swell-foop master - en to hu translation catalogue (70 entries)

en: Clear the screen by removing groups of colored and shaped tiles
hu: Tisztítsa meg a képernyőt az egyező színű és formájú csempecsoportok eltávolításával

en: Remove as many squares as possible from the board. Click on a group of squares of the same color to make them all disappear in one fell swoop, causing other squares to fall into place. It is not possible to remove a single square at a time. You get far more points for clearing a larger group of squares, and also for clearing the entire board.
hu: Távolítson el a tábláról annyi négyzetet, amennyit csak lehetséges. Kattintson azonos színű négyzetek csoportjára annak eltüntetéséhez egy csapásra, amely után a többi négyzet a helyükre esik. Egyetlen négyzetet nem lehet eltávolítani. Nagyobb négyzetcsoport eltüntetéséért sokkal több pont jár, és a tábla teljes megtisztításáért szintén.

en: Swell Foop is always very quick to play, but you can make it somewhat longer by changing the board size.
hu: A Swell Foop mindig nagyon gyorsan végigjátszható, de a tábla méretének növelésével valamelyest meghosszabbítható.

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: game;logic;board;same;matching;
hu: játék;logika;tábla;hasonló;egyezés;

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/theme'
en: The theme to use
hu: A használandó téma

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/theme'
en: The title of the tile theme to use.
hu: A használandó kőtéma neve.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/size'
en: Board size
hu: A tábla mérete

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/size'
en: The size of the game board.
hu: A játéktábla mérete.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/window-width'
en: Width of the window in pixels
hu: Az ablak szélessége képpontokban

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/window-width'
en: Width of the window in pixels.
hu: Az ablak szélessége képpontokban.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/window-height'
en: Height of the window in pixels
hu: Az ablak magassága képpontokban

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/window-height'
en: Height of the window in pixels.
hu: Az ablak magassága képpontokban.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/window-is-maximized'
en: true if the window is maximized
hu: igaz, ha az ablak teljes méretű

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/window-is-maximized'
en: true if the window is maximized.
hu: igaz, ha az ablak teljes méretű.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/colors'
en: Board color count
hu: Tábla színeinek száma

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/colors'
en: The number of colors of tiles to use in the game.
hu: Kövek színeinek száma a játékban.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/first-run'
en: Is this the first run
hu: Ez az első indítás?

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/first-run'
en: Setting to decide whether to show first-run hint dialog or not.
hu: Beállítás annak eldöntéséhez, hogy jelenjen-e meg az első indításkori párbeszédablak vagy sem.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/saved-game'
en: Saved game
hu: Mentett játék

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/saved-game'; "nothing" is a keyword: you might want to translate « “nothing” (your translation) » for example
en: Has value “nothing” if there is no saved game. Else, contains a copy of the initial board, an index in the history, and the history of actions saved by an array of coords.
hu: Az értéke „nothing”, ha nincs mentett játék. Különben a kezdeti tábla másolatát tartalmazza, egy indexet az előzményekben, valamint a műveletek előzményeit koordináták tömbjeként mentve.

note: Translators: text appearing on the first-run screen; to test, run `gsettings set org.gnome.swell-foop first-run true` before launching application
en: Welcome to Swell Foop
hu: Üdvözli a Swell Foop

note: Translators: label of the button of the first-run screen; to test, run `gsettings set org.gnome.swell-foop first-run true` before launching application
en: Let’s _Play
hu: _Játsszunk

note: Translators: text appearing on the game over screen
en: Game Over
hu: Vége a játéknak

note: Translators: label of the button on the game over screen
en: _Play Again
hu: Új _játék

[ctx: shortcut window]
note: Translators: title of a section in the Keyboard Shortcuts dialog; contains "Move keyboard highlight" and "Destroy selected block"
en: Play with keyboard
hu: Játék billentyűzettel

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Left/Right/Up/Down arrows actions description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Play with keyboard"; moves highlight
en: Move keyboard highlight
hu: Billentyűzetkijelölés mozgatása

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Return/space actions description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Play with keyboard"; does as a mouse click
en: Destroy selected block
hu: A kiválasztott blokk elpusztítása

[ctx: shortcut window]
note: Translators: title of a section in the Keyboard Shortcuts dialog; contains "Undo" and "Redo"
en: History
hu: Előzmények

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Z shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "History"; undoes a move
en: Undo
hu: Visszavonás

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Shift-Z shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "History"; redoes an undone move
en: Redo
hu: Mégis

[ctx: shortcut window]
note: Translators: future shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "History"; resets the current game
en: Restart
hu: Újraindítás

[ctx: shortcut window]
note: Translators: title of a section in the Keyboard Shortcuts dialog; contains (only) "Start a new game"
en: Main functions
hu: Fő funkciók

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-N shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section Main Functions
en: Start a new game
hu: Új játék indítása

[ctx: shortcut window]
note: Translators: title of a section in the Keyboard Shortcuts dialog; contains "Help", "About", "Quit"...
en: Generic
hu: Általános

[ctx: shortcut window]
note: Translators: F10 shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic": toggles the hamburger menu
en: Open menu
hu: Menü megnyitása

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-? shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic": opens Shortcuts dialog
en: Keyboard shortcuts
hu: Gyorsbillentyűk

[ctx: shortcut window]
note: Translators: F1 shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic": opens the application help
en: Help
hu: Súgó

[ctx: shortcut window]
note: Translators: future shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic": shows the About dialog
en: About
hu: Névjegy

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Q shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic": quits the application
en: Quit
hu: Kilépés

note: Translators: entry of the hamburger menu; starts a new game Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu; starts a new game
en: New Game
hu: Új játék

note: Translators: submenu of the hamburger menu; allows to configure board size and number of colors
en: Setup
hu: Beállítás

note: Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu; set size to "small"; other possible sizes are "Nor_mal (15 × 10)" and "_Large (20 × 15)"
en: Small (6 × 5)
hu: Kicsi (6 × 5)

note: Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu; set size to "normal"; other possible sizes are "_Small (6 × 5)" and "_Large (20 × 15)"
en: Normal (15 × 10)
hu: Normál (15 × 10)

note: Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu; set size to "large"; other possible sizes are "_Small (6 × 5)" and "Nor_mal (15 × 10)"
en: Large (20 × 15)
hu: Nagy (20 × 15)

note: Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu; set number of colors; other possibilities are "T_hree colors" and "_Four colors"
en: Two colors
hu: Két szín

note: Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu; set number of colors; other possibilities are "_Two colors" and "_Four colors"
en: Three colors
hu: Három szín

note: Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu; set number of colors; other possibilities are "_Two colors" and "T_hree colors"
en: Four colors
hu: Négy szín

note: Translators: entry of the hamburger menu; displays high scores
en: High Scores
hu: Legmagasabb pontok

note: Translators: submenu of the hamburger menu; allows to change the theme; Colors, Shapes and Colors or Boring Shapes
en: Appearance
hu: Megjelenés

note: Translators: entry of the Appearance submenu of the hamburger menu; change theme; other possible themes are "Shapes and Colors" and "Boring Shapes"
en: Colors
hu: Színek

note: Translators: entry of the Appearance submenu of the hamburger menu; change theme; other possible themes are "Colors" and "Boring Shapes"
en: Shapes and Colors
hu: Alakzatok és színek

note: Translators: entry of the Appearance submenu of the hamburger menu; change theme; other possible themes are "Colors" and "Shapes and Colors"
en: Boring Shapes
hu: Unalmas alakzatok

note: Translators: entry of the hamburger menu; shows a Shortcuts window
en: Keyboard Shortcuts
hu: Gyorsbillentyűk

note: Translators: entry of the hamburger menu; shows a Help window
en: _Help
hu: _Súgó

note: Translators: entry of the hamburger menu; shows an About window
en: _About Swell Foop
hu: A Swell Foop _névjegye

note: Translators: tooltip text of the Undo button; probably a verb
en: Undo
hu: Visszavonás

note: Translators: tooltip text of the Redo button; probably a verb
en: Redo
hu: Mégis

note: Translators: command-line option description, see 'swell-foop --help'
en: Print release version and exit
hu: Kiadási verzió kiírása és kilépés

note: Translators: About dialog text, small description of the application
en: I want to play that game!
    You know, they all light-up and you click on them and they vanish!
hu: Akarok játszani ezzel!
    Mind kigyullad, az ember rákattint és eltűnnek!

note: Translators: name of a possible size of the grid
en: Small
hu: Kicsi

note: Translators: name of a possible size of the grid
en: Normal
hu: Normál

note: Translators: name of a possible size of the grid
en: Large
hu: Nagy

note: Translators: text appearing on the first-run screen; to test, run `gsettings set org.gnome.SwellFoop first-run true` before launching application
en: Clear as many blocks as you can.
    Fewer clicks means more points.
hu: Távolítson el annyi blokkot, amennyit csak tud.
    A kevesebb kattintás több pontot ér.

note: Translators: the text for the score total shown on the game over screen
en: %u Points
hu: %u pont

note: Translators: the text for the high score goal shown on the game over screen
en: %u points to reach the leaderboard
hu: %u pont az eredménytábla eléréséhez

note: Translators: text of a Dialog that may appear if you start a new game while one is running
en: Abandon this game to start a new one?
hu: Elhagyja a játékot egy új elkezdéséhez?

note: Translators: text of one of the two buttons of a Dialog that appears if you start a new game while one is running; the other is “_New Game”
en: _Cancel
hu: Mé_gse

note: Translators: text of one of the two buttons of a Dialog that appears if you start a new game while one is running; the other is “_Cancel”
en: _New Game
hu: Ú_j játék

en: %s, %d color | %s, %d colors
hu[0]: %s, %d szín
hu[1]: %s, %d szín

note: Translators: in the Scores dialog, label introducing for which board configuration (size and number of colors) the best scores are displayed
en: Type
hu: Típus
