swell-foop master - en to sl_SI translation catalogue (68 entries)

note: Translators: title of the window displayed by window managers; name of the application Translators: title of the window displayed on the headerbar; name of the application Translators: name of the program, as seen in the headerbar, in GNOME Shell, or in the about dialog
en: Swell Foop
sl_SI: Pravi Pavliha

en: Clear the screen by removing groups of colored and shaped tiles
sl_SI: Počisti zaslon z odstranjevanjem skupin barvnih ploščic

en: Remove as many squares as possible from the board. Click on a group of squares of the same color to make them all disappear in one fell swoop, causing other squares to fall into place. It is not possible to remove a single square at a time. You get far more points for clearing a larger group of squares, and also for clearing the entire board.
sl_SI: Cilj igre je odstraniti čim več ploščic na igralni plošči. S klikom na skupino kvadratov enake barve, ti izginejo, preostali pa zapolnijo izpraznjena polja. Ni mogoče odstraniti le enega polja, z večanjem velikosti barvnega polja, pa se povečuje tudi število dodeljenih točk.

en: Swell Foop is always very quick to play, but you can make it somewhat longer by changing the board size.
sl_SI: Pravi Pavliha je dinamična igra, ki jo določa velikost igralne površine.

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: game;logic;board;same;matching;
sl_SI: igra;logika;tabla;plošča;skladanje;pari;

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/theme'
en: The theme to use
sl_SI: Uporabljena tema

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/theme'
en: The title of the tile theme to use.
sl_SI: Ime uporabljene teme zbirke ploščic.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/size'
en: Board size
sl_SI: Velikost plošče

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/size'
en: The size of the game board.
sl_SI: Velikost igralne plošče.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/colors'
en: Board color count
sl_SI: Števec barv plošče

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/colors'
en: The number of colors of tiles to use in the game.
sl_SI: Število barv ploščic, uporabljenih v igri.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/first-run'
en: Is this the first run
sl_SI: Ali je igra pravkar zagnana prvič?

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/first-run'
en: Setting to decide whether to show first-run hint dialog or not.
sl_SI: Nastavitve, ki določajo, ali naj se pojavi okno z namigi ali ne.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/zealous'
en: Zealous animation
sl_SI: Polno animiranje

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/zealous'
en: Use more flashy, but slower, animations.
sl_SI: Uporabi lepo animiranje, ki lahko vpliva na hitrost izvajanja.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/saved-game'
en: Saved game
sl_SI: Shranjena igra

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/saved-game'; "nothing" is a keyword: you might want to translate « “nothing” (your translation) » for example
en: Has value “nothing” if there is no saved game. Else, contains a copy of the initial board, an index in the history, and the history of actions saved by an array of coords.
sl_SI: Vključuje vrednot »brez«, če še ni shranjene nobene igre, sicer pa vključuje kopijo začetne plošče, kazalo v zgodovini in zgodovino dejanj, shranjenih kot polje koordinat.

note: Translators: text appearing on the first-run screen; to test, run `gsettings set org.gnome.swell-foop first-run true` before launching application
en: Welcome to Swell Foop
sl_SI: Dobrodošli v igri Pravi Pavliha

note: Translators: label of the button of the first-run screen; to test, run `gsettings set org.gnome.swell-foop first-run true` before launching application
en: Let’s _Play
sl_SI: _Začni igro

[ctx: shortcut window]
note: Translators: title of a section in the Keyboard Shortcuts dialog; contains "Move keyboard highlight" and "Destroy selected block"
en: Play with keyboard
sl_SI: Igranje s tipkovnico

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Left/Right/Up/Down arrows actions description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Play with keyboard"; moves highlight
en: Move keyboard highlight
sl_SI: Premakne poudarjeno polje

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Return/space actions description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Play with keyboard"; does as a mouse click
en: Destroy selected block
sl_SI: Uniči izbran blok

[ctx: shortcut window]
note: Translators: title of a section in the Keyboard Shortcuts dialog; contains "Undo" and "Redo"
en: History
sl_SI: Zgodovina

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Z shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "History"; undoes a move
en: Undo
sl_SI: Razveljavi

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Shift-Z shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "History"; redoes an undone move
en: Redo
sl_SI: Ponovno uveljavi

[ctx: shortcut window]
note: Translators: future shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "History"; resets the current game
en: Restart
sl_SI: Ponovno začne igro

[ctx: shortcut window]
note: Translators: title of a section in the Keyboard Shortcuts dialog; contains (only) "Start a new game"
en: Main functions
sl_SI: Osnovne možnosti

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-N shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section Main Functions
en: Start a new game
sl_SI: Začne novo igro

[ctx: shortcut window]
note: Translators: title of a section in the Keyboard Shortcuts dialog; contains "Help", "About", "Quit"...
en: Generic
sl_SI: Splošno

[ctx: shortcut window]
note: Translators: F10 shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic": toggles the hamburger menu
en: Open menu
sl_SI: Odpre meni

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-? shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic": opens Shortcuts dialog
en: Keyboard shortcuts
sl_SI: Tipkovne bližnjice

[ctx: shortcut window]
note: Translators: F1 shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic": opens the application help
en: Help
sl_SI: Pomoč

[ctx: shortcut window]
note: Translators: future shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic": shows the About dialog
en: About
sl_SI: O programu

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Q shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic": quits the application
en: Quit
sl_SI: Konča program

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); starts a new game Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); starts a new game Translators: text of one of the two buttons of a Dialog that 
en: _New Game
sl_SI: _Nova Igra

note: Translators: submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); allows to configure board size and number of colors
en: _Setup
sl_SI: _Nastavitve

note: Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); set size to "small"; other possible sizes are "Nor_mal (15 × 10)" and "_Large (20 × 15)"
en: _Small (6 × 5)
sl_SI: _Majhna (6 × 5)

note: Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); set size to "normal"; other possible sizes are "_Small (6 × 5)" and "_Large (20 × 15)"
en: Nor_mal (15 × 10)
sl_SI: _Običajna (15 × 10)

note: Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); set size to "large"; other possible sizes are "_Small (6 × 5)" and "Nor_mal (15 × 10)"
en: _Large (20 × 15)
sl_SI: _Velika (20 × 15)

note: Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); set number of colors; other possibilities are "T_hree colors" and "_Four colors"
en: _Two colors
sl_SI: _Dve barvi

note: Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); set number of colors; other possibilities are "_Two colors" and "_Four colors"
en: T_hree colors
sl_SI: _Tri barve

note: Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); set number of colors; other possibilities are "_Two colors" and "T_hree colors"
en: _Four colors
sl_SI: _Štiri barve

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); starts a new game
en: High _Scores
sl_SI: Najboljši _rezultati

note: Translators: submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); allows to change the theme
en: A_ppearance
sl_SI: _Videz

note: Translators: entry of the Appearance submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); change theme; other possible themes are "_Shapes and Colors" and "_Boring Shapes"
en: _Colors
sl_SI: _Barve

note: Translators: entry of the Appearance submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); change theme; other possible themes are "_Colors" and "_Boring Shapes"
en: _Shapes and Colors
sl_SI: _Oblike in barve

note: Translators: entry of the Appearance submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); change theme; other possible themes are "_Colors" and "_Shapes and Colors"
en: _Boring Shapes
sl_SI: _Oblike

note: Translators: entry of the Appearance submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); makes animation faster
en: _Zealous Animation
sl_SI: _Polno animiranje

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); starts a new game
en: _Keyboard Shortcuts
sl_SI: _Tipkovne bližnjice

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); starts a new game
en: _Help
sl_SI: Pomo_č

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); starts a new game
en: _About Swell Foop
sl_SI: _O igri

note: Translators: tooltip text of the Undo button; probably a verb
en: Undo
sl_SI: Razveljavi

note: Translators: tooltip text of the Undo button; probably a verb
en: Redo
sl_SI: Ponovno uveljavi

note: Translators: text of a button that appears on the board at the end of a game
en: _Play Again
sl_SI: _Igraj znova

note: Label showing the number of points at the end of the game
en: %u point | %u points
sl_SI[0]: %u točk
sl_SI[1]: %u točka
sl_SI[2]: %u točki
sl_SI[3]: %u točke

note: Translators: text of a label that appears on the board at the end of a game
en: Game Over!
sl_SI: Konec igre!

note: Translators: command-line option description, see 'swell-foop --help'
en: Print release version and exit
sl_SI: Izpiši različico programa in končaj

note: Translators: About dialog text, small description of the application
en: I want to play that game!
    You know, they all light-up and you click on them and they vanish!
sl_SI: Želim si igrati to igro!
    Neprestano se prižigajo in ko jih klikneš, izginejo!

note: Translators: About dialog text, copyright line
en: Copyright © 2009 Tim Horton
sl_SI: Avtorske pravice © 2009 Tim Horton

note: Translators: name of a possible size of the grid
en: Small
sl_SI: Majhna

note: Translators: name of a possible size of the grid
en: Normal
sl_SI: Običajna

note: Translators: name of a possible size of the grid
en: Large
sl_SI: Velika

note: Translators: text appearing on the first-run screen; to test, run `gsettings set org.gnome.SwellFoop first-run true` before launching application
en: Clear as many blocks as you can.
    Fewer clicks means more points.
sl_SI: Počistiti je treba čim več ploščic.
    Manj klikov pomeni več točk.

note: Translators: subtitle of the headerbar; the %u is replaced by the score
en: Score: %u
sl_SI: Rezultat: %u

note: Translators: text of a Dialog that may appear if you start a new game while one is running
en: Abandon this game to start a new one?
sl_SI: Ali želite končati trenutno igro in začeti novo?

note: Translators: text of one of the two buttons of a Dialog that appears if you start a new game while one is running; the other is “_New Game”
en: _Cancel
sl_SI: _Prekliči

en: %s, %d color | %s, %d colors
sl_SI[0]: %s, %d barv
sl_SI[1]: %s, %d barva
sl_SI[2]: %s, %d barvi
sl_SI[3]: %s, %d barve

note: Translators: in the Scores dialog, label introducing for which board configuration (size and number of colors) the best scores are displayed
en: Type
sl_SI: Vrsta
