survex - en to pl translation catalogue (434 entries)

note: TRANSLATORS: Aven menu titles.  An “&” goes before the letter of any accelerator key.  The accelerators must be different within this group
en: &File
pl: &Plik

en: &Rotation
pl: &Obrót

en: &Orientation
pl: Orientac&ja

en: &View
pl: &Widok

en: &Controls
pl: &Sterowanie

en: &Help
pl: Pomo&c

note: TRANSLATORS: "Presentation" in the sense of a talk with a slideshow - the items in this menu allow the user to animate between preset views.
en: &Presentation
pl: Pre&zentacja

note: TRANSLATORS: as in: Usage: cavern …
en: Usage
pl: Użycie

en: Out of memory
pl: Brak wolnej pamięci

note: TRANSLATORS: "%lu" is a placeholder for the number of bytes which Survex was trying to allocate space for.
en: Out of memory (couldn’t find %lu bytes).
pl: Brak wolnej pamięci (nie mogę przydzielić %lu bajtów).

note: TRANSLATORS: %s will be replaced by the filename that we were trying to read when we ran out of memory.
en: Out of memory trying to read file “%s”
pl: Brak wolnej pamięci podczas odczytu pliku: “%s”

note: TRANSLATORS: Feel free to translate as "or newer" instead of "or greater" if that gives a more natural translation.  It's technically not quite right when there are parallel active release series (e.g. Survex 1.0.40 was released *after* 1.2.0), but this seems unlikely to confuse users.  "Survex" is 
en: Survex version %s or greater required to process this survey data.
pl: Wersja Survex'a co najmniej %s jest wymagana aby przetworzyć ten plik

note: TRANSLATORS: Indicates a warning message e.g.: "spoon.svx:12: warning: *prefix is deprecated"
en: warning
pl: ostrzeżenie

note: TRANSLATORS: Indicates an error message e.g.: "spoon.svx:13:4: error: Field may not be omitted"
en: error
pl: błąd

note: TRANSLATORS: %s is replaced by the filename of the parent file, and %u by the line number in that file.  Your translation should also contain %s:%u so that automatic parsing of error messages to determine the file and line number still works.
en: In file included from %s:%u:
pl: W pliku dołączonym z %s:%u:

note: TRANSLATORS: If you're unsure what "deprecated" means, see: https://en.wikipedia.org/wiki/Deprecation
en: *prefix is deprecated - use *begin and *end instead
pl: *prefix jest przestarzały - użyj *begin i *end

note: TRANSLATORS: Here "station" is a survey station, not a train station.
en: Character “%c” not allowed in station name (use *SET NAMES to set allowed characters)
pl: Znak “%c” nie jest dozwolony w nazwie punktu (użyj *SET NAMES aby ustalić dozwolone znaki)

en: Field may not be omitted
pl: Nie można pominąć tego pola

en: Expecting numeric field, found “%s”
pl: Spodziewałem się liczby, znalazłem “%s”

en: Found “%s”, expecting “PRESERVE”, “TOUPPER”, or “TOLOWER”
pl: Znalazłem “%s”, spodziewałem się “PRESERVE”, “TOUPPER” lub “TOLOWER”

en: Bug in program detected! Please report this to the authors
pl: Wykryto błąd w programie! Proszę poinformować autorów!

en: Unknown command “%s”
pl: Nieznane polecenie “%s”

note: TRANSLATORS: Here "station" is a survey station, not a train station.
en: Station “%s” equated to itself
pl: Punkt “%s” utożsamiony sam z sobą

note: TRANSLATORS: Here "legs" are survey legs, i.e. measurements between survey stations.
en: Compass reading may not be omitted except on plumbed legs
pl: Nie można pominąć azymutu, z wyjątkiem odcinków pionowych

en: Tape reading may not be omitted
pl: Nie można pominąć długości

en: End of line not blank
pl: Niespodziewana treść na końcu linii

en: There were %d warning(s).
pl: Zanotowano ostrzeżeń: %d

note: TRANSLATORS: %s is replaced by the command we attempted to run.
en: Couldn’t run external command: “%s”
pl: Wywołanie zewnętrznego polecenia “%s” nie powiodło się

en: Error reading file
pl: Błąd podczas odczytu pliku

en: Too many errors - giving up
pl: Za dużo błędów - poddaję się

note: TRANSLATORS: If you're unsure what "deprecated" means, see: https://en.wikipedia.org/wiki/Deprecation
en: *DEFAULT is deprecated - use *CALIBRATE/DATA/SD/UNITS with argument DEFAULT instead
pl: *DEFAULT jest przestarzały - użyj *CALIBRATE/DATA/SD/UNITS z argumentem DEFAULT

note: TRANSLATORS: A "plumbed leg" is one measured using a plumbline (a weight on a string).  So the problem here is that the leg is vertical, so a compass reading has no meaning!
en: Compass reading given on plumbed leg
pl: Wskazano azymut na odcinku pionowym

note: TRANSLATORS: %s and %s are replaced with e.g. BEGIN and END or END and BEGIN or #[ and #]
en: %s with no matching %s in this file
pl: %s bez odpowiadającego mu %s

note: TRANSLATORS: A station must be exported out of each level it is in, so this would give "Station “\outer.inner.1” not exported from survey “\outer”)": *equate entrance outer.inner.1 *begin outer *begin inner *export 1 1 2 1.23 045 -6 *end inner *end outer Here "survey" is a "cave map" rather than lis
en: Station “%s” not exported from survey “%s”
pl: Punkt “%s” nie wyeksportowany z sesji “%s”

note: TRANSLATORS: This error occurs if there's an attempt to export a station from a survey which doesn't actually exist. Here "survey" is a "cave map" rather than list of questions - it should be translated to the terminology that cavers using the language would use.
en: Reference to station “%s” from non-existent survey “%s”
pl: Odniesienie do punktu “%s” z nieistniejącej sesji “%s”

note: TRANSLATORS: Here "station" is a survey station, not a train station. Here "survey" is a "cave map" rather than list of questions - it should be translated to the terminology that cavers using the language would use.
en: “%s” can’t be both a station and a survey
pl: “%s” nie może być jednocześnie nazwą punktu i sesji

note: TRANSLATORS: Here "station" is a survey station, not a train station.
en: Expecting station name
pl: Spodziewałem się nazwy punktu

en: Found “%s”, expecting “EQUATES”, “EXPORTS”, or “PLUMBS”
pl: Znalazłem “%s”, spodziewałem się “EQUATES”, “EXPORTS” lub “PLUMBS”

en: Found “%s”, expecting “ON” or “OFF”
pl: Znalazłem “%s”, spodziewałem się “ON” lub “OFF”

note: TRANSLATORS: EQUATE is a command name, so shouldn’t be translated. Here "station" is a survey station, not a train station.
en: Only one station in EQUATE command
pl: Podano tylko jeden punkt w poleceniu EQUATE

note: TRANSLATORS: A "quantity" is something measured like "LENGTH", "BEARING", "ALTITUDE", etc.
en: Unknown quantity “%s”
pl: Nieznana wielkość “%s”

en: Unknown units “%s”
pl: Nieznana jednostka “%s”

en: Unknown coordinate system
pl: Nieznany układ współrzędnych

en: Invalid coordinate system: %s
pl: Nieprawidłowy układ współrzędnych: %s

en: Coordinate system unsuitable for output
pl: Układ współrzędnych nieodpowiedni dla wyjścia

en: Failed to convert coordinates: %s
pl: Nie udało się przetworzyć współrzędnych: %s

en: The input projection is set but the output projection isn't
pl: Ustalono wejściowy układ współrzędnych, ale brak instrukcji co do wyjściowego

en: The output projection is set but the input projection isn't
pl: Ustalono wyjściowy układ współrzędnych, ale brak instrukcji co do wejściowego

en: Coordinates can't be omitted when coordinate system has been specified
pl: Nie można pominąć współrzędnych jeśli wskazano układ współrzędnych

note: TRANSLATORS: %s is replaced by the command that requires it, e.g. *DECLINATION AUTO
en: Input coordinate system must be specified for “%s”
pl: Należy wskazać wejściowy układ współrzędnych dla “%s”

en: Expected number or “AUTO”
pl: Spodziewałem się liczby lub “AUTO”

en: No survey date specified - using 0 for magnetic declination
pl: Brak danych o dacie pomiaru - przyjmuję 0 jako deklinację magnetyczną

note: TRANSLATORS: Used when a BEGIN command has no survey, but the END command does, e.g.: *begin 1 2 10.00 178 -01 *end entrance      <--[Message given here]
en: Matching BEGIN command has no survey name
pl: Odpowiednie polecenie BEGIN jest bez nazwy sesji

note: TRANSLATORS: Note: In English you talk about the *units* of a single measurement, but the correct term in other languages may be singular.
en: Invalid units “%s” for quantity
pl: Nieprawidłowa jednostka “%s” dla wielkości

en: Unknown instrument “%s”
pl: Nieznany instrument “%s”

note: TRANSLATORS: DECLINATION is a built-in keyword, so best not to translate
en: Scale factor must be 1.0 for DECLINATION
pl: Współczynnik skalowania musi wynosić 1.0 dla DECLINATION

note: TRANSLATORS: If the scale factor for an instrument is zero, then any reading would be mapped to zero, which doesn't make sense.
en: Scale factor must be non-zero
pl: Współczynnik skalowania musi być niezerowy

en: Unknown setting “%s”
pl: Nieznana opcja “%s”

en: Unknown character class “%s”
pl: Nieznana klasa znaków “%s”

en: No survey data
pl: Brak danych pomiarowych

en: Filename “%s” refers to directory
pl: Nazwa “%s” odnosi się do katalogu

note: TRANSLATORS: At the end of processing (or if a *SOLVE command is used) cavern will issue this warning if there are any sections of the survey network which are hanging.
en: Survey not all connected to fixed stations
pl: Pomiar nie tworzy spójnej całości

en: Station already fixed or equated to a fixed point
pl: Punkt już został ustalony lub zrównany z punktem ustalonym

en: Failed to open output file “%s”
pl: Nie udało się otworzyć pliku wyjściowego “%s”

en: Standard deviation must be positive
pl: Odchylenie standardowe musi być dodanie

note: TRANSLATORS: Here a "survey leg" is a set of measurements between two "survey stations". %s is replaced by the name of the station.
en: Survey leg with same station (“%s”) at both ends - typing error?
pl: Odcinek pomiarowy z tym samym punktem (“%s”) po obydwóch stronach - literówka?

note: TRANSLATORS: %.f%s will be replaced with a right angle in the units currently in use, e.g. "90°" or "100ᵍ".  And "absolute value" means the reading ignoring the sign (so it might be < -90° or > 90°.
en: Clino reading over %.f%s (absolute value)
pl: Wartość klinometru powyżej %.f%s (bezwzględnie)

en: Tried to equate two non-equal fixed stations: “%s” and “%s”
pl: Próba zrównania dwóch różnych punktów ustalonych: “%s” i “%s”

note: TRANSLATORS: "equal" as in: *fix a 1 2 3 *fix b 1 2 3 *equate a b
en: Equating two equal fixed points: “%s” and “%s”
pl: Zrównuję dwa tożsame punkty ustalone: “%s” and “%s”

note: TRANSLATORS: " *fix a " gives this message:
en: FIX command with no coordinates - fixing at (0,0,0)
pl: Polecenie FIX bez współrzędnych - ustalam na (0,0,0)

note: TRANSLATORS: *fix a 1 2 3 / *fix a 1 2 3
en: Station already fixed at the same coordinates
pl: Ponowne ustalenie punktu na tych samych współrzędnych

note: TRANSLATORS: Emitted after second and subsequent "FIX" command with no coordinates.
en: Already had FIX command with no coordinates for station “%s”
pl: Ponowny FIX bez współrzędnych dla punktu “%s”

en: Station “%s” fixed before CS command first used
pl: Punkt “%s” ustalony przed użyciem polecenia CS

note: TRANSLATORS: The *EXPORT command is only valid just after *BEGIN <SURVEY>, so this would generate this error: *begin fred 1 2 1.23 045 -6 *export 2 *end fred
en: *EXPORT must immediately follow “*BEGIN <SURVEY>”
pl: *EXPORT musi następować bezpośrednio po “*BEGIN <SURVEY>”

en: Invalid year (< 1900 or > 2078)
pl: Wprowadź rok pomiędzy 1900 a 2078

note: TRANSLATORS: Suspicious means something like 410 degrees or -20 degrees
en: Suspicious compass reading
pl: Podejrzany azymut

en: Negative tape reading
pl: Ujemna wartość długości

en: Same station fixed twice with no coordinates
pl: Ten sam punkt ustalony dwukrotnie bez współrzędnych

note: TRANSLATORS: This means that the data fed in said this. It could be a gross error (e.g. the decimal point is missing from the depth gauge reading) or it could just be due to random error on a near vertical leg
en: Tape reading is less than change in depth
pl: Wartość długości jest mniejsza niż zmiana głębokości

note: TRANSLATORS: a data "style" is something like NORMAL, DIVING, etc. a "reading" is one of FROM, TO, TAPE, COMPASS, CLINO for NORMAL style.  Neither "style" nor "reading" is a keyword in the program. This error complains about a "DEPTH" gauge reading in "NORMAL" style, for example.
en: Reading “%s” not allowed in data style “%s”
pl: Wartość “%s” nie jest dozwolona w formacie danych “%s”

note: TRANSLATORS: i.e. not enough readings for the style.
en: Too few readings for data style “%s”
pl: Za mało wartości dla formatu danych “%s”

note: TRANSLATORS: e.g. trying to refer to an invalid FNORD data style
en: Data style “%s” unknown
pl: Format danych “%s” jest nieznany

note: TRANSLATORS: Here "station" is a survey station, not a train station. Exporting a station twice gives this error: *begin example *export 1 1 2 1.24 045 -6 *end example
en: Station “%s” already exported
pl: Punkt “%s” już został wyeksportowany

note: TRANSLATORS: complains about a situation like trying to define two from stations per leg
en: Duplicate reading “%s”
pl: Zdublowana wartość “%s”

en: FLAG “%s” unknown
pl: Nieznany FLAG “%s”

en: Missing "
pl: Brakujący "

note: TRANSLATORS: Here "station" is a survey station, not a train station.
en: Station “%s” referred to just once, with an explicit survey name - typo?
pl: Jednorazowe odwołanie do punktu “%s” - literówka?

note: TRANSLATORS: Here "station" is a survey station, not a train station.
en: The following survey stations are not attached to a fixed point:
pl: Następujące punkty nie są dołączone do pomiaru:

en: Survey has no fixed points. Therefore I’ve fixed %s at (0,0,0)
pl: Pomiar nie ma żadnych punktów ustalonych. W związku z tym, ustalam %s w pozycji (0, 0, 0)

note: TRANSLATORS: fixed survey station that is not part of any survey
en: Unused fixed point “%s”
pl: Niewykorzystany punkt ustalony “%s”

en: Solving %d simultaneous equations
pl: Rozwiązywanie układu %d równań

note: TRANSLATORS: This is an error from the *DATA command.  It means that a reading (which will appear where %s is isn't valid as the list of readings has already included the same reading, or an equivalent one (e.g. you can't have both DEPTH and DEPTHCHANGE together).
en: Reading “%s” duplicates previous reading(s)
pl: Wartość “%s” dubluje poprzednio określone wartości

en: Solving one equation
pl: Rozwiązywanie jednego równania

en: Negative adjusted tape reading
pl: Po korekcji wartość długości jest ujemna!

en: Date is in the future!
pl: Data w przyszłości!

en: End of date range is before the start
pl: Data końcowa jest wcześniejsza niż początkowa

note: TRANSLATORS: e.g. the user specifies a passage cross-section at station "entrance.27", but there is no station "entrance.27" in the centre-line.
en: Cross section specified at non-existent station “%s”
pl: Przekrój określony na nieistniejącym punkcie “%s”

note: TRANSLATORS: In data with backsights, the user has tried to give a plumb for the foresight and a clino reading for the backsight, or something similar.
en: CLINO and BACKCLINO readings must be of the same type
pl: Wartości CLINO i BACKCLINO muszą być tego samego typu

note: TRANSLATORS: We've been told the foresight and backsight are both "UP", or that they're both "DOWN".
en: Plumbed CLINO and BACKCLINO readings can't be in the same direction
pl: Pionowe wartości CLINO i BACKCLINO nie mogą być w tym samym kierunku

en: Invalid month
pl: Błędny miesiąc

note: TRANSLATORS: e.g. 31st of April, or 32nd of any month
en: Invalid day of the month
pl: Błędny dzień miesiąca

en: 3d file format versions %d to %d supported
pl: obsługiwane wersje formatu 3d od %d do %d

en: Expecting survey name
pl: Spodziewałem się nazwy sesji

en: Couldn’t open file “%s”
pl: Nie można otworzyć pliku “%s”

en: Couldn’t write file “%s”
pl: Nie da się zapisywać do pliku “%s”

en: Failed to create temporary file
pl: Nie można utworzyć pliku tymczasowego

note: TRANSLATORS: If you're unsure what "deprecated" means, see: https://en.wikipedia.org/wiki/Deprecation
en: Further uses of this deprecated feature will not be reported
pl: Kolejne zauważone użycia tej przestarzałej opcji nie będą raportowane

note: TRANSLATORS: %s is replaced by the amount the readings disagree by, e.g. "0.12m" or "0.2ft".
en: TAPE reading and BACKTAPE reading disagree by %s
pl: wartości TAPE i BACKTAPE nie zgadzają się o %s

note: TRANSLATORS: %s is replaced by the amount the readings disagree by, e.g. "2.5°" or "3ᵍ".
en: COMPASS reading and BACKCOMPASS reading disagree by %s
pl: wartości COMPASS i BACKCOMPASS nie zgadzają się o %s

note: TRANSLATORS: %s is replaced by the amount the readings disagree by, e.g. "2.5°" or "3ᵍ".
en: CLINO reading and BACKCLINO reading disagree by %s
pl: wartości CLINO i BACKCLINO nie zgadzają się o %s

en: “*data %s %c …” is deprecated - use “*data %s …” instead
pl: “*data %s %c …” jest przestarzałe - proszę używać “*data %s …”

note: TRANSLATORS: Perhaps the user tried to load a different type of file as a Survex .3d file, or the .3d file was corrupted.
en: Bad 3d image file “%s”
pl: Błędny plik 3d “%s”

note: TRANSLATORS: used a processed survey with no processing date/time info
en: Date and time not available.
pl: Data i czas nie są dostępne

en: Error reading from file “%s”
pl: Błąd przy odczycie pliku “%s”

en: Error writing to file “%s”
pl: Błąd zapisu do pliku “%s”

en: Error writing to file
pl: Błąd zapisu do pliku

en: There were %d warning(s) and %d error(s) - no output files produced.
pl: Wystąpiło ostrzeżeń: %d i błędów: %d - nie wygenerowano plików wyjściowych.

en: File “%s” has a newer format than this program can understand
pl: Plik “%s” jest w nowszym formacie, którego ten program nie rozumie

en: North
pl: Północ

note: TRANSLATORS: "Elevation on" 020 <-> 200 degrees
en: Elevation on
pl: Przekrój zrzutowany na

en: P&lan view
pl: Widok p&lanu

en: &Elevation
pl: &Przekrój

note: TRANSLATORS: Label used for "clino" in Aven when the view is neither from directly above nor from directly below.  It is also used in the dialog for editing a marked position in a presentation. Try to keep this translation short - ideally at most 10 characters - as otherwise the compass and clino wi
en: Elevation
pl: Przekrój

en: Calculating statistics
pl: Obliczanie statystyk

en: Expecting string field
pl: Oczekiwałem pola tekstowego

en: too few arguments
pl: za mało argumentów

en: too many arguments
pl: za dużo argumentów

en: FILE
pl: PLIK

note: TRANSLATORS: In French, Eric chose to use the terminology used by toporobot: "sequence" for the English "traverse", which makes sense (although toporobot actually uses this term to mean something more specific).  Feel free to follow this lead if you can't think of a better term - these messages most
en: Removing trailing traverses
pl: Usuwanie ślepych sekwencji

note: TRANSLATORS: In French, Eric chose to use the terminology used by toporobot: "sequence" for the English "traverse", which makes sense (although toporobot actually uses this term to mean something more specific).  Feel free to follow this lead if you can't think of a better term - these messages most
en: Concatenating traverses
pl: Łączenie sekwencji

note: TRANSLATORS: In French, Eric chose to use the terminology used by toporobot: "sequence" for the English "traverse", which makes sense (although toporobot actually uses this term to mean something more specific).  Feel free to follow this lead if you can't think of a better term - these messages most
en: Calculating traverses
pl: Przeliczanie sekwencji

note: TRANSLATORS: In French, Eric chose to use the terminology used by toporobot: "sequence" for the English "traverse", which makes sense (although toporobot actually uses this term to mean something more specific).  Feel free to follow this lead if you can't think of a better term - these messages most
en: Calculating trailing traverses
pl: Przeliczanie ślepych sekwencji

en: Simplifying network
pl: Upraszczanie sieci

en: Calculating network
pl: Obliczanie sieci

en: Found “%s”, expecting “F” or “B”
pl: Znalazłem “%s”, oczekiwałem “F” or “B”

en: Total length of survey legs = %7.2f%s (%7.2f%s adjusted)
pl: Łączna długość odcinków pomiarowych = %7.2f%s (%7.2f%s po poprawkach)

en: Total plan length of survey legs = %7.2f%s
pl: Łączna długość zrzutowana odcinków pomiarowych = %7.2f%s

en: Total vertical length of survey legs = %7.2f%s
pl: Łączne przewyższenie odcinków pomiarowych = %7.2f%s

note: TRANSLATORS: numbers are altitudes of highest and lowest stations
en: Vertical range = %4.2f%s (from %s at %4.2f%s to %s at %4.2f%s)
pl: Rozciągłość pionowa = %4.2f%s (od %s w %4.2f%s do %s w %4.2f%s)

note: TRANSLATORS: c.f. previous message
en: North-South range = %4.2f%s (from %s at %4.2f%s to %s at %4.2f%s)
pl: Rozciągłość Północ-Południe = %4.2f%s (od %s w %4.2f%s do %s w %4.2f%s)

note: TRANSLATORS: c.f. previous two messages
en: East-West range = %4.2f%s (from %s at %4.2f%s to %s at %4.2f%s)
pl: Rozciągłość Wschód-Zachód = %4.2f%s (od %s w %4.2f%s do %s w %4.2f%s)

en: There is 1 loop.
pl: Wykryto 1 pętlę.

en: There are %ld loops.
pl: Wykryto %ld pętli.

en: CPU time used %5.2fs
pl: Czas CPU %5.2fs

en: Time used %5.2fs
pl: Czas pracy %5.2fs

en: Time used unavailable
pl: Brak informacji o czasie pracy

en: Time used %5.2fs (%5.2fs CPU time)
pl: Czas pracy %5.2fs (%5.2fs czasu CPU)

en: Original length %6.2fm (%3d legs), moved %6.2fm (%5.2fm/leg).
pl: Pierwodna długość %6.2fm (%3d odcinków), przesunięto o %6.2fm (%5.2fm/odcinek).

en: Error %6.2f%%
pl: Błąd %6.2f%%

note: TRANSLATORS: Here N/A means "Not Applicable" -- it means the traverse has zero length, so error per metre is meaningless. There should be 4 spaces between "Error" and "N/A" so that it lines up with the numbers in the message above.
en: Error    N/A
pl: Błąd    N/A

note: TRANSLATORS: description of --help option
en: display this help and exit
pl: wyświetl tę pomoc i wyjdź

note: TRANSLATORS: description of --version option
en: output version information and exit
pl: wyświetl informacje o wersji i wyjdź

note: TRANSLATORS: in command line usage messages e.g. Usage: cavern [OPTION]…
en: OPTION
pl: OPCJA

en: Scale
pl: Skala

en: Try “%s --help” for more information.
pl: Użyj “%s --help” aby uzyskać więcej informacji.

note: TRANSLATORS: Used in the footer of printouts to compactly indicate that the date which follows is the date that the survey data was processed. Aven will replace %s with a string giving the date and time (e.g. "2015-06-09 12:40:44").
en: Processed: %s
pl: Przetworzono: %s

note: TRANSLATORS: Used in the footer of printouts to compactly indicate this is an extended elevation view.  Aven will replace %.0f with the scale. Try to keep the translation short (for example, in English we use "Extended" not "Extended elevation") - there is limited room in the footer, and the details
en: Extended 1:%.0f
pl: Rozwinięty 1:%.0f

note: TRANSLATORS: This is used on printouts of plans, with %s replaced by something like "123°".  The bearing is up the page.
en: Plan view, %s up page
pl: Widok planu, %s w górę strony

note: TRANSLATORS: This is used on printouts of elevations, with %s replaced by something like "123°".  The bearing is the direction we’re looking.
en: Elevation facing %s
pl: Przekrój patrząc na %s

note: TRANSLATORS: This is used on printouts of tilted elevations, with the first %s replaced by something like "123°", and the second by something like "-45°".  The bearing is the direction we’re looking.
en: Elevation facing %s, tilted %s
pl: Przekrój patrząc na %s, pochylony o %s

note: TRANSLATORS: This is used on printouts of extended elevations.
en: Extended elevation
pl: Przekrój rozwinięty

en: Survey contains 1 survey station,
pl: Pomiar zawiera 1 punkt

en: Survey contains %ld survey stations,
pl: Pomiar zawiera %ld punktów

en:  joined by 1 leg.
pl:  połączonych 1 odcinkiem.

en:  joined by %ld legs.
pl:  połączonych %ld odcinkami.

note: TRANSLATORS: node/nodes as in:  "Survey has 1 2-node and 2 3-nodes."
en: node
pl: węzeł

note: TRANSLATORS: node/nodes as in:  "Survey has 1 2-node and 2 3-nodes."
en: nodes
pl: węzły

note: TRANSLATORS: "Connected component" in the graph theory sense - it means there are %ld bits of survey with no connections between them.  This message is only used if there are more than 1.
en: Survey has %ld connected components.
pl: Pomiar posiada %ld spójnych komponentów

note: TRANSLATORS: Label for button in aven’s cavern log window which allows the user to save the log to a file.
en: &Save Log
pl: &Zapisz dziennik

note: TRANSLATORS: Label for button in aven’s cavern log window which causes the survey data to be reprocessed.
en: &Reprocess
pl: &Przetwórz ponownie

en: numeric argument “%s” out of range
pl: argument liczbowy “%s” poza dozwolonym zakresem

en: argument “%s” not an integer
pl: argument “%s” nie jest liczbą całkowitą

en: argument “%s” not a number
pl: argument “%s” nie jest liczbą

en: Expecting “%s”
pl: Spodziewałem się “%s”

en: Expecting “%s” or “%s”
pl: Spodziewałem się “%s” albo “%s”

en: Expecting “%s”, “%s”, or “%s”
pl: Spodziewałem się “%s”, “%s”, albo “%s”

en: Expecting “%s”, “%s”, “%s”, or “%s”
pl: Spodziewałem się “%s”, “%s”, “%s”, albo “%s”

note: TRANSLATORS: The first %s is replaced by a station name, the second %s by "entrance" or "export".
en: Station “%s” referred to by *%s but never used
pl: Nazwa punktu “%s” jest przywoływana w *%s, ale poza tym nie używana

note: TRANSLATORS: %s is replaced with e.g. BEGIN or .BOOK or #[
en: No matching %s
pl: Brak odpowiadającego %s

note: TRANSLATORS: *BEGIN <survey> and *END <survey> should have the same <survey> if it’s given at all
en: Survey name doesn’t match BEGIN
pl: Nazwa sesji nie odpowiada tej z BEGIN

note: TRANSLATORS: Used when a BEGIN command has a survey name, but the END command omits it, e.g.: *begin entrance 1 2 10.00 178 -01 *end     <--[Message given here]
en: Survey name omitted from END
pl: Nie wskazano nazwy sesji po END

note: TRANSLATORS: Heading line for .pos file.  Please try to ensure the “,”s (or at least the columns) are in the same place
en: ( Easting, Northing, Altitude )
pl: ( Wschód,  Północ,   Wysokość )

note: TRANSLATORS: bpp is "Bits Per Pixel"
en: Display Depth: %d bpp
pl: Głębokość koloru: %dbpp

note: TRANSLATORS: appended to previous message if the display is colour
en:  (colour)
pl:  (kolor)

en: Expecting date, found “%s”
pl: Spodziewałem się daty, znalazłem “%s”

note: TRANSLATORS: --help output for --survey option. "this" has been added to English translation
en: only load the sub-survey with this prefix
pl: wczytaj tylko sesje z tym prefiksem

note: TRANSLATORS: --help output for aven --print option
en: print and exit (requires a 3d file)
pl: drukuj i wyjdź (wymaga pliku 3d)

note: TRANSLATORS: --help output for cavern --output option
en: set location for output files
pl: ustaw ścieżkę plików wyjściowych

note: TRANSLATORS: --help output for cavern --quiet option
en: only show brief summary (-qq for errors only)
pl: wyświetl tylko krótkie podsumowanie (-qq pokaże tylko błędy)

note: TRANSLATORS: --help output for cavern --no-auxiliary-files option
en: do not create .err file
pl: nie generuj pliku .err

note: TRANSLATORS: --help output for cavern --warnings-are-errors option
en: turn warnings into errors
pl: traktuj ostrzeżenia jak błędy

note: TRANSLATORS: --help output for cavern --log option
en: log output to .log file
pl: zapisuj komunikaty do pliku dziennika

note: TRANSLATORS: --help output for cavern --3d-version option
en: specify the 3d file format version to output
pl: określ wersję formatu 3d na wyjściu

note: TRANSLATORS: --help output for extend --specfile option
en: .espec file to control extending
pl: Plik .espec z instrukcjami rozwinięcia

note: TRANSLATORS: error message given by "*units tape 0 feet" - it’s meaningless to say your tape is marked in "0 feet" (but you might measure distance by counting knots on a diving line, and tie them every "2 feet").
en: *UNITS factor must be non-zero
pl: Współczynnik *UNITS musi być niezerowy

en: No survey data in 3d file “%s”
pl: Brak danych pomiarowych w pliku 3d “%s”

note: TRANSLATORS: Used in aven above the compass indicator at the lower right of the display, with a bearing below "Facing".  This indicates the direction the viewer is "facing" in. Try to keep this translation short - ideally at most 10 characters - as otherwise the compass and clino will be moved furth
en: Facing
pl: Patrząc na

note: TRANSLATORS: for the title of the About box
en: About %s
pl: O %s

note: TRANSLATORS: "Terrain file" being a digital model of the terrain (e.g. a grid of height values).
en: Select a terrain file to view
pl: Wybierz plik terenu do wczytania

en: Terrain files
pl: Pliki terenu

note: TRANSLATORS: Here "survey" is a "cave map" rather than list of questions - it should be translated to the terminology that cavers using the language would use. File->Open dialog:
en: Select a survey file to view
pl: Wybierz plik pomiarowy do wczytania

note: TRANSLATORS: Survex is the name of the software, and "3d" refers to a file extension, so neither should be translated.
en: Survex 3d files
pl: Pliki Survex 3d

en: All files
pl: Wszystkie pliki

note: TRANSLATORS: Here "survey" is a "cave map" rather than list of questions - it should be translated to the terminology that cavers using the language would use.
en: All survey files
pl: Wszystkie pliki pomiarowe

note: TRANSLATORS: Survex is the name of the software, and "svx" refers to a file extension, so neither should be translated.
en: Survex svx files
pl: Pliki Survex svx

note: TRANSLATORS: "Compass" as in Larry Fish’s cave surveying package, so should not be translated
en: Compass MAK files
pl: Pliki Compass MAK

note: TRANSLATORS: "Compass" as in Larry Fish’s cave surveying package, so should not be translated
en: Compass DAT files
pl: Pliki Compass DAT

note: TRANSLATORS: "Compass" as in Larry Fish’s cave surveying package, so should not be translated
en: Compass CLP files
pl: Pliki Compass CLP

note: TRANSLATORS: "Walls" is David McKenzie's cave surveying package, so should not be translated
en: Walls survey data files
pl: Pliki pomiarowy Walls

en: CSV files
pl: Pliki CSV

en: DXF files
pl: Pliki DXF

en: EPS files
pl: Pliki EPS

en: GPX files
pl: Pliki GPX

note: TRANSLATORS: Here "plotter" refers to a machine which draws a printout on a (usually large) sheet of paper using a pen mounted in a motorised mechanism.
en: HPGL for plotters
pl: HPGL dla plotterów

en: KML files
pl: Pliki KML

note: TRANSLATORS: "Compass" and "Carto" are the names of software packages, so should not be translated: https://www.fountainware.com/compass/
en: Compass PLT for use with Carto
pl: Pliki PLT do użytku z Carto

note: TRANSLATORS: Survex is the name of the software, and "pos" refers to a file extension, so neither should be translated.
en: Survex pos files
pl: Pliki Survex pos

en: SVG files
pl: Pliki SVG

en: JSON files
pl: Pliki JSON

note: TRANSLATORS: Log files from running cavern (extension .log)
en: Log files
pl: Pliki dziennika

note: TRANSLATORS: Here "survey" is a "cave map" rather than list of questions - it should be translated to the terminology that cavers using the language would use. This string is used in the about box (summarising the purpose of aven).
en: Survey visualisation tool
pl: Narzędzie do wizualizacji danych pomiarowych

note: TRANSLATORS: Summary paragraph for the GPLv2 - there are translations for some languages here: https://www.gnu.org/licenses/old-licenses/gpl-2.0-translations.html
en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public Licence as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the Licence, or (at your option) any later version.
pl: Niniejszy program jest wolnym oprogramowaniem; możesz go rozprowadzać dalej i/lub modyfikować na warunkach Powszechnej Licencji Publicznej GNU, wydanej przez Fundację Wolnego Oprogramowania - według wersji 2-giej tej Licencji lub którejś z późniejszych wersji.

note: TRANSLATORS: Part of diffpos --help
en: FILE1 FILE2 [THRESHOLD]
pl: PLIK1 PLIK2 [PRÓG]

note: TRANSLATORS: Part of diffpos --help
en: FILE1 and FILE2 can be .pos or .3d files
    THRESHOLD is the max. ignorable change along any axis in metres (default %s)
pl: PLIK1 oraz PLIK2 mogą być plikami .pos lub .3d
    PRÓG jest maksymalną wielkością przesunięcia w każdej z osi, która będzie ignorowana (domyślnie: %s)

note: TRANSLATORS: Part of extend --help
en: INPUT_FILE [OUTPUT_3D_FILE]
pl: WEJŚCIOWY_PLIK [WYJŚCIOWY_PLIK_3D]

note: TRANSLATORS: Part of sorterr --help
en: ERR_FILE [HOW_MANY]
pl: PLIK_ERR [JAK_WIELE]

note: TRANSLATORS: Here "survey" is a "cave map" rather than list of questions - it should be translated to the terminology that cavers using the language would use. Part of aven --help
en: [SURVEY_FILE]
pl: [PLIK_POMIAROWY]

note: TRANSLATORS: Used in the "colour key" for "colour by date" if there are surveys without date information.  Try to keep this fairly short.
en: Undated
pl: Bez daty

note: TRANSLATORS: Used in the "colour key" for "colour by error" for surveys which aren’t part of a loop and so have no error information. Try to keep this fairly short.
en: Not in loop
pl: Nie w pętli

note: TRANSLATORS: error from: *data normal newline from to tape compass clino
en: NEWLINE can’t be the first reading
pl: NEWLINE nie może być pierwszą wielkością

note: TRANSLATORS: error from: *data normal from to tape compass clino newline
en: NEWLINE can’t be the last reading
pl: NEWLINE nie może być ostatnią wielkością

note: TRANSLATORS: Error given by something like: *data normal station tape compass clino ("station" signifies interleaved data).
en: Interleaved readings, but no NEWLINE
pl: Brak NEWLINE w definicji przeplatanego formatu

note: TRANSLATORS: caused by e.g. *data diving station newline depth tape compass ("depth" needs to occur before "newline").
en: Reading “%s” must occur before NEWLINE
pl: Wartość “%s” musi poprzedzać NEWLINE

note: TRANSLATORS: e.g. *data normal from to tape newline compass clino
en: NEWLINE can only be preceded by STATION, DEPTH, and COUNT
pl: NEWLINE może następować tylko po STATION, DEPTH i COUNT

note: TRANSLATORS: e.g. *calibrate tape compass 1 1
en: Can’t calibrate angular and length quantities together
pl: Nie można kalibrować równocześnie wielkości kątowych i liniowych

en: Bad *alias command
pl: Nieprawidłowe polecenie *alias

note: TRANSLATORS: %s will be replaced by the application name ("Aven" currently)
en: %s Error Log
pl: Dziennki błędów %s

note: TRANSLATORS: The text on the action button in the "Export" settings dialog
en: &Export...
pl: &Eksport...

note: TRANSLATORS: "Rotation" menu.  The accelerators must be different within this group.  Tickable menu item which toggles auto rotation. Please don't translate "Space" - that's the shortcut key to use which wxWidgets needs to parse and it should then handle translating.
en: Au&to-Rotate	Space
pl: Au&toobrót	Space

en: &Reverse Direction
pl: &Odwróć kierunki

note: TRANSLATORS: View *looking* North
en: View &North
pl: Na &północ

note: TRANSLATORS: View *looking* East
en: View &East
pl: Na &wschód

note: TRANSLATORS: View *looking* South
en: View &South
pl: Na połu&dnie

note: TRANSLATORS: View *looking* West
en: View &West
pl: Na &zachód

en: &Plan View
pl: Widok p&lanu

en: Ele&vation
pl: Prze&krój

en: Restore De&fault View
pl: Przywróć do&myślny widok

note: TRANSLATORS: Used as a label for the surrounding box for the "Bearing" and "Tilt angle" fields, and the "Plan view" and "Elevation" buttons in the "what to print/export" dialog.
en: View
pl: Widok

note: TRANSLATORS: Used as a label for the surrounding box for the "survey legs" "stations" "names" etc checkboxes in the "what to print" dialog. "Elements" isn’t a good name for this but nothing better has yet come to mind!
en: Elements
pl: Elementy

en: Export format
pl: Format eksportu

en: %d pages (%dx%d)
pl: %d stron (%dx%d)

note: TRANSLATORS: used in the scale drop down selector in the print dialog the implicit meaning is "choose a suitable scale to fit the plot on a single page", but we need something shorter
en: One page
pl: Jedna strona

en: Bearing
pl: Azymut

en: Station Names
pl: Nazwy punktów

en: station labels
pl: nazwy punktów

en: Crosses
pl: Krzyże

en: station markers
pl: znaczników punktów

note: TRANSLATORS: Here a "survey leg" is a set of measurements between two "survey stations".
en: Underground Survey Legs
pl: Odcinki podziemne

en: underground survey legs
pl: odcinki podziemne

en: Cross-sections
pl: Przekroje

en: cross-sections
pl: przekroje

en: Walls
pl: Ściany

en: walls
pl: ściany

note: TRANSLATORS: Label for checkbox which controls whether there's a layer in the exported file (for formats such as DXF and SVG) containing polygons for the inside of cave passages).
en: Passages
pl: Obrys korytarzy

en: passages
pl: obrys korytarzy

en: Origin in centre
pl: Zero na środku

en: origin in centre
pl: zero na środku

en: Full coordinates
pl: Pełne współrzędne

en: full coordinates
pl: pełne współrzędne

en: Clamp to ground
pl: Obcięte do wysokości terenu

en: clamp to ground
pl: obcięte do wysokości terenu

note: TRANSLATORS: Used in the print dialog:
en: Tilt angle
pl: Kąt pochyłu

note: TRANSLATORS: used in the print dialog - controls drawing lines around each page
en: Page Borders
pl: Ramki

note: TRANSLATORS: As in the legend on a map.  Used in the print dialog - controls drawing the box at the lower left with survey name, view angles, etc
en: Legend
pl: Legenda

note: TRANSLATORS: will be used in the print dialog - check this to print blank pages (otherwise they’ll be skipped to save paper)
en: Blank Pages
pl: Puste strony

note: TRANSLATORS: Items in the "View" menu:
en: Station &Names	Ctrl+N
pl: &Nazwy punktów	Ctrl+N

note: TRANSLATORS: Toggles drawing of 3D passages
en: Passage &Tubes	Ctrl+T
pl: Obrys korytar&zy	Ctrl+T

note: TRANSLATORS: Toggles drawing the surface of the Earth
en: Terr&ain
pl: Te&ren

en: &Crosses	Ctrl+X
pl: &Krzyże	Ctrl+X

en: &Grid	Ctrl+G
pl: &Siatka	Ctrl+G

en: &Bounding Box	Ctrl+B
pl: &Pudełko	Ctrl+B

note: TRANSLATORS: Here a "survey leg" is a set of measurements between two "survey stations".
en: &Underground Survey Legs	Ctrl+L
pl: Od&cinki podziemn	Ctrl+L

note: TRANSLATORS: Here a "survey leg" is a set of measurements between two "survey stations".
en: &Surface Survey Legs	Ctrl+F
pl: O&dcinki powierzchniowe	Ctrl+F

en: surface survey legs
pl: odcinki powierzchniowe

en: &Overlapping Names
pl: Nakłada&j nazwy

en: Co&lour by
pl: Ko&loruj według

en: Highlight &Entrances
pl: Podświetl &otwory

en: Highlight &Fixed Points
pl: Podświetl punkty &ustalone

en: Highlight E&xported Points
pl: Podświetl w&yeksportowane punkty

en: Entrances
pl: Otwory

en: entrances
pl: otwory

en: Fixed Points
pl: Punkty ustalone

en: fixed points
pl: punkty ustalone

en: Exported Stations
pl: Wyeksportowane punkty

en: exported stations
pl: wyeksportowane punkty

en: &Perspective
pl: Perspektyw&a

en: Textured &Walls
pl: &Teksturuj ściany

note: TRANSLATORS: Toggles OpenGL "Depth Fogging" - feel free to translate using that term instead if it gives a better translation which most users will understand.
en: Fade Distant Ob&jects
pl: Przyciemnij dalekie Ob&iekty

note: TRANSLATORS: Here a "survey leg" is a set of measurements between two "survey stations".
en: Smoot&hed Survey Legs
pl: &Wygładzone odcinki pomiarowe

en: Full Screen &Mode	F11
pl: Pełny &Ekran	F11

en: Colour by &Depth
pl: Koloruj po &Głębokości

en: Colour by D&ate
pl: Koloruj po Da&cie

en: Colour by &Error
pl: Koloruj po &Błędzie

en: Colour by &Horizontal Error
pl: Koloruj po Błędzie Po&ziomym

en: Colour by &Vertical Error
pl: Koloruj po Błędzie &Pionowym

en: Colour by &Gradient
pl: Koloruj po &Upadzie

en: Colour by &Length
pl: Koloruj po &Długości

en: Colour by &Survey
pl: Koloruj po &Sesji

en: &Compass
pl: &Kompas

en: C&linometer
pl: Kli&nometr

note: TRANSLATORS: The "Colour Key" is the thing in aven showing which colour corresponds to which depth, date, survey closure error, etc.
en: Colour &Key
pl: &Objaśnienie kolorów

en: &Scale Bar
pl: &Podziałka liniowa

en: &Reverse Sense	Ctrl+R
pl: &Odwróć sens	Ctrl+R

note: TRANSLATORS: Please don't translate "Escape" - that's the shortcut key to use which wxWidgets needs to parse and it should then handle translating.
en: &Cancel Measuring Line	Escape
pl: &Anuluj pomiar długości	Escape

en: &Indicators
pl: &Wskaźniki

en: %s: option “%s” is ambiguous
pl: %s: opcja “%s” jest niejednoznaczna

en: %s: option “%c%s” doesn’t allow an argument
pl: %s: opcja “%c%s” nie pozwala na argument

en: %s: option “--%s” doesn’t allow an argument
pl: %s: opcja “--%s” nie pozwala na argument

en: %s: option “%s” requires an argument
pl: %s: opcja “%s” wymaga argumentu

en: %s: option requires an argument -- %c
pl: %s: opcja wymaga argumentu -- %c

en: %s: unrecognized option “--%s”
pl: %s: nieznana opcja “--%s”

en: %s: unrecognized option “%c%s”
pl: %s: nieznana opcja “%c%s”

en: %s: invalid option -- %c
pl: %s: nieprawidłowa opcja -- %c

en: &New Presentation
pl: &Nowa prezentacja

en: &Open Presentation...
pl: Otwórz &prezentację...

en: &Save Presentation
pl: &Zapisz prezentację

en: Sa&ve Presentation As...
pl: Zap&isz prezentację jako...

note: TRANSLATORS: "Mark" as in "Mark this position"
en: &Mark
pl: &Oznacz

note: TRANSLATORS: "Play" as in "Play back a recording"
en: Pla&y
pl: O&dtwarzaj

en: &Export as Movie...
pl: &Eksportuj jako film...

en: Export Movie
pl: Eksportuj klip

en: Select an output filename
pl: Wybierz nazwę pliku wyjściowego

en: Aven presentations
pl: Prezentacje Aven

note: TRANSLATORS: title of the save screenshot dialog
en: Save Screenshot
pl: Zapisz zrzut ekranu

en: Select a presentation to open
pl: Wybierz prezentację do wczytania

en: Error in format of presentation file “%s”
pl: Błąd w formacie pliku prezentacji “%s”

note: TRANSLATORS: "Compass" as in Larry Fish’s cave surveying package, so probably shouldn’t be translated
en: Compass PLT files
pl: Pliki Compass PLT

note: TRANSLATORS: "CMAP" is Bob Thrun’s cave surveying package, so don’t translate it.
en: CMAP XYZ files
pl: Pliki CMAP XYZ

note: TRANSLATORS: title of message box
en: Modified Presentation
pl: Prezentacja zmodyfikowana

note: TRANSLATORS: and the question in that box
en: The current presentation has been modified.  Abandon unsaved changes?
pl: Aktualna prezentacja była modyfikowana. Porzucić niezachowane zmiany?

en: No matches were found.
pl: Nie znaleziono pasujących.

note: TRANSLATORS: Menu item in right-click menu in survey tree.
en: Find
pl: Szukaj

en: Altitude
pl: Wysokość

note: TRANSLATORS: error if you try to drag multiple files to the aven window
en: You may only view one 3d file at a time.
pl: Możesz przeglądać tylko jeden plik 3d

en: &Side Panel
pl: Panel &boczny

note: TRANSLATORS: Used in Aven: From <stationname>: H 12.24m, Brg 234.5°
en: From %s
pl: Od %s

note: TRANSLATORS: tickable menu item in View menu. "Metric" here means metres, km, etc (rather than feet, miles, etc)
en: &Metric
pl: &Metryczne

note: TRANSLATORS: tickable menu item in View menu. Degrees are the angular measurement where there are 360 in a full circle.
en: &Degrees
pl: &Stopni

note: TRANSLATORS: tickable menu item in View menu. Show the tilt of the survey as a percentage gradient (100% = 45 degrees = 50 grad).
en: &Percent
pl: &Procent

note: TRANSLATORS: abbreviation for "miles" (unit of length, plural), used e.g.  "2 miles". If there should be a space between the number and this, include one in the translation.
en:  miles
pl:  mil

note: TRANSLATORS: abbreviation for "mile" (unit of length, singular), used e.g.  "1 mile". If there should be a space between the number and this, include one in the translation.
en:  mile
pl:  mila

note: TRANSLATORS: Menu item which turns off the "north arrow" in aven.
en: &Hide Compass
pl: &Ukryj kompas

note: TRANSLATORS: Menu item which turns off the tilt indicator in aven.
en: &Hide Clino
pl: &Ukryj klinometr

note: TRANSLATORS: Menu item which turns off the scale bar in aven.
en: &Hide scale bar
pl: &Ukryj podziałkę linową

note: TRANSLATORS: Menu item which turns off the colour key. The "Colour Key" is the thing in aven showing which colour corresponds to which depth, date, survey closure error, etc.
en: &Hide colour key
pl: &Ukryj objaśnienie kolorów

note: TRANSLATORS: "H" is short for "Horizontal", "Brg" for "Bearing" (as in Compass bearing)
en: %s: H %.2f%s, Brg %03.1f%s
pl: %s: H %.2f%s, Az %03.1f%s

note: TRANSLATORS: labels for tabbed side panel this is for the tab with the tree hierarchy of survey station names
en: Surveys
pl: Sesje pomiarowe

en: Presentation
pl: Prezentacja

note: TRANSLATORS: In aven's survey tree, right-clicking on the root gives a pop-up menu and this is an option (but only enabled if the view is restricted to a subsurvey). It reloads the current survey file with the who survey visible.
en: Show all
pl: Pokaż wszystko

note: TRANSLATORS: In aven's survey tree, right-clicking on a survey name gives a pop-up menu and this is an option.  It reloads the current survey file with the view restricted to the survey clicked upon.
en: Hide others
pl: Ukryj inne

en: Easting
pl: Wschód

en: Northing
pl: Północ

note: TRANSLATORS: Aven menu items.  An “&” goes before the letter of any accelerator key. The string "\t" separates the menu text and any accelerator key. "File" menu.  The accelerators must be different within this group. c.f. 201, 380, 381.
en: &Open...	Ctrl+O
pl: &Otwórz...	Ctrl+O

note: TRANSLATORS: Open a "Terrain file" - i.e. a digital model of the terrain.
en: Open &Terrain...
pl: Otwórz &Teren...

en: Show &Log
pl: &Pokaż dziennik

en: &Print...	Ctrl+P
pl: &Drukuj...	Ctrl+P

en: P&age Setup...
pl: &Ustawienia strony...

note: TRANSLATORS: In the "File" menu
en: &Screenshot...
pl: &Zrzut ekranu...

note: TRANSLATORS: In the "File" menu - c.f. n:191
en: E&xtended Elevation...
pl: Przekrój &Rozwinięty...

en: &Export as...
pl: &Eksportuj jako...

note: TRANSLATORS: Title of file dialog to choose name and type of exported file.
en: Export as:
pl: Eksportuj jako:

note: TRANSLATORS: Title of the export dialog
en: Export
pl: Eksport

note: TRANSLATORS: for about box:
en: System Information:
pl: Informacje o systemie:

note: TRANSLATORS: Title of the print preview dialog
en: Print Preview
pl: Podgląd wydruku

note: TRANSLATORS: Title of the print dialog
en: Print
pl: Drukuj

en: &Print...
pl: &Drukuj...

note: TRANSLATORS: Here a "survey leg" is a set of measurements between two "survey stations".
en: Sur&face Survey Legs
pl: Odcinki &powierzchniowe

note: TRANSLATORS: Title of dialog to edit a waypoint in a presentation.
en: Edit Waypoint
pl: Edytuj punkt nawigacyjny

note: TRANSLATORS: Note after "Scale" field in dialog to edit a waypoint in a presentation.
en:  (unused in perspective view)
pl:  (nieużywany w widoku perspektywy)

note: TRANSLATORS: Field label in dialog to edit a waypoint in a presentation.
en: Time:
pl: Czas:

note: TRANSLATORS: units+info after time field in dialog to edit a waypoint in a presentation.
en:  secs (0 = auto; *6 = 6 times auto)
pl:  sekund (0 = auto, *6 = 6 razy auto)

note: TRANSLATORS: %s will be replaced with "Aven" currently (and perhaps by "Survex" or other things in future).
en: This version of %s requires OpenGL to work, but it isn’t available.
pl: Ta wersja %s wymaga OpenGL, który jednak nie jest dostępny.

en: Separator in survey name
pl: Separator w nazwie sesji pomiarowej

note: TRANSLATORS: Used in place of the station name when talking about an anonymous station.
en: anonymous station
pl: punkt anonimowy

en: Can't have a leg between two anonymous stations
pl: Nie można dokonać pomiaru pomiędzy dwoma anonimowymi punktami

en: Spla&y Legs
pl: Domiary &boczne

en: splay legs
pl: domiary boczne

note: TRANSLATORS: Item in the "Splay Legs" and "Duplicate Legs" submenus - if this is selected, such legs are not shown.
en: &Hide
pl: &Ukryj

note: TRANSLATORS: Item in the "Splay Legs" and "Duplicate Legs" submenus - if this is selected, aven will show such legs with less bright colours.
en: &Fade
pl: &Przyciemnij

note: TRANSLATORS: Item in the "Splay Legs" and "Duplicate Legs" submenus - if this is selected, such legs are shown the same as other legs.
en: &Show
pl: Po&każ

en: Reading in data - please wait…
pl: Odczytuję dane - proszę czekać…

note: TRANSLATORS: for extend: the user specified breaking a loop or changing extend direction at this station, but we didn’t find it in the 3d file
en: Failed to find station %s
pl: Nie odnaleziono punktu %s

note: TRANSLATORS: for extend: the user specified breaking a loop or changing extend direction at this leg, but we didn’t find it in the 3d file
en: Failed to find leg %s → %s
pl: Nie odnaleziono odcinka %s → %s

note: TRANSLATORS: for extend: "extend" is starting to produce an extended elevation from station %s
en: Starting from station %s
pl: Rozpoczynam od punktu %s

note: TRANSLATORS: for extend:
en: Extending to the left from station %s
pl: Rozwijam w lewo od punktu %s

note: TRANSLATORS: for extend:
en: Extending to the right from station %s
pl: Rozwijam w prawo od punktu %s

note: TRANSLATORS: for extend:
en: Extending to the left from leg %s → %s
pl: Rozwijam w lewo od odcinka %s → %s

note: TRANSLATORS: for extend:
en: Extending to the right from leg %s → %s
pl: Rozwijam w prawo od odcinka %s → %s

note: TRANSLATORS: for extend:
en: Breaking survey loop at station %s
pl: Łamię pętlę na punkcie %s

note: TRANSLATORS: for extend:
en: Breaking survey loop at leg %s → %s
pl: Łamię pętlę na odcinku %s → %s

note: TRANSLATORS: for extend:
en: Swapping extend direction from station %s
pl: Zamieniam kierunek rozwinięcia począwszy od punktu %s

note: TRANSLATORS: for extend:
en: Swapping extend direction from leg %s → %s
pl: Zamieniam kierunek rozwinięcia począwszy od odcinka %s → %s

note: TRANSLATORS: for extend:
en: Applying specfile: “%s”
pl: Stosuję specfile: “%s”

note: TRANSLATORS: for extend: Used to tell the user that a file is being written - %s is the filename
en: Writing %s…
pl: Zapisuję %s…

note: TRANSLATORS: --help output for sorterr --horizontal option
en: sort by horizontal error factor
pl: posortuj po błędzie poziomym

note: TRANSLATORS: --help output for sorterr --vertical option
en: sort by vertical error factor
pl: posortuj po błędzie pionowym

note: TRANSLATORS: --help output for sorterr --percentage option
en: sort by percentage error
pl: posortuj po błędzie procentowym

note: TRANSLATORS: --help output for sorterr --per-leg option
en: sort by error per leg
pl: posortuj po wielkości błędu na odcinek

note: TRANSLATORS: --help output for sorterr --replace option
en: replace .err file with re-sorted version
pl: zastąp plik .err przesortowaną wersją

en: Couldn’t parse .err file
pl: Błąd podczas przetwarzania pliku .err

note: TRANSLATORS: for diffpos:
en: Moved by (%3.2f,%3.2f,%3.2f): %s
pl: Przesunięto o (%3.2f,%3.2f,%3.2f): %s

note: TRANSLATORS: for diffpos:
en: Added: %s
pl: Dodano: %s

note: TRANSLATORS: for diffpos:
en: Deleted: %s
pl: Usunięto: %s

note: TRANSLATORS: The first of two warnings given when a survey which has already been completed is reentered.  This example file crawl.svx: *begin crawl     ; <- second warning here 1 2 9.45 234 -01 *end crawl *begin crawl     ; <- first warning here 2 3 7.67 223 -03 Would lead to: crawl.svx:4:8: warnin
en: Reentering an existing survey is deprecated
pl: Ponowne wejście do wprowadzonego już pomiaru jest wycofywane z użycia

note: TRANSLATORS: The second of two warnings given when a survey which has already been completed is reentered.  This example file crawl.svx: *begin crawl     ; <- second warning here 1 2 9.45 234 -01 *end crawl *begin crawl     ; <- first warning here 2 3 7.67 223 -03 Would lead to: crawl.svx:4:8: warni
en: Originally entered here
pl: Pierwotnie wprowadzono tutaj

note: TRANSLATORS: Use of the ROOT character (which is "\" by default) is deprecated, so this error would be generated by: *equate \foo.7 1 If you're unsure what "deprecated" means, see: https://en.wikipedia.org/wiki/Deprecation
en: ROOT is deprecated
pl: ROOT jest wycofywany z użycia

note: TRANSLATORS: --help output for dump3d --rewind option
en: rewind file and read it a second time
pl: przewiń plik i odczytaj go po raz drugi

en: show survey date information (if present)
pl: pokaż daty pomiarów (jeśli dostępne)

en: Failed to initialise input coordinate system “%s”
pl: Błąd podczas inicjalizacji wejściowego układu współrzędnych “%s”

en: Failed to initialise output coordinate system “%s”
pl: Błąd podczas inicjalizacji wyjściowego układu współrzednych “%s”

en: generate grid (default %sm)
pl: wygeneruj siatkę (domyślnie %sm)

en: station labels text height (default %s)
pl: wysokość czcionki nazw punktów (domyślnie %s)

en: station marker size (default %s)
pl: rozmiar znacznika punktu (domyślnie %s)

en: produce Survex 3d output
pl: wyjście w formacie Survex 3d

en: produce CSV output
pl: wyjście w formacie CSV

en: produce DXF output
pl: wyjście w formacie DXF

en: produce EPS output
pl: wyjście w formacie EPS

en: produce GPX output
pl: wyjście w formacie GPX

en: produce HPGL output
pl: wyjście w formacie HPGL

en: produce JSON output
pl: wyjście w formacie JSON

en: produce KML output
pl: wyjście w formacie KML

note: TRANSLATORS: "Compass" and "Carto" are the names of software packages, so should not be translated.
en: produce Compass PLT output for Carto
pl: wyjście w formacie Compass PLT dla programu Carto

en: produce Survex POS output
pl: wyjście w formacie Survex POS

en: produce SVG output
pl: wyjście w formacie SVG
