survex - en to ro translation catalogue (321 entries)

note: TRANSLATORS: Aven menu titles.  An “&” goes before the letter of any accelerator key.  The accelerators must be different within this group
en: &File
ro: &Fişier

en: &Rotation
ro: &Rotire

en: &Orientation
ro: &Orientare

en: &View
ro: &Vizualizare

en: &Controls
ro: &Controale

en: &Help
ro: &Ajutor

note: TRANSLATORS: "Presentation" in the sense of a talk with a slideshow - the items in this menu allow the user to animate between preset views.
en: &Presentation
ro: &Prezentare

note: TRANSLATORS: as in: Usage: cavern …
en: Usage
ro: Folosire

en: Out of memory
ro: Memorie insuficienta

note: TRANSLATORS: "%lu" is a placeholder for the number of bytes which Survex was trying to allocate space for.
en: Out of memory (couldn’t find %lu bytes).
ro: Memorie insuficienta (nu am putut gasi %lu bytes)

note: TRANSLATORS: Feel free to translate as "or newer" instead of "or greater" if that gives a more natural translation.  It's technically not quite right when there are parallel active release series (e.g. Survex 1.0.40 was released *after* 1.2.0), but this seems unlikely to confuse users.  "Survex" is 
en: Survex version %s or greater required to process this survey data.
ro: Este necesara versiunea Survex %s sau superioara pentru procesarea acestor date

note: TRANSLATORS: Indicates a warning message e.g.: "spoon.svx:12: warning: *prefix is deprecated"
en: warning
ro: avertisment

note: TRANSLATORS: Indicates an error message e.g.: "spoon.svx:13:4: error: Field may not be omitted"
en: error
ro: eroare

note: TRANSLATORS: %s is replaced by the filename of the parent file, and %u by the line number in that file.  Your translation should also contain %s:%u so that automatic parsing of error messages to determine the file and line number still works.
en: In file included from %s:%u:
ro: In fişierul inclus de %s:%u:

note: TRANSLATORS: If you're unsure what "deprecated" means, see: https://en.wikipedia.org/wiki/Deprecation
en: *prefix is deprecated - use *begin and *end instead
ro: *prefix contine eroare - folositi in schimb *begin si *end

note: TRANSLATORS: Here "station" is a survey station, not a train station.
en: Character “%c” not allowed in station name (use *SET NAMES to set allowed characters)
ro: Folosirea caracterului “%c” in numele statiei, nu este permisa (folositi *SET NAMES pentru a modifica lista de caractere)

en: Field may not be omitted
ro: Aceasta rubrica nu poate fi omisa

en: Expecting numeric field, found “%s”
ro: Se asteapta camp numeric, s-a gasit “%s”

en: Found “%s”, expecting “PRESERVE”, “TOUPPER”, or “TOLOWER”
ro: S-a gasit “%s”, se astepta “PRESERVE”, “TOUPPER” sau “TOLOWER”

en: Bug in program detected! Please report this to the authors
ro: Eroare de program! Va rugam anuntati autorii

en: Unknown command “%s”
ro: Comanda necunoscuta “%s”

note: TRANSLATORS: Here "station" is a survey station, not a train station.
en: Station “%s” equated to itself
ro: Statia “%s” este egala cu ea insasi

note: TRANSLATORS: Here "legs" are survey legs, i.e. measurements between survey stations.
en: Compass reading may not be omitted except on plumbed legs
ro: Valoarea azimutului poate fi omisa doar in cazul vizelor verticale

en: Tape reading may not be omitted
ro: Distanta nu poate fi omisa

en: End of line not blank
ro: Sfarsitul liniei nu este gol

en: There were %d warning(s).
ro: Au fost %d avertismente.

note: TRANSLATORS: %s is replaced by the command we attempted to run.
en: Couldn’t run external command: “%s”
ro: Executarea comenzii “%s” a eșuat

en: Error reading file
ro: Eroare in citirea fişierului

en: Too many errors - giving up
ro: Prea multe erori - proces intrerupt

note: TRANSLATORS: If you're unsure what "deprecated" means, see: https://en.wikipedia.org/wiki/Deprecation
en: *DEFAULT is deprecated - use *CALIBRATE/DATA/SD/UNITS with argument DEFAULT instead
ro: *DEFAULT nu mai este folosit - folositi in schimb *CALIBRATE/DATA/SD/UNITS cu argumentul DEFAULT

note: TRANSLATORS: A "plumbed leg" is one measured using a plumbline (a weight on a string).  So the problem here is that the leg is vertical, so a compass reading has no meaning!
en: Compass reading given on plumbed leg
ro: Citire a busolei la o masuratoare verticala

note: TRANSLATORS: %s and %s are replaced with e.g. BEGIN and END or END and BEGIN or #[ and #]
en: %s with no matching %s in this file
ro: %s nu are un corespondent %s in acest fişier

note: TRANSLATORS: A station must be exported out of each level it is in, so this would give "Station “\outer.inner.1” not exported from survey “\outer”)": *equate entrance outer.inner.1 *begin outer *begin inner *export 1 1 2 1.23 045 -6 *end inner *end outer Here "survey" is a "cave map" rather than lis
en: Station “%s” not exported from survey “%s”
ro: Punctul de statie “%s” nu a fost exportat din masuratoarea “%s”

note: TRANSLATORS: Here "station" is a survey station, not a train station. Here "survey" is a "cave map" rather than list of questions - it should be translated to the terminology that cavers using the language would use.
en: “%s” can’t be both a station and a survey
ro: “%s” nu poate fi acelasi timp punct de statie si denumire de masuratoare

note: TRANSLATORS: Here "station" is a survey station, not a train station.
en: Expecting station name
ro: Lipseste numele punctului de statie

en: Found “%s”, expecting “EQUATES”, “EXPORTS”, or “PLUMBS”
ro: S-a gasit “%s” in loc de “EQUATES”, “EXPORTS”, sau “PLUMBS”

en: Found “%s”, expecting “ON” or “OFF”
ro: S-a gasit “%s” in loc de “ON” sau “OFF”

note: TRANSLATORS: EQUATE is a command name, so shouldn’t be translated. Here "station" is a survey station, not a train station.
en: Only one station in EQUATE command
ro: Doar un punct de statie in comanda EQUATE

note: TRANSLATORS: A "quantity" is something measured like "LENGTH", "BEARING", "ALTITUDE", etc.
en: Unknown quantity “%s”
ro: Cantitate necunoscuta “%s”

en: Unknown units “%s”
ro: Unitati necunoscute “%s”

note: TRANSLATORS: Note: In English you talk about the *units* of a single measurement, but the correct term in other languages may be singular.
en: Invalid units “%s” for quantity
ro: Unitate incorecta “%s” pentru cantitate

en: Unknown instrument “%s”
ro: Instrument necunoscut “%s”

note: TRANSLATORS: DECLINATION is a built-in keyword, so best not to translate
en: Scale factor must be 1.0 for DECLINATION
ro: Raportul scarii trebuie sa fie 1.0 pentru DECLINATION

note: TRANSLATORS: If the scale factor for an instrument is zero, then any reading would be mapped to zero, which doesn't make sense.
en: Scale factor must be non-zero
ro: Raportul scarii trebuie sa fie diferit de zero

en: Unknown setting “%s”
ro: Parametru necunoscut “%s”

en: Unknown character class “%s”
ro: Clasa de caractere necunoscuta “%s”

en: No survey data
ro: Lipsesc masuratorile topografice

en: Filename “%s” refers to directory
ro: Fişierul “%s” este un director

note: TRANSLATORS: At the end of processing (or if a *SOLVE command is used) cavern will issue this warning if there are any sections of the survey network which are hanging.
en: Survey not all connected to fixed stations
ro: Topografia nu este complet conectata la puncte fixate

en: Station already fixed or equated to a fixed point
ro: Punct de statie deja fixat sau echivalat cu un punct fix

en: Failed to open output file “%s”
ro: Nu este posibila deschiderea fişierului “%s”

en: Standard deviation must be positive
ro: Deviatia standard trebuie sa fie pozitiva

note: TRANSLATORS: Here a "survey leg" is a set of measurements between two "survey stations". %s is replaced by the name of the station.
en: Survey leg with same station (“%s”) at both ends - typing error?
ro: Masuratoare cu acelasi punct (“%s”) la ambele capete - eroare de transcriere?

note: TRANSLATORS: %.f%s will be replaced with a right angle in the units currently in use, e.g. "90°" or "100ᵍ".  And "absolute value" means the reading ignoring the sign (so it might be < -90° or > 90°.
en: Clino reading over %.f%s (absolute value)
ro: Valoare a clinometrului peste %.f%s (valoare absoluta)

en: Tried to equate two non-equal fixed stations: “%s” and “%s”
ro: Tentativa de egalizare a doua puncte de statie fixe diferite: “%s” si “%s”

note: TRANSLATORS: "equal" as in: *fix a 1 2 3 *fix b 1 2 3 *equate a b
en: Equating two equal fixed points: “%s” and “%s”
ro: Egalizare a doua puncte de statie identice “%s” si “%s”

note: TRANSLATORS: " *fix a " gives this message:
en: FIX command with no coordinates - fixing at (0,0,0)
ro: Comanda FIX fara coordonate - se atribuie (0,0,0)

note: TRANSLATORS: *fix a 1 2 3 / *fix a 1 2 3
en: Station already fixed at the same coordinates
ro: Punct de statie deja fixat cu aceleasi coordonate

note: TRANSLATORS: The *EXPORT command is only valid just after *BEGIN <SURVEY>, so this would generate this error: *begin fred 1 2 1.23 045 -6 *export 2 *end fred
en: *EXPORT must immediately follow “*BEGIN <SURVEY>”
ro: *EXPORT trebuie sa urmeze dupa “*BEGIN <TOPOGRAFIE>”

en: Invalid year (< 1900 or > 2078)
ro: An gresit (< 1900 or > 2078)

en: Invalid year
ro: An gresit

note: TRANSLATORS: Suspicious means something like 410 degrees or -20 degrees
en: Suspicious compass reading
ro: Azimut suspect

en: Negative tape reading
ro: Distanta negativa

en: Same station fixed twice with no coordinates
ro: Acelasi punct de statie fixat de doua ori fara coordonate

note: TRANSLATORS: This means that the data fed in said this. It could be a gross error (e.g. the decimal point is missing from the depth gauge reading) or it could just be due to random error on a near vertical leg
en: Tape reading is less than change in depth
ro: Distanta este mai mica decat difeneta de nivel

note: TRANSLATORS: a data "style" is something like NORMAL, DIVING, etc. a "reading" is one of FROM, TO, TAPE, COMPASS, CLINO for NORMAL style.  Neither "style" nor "reading" is a keyword in the program. This error complains about a "DEPTH" gauge reading in "NORMAL" style, for example.
en: Reading “%s” not allowed in data style “%s”
ro: Datele “%s” nu sunt permise in campul de date “%s”

note: TRANSLATORS: i.e. not enough readings for the style.
en: Too few readings for data style “%s”
ro: Lipsesc date pentru campul de date “%s”

note: TRANSLATORS: e.g. trying to refer to an invalid FNORD data style
en: Data style “%s” unknown
ro: Tipul de date “%s” necunoscut

note: TRANSLATORS: Here "station" is a survey station, not a train station. Exporting a station twice gives this error: *begin example *export 1 1 2 1.24 045 -6 *end example
en: Station “%s” already exported
ro: Punctul de statie “%s” este deja exportat

note: TRANSLATORS: complains about a situation like trying to define two from stations per leg
en: Duplicate reading “%s”
ro: Campul “%s” duplicat

en: FLAG “%s” unknown
ro: FLAG “%s” necunoscut

en: Missing "
ro: Lipseste "

note: TRANSLATORS: Here "station" is a survey station, not a train station.
en: The following survey stations are not attached to a fixed point:
ro: Urmatoarele puncte de statie nu sunt atasate unui punct fixat

en: Survey has no fixed points. Therefore I’ve fixed %s at (0,0,0)
ro: Topografia nu contine puncte fixate. Am fixat %s ca (0,0,0)

note: TRANSLATORS: fixed survey station that is not part of any survey
en: Unused fixed point “%s”
ro: Punct fix nefolosit “%s”

en: Solving %d simultaneous equations
ro: Rezolv %d ecuatii simultane

note: TRANSLATORS: This is an error from the *DATA command.  It means that a reading (which will appear where %s is isn't valid as the list of readings has already included the same reading, or an equivalent one (e.g. you can't have both DEPTH and DEPTHCHANGE together).
en: Reading “%s” duplicates previous reading(s)
ro: Valoarea “%s” dubleaza campul/campurile precedent/e

en: Solving one equation
ro: Rezolv o ecuatie

en: Negative adjusted tape reading
ro: Distanta corectata negativ

en: Date is in the future!
ro: Data se gaseste in viitor!

en: End of date range is before the start
ro: Data finala este anterioara datei de inceput

note: TRANSLATORS: In data with backsights, the user has tried to give a plumb for the foresight and a clino reading for the backsight, or something similar.
en: CLINO and BACKCLINO readings must be of the same type
ro: Citirile CLINO si BACKCLINO trebuie sa fie de acelasi tip.

en: Invalid month
ro: Luna incorecta

note: TRANSLATORS: e.g. 31st of April, or 32nd of any month
en: Invalid day of the month
ro: Zi incorecta

en: Expecting survey name
ro: Se asteapta o denumire de topografie

en: Couldn’t open file “%s”
ro: Nu am putut deschide fişierul “%s”

en: Couldn’t write file “%s”
ro: Nu a putut fi scris fişierul “%s”

note: TRANSLATORS: If you're unsure what "deprecated" means, see: https://en.wikipedia.org/wiki/Deprecation
en: Further uses of this deprecated feature will not be reported
ro: Folosirea ulterioara a acestei facilitate dezaprobată nu va fi semnalata

note: TRANSLATORS: %s is replaced by the amount the readings disagree by, e.g. "0.12m" or "0.2ft".
en: TAPE reading and BACKTAPE reading disagree by %s
ro: Lectura TAPE si BACKTAPE nu concorda cu %s

note: TRANSLATORS: %s is replaced by the amount the readings disagree by, e.g. "2.5°" or "3ᵍ".
en: COMPASS reading and BACKCOMPASS reading disagree by %s
ro: Lectura COMPASS si BACKCOMPASS nu concorda cu %s

note: TRANSLATORS: %s is replaced by the amount the readings disagree by, e.g. "2.5°" or "3ᵍ".
en: CLINO reading and BACKCLINO reading disagree by %s
ro: Lectura CLINO si BACKCLINO nu concorda cu %s

en: “*data %s %c …” is deprecated - use “*data %s …” instead
ro: “*data %s %c …” nu este agreata - folositi “*data %s …” in loc

note: TRANSLATORS: Perhaps the user tried to load a different type of file as a Survex .3d file, or the .3d file was corrupted.
en: Bad 3d image file “%s”
ro: Fişier imagine 3d “%s” gresit

note: TRANSLATORS: used a processed survey with no processing date/time info
en: Date and time not available.
ro: Data si ora nu sunt disponibile.

en: Error reading from file “%s”
ro: Eroare in citirea fişierului “%s”

en: Error writing to file “%s”
ro: Eroare in scrierea fişierului “%s”

en: Error writing to file
ro: Eroare in scrierea fişierului

en: There were %d warning(s) and %d error(s) - no output files produced.
ro: Au fost %d avertisment(e) si %d eroare(erori) - nu s-a generat nici un fişier.

en: File “%s” has a newer format than this program can understand
ro: Fişierul “%s” are un format prea nou pe care acest program nu il poate intelege

en: North
ro: Nord

note: TRANSLATORS: "Elevation on" 020 <-> 200 degrees
en: Elevation on
ro: Profil in directia

en: P&lan view
ro: &Plan

en: &Elevation
ro: P&rofil

note: TRANSLATORS: Label used for "clino" in Aven when the view is neither from directly above nor from directly below.  It is also used in the dialog for editing a marked position in a presentation. Try to keep this translation short - ideally at most 10 characters - as otherwise the compass and clino wi
en: Elevation
ro: Profil

en: Calculating statistics
ro: Calculez statisticile

en: Expecting string field
ro: Camp de caractere asteptat

en: too few arguments
ro: Parametrii insuficienti

en: too many arguments
ro: Prea multi parametrii

en: FILE
ro: FISIER

note: TRANSLATORS: In French, Eric chose to use the terminology used by toporobot: "sequence" for the English "traverse", which makes sense (although toporobot actually uses this term to mean something more specific).  Feel free to follow this lead if you can't think of a better term - these messages most
en: Removing trailing traverses
ro: Elimin traversele terminale

note: TRANSLATORS: In French, Eric chose to use the terminology used by toporobot: "sequence" for the English "traverse", which makes sense (although toporobot actually uses this term to mean something more specific).  Feel free to follow this lead if you can't think of a better term - these messages most
en: Concatenating traverses
ro: Leg traversele

note: TRANSLATORS: In French, Eric chose to use the terminology used by toporobot: "sequence" for the English "traverse", which makes sense (although toporobot actually uses this term to mean something more specific).  Feel free to follow this lead if you can't think of a better term - these messages most
en: Calculating traverses
ro: Calculez traversele

note: TRANSLATORS: In French, Eric chose to use the terminology used by toporobot: "sequence" for the English "traverse", which makes sense (although toporobot actually uses this term to mean something more specific).  Feel free to follow this lead if you can't think of a better term - these messages most
en: Calculating trailing traverses
ro: Calculez traversele terminale

en: Simplifying network
ro: Simplific reteaua

en: Calculating network
ro: Calculez reteaua

en: Found “%s”, expecting “F” or “B”
ro: Am gasit “%s”, asteptam “F” sau “B”

en: Total length of survey legs = %7.2f%s (%7.2f%s adjusted)
ro: Lungimea totala a masuratorilor topografiei = %7.2f%s (%7.2f%s ajustat)

en: Total plan length of survey legs = %7.2f%s
ro: Lungimea totala in plan a masuratorilor topografiei = %7.2f%s

en: Total vertical length of survey legs = %7.2f%s
ro: Lungimea totala verticala a masuratorilor topografiei = %7.2f%s

note: TRANSLATORS: numbers are altitudes of highest and lowest stations
en: Vertical range = %4.2f%s (from %s at %4.2f%s to %s at %4.2f%s)
ro: Interval vertical = %4.2f%s (de la %s la %4.2f%s de la %s la %4.2f%s)

note: TRANSLATORS: c.f. previous message
en: North-South range = %4.2f%s (from %s at %4.2f%s to %s at %4.2f%s)
ro: Extindere Nord-Sud = %4.2f%s (de la %s la %4.2f%s de la %s la %4.2f%s)

note: TRANSLATORS: c.f. previous two messages
en: East-West range = %4.2f%s (from %s at %4.2f%s to %s at %4.2f%s)
ro: Extindere Est-Vest = %4.2f%s (de la %s la %4.2f%s de la %s la %4.2f%s)

en: There is 1 loop.
ro: Este 1 inchidere.

en: There are %ld loops.
ro: Sunt %ld inchideri.

en: CPU time used %5.2fs
ro: Timp CPU folosit %5.2fs

en: Time used %5.2fs
ro: Timp utilizat %5.2fs

en: Time used unavailable
ro: Timp utilizat indisponibil

en: Time used %5.2fs (%5.2fs CPU time)
ro: Timp utilizat %5.2fs (timp CPU %5.2fs)

en: Original length %6.2fm (%3d legs), moved %6.2fm (%5.2fm/leg).
ro: Lungimea originala %6.2fm (%3d legs), ajustata %6.2fm (%5.2fm/masuratoare).

en: Error %6.2f%%
ro: Eroare %6.2f%%

note: TRANSLATORS: Here N/A means "Not Applicable" -- it means the traverse has zero length, so error per metre is meaningless. There should be 4 spaces between "Error" and "N/A" so that it lines up with the numbers in the message above.
en: Error    N/A
ro: Eroare    N/A

note: TRANSLATORS: description of --help option
en: display this help and exit
ro: afişează acest mesaj şi termină

note: TRANSLATORS: description of --version option
en: output version information and exit
ro: afişează informaţii despre versiune şi termină

note: TRANSLATORS: in command line usage messages e.g. Usage: cavern [OPTION]…
en: OPTION
ro: OPŢIUNE

en: Scale
ro: Scara

en: Try “%s --help” for more information.
ro: Încercaţi “%s --help” pentru informaclţii suplimentare.

note: TRANSLATORS: This is used on printouts of extended elevations.
en: Extended elevation
ro: Profil longitudinal

en: Survey contains 1 survey station,
ro: Topografia contine 1 punct de statie,

en: Survey contains %ld survey stations,
ro: Topografia contine %ld puncte de statie,

en:  joined by 1 leg.
ro:  unite printr-o masuratoare.

en:  joined by %ld legs.
ro:  unite prin %ld masuratori.

note: TRANSLATORS: node/nodes as in:  "Survey has 1 2-node and 2 3-nodes."
en: node
ro: nod

note: TRANSLATORS: node/nodes as in:  "Survey has 1 2-node and 2 3-nodes."
en: nodes
ro: noduri

note: TRANSLATORS: "Connected component" in the graph theory sense - it means there are %ld bits of survey with no connections between them.  This message is only used if there are more than 1.
en: Survey has %ld connected components.
ro: Topografia contine %ld componente conexe.

note: TRANSLATORS: Label for button in aven’s cavern log window which allows the user to save the log to a file.
en: &Save Log
ro: &Salvează jurnalul

en: numeric argument “%s” out of range
ro: argumentul numeric “%s” in afara intervalului acceptat

en: argument “%s” not an integer
ro: argumentul “%s” nu este un intreg

en: argument “%s” not a number
ro: argumentul “%s” nu este un numar

en: Expecting “%s”
ro: Astept “%s”

en: Expecting “%s” or “%s”
ro: Astept “%s” sau “%s”

en: Expecting “%s”, “%s”, or “%s”
ro: Astept “%s”, “%s”, sau “%s”

en: Expecting “%s”, “%s”, “%s”, or “%s”
ro: Astept “%s”, “%s”, “%s” sau “%s”

note: TRANSLATORS: The first %s is replaced by a station name, the second %s by "entrance" or "export".
en: Station “%s” referred to by *%s but never used
ro: Punctul de statie “%s” a fost definit ca *%s dar nu a fost folost

note: TRANSLATORS: %s is replaced with e.g. BEGIN or .BOOK or #[
en: No matching %s
ro: Lipseste %s corespunzator

note: TRANSLATORS: Heading line for .pos file.  Please try to ensure the “,”s (or at least the columns) are in the same place
en: ( Easting, Northing, Altitude )
ro: ( Est (X), Nord (Y), Altitudine Z )

en: Expecting date, found “%s”
ro: Date asteptate, “%s” gasit

note: TRANSLATORS: --help output for --survey option. "this" has been added to English translation
en: only load the sub-survey with this prefix
ro: incarcati doar sub-topografia cu prefixul

note: TRANSLATORS: error message given by "*units tape 0 feet" - it’s meaningless to say your tape is marked in "0 feet" (but you might measure distance by counting knots on a diving line, and tie them every "2 feet").
en: *UNITS factor must be non-zero
ro: Factorul *UNITS trebuie sa fie diferit de zero

en: No survey data in 3d file “%s”
ro: Nu exista date de topografie in fişierul 3d “%s”

note: TRANSLATORS: Used in aven above the compass indicator at the lower right of the display, with a bearing below "Facing".  This indicates the direction the viewer is "facing" in. Try to keep this translation short - ideally at most 10 characters - as otherwise the compass and clino will be moved furth
en: Facing
ro: Directie

note: TRANSLATORS: for the title of the About box
en: About %s
ro: Despre %s

note: TRANSLATORS: "Terrain file" being a digital model of the terrain (e.g. a grid of height values).
en: Select a terrain file to view
ro: Selectati un model digital al terenului pentru vizualizare

en: Terrain files
ro: Model digital al terenului

note: TRANSLATORS: Survex is the name of the software, and "3d" refers to a file extension, so neither should be translated.
en: Survex 3d files
ro: Fişier Survex 3d

en: All files
ro: Toate fişierele

note: TRANSLATORS: Survex is the name of the software, and "svx" refers to a file extension, so neither should be translated.
en: Survex svx files
ro: Fişier Survex svx

note: TRANSLATORS: "Compass" as in Larry Fish’s cave surveying package, so should not be translated
en: Compass MAK files
ro: Fişier Compass MAK

note: TRANSLATORS: "Compass" as in Larry Fish’s cave surveying package, so should not be translated
en: Compass DAT files
ro: Fişier Compass DAT

note: TRANSLATORS: "Compass" as in Larry Fish’s cave surveying package, so should not be translated
en: Compass CLP files
ro: Fişier Compass CLP

en: CSV files
ro: Fişier CSV

en: DXF files
ro: Fişier DXF

en: EPS files
ro: Fişier EPS

en: GPX files
ro: Fişier GPX

en: KML files
ro: Fişier KML

en: SVG files
ro: Fişier SVG

en: JSON files
ro: Fişier JSON

note: TRANSLATORS: Log files from running cavern (extension .log)
en: Log files
ro: Fişiere jurnalul

note: TRANSLATORS: Here "survey" is a "cave map" rather than list of questions - it should be translated to the terminology that cavers using the language would use. This string is used in the about box (summarising the purpose of aven).
en: Survey visualisation tool
ro: Utilitar pentru vizualizarea topografiei

note: TRANSLATORS: Summary paragraph for the GPLv2 - there are translations for some languages here: https://www.gnu.org/licenses/old-licenses/gpl-2.0-translations.html
en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public Licence as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the Licence, or (at your option) any later version.
ro: Acest program este liber; îl puteţi redistribui şi/sau modifica în conformitate cu termenii Licenţei Publice Generale GNU aşa cum este publicată de Free Software Foundation; fie versiunea 2 Licenţei, fie (la latitudinea dumneavoastră) orice versiune ulterioară.

note: TRANSLATORS: Used in the "colour key" for "colour by date" if there are surveys without date information.  Try to keep this fairly short.
en: Undated
ro: Fără dată

note: TRANSLATORS: error from: *data normal newline from to tape compass clino
en: NEWLINE can’t be the first reading
ro: NEWLINE nu poate fi prima lectura

note: TRANSLATORS: error from: *data normal from to tape compass clino newline
en: NEWLINE can’t be the last reading
ro: NEWLINE nu poate fi ultima lectura

note: TRANSLATORS: Error given by something like: *data normal station tape compass clino ("station" signifies interleaved data).
en: Interleaved readings, but no NEWLINE
ro: Lectura pe mai multe randuri, dar nici o NEWLINE

note: TRANSLATORS: caused by e.g. *data diving station newline depth tape compass ("depth" needs to occur before "newline").
en: Reading “%s” must occur before NEWLINE
ro: Lectura “%s” trebuie sa preceada NEWLINE

note: TRANSLATORS: e.g. *data normal from to tape newline compass clino
en: NEWLINE can only be preceded by STATION, DEPTH, and COUNT
ro: en:226 NEWLINE poate fi precedat doar de STATION, DEPTH, si COUNT

note: TRANSLATORS: e.g. *calibrate tape compass 1 1
en: Can’t calibrate angular and length quantities together
ro: Nu pot calibra unghiurile verticale si lungimile in acelasi timp

note: TRANSLATORS: The text on the action button in the "Export" settings dialog
en: &Export...
ro: &Exporta...

note: TRANSLATORS: "Rotation" menu.  The accelerators must be different within this group.  Tickable menu item which toggles auto rotation. Please don't translate "Space" - that's the shortcut key to use which wxWidgets needs to parse and it should then handle translating.
en: Au&to-Rotate	Space
ro: &Auto-rotatie	Space

en: &Reverse Direction	R
ro: &Schimba directia	R

note: TRANSLATORS: View *looking* North
en: View &North	N
ro: Vizualizare spre &Nord	N

note: TRANSLATORS: View *looking* East
en: View &East	E
ro: Vizualizare spre &Est	E

note: TRANSLATORS: View *looking* South
en: View &South	S
ro: Vizualizare spre &Sud	S

note: TRANSLATORS: View *looking* West
en: View &West	W
ro: Vizualizare spre &Vest	W

en: &Plan View	P
ro: &Plan	P

en: E&levation	L
ro: Profi&l	L

en: Restore De&fault View	Delete
ro: &Restabiliti setarile initiale	Delete

note: TRANSLATORS: Used as a label for the surrounding box for the "Bearing" and "Tilt angle" fields, and the "Plan view" and "Elevation" buttons in the "what to print/export" dialog.
en: View
ro: Vizualizare

note: TRANSLATORS: Used as a label for the surrounding box for the "survey legs" "stations" "names" etc checkboxes in the "what to print" dialog. "Elements" isn’t a good name for this but nothing better has yet come to mind!
en: Elements
ro: Elemente

en: %d pages (%dx%d)
ro: %d pagini (%dx%d)

note: TRANSLATORS: used in the scale drop down selector in the print dialog the implicit meaning is "choose a suitable scale to fit the plot on a single page", but we need something shorter
en: One page
ro: O pagina

en: Bearing
ro: Azimut

en: Station Names
ro: Numele punctelor de statie

en: Crosses
ro: Cruci

note: TRANSLATORS: Here a "survey leg" is a set of measurements between two "survey stations".
en: Underground Survey Legs
ro: Portiuni subterane ale topografiei

en: underground survey legs
ro: portiuni subterane ale topografiei

en: Cross-sections
ro: Sectiuni transversale

en: cross-sections
ro: sectiuni transversale

en: Walls
ro: Pereti

en: walls
ro: pereti

note: TRANSLATORS: Label for checkbox which controls whether there's a layer in the exported file (for formats such as DXF and SVG) containing polygons for the inside of cave passages).
en: Passages
ro: Pasaje

en: passages
ro: pasaje

note: TRANSLATORS: Used in the print dialog:
en: Tilt angle
ro: Unghi de inclinatie

note: TRANSLATORS: used in the print dialog - controls drawing lines around each page
en: Page Borders
ro: Limite pagina

note: TRANSLATORS: As in the legend on a map.  Used in the print dialog - controls drawing the box at the lower left with survey name, view angles, etc
en: Legend
ro: Legendă

note: TRANSLATORS: will be used in the print dialog - check this to print blank pages (otherwise they’ll be skipped to save paper)
en: Blank Pages
ro: Document nou

note: TRANSLATORS: Items in the "View" menu:
en: Station &Names	Ctrl+N
ro: &Numele punctelor de statie	Ctrl+N

note: TRANSLATORS: Toggles drawing of 3D passages
en: Passage &Tubes	Ctrl+T
ro: Pasaje &Tub	Ctrl+T

en: &Crosses	Ctrl+X
ro: &Cruci	Ctrl+X

en: &Bounding Box	Ctrl+B
ro: Cadr&u	Ctrl+B

note: TRANSLATORS: Here a "survey leg" is a set of measurements between two "survey stations".
en: &Underground Survey Legs	Ctrl+L
ro: &Portiuni subterane ale topografiei	Ctrl+L

note: TRANSLATORS: Here a "survey leg" is a set of measurements between two "survey stations".
en: &Surface Survey Legs	Ctrl+F
ro: Portiuni de &suprafata ale topografiei	Ctrl+F

en: surface survey legs
ro: portiuni de suprafata ale topografiei

en: &Overlapping Names
ro: Nu&me suprapuse

en: Highlight &Entrances
ro: Marcheaza &Intrarile

en: Highlight &Fixed Points
ro: Marcheaza Punctele &Fixe

en: Highlight E&xported Points
ro: Marc&heaza Punctele Exportate

en: Entrances
ro: Intrarile

en: entrances
ro: intrarile

en: Fixed Points
ro: Punctele Fixe

en: fixed points
ro: punctele fixe

en: Exported Stations
ro: Punctele Exportate

en: exported stations
ro: punctele exportate

en: &Perspective
ro: Perspecti&va

en: Textured &Walls
ro: Pereti cu te&xtura

note: TRANSLATORS: Toggles OpenGL "Depth Fogging" - feel free to translate using that term instead if it gives a better translation which most users will understand.
en: Fade Distant Ob&jects
ro: &Obiecte indepartate neclare

note: TRANSLATORS: Here a "survey leg" is a set of measurements between two "survey stations".
en: Smoot&hed Survey Legs
ro: Elementele topografiei &rotunjite

en: Full Screen &Mode	F11
ro: Afisare pe tot ecranu&l	F11

en: Colour by &Depth
ro: Culori in functie de &adancime

en: Colour by D&ate
ro: Culori in functie de &Data

en: &Compass
ro: &Busolă

en: C&linometer
ro: &Clinometru

en: &Scale Bar
ro: Bara de control a &scarii

en: &Reverse Sense	Ctrl+R
ro: &Schimbati sensul	Ctrl+R

note: TRANSLATORS: Please don't translate "Escape" - that's the shortcut key to use which wxWidgets needs to parse and it should then handle translating.
en: &Cancel Measuring Line	Escape
ro: &Anulati linia de masura	Escape

en: &Indicators
ro: I&ndicatorii

en: %s: option “%s” is ambiguous
ro: %s: opţiunea “%s” este ambiguă

en: %s: option “%c%s” doesn’t allow an argument
ro: %s: opţiunea “%c%s” nu permite un argument

en: %s: option “--%s” doesn’t allow an argument
ro: %s: opţiunea “--%s” nu permite un argument

en: %s: option “%s” requires an argument
ro: %s: opţiunea “%s” necesită un argument

en: %s: option requires an argument -- %c
ro: %s: opţiunea necesită un argument -- %c

en: %s: unrecognized option “--%s”
ro: %s: opţiune nerecunoscută “--%s”

en: %s: unrecognized option “%c%s”
ro: %s: opţiune nerecunoscută “%c%s”

en: %s: invalid option -- %c
ro: %s: opţiune invalidă -- %c

en: &New Presentation
ro: Prezentare &noua

en: &Open Presentation...
ro: &Deschidere prezentare...

en: &Save Presentation
ro: &Salvare Prezentare

en: Sa&ve Presentation As...
ro: Salvare Prezentare &ca...

note: TRANSLATORS: "Mark" as in "Mark this position"
en: &Mark
ro: &Marcheaza

note: TRANSLATORS: "Play" as in "Play back a recording"
en: Pla&y
ro: &Vizualizeaza

en: &Export as Movie...
ro: &Exporta ca Animatie...

en: Select an output filename
ro: Selectati un fişier pentru iesire

en: Aven presentations
ro: Prezentare Aven

note: TRANSLATORS: title of the save screenshot dialog
en: Save Screenshot
ro: Salvare captura de ecran

en: Select a presentation to open
ro: Deschidere prezentare

en: Error in format of presentation file “%s”
ro: Eroare in formatul fişierului prezentare “%s”

note: TRANSLATORS: "Compass" as in Larry Fish’s cave surveying package, so probably shouldn’t be translated
en: Compass PLT files
ro: Fişier Compass PLT

note: TRANSLATORS: "CMAP" is Bob Thrun’s cave surveying package, so don’t translate it.
en: CMAP XYZ files
ro: Fişier CMAP XYZ

note: TRANSLATORS: title of message box
en: Modified Presentation
ro: Prezentare Modificata

note: TRANSLATORS: and the question in that box
en: The current presentation has been modified.  Abandon unsaved changes?
ro: Prezentarea curenta a fost modificata. Se abandoneaza schimbarile nesalvate?

en: No matches were found.
ro: Nici un element nua fost gasit.

note: TRANSLATORS: Menu item in right-click menu in survey tree.
en: Find
ro: Găseşte

en: Altitude
ro: Altitudine

note: TRANSLATORS: error if you try to drag multiple files to the aven window
en: You may only view one 3d file at a time.
ro: Puteti vizualiza doar un fişier 3d odata

en: &Side Panel
ro: &Cadran lateral

note: TRANSLATORS: Used in Aven: From <stationname>: H 12.24m, Brg 234.5°
en: From %s
ro: De la %s

note: TRANSLATORS: tickable menu item in View menu. Degrees are the angular measurement where there are 360 in a full circle.
en: &Degrees
ro: &Grade

note: TRANSLATORS: tickable menu item in View menu. Show the tilt of the survey as a percentage gradient (100% = 45 degrees = 50 grad).
en: &Percent
ro: &Procent

note: TRANSLATORS: labels for tabbed side panel this is for the tab with the tree hierarchy of survey station names
en: Surveys
ro: Masuratori

en: Presentation
ro: Prezentare

note: TRANSLATORS: In aven's survey tree, right-clicking on the root gives a pop-up menu and this is an option (but only enabled if the view is restricted to a subsurvey). It reloads the current survey file with the who survey visible.
en: Show all
ro: Arată tot

note: TRANSLATORS: In aven's survey tree, right-clicking on a survey name gives a pop-up menu and this is an option.  It reloads the current survey file with the view restricted to the survey clicked upon.
en: Hide others
ro: Ascunde restul

en: Easting
ro: Est

en: Northing
ro: Nord

note: TRANSLATORS: Aven menu items.  An “&” goes before the letter of any accelerator key. The string "\t" separates the menu text and any accelerator key. "File" menu.  The accelerators must be different within this group. c.f. 201, 380, 381.
en: &Open...	Ctrl+O
ro: &Deschide...	Ctrl+O

note: TRANSLATORS: Open a "Terrain file" - i.e. a digital model of the terrain.
en: Open &Terrain...
ro: Deschidere &Model Teren...

en: Show &Log
ro: Arăta &jurnalul

en: &Print...	Ctrl+P
ro: &Imprimare...	Ctrl+P

en: P&age Setup...
ro: Initializare &pagina...

note: TRANSLATORS: In the "File" menu
en: &Screenshot...
ro: &Captura ecran...

note: TRANSLATORS: In the "File" menu - c.f. n:191
en: E&xtended Elevation...
ro: Pro&fil Longitudinal...

en: &Export as...
ro: &Exporta ca...

note: TRANSLATORS: Title of file dialog to choose name and type of exported file.
en: Export as:
ro: Exporta ca:

note: TRANSLATORS: Title of the export dialog
en: Export
ro: Exporta

note: TRANSLATORS: for about box:
en: System Information:
ro: Informatii despre Sistem:

note: TRANSLATORS: Title of the print preview dialog
en: Print Preview
ro: Vizualizare inaintea imprimarii

note: TRANSLATORS: Title of the print dialog
en: Print
ro: Imprimare

en: &Print...
ro: &Imprimare...

note: TRANSLATORS: Here a "survey leg" is a set of measurements between two "survey stations".
en: Sur&face Survey Legs
ro: &Portiuni de suprafata ale topografiei

note: TRANSLATORS: Field label in dialog to edit a waypoint in a presentation.
en: Time:
ro: Timp:

note: TRANSLATORS: Item in the "Splay Legs" and "Duplicate Legs" submenus - if this is selected, such legs are not shown.
en: &Hide
ro: &Ascunde

note: TRANSLATORS: Item in the "Splay Legs" and "Duplicate Legs" submenus - if this is selected, such legs are shown the same as other legs.
en: &Show
ro: A&răta

en: Reading in data - please wait…
ro: Se citesc datele - va rog asteptati…

note: TRANSLATORS: for extend: the user specified breaking a loop or changing extend direction at this station, but we didn’t find it in the 3d file
en: Failed to find station %s
ro: Nu s-a gasit punctul de statie %s

note: TRANSLATORS: for extend: the user specified breaking a loop or changing extend direction at this leg, but we didn’t find it in the 3d file
en: Failed to find leg %s → %s
ro: Nu s-a gasit masuratoarea %s → %s

note: TRANSLATORS: for extend: "extend" is starting to produce an extended elevation from station %s
en: Starting from station %s
ro: Incepind cu punctul de statie %s

note: TRANSLATORS: for extend:
en: Extending to the left from station %s
ro: Extindere spre stanga incepind cu punctul de statie %s

note: TRANSLATORS: for extend:
en: Extending to the right from station %s
ro: Extindere spre dreapta incepind cu punctul de statie %s

note: TRANSLATORS: for extend:
en: Extending to the left from leg %s → %s
ro: Extindere spre stanga incepind cu masuratoarea %s → %s

note: TRANSLATORS: for extend:
en: Extending to the right from leg %s → %s
ro: Extindere spre drepta incepind cu masuratoarea %s → %s

note: TRANSLATORS: for extend:
en: Breaking survey loop at station %s
ro: Topografia intrerupta incepind cu punctul de statie %s

note: TRANSLATORS: for extend:
en: Breaking survey loop at leg %s → %s
ro: Topografia intrerupta incepind cu masuratoarea %s → %s

note: TRANSLATORS: for extend:
en: Swapping extend direction from station %s
ro: Schimbare directie desen incepind cu punctul de statie %s

note: TRANSLATORS: for extend:
en: Swapping extend direction from leg %s → %s
ro: Schimbare directie desen incepind cu masuratoarea %s → %s

note: TRANSLATORS: for extend:
en: Applying specfile: “%s”
ro: Aplicare fişier de specificatii: “%s”

note: TRANSLATORS: for extend: Used to tell the user that a file is being written - %s is the filename
en: Writing %s…
ro: Scriere %s…

en: Couldn’t parse .err file
ro: Lectura fişierului .err nu a putut fi realizata

note: TRANSLATORS: for diffpos:
en: Moved by (%3.2f,%3.2f,%3.2f): %s
ro: Mutat cu (%3.2f,%3.2f,%3.2f): %s

note: TRANSLATORS: for diffpos:
en: Added: %s
ro: Adaugat: %s

note: TRANSLATORS: for diffpos:
en: Deleted: %s
ro: Eliminat: %s

note: TRANSLATORS: The second of two warnings given when a survey which has already been completed is reentered.  This example file crawl.svx: *begin crawl     ; <- second warning here 1 2 9.45 234 -01 *end crawl *begin crawl     ; <- first warning here 2 3 7.67 223 -03 Would lead to: crawl.svx:4:8: warni
en: Originally entered here
ro: Introdus aici in original

note: TRANSLATORS: Use of the ROOT character (which is "\" by default) is deprecated, so this error would be generated by: *equate \foo.7 1 If you're unsure what "deprecated" means, see: https://en.wikipedia.org/wiki/Deprecation
en: ROOT is deprecated
ro: ROOT nu se recomanda
