sweeper - en to ja translation catalogue (42 entries)

en: Helps clean unwanted traces the user leaves on the system.
ja: ユーザがシステム上に残す不要な痕跡を消去します。

en: Original author
ja: オリジナルの作者

en: Maintainer
ja: メンテナ

en: Thumbnail Cache
ja: サムネイルのキャッシュ

en: A thumbnail could not be removed.
ja: サムネイルを削除できませんでした。

en: The file exists but could not be removed.
ja: ファイルは存在しますが、削除できませんでした。

en: A favicon could not be removed.
ja: ファビコンを削除できませんでした。

en: Cookies
ja: クッキー

en: Clears all stored cookies set by websites
ja: ウェブサイトからセットされたクッキー消去します

en: Cookie Policies
ja: クッキーポリシー

en: Clears the cookie policies for all visited websites
ja: 訪問したすべてのウェブサイトに対するクッキーポリシーを消去します

en: Saved Clipboard Contents
ja: クリップボードの内容

en: Clears the clipboard contents stored by Klipper
ja: Klipper に保存されたクリップボードの内容を消去します

en: Clears all cached thumbnails
ja: キャッシュされたサムネイルをすべて消去します

en: Run Command History
ja: 実行したコマンドの履歴

en: Clears the history of commands run through the Run Command tool on the desktop
ja: デスクトップの「コマンドを実行」ツールから実行したコマンドの履歴を消去します

en: Form Completion Entries
ja: フォーム補完侯補

en: Clears values which were entered into forms on websites
ja: ウェブサイトのフォームに入力した値を消去します

en: Web History
ja: ウェブ履歴

en: Clears the history of visited websites
ja: ウェブサイトの訪問履歴を消去します

en: Web Cache
ja: ウェブのキャッシュ

en: Clears the temporary cache of websites visited
ja: 訪問したウェブサイトの一時キャッシュを消去します

en: Recent Documents
ja: 最近の文書

en: Clears the list of recently used documents from the KDE applications menu
ja: 最近使用した文書のリストを KDE のアプリケーションメニューから消去します

en: Favorite Icons
ja: お気に入りアイコン

en: Clears the FavIcons cached from visited websites
ja: 訪問したウェブサイトからキャッシュされたファビコンを消去します

en: Recent Applications
ja: 最近使用したアプリケーション

en: Clears the list of recently used applications from KDE menu
ja: 最近使用したアプリケーションのリストを KDE のメニューから消去します

[ctx: General system content]
en: General
ja: 全般

[ctx: Web browsing content]
en: Web Browsing
ja: ウェブ閲覧

en: You are deleting data that is potentially valuable to you. Are you sure?
ja: 場合によってはあなたにとって貴重なデータを削除しようとしています。本当によろしいですか？

en: Starting cleanup...
ja: クリーンアップ開始...

en: Clearing %1...
ja: %1を消去...

en: Clearing of %1 failed: %2
ja: %1の消去に失敗しました: %2

en: Clean up finished.
ja: クリーンアップが完了しました。

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTreeWidget, privacyListView)
en: Check all cleanup actions you would like to perform. These will be executed by pressing the button below.
ja: 実行するクリーンアップアクションにチェックを入れてください。「クリーンアップ」ボタンを押すと開始します。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, privacyListView)
en: Privacy Settings
ja: プライバシー設定

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, privacyListView)
en: Description
ja: 説明

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, selectAllButton)
en: Select &All
ja: すべて選択(&A)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, selectNoneButton)
en: Select &None
ja: すべて選択解除(&N)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, cleanupButton)
en: Immediately performs the cleanup actions selected above
ja: 選択されたクリーンアップアクションを直ちに実行します

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cleanupButton)
en: &Clean Up
ja: クリーンアップ(&C)
