gnome-games - en to ca translation catalogue (65 entries)

note: Translators: title of the window displayed by window managers; name of the application Translators: title of the window displayed on the headerbar; name of the application Translators: name of the program, as seen in the headerbar, in GNOME Shell, or in the about dialog
en: Swell Foop
ca: Atac salvatge

en: Clear the screen by removing groups of colored and shaped tiles
ca: Netegeu la pantalla suprimint grups de fitxes de colors

en: Remove as many squares as possible from the board. Click on a group of squares of the same color to make them all disappear in one fell swoop, causing other squares to fall into place. It is not possible to remove a single square at a time. You get far more points for clearing a larger group of squares, and also for clearing the entire board.
ca: Elimineu tants quadrats del tauler com sigui possible. Feu clic en un grup de quadrats del mateix color per a fer-los desaparèixer d'una tirada, fent que altres quadrats caiguin al lloc buit. No es pot eliminar un sol quadrat en una tirada. Aconseguireu molts més punts si elimineu molts quadrats d'una tirada així com per a buidar tot el tauler.

en: Swell Foop is always very quick to play, but you can make it somewhat longer by changing the board size.
ca: L'Atac salvatge és sempre un joc ràpid, però podeu allargar-lo canviant la mida del tauler.

en: The GNOME Project
ca: El projecte GNOME

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: game;logic;board;same;matching;
ca: joc;lògica;tauler;igual;concordant;

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/theme'
en: The theme to use
ca: El tema a utilitzar

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/theme'
en: The title of the tile theme to use.
ca: El títol del tema de fitxes a utilitzar.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/size'
en: Board size
ca: Mida del tauler

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/size'
en: The size of the game board.
ca: La mida del tauler de joc.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/colors'
en: Board color count
ca: Nombre de colors del tauler

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/colors'
en: The number of colors of tiles to use in the game.
ca: El nombre de colors de fitxes a utilitzar en el joc.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/first-run'
en: Is this the first run
ca: És la primera execució

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/first-run'
en: Setting to decide whether to show first-run hint dialog or not.
ca: Estableix si es mostra o no el diàleg amb consells en la primera execució.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/zealous'
en: Zealous animation
ca: Utilitza animacions vistoses

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/zealous'
en: Use more flashy, but slower, animations.
ca: Utilitza animacions més espectaculars però més lentes.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/saved-game'
en: Saved game
ca: Partida desada

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/saved-game'; "nothing" is a keyword: you might want to translate « “nothing” (your translation) » for example
en: Has value “nothing” if there is no saved game. Else, contains a copy of the initial board, an index in the history, and the history of actions saved by an array of coords.
ca: No té cap valor, si hi ha una partida guardada, conte una còpia del taulell inicial i l'històric dels moviments guardats en una matriu de coordenades.

note: Translators: text appearing on the first-run screen; to test, run `gsettings set org.gnome.swell-foop first-run true` before launching application
en: Welcome to Swell Foop
ca: Us donem la benvinguda a l'Atac salvatge

note: Translators: label of the button of the first-run screen; to test, run `gsettings set org.gnome.swell-foop first-run true` before launching application
en: Let’s _Play
ca: Anem a _jugar

[ctx: shortcut window]
note: Translators: title of a section in the Keyboard Shortcuts dialog; contains "Move keyboard highlight" and "Destroy selected block"
en: Play with keyboard
ca: Jugueu amb el teclat

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Left/Right/Up/Down arrows actions description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Play with keyboard"; moves highlight
en: Move keyboard highlight
ca: Mou el realçat del teclat

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Return/space actions description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Play with keyboard"; does as a mouse click
en: Destroy selected block
ca: Destrueix el bloc seleccionat

[ctx: shortcut window]
note: Translators: title of a section in the Keyboard Shortcuts dialog; contains "Undo" and "Redo"
en: History
ca: Historial

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Z shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "History"; undoes a move
en: Undo
ca: Desfés

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Shift-Z shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "History"; redoes an undone move
en: Redo
ca: Refés

[ctx: shortcut window]
note: Translators: future shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "History"; resets the current game
en: Restart
ca: Reinicia

[ctx: shortcut window]
note: Translators: title of a section in the Keyboard Shortcuts dialog; contains (only) "Start a new game"
en: Main functions
ca: Funcions principals

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-N shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section Main Functions
en: Start a new game
ca: Comença una partida nova

[ctx: shortcut window]
note: Translators: title of a section in the Keyboard Shortcuts dialog; contains "Help", "About", "Quit"...
en: Generic
ca: Genèric

[ctx: shortcut window]
note: Translators: F10 shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic": toggles the hamburger menu
en: Open menu
ca: Obre el menú

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-? shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic": opens Shortcuts dialog
en: Keyboard shortcuts
ca: Dreceres del teclat

[ctx: shortcut window]
note: Translators: F1 shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic": opens the application help
en: Help
ca: Ajuda

[ctx: shortcut window]
note: Translators: future shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic": shows the About dialog
en: About
ca: Quant a

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Q shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic": quits the application
en: Quit
ca: Surt

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); starts a new game Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); starts a new game Translators: text of one of the two buttons of a Dialog that 
en: _New Game
ca: Partida _nova

note: Translators: submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); allows to configure board size and number of colors
en: _Setup
ca: Configuració

note: Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); set size to "small"; other possible sizes are "Nor_mal (15 × 10)" and "_Large (20 × 15)"
en: _Small (6 × 5)
ca: _Petit (6 × 5)

note: Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); set size to "large"; other possible sizes are "_Small (6 × 5)" and "Nor_mal (15 × 10)"
en: _Large (20 × 15)
ca: _Gran (20 × 15)

note: Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); set number of colors; other possibilities are "T_hree colors" and "_Four colors"
en: _Two colors
ca: _Dos colors

note: Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); set number of colors; other possibilities are "_Two colors" and "_Four colors"
en: T_hree colors
ca: T_res colors

note: Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); set number of colors; other possibilities are "_Two colors" and "T_hree colors"
en: _Four colors
ca: _Quatre colors

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); starts a new game
en: High _Scores
ca: Puntuacion_s altes

note: Translators: submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); allows to change the theme
en: A_ppearance
ca: _Aparença

note: Translators: entry of the Appearance submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); change theme; other possible themes are "_Colors" and "_Boring Shapes"
en: _Shapes and Colors
ca: _Formes i colors

note: Translators: entry of the Appearance submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); change theme; other possible themes are "_Colors" and "_Shapes and Colors"
en: _Boring Shapes
ca: Formes avorrides

note: Translators: entry of the Appearance submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); makes animation faster
en: _Zealous Animation
ca: Animació _vistosa

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); starts a new game
en: _Keyboard Shortcuts
ca: _Dreceres de teclat

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); starts a new game
en: _Help
ca: A_juda

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); starts a new game
en: _About Swell Foop
ca: _Quant a l'Atac salvatge

note: Translators: tooltip text of the Undo button; probably a verb
en: Undo
ca: Desfés

note: Translators: tooltip text of the Undo button; probably a verb
en: Redo
ca: Refés

note: Translators: text of a button that appears on the board at the end of a game
en: _Play Again
ca: _Torneu a jugar

note: Label showing the number of points at the end of the game
en: %u point | %u points
ca[0]: %u punt
ca[1]: %u punts

note: Translators: text of a label that appears on the board at the end of a game
en: Game Over!
ca: Fi del joc

note: Translators: command-line option description, see 'swell-foop --help'
en: Print release version and exit
ca: Mostra la versió de llançament i surt

note: Translators: About dialog text, small description of the application
en: I want to play that game!
    You know, they all light-up and you click on them and they vanish!
ca: Vull jugar a aquest joc!
    Ja saps, s'encenen totes i quan hi fas clic desapareixen!

note: Translators: name of a possible size of the grid
en: Small
ca: Petit

note: Translators: name of a possible size of the grid
en: Large
ca: Gran

note: Translators: text appearing on the first-run screen; to test, run `gsettings set org.gnome.SwellFoop first-run true` before launching application
en: Clear as many blocks as you can.
    Fewer clicks means more points.
ca: Netegeu tants blocs com pugueu.
    Amb menys clics més punts.

note: Translators: subtitle of the headerbar; the %u is replaced by the score
en: Score: %u
ca: Puntuació: %u

note: Translators: text of a Dialog that may appear if you start a new game while one is running
en: Abandon this game to start a new one?
ca: Voleu abandonar la partida i començar una de nova?

note: Translators: text of one of the two buttons of a Dialog that appears if you start a new game while one is running; the other is “_New Game”
en: _Cancel
ca: _Cancel·la

en: %s, %d color | %s, %d colors
ca[0]: %s × %d color
ca[1]: %s × %d colors

note: Translators: in the Scores dialog, label introducing for which board configuration (size and number of colors) the best scores are displayed
en: Type
ca: Tipus
