swell-foop - en to ka translation catalogue (61 entries)

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/theme'
en: The theme to use
ka: თემა

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/theme'
en: The title of the tile theme to use.
ka: თემის სახელი.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/size'
en: Board size
ka: სათამაშო დაფის ზომა

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/size'
en: The size of the game board.
ka: სათამაშო დაფის ზომა.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/window-width'
en: Width of the window in pixels
ka: ფანჯრის სიგანე, პიქსელებში

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/window-width'
en: Width of the window in pixels.
ka: ფანჯრის სიგანე, პიქსელებში.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/window-height'
en: Height of the window in pixels
ka: ფანჯრის სიმაღლე, პიქსელებში

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/window-height'
en: Height of the window in pixels.
ka: ფანჯრის სიმაღლე, პიქსელებში.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/window-is-maximized'
en: true if the window is maximized
ka: თუ ჩართულია, ფანჯარა გაშლილი გაიხსნება

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/window-is-maximized'
en: true if the window is maximized.
ka: ჭეშმარიტია, თუ ფანჯარა გაშლილია.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/colors'
en: Board color count
ka: ფონის ფერი

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/first-run'
en: Is this the first run
ka: პირველი გაშვებაა

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/saved-game'
en: Saved game
ka: შენახული თამაში

note: Translators: text appearing on the first-run screen; to test, run `gsettings set org.gnome.swell-foop first-run true` before launching application
en: Welcome to Swell Foop
ka: მოგესალმებათ Swell Foop

note: Translators: label of the button of the first-run screen; to test, run `gsettings set org.gnome.swell-foop first-run true` before launching application
en: Let’s _Play
ka: _ვითამაშოთ

note: Translators: text appearing on the game over screen
en: Game Over
ka: თამაში დასრულდა

note: Translators: label of the button on the game over screen
en: _Play Again
ka: _თავიდან თამაში

[ctx: shortcut window]
note: Translators: title of a section in the Keyboard Shortcuts dialog; contains "Move keyboard highlight" and "Destroy selected block"
en: Play with keyboard
ka: კლავიატურით თამაში

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Left/Right/Up/Down arrows actions description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Play with keyboard"; moves highlight
en: Move keyboard highlight
ka: კლავიატურის გამოკვეთის გადატანა

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Return/space actions description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Play with keyboard"; does as a mouse click
en: Destroy selected block
ka: მონიშნული ბლოკის განადგურება

[ctx: shortcut window]
note: Translators: title of a section in the Keyboard Shortcuts dialog; contains "Undo" and "Redo"
en: History
ka: ისტორია

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Z shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "History"; undoes a move
en: Undo
ka: ბრძანების გაუქმება

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Shift-Z shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "History"; redoes an undone move
en: Redo
ka: ბრძანების აღდგენა

[ctx: shortcut window]
note: Translators: future shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "History"; resets the current game
en: Restart
ka: გადატვრთვა

[ctx: shortcut window]
note: Translators: title of a section in the Keyboard Shortcuts dialog; contains (only) "Start a new game"
en: Main functions
ka: მთავარი ფუნქციები

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-N shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section Main Functions
en: Start a new game
ka: დაიწყეთ ახალი თამაში

[ctx: shortcut window]
note: Translators: title of a section in the Keyboard Shortcuts dialog; contains "Help", "About", "Quit"...
en: Generic
ka: ზოგადი

[ctx: shortcut window]
note: Translators: F10 shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic": toggles the hamburger menu
en: Open menu
ka: მენიუს გახსნა

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-? shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic": opens Shortcuts dialog
en: Keyboard shortcuts
ka: კლავიატურის მალსახმობები

[ctx: shortcut window]
note: Translators: F1 shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic": opens the application help
en: Help
ka: დახმარება

[ctx: shortcut window]
note: Translators: future shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic": shows the About dialog
en: About
ka: შესახებ

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Q shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic": quits the application
en: Quit
ka: გამოსვლა

note: Translators: entry of the hamburger menu; starts a new game Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu; starts a new game
en: New Game
ka: ახალი თამაში

note: Translators: submenu of the hamburger menu; allows to configure board size and number of colors
en: Setup
ka: მორგება

note: Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu; set size to "small"; other possible sizes are "Nor_mal (15 × 10)" and "_Large (20 × 15)"
en: Small (6 × 5)
ka: პატარა (6 × 5)

note: Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu; set size to "normal"; other possible sizes are "_Small (6 × 5)" and "_Large (20 × 15)"
en: Normal (15 × 10)
ka: ნორმალური (15 × 10)

note: Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu; set size to "large"; other possible sizes are "_Small (6 × 5)" and "Nor_mal (15 × 10)"
en: Large (20 × 15)
ka: დიდი (20 × 15)

note: Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu; set number of colors; other possibilities are "T_hree colors" and "_Four colors"
en: Two colors
ka: ორი ფერი

note: Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu; set number of colors; other possibilities are "_Two colors" and "_Four colors"
en: Three colors
ka: სამი ფერი

note: Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu; set number of colors; other possibilities are "_Two colors" and "T_hree colors"
en: Four colors
ka: ოთხი ფერი

note: Translators: entry of the hamburger menu; displays high scores
en: High Scores
ka: უმაღლესი ქულები

note: Translators: submenu of the hamburger menu; allows to change the theme; Colors, Shapes and Colors or Boring Shapes
en: Appearance
ka: გარეგნობა

note: Translators: entry of the Appearance submenu of the hamburger menu; change theme; other possible themes are "Shapes and Colors" and "Boring Shapes"
en: Colors
ka: ფერები

note: Translators: entry of the Appearance submenu of the hamburger menu; change theme; other possible themes are "Colors" and "Boring Shapes"
en: Shapes and Colors
ka: მოხაზულობები და ფერები

note: Translators: entry of the hamburger menu; shows a Shortcuts window
en: Keyboard Shortcuts
ka: კლავიატურის მალსახმობები

note: Translators: entry of the hamburger menu; shows a Help window
en: _Help
ka: _დახმარება

note: Translators: tooltip text of the Undo button; probably a verb
en: Undo
ka: ბრძანების გაუქმება

note: Translators: tooltip text of the Redo button; probably a verb
en: Redo
ka: ბრძანების აღდგენა

note: Translators: command-line option description, see 'swell-foop --help'
en: Print release version and exit
ka: ვერსიის ჩვენება და გასვლა

en: Swell Foop developers
ka: Swell Foop-ის პროგრამისტები

note: Translators: name of a possible size of the grid
en: Small
ka: პატარა

note: Translators: name of a possible size of the grid
en: Normal
ka: ნორმალური

note: Translators: name of a possible size of the grid
en: Large
ka: დიდი

en: Score: %u
ka: ქულა: %u

note: Translators: the text for the score total shown on the game over screen
en: %u Points
ka: %u წერტილი

note: Translators: heading of a Dialog that may appear if you start a new game while one is running
en: Start New Game?
ka: დაიწყებთ ახალ თამაშს?

note: Translators: text of a Dialog that may appear if you start a new game while one is running
en: Abandon this game to start a new one?
ka: მიატოვებთ ამ თამაშს და დაიწყებთ ახალს?

note: Translators: text of one of the two buttons of a Dialog that appears if you start a new game while one is running; the other is “_New Game”
en: _Cancel
ka: _შეწყვეტა

note: Translators: text of one of the two buttons of a Dialog that appears if you start a new game while one is running; the other is “_Cancel”
en: _New Game
ka: ახალი თამაში

en: %s, %d color | %s, %d colors
ka[0]: %s, %d ფერი
ka[1]: %s, %d ფერი

note: Translators: in the Scores dialog, label introducing for which board configuration (size and number of colors) the best scores are displayed
en: Type
ka: ტიპი
