gnome-games master - en to be translation catalogue (67 entries)

en: Clear the screen by removing groups of colored and shaped tiles
be: Ачысціце экран, выдаляючы групы каляровых і пазначаных фігурамі плітак

en: Remove as many squares as possible from the board. Click on a group of squares of the same color to make them all disappear in one fell swoop, causing other squares to fall into place. It is not possible to remove a single square at a time. You get far more points for clearing a larger group of squares, and also for clearing the entire board.
be: Выдаліце з дошкі як мага больш плітак. Націсніце на групу плітак аднаго колеру – яна знікне, а на вызваленае месца ўпадуць іншыя. Адзіночную плітку выдаліць немагчыма, за ачыстку вялікай групы плітак, а таксама ачыстку ўсёй дашкі, даецца значна больш балаў.

en: Swell Foop is always very quick to play, but you can make it somewhat longer by changing the board size.
be: Swell Foop вельмі хуткая гульня, але яе можна падоўжыць, калі павялічыць памер дошкі.

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: game;logic;board;same;matching;
be: логіка;лагічная;настольная;гульня;аднолькавыя;пары;супадзенні;

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/theme'
en: The theme to use
be: Тэма

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/theme'
en: The title of the tile theme to use.
be: Назва выкарыстанай тэмы для плітак.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/size'
en: Board size
be: Памер дошкі

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/size'
en: The size of the game board.
be: Памер дошкі для гульні.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/colors'
en: Board color count
be: Колькасць колераў на гульнявым полі

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/colors'
en: The number of colors of tiles to use in the game.
be: Колькасць выкарыстаных колераў плітак.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/first-run'
en: Is this the first run
be: Ці першы гэта запуск

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/first-run'
en: Setting to decide whether to show first-run hint dialog or not.
be: Вызначае ці паказваць акно з парадамі як пры першым запуску.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/zealous'
en: Zealous animation
be: Інтэнсіўная анімацыя

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/zealous'
en: Use more flashy, but slower, animations.
be: Выкарыстоўваць ярчэйшую, але і больш марудную анімацыю.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/saved-game'
en: Saved game
be: Захаваная гульня

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/saved-game'; "nothing" is a keyword: you might want to translate « “nothing” (your translation) » for example
en: Has value “nothing” if there is no saved game. Else, contains a copy of the initial board, an index in the history, and the history of actions saved by an array of coords.
be: Калі няма захаванай гульні, мае значэнне «nothing». Інакш, змяшчае копію зыходнай дошкі, індэкс у гісторыі і гісторыю дзеянняў, захаваную як масіў каардынат.

note: Translators: text appearing on the first-run screen; to test, run `gsettings set org.gnome.swell-foop first-run true` before launching application
en: Welcome to Swell Foop
be: Вітаем у Swell Foop

note: Translators: label of the button of the first-run screen; to test, run `gsettings set org.gnome.swell-foop first-run true` before launching application
en: Let’s _Play
be: Давайце _гуляць

[ctx: shortcut window]
note: Translators: title of a section in the Keyboard Shortcuts dialog; contains "Move keyboard highlight" and "Destroy selected block"
en: Play with keyboard
be: Гульня з клавіятуры

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Left/Right/Up/Down arrows actions description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Play with keyboard"; moves highlight
en: Move keyboard highlight
be: Перамясціць курсор клавіятуры

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Return/space actions description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Play with keyboard"; does as a mouse click
en: Destroy selected block
be: Выдаліць выбраны блок

[ctx: shortcut window]
note: Translators: title of a section in the Keyboard Shortcuts dialog; contains "Undo" and "Redo"
en: History
be: Гісторыя

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Z shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "History"; undoes a move
en: Undo
be: Адрабіць

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Shift-Z shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "History"; redoes an undone move
en: Redo
be: Паўтарыць дзеянне

[ctx: shortcut window]
note: Translators: future shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "History"; resets the current game
en: Restart
be: Перазапусціць

[ctx: shortcut window]
note: Translators: title of a section in the Keyboard Shortcuts dialog; contains (only) "Start a new game"
en: Main functions
be: Асноўныя функцыі

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-N shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section Main Functions
en: Start a new game
be: Пачаць новую гульню

[ctx: shortcut window]
note: Translators: title of a section in the Keyboard Shortcuts dialog; contains "Help", "About", "Quit"...
en: Generic
be: Агульныя

[ctx: shortcut window]
note: Translators: F10 shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic": toggles the hamburger menu
en: Open menu
be: Адкрыць меню

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-? shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic": opens Shortcuts dialog
en: Keyboard shortcuts
be: Спалучэнні клавіш

[ctx: shortcut window]
note: Translators: F1 shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic": opens the application help
en: Help
be: Даведка

[ctx: shortcut window]
note: Translators: future shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic": shows the About dialog
en: About
be: Аб праграме

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Q shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic": quits the application
en: Quit
be: Выйсці

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); starts a new game Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); starts a new game Translators: text of one of the two buttons of a Dialog that 
en: _New Game
be: _Новая гульня

note: Translators: submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); allows to configure board size and number of colors
en: _Setup
be: Н_алады

note: Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); set size to "small"; other possible sizes are "Nor_mal (15 × 10)" and "_Large (20 × 15)"
en: _Small (6 × 5)
be: _Малы (6 × 5)

note: Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); set size to "normal"; other possible sizes are "_Small (6 × 5)" and "_Large (20 × 15)"
en: Nor_mal (15 × 10)
be: _Звычайны (15 × 10)

note: Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); set size to "large"; other possible sizes are "_Small (6 × 5)" and "Nor_mal (15 × 10)"
en: _Large (20 × 15)
be: _Вялікі (20 × 15)

note: Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); set number of colors; other possibilities are "T_hree colors" and "_Four colors"
en: _Two colors
be: _Два колеры

note: Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); set number of colors; other possibilities are "_Two colors" and "_Four colors"
en: T_hree colors
be: _Тры колеры

note: Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); set number of colors; other possibilities are "_Two colors" and "T_hree colors"
en: _Four colors
be: _Чатыры колеры

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); starts a new game
en: High _Scores
be: Лепшыя _вынікі

note: Translators: submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); allows to change the theme
en: A_ppearance
be: Вы_гляд

note: Translators: entry of the Appearance submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); change theme; other possible themes are "_Shapes and Colors" and "_Boring Shapes"
en: _Colors
be: _Колеры

note: Translators: entry of the Appearance submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); change theme; other possible themes are "_Colors" and "_Boring Shapes"
en: _Shapes and Colors
be: _Фігуры і колеры

note: Translators: entry of the Appearance submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); change theme; other possible themes are "_Colors" and "_Shapes and Colors"
en: _Boring Shapes
be: _Шэрыя фігуры

note: Translators: entry of the Appearance submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); makes animation faster
en: _Zealous Animation
be: І_нтэнсіўная анімацыя

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); starts a new game
en: _Keyboard Shortcuts
be: _Спалучэнні клавіш

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); starts a new game
en: _Help
be: _Даведка

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); starts a new game
en: _About Swell Foop
be: _Пра Swell Foop

note: Translators: tooltip text of the Undo button; probably a verb
en: Undo
be: Адрабіць

note: Translators: tooltip text of the Undo button; probably a verb
en: Redo
be: Паўтарыць дзеянне

note: Translators: text of a button that appears on the board at the end of a game
en: _Play Again
be: Гуляць _зноў

note: Label showing the number of points at the end of the game
en: %u point | %u points
be[0]: %u бал
be[1]: %u балы
be[2]: %u балаў

note: Translators: text of a label that appears on the board at the end of a game
en: Game Over!
be: Гульня скончана!

note: Translators: command-line option description, see 'swell-foop --help'
en: Print release version and exit
be: Вывесці версію праграмы і выйсці

note: Translators: About dialog text, small description of the application
en: I want to play that game!
    You know, they all light-up and you click on them and they vanish!
be: Цудоўная гульня!
    Усё свеціцца, а ты ціскаеш і яно знікае!

note: Translators: About dialog text, copyright line
en: Copyright © 2009 Tim Horton
be: Аўтарскія правы 2009 Tim Horton

note: Translators: name of a possible size of the grid
en: Small
be: Малы

note: Translators: name of a possible size of the grid
en: Normal
be: Звычайны

note: Translators: name of a possible size of the grid
en: Large
be: Вялікі

note: Translators: text appearing on the first-run screen; to test, run `gsettings set org.gnome.SwellFoop first-run true` before launching application
en: Clear as many blocks as you can.
    Fewer clicks means more points.
be: Выдаліце як мага больш блокаў.
    Менш націсканняў - больш балаў.

note: Translators: subtitle of the headerbar; the %u is replaced by the score
en: Score: %u
be: Лік: %u

note: Translators: text of a Dialog that may appear if you start a new game while one is running
en: Abandon this game to start a new one?
be: Кінуць гэтую гульню і пачаць новую?

note: Translators: text of one of the two buttons of a Dialog that appears if you start a new game while one is running; the other is “_New Game”
en: _Cancel
be: _Скасаваць

en: %s, %d color | %s, %d colors
be[0]: %s, %d колер
be[1]: %s, %d колеры
be[2]: %s, %d колераў

note: Translators: in the Scores dialog, label introducing for which board configuration (size and number of colors) the best scores are displayed
en: Type
be: Тып
