survex - en to el translation catalogue (83 entries)

note: TRANSLATORS: Aven menu titles.  An “&” goes before the letter of any accelerator key.  The accelerators must be different within this group
en: &File
el: &Αρχείο

en: &Rotation
el: Πε&ριστροφή

en: &Orientation
el: Προσανα&τολισμός

en: &View
el: &Όψη

en: &Help
el: &Βοήθεια

note: TRANSLATORS: "Presentation" in the sense of a talk with a slideshow - the items in this menu allow the user to animate between preset views.
en: &Presentation
el: &Παρουσίαση

note: TRANSLATORS: as in: Usage: cavern …
en: Usage
el: Χρήση

en: Out of memory
el: Ανεπαρκής μνήμη

note: TRANSLATORS: Indicates a informational message e.g.: "spoon.svx:12: info: Declination: [...]"
en: info
el: πληροφορίες

note: TRANSLATORS: Indicates a warning message e.g.: "spoon.svx:12: warning: *prefix is deprecated"
en: warning
el: προειδοποίηση

note: TRANSLATORS: Indicates an error message e.g.: "spoon.svx:13:4: error: Field may not be omitted"
en: error
el: σφάλμα

note: TRANSLATORS: %s is replaced by the command we attempted to run.
en: Couldn’t run external command: “%s”
el: Η εκτέλεση της εντολής “%s” απέτυχε

en: Error reading file
el: Σφάλμα ανάγνωσης αρχείου

en: Couldn’t open file “%s”
el: Δεν είναι δυνατό το άνοιγμα του αρχείου “%s”

en: Error writing to file
el: Σφάλμα κατά την εγγραφή στο αρχείο

en: North
el: Βορράς

note: TRANSLATORS: Label used for "clino" in Aven when the view is from directly above. Try to keep this translation short - ideally at most 10 characters - as otherwise the compass and clino will be moved further apart to make room. */
en: Plan
el: Πλάνο

en: too few arguments
el: πολύ λίγα ορίσματα

en: too many arguments
el: πάρα πολλές παράμετροι

en: FILE
el: ΑΡΧΕΊΟ

en: Error %6.2f%%
el: Σφαλμα %6.2f%%

note: TRANSLATORS: Here N/A means "Not Applicable" -- it means the traverse has zero length, so error per metre is meaningless. There should be 4 spaces between "Error" and "N/A" so that it lines up with the numbers in the message above.
en: Error    N/A
el: Σφαλμα    N/A

note: TRANSLATORS: description of --help option
en: display this help and exit
el: εμφάνιση αυτής της βοήθειας και έξοδος

note: TRANSLATORS: description of --version option
en: output version information and exit
el: προβολή πληροφοριών έκδοσης και έξοδος

note: TRANSLATORS: in command line usage messages e.g. Usage: cavern [OPTION]…
en: OPTION
el: ΕΠΙΛΟΓΗ

en: Scale
el: Κλίμακας

note: TRANSLATORS: node/nodes as in:  "Survey has 1 2-node and 2 3-nodes."
en: node
el: κόμβος

note: TRANSLATORS: node/nodes as in:  "Survey has 1 2-node and 2 3-nodes."
en: nodes
el: κόμβοι

note: TRANSLATORS: Label for button in aven’s cavern log window which allows the user to save the log to a file.
en: &Save Log
el: &Αποθήκευση καταγραφής

note: TRANSLATORS: Heading line for .pos file.  Please try to ensure the “,”s (or at least the columns) are in the same place
en: ( Easting, Northing, Altitude )
el: ( Ανατολικά, Βόρεια, Υψόμετρο )

note: TRANSLATORS: for the title of the About box
en: About %s
el: Σχετικά %s

note: TRANSLATORS: Survex is the name of the software, and "3d" refers to a file extension, so neither should be translated.
en: Survex 3d files
el: Survex 3d αρχεία

en: All files
el: Όλα τα αρχεία

note: TRANSLATORS: Survex is the name of the software, and "svx" refers to a file extension, so neither should be translated.
en: Survex svx files
el: Survex svx αρχεία

note: TRANSLATORS: "Compass" as in Larry Fish’s cave surveying package, so should not be translated
en: Compass MAK files
el: Compass MAK αρχεία

note: TRANSLATORS: "Compass" as in Larry Fish’s cave surveying package, so should not be translated
en: Compass DAT files
el: Compass DAT αρχεία

note: TRANSLATORS: "Compass" as in Larry Fish’s cave surveying package, so should not be translated
en: Compass CLP files
el: Compass CLP αρχεία

en: CSV files
el: CSV αρχεία

en: DXF files
el: DXF αρχεία

en: EPS files
el: EPS αρχεία

en: GPX files
el: GPX αρχεία

en: KML files
el: KML αρχεία

note: TRANSLATORS: "Skencil" is the name of a software package, so should not be translated: http://www.skencil.org/
en: Skencil files
el: Skencil αρχεία

en: SVG files
el: SVG αρχεία

en: JSON files
el: JSON αρχεία

note: TRANSLATORS: Part of diffpos --help
en: FILE1 FILE2 [THRESHOLD]
el: ΑΡΧΕΊΟ1 ΑΡΧΕΊΟ2 [ΚΑΤΏΦΛΙ]

note: TRANSLATORS: Used in the "colour key" for "colour by date" if there are surveys without date information.  Try to keep this fairly short.
en: Undated
el: αχρονολόγητος

note: TRANSLATORS: The text on the action button in the "Export" settings dialog
en: &Export...
el: &Εξαγωγή...

en: &Reverse Direction
el: &Αντίστροφη κατεύθυνση

note: TRANSLATORS: Used as a label for the surrounding box for the "Bearing" and "Tilt angle" fields, and the "Plan view" and "Elevation" buttons in the "what to print/export" dialog.
en: View
el: Όψη

note: TRANSLATORS: used in the scale drop down selector in the print dialog the implicit meaning is "choose a suitable scale to fit the plot on a single page", but we need something shorter
en: One page
el: Μία σελίδα

en: Bearing
el: Αζιμούθιο

en: Crosses
el: Σταυροί

note: TRANSLATORS: As in the legend on a map.  Used in the print dialog - controls drawing the box at the lower left with survey name, view angles, etc
en: Legend
el: Λεζάντα

en: &Crosses	Ctrl+X
el: &Σταυροί	Ctrl+X

en: &Grid	Ctrl+G
el: &Πλέγμα	Ctrl+G

en: &Compass
el: &Πυξίδα

en: C&linometer
el: &Κλινόμετρο

en: &Scale Bar
el: &Γραμμή κλίμακας

en: %s: option “%s” requires an argument
el: %s: η επιλογή “%s” απαιτεί ένα όρισμα

en: %s: option requires an argument -- %c
el: %s: η επιλογή απαιτεί ένα όρισμα -- %c

en: %s: invalid option -- %c
el: %s: μη αναγνωρίσιμη επιλογή -- %c

note: TRANSLATORS: "Play" as in "Play back a recording"
en: Pla&y
el: &Αναπαραγωγή

en: No matches were found.
el: Δεν βρέθηκαν αντιστοιχίες.

note: TRANSLATORS: "Find stations" button tooltip
en: Find
el: Αναζήτηση

note: TRANSLATORS: "Hide stations" button default tooltip
en: Hide
el: Κρύβω

en: Altitude
el: Υψόμετρο

note: TRANSLATORS: Used in Aven: From <stationname>: H 12.24m, Brg 234.5°
en: From %s
el: Από %s

note: TRANSLATORS: abbreviation for "feet" (unit of length), used e.g. as "10ft". If there should be a space between the number and this, include one in the translation.
en: ft
el: πόδια

note: TRANSLATORS: abbreviation for "inches" (unit of length), used e.g. as "6in". If there should be a space between the number and this, include one in the translation.
en: in
el: ίντσες

en: Presentation
el: Παρουσίαση

note: TRANSLATORS: In aven's survey tree, right-clicking on the root gives a pop-up menu and this is an option (but only enabled if the view is restricted to a subsurvey). It reloads the current survey file with the who survey visible.
en: Show all
el: Εμφάνιση όλων

en: Easting
el: Ανατολικά

en: Northing
el: Βόρεια

note: TRANSLATORS: Aven menu items.  An “&” goes before the letter of any accelerator key. The string "\t" separates the menu text and any accelerator key. "File" menu.  The accelerators must be different within this group. c.f. 201, 380, 381.
en: &Open...	Ctrl+O
el: &Άνοιγμα...	Ctrl+O

en: Show &Log
el: Εμφάνιση &Καταγραφής

en: &Print...	Ctrl+P
el: &Εκτύπωση...	Ctrl+P

note: TRANSLATORS: Title of the export dialog
en: Export
el: Εξαγωγή

note: TRANSLATORS: Title of the print preview dialog
en: Print Preview
el: Προεπισκόπηση Εκτύπωσης

note: TRANSLATORS: Title of the print dialog
en: Print
el: Εκτύπωση

en: &Print...
el: &Εκτύπωση...

note: TRANSLATORS: Item in the "Splay Legs" and "Duplicate Legs" submenus - if this is selected, such legs are not shown.
en: &Hide
el: &Απόκρυψη

note: TRANSLATORS: Item in the "Splay Legs" and "Duplicate Legs" submenus - if this is selected, such legs are shown the same as other legs.
en: &Show
el: &Εμφάνιση
