swell-foop - en to tr translation catalogue (69 entries)

en: Clear the screen by removing groups of colored and shaped tiles
tr: Renkli ve şekilli döşeme kümelerini kaldırarak ekranı temizle

en: Remove as many squares as possible from the board. Click on a group of squares of the same color to make them all disappear in one fell swoop, causing other squares to fall into place. It is not possible to remove a single square at a time. You get far more points for clearing a larger group of squares, and also for clearing the entire board.
tr: Tahtadan olabildiğince çok sayıda kareyi kaldırın. Tek çırpıda ortadan kaldırmak için aynı renkteki kare kümesine tıklayın ve diğer karelerin yerlerine düşmesini sağlayın. Kareler tek tek kaldırılamaz. Daha büyük kare kümesini ya da tüm tahtayı temizleyerek daha çok puan alırsınız.

en: Swell Foop is always very quick to play, but you can make it somewhat longer by changing the board size.
tr: Sweel Foop her zaman çok hızlı oynanır ama tahta boyutunu değiştirerek oyunu biraz uzatabilirsiniz.

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: game;logic;board;same;matching;
tr: oyun;mantık;tahta;aynı;benzer;eşleştirme;eşleşme;

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/theme'
en: The theme to use
tr: Kullanılacak tema

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/theme'
en: The title of the tile theme to use.
tr: Kullanılacak döşeme teması başlığı.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/size'
en: Board size
tr: Tablo boyutu

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/size'
en: The size of the game board.
tr: Oyun tahtasının boyutu.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/window-width'
en: Width of the window in pixels
tr: Pencerenin piksel olarak genişliği

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/window-width'
en: Width of the window in pixels.
tr: Pencerenin piksel olarak genişliği.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/window-height'
en: Height of the window in pixels
tr: Pencerenin piksel olarak yüksekliği

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/window-height'
en: Height of the window in pixels.
tr: Pencerenin piksel olarak yüksekliği.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/window-is-maximized'
en: true if the window is maximized
tr: pencere ekranı kaplamışsa doğru (true)

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/window-is-maximized'
en: true if the window is maximized.
tr: pencere ekranı kaplamışsa doğru (true).

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/colors'
en: Board color count
tr: Tahta renk sayısı

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/colors'
en: The number of colors of tiles to use in the game.
tr: Oyunda kullanılacak döşemelerdeki renk sayısı.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/first-run'
en: Is this the first run
tr: İlk çalıştırma mı

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/first-run'
en: Setting to decide whether to show first-run hint dialog or not.
tr: İlk çalıştırma ipucu penceresinin gösterilip gösterilmeyeceğine karar vermek için ayar.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/saved-game'
en: Saved game
tr: Kayıtlı oyun

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/saved-game'; "nothing" is a keyword: you might want to translate « “nothing” (your translation) » for example
en: Has value “nothing” if there is no saved game. Else, contains a copy of the initial board, an index in the history, and the history of actions saved by an array of coords.
tr: Eğer kayıtlı oyun yoksa “nothing” değerini alır. Varsa, ilk tahtanın kopyasını geçmiş dizinini ve koordinat dizisince kaydedilen eylemlerin geçmişini içerir.

note: Translators: text appearing on the first-run screen; to test, run `gsettings set org.gnome.swell-foop first-run true` before launching application
en: Welcome to Swell Foop
tr: Swell Foopʼa Hoşgeldiniz

note: Translators: label of the button of the first-run screen; to test, run `gsettings set org.gnome.swell-foop first-run true` before launching application
en: Let’s _Play
tr: Haydi _Oyna

note: Translators: text appearing on the game over screen
en: Game Over
tr: Oyun Bitti

note: Translators: label of the button on the game over screen
en: _Play Again
tr: Yeniden _Oyna

[ctx: shortcut window]
note: Translators: title of a section in the Keyboard Shortcuts dialog; contains "Move keyboard highlight" and "Destroy selected block"
en: Play with keyboard
tr: Klavyeyle oyna

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Left/Right/Up/Down arrows actions description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Play with keyboard"; moves highlight
en: Move keyboard highlight
tr: Klavye vurgusunu taşı

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Return/space actions description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Play with keyboard"; does as a mouse click
en: Destroy selected block
tr: Seçili bloğu yık

[ctx: shortcut window]
note: Translators: title of a section in the Keyboard Shortcuts dialog; contains "Undo" and "Redo"
en: History
tr: Geçmiş

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Z shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "History"; undoes a move
en: Undo
tr: Geri al

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Shift-Z shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "History"; redoes an undone move
en: Redo
tr: Yinele

[ctx: shortcut window]
note: Translators: future shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "History"; resets the current game
en: Restart
tr: Yeniden başlat

[ctx: shortcut window]
note: Translators: title of a section in the Keyboard Shortcuts dialog; contains (only) "Start a new game"
en: Main functions
tr: Ana işlevler

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-N shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section Main Functions
en: Start a new game
tr: Yeni oyun başlat

[ctx: shortcut window]
note: Translators: title of a section in the Keyboard Shortcuts dialog; contains "Help", "About", "Quit"...
en: Generic
tr: Genel

[ctx: shortcut window]
note: Translators: F10 shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic": toggles the hamburger menu
en: Open menu
tr: Menüyü aç

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-? shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic": opens Shortcuts dialog
en: Keyboard shortcuts
tr: Klavye kısayolları

[ctx: shortcut window]
note: Translators: F1 shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic": opens the application help
en: Help
tr: Yardım

[ctx: shortcut window]
note: Translators: future shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic": shows the About dialog
en: About
tr: Hakkında

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Q shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic": quits the application
en: Quit
tr: Çık

note: Translators: entry of the hamburger menu; starts a new game Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu; starts a new game
en: New Game
tr: Yeni Oyun

note: Translators: submenu of the hamburger menu; allows to configure board size and number of colors
en: Setup
tr: Kurulum

note: Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu; set size to "small"; other possible sizes are "Nor_mal (15 × 10)" and "_Large (20 × 15)"
en: Small (6 × 5)
tr: Küçük (6 × 5)

note: Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu; set size to "large"; other possible sizes are "_Small (6 × 5)" and "Nor_mal (15 × 10)"
en: Large (20 × 15)
tr: Büyük (20 × 15)

note: Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu; set number of colors; other possibilities are "T_hree colors" and "_Four colors"
en: Two colors
tr: İki renk

note: Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu; set number of colors; other possibilities are "_Two colors" and "_Four colors"
en: Three colors
tr: Üç renk

note: Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu; set number of colors; other possibilities are "_Two colors" and "T_hree colors"
en: Four colors
tr: Dört renk

note: Translators: entry of the hamburger menu; displays high scores
en: High Scores
tr: Yüksek Puanlar

note: Translators: submenu of the hamburger menu; allows to change the theme; Colors, Shapes and Colors or Boring Shapes
en: Appearance
tr: Görünüm

note: Translators: entry of the Appearance submenu of the hamburger menu; change theme; other possible themes are "Shapes and Colors" and "Boring Shapes"
en: Colors
tr: Renkler

note: Translators: entry of the Appearance submenu of the hamburger menu; change theme; other possible themes are "Colors" and "Boring Shapes"
en: Shapes and Colors
tr: Şekiller ve Renkler

note: Translators: entry of the Appearance submenu of the hamburger menu; change theme; other possible themes are "Colors" and "Shapes and Colors"
en: Boring Shapes
tr: Sıkıcı Şekiller

note: Translators: entry of the hamburger menu; shows a Shortcuts window
en: Keyboard Shortcuts
tr: Klavye Kısayolları

note: Translators: entry of the hamburger menu; shows a Help window
en: _Help
tr: _Yardım

note: Translators: entry of the hamburger menu; shows an About window
en: _About Swell Foop
tr: Swell Foop _Hakkında

note: Translators: tooltip text of the Undo button; probably a verb
en: Undo
tr: Geri al

note: Translators: tooltip text of the Redo button; probably a verb
en: Redo
tr: Yinele

note: Translators: command-line option description, see 'swell-foop --help'
en: Print release version and exit
tr: Dağıtım sürümünü yazdır ve çık

note: Translators: About dialog text, small description of the application
en: I want to play that game!
    You know, they all light-up and you click on them and they vanish!
tr: Bu oyunu oynamak istiyorum!
    Bilirsin, onların hepsinde ışık yanar ve üstlerine tıklarsın ve kaybolurlar!

note: Translators: About dialog text, copyright line
en: Copyright © 2009 Tim Horton
tr: Telif Hakkı © 2009 Tim Horton

note: Translators: name of a possible size of the grid
en: Small
tr: Küçük

note: Translators: name of a possible size of the grid
en: Large
tr: Büyük

note: Translators: text appearing on the first-run screen; to test, run `gsettings set org.gnome.SwellFoop first-run true` before launching application
en: Clear as many blocks as you can.
    Fewer clicks means more points.
tr: Temizleyebildiğiniz kadar kitle temizleyin.
    Daha az tıklama daha çok puan demektir.

note: Translators: the text for the score total shown on the game over screen
en: %u Points
tr: %u Puan

note: Translators: the text for the high score goal shown on the game over screen
en: %u points to reach the leaderboard
tr: Liderlik tablosuna ulaşmak için %u puan

note: Translators: text of a Dialog that may appear if you start a new game while one is running
en: Abandon this game to start a new one?
tr: Yeni bir tane başlatmak için bu oyun terk edilsin mi?

note: Translators: text of one of the two buttons of a Dialog that appears if you start a new game while one is running; the other is “_New Game”
en: _Cancel
tr: İ_ptal

note: Translators: text of one of the two buttons of a Dialog that appears if you start a new game while one is running; the other is “_Cancel”
en: _New Game
tr: Yeni _Oyun

en: %s, %d color | %s, %d colors
tr[0]: %s, %d renk

note: Translators: in the Scores dialog, label introducing for which board configuration (size and number of colors) the best scores are displayed
en: Type
tr: Tür
