swell-foop - en to pt_BR translation catalogue (70 entries)

en: Clear the screen by removing groups of colored and shaped tiles
pt_BR: Limpe a tela removendo grupos de pedras coloridas e com formas

en: Remove as many squares as possible from the board. Click on a group of squares of the same color to make them all disappear in one fell swoop, causing other squares to fall into place. It is not possible to remove a single square at a time. You get far more points for clearing a larger group of squares, and also for clearing the entire board.
pt_BR: Remova o maior número possível de quadrados do tabuleiro. Clique em um grupo de quadrados da mesma cor para fazê-los desaparecer tudo de uma única vez, fazendo com que outros quadrados caiam no lugar. Não é possível remover um único quadrado por vez. Você ganha muito mais pontos para limpar um grupo maior de quadrados, e também para limpar todo o tabuleiro.

en: Swell Foop is always very quick to play, but you can make it somewhat longer by changing the board size.
pt_BR: Swell Foop é sempre muito rápido para jogar, mas você pode torná-lo um pouco mais longo, alterando o tamanho do tabuleiro.

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: game;logic;board;same;matching;
pt_BR: game;jogo;jogos;lógica;tabuleiro;mesma;mesmo;coincidência;

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/theme'
en: The theme to use
pt_BR: O tema para usar

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/theme'
en: The title of the tile theme to use.
pt_BR: O título do tema de pedras a usar.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/size'
en: Board size
pt_BR: Tamanho do tabuleiro

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/size'
en: The size of the game board.
pt_BR: O tamanho do tabuleiro do jogo.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/window-width'
en: Width of the window in pixels
pt_BR: A largura da janela em pixels

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/window-width'
en: Width of the window in pixels.
pt_BR: Largura da janela em pixels.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/window-height'
en: Height of the window in pixels
pt_BR: A altura da janela em pixels

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/window-height'
en: Height of the window in pixels.
pt_BR: Altura da janela em pixels.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/window-is-maximized'
en: true if the window is maximized
pt_BR: verdadeiro se a janela estiver maximizada

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/window-is-maximized'
en: true if the window is maximized.
pt_BR: verdadeiro se a janela estiver maximizada.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/colors'
en: Board color count
pt_BR: Contagem da cor do tabuleiro

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/colors'
en: The number of colors of tiles to use in the game.
pt_BR: O número de cores de pedras para usar no jogo.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/first-run'
en: Is this the first run
pt_BR: Esta é a primeira execução

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/first-run'
en: Setting to decide whether to show first-run hint dialog or not.
pt_BR: Configuração para decidir se mostra o diálogo de dica na primeira execução ou não.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/saved-game'
en: Saved game
pt_BR: Jogo salvo

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/saved-game'; "nothing" is a keyword: you might want to translate « “nothing” (your translation) » for example
en: Has value “nothing” if there is no saved game. Else, contains a copy of the initial board, an index in the history, and the history of actions saved by an array of coords.
pt_BR: Tem valor “nothing” se não houver jogo salvo. Senão, contém uma cópia do quadro inicial, um índice no histórico e o histórico de ações salvas por uma matriz de cordas.

note: Translators: text appearing on the first-run screen; to test, run `gsettings set org.gnome.swell-foop first-run true` before launching application
en: Welcome to Swell Foop
pt_BR: Bem-vindo(a) ao Swell Foop

note: Translators: label of the button of the first-run screen; to test, run `gsettings set org.gnome.swell-foop first-run true` before launching application
en: Let’s _Play
pt_BR: _Jogar

note: Translators: text appearing on the game over screen
en: Game Over
pt_BR: Fim do jogo

note: Translators: label of the button on the game over screen
en: _Play Again
pt_BR: _Jogar novamente

[ctx: shortcut window]
note: Translators: title of a section in the Keyboard Shortcuts dialog; contains "Move keyboard highlight" and "Destroy selected block"
en: Play with keyboard
pt_BR: Jogar com teclado

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Left/Right/Up/Down arrows actions description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Play with keyboard"; moves highlight
en: Move keyboard highlight
pt_BR: Move o realce do teclado

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Return/space actions description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Play with keyboard"; does as a mouse click
en: Destroy selected block
pt_BR: Destrói o bloco selecionado

[ctx: shortcut window]
note: Translators: title of a section in the Keyboard Shortcuts dialog; contains "Undo" and "Redo"
en: History
pt_BR: Histórico

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Z shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "History"; undoes a move
en: Undo
pt_BR: Desfaz

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Shift-Z shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "History"; redoes an undone move
en: Redo
pt_BR: Refaz

[ctx: shortcut window]
note: Translators: future shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "History"; resets the current game
en: Restart
pt_BR: Reinicia

[ctx: shortcut window]
note: Translators: title of a section in the Keyboard Shortcuts dialog; contains (only) "Start a new game"
en: Main functions
pt_BR: Funções principais

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-N shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section Main Functions
en: Start a new game
pt_BR: Inicia um novo jogo

[ctx: shortcut window]
note: Translators: title of a section in the Keyboard Shortcuts dialog; contains "Help", "About", "Quit"...
en: Generic
pt_BR: Genéricos

[ctx: shortcut window]
note: Translators: F10 shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic": toggles the hamburger menu
en: Open menu
pt_BR: Abre o menu

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-? shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic": opens Shortcuts dialog
en: Keyboard shortcuts
pt_BR: Atalhos de teclado

[ctx: shortcut window]
note: Translators: F1 shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic": opens the application help
en: Help
pt_BR: Ajuda

[ctx: shortcut window]
note: Translators: future shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic": shows the About dialog
en: About
pt_BR: Sobre

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Q shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic": quits the application
en: Quit
pt_BR: Sai

note: Translators: entry of the hamburger menu; starts a new game Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu; starts a new game
en: New Game
pt_BR: Novo jogo

note: Translators: submenu of the hamburger menu; allows to configure board size and number of colors
en: Setup
pt_BR: Configurações

note: Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu; set size to "small"; other possible sizes are "Nor_mal (15 × 10)" and "_Large (20 × 15)"
en: Small (6 × 5)
pt_BR: Pequeno (6 × 5)

note: Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu; set size to "large"; other possible sizes are "_Small (6 × 5)" and "Nor_mal (15 × 10)"
en: Large (20 × 15)
pt_BR: Grande (20 × 15)

note: Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu; set number of colors; other possibilities are "T_hree colors" and "_Four colors"
en: Two colors
pt_BR: Duas cores

note: Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu; set number of colors; other possibilities are "_Two colors" and "_Four colors"
en: Three colors
pt_BR: Três cores

note: Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu; set number of colors; other possibilities are "_Two colors" and "T_hree colors"
en: Four colors
pt_BR: Quatro cores

note: Translators: entry of the hamburger menu; displays high scores
en: High Scores
pt_BR: Melhores pontuações

note: Translators: submenu of the hamburger menu; allows to change the theme; Colors, Shapes and Colors or Boring Shapes
en: Appearance
pt_BR: Aparência

note: Translators: entry of the Appearance submenu of the hamburger menu; change theme; other possible themes are "Shapes and Colors" and "Boring Shapes"
en: Colors
pt_BR: Colorido

note: Translators: entry of the Appearance submenu of the hamburger menu; change theme; other possible themes are "Colors" and "Boring Shapes"
en: Shapes and Colors
pt_BR: Formas e cores

note: Translators: entry of the Appearance submenu of the hamburger menu; change theme; other possible themes are "Colors" and "Shapes and Colors"
en: Boring Shapes
pt_BR: Formas entediantes

note: Translators: entry of the hamburger menu; shows a Shortcuts window
en: Keyboard Shortcuts
pt_BR: Atalhos de teclado

note: Translators: entry of the hamburger menu; shows a Help window
en: _Help
pt_BR: Aj_uda

note: Translators: entry of the hamburger menu; shows an About window
en: _About Swell Foop
pt_BR: _Sobre o Swell Foop

note: Translators: tooltip text of the Undo button; probably a verb
en: Undo
pt_BR: Desfaz

note: Translators: tooltip text of the Redo button; probably a verb
en: Redo
pt_BR: Refaz

note: Translators: command-line option description, see 'swell-foop --help'
en: Print release version and exit
pt_BR: Exibe a versão de lançamento e sair

en: Swell Foop developers
pt_BR: Os desenvolvedores de Swell Foop

note: Translators: name of a possible size of the grid
en: Small
pt_BR: Pequeno

note: Translators: name of a possible size of the grid
en: Large
pt_BR: Grande

note: Translators: text appearing on the first-run screen; to test, run `gsettings set org.gnome.SwellFoop first-run true` before launching application
en: Clear as many blocks as you can.
    Fewer clicks means more points.
pt_BR: Limpe tantos blocos que você puder.
    Menos cliques significa mais pontos.

en: Score: %u
pt_BR: Pontuação: %u

note: Translators: the text for the score total shown on the game over screen
en: %u Points
pt_BR: %u pontos

note: Translators: the text for the high score goal shown on the game over screen
en: %u points to reach the leaderboard
pt_BR: %u pontos para chegar ao placar de líderes

note: Translators: heading of a Dialog that may appear if you start a new game while one is running
en: Start New Game?
pt_BR: Iniciar um novo jogo?

note: Translators: text of a Dialog that may appear if you start a new game while one is running
en: Abandon this game to start a new one?
pt_BR: Abandonar este jogo para iniciar um novo?

note: Translators: text of one of the two buttons of a Dialog that appears if you start a new game while one is running; the other is “_New Game”
en: _Cancel
pt_BR: _Cancelar

note: Translators: text of one of the two buttons of a Dialog that appears if you start a new game while one is running; the other is “_Cancel”
en: _New Game
pt_BR: _Novo jogo

en: %s, %d color | %s, %d colors
pt_BR[0]: %s, %d cor
pt_BR[1]: %s, %d cores

note: Translators: in the Scores dialog, label introducing for which board configuration (size and number of colors) the best scores are displayed
en: Type
pt_BR: Tipo
