swell-foop master - en to fur translation catalogue (66 entries)

en: Clear the screen by removing groups of colored and shaped tiles
fur: Nete il schermi gjavant grups di tessaris coloradis e sagomadis

en: Remove as many squares as possible from the board. Click on a group of squares of the same color to make them all disappear in one fell swoop, causing other squares to fall into place. It is not possible to remove a single square at a time. You get far more points for clearing a larger group of squares, and also for clearing the entire board.
fur: Gjave de taule di zûc ducj i cuadrâts che tu rivis: fâs clic suntun grup di cuadrâts dal stes colôr par fâju sparî ducj adun e fâ colâ altris. No tu puedis gjavâ un cuadrât ae volte: plui tu 'nd gjavis adun, plui ponts tu âs (e tu varâs ancjemò plui ponts se tu ju eliminis ducj).

en: Swell Foop is always very quick to play, but you can make it somewhat longer by changing the board size.
fur: Swell Foop al è un zûc veloç, ma si pues slungjâlu modificant la dimension de taule di zûc.

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: game;logic;board;same;matching;
fur: zûc;zûcs;logjiche;board;taule;corispuindince;tessaris;casellis;compagn;

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell- foop/theme'
en: The theme to use
fur: Il teme di doprâ

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome /swell-foop/theme'
en: The title of the tile theme to use.
fur: Il non dal teme di doprâ.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell- foop/size'
en: Board size
fur: Dimension taule

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome /swell-foop/size'
en: The size of the game board.
fur: La dimension de gridele di zûc.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell- foop/colors'
en: Board color count
fur: Conte colôr taule

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome /swell-foop/colors'
en: The number of colors of tiles to use in the game.
fur: Il numar di colôrs di doprâ tal zûc.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell- foop/first-run'
en: Is this the first run
fur: Indiche se e je la prime partide

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome /swell-foop/first-run'
en: Setting to decide whether to show first-run hint dialog or not.
fur: Impostazion par indicâ se mostrâ o mancul il barcon cui sugjeriments.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell- foop/zealous'
en: Zealous animation
fur: Animazion veloce

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome /swell-foop/zealous'
en: Use more flashy, but slower, animations.
fur: Dopre animazions plui avanzadis, ma plui lentis.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell- foop/saved-game'
en: Saved game
fur: Partide salvade

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome /swell-foop/saved-game'; "nothing" is a keyword: you might want to translate « “nothing” (your translation) » for example
en: Has value “nothing” if there is no saved game. Else, contains a copy of the initial board, an index in the history, and the history of actions saved by an array of coords.
fur: Al à valôr “nothing” (nuie) se no si à partidis salvadis. In câs contrari, al conten une copie de taule iniziâl, un indiç inte cronologjie e la cronologjie des azions salvadis gracie a un array di coordenadis.

note: Translators: text appearing on the first-run screen; to test, run `gsettings set org.gnome.swell-foop first-run true` before launching application
en: Welcome to Swell Foop
fur: Benvignûts in Swell Foop

note: Translators: label of the button of the first-run screen; to test, run `gsettings set org.gnome.swell-foop first-run true` before launching application
en: Let’s _Play
fur: _Zuin

[ctx: shortcut window]
note: Translators: title of a section in the Keyboard Shortcuts dialog; contains "Move keyboard highlight" and "Destroy selected block"
en: Play with keyboard
fur: Zuie cu la tastiere

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Left/Right/Up/Down arrows actions description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Play with keyboard"; moves highlight
en: Move keyboard highlight
fur: Sposte evidenziazion de tastiere

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Return/space actions description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Play with keyboard"; does as a mouse click
en: Destroy selected block
fur: Distrûç il bloc selezionât

[ctx: shortcut window]
note: Translators: title of a section in the Keyboard Shortcuts dialog; contains "Undo" and "Redo"
en: History
fur: Cronologjie

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Z shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "History"; undoes a move
en: Undo
fur: Disfe

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Shift-Z shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "History"; redoes an undone move
en: Redo
fur: Torne fâs

[ctx: shortcut window]
note: Translators: future shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "History"; resets the current game
en: Restart
fur: Torne tache

[ctx: shortcut window]
note: Translators: title of a section in the Keyboard Shortcuts dialog; contains (only) "Start a new game"
en: Main functions
fur: Funzions principâls

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-N shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section Main Functions
en: Start a new game
fur: Tache une gnove partide

[ctx: shortcut window]
note: Translators: title of a section in the Keyboard Shortcuts dialog; contains "Help", "About", "Quit"...
en: Generic
fur: Gjeneric

[ctx: shortcut window]
note: Translators: F10 shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic": toggles the hamburger menu
en: Open menu
fur: Vierç menù

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-? shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic": opens Shortcuts dialog
en: Keyboard shortcuts
fur: Scurtis di tastiere

[ctx: shortcut window]
note: Translators: F1 shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic": opens the application help
en: Help
fur: Jutori

[ctx: shortcut window]
note: Translators: future shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic": shows the About dialog
en: About
fur: Informazions

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Q shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic": quits the application
en: Quit
fur: Jes

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); starts a new game Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); starts a new game Translators: text of one of the two buttons of a Dialog that 
en: _New Game
fur: _Gnove partide

note: Translators: submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); allows to configure board size and number of colors
en: _Setup
fur: _Configurazion

note: Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); set size to "small"; other possible sizes are "Nor_mal (15 × 10)" and "_Large (20 × 15)"
en: _Small (6 × 5)
fur: _Piçule (6 × 5)

note: Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); set size to "normal"; other possible sizes are "_Small (6 × 5)" and "_Large (20 × 15)"
en: Nor_mal (15 × 10)
fur: Nor_mâl (15 × 10)

note: Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); set size to "large"; other possible sizes are "_Small (6 × 5)" and "Nor_mal (15 × 10)"
en: _Large (20 × 15)
fur: _Largje (20 × 15)

note: Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); set number of colors; other possibilities are "T_hree colors" and "_Four colors"
en: _Two colors
fur: _Doi colôrs

note: Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); set number of colors; other possibilities are "_Two colors" and "_Four colors"
en: T_hree colors
fur: T_rê colôrs

note: Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); set number of colors; other possibilities are "_Two colors" and "T_hree colors"
en: _Four colors
fur: _Cuatri colôrs

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); starts a new game
en: High _Scores
fur: _Risultâts miôr

note: Translators: submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); allows to change the theme
en: A_ppearance
fur: As_piet

note: Translators: entry of the Appearance submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); change theme; other possible themes are "_Shapes and Colors" and "_Boring Shapes"
en: _Colors
fur: _Colôrs

note: Translators: entry of the Appearance submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); change theme; other possible themes are "_Colors" and "_Boring Shapes"
en: _Shapes and Colors
fur: _Formis e colôrs

note: Translators: entry of the Appearance submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); change theme; other possible themes are "_Colors" and "_Shapes and Colors"
en: _Boring Shapes
fur: Formis _noiosis

note: Translators: entry of the Appearance submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); makes animation faster
en: _Zealous Animation
fur: Animazion _veloce

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); starts a new game
en: _Keyboard Shortcuts
fur: _Scurtis di tastiere

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); starts a new game
en: _Help
fur: _Jutori

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); starts a new game
en: _About Swell Foop
fur: _Informazions su Swell Foop

note: Translators: tooltip text of the Undo button; probably a verb
en: Undo
fur: Disfe

note: Translators: tooltip text of the Undo button; probably a verb
en: Redo
fur: Torne fâs

note: Translators: text of a button that appears on the board at the end of a game
en: _Play Again
fur: _Torne zuie

note: Label showing the number of points at the end of the game
en: %u point | %u points
fur[0]: %u pont
fur[1]: %u ponts

note: Translators: text of a label that appears on the board at the end of a game
en: Game Over!
fur: Partide finide!

note: Translators: command-line option description, see 'swell-foop --help'
en: Print release version and exit
fur: Stampe la version e jes

note: Translators: About dialog text, small description of the application
en: I want to play that game!
    You know, they all light-up and you click on them and they vanish!
fur: O ai voie di zuiâ a chel zûc!
    Sâstu, a si piin e tu âs di fâ lôr clic parsore par fâju sparî!

note: Translators: name of a possible size of the grid
en: Small
fur: Piçul

note: Translators: name of a possible size of the grid
en: Normal
fur: Normâl

note: Translators: name of a possible size of the grid
en: Large
fur: Grant

note: Translators: text appearing on the first-run screen; to test, run `gsettings set org.gnome.SwellFoop first-run true` before launching application
en: Clear as many blocks as you can.
    Fewer clicks means more points.
fur: Gjave ducj i cuadrâts che tu rivis.
    Mancul mossis tu fasis, plui ponts tu fasis.

note: Translators: subtitle of the headerbar; the %u is replaced by the score
en: Score: %u
fur: Ponts: %u

note: Translators: text of a Dialog that may appear if you start a new game while one is running
en: Abandon this game to start a new one?
fur: Bandonâ cheste partide e tacâ une gnove?

note: Translators: text of one of the two buttons of a Dialog that appears if you start a new game while one is running; the other is “_New Game”
en: _Cancel
fur: _Anule

en: %s, %d color | %s, %d colors
fur[0]: %s, %d colôr
fur[1]: %s, %d colôrs

note: Translators: in the Scores dialog, label introducing for which board configuration (size and number of colors) the best scores are displayed
en: Type
fur: Gjenar
