swell-foop master - en to bg translation catalogue (68 entries)

note: Translators: title of the window displayed by window managers; name of the application Translators: title of the window displayed on the headerbar; name of the application Translators: name of the program, as seen in the headerbar, in GNOME Shell, or in the about dialog
en: Swell Foop
bg: Еднакви

en: Clear the screen by removing groups of colored and shaped tiles
bg: Изчистване на екрана чрез махане на групи от цветни плочки с характерна форма

en: Remove as many squares as possible from the board. Click on a group of squares of the same color to make them all disappear in one fell swoop, causing other squares to fall into place. It is not possible to remove a single square at a time. You get far more points for clearing a larger group of squares, and also for clearing the entire board.
bg: Махнете максимален брой плочки от игралната дъска. Натиснете върху голяма група от едноцветни блокчета и ще ги премахнете, а останалите ще се преподредят. Не може да премахвате единични плочки. Повече точки се получават при изчистването на по-голяма група блокчета. Има допълнителен бонус при изчистване на цялата дъска.

en: Swell Foop is always very quick to play, but you can make it somewhat longer by changing the board size.
bg: „Еднакви“ се играе бързо. Може да промените размера на игралното поле за по-продължителна игра.

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: game;logic;board;same;matching;
bg: игра;логика;логически;пъзел;еднакви;дъска;game;logic;board;same;matching;

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/theme'
en: The theme to use
bg: Тема

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/theme'
en: The title of the tile theme to use.
bg: Името на темата на плочките, която ще се използва.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/size'
en: Board size
bg: Размер на дъската

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/size'
en: The size of the game board.
bg: Размер на дъската за игра.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/colors'
en: Board color count
bg: Брой цветове плочки

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/colors'
en: The number of colors of tiles to use in the game.
bg: Броят различни цветове на плочки, които да се ползват в играта.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/first-run'
en: Is this the first run
bg: Това първото стартиране на играта ли е

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/first-run'
en: Setting to decide whether to show first-run hint dialog or not.
bg: Дали да се покаже прозорецът с обяснение как да се играе.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/zealous'
en: Zealous animation
bg: По-красива анимация

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/zealous'
en: Use more flashy, but slower, animations.
bg: Използване на по-красива, но по-бавна анимация.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/saved-game'
en: Saved game
bg: Запазена игра

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/saved-game'; "nothing" is a keyword: you might want to translate « “nothing” (your translation) » for example
en: Has value “nothing” if there is no saved game. Else, contains a copy of the initial board, an index in the history, and the history of actions saved by an array of coords.
bg: Ако няма запазена игра, е със стойност „nothing“ (нищо). Иначе съдържа копие на началната дъска, индекс в историята и историята на действията като масив от координати.

note: Translators: text appearing on the first-run screen; to test, run `gsettings set org.gnome.swell-foop first-run true` before launching application
en: Welcome to Swell Foop
bg: Добре дошли в „Еднакви“

note: Translators: label of the button of the first-run screen; to test, run `gsettings set org.gnome.swell-foop first-run true` before launching application
en: Let’s _Play
bg: _Начало

[ctx: shortcut window]
note: Translators: title of a section in the Keyboard Shortcuts dialog; contains "Move keyboard highlight" and "Destroy selected block"
en: Play with keyboard
bg: Работа с клавиатурата

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Left/Right/Up/Down arrows actions description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Play with keyboard"; moves highlight
en: Move keyboard highlight
bg: Преместване на фокуса на клавиатурата

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Return/space actions description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Play with keyboard"; does as a mouse click
en: Destroy selected block
bg: Унищожаване на избраното блокче

[ctx: shortcut window]
note: Translators: title of a section in the Keyboard Shortcuts dialog; contains "Undo" and "Redo"
en: History
bg: История

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Z shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "History"; undoes a move
en: Undo
bg: Отмяна

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Shift-Z shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "History"; redoes an undone move
en: Redo
bg: Повтаряне

[ctx: shortcut window]
note: Translators: future shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "History"; resets the current game
en: Restart
bg: Рестартиране

[ctx: shortcut window]
note: Translators: title of a section in the Keyboard Shortcuts dialog; contains (only) "Start a new game"
en: Main functions
bg: Основни функции

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-N shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section Main Functions
en: Start a new game
bg: Започване на нова игра

[ctx: shortcut window]
note: Translators: title of a section in the Keyboard Shortcuts dialog; contains "Help", "About", "Quit"...
en: Generic
bg: Общи

[ctx: shortcut window]
note: Translators: F10 shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic": toggles the hamburger menu
en: Open menu
bg: Отваряне на менюто

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-? shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic": opens Shortcuts dialog
en: Keyboard shortcuts
bg: Клавишни комбинации

[ctx: shortcut window]
note: Translators: F1 shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic": opens the application help
en: Help
bg: Помощ

[ctx: shortcut window]
note: Translators: future shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic": shows the About dialog
en: About
bg: Относно

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Q shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic": quits the application
en: Quit
bg: Спиране на програмата

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); starts a new game Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); starts a new game Translators: text of one of the two buttons of a Dialog that 
en: _New Game
bg: _Нова игра

note: Translators: submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); allows to configure board size and number of colors
en: _Setup
bg: _Настройки

note: Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); set size to "small"; other possible sizes are "Nor_mal (15 × 10)" and "_Large (20 × 15)"
en: _Small (6 × 5)
bg: _Малка (6 × 5)

note: Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); set size to "normal"; other possible sizes are "_Small (6 × 5)" and "_Large (20 × 15)"
en: Nor_mal (15 × 10)
bg: _Средна (15 × 10)

note: Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); set size to "large"; other possible sizes are "_Small (6 × 5)" and "Nor_mal (15 × 10)"
en: _Large (20 × 15)
bg: _Голяма (20 × 15)

note: Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); set number of colors; other possibilities are "T_hree colors" and "_Four colors"
en: _Two colors
bg: _2 цвята

note: Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); set number of colors; other possibilities are "_Two colors" and "_Four colors"
en: T_hree colors
bg: _3 цвята

note: Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); set number of colors; other possibilities are "_Two colors" and "T_hree colors"
en: _Four colors
bg: _4 цвята

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); starts a new game
en: High _Scores
bg: Най-добри _резултати

note: Translators: submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); allows to change the theme
en: A_ppearance
bg: _Външен вид

note: Translators: entry of the Appearance submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); change theme; other possible themes are "_Shapes and Colors" and "_Boring Shapes"
en: _Colors
bg: _Цветове

note: Translators: entry of the Appearance submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); change theme; other possible themes are "_Colors" and "_Boring Shapes"
en: _Shapes and Colors
bg: _Форми и цветове

note: Translators: entry of the Appearance submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); change theme; other possible themes are "_Colors" and "_Shapes and Colors"
en: _Boring Shapes
bg: _Скучни форми

note: Translators: entry of the Appearance submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); makes animation faster
en: _Zealous Animation
bg: _По-красива анимация

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); starts a new game
en: _Keyboard Shortcuts
bg: _Клавишни комбинации

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); starts a new game
en: _Help
bg: Помо_щ

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); starts a new game
en: _About Swell Foop
bg: _Относно

note: Translators: tooltip text of the Undo button; probably a verb
en: Undo
bg: Отмяна

note: Translators: tooltip text of the Undo button; probably a verb
en: Redo
bg: Връщане

note: Translators: text of a button that appears on the board at the end of a game
en: _Play Again
bg: _Нова игра

note: Label showing the number of points at the end of the game
en: %u point | %u points
bg[0]: %u точка
bg[1]: %u точки

note: Translators: text of a label that appears on the board at the end of a game
en: Game Over!
bg: Край на играта!

note: Translators: command-line option description, see 'swell-foop --help'
en: Print release version and exit
bg: Извеждане на версията и спиране на програмата

note: Translators: About dialog text, small description of the application
en: I want to play that game!
    You know, they all light-up and you click on them and they vanish!
bg: Искам да играя на това!
    Сещаш се, дето мигат и като ги натиснеш — изчезват!

note: Translators: About dialog text, copyright line
en: Copyright © 2009 Tim Horton
bg: Авторски права: © 2009 Tim Horton

note: Translators: name of a possible size of the grid
en: Small
bg: Малка

note: Translators: name of a possible size of the grid
en: Normal
bg: Нормална

note: Translators: name of a possible size of the grid
en: Large
bg: Голяма

note: Translators: text appearing on the first-run screen; to test, run `gsettings set org.gnome.SwellFoop first-run true` before launching application
en: Clear as many blocks as you can.
    Fewer clicks means more points.
bg: Изчистете максимален брой блокчета.
    Повече точки се получават при по-малко натискания.

note: Translators: subtitle of the headerbar; the %u is replaced by the score
en: Score: %u
bg: Резултат: %u

note: Translators: text of a Dialog that may appear if you start a new game while one is running
en: Abandon this game to start a new one?
bg: Отказване от тази игра и започване на нова?

note: Translators: text of one of the two buttons of a Dialog that appears if you start a new game while one is running; the other is “_New Game”
en: _Cancel
bg: _Отказ

en: %s, %d color | %s, %d colors
bg[0]: %s, %d цвят
bg[1]: %s, %d цвята

note: Translators: in the Scores dialog, label introducing for which board configuration (size and number of colors) the best scores are displayed
en: Type
bg: Вид
