swell-foop master - en to hi translation catalogue (77 entries)

note: Translators: title of the window displayed by window managers; name of the application Translators: name of the program, as seen in the headerbar, in GNOME Shell, or in the about dialog
en: Swell Foop
hi: स्वेल फूप

en: Clear the screen by removing groups of colored and shaped tiles
hi: रंगीन और आकार वाली टाइलों के समूह को हटाकर स्क्रीन साफ़ करें

en: Remove as many squares as possible from the board. Click on a group of squares of the same color to make them all disappear in one fell swoop, causing other squares to fall into place. It is not possible to remove a single square at a time. You get far more points for clearing a larger group of squares, and also for clearing the entire board.
hi: बोर्ड से जितना संभव हो उतने वर्ग हटा दें। एक ही रंग के वर्गों के समूह पर क्लिक करें ताकि वे सभी एक झटके में गायब हो जाएं, जिससे अन्य वर्ग अपनी जगह पर आ जाएं। एक बार में एक वर्ग को हटाना संभव नहीं है। आपको वर्गों के एक बड़े समूह को साफ़ करने के लिए और पूरे बोर्ड को साफ़ करने के लिए कहीं अधिक अंक मिलते हैं।

en: Swell Foop is always very quick to play, but you can make it somewhat longer by changing the board size.
hi: स्वेल फूप हमेशा खेलने में बहुत तेज़ होता है, लेकिन आप बोर्ड का आकार बदलकर इसे कुछ हद तक लंबा बना सकते हैं।

en: Robert Roth
hi: रॉबर्ट रोथ

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: game;logic;board;same;matching;
hi: खेल;तर्क;बोर्ड;वही;मिलान;

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/theme'
en: The theme to use
hi: उपयोग करने योग्य थीम

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/theme'
en: The title of the tile theme to use.
hi: उपयोग की जाने वाली शीर्षक थीम का शीर्षक।

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/size'
en: Board size
hi: बोर्ड का आकार

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/size'
en: The size of the game board.
hi: खेल के बोर्ड का आकार।

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/window-width'
en: Width of the window in pixels
hi: विंडो की चौड़ाई पिक्सल में

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/window-width'
en: Width of the window in pixels.
hi: विंडो की चौड़ाई पिक्सल में।

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/window-height'
en: Height of the window in pixels
hi: विंडो की ऊंचाई पिक्सल में

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/window-height'
en: Height of the window in pixels.
hi: विंडो की ऊंचाई पिक्सल में।

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/window-is-maximized'
en: true if the window is maximized
hi: यदि विंडो अधिकतम हो तो सही है

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/window-is-maximized'
en: true if the window is maximized.
hi: यदि विंडो अधिकतम हो तो सही है।

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/colors'
en: Board color count
hi: बोर्ड के रंग की गिनती

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/colors'
en: The number of colors of tiles to use in the game.
hi: खेल में उपयोग करने के लिए टाइलों के रंगों की संख्या।

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/first-run'
en: Is this the first run
hi: क्या यह पहला बारी है

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/first-run'
en: Setting to decide whether to show first-run hint dialog or not.
hi: यह तय करने के लिए सेटिंग कि प्रथम-बारी संकेत संवाद दिखाया जाए या नहीं।

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/saved-game'
en: Saved game
hi: सहेजें गया खेल

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/saved-game'; "nothing" is a keyword: you might want to translate « “nothing” (your translation) » for example
en: Has value “nothing” if there is no saved game. Else, contains a copy of the initial board, an index in the history, and the history of actions saved by an array of coords.
hi: यदि कोई सहेजा गया खेल नहीं है तो इसका मान "कुछ नहीं" है। अन्यथा, इसमें प्रारंभिक खेल मैदान की एक प्रति, एक इतिहास सूचकांक और निर्देशांक के क्षेत्र में संग्रहीत कार्यों का इतिहास शामिल है।

note: Translators: text appearing on the first-run screen; to test, run `gsettings set org.gnome.swell-foop first-run true` before launching application
en: Welcome to Swell Foop
hi: स्वेल फूप में आपका स्वागत है

note: Translators: label of the button of the first-run screen; to test, run `gsettings set org.gnome.swell-foop first-run true` before launching application
en: Let’s _Play
hi: चलो खेलें (_P)

note: Translators: text appearing on the game over screen
en: Game Over
hi: खेल खत्म

note: Translators: label of the button on the game over screen
en: _Play Again
hi: फिर से खेलें (_P)

[ctx: shortcut window]
note: Translators: title of a section in the Keyboard Shortcuts dialog; contains "Move keyboard highlight" and "Destroy selected block"
en: Play with keyboard
hi: कीबोर्ड से खेलें

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Left/Right/Up/Down arrows actions description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Play with keyboard"; moves highlight
en: Move keyboard highlight
hi: कीबोर्ड हाइलाइट ले जाएं

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Return/space actions description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Play with keyboard"; does as a mouse click
en: Destroy selected block
hi: चयनित ब्लॉक नष्ट करें

[ctx: shortcut window]
note: Translators: title of a section in the Keyboard Shortcuts dialog; contains "Undo" and "Redo"
en: History
hi: इतिहास

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Z shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "History"; undoes a move
en: Undo
hi: पूर्ववत करें

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Shift-Z shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "History"; redoes an undone move
en: Redo
hi: पुनः करें

[ctx: shortcut window]
note: Translators: future shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "History"; resets the current game
en: Restart
hi: पुनर्प्रारंभ

[ctx: shortcut window]
note: Translators: title of a section in the Keyboard Shortcuts dialog; contains (only) "Start a new game"
en: Main functions
hi: मुख्य प्रकार्य

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-N shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section Main Functions
en: Start a new game
hi: नया खेल प्रारंभ करें

[ctx: shortcut window]
note: Translators: title of a section in the Keyboard Shortcuts dialog; contains "Help", "About", "Quit"...
en: Generic
hi: सामान्य

[ctx: shortcut window]
note: Translators: F10 shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic": toggles the hamburger menu
en: Open menu
hi: मेनू खोलें

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-? shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic": opens Shortcuts dialog
en: Keyboard shortcuts
hi: कीबोर्ड शॉर्टकट

[ctx: shortcut window]
note: Translators: F1 shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic": opens the application help
en: Help
hi: सहायता

[ctx: shortcut window]
note: Translators: future shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic": shows the About dialog
en: About
hi: बारे में (_A)

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Q shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic": quits the application
en: Quit
hi: छोड़ें

note: Translators: entry of the hamburger menu; starts a new game Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu; starts a new game
en: New Game
hi: नया खेल

note: Translators: submenu of the hamburger menu; allows to configure board size and number of colors
en: Setup
hi:  सेटअप

note: Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu; set size to "small"; other possible sizes are "Nor_mal (15 × 10)" and "_Large (20 × 15)"
en: Small (6 × 5)
hi: छोटा (6×5)

note: Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu; set size to "normal"; other possible sizes are "_Small (6 × 5)" and "_Large (20 × 15)"
en: Normal (15 × 10)
hi: सामान्य (15×10)

note: Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu; set size to "large"; other possible sizes are "_Small (6 × 5)" and "Nor_mal (15 × 10)"
en: Large (20 × 15)
hi: बड़ा (20×15)

note: Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu; set number of colors; other possibilities are "T_hree colors" and "_Four colors"
en: Two colors
hi: दो रंग

note: Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu; set number of colors; other possibilities are "_Two colors" and "_Four colors"
en: Three colors
hi: तीन रंग

note: Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu; set number of colors; other possibilities are "_Two colors" and "T_hree colors"
en: Four colors
hi: चार रंग

note: Translators: entry of the hamburger menu; displays high scores
en: High Scores
hi: उच्च स्कोर

note: Translators: submenu of the hamburger menu; allows to change the theme; Colors, Shapes and Colors or Boring Shapes
en: Appearance
hi: दिखावट

note: Translators: entry of the Appearance submenu of the hamburger menu; change theme; other possible themes are "Shapes and Colors" and "Boring Shapes"
en: Colors
hi: रंग

note: Translators: entry of the Appearance submenu of the hamburger menu; change theme; other possible themes are "Colors" and "Boring Shapes"
en: Shapes and Colors
hi: आकार और रंग

note: Translators: entry of the Appearance submenu of the hamburger menu; change theme; other possible themes are "Colors" and "Shapes and Colors"
en: Boring Shapes
hi: उबाऊ आकृतियां

note: Translators: entry of the hamburger menu; shows a Shortcuts window
en: Keyboard Shortcuts
hi: कीबोर्ड शॉर्टकट

note: Translators: entry of the hamburger menu; shows a Help window
en: _Help
hi: सहायता (_H)

note: Translators: entry of the hamburger menu; shows an About window
en: _About Swell Foop
hi: स्वेल फूप के बारे में (_A)

note: Translators: tooltip text of the Undo button; probably a verb
en: Undo
hi: पूर्ववत करें

note: Translators: tooltip text of the Redo button; probably a verb
en: Redo
hi: पुनः करें

note: Translators: command-line option description, see 'swell-foop --help'
en: Print release version and exit
hi: रिलीज़ संस्करण प्रिंट करें और बाहर निकलें

note: Translators: About dialog text, name of an author Translators: About dialog text, name of an artist
en: Tim Horton
hi: टिम हॉर्टन

note: Translators: About dialog text, name of an author
en: Sophia Yu
hi: सोफिया यू

en: Swell Foop developers
hi: स्वेल फूप डेवलपर्स

note: Translators: About dialog text, copyright line
en: Copyright © 2009 Tim Horton
hi: कॉपीराइट © 2009 टिम हॉर्टन

note: Translators: name of a possible size of the grid
en: Small
hi: छोटा

note: Translators: name of a possible size of the grid
en: Normal
hi: सामान्य

note: Translators: name of a possible size of the grid
en: Large
hi: बड़ा

note: Translators: text appearing on the first-run screen; to test, run `gsettings set org.gnome.SwellFoop first-run true` before launching application
en: Clear as many blocks as you can.
    Fewer clicks means more points.
hi: जितना संभव हो उतने ब्लॉक साफ़ करें।
    कम क्लिक का मतलब अधिक अंक है।

en: Score: %u
hi: अंक: %u

note: Translators: the text for the score total shown on the game over screen
en: %u Points
hi: %u अंक

note: Translators: the text for the high score goal shown on the game over screen
en: %u points to reach the leaderboard
hi: %u लीडरबोर्ड तक पहुंचने के लिए अंक

note: Translators: heading of a Dialog that may appear if you start a new game while one is running
en: Start New Game?
hi: नया खेल प्रारंभ करें?

note: Translators: text of a Dialog that may appear if you start a new game while one is running
en: Abandon this game to start a new one?
hi: नया खेल शुरू करने के लिए इस खेल को छोड़ दें?

note: Translators: text of one of the two buttons of a Dialog that appears if you start a new game while one is running; the other is “_New Game”
en: _Cancel
hi: रद्द करें (_C)

note: Translators: text of one of the two buttons of a Dialog that appears if you start a new game while one is running; the other is “_Cancel”
en: _New Game
hi: नया खेल (_N)

en: %s, %d color | %s, %d colors
hi[0]: %s, %d रंग
hi[1]: %s, %d रंग

note: Translators: in the Scores dialog, label introducing for which board configuration (size and number of colors) the best scores are displayed
en: Type
hi: प्रकार
