gnome-games 0 - en to hr translation catalogue (69 entries)

note: Translators: title of the window displayed by window managers; name of the application Translators: title of the window displayed on the headerbar; name of the application Translators: name of the program, as seen in the headerbar, in GNOME Shell, or in the about dialog
en: Swell Foop
hr: Jedan potez

en: Clear the screen by removing groups of colored and shaped tiles
hr: Očistite ploču uklanjanje grupa obojanih i oblikovanih pločica

en: Remove as many squares as possible from the board. Click on a group of squares of the same color to make them all disappear in one fell swoop, causing other squares to fall into place. It is not possible to remove a single square at a time. You get far more points for clearing a larger group of squares, and also for clearing the entire board.
hr: Uklonite što je više moguće kvadrata iz ploče. Kliknite na grupu kvadrata iste boje kako bi ih uklonili u jednom potezu, uzrokujući da na oslobođena mjesta padaju drugi kvadrati. Nije moguće ukloniti jedan kvadrat. Dobivate više bodova uklanjanjem veće grupe kvadrata i za čišćenje cijele ploče.

en: Swell Foop is always very quick to play, but you can make it somewhat longer by changing the board size.
hr: Jedan potez se uvijek brzo odigra, ali to možete produljiti promjenom veličine ploče.

en: The GNOME Project
hr: GNOME projekt

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: game;logic;board;same;matching;
hr: igra;logika;ploča;isto;podudaranje;

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/theme'
en: The theme to use
hr: Tema koja će se koristiti

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/theme'
en: The title of the tile theme to use.
hr: Naziv teme pločice koja će se koristiti.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/size'
en: Board size
hr: Veličina ploče

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/size'
en: The size of the game board.
hr: Veličina igrače ploče.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/colors'
en: Board color count
hr: Broj boja pločica

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/colors'
en: The number of colors of tiles to use in the game.
hr: Broj boja pločica koje se koriste u igri.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/first-run'
en: Is this the first run
hr: Je li ovo prvo pokretanje

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/first-run'
en: Setting to decide whether to show first-run hint dialog or not.
hr: Postavite za prikaz dijaloga prvog pokretanja.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/zealous'
en: Zealous animation
hr: Efektnija animacija

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/zealous'
en: Use more flashy, but slower, animations.
hr: Koristi više efektnije, ali sporije animacije.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/saved-game'
en: Saved game
hr: Spremljena igra

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/saved-game'; "nothing" is a keyword: you might want to translate « “nothing” (your translation) » for example
en: Has value “nothing” if there is no saved game. Else, contains a copy of the initial board, an index in the history, and the history of actions saved by an array of coords.
hr: Ima vrijednost “nothing” ako nema spremljene igre. U suprotnome, sadrži kopiju početne ploče, sadržaj u povijesti i povijest radnji spremljenih nizom koordinata

note: Translators: text appearing on the first-run screen; to test, run `gsettings set org.gnome.swell-foop first-run true` before launching application
en: Welcome to Swell Foop
hr: Dobrodošli u Jedan potez

note: Translators: label of the button of the first-run screen; to test, run `gsettings set org.gnome.swell-foop first-run true` before launching application
en: Let’s _Play
hr: _Zaigrajmo

[ctx: shortcut window]
note: Translators: title of a section in the Keyboard Shortcuts dialog; contains "Move keyboard highlight" and "Destroy selected block"
en: Play with keyboard
hr: Igraj s tipkovnicom

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Left/Right/Up/Down arrows actions description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Play with keyboard"; moves highlight
en: Move keyboard highlight
hr: Naglašavanje pomicanja tipkovnicom

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Return/space actions description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Play with keyboard"; does as a mouse click
en: Destroy selected block
hr: Uništi odabrani blok

[ctx: shortcut window]
note: Translators: title of a section in the Keyboard Shortcuts dialog; contains "Undo" and "Redo"
en: History
hr: Povijest

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Z shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "History"; undoes a move
en: Undo
hr: Poništi

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Shift-Z shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "History"; redoes an undone move
en: Redo
hr: Ponovi

[ctx: shortcut window]
note: Translators: future shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "History"; resets the current game
en: Restart
hr: Ponovno pokreni

[ctx: shortcut window]
note: Translators: title of a section in the Keyboard Shortcuts dialog; contains (only) "Start a new game"
en: Main functions
hr: Glavne funkcije

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-N shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section Main Functions
en: Start a new game
hr: Pokreni novu igru

[ctx: shortcut window]
note: Translators: title of a section in the Keyboard Shortcuts dialog; contains "Help", "About", "Quit"...
en: Generic
hr: Izvorno

[ctx: shortcut window]
note: Translators: F10 shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic": toggles the hamburger menu
en: Open menu
hr: Otvori izbornik

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-? shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic": opens Shortcuts dialog
en: Keyboard shortcuts
hr: Prečaci tipkovnice

[ctx: shortcut window]
note: Translators: F1 shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic": opens the application help
en: Help
hr: Priručnik

[ctx: shortcut window]
note: Translators: future shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic": shows the About dialog
en: About
hr: O programu

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Q shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic": quits the application
en: Quit
hr: Zatvori

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); starts a new game Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); starts a new game Translators: text of one of the two buttons of a Dialog that 
en: _New Game
hr: _Nova igra

note: Translators: submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); allows to configure board size and number of colors
en: _Setup
hr: _Postavljanje

note: Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); set size to "small"; other possible sizes are "Nor_mal (15 × 10)" and "_Large (20 × 15)"
en: _Small (6 × 5)
hr: _Mala (6 × 5)

note: Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); set size to "normal"; other possible sizes are "_Small (6 × 5)" and "_Large (20 × 15)"
en: Nor_mal (15 × 10)
hr: Nor_malna (15 × 10)

note: Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); set size to "large"; other possible sizes are "_Small (6 × 5)" and "Nor_mal (15 × 10)"
en: _Large (20 × 15)
hr: _Velika (20 × 15)

note: Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); set number of colors; other possibilities are "T_hree colors" and "_Four colors"
en: _Two colors
hr: _Dvije boje

note: Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); set number of colors; other possibilities are "_Two colors" and "_Four colors"
en: T_hree colors
hr: T_ri boje

note: Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); set number of colors; other possibilities are "_Two colors" and "T_hree colors"
en: _Four colors
hr: _Četiri boje

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); starts a new game
en: High _Scores
hr: Visoki _rezultati

note: Translators: submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); allows to change the theme
en: A_ppearance
hr: I_zgled

note: Translators: entry of the Appearance submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); change theme; other possible themes are "_Shapes and Colors" and "_Boring Shapes"
en: _Colors
hr: _Boje

note: Translators: entry of the Appearance submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); change theme; other possible themes are "_Colors" and "_Boring Shapes"
en: _Shapes and Colors
hr: _Oblici i boje

note: Translators: entry of the Appearance submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); change theme; other possible themes are "_Colors" and "_Shapes and Colors"
en: _Boring Shapes
hr: _Dosadni oblici

note: Translators: entry of the Appearance submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); makes animation faster
en: _Zealous Animation
hr: _Efektnija animacija

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); starts a new game
en: _Keyboard Shortcuts
hr: _Prečaci tipkovnice

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); starts a new game
en: _Help
hr: _Priručnik

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); starts a new game
en: _About Swell Foop
hr: _O Jednom potezu

note: Translators: tooltip text of the Undo button; probably a verb
en: Undo
hr: Poništi

note: Translators: tooltip text of the Undo button; probably a verb
en: Redo
hr: Ponovi

note: Translators: text of a button that appears on the board at the end of a game
en: _Play Again
hr: _Igraj ponovno

note: Label showing the number of points at the end of the game
en: %u point | %u points
hr[0]: %u bod
hr[1]: %u boda
hr[2]: %u bodova

note: Translators: text of a label that appears on the board at the end of a game
en: Game Over!
hr: Kraj igre!

note: Translators: command-line option description, see 'swell-foop --help'
en: Print release version and exit
hr: Prikaži inačicu izdanja i zatvori

note: Translators: About dialog text, small description of the application
en: I want to play that game!
    You know, they all light-up and you click on them and they vanish!
hr: Ako želite igrati ovu igru!
    Znajte, oni svi zasvijetle a vi kliknete na njih i oni zatim nestanu!

note: Translators: About dialog text, copyright line
en: Copyright © 2009 Tim Horton
hr: Autorsko pravo © 2009 Tim Horton

note: Translators: name of a possible size of the grid
en: Small
hr: Mala

note: Translators: name of a possible size of the grid
en: Normal
hr: Normalna

note: Translators: name of a possible size of the grid
en: Large
hr: Velika

note: Translators: text appearing on the first-run screen; to test, run `gsettings set org.gnome.SwellFoop first-run true` before launching application
en: Clear as many blocks as you can.
    Fewer clicks means more points.
hr: Uklonite što je više moguće blokova.
    Manje klikova znači više bodova.

note: Translators: subtitle of the headerbar; the %u is replaced by the score
en: Score: %u
hr: Rezultat: %u

note: Translators: text of a Dialog that may appear if you start a new game while one is running
en: Abandon this game to start a new one?
hr: Napustite ovu igru i započnite novu?

note: Translators: text of one of the two buttons of a Dialog that appears if you start a new game while one is running; the other is “_New Game”
en: _Cancel
hr: _Odustani

en: %s, %d color | %s, %d colors
hr[0]: %s, %d boja
hr[1]: %s, %d boje
hr[2]: %s, %d boja

note: Translators: in the Scores dialog, label introducing for which board configuration (size and number of colors) the best scores are displayed
en: Type
hr: Vrsta
