swell-foop master - en to de translation catalogue (68 entries)

en: Clear the screen by removing groups of colored and shaped tiles
de: Den Bildschirm durch Entfernen von Gruppen farbiger und geformter Kacheln leeren

en: Remove as many squares as possible from the board. Click on a group of squares of the same color to make them all disappear in one fell swoop, causing other squares to fall into place. It is not possible to remove a single square at a time. You get far more points for clearing a larger group of squares, and also for clearing the entire board.
de: Entfernen Sie so viele Kacheln wie möglich vom Spielbrett. Klicken Sie auf eine Ansammlung Kacheln derselben Farbe, damit diese alle auf einmal verschwinden. Daraufhin fallen andere Kacheln an diese Stellen. Es ist nicht möglich, Kacheln einzeln zu entfernen. Sie erhalten deutlich mehr Punkte beim Entfernen von großen Kachelgruppen und auch für das vollständige Räumen des Spielbretts.

en: Swell Foop is always very quick to play, but you can make it somewhat longer by changing the board size.
de: Swell Foop kann immer sehr schnell gespielt werden. Bei Bedarf können Sie die Spielzeit verlängern, indem Sie die Spielbrettgröße anpassen.

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: game;logic;board;same;matching;
de: Spiel;Logik;Brettspiel;Same;übereinstimmend;

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/theme'
en: The theme to use
de: Zu verwendendes Thema

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/theme'
en: The title of the tile theme to use.
de: Der Titel des zu verwendenden Spielsteinthemas.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/size'
en: Board size
de: Spielfeldgröße

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/size'
en: The size of the game board.
de: Die Größe des Spielbretts.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/window-width'
en: Width of the window in pixels
de: Fensterbreite in Pixeln

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/window-width'
en: Width of the window in pixels.
de: Fensterbreite in Pixeln.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/window-height'
en: Height of the window in pixels
de: Fensterhöhe in Pixeln

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/window-height'
en: Height of the window in pixels.
de: Fensterhöhe in Pixeln.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/window-is-maximized'
en: true if the window is maximized
de: Wahr, wenn das Fenster maximiert ist

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/window-is-maximized'
en: true if the window is maximized.
de: Wahr, wenn das Fenster maximiert ist.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/colors'
en: Board color count
de: Anzahl der Spielsteinfarben

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/colors'
en: The number of colors of tiles to use in the game.
de: Die Anzahl der Spielsteinfarben in einem Spiel.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/first-run'
en: Is this the first run
de: Ist dies der erste Start

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/first-run'
en: Setting to decide whether to show first-run hint dialog or not.
de: Einstellung legt fest, ob der Hinweisdialog beim ersten Start angezeigt wird.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/saved-game'
en: Saved game
de: Gespeichertes Spiel

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/saved-game'; "nothing" is a keyword: you might want to translate « “nothing” (your translation) » for example
en: Has value “nothing” if there is no saved game. Else, contains a copy of the initial board, an index in the history, and the history of actions saved by an array of coords.
de: Hat den Wert »nothing«, falls es kein gespeichertes Spiel gibt. Andernfalls enthält es eine Kopie des anfänglichen Spielfelds, einen Verlaufsindex und den Verlauf der Aktionen, die in einem Feld aus Koordinaten gespeichert sind.

note: Translators: text appearing on the first-run screen; to test, run `gsettings set org.gnome.swell-foop first-run true` before launching application
en: Welcome to Swell Foop
de: Willkommen bei Swell Foop

note: Translators: label of the button of the first-run screen; to test, run `gsettings set org.gnome.swell-foop first-run true` before launching application
en: Let’s _Play
de: S_piel beginnen

note: Translators: text appearing on the game over screen
en: Game Over
de: Spiel vorbei

note: Translators: label of the button on the game over screen
en: _Play Again
de: _Weiteres Spiel

[ctx: shortcut window]
note: Translators: title of a section in the Keyboard Shortcuts dialog; contains "Move keyboard highlight" and "Destroy selected block"
en: Play with keyboard
de: Mit der Tastatur spielen

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Left/Right/Up/Down arrows actions description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Play with keyboard"; moves highlight
en: Move keyboard highlight
de: Tastaturmarkierung verschieben

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Return/space actions description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Play with keyboard"; does as a mouse click
en: Destroy selected block
de: Ausgewählten Block zerstören

[ctx: shortcut window]
note: Translators: title of a section in the Keyboard Shortcuts dialog; contains "Undo" and "Redo"
en: History
de: Verlauf

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Z shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "History"; undoes a move
en: Undo
de: Rückgängig

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Shift-Z shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "History"; redoes an undone move
en: Redo
de: Wiederholen

[ctx: shortcut window]
note: Translators: future shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "History"; resets the current game
en: Restart
de: Neu starten

[ctx: shortcut window]
note: Translators: title of a section in the Keyboard Shortcuts dialog; contains (only) "Start a new game"
en: Main functions
de: Hauptfunktionen

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-N shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section Main Functions
en: Start a new game
de: Ein neues Spiel beginnen

[ctx: shortcut window]
note: Translators: title of a section in the Keyboard Shortcuts dialog; contains "Help", "About", "Quit"...
en: Generic
de: Allgemein

[ctx: shortcut window]
note: Translators: F10 shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic": toggles the hamburger menu
en: Open menu
de: Menü öffnen

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-? shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic": opens Shortcuts dialog
en: Keyboard shortcuts
de: Tastenkürzel

[ctx: shortcut window]
note: Translators: F1 shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic": opens the application help
en: Help
de: Hilfe

[ctx: shortcut window]
note: Translators: future shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic": shows the About dialog
en: About
de: Info

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Q shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic": quits the application
en: Quit
de: Beenden

note: Translators: entry of the hamburger menu; starts a new game Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu; starts a new game
en: New Game
de: Neues Spiel

note: Translators: submenu of the hamburger menu; allows to configure board size and number of colors
en: Setup
de: Einrichtung

note: Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu; set size to "small"; other possible sizes are "Nor_mal (15 × 10)" and "_Large (20 × 15)"
en: Small (6 × 5)
de: Klein (6 × 5)

note: Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu; set size to "large"; other possible sizes are "_Small (6 × 5)" and "Nor_mal (15 × 10)"
en: Large (20 × 15)
de: Groß (20 × 15)

note: Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu; set number of colors; other possibilities are "T_hree colors" and "_Four colors"
en: Two colors
de: Zwei Farben

note: Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu; set number of colors; other possibilities are "_Two colors" and "_Four colors"
en: Three colors
de: Drei Farben

note: Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu; set number of colors; other possibilities are "_Two colors" and "T_hree colors"
en: Four colors
de: Vier Farben

note: Translators: entry of the hamburger menu; displays high scores
en: High Scores
de: Ergebnisse

note: Translators: submenu of the hamburger menu; allows to change the theme; Colors, Shapes and Colors or Boring Shapes
en: Appearance
de: Erscheinungsbild

note: Translators: entry of the Appearance submenu of the hamburger menu; change theme; other possible themes are "Shapes and Colors" and "Boring Shapes"
en: Colors
de: Farben

note: Translators: entry of the Appearance submenu of the hamburger menu; change theme; other possible themes are "Colors" and "Boring Shapes"
en: Shapes and Colors
de: Formen und Farben

note: Translators: entry of the Appearance submenu of the hamburger menu; change theme; other possible themes are "Colors" and "Shapes and Colors"
en: Boring Shapes
de: Gedeckte Farben

note: Translators: entry of the hamburger menu; shows a Shortcuts window
en: Keyboard Shortcuts
de: Tastenkürzel

note: Translators: entry of the hamburger menu; shows a Help window
en: _Help
de: _Hilfe

note: Translators: entry of the hamburger menu; shows an About window
en: _About Swell Foop
de: _Info zu Swell Foop

note: Translators: tooltip text of the Undo button; probably a verb
en: Undo
de: Rückgängig

note: Translators: tooltip text of the Redo button; probably a verb
en: Redo
de: Wiederholen

note: Translators: command-line option description, see 'swell-foop --help'
en: Print release version and exit
de: Programmversion ausgeben und beenden

note: Translators: About dialog text, small description of the application
en: I want to play that game!
    You know, they all light-up and you click on them and they vanish!
de: Ich will dieses Spiel spielen!
    Sie wissen schon, alle leuchten auf, dann klicken Sie drauf und sie verschwinden!

note: Translators: name of a possible size of the grid
en: Small
de: Klein

note: Translators: name of a possible size of the grid
en: Large
de: Groß

note: Translators: text appearing on the first-run screen; to test, run `gsettings set org.gnome.SwellFoop first-run true` before launching application
en: Clear as many blocks as you can.
    Fewer clicks means more points.
de: Beseitigen Sie so viele Blöcke wie möglich.
    Weniger Mausklicks bedeuten mehr Siegpunkte.

note: Translators: the text for the score total shown on the game over screen
en: %u Points
de: %u Punkte

note: Translators: the text for the high score goal shown on the game over screen
en: %u points to reach the leaderboard
de: %u Punkte, um die Bestenliste zu erreichen

note: Translators: text of a Dialog that may appear if you start a new game while one is running
en: Abandon this game to start a new one?
de: Soll dieses Spiel abgebrochen und ein neues gestartet werden?

note: Translators: text of one of the two buttons of a Dialog that appears if you start a new game while one is running; the other is “_New Game”
en: _Cancel
de: A_bbrechen

note: Translators: text of one of the two buttons of a Dialog that appears if you start a new game while one is running; the other is “_Cancel”
en: _New Game
de: _Neues Spiel

en: %s, %d color | %s, %d colors
de[0]: %s, %d Farbe
de[1]: %s, %d Farben

note: Translators: in the Scores dialog, label introducing for which board configuration (size and number of colors) the best scores are displayed
en: Type
de: Typ
