survex - en to fr translation catalogue (450 entries)

note: TRANSLATORS: Aven menu titles.  An “&” goes before the letter of any accelerator key.  The accelerators must be different within this group
en: &File
fr: &Fichier

en: &View
fr: Afficha&ge

en: &Controls
fr: &Commandes

en: &Help
fr: &Aide

note: TRANSLATORS: "Presentation" in the sense of a talk with a slideshow - the items in this menu allow the user to animate between preset views.
en: &Presentation
fr: &Présentation

note: TRANSLATORS: as in: Usage: cavern …
en: Usage
fr: Utilisation

en: Out of memory
fr: Mémoire insuffisante

note: TRANSLATORS: "%lu" is a placeholder for the number of bytes which Survex was trying to allocate space for.
en: Out of memory (couldn’t find %lu bytes).
fr: Mémoire insuffisante (%lu octets nécessaires, non disponibles).

note: TRANSLATORS: %s will be replaced by the filename that we were trying to read when we ran out of memory.
en: Out of memory trying to read file “%s”
fr: Mémoire insuffisante lors de la lecture du fichier « %s »

note: TRANSLATORS: Feel free to translate as "or newer" instead of "or greater" if that gives a more natural translation.  It's technically not quite right when there are parallel active release series (e.g. Survex 1.0.40 was released *after* 1.2.0), but this seems unlikely to confuse users.  "Survex" is 
en: Survex version %s or greater required to process this survey data.
fr: Une version %s ou supérieure de Survex est nécessaire pour traiter ces données.

note: TRANSLATORS: Indicates a warning message e.g.: "spoon.svx:12: warning: *prefix is deprecated"
en: warning
fr: avertissement

note: TRANSLATORS: Indicates an error message e.g.: "spoon.svx:13:4: error: Field may not be omitted"
en: error
fr: erreur

note: TRANSLATORS: %s is replaced by the filename of the parent file, and %u by the line number in that file.  Your translation should also contain %s:%u so that automatic parsing of error messages to determine the file and line number still works.
en: In file included from %s:%u:
fr: Dans le fichier inclus depuis %s:%u:

note: TRANSLATORS: If you're unsure what "deprecated" means, see: https://en.wikipedia.org/wiki/Deprecation
en: *prefix is deprecated - use *begin and *end instead
fr: *prefix n’est plus utilisé - employer *begin et *end à la place

note: TRANSLATORS: Here "station" is a survey station, not a train station.
en: Character “%c” not allowed in station name (use *SET NAMES to set allowed characters)
fr: Le caractère « %c » est interdit dans un nom de station (cf *SET NAMES pour modifier la liste des caractères autorisés)

en: Field may not be omitted
fr: Ce champ ne peut pas être vide

en: Expecting numeric field, found “%s”
fr: On attendait une valeur numérique, on a trouvé « %s »

en: Found “%s”, expecting “PRESERVE”, “TOUPPER”, or “TOLOWER”
fr: Vous avez écrit « %s » ; on attendait « PRESERVE », « TOUPPER » ou « TOLOWER »

en: Bug in program detected! Please report this to the authors
fr: Bogue détecté dans le programme ! Veuillez le signaler à l’auteur.

en: Unknown command “%s”
fr: Commande « %s » inconnue

note: TRANSLATORS: Here "station" is a survey station, not a train station.
en: Station “%s” equated to itself
fr: La station « %s » ne doit pas être déclarée égale à elle-même

note: TRANSLATORS: Here "legs" are survey legs, i.e. measurements between survey stations.
en: Compass reading may not be omitted except on plumbed legs
fr: La valeur de l’azimut ne peut être omise, sauf sur les visées verticales

en: Tape reading may not be omitted
fr: Lecture de longueur ne peut être omise

en: End of line not blank
fr: Fin de ligne non vide

en: There were %d warning(s).
fr: Il y a %d avertissement(s).

note: TRANSLATORS: %s is replaced by the command we attempted to run.
en: Couldn’t run external command: “%s”
fr: Ne peut pas exécuter la commande externe : « %s »

en: Error reading file
fr: Erreur lors de la lecture du fichier

en: Too many errors - giving up
fr: Trop d’erreurs, j’abandonne

note: TRANSLATORS: If you're unsure what "deprecated" means, see: https://en.wikipedia.org/wiki/Deprecation
en: *DEFAULT is deprecated - use *CALIBRATE/DATA/SD/UNITS with argument DEFAULT instead
fr: *DEFAULT est obsolète - employer *CALIBRATE/DATA/SD/UNITS avec l'argument DEFAULT à la place

note: TRANSLATORS: A "plumbed leg" is one measured using a plumbline (a weight on a string).  So the problem here is that the leg is vertical, so a compass reading has no meaning!
en: Compass reading given on plumbed leg
fr: Lecture d’azimut donnée sur une visée verticale

note: TRANSLATORS: %s and %s are replaced with e.g. BEGIN and END or END and BEGIN or #[ and #]
en: %s with no matching %s in this file
fr: %s sans %s correspondant dans ce fichier

note: TRANSLATORS: A station must be exported out of each level it is in, so this would give "Station “\outer.inner.1” not exported from survey “\outer”)": *equate entrance outer.inner.1 *begin outer *begin inner *export 1 1 2 1.23 045 -6 *end inner *end outer Here "survey" is a "cave map" rather than lis
en: Station “%s” not exported from survey “%s”
fr: La station « %s » n’est pas exportée depuis la topographie « %s »

note: TRANSLATORS: This error occurs if there's an attempt to export a station from a survey which doesn't actually exist. Here "survey" is a "cave map" rather than list of questions - it should be translated to the terminology that cavers using the language would use.
en: Reference to station “%s” from non-existent survey “%s”
fr: Référence à la station « %s » depuis la topographie « %s » inexistante

note: TRANSLATORS: Here "station" is a survey station, not a train station. Here "survey" is a "cave map" rather than list of questions - it should be translated to the terminology that cavers using the language would use.
en: “%s” can’t be both a station and a survey
fr: « %s » ne peut être à la fois une station et une topographie

note: TRANSLATORS: Here "station" is a survey station, not a train station.
en: Expecting station name
fr: On attendait un nom de station

en: Found “%s”, expecting “EQUATES”, “EXPORTS”, or “PLUMBS”
fr: Vous avez écrit « %s » ; on attendait « EQUATES », « EXPORTS » ou « PLUMBS »

en: Found “%s”, expecting “ON” or “OFF”
fr: Vous avez écrit « %s » ; on attendait « ON » ou « OFF »

note: TRANSLATORS: EQUATE is a command name, so shouldn’t be translated. Here "station" is a survey station, not a train station.
en: Only one station in EQUATE command
fr: Une seule station dans une commande EQUATE

note: TRANSLATORS: A "quantity" is something measured like "LENGTH", "BEARING", "ALTITUDE", etc.
en: Unknown quantity “%s”
fr: Quantité « %s » inconnue

en: Unknown units “%s”
fr: Unité « %s » inconnue

note: TRANSLATORS: Survex has long misdefined "mils" as an alias for "grads", of which there are 400 in a circle.  There are several definitions of "mils" with a circle containing 2000π SI milliradians, 6400 NATO mils, 6000 Warsaw Pact mils, and 6300 Swedish streck, and they aren't in common use by cave s
en: Units “%s” are deprecated, assuming “grads” - see manual for details
fr: Les unités « %s » sont obsolètes, supposant que ce sont des « grads » - voir le manuel pour plus de détails

en: Unknown coordinate system
fr: Système de coordonnées inconnu

en: Invalid coordinate system: %s
fr: Système de coordonnées non valide : %s

en: Coordinate system unsuitable for output
fr: Système de coordonnée impropre en sortie

en: Failed to convert coordinates: %s
fr: Échec de la conversion des coordonnées : %s

en: The input projection is set but the output projection isn't
fr: La projection est définie en entrée mais manque en sortie

en: The output projection is set but the input projection isn't
fr: La projection est définie en sortie mais manque en entrée

en: Coordinates can't be omitted when coordinate system has been specified
fr: Les coordonnées ne peut être omises quand le système de coordonnées est spécifié

note: TRANSLATORS: %s is replaced by the command that requires it, e.g. *DECLINATION AUTO
en: Input coordinate system must be specified for “%s”
fr: Le système de coordonnées en entrée doit être spécifié pour « %s »

en: Expected number or “AUTO”
fr: Nombre ou « AUTO » attendu

en: No survey date specified - using 0 for magnetic declination
fr: La date de topographie n'est pas spécifiée - utilise 0 pour la déclinaison magnétique

note: TRANSLATORS: This message gives information about the range of declination values and the grid convergence value calculated for each "*declination auto ..." command. The first %s will be replaced by the declination range (or single value), and %.1f%s by the grid convergence angle.
en: Declination: %s, grid convergence: %.1f%s
fr: Déclinaison : %s, convergence méridienne : %.1f%s

note: TRANSLATORS: Used when a BEGIN command has no survey, but the END command does, e.g.: *begin 1 2 10.00 178 -01 *end entrance      <--[Message given here]
en: Matching BEGIN command has no survey name
fr: La commande BEGIN correspondante n’a pas de nom de topographie

note: TRANSLATORS: Note: In English you talk about the *units* of a single measurement, but the correct term in other languages may be singular.
en: Invalid units “%s” for quantity
fr: Unité « %s » incorrecte pour une quantité

en: Unknown instrument “%s”
fr: Instrument « %s » inconnu

note: TRANSLATORS: DECLINATION is a built-in keyword, so best not to translate
en: Scale factor must be 1.0 for DECLINATION
fr: Le facteur d’échelle doit être égal à 1.0 pour DECLINATION

note: TRANSLATORS: If the scale factor for an instrument is zero, then any reading would be mapped to zero, which doesn't make sense.
en: Scale factor must be non-zero
fr: Le facteur d’échelle doit être non nul

en: Unknown setting “%s”
fr: Paramètres « %s » inconnus

en: Unknown character class “%s”
fr: Classe de caractère inconnue « %s »

en: No survey data
fr: Pas de données topographiques

en: Filename “%s” refers to directory
fr: Nom de fichier « %s » relatif à un répertoire

note: TRANSLATORS: At the end of processing (or if a *SOLVE command is used) cavern will issue this warning if there are any sections of the survey network which are hanging.
en: Survey not all connected to fixed stations
fr: Les relevés topographiques ne sont pas tous reliés à des points fixes

en: Station already fixed or equated to a fixed point
fr: Station déjà déclarée fixe ou équivalente à un point fixe

en: Failed to open output file “%s”
fr: Impossible d'ouvrir le fichier de sortie « %s »

en: Standard deviation must be positive
fr: La déviation standard doit être positive

note: TRANSLATORS: Here a "survey leg" is a set of measurements between two "survey stations". %s is replaced by the name of the station.
en: Survey leg with same station (“%s”) at both ends - typing error?
fr: Visée avec 2 extrémités identiques (« %s ») - erreur de frappe ?

note: TRANSLATORS: %.f%s will be replaced with a right angle in the units currently in use, e.g. "90°" or "100ᵍ".  And "absolute value" means the reading ignoring the sign (so it might be < -90° or > 90°.
en: Clino reading over %.f%s (absolute value)
fr: Lecture de clino supérieure à %.f%s (en valeur absolue)

en: Tried to equate two non-equal fixed stations: “%s” and “%s”
fr: Vous tentez de rendre égaux deux points fixes distincts : « %s » et « %s »

note: TRANSLATORS: "equal" as in: *fix a 1 2 3 *fix b 1 2 3 *equate a b
en: Equating two equal fixed points: “%s” and “%s”
fr: Rend equivalents deux points fixes égaux : « %s » et « %s »

note: TRANSLATORS: " *fix a " gives this message:
en: FIX command with no coordinates - fixing at (0,0,0)
fr: Commande FIX sans coordonnées - fixée à (0,0,0)

note: TRANSLATORS: *fix a 1 2 3 / *fix a 1 2 3
en: Station already fixed at the same coordinates
fr: Station déjà fixée aux même coordonnées

note: TRANSLATORS: Emitted after second and subsequent "FIX" command with no coordinates.
en: Already had FIX command with no coordinates for station “%s”
fr: Il existe déjà des commandes FIX sans coordonnées pour la station « %s »

en: Station “%s” fixed before CS command first used
fr: La station « %s » est fixé avant l'utilisation de la commande CS

note: TRANSLATORS: The *EXPORT command is only valid just after *BEGIN <SURVEY>, so this would generate this error: *begin fred 1 2 1.23 045 -6 *export 2 *end fred
en: *EXPORT must immediately follow “*BEGIN <SURVEY>”
fr: *EXPORT doit suivre immédiatement « *BEGIN <SURVEY> »

note: TRANSLATORS: %d will be replaced by the assumed year, e.g. 1918
en: Assuming 2 digit year is %d
fr: En supposant que l'année à deux chiffres est %d

en: Invalid year (< 1900 or > 2078)
fr: Année non valide (< 1900 ou > 2078)

en: Invalid year
fr: Année non valide

note: TRANSLATORS: Suspicious means something like 410 degrees or -20 degrees
en: Suspicious compass reading
fr: Lecture de compas suspecte

en: Negative tape reading
fr: Lecture de longueur négative

en: Same station fixed twice with no coordinates
fr: Même station fixée deux fois sans coordonées

note: TRANSLATORS: This means that the data fed in said this. It could be a gross error (e.g. the decimal point is missing from the depth gauge reading) or it could just be due to random error on a near vertical leg
en: Tape reading is less than change in depth
fr: Lecture de longueur inférieure à la différence de profondeur

note: TRANSLATORS: a data "style" is something like NORMAL, DIVING, etc. a "reading" is one of FROM, TO, TAPE, COMPASS, CLINO for NORMAL style.  Neither "style" nor "reading" is a keyword in the program. This error complains about a "DEPTH" gauge reading in "NORMAL" style, for example.
en: Reading “%s” not allowed in data style “%s”
fr: Donnée « %s » incorrecte pour le style de données « %s »

note: TRANSLATORS: i.e. not enough readings for the style.
en: Too few readings for data style “%s”
fr: Trop peu de données pour le style de données « %s »

note: TRANSLATORS: e.g. trying to refer to an invalid FNORD data style
en: Data style “%s” unknown
fr: Style de données « %s » inconnu

note: TRANSLATORS: Here "station" is a survey station, not a train station. Exporting a station twice gives this error: *begin example *export 1 1 2 1.24 045 -6 *end example
en: Station “%s” already exported
fr: La station « %s » est déjà exportée

note: TRANSLATORS: complains about a situation like trying to define two from stations per leg
en: Duplicate reading “%s”
fr: Donnée dupliquée « %s »

en: FLAG “%s” unknown
fr: FLAG « %s » inconnu

en: Missing "
fr: " manquant

note: TRANSLATORS: Here "station" is a survey station, not a train station.
en: Station “%s” referred to just once, with an explicit survey name - typo?
fr: La station « %s » n’est mentionnée qu’une fois, avec un nom de topographie explicite - faute de frappe ?

note: TRANSLATORS: Here "station" is a survey station, not a train station.
en: The following survey stations are not attached to a fixed point:
fr: Les stations topographiques suivantes ne sont pas attachés à des points fixes :

en: Survey has no fixed points. Therefore I’ve fixed %s at (0,0,0)
fr: La topographie n’a pas de points fixes. Par conséquent j’ai fixé %s à (0,0,0)

note: TRANSLATORS: fixed survey station that is not part of any survey
en: Unused fixed point “%s”
fr: Point fixe non utilisé « %s »

en: Solving %d simultaneous equations
fr: Résoud un système de %d équations

note: TRANSLATORS: This is an error from the *DATA command.  It means that a reading (which will appear where %s is isn't valid as the list of readings has already included the same reading, or an equivalent one (e.g. you can't have both DEPTH and DEPTHCHANGE together).
en: Reading “%s” duplicates previous reading(s)
fr: La valeur « %s » fait doublon avec une ou des valeur(s) précédente(s)

en: Solving one equation
fr: Résoud une équation

en: Negative adjusted tape reading
fr: Lecture de longueur corrigée négative

en: Date is in the future!
fr: La date est dans le futur !

en: End of date range is before the start
fr: La date de fin est antérieure à celle de début

note: TRANSLATORS: e.g. the user specifies a passage cross-section at station "entrance.27", but there is no station "entrance.27" in the centre-line.
en: Cross section specified at non-existent station “%s”
fr: Section spécifié sur une station inexistante « %s »

note: TRANSLATORS: In data with backsights, the user has tried to give a plumb for the foresight and a clino reading for the backsight, or something similar.
en: CLINO and BACKCLINO readings must be of the same type
fr: Les mesures de CLINO et BACKCLINO doivent être du même type

note: TRANSLATORS: We've been told the foresight and backsight are both "UP", or that they're both "DOWN".
en: Plumbed CLINO and BACKCLINO readings can't be in the same direction
fr: Les lectures verticales CLINO et BACKCLINO peuvent être dans la même direction

en: Invalid month
fr: Mois non valide

note: TRANSLATORS: e.g. 31st of April, or 32nd of any month
en: Invalid day of the month
fr: Jour du mois non valide

en: 3d file format versions %d to %d supported
fr: Les versions de fichiers au format 3D de %d à %d sont pris en charge

en: Expecting survey name
fr: On attendait un nom de topographie

en: Couldn’t open file “%s”
fr: Impossible d'ouvrir le fichier « %s »

en: Couldn’t write file “%s”
fr: Impossible d'écrire le fichier « %s »

en: Failed to create temporary file
fr: Ne peut créer un fichier temporaire

note: TRANSLATORS: If you're unsure what "deprecated" means, see: https://en.wikipedia.org/wiki/Deprecation
en: Further uses of this deprecated feature will not be reported
fr: Cette fonctionnalité n’est plus utilisée ; les utilisations ultérieures ne seront pas signalées

note: TRANSLATORS: %s is replaced by the amount the readings disagree by, e.g. "0.12m" or "0.2ft".
en: TAPE reading and BACKTAPE reading disagree by %s
fr: Les mesures de TAPE et BACKTAPE diffèrent de %s

note: TRANSLATORS: %s is replaced by the amount the readings disagree by, e.g. "2.5°" or "3ᵍ".
en: COMPASS reading and BACKCOMPASS reading disagree by %s
fr: Les mesures de COMPASS et BACKCOMPASS diffèrent de %s

note: TRANSLATORS: %s is replaced by the amount the readings disagree by, e.g. "2.5°" or "3ᵍ".
en: CLINO reading and BACKCLINO reading disagree by %s
fr: Les mesures de CLINO et BACKCLINO diffèrent de %s

en: “*data %s %c …” is deprecated - use “*data %s …” instead
fr: « *data %s %c … » est obsolète - utiliser plutôt « *data %s … »

note: TRANSLATORS: Perhaps the user tried to load a different type of file as a Survex .3d file, or the .3d file was corrupted.
en: Bad 3d image file “%s”
fr: Mauvais fichier image 3d « %s »

note: TRANSLATORS: used a processed survey with no processing date/time info
en: Date and time not available.
fr: Date et heure non disponibles.

en: Error reading from file “%s”
fr: Erreur lors de la lecture du fichier « %s »

en: Error writing to file “%s”
fr: Erreur lors de l’écriture du fichier « %s »

en: Error writing to file
fr: Erreur à l’écriture du fichier

en: There were %d warning(s) and %d error(s) - no output files produced.
fr: Il y a %d avertissement(s) et %d erreur(s) - aucun fichier n’a été produit

en: File “%s” has a newer format than this program can understand
fr: Le fichier « %s » a un format trop récent pour que ce programme puisse le comprendre

en: North
fr: Nord

note: TRANSLATORS: "Elevation on" 020 <-> 200 degrees
en: Elevation on
fr: Élévation sur

en: P&lan view
fr: &Vue en plan

en: &Elevation
fr: &Élévation

note: TRANSLATORS: Label used for "clino" in Aven when the view is neither from directly above nor from directly below.  It is also used in the dialog for editing a marked position in a presentation. Try to keep this translation short - ideally at most 10 characters - as otherwise the compass and clino wi
en: Elevation
fr: Élévation

note: TRANSLATORS: Label used for "clino" in Aven when the view is from directly below. Try to keep this translation short - ideally at most 10 characters - as otherwise the compass and clino will be moved further apart to make room. */
en: Kiwi Plan
fr: Antipode

en: Calculating statistics
fr: Calcul des statistiques

en: Expecting string field
fr: On attendait une chaine de caractères dans ce champ

en: too few arguments
fr: trop peu d'arguments

en: too many arguments
fr: trop d’arguments

en: FILE
fr: FICHIER

note: TRANSLATORS: In French, Eric chose to use the terminology used by toporobot: "sequence" for the English "traverse", which makes sense (although toporobot actually uses this term to mean something more specific).  Feel free to follow this lead if you can't think of a better term - these messages most
en: Removing trailing traverses
fr: Enlève les séquences terminales

note: TRANSLATORS: In French, Eric chose to use the terminology used by toporobot: "sequence" for the English "traverse", which makes sense (although toporobot actually uses this term to mean something more specific).  Feel free to follow this lead if you can't think of a better term - these messages most
en: Concatenating traverses
fr: Connecte les séquences

note: TRANSLATORS: In French, Eric chose to use the terminology used by toporobot: "sequence" for the English "traverse", which makes sense (although toporobot actually uses this term to mean something more specific).  Feel free to follow this lead if you can't think of a better term - these messages most
en: Calculating traverses
fr: Calcule les séquences

note: TRANSLATORS: In French, Eric chose to use the terminology used by toporobot: "sequence" for the English "traverse", which makes sense (although toporobot actually uses this term to mean something more specific).  Feel free to follow this lead if you can't think of a better term - these messages most
en: Calculating trailing traverses
fr: Calcule les séquences terminales

en: Simplifying network
fr: Simplification de réseau

en: Calculating network
fr: Calcul du réseau

en: Found “%s”, expecting “F” or “B”
fr: Vous avez écrit « %s » ; on attendait « F » ou « B »

en: Total length of survey legs = %7.2f%s (%7.2f%s adjusted)
fr: Longueur totale de la topographie = %7.2f%s (%7.2f%s ajusté)

en: Total plan length of survey legs = %7.2f%s
fr: Longueur totale en projection horizontale = %7.2f%s

en: Total vertical length of survey legs = %7.2f%s
fr: Longueur totale verticale = %7.2f%s

note: TRANSLATORS: numbers are altitudes of highest and lowest stations
en: Vertical range = %4.2f%s (from %s at %4.2f%s to %s at %4.2f%s)
fr: Intervalle vertical = %4.2f%s (de %s à %4.2f%s jusqu’à %s à %4.2f%s)

note: TRANSLATORS: c.f. previous message
en: North-South range = %4.2f%s (from %s at %4.2f%s to %s at %4.2f%s)
fr: Intervalle Nord-Sud = %4.2f%s (de %s à %4.2f%s jusqu’à %s à %4.2f%s)

note: TRANSLATORS: c.f. previous two messages
en: East-West range = %4.2f%s (from %s at %4.2f%s to %s at %4.2f%s)
fr: Intervalle Est-Ouest = %4.2f%s (de %s à %4.2f%s jusqu’à %s à %4.2f%s)

en: There is 1 loop.
fr: Il y a 1 bouclage.

en: There are %ld loops.
fr: Il y a %ld bouclages.

en: CPU time used %5.2fs
fr: Temps CPU utilisé %5.2fs

en: Time used %5.2fs
fr: Temps utilisé %5.2fs

en: Time used unavailable
fr: Temps utilisé non disponible

en: Time used %5.2fs (%5.2fs CPU time)
fr: Temps utilisé %5.2fs (%5.2fs temps CPU)

en: Original length %6.2fm (%3d legs), moved %6.2fm (%5.2fm/leg).
fr: Longueur originale %6.2fm (%3d visées), réduit à %6.2fm (%5.2fm/visées).

en: Error %6.2f%%
fr: Erreur %6.2f%%

note: TRANSLATORS: Here N/A means "Not Applicable" -- it means the traverse has zero length, so error per metre is meaningless. There should be 4 spaces between "Error" and "N/A" so that it lines up with the numbers in the message above.
en: Error    N/A
fr: Erreur    N/A

note: TRANSLATORS: description of --help option
en: display this help and exit
fr: affiche cette aide et quitte

note: TRANSLATORS: description of --version option
en: output version information and exit
fr: affiche les informations sur la version et quitte

en: Scale
fr: Échelle

note: TRANSLATORS: Used in survexport --help output.  The --scale option accepts any of these ways of specifying the scale.  These example input values should not be translated.
en: scale (50, 0.02, 1:50 and 2:100 all mean 1:50)
fr: échelle (50, 0,02, 1:50 et 2:100 tous signifient 1:50)

en: Try “%s --help” for more information.
fr: Pour en savoir davantage, essayez : « %s --help »

note: TRANSLATORS: Used in the footer of printouts to compactly indicate that the date which follows is the date that the survey data was processed. Aven will replace %s with a string giving the date and time (e.g. "2015-06-09 12:40:44").
en: Processed: %s
fr: Traité le %s

note: TRANSLATORS: Used in the footer of printouts to compactly indicate this is an extended elevation view.  Aven will replace %.0f with the scale. Try to keep the translation short (for example, in English we use "Extended" not "Extended elevation") - there is limited room in the footer, and the details
en: Extended 1:%.0f
fr: Développée 1:%.0f

note: TRANSLATORS: This is used on printouts of plans, with %s replaced by something like "123°".  The bearing is up the page.
en: Plan view, %s up page
fr: Vue en plan, azimut %s vers le haut de la page

note: TRANSLATORS: This is used on printouts of elevations, with %s replaced by something like "123°".  The bearing is the direction we’re looking.
en: Elevation facing %s
fr: Coupe projetée azimut %s

note: TRANSLATORS: Don't translate example command line option --tilt=-90
en: plan view (equivalent to --tilt=-90)
fr: vue en plan (équivalent à --tilt=-90)

note: TRANSLATORS: This is used on printouts of tilted elevations, with the first %s replaced by something like "123°", and the second by something like "-45°".  The bearing is the direction we’re looking.
en: Elevation facing %s, tilted %s
fr: Coupe projetée azimut %s, tournée de %s

note: TRANSLATORS: Don't translate example command line option --tilt=0
en: elevation view (equivalent to --tilt=0)
fr: vue en élévation (équivalent à --tilt=0)

note: TRANSLATORS: This is used on printouts of extended elevations.
en: Extended elevation
fr: Coupe développée

en: Survey contains 1 survey station,
fr: La topographie contient 1 station,

en: Survey contains %ld survey stations,
fr: La topographie contient %ld stations,

en:  joined by 1 leg.
fr:  connectées par 1 visé.

en:  joined by %ld legs.
fr:  connectées par %ld visées.

note: TRANSLATORS: node/nodes as in:  "Survey has 1 2-node and 2 3-nodes."
en: node
fr: nœud

note: TRANSLATORS: node/nodes as in:  "Survey has 1 2-node and 2 3-nodes."
en: nodes
fr: nœuds

note: TRANSLATORS: "Connected component" in the graph theory sense - it means there are %ld bits of survey with no connections between them.  This message is only used if there are more than 1.
en: Survey has %ld connected components.
fr: La topographie contient %ld composants connectés.

note: TRANSLATORS: Label for button in aven’s cavern log window which allows the user to save the log to a file.
en: &Save Log
fr: &Enregistrer le journal

note: TRANSLATORS: Label for button in aven’s cavern log window which causes the survey data to be reprocessed.
en: &Reprocess
fr: &Recalculer

en: numeric argument “%s” out of range
fr: argument numérique « %s » hors limite

en: argument “%s” not an integer
fr: l’argument « %s » n’est pas un entier

en: argument “%s” not a number
fr: l’argument « %s » n’est pas un nombre

en: Expecting “%s”
fr: On attendait « %s »

en: Expecting “%s” or “%s”
fr: On attendait « %s » ou « %s »

en: Expecting “%s”, “%s”, or “%s”
fr: On attendait « %s », « %s » ou « %s »

en: Expecting “%s”, “%s”, “%s”, or “%s”
fr: On attendait « %s », « %s », « %s » ou « %s »

note: TRANSLATORS: The first %s is replaced by a station name, the second %s by "entrance" or "export".
en: Station “%s” referred to by *%s but never used
fr: La station « %s » est citée dans un *%s mais n’est jamais utilisée

note: TRANSLATORS: %s is replaced with e.g. BEGIN or .BOOK or #[
en: No matching %s
fr: %s manquant

note: TRANSLATORS: *BEGIN <survey> and *END <survey> should have the same <survey> if it’s given at all
en: Survey name doesn’t match BEGIN
fr: Le nom de topographie du END ne correspond pas à celui du BEGIN

note: TRANSLATORS: Used when a BEGIN command has a survey name, but the END command omits it, e.g.: *begin entrance 1 2 10.00 178 -01 *end     <--[Message given here]
en: Survey name omitted from END
fr: Nom de topographie manquant dans le END

note: TRANSLATORS: Heading line for .pos file.  Please try to ensure the “,”s (or at least the columns) are in the same place
en: ( Easting, Northing, Altitude )
fr: ( X (est), Y (nord), altitude )

note: TRANSLATORS: bpp is "Bits Per Pixel"
en: Display Depth: %d bpp
fr: Profondeur d’affichage : %d bpp

note: TRANSLATORS: appended to previous message if the display is colour
en:  (colour)
fr:  (couleur)

en: Expecting date, found “%s”
fr: On attendait une date, on a trouvé « %s »

note: TRANSLATORS: --help output for --survey option. "this" has been added to English translation
en: only load the sub-survey with this prefix
fr: ne charge que la partie de la topographie avec le préfixe

note: TRANSLATORS: --help output for aven --print option
en: print and exit (requires a 3d file)
fr: Imprimer et quitter (nécessite un fichier 3D)

note: TRANSLATORS: --help output for cavern --output option
en: set location for output files
fr: Définir l’endroit pour les fichiers sortis

note: TRANSLATORS: --help output for cavern --no-auxiliary-files option
en: do not create .err file
fr: Ne pas créer de fichier .err

note: TRANSLATORS: --help output for cavern --warnings-are-errors option
en: turn warnings into errors
fr: changer les avertissements en erreurs

note: TRANSLATORS: --help output for cavern --log option
en: log output to .log file
fr: enregistrer la sortie dans un fichier .log

note: TRANSLATORS: --help output for cavern --3d-version option
en: specify the 3d file format version to output
fr: spécifier la version du format de fichier 3D en sortie

note: TRANSLATORS: --help output for extend --specfile option
en: .espec file to control extending
fr: fichier .espec pour contrôler l'extension

note: TRANSLATORS: --help output for extend --show-breaks option.  When generating an extended elevation, the survey gets broken (disconnected) when there's a loop, and the station we break at appears twice in the output.  This option adds a leg between copies of a station, flagged as "surface" (so they c
en: show breaks with surface survey legs in output
fr: affiche les coupures avec les visées de surface en sortie

note: TRANSLATORS: error message given by "*units tape 0 feet" - it’s meaningless to say your tape is marked in "0 feet" (but you might measure distance by counting knots on a diving line, and tie them every "2 feet").
en: *UNITS factor must be non-zero
fr: *UNITS : le facteur doit être non nul

en: No survey data in 3d file “%s”
fr: Pas de données topographiques dans le fichier image 3d « %s »

note: TRANSLATORS: Used in aven above the compass indicator at the lower right of the display, with a bearing below "Facing".  This indicates the direction the viewer is "facing" in. Try to keep this translation short - ideally at most 10 characters - as otherwise the compass and clino will be moved furth
en: Facing
fr: Direction

note: TRANSLATORS: for the title of the About box
en: About %s
fr: À propos de %s

note: TRANSLATORS: "Terrain file" being a digital model of the terrain (e.g. a grid of height values).
en: Select a terrain file to view
fr: Sélectionner un fichier de surface à visualiser

en: Terrain files
fr: Fichiers de surface

note: TRANSLATORS: Aven shows a circle of terrain covering the area of the survey plus a bit, but the terrain data file didn't contain any data inside that circle.
en: No terrain data near area of survey
fr: Aucune donnée de terrain à proximité de la zone

note: TRANSLATORS: Here "survey" is a "cave map" rather than list of questions - it should be translated to the terminology that cavers using the language would use. File->Open dialog:
en: Select a survey file to view
fr: Sélectionner un fichier de topographie à afficher

note: TRANSLATORS: Survex is the name of the software, and "3d" refers to a file extension, so neither should be translated.
en: Survex 3d files
fr: Fichiers de données 3D Survex

en: All files
fr: Tous les fichiers

note: TRANSLATORS: Here "survey" is a "cave map" rather than list of questions - it should be translated to the terminology that cavers using the language would use.
en: All survey files
fr: Tous les fichiers de topographie

note: TRANSLATORS: Survex is the name of the software, and "svx" refers to a file extension, so neither should be translated.
en: Survex svx files
fr: Fichiers svx Survex

note: TRANSLATORS: "Compass" as in Larry Fish’s cave surveying package, so should not be translated
en: Compass MAK files
fr: Fichiers MAK Compass

note: TRANSLATORS: "Compass" as in Larry Fish’s cave surveying package, so should not be translated
en: Compass DAT files
fr: Fichiers DAT Compass

note: TRANSLATORS: "Compass" as in Larry Fish’s cave surveying package, so should not be translated
en: Compass CLP files
fr: Fichiers CLP Compass

en: CSV files
fr: Fichiers CSV

en: DXF files
fr: Fichiers DXF

en: EPS files
fr: Fichiers EPS

en: GPX files
fr: Fichiers GPX

note: TRANSLATORS: Here "plotter" refers to a machine which draws a printout on a (usually large) sheet of paper using a pen mounted in a motorised mechanism.
en: HPGL for plotters
fr: HPGL pour traceurs

en: KML files
fr: Fichiers KML

note: TRANSLATORS: "Compass" and "Carto" are the names of software packages, so should not be translated: https://www.fountainware.com/compass/
en: Compass PLT for use with Carto
fr: Fichiers PLT Compass à utiliser avec Carto

note: TRANSLATORS: Survex is the name of the software, and "pos" refers to a file extension, so neither should be translated.
en: Survex pos files
fr: Fichiers pos Survex

en: SVG files
fr: Fichiers SVG

en: JSON files
fr: Fichiers JSON

note: TRANSLATORS: Log files from running cavern (extension .log)
en: Log files
fr: Fichiers journaux

note: TRANSLATORS: Here "survey" is a "cave map" rather than list of questions - it should be translated to the terminology that cavers using the language would use. This string is used in the about box (summarising the purpose of aven).
en: Survey visualisation tool
fr: Outil de visualisation de topographies

note: TRANSLATORS: Summary paragraph for the GPLv2 - there are translations for some languages here: https://www.gnu.org/licenses/old-licenses/gpl-2.0-translations.html
en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public Licence as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the Licence, or (at your option) any later version.
fr: Ce programme est un logiciel libre ; vous pouvez le redistribuer et/ou le modifier conformément aux dispositions de la Licence Publique Générale GNU, telle que publiée par la Free Software Foundation ; version 2 de la licence, ou encore (à votre choix) toute version ultérieure.

note: TRANSLATORS: Part of diffpos --help
en: FILE1 FILE2 [THRESHOLD]
fr: FICHIER1 FICHIER2 [SEUIL]

note: TRANSLATORS: Part of diffpos --help
en: FILE1 and FILE2 can be .pos or .3d files
    THRESHOLD is the max. ignorable change along any axis in metres (default %s)
fr: Les fichiers FICHIER1 et FICHIER2 peuvent êtres des fichiers .pos ou .3d
    Le SEUIL est le changement maxi. ignorable le long de n'importe quel axe en mètres (%s par défaut)

note: TRANSLATORS: Part of extend --help
en: INPUT_FILE [OUTPUT_3D_FILE]
fr: FICHIER_D_ENTREE [FICHIER_DE_SORTIE_3D]

note: TRANSLATORS: Part of sorterr --help
en: ERR_FILE [HOW_MANY]
fr: FICHIER_D_ERREUR [NOMBRE]

note: TRANSLATORS: Here "survey" is a "cave map" rather than list of questions - it should be translated to the terminology that cavers using the language would use. Part of aven --help
en: [SURVEY_FILE]
fr: [FICHIER_TOPOGRAPHIE]

note: TRANSLATORS: Used in the "colour key" for "colour by date" if there are surveys without date information.  Try to keep this fairly short.
en: Undated
fr: Non datée

note: TRANSLATORS: Used in the "colour key" for "colour by error" for surveys which aren’t part of a loop and so have no error information. Try to keep this fairly short.
en: Not in loop
fr: Pas dans la boucle

note: TRANSLATORS: error from: *data normal newline from to tape compass clino
en: NEWLINE can’t be the first reading
fr: NEWLINE ne peut pas être la première valeur

note: TRANSLATORS: error from: *data normal from to tape compass clino newline
en: NEWLINE can’t be the last reading
fr: NEWLINE ne peut pas être la dernière valeur

note: TRANSLATORS: Error given by something like: *data normal station tape compass clino ("station" signifies interleaved data).
en: Interleaved readings, but no NEWLINE
fr: Données sur plusieurs lignes, mais pas de NEWLINE

note: TRANSLATORS: caused by e.g. *data diving station newline depth tape compass ("depth" needs to occur before "newline").
en: Reading “%s” must occur before NEWLINE
fr: La donnée « %s » doit apparaître avant NEWLINE

note: TRANSLATORS: e.g. *data normal from to tape newline compass clino
en: NEWLINE can only be preceded by STATION, DEPTH, and COUNT
fr: NEWLINE ne peut être précédée que par STATION, DEPTH et COUNT

note: TRANSLATORS: e.g. *calibrate tape compass 1 1
en: Can’t calibrate angular and length quantities together
fr: On ne peut pas étalonner les angles et les longueurs en même temps

en: Bad *alias command
fr: Mauvaise commande *alias

note: TRANSLATORS: %s will be replaced by the application name ("Aven" currently)
en: %s Error Log
fr: Journal d’erreur de %s

note: TRANSLATORS: The text on the action button in the "Export" settings dialog
en: &Export...
fr: &Exporter...

note: TRANSLATORS: "Rotation" menu.  The accelerators must be different within this group.  Tickable menu item which toggles auto rotation. Please don't translate "Space" - that's the shortcut key to use which wxWidgets needs to parse and it should then handle translating.
en: Au&to-Rotate	Space
fr: Rotation &automatique	Space

en: &Reverse Direction	R
fr: Direction &inverse	R

note: TRANSLATORS: View *looking* North
en: View &North	N
fr: Vue vers le &nord	N

note: TRANSLATORS: View *looking* East
en: View &East	E
fr: Vue vers l’&est	E

note: TRANSLATORS: View *looking* South
en: View &South	S
fr: Vue vers le &sud	S

note: TRANSLATORS: View *looking* West
en: View &West	W
fr: Vue vers l’&ouest	W

en: &Plan View	P
fr: Vue en &plan	P

en: E&levation	L
fr: É&lévation	L

en: Restore De&fault View	Delete
fr: &Restaurer la vue par défaut	Delete

note: TRANSLATORS: Used as a label for the surrounding box for the "Bearing" and "Tilt angle" fields, and the "Plan view" and "Elevation" buttons in the "what to print/export" dialog.
en: View
fr: Vue

note: TRANSLATORS: Used as a label for the surrounding box for the "survey legs" "stations" "names" etc checkboxes in the "what to print" dialog. "Elements" isn’t a good name for this but nothing better has yet come to mind!
en: Elements
fr: Éléments

en: Export format
fr: Format d'exportation

note: TRANSLATORS: used in the scale drop down selector in the print dialog the implicit meaning is "choose a suitable scale to fit the plot on a single page", but we need something shorter
en: One page
fr: Une page

en: Bearing
fr: Azimut

note: TRANSLATORS: Used in survexport --help output.  The --bearing option accepts any of these ways of specifying how much to rotate the survey about a vertical axis.  These example input values should not be translated.
en: bearing (90, 90d, 100g all mean 90°)
fr: azimut (90, 90d, 100g, tous signifient 90°)

en: Station Name
fr: Nom de station

en: Station Names
fr: Noms de station

en: station labels
fr: étiquettes station

en: Crosses
fr: Croisements

en: station markers
fr: marqueurs station

note: TRANSLATORS: Here a "survey leg" is a set of measurements between two "survey stations".
en: Underground Survey Legs
fr: Visées souterraines

en: underground survey legs
fr: visées souterraines

en: Cross-sections
fr: Sections

en: cross-sections
fr: sections

en: Walls
fr: Parois

en: walls
fr: parois

note: TRANSLATORS: Label for checkbox which controls whether there's a layer in the exported file (for formats such as DXF and SVG) containing polygons for the inside of cave passages).
en: Passages
fr: Galeries

en: passages
fr: galeries

en: Origin in centre
fr: Origine au centre

en: origin in centre
fr: origine au centre

en: Full coordinates
fr: Coordonnées complètes

en: full coordinates
fr: coordonnées complètes

en: Clamp to ground
fr: Collé au sol

en: clamp to ground
fr: collé au sol

note: TRANSLATORS: Used in the print dialog:
en: Tilt angle
fr: Angle de basculement

note: TRANSLATORS: Used in survexport --help output.  The --tilt option accepts any of these ways of specifying how much to rotate the survey about a horizontol axis.  These example input values should not be translated.
en: tilt (45, 45d, 50g, 100% all mean 45°)
fr: inclinaison (45, 45d, 50g, 100% tous signifient 45°)

note: TRANSLATORS: used in the print dialog - controls drawing lines around each page
en: Page Borders
fr: Bordures de page

note: TRANSLATORS: As in the legend on a map.  Used in the print dialog - controls drawing the box at the lower left with survey name, view angles, etc
en: Legend
fr: Légende

note: TRANSLATORS: will be used in the print dialog - check this to print blank pages (otherwise they’ll be skipped to save paper)
en: Blank Pages
fr: Pages blanches

note: TRANSLATORS: Items in the "View" menu:
en: Station &Names	Ctrl+N
fr: &Noms de station	Ctrl+N

note: TRANSLATORS: Toggles drawing of 3D passages
en: Passage &Tubes	Ctrl+T
fr: Galeries &tubulaires	Ctrl+T

note: TRANSLATORS: Toggles drawing the surface of the Earth
en: Terr&ain
fr: Terra&in

en: &Crosses	Ctrl+X
fr: &Croisements	Ctrl+X

en: &Grid	Ctrl+G
fr: &Grille	Ctrl+G

en: &Bounding Box	Ctrl+B
fr: &Bordures du cadre	Ctrl+B

note: TRANSLATORS: Here a "survey leg" is a set of measurements between two "survey stations".
en: &Underground Survey Legs	Ctrl+L
fr: &Visées souterraines	Ctrl+L

note: TRANSLATORS: Here a "survey leg" is a set of measurements between two "survey stations".
en: &Surface Survey Legs	Ctrl+F
fr: Segments de topo en s&urface	Ctrl+F

en: surface survey legs
fr: segments de topo en surface

en: &Overlapping Names
fr: &Superposition des noms

en: Co&lour by
fr: Cou&leur par

en: Highlight &Entrances
fr: Mettre en surbrillance les &entrées

en: Highlight &Fixed Points
fr: Mettre en surbrillance les points &Fixes

en: Highlight E&xported Points
fr: Mettre en surbrillance les points exp&ortés

en: Entrances
fr: Entrées

en: entrances
fr: entrées

en: Fixed Points
fr: Points fixes

en: fixed points
fr: points fixes

en: Exported Stations
fr: Points exportés

en: exported stations
fr: points exportés

en: &Perspective
fr: Pe&rspective

en: Textured &Walls
fr: Te&xture des parois

note: TRANSLATORS: Toggles OpenGL "Depth Fogging" - feel free to translate using that term instead if it gives a better translation which most users will understand.
en: Fade Distant Ob&jects
fr: Rendre floue les ob&jets lointains

note: TRANSLATORS: Here a "survey leg" is a set of measurements between two "survey stations".
en: Smoot&hed Survey Legs
fr: Lissage des segments topographi&ques

en: Full Screen &Mode	F11
fr: &Mode plein écran	F11

en: Colour by &Depth
fr: Couleur par &profondeur

en: Colour by D&ate
fr: Couleur par &date

en: Colour by &Error
fr: Couleur par &erreur

en: Colour by &Horizontal Error
fr: Couleur par erreur &horizontal

en: Colour by &Vertical Error
fr: Couleur par erreur &vertical

en: Colour by &Gradient
fr: Couleur par pe&nte

en: Colour by &Length
fr: Couleur par &longueur

en: Colour by &Survey
fr: Couleur par &topographie

note: TRANSLATORS: Menu item in Aven.  Selects colouring survey legs by the survey style ("normal", diving, "nosurvey", etc).
en: Colour by St&yle
fr: Couleur par st&yle

en: &Compass
fr: &Compas

en: C&linometer
fr: C&lino

note: TRANSLATORS: The "Colour Key" is the thing in aven showing which colour corresponds to which depth, date, survey closure error, etc.
en: Colour &Key
fr: Couleur cle&f

en: &Scale Bar
fr: Barre de controle des éch&elles

en: &Reverse Sense	Ctrl+R
fr: Sens &inverse	Ctrl+R

note: TRANSLATORS: Please don't translate "Escape" - that's the shortcut key to use which wxWidgets needs to parse and it should then handle translating.
en: &Cancel Measuring Line	Escape
fr: &Annuler la ligne de mesure	Escape

en: &Indicators
fr: I&ndicateurs

en: %s: option “%s” is ambiguous
fr: %s : l’option « %s » est ambiguë

en: %s: option “%c%s” doesn’t allow an argument
fr: %s : l’option « %c%s » n’a pas d’argument

en: %s: option “--%s” doesn’t allow an argument
fr: %s : l’option « --%s » n’a pas d’argument

en: %s: option “%s” requires an argument
fr: %s : l’option « %s » requiert un argument

en: %s: option requires an argument -- %c
fr: %s : l'option nécessite un argument -- %c

en: %s: unrecognized option “--%s”
fr: %s : option « --%s » non reconnue

en: %s: unrecognized option “%c%s”
fr: %s : option « %c%s » non reconnue

en: %s: invalid option -- %c
fr: %s : option non valide -- %c

en: &New Presentation
fr: &Nouvelle présentation

en: &Open Presentation...
fr: &Ouvrir une présentation...

en: &Save Presentation
fr: Enregi&strer la présentation

en: Sa&ve Presentation As...
fr: Enreg&istrer la présentation sous...

note: TRANSLATORS: "Mark" as in "Mark this position"
en: &Mark
fr: &Marquer

note: TRANSLATORS: "Play" as in "Play back a recording"
en: Pla&y
fr: &Lecture

en: &Export as Movie...
fr: &Exporter en tant qu'animation...

en: Export Movie
fr: Exporter le film

en: Select an output filename
fr: Sélectionner un nom de fichier de sortie

en: Aven presentations
fr: Présentations Aven

note: TRANSLATORS: title of the save screenshot dialog
en: Save Screenshot
fr: Enregistrer la copie d'écran

en: Select a presentation to open
fr: Slectionner une présentation à ouvrir

en: Error in format of presentation file “%s”
fr: Erreur de formatage du fichier de présentation « %s »

note: TRANSLATORS: "Compass" as in Larry Fish’s cave surveying package, so probably shouldn’t be translated
en: Compass PLT files
fr: Fichier Compass PLT

note: TRANSLATORS: "CMAP" is Bob Thrun’s cave surveying package, so don’t translate it.
en: CMAP XYZ files
fr: Fichier CMAP XYZ

note: TRANSLATORS: title of message box
en: Modified Presentation
fr: Présentation modifiée

note: TRANSLATORS: and the question in that box
en: The current presentation has been modified.  Abandon unsaved changes?
fr: La présentation en cours a été modifiée. Perte des changements non sauvés ?

en: No matches were found.
fr: Recherche infructueuse.

note: TRANSLATORS: Menu item in right-click menu in survey tree.
en: Find
fr: Chercher

note: TRANSLATORS: error if you try to drag multiple files to the aven window
en: You may only view one 3d file at a time.
fr: Vous ne pouvez afficher qu’un fichier image 3D à la fois

en: &Side Panel
fr: &Vue latérale

note: TRANSLATORS: Used in Aven: From <stationname>: H 12.24m, Brg 234.5°
en: From %s
fr: Depuis %s

note: TRANSLATORS: "Dist" is short for "Distance", "Brg" for "Bearing" (as in Compass bearing) and "Grd" for "Gradient" (the slope angle measured by the clino)
en: %s: %s, Dist %.2f%s, Brg %03.1f%s, Grd %s
fr: %s : %s, dist %.2f%s, azim %03.1f%s, pente %s

note: TRANSLATORS: tickable menu item in View menu. "Metric" here means metres, km, etc (rather than feet, miles, etc)
en: &Metric
fr: &Métrique

note: TRANSLATORS: tickable menu item in View menu. Degrees are the angular measurement where there are 360 in a full circle.
en: &Degrees
fr: &Degrés

note: TRANSLATORS: tickable menu item in View menu. Show the tilt of the survey as a percentage gradient (100% = 45 degrees = 50 grad).
en: &Percent
fr: &Pourcent

note: TRANSLATORS: abbreviation for "miles" (unit of length, plural), used e.g.  "2 miles". If there should be a space between the number and this, include one in the translation.
en:  miles
fr:  milles

note: TRANSLATORS: abbreviation for "mile" (unit of length, singular), used e.g.  "1 mile". If there should be a space between the number and this, include one in the translation.
en:  mile
fr:  mille

note: TRANSLATORS: Menu item which turns off the "north arrow" in aven.
en: &Hide Compass
fr: &Masquer le compas

note: TRANSLATORS: Menu item which turns off the tilt indicator in aven.
en: &Hide Clino
fr: &Masquer le clinomètre

note: TRANSLATORS: Menu item which turns off the scale bar in aven.
en: &Hide scale bar
fr: &Masquer l'échelle

note: TRANSLATORS: Menu item which turns off the colour key. The "Colour Key" is the thing in aven showing which colour corresponds to which depth, date, survey closure error, etc.
en: &Hide colour key
fr: &Masquer l’échelle des couleurs

note: TRANSLATORS: "H" is short for "Horizontal", "Brg" for "Bearing" (as in Compass bearing)
en: %s: H %.2f%s, Brg %03.1f%s
fr: %s : H %.2f%s, Azim %03.1f%s

note: TRANSLATORS: "V" is short for "Vertical"
en: %s: V %.2f%s
fr: %s : V %.2f%s

note: TRANSLATORS: labels for tabbed side panel this is for the tab with the tree hierarchy of survey station names
en: Surveys
fr: Topographies

en: Presentation
fr: Présentation

note: TRANSLATORS: In aven's survey tree, right-clicking on the root gives a pop-up menu and this is an option (but only enabled if the view is restricted to a subsurvey). It reloads the current survey file with the who survey visible.
en: Show all
fr: Tout afficher

note: TRANSLATORS: In aven's survey tree, right-clicking on a survey name gives a pop-up menu and this is an option.  It reloads the current survey file with the view restricted to the survey clicked upon.
en: Hide others
fr: Masquer les autres

note: TRANSLATORS: Menu item for Aven's survey tree.  Bring up the menu on a survey in the tree and select this and all the other surveys at the same level will be hidden, leaving only the chosen survey showing.
en: Hide si&blings
fr: Cacher la &fratrie

en: Easting
fr: Est

en: Northing
fr: Nord

note: TRANSLATORS: Aven menu items.  An “&” goes before the letter of any accelerator key. The string "\t" separates the menu text and any accelerator key. "File" menu.  The accelerators must be different within this group. c.f. 201, 380, 381.
en: &Open...	Ctrl+O
fr: &Ouvrir...	Ctrl+O

note: TRANSLATORS: Open a "Terrain file" - i.e. a digital model of the terrain.
en: Open &Terrain...
fr: Ouvrir un &terrain...

en: Show &Log
fr: Afficher le &journal

en: &Print...	Ctrl+P
fr: &Imprimer...	Ctrl+P

en: P&age Setup...
fr: Configurer la &page...

note: TRANSLATORS: In the "File" menu
en: &Screenshot...
fr: &Copie d’écran...

note: TRANSLATORS: In the "File" menu - c.f. n:191
en: E&xtended Elevation...
fr: Coupe &développée...

en: &Export as...
fr: &Exporter sous...

note: TRANSLATORS: Title of file dialog to choose name and type of exported file.
en: Export as:
fr: Exporter en tant que :

note: TRANSLATORS: Title of the export dialog
en: Export
fr: Exporter

note: TRANSLATORS: for about box:
en: System Information:
fr: Système d’information :

note: TRANSLATORS: Title of the print preview dialog
en: Print Preview
fr: Aperçu avant impression

note: TRANSLATORS: Title of the print dialog
en: Print
fr: Imprimer

en: &Print...
fr: &Imprimer...

note: TRANSLATORS: Here a "survey leg" is a set of measurements between two "survey stations".
en: Sur&face Survey Legs
fr: Segments de topographie en sur&face

note: TRANSLATORS: Title of dialog to edit a waypoint in a presentation.
en: Edit Waypoint
fr: Éditer un waypoint

note: TRANSLATORS: Note after "Scale" field in dialog to edit a waypoint in a presentation.
en:  (unused in perspective view)
fr:  (non utilisé dans la vue en perspective)

note: TRANSLATORS: Field label in dialog to edit a waypoint in a presentation.
en: Time:
fr: Temps :

note: TRANSLATORS: units+info after time field in dialog to edit a waypoint in a presentation.
en:  secs (0 = auto; *6 = 6 times auto)
fr:  secs (0 = auto ; *6 = 6 fois auto)

note: TRANSLATORS: %s will be replaced with "Aven" currently (and perhaps by "Survex" or other things in future).
en: This version of %s requires OpenGL to work, but it isn’t available.
fr: Cette version de %s a besoin d’OpenGL pour fonctionner, mais il n’est pas disponible.

en: Separator in survey name
fr: Séparateur dans le nom de la topographie

note: TRANSLATORS: Used in place of the station name when talking about an anonymous station.
en: anonymous station
fr: station anonyme

en: Can't have a leg between two anonymous stations
fr: Impossible d'avoir une visée entre deux stations anonymes

note: TRANSLATORS: A sub-menu in aven which allows selecting how to display survey legs with the "splay" flag set (options in the sub-menu are "Hide"/"Dashed"/"Fade"/"Show").
en: Spla&y Legs
fr: Visées l&atérales

en: splay legs
fr: visées latérales

note: TRANSLATORS: A sub-menu in aven which allows selecting how to display survey legs with the "duplicate" flag set (options in the sub-menu are "Hide"/"Dashed"/"Fade"/"Show").
en: &Duplicate Legs
fr: Visées &dupliquées

note: TRANSLATORS: Item in the "Splay Legs" and "Duplicate Legs" submenus - if this is selected, such legs are not shown.
en: &Hide
fr: Mas&quer

note: TRANSLATORS: Item in the "Splay Legs" and "Duplicate Legs" submenus - if this is selected, aven will show such legs with less bright colours.
en: &Fade
fr: &Obscurcir

note: TRANSLATORS: Item in the "Splay Legs" and "Duplicate Legs" submenus - if this is selected, aven will show such legs with dashed lines.
en: &Dashed
fr: &Tirets

note: TRANSLATORS: Item in the "Splay Legs" and "Duplicate Legs" submenus - if this is selected, such legs are shown the same as other legs.
en: &Show
fr: &Afficher

en: Reading in data - please wait…
fr: Lecture de données - veuillez patienter…

note: TRANSLATORS: for extend: the user specified breaking a loop or changing extend direction at this station, but we didn’t find it in the 3d file
en: Failed to find station %s
fr: La station %s n’a pas été trouvée

note: TRANSLATORS: for extend: the user specified breaking a loop or changing extend direction at this leg, but we didn’t find it in the 3d file
en: Failed to find leg %s → %s
fr: Visée %s → %s non trouvé

note: TRANSLATORS: for extend: "extend" is starting to produce an extended elevation from station %s
en: Starting from station %s
fr: Début à la station %s

note: TRANSLATORS: for extend:
en: Extending to the left from station %s
fr: Extension vers la gauche en partant de la station %s

note: TRANSLATORS: for extend:
en: Extending to the right from station %s
fr: Extension vers la droite en partant de la station %s

note: TRANSLATORS: for extend:
en: Extending to the left from leg %s → %s
fr: Extension vers la gauche en partant de la visée %s → %s

note: TRANSLATORS: for extend:
en: Extending to the right from leg %s → %s
fr: Extension vers la droite en partant de la visée %s → %s

note: TRANSLATORS: for extend:
en: Breaking survey loop at station %s
fr: Coupure de la boucle à la station %s

note: TRANSLATORS: for extend:
en: Breaking survey loop at leg %s → %s
fr: Coupure de la boucle à la visée %s → %s

note: TRANSLATORS: for extend:
en: Swapping extend direction from station %s
fr: Change la direction de la coupe développée à partir de la station %s

note: TRANSLATORS: for extend:
en: Swapping extend direction from leg %s → %s
fr: Change la direction de la coupe développée à partir de la visée %s → %s

note: TRANSLATORS: for extend:
en: Applying specfile: “%s”
fr: Application du fichier de spécification : « %s »

note: TRANSLATORS: for extend: Used to tell the user that a file is being written - %s is the filename
en: Writing %s…
fr: Écriture de %s…

note: TRANSLATORS: --help output for sorterr --horizontal option
en: sort by horizontal error factor
fr: trier par facteur d’erreur horizontal

note: TRANSLATORS: --help output for sorterr --vertical option
en: sort by vertical error factor
fr: trier par facteur d’erreur vertical

note: TRANSLATORS: --help output for sorterr --percentage option
en: sort by percentage error
fr: trier par pourcentage d’erreur

note: TRANSLATORS: --help output for sorterr --per-leg option
en: sort by error per leg
fr: trier par erreur par visée

note: TRANSLATORS: --help output for sorterr --replace option
en: replace .err file with re-sorted version
fr: remplacer le fichier .err par la version assortie

en: Couldn’t parse .err file
fr: La lecture du fichier .err a échoué

note: TRANSLATORS: for diffpos:
en: Moved by (%3.2f,%3.2f,%3.2f): %s
fr: Déplacement de (%3.2f,%3.2f,%3.2f) : %s

note: TRANSLATORS: for diffpos:
en: Added: %s
fr: Ajouté : %s

note: TRANSLATORS: for diffpos:
en: Deleted: %s
fr: Effacé : %s

note: TRANSLATORS: The first of two warnings given when a survey which has already been completed is reentered.  This example file crawl.svx: *begin crawl     ; <- second warning here 1 2 9.45 234 -01 *end crawl *begin crawl     ; <- first warning here 2 3 7.67 223 -03 Would lead to: crawl.svx:4:8: warnin
en: Reentering an existing survey is deprecated
fr: Ré-utiliser un même nom de topographie est obsolète

note: TRANSLATORS: The second of two warnings given when a survey which has already been completed is reentered.  This example file crawl.svx: *begin crawl     ; <- second warning here 1 2 9.45 234 -01 *end crawl *begin crawl     ; <- first warning here 2 3 7.67 223 -03 Would lead to: crawl.svx:4:8: warni
en: Originally entered here
fr: Première utilisation du nom de topographie ici

note: TRANSLATORS: Use of the ROOT character (which is "\" by default) is deprecated, so this warning would be generated by: *equate \foo.7 1 If you're unsure what "deprecated" means, see: https://en.wikipedia.org/wiki/Deprecation
en: ROOT is deprecated
fr: ROOT est obsolète

note: TRANSLATORS: --help output for dump3d --rewind option
en: rewind file and read it a second time
fr: rembobiner le fichier et le lire une seconde fois

en: show survey date information (if present)
fr: afficher la date de la topographie (si présente)

en: Failed to initialise input coordinate system “%s”
fr: Échec à l'initialisation du système de coordonnées d’entrée « %s »

en: Failed to initialise output coordinate system “%s”
fr: Échec à l'initialisation du système de coordonnées de sortie « %s »

en: generate grid (default %sm)
fr: générer une grille (%sm par défaut)

en: station labels text height (default %s)
fr: hauteur du texte dans les étiquettes station (%s par défaut)

en: station marker size (default %s)
fr: taille des marqueurs station (%s par défaut)

en: produce Survex 3d output
fr: produire une sortie 3d Survex

en: produce CSV output
fr: produire une sortie CSV

en: produce DXF output
fr: produire une sortie DXF

en: produce EPS output
fr: produire une sortie EPS

en: produce GPX output
fr: produire une sortie GPX

en: produce HPGL output
fr: produire une sortie HPGL

en: produce JSON output
fr: produire une sortie JSON

en: produce KML output
fr: produire une sortie KML

note: TRANSLATORS: "Compass" and "Carto" are the names of software packages, so should not be translated.
en: produce Compass PLT output for Carto
fr: produire une sortie PLT Compass pour Carto

en: produce Survex POS output
fr: produire une sortie POS Survex

en: produce SVG output
fr: produire une sortie SVG

en: Export format not specified and not known from output file extension
fr: Format d'exportation non spécifié et inconnu de l'extension du fichier de sortie

en: Export format not specified
fr: Format d'exportation non spécifié

en: include items exported by default
fr: inclure les éléments exportés par défaut

en: Ignoring “%s”
fr: “%s” ignorée
