gnome-games - en to sk translation catalogue (68 entries)

en: Clear the screen by removing groups of colored and shaped tiles
sk: Vyčistite obrazovku odstraňovaním skupín farebných a tvarovaných polí

en: Remove as many squares as possible from the board. Click on a group of squares of the same color to make them all disappear in one fell swoop, causing other squares to fall into place. It is not possible to remove a single square at a time. You get far more points for clearing a larger group of squares, and also for clearing the entire board.
sk: Odstráňte jednou ranou čo najviac polí z hracej plochy. Kliknutie na skupinu polí rovnakej farby odstráni naraz všetky tieto polia a ostatné polia spadnú do voľného priestoru. Samostatné pole nie je možné odstrániť. Čím väčšiu skupinu polí odstránite, tým viac bodov dostanete, body získate aj pri vyčistení celej hracej plochy.

en: Swell Foop is always very quick to play, but you can make it somewhat longer by changing the board size.
sk: Swell Foop je veľmi rýchla hra, ale hranie si môžete predĺžiť zmenou veľkosti hracej plochy.

en: The GNOME Project
sk: Projekt GNOME

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: game;logic;board;same;matching;
sk: hra;logická;stolová;eliminácia rovnakých;eliminácia zhodných;logika;

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/theme'
en: The theme to use
sk: Téma, ktorá sa má použiť

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/theme'
en: The title of the tile theme to use.
sk: Názov témy vzhľadu polí, ktorá sa má použiť.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/size'
en: Board size
sk: Veľkosť hracej plochy

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/size'
en: The size of the game board.
sk: Veľkosť hracej plochy.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/colors'
en: Board color count
sk: Počet farieb na hracej ploche

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/colors'
en: The number of colors of tiles to use in the game.
sk: Počet farieb polí, ktoré sa použijú v hre.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/first-run'
en: Is this the first run
sk: Toto je prvé spustenie

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/first-run'
en: Setting to decide whether to show first-run hint dialog or not.
sk: Nastavenie, ktoré rozhoduje, či sa majú alebo nemajú zobraziť pomocné dialógové okná ako po prvom spustení.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/zealous'
en: Zealous animation
sk: Zrýchlená animácia

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/zealous'
en: Use more flashy, but slower, animations.
sk: Použiť efektnejšie ale pomalšie animácie.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/saved-game'
en: Saved game
sk: Uložená hra

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/saved-game'; "nothing" is a keyword: you might want to translate « “nothing” (your translation) » for example
en: Has value “nothing” if there is no saved game. Else, contains a copy of the initial board, an index in the history, and the history of actions saved by an array of coords.
sk: Obsahuje hodnotu „nič“, ak nie je žiadna uložená hra. V opačnom prípade obsahuje kópiu hracej plochy, index histórie a históriu akcií uloženú ako pole súradníc.

note: Translators: text appearing on the first-run screen; to test, run `gsettings set org.gnome.swell-foop first-run true` before launching application
en: Welcome to Swell Foop
sk: Vitajte v Swell Foop

note: Translators: label of the button of the first-run screen; to test, run `gsettings set org.gnome.swell-foop first-run true` before launching application
en: Let’s _Play
sk: Poďme _hrať

[ctx: shortcut window]
note: Translators: title of a section in the Keyboard Shortcuts dialog; contains "Move keyboard highlight" and "Destroy selected block"
en: Play with keyboard
sk: Hra pomocou klávesnice

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Left/Right/Up/Down arrows actions description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Play with keyboard"; moves highlight
en: Move keyboard highlight
sk: Presun zvýraznenia klávesnicou

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Return/space actions description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Play with keyboard"; does as a mouse click
en: Destroy selected block
sk: Zničenie vybraného bloku

[ctx: shortcut window]
note: Translators: title of a section in the Keyboard Shortcuts dialog; contains "Undo" and "Redo"
en: History
sk: História

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Z shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "History"; undoes a move
en: Undo
sk: Vrátenie späť

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Shift-Z shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "History"; redoes an undone move
en: Redo
sk: Znovu vykonanie

[ctx: shortcut window]
note: Translators: future shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "History"; resets the current game
en: Restart
sk: Reštart

[ctx: shortcut window]
note: Translators: title of a section in the Keyboard Shortcuts dialog; contains (only) "Start a new game"
en: Main functions
sk: Hlavné funkcie

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-N shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section Main Functions
en: Start a new game
sk: Spustenie novej hry

[ctx: shortcut window]
note: Translators: title of a section in the Keyboard Shortcuts dialog; contains "Help", "About", "Quit"...
en: Generic
sk: Všeobecné

[ctx: shortcut window]
note: Translators: F10 shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic": toggles the hamburger menu
en: Open menu
sk: Otvorenie ponuky

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-? shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic": opens Shortcuts dialog
en: Keyboard shortcuts
sk: Klávesové skratky

[ctx: shortcut window]
note: Translators: F1 shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic": opens the application help
en: Help
sk: Pomocník

[ctx: shortcut window]
note: Translators: future shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic": shows the About dialog
en: About
sk: O aplikácii

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Q shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic": quits the application
en: Quit
sk: Ukončenie

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); starts a new game Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); starts a new game Translators: text of one of the two buttons of a Dialog that 
en: _New Game
sk: _Nová hra

note: Translators: submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); allows to configure board size and number of colors
en: _Setup
sk: _Nastavenie

note: Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); set size to "small"; other possible sizes are "Nor_mal (15 × 10)" and "_Large (20 × 15)"
en: _Small (6 × 5)
sk: _Malá (6 × 5)

note: Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); set size to "normal"; other possible sizes are "_Small (6 × 5)" and "_Large (20 × 15)"
en: Nor_mal (15 × 10)
sk: _Normálna (15 × 10)

note: Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); set size to "large"; other possible sizes are "_Small (6 × 5)" and "Nor_mal (15 × 10)"
en: _Large (20 × 15)
sk: _Veľká (20 × 15)

note: Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); set number of colors; other possibilities are "T_hree colors" and "_Four colors"
en: _Two colors
sk: _Dve farby

note: Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); set number of colors; other possibilities are "_Two colors" and "_Four colors"
en: T_hree colors
sk: Tr_i farby

note: Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); set number of colors; other possibilities are "_Two colors" and "T_hree colors"
en: _Four colors
sk: Š_tyri farby

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); starts a new game
en: High _Scores
sk: Najvyššie _skóre

note: Translators: submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); allows to change the theme
en: A_ppearance
sk: Vz_hľad

note: Translators: entry of the Appearance submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); change theme; other possible themes are "_Shapes and Colors" and "_Boring Shapes"
en: _Colors
sk: _Farby

note: Translators: entry of the Appearance submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); change theme; other possible themes are "_Colors" and "_Boring Shapes"
en: _Shapes and Colors
sk: Tva_ry a farby

note: Translators: entry of the Appearance submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); change theme; other possible themes are "_Colors" and "_Shapes and Colors"
en: _Boring Shapes
sk: _Nudné tvary

note: Translators: entry of the Appearance submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); makes animation faster
en: _Zealous Animation
sk: _Zrýchlená animácia

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); starts a new game
en: _Keyboard Shortcuts
sk: _Klávesové skratky

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); starts a new game
en: _Help
sk: _Pomocník

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); starts a new game
en: _About Swell Foop
sk: _O aplikácii Swell Foop

note: Translators: tooltip text of the Undo button; probably a verb
en: Undo
sk: Vráti späť

note: Translators: tooltip text of the Undo button; probably a verb
en: Redo
sk: Zopakuje

note: Translators: text of a button that appears on the board at the end of a game
en: _Play Again
sk: _Hrať znovu

note: Label showing the number of points at the end of the game
en: %u point | %u points
sk[0]: %u bodov
sk[1]: %u bod
sk[2]: %u body

note: Translators: text of a label that appears on the board at the end of a game
en: Game Over!
sk: Koniec hry!

note: Translators: command-line option description, see 'swell-foop --help'
en: Print release version and exit
sk: Vypíše verziu vydania a skončí

note: Translators: About dialog text, small description of the application
en: I want to play that game!
    You know, they all light-up and you click on them and they vanish!
sk: Túto hru si zamilujete!
    Stačí nájsť veľa rovnakých kameňov pokope, a keď na jeden kliknete, všetky zmiznú!

note: Translators: About dialog text, copyright line
en: Copyright © 2009 Tim Horton
sk: Autorské práva © 2009 Tim Horton

note: Translators: name of a possible size of the grid
en: Small
sk: Malá

note: Translators: name of a possible size of the grid
en: Normal
sk: Normálna

note: Translators: name of a possible size of the grid
en: Large
sk: Veľká

note: Translators: text appearing on the first-run screen; to test, run `gsettings set org.gnome.SwellFoop first-run true` before launching application
en: Clear as many blocks as you can.
    Fewer clicks means more points.
sk: Odstráňte čo najviac kameňov.
    Čím menej klikov, tým viac bodov.

note: Translators: subtitle of the headerbar; the %u is replaced by the score
en: Score: %u
sk: Skóre: %u

note: Translators: text of a Dialog that may appear if you start a new game while one is running
en: Abandon this game to start a new one?
sk: Chcete vzdať túto hru a začať novú hru?

note: Translators: text of one of the two buttons of a Dialog that appears if you start a new game while one is running; the other is “_New Game”
en: _Cancel
sk: _Zrušiť

en: %s, %d color | %s, %d colors
sk[0]: %s, %d farieb
sk[1]: %s, %d farba
sk[2]: %s, %d farby

note: Translators: in the Scores dialog, label introducing for which board configuration (size and number of colors) the best scores are displayed
en: Type
sk: Typ
