survex - en to cs translation catalogue (138 entries)

note: TRANSLATORS: Aven menu titles.  An “&” goes before the letter of any accelerator key.  The accelerators must be different within this group
en: &File
cs: &Soubor

en: &Rotation
cs: O&táčení

en: &Orientation
cs: &Orientace

en: &View
cs: &Pohled

en: &Controls
cs: O&vládání

en: &Help
cs: &Nápověda

note: TRANSLATORS: "Presentation" in the sense of a talk with a slideshow - the items in this menu allow the user to animate between preset views.
en: &Presentation
cs: Pre&zentace

note: TRANSLATORS: as in: Usage: cavern …
en: Usage
cs: Použití

en: Out of memory
cs: Nedostatek paměti

note: TRANSLATORS: Indicates a informational message e.g.: "spoon.svx:12: info: Declination: [...]"
en: info
cs: informace

note: TRANSLATORS: Indicates a warning message e.g.: "spoon.svx:12: warning: *prefix is deprecated"
en: warning
cs: varování

note: TRANSLATORS: Indicates an error message e.g.: "spoon.svx:13:4: error: Field may not be omitted"
en: error
cs: chyba

en: Unknown command “%s”
cs: Neznámý příkaz “%s”

en: Error reading file
cs: Chyba při načítání souboru

en: Missing "
cs: Chybějící "

en: Invalid month
cs: Neplatný měsíc

note: TRANSLATORS: e.g. 31st of April, or 32nd of any month
en: Invalid day of the month
cs: Neplatný den měsíce

en: Couldn’t open file “%s”
cs: Nelze otevřít soubor “%s”

en: Couldn’t write file “%s”
cs: Nelze zapsat soubor “%s”

en: Failed to create temporary file
cs: Nelze vytvořit jméno dočasného souboru

en: Error reading from file “%s”
cs: Chyba při čtení ze souboru “%s”

en: Error writing to file “%s”
cs: Chyba zápisu do souboru “%s”

en: Error writing to file
cs: Chyba zápisu do souboru

en: North
cs: Sever

en: P&lan view
cs: &Půdorys

en: &Elevation
cs: &Bokorys

note: TRANSLATORS: Label used for "clino" in Aven when the view is neither from directly above nor from directly below.  It is also used in the dialog for editing a marked position in a presentation. Try to keep this translation short - ideally at most 10 characters - as otherwise the compass and clino wi
en: Elevation
cs: Bokorys

note: TRANSLATORS: Label used for "clino" in Aven when the view is from directly above. Try to keep this translation short - ideally at most 10 characters - as otherwise the compass and clino will be moved further apart to make room. */
en: Plan
cs: Půdorys

en: too few arguments
cs: příliš málo argumentů

en: too many arguments
cs: příliš mnoho argumentů

en: FILE
cs: SOUBOR

en: Error %6.2f%%
cs: Chyba %6.2f%%

note: TRANSLATORS: Here N/A means "Not Applicable" -- it means the traverse has zero length, so error per metre is meaningless. There should be 4 spaces between "Error" and "N/A" so that it lines up with the numbers in the message above.
en: Error    N/A
cs: Chyba (není známo)

note: TRANSLATORS: description of --help option
en: display this help and exit
cs: zobrazit tento text a skončit

note: TRANSLATORS: description of --version option
en: output version information and exit
cs: zobrazit informace o verzi a skončit

note: TRANSLATORS: in command line usage messages e.g. Usage: cavern [OPTION]…
en: OPTION
cs: PŘEPÍNAČ

en: Scale
cs: Měřítko

en: Try “%s --help” for more information.
cs: Více informací získáte příkazem “%s --help”.

note: TRANSLATORS: node/nodes as in:  "Survey has 1 2-node and 2 3-nodes."
en: node
cs: uzel

note: TRANSLATORS: node/nodes as in:  "Survey has 1 2-node and 2 3-nodes."
en: nodes
cs: uzly

note: TRANSLATORS: Label for button in aven’s cavern log window which allows the user to save the log to a file.
en: &Save Log
cs: &Uložit záznamy

note: TRANSLATORS: Heading line for .pos file.  Please try to ensure the “,”s (or at least the columns) are in the same place
en: ( Easting, Northing, Altitude )
cs: ( Východ,  Sever,    Nadm. výška)

note: TRANSLATORS: Used in aven above the compass indicator at the lower right of the display, with a bearing below "Facing".  This indicates the direction the viewer is "facing" in. Try to keep this translation short - ideally at most 10 characters - as otherwise the compass and clino will be moved furth
en: Facing
cs: Azimut

note: TRANSLATORS: for the title of the About box
en: About %s
cs: O %s

note: TRANSLATORS: Survex is the name of the software, and "3d" refers to a file extension, so neither should be translated.
en: Survex 3d files
cs: Survex 3D soubory

en: All files
cs: Všechny soubory

note: TRANSLATORS: Survex is the name of the software, and "svx" refers to a file extension, so neither should be translated.
en: Survex svx files
cs: Survex svx soubory

note: TRANSLATORS: "Compass" as in Larry Fish’s cave surveying package, so should not be translated
en: Compass MAK files
cs: Compass MAK soubory

note: TRANSLATORS: "Compass" as in Larry Fish’s cave surveying package, so should not be translated
en: Compass DAT files
cs: Compass DAT soubory

note: TRANSLATORS: "Compass" as in Larry Fish’s cave surveying package, so should not be translated
en: Compass CLP files
cs: Compass CLP soubory

en: CSV files
cs: CSV soubory

en: DXF files
cs: DXF soubory

en: EPS files
cs: EPS soubory

en: GPX files
cs: GPX soubory

en: KML files
cs: KML soubory

note: TRANSLATORS: Survex is the name of the software, and "pos" refers to a file extension, so neither should be translated.
en: Survex pos files
cs: Survex pos soubory

en: SVG files
cs: SVG soubory

en: JSON files
cs: JSON soubory

note: TRANSLATORS: Summary paragraph for the GPLv2 - there are translations for some languages here: https://www.gnu.org/licenses/old-licenses/gpl-2.0-translations.html
en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public Licence as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the Licence, or (at your option) any later version.
cs: Tento program je svobodný software: můžete jej šířit a upravovat podle ustanovení Obecné veřejné licence GNU (GNU General Public Licence), vydávané Free Software Foundation a to buď podle 2. verze této Licence, nebo (podle vašeho uvážení) kterékoli pozdější verze.

note: TRANSLATORS: Used in the "colour key" for "colour by date" if there are surveys without date information.  Try to keep this fairly short.
en: Undated
cs: Bez data

en: &Reverse Direction	R
cs: Opačný smě&r	R

en: &Plan View	P
cs: &Půdorys	P

en: E&levation	L
cs: &Bokorys	L

note: TRANSLATORS: Used as a label for the surrounding box for the "Bearing" and "Tilt angle" fields, and the "Plan view" and "Elevation" buttons in the "what to print/export" dialog.
en: View
cs: Pohled

note: TRANSLATORS: Used as a label for the surrounding box for the "survey legs" "stations" "names" etc checkboxes in the "what to print" dialog. "Elements" isn’t a good name for this but nothing better has yet come to mind!
en: Elements
cs: Prvky

en: Export format
cs: Exportovat formát

note: TRANSLATORS: used in the scale drop down selector in the print dialog the implicit meaning is "choose a suitable scale to fit the plot on a single page", but we need something shorter
en: One page
cs: Jedna strana

en: Bearing
cs: Azimut

en: Crosses
cs: Křížky

en: Clamp to ground
cs: Vztaženo k zemi

en: clamp to ground
cs: vztaženo k zemi

note: TRANSLATORS: As in the legend on a map.  Used in the print dialog - controls drawing the box at the lower left with survey name, view angles, etc
en: Legend
cs: Vysvětlívky

en: &Crosses	Ctrl+X
cs: &Křížky	Ctrl+X

en: &Bounding Box	Ctrl+B
cs: &Ohraničení	Ctrl+B

en: Full Screen &Mode	F11
cs: &Celá obrazovka	F11

en: &Compass
cs: &Kompas

en: &Scale Bar
cs: &Pruh s měřítkem

en: &Indicators
cs: Indiká&tory

en: %s: option “%s” is ambiguous
cs: %s: přepínač “%s” není jednoznačný

en: %s: option “%c%s” doesn’t allow an argument
cs: %s: přepínač “%c%s” nepřipouští argument

en: %s: option “--%s” doesn’t allow an argument
cs: %s: přepínač “--%s”  nepřipouští argument

en: %s: option “%s” requires an argument
cs: %s: přepínač “%s” vyžaduje argument

en: %s: option requires an argument -- %c
cs: %s: přepínač vyžaduje argument -- %c

en: %s: unrecognized option “--%s”
cs: %s: nerozpoznaný přepínač “--%s”

en: %s: unrecognized option “%c%s”
cs: %s: nerozpoznaný přepínač “%c%s”

en: %s: invalid option -- %c
cs: %s: neplatný přepínač -- %c

note: TRANSLATORS: "Mark" as in "Mark this position"
en: &Mark
cs: &Značky

note: TRANSLATORS: "Play" as in "Play back a recording"
en: Pla&y
cs: &Přehrát

en: &Export as Movie...
cs: &Exoirt videa...

en: Export Movie
cs: Exoirt Videa

en: Select an output filename
cs: Vyberte požadovaný název souboru

note: TRANSLATORS: title of the save screenshot dialog
en: Save Screenshot
cs: Uložit snímek obrazovky

note: TRANSLATORS: "Compass" as in Larry Fish’s cave surveying package, so probably shouldn’t be translated
en: Compass PLT files
cs: Compass PLT soubory

note: TRANSLATORS: "CMAP" is Bob Thrun’s cave surveying package, so don’t translate it.
en: CMAP XYZ files
cs: CMAP XYZ soubory

en: No matches were found.
cs: Nenalezeny žádné shody.

note: TRANSLATORS: Menu item in right-click menu in survey tree.
en: Find
cs: Najít

en: Altitude
cs: Nadmořská výška

note: TRANSLATORS: show coordinates (N = North or Northing, E = East or Easting)
en: %.2f E, %.2f N
cs: %.2f V, %.2f S

note: TRANSLATORS: Used in Aven: From <stationname>: H 12.24m, Brg 234.5°
en: From %s
cs: Od %s

note: TRANSLATORS: "H" is short for "Horizontal", "V" for "Vertical"
en: H %.2f%s, V %.2f%s
cs: V %.2f%s, S %.2f%s

note: TRANSLATORS: tickable menu item in View menu. "Metric" here means metres, km, etc (rather than feet, miles, etc)
en: &Metric
cs: &Metrika

note: TRANSLATORS: "H" is short for "Horizontal", "Brg" for "Bearing" (as in Compass bearing)
en: %s: H %.2f%s, Brg %03.1f%s
cs: %s: V %.2f%s, Azim %03.1f%s

note: TRANSLATORS: "V" is short for "Vertical"
en: %s: V %.2f%s
cs: %s: S %.2f%s

note: TRANSLATORS: labels for tabbed side panel this is for the tab with the tree hierarchy of survey station names
en: Surveys
cs: Měření

en: Presentation
cs: Prezentace

note: TRANSLATORS: In aven's survey tree, right-clicking on the root gives a pop-up menu and this is an option (but only enabled if the view is restricted to a subsurvey). It reloads the current survey file with the who survey visible.
en: Show all
cs: Zobrazit vše

note: TRANSLATORS: In aven's survey tree, right-clicking on a survey name gives a pop-up menu and this is an option.  It reloads the current survey file with the view restricted to the survey clicked upon.
en: Hide others
cs: Schovat ostatní

en: Easting
cs: východ

en: Northing
cs: sever

note: TRANSLATORS: Aven menu items.  An “&” goes before the letter of any accelerator key. The string "\t" separates the menu text and any accelerator key. "File" menu.  The accelerators must be different within this group. c.f. 201, 380, 381.
en: &Open...	Ctrl+O
cs: &Otevřít...	Ctrl+O

en: Show &Log
cs: Zobrazit &záznamy

en: &Print...	Ctrl+P
cs: &Tisk...	Ctrl+P

en: P&age Setup...
cs: &Nastavení stránky...

note: TRANSLATORS: In the "File" menu
en: &Screenshot...
cs: &Snímek obrazovky...

en: &Export as...
cs: &Exportovat jako...

note: TRANSLATORS: Title of file dialog to choose name and type of exported file.
en: Export as:
cs: Exportovat jako:

note: TRANSLATORS: for about box:
en: System Information:
cs: Systémové informace:

note: TRANSLATORS: Title of the print preview dialog
en: Print Preview
cs: Náhled tisku

note: TRANSLATORS: Title of the print dialog
en: Print
cs: Tisk

en: &Print...
cs: &Tisk...

note: TRANSLATORS: Title of dialog to edit a waypoint in a presentation.
en: Edit Waypoint
cs: Změna místa

note: TRANSLATORS: Field label in dialog to edit a waypoint in a presentation.
en: Time:
cs: Čas:

note: TRANSLATORS: Item in the "Splay Legs" and "Duplicate Legs" submenus - if this is selected, such legs are not shown.
en: &Hide
cs: &Skrýt

note: TRANSLATORS: Item in the "Splay Legs" and "Duplicate Legs" submenus - if this is selected, such legs are shown the same as other legs.
en: &Show
cs: &Zobraz

note: TRANSLATORS: for extend: Used to tell the user that a file is being written - %s is the filename
en: Writing %s…
cs: Zapisuji do %s…

note: TRANSLATORS: for diffpos:
en: Added: %s
cs: Přidáno: %s

note: TRANSLATORS: for diffpos:
en: Deleted: %s
cs: Smazáno: %s

en: produce Survex 3d output
cs: vytvořit výstupní Survex 3D

en: produce CSV output
cs: vytvořit výstupní CSV

en: produce DXF output
cs: vytvořit výstupní DXF

en: produce EPS output
cs: vytvořit výstupní EPS

en: produce GPX output
cs: vytvořit výstupní GPX

en: produce HPGL output
cs: vytvořit výstupní HPGL

en: produce JSON output
cs: vytvořit výstupní JSON

en: produce KML output
cs: vytvořit výstupní KML

en: produce Survex POS output
cs: vytvořit výstupní Survex POS

en: produce SVG output
cs: vytvořit výstupní SVG

en: Ignoring “%s”
cs: “%s” je ignorováno
