sweeper - en to nds translation catalogue (44 entries)

en: Sweeper
nds: Leuwagen

en: Helps clean unwanted traces the user leaves on the system.
nds: Hölpt bi't Wegmaken vun Sporen, de Brukers op't Systeem nalaat, ahn dat se dat wüllt.

en: Original author
nds: Orginaalautor

en: Maintainer
nds: Pleger

en: Thumbnail Cache
nds: Vöransichten-Twischenspieker

en: Sweeps without user interaction
nds: Ahn Bruker-Nafraag schier maken

en: A thumbnail could not be removed.
nds: En Vöransicht lett sik nich wegmaken.

en: The file exists but could not be removed.
nds: Dat gifft de Datei, man se lett sik nich wegmaken.

en: A favicon could not be removed.
nds: En Nettsiet-Lüttbild lett sik nich wegmaken.

en: Cookies
nds: Kookjes

en: Clears all stored cookies set by websites
nds: Deit all vun Nettsieden sekerte Kookjes weg

en: Cookie Policies
nds: Kookje-Regeln

en: Clears the cookie policies for all visited websites
nds: Sett de Kookje-Regeln för all besöcht Nettsieden torüch

en: Saved Clipboard Contents
nds: Sekerte Twischenaflaag-Inholden

en: Clears the clipboard contents stored by Klipper
nds: Deit de Twischenaflaag-Inholden vun Klipper weg

en: Clears all cached thumbnails
nds: Deit all wohrte Vöransichten weg

en: Run Command History
nds: "Befehl utföhren"-Vörgeschicht

en: Clears the history of commands run through the Run Command tool on the desktop
nds: Maakt de Vörgeschicht vun den "Befehl utföhren"-Schriefdischdialoog leddig

en: Form Completion Entries
nds: Kompletteer-Indrääg för Formuloren

en: Clears values which were entered into forms on websites
nds: Deit de  Weerten weg, de Du in Formuloren op Nettsieden ingeven hest

en: Web History
nds: Nett-Vörgeschicht

en: Clears the history of visited websites
nds: Maakt de Vörgeschicht vun besöcht Nettsieden leddig

en: Web Cache
nds: Nett-Twischenspieker

en: Clears the temporary cache of websites visited
nds: Maakt den Twischenspieker mit besöcht Nettsieden leddig

en: Recent Documents
nds: Tolest bruukt Dokmenten

en: Clears the list of recently used documents from the KDE applications menu
nds: Maakt de List vun tolest bruukt Dokmenten in't KDE-Programmmenü (K-Menü) leddig

en: Favorite Icons
nds: Sieden-Lüttbiller

en: Clears the FavIcons cached from visited websites
nds: Deit all Sieden-Lüttbiller vun besöcht Nettsieden weg

en: Recent Applications
nds: Tolest bruukt Programmen

en: Clears the list of recently used applications from KDE menu
nds: Maakt de List vun tolest bruukt Programmen in't KDE-Menü leddig

[ctx: General system content]
en: General
nds: Allgemeen

[ctx: Web browsing content]
en: Web Browsing
nds: Nettkieken

en: You are deleting data that is potentially valuable to you. Are you sure?
nds: Du wullt Daten wegdoon, de villicht doch noch bruukst. Wullt Du redig wiedermaken?

en: Starting cleanup...
nds: Oprümen fangt an...

en: Clearing %1...
nds: %1 warrt wegdaan...

en: Clearing of %1 failed: %2
nds: Dat Wegdoon vun "%1" is fehlslaan: %2

en: Clean up finished.
nds: Oprümen is beendt.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTreeWidget, privacyListView)
en: Check all cleanup actions you would like to perform. These will be executed by pressing the button below.
nds: Maak all Oprüüm-Akschonen an, de Du utföhren wullt. Se warrt utföhrt, wenn Du op den Knoop nerrn klickst.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, privacyListView)
en: Privacy Settings
nds: Privaatrebeet-Instellen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, privacyListView)
en: Description
nds: Beschrieven

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, selectAllButton)
en: Select &All
nds: &All utsöken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, selectNoneButton)
en: Select &None
nds: &Nix utsöken

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, cleanupButton)
en: Immediately performs the cleanup actions selected above
nds: Baven utsöcht Akschonen warrt fuurts utföhrt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cleanupButton)
en: &Clean Up
nds: &Oprümen
