swell-foop - en to sv translation catalogue (68 entries)

en: Clear the screen by removing groups of colored and shaped tiles
sv: Rensa skärmen genom att ta bort grupper av färgade och formade bollar

en: Remove as many squares as possible from the board. Click on a group of squares of the same color to make them all disappear in one fell swoop, causing other squares to fall into place. It is not possible to remove a single square at a time. You get far more points for clearing a larger group of squares, and also for clearing the entire board.
sv: Få bort så många kvadrater som möjligt från brädet. Klicka på en grupp kvadrater av samma färg för att få dem att alla försvinna samtidigt, vilket får övriga kvadrater att falla ned. Det är inte möjligt att ta bort en ensam kvadrat åt gången. Större grupper av kvadrater ger mycket mer poäng än små, och du får även poäng för att tömma hela brädet.

en: Swell Foop is always very quick to play, but you can make it somewhat longer by changing the board size.
sv: Swell Foop går alltid snabbt att spela, men du kan förlänga det något genom att ändra brädstorleken.

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: game;logic;board;same;matching;
sv: spel;logik;brädspel;samma;matchning;

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/theme'
en: The theme to use
sv: Temat att använda

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/theme'
en: The title of the tile theme to use.
sv: Titeln för bricktemat att använda.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/size'
en: Board size
sv: Brädstorlek

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/size'
en: The size of the game board.
sv: Storleken på spelbrädet.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/window-width'
en: Width of the window in pixels
sv: Bredden på fönstret i bildpunkter

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/window-width'
en: Width of the window in pixels.
sv: Bredden på fönstret i bildpunkter.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/window-height'
en: Height of the window in pixels
sv: Höjden på fönstret i bildpunkter

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/window-height'
en: Height of the window in pixels.
sv: Höjden på fönstret i bildpunkter.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/window-is-maximized'
en: true if the window is maximized
sv: true (sant) om fönstret är maximerat

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/window-is-maximized'
en: true if the window is maximized.
sv: true (sant) om fönstret är maximerat.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/colors'
en: Board color count
sv: Antal färger på brädet

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/colors'
en: The number of colors of tiles to use in the game.
sv: Antalet brickfärger att använda i spelet.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/first-run'
en: Is this the first run
sv: Är detta första körningen

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/first-run'
en: Setting to decide whether to show first-run hint dialog or not.
sv: Inställning för att bestämma om tipsdialogen för första körningen ska visas eller inte.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/saved-game'
en: Saved game
sv: Sparat spel

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/saved-game'; "nothing" is a keyword: you might want to translate « “nothing” (your translation) » for example
en: Has value “nothing” if there is no saved game. Else, contains a copy of the initial board, an index in the history, and the history of actions saved by an array of coords.
sv: Har värdet ”nothing” (ingenting) om det inte finns något sparat spel. Annars innehåller det en kopia av det ursprungliga brädet, ett index i historiken, och åtgärdshistoriken sparad som en vektor av koordinater.

note: Translators: text appearing on the first-run screen; to test, run `gsettings set org.gnome.swell-foop first-run true` before launching application
en: Welcome to Swell Foop
sv: Välkommen till Swell Foop

note: Translators: label of the button of the first-run screen; to test, run `gsettings set org.gnome.swell-foop first-run true` before launching application
en: Let’s _Play
sv: _Börja spela

note: Translators: text appearing on the game over screen
en: Game Over
sv: Spelet är slut

note: Translators: label of the button on the game over screen
en: _Play Again
sv: S_pela igen

[ctx: shortcut window]
note: Translators: title of a section in the Keyboard Shortcuts dialog; contains "Move keyboard highlight" and "Destroy selected block"
en: Play with keyboard
sv: Spela med tangentbordet

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Left/Right/Up/Down arrows actions description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Play with keyboard"; moves highlight
en: Move keyboard highlight
sv: Flytta tangentbordsmarkering

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Return/space actions description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Play with keyboard"; does as a mouse click
en: Destroy selected block
sv: Förstör markerat block

[ctx: shortcut window]
note: Translators: title of a section in the Keyboard Shortcuts dialog; contains "Undo" and "Redo"
en: History
sv: Historik

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Z shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "History"; undoes a move
en: Undo
sv: Ångra

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Shift-Z shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "History"; redoes an undone move
en: Redo
sv: Gör om

[ctx: shortcut window]
note: Translators: future shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "History"; resets the current game
en: Restart
sv: Starta om

[ctx: shortcut window]
note: Translators: title of a section in the Keyboard Shortcuts dialog; contains (only) "Start a new game"
en: Main functions
sv: Huvudfunktioner

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-N shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section Main Functions
en: Start a new game
sv: Starta ett nytt spel

[ctx: shortcut window]
note: Translators: title of a section in the Keyboard Shortcuts dialog; contains "Help", "About", "Quit"...
en: Generic
sv: Allmänt

[ctx: shortcut window]
note: Translators: F10 shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic": toggles the hamburger menu
en: Open menu
sv: Öppna meny

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-? shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic": opens Shortcuts dialog
en: Keyboard shortcuts
sv: Tangentbordsgenvägar

[ctx: shortcut window]
note: Translators: F1 shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic": opens the application help
en: Help
sv: Hjälp

[ctx: shortcut window]
note: Translators: future shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic": shows the About dialog
en: About
sv: Om

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Q shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic": quits the application
en: Quit
sv: Avsluta

note: Translators: entry of the hamburger menu; starts a new game Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu; starts a new game
en: New Game
sv: Nytt spel

note: Translators: submenu of the hamburger menu; allows to configure board size and number of colors
en: Setup
sv: Konfiguration

note: Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu; set size to "small"; other possible sizes are "Nor_mal (15 × 10)" and "_Large (20 × 15)"
en: Small (6 × 5)
sv: Liten (6 × 5)

note: Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu; set size to "large"; other possible sizes are "_Small (6 × 5)" and "Nor_mal (15 × 10)"
en: Large (20 × 15)
sv: Stor (20 × 15)

note: Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu; set number of colors; other possibilities are "T_hree colors" and "_Four colors"
en: Two colors
sv: Två färger

note: Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu; set number of colors; other possibilities are "_Two colors" and "_Four colors"
en: Three colors
sv: Tre färger

note: Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu; set number of colors; other possibilities are "_Two colors" and "T_hree colors"
en: Four colors
sv: Fyra färger

note: Translators: entry of the hamburger menu; displays high scores
en: High Scores
sv: Poänglista

note: Translators: submenu of the hamburger menu; allows to change the theme; Colors, Shapes and Colors or Boring Shapes
en: Appearance
sv: Utseende

note: Translators: entry of the Appearance submenu of the hamburger menu; change theme; other possible themes are "Shapes and Colors" and "Boring Shapes"
en: Colors
sv: Färger

note: Translators: entry of the Appearance submenu of the hamburger menu; change theme; other possible themes are "Colors" and "Boring Shapes"
en: Shapes and Colors
sv: Figurer och färger

note: Translators: entry of the Appearance submenu of the hamburger menu; change theme; other possible themes are "Colors" and "Shapes and Colors"
en: Boring Shapes
sv: Tråkiga figurer

note: Translators: entry of the hamburger menu; shows a Shortcuts window
en: Keyboard Shortcuts
sv: Tangentbordsgenvägar

note: Translators: entry of the hamburger menu; shows a Help window
en: _Help
sv: _Hjälp

note: Translators: entry of the hamburger menu; shows an About window
en: _About Swell Foop
sv: _Om Swell Foop

note: Translators: tooltip text of the Undo button; probably a verb
en: Undo
sv: Ångra

note: Translators: tooltip text of the Redo button; probably a verb
en: Redo
sv: Gör om

note: Translators: command-line option description, see 'swell-foop --help'
en: Print release version and exit
sv: Visa utgåvans version och avsluta

note: Translators: About dialog text, small description of the application
en: I want to play that game!
    You know, they all light-up and you click on them and they vanish!
sv: Jag vill spela det där spelet!
    Du vet, spelet där allt börjar lysa upp och man kan klicka på dem så de försvinner!

note: Translators: name of a possible size of the grid
en: Small
sv: Liten

note: Translators: name of a possible size of the grid
en: Large
sv: Stor

note: Translators: text appearing on the first-run screen; to test, run `gsettings set org.gnome.SwellFoop first-run true` before launching application
en: Clear as many blocks as you can.
    Fewer clicks means more points.
sv: Rensa bort så många klossar som du kan.
    Färre klick betyder högre poäng.

note: Translators: the text for the score total shown on the game over screen
en: %u Points
sv: %u poäng

note: Translators: the text for the high score goal shown on the game over screen
en: %u points to reach the leaderboard
sv: %u poäng behövs för att nå topplistan

note: Translators: text of a Dialog that may appear if you start a new game while one is running
en: Abandon this game to start a new one?
sv: Överge detta spel för att påbörja ett nytt?

note: Translators: text of one of the two buttons of a Dialog that appears if you start a new game while one is running; the other is “_New Game”
en: _Cancel
sv: _Avbryt

note: Translators: text of one of the two buttons of a Dialog that appears if you start a new game while one is running; the other is “_Cancel”
en: _New Game
sv: _Nytt spel

en: %s, %d color | %s, %d colors
sv[0]: %s, %d färg
sv[1]: %s, %d färger

note: Translators: in the Scores dialog, label introducing for which board configuration (size and number of colors) the best scores are displayed
en: Type
sv: Typ
