KDE 4.3 - en to hu translation catalogue (44 entries)

en: Helps clean unwanted traces the user leaves on the system.
hu: Eltávolítja a nem kívánt személyes fájlokat a rendszerből.

en: © 2003-2005, Ralf Hoelzer
hu: © Ralf Hoelzer, 2003-2005.

en: Original author
hu: Eredeti szerző

en: Maintainer
hu: Karbantartó

en: Thumbnail Cache
hu: Bélyegkép gyorsítótár

en: Sweeps without user interaction
hu: Felhasználói beavatkozás nélkül töröl

en: A thumbnail could not be removed.
hu: Nem sikerült eltávolítani egy bélyegképet.

en: The file exists but could not be removed.
hu: A fájl létezik, de nem sikerült eltávolítani.

en: A favicon could not be removed.
hu: Nem sikerült eltávolítani egy favikont.

en: Cookies
hu: Sütik

en: Clears all stored cookies set by websites
hu: A weboldalak által tárolt összes süti törlése

en: Cookie Policies
hu: Süti-házirendek

en: Clears the cookie policies for all visited websites
hu: Törli az elért weboldalak süti-házirendjeit

en: Saved Clipboard Contents
hu: Elmentett vágólaptartalmak

en: Clears the clipboard contents stored by Klipper
hu: A Klipper által elmentett vágólaptartalmak

en: Clears all cached thumbnails
hu: Törli a bélyegkép gyorsítótár tartalmát

en: Run Command History
hu: Legutóbbi parancsok

en: Clears the history of commands run through the Run Command tool on the desktop
hu: A „Parancs végrehajtása” ablakban kiadott parancsok naplója

en: Form Completion Entries
hu: Űrlapkitöltési bejegyzések

en: Clears values which were entered into forms on websites
hu: A webes űrlapokban megadott adatok

en: Web History
hu: Webelérési napló

en: Clears the history of visited websites
hu: A meglátogatott oldalak naplója

en: Web Cache
hu: Webelérési gyorstár

en: Clears the temporary cache of websites visited
hu: A meglátogatott weblapok gyorstára

en: Recent Documents
hu: Legutóbbi dokumentumok

en: Clears the list of recently used documents from the KDE applications menu
hu: A legutóbb használt dokumentumok listája (a KDE menüben)

en: Favorite Icons
hu: Weblapikonok

en: Clears the FavIcons cached from visited websites
hu: A meglátogatott weboldalak ikonjai

en: Recent Applications
hu: Legutóbbi alkalmazások

en: Clears the list of recently used applications from KDE menu
hu: A nemrég használt alkalmazások listája a KDE menüben

[ctx: General system content]
en: General
hu: Általános

[ctx: Web browsing content]
en: Web Browsing
hu: Webböngészés

en: You are deleting data that is potentially valuable to you. Are you sure?
hu: Olyan adatok törlésére készül, amelyek értékes információkat tartalmazhatnak. Biztosan ezt szeretné?

en: Starting cleanup...
hu: A törlés megkezdése…

en: Clearing %1...
hu: %1 törlése…

en: Clearing of %1 failed: %2
hu: %1 törlése nem sikerült: %2

en: Clean up finished.
hu: Az adatok törlése befejeződött.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTreeWidget, privacyListView)
en: Check all cleanup actions you would like to perform. These will be executed by pressing the button below.
hu: Jelölje be az elvégezni kívánt tisztítási műveleteket. A végrehajtás a lenti gomb megnyomásakor indul.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, privacyListView)
en: Privacy Settings
hu: Adatvédelmi beállítások

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, privacyListView)
en: Description
hu: Leírás

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, selectAllButton)
en: Select &All
hu: Min&d

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, selectNoneButton)
en: Select &None
hu: &Egyik sem

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, cleanupButton)
en: Immediately performs the cleanup actions selected above
hu: A fent kijelölt műveletek végrehajtása

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cleanupButton)
en: &Clean Up
hu: Az adatok &törlése
