survex - en to es translation catalogue (441 entries)

note: TRANSLATORS: Aven menu titles.  An “&” goes before the letter of any accelerator key.  The accelerators must be different within this group
en: &File
es: &Archivo

en: &Rotation
es: &Rotación

en: &Orientation
es: &Orientación

en: &View
es: &Vista

en: &Controls
es: &Controles

en: &Help
es: A&yuda

note: TRANSLATORS: "Presentation" in the sense of a talk with a slideshow - the items in this menu allow the user to animate between preset views.
en: &Presentation
es: &Presentación

note: TRANSLATORS: as in: Usage: cavern …
en: Usage
es: Utilización

en: Out of memory
es: Memoria insuficiente

note: TRANSLATORS: "%lu" is a placeholder for the number of bytes which Survex was trying to allocate space for.
en: Out of memory (couldn’t find %lu bytes).
es: Memoria insuficiente (se necesitan %lu bytes de más).

note: TRANSLATORS: %s will be replaced by the filename that we were trying to read when we ran out of memory.
en: Out of memory trying to read file “%s”
es: Memória insuficiente intentando leer el archivo: “%s”

note: TRANSLATORS: Feel free to translate as "or newer" instead of "or greater" if that gives a more natural translation.  It's technically not quite right when there are parallel active release series (e.g. Survex 1.0.40 was released *after* 1.2.0), but this seems unlikely to confuse users.  "Survex" is 
en: Survex version %s or greater required to process this survey data.
es: Para procesar estos datos topográficos se requiere la versión %s de Survex (o superior).

note: TRANSLATORS: Indicates a warning message e.g.: "spoon.svx:12: warning: *prefix is deprecated"
en: warning
es: aviso

note: TRANSLATORS: %s is replaced by the filename of the parent file, and %u by the line number in that file.  Your translation should also contain %s:%u so that automatic parsing of error messages to determine the file and line number still works.
en: In file included from %s:%u:
es: En el archivo incluido desde %s:%u:

note: TRANSLATORS: If you're unsure what "deprecated" means, see: https://en.wikipedia.org/wiki/Deprecation
en: *prefix is deprecated - use *begin and *end instead
es: *prefix ya no se usa - utiliza *begin y *end en su lugar

note: TRANSLATORS: Here "station" is a survey station, not a train station.
en: Character “%c” not allowed in station name (use *SET NAMES to set allowed characters)
es: Carácter “%c” no permitido en el nombre de una estación (utiliza *SET NAMES para definir los caracteres permitidos)

en: Field may not be omitted
es: Campo que no puede ser omitido

en: Expecting numeric field, found “%s”
es: Se espera un campo numérico; encontrado “%s”

en: Found “%s”, expecting “PRESERVE”, “TOUPPER”, or “TOLOWER”
es: Encontrado “%s”, esperando “PRESERVE”, “TOUPPER”, o “TOLOWER”

en: Bug in program detected! Please report this to the authors
es: Error detectado en el programa! Por favor comunícalo a los autores

en: Unknown command “%s”
es: Comando desconocido “%s”

note: TRANSLATORS: Here "station" is a survey station, not a train station.
en: Station “%s” equated to itself
es: Estación “%s” igualada a si misma

note: TRANSLATORS: Here "legs" are survey legs, i.e. measurements between survey stations.
en: Compass reading may not be omitted except on plumbed legs
es: La lectura de la brújula no se puede omitir excepto en visuales a plomo

en: Tape reading may not be omitted
es: Lectura de longitud no se puede omitir

en: End of line not blank
es: Fin de línea no vacio

en: There were %d warning(s).
es: Había %d alerta(s).

note: TRANSLATORS: %s is replaced by the command we attempted to run.
en: Couldn’t run external command: “%s”
es: No se pudo ejecutar la orden “%s”

en: Error reading file
es: Error al leer el archivo

en: Too many errors - giving up
es: Demasiados errores - proceso abandonado

note: TRANSLATORS: If you're unsure what "deprecated" means, see: https://en.wikipedia.org/wiki/Deprecation
en: *DEFAULT is deprecated - use *CALIBRATE/DATA/SD/UNITS with argument DEFAULT instead
es: *DEFAULT ya no se usa - utiliza *CALIBRATE/DATA/SD/UNITS con el argumento DEFAULT en su lugar

note: TRANSLATORS: A "plumbed leg" is one measured using a plumbline (a weight on a string).  So the problem here is that the leg is vertical, so a compass reading has no meaning!
en: Compass reading given on plumbed leg
es: Lectura de brújula en una tirada vertical

note: TRANSLATORS: %s and %s are replaced with e.g. BEGIN and END or END and BEGIN or #[ and #]
en: %s with no matching %s in this file
es: %s sin el correspondiente %s en este archivo

note: TRANSLATORS: A station must be exported out of each level it is in, so this would give "Station “\outer.inner.1” not exported from survey “\outer”)": *equate entrance outer.inner.1 *begin outer *begin inner *export 1 1 2 1.23 045 -6 *end inner *end outer Here "survey" is a "cave map" rather than lis
en: Station “%s” not exported from survey “%s”
es: La estación “%s” no ha sido exportada desde la topografía “%s”

note: TRANSLATORS: This error occurs if there's an attempt to export a station from a survey which doesn't actually exist. Here "survey" is a "cave map" rather than list of questions - it should be translated to the terminology that cavers using the language would use.
en: Reference to station “%s” from non-existent survey “%s”
es: Referencia a la estación “%s” desde una topografía inexistente “%s”

note: TRANSLATORS: Here "station" is a survey station, not a train station. Here "survey" is a "cave map" rather than list of questions - it should be translated to the terminology that cavers using the language would use.
en: “%s” can’t be both a station and a survey
es: “%s” no puede ser a la vez una estación y una topografía

note: TRANSLATORS: Here "station" is a survey station, not a train station.
en: Expecting station name
es: Esperando un nombre de estación

en: Found “%s”, expecting “EQUATES”, “EXPORTS”, or “PLUMBS”
es: Encontrado “%s”, esperando “EQUATES”, “EXPORTS”, o “PLUMBS”

en: Found “%s”, expecting “ON” or “OFF”
es: Encontrado “%s”, esperando “ON” o “OFF”

note: TRANSLATORS: EQUATE is a command name, so shouldn’t be translated. Here "station" is a survey station, not a train station.
en: Only one station in EQUATE command
es: Solo una estación en la orden EQUATE

note: TRANSLATORS: A "quantity" is something measured like "LENGTH", "BEARING", "ALTITUDE", etc.
en: Unknown quantity “%s”
es: Cantidad “%s” desconocida

en: Unknown units “%s”
es: Unidades “%s” desconocidas

en: Unknown coordinate system
es: Sistema de coordenadas desconocido

en: Invalid coordinate system: %s
es: El sistema de coordenadas no es válido: %s

en: Coordinate system unsuitable for output
es: Sistema de coordenadas inadecuado para la salida

en: Failed to convert coordinates: %s
es: Falló la conversión de las coordenadas: %s

en: The input projection is set but the output projection isn't
es: La proyección de entrada está establecida pero la de salida no

en: The output projection is set but the input projection isn't
es: La proyección de salida está establecida pero la de entrada no

en: Coordinates can't be omitted when coordinate system has been specified
es: No se puede omitir las coordenadas cuando se ha especificado un sistema de coordenadas

note: TRANSLATORS: %s is replaced by the command that requires it, e.g. *DECLINATION AUTO
en: Input coordinate system must be specified for “%s”
es: Debe especificarse un sistema de coordenadas para “%s”

en: Expected number or “AUTO”
es: Numero esperado o “AUTO”

en: No survey date specified - using 0 for magnetic declination
es: No especificada la fecha en los datos de la topografia - usando 0 para la declinación magnética

note: TRANSLATORS: This message gives information about the range of declination values and the grid convergence value calculated for each "*declination auto ..." command. The first %s will be replaced by the declination range (or single value), and %.1f%s by the grid convergence angle.
en: Declination: %s, grid convergence: %.1f%s
es: Declinación: %s, convergencia de meridianos: %.1f%s

note: TRANSLATORS: Used when a BEGIN command has no survey, but the END command does, e.g.: *begin 1 2 10.00 178 -01 *end entrance      <--[Message given here]
en: Matching BEGIN command has no survey name
es: La instrucción BEGIN correspondiente no tiene nombre de topografia

note: TRANSLATORS: Note: In English you talk about the *units* of a single measurement, but the correct term in other languages may be singular.
en: Invalid units “%s” for quantity
es: Unidades “%s” inválidas para cantidad

en: Unknown instrument “%s”
es: Instrumento “%s” desconocido

note: TRANSLATORS: DECLINATION is a built-in keyword, so best not to translate
en: Scale factor must be 1.0 for DECLINATION
es: El factor de escala debe ser 1.0 para el comando DECLINATION

note: TRANSLATORS: If the scale factor for an instrument is zero, then any reading would be mapped to zero, which doesn't make sense.
en: Scale factor must be non-zero
es: El factor de escala debe de ser diferente de cero

en: Unknown setting “%s”
es: Configuración “%s” desconocida

en: Unknown character class “%s”
es: Clase de carácter desconocida “%s”

en: No survey data
es: Ningún dato de topografia

en: Filename “%s” refers to directory
es: Nombre de archivo “%s” referido a un directorio

note: TRANSLATORS: At the end of processing (or if a *SOLVE command is used) cavern will issue this warning if there are any sections of the survey network which are hanging.
en: Survey not all connected to fixed stations
es: La topografia no está completamente conectada a estaciones fijas

en: Station already fixed or equated to a fixed point
es: Estación ya fijada o igualada a un punto fijado

en: Failed to open output file “%s”
es: No se pudo abrir el archivo de salida “%s”

en: Standard deviation must be positive
es: La desviación estándard tiene que ser positiva

note: TRANSLATORS: Here a "survey leg" is a set of measurements between two "survey stations". %s is replaced by the name of the station.
en: Survey leg with same station (“%s”) at both ends - typing error?
es: Tirada con la misma estación en ambas puntas (“%s”) - error de transcripción?

note: TRANSLATORS: %.f%s will be replaced with a right angle in the units currently in use, e.g. "90°" or "100ᵍ".  And "absolute value" means the reading ignoring the sign (so it might be < -90° or > 90°.
en: Clino reading over %.f%s (absolute value)
es: Lectura del clino superior a %.f%s (valor absoluto)

en: Tried to equate two non-equal fixed stations: “%s” and “%s”
es: Tentativa de igualar dos estaciones fijadas en coordenadas diferentes: “%s” y “%s”

note: TRANSLATORS: "equal" as in: *fix a 1 2 3 *fix b 1 2 3 *equate a b
en: Equating two equal fixed points: “%s” and “%s”
es: Igualando dos estaciones fijadas en las mismas coordenadas: “%s” y “%s”

note: TRANSLATORS: " *fix a " gives this message:
en: FIX command with no coordinates - fixing at (0,0,0)
es: Comando FIX sin coordenades - se fijará en (0,0,0)

note: TRANSLATORS: *fix a 1 2 3 / *fix a 1 2 3
en: Station already fixed at the same coordinates
es: Estación fijada previamente en las mismas coordenadas

note: TRANSLATORS: Emitted after second and subsequent "FIX" command with no coordinates.
en: Already had FIX command with no coordinates for station “%s”
es: Ya hay un comando FIX sin coordenadas para la estación “%s”

en: Station “%s” fixed before CS command first used
es: La estación “%s” fue fijada antes del primer comando CS usado

note: TRANSLATORS: The *EXPORT command is only valid just after *BEGIN <SURVEY>, so this would generate this error: *begin fred 1 2 1.23 045 -6 *export 2 *end fred
en: *EXPORT must immediately follow “*BEGIN <SURVEY>”
es: *EXPORT debe seguir inmediatamente a “*BEGIN <TOPOGRAFÍA>”

note: TRANSLATORS: %d will be replaced by the assumed year, e.g. 1918
en: Assuming 2 digit year is %d
es: Asumiendo 2 digitos el año es %d

en: Invalid year (< 1900 or > 2078)
es: Año inválido (< 1900 ó > 2078)

en: Invalid year
es: Año inválido

note: TRANSLATORS: Suspicious means something like 410 degrees or -20 degrees
en: Suspicious compass reading
es: Lectura de brújula sospechosa

en: Negative tape reading
es: Lectura de longitud negativa

en: Same station fixed twice with no coordinates
es: La misma estación se fijó dos veces sin coordenadas

note: TRANSLATORS: This means that the data fed in said this. It could be a gross error (e.g. the decimal point is missing from the depth gauge reading) or it could just be due to random error on a near vertical leg
en: Tape reading is less than change in depth
es: Lectura de longitud inferior a la diferencia de profundidades

note: TRANSLATORS: a data "style" is something like NORMAL, DIVING, etc. a "reading" is one of FROM, TO, TAPE, COMPASS, CLINO for NORMAL style.  Neither "style" nor "reading" is a keyword in the program. This error complains about a "DEPTH" gauge reading in "NORMAL" style, for example.
en: Reading “%s” not allowed in data style “%s”
es: Campo “%s” no permitido en este estilo de datos “%s”

note: TRANSLATORS: i.e. not enough readings for the style.
en: Too few readings for data style “%s”
es: Faltan campos para el estilo de datos “%s”

note: TRANSLATORS: e.g. trying to refer to an invalid FNORD data style
en: Data style “%s” unknown
es: Estilo de datos “%s” desconocido

note: TRANSLATORS: Here "station" is a survey station, not a train station. Exporting a station twice gives this error: *begin example *export 1 1 2 1.24 045 -6 *end example
en: Station “%s” already exported
es: La estación “%s” ya ha sido exportada anteriormente

note: TRANSLATORS: complains about a situation like trying to define two from stations per leg
en: Duplicate reading “%s”
es: Campo duplicado “%s”

en: FLAG “%s” unknown
es: FLAG “%s” desconocido

en: Missing "
es: Falta "

note: TRANSLATORS: Here "station" is a survey station, not a train station.
en: Station “%s” referred to just once, with an explicit survey name - typo?
es: La estacioón “%s” solo ha sido referenciada una vez, con un nombre de topografia explícito - error tipográfico?

note: TRANSLATORS: Here "station" is a survey station, not a train station.
en: The following survey stations are not attached to a fixed point:
es: Las siguientes estaciones no están conectadas a un punto fijo:

en: Survey has no fixed points. Therefore I’ve fixed %s at (0,0,0)
es: La topografia no tiene puntos fijados. De todos modos he fijado %s en (0,0,0)

note: TRANSLATORS: fixed survey station that is not part of any survey
en: Unused fixed point “%s”
es: Punto fijado no utilizado “%s”

en: Solving %d simultaneous equations
es: Resolviendo un sistema de %d ecuaciones

note: TRANSLATORS: This is an error from the *DATA command.  It means that a reading (which will appear where %s is isn't valid as the list of readings has already included the same reading, or an equivalent one (e.g. you can't have both DEPTH and DEPTHCHANGE together).
en: Reading “%s” duplicates previous reading(s)
es: El campo “%s” duplica campo(s) precedente(s)

en: Solving one equation
es: Resolviendo una ecuación

en: Negative adjusted tape reading
es: Distancia ajustada negativa

en: Date is in the future!
es: La fecha es en el futuro!

en: End of date range is before the start
es: La fecha final es anterior a la inicial

note: TRANSLATORS: e.g. the user specifies a passage cross-section at station "entrance.27", but there is no station "entrance.27" in the centre-line.
en: Cross section specified at non-existent station “%s”
es: Se ha especificado una sección transversal en la estación inexistente “%s”

note: TRANSLATORS: In data with backsights, the user has tried to give a plumb for the foresight and a clino reading for the backsight, or something similar.
en: CLINO and BACKCLINO readings must be of the same type
es: Las lecturas de CLINO y BACKCLINO deben de ser del mismo tipo

note: TRANSLATORS: We've been told the foresight and backsight are both "UP", or that they're both "DOWN".
en: Plumbed CLINO and BACKCLINO readings can't be in the same direction
es: Las lecturas reciprocas del CLINO y BACKCLINO no pueden tener la misma dirección

en: Invalid month
es: Mes inválido

note: TRANSLATORS: e.g. 31st of April, or 32nd of any month
en: Invalid day of the month
es: El dia del mes es inválido

en: 3d file format versions %d to %d supported
es: %d versiones del formato del archivo 3d respecto al %d soportado

en: Expecting survey name
es: Esperando un nombre de topografía

en: Couldn’t open file “%s”
es: No se pudo abrir el archivo “%s”

en: Couldn’t write file “%s”
es: No se pudo escribir en el archivo “%s”

en: Failed to create temporary file
es: No se puede crear un fichero temporal

note: TRANSLATORS: If you're unsure what "deprecated" means, see: https://en.wikipedia.org/wiki/Deprecation
en: Further uses of this deprecated feature will not be reported
es: Usos futuros de ésta función obsoleta no serán informados

note: TRANSLATORS: %s is replaced by the amount the readings disagree by, e.g. "0.12m" or "0.2ft".
en: TAPE reading and BACKTAPE reading disagree by %s
es: Las lecturas de TAPE y BACKTAPE difieren de %s

note: TRANSLATORS: %s is replaced by the amount the readings disagree by, e.g. "2.5°" or "3ᵍ".
en: COMPASS reading and BACKCOMPASS reading disagree by %s
es: Las lecturas de COMPASS y BACKCOMPASS difieren de %s

note: TRANSLATORS: %s is replaced by the amount the readings disagree by, e.g. "2.5°" or "3ᵍ".
en: CLINO reading and BACKCLINO reading disagree by %s
es: Las lecturas de CLINO y BACKCLINO difieren de %s

en: “*data %s %c …” is deprecated - use “*data %s …” instead
es: “*data %s %c …” obsoleto - usa “*data %s …” en su lugar

note: TRANSLATORS: Perhaps the user tried to load a different type of file as a Survex .3d file, or the .3d file was corrupted.
en: Bad 3d image file “%s”
es: Archivo de imagen 3d “%s” erróneo

note: TRANSLATORS: used a processed survey with no processing date/time info
en: Date and time not available.
es: Fecha y hora no disponibles.

en: Error reading from file “%s”
es: Error al leer el archivo “%s”

en: Error writing to file “%s”
es: Error escribiendo en el archivo “%s”

en: Error writing to file
es: Error escribiendo en archivo

en: There were %d warning(s) and %d error(s) - no output files produced.
es: Había %d alerta(s) y %d error(es) - no se generaron archivos de salida.

en: File “%s” has a newer format than this program can understand
es: El archivo “%s” tiene un formato mas nuevo del que éste programa puede entender

en: North
es: Norte

note: TRANSLATORS: "Elevation on" 020 <-> 200 degrees
en: Elevation on
es: Alzado en

en: P&lan view
es: Vista de P&lanta

en: &Elevation
es: &Alzado

note: TRANSLATORS: Label used for "clino" in Aven when the view is neither from directly above nor from directly below.  It is also used in the dialog for editing a marked position in a presentation. Try to keep this translation short - ideally at most 10 characters - as otherwise the compass and clino wi
en: Elevation
es: Alzado

note: TRANSLATORS: Label used for "clino" in Aven when the view is from directly above. Try to keep this translation short - ideally at most 10 characters - as otherwise the compass and clino will be moved further apart to make room. */
en: Plan
es: Planta

note: TRANSLATORS: Label used for "clino" in Aven when the view is from directly below. Try to keep this translation short - ideally at most 10 characters - as otherwise the compass and clino will be moved further apart to make room. */
en: Kiwi Plan
es: PlantaKiwi

en: Calculating statistics
es: Calculando estadísticas

en: Expecting string field
es: Esperando una cadena de carácteres

en: too few arguments
es: Faltan argumentos

en: too many arguments
es: Sobran argumentos

en: FILE
es: ARCHIVO

note: TRANSLATORS: In French, Eric chose to use the terminology used by toporobot: "sequence" for the English "traverse", which makes sense (although toporobot actually uses this term to mean something more specific).  Feel free to follow this lead if you can't think of a better term - these messages most
en: Removing trailing traverses
es: Borrando las secuencias terminales

note: TRANSLATORS: In French, Eric chose to use the terminology used by toporobot: "sequence" for the English "traverse", which makes sense (although toporobot actually uses this term to mean something more specific).  Feel free to follow this lead if you can't think of a better term - these messages most
en: Concatenating traverses
es: Conectando secuencias

note: TRANSLATORS: In French, Eric chose to use the terminology used by toporobot: "sequence" for the English "traverse", which makes sense (although toporobot actually uses this term to mean something more specific).  Feel free to follow this lead if you can't think of a better term - these messages most
en: Calculating traverses
es: Calculando secuencias

note: TRANSLATORS: In French, Eric chose to use the terminology used by toporobot: "sequence" for the English "traverse", which makes sense (although toporobot actually uses this term to mean something more specific).  Feel free to follow this lead if you can't think of a better term - these messages most
en: Calculating trailing traverses
es: Calculando las secuencias terminales

en: Simplifying network
es: Simplificando la red

en: Calculating network
es: Calculando la red

en: Found “%s”, expecting “F” or “B”
es: Encontrado “%s”, esperando “F” o “B”

en: Total length of survey legs = %7.2f%s (%7.2f%s adjusted)
es: Longitud total de las visuales de la topografia = %7.2f%s (%7.2f%s corregido)

en: Total plan length of survey legs = %7.2f%s
es: Longitud total en proyección horizontal = %7.2f%s

en: Total vertical length of survey legs = %7.2f%s
es: Longitud vertical total de las visuales de la topografia = %7.2f%s

note: TRANSLATORS: numbers are altitudes of highest and lowest stations
en: Vertical range = %4.2f%s (from %s at %4.2f%s to %s at %4.2f%s)
es: Desnivel total = %4.2f%s (desde %s en %4.2f%s a %s en %4.2f%s)

note: TRANSLATORS: c.f. previous message
en: North-South range = %4.2f%s (from %s at %4.2f%s to %s at %4.2f%s)
es: Extensión Norte-Sur = %4.2f%s (desde %s en %4.2f%s a %s en %4.2f%s)

note: TRANSLATORS: c.f. previous two messages
en: East-West range = %4.2f%s (from %s at %4.2f%s to %s at %4.2f%s)
es: Extensión Este-Oeste = %4.2f%s (desde %s en %4.2f%s a %s en %4.2f%s)

en: There is 1 loop.
es: Hay 1 bucle.

en: There are %ld loops.
es: Hay %ld bucles.

en: CPU time used %5.2fs
es: Tiempo de CPU utilizado %5.2fs

en: Time used %5.2fs
es: Tiempo utilizado %5.2fs

en: Time used unavailable
es: Tiempo utilizado no disponible

en: Time used %5.2fs (%5.2fs CPU time)
es: Tiempo utilizado %5.2fs (%5.2fs tiempo CPU)

en: Original length %6.2fm (%3d legs), moved %6.2fm (%5.2fm/leg).
es: Longitud original %6.2fm (%3d visuales), reducidos %6.2fm (%5.2fm/visual).

note: TRANSLATORS: description of --help option
en: display this help and exit
es: muestra esta ayuda y sale

note: TRANSLATORS: description of --version option
en: output version information and exit
es: muestra información de la versión y sale

note: TRANSLATORS: in command line usage messages e.g. Usage: cavern [OPTION]…
en: OPTION
es: OPCIÓN

en: Scale
es: Escala

en: Try “%s --help” for more information.
es: Prueba “%s --help” para más información.

note: TRANSLATORS: Used in the footer of printouts to compactly indicate that the date which follows is the date that the survey data was processed. Aven will replace %s with a string giving the date and time (e.g. "2015-06-09 12:40:44").
en: Processed: %s
es: Procesada en: %s

note: TRANSLATORS: Used in the footer of printouts to compactly indicate this is an extended elevation view.  Aven will replace %.0f with the scale. Try to keep the translation short (for example, in English we use "Extended" not "Extended elevation") - there is limited room in the footer, and the details
en: Extended 1:%.0f
es: Extendido 1:%.0f

note: TRANSLATORS: This is used on printouts of plans, with %s replaced by something like "123°".  The bearing is up the page.
en: Plan view, %s up page
es: Vista de Planta, %s arriba de la pagina

note: TRANSLATORS: This is used on printouts of elevations, with %s replaced by something like "123°".  The bearing is the direction we’re looking.
en: Elevation facing %s
es: Alzado mirando a %s

note: TRANSLATORS: This is used on printouts of tilted elevations, with the first %s replaced by something like "123°", and the second by something like "-45°".  The bearing is the direction we’re looking.
en: Elevation facing %s, tilted %s
es: Alzado mirando a %s, inclinado %s

note: TRANSLATORS: This is used on printouts of extended elevations.
en: Extended elevation
es: Alzado desarrollado

en: Survey contains 1 survey station,
es: La topografia contiene 1 estación,

en: Survey contains %ld survey stations,
es: La topografia contiene %ld estaciones,

en:  joined by 1 leg.
es:  unidas por 1 tirada.

en:  joined by %ld legs.
es:  unidas por %ld visuales.

note: TRANSLATORS: node/nodes as in:  "Survey has 1 2-node and 2 3-nodes."
en: node
es: nodo

note: TRANSLATORS: node/nodes as in:  "Survey has 1 2-node and 2 3-nodes."
en: nodes
es: nodos

note: TRANSLATORS: "Connected component" in the graph theory sense - it means there are %ld bits of survey with no connections between them.  This message is only used if there are more than 1.
en: Survey has %ld connected components.
es: La topografia contiene %ld componentes conectados.

note: TRANSLATORS: Label for button in aven’s cavern log window which allows the user to save the log to a file.
en: &Save Log
es: &Guardar Registro

note: TRANSLATORS: Label for button in aven’s cavern log window which causes the survey data to be reprocessed.
en: &Reprocess
es: &Reprocesar

en: numeric argument “%s” out of range
es: argumento numérico “%s” fuera de rango

en: argument “%s” not an integer
es: El argumento “%s” no es un entero

en: argument “%s” not a number
es: El argumento “%s” no es un número

en: Expecting “%s”
es: Esperando “%s”

en: Expecting “%s” or “%s”
es: Esperando “%s” o “%s”

en: Expecting “%s”, “%s”, or “%s”
es: Esperando “%s”, “%s”, o “%s”

en: Expecting “%s”, “%s”, “%s”, or “%s”
es: Esperando “%s”, “%s”, “%s”, o “%s”

note: TRANSLATORS: The first %s is replaced by a station name, the second %s by "entrance" or "export".
en: Station “%s” referred to by *%s but never used
es: La estación “%s” ha sido referenciada por *%s pero no se ha usado nunca

note: TRANSLATORS: %s is replaced with e.g. BEGIN or .BOOK or #[
en: No matching %s
es: Falta el %s correspondiente

note: TRANSLATORS: *BEGIN <survey> and *END <survey> should have the same <survey> if it’s given at all
en: Survey name doesn’t match BEGIN
es: El nombre de la topografia no se corresponde con el del BEGIN

note: TRANSLATORS: Used when a BEGIN command has a survey name, but the END command omits it, e.g.: *begin entrance 1 2 10.00 178 -01 *end     <--[Message given here]
en: Survey name omitted from END
es: Nombre de la topografia omitido en el END

note: TRANSLATORS: Heading line for .pos file.  Please try to ensure the “,”s (or at least the columns) are in the same place
en: ( Easting, Northing, Altitude )
es: ( Este X , Norte Y , Altitud Z)

note: TRANSLATORS: bpp is "Bits Per Pixel"
en: Display Depth: %d bpp
es: Profundidad de pantalla: %dbpp

note: TRANSLATORS: appended to previous message if the display is colour
en:  (colour)
es:  (color)

en: Expecting date, found “%s”
es: Esperando dato, encontrado “%s”

note: TRANSLATORS: --help output for --survey option. "this" has been added to English translation
en: only load the sub-survey with this prefix
es: solo carga la sub-topografía con prefijo

note: TRANSLATORS: --help output for aven --print option
en: print and exit (requires a 3d file)
es: imprimir y salir (require un archivo 3d)

note: TRANSLATORS: --help output for cavern --output option
en: set location for output files
es: establecer la localización para los archivos de salida

note: TRANSLATORS: --help output for cavern --no-auxiliary-files option
en: do not create .err file
es: no crear el archivo .err

note: TRANSLATORS: --help output for cavern --warnings-are-errors option
en: turn warnings into errors
es: convertir las advertencias en errores

note: TRANSLATORS: --help output for cavern --log option
en: log output to .log file
es: registro de salida a archivo .log

note: TRANSLATORS: --help output for cavern --3d-version option
en: specify the 3d file format version to output
es: especificar la versión del formato del archivo de salida

note: TRANSLATORS: --help output for extend --specfile option
en: .espec file to control extending
es: archivo .espec para controlar el desarrollo

note: TRANSLATORS: --help output for extend --show-breaks option
en: show breaks with surface survey legs in output
es: mostrar las interrupciones con las viuales de superficie en la salida

note: TRANSLATORS: error message given by "*units tape 0 feet" - it’s meaningless to say your tape is marked in "0 feet" (but you might measure distance by counting knots on a diving line, and tie them every "2 feet").
en: *UNITS factor must be non-zero
es: El factor de *UNITS debe de ser diferente de cero

en: No survey data in 3d file “%s”
es: No hay datos topográficos en el archivo 3d “%s”

note: TRANSLATORS: Used in aven above the compass indicator at the lower right of the display, with a bearing below "Facing".  This indicates the direction the viewer is "facing" in. Try to keep this translation short - ideally at most 10 characters - as otherwise the compass and clino will be moved furth
en: Facing
es: Dirección

note: TRANSLATORS: for the title of the About box
en: About %s
es: Acerca de %s

note: TRANSLATORS: "Terrain file" being a digital model of the terrain (e.g. a grid of height values).
en: Select a terrain file to view
es: Selecciona un archivo de terreno para visualizar

en: Terrain files
es: Archivos de terreno

note: TRANSLATORS: Aven shows a circle of terrain covering the area of the survey plus a bit, but the terrain data file didn't contain any data inside that circle.
en: No terrain data near area of survey
es: Sin datos del terreno en el área de la topografia

note: TRANSLATORS: Here "survey" is a "cave map" rather than list of questions - it should be translated to the terminology that cavers using the language would use. File->Open dialog:
en: Select a survey file to view
es: Selecciona un archivo de topografia para visualizar

note: TRANSLATORS: Survex is the name of the software, and "3d" refers to a file extension, so neither should be translated.
en: Survex 3d files
es: Archivos Survex 3d

en: All files
es: Todos los archivos

note: TRANSLATORS: Here "survey" is a "cave map" rather than list of questions - it should be translated to the terminology that cavers using the language would use.
en: All survey files
es: Todos los archivos de topografias

note: TRANSLATORS: Survex is the name of the software, and "svx" refers to a file extension, so neither should be translated.
en: Survex svx files
es: Archivos Survex svx

note: TRANSLATORS: "Compass" as in Larry Fish’s cave surveying package, so should not be translated
en: Compass MAK files
es: Archivos Compass MAK

note: TRANSLATORS: "Compass" as in Larry Fish’s cave surveying package, so should not be translated
en: Compass DAT files
es: Archivos Compass DAT

note: TRANSLATORS: "Compass" as in Larry Fish’s cave surveying package, so should not be translated
en: Compass CLP files
es: Archivos Compass CLP

en: CSV files
es: Archivos CSV

en: DXF files
es: Archivos DXF

en: EPS files
es: Archivos EPS

en: GPX files
es: Archivos GPX

note: TRANSLATORS: Here "plotter" refers to a machine which draws a printout on a (usually large) sheet of paper using a pen mounted in a motorised mechanism.
en: HPGL for plotters
es: HPGL para plotters

en: KML files
es: Archivos KML

note: TRANSLATORS: "Compass" and "Carto" are the names of software packages, so should not be translated: https://www.fountainware.com/compass/
en: Compass PLT for use with Carto
es: Compass PLT para usar con Carto

note: TRANSLATORS: Survex is the name of the software, and "pos" refers to a file extension, so neither should be translated.
en: Survex pos files
es: Archivos Survex pos

en: SVG files
es: Archivos SVG

en: JSON files
es: Archivos JSON

note: TRANSLATORS: Log files from running cavern (extension .log)
en: Log files
es: Archivos de registro

note: TRANSLATORS: Here "survey" is a "cave map" rather than list of questions - it should be translated to the terminology that cavers using the language would use. This string is used in the about box (summarising the purpose of aven).
en: Survey visualisation tool
es: Herramienta para visualizar topografias

note: TRANSLATORS: Summary paragraph for the GPLv2 - there are translations for some languages here: https://www.gnu.org/licenses/old-licenses/gpl-2.0-translations.html
en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public Licence as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the Licence, or (at your option) any later version.
es: Este programa es software libre. Puede redistribuirlo y/o modificarlo bajo los términos de la Licencia Pública General de GNU según es publicada por la Free Software Foundation, bien de la versió 2 de dicha Licencia o bien (según su elección) de cualquier versión posterior.

note: TRANSLATORS: Part of diffpos --help
en: FILE1 FILE2 [THRESHOLD]
es: ARCHIVO1 ARCHIVO2 [LÍMITE]

note: TRANSLATORS: Part of diffpos --help
en: FILE1 and FILE2 can be .pos or .3d files
    THRESHOLD is the max. ignorable change along any axis in metres (default %s)
es: ARCHIVO1 y ARCHIVO2 pueden ser archivos .pos o .3d
    LÍMITE es el max. cambio ignorable a lo largo de cualquier eje en metros (por defecto %s)

note: TRANSLATORS: Part of extend --help
en: INPUT_FILE [OUTPUT_3D_FILE]
es: ARCHIVO_ENTRADA [ARCHIVO_3D_SALIDA]

note: TRANSLATORS: Part of sorterr --help
en: ERR_FILE [HOW_MANY]
es: ARCHIVO_ERR [CUANTOS]

note: TRANSLATORS: Here "survey" is a "cave map" rather than list of questions - it should be translated to the terminology that cavers using the language would use. Part of aven --help
en: [SURVEY_FILE]
es: [ARCHIVO_TOPOGRAFIA]

note: TRANSLATORS: Used in the "colour key" for "colour by date" if there are surveys without date information.  Try to keep this fairly short.
en: Undated
es: Sin fecha

note: TRANSLATORS: Used in the "colour key" for "colour by error" for surveys which aren’t part of a loop and so have no error information. Try to keep this fairly short.
en: Not in loop
es: No en el bucle

note: TRANSLATORS: error from: *data normal newline from to tape compass clino
en: NEWLINE can’t be the first reading
es: NEWLINE no puede ser el primer campo

note: TRANSLATORS: error from: *data normal from to tape compass clino newline
en: NEWLINE can’t be the last reading
es: NEWLINE no puede ser el último campo

note: TRANSLATORS: Error given by something like: *data normal station tape compass clino ("station" signifies interleaved data).
en: Interleaved readings, but no NEWLINE
es: Campos en más de una linea, pero sin NEWLINE

note: TRANSLATORS: caused by e.g. *data diving station newline depth tape compass ("depth" needs to occur before "newline").
en: Reading “%s” must occur before NEWLINE
es: El campo “%s” tiene que preceder a NEWLINE

note: TRANSLATORS: e.g. *data normal from to tape newline compass clino
en: NEWLINE can only be preceded by STATION, DEPTH, and COUNT
es: NEWLINE solo puede ser precedido por STATION, DEPTH, y COUNT

note: TRANSLATORS: e.g. *calibrate tape compass 1 1
en: Can’t calibrate angular and length quantities together
es: No se pueden calibrar cantidades angulares y de longitud juntas

en: Bad *alias command
es: Comando *alias erróneo

note: TRANSLATORS: %s will be replaced by the application name ("Aven" currently)
en: %s Error Log
es: %s Registro de Errores

note: TRANSLATORS: The text on the action button in the "Export" settings dialog
en: &Export...
es: &Exportar...

note: TRANSLATORS: "Rotation" menu.  The accelerators must be different within this group.  Tickable menu item which toggles auto rotation. Please don't translate "Space" - that's the shortcut key to use which wxWidgets needs to parse and it should then handle translating.
en: Au&to-Rotate	Space
es: &Auto-Rotar	Space

en: &Reverse Direction
es: &Invierte el sentido

note: TRANSLATORS: View *looking* North
en: View &North
es: Vista hacia el &Norte

note: TRANSLATORS: View *looking* East
en: View &East
es: Vista hacia el &Este

note: TRANSLATORS: View *looking* South
en: View &South
es: Vista hacia el &Sur

note: TRANSLATORS: View *looking* West
en: View &West
es: Vista hacia el &Oeste

en: &Plan View
es: &Planta

en: Ele&vation
es: Al&zado

en: Restore De&fault View
es: Restaurar la &vista predeterminada

note: TRANSLATORS: Used as a label for the surrounding box for the "Bearing" and "Tilt angle" fields, and the "Plan view" and "Elevation" buttons in the "what to print/export" dialog.
en: View
es: Vista

note: TRANSLATORS: Used as a label for the surrounding box for the "survey legs" "stations" "names" etc checkboxes in the "what to print" dialog. "Elements" isn’t a good name for this but nothing better has yet come to mind!
en: Elements
es: Elementos

en: Export format
es: Formato de exportación

en: %d pages (%dx%d)
es: %d páginas (%dx%d)

note: TRANSLATORS: used in the scale drop down selector in the print dialog the implicit meaning is "choose a suitable scale to fit the plot on a single page", but we need something shorter
en: One page
es: Una página

en: Bearing
es: Azimut

en: Station Name
es: Nombre de estación

en: Station Names
es: Nombres de estación

en: station labels
es: etiquetas de estación

en: Crosses
es: Cruces

en: station markers
es: marcadores de estación

note: TRANSLATORS: Here a "survey leg" is a set of measurements between two "survey stations".
en: Underground Survey Legs
es: Visuales Subterráneas

en: underground survey legs
es: visuales subterráneas

en: Cross-sections
es: Secciones transversales

en: cross-sections
es: secciones transversales

en: Walls
es: Paredes

en: walls
es: paredes

note: TRANSLATORS: Label for checkbox which controls whether there's a layer in the exported file (for formats such as DXF and SVG) containing polygons for the inside of cave passages).
en: Passages
es: Galerias

en: passages
es: galerias

en: Origin in centre
es: Origen en el centro

en: origin in centre
es: origen en el centro

en: Full coordinates
es: Coordenadas completas

en: full coordinates
es: coordenadas completas

en: Clamp to ground
es: Pegar al suelo

en: clamp to ground
es: pegar al suelo

note: TRANSLATORS: Used in the print dialog:
en: Tilt angle
es: Angulo de inclinación

note: TRANSLATORS: used in the print dialog - controls drawing lines around each page
en: Page Borders
es: Marcos de la página

note: TRANSLATORS: As in the legend on a map.  Used in the print dialog - controls drawing the box at the lower left with survey name, view angles, etc
en: Legend
es: Leyenda

note: TRANSLATORS: will be used in the print dialog - check this to print blank pages (otherwise they’ll be skipped to save paper)
en: Blank Pages
es: Páginas en blanco

note: TRANSLATORS: Items in the "View" menu:
en: Station &Names	Ctrl+N
es: &Nombres de estación	Ctrl+N

note: TRANSLATORS: Toggles drawing of 3D passages
en: Passage &Tubes	Ctrl+T
es: &Galerias Tubulares	Ctrl+T

note: TRANSLATORS: Toggles drawing the surface of the Earth
en: Terr&ain
es: &Terreno

en: &Crosses	Ctrl+X
es: &Cruces	Ctrl+X

en: &Grid	Ctrl+G
es: Re&jilla	Ctrl+G

en: &Bounding Box	Ctrl+B
es: &Bordes del Cuadro	Ctrl+B

note: TRANSLATORS: Here a "survey leg" is a set of measurements between two "survey stations".
en: &Underground Survey Legs	Ctrl+L
es: Visuales S&ubterráneas	Ctrl+L

note: TRANSLATORS: Here a "survey leg" is a set of measurements between two "survey stations".
en: &Surface Survey Legs	Ctrl+F
es: Visuales de t&opografia de superficie	Ctrl+F

en: surface survey legs
es: visuales de topografia de superficie

en: &Overlapping Names
es: Nombres &Superpuestos

en: Co&lour by
es: Co&lorear por

en: Highlight &Entrances
es: Marca las &Entradas

en: Highlight &Fixed Points
es: Marca los Puntos &fijados

en: Highlight E&xported Points
es: Marca los Puntos E&xportados

en: Entrances
es: Entradas

en: entrances
es: entradas

en: Fixed Points
es: Puntos fijados

en: fixed points
es: puntos fijados

en: Exported Stations
es: Puntos Exportados

en: exported stations
es: puntos Exportados

en: &Perspective
es: Perspecti&va

en: Textured &Walls
es: &Paredes con textura

note: TRANSLATORS: Toggles OpenGL "Depth Fogging" - feel free to translate using that term instead if it gives a better translation which most users will understand.
en: Fade Distant Ob&jects
es: &Desvanece los objetos lejanos

note: TRANSLATORS: Here a "survey leg" is a set of measurements between two "survey stations".
en: Smoot&hed Survey Legs
es: Visuales Suavi&zadas

en: Full Screen &Mode	F11
es: &Modo Pantalla Completa	F11

en: Colour by &Depth
es: Colorear por &Profundidad

en: Colour by D&ate
es: Colorear por &Fecha

en: Colour by &Error
es: Colorear por &Error

en: Colour by &Horizontal Error
es: Colorear por Error &Horizontal

en: Colour by &Vertical Error
es: Colorear por Error &Vertical

en: Colour by &Gradient
es: Colorear por Pe&ndiente

en: Colour by &Length
es: Colorear por &Longitud

en: Colour by &Survey
es: Colorear por &Topografia

en: &Compass
es: &Brújula

en: C&linometer
es: &Clinómetro

note: TRANSLATORS: The "Colour Key" is the thing in aven showing which colour corresponds to which depth, date, survey closure error, etc.
en: Colour &Key
es: Cla&ve de color

en: &Scale Bar
es: Barra de &Escala

en: &Reverse Sense	Ctrl+R
es: &Invierte el sentido	Ctrl+R

note: TRANSLATORS: Please don't translate "Escape" - that's the shortcut key to use which wxWidgets needs to parse and it should then handle translating.
en: &Cancel Measuring Line	Escape
es: &Cancela la linea de medida	Escape

en: &Indicators
es: I&ndicadores

en: %s: option “%s” is ambiguous
es: %s: la opción “%s” es ambigua

en: %s: option “%c%s” doesn’t allow an argument
es: %s: la opción “%c%s” no permite argumento

en: %s: option “--%s” doesn’t allow an argument
es: %s: la opción “--%s” no permite argumento

en: %s: option “%s” requires an argument
es: %s: la opción “%s” requiere un argumento

en: %s: option requires an argument -- %c
es: %s: la opción requiere un argumento -- %c

en: %s: unrecognized option “--%s”
es: %s: opción “--%s” desconocida

en: %s: unrecognized option “%c%s”
es: %s: opción “%c%s” desconocida

en: %s: invalid option -- %c
es: %s: opción inválida -- %c

en: &New Presentation
es: &Nueva Presentación

en: &Open Presentation...
es: &Abrir Presentación...

en: &Save Presentation
es: &Guardar la Presentación

en: Sa&ve Presentation As...
es: Guardar la Presentació &Como...

note: TRANSLATORS: "Mark" as in "Mark this position"
en: &Mark
es: &Marca

note: TRANSLATORS: "Play" as in "Play back a recording"
en: Pla&y
es: &Reproduce

en: &Export as Movie...
es: &Exporta como Animación...

en: Export Movie
es: Exportar Animación

en: Select an output filename
es: Selecciona un nombre de archivo de salida

en: Aven presentations
es: Presentaciones Aven

note: TRANSLATORS: title of the save screenshot dialog
en: Save Screenshot
es: Guardar la captura de pantalla

en: Select a presentation to open
es: Selecciona una presentación para abrir

en: Error in format of presentation file “%s”
es: Error en el formato del archivo de presentación “%s”

note: TRANSLATORS: "Compass" as in Larry Fish’s cave surveying package, so probably shouldn’t be translated
en: Compass PLT files
es: Archivos Compass PLT

note: TRANSLATORS: "CMAP" is Bob Thrun’s cave surveying package, so don’t translate it.
en: CMAP XYZ files
es: Archivos CMAP XYZ

note: TRANSLATORS: title of message box
en: Modified Presentation
es: Presentación Modificada

note: TRANSLATORS: and the question in that box
en: The current presentation has been modified.  Abandon unsaved changes?
es: La presentación actual ha sido modificada. Abandonar los cambios no guardados?

en: No matches were found.
es: Búsqueda infructuosa.

note: TRANSLATORS: Menu item in right-click menu in survey tree.
en: Find
es: Encuentra

en: Altitude
es: Altitud

note: TRANSLATORS: error if you try to drag multiple files to the aven window
en: You may only view one 3d file at a time.
es: Solo se puede visualizar un archivo 3d a la vez.

en: &Side Panel
es: &Panel Lateral

note: TRANSLATORS: Used in Aven: From <stationname>: H 12.24m, Brg 234.5°
en: From %s
es: Desde %s

note: TRANSLATORS: "Dist" is short for "Distance", "Brg" for "Bearing" (as in Compass bearing) and "Grd" for "Gradient" (the slope angle measured by the clino)
en: %s: %s, Dist %.2f%s, Brg %03.1f%s, Grd %s
es: %s: %s, Dist %.2f%s, Azim %03.1f%s, Pend %s

note: TRANSLATORS: tickable menu item in View menu. "Metric" here means metres, km, etc (rather than feet, miles, etc)
en: &Metric
es: &Metrico

note: TRANSLATORS: tickable menu item in View menu. Degrees are the angular measurement where there are 360 in a full circle.
en: &Degrees
es: &Grados

note: TRANSLATORS: tickable menu item in View menu. Show the tilt of the survey as a percentage gradient (100% = 45 degrees = 50 grad).
en: &Percent
es: Porc&entaje

note: TRANSLATORS: abbreviation for "miles" (unit of length, plural), used e.g.  "2 miles". If there should be a space between the number and this, include one in the translation.
en:  miles
es:  millas

note: TRANSLATORS: abbreviation for "mile" (unit of length, singular), used e.g.  "1 mile". If there should be a space between the number and this, include one in the translation.
en:  mile
es:  milla

note: TRANSLATORS: Menu item which turns off the "north arrow" in aven.
en: &Hide Compass
es: &Ocultar Brújula

note: TRANSLATORS: Menu item which turns off the tilt indicator in aven.
en: &Hide Clino
es: &Ocultar Clino

note: TRANSLATORS: Menu item which turns off the scale bar in aven.
en: &Hide scale bar
es: &Ocultar barra de escala

note: TRANSLATORS: Menu item which turns off the colour key. The "Colour Key" is the thing in aven showing which colour corresponds to which depth, date, survey closure error, etc.
en: &Hide colour key
es: &Ocultar clave de color

note: TRANSLATORS: "H" is short for "Horizontal", "Brg" for "Bearing" (as in Compass bearing)
en: %s: H %.2f%s, Brg %03.1f%s
es: %s: H %.2f%s, Azim %03.1f%s

note: TRANSLATORS: labels for tabbed side panel this is for the tab with the tree hierarchy of survey station names
en: Surveys
es: Topografías

en: Presentation
es: Presentación

note: TRANSLATORS: In aven's survey tree, right-clicking on the root gives a pop-up menu and this is an option (but only enabled if the view is restricted to a subsurvey). It reloads the current survey file with the who survey visible.
en: Show all
es: Mostrar todo

note: TRANSLATORS: In aven's survey tree, right-clicking on a survey name gives a pop-up menu and this is an option.  It reloads the current survey file with the view restricted to the survey clicked upon.
en: Hide others
es: Ocultar otros

en: Easting
es: Este

en: Northing
es: Norte

note: TRANSLATORS: Aven menu items.  An “&” goes before the letter of any accelerator key. The string "\t" separates the menu text and any accelerator key. "File" menu.  The accelerators must be different within this group. c.f. 201, 380, 381.
en: &Open...	Ctrl+O
es: &Abrir...	Ctrl+O

note: TRANSLATORS: Open a "Terrain file" - i.e. a digital model of the terrain.
en: Open &Terrain...
es: Abrir &Terreno...

en: Show &Log
es: Mostrar &Registro

en: &Print...	Ctrl+P
es: &Imprimir...	Ctrl+P

en: P&age Setup...
es: Configuración de la &página...

note: TRANSLATORS: In the "File" menu
en: &Screenshot...
es: &Captura de pantalla...

note: TRANSLATORS: In the "File" menu - c.f. n:191
en: E&xtended Elevation...
es: Alzado &Desarrollado...

en: &Export as...
es: &Exporta como...

note: TRANSLATORS: Title of file dialog to choose name and type of exported file.
en: Export as:
es: Exporta como:

note: TRANSLATORS: Title of the export dialog
en: Export
es: Exportar

note: TRANSLATORS: for about box:
en: System Information:
es: Información del Sistema:

note: TRANSLATORS: Title of the print preview dialog
en: Print Preview
es: Vista previa de la impresión

note: TRANSLATORS: Title of the print dialog
en: Print
es: Imprimir

en: &Print...
es: &Imprimir...

note: TRANSLATORS: Here a "survey leg" is a set of measurements between two "survey stations".
en: Sur&face Survey Legs
es: Visuales de topografia de super&ficie

note: TRANSLATORS: Title of dialog to edit a waypoint in a presentation.
en: Edit Waypoint
es: Editar waypoint

note: TRANSLATORS: Note after "Scale" field in dialog to edit a waypoint in a presentation.
en:  (unused in perspective view)
es:  (no utilizado en la vista en perspectiva)

note: TRANSLATORS: Field label in dialog to edit a waypoint in a presentation.
en: Time:
es: Tiempo:

note: TRANSLATORS: units+info after time field in dialog to edit a waypoint in a presentation.
en:  secs (0 = auto; *6 = 6 times auto)
es:  secs (0 = auto; *6 = 6 veces auto)

note: TRANSLATORS: %s will be replaced with "Aven" currently (and perhaps by "Survex" or other things in future).
en: This version of %s requires OpenGL to work, but it isn’t available.
es: Se requiere OpenGL para trabajar la versión de %s, pero no está disponible.

en: Separator in survey name
es: Separador en el nombre de la topografia

note: TRANSLATORS: Used in place of the station name when talking about an anonymous station.
en: anonymous station
es: estación anónima

en: Can't have a leg between two anonymous stations
es: No puede haber una visual entre estaciones anónimas

en: Spla&y Legs
es: Visuales &Radiantes

en: splay legs
es: visuales radiantes

en: &Duplicate Legs
es: Visuales Dupl&icadas

note: TRANSLATORS: Item in the "Splay Legs" and "Duplicate Legs" submenus - if this is selected, such legs are not shown.
en: &Hide
es: &Oculta

note: TRANSLATORS: Item in the "Splay Legs" and "Duplicate Legs" submenus - if this is selected, aven will show such legs with less bright colours.
en: &Fade
es: D&escolorada

note: TRANSLATORS: Item in the "Splay Legs" and "Duplicate Legs" submenus - if this is selected, aven will show such legs with dashed lines.
en: &Dashed
es: &Discontinua

note: TRANSLATORS: Item in the "Splay Legs" and "Duplicate Legs" submenus - if this is selected, such legs are shown the same as other legs.
en: &Show
es: &Mostrar

en: Reading in data - please wait…
es: Leyendo datos, espere por favor…

note: TRANSLATORS: for extend: the user specified breaking a loop or changing extend direction at this station, but we didn’t find it in the 3d file
en: Failed to find station %s
es: La estación %s no se ha encontrado

note: TRANSLATORS: for extend: the user specified breaking a loop or changing extend direction at this leg, but we didn’t find it in the 3d file
en: Failed to find leg %s → %s
es: No se han encontrado las visuales %s → %s

note: TRANSLATORS: for extend: "extend" is starting to produce an extended elevation from station %s
en: Starting from station %s
es: Inicio desde la estación %s

note: TRANSLATORS: for extend:
en: Extending to the left from station %s
es: Extendiendo hacia la izquierda desde la estación %s

note: TRANSLATORS: for extend:
en: Extending to the right from station %s
es: Extendiendo hacia la derecha desde la estación %s

note: TRANSLATORS: for extend:
en: Extending to the left from leg %s → %s
es: Extendiendo hacia la izquierda desde la visual %s → %s

note: TRANSLATORS: for extend:
en: Extending to the right from leg %s → %s
es: Extendiendo hacia la derecha desde la visual %s → %s

note: TRANSLATORS: for extend:
en: Breaking survey loop at station %s
es: Rompiendo el bucle en la estación %s

note: TRANSLATORS: for extend:
en: Breaking survey loop at leg %s → %s
es: Rompiendo el bucle en la visual %s → %s

note: TRANSLATORS: for extend:
en: Swapping extend direction from station %s
es: Cambiando la dirección del alzado extendido desde la estación %s

note: TRANSLATORS: for extend:
en: Swapping extend direction from leg %s → %s
es: Cambiando la dirección del alzado extendido desde la visual %s → %s

note: TRANSLATORS: for extend:
en: Applying specfile: “%s”
es: Aplicando fichero de especificaciones: “%s”

note: TRANSLATORS: for extend: Used to tell the user that a file is being written - %s is the filename
en: Writing %s…
es: Escribiendo %s…

note: TRANSLATORS: --help output for sorterr --horizontal option
en: sort by horizontal error factor
es: ordenar por factor de error horizontal

note: TRANSLATORS: --help output for sorterr --vertical option
en: sort by vertical error factor
es: ordenar por factor de error vertical

note: TRANSLATORS: --help output for sorterr --percentage option
en: sort by percentage error
es: ordenar por porcentaje de error

note: TRANSLATORS: --help output for sorterr --per-leg option
en: sort by error per leg
es: ordenar por error por visual

note: TRANSLATORS: --help output for sorterr --replace option
en: replace .err file with re-sorted version
es: reemplaza el archivo .err con la versión recurrida

en: Couldn’t parse .err file
es: No se ha podido analizar el archivo de errores .err

note: TRANSLATORS: for diffpos:
en: Moved by (%3.2f,%3.2f,%3.2f): %s
es: Movido por (%3.2f,%3.2f,%3.2f): %s

note: TRANSLATORS: for diffpos:
en: Added: %s
es: Añadido: %s

note: TRANSLATORS: for diffpos:
en: Deleted: %s
es: Borrado: %s

note: TRANSLATORS: The first of two warnings given when a survey which has already been completed is reentered.  This example file crawl.svx: *begin crawl     ; <- second warning here 1 2 9.45 234 -01 *end crawl *begin crawl     ; <- first warning here 2 3 7.67 223 -03 Would lead to: crawl.svx:4:8: warnin
en: Reentering an existing survey is deprecated
es: Reentrar en una topografia exitente ya no se usa

note: TRANSLATORS: The second of two warnings given when a survey which has already been completed is reentered.  This example file crawl.svx: *begin crawl     ; <- second warning here 1 2 9.45 234 -01 *end crawl *begin crawl     ; <- first warning here 2 3 7.67 223 -03 Would lead to: crawl.svx:4:8: warni
en: Originally entered here
es: Originalmente entrado aqui

note: TRANSLATORS: Use of the ROOT character (which is "\" by default) is deprecated, so this error would be generated by: *equate \foo.7 1 If you're unsure what "deprecated" means, see: https://en.wikipedia.org/wiki/Deprecation
en: ROOT is deprecated
es: ROOT ya no se usa

note: TRANSLATORS: --help output for dump3d --rewind option
en: rewind file and read it a second time
es: rebobinar el archivo y leerlo una segunda vez

en: show survey date information (if present)
es: mostrar la fecha de la topografia (si esta presente)

en: Failed to initialise input coordinate system “%s”
es: Error al inicializar el sistema de coordenadas de entrada “%s”

en: Failed to initialise output coordinate system “%s”
es: Error al inicializar el sistema de coordenadas de salida “%s”

en: generate grid (default %sm)
es: generar rejilla (por defecto %sm)

en: station labels text height (default %s)
es: altura del texto de las etiquetas (por defecto %s)

en: station marker size (default %s)
es: tamaño de la marca de la estación (%s por defecto)

en: produce Survex 3d output
es: producir salida Survex 3d

en: produce CSV output
es: producir salida CSV

en: produce DXF output
es: producir salida DXF

en: produce EPS output
es: producir salida EPS

en: produce GPX output
es: producir salida GPX

en: produce HPGL output
es: producir salida HPGL

en: produce JSON output
es: producir salida JSON

en: produce KML output
es: producir salida KML

note: TRANSLATORS: "Compass" and "Carto" are the names of software packages, so should not be translated.
en: produce Compass PLT output for Carto
es: producir salida Compass PLT para Carto

en: produce Survex POS output
es: producir salida Survex POS

en: produce SVG output
es: producir salida SVG

en: Ignoring “%s”
es: Omitiendo “%s”
