gnome-games - en to nl translation catalogue (64 entries)

en: Clear the screen by removing groups of colored and shaped tiles
nl: Maak het scherm leeg door groepen gekleurde en gevormde tegels te verwijderen

en: Remove as many squares as possible from the board. Click on a group of squares of the same color to make them all disappear in one fell swoop, causing other squares to fall into place. It is not possible to remove a single square at a time. You get far more points for clearing a larger group of squares, and also for clearing the entire board.
nl: Verwijder zo veel mogelijk vierkantjes van het bord. Klik op een groep vierkantjes van dezelfde kleur om ze allemaal tegelijk in een klap te doen verdwijnen, waardoor andere vierkantjes in hun plaats vallen. Het is niet mogelijk om een vierkantje per keer te verwijderen. U krijgt veel meer punten voor een grotere groep vierkantjes, en ook voor het hele bord te legen.

en: Swell Foop is always very quick to play, but you can make it somewhat longer by changing the board size.
nl: Swell Foop is altijd heel snel uitgespeeld, maar u kan het langer laten duren door de bordgrootte aan te passen.

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: game;logic;board;same;matching;
nl: game;spel;logic;logica;board;bord;same;matching;paren;

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/theme'
en: The theme to use
nl: Het te gebruiken thema

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/theme'
en: The title of the tile theme to use.
nl: Naam van het te gebruiken tegelthema.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/size'
en: Board size
nl: Bordgrootte

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/size'
en: The size of the game board.
nl: De afmeting van het spelbord.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/colors'
en: Board color count
nl: Aantal bordkleuren

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/colors'
en: The number of colors of tiles to use in the game.
nl: Het aantal tegelkleuren te gebruiken in het spel.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/first-run'
en: Is this the first run
nl: Is dit de eerste keer

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/first-run'
en: Setting to decide whether to show first-run hint dialog or not.
nl: Instelling die bepaalt of het dialoogvenster met tips voor de eerste keer spelen verschijnt.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/zealous'
en: Zealous animation
nl: Fanatieke animatie

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/zealous'
en: Use more flashy, but slower, animations.
nl: Mooiere, maar langzamere animaties gebruiken.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/saved-game'
en: Saved game
nl: Opgeslagen spel

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/saved-game'; "nothing" is a keyword: you might want to translate « “nothing” (your translation) » for example
en: Has value “nothing” if there is no saved game. Else, contains a copy of the initial board, an index in the history, and the history of actions saved by an array of coords.
nl: Heeft waarde ‘nothing’ (niets) als er geen opgeslagen spel is. Anders bevat het een kopie van de beginfase, een index in de geschiedenis, en de actiegeschiedenis opgeslagen als array van coördinaten.

note: Translators: text appearing on the first-run screen; to test, run `gsettings set org.gnome.swell-foop first-run true` before launching application
en: Welcome to Swell Foop
nl: Welkom bij Swell Foop

note: Translators: label of the button of the first-run screen; to test, run `gsettings set org.gnome.swell-foop first-run true` before launching application
en: Let’s _Play
nl: Laten we s_pelen

[ctx: shortcut window]
note: Translators: title of a section in the Keyboard Shortcuts dialog; contains "Move keyboard highlight" and "Destroy selected block"
en: Play with keyboard
nl: Spelen met toetsenbord

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Left/Right/Up/Down arrows actions description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Play with keyboard"; moves highlight
en: Move keyboard highlight
nl: Toetsenbordmarkering verplaatsen

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Return/space actions description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Play with keyboard"; does as a mouse click
en: Destroy selected block
nl: Geselecteerd blok verwijderen

[ctx: shortcut window]
note: Translators: title of a section in the Keyboard Shortcuts dialog; contains "Undo" and "Redo"
en: History
nl: Geschiedenis

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Z shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "History"; undoes a move
en: Undo
nl: Ongedaan maken

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Shift-Z shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "History"; redoes an undone move
en: Redo
nl: Opnieuw uitvoeren

[ctx: shortcut window]
note: Translators: future shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "History"; resets the current game
en: Restart
nl: Herstarten

[ctx: shortcut window]
note: Translators: title of a section in the Keyboard Shortcuts dialog; contains (only) "Start a new game"
en: Main functions
nl: Hoofdfuncties

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-N shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section Main Functions
en: Start a new game
nl: Een nieuw spel beginnen

[ctx: shortcut window]
note: Translators: title of a section in the Keyboard Shortcuts dialog; contains "Help", "About", "Quit"...
en: Generic
nl: Algemeen

[ctx: shortcut window]
note: Translators: F10 shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic": toggles the hamburger menu
en: Open menu
nl: Menu openen

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-? shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic": opens Shortcuts dialog
en: Keyboard shortcuts
nl: Sneltoetsen

[ctx: shortcut window]
note: Translators: F1 shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic": opens the application help
en: Help
nl: Hulp

[ctx: shortcut window]
note: Translators: future shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic": shows the About dialog
en: About
nl: Info

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Q shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic": quits the application
en: Quit
nl: Afsluiten

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); starts a new game Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); starts a new game Translators: text of one of the two buttons of a Dialog that 
en: _New Game
nl: _Nieuw spel

note: Translators: submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); allows to configure board size and number of colors
en: _Setup
nl: _Configuratie

note: Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); set size to "small"; other possible sizes are "Nor_mal (15 × 10)" and "_Large (20 × 15)"
en: _Small (6 × 5)
nl: _Klein (6 × 5)

note: Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); set size to "normal"; other possible sizes are "_Small (6 × 5)" and "_Large (20 × 15)"
en: Nor_mal (15 × 10)
nl: Ge_middeld (15 × 10)

note: Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); set size to "large"; other possible sizes are "_Small (6 × 5)" and "Nor_mal (15 × 10)"
en: _Large (20 × 15)
nl: _Groot (20 × 15)

note: Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); set number of colors; other possibilities are "T_hree colors" and "_Four colors"
en: _Two colors
nl: _Twee kleuren

note: Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); set number of colors; other possibilities are "_Two colors" and "_Four colors"
en: T_hree colors
nl: _Drie kleuren

note: Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); set number of colors; other possibilities are "_Two colors" and "T_hree colors"
en: _Four colors
nl: _Vier kleuren

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); starts a new game
en: High _Scores
nl: Hoogste _scores

note: Translators: submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); allows to change the theme
en: A_ppearance
nl: _Uiterlijk

note: Translators: entry of the Appearance submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); change theme; other possible themes are "_Shapes and Colors" and "_Boring Shapes"
en: _Colors
nl: _Kleuren

note: Translators: entry of the Appearance submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); change theme; other possible themes are "_Colors" and "_Boring Shapes"
en: _Shapes and Colors
nl: _Vormen en kleuren

note: Translators: entry of the Appearance submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); change theme; other possible themes are "_Colors" and "_Shapes and Colors"
en: _Boring Shapes
nl: _Saaie vormen

note: Translators: entry of the Appearance submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); makes animation faster
en: _Zealous Animation
nl: _Zealous-animaties

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); starts a new game
en: _Keyboard Shortcuts
nl: Snel_toetsen

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); starts a new game
en: _Help
nl: _Hulp

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); starts a new game
en: _About Swell Foop
nl: _Over Swell Foop

note: Translators: tooltip text of the Undo button; probably a verb
en: Undo
nl: Ongedaan maken

note: Translators: tooltip text of the Undo button; probably a verb
en: Redo
nl: Opnieuw uitvoeren

note: Translators: text of a button that appears on the board at the end of a game
en: _Play Again
nl: O_pnieuw spelen

note: Label showing the number of points at the end of the game
en: %u point | %u points
nl[0]: %u punt
nl[1]: %u punten

note: Translators: text of a label that appears on the board at the end of a game
en: Game Over!
nl: Spel afgelopen!

note: Translators: command-line option description, see 'swell-foop --help'
en: Print release version and exit
nl: Uitgaveversie tonen en afsluiten

note: Translators: About dialog text, small description of the application
en: I want to play that game!
    You know, they all light-up and you click on them and they vanish!
nl: Ik wil dat spel spelen!
    Je weet wel, ze lichten allemaal op, je klikt erop en ze verdwijnen!

note: Translators: name of a possible size of the grid
en: Small
nl: Klein

note: Translators: name of a possible size of the grid
en: Normal
nl: Normaal

note: Translators: name of a possible size of the grid
en: Large
nl: Groot

note: Translators: text appearing on the first-run screen; to test, run `gsettings set org.gnome.SwellFoop first-run true` before launching application
en: Clear as many blocks as you can.
    Fewer clicks means more points.
nl: Verwijder zo veel blokken als u kan.
    Hoe minder u klikt, des te meer punten u krijgt.

note: Translators: text of a Dialog that may appear if you start a new game while one is running
en: Abandon this game to start a new one?
nl: Dit spel verlaten om een nieuw te beginnen?

note: Translators: text of one of the two buttons of a Dialog that appears if you start a new game while one is running; the other is “_New Game”
en: _Cancel
nl: _Annuleren

en: %s, %d color | %s, %d colors
nl[0]: %s, %d kleur
nl[1]: %s, %d kleuren
