survex - en to ru translation catalogue (496 entries)

note: TRANSLATORS: Aven menu titles.  An “&” goes before the letter of any accelerator key.  The accelerators must be different within this group
en: &File
ru: &Файл

en: &Rotation
ru: В&ращение

en: &Orientation
ru: &Ориентация

en: &View
ru: &Вид

en: &Controls
ru: &Управление

en: &Help
ru: По&мощь

note: TRANSLATORS: "Presentation" in the sense of a talk with a slideshow - the items in this menu allow the user to animate between preset views.
en: &Presentation
ru: &Презентация

note: TRANSLATORS: as in: Usage: cavern …
en: Usage
ru: Использование

en: Out of memory
ru: Недостаточно памяти

note: TRANSLATORS: "%lu" is a placeholder for the number of bytes which Survex was trying to allocate space for.
en: Out of memory (couldn’t find %lu bytes).
ru: Недостаточно памяти (невозможно выделить %lu байт).

note: TRANSLATORS: %s will be replaced by the filename that we were trying to read when we ran out of memory.
en: Out of memory trying to read file “%s”
ru: Возникла нехватка памяти при чтении файл “%s”

note: TRANSLATORS: Feel free to translate as "or newer" instead of "or greater" if that gives a more natural translation.  It's technically not quite right when there are parallel active release series (e.g. Survex 1.0.40 was released *after* 1.2.0), but this seems unlikely to confuse users.  "Survex" is 
en: Survex version %s or greater required to process this survey data.
ru: Для обработки данных этой топо-съемки требуется Survex версии %s и старше.

note: TRANSLATORS: Indicates a informational message e.g.: "spoon.svx:12: info: Declination: [...]"
en: info
ru: инфо

note: TRANSLATORS: Indicates a warning message e.g.: "spoon.svx:12: warning: *prefix is deprecated"
en: warning
ru: предупреждение

note: TRANSLATORS: Indicates an error message e.g.: "spoon.svx:13:4: error: Field may not be omitted"
en: error
ru: ошибка

note: TRANSLATORS: %s is replaced by the filename of the parent file, and %u by the line number in that file.  Your translation should also contain %s:%u so that automatic parsing of error messages to determine the file and line number still works.
en: In file included from %s:%u:
ru: В файле включенном из %s:%u:

note: TRANSLATORS: If you're unsure what "deprecated" means, see: https://en.wikipedia.org/wiki/Deprecation
en: *prefix is deprecated - use *begin and *end instead
ru: *prefix устарел - используйте *begin и *end вместо него

note: TRANSLATORS: Here "station" is a survey station, not a train station.
en: Character “%c” not allowed in station name (use *SET NAMES to set allowed characters)
ru: Символ “%c” недопустим в имени пикета (используйте *SET NAMES для определения допустимых символов)

en: Field may not be omitted
ru: Поле не может быть пропущено

en: Expecting numeric field, found “%s”
ru: Ожидается числовое значение, но вместо него получено “%s”

note: TRANSLATORS: The first %d will be replaced by the (inclusive) lower bound and the second by the (inclusive) upper bound, for example: Expecting integer in range -60 to 60
en: Expecting integer in range %d to %d
ru: Ожидается целое число в диапазоне от %d до %d

en: Found “%s”, expecting “PRESERVE”, “TOUPPER”, or “TOLOWER”
ru: Вместо “%s” ожидаются “PRESERVE”, “TOUPPER” или “TOLOWER”

en: Bug in program detected! Please report this to the authors
ru: Обнаружена ошибка в программе! Пожалуйста сообщите о ней авторам

en: Unknown command “%s”
ru: Неизвестная комманда “%s”

note: TRANSLATORS: Here "station" is a survey station, not a train station.
en: Station “%s” equated to itself
ru: Пикет “%s” был объявлен эквивалентным самому себе

note: TRANSLATORS: Here "legs" are survey legs, i.e. measurements between survey stations.
en: Compass reading may not be omitted except on plumbed legs
ru: Азимут не может быть пропущен за исключением вертикальных замеров

en: Tape reading may not be omitted
ru: Значение длинны не может отсутствовать

en: End of line not blank
ru: Конец строки не пуст

note: TRANSLATORS: Warning if there's no "blank" character (space, tab and comma by default) after a token, e.g. it would be issued after the token "fix" here: *fix1 0 0 0 This is a warning rather than an error because it was quietly accepted for a long time.  That wasn't intentional, but we don't want to
en: No blank after token
ru: Отсутствует пробел после лексемы

en: There were %d warning(s).
ru: Получено %d предупреждений.

note: TRANSLATORS: %s is replaced by the command we attempted to run.
en: Couldn’t run external command: “%s”
ru: Невозможно выполнить внешнюю команду: “%s”

en: Error reading file
ru: Ошибка при чтении файла

en: Too many errors - giving up
ru: Возникло слишком много ошибок - выполнение прервано

note: TRANSLATORS: If you're unsure what "deprecated" means, see: https://en.wikipedia.org/wiki/Deprecation
en: *DEFAULT is deprecated - use *CALIBRATE/DATA/SD/UNITS with argument DEFAULT instead
ru: *DEFAULT устарело - используйте *CALIBRATE/DATA/SD/UNITS с аргументом DEFAULT вместо него

note: TRANSLATORS: A "plumbed leg" is one measured using a plumbline (a weight on a string).  So the problem here is that the leg is vertical, so a compass reading has no meaning!
en: Compass reading given on plumbed leg
ru: Азимут указан для вертикального замера

note: TRANSLATORS: %s and %s are replaced with e.g. BEGIN and END or END and BEGIN or #[ and #]
en: %s with no matching %s in this file
ru: %s без соответствующего %s в этом файле

note: TRANSLATORS: A station must be exported out of each level it is in, so this would give "Station “\outer.inner.1” not exported from survey “\outer”)": *equate entrance outer.inner.1 *begin outer *begin inner *export 1 1 2 1.23 045 -6 *end inner *end outer Here "survey" is a "cave map" rather than lis
en: Station “%s” not exported from survey “%s”
ru: Имя пикета “%s” не экспортировано из топо-съемки “%s”

note: TRANSLATORS: This error occurs if there's an attempt to export a station from a survey which doesn't actually exist. Here "survey" is a "cave map" rather than list of questions - it should be translated to the terminology that cavers using the language would use.
en: Reference to station “%s” from non-existent survey “%s”
ru: Ссылка на пикет “%s” из несуществующей топо-съемки “%s”

note: TRANSLATORS: Here "station" is a survey station, not a train station. Here "survey" is a "cave map" rather than list of questions - it should be translated to the terminology that cavers using the language would use.
en: “%s” can’t be both a station and a survey
ru: “%s” не может быть одновременно именем пикета и топо-съемки

note: TRANSLATORS: Here "station" is a survey station, not a train station.
en: Expecting station name
ru: Ожидается имя пикета

en: Found “%s”, expecting “EQUATES”, “EXPORTS”, or “PLUMBS”
ru: Вместо “%s” ожидаются “EQUATES”, “EXPORTS” или “PLUMBS”

en: Found “%s”, expecting “ON” or “OFF”
ru: Вместо “%s” ожидаются “ON” или “OFF”

note: TRANSLATORS: EQUATE is a command name, so shouldn’t be translated. Here "station" is a survey station, not a train station.
en: Only one station in EQUATE command
ru: Указано только одно имя пикета в команде EQUATE

note: TRANSLATORS: A "quantity" is something measured like "LENGTH", "BEARING", "ALTITUDE", etc.
en: Unknown quantity “%s”
ru: Неизвестный тип замеров “%s”

en: Unknown units “%s”
ru: Неизвестная единица измерения “%s”

en: Unknown team role “%s”
ru: Неизвестная роль “%s”

en: Unknown instrument type “%s”
ru: Неизвестный тип инструмента “%s”

note: TRANSLATORS: Survex has long misdefined "mils" as an alias for "grads", of which there are 400 in a circle.  There are several definitions of "mils" with a circle containing 2000π SI milliradians, 6400 NATO mils, 6000 Warsaw Pact mils, and 6300 Swedish streck, and they aren't in common use by cave s
en: Units “%s” are deprecated, assuming “grads” - see manual for details
ru: Единица измерения “%s” считается устаревшей, используйте “grads” - подробности в руководстве пользователя

en: Unknown coordinate system
ru: Неизвестная система координат

en: Invalid coordinate system: %s
ru: Недопустимая система координат: %s

en: Coordinate system unsuitable for output
ru: Система координат не подходит для вывода результатов

en: Failed to convert coordinates: %s
ru: Неудача при переводе координат: %s

en: The input projection is set but the output projection isn't
ru: Исходная проекция задана, а результирующая нет

en: The output projection is set but the input projection isn't
ru: Результирующая проекция задана, а исходная нет

en: Coordinates can't be omitted when coordinate system has been specified
ru: Координаты не могут быть пропущены если указана система координат

note: TRANSLATORS: %s is replaced by the command that requires it, e.g. *DECLINATION AUTO
en: Input coordinate system must be specified for “%s”
ru: Система координат должна быть определена перед использованием “%s”

en: Output coordinate system not set
ru: Выходная система координат не задана

en: Datum “%s” not supported
ru: Датум “%s” не поддерживается

en: Expected number or “AUTO”
ru: Ожидается число или “AUTO”

en: No survey date specified - using 0 for magnetic declination
ru: Дата съёмки не указана - использовано магнитное склонение 0

note: TRANSLATORS: This message gives information about the range of declination values and the grid convergence value calculated for each "*declination auto ..." command. The first %s will be replaced by the declination range (or single value), and %.1f%s by the grid convergence angle.
en: Declination: %s, grid convergence: %.1f%s
ru: Магнитное склонение: %s, сближение меридианов: %.1f%s

note: TRANSLATORS: Cavern computes the grid convergence at the representative location(s) specified by the `*declination auto` command(s).  The convergence values for the most N, S, E and W survey stations with legs attached are also computed and the range of these values is reported in this message.  It'
en: Approximate full range of grid convergence: %.1f%s at %s to %.1f%s at %s
ru: Приблизительный диапазон сближения меридианов: от %.1f%s на %s до %.1f%s на %s

note: TRANSLATORS: Used when a BEGIN command has no survey, but the END command does, e.g.: *begin 1 2 10.00 178 -01 *end entrance      <--[Message given here]
en: Matching BEGIN command has no survey name
ru: Для соответствующей команды BEGIN не указано имя топо-съемки

note: TRANSLATORS: Note: In English you talk about the *units* of a single measurement, but the correct term in other languages may be singular.
en: Invalid units “%s” for quantity
ru: Недрпустимая единица измерения “%s” для значения

en: Unknown instrument “%s”
ru: Неизвестный инструмент “%s”

note: TRANSLATORS: DECLINATION is a built-in keyword, so best not to translate
en: Scale factor must be 1.0 for DECLINATION
ru: Масштабный коэффициент должен равняться 1.0 для DECLINATION

note: TRANSLATORS: If the scale factor for an instrument is zero, then any reading would be mapped to zero, which doesn't make sense.
en: Scale factor must be non-zero
ru: Масштабный коэффициент должен быть ненулевым

en: Unknown setting “%s”
ru: Неизвестная настройка “%s”

en: Unknown character class “%s”
ru: Неизвестный класс символов “%s”

en: No survey data
ru: Нет данных топо-съемки

en: Filename “%s” refers to directory
ru: Имя файла “%s” ссылается на каталог файловой системы

note: TRANSLATORS: At the end of processing (or if a *SOLVE command is used) cavern will issue this warning if there are any sections of the survey network which are hanging.
en: Survey not all connected to fixed stations
ru: Имеются цепочки замеров не привязанные к фиксированным пикетам (висящие)

en: Station already fixed or equated to a fixed point
ru: Пикет уже зафиксирован или эквивалентен другому зафиксированному пикету

en: Previously fixed or equated here
ru: Пикет ранее зафиксирован или приравнен здесь

en: Failed to open output file “%s”
ru: Невозможно открыть выходной файл “%s”

en: Standard deviation must be positive
ru: Стандартное отклонение должно быть положительным числом

note: TRANSLATORS: Here a "survey leg" is a set of measurements between two "survey stations". %s is replaced by the name of the station.
en: Survey leg with same station (“%s”) at both ends - typing error?
ru: Замер с одинаковым именем пикета (“%s”) на обоих концах замера - опечатка?

note: TRANSLATORS: %.f%s will be replaced with a right angle in the units currently in use, e.g. "90°" or "100ᵍ".  And "absolute value" means the reading ignoring the sign (so it might be < -90° or > 90°.
en: Clino reading over %.f%s (absolute value)
ru: Абсолютное значение угла больше %.f%s

en: Tried to equate two non-equal fixed stations: “%s” and “%s”
ru: Попытка объявить эквивалентными два фиксированных пикета с неодинаковыми координатами: “%s” и “%s”

note: TRANSLATORS: "equal" as in: *fix a 1 2 3 *fix b 1 2 3 *equate a b
en: Equating two equal fixed points: “%s” and “%s”
ru: Объявление эквивалентности для двух фиксированных пикетов с одинаковыми координатами: “%s” и “%s”

note: TRANSLATORS: " *fix a " gives this message:
en: FIX command with no coordinates - fixing at (0,0,0)
ru: Команда FIX без указания координат - выполнена фиксация с координатами (0,0,0)

note: TRANSLATORS: *fix a 1 2 3 / *fix a 1 2 3
en: Station already fixed at the same coordinates
ru: Пикет с таким именем уже зафиксирован с такими же координатами

note: TRANSLATORS: Emitted after second and subsequent "FIX" command with no coordinates.
en: Already had FIX command with no coordinates for station “%s”
ru: Повторное использование команды FIX без координат для пикета “%s”

en: Station “%s” fixed before CS command first used
ru: Пикет “%s” фиксируется прежде чем командой CS задана координатная система

note: TRANSLATORS: The *EXPORT command is only valid just after *BEGIN <SURVEY>, so this would generate this error: *begin fred 1 2 1.23 045 -6 *export 2 *end fred
en: *EXPORT must immediately follow “*BEGIN <SURVEY>”
ru: Команда *EXPORT должна следовать непосредственно после команды “*BEGIN <имя_съемки>”

note: TRANSLATORS: %d will be replaced by the assumed year, e.g. 1918
en: Assuming 2 digit year is %d
ru: Для года, указанного 2 цифрами использую значение %d

en: Interpreting as an ISO-format date - use “*date surveyed %d-%02d” to suppress this warning, or “*date %d %d” if you wanted a date range
ru: Интерпретировано как дата в формате ISO - используйте “*date surveyed %d-%02d” для устранения данного предупреждения, или “*date %d %d” если вам нужно указать период

en: Invalid year (< 1900 or > 2078)
ru: Введите год в промежутке от 1900 до 2078

en: Invalid year
ru: Неверно указан год

note: TRANSLATORS: Suspicious means something like 410 degrees or -20 degrees
en: Suspicious compass reading
ru: Подозрительное значение азимута

en: Negative tape reading
ru: Отрицательное значение длинны замера

en: Same station fixed twice with no coordinates
ru: Один и тот же пикет заыиксирован дважды без указания координат

note: TRANSLATORS: This means that the data fed in said this. It could be a gross error (e.g. the decimal point is missing from the depth gauge reading) or it could just be due to random error on a near vertical leg
en: Tape reading is less than change in depth
ru: Длинна замера меньше чем изменение глубины

note: TRANSLATORS: a data "style" is something like NORMAL, DIVING, etc. a "reading" is one of FROM, TO, TAPE, COMPASS, CLINO for NORMAL style.  Neither "style" nor "reading" is a keyword in the program. This error complains about a "DEPTH" gauge reading in "NORMAL" style, for example.
en: Reading “%s” not allowed in data style “%s”
ru: Значения “%s” не допустимы для  стиля топо-данных “%s”

note: TRANSLATORS: i.e. not enough readings for the style.
en: Too few readings for data style “%s”
ru: Недостаточно значений для стиля топо-данных “%s”

note: TRANSLATORS: e.g. trying to refer to an invalid FNORD data style
en: Data style “%s” unknown
ru: Неизвестный стиль топо-данных “%s”

note: TRANSLATORS: Here "station" is a survey station, not a train station. Exporting a station twice gives this error: *begin example *export 1 1 2 1.24 045 -6 *end example
en: Station “%s” already exported
ru: Пикет с именем “%s” уже экспортирован

note: TRANSLATORS: complains about a situation like trying to define two from stations per leg
en: Duplicate reading “%s”
ru: Дублирование значений для “%s” в определении стиля топо-данных

en: Duplicate date type “%s”
ru: Дублирование типа даты “%s”

en: FLAG “%s” unknown
ru: FLAG “%s” - неизвестный флаг

en: Missing "
ru: Недостающие "

note: TRANSLATORS: Here "station" is a survey station, not a train station.
en: Station “%s” referred to just once, with an explicit survey name - typo?
ru: Ссылка на пикет “%s” встречаетрся единственный раз и только с явным указанием имени топо-съемки - возможно это опечатка?

note: TRANSLATORS: Here "station" is a survey station, not a train station.
en: The following survey stations are not attached to a fixed point:
ru: Следующие пикеты не связаны с фиксированными пикетами (висящие пикеты):

en: Survey has no fixed points. Therefore I’ve fixed %s at (0,0,0)
ru: В топо-съемке не определено фиксированных пикетов. Поэтому "%s" зафиксировано с координатами (0,0,0)

note: TRANSLATORS: fixed survey station that is not part of any survey
en: Unused fixed point “%s”
ru: Фиксированный пикет “%s” нигде не используется

en: Solving %d simultaneous equations
ru: Решение системы из %d уравнений

note: TRANSLATORS: This is an error from the *DATA command.  It means that a reading (which will appear where %s is isn't valid as the list of readings has already included the same reading, or an equivalent one (e.g. you can't have both DEPTH and DEPTHCHANGE together).
en: Reading “%s” duplicates previous reading(s)
ru: Тип значений “%s” дублирует один из типов значений в данном стиле топо-данных

en: Solving one equation
ru: Решение одного уравнения

en: Negative adjusted tape reading
ru: В результате коррекций получена отрицательная длинна в замере

en: Date is in the future!
ru: Дата больше текущей даты!

en: End of date range is before the start
ru: Конечная дата меньше начальной

note: TRANSLATORS: e.g. the user specifies a passage cross-section at station "entrance.27", but there is no station "entrance.27" in the centre-line.
en: Cross section specified at non-existent station “%s”
ru: Размеры сечения хода определены для несуществующего пикета “%s”

note: TRANSLATORS: In data with backsights, the user has tried to give a plumb for the foresight and a clino reading for the backsight, or something similar.
en: CLINO and BACKCLINO readings must be of the same type
ru: Значения CLINO и BACKCLINO должны иметь одинаковый тип

note: TRANSLATORS: We've been told the foresight and backsight are both "UP", or that they're both "DOWN".
en: Plumbed CLINO and BACKCLINO readings can't be in the same direction
ru: У вертикальных замеров CLINO и BACKCLINO не могут совпадать

en: Invalid month
ru: Недопустимый месяц

note: TRANSLATORS: e.g. 31st of April, or 32nd of any month
en: Invalid day of the month
ru: Недопустимый день месяца

en: 3d file format versions %d to %d supported
ru: Поддерживаются версии формата 3d файла с %d по %d

en: Expecting survey name
ru: Ожидается имя топо-съемки

en: Couldn’t open file “%s”
ru: Невозможно открыть файл “%s”

en: Couldn’t write file “%s”
ru: Невозможно сохранить файл “%s”

en: Failed to create temporary file
ru: Невозможно создать временный файл

note: TRANSLATORS: If you're unsure what "deprecated" means, see: https://en.wikipedia.org/wiki/Deprecation
en: Further uses of this deprecated feature will not be reported
ru: Дальнейшее использование устаревших и не рекомендованных к использованию возможностей не будет порождать сообщений

note: TRANSLATORS: %s is replaced by the amount the readings disagree by, e.g. "0.12m" or "0.2ft".
en: TAPE reading and BACKTAPE reading disagree by %s
ru: Значения TAPE и BACKTAPE различаются на %s

note: TRANSLATORS: %s is replaced by the amount the readings disagree by, e.g. "2.5°" or "3ᵍ".
en: COMPASS reading and BACKCOMPASS reading disagree by %s
ru: Значения COMPASS и BACKCOMPASS различаются на %s

note: TRANSLATORS: %s is replaced by the amount the readings disagree by, e.g. "2.5°" or "3ᵍ".
en: CLINO reading and BACKCLINO reading disagree by %s
ru: Значения CLINO и BACKCLINO различаются на %s

en: “*data %s %c …” is deprecated - use “*data %s …” instead
ru: “*data %s %c …” устарело - используйте “*data %s …” вместо него

note: TRANSLATORS: Perhaps the user tried to load a different type of file as a Survex .3d file, or the .3d file was corrupted.
en: Bad 3d image file “%s”
ru: Файл “%s” не распознан как корректный .3d файл Survex

note: TRANSLATORS: used a processed survey with no processing date/time info
en: Date and time not available.
ru: Дата и время недоступны.

en: Error reading from file “%s”
ru: Ошибка чтения из файла “%s”

en: Error writing to file “%s”
ru: Ошибка записи в файла “%s”

en: Error writing to file
ru: Ошибка записи в файл

en: There were %d warning(s) and %d error(s) - no output files produced.
ru: Визникло %d предупреждений и %d ошибок - результирующие файлы не созданы.

en: File “%s” has a newer format than this program can understand
ru: Файл “%s” имеет более новый формат, с которым данная версия программы не может работать

en: North
ru: Север

note: TRANSLATORS: "Elevation on" 020 <-> 200 degrees
en: Elevation on
ru: Разрез-сечение по азимуту

en: P&lan view
ru: П&лан

en: &Elevation
ru: &Разрез

note: TRANSLATORS: Label used for "clino" in Aven when the view is neither from directly above nor from directly below.  It is also used in the dialog for editing a marked position in a presentation. Try to keep this translation short - ideally at most 10 characters - as otherwise the compass and clino wi
en: Elevation
ru: Разрез

note: TRANSLATORS: Label used for "clino" in Aven when the view is from directly above. Try to keep this translation short - ideally at most 10 characters - as otherwise the compass and clino will be moved further apart to make room. */
en: Plan
ru: Вид сверху

note: TRANSLATORS: Label used for "clino" in Aven when the view is from directly below. Try to keep this translation short - ideally at most 10 characters - as otherwise the compass and clino will be moved further apart to make room. */
en: Kiwi Plan
ru: Вид снизу

en: Calculating statistics
ru: Расчет статистики

en: Expecting string field
ru: Ожидается строковое значение

en: too few arguments
ru: слишком мало аргументов

en: too many arguments
ru: слишком много аргументов

en: FILE
ru: ФАЙЛ

note: TRANSLATORS: In French, Eric chose to use the terminology used by toporobot: "sequence" for the English "traverse", which makes sense (although toporobot actually uses this term to mean something more specific).  Feel free to follow this lead if you can't think of a better term - these messages most
en: Removing trailing traverses
ru: Удаление тупиковых веток

note: TRANSLATORS: In French, Eric chose to use the terminology used by toporobot: "sequence" for the English "traverse", which makes sense (although toporobot actually uses this term to mean something more specific).  Feel free to follow this lead if you can't think of a better term - these messages most
en: Concatenating traverses
ru: Соединение веток

note: TRANSLATORS: In French, Eric chose to use the terminology used by toporobot: "sequence" for the English "traverse", which makes sense (although toporobot actually uses this term to mean something more specific).  Feel free to follow this lead if you can't think of a better term - these messages most
en: Calculating traverses
ru: Расчет колец

note: TRANSLATORS: In French, Eric chose to use the terminology used by toporobot: "sequence" for the English "traverse", which makes sense (although toporobot actually uses this term to mean something more specific).  Feel free to follow this lead if you can't think of a better term - these messages most
en: Calculating trailing traverses
ru: Расчет тупиковых веток

en: Simplifying network
ru: Упрощение съемочной сети

en: Calculating network
ru: Расчет съемочной сети

en: Found “%s”, expecting “F” or “B”
ru: Вместо “%s” ожидается “F” или “B”

en: Total length of survey legs = %7.2f%s (%7.2f%s adjusted)
ru: Общая длина замеров = %7.2f%s (%7.2f%s после коррекции)

en: Total plan length of survey legs = %7.2f%s
ru: Суммарная горизонтальная проекционная длина замеров (план) = %7.2f%s

en: Total vertical length of survey legs = %7.2f%s
ru: Суммарная вертикальная проекционная длинна замеров (разрез) = %7.2f%s

note: TRANSLATORS: numbers are altitudes of highest and lowest stations
en: Vertical range = %4.2f%s (from %s at %4.2f%s to %s at %4.2f%s)
ru: Амплитуда = %4.2f%s (от %s на %4.2f%s до %s на %4.2f%s)

note: TRANSLATORS: c.f. previous message
en: North-South range = %4.2f%s (from %s at %4.2f%s to %s at %4.2f%s)
ru: Диапазон Север-Юг = %4.2f%s (от %s на %4.2f%s до %s на %4.2f%s)

note: TRANSLATORS: c.f. previous two messages
en: East-West range = %4.2f%s (from %s at %4.2f%s to %s at %4.2f%s)
ru: Диапазон Восток-Запад = %4.2f%s (от %s на %4.2f%s до %s на %4.2f%s)

en: There is 1 loop.
ru: Количество колец: 1

en: There are %ld loops.
ru: Количество колец: %ld

en: CPU time used %5.2fs
ru: Затрачено времени процессора: %5.2fs

en: Time used %5.2fs
ru: Затрачено времени всего: %5.2fs

en: Time used unavailable
ru: Отчет о затраченном времени недоступен

en: Time used %5.2fs (%5.2fs CPU time)
ru: Затрачено времени %5.2fs (%5.2fs затрачено процессором)

en: Original length %6.2fm (%3d legs), moved %6.2fm (%5.2fm/leg).
ru: Первоначальная длина %6.2fм (%3d замеров), откорректировано на %6.2fм (%5.2fм/замер).

en: Error %6.2f%%
ru: Ошибка %6.2f%%

note: TRANSLATORS: Here N/A means "Not Applicable" -- it means the traverse has zero length, so error per metre is meaningless. There should be 4 spaces between "Error" and "N/A" so that it lines up with the numbers in the message above.
en: Error    N/A
ru: Ошибка   N/A

note: TRANSLATORS: description of --help option
en: display this help and exit
ru: показать справку и выйти

note: TRANSLATORS: description of --version option
en: output version information and exit
ru: вывести информацию о версии и выйти

note: TRANSLATORS: in command line usage messages e.g. Usage: cavern [OPTION]…
en: OPTION
ru: ОПЦИЯ

en: Scale
ru: Масштаб

note: TRANSLATORS: Used in survexport --help output.  The --scale option accepts any of these ways of specifying the scale.  These example input values should not be translated.
en: scale (50, 0.02, 1:50 and 2:100 all mean 1:50)
ru: масштаб (50, 0.02, 1:50 и 2:100 - все это равно 1:50)

en: Try “%s --help” for more information.
ru: Выполните “%s --help” для получения дополнительной информации.

note: TRANSLATORS: Used in the footer of printouts to compactly indicate that the date which follows is the date that the survey data was processed. Aven will replace %s with a string giving the date and time (e.g. "2015-06-09 12:40:44").
en: Processed: %s
ru: Обработано: %s

note: TRANSLATORS: Used in the footer of printouts to compactly indicate this is an extended elevation view.  Aven will replace %.0f with the scale. Try to keep the translation short (for example, in English we use "Extended" not "Extended elevation") - there is limited room in the footer, and the details
en: Extended 1:%.0f
ru: Разрез 1:%.0f

note: TRANSLATORS: This is used on printouts of plans, with %s replaced by something like "123°".  The bearing is up the page.
en: Plan view, %s up page
ru: План, верх страницы сориентирован на азимут %s

note: TRANSLATORS: This is used on printouts of elevations, with %s replaced by something like "123°".  The bearing is the direction we’re looking.
en: Elevation facing %s
ru: Разрез-проекция, направление взгляда - азимут %s

note: TRANSLATORS: Don't translate example command line option --tilt=-90
en: plan view (equivalent to --tilt=-90)
ru: план (эквивалентно --tilt=-90)

note: TRANSLATORS: This is used on printouts of tilted elevations, with the first %s replaced by something like "123°", and the second by something like "-45°".  The bearing is the direction we’re looking.
en: Elevation facing %s, tilted %s
ru: Разрез-проекция, направление взгляда  - азимут %s, угол %s

note: TRANSLATORS: Don't translate example command line option --tilt=0
en: elevation view (equivalent to --tilt=0)
ru: разрез (эквивалентно --tilt=0)

note: TRANSLATORS: This is used on printouts of extended elevations.
en: Extended elevation
ru: Разрез-развертка

en: Survey contains 1 survey station,
ru: Топо-съемка содержит пикетов: 1,

en: Survey contains %ld survey stations,
ru: Топо-съемка содержит пикетов: %ld,

en:  joined by 1 leg.
ru:  замеров: 1.

en:  joined by %ld legs.
ru:  замеров: %ld.

note: TRANSLATORS: node/nodes as in:  "Survey has 1 2-node and 2 3-nodes."
en: node
ru: реберных узлов съемочной сети

note: TRANSLATORS: node/nodes as in:  "Survey has 1 2-node and 2 3-nodes."
en: nodes
ru: реберных узлов съемочной сети

note: TRANSLATORS: "Connected component" in the graph theory sense - it means there are %ld bits of survey with no connections between them.  This message is only used if there are more than 1.
en: Survey has %ld connected components.
ru: Топо-съемка имеет %ld связанных компонентов.

note: TRANSLATORS: Label for button in aven’s cavern log window which allows the user to save the log to a file.
en: &Save Log
ru: &Сохранить журнал

note: TRANSLATORS: Label for button in aven’s cavern log window which causes the survey data to be reprocessed.
en: &Reprocess
ru: &Перерасчитать

en: numeric argument “%s” out of range
ru: числовой аргумент “%s” имеет недопустимое значение

en: argument “%s” not an integer
ru: аргумент “%s” не является целым числом

en: argument “%s” not a number
ru: аргумент “%s” не является числом

en: Expecting “%s”
ru: Ожидается “%s”

en: Expecting “%s” or “%s”
ru: Ожидается “%s” или “%s”

en: Expecting “%s”, “%s”, or “%s”
ru: Ожидается “%s”, “%s” или “%s”

en: Expecting “%s”, “%s”, “%s”, or “%s”
ru: Ожидается “%s”, “%s”, “%s” или “%s”

note: TRANSLATORS: Quadrant bearings have the format e.g. S34E or N65.5W. They're enabled by `*units bearing quadrants` and supported in Walls format data.
en: Expecting quadrant bearing, found “%s”
ru: Ожидается румб (quadrant), получено “%s”

note: TRANSLATORS: The first %s is replaced by a station name, the second %s by "entrance" or "export".
en: Station “%s” referred to by *%s but never used
ru: На пикет “%s” есть ссылки в  командах *%s но пикет не используется

note: TRANSLATORS: %s is replaced with e.g. BEGIN or .BOOK or #[
en: No matching %s
ru: Нет соответствующей команды %s

note: TRANSLATORS: *BEGIN <survey> and *END <survey> should have the same <survey> if it’s given at all
en: Survey name doesn’t match BEGIN
ru: Имя топо-съемки не совпадает с именем, указанным в команде BEGIN

note: TRANSLATORS: Used when a BEGIN command has a survey name, but the END command omits it, e.g.: *begin entrance 1 2 10.00 178 -01 *end     <--[Message given here]
en: Survey name omitted from END
ru: Имя топосъемки указано в BEGIN, но отсутствует в END

note: TRANSLATORS: Heading line for .pos file.  Please try to ensure the “,”s (or at least the columns) are in the same place
en: ( Easting, Northing, Altitude )
ru: ( На Восток, На Север, Вверх )

note: TRANSLATORS: bpp is "Bits Per Pixel"
en: Display Depth: %d bpp
ru: Глубина цвета: %d bpp

note: TRANSLATORS: appended to previous message if the display is colour
en:  (colour)
ru:  (цветное)

en: Expecting date, found “%s”
ru: Вместо “%s” ожидается дата

note: TRANSLATORS: --help output for --survey option. "this" has been added to English translation
en: only load the sub-survey with this prefix
ru: обрабатывать топо-съемки только с указаным префиксом

note: TRANSLATORS: --help output for aven --print option
en: print and exit (requires a 3d file)
ru: распечатать и выйти (нуобходимо указать 3d файл)

note: TRANSLATORS: --help output for cavern --output option
en: set location for output files
ru: указать местоположения для выходных файлов

note: TRANSLATORS: --help output for cavern --no-auxiliary-files option
en: do not create .err file
ru: не создавать файл .err

note: TRANSLATORS: --help output for cavern --warnings-are-errors option
en: turn warnings into errors
ru: трактовать предупреждения как ошибки

note: TRANSLATORS: --help output for cavern --log option
en: log output to .log file
ru: выводить сообщения программы в .log файл

note: TRANSLATORS: --help output for cavern --3d-version option
en: specify the 3d file format version to output
ru: указать версию формата в котором будет сохранятся 3d файл

note: TRANSLATORS: --help output for extend --specfile option
en: .espec file to control extending
ru: файл .espec для управления разверткой

note: TRANSLATORS: --help output for extend --show-breaks option.  When generating an extended elevation, the survey gets broken (disconnected) when there's a loop, and the station we break at appears twice in the output.  This option adds a leg between copies of a station, flagged as "surface" (so they c
en: show breaks with surface survey legs in output
ru: отображать разрывы нитки на разрезе развертке с помощью линий поверхностной съемки

note: TRANSLATORS: error message given by "*units tape 0 feet" - it’s meaningless to say your tape is marked in "0 feet" (but you might measure distance by counting knots on a diving line, and tie them every "2 feet").
en: *UNITS factor must be non-zero
ru: Коэффициент в команде *UNITS должен быть ненулевым

en: No survey data in 3d file “%s”
ru: Данные топо-съемки не найдены в файле “%s”

note: TRANSLATORS: Used in aven above the compass indicator at the lower right of the display, with a bearing below "Facing".  This indicates the direction the viewer is "facing" in. Try to keep this translation short - ideally at most 10 characters - as otherwise the compass and clino will be moved furth
en: Facing
ru: Азимут

note: TRANSLATORS: for the title of the About box
en: About %s
ru: О программе %s

note: TRANSLATORS: "Terrain file" being a digital model of the terrain (e.g. a grid of height values).
en: Select a terrain file to view
ru: Выберите файл с рельефом поверхности для отображения

en: Select a geodata file to overlay
ru: Выберите файл геоданных для наложения

en: Terrain files
ru: Файлы рельефа поверхности

en: Geodata files
ru: Файлы геоданных

note: TRANSLATORS: Aven shows a circle of terrain covering the area of the survey plus a bit, but the terrain data file didn't contain any data inside that circle.
en: No terrain data near area of survey
ru: Нет данных о поверхности над районом подземной съемки

note: TRANSLATORS: Here "survey" is a "cave map" rather than list of questions - it should be translated to the terminology that cavers using the language would use. File->Open dialog:
en: Select a survey file to view
ru: Выберите топо-съемку для просмотра

note: TRANSLATORS: Survex is the name of the software, and "3d" refers to a file extension, so neither should be translated.
en: Survex 3d files
ru: Survex 3d файлы

en: All files
ru: Все файлы

note: TRANSLATORS: Here "survey" is a "cave map" rather than list of questions - it should be translated to the terminology that cavers using the language would use.
en: All survey files
ru: Все файлы топо-съемок

note: TRANSLATORS: Survex is the name of the software, and "svx" refers to a file extension, so neither should be translated.
en: Survex svx files
ru: Survex svx файлы

note: TRANSLATORS: "Compass" as in Larry Fish’s cave surveying package, so should not be translated
en: Compass MAK files
ru: Compass MAK файлы

note: TRANSLATORS: "Compass" as in Larry Fish’s cave surveying package, so should not be translated
en: Compass DAT files
ru: Compass DAT файлы

note: TRANSLATORS: "Compass" as in Larry Fish’s cave surveying package, so should not be translated
en: Compass CLP files
ru: Compass CLP файлы

note: TRANSLATORS: "Walls" is David McKenzie's cave surveying package, so should not be translated
en: Walls project files
ru: Walls файлы проекта

note: TRANSLATORS: "Walls" is David McKenzie's cave surveying package, so should not be translated
en: Walls survey data files
ru: Walls файл топосъемки

en: CSV files
ru: CSV файлы

en: DXF files
ru: DXF файлы

en: EPS files
ru: EPS файлы

en: GPX files
ru: GPX файлы

note: TRANSLATORS: Here "plotter" refers to a machine which draws a printout on a (usually large) sheet of paper using a pen mounted in a motorised mechanism.
en: HPGL for plotters
ru: HPGL файлы (для плоттера)

en: KML files
ru: KML файлы

note: TRANSLATORS: "Compass" and "Carto" are the names of software packages, so should not be translated: https://www.fountainware.com/compass/
en: Compass PLT for use with Carto
ru: Compass PLT файлы для использования в Carto

note: TRANSLATORS: Survex is the name of the software, and "pos" refers to a file extension, so neither should be translated.
en: Survex pos files
ru: Survex pos файлы

en: SVG files
ru: SVG файлы

en: JSON files
ru: JSON файлы

en: Shapefiles (lines)
ru: Шейп-файлы (линии)

en: Shapefiles (points)
ru: Шейп-файлы (точки)

note: TRANSLATORS: Log files from running cavern (extension .log)
en: Log files
ru: Файлы журнала

note: TRANSLATORS: Here "survey" is a "cave map" rather than list of questions - it should be translated to the terminology that cavers using the language would use. This string is used in the about box (summarising the purpose of aven).
en: Survey visualisation tool
ru: Инструмент для визуализации топо-съемок пещер

note: TRANSLATORS: Summary paragraph for the GPLv2 - there are translations for some languages here: https://www.gnu.org/licenses/old-licenses/gpl-2.0-translations.html
en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public Licence as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the Licence, or (at your option) any later version.
ru: Эта программа является свободным программным обеспечением; Вы можете распространять и/или изменять его в соответствии с условиями GNU General Public Licence, опубликованной Фондом свободного программного обеспечения; действительно либо для версии 2 Лицензии, либо (по вашему выбору) любой более поздней версии.

note: TRANSLATORS: Part of diffpos --help
en: FILE1 FILE2 [THRESHOLD]
ru: ФАЙЛ1 ФАЙЛ2 [ПОРОГ]

note: TRANSLATORS: Part of diffpos --help
en: FILE1 and FILE2 can be .pos or .3d files
    THRESHOLD is the max. ignorable change along any axis in metres (default %s)
ru: ФАЙЛ1 и ФАЙЛ2 могут быть .pos или .3d файлами
    ПОРОГ это максимальное игнорируемое изменение в метрах вдоль любой из координатных осей (по умолчанию %s)

note: TRANSLATORS: Part of extend --help
en: INPUT_FILE [OUTPUT_3D_FILE]
ru: ВХОДНОЙ_ФАЙЛ [ВЫХОДНОЙ_3D_ФАЙЛ]

note: TRANSLATORS: Part of sorterr --help
en: ERR_FILE [HOW_MANY]
ru: ERR_ФАЙЛ [СКОЛЬКО]

note: TRANSLATORS: Here "survey" is a "cave map" rather than list of questions - it should be translated to the terminology that cavers using the language would use. Part of aven --help
en: [SURVEY_FILE]
ru: [ФАЙЛ_ТОПОСЪЕМКИ]

note: TRANSLATORS: Used in the "colour key" for "colour by date" if there are surveys without date information.  Try to keep this fairly short.
en: Undated
ru: Дата не указана

note: TRANSLATORS: Used in the "colour key" for "colour by error" for surveys which aren’t part of a loop and so have no error information. Try to keep this fairly short.
en: Not in loop
ru: Не в кольце

note: TRANSLATORS: error from: *data normal newline from to tape compass clino
en: NEWLINE can’t be the first reading
ru: NEWLINE не может быть первым значением

note: TRANSLATORS: error from: *data normal from to tape compass clino newline
en: NEWLINE can’t be the last reading
ru: NEWLINE не может быть последним значением

note: TRANSLATORS: Error given by something like: *data normal station tape compass clino ("station" signifies interleaved data).
en: Interleaved readings, but no NEWLINE
ru: Стиль данных подразумевает наличие перевода строки, но NEWLINE отсутствует

note: TRANSLATORS: caused by e.g. *data diving station newline depth tape compass ("depth" needs to occur before "newline").
en: Reading “%s” must occur before NEWLINE
ru: Значение “%s” должно быть перед NEWLINE

note: TRANSLATORS: e.g. *data normal from to tape newline compass clino
en: NEWLINE can only be preceded by STATION, DEPTH, and COUNT
ru: Значению NEWLINE могут предшествовать только значения STATION, DEPTH или COUNT

note: TRANSLATORS: e.g. *calibrate tape compass 1 1
en: Can’t calibrate angular and length quantities together
ru: Недопустимо совместно калибровать величины для углов и длин

en: Bad *alias command
ru: Недопустимая команда *alias

note: TRANSLATORS: %s will be replaced by the application name ("Aven" currently)
en: %s Error Log
ru: Журнал ошибок %s

note: TRANSLATORS: The text on the action button in the "Export" settings dialog
en: &Export...
ru: &Экспорт...

note: TRANSLATORS: "Rotation" menu.  The accelerators must be different within this group.  Tickable menu item which toggles auto rotation. Please don't translate "Space" - that's the shortcut key to use which wxWidgets needs to parse and it should then handle translating.
en: Au&to-Rotate	Space
ru: Ав&томатическое вращение	Space

en: &Reverse Direction	R
ru: &Поменять направление вращения	R

note: TRANSLATORS: View *looking* North
en: View &North	N
ru: На &Север	N

note: TRANSLATORS: View *looking* East
en: View &East	E
ru: На &Восток	E

note: TRANSLATORS: View *looking* South
en: View &South	S
ru: На &Юг	S

note: TRANSLATORS: View *looking* West
en: View &West	W
ru: На &Запад	W

en: &Plan View	P
ru: &План	P

en: E&levation	L
ru: &Разрез	L

en: Restore De&fault View	Delete
ru: Восстановить об&зор по умолчанию	Delete

note: TRANSLATORS: Used as a label for the surrounding box for the "Bearing" and "Tilt angle" fields, and the "Plan view" and "Elevation" buttons in the "what to print/export" dialog.
en: View
ru: Вид

note: TRANSLATORS: Used as a label for the surrounding box for the "survey legs" "stations" "names" etc checkboxes in the "what to print" dialog. "Elements" isn’t a good name for this but nothing better has yet come to mind!
en: Elements
ru: Элементы

en: Export format
ru: Формат экспорта

en: %d pages (%dx%d)
ru: %d страниц (%dx%d)

note: TRANSLATORS: used in the scale drop down selector in the print dialog the implicit meaning is "choose a suitable scale to fit the plot on a single page", but we need something shorter
en: One page
ru: Одна страница

en: Bearing
ru: Азимут

note: TRANSLATORS: Used in survexport --help output.  The --bearing option accepts any of these ways of specifying how much to rotate the survey about a vertical axis.  These example input values should not be translated.
en: bearing (90, 90d, 100g all mean 90°)
ru: азимут (90, 90d, 100g - все это равно 90°)

en: Station Name
ru: Имя Пикета

en: Station Names
ru: Названия пикетов

en: station labels
ru: названия пикетов

en: Crosses
ru: Пикеты

en: station markers
ru: значки пикетов

note: TRANSLATORS: Here a "survey leg" is a set of measurements between two "survey stations".
en: Underground Survey Legs
ru: Подземные замеры

en: underground survey legs
ru: подземные замеры

en: Cross-sections
ru: Сечения

en: cross-sections
ru: сечения

en: Walls
ru: Стены ходов

en: walls
ru: стены ходов

note: TRANSLATORS: Label for checkbox which controls whether there's a layer in the exported file (for formats such as DXF and SVG) containing polygons for the inside of cave passages).
en: Passages
ru: Пещерныхе ходы

en: passages
ru: пещерныхе ходы

en: Origin in centre
ru: Начало координат в центре

en: origin in centre
ru: начало координат в центре

en: Full coordinates
ru: Полные координаты

en: full coordinates
ru: полные координаты

en: Clamp to ground
ru: Прикрепить к поверхности

en: clamp to ground
ru: прикрепить к поверхности

note: TRANSLATORS: Used in the print dialog:
en: Tilt angle
ru: Угол наклона

note: TRANSLATORS: Used in survexport --help output.  The --tilt option accepts any of these ways of specifying how much to rotate the survey about a horizontol axis.  These example input values should not be translated.
en: tilt (45, 45d, 50g, 100% all mean 45°)
ru: угол наклона (45, 45d, 50g, 100% - все это равно 45°)

note: TRANSLATORS: used in the print dialog - controls drawing lines around each page
en: Page Borders
ru: Границы страницы

note: TRANSLATORS: As in the legend on a map.  Used in the print dialog - controls drawing the box at the lower left with survey name, view angles, etc
en: Legend
ru: Условные обозначения

note: TRANSLATORS: will be used in the print dialog - check this to print blank pages (otherwise they’ll be skipped to save paper)
en: Blank Pages
ru: Пустые страницы

note: TRANSLATORS: Items in the "View" menu:
en: Station &Names	Ctrl+N
ru: &Названия пикетов	Ctrl+N

note: TRANSLATORS: Toggles drawing of 3D passages
en: Passage &Tubes	Ctrl+T
ru: &Объемные ходы	Ctrl+T

note: TRANSLATORS: Toggles drawing the surface of the Earth
en: Terr&ain
ru: П&оверхность

en: &Crosses	Ctrl+X
ru: Пикет&ы	Ctrl+X

en: &Grid	Ctrl+G
ru: &Сетка	Ctrl+G

en: &Bounding Box	Ctrl+B
ru: Вме&щающий прямоугольник	Ctrl+B

note: TRANSLATORS: Here a "survey leg" is a set of measurements between two "survey stations".
en: &Underground Survey Legs	Ctrl+L
ru: Под&земная нитка	Ctrl+L

note: TRANSLATORS: Here a "survey leg" is a set of measurements between two "survey stations".
en: &Surface Survey Legs	Ctrl+F
ru: Поверхностна&я нитка	Ctrl+F

en: surface survey legs
ru: поверхностная нитка

en: &Overlapping Names
ru: П&ерекрывающиеся надписи

en: Co&lour by
ru: &Раскраска по

en: Highlight &Entrances
ru: Подсветить &входы

en: Highlight &Fixed Points
ru: Подсветить &фиксированные точки

en: Highlight E&xported Points
ru: Подсветить &экспортированные точки

en: Entrances
ru: Входы

en: entrances
ru: входы

en: Fixed Points
ru: Фиксированные точки

en: fixed points
ru: фиксированные точки

en: Exported Stations
ru: Экспортированные пикеты

en: exported stations
ru: экспортированные пикеты

en: &Perspective
ru: &Перспектива

en: Textured &Walls
ru: Текстурированные &стены

note: TRANSLATORS: Toggles OpenGL "Depth Fogging" - feel free to translate using that term instead if it gives a better translation which most users will understand.
en: Fade Distant Ob&jects
ru: &Затенять отдаленные объекты

note: TRANSLATORS: Here a "survey leg" is a set of measurements between two "survey stations".
en: Smoot&hed Survey Legs
ru: Сглаживать &линии

en: Full Screen &Mode	F11
ru: Полноэкранный &режим	F11

en: Colour by &Depth
ru: Раскраска по &глубине

en: Colour by D&ate
ru: Раскраска по д&ате

en: Colour by &Error
ru: Раскраска по &ошибкам на кольцах

en: Colour by &Horizontal Error
ru: Раскраска по гори&зонтальной компоненте в ошибках

en: Colour by &Vertical Error
ru: Раскраска по &вертикальной компоненте в ошибках

en: Colour by &Gradient
ru: Раскраска по &уклону хода

en: Colour by &Length
ru: Раскраска по &длине

en: Colour by &Survey
ru: Раскраска по &топо-съемке

note: TRANSLATORS: Menu item in Aven.  Selects colouring survey legs by the survey style ("normal", diving, "nosurvey", etc).
en: Colour by St&yle
ru: Раскраска по &стилю

en: &Compass
ru: &Компас

en: C&linometer
ru: &Угломер

note: TRANSLATORS: The "Colour Key" is the thing in aven showing which colour corresponds to which depth, date, survey closure error, etc.
en: Colour &Key
ru: &Цветовая шкала

en: &Scale Bar
ru: &Масштаб

en: &Reverse Sense	Ctrl+R
ru: &Инвертировать управление	Ctrl+R

note: TRANSLATORS: Please don't translate "Escape" - that's the shortcut key to use which wxWidgets needs to parse and it should then handle translating.
en: &Cancel Measuring Line	Escape
ru: &Выйти из режима измерения	Escape

en: &Indicators
ru: И&ндикаторы

en: %s: option “%s” is ambiguous
ru: %s: опция “%s” неоднозначна

en: %s: option “%c%s” doesn’t allow an argument
ru: %s: опция “%c%s” не допускает указания аргумента

en: %s: option “--%s” doesn’t allow an argument
ru: %s: опция “--%s” не допускает указания аргумента

en: %s: option “%s” requires an argument
ru: %s: опция “%s” требует указания аргумента

en: %s: option requires an argument -- %c
ru: %s: опция требует аргумент -- %c

en: %s: unrecognized option “--%s”
ru: %s: неизвестная опция “--%s”

en: %s: unrecognized option “%c%s”
ru: %s: неизвестная опция “%c%s”

en: %s: invalid option -- %c
ru: %s: неверная опция -- %c

en: &New Presentation
ru: &Новая презантация

en: &Open Presentation...
ru: &Открвть презентацию...

en: &Save Presentation
ru: &Сохранить презентацию

en: Sa&ve Presentation As...
ru: Со&хранить презентацию как...

note: TRANSLATORS: "Mark" as in "Mark this position"
en: &Mark
ru: От&метить

note: TRANSLATORS: "Play" as in "Play back a recording"
en: Pla&y
ru: &Воспроизвести

en: &Export as Movie...
ru: &Экспортировать видео...

en: Export Movie
ru: Экспортировать видео

en: Select an output filename
ru: Выберите имя выходного файла

en: Aven presentations
ru: Презентации Aven

note: TRANSLATORS: title of the save screenshot dialog
en: Save Screenshot
ru: Сохранить снимок экрана

en: Select a presentation to open
ru: Выберите презентацию для открытия

en: Error in format of presentation file “%s”
ru: Ошибка формата в презентации “%s”

note: TRANSLATORS: "Compass" as in Larry Fish’s cave surveying package, so probably shouldn’t be translated
en: Compass PLT files
ru: Файлы Compass PLT

note: TRANSLATORS: "CMAP" is Bob Thrun’s cave surveying package, so don’t translate it.
en: CMAP XYZ files
ru: Файлы CMAP XYZ

note: TRANSLATORS: title of message box
en: Modified Presentation
ru: Измененная презентация

note: TRANSLATORS: and the question in that box
en: The current presentation has been modified.  Abandon unsaved changes?
ru: Текущая презентация была изменена.  Отменить не сохраненные изменения?

en: No matches were found.
ru: Совпадений не найдено.

note: TRANSLATORS: Menu item in right-click menu in survey tree.
en: Find
ru: Поиск

note: TRANSLATORS: Placeholder text in aven's station search control.
en: Find stations
ru: Поиск пикетов

note: TRANSLATORS: Find station tooltip when stations are found.  %d is replaced by the number of matching stations and %s%s%s by the pattern searched for.
en: %d stations match %s%s%s
ru: %d пикетов найдено по %s%s%s

note: TRANSLATORS: Tooltip for aven's station search control.
en: Station name search (substring or wildcard)
ru: Поиск по названию пикета (подстрока или wildcard-шаблон)

note: TRANSLATORS: Tooltip for Z exaggeration control.  Vertical distances in aven are scaled by this factor.
en: Z exaggeration factor
ru: Коэффициент вертикального преувеличения

en: Altitude
ru: Высота

note: TRANSLATORS: error if you try to drag multiple files to the aven window
en: You may only view one 3d file at a time.
ru: Вы можете просматривать только один 3d файл одновременно.

en: &Side Panel
ru: &Боковая панель

note: TRANSLATORS: show coordinates (N = North or Northing, E = East or Easting)
en: %.2f E, %.2f N
ru: %.2f В, %.2f С

note: TRANSLATORS: Used in Aven: From <stationname>: H 12.24m, Brg 234.5°
en: From %s
ru: От %s

note: TRANSLATORS: "H" is short for "Horizontal", "V" for "Vertical"
en: H %.2f%s, V %.2f%s
ru: Проложение%.2f%s, Перепад %.2f%s

note: TRANSLATORS: "Dist" is short for "Distance", "Brg" for "Bearing" (as in Compass bearing) and "Grd" for "Gradient" (the slope angle measured by the clino)
en: %s: %s, Dist %.2f%s, Brg %03.1f%s, Grd %s
ru: %s: %s, Дл %.2f%s, Аз %03.1f%s, Угл %s

note: TRANSLATORS: tickable menu item in View menu. "Metric" here means metres, km, etc (rather than feet, miles, etc)
en: &Metric
ru: &Метрические длины

note: TRANSLATORS: tickable menu item in View menu. Degrees are the angular measurement where there are 360 in a full circle.
en: &Degrees
ru: &Градусы

note: TRANSLATORS: tickable menu item in View menu. Show the tilt of the survey as a percentage gradient (100% = 45 degrees = 50 grad).
en: &Percent
ru: &Печать

note: TRANSLATORS: abbreviation for "kilometres" (unit of length), used e.g.  "5km". If there should be a space between the number and this, include one in the translation.
en: km
ru: км

note: TRANSLATORS: abbreviation for "metres" (unit of length), used e.g. "10m". If there should be a space between the number and this, include one in the translation.
en: m
ru: м

note: TRANSLATORS: abbreviation for "centimetres" (unit of length), used e.g.  "50cm". If there should be a space between the number and this, include one in the translation.
en: cm
ru: см

note: TRANSLATORS: abbreviation for "miles" (unit of length, plural), used e.g.  "2 miles". If there should be a space between the number and this, include one in the translation.
en:  miles
ru:  миль

note: TRANSLATORS: abbreviation for "mile" (unit of length, singular), used e.g.  "1 mile". If there should be a space between the number and this, include one in the translation.
en:  mile
ru:  миля

note: TRANSLATORS: Menu item which turns off the "north arrow" in aven.
en: &Hide Compass
ru: Скрыть &компас

note: TRANSLATORS: Menu item which turns off the tilt indicator in aven.
en: &Hide Clino
ru: Скрыть &угол

note: TRANSLATORS: Menu item which turns off the scale bar in aven.
en: &Hide scale bar
ru: Скрыть &масштабную шкалу

note: TRANSLATORS: Menu item which turns off the colour key. The "Colour Key" is the thing in aven showing which colour corresponds to which depth, date, survey closure error, etc.
en: &Hide colour key
ru: Скрыть &цветовую шкалу

note: TRANSLATORS: "H" is short for "Horizontal", "Brg" for "Bearing" (as in Compass bearing)
en: %s: H %.2f%s, Brg %03.1f%s
ru: %s: Проложение %.2f%s, Азимут %03.1f%s

note: TRANSLATORS: "V" is short for "Vertical"
en: %s: V %.2f%s
ru: %s: Перепад %.2f%s

note: TRANSLATORS: labels for tabbed side panel this is for the tab with the tree hierarchy of survey station names
en: Surveys
ru: Топо-съемки

en: Presentation
ru: Режим презентации

note: TRANSLATORS: In aven's survey tree, right-clicking on the root gives a pop-up menu and this is an option (but only enabled if the view is restricted to a subsurvey). It reloads the current survey file with the who survey visible.
en: Show all
ru: Показать все

note: TRANSLATORS: In aven's survey tree, right-clicking on a survey name gives a pop-up menu and this is an option.  It reloads the current survey file with the view restricted to the survey clicked upon.
en: Hide others
ru: Скрыть остальные

note: TRANSLATORS: Menu item for Aven's survey tree.  Bring up the menu on a survey in the tree and select this and all the other surveys at the same level will be hidden, leaving only the chosen survey showing.
en: Hide si&blings
ru: Скрыть остальные на &этом уровне

en: Easting
ru: Востосное отклонение (Easting)

en: Northing
ru: Северное отклонение (Northing)

note: TRANSLATORS: Aven menu items.  An “&” goes before the letter of any accelerator key. The string "\t" separates the menu text and any accelerator key. "File" menu.  The accelerators must be different within this group. c.f. 201, 380, 381.
en: &Open...	Ctrl+O
ru: &Открыть...	Ctrl+O

note: TRANSLATORS: Open a "Terrain file" - i.e. a digital model of the terrain.
en: Open &Terrain...
ru: Открыть &Рельеф...

note: TRANSLATORS: This is a menu item which allows displaying a GPX, KML, shapefile, etc over the survey in Aven.
en: Overlay &Geodata...
ru: Наложение &геоданных...

en: Show &Log
ru: Показать &журнал

en: &Print...	Ctrl+P
ru: &Печать...	Ctrl+P

en: P&age Setup...
ru: &Настройки страницы...

note: TRANSLATORS: In the "File" menu
en: &Screenshot...
ru: &Снимок экрана...

note: TRANSLATORS: In the "File" menu - c.f. n:191
en: E&xtended Elevation...
ru: Разрез-раз&вертка...

en: &Export as...
ru: &Экспортировать как...

note: TRANSLATORS: Title of file dialog to choose name and type of exported file.
en: Export as:
ru: Экспортировать как:

note: TRANSLATORS: Title of the export dialog
en: Export
ru: Экспортировать

note: TRANSLATORS: for about box:
en: System Information:
ru: Информация о системе:

note: TRANSLATORS: Title of the print preview dialog
en: Print Preview
ru: Предварительный просмотр печати

note: TRANSLATORS: Title of the print dialog
en: Print
ru: Печать

en: &Print...
ru: &Печать...

note: TRANSLATORS: Here a "survey leg" is a set of measurements between two "survey stations".
en: Sur&face Survey Legs
ru: &Поверхностнные замеры

note: TRANSLATORS: Title of dialog to edit a waypoint in a presentation.
en: Edit Waypoint
ru: Редактировать точку маршрута

note: TRANSLATORS: Note after "Scale" field in dialog to edit a waypoint in a presentation.
en:  (unused in perspective view)
ru:  (не используется с перспективной проекцией)

note: TRANSLATORS: Field label in dialog to edit a waypoint in a presentation.
en: Time:
ru: Время:

note: TRANSLATORS: units+info after time field in dialog to edit a waypoint in a presentation.
en:  secs (0 = auto; *6 = 6 times auto)
ru:  секунд (0 = авто; *6 = 6 раз авто)

note: TRANSLATORS: %s will be replaced with "Aven" currently (and perhaps by "Survex" or other things in future).
en: This version of %s requires OpenGL to work, but it isn’t available.
ru: Данная версия %s для своей работы требует библиотеку OpenGL, но она не найдена.

en: Separator in survey name
ru: Разделитель в имени топо-съемки

note: TRANSLATORS: Used in place of the station name when talking about an anonymous station.
en: anonymous station
ru: анонимный пикет

en: Can't have a leg between two anonymous stations
ru: Отсутствует замер между двумя анонимными пикетами

note: TRANSLATORS: A sub-menu in aven which allows selecting how to display survey legs with the "splay" flag set (options in the sub-menu are "Hide"/"Dashed"/"Fade"/"Show").
en: Spla&y Legs
ru: &Вспомогательные замеры

en: splay legs
ru: вспомогательные замеры

note: TRANSLATORS: A sub-menu in aven which allows selecting how to display survey legs with the "duplicate" flag set (options in the sub-menu are "Hide"/"Dashed"/"Fade"/"Show").
en: &Duplicate Legs
ru: &Дублирующиеся Замеры

note: TRANSLATORS: Item in the "Splay Legs" and "Duplicate Legs" submenus - if this is selected, such legs are not shown.
en: &Hide
ru: &Скрыть

note: TRANSLATORS: Item in the "Splay Legs" and "Duplicate Legs" submenus - if this is selected, aven will show such legs with less bright colours.
en: &Fade
ru: Пониженная &яркость

note: TRANSLATORS: Item in the "Splay Legs" and "Duplicate Legs" submenus - if this is selected, aven will show such legs with dashed lines.
en: &Dashed
ru: Пун&ктир

note: TRANSLATORS: Item in the "Splay Legs" and "Duplicate Legs" submenus - if this is selected, such legs are shown the same as other legs.
en: &Show
ru: &Показать

en: Reading in data - please wait…
ru: Чтение исходных данных - пожалуйста ожидайте…

note: TRANSLATORS: for extend: the user specified breaking a loop or changing extend direction at this station, but we didn’t find it in the 3d file
en: Failed to find station %s
ru: Не удалось найти пикет %s

note: TRANSLATORS: for extend: the user specified breaking a loop or changing extend direction at this leg, but we didn’t find it in the 3d file
en: Failed to find leg %s → %s
ru: Не удалось найти замер %s → %s

note: TRANSLATORS: for extend: "extend" is starting to produce an extended elevation from station %s
en: Starting from station %s
ru: Развертка начата от пикета %s

note: TRANSLATORS: for extend:
en: Extending to the left from station %s
ru: От пикета %s развертка влево

note: TRANSLATORS: for extend:
en: Extending to the right from station %s
ru: От пикета %s развертка вправо

note: TRANSLATORS: for extend:
en: Extending to the left from leg %s → %s
ru: От замера %s → %s развертка влево

note: TRANSLATORS: for extend:
en: Extending to the right from leg %s → %s
ru: От замера %s → %s развертка вправо

note: TRANSLATORS: for extend:
en: Breaking survey loop at station %s
ru: Разрыв кольца на пикете %s

note: TRANSLATORS: for extend:
en: Breaking survey loop at leg %s → %s
ru: Разрыв кольца на замере %s → %s

note: TRANSLATORS: for extend:
en: Swapping extend direction from station %s
ru: Изменение направления развертки с пикета %s

note: TRANSLATORS: for extend:
en: Swapping extend direction from leg %s → %s
ru: Изменение направления развертки с замера %s → %s

note: TRANSLATORS: for extend:
en: Applying specfile: “%s”
ru: Применение файла (specfile): “%s”

note: TRANSLATORS: for extend: Used to tell the user that a file is being written - %s is the filename
en: Writing %s…
ru: Сохранение %s…

note: TRANSLATORS: --help output for sorterr --horizontal option
en: sort by horizontal error factor
ru: сортировать по величине горизонтальной составляющей ошибки

note: TRANSLATORS: --help output for sorterr --vertical option
en: sort by vertical error factor
ru: сортировать по величине вертикальной составляющей ошибки

note: TRANSLATORS: --help output for sorterr --percentage option
en: sort by percentage error
ru: сортировать по проценту ошибки относительно длинны кольца

note: TRANSLATORS: --help output for sorterr --per-leg option
en: sort by error per leg
ru: сортировать по средней величине ошибки на замер

note: TRANSLATORS: --help output for sorterr --replace option
en: replace .err file with re-sorted version
ru: заменить .err файл на пересортированный

en: Couldn’t parse .err file
ru: Невозможно произвести разбор файла .err

note: TRANSLATORS: for diffpos:
en: Moved by (%3.2f,%3.2f,%3.2f): %s
ru: Перемещено на (%3.2f,%3.2f,%3.2f): %s

note: TRANSLATORS: for diffpos:
en: Added: %s
ru: Добавлено: %s

note: TRANSLATORS: for diffpos:
en: Deleted: %s
ru: Удалено: %s

note: TRANSLATORS: The first of two warnings given when a survey which has already been completed is reentered.  This example file crawl.svx: *begin crawl     ; <- second warning here 1 2 9.45 234 -01 *end crawl *begin crawl     ; <- first warning here 2 3 7.67 223 -03 Would lead to: crawl.svx:4:8: warnin
en: Reentering an existing survey is deprecated
ru: Повторное определение для уже существующей топо-съемки устарело и не рекомендуется к использованию

note: TRANSLATORS: The second of two warnings given when a survey which has already been completed is reentered.  This example file crawl.svx: *begin crawl     ; <- second warning here 1 2 9.45 234 -01 *end crawl *begin crawl     ; <- first warning here 2 3 7.67 223 -03 Would lead to: crawl.svx:4:8: warni
en: Originally entered here
ru: Первоначально встречено здесь

note: TRANSLATORS: Used when a BEGIN command has a survey name, but the END command omits it, e.g.: *begin entrance 1 2 10.00 178 -01 *end gives: eg.svx:3: warning: Survey name omitted from END eg.svx:1: info: Corresponding BEGIN was here
en: Corresponding %s was here
ru: Соответствующее вхождение %s встречено здесь

note: TRANSLATORS: Use of the ROOT character (which is "\" by default) is deprecated, so this warning would be generated by: *equate \foo.7 1 If you're unsure what "deprecated" means, see: https://en.wikipedia.org/wiki/Deprecation
en: ROOT is deprecated
ru: Корневой символ в именах пикетов (ROOT символ, "\")  устарел и не рекомендуется к использованию

note: TRANSLATORS: --help output for dump3d --rewind option
en: rewind file and read it a second time
ru: повторно перечитать файл

en: show survey date information (if present)
ru: отображать информацию о датах топо-съемок (если она присутствует)

en: equivalent to --show-dates=-
ru: эквивалентно --show-dates=-

en: convert MOVE and LINE into LEG
ru: перобразовать MOVE и LINE в LEG

en: Failed to initialise input coordinate system “%s”
ru: Ошибка в инициализации входной системы координат “%s”

en: Failed to initialise output coordinate system “%s”
ru: Ошибка в инициализации выходной системы координат “%s”

note: TRANSLATORS: %s is replaced by the name of a geodata file, e.g. GPX, KML.
en: File “%s” not georeferenced
ru: Файл “%s” не имеет географической привязки

en: generate grid (default %sm)
ru: создавать сетку (по умолчанию %sм)

en: station labels text height (default %s)
ru: высота текста для подписей имен пикетов (по умолчанию %s)

en: station marker size (default %s)
ru: размер значка пикета (по умолчанию %s)

en: produce Survex 3d output
ru: создавать Survex 3d

en: produce CSV output
ru: создавать CSV

en: produce DXF output
ru: создавать DXF

en: produce EPS output
ru: создавать EPS

en: produce GPX output
ru: создавать GPX

en: produce HPGL output
ru: создавать HPGL

en: produce JSON output
ru: создавать JSON

en: produce KML output
ru: создавать KML

note: TRANSLATORS: "Compass" and "Carto" are the names of software packages, so should not be translated.
en: produce Compass PLT output for Carto
ru: создавать Compass PLT для Carto

en: produce Survex POS output
ru: создавать Survex POS

en: produce Shapefile (lines) output
ru: создавать Шейп-файл (линии)

en: produce Shapefile (points) output
ru: создавать Шейп-файл (точки)

en: produce SVG output
ru: создавать SVG

en: Export format not specified and not known from output file extension
ru: Формат экспорта не указан и его невозможно определить по расширению файла

en: Export format not specified
ru: Формат экспорта не указан

en: include items exported by default
ru: включены элементы, экспортируемые по умолчанию

en: Macro “%s” not defined
ru: Макрос “%s” не определен

en: Ignoring “%s”
ru: Игнорируется “%s”

note: TRANSLATORS: Warning issued about a dubious case in survey data in Walls format (.srv).  Real world example: P25      *8 5 15 3.58 This is treated by Walls as a leg from P25 to *8 but seems likely to be intended to be an isolated LRUD reading (one not on a survey leg, useful for the start or end of 
en: Parsing as “to” station but may be isolated LRUD with missing closing delimiter
ru: Распознано как номер второго пикета в замере, но возможно это отдельный ЛПВН без закрывающего разделителя

en: Failed to initialise GDAL “%s” driver
ru: Не удалось инициализировать GDAL драйвер “%s”

en: Failed to create GDAL layer
ru: Не удалось создать слой GDAL (layer)

en: Failed to create GDAL field
ru: Не удалось создать поле GDAL (field)

en: Failed to create GDAL feature
ru: Не удалось создать объект GDAL (feature)
