swell-foop - en to pl translation catalogue (66 entries)

en: Clear the screen by removing groups of colored and shaped tiles
pl: Wyczyść planszę przez usuwanie grup płytek jednego koloru i kształtu

en: Remove as many squares as possible from the board. Click on a group of squares of the same color to make them all disappear in one fell swoop, causing other squares to fall into place. It is not possible to remove a single square at a time. You get far more points for clearing a larger group of squares, and also for clearing the entire board.
pl: Należy usunąć jak najwięcej płytek z planszy. Grupy płytek tego samego koloru znikają po kliknięciu, powodując spadnięcie innych płytek na ich miejsce. Nie można usuwać pojedynczych płytek. Można uzyskać więcej punktów czyszcząc większe grupy płytek, a także za wyczyszczenie całej planszy.

en: Swell Foop is always very quick to play, but you can make it somewhat longer by changing the board size.
pl: W Swell Foop gra się zawsze bardzo szybko, ale można ją nieco wydłużyć zmieniając rozmiar planszy.

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: game;logic;board;same;matching;
pl: gra;gierka;logiczna;logika;planszowa;plansza;dopasowywanie;dopasuj;

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/theme'
en: The theme to use
pl: Używany motyw

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/theme'
en: The title of the tile theme to use.
pl: Nazwa używanego motywu płytek.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/size'
en: Board size
pl: Rozmiar planszy

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/size'
en: The size of the game board.
pl: Rozmiar planszy do gry.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/colors'
en: Board color count
pl: Liczba kolorów planszy

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/colors'
en: The number of colors of tiles to use in the game.
pl: Liczba kolorów płytek w grze.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/first-run'
en: Is this the first run
pl: Czy jest to pierwsze uruchomienie

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/first-run'
en: Setting to decide whether to show first-run hint dialog or not.
pl: Ustawienie decydujące, czy wyświetlić okno z podpowiedzią podczas pierwszego uruchomienia.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/zealous'
en: Zealous animation
pl: Intensywna animacja

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/zealous'
en: Use more flashy, but slower, animations.
pl: Użycie bardziej krzykliwej, ale wolniejszej animacji.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/saved-game'
en: Saved game
pl: Zapisana gra

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/swell-foop/saved-game'; "nothing" is a keyword: you might want to translate « “nothing” (your translation) » for example
en: Has value “nothing” if there is no saved game. Else, contains a copy of the initial board, an index in the history, and the history of actions saved by an array of coords.
pl: Ma wartość „nothing”, jeśli nie ma zapisanej gry. W przeciwnym wypadku zawiera kopię początkowej planszy, indeks w historii oraz historię działań zapisaną jako macierz współrzędnych.

note: Translators: text appearing on the first-run screen; to test, run `gsettings set org.gnome.swell-foop first-run true` before launching application
en: Welcome to Swell Foop
pl: Witamy w grze Swell Foop

note: Translators: label of the button of the first-run screen; to test, run `gsettings set org.gnome.swell-foop first-run true` before launching application
en: Let’s _Play
pl: _Zacznij grę

[ctx: shortcut window]
note: Translators: title of a section in the Keyboard Shortcuts dialog; contains "Move keyboard highlight" and "Destroy selected block"
en: Play with keyboard
pl: Gra za pomocą klawiatury

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Left/Right/Up/Down arrows actions description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Play with keyboard"; moves highlight
en: Move keyboard highlight
pl: Przeniesienie wyróżnienia klawiatury

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Return/space actions description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Play with keyboard"; does as a mouse click
en: Destroy selected block
pl: Zniszczenie zaznaczonej płytki

[ctx: shortcut window]
note: Translators: title of a section in the Keyboard Shortcuts dialog; contains "Undo" and "Redo"
en: History
pl: Historia

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Z shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "History"; undoes a move
en: Undo
pl: Cofnięcie

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Shift-Z shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "History"; redoes an undone move
en: Redo
pl: Ponowienie

[ctx: shortcut window]
note: Translators: future shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "History"; resets the current game
en: Restart
pl: Rozpoczęcie od początku

[ctx: shortcut window]
note: Translators: title of a section in the Keyboard Shortcuts dialog; contains (only) "Start a new game"
en: Main functions
pl: Główne funkcje

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-N shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section Main Functions
en: Start a new game
pl: Rozpoczęcie nowej gry

[ctx: shortcut window]
note: Translators: title of a section in the Keyboard Shortcuts dialog; contains "Help", "About", "Quit"...
en: Generic
pl: Ogólne

[ctx: shortcut window]
note: Translators: F10 shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic": toggles the hamburger menu
en: Open menu
pl: Otwarcie menu

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-? shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic": opens Shortcuts dialog
en: Keyboard shortcuts
pl: Skróty klawiszowe

[ctx: shortcut window]
note: Translators: F1 shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic": opens the application help
en: Help
pl: Pomoc

[ctx: shortcut window]
note: Translators: future shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic": shows the About dialog
en: About
pl: O grze

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Q shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic": quits the application
en: Quit
pl: Zakończenie działania

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); starts a new game Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); starts a new game Translators: text of one of the two buttons of a Dialog that 
en: _New Game
pl: _Nowa gra

note: Translators: submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); allows to configure board size and number of colors
en: _Setup
pl: _Ustawienia

note: Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); set size to "small"; other possible sizes are "Nor_mal (15 × 10)" and "_Large (20 × 15)"
en: _Small (6 × 5)
pl: _Mała (6×5)

note: Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); set size to "normal"; other possible sizes are "_Small (6 × 5)" and "_Large (20 × 15)"
en: Nor_mal (15 × 10)
pl: _Standardowa (15×10)

note: Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); set size to "large"; other possible sizes are "_Small (6 × 5)" and "Nor_mal (15 × 10)"
en: _Large (20 × 15)
pl: _Duża (20×15)

note: Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); set number of colors; other possibilities are "T_hree colors" and "_Four colors"
en: _Two colors
pl: _Dwa kolory

note: Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); set number of colors; other possibilities are "_Two colors" and "_Four colors"
en: T_hree colors
pl: _Trzy kolory

note: Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); set number of colors; other possibilities are "_Two colors" and "T_hree colors"
en: _Four colors
pl: _Cztery kolory

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); starts a new game
en: High _Scores
pl: Najlepsze _wyniki

note: Translators: submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); allows to change the theme
en: A_ppearance
pl: _Wygląd

note: Translators: entry of the Appearance submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); change theme; other possible themes are "_Shapes and Colors" and "_Boring Shapes"
en: _Colors
pl: _Kolory

note: Translators: entry of the Appearance submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); change theme; other possible themes are "_Colors" and "_Boring Shapes"
en: _Shapes and Colors
pl: K_ształty i kolory

note: Translators: entry of the Appearance submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); change theme; other possible themes are "_Colors" and "_Shapes and Colors"
en: _Boring Shapes
pl: _Nudne kształty

note: Translators: entry of the Appearance submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); makes animation faster
en: _Zealous Animation
pl: _Intensywna animacja

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); starts a new game
en: _Keyboard Shortcuts
pl: _Skróty klawiszowe

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); starts a new game
en: _Help
pl: Pomo_c

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); starts a new game
en: _About Swell Foop
pl: _O grze

note: Translators: tooltip text of the Undo button; probably a verb
en: Undo
pl: Cofa

note: Translators: tooltip text of the Undo button; probably a verb
en: Redo
pl: Ponawia

note: Translators: text of a button that appears on the board at the end of a game
en: _Play Again
pl: _Zagraj jeszcze raz

note: Label showing the number of points at the end of the game
en: %u point | %u points
pl[0]: %u punkt
pl[1]: %u punkty
pl[2]: %u punktów

note: Translators: text of a label that appears on the board at the end of a game
en: Game Over!
pl: Koniec gry!

note: Translators: command-line option description, see 'swell-foop --help'
en: Print release version and exit
pl: Wyświetla wersję wydania i kończy działanie

note: Translators: About dialog text, small description of the application
en: I want to play that game!
    You know, they all light-up and you click on them and they vanish!
pl: Gra polegająca na czyszczeniu planszy przez
    usuwanie grup płytek jednego koloru i kształtu

note: Translators: name of a possible size of the grid
en: Small
pl: Mała

note: Translators: name of a possible size of the grid
en: Normal
pl: Standardowa

note: Translators: name of a possible size of the grid
en: Large
pl: Duża

note: Translators: text appearing on the first-run screen; to test, run `gsettings set org.gnome.SwellFoop first-run true` before launching application
en: Clear as many blocks as you can.
    Fewer clicks means more points.
pl: Należy wyczyścić jak najwięcej płytek.
    Mniej kliknięć oznacza więcej punktów.

note: Translators: subtitle of the headerbar; the %u is replaced by the score
en: Score: %u
pl: Punkty: %u

note: Translators: text of a Dialog that may appear if you start a new game while one is running
en: Abandon this game to start a new one?
pl: Porzucić tę grę, aby rozpocząć nową?

note: Translators: text of one of the two buttons of a Dialog that appears if you start a new game while one is running; the other is “_New Game”
en: _Cancel
pl: _Anuluj

en: %s, %d color | %s, %d colors
pl[0]: %s, %d kolor
pl[1]: %s, %d kolory
pl[2]: %s, %d kolorów

note: Translators: in the Scores dialog, label introducing for which board configuration (size and number of colors) the best scores are displayed
en: Type
pl: Typ
