survex - en to ca translation catalogue (344 entries)

note: TRANSLATORS: Aven menu titles.  An “&” goes before the letter of any accelerator key.  The accelerators must be different within this group
en: &File
ca: &Fitxer

en: &Rotation
ca: &Rotació

en: &Orientation
ca: &Orientació

en: &View
ca: &Visualitza

en: &Help
ca: &Ajuda

note: TRANSLATORS: "Presentation" in the sense of a talk with a slideshow - the items in this menu allow the user to animate between preset views.
en: &Presentation
ca: &Presentació

note: TRANSLATORS: as in: Usage: cavern …
en: Usage
ca: Utilització

en: Out of memory
ca: Memòria insuficient

note: TRANSLATORS: "%lu" is a placeholder for the number of bytes which Survex was trying to allocate space for.
en: Out of memory (couldn’t find %lu bytes).
ca: Memòria insuficient (es necessiten %lu bytes més).

note: TRANSLATORS: Feel free to translate as "or newer" instead of "or greater" if that gives a more natural translation.  It's technically not quite right when there are parallel active release series (e.g. Survex 1.0.40 was released *after* 1.2.0), but this seems unlikely to confuse users.  "Survex" is 
en: Survex version %s or greater required to process this survey data.
ca: Per processar aquestes dades topogràfiques es requereix la versió %s de Survex (o superior).

note: TRANSLATORS: Indicates a warning message e.g.: "spoon.svx:12: warning: *prefix is deprecated"
en: warning
ca: alerta

note: TRANSLATORS: %s is replaced by the filename of the parent file, and %u by the line number in that file.  Your translation should also contain %s:%u so that automatic parsing of error messages to determine the file and line number still works.
en: In file included from %s:%u:
ca: Al fitxer inclòs des de %s:%u:

note: TRANSLATORS: If you're unsure what "deprecated" means, see: https://en.wikipedia.org/wiki/Deprecation
en: *prefix is deprecated - use *begin and *end instead
ca: *prefix ja no s’utilitza - fes servir *begin i *end en el seu lloc

note: TRANSLATORS: Here "station" is a survey station, not a train station.
en: Character “%c” not allowed in station name (use *SET NAMES to set allowed characters)
ca: Caràcter “%c” no permès al nom d’una estació (utilitza *SET NAMES per definir els caràcters permesos)

en: Field may not be omitted
ca: Camp que no es pot ometre

en: Expecting numeric field, found “%s”
ca: S’espera un camp numèric, trobat “%s”

en: Found “%s”, expecting “PRESERVE”, “TOUPPER”, or “TOLOWER”
ca: Trobat “%s”, esperant “PRESERVE”, “TOUPPER”, o “TOLOWER”

en: Bug in program detected! Please report this to the authors
ca: Error detectat al programa! Si us plau comunica-ho als autors

en: Unknown command “%s”
ca: Comandament desconegut “%s”

note: TRANSLATORS: Here "station" is a survey station, not a train station.
en: Station “%s” equated to itself
ca: Estació “%s” igualada a ella mateixa

note: TRANSLATORS: Here "legs" are survey legs, i.e. measurements between survey stations.
en: Compass reading may not be omitted except on plumbed legs
ca: La lectura de la brúixola no es pot ometre excepte en tirades a plom

en: Tape reading may not be omitted
ca: Lectura de longitut no es pot ometre

en: End of line not blank
ca: Fi de línia no buit

en: There were %d warning(s).
ca: Hi havia %d alerta(es).

note: TRANSLATORS: %s is replaced by the command we attempted to run.
en: Couldn’t run external command: “%s”
ca: L'execució de l'ordre “%s” ha fallit

en: Error reading file
ca: Error llegint el fitxer

en: Too many errors - giving up
ca: Massa errors - procés abandonat

note: TRANSLATORS: If you're unsure what "deprecated" means, see: https://en.wikipedia.org/wiki/Deprecation
en: *DEFAULT is deprecated - use *CALIBRATE/DATA/SD/UNITS with argument DEFAULT instead
ca: *DEFAULT ja no s’utilitza - fes servir *CALIBRATE/DATA/SD/UNITS amb l’argument DEFAULT en el seu lloc

note: TRANSLATORS: A "plumbed leg" is one measured using a plumbline (a weight on a string).  So the problem here is that the leg is vertical, so a compass reading has no meaning!
en: Compass reading given on plumbed leg
ca: Lectura de brúixola en una tirada vertical

note: TRANSLATORS: %s and %s are replaced with e.g. BEGIN and END or END and BEGIN or #[ and #]
en: %s with no matching %s in this file
ca: %s sense el corresponent %s en aquest fitxer

note: TRANSLATORS: A station must be exported out of each level it is in, so this would give "Station “\outer.inner.1” not exported from survey “\outer”)": *equate entrance outer.inner.1 *begin outer *begin inner *export 1 1 2 1.23 045 -6 *end inner *end outer Here "survey" is a "cave map" rather than lis
en: Station “%s” not exported from survey “%s”
ca: L’estació “%s” no ha estat exportada des de la topografia “%s”

note: TRANSLATORS: This error occurs if there's an attempt to export a station from a survey which doesn't actually exist. Here "survey" is a "cave map" rather than list of questions - it should be translated to the terminology that cavers using the language would use.
en: Reference to station “%s” from non-existent survey “%s”
ca: “%s” des d'una topografia inexistent “%s”

note: TRANSLATORS: Here "station" is a survey station, not a train station. Here "survey" is a "cave map" rather than list of questions - it should be translated to the terminology that cavers using the language would use.
en: “%s” can’t be both a station and a survey
ca: “%s” no pot ser a la vegada una estació i una topografia

note: TRANSLATORS: Here "station" is a survey station, not a train station.
en: Expecting station name
ca: Esperant un nom d’estació

en: Found “%s”, expecting “EQUATES”, “EXPORTS”, or “PLUMBS”
ca: Trobat “%s”, esperant “EQUATES”, “EXPORTS”, o “PLUMBS”

en: Found “%s”, expecting “ON” or “OFF”
ca: Trobat “%s”, esperant “ON” o “OFF”

note: TRANSLATORS: EQUATE is a command name, so shouldn’t be translated. Here "station" is a survey station, not a train station.
en: Only one station in EQUATE command
ca: Sols una estació a la ordre EQUATE

note: TRANSLATORS: A "quantity" is something measured like "LENGTH", "BEARING", "ALTITUDE", etc.
en: Unknown quantity “%s”
ca: Quantitat “%s” desconeguda

en: Unknown units “%s”
ca: Unitats “%s” desconegudes

en: Unknown coordinate system
ca: El sistema de coordenades és desconegut

en: Invalid coordinate system: %s
ca: El sistema de coordenades no és vàlid: %s

en: Failed to convert coordinates: %s
ca: No s’han pogut convertir les coordenades: %s

note: TRANSLATORS: Note: In English you talk about the *units* of a single measurement, but the correct term in other languages may be singular.
en: Invalid units “%s” for quantity
ca: Unitats “%s” invàlides per a quantitat

en: Unknown instrument “%s”
ca: Instrument “%s” desconegut

note: TRANSLATORS: DECLINATION is a built-in keyword, so best not to translate
en: Scale factor must be 1.0 for DECLINATION
ca: El factor d’escala ha d’èsser 1.0 pel comandament DECLINATION

note: TRANSLATORS: If the scale factor for an instrument is zero, then any reading would be mapped to zero, which doesn't make sense.
en: Scale factor must be non-zero
ca: El factor d'escala ha de ser diferent de zero

en: Unknown setting “%s”
ca: Configuració “%s” desconeguda

en: Unknown character class “%s”
ca: Classe de caràcter desconeguda “%s”

en: No survey data
ca: Cap dada de topografía

en: Filename “%s” refers to directory
ca: Nom de fitxer “%s” referit a un directori

note: TRANSLATORS: At the end of processing (or if a *SOLVE command is used) cavern will issue this warning if there are any sections of the survey network which are hanging.
en: Survey not all connected to fixed stations
ca: La topografia no es pas completament connectada a estacions fixes

en: Station already fixed or equated to a fixed point
ca: Estació ja fixada o igualada a un punt fixat

en: Failed to open output file “%s”
ca: No s’ha pogut obrir el fitxer de sortida “%s”

en: Standard deviation must be positive
ca: La desviació estàndard ha d’ésser positiva

note: TRANSLATORS: Here a "survey leg" is a set of measurements between two "survey stations". %s is replaced by the name of the station.
en: Survey leg with same station (“%s”) at both ends - typing error?
ca: Tirada amb la mateixa estació a ambdues puntes (“%s”) - error de transcripció?

note: TRANSLATORS: %.f%s will be replaced with a right angle in the units currently in use, e.g. "90°" or "100ᵍ".  And "absolute value" means the reading ignoring the sign (so it might be < -90° or > 90°.
en: Clino reading over %.f%s (absolute value)
ca: Lectura del clino superior a %.f%s (valor absolut)

en: Tried to equate two non-equal fixed stations: “%s” and “%s”
ca: Intent d’igualar dues estacions fixades en coordenades diferents: “%s” i “%s”

note: TRANSLATORS: "equal" as in: *fix a 1 2 3 *fix b 1 2 3 *equate a b
en: Equating two equal fixed points: “%s” and “%s”
ca: Igualant dues estacions fixades a les mateixes coordenades: “%s” i “%s”

note: TRANSLATORS: " *fix a " gives this message:
en: FIX command with no coordinates - fixing at (0,0,0)
ca: Comandament FIX sense coordenades - es fixará a (0,0,0)

note: TRANSLATORS: *fix a 1 2 3 / *fix a 1 2 3
en: Station already fixed at the same coordinates
ca: Estació fixada previament a les mateixes coordenades

note: TRANSLATORS: The *EXPORT command is only valid just after *BEGIN <SURVEY>, so this would generate this error: *begin fred 1 2 1.23 045 -6 *export 2 *end fred
en: *EXPORT must immediately follow “*BEGIN <SURVEY>”
ca: *EXPORT ha de seguir immediatament a “*BEGIN <TOPOGRAFIA>”

en: Invalid year (< 1900 or > 2078)
ca: Any invàlid (< 1900 ó > 2078)

en: Invalid year
ca: Any invàlid

note: TRANSLATORS: Suspicious means something like 410 degrees or -20 degrees
en: Suspicious compass reading
ca: Lectura de brúixola sospitosa

en: Negative tape reading
ca: Lectura de longitut negativa

en: Same station fixed twice with no coordinates
ca: La mateixa estació ha estat fixada dos cops sense coordenades

note: TRANSLATORS: This means that the data fed in said this. It could be a gross error (e.g. the decimal point is missing from the depth gauge reading) or it could just be due to random error on a near vertical leg
en: Tape reading is less than change in depth
ca: Lectura de longitut inferior a la diferència de profunditats

note: TRANSLATORS: a data "style" is something like NORMAL, DIVING, etc. a "reading" is one of FROM, TO, TAPE, COMPASS, CLINO for NORMAL style.  Neither "style" nor "reading" is a keyword in the program. This error complains about a "DEPTH" gauge reading in "NORMAL" style, for example.
en: Reading “%s” not allowed in data style “%s”
ca: Camp “%s” no permès en aquest estil de dades “%s”

note: TRANSLATORS: i.e. not enough readings for the style.
en: Too few readings for data style “%s”
ca: Manquen camps per l’estil de dades “%s”

note: TRANSLATORS: e.g. trying to refer to an invalid FNORD data style
en: Data style “%s” unknown
ca: Estil de dades “%s” desconegut

note: TRANSLATORS: Here "station" is a survey station, not a train station. Exporting a station twice gives this error: *begin example *export 1 1 2 1.24 045 -6 *end example
en: Station “%s” already exported
ca: L’estació “%s” ja ha estat exportada anteriorment

note: TRANSLATORS: complains about a situation like trying to define two from stations per leg
en: Duplicate reading “%s”
ca: Camp duplicat “%s”

en: FLAG “%s” unknown
ca: FLAG “%s” desconegut

en: Missing "
ca: Manca "

note: TRANSLATORS: Here "station" is a survey station, not a train station.
en: The following survey stations are not attached to a fixed point:
ca: Les següents estacions no són conectades a un punt fixe:

en: Survey has no fixed points. Therefore I’ve fixed %s at (0,0,0)
ca: La topografia no te punts fixats. Tanmateix he fixat %s a (0,0,0)

note: TRANSLATORS: fixed survey station that is not part of any survey
en: Unused fixed point “%s”
ca: Punt fixat no utilitzat “%s”

en: Solving %d simultaneous equations
ca: Resolent un sistema de %d equacions

note: TRANSLATORS: This is an error from the *DATA command.  It means that a reading (which will appear where %s is isn't valid as the list of readings has already included the same reading, or an equivalent one (e.g. you can't have both DEPTH and DEPTHCHANGE together).
en: Reading “%s” duplicates previous reading(s)
ca: El camp “%s” duplica camp(s) precedent(s)

en: Solving one equation
ca: Resolent una equació

en: Negative adjusted tape reading
ca: Distància ajustada negativa

en: Date is in the future!
ca: La data és en el futur!

en: End of date range is before the start
ca: La data final és anterior a la inicial

note: TRANSLATORS: e.g. the user specifies a passage cross-section at station "entrance.27", but there is no station "entrance.27" in the centre-line.
en: Cross section specified at non-existent station “%s”
ca: S’ha especificat una secció transversal a l’estació inexistent “%s”

note: TRANSLATORS: In data with backsights, the user has tried to give a plumb for the foresight and a clino reading for the backsight, or something similar.
en: CLINO and BACKCLINO readings must be of the same type
ca: Les lectures de CLINO i BACKCLINO han de ser del mateix tipus

en: Invalid month
ca: Mes invàlid

note: TRANSLATORS: e.g. 31st of April, or 32nd of any month
en: Invalid day of the month
ca: El dia del mes és invàlid

en: 3d file format versions %d to %d supported
ca: Les versions %d a %d de format de fitxer 3d son admeses

en: Expecting survey name
ca: Esperant un nom de topografia

en: Couldn’t open file “%s”
ca: No s’ha pogut obrir el fitxer “%s”

en: Couldn’t write file “%s”
ca: No s’ha pogut escriure el fitxer “%s”

en: Failed to create temporary file
ca: No s’ha pogut crear un fitxer temporal

note: TRANSLATORS: If you're unsure what "deprecated" means, see: https://en.wikipedia.org/wiki/Deprecation
en: Further uses of this deprecated feature will not be reported
ca: Utilitzacions futures d’aquesta funció obsoleta no seran informats

note: TRANSLATORS: %s is replaced by the amount the readings disagree by, e.g. "0.12m" or "0.2ft".
en: TAPE reading and BACKTAPE reading disagree by %s
ca: Les lectures de TAPE i BACKTAPE difereixen de %s

note: TRANSLATORS: %s is replaced by the amount the readings disagree by, e.g. "2.5°" or "3ᵍ".
en: COMPASS reading and BACKCOMPASS reading disagree by %s
ca: Les lectures de COMPASS i BACKCOMPASS difereixen de %s

note: TRANSLATORS: %s is replaced by the amount the readings disagree by, e.g. "2.5°" or "3ᵍ".
en: CLINO reading and BACKCLINO reading disagree by %s
ca: Les lectures de CLINO i BACKCLINO difereixen de %s

en: “*data %s %c …” is deprecated - use “*data %s …” instead
ca: “*data %s %c …” obsolet - utilitza “*data %s …” en el seu lloc

note: TRANSLATORS: Perhaps the user tried to load a different type of file as a Survex .3d file, or the .3d file was corrupted.
en: Bad 3d image file “%s”
ca: Fitxer d’imatge 3d “%s” dolent

note: TRANSLATORS: used a processed survey with no processing date/time info
en: Date and time not available.
ca: Data i hora no disponibles.

en: Error reading from file “%s”
ca: Error al llegir el fitxer “%s”

en: Error writing to file “%s”
ca: Error escribint al fitxer “%s”

en: Error writing to file
ca: Error escribint a fitxer

en: There were %d warning(s) and %d error(s) - no output files produced.
ca: Hi havia %d alerta(es) i %d error(s) - no s’han generat fitxers de sortida.

en: File “%s” has a newer format than this program can understand
ca: El fitxer “%s” te un format més nou del que aquest programa pot entendre

en: North
ca: Nord

note: TRANSLATORS: "Elevation on" 020 <-> 200 degrees
en: Elevation on
ca: Alçat en

en: P&lan view
ca: &Planta

en: &Elevation
ca: &Alçat

note: TRANSLATORS: Label used for "clino" in Aven when the view is neither from directly above nor from directly below.  It is also used in the dialog for editing a marked position in a presentation. Try to keep this translation short - ideally at most 10 characters - as otherwise the compass and clino wi
en: Elevation
ca: Alçat

note: TRANSLATORS: Label used for "clino" in Aven when the view is from directly above. Try to keep this translation short - ideally at most 10 characters - as otherwise the compass and clino will be moved further apart to make room. */
en: Plan
ca: Planta

en: Calculating statistics
ca: Calculant estadístiques

en: Expecting string field
ca: Esperant una cadena de caràcters

en: too few arguments
ca: Manquen arguments

en: too many arguments
ca: Sobren arguments

en: FILE
ca: FITXER

note: TRANSLATORS: In French, Eric chose to use the terminology used by toporobot: "sequence" for the English "traverse", which makes sense (although toporobot actually uses this term to mean something more specific).  Feel free to follow this lead if you can't think of a better term - these messages most
en: Removing trailing traverses
ca: Esborrant les seqüències terminals

note: TRANSLATORS: In French, Eric chose to use the terminology used by toporobot: "sequence" for the English "traverse", which makes sense (although toporobot actually uses this term to mean something more specific).  Feel free to follow this lead if you can't think of a better term - these messages most
en: Concatenating traverses
ca: Connectant seqüències

note: TRANSLATORS: In French, Eric chose to use the terminology used by toporobot: "sequence" for the English "traverse", which makes sense (although toporobot actually uses this term to mean something more specific).  Feel free to follow this lead if you can't think of a better term - these messages most
en: Calculating traverses
ca: Calculant seqüències

note: TRANSLATORS: In French, Eric chose to use the terminology used by toporobot: "sequence" for the English "traverse", which makes sense (although toporobot actually uses this term to mean something more specific).  Feel free to follow this lead if you can't think of a better term - these messages most
en: Calculating trailing traverses
ca: Calculant les seqüències terminals

en: Simplifying network
ca: Simplificant la xarxa

en: Calculating network
ca: Calculant la xarxa

en: Found “%s”, expecting “F” or “B”
ca: Trobat “%s”, esperant “F” o “B”

en: Total length of survey legs = %7.2f%s (%7.2f%s adjusted)
ca: Longitut total de les tirades de topografía = %7.2f%s (%7.2f%s corregit)

en: Total plan length of survey legs = %7.2f%s
ca: Longitut total en projecció horitzontal = %7.2f%s

en: Total vertical length of survey legs = %7.2f%s
ca: Longitut vertical total de les tirades de topografía = %7.2f%s

note: TRANSLATORS: numbers are altitudes of highest and lowest stations
en: Vertical range = %4.2f%s (from %s at %4.2f%s to %s at %4.2f%s)
ca: Desnivell total = %4.2f%s (des de %s a %4.2f%s a %s a %4.2f%s)

note: TRANSLATORS: c.f. previous message
en: North-South range = %4.2f%s (from %s at %4.2f%s to %s at %4.2f%s)
ca: Extensió Nord-Sud = %4.2f%s (des de %s a %4.2f%s a %s a %4.2f%s)

note: TRANSLATORS: c.f. previous two messages
en: East-West range = %4.2f%s (from %s at %4.2f%s to %s at %4.2f%s)
ca: Extensió Est-Oest = %4.2f%s (des de %s a %4.2f%s a %s a %4.2f%s)

en: There is 1 loop.
ca: Hi ha 1 bucle.

en: There are %ld loops.
ca: Hi ha %ld bucles.

en: CPU time used %5.2fs
ca: Temps de CPU utilitzat %5.2fs

en: Time used %5.2fs
ca: Temps utilitzat %5.2fs

en: Time used unavailable
ca: Temps utilitzat no disponible

en: Time used %5.2fs (%5.2fs CPU time)
ca: Temps utilitzat %5.2fs (%5.2fs temps CPU)

en: Original length %6.2fm (%3d legs), moved %6.2fm (%5.2fm/leg).
ca: Longitut original %6.2fm (%3d tirades), reduits %6.2fm (%5.2fm/tirada).

note: TRANSLATORS: description of --help option
en: display this help and exit
ca: mostra aquesta ajuda i surt

note: TRANSLATORS: description of --version option
en: output version information and exit
ca: mostra informació de la versió i surt

note: TRANSLATORS: in command line usage messages e.g. Usage: cavern [OPTION]…
en: OPTION
ca: OPCIÓ

en: Scale
ca: Escala

en: Try “%s --help” for more information.
ca: Prova “%s --help” per a més informació.

note: TRANSLATORS: This is used on printouts of plans, with %s replaced by something like "123°".  The bearing is up the page.
en: Plan view, %s up page
ca: Vista en planta, %s a dalt

note: TRANSLATORS: This is used on printouts of elevations, with %s replaced by something like "123°".  The bearing is the direction we’re looking.
en: Elevation facing %s
ca: Alçat en direcció %s

note: TRANSLATORS: This is used on printouts of tilted elevations, with the first %s replaced by something like "123°", and the second by something like "-45°".  The bearing is the direction we’re looking.
en: Elevation facing %s, tilted %s
ca: Alçat en direcció %s, inclinació %s

note: TRANSLATORS: This is used on printouts of extended elevations.
en: Extended elevation
ca: Alçat desenvolupat

en: Survey contains 1 survey station,
ca: La topografía conté 1 estació,

en: Survey contains %ld survey stations,
ca: La topografía conté %ld estacions,

en:  joined by 1 leg.
ca:  unides per 1 tirada.

en:  joined by %ld legs.
ca:  unides per %ld tirades.

note: TRANSLATORS: "Connected component" in the graph theory sense - it means there are %ld bits of survey with no connections between them.  This message is only used if there are more than 1.
en: Survey has %ld connected components.
ca: La topografía conté %ld components connectats.

note: TRANSLATORS: Label for button in aven’s cavern log window which allows the user to save the log to a file.
en: &Save Log
ca: &Desa el Registre

en: numeric argument “%s” out of range
ca: argument numèric “%s” fora de rang

en: argument “%s” not an integer
ca: L’argument “%s” no és un enter

en: argument “%s” not a number
ca: L’argument “%s” no és un nombre

en: Expecting “%s”
ca: Esperant “%s”

en: Expecting “%s” or “%s”
ca: Esperant “%s” o “%s”

en: Expecting “%s”, “%s”, or “%s”
ca: Esperant “%s”, “%s”, o “%s”

en: Expecting “%s”, “%s”, “%s”, or “%s”
ca: Esperant “%s”, “%s”, “%s”, o “%s”

note: TRANSLATORS: The first %s is replaced by a station name, the second %s by "entrance" or "export".
en: Station “%s” referred to by *%s but never used
ca: L’estació “%s” ha estat referenciada per *%s pero no s’ha utilitzat mai

note: TRANSLATORS: %s is replaced with e.g. BEGIN or .BOOK or #[
en: No matching %s
ca: Manca el %s corresponent

note: TRANSLATORS: Heading line for .pos file.  Please try to ensure the “,”s (or at least the columns) are in the same place
en: ( Easting, Northing, Altitude )
ca: ( Est X  , Nord Y  , Altitud Z)

note: TRANSLATORS: appended to previous message if the display is colour
en:  (colour)
ca:  (color)

en: Expecting date, found “%s”
ca: Esperant dada, trobat “%s”

note: TRANSLATORS: --help output for --survey option. "this" has been added to English translation
en: only load the sub-survey with this prefix
ca: sols carrega la sub-topografia amb prefix

note: TRANSLATORS: error message given by "*units tape 0 feet" - it’s meaningless to say your tape is marked in "0 feet" (but you might measure distance by counting knots on a diving line, and tie them every "2 feet").
en: *UNITS factor must be non-zero
ca: El factor *UNITS ha de ser diferent de zero

en: No survey data in 3d file “%s”
ca: No hi ha dades topogràfiques en el fitxer 3d “%s”

note: TRANSLATORS: Used in aven above the compass indicator at the lower right of the display, with a bearing below "Facing".  This indicates the direction the viewer is "facing" in. Try to keep this translation short - ideally at most 10 characters - as otherwise the compass and clino will be moved furth
en: Facing
ca: Direcció

note: TRANSLATORS: for the title of the About box
en: About %s
ca: A propòsit de %s

note: TRANSLATORS: "Terrain file" being a digital model of the terrain (e.g. a grid of height values).
en: Select a terrain file to view
ca: Selecciona un fitxer de terreny per veure

en: Terrain files
ca: Fitxers de terreny

note: TRANSLATORS: Survex is the name of the software, and "3d" refers to a file extension, so neither should be translated.
en: Survex 3d files
ca: Fitxers Survex 3d

en: All files
ca: Tots els fitxers

note: TRANSLATORS: Survex is the name of the software, and "svx" refers to a file extension, so neither should be translated.
en: Survex svx files
ca: Fitxers Survex svx

note: TRANSLATORS: "Compass" as in Larry Fish’s cave surveying package, so should not be translated
en: Compass MAK files
ca: Fitxers Compass MAK

note: TRANSLATORS: "Compass" as in Larry Fish’s cave surveying package, so should not be translated
en: Compass DAT files
ca: Fitxers Compass DAT

note: TRANSLATORS: "Compass" as in Larry Fish’s cave surveying package, so should not be translated
en: Compass CLP files
ca: Fitxers Compass CLP

en: CSV files
ca: Fitxers CSV

en: DXF files
ca: Fitxers DXF

en: EPS files
ca: Fitxers EPS

en: GPX files
ca: Fitxers GPX

en: KML files
ca: Fitxers KML

note: TRANSLATORS: Survex is the name of the software, and "pos" refers to a file extension, so neither should be translated.
en: Survex pos files
ca: Fitxers Survex pos

en: SVG files
ca: Fitxers SVG

en: JSON files
ca: Fitxers JSON

note: TRANSLATORS: Here "survey" is a "cave map" rather than list of questions - it should be translated to the terminology that cavers using the language would use. This string is used in the about box (summarising the purpose of aven).
en: Survey visualisation tool
ca: Eina per visualitzar topografies

note: TRANSLATORS: Summary paragraph for the GPLv2 - there are translations for some languages here: https://www.gnu.org/licenses/old-licenses/gpl-2.0-translations.html
en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public Licence as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the Licence, or (at your option) any later version.
ca: Aquest programa es software lliure. Pots redistribuir-lo i/o modificar-lo sota les condicions de la Llicència Pública General de GNU segons és publicada per la Free Software Foundation, bé de la versió 2 de dita llicència o bé (segons la teva elecció) de qualsevol versió posterior.

note: TRANSLATORS: Used in the "colour key" for "colour by date" if there are surveys without date information.  Try to keep this fairly short.
en: Undated
ca: Sense data

note: TRANSLATORS: error from: *data normal newline from to tape compass clino
en: NEWLINE can’t be the first reading
ca: NEWLINE no pot ser el primer camp

note: TRANSLATORS: error from: *data normal from to tape compass clino newline
en: NEWLINE can’t be the last reading
ca: NEWLINE no pot ser el darrer camp

note: TRANSLATORS: Error given by something like: *data normal station tape compass clino ("station" signifies interleaved data).
en: Interleaved readings, but no NEWLINE
ca: Camps en més d’una línia, però sense NEWLINE

note: TRANSLATORS: caused by e.g. *data diving station newline depth tape compass ("depth" needs to occur before "newline").
en: Reading “%s” must occur before NEWLINE
ca: El camp “%s” ha de precedir NEWLINE

note: TRANSLATORS: e.g. *data normal from to tape newline compass clino
en: NEWLINE can only be preceded by STATION, DEPTH, and COUNT
ca: NEWLINE sols pot ser precedit per STATION, DEPTH, i COUNT

note: TRANSLATORS: e.g. *calibrate tape compass 1 1
en: Can’t calibrate angular and length quantities together
ca: No es poden calibrar quantitats angulars i de longitud juntes

note: TRANSLATORS: The text on the action button in the "Export" settings dialog
en: &Export...
ca: &Exporta...

note: TRANSLATORS: "Rotation" menu.  The accelerators must be different within this group.  Tickable menu item which toggles auto rotation. Please don't translate "Space" - that's the shortcut key to use which wxWidgets needs to parse and it should then handle translating.
en: Au&to-Rotate	Space
ca: &Auto-Rotar	Space

en: &Reverse Direction
ca: &Inverteix el sentit

note: TRANSLATORS: View *looking* North
en: View &North
ca: Vista cap al &Nord

note: TRANSLATORS: View *looking* East
en: View &East
ca: Vista cap al &Est

note: TRANSLATORS: View *looking* South
en: View &South
ca: Vista cap al &Sud

note: TRANSLATORS: View *looking* West
en: View &West
ca: Vista cap a l’&Oest

en: &Plan View
ca: &Planta

en: Ele&vation
ca: Alça&t

en: Restore De&fault View
ca: Restablei&x la vista per defecte

note: TRANSLATORS: Used as a label for the surrounding box for the "Bearing" and "Tilt angle" fields, and the "Plan view" and "Elevation" buttons in the "what to print/export" dialog.
en: View
ca: Vista

en: %d pages (%dx%d)
ca: %d pàgines (%dx%d)

note: TRANSLATORS: used in the scale drop down selector in the print dialog the implicit meaning is "choose a suitable scale to fit the plot on a single page", but we need something shorter
en: One page
ca: Una pàgina

en: Bearing
ca: Azimut

en: Station Name
ca: Nom d’estació

en: Station Names
ca: Noms d’estació

en: Crosses
ca: Creus

note: TRANSLATORS: Here a "survey leg" is a set of measurements between two "survey stations".
en: Underground Survey Legs
ca: Tirades Subterrànies

en: underground survey legs
ca: tirades subterrànies

en: Cross-sections
ca: Seccións transversals

en: cross-sections
ca: seccións transversals

en: Walls
ca: Parets

en: walls
ca: parets

note: TRANSLATORS: Label for checkbox which controls whether there's a layer in the exported file (for formats such as DXF and SVG) containing polygons for the inside of cave passages).
en: Passages
ca: Galeries

en: passages
ca: galeries

en: Clamp to ground
ca: Aferrada a terra

en: clamp to ground
ca: aferrada a terra

note: TRANSLATORS: Used in the print dialog:
en: Tilt angle
ca: Angle d’inclinació

note: TRANSLATORS: used in the print dialog - controls drawing lines around each page
en: Page Borders
ca: Marcs de la pàgina

note: TRANSLATORS: As in the legend on a map.  Used in the print dialog - controls drawing the box at the lower left with survey name, view angles, etc
en: Legend
ca: Llegenda

note: TRANSLATORS: will be used in the print dialog - check this to print blank pages (otherwise they’ll be skipped to save paper)
en: Blank Pages
ca: Pàgines en blanc

note: TRANSLATORS: Items in the "View" menu:
en: Station &Names	Ctrl+N
ca: &Noms d’estació	Ctrl+N

note: TRANSLATORS: Toggles drawing of 3D passages
en: Passage &Tubes	Ctrl+T
ca: Galeries Tu&bulars	Ctrl+T

en: &Crosses	Ctrl+X
ca: &Creus	Ctrl+X

en: &Grid	Ctrl+G
ca: &Graella	Ctrl+G

en: &Bounding Box	Ctrl+B
ca: &Límits del Quadre	Ctrl+B

note: TRANSLATORS: Here a "survey leg" is a set of measurements between two "survey stations".
en: &Underground Survey Legs	Ctrl+L
ca: &Tirades Subterrànies	Ctrl+L

note: TRANSLATORS: Here a "survey leg" is a set of measurements between two "survey stations".
en: &Surface Survey Legs	Ctrl+F
ca: Tirades de topografía de super&fície	Ctrl+F

en: surface survey legs
ca: tirades de topografía de superfície

en: &Overlapping Names
ca: Noms &Sobreposats

en: Highlight &Entrances
ca: Marca les &Entrades

en: Highlight &Fixed Points
ca: Marca els Punts f&ixats

en: Highlight E&xported Points
ca: Marca els Punts Expo&rtats

en: Entrances
ca: Entrades

en: entrances
ca: entrades

en: Fixed Points
ca: Punts fixats

en: fixed points
ca: punts fixats

en: Exported Stations
ca: Punts Exportats

en: exported stations
ca: punts exportats

en: &Perspective
ca: Perspecti&va

en: Textured &Walls
ca: Parets amb te&xtura

note: TRANSLATORS: Toggles OpenGL "Depth Fogging" - feel free to translate using that term instead if it gives a better translation which most users will understand.
en: Fade Distant Ob&jects
ca: &Atenúa els objectes llunyans

note: TRANSLATORS: Here a "survey leg" is a set of measurements between two "survey stations".
en: Smoot&hed Survey Legs
ca: Tirades S&uavitzades

en: Full Screen &Mode	F11
ca: &Mode Pantalla Sencera	F11

en: Colour by &Depth
ca: Color per &Profunditat

en: Colour by D&ate
ca: Color per &Data

en: &Compass
ca: &Brúixola

en: C&linometer
ca: &Clino

en: &Scale Bar
ca: Barra d’&Escala

en: &Reverse Sense	Ctrl+R
ca: &Inverteix el sentit	Ctrl+R

note: TRANSLATORS: Please don't translate "Escape" - that's the shortcut key to use which wxWidgets needs to parse and it should then handle translating.
en: &Cancel Measuring Line	Escape
ca: &Cancel.la la linía de mesura	Escape

en: &Indicators
ca: I&ndicadors

en: %s: option “%s” is ambiguous
ca: %s: l’opció “%s” és ambígua

en: %s: option “%c%s” doesn’t allow an argument
ca: %s: l’opció “%c%s” no accepta arguments

en: %s: option “--%s” doesn’t allow an argument
ca: %s: l’opció “--%s” no accepta arguments

en: %s: option “%s” requires an argument
ca: %s: l’opció “%s” necessita un argument

en: %s: option requires an argument -- %c
ca: %s: l’opció necessita un argument -- %c

en: %s: unrecognized option “--%s”
ca: %s: l’opció “--%s” és desconeguda

en: %s: unrecognized option “%c%s”
ca: %s: l’opció “%c%s” és desconeguda

en: %s: invalid option -- %c
ca: %s: l’opció no és vàlida -- %c

en: &New Presentation
ca: &Nova Presentació

en: &Open Presentation...
ca: &Obrir Presentació...

en: &Save Presentation
ca: &Desa la Presentació

en: Sa&ve Presentation As...
ca: Desa la Presentació &Com...

note: TRANSLATORS: "Mark" as in "Mark this position"
en: &Mark
ca: &Marca

note: TRANSLATORS: "Play" as in "Play back a recording"
en: Pla&y
ca: &Reprodueix

en: &Export as Movie...
ca: &Exporta com Animació...

en: Select an output filename
ca: Selecciona un nom de fitxer de sortida

en: Aven presentations
ca: Presentacions Aven

note: TRANSLATORS: title of the save screenshot dialog
en: Save Screenshot
ca: Desa la captura de pantalla

en: Select a presentation to open
ca: Selecciona una presentació per obrir

en: Error in format of presentation file “%s”
ca: Error en el format del fitxer de presentació “%s”

note: TRANSLATORS: "Compass" as in Larry Fish’s cave surveying package, so probably shouldn’t be translated
en: Compass PLT files
ca: Fitxers Compass PLT

note: TRANSLATORS: "CMAP" is Bob Thrun’s cave surveying package, so don’t translate it.
en: CMAP XYZ files
ca: Fitxers CMAP XYZ

note: TRANSLATORS: title of message box
en: Modified Presentation
ca: Presentació Modificada

note: TRANSLATORS: and the question in that box
en: The current presentation has been modified.  Abandon unsaved changes?
ca: La presentació actual ha estat modificada. Abandonar els canvis no desats?

en: No matches were found.
ca: Recerca infroctuosa.

note: TRANSLATORS: Menu item in right-click menu in survey tree.
en: Find
ca: Troba

en: Altitude
ca: Altitud

note: TRANSLATORS: error if you try to drag multiple files to the aven window
en: You may only view one 3d file at a time.
ca: Sols es pot visualitzar un fitxer 3d alhora.

en: &Side Panel
ca: &Recuadre Lateral

note: TRANSLATORS: Used in Aven: From <stationname>: H 12.24m, Brg 234.5°
en: From %s
ca: Des de %s

note: TRANSLATORS: tickable menu item in View menu. Degrees are the angular measurement where there are 360 in a full circle.
en: &Degrees
ca: &Graus

note: TRANSLATORS: tickable menu item in View menu. Show the tilt of the survey as a percentage gradient (100% = 45 degrees = 50 grad).
en: &Percent
ca: &Percentatge

note: TRANSLATORS: "H" is short for "Horizontal", "Brg" for "Bearing" (as in Compass bearing)
en: %s: H %.2f%s, Brg %03.1f%s
ca: %s: H %.2f%s, Azim %03.1f%s

note: TRANSLATORS: labels for tabbed side panel this is for the tab with the tree hierarchy of survey station names
en: Surveys
ca: Topografies

en: Presentation
ca: Presentació

note: TRANSLATORS: In aven's survey tree, right-clicking on the root gives a pop-up menu and this is an option (but only enabled if the view is restricted to a subsurvey). It reloads the current survey file with the who survey visible.
en: Show all
ca: Mostra-ho tot

en: Easting
ca: Est

en: Northing
ca: Nord

note: TRANSLATORS: Aven menu items.  An “&” goes before the letter of any accelerator key. The string "\t" separates the menu text and any accelerator key. "File" menu.  The accelerators must be different within this group. c.f. 201, 380, 381.
en: &Open...	Ctrl+O
ca: &Obrir...	Ctrl+O

note: TRANSLATORS: Open a "Terrain file" - i.e. a digital model of the terrain.
en: Open &Terrain...
ca: Obrir &Terreny...

en: Show &Log
ca: Mostra el &Registre

en: &Print...	Ctrl+P
ca: &Imprimir...	Ctrl+P

en: P&age Setup...
ca: Configuració de la &pàgina...

note: TRANSLATORS: In the "File" menu
en: &Screenshot...
ca: &Captura de pantalla...

note: TRANSLATORS: In the "File" menu - c.f. n:191
en: E&xtended Elevation...
ca: &Alçat Desenvolupat...

en: &Export as...
ca: &Exporta com...

note: TRANSLATORS: Title of file dialog to choose name and type of exported file.
en: Export as:
ca: Exporta com:

note: TRANSLATORS: Title of the export dialog
en: Export
ca: Exporta

note: TRANSLATORS: for about box:
en: System Information:
ca: Informació del Sistema:

note: TRANSLATORS: Title of the print preview dialog
en: Print Preview
ca: Vista prèvia de la impressió

note: TRANSLATORS: Title of the print dialog
en: Print
ca: Imprimir

en: &Print...
ca: &Imprimir...

note: TRANSLATORS: Here a "survey leg" is a set of measurements between two "survey stations".
en: Sur&face Survey Legs
ca: Tirades de topografía de super&fície

note: TRANSLATORS: Field label in dialog to edit a waypoint in a presentation.
en: Time:
ca: Temps:

note: TRANSLATORS: %s will be replaced with "Aven" currently (and perhaps by "Survex" or other things in future).
en: This version of %s requires OpenGL to work, but it isn’t available.
ca: Aquesta versió de %s requereix OpenGL per funcionar, i no està disponible.

note: TRANSLATORS: Item in the "Splay Legs" and "Duplicate Legs" submenus - if this is selected, such legs are not shown.
en: &Hide
ca: &Amaga

note: TRANSLATORS: Item in the "Splay Legs" and "Duplicate Legs" submenus - if this is selected, aven will show such legs with less bright colours.
en: &Fade
ca: A&tenúa

note: TRANSLATORS: Item in the "Splay Legs" and "Duplicate Legs" submenus - if this is selected, such legs are shown the same as other legs.
en: &Show
ca: &Mostra

en: Reading in data - please wait…
ca: Llegint dades, espereu si us plau…

note: TRANSLATORS: for extend: the user specified breaking a loop or changing extend direction at this station, but we didn’t find it in the 3d file
en: Failed to find station %s
ca: L’estació %s no s’ha trobat

note: TRANSLATORS: for extend: the user specified breaking a loop or changing extend direction at this leg, but we didn’t find it in the 3d file
en: Failed to find leg %s → %s
ca: No s’han trobat les tirades %s → %s

note: TRANSLATORS: for extend: "extend" is starting to produce an extended elevation from station %s
en: Starting from station %s
ca: Inici des de l’estació %s

note: TRANSLATORS: for extend:
en: Extending to the left from station %s
ca: Extenent cap a l’esquerra des de l’estació %s

note: TRANSLATORS: for extend:
en: Extending to the right from station %s
ca: Extenent cap a la dreta des de l’estació %s

note: TRANSLATORS: for extend:
en: Extending to the left from leg %s → %s
ca: Extenent cap a l’esquerra des de la tirada %s → %s

note: TRANSLATORS: for extend:
en: Extending to the right from leg %s → %s
ca: Extenent cap a la dreta des de la tirada %s → %s

note: TRANSLATORS: for extend:
en: Breaking survey loop at station %s
ca: Trencant el bucle a l’estació %s

note: TRANSLATORS: for extend:
en: Breaking survey loop at leg %s → %s
ca: Trencant el bucle a la tirada %s → %s

note: TRANSLATORS: for extend:
en: Swapping extend direction from station %s
ca: Canviant la direcció de l’alçat extès des de l’estació %s

note: TRANSLATORS: for extend:
en: Swapping extend direction from leg %s → %s
ca: Canviant la direcció de l’alçat extès des de la tirada %s → %s

note: TRANSLATORS: for extend:
en: Applying specfile: “%s”
ca: Aplicant fitxer d’especificacions: “%s”

note: TRANSLATORS: for extend: Used to tell the user that a file is being written - %s is the filename
en: Writing %s…
ca: Escrivint %s…

en: Couldn’t parse .err file
ca: No s’ha pogut analitzar el fitxer d’errors .err

note: TRANSLATORS: for diffpos:
en: Moved by (%3.2f,%3.2f,%3.2f): %s
ca: Mogut per (%3.2f,%3.2f,%3.2f): %s

note: TRANSLATORS: for diffpos:
en: Added: %s
ca: Afegit: %s

note: TRANSLATORS: for diffpos:
en: Deleted: %s
ca: Esborrat: %s

note: TRANSLATORS: The second of two warnings given when a survey which has already been completed is reentered.  This example file crawl.svx: *begin crawl     ; <- second warning here 1 2 9.45 234 -01 *end crawl *begin crawl     ; <- first warning here 2 3 7.67 223 -03 Would lead to: crawl.svx:4:8: warni
en: Originally entered here
ca: Originalment entrat aqui

note: TRANSLATORS: Use of the ROOT character (which is "\" by default) is deprecated, so this error would be generated by: *equate \foo.7 1 If you're unsure what "deprecated" means, see: https://en.wikipedia.org/wiki/Deprecation
en: ROOT is deprecated
ca: ROOT ja no s’utilitza

en: produce Survex 3d output
ca: generar sortida Survex 3d

en: produce CSV output
ca: generar sortida CSV

en: produce DXF output
ca: generar sortida DXF

en: produce EPS output
ca: generar sortida EPS

en: produce GPX output
ca: generar sortida GPX

en: produce HPGL output
ca: generar sortida HPGL

en: produce JSON output
ca: generar sortida JSON

en: produce KML output
ca: generar sortida KML

note: TRANSLATORS: "Compass" and "Carto" are the names of software packages, so should not be translated.
en: produce Compass PLT output for Carto
ca: generar sortida Compass PLT per a Carto

en: produce Survex POS output
ca: generar sortida Survex POS

en: produce SVG output
ca: generar sortida SVG

en: Ignoring “%s”
ca: S'ignora a “%s”
