survex - en to sk translation catalogue (378 entries)

note: TRANSLATORS: Aven menu titles.  An “&” goes before the letter of any accelerator key.  The accelerators must be different within this group
en: &File
sk: &Súbor

en: &Rotation
sk: &Rotácia

en: &Orientation
sk: &Orientácia

en: &View
sk: &Pohľad

en: &Controls
sk: O&vládanie

en: &Help
sk: Pomocní&k

note: TRANSLATORS: "Presentation" in the sense of a talk with a slideshow - the items in this menu allow the user to animate between preset views.
en: &Presentation
sk: Pre&zentácia

note: TRANSLATORS: as in: Usage: cavern …
en: Usage
sk: Použitie

en: Out of memory
sk: Nedostatok pamäte

note: TRANSLATORS: "%lu" is a placeholder for the number of bytes which Survex was trying to allocate space for.
en: Out of memory (couldn’t find %lu bytes).
sk: Nedostatok pamäte (chýba %lu bytov).

note: TRANSLATORS: Feel free to translate as "or newer" instead of "or greater" if that gives a more natural translation.  It's technically not quite right when there are parallel active release series (e.g. Survex 1.0.40 was released *after* 1.2.0), but this seems unlikely to confuse users.  "Survex" is 
en: Survex version %s or greater required to process this survey data.
sk: Pre spracovanie týchto dát je potrebná verzia Survexu %s alebo novšia.

note: TRANSLATORS: Indicates a warning message e.g.: "spoon.svx:12: warning: *prefix is deprecated"
en: warning
sk: varovanie

note: TRANSLATORS: Indicates an error message e.g.: "spoon.svx:13:4: error: Field may not be omitted"
en: error
sk: chyba

note: TRANSLATORS: %s is replaced by the filename of the parent file, and %u by the line number in that file.  Your translation should also contain %s:%u so that automatic parsing of error messages to determine the file and line number still works.
en: In file included from %s:%u:
sk: V súbore vloženom z %s:%u:

note: TRANSLATORS: If you're unsure what "deprecated" means, see: https://en.wikipedia.org/wiki/Deprecation
en: *prefix is deprecated - use *begin and *end instead
sk: *prefix bol odmietnutý - použijte namiesto toho *begin a *end

note: TRANSLATORS: Here "station" is a survey station, not a train station.
en: Character “%c” not allowed in station name (use *SET NAMES to set allowed characters)
sk: Znak “%c” v mene bodu nie je povolený (použijte *SET NAMES pre nastavenie povolených znakov)

en: Field may not be omitted
sk: Pole by nemalo zostať nevyplnené

en: Expecting numeric field, found “%s”
sk: predpokladá sa numerické pole, zistené “%s”

en: Found “%s”, expecting “PRESERVE”, “TOUPPER”, or “TOLOWER”
sk: Zistené “%s”, predpokladá sa “PRESERVE”, “TOUPPER” alebo “TOLOWER”

en: Bug in program detected! Please report this to the authors
sk: Zistená chyba programu! Prosíme, dajte to na vedomie autorom

en: Unknown command “%s”
sk: Neznámy príkaz “%s”

note: TRANSLATORS: Here "station" is a survey station, not a train station.
en: Station “%s” equated to itself
sk: Bod “%s” je totožný sám so sebou

note: TRANSLATORS: Here "legs" are survey legs, i.e. measurements between survey stations.
en: Compass reading may not be omitted except on plumbed legs
sk: Nemalo by chýbať čítanie kompasu pokiaľ nejde o vertikálnu zámeru

en: End of line not blank
sk: Koniec riadku obsahuje nepatričný znak

en: There were %d warning(s).
sk: Celkom bolo zaznamenaných %d varovaní.

note: TRANSLATORS: %s is replaced by the command we attempted to run.
en: Couldn’t run external command: “%s”
sk: Vykonávanie príkazu “%s” zlyhalo

en: Error reading file
sk: Chyba pri čítaní súboru

en: Too many errors - giving up
sk: Príliš mnoho chýb, koniec

note: TRANSLATORS: If you're unsure what "deprecated" means, see: https://en.wikipedia.org/wiki/Deprecation
en: *DEFAULT is deprecated - use *CALIBRATE/DATA/SD/UNITS with argument DEFAULT instead
sk: *DEFAULT bol odmietnutý - použijte namiesto toho *CALIBRATE/DATA/SD/UNITS s argumentom DEFAULT

note: TRANSLATORS: A "plumbed leg" is one measured using a plumbline (a weight on a string).  So the problem here is that the leg is vertical, so a compass reading has no meaning!
en: Compass reading given on plumbed leg
sk: Pri vertikálnej zámere bol zadaný azimut

note: TRANSLATORS: %s and %s are replaced with e.g. BEGIN and END or END and BEGIN or #[ and #]
en: %s with no matching %s in this file
sk: V tomto súbore sa vyskytlo %s bez odpovadajúceho %s

note: TRANSLATORS: A station must be exported out of each level it is in, so this would give "Station “\outer.inner.1” not exported from survey “\outer”)": *equate entrance outer.inner.1 *begin outer *begin inner *export 1 1 2 1.23 045 -6 *end inner *end outer Here "survey" is a "cave map" rather than lis
en: Station “%s” not exported from survey “%s”
sk: Bod “%s” nebol exportovaný z merania (survey) “%s”

note: TRANSLATORS: This error occurs if there's an attempt to export a station from a survey which doesn't actually exist. Here "survey" is a "cave map" rather than list of questions - it should be translated to the terminology that cavers using the language would use.
en: Reference to station “%s” from non-existent survey “%s”
sk: Odkaz na bod “%s” z neexistujúceho survey “%s”

note: TRANSLATORS: Here "station" is a survey station, not a train station. Here "survey" is a "cave map" rather than list of questions - it should be translated to the terminology that cavers using the language would use.
en: “%s” can’t be both a station and a survey
sk: “%s” nemôže byť súčasne bodom i meraním (survey)

note: TRANSLATORS: Here "station" is a survey station, not a train station.
en: Expecting station name
sk: Predpokladá sa meno bodu

en: Found “%s”, expecting “EQUATES”, “EXPORTS”, or “PLUMBS”
sk: Zistené “%s”, predpokladané “EQUATES”, “EXPORTS” alebo “PLUMBS”

en: Found “%s”, expecting “ON” or “OFF”
sk: Zistené “%s”, predpokladané “ON” alebo “OFF”

note: TRANSLATORS: EQUATE is a command name, so shouldn’t be translated. Here "station" is a survey station, not a train station.
en: Only one station in EQUATE command
sk: V zozname EQUATE zistený iba jeden bod

note: TRANSLATORS: A "quantity" is something measured like "LENGTH", "BEARING", "ALTITUDE", etc.
en: Unknown quantity “%s”
sk: Neznáma hodnota “%s”

en: Unknown units “%s”
sk: Neznáma jednotka “%s”

note: TRANSLATORS: Note: In English you talk about the *units* of a single measurement, but the correct term in other languages may be singular.
en: Invalid units “%s” for quantity
sk: Nesprávna jednotka “%s” pre hodnotu

en: Unknown instrument “%s”
sk: Neznáma pomôcka “%s”

note: TRANSLATORS: DECLINATION is a built-in keyword, so best not to translate
en: Scale factor must be 1.0 for DECLINATION
sk: Prepočítací faktor pre DECLINATION musí byť 1.0

note: TRANSLATORS: If the scale factor for an instrument is zero, then any reading would be mapped to zero, which doesn't make sense.
en: Scale factor must be non-zero
sk: Prepočítací faktor musí byť nenulový

en: Unknown setting “%s”
sk: Neznáme nastavenie “%s”

en: Unknown character class “%s”
sk: Neznáma trieda charakteru “%s”

en: No survey data
sk: Chýbajú údaje z merania

en: Filename “%s” refers to directory
sk: Meno súboru “%s” odpovedá adresáru

note: TRANSLATORS: At the end of processing (or if a *SOLVE command is used) cavern will issue this warning if there are any sections of the survey network which are hanging.
en: Survey not all connected to fixed stations
sk: Časti merania nie sú pripojené na fixné body

en: Station already fixed or equated to a fixed point
sk: Bod je už fixný alebo je totožný s fixným bodom

en: Failed to open output file “%s”
sk: Zlyhal pokus o otvorenie výstupného súboru  “%s”

en: Standard deviation must be positive
sk: Štandardná ochylka musí byť pozitívna

note: TRANSLATORS: Here a "survey leg" is a set of measurements between two "survey stations". %s is replaced by the name of the station.
en: Survey leg with same station (“%s”) at both ends - typing error?
sk: Zámera s tým istým bodom (“%s”) na oboch koncoch - preklep?

note: TRANSLATORS: %.f%s will be replaced with a right angle in the units currently in use, e.g. "90°" or "100ᵍ".  And "absolute value" means the reading ignoring the sign (so it might be < -90° or > 90°.
en: Clino reading over %.f%s (absolute value)
sk: Absolútna hodnota sklonu väčšia ako %.f%s

en: Tried to equate two non-equal fixed stations: “%s” and “%s”
sk: Pokus o ztotožnenie dvoch rôznych fixných bodov “%s” a “%s”

note: TRANSLATORS: "equal" as in: *fix a 1 2 3 *fix b 1 2 3 *equate a b
en: Equating two equal fixed points: “%s” and “%s”
sk: Ztotožnenie dvoch identických fixných bodov “%s” a “%s”

note: TRANSLATORS: " *fix a " gives this message:
en: FIX command with no coordinates - fixing at (0,0,0)
sk: Príkaz FIX bez odpovedajúcich súradníc - priradené (0,0,0)

note: TRANSLATORS: *fix a 1 2 3 / *fix a 1 2 3
en: Station already fixed at the same coordinates
sk: Bod už bol fixovaný s tými istými súradnicami

note: TRANSLATORS: The *EXPORT command is only valid just after *BEGIN <SURVEY>, so this would generate this error: *begin fred 1 2 1.23 045 -6 *export 2 *end fred
en: *EXPORT must immediately follow “*BEGIN <SURVEY>”
sk: *EXPORT musí bezprostredne nasledovať “*BEGIN <SURVEY>”

en: Invalid year (< 1900 or > 2078)
sk: Neplatný rok (< 1900 alebo > 2078)

en: Invalid year
sk: Neplatný rok

note: TRANSLATORS: Suspicious means something like 410 degrees or -20 degrees
en: Suspicious compass reading
sk: Podozrivé čítanie kompasu

en: Negative tape reading
sk: Záporný dļžkový údaj

en: Same station fixed twice with no coordinates
sk: Niektorý z bodov bol fixovaný dvakrát bez súradníc

note: TRANSLATORS: This means that the data fed in said this. It could be a gross error (e.g. the decimal point is missing from the depth gauge reading) or it could just be due to random error on a near vertical leg
en: Tape reading is less than change in depth
sk: Dļžkový údaj je menší ako výškový rozdiel

note: TRANSLATORS: a data "style" is something like NORMAL, DIVING, etc. a "reading" is one of FROM, TO, TAPE, COMPASS, CLINO for NORMAL style.  Neither "style" nor "reading" is a keyword in the program. This error complains about a "DEPTH" gauge reading in "NORMAL" style, for example.
en: Reading “%s” not allowed in data style “%s”
sk: Hodnota “%s” nie je povolená v type dát “%s”

note: TRANSLATORS: i.e. not enough readings for the style.
en: Too few readings for data style “%s”
sk: Príliš málo údajov pre typ dát “%s”

note: TRANSLATORS: e.g. trying to refer to an invalid FNORD data style
en: Data style “%s” unknown
sk: Neznámy typ dát “%s”

note: TRANSLATORS: Here "station" is a survey station, not a train station. Exporting a station twice gives this error: *begin example *export 1 1 2 1.24 045 -6 *end example
en: Station “%s” already exported
sk: Bod “%s” už bol vyexportovaný

note: TRANSLATORS: complains about a situation like trying to define two from stations per leg
en: Duplicate reading “%s”
sk: Duplicitná hodnota “%s”

en: FLAG “%s” unknown
sk: FLAG “%s” je neznámy

en: Missing "
sk: Chýba "

note: TRANSLATORS: Here "station" is a survey station, not a train station.
en: The following survey stations are not attached to a fixed point:
sk: Nasledujúci body nie sú pripojené na fixný bod

en: Survey has no fixed points. Therefore I’ve fixed %s at (0,0,0)
sk: Meranie (survey) nemá fixné body. Preto bude fixovaný %s so súradnicami (0,0,0)

note: TRANSLATORS: fixed survey station that is not part of any survey
en: Unused fixed point “%s”
sk: Nepoužitý fixný bod “%s”

en: Solving %d simultaneous equations
sk: Rieši sa %d simultánnych rovníc

note: TRANSLATORS: This is an error from the *DATA command.  It means that a reading (which will appear where %s is isn't valid as the list of readings has already included the same reading, or an equivalent one (e.g. you can't have both DEPTH and DEPTHCHANGE together).
en: Reading “%s” duplicates previous reading(s)
sk: Údaj “%s” duplikuje predchádzajúci údaj/e

en: Solving one equation
sk: Rieši sa jedna rovnica

en: Negative adjusted tape reading
sk: Záporná nastavená vzdialenosť

en: Date is in the future!
sk: Dátum je v budúcnosti!

en: End of date range is before the start
sk: Posledný dátum je pred prvým

note: TRANSLATORS: e.g. the user specifies a passage cross-section at station "entrance.27", but there is no station "entrance.27" in the centre-line.
en: Cross section specified at non-existent station “%s”
sk: Priečny rez definovaný na neexistujúcom bode “%s”

note: TRANSLATORS: In data with backsights, the user has tried to give a plumb for the foresight and a clino reading for the backsight, or something similar.
en: CLINO and BACKCLINO readings must be of the same type
sk: Hodnoty CLINO a BACKCLINO musí byť toho istého typu

en: Invalid month
sk: Nesprávny mesiac

note: TRANSLATORS: e.g. 31st of April, or 32nd of any month
en: Invalid day of the month
sk: Tento deň v tomto mesiaci neexistuje

en: 3d file format versions %d to %d supported
sk: Sú podporované 3D formáty súborov %d až %d

en: Expecting survey name
sk: Predpokladá sa názov survey

en: Couldn’t open file “%s”
sk: Nie je možné otvoriť súbor “%s”

en: Couldn’t write file “%s”
sk: Súbor “%s” sa nedá zapísať

en: Failed to create temporary file
sk: Nie je možné vytvoriť dočasný súbor

note: TRANSLATORS: If you're unsure what "deprecated" means, see: https://en.wikipedia.org/wiki/Deprecation
en: Further uses of this deprecated feature will not be reported
sk: Ďalšie použitia zamietnutej fukcie nebudú zaznamenané

note: TRANSLATORS: %s is replaced by the amount the readings disagree by, e.g. "0.12m" or "0.2ft".
en: TAPE reading and BACKTAPE reading disagree by %s
sk: Hodnoty TAPE a BACKTAPE sa líši o %s

note: TRANSLATORS: %s is replaced by the amount the readings disagree by, e.g. "2.5°" or "3ᵍ".
en: COMPASS reading and BACKCOMPASS reading disagree by %s
sk: Hodnoty COMPASS a BACKCOMPASS sa líši o %s

note: TRANSLATORS: %s is replaced by the amount the readings disagree by, e.g. "2.5°" or "3ᵍ".
en: CLINO reading and BACKCLINO reading disagree by %s
sk: Hodnoty CLINO a BACKCLINO sa líši o %s

en: “*data %s %c …” is deprecated - use “*data %s …” instead
sk: “*data %s %c …” boly zamietnuté - použijte “*data %s …” namiesto toho

note: TRANSLATORS: Perhaps the user tried to load a different type of file as a Survex .3d file, or the .3d file was corrupted.
en: Bad 3d image file “%s”
sk: Nesprávny 3D obrazový súbor  “%s”

note: TRANSLATORS: used a processed survey with no processing date/time info
en: Date and time not available.
sk: Dátum a čas nie sú dostupné

en: Error reading from file “%s”
sk: Chyba pri čítaní zo súboru “%s”

en: Error writing to file “%s”
sk: Chyba pri zápise do súboru “%s”

en: Error writing to file
sk: Chyba pri zápise do súboru

en: There were %d warning(s) and %d error(s) - no output files produced.
sk: Vyskytlo sa %d varovaní a %d chýb - nebol vytvorený výstupný súbor.

en: File “%s” has a newer format than this program can understand
sk: Súbor “%s” má novší formát, než je tento program schopný zpracovať

en: North
sk: Sever

note: TRANSLATORS: "Elevation on" 020 <-> 200 degrees
en: Elevation on
sk: Profil v smere

en: P&lan view
sk: &Pôdorys

en: &Elevation
sk: P&rofil

note: TRANSLATORS: Label used for "clino" in Aven when the view is neither from directly above nor from directly below.  It is also used in the dialog for editing a marked position in a presentation. Try to keep this translation short - ideally at most 10 characters - as otherwise the compass and clino wi
en: Elevation
sk: Profil

note: TRANSLATORS: Label used for "clino" in Aven when the view is from directly above. Try to keep this translation short - ideally at most 10 characters - as otherwise the compass and clino will be moved further apart to make room. */
en: Plan
sk: Pôdorys

en: Calculating statistics
sk: Počíta sa štatistika

en: Expecting string field
sk: Predpokladá sa textové pole

en: too few arguments
sk: Príliš málo argumentov

en: too many arguments
sk: Príliš mnoho argumentov

en: FILE
sk: SÚBOR

note: TRANSLATORS: In French, Eric chose to use the terminology used by toporobot: "sequence" for the English "traverse", which makes sense (although toporobot actually uses this term to mean something more specific).  Feel free to follow this lead if you can't think of a better term - these messages most
en: Removing trailing traverses
sk: Odstránenie slepých odbočiek

note: TRANSLATORS: In French, Eric chose to use the terminology used by toporobot: "sequence" for the English "traverse", which makes sense (although toporobot actually uses this term to mean something more specific).  Feel free to follow this lead if you can't think of a better term - these messages most
en: Concatenating traverses
sk: Pripojenie spojok

note: TRANSLATORS: In French, Eric chose to use the terminology used by toporobot: "sequence" for the English "traverse", which makes sense (although toporobot actually uses this term to mean something more specific).  Feel free to follow this lead if you can't think of a better term - these messages most
en: Calculating traverses
sk: Výpočet spojok

note: TRANSLATORS: In French, Eric chose to use the terminology used by toporobot: "sequence" for the English "traverse", which makes sense (although toporobot actually uses this term to mean something more specific).  Feel free to follow this lead if you can't think of a better term - these messages most
en: Calculating trailing traverses
sk: Výpočet koncových spojok

en: Simplifying network
sk: Zjednodušenie siete

en: Calculating network
sk: Výpočet siete

en: Found “%s”, expecting “F” or “B”
sk: Nájdené “%s”, očakávané “F” alebo “B”

en: Total length of survey legs = %7.2f%s (%7.2f%s adjusted)
sk: Celková dļžka zámer = %7.2f%s (%7.2f%s nastavené)

en: Total plan length of survey legs = %7.2f%s
sk: Celková pôdorysná dļžka zámer %7.2f%s

en: Total vertical length of survey legs = %7.2f%s
sk: Celková vertikálna dļžka zámer %7.2f%s

note: TRANSLATORS: numbers are altitudes of highest and lowest stations
en: Vertical range = %4.2f%s (from %s at %4.2f%s to %s at %4.2f%s)
sk: Vertikálny rozsah = %4.2f%s (od %s v %4.2f%s do %s v %4.2f%s)

note: TRANSLATORS: c.f. previous message
en: North-South range = %4.2f%s (from %s at %4.2f%s to %s at %4.2f%s)
sk: Rozsah sever-juh = %4.2f%s (od %s od %4.2f%s do %s do %4.2f%s)

note: TRANSLATORS: c.f. previous two messages
en: East-West range = %4.2f%s (from %s at %4.2f%s to %s at %4.2f%s)
sk: Rozsah východ-západ = %4.2f%s (od %s od %4.2f%s do %s do %4.2f%s)

en: There is 1 loop.
sk: Jeden uzavretý polygón.

en: There are %ld loops.
sk: %ld uzavretých polygónov.

en: CPU time used %5.2fs
sk: Využitý čas CPU %5.2fs

en: Time used %5.2fs
sk: Celkový čas %5.2fs

en: Time used unavailable
sk: Celkový čas - nedostupný

en: Time used %5.2fs (%5.2fs CPU time)
sk: Celkový čas %5.2fs (%5.2fs času CPU)

en: Original length %6.2fm (%3d legs), moved %6.2fm (%5.2fm/leg).
sk: Pôvodná dļžka %6.2fm (%3d zámer), redukovaná %6.2fm (%5.2fm/zámeru).

en: Error %6.2f%%
sk: Chyba %6.2f%%

note: TRANSLATORS: Here N/A means "Not Applicable" -- it means the traverse has zero length, so error per metre is meaningless. There should be 4 spaces between "Error" and "N/A" so that it lines up with the numbers in the message above.
en: Error    N/A
sk: Chyba (nemá zmysel)

note: TRANSLATORS: description of --help option
en: display this help and exit
sk: zobraziť túto nápovedu a skončiť

note: TRANSLATORS: description of --version option
en: output version information and exit
sk: zobraziť informáciu o verzii a skončiť

en: Scale
sk: Merítko

en: Try “%s --help” for more information.
sk: Viac informácií získate príkazom “%s --help”.

note: TRANSLATORS: This is used on printouts of plans, with %s replaced by something like "123°".  The bearing is up the page.
en: Plan view, %s up page
sk: Mapa, %s v hlavičke

note: TRANSLATORS: This is used on printouts of elevations, with %s replaced by something like "123°".  The bearing is the direction we’re looking.
en: Elevation facing %s
sk: Bočný pohľad v smere %s

note: TRANSLATORS: This is used on printouts of tilted elevations, with the first %s replaced by something like "123°", and the second by something like "-45°".  The bearing is the direction we’re looking.
en: Elevation facing %s, tilted %s
sk: Bočný pohľad v smere %s, pootočený o %s

note: TRANSLATORS: This is used on printouts of extended elevations.
en: Extended elevation
sk: Rozvinutý rez

en: Survey contains 1 survey station,
sk: Meranie (survey) obsahuje jediný bod,

en: Survey contains %ld survey stations,
sk: Meranie (survey) obsahuje %ld bodov,

en:  joined by 1 leg.
sk:  spojených 1 zámerou.

en:  joined by %ld legs.
sk:  spojených %ld zámerami.

note: TRANSLATORS: node/nodes as in:  "Survey has 1 2-node and 2 3-nodes."
en: node
sk: uzol

note: TRANSLATORS: node/nodes as in:  "Survey has 1 2-node and 2 3-nodes."
en: nodes
sk: uzly

note: TRANSLATORS: "Connected component" in the graph theory sense - it means there are %ld bits of survey with no connections between them.  This message is only used if there are more than 1.
en: Survey has %ld connected components.
sk: Meranie (survey) má %ld spojených častí.

note: TRANSLATORS: Label for button in aven’s cavern log window which allows the user to save the log to a file.
en: &Save Log
sk: &Uložiť Záznam

note: TRANSLATORS: Label for button in aven’s cavern log window which causes the survey data to be reprocessed.
en: &Reprocess
sk: &Spracuj dáta znova

en: numeric argument “%s” out of range
sk: číselný argument “%s” mimo rozsah

en: argument “%s” not an integer
sk: argument “%s” nie je integer

en: argument “%s” not a number
sk: argument “%s” nie je číslo

en: Expecting “%s”
sk: Predpokladá sa “%s”

en: Expecting “%s” or “%s”
sk: Predpokladá sa “%s” alebo “%s”

en: Expecting “%s”, “%s”, or “%s”
sk: Predpokladá sa “%s”, “%s”, alebo “%s”

en: Expecting “%s”, “%s”, “%s”, or “%s”
sk: Predpokladá sa “%s”, “%s”, “%s”, alebo “%s”

note: TRANSLATORS: The first %s is replaced by a station name, the second %s by "entrance" or "export".
en: Station “%s” referred to by *%s but never used
sk: Bod “%s” sa uvádza ako *%s ale nebol použitý

note: TRANSLATORS: %s is replaced with e.g. BEGIN or .BOOK or #[
en: No matching %s
sk: Chýba odpovedajúce %s

note: TRANSLATORS: Heading line for .pos file.  Please try to ensure the “,”s (or at least the columns) are in the same place
en: ( Easting, Northing, Altitude )
sk: ( východ,  sever,    výška    )

note: TRANSLATORS: bpp is "Bits Per Pixel"
en: Display Depth: %d bpp
sk: Rozsah zobrazenia %d v bitoch na pixel)

note: TRANSLATORS: appended to previous message if the display is colour
en:  (colour)
sk:  (pre farbu)

en: Expecting date, found “%s”
sk: Predpokladá sa čas, najdené “%s”

note: TRANSLATORS: --help output for --survey option. "this" has been added to English translation
en: only load the sub-survey with this prefix
sk: s prefixom sa natiahla iba časť merania

note: TRANSLATORS: --help output for aven --print option
en: print and exit (requires a 3d file)
sk: vytlač a ukonči (vyžaduje 3D súbor)

note: TRANSLATORS: --help output for cavern --output option
en: set location for output files
sk: urči miesto pre uloženie výstupných súborov

note: TRANSLATORS: --help output for cavern --no-auxiliary-files option
en: do not create .err file
sk: nedá sa vytvoriť súbor s chybami

note: TRANSLATORS: --help output for cavern --warnings-are-errors option
en: turn warnings into errors
sk: zmena varovania na chyby

note: TRANSLATORS: --help output for cavern --log option
en: log output to .log file
sk: zápis výstupu do súboru .log

note: TRANSLATORS: --help output for cavern --3d-version option
en: specify the 3d file format version to output
sk: ktorú verziu 3d súboru použiť pre výstup

note: TRANSLATORS: error message given by "*units tape 0 feet" - it’s meaningless to say your tape is marked in "0 feet" (but you might measure distance by counting knots on a diving line, and tie them every "2 feet").
en: *UNITS factor must be non-zero
sk: *UNITS faktor musí byť nenulový

en: No survey data in 3d file “%s”
sk: V 3d súbore “%s” nie sú údaje

note: TRANSLATORS: Used in aven above the compass indicator at the lower right of the display, with a bearing below "Facing".  This indicates the direction the viewer is "facing" in. Try to keep this translation short - ideally at most 10 characters - as otherwise the compass and clino will be moved furth
en: Facing
sk: Smer

note: TRANSLATORS: for the title of the About box
en: About %s
sk: O %s

note: TRANSLATORS: "Terrain file" being a digital model of the terrain (e.g. a grid of height values).
en: Select a terrain file to view
sk: Vyber súbor s povrchom k zobrazeniu

en: Terrain files
sk: Súbory s povrchom

note: TRANSLATORS: Here "survey" is a "cave map" rather than list of questions - it should be translated to the terminology that cavers using the language would use. File->Open dialog:
en: Select a survey file to view
sk: Vyber súbor s meraním (survey)

note: TRANSLATORS: Survex is the name of the software, and "3d" refers to a file extension, so neither should be translated.
en: Survex 3d files
sk: 3D súbory Survex

en: All files
sk: Všetky súbory

note: TRANSLATORS: Here "survey" is a "cave map" rather than list of questions - it should be translated to the terminology that cavers using the language would use.
en: All survey files
sk: Všetky súbory s meraním

note: TRANSLATORS: Survex is the name of the software, and "svx" refers to a file extension, so neither should be translated.
en: Survex svx files
sk: Súbory svx Survexu

note: TRANSLATORS: "Compass" as in Larry Fish’s cave surveying package, so should not be translated
en: Compass MAK files
sk: Súbory MAK pre Compass

note: TRANSLATORS: "Compass" as in Larry Fish’s cave surveying package, so should not be translated
en: Compass DAT files
sk: Súbory DAT pre Compass

note: TRANSLATORS: "Compass" as in Larry Fish’s cave surveying package, so should not be translated
en: Compass CLP files
sk: Súbory CLP pre Compass

en: CSV files
sk: Súbory CSV

en: DXF files
sk: Súbory DXF

en: EPS files
sk: Súbory EPS

en: GPX files
sk: Súbory GPX

note: TRANSLATORS: Here "plotter" refers to a machine which draws a printout on a (usually large) sheet of paper using a pen mounted in a motorised mechanism.
en: HPGL for plotters
sk: Súbory HPGL pre plotry

en: KML files
sk: Súbory KML

note: TRANSLATORS: "Compass" and "Carto" are the names of software packages, so should not be translated: https://www.fountainware.com/compass/
en: Compass PLT for use with Carto
sk: Súbory Compass PLT pre použitie v prog. Carto

note: TRANSLATORS: Survex is the name of the software, and "pos" refers to a file extension, so neither should be translated.
en: Survex pos files
sk: Súbory pos Survexu

en: SVG files
sk: Súbory SVG

en: JSON files
sk: Súbory JSON

note: TRANSLATORS: Here "survey" is a "cave map" rather than list of questions - it should be translated to the terminology that cavers using the language would use. This string is used in the about box (summarising the purpose of aven).
en: Survey visualisation tool
sk: Vizualizácia polygónu

note: TRANSLATORS: Summary paragraph for the GPLv2 - there are translations for some languages here: https://www.gnu.org/licenses/old-licenses/gpl-2.0-translations.html
en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public Licence as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the Licence, or (at your option) any later version.
sk: Tento program je volný software; můžete jej šířit a modifikovat podle ustanovení Obecné veřejné licence GNU, vydávané Free Software Foundation; a to buď verze 2 této licence anebo (podle vašeho uvážení) kterékoli pozdější verze.

note: TRANSLATORS: Part of diffpos --help
en: FILE1 and FILE2 can be .pos or .3d files
    THRESHOLD is the max. ignorable change along any axis in metres (default %s)
sk: FILE1 a FILE2 môžu byť súbory .pos alebo .3d
    THRESHOLD je max. ignorovateľná zmena pozdĺž ktorejkoľvek osi v metroch (defaultne %s)

note: TRANSLATORS: Used in the "colour key" for "colour by date" if there are surveys without date information.  Try to keep this fairly short.
en: Undated
sk: Bez dátumu

note: TRANSLATORS: Used in the "colour key" for "colour by error" for surveys which aren’t part of a loop and so have no error information. Try to keep this fairly short.
en: Not in loop
sk: Nie je súčasťou uzavretého ťahu

note: TRANSLATORS: error from: *data normal newline from to tape compass clino
en: NEWLINE can’t be the first reading
sk: NEWLINE nemôže byť prvý údaj

note: TRANSLATORS: error from: *data normal from to tape compass clino newline
en: NEWLINE can’t be the last reading
sk: NEWLINE nemôže byť posledný údaj

note: TRANSLATORS: Error given by something like: *data normal station tape compass clino ("station" signifies interleaved data).
en: Interleaved readings, but no NEWLINE
sk: Vložené údaje, ale nie NEWLINE

note: TRANSLATORS: caused by e.g. *data diving station newline depth tape compass ("depth" needs to occur before "newline").
en: Reading “%s” must occur before NEWLINE
sk: Údaj “%s” musí predchádzať NEWLINE

note: TRANSLATORS: e.g. *data normal from to tape newline compass clino
en: NEWLINE can only be preceded by STATION, DEPTH, and COUNT
sk: NEWLINE môže byť zpracované iba pri STATION, DEPTH, a COUNT

note: TRANSLATORS: e.g. *calibrate tape compass 1 1
en: Can’t calibrate angular and length quantities together
sk: Nie je možné nakalibrovať uhlovýé a dļžkové údaje naraz

note: TRANSLATORS: %s will be replaced by the application name ("Aven" currently)
en: %s Error Log
sk: %s záznam chýb

note: TRANSLATORS: "Rotation" menu.  The accelerators must be different within this group.  Tickable menu item which toggles auto rotation. Please don't translate "Space" - that's the shortcut key to use which wxWidgets needs to parse and it should then handle translating.
en: Au&to-Rotate	Space
sk: &Autorotácia	Space

en: &Reverse Direction	R
sk: &Otočiť rotáciu	R

note: TRANSLATORS: View *looking* North
en: View &North	N
sk: Pohľad na &sever	N

note: TRANSLATORS: View *looking* East
en: View &East	E
sk: Pohľad na &východ	E

note: TRANSLATORS: View *looking* South
en: View &South	S
sk: Pohľad na &juh	S

note: TRANSLATORS: View *looking* West
en: View &West	W
sk: Pohľad na &západ	W

en: &Plan View	P
sk: &Pôdorys	P

en: E&levation	L
sk: R&ez	L

en: Restore De&fault View	Delete
sk: &Obnovenie východzieho pohľadu	Delete

note: TRANSLATORS: Used as a label for the surrounding box for the "Bearing" and "Tilt angle" fields, and the "Plan view" and "Elevation" buttons in the "what to print/export" dialog.
en: View
sk: Pohľad na

note: TRANSLATORS: Used as a label for the surrounding box for the "survey legs" "stations" "names" etc checkboxes in the "what to print" dialog. "Elements" isn’t a good name for this but nothing better has yet come to mind!
en: Elements
sk: Objekty

en: %d pages (%dx%d)
sk: %d stránok (%dx%d)

note: TRANSLATORS: used in the scale drop down selector in the print dialog the implicit meaning is "choose a suitable scale to fit the plot on a single page", but we need something shorter
en: One page
sk: Jednu stránku

en: Bearing
sk: Azimut

en: Station Names
sk: Mená bodov

en: station labels
sk: popisky bodov

en: Crosses
sk: Krížiky

en: station markers
sk: symboly bodov

note: TRANSLATORS: Here a "survey leg" is a set of measurements between two "survey stations".
en: Underground Survey Legs
sk: Zámery pod povrchom

en: underground survey legs
sk: zámery pod povrchom

en: Walls
sk: Steny

en: walls
sk: steny

note: TRANSLATORS: Label for checkbox which controls whether there's a layer in the exported file (for formats such as DXF and SVG) containing polygons for the inside of cave passages).
en: Passages
sk: Chodby

en: passages
sk: chodby

en: Clamp to ground
sk: Prichytiť na zem

en: clamp to ground
sk: prichytiť na zem

note: TRANSLATORS: Used in the print dialog:
en: Tilt angle
sk: Náklon

note: TRANSLATORS: used in the print dialog - controls drawing lines around each page
en: Page Borders
sk: Rámček

note: TRANSLATORS: As in the legend on a map.  Used in the print dialog - controls drawing the box at the lower left with survey name, view angles, etc
en: Legend
sk: Popiska

note: TRANSLATORS: will be used in the print dialog - check this to print blank pages (otherwise they’ll be skipped to save paper)
en: Blank Pages
sk: Prázdne stránky

note: TRANSLATORS: Items in the "View" menu:
en: Station &Names	Ctrl+N
sk: &Mená bodov	Ctrl+N

note: TRANSLATORS: Toggles drawing of 3D passages
en: Passage &Tubes	Ctrl+T
sk: Chodby &rúrovité	Ctrl+T

en: &Crosses	Ctrl+X
sk: &Krížiky	Ctrl+X

en: &Grid	Ctrl+G
sk: &Sieť	Ctrl+G

en: &Bounding Box	Ctrl+B
sk: &Ohraničenie	Ctrl+B

note: TRANSLATORS: Here a "survey leg" is a set of measurements between two "survey stations".
en: &Underground Survey Legs	Ctrl+L
sk: Zámery &pod povrchom	Ctrl+L

note: TRANSLATORS: Here a "survey leg" is a set of measurements between two "survey stations".
en: &Surface Survey Legs	Ctrl+F
sk: Zámery &na povrchu	Ctrl+F

en: surface survey legs
sk: zámery na povrchu

en: &Overlapping Names
sk: Pr&ekrývajúce sa mená

en: Highlight &Entrances
sk: Zvýrazniť &vchody

en: Highlight &Fixed Points
sk: Zvýrazniť &fixné body

en: Highlight E&xported Points
sk: Zvýrazniť e&xportované body

en: Entrances
sk: Vchody

en: entrances
sk: vchody

en: Fixed Points
sk: Fixné body

en: fixed points
sk: fixné body

en: Exported Stations
sk: Exportované body

en: exported stations
sk: exportované body

en: &Perspective
sk: Perspektív&a

en: Textured &Walls
sk: &Texturované steny

note: TRANSLATORS: Toggles OpenGL "Depth Fogging" - feel free to translate using that term instead if it gives a better translation which most users will understand.
en: Fade Distant Ob&jects
sk: Hm&listý opar

note: TRANSLATORS: Here a "survey leg" is a set of measurements between two "survey stations".
en: Smoot&hed Survey Legs
sk: V&yrovnané zámery

en: Full Screen &Mode	F11
sk: &Celoobrazovkový režim	F11

en: Colour by &Depth
sk: Farba podľa &hļbky

en: Colour by D&ate
sk: Farba podľa &dátumu

en: &Compass
sk: &Kompas

en: C&linometer
sk: &Sklonomer

note: TRANSLATORS: The "Colour Key" is the thing in aven showing which colour corresponds to which depth, date, survey closure error, etc.
en: Colour &Key
sk: Priradenie &Farieb

en: &Scale Bar
sk: &Merítko

en: &Reverse Sense	Ctrl+R
sk: Obrátený sme&r	Ctrl+R

note: TRANSLATORS: Please don't translate "Escape" - that's the shortcut key to use which wxWidgets needs to parse and it should then handle translating.
en: &Cancel Measuring Line	Escape
sk: &Zrušit líniu meraní	Escape

en: &Indicators
sk: Indiká&tory

en: %s: option “%s” is ambiguous
sk: %s: možnosť “%s” je dvojznačná

en: %s: option “%c%s” doesn’t allow an argument
sk: %s: možnosť “%c%s” neumožňuje argument

en: %s: option “--%s” doesn’t allow an argument
sk: %s: možnosť “--%s” neumožňuje argument

en: %s: option “%s” requires an argument
sk: %s: možnosť “%s” vyžaduje argument

en: %s: option requires an argument -- %c
sk: %s: možnosť vyžaduje argument -- %c

en: %s: unrecognized option “--%s”
sk: %s: nerozpoznaná možnosť “--%s”

en: %s: unrecognized option “%c%s”
sk: %s: nerozpoznaná možnosť “%c%s”

en: %s: invalid option -- %c
sk: %s: nesprávna možnosť -- %c

en: &New Presentation
sk: &Nová prezentácia

en: &Open Presentation...
sk: &Otvoriť prezentáciu...

en: &Save Presentation
sk: &Ulož prezentáciu

en: Sa&ve Presentation As...
sk: Ulož prezentáciu a&ko...

note: TRANSLATORS: "Mark" as in "Mark this position"
en: &Mark
sk: &Zvýrazni

note: TRANSLATORS: "Play" as in "Play back a recording"
en: Pla&y
sk: &Prehrať

en: &Export as Movie...
sk: &Vyexportuj ako film...

en: Export Movie
sk: vygeneruj film

en: Select an output filename
sk: Zvoliť meno výstupného súboru

en: Aven presentations
sk: Prezentácie programu Aven

note: TRANSLATORS: title of the save screenshot dialog
en: Save Screenshot
sk: Uložiť otlačok obrazovky

en: Select a presentation to open
sk: Vybrať prezentáciu pre otvorenie

en: Error in format of presentation file “%s”
sk: Chyba vo formáte prezentačného súboru “%s”

note: TRANSLATORS: "Compass" as in Larry Fish’s cave surveying package, so probably shouldn’t be translated
en: Compass PLT files
sk: Súbory Compass PLT

note: TRANSLATORS: "CMAP" is Bob Thrun’s cave surveying package, so don’t translate it.
en: CMAP XYZ files
sk: Súbory CMAP XYZ

note: TRANSLATORS: title of message box
en: Modified Presentation
sk: Upravená prezentácia

note: TRANSLATORS: and the question in that box
en: The current presentation has been modified.  Abandon unsaved changes?
sk: Prezentácia bola zmenená. Nechcete radšej uožiť zmeny?

en: No matches were found.
sk: Neúspešné hľadanie.

note: TRANSLATORS: Menu item in right-click menu in survey tree.
en: Find
sk: Hľadať

en: Altitude
sk: Nadmorská výška

note: TRANSLATORS: error if you try to drag multiple files to the aven window
en: You may only view one 3d file at a time.
sk: Môžete prehliadať iba jeden 3D súbor

en: &Side Panel
sk: &Postranný panel

note: TRANSLATORS: show coordinates (N = North or Northing, E = East or Easting)
en: %.2f E, %.2f N
sk: %.2f V, %.2f S

note: TRANSLATORS: Used in Aven: From <stationname>: H 12.24m, Brg 234.5°
en: From %s
sk: Od %s

note: TRANSLATORS: tickable menu item in View menu. "Metric" here means metres, km, etc (rather than feet, miles, etc)
en: &Metric
sk: &Metricky

note: TRANSLATORS: tickable menu item in View menu. Degrees are the angular measurement where there are 360 in a full circle.
en: &Degrees
sk: &Stupne

note: TRANSLATORS: Menu item which turns off the "north arrow" in aven.
en: &Hide Compass
sk: &skryť azimut

note: TRANSLATORS: Menu item which turns off the tilt indicator in aven.
en: &Hide Clino
sk: &skryť sklon

note: TRANSLATORS: Menu item which turns off the scale bar in aven.
en: &Hide scale bar
sk: &skryť mierku

note: TRANSLATORS: Menu item which turns off the colour key. The "Colour Key" is the thing in aven showing which colour corresponds to which depth, date, survey closure error, etc.
en: &Hide colour key
sk: &skryť popis farieb

note: TRANSLATORS: "H" is short for "Horizontal", "Brg" for "Bearing" (as in Compass bearing)
en: %s: H %.2f%s, Brg %03.1f%s
sk: %s: H %.2f%s, Azim %03.1f%s

note: TRANSLATORS: labels for tabbed side panel this is for the tab with the tree hierarchy of survey station names
en: Surveys
sk: Merania

en: Presentation
sk: Zobrazenie

note: TRANSLATORS: In aven's survey tree, right-clicking on the root gives a pop-up menu and this is an option (but only enabled if the view is restricted to a subsurvey). It reloads the current survey file with the who survey visible.
en: Show all
sk: Zobraziť všetky

note: TRANSLATORS: In aven's survey tree, right-clicking on a survey name gives a pop-up menu and this is an option.  It reloads the current survey file with the view restricted to the survey clicked upon.
en: Hide others
sk: Skryť ostatné

en: Easting
sk: východ

en: Northing
sk: sever

note: TRANSLATORS: Aven menu items.  An “&” goes before the letter of any accelerator key. The string "\t" separates the menu text and any accelerator key. "File" menu.  The accelerators must be different within this group. c.f. 201, 380, 381.
en: &Open...	Ctrl+O
sk: &Otvoriť...	Ctrl+O

note: TRANSLATORS: Open a "Terrain file" - i.e. a digital model of the terrain.
en: Open &Terrain...
sk: Otvoriť &digitálny model terénu...

en: Show &Log
sk: Zobraziť &záznam

en: &Print...	Ctrl+P
sk: &Tlačiť...	Ctrl+P

en: P&age Setup...
sk: &Nastavení tisku...

note: TRANSLATORS: In the "File" menu
en: &Screenshot...
sk: Otlačok o&brazovky...

note: TRANSLATORS: In the "File" menu - c.f. n:191
en: E&xtended Elevation...
sk: &Rozvinutý Rez...

en: &Export as...
sk: &Export ako...

note: TRANSLATORS: Title of file dialog to choose name and type of exported file.
en: Export as:
sk: Exportuj ako:

note: TRANSLATORS: for about box:
en: System Information:
sk: Informácie o systéme:

note: TRANSLATORS: Title of the print preview dialog
en: Print Preview
sk: Náhľad tlače

note: TRANSLATORS: Title of the print dialog
en: Print
sk: Tlačiť

en: &Print...
sk: &Tlačiť...

note: TRANSLATORS: Here a "survey leg" is a set of measurements between two "survey stations".
en: Sur&face Survey Legs
sk: Zámery &na povrchu

note: TRANSLATORS: Title of dialog to edit a waypoint in a presentation.
en: Edit Waypoint
sk: Zmeniť miesto pohľadu

note: TRANSLATORS: Note after "Scale" field in dialog to edit a waypoint in a presentation.
en:  (unused in perspective view)
sk:  (nepoužíva sa v perspektívnom zobrazení)

note: TRANSLATORS: Field label in dialog to edit a waypoint in a presentation.
en: Time:
sk: Čas:

note: TRANSLATORS: units+info after time field in dialog to edit a waypoint in a presentation.
en:  secs (0 = auto; *6 = 6 times auto)
sk:  sekundy (0 = auto; *6 = 6 krát auto)

note: TRANSLATORS: %s will be replaced with "Aven" currently (and perhaps by "Survex" or other things in future).
en: This version of %s requires OpenGL to work, but it isn’t available.
sk: Verzia %s vyžaduje funkčné OpenGL, ale to nie je dostupné.

note: TRANSLATORS: Item in the "Splay Legs" and "Duplicate Legs" submenus - if this is selected, such legs are not shown.
en: &Hide
sk: &Skryť

note: TRANSLATORS: Item in the "Splay Legs" and "Duplicate Legs" submenus - if this is selected, such legs are shown the same as other legs.
en: &Show
sk: &Zobraziť

en: Reading in data - please wait…
sk: Načítam údaje - prosím počkajte…

note: TRANSLATORS: for extend: the user specified breaking a loop or changing extend direction at this station, but we didn’t find it in the 3d file
en: Failed to find station %s
sk: Nepodarilo sa nájsť bod %s

note: TRANSLATORS: for extend: the user specified breaking a loop or changing extend direction at this leg, but we didn’t find it in the 3d file
en: Failed to find leg %s → %s
sk: Nepodarilo sa nájsť zámeru %s → %s

note: TRANSLATORS: for extend: "extend" is starting to produce an extended elevation from station %s
en: Starting from station %s
sk: Začať od bodu %s

note: TRANSLATORS: for extend:
en: Extending to the left from station %s
sk: Rozvinutý rez vľavo od bodu %s

note: TRANSLATORS: for extend:
en: Extending to the right from station %s
sk: Rozvinutý rez vpravo od bodu %s

note: TRANSLATORS: for extend:
en: Extending to the left from leg %s → %s
sk: Rozvinutý rez vľavo od zámery %s → %s

note: TRANSLATORS: for extend:
en: Extending to the right from leg %s → %s
sk: Rozvinutý rez vpravo od zámery %s → %s

note: TRANSLATORS: for extend:
en: Breaking survey loop at station %s
sk: Prerušený okruh na bode %s

note: TRANSLATORS: for extend:
en: Breaking survey loop at leg %s → %s
sk: Prerušený okruh v zámere %s → %s

note: TRANSLATORS: for extend:
en: Swapping extend direction from station %s
sk: Zrkadlový smer rozvinutého rezu od bodu %s

note: TRANSLATORS: for extend:
en: Swapping extend direction from leg %s → %s
sk: Zrkadlový smer rozvinutého rezu od zámery %s → %s

note: TRANSLATORS: for extend:
en: Applying specfile: “%s”
sk: Použiť nastavenie zo súboru: “%s”

note: TRANSLATORS: for extend: Used to tell the user that a file is being written - %s is the filename
en: Writing %s…
sk: Zapisuje sa súbor %s…

note: TRANSLATORS: --help output for sorterr --horizontal option
en: sort by horizontal error factor
sk: triedenie podľa horizontálnej chyby

note: TRANSLATORS: --help output for sorterr --vertical option
en: sort by vertical error factor
sk: triedenie podľa vertikálnej chyby

note: TRANSLATORS: --help output for sorterr --percentage option
en: sort by percentage error
sk: triedenie podľa perceptuálnej chyby

note: TRANSLATORS: --help output for sorterr --per-leg option
en: sort by error per leg
sk: triedenie podľa chyby ne zámeru

note: TRANSLATORS: --help output for sorterr --replace option
en: replace .err file with re-sorted version
sk: prepísať súbor .err novým triedením

en: Couldn’t parse .err file
sk: Chyba pri analýze .err súboru

note: TRANSLATORS: for diffpos:
en: Moved by (%3.2f,%3.2f,%3.2f): %s
sk: Posun (%3.2f,%3.2f,%3.2f): %s

note: TRANSLATORS: for diffpos:
en: Added: %s
sk: Pridané: %s

note: TRANSLATORS: for diffpos:
en: Deleted: %s
sk: Zrušené: %s

note: TRANSLATORS: The second of two warnings given when a survey which has already been completed is reentered.  This example file crawl.svx: *begin crawl     ; <- second warning here 1 2 9.45 234 -01 *end crawl *begin crawl     ; <- first warning here 2 3 7.67 223 -03 Would lead to: crawl.svx:4:8: warni
en: Originally entered here
sk: Pôvodne vložené sem

note: TRANSLATORS: Use of the ROOT character (which is "\" by default) is deprecated, so this error would be generated by: *equate \foo.7 1 If you're unsure what "deprecated" means, see: https://en.wikipedia.org/wiki/Deprecation
en: ROOT is deprecated
sk: ROOT bol zamietnutý

note: TRANSLATORS: --help output for dump3d --rewind option
en: rewind file and read it a second time
sk: znova načítať súbor od začiatku

en: Failed to initialise input coordinate system “%s”
sk: Zlyhal pokus o inicializáciu vstupného súradnicového systému “%s”

en: Failed to initialise output coordinate system “%s”
sk: Zlyhal pokus o inicializáciu výstupného súradnicového systému “%s”

en: generate grid (default %sm)
sk: generovať sieť (defaultne %sm)

en: station labels text height (default %s)
sk: veľkosť textu pre popisky bodov (defaultne %sm)

en: station marker size (default %s)
sk: veľkosť symbolu bodu (defaultne %sm)

en: produce Survex 3d output
sk: vygenerovať formát Survex 3d

en: produce CSV output
sk: vygenerovať formát CSV

en: produce DXF output
sk: vygenerovať formát DXF

en: produce EPS output
sk: vygenerovať formát EPS

en: produce GPX output
sk: vygenerovať formát GPX

en: produce HPGL output
sk: vygenerovať formát HPGL

en: produce JSON output
sk: vygenerovať formát JSON

en: produce KML output
sk: vygenerovať formát KML

note: TRANSLATORS: "Compass" and "Carto" are the names of software packages, so should not be translated.
en: produce Compass PLT output for Carto
sk: vygenerovať formát Compass PLT pre Carto

en: produce Survex POS output
sk: vygenerovať formát Survex POS

en: produce SVG output
sk: vygenerovať formát SVG
