survex - en to hu translation catalogue (189 entries)

note: TRANSLATORS: Aven menu titles.  An “&” goes before the letter of any accelerator key.  The accelerators must be different within this group
en: &File
hu: &Fájl

en: &Rotation
hu: &Elforgatás

en: &Orientation
hu: &Tájolás

en: &View
hu: &Nézet

en: &Controls
hu: &Vezérlés

en: &Help
hu: &Súgó

note: TRANSLATORS: "Presentation" in the sense of a talk with a slideshow - the items in this menu allow the user to animate between preset views.
en: &Presentation
hu: &Bemutató

note: TRANSLATORS: as in: Usage: cavern …
en: Usage
hu: Használat

en: Out of memory
hu: A memória megtelt

note: TRANSLATORS: "%lu" is a placeholder for the number of bytes which Survex was trying to allocate space for.
en: Out of memory (couldn’t find %lu bytes).
hu: Kevés memória (%lu byte kellene).

note: TRANSLATORS: Indicates a informational message e.g.: "spoon.svx:12: info: Declination: [...]"
en: info
hu: információ

note: TRANSLATORS: Indicates a warning message e.g.: "spoon.svx:12: warning: *prefix is deprecated"
en: warning
hu: figyelmeztetés

note: TRANSLATORS: Indicates an error message e.g.: "spoon.svx:13:4: error: Field may not be omitted"
en: error
hu: hiba

en: Field may not be omitted
hu: Nem elhagyható mező

en: Bug in program detected! Please report this to the authors
hu: Programhibát találtál! Kérlek jelezd a készítőknek.

en: Unknown command “%s”
hu: Imeretlen parancs “%s”

note: TRANSLATORS: Here "station" is a survey station, not a train station.
en: Station “%s” equated to itself
hu: “%s” mérőpont önmagával egyezik

en: End of line not blank
hu: Sor vége nem üres.

en: There were %d warning(s).
hu: %d figyelmeztetés volt.

note: TRANSLATORS: %s is replaced by the command we attempted to run.
en: Couldn’t run external command: “%s”
hu: “%s” külső parancsként nem futtatható.

en: Error reading file
hu: Fájlbeolvasási hiba

en: Too many errors - giving up
hu: Feladom! Túl sok hiba történt.

note: TRANSLATORS: A "plumbed leg" is one measured using a plumbline (a weight on a string).  So the problem here is that the leg is vertical, so a compass reading has no meaning!
en: Compass reading given on plumbed leg
hu: Irányszög értelmezhetetlen (polygonszakasz függőleges, pl. függőón)

note: TRANSLATORS: A station must be exported out of each level it is in, so this would give "Station “\outer.inner.1” not exported from survey “\outer”)": *equate entrance outer.inner.1 *begin outer *begin inner *export 1 1 2 1.23 045 -6 *end inner *end outer Here "survey" is a "cave map" rather than lis
en: Station “%s” not exported from survey “%s”
hu: “%s” állomás nem exportálódott a(z) “%s” felmérésből

note: TRANSLATORS: This error occurs if there's an attempt to export a station from a survey which doesn't actually exist. Here "survey" is a "cave map" rather than list of questions - it should be translated to the terminology that cavers using the language would use.
en: Reference to station “%s” from non-existent survey “%s”
hu: “%s” állomás egy nemlétező “%s” felmérésre hivatkozik

note: TRANSLATORS: Here "station" is a survey station, not a train station. Here "survey" is a "cave map" rather than list of questions - it should be translated to the terminology that cavers using the language would use.
en: “%s” can’t be both a station and a survey
hu: “%s” nem lehet mindkettő: állomás és felmérés

note: TRANSLATORS: Here "station" is a survey station, not a train station.
en: Expecting station name
hu: Elnevezésre váró pont

note: TRANSLATORS: A "quantity" is something measured like "LENGTH", "BEARING", "ALTITUDE", etc.
en: Unknown quantity “%s”
hu: Ismeretlen mennyiség: “%s”

en: Unknown units “%s”
hu: Ismeretlen egység: “%s”

en: Unknown coordinate system
hu: Ismeretlen koordináta rendszer

en: Invalid coordinate system: %s
hu: Érvénytelen koordináta rendszer: %s

en: Coordinate system unsuitable for output
hu: A koordináta rendszer alkalmatlan kimentenek

en: Failed to convert coordinates: %s
hu: A koordináták konvertálása sikertelen: %s

en: The input projection is set but the output projection isn't
hu: A bemeneti projekció beállítva, de a kimeneti NEM!

en: The output projection is set but the input projection isn't
hu: A kimeneti projekció beállítva, de a bemeneti NEM!

en: Coordinates can't be omitted when coordinate system has been specified
hu: A koordináták nem elhagyhatók, ha a koordináta rendszer meghatározott

note: TRANSLATORS: Note: In English you talk about the *units* of a single measurement, but the correct term in other languages may be singular.
en: Invalid units “%s” for quantity
hu: Érvénytelen “%s” egység a mennyiségnek

en: Unknown instrument “%s”
hu: Ismeretlen műszer “%s”

note: TRANSLATORS: DECLINATION is a built-in keyword, so best not to translate
en: Scale factor must be 1.0 for DECLINATION
hu: Deklináció skálája 1.0 kell legyen

note: TRANSLATORS: If the scale factor for an instrument is zero, then any reading would be mapped to zero, which doesn't make sense.
en: Scale factor must be non-zero
hu: Skála értéke nem lehet nulla

en: Unknown setting “%s”
hu: Ismeretlen beállítás “%s”

en: Unknown character class “%s”
hu: Ismeretlen karakter osztály “%s”

en: No survey data
hu: Nincs felmérési adat

en: Filename “%s” refers to directory
hu: Fájlnév “%s” egy mappára vonatkozik

note: TRANSLATORS: At the end of processing (or if a *SOLVE command is used) cavern will issue this warning if there are any sections of the survey network which are hanging.
en: Survey not all connected to fixed stations
hu: A Felmérés nem teljesen kapcsolt rögzített állomásokhoz

en: Station already fixed or equated to a fixed point
hu: Az állomás már rögzített, vagy azonosítva lett egy fix ponttal

note: TRANSLATORS: " *fix a " gives this message:
en: FIX command with no coordinates - fixing at (0,0,0)
hu: Rögzítés parancs koordináták nélkül - rögzítés (0,0,0) ban

note: TRANSLATORS: *fix a 1 2 3 / *fix a 1 2 3
en: Station already fixed at the same coordinates
hu: Már van rögzítve ezeken a koordinátákon állomás

en: Invalid year (< 1900 or > 2078)
hu: Érvénytelen év (<1900 vagy >2078)

en: Invalid year
hu: Érvénytelen év

en: Same station fixed twice with no coordinates
hu: Ugyanaz az állomás lett rögzítve kétszer koordináták nélkül

note: TRANSLATORS: Here "station" is a survey station, not a train station. Exporting a station twice gives this error: *begin example *export 1 1 2 1.24 045 -6 *end example
en: Station “%s” already exported
hu: “%s” állomás már exportálásra került

en: Missing "
hu: Hiányzik "

note: TRANSLATORS: Here "station" is a survey station, not a train station.
en: The following survey stations are not attached to a fixed point:
hu: A következő állomások a felmérésben nem lettek fix ponthoz kapcsolva:

en: Survey has no fixed points. Therefore I’ve fixed %s at (0,0,0)
hu: A felmérésnek nincsenek fiy pontjai. Ezért rögzítettem “%s”-t (0,0,0) ban

note: TRANSLATORS: fixed survey station that is not part of any survey
en: Unused fixed point “%s”
hu: Fel nem használt fix pont, “%s”

en: Solving one equation
hu: Egy egyenlet megoldása

en: Date is in the future!
hu: Dátum a jövőben lesz!

en: End of date range is before the start
hu: Dátum tartomány végetér a kezdés előtt

en: Invalid month
hu: Érvénytelen hónap

note: TRANSLATORS: e.g. 31st of April, or 32nd of any month
en: Invalid day of the month
hu: Érvénytelen nap

en: Expecting survey name
hu: Adja meg a felmérés nevét

en: Couldn’t open file “%s”
hu: “%s” fáljt nem lehet megnyitni

en: Couldn’t write file “%s”
hu: “%s” fáljt nem lehet írni

note: TRANSLATORS: Perhaps the user tried to load a different type of file as a Survex .3d file, or the .3d file was corrupted.
en: Bad 3d image file “%s”
hu: hibás 3D képfájl “%s”

note: TRANSLATORS: used a processed survey with no processing date/time info
en: Date and time not available.
hu: Dátum és idő nem érhető el

en: Error reading from file “%s”
hu: Hiba “%s” fájl olvasásakor

en: Error writing to file “%s”
hu: Hiba “%s” fájl írásakor

en: Error writing to file
hu: Hiba a fájl irása közben

en: File “%s” has a newer format than this program can understand
hu: “%s” fájlnak újabb formátuma van, mint amit ez a program kezelni tud

en: North
hu: Észak

en: &Elevation
hu: &Hossz-metszet

note: TRANSLATORS: Label used for "clino" in Aven when the view is neither from directly above nor from directly below.  It is also used in the dialog for editing a marked position in a presentation. Try to keep this translation short - ideally at most 10 characters - as otherwise the compass and clino wi
en: Elevation
hu: Hossz-metszet

note: TRANSLATORS: Label used for "clino" in Aven when the view is from directly above. Try to keep this translation short - ideally at most 10 characters - as otherwise the compass and clino will be moved further apart to make room. */
en: Plan
hu: Felülnézet

en: Calculating statistics
hu: Statisztika számítása

en: too few arguments
hu: túl kevés paraméter

en: too many arguments
hu: túl sok paraméter

en: FILE
hu: FÁJL

en: Simplifying network
hu: Hálózat egyszerűsítése

en: Calculating network
hu: Hálózat számítása

en: Found “%s”, expecting “F” or “B”
hu: “%s” megtalálva, várom “F”-t vagy “B”-t

en: Total length of survey legs = %7.2f%s (%7.2f%s adjusted)
hu: A felmérés teljes hossza: %7.2f%s (%7.2f%s javítva)

en: There is 1 loop.
hu: 1 hurkot találtam

en: There are %ld loops.
hu: %ld hurkot találtam

en: CPU time used %5.2fs
hu: FElhasznált processzoridő: %5.2fs

en: Time used %5.2fs
hu: Felhasznált idő %5.2fs

en: Time used unavailable
hu: Felhasznált idő nem elérhető

en: Time used %5.2fs (%5.2fs CPU time)
hu: Felhasznált idő %5.2fs (%5.2fs processzoridő)

en: Error %6.2f%%
hu: Hiba %6.2f%%

note: TRANSLATORS: description of --help option
en: display this help and exit
hu: ezen súgó megjelenítése és kilépés

note: TRANSLATORS: description of --version option
en: output version information and exit
hu: Verzióinformációk kiírása és kilépés

note: TRANSLATORS: in command line usage messages e.g. Usage: cavern [OPTION]…
en: OPTION
hu: OPCIÓ

en: Scale
hu: Lépték

en: Try “%s --help” for more information.
hu: Próbáld a(z) “%s --help”-et több információért.

note: TRANSLATORS: This is used on printouts of extended elevations.
en: Extended elevation
hu: Kifejtett hossz-metszet-szelvény

en: Survey contains 1 survey station,
hu: A felmérés 1 db felmérési állomást tartalmaz,

en: Survey contains %ld survey stations,
hu: A felmérés %ld db felmérési állomást tartalmaz,

note: TRANSLATORS: node/nodes as in:  "Survey has 1 2-node and 2 3-nodes."
en: node
hu: csomópont

note: TRANSLATORS: node/nodes as in:  "Survey has 1 2-node and 2 3-nodes."
en: nodes
hu: csomópontok

note: TRANSLATORS: Label for button in aven’s cavern log window which allows the user to save the log to a file.
en: &Save Log
hu: &Napló mentése

note: TRANSLATORS: Label for button in aven’s cavern log window which causes the survey data to be reprocessed.
en: &Reprocess
hu: &Újrafeldolgozás

en: argument “%s” not an integer
hu: “%s” változó nem egész szám

note: TRANSLATORS: Heading line for .pos file.  Please try to ensure the “,”s (or at least the columns) are in the same place
en: ( Easting, Northing, Altitude )
hu: ( Keleti , Északi  , Magasság )

note: TRANSLATORS: bpp is "Bits Per Pixel"
en: Display Depth: %d bpp
hu: Megjelenített mélység: %d bpp (Bit Per Pixel)

note: TRANSLATORS: --help output for aven --print option
en: print and exit (requires a 3d file)
hu: Nyomtatás és kilépés (3D fájl feltétele)

note: TRANSLATORS: --help output for cavern --output option
en: set location for output files
hu: Add megg a  kimeneti fájl elérési útját

note: TRANSLATORS: --help output for cavern --no-auxiliary-files option
en: do not create .err file
hu: Ne készítsen .err fájlt

note: TRANSLATORS: --help output for cavern --log option
en: log output to .log file
hu: Napló kimenete .log fájl

note: TRANSLATORS: --help output for cavern --3d-version option
en: specify the 3d file format version to output
hu: Határozd meg a 3D fájl formátumát

en: No survey data in 3d file “%s”
hu: Nincsen felmérési adat a(z) “%s” 3D fájlban

note: TRANSLATORS: for the title of the About box
en: About %s
hu: A(z) %s névjegye

note: TRANSLATORS: Here "survey" is a "cave map" rather than list of questions - it should be translated to the terminology that cavers using the language would use. File->Open dialog:
en: Select a survey file to view
hu: Válassz ki egy felmérési fájlt a megtekintéshez

note: TRANSLATORS: Survex is the name of the software, and "3d" refers to a file extension, so neither should be translated.
en: Survex 3d files
hu: Survex 3D fájlok

en: All files
hu: Összes fájl

note: TRANSLATORS: Here "survey" is a "cave map" rather than list of questions - it should be translated to the terminology that cavers using the language would use.
en: All survey files
hu: Összes felmérési fájl

note: TRANSLATORS: Survex is the name of the software, and "svx" refers to a file extension, so neither should be translated.
en: Survex svx files
hu: Survex svx fájlok

note: TRANSLATORS: "Compass" as in Larry Fish’s cave surveying package, so should not be translated
en: Compass MAK files
hu: Compass MAK fájlok

note: TRANSLATORS: "Compass" as in Larry Fish’s cave surveying package, so should not be translated
en: Compass DAT files
hu: Compass DAT fájlok

note: TRANSLATORS: "Compass" as in Larry Fish’s cave surveying package, so should not be translated
en: Compass CLP files
hu: Compass CLP fájlok

en: CSV files
hu: CSV fájlok

en: DXF files
hu: DXF fájlok

en: EPS files
hu: EPS fájlok

en: GPX files
hu: GPX fájlok

note: TRANSLATORS: Here "plotter" refers to a machine which draws a printout on a (usually large) sheet of paper using a pen mounted in a motorised mechanism.
en: HPGL for plotters
hu: HGPL razjgépeknek

en: KML files
hu: KML fájlok

note: TRANSLATORS: Survex is the name of the software, and "pos" refers to a file extension, so neither should be translated.
en: Survex pos files
hu: Survex pos fájlok

en: SVG files
hu: SVG fájlok

en: JSON files
hu: JSON fájlok

note: TRANSLATORS: Here "survey" is a "cave map" rather than list of questions - it should be translated to the terminology that cavers using the language would use. This string is used in the about box (summarising the purpose of aven).
en: Survey visualisation tool
hu: Felmérést megjelenítő eszköz

note: TRANSLATORS: Summary paragraph for the GPLv2 - there are translations for some languages here: https://www.gnu.org/licenses/old-licenses/gpl-2.0-translations.html
en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public Licence as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the Licence, or (at your option) any later version.
hu: Ez a program szabad szoftver; terjeszthető illetve módosítható a Free Software Foundation által kiadott GNU General Public License dokumentumában leírtak; akár a licenc 2-as, akár (tetszőleges) későbbi változata szerint.

note: TRANSLATORS: Part of diffpos --help
en: FILE1 FILE2 [THRESHOLD]
hu: FÁJL1 FÁJL2 [HATÁRÉRTÉK]

note: TRANSLATORS: Part of diffpos --help
en: FILE1 and FILE2 can be .pos or .3d files
    THRESHOLD is the max. ignorable change along any axis in metres (default %s)
hu: FÁJL1 és FÁJL2 lehet .pos vagy .3d fájl
    HATÁRÉRTÉK a maximális figyelmen kívül hagyható változás bármely tengely mentén méterben (alapértelmezett %s)

note: TRANSLATORS: Here "survey" is a "cave map" rather than list of questions - it should be translated to the terminology that cavers using the language would use. Part of aven --help
en: [SURVEY_FILE]
hu: [FELMÉRÉS_FÁJL]

note: TRANSLATORS: Used in the "colour key" for "colour by date" if there are surveys without date information.  Try to keep this fairly short.
en: Undated
hu: Keltezetlen

note: TRANSLATORS: Used in the "colour key" for "colour by error" for surveys which aren’t part of a loop and so have no error information. Try to keep this fairly short.
en: Not in loop
hu: Nincs a hurokban

note: TRANSLATORS: The text on the action button in the "Export" settings dialog
en: &Export...
hu: &Exportálás...

en: &Reverse Direction	R
hu: &Fordított irány	R

en: &Plan View	P
hu: &Felülnézet	P

en: Restore De&fault View	Delete
hu: Restore &Default View	Delete

note: TRANSLATORS: Used as a label for the surrounding box for the "Bearing" and "Tilt angle" fields, and the "Plan view" and "Elevation" buttons in the "what to print/export" dialog.
en: View
hu: Nézet

note: TRANSLATORS: Used as a label for the surrounding box for the "survey legs" "stations" "names" etc checkboxes in the "what to print" dialog. "Elements" isn’t a good name for this but nothing better has yet come to mind!
en: Elements
hu: Elemek

en: Export format
hu: Export-formátum

note: TRANSLATORS: used in the scale drop down selector in the print dialog the implicit meaning is "choose a suitable scale to fit the plot on a single page", but we need something shorter
en: One page
hu: Egy oldal

en: Bearing
hu: Irány

en: station labels
hu: állomáscímkéket

en: Crosses
hu: Keresztek

en: station markers
hu: állomásjelzőket

en: Clamp to ground
hu: Rögzítés a földhöz

en: clamp to ground
hu: rögzítés a földhöz

note: TRANSLATORS: As in the legend on a map.  Used in the print dialog - controls drawing the box at the lower left with survey name, view angles, etc
en: Legend
hu: Legenda

en: &Crosses	Ctrl+X
hu: &Keresztek	Ctrl+X

en: &Compass
hu: &Kompasz

en: &Scale Bar
hu: &Skálázási sáv

en: %s: option requires an argument -- %c
hu: %s: a kapcsolóhoz argumentum szükséges -- %c

en: %s: invalid option -- %c
hu: %s: érvénytelen kapcsoló -- %c

note: TRANSLATORS: "Play" as in "Play back a recording"
en: Pla&y
hu: &Lejátszás

en: Select an output filename
hu: Válasszon egy kimeneti fájlnevet

note: TRANSLATORS: title of the save screenshot dialog
en: Save Screenshot
hu: Képernyőkép mentése

en: No matches were found.
hu: Nincs találat.

note: TRANSLATORS: Menu item in right-click menu in survey tree.
en: Find
hu: Keresés

en: Altitude
hu: Magasság

en: Presentation
hu: Bemutató

note: TRANSLATORS: In aven's survey tree, right-clicking on the root gives a pop-up menu and this is an option (but only enabled if the view is restricted to a subsurvey). It reloads the current survey file with the who survey visible.
en: Show all
hu: Mutatsd mindet

note: TRANSLATORS: In aven's survey tree, right-clicking on a survey name gives a pop-up menu and this is an option.  It reloads the current survey file with the view restricted to the survey clicked upon.
en: Hide others
hu: Többi elrejtése

en: Easting
hu: Keleti

en: Northing
hu: Északi

note: TRANSLATORS: Aven menu items.  An “&” goes before the letter of any accelerator key. The string "\t" separates the menu text and any accelerator key. "File" menu.  The accelerators must be different within this group. c.f. 201, 380, 381.
en: &Open...	Ctrl+O
hu: &Megnyitás...	Ctrl+O

en: Show &Log
hu: &Napló Megjelenítése

en: &Print...	Ctrl+P
hu: N&yomtat...	Ctrl+P

note: TRANSLATORS: In the "File" menu
en: &Screenshot...
hu: &Képernyőkép mentése...

note: TRANSLATORS: Title of the export dialog
en: Export
hu: Exportálás

note: TRANSLATORS: Title of the print preview dialog
en: Print Preview
hu: Nyomtatási előnézet

note: TRANSLATORS: Title of the print dialog
en: Print
hu: Nyomtat

en: &Print...
hu: &Nyomtat...

note: TRANSLATORS: Title of dialog to edit a waypoint in a presentation.
en: Edit Waypoint
hu: Útpont szerkesztése

note: TRANSLATORS: Field label in dialog to edit a waypoint in a presentation.
en: Time:
hu: Idő:

note: TRANSLATORS: Item in the "Splay Legs" and "Duplicate Legs" submenus - if this is selected, such legs are not shown.
en: &Hide
hu: &Elrejtés

note: TRANSLATORS: Item in the "Splay Legs" and "Duplicate Legs" submenus - if this is selected, such legs are shown the same as other legs.
en: &Show
hu: &Megjelenítése

en: Reading in data - please wait…
hu: Adat beolvasása - kérem várjon…

note: TRANSLATORS: for diffpos:
en: Added: %s
hu: Hozzáadva: %s

note: TRANSLATORS: for diffpos:
en: Deleted: %s
hu: Törölve: %s

en: produce CSV output
hu: CSV kimenet készítése

en: produce DXF output
hu: DXF kimenet készítése

en: produce EPS output
hu: EPS kimenet készítése

en: produce GPX output
hu: GPX kimenet készítése

en: produce HPGL output
hu: HPGL kimenet készítése

en: produce JSON output
hu: JSON kimenet készítése

en: produce KML output
hu: KML kimenet készítése

en: produce SVG output
hu: SVG kimenet készítése
