - as otherwise the compass and clino will be moved further apart to make room. */
en: Plan
it: Pianta

en: Calculating statistics
it: Sto calcolando le statistiche

en: Expecting string field
it: Questo é un campo di tipo stringa

en: too few arguments
it: Numero di parametri insufficiente

en: too many arguments
it: Troppi parametri

note: TRANSLATORS: In French, Eric chose to use the terminology used by toporobot: "sequence" for the English "traverse", which makes sense (although toporobot actually uses this term to mean something more specific).  Feel free to follow this lead if you can't think of a better term - these messages most
en: Removing trailing traverses
it: Sto rimuovendo le traverse terminali

note: TRANSLATORS: In French, Eric chose to use the terminology used by toporobot: "sequence" for the English "traverse", which makes sense (although toporobot actually uses this term to mean something more specific).  Feel free to follow this lead if you can't think of a better term - these messages most
en: Concatenating traverses
it: So connettendo le traverse

note: TRANSLATORS: In French, Eric chose to use the terminology used by toporobot: "sequence" for the English "traverse", which makes sense (although toporobot actually uses this term to mean something more specific).  Feel free to follow this lead if you can't think of a better term - these messages most
en: Calculating traverses
it: Sto calcolando le traverse

note: TRANSLATORS: In French, Eric chose to use the terminology used by toporobot: "sequence" for the English "traverse", which makes sense (although toporobot actually uses this term to mean something more specific).  Feel free to follow this lead if you can't think of a better term - these messages most
en: Calculating trailing traverses
it: Sto calcolando le traverse terminali

en: Simplifying network
it: Sto semplificando la rete

en: Calculating network
it: Sto calcolando la rete

en: Found “%s”, expecting “F” or “B”
it: Trovato “%s”, atteso “F” o “B”

en: Total length of survey legs = %7.2f%s (%7.2f%s adjusted)
it: Sviluppo spaziale = %7.2f%s (%7.2f%s corretto)

en: Total plan length of survey legs = %7.2f%s
it: Sviluppo planimetrico = %7.2f%s

en: Total vertical length of survey legs = %7.2f%s
it: Totale delle componenti verticali delle battute = %7.2f%s

note: TRANSLATORS: numbers are altitudes of highest and lowest stations
en: Vertical range = %4.2f%s (from %s at %4.2f%s to %s at %4.2f%s)
it: Dislivello totale = %4.2f%s (da %s a %4.2f%s a %s a %4.2f%s)

note: TRANSLATORS: c.f. previous message
en: North-South range = %4.2f%s (from %s at %4.2f%s to %s at %4.2f%s)
it: Estensione Nord-Sud = %4.2f%s (da %s a %4.2f%s a %s a %4.2f%s)

note: TRANSLATORS: c.f. previous two messages
en: East-West range = %4.2f%s (from %s at %4.2f%s to %s at %4.2f%s)
it: Estensione Est-Ovest = %4.2f%s (da %s a %4.2f%s a %s a %4.2f%s)

en: There is 1 loop.
it: C’é una poligonale chiusa.

en: There are %ld loops.
it: Ci sono %ld poligonali chiuse.

en: CPU time used %5.2fs
it: Tempo CPU utilizzato %5.2fs

en: Time used %5.2fs
it: Tempo totale %5.2fs

en: Time used unavailable
it: Tempo totale non disponibile

en: Time used %5.2fs (%5.2fs CPU time)
it: Tempo totale %5.2fs (tempo CPU %5.2fs)

en: Original length %6.2fm (%3d legs), moved %6.2fm (%5.2fm/leg).
it: Lunghezza originale %6.2fm (%3d battute), ridotta %6.2fm (%5.2fm/battuta).

en: Error %6.2f%%
it: Errore %6.2f%%

note: TRANSLATORS: Here N/A means "Not Applicable" -- it means the traverse has zero length, so error per metre is meaningless. There should be 4 spaces between "Error" and "N/A" so that it lines up with the numbers in the message above.
en: Error    N/A
it: Errore    N/A

note: TRANSLATORS: description of --help option
en: display this help and exit
it: mostra questo aiuto ed esce

note: TRANSLATORS: description of --version option
en: output version information and exit
it: Mostra informazioni sulla versione ed esce

note: TRANSLATORS: in command line usage messages e.g. Usage: cavern [OPTION]…
en: OPTION
it: OPZIONI

en: Scale
it: Scala

en: Try “%s --help” for more information.
it: Usare “%s --help” per ulteriori informazioni.

note: TRANSLATORS: This is used on printouts of plans, with %s replaced by something like "123°".  The bearing is up the page.
en: Plan view, %s up page
it: Vista in pianta, %s in alto

note: TRANSLATORS: This is used on printouts of elevations, with %s replaced by something like "123°".  The bearing is the direction we’re looking.
en: Elevation facing %s
it: Elevazione orientata a %s

note: TRANSLATORS: This is used on printouts of tilted elevations, with the first %s replaced by something like "123°", and the second by something like "-45°".  The bearing is the direction we’re looking.
en: Elevation facing %s, tilted %s
it: Elevazione orientata a %s, inclinata di %s

note: TRANSLATORS: This is used on printouts of extended elevations.
en: Extended elevation
it: Profilo longitudinale

en: Survey contains 1 survey station,
it: La topografia contiene una stazione,

en: Survey contains %ld survey stations,
it: La topografia contiene %ld stazioni,

en:  joined by 1 leg.
it:  unite per una battuta.

en:  joined by %ld legs.
it:  unite per %ld battute.

note: TRANSLATORS: node/nodes as in:  "Survey has 1 2-node and 2 3-nodes."
en: node
it: nodo

note: TRANSLATORS: node/nodes as in:  "Survey has 1 2-node and 2 3-nodes."
en: nodes
it: nodi

note: TRANSLATORS: "Connected component" in the graph theory sense - it means there are %ld bits of survey with no connections between them.  This message is only used if there are more than 1.
en: Survey has %ld connected components.
it: La topografia contiene %ld componenti connesse.

note: TRANSLATORS: Label for button in aven’s cavern log window which allows the user to save the log to a file.
en: &Save Log
it: &Salva Log

note: TRANSLATORS: Label for button in aven’s cavern log window which causes the survey data to be reprocessed.
en: &Reprocess
it: &Riprocessa

en: numeric argument “%s” out of range
it: argomento numerico “%s” al di fuori dell’intervallo consentito

en: argument “%s” not an integer
it: L’argomento “%s” non é un intero

en: argument “%s” not a number
it: L’argomento “%s” non é un numero

en: Expecting “%s”
it: Atteso “%s”

en: Expecting “%s” or “%s”
it: Atteso “%s” o “%s”

en: Expecting “%s”, “%s”, or “%s”
it: Atteso “%s”, “%s” o “%s”

en: Expecting “%s”, “%s”, “%s”, or “%s”
it: Atteso “%s”, “%s”, “%s” o “%s”

note: TRANSLATORS: The first %s is replaced by a station name, the second %s by "entrance" or "export".
en: Station “%s” referred to by *%s but never used
it: Stazione “%s” referenziata da *%s ma mai usata

note: TRANSLATORS: %s is replaced with e.g. BEGIN or .BOOK or #[
en: No matching %s
it: Manca il %s corrispondente

note: TRANSLATORS: Heading line for .pos file.  Please try to ensure the “,”s (or at least the columns) are in the same place
en: ( Easting, Northing, Altitude )
it: ( Est (X), Nord (Y), Quota  Z )

note: TRANSLATORS: bpp is "Bits Per Pixel"
en: Display Depth: %d bpp
it: Profondità display: %d bpp

note: TRANSLATORS: appended to previous message if the display is colour
en:  (colour)
it:  (colore)

en: Expecting date, found “%s”
it: Attesa una data, trovato “%s”

note: TRANSLATORS: --help output for --survey option. "this" has been added to English translation
en: only load the sub-survey with this prefix
it: carica un sotto-rilievo con prefisso

note: TRANSLATORS: --help output for aven --print option
en: print and exit (requires a 3d file)
it: stampa ed esci (richiede un file 3d)

note: TRANSLATORS: --help output for cavern --output option
en: set location for output files
it: seleziona dove salvare i file

note: TRANSLATORS: --help output for cavern --quiet option
en: only show brief summary (-qq for errors only)
it: mostra solamente un breve riassunto (-qq per i soli errori)

note: TRANSLATORS: --help output for cavern --no-auxiliary-files option
en: do not create .err file
it: non creare il file .err

note: TRANSLATORS: --help output for cavern --warnings-are-errors option
en: turn warnings into errors
it: cambia gli avvisi in errori

note: TRANSLATORS: --help output for cavern --log option
en: log output to .log file
it: usa il file .log

note: TRANSLATORS: --help output for cavern --3d-version option
en: specify the 3d file format version to output
it: specifica il formato di file 3D da generare

note: TRANSLATORS: error message given by "*units tape 0 feet" - it’s meaningless to say your tape is marked in "0 feet" (but you might measure distance by counting knots on a diving line, and tie them every "2 feet").
en: *UNITS factor must be non-zero
it: Il fattore *UNITS deve essere diverso da zero

en: No survey data in 3d file “%s”
it: Nel file 3D “%s” non ci sono dati di topografia

note: TRANSLATORS: Used in aven above the compass indicator at the lower right of the display, with a bearing below "Facing".  This indicates the direction the viewer is "facing" in. Try to keep this translation short - ideally at most 10 characters - as otherwise the compass and clino will be moved furth
en: Facing
it: Direzione

note: TRANSLATORS: for the title of the About box
en: About %s
it: Informazioni su %s

note: TRANSLATORS: "Terrain file" being a digital model of the terrain (e.g. a grid of height values).
en: Select a terrain file to view
it: Seleziona un modello digitale del suolo da visualizzare

en: Terrain files
it: File di modelli digitali del suolo

note: TRANSLATORS: Here "survey" is a "cave map" rather than list of questions - it should be translated to the terminology that cavers using the language would use. File->Open dialog:
en: Select a survey file to view
it: Seleziona un file di rilievo da vedere

note: TRANSLATORS: Survex is the name of the software, and "3d" refers to a file extension, so neither should be translated.
en: Survex 3d files
it: File Survex 3d

en: All files
it: Tutti i file

note: TRANSLATORS: Here "survey" is a "cave map" rather than list of questions - it should be translated to the terminology that cavers using the language would use.
en: All survey files
it: Tutti i file di rilievo

note: TRANSLATORS: Survex is the name of the software, and "svx" refers to a file extension, so neither should be translated.
en: Survex svx files
it: File Survex svx

note: TRANSLATORS: "Compass" as in Larry Fish’s cave surveying package, so should not be translated
en: Compass MAK files
it: File Compass MAK

note: TRANSLATORS: "Compass" as in Larry Fish’s cave surveying package, so should not be translated
en: Compass DAT files
it: File Compass DAT

note: TRANSLATORS: "Compass" as in Larry Fish’s cave surveying package, so should not be translated
en: Compass CLP files
it: File Compass CLP

en: CSV files
it: File CSV

en: DXF files
it: File DXF

en: EPS files
it: File EPS

en: GPX files
it: File GPX

note: TRANSLATORS: Here "plotter" refers to a machine which draws a printout on a (usually large) sheet of paper using a pen mounted in a motorised mechanism.
en: HPGL for plotters
it: HPGL per plotter

en: KML files
it: File KML

note: TRANSLATORS: "Compass" and "Carto" are the names of software packages, so should not be translated: https://www.fountainware.com/compass/
en: Compass PLT for use with Carto
it: Compass PLT per Carto

note: TRANSLATORS: Survex is the name of the software, and "pos" refers to a file extension, so neither should be translated.
en: Survex pos files
it: File Survex pos

en: SVG files
it: File SVG

en: JSON files
it: File JSON

note: TRANSLATORS: Log files from running cavern (extension .log)
en: Log files
it: File di log

note: TRANSLATORS: Here "survey" is a "cave map" rather than list of questions - it should be translated to the terminology that cavers using the language would use. This string is used in the about box (summarising the purpose of aven).
en: Survey visualisation tool
it: Strumento di visualizzazione rilievi

note: TRANSLATORS: Summary paragraph for the GPLv2 - there are translations for some languages here: https://www.gnu.org/licenses/old-licenses/gpl-2.0-translations.html
en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public Licence as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the Licence, or (at your option) any later version.
it: Questo programma è software libero; è lecito redistribuirlo o modificarlo secondo i termini della Licenza Pubblica Generica GNU come è pubblicata dalla Free Software Foundation; o la versione 2 della licenza o (a propria scelta) una versione successiva.

note: TRANSLATORS: Part of diffpos --help
en: FILE1 FILE2 [THRESHOLD]
it: FILE1 FILE2 [LIMITE]

note: TRANSLATORS: Part of diffpos --help
en: FILE1 and FILE2 can be .pos or .3d files
    THRESHOLD is the max. ignorable change along any axis in metres (default %s)
it: FILE1 e FILE2 possono essere file .pos o .3d
    LIMITE è il massimo cambiamento ignorabile lungo gli assi in metri (predefinito %s)

note: TRANSLATORS: Used in the "colour key" for "colour by date" if there are surveys without date information.  Try to keep this fairly short.
en: Undated
it: Senza data

note: TRANSLATORS: error from: *data normal newline from to tape compass clino
en: NEWLINE can’t be the first reading
it: NEWLINE non puó essere la prima lettura

note: TRANSLATORS: error from: *data normal from to tape compass clino newline
en: NEWLINE can’t be the last reading
it: NEWLINE non puó essere l’ultima lettura

note: TRANSLATORS: Error given by something like: *data normal station tape compass clino ("station" signifies interleaved data).
en: Interleaved readings, but no NEWLINE
it: Letture su piú linee, ma nessuna NEWLINE

note: TRANSLATORS: caused by e.g. *data diving station newline depth tape compass ("depth" needs to occur before "newline").
en: Reading “%s” must occur before NEWLINE
it: La lettura “%s” deve precedere NEWLINE

note: TRANSLATORS: e.g. *data normal from to tape newline compass clino
en: NEWLINE can only be preceded by STATION, DEPTH, and COUNT
it: NEWLINE puó essere preceduto solamente da STATION, DEPTH e COUNT

note: TRANSLATORS: e.g. *calibrate tape compass 1 1
en: Can’t calibrate angular and length quantities together
it: Le quantitá di lunghezza e angolari non possono essere calibrate insieme

note: TRANSLATORS: The text on the action button in the "Export" settings dialog
en: &Export...
it: &Esporta...

note: TRANSLATORS: "Rotation" menu.  The accelerators must be different within this group.  Tickable menu item which toggles auto rotation. Please don't translate "Space" - that's the shortcut key to use which wxWidgets needs to parse and it should then handle translating.
en: Au&to-Rotate	Space
it: &Auto-Rotazione	Space

en: &Reverse Direction
it: &Inverte la direzione

note: TRANSLATORS: View *looking* North
en: View &North
it: Vista verso &Nord

note: TRANSLATORS: View *looking* East
en: View &East
it: Vista verso &Est

note: TRANSLATORS: View *looking* South
en: View &South
it: Vista verso &Sud

note: TRANSLATORS: View *looking* West
en: View &West
it: Vista verso &Ovest

en: &Plan View
it: &Pianta

en: Ele&vation
it: Pro&filo

en: Restore De&fault View
it: Ripristina la &vista predefinita

note: TRANSLATORS: Used as a label for the surrounding box for the "Bearing" and "Tilt angle" fields, and the "Plan view" and "Elevation" buttons in the "what to print/export" dialog.
en: View
it: Vista

note: TRANSLATORS: Used as a label for the surrounding box for the "survey legs" "stations" "names" etc checkboxes in the "what to print" dialog. "Elements" isn’t a good name for this but nothing better has yet come to mind!
en: Elements
it: Elementi

en: Export format
it: Formato d'esportazione

en: %d pages (%dx%d)
it: %d pagine (%dx%d)

note: TRANSLATORS: used in the scale drop down selector in the print dialog the implicit meaning is "choose a suitable scale to fit the plot on a single page", but we need something shorter
en: One page
it: Una pagina

en: Bearing
it: Azimut

en: Station Name
it: Nome di stazione

en: Station Names
it: Nome di stazione

en: station labels
it: etichette di stazione

en: Crosses
it: Croci

en: station markers
it: simboli di stazione

note: TRANSLATORS: Here a "survey leg" is a set of measurements between two "survey stations".
en: Underground Survey Legs
it: Battute del rilievo sotterraneo

en: underground survey legs
it: battute del rilievo sotterraneo

en: Cross-sections
it: Sezioni trasversali

en: cross-sections
it: sezioni trasversali

en: Walls
it: Pareti

en: walls
it: pareti

note: TRANSLATORS: Label for checkbox which controls whether there's a layer in the exported file (for formats such as DXF and SVG) containing polygons for the inside of cave passages).
en: Passages
it: Passaggi

en: passages
it: passaggi

en: Clamp to ground
it: Fisso a terra

en: clamp to ground
it: fisso a terra

note: TRANSLATORS: Used in the print dialog:
en: Tilt angle
it: Angolo di inclinazione

note: TRANSLATORS: used in the print dialog - controls drawing lines around each page
en: Page Borders
it: Bordi pagina

note: TRANSLATORS: As in the legend on a map.  Used in the print dialog - controls drawing the box at the lower left with survey name, view angles, etc
en: Legend
it: Didascalia

note: TRANSLATORS: will be used in the print dialog - check this to print blank pages (otherwise they’ll be skipped to save paper)
en: Blank Pages
it: Pagine bianche

note: TRANSLATORS: Items in the "View" menu:
en: Station &Names	Ctrl+N
it: &Nome di stazione	Ctrl+N

note: TRANSLATORS: Toggles drawing of 3D passages
en: Passage &Tubes	Ctrl+T
it: Passaggi come &Tubi	Ctrl+T

en: &Crosses	Ctrl+X
it: &Croci	Ctrl+X

en: &Grid	Ctrl+G
it: &Griglia	Ctrl+G

en: &Bounding Box	Ctrl+B
it: B&ordo riquadro	Ctrl+B

note: TRANSLATORS: Here a "survey leg" is a set of measurements between two "survey stations".
en: &Underground Survey Legs	Ctrl+L
it: &Battute del rilievo sotterraneo	Ctrl+L

note: TRANSLATORS: Here a "survey leg" is a set of measurements between two "survey stations".
en: &Surface Survey Legs	Ctrl+F
it: Battute topografia di Super&ficie	Ctrl+F

en: surface survey legs
it: battute topografia di superficie

en: &Overlapping Names
it: Nomi &Sovrapposti

en: Highlight &Entrances
it: Marca gli Ing&ressi

en: Highlight &Fixed Points
it: Marca i &punti fissi

en: Highlight E&xported Points
it: Marca i p&unti esportati

en: Entrances
it: Ingressi

en: entrances
it: ingressi

en: Fixed Points
it: Punti fissi

en: fixed points
it: punti fissi

en: Exported Stations
it: Punti Esportati

en: exported stations
it: punti esportati

en: &Perspective
it: Prospetti&va

en: Textured &Walls
it: Pareti con te&xture

note: TRANSLATORS: Toggles OpenGL "Depth Fogging" - feel free to translate using that term instead if it gives a better translation which most users will understand.
en: Fade Distant Ob&jects
it: Sbiadisce g&li oggetti distanti

note: TRANSLATORS: Here a "survey leg" is a set of measurements between two "survey stations".
en: Smoot&hed Survey Legs
it: Battute topografiche &ammorbidite

en: Full Screen &Mode	F11
it: &Modo schermo pieno	F11

en: Colour by &Depth
it: Colori secondo &profonditá

en: Colour by &Horizontal Error
it: Colori secondo Errore &Orizzontale

en: Colour by &Vertical Error
it: Colori secondo Errore &Verticale

en: &Compass
it: &Bussola

en: C&linometer
it: &Clinometro

en: &Scale Bar
it: Barra di controllo della &Scala

en: &Reverse Sense	Ctrl+R
it: &Inverte il senso	Ctrl+R

note: TRANSLATORS: Please don't translate "Escape" - that's the shortcut key to use which wxWidgets needs to parse and it should then handle translating.
en: &Cancel Measuring Line	Escape
it: &Cancella la linea di misura	Escape

en: &Indicators
it: I&ndicatori

en: %s: option “%s” is ambiguous
it: %s: l’opzione “%s” è ambigua

en: %s: option “%c%s” doesn’t allow an argument
it: %s: l’opzione “%c%s” non permette un argomento

en: %s: option “--%s” doesn’t allow an argument
it: %s: l’opzione “--%s” non permette un argomento

en: %s: option “%s” requires an argument
it: %s: l’opzione “%s” richiede un argomento

en: %s: option requires an argument -- %c
it: %s: l’opzione richiede un argomento -- %c

en: %s: unrecognized option “--%s”
it: %s: opzione non riconosciuta “--%s”

en: %s: unrecognized option “%c%s”
it: %s: opzione non riconosciuta “%c%s”

en: %s: invalid option -- %c
it: %s: opzione non valida -- %c

en: &New Presentation
it: &Nuova Presentazione

en: &Open Presentation...
it: &Apri Presentazione...

en: &Save Presentation
it: &Salva Presentazione

en: Sa&ve Presentation As...
it: Salva Presentazione &come...

note: TRANSLATORS: "Mark" as in "Mark this position"
en: &Mark
it: Se&gna

note: TRANSLATORS: "Play" as in "Play back a recording"
en: Pla&y
it: &Visualizza

en: &Export as Movie...
it: &Esporta come Animazione...

en: Export Movie
it: Esporta filmato

en: Select an output filename
it: Seleziona un file di uscita

en: Aven presentations
it: Presentazione Aven

note: TRANSLATORS: title of the save screenshot dialog
en: Save Screenshot
it: Salva Schermo catturato

en: Select a presentation to open
it: Seleziona una presentazione da aprire

en: Error in format of presentation file “%s”
it: Errore nel formato del file di presentazione “%s”

note: TRANSLATORS: "Compass" as in Larry Fish’s cave surveying package, so probably shouldn’t be translated
en: Compass PLT files
it: File Compass PLT

note: TRANSLATORS: "CMAP" is Bob Thrun’s cave surveying package, so don’t translate it.
en: CMAP XYZ files
it: File CMAP XYZ

note: TRANSLATORS: title of message box
en: Modified Presentation
it: Presentazione Modificata

note: TRANSLATORS: and the question in that box
en: The current presentation has been modified.  Abandon unsaved changes?
it: La presentazione corrente é stata modificata. Abbandonare i cambiamenti non salvati?

en: No matches were found.
it: Nessun elemento trovato.

note: TRANSLATORS: Menu item in right-click menu in survey tree.
en: Find
it: Trova

en: Altitude
it: Quota

note: TRANSLATORS: error if you try to drag multiple files to the aven window
en: You may only view one 3d file at a time.
it: É possibile visualizzare solamente un file 3D alla volta.

en: &Side Panel
it: &Riquadro Laterale

note: TRANSLATORS: Used in Aven: From <stationname>: H 12.24m, Brg 234.5°
en: From %s
it: Da %s

note: TRANSLATORS: "H" is short for "Horizontal", "V" for "Vertical"
en: H %.2f%s, V %.2f%s
it: O %.2f%s, V %.2f%s

note: TRANSLATORS: tickable menu item in View menu. "Metric" here means metres, km, etc (rather than feet, miles, etc)
en: &Metric
it: &Metrico

note: TRANSLATORS: tickable menu item in View menu. Degrees are the angular measurement where there are 360 in a full circle.
en: &Degrees
it: &Gradi

note: TRANSLATORS: tickable menu item in View menu. Show the tilt of the survey as a percentage gradient (100% = 45 degrees = 50 grad).
en: &Percent
it: &Percento

note: TRANSLATORS: abbreviation for "miles" (unit of length, plural), used e.g.  "2 miles". If there should be a space between the number and this, include one in the translation.
en:  miles
it:  miglia

note: TRANSLATORS: abbreviation for "mile" (unit of length, singular), used e.g.  "1 mile". If there should be a space between the number and this, include one in the translation.
en:  mile
it:  miglio

note: TRANSLATORS: Menu item which turns off the "north arrow" in aven.
en: &Hide Compass
it: &Nascondi Bussola

note: TRANSLATORS: Menu item which turns off the tilt indicator in aven.
en: &Hide Clino
it: &Nascondi Inclinazione

note: TRANSLATORS: Menu item which turns off the scale bar in aven.
en: &Hide scale bar
it: &Nascondi Scala

note: TRANSLATORS: "H" is short for "Horizontal", "Brg" for "Bearing" (as in Compass bearing)
en: %s: H %.2f%s, Brg %03.1f%s
it: %s: O %.2f%s, Azm. %03.1f%s

note: TRANSLATORS: labels for tabbed side panel this is for the tab with the tree hierarchy of survey station names
en: Surveys
it: Rilievi

en: Presentation
it: Presentazione

note: TRANSLATORS: In aven's survey tree, right-clicking on the root gives a pop-up menu and this is an option (but only enabled if the view is restricted to a subsurvey). It reloads the current survey file with the who survey visible.
en: Show all
it: Visualizza tutto

note: TRANSLATORS: In aven's survey tree, right-clicking on a survey name gives a pop-up menu and this is an option.  It reloads the current survey file with the view restricted to the survey clicked upon.
en: Hide others
it: Nascondi altri

en: Easting
it: Est

en: Northing
it: Nord

note: TRANSLATORS: Aven menu items.  An “&” goes before the letter of any accelerator key. The string "\t" separates the menu text and any accelerator key. "File" menu.  The accelerators must be different within this group. c.f. 201, 380, 381.
en: &Open...	Ctrl+O
it: &Apri...	Ctrl+O

note: TRANSLATORS: Open a "Terrain file" - i.e. a digital model of the terrain.
en: Open &Terrain...
it: Apri Modello Digitale &Terrestre...

en: Show &Log
it: Mostra &Log

en: &Print...	Ctrl+P
it: Stam&pa...	Ctrl+P

en: P&age Setup...
it: &Imposta pagina...

note: TRANSLATORS: In the "File" menu
en: &Screenshot...
it: &Cattura schermo...

note: TRANSLATORS: In the "File" menu - c.f. n:191
en: E&xtended Elevation...
it: Profilo Lo&ngitudinale...

en: &Export as...
it: E&sporta come...

note: TRANSLATORS: Title of file dialog to choose name and type of exported file.
en: Export as:
it: Esporta come:

note: TRANSLATORS: Title of the export dialog
en: Export
it: Esporta

note: TRANSLATORS: for about box:
en: System Information:
it: Informazioni sul Sistema:

note: TRANSLATORS: Title of the print preview dialog
en: Print Preview
it: Anteprima di stampa

note: TRANSLATORS: Title of the print dialog
en: Print
it: Stampa

en: &Print...
it: &Stampa...

note: TRANSLATORS: Here a "survey leg" is a set of measurements between two "survey stations".
en: Sur&face Survey Legs
it: Battute topografia di Super&ficie

note: TRANSLATORS: Title of dialog to edit a waypoint in a presentation.
en: Edit Waypoint
it: Modifica Waypoint

note: TRANSLATORS: Note after "Scale" field in dialog to edit a waypoint in a presentation.
en:  (unused in perspective view)
it:  (inutilizzato nella vista in prospettiva)

note: TRANSLATORS: Field label in dialog to edit a waypoint in a presentation.
en: Time:
it: Tempo:

note: TRANSLATORS: %s will be replaced with "Aven" currently (and perhaps by "Survex" or other things in future).
en: This version of %s requires OpenGL to work, but it isn’t available.
it: Questa versione di %s richiede le librerie OpenGL, ma non sono disponibili.

note: TRANSLATORS: Item in the "Splay Legs" and "Duplicate Legs" submenus - if this is selected, such legs are not shown.
en: &Hide
it: &Nascondi

note: TRANSLATORS: Item in the "Splay Legs" and "Duplicate Legs" submenus - if this is selected, aven will show such legs with less bright colours.
en: &Fade
it: &Sbiadire

note: TRANSLATORS: Item in the "Splay Legs" and "Duplicate Legs" submenus - if this is selected, such legs are shown the same as other legs.
en: &Show
it: &Mostra

en: Reading in data - please wait…
it: Sto leggendo i dati - attendere per favore…

note: TRANSLATORS: for extend: the user specified breaking a loop or changing extend direction at this station, but we didn’t find it in the 3d file
en: Failed to find station %s
it: La stazione %s non é stata trovata

note: TRANSLATORS: for extend: the user specified breaking a loop or changing extend direction at this leg, but we didn’t find it in the 3d file
en: Failed to find leg %s → %s
it: Tiro %s → %s non trovato

note: TRANSLATORS: for extend: "extend" is starting to produce an extended elevation from station %s
en: Starting from station %s
it: Inizio dalla stazione %s

note: TRANSLATORS: for extend:
en: Extending to the left from station %s
it: Sviluppo verso sinistra a partire dalla stazione %s

note: TRANSLATORS: for extend:
en: Extending to the right from station %s
it: Sviluppo verso destra a partire dalla stazione %s

note: TRANSLATORS: for extend:
en: Extending to the left from leg %s → %s
it: Sviluppo verso sinistra a partire dal tiro %s → %s

note: TRANSLATORS: for extend:
en: Extending to the right from leg %s → %s
it: Sviluppo verso destra a partire dal tiro %s → %s

note: TRANSLATORS: for extend:
en: Breaking survey loop at station %s
it: Topografia interrotta alla stazione %s

note: TRANSLATORS: for extend:
en: Breaking survey loop at leg %s → %s
it: Topografia interrotta al tiro %s → %s

note: TRANSLATORS: for extend:
en: Swapping extend direction from station %s
it: Cambia lo sviluppo del disegno a partire dalla stazione %s

note: TRANSLATORS: for extend:
en: Swapping extend direction from leg %s → %s
it: Cambia lo sviluppo del disegno a partire dal tiro %s → %s

note: TRANSLATORS: for extend:
en: Applying specfile: “%s”
it: Applicazione del file di specifiche: “%s”

note: TRANSLATORS: for extend: Used to tell the user that a file is being written - %s is the filename
en: Writing %s…
it: Scrittura %s…

note: TRANSLATORS: --help output for sorterr --horizontal option
en: sort by horizontal error factor
it: ordina secondo il fattore di errore orizzontale

note: TRANSLATORS: --help output for sorterr --vertical option
en: sort by vertical error factor
it: ordina secondo il fattore di errore verticale

note: TRANSLATORS: --help output for sorterr --percentage option
en: sort by percentage error
it: ordina secondo l'errore percentuale

note: TRANSLATORS: --help output for sorterr --per-leg option
en: sort by error per leg
it: ordina secondo l'errore per tiro

note: TRANSLATORS: --help output for sorterr --replace option
en: replace .err file with re-sorted version
it: sostituisci il file .err con quello riordinato

en: Couldn’t parse .err file
it: Non posso analizzare il file .err degli errori

note: TRANSLATORS: for diffpos:
en: Moved by (%3.2f,%3.2f,%3.2f): %s
it: Spostato da (%3.2f,%3.2f,%3.2f): %s

note: TRANSLATORS: for diffpos:
en: Added: %s
it: Aggiunto: %s

note: TRANSLATORS: for diffpos:
en: Deleted: %s
it: Rimosso: %s

note: TRANSLATORS: The second of two warnings given when a survey which has already been completed is reentered.  This example file crawl.svx: *begin crawl     ; <- second warning here 1 2 9.45 234 -01 *end crawl *begin crawl     ; <- first warning here 2 3 7.67 223 -03 Would lead to: crawl.svx:4:8: warni
en: Originally entered here
it: Giá utilizzato qui

note: TRANSLATORS: Use of the ROOT character (which is "\" by default) is deprecated, so this error would be generated by: *equate \foo.7 1 If you're unsure what "deprecated" means, see: https://en.wikipedia.org/wiki/Deprecation
en: ROOT is deprecated
it: ROOT é sconsigliato

note: TRANSLATORS: --help output for dump3d --rewind option
en: rewind file and read it a second time
it: riavvolgi il file e rileggilo una seconda volta

en: Failed to initialise input coordinate system “%s”
it: Inizializzazione del sistema di coordinate d'ingresso “%s” fallito

en: Failed to initialise output coordinate system “%s”
it: Inizializzazione del sistema di coordinate di uscita “%s” fallito

en: generate grid (default %sm)
it: Genera la griglia (predefinita %sm)

en: station labels text height (default %s)
it: Altezza etichette di stazione (predefinita %s)

en: station marker size (default %s)
it: Dimensioni simbolo di stazione (predefinito %s)

en: produce Survex 3d output
it: produce un file Survex 3d

en: produce CSV output
it: produce un file CSV

en: produce DXF output
it: produce un file DXF

en: produce EPS output
it: produce un file EPS

en: produce GPX output
it: produce un file GPX

en: produce HPGL output
it: produce un file HPGL

en: produce JSON output
it: produce un file JSON

en: produce KML output
it: produce un file KML

note: TRANSLATORS: "Compass" and "Carto" are the names of software packages, so should not be translated.
en: produce Compass PLT output for Carto
it: produce un file Compass PLT per Carto

en: produce Survex POS output
it: produce un file Survex POS

en: produce SVG output
it: produce un file SVG
