swell-foop master - en to cs translation catalogue (70 entries)

en: Clear the screen by removing groups of colored and shaped tiles
cs: Vyčisti obrazovku pomocí odstraňování skupin kamenů různých barev a tvarů

en: Remove as many squares as possible from the board. Click on a group of squares of the same color to make them all disappear in one fell swoop, causing other squares to fall into place. It is not possible to remove a single square at a time. You get far more points for clearing a larger group of squares, and also for clearing the entire board.
cs: Odstraňte z hrací desky co nejvíce kostek jde. Kliknutí na skupinu kostek stejné barvy způsobí, že kostky naráz zmizí a zbývající kostky popadají dolů. Takto ale nejdou odstranit osamocené kostky. Abyste získali co nejvíce bodů, odstraňujte co největší bloky kostek a také se snažte hrací desku vyčistit úplně.

en: Swell Foop is always very quick to play, but you can make it somewhat longer by changing the board size.
cs: Jednotlivé hry bývají obvykle odehrány rychle, ale můžete se ji prodloužit změnou velikosti hrací desky.

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: game;logic;board;same;matching;
cs: hra;logická;desková;stejné;shodné;

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/theme'
en: The theme to use
cs: Používat motiv

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/theme'
en: The title of the tile theme to use.
cs: Název motivu kamenů, který se má použít.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/size'
en: Board size
cs: Velikost desky

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/size'
en: The size of the game board.
cs: Velikost hrací desky.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/window-width'
en: Width of the window in pixels
cs: Šířka okna v pixelech

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/window-width'
en: Width of the window in pixels.
cs: Šířka okna v pixelech.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/window-height'
en: Height of the window in pixels
cs: Výška okna v pixelech

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/window-height'
en: Height of the window in pixels.
cs: Výška okna v pixelech.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/window-is-maximized'
en: true if the window is maximized
cs: true, pokud je okno maximalizováno

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/window-is-maximized'
en: true if the window is maximized.
cs: true, pokud je okno maximalizováno.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/colors'
en: Board color count
cs: Počet barev na desce

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/colors'
en: The number of colors of tiles to use in the game.
cs: Počet barev kamenů použitých ve hře.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/first-run'
en: Is this the first run
cs: Jedná se o první spuštění

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/first-run'
en: Setting to decide whether to show first-run hint dialog or not.
cs: Nastavení rozhodující, zda zobrazit či nezobrazit dialogové okno s nápovědou k prvnímu spuštění.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/saved-game'
en: Saved game
cs: Uložená hra

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/saved-game'; "nothing" is a keyword: you might want to translate « “nothing” (your translation) » for example
en: Has value “nothing” if there is no saved game. Else, contains a copy of the initial board, an index in the history, and the history of actions saved by an array of coords.
cs: Pokud není uložená žádná hra, má hodnotu „nothing“. V opačném případě obsahuje kopii desky na počátku, index do historie a historii činností uloženou jako pole souřadnic.

note: Translators: text appearing on the first-run screen; to test, run `gsettings set org.gnome.swell-foop first-run true` before launching application
en: Welcome to Swell Foop
cs: Vítejte ve Swell Foop

note: Translators: label of the button of the first-run screen; to test, run `gsettings set org.gnome.swell-foop first-run true` before launching application
en: Let’s _Play
cs: _Pojďme si zahrát

note: Translators: text appearing on the game over screen
en: Game Over
cs: Konec hry

note: Translators: label of the button on the game over screen
en: _Play Again
cs: _Hrát znovu

[ctx: shortcut window]
note: Translators: title of a section in the Keyboard Shortcuts dialog; contains "Move keyboard highlight" and "Destroy selected block"
en: Play with keyboard
cs: Hraní pomocí klávesnice

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Left/Right/Up/Down arrows actions description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Play with keyboard"; moves highlight
en: Move keyboard highlight
cs: Posunout klávesnicí výběr

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Return/space actions description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Play with keyboard"; does as a mouse click
en: Destroy selected block
cs: Rozbít vybraný blok

[ctx: shortcut window]
note: Translators: title of a section in the Keyboard Shortcuts dialog; contains "Undo" and "Redo"
en: History
cs: Historie

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Z shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "History"; undoes a move
en: Undo
cs: Zpět

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Shift-Z shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "History"; redoes an undone move
en: Redo
cs: Znovu

[ctx: shortcut window]
note: Translators: future shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "History"; resets the current game
en: Restart
cs: Restartovat

[ctx: shortcut window]
note: Translators: title of a section in the Keyboard Shortcuts dialog; contains (only) "Start a new game"
en: Main functions
cs: Hlavní funkce

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-N shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section Main Functions
en: Start a new game
cs: Začít novou hru

[ctx: shortcut window]
note: Translators: title of a section in the Keyboard Shortcuts dialog; contains "Help", "About", "Quit"...
en: Generic
cs: Obecné

[ctx: shortcut window]
note: Translators: F10 shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic": toggles the hamburger menu
en: Open menu
cs: Otevřít nabídku

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-? shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic": opens Shortcuts dialog
en: Keyboard shortcuts
cs: Klávesové zkratky

[ctx: shortcut window]
note: Translators: F1 shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic": opens the application help
en: Help
cs: Nápověda

[ctx: shortcut window]
note: Translators: future shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic": shows the About dialog
en: About
cs: O aplikaci

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Q shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic": quits the application
en: Quit
cs: Ukončit

note: Translators: entry of the hamburger menu; starts a new game Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu; starts a new game
en: New Game
cs: Nová hra

note: Translators: submenu of the hamburger menu; allows to configure board size and number of colors
en: Setup
cs: Nastavení

note: Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu; set size to "small"; other possible sizes are "Nor_mal (15 × 10)" and "_Large (20 × 15)"
en: Small (6 × 5)
cs: Malá (6 × 5)

note: Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu; set size to "normal"; other possible sizes are "_Small (6 × 5)" and "_Large (20 × 15)"
en: Normal (15 × 10)
cs: Normální (15 × 10)

note: Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu; set size to "large"; other possible sizes are "_Small (6 × 5)" and "Nor_mal (15 × 10)"
en: Large (20 × 15)
cs: Velká (20 × 15)

note: Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu; set number of colors; other possibilities are "T_hree colors" and "_Four colors"
en: Two colors
cs: Dvě barvy

note: Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu; set number of colors; other possibilities are "_Two colors" and "_Four colors"
en: Three colors
cs: Tři barvy

note: Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu; set number of colors; other possibilities are "_Two colors" and "T_hree colors"
en: Four colors
cs: Čtyři barvy

note: Translators: entry of the hamburger menu; displays high scores
en: High Scores
cs: Nejvyšší skóre

note: Translators: submenu of the hamburger menu; allows to change the theme; Colors, Shapes and Colors or Boring Shapes
en: Appearance
cs: Vzhled

note: Translators: entry of the Appearance submenu of the hamburger menu; change theme; other possible themes are "Shapes and Colors" and "Boring Shapes"
en: Colors
cs: Barvy

note: Translators: entry of the Appearance submenu of the hamburger menu; change theme; other possible themes are "Colors" and "Boring Shapes"
en: Shapes and Colors
cs: Tvary a barvy

note: Translators: entry of the Appearance submenu of the hamburger menu; change theme; other possible themes are "Colors" and "Shapes and Colors"
en: Boring Shapes
cs: Nudné tvary

note: Translators: entry of the hamburger menu; shows a Shortcuts window
en: Keyboard Shortcuts
cs: Klávesové zkratky

note: Translators: entry of the hamburger menu; shows a Help window
en: _Help
cs: _Nápověda

note: Translators: entry of the hamburger menu; shows an About window
en: _About Swell Foop
cs: O _aplikaci Swell Foop

note: Translators: tooltip text of the Undo button; probably a verb
en: Undo
cs: Zpět

note: Translators: tooltip text of the Redo button; probably a verb
en: Redo
cs: Znovu

note: Translators: command-line option description, see 'swell-foop --help'
en: Print release version and exit
cs: Vypsat verzi vydání a skončit

note: Translators: About dialog text, small description of the application
en: I want to play that game!
    You know, they all light-up and you click on them and they vanish!
cs: Chci hrát tuto hru!
    Víte, ony všechny svítí a když na ně klepnete, tak zmizí!

note: Translators: name of a possible size of the grid
en: Small
cs: Malá

note: Translators: name of a possible size of the grid
en: Normal
cs: Normální

note: Translators: name of a possible size of the grid
en: Large
cs: Velká

note: Translators: text appearing on the first-run screen; to test, run `gsettings set org.gnome.SwellFoop first-run true` before launching application
en: Clear as many blocks as you can.
    Fewer clicks means more points.
cs: Vyčistěte co nejvíce bloků dokážete.
    Méně kliknutí znamená více bodů.

note: Translators: the text for the score total shown on the game over screen
en: %u Points
cs: %u bodů

note: Translators: the text for the high score goal shown on the game over screen
en: %u points to reach the leaderboard
cs: %u bodů k dosažení žebříčku

note: Translators: text of a Dialog that may appear if you start a new game while one is running
en: Abandon this game to start a new one?
cs: Chcete se vzdát této hry a začít novou?

note: Translators: text of one of the two buttons of a Dialog that appears if you start a new game while one is running; the other is “_New Game”
en: _Cancel
cs: _Zrušit

note: Translators: text of one of the two buttons of a Dialog that appears if you start a new game while one is running; the other is “_Cancel”
en: _New Game
cs: _Nová hra

en: %s, %d color | %s, %d colors
cs[0]: %s, %d barva
cs[1]: %s, %d barvy
cs[2]: %s, %d barev

note: Translators: in the Scores dialog, label introducing for which board configuration (size and number of colors) the best scores are displayed
en: Type
cs: Typ
