Sylpheed 2.4.6 - en to it translation catalogue (1449 entries)

en: Reading all config for each account...
it: Lettura della configurazione per ogni account...

en: Junk mail filter (manual)
it: Filtro mail spazzatura (manuale)

en: Junk mail filter
it: Filtro mail spazzatura

en: IMAP4 connection to %s has been disconnected. Reconnecting...
it: La connessione IMAP4 a %s è stata interrotta. Riconnessione...

en: IMAP4 server disables LOGIN.
it: Il server IMAP4 disabilita il LOGIN.

en: creating IMAP4 connection to %s:%d ...
it: creazione della connessione IMAP4 a %s:%d ...

en: Can't start TLS session.
it: Impossibile avviare la sessione TLS.

en: Appending messages to %s (%d / %d)
it: Aggiunta di messaggi in %s (%d / %d)

en: Moving messages %s to %s ...
it: Spostamento dei messaggi da %s in %s ...

en: Copying messages %s to %s ...
it: Copia dei messaggi da %s in %s ...

en: Removing messages %s
it: Rimozione messaggi %s

en: can't set deleted flags: %s
it: impossibile impostare i flag eliminati: %s

en: can't expunge
it: impossibile cancellare

en: Removing all messages in %s
it: Rimozione di tutti i messaggi in %s

en: can't set deleted flags: 1:*
it: impossibile impostare i flag eliminati: 1:*

en: can't close folder
it: impossibile chiudere la cartella

en: root folder %s not exist
it: la cartella radice %s non esiste

en: error occurred while getting LIST.
it: si è verificato un errore durante la ricezione di LIST.

en: Can't create '%s'
it: Impossibile creare «%s»

en: Can't create '%s' under INBOX
it: Impossibile creare «%s» sotto IN ENTRATA

en: can't create mailbox: LIST failed
it: impossibile creare la casella postale: LIST fallito

en: can't create mailbox
it: impossibile creare la casella postale

en: can't rename mailbox: %s to %s
it: impossibile rinominare la casella postale: %s in %s

en: can't delete mailbox
it: impossibile eliminare la casella postale

en: Getting message headers (%d / %d)
it: Ricezione intestazioni del messaggio (%d / %d)

en: error occurred while getting envelope.
it: si è verificato un errore durante la ricezione della busta.

en: can't parse envelope: %s
it: impossibile analizzare la busta: %s

en: can't get envelope
it: impossibile ricevere la busta

en: Can't connect to IMAP4 server: %s:%d
it: Impossibile connettersi al server IMAP4: %s:%d

en: Can't establish IMAP4 session with: %s:%d
it: Impossibile stabilire la sessione IMAP4 con: %s:%d

en: can't get namespace
it: impossibile ricevere il namespace

en: can't select folder: %s
it: impossibile selezionare la cartella: %s

en: error on imap command: STATUS
it: errore durante il comando imap: STATUS

en: IMAP4 authentication failed.
it: Autenticazione IMAP4 fallita.

en: IMAP4 login failed.
it: Login IMAP4 fallito.

en: can't append %s to %s
it: impossibile aggiungere %s a %s

en: (sending file...)
it: (spedizione del file...)

en: can't append message to %s
it: impossibile aggiungere a %s

en: can't copy %s to %s
it: impossibile copiare %s in %s

en: error while imap command: STORE %s %s
it: errore durante il comando imap: STORE %s %s

en: error while imap command: EXPUNGE
it: errore durante il comando imap: EXPUNGE

en: error while imap command: CLOSE
it: errore durante il comando imap: CLOSE

en: iconv cannot convert UTF-7 to %s
it: iconv non può convertire UTF-7 in %s

en: iconv cannot convert %s to UTF-7
it: iconv non può convertire %s in UTF-7

en: can't write to temporary file
it: impossibile scrivere sul file temporaneo

en: Getting messages from %s into %s...
it: Ricezione in %s dei messaggi da %s...

en: can't read mbox file.
it: impossibile leggere il file mbox.

en: invalid mbox format: %s
it: formato mbox non valido: %s

en: malformed mbox: %s
it: mbox non valida: %s

en: can't open temporary file
it: impossibile aprire il file temporaneo

en: unescaped From found:
    %s
it: trovato un Da senza la sequenza di escape:
    %s

en: can't create lock file %s
it: impossibile creare il file di lock %s

en: use 'flock' instead of 'file' if possible.
it: se possibile usare «flock» al posto di «file».

en: can't create %s
it: impossibile creare %s

en: mailbox is owned by another process, waiting...
it: la casella postale è occupata da un altro processo, attendo...

en: can't lock %s
it: impossibile effettuare il lock %s

en: invalid lock type
it: tipo di lock non valido

en: can't unlock %s
it: impossibile liberare il lock su %s

en: can't truncate mailbox to zero.
it: impossibile troncare a zero la casella postale.

en: Exporting messages from %s into %s...
it: Esportazione dei messaggi da %s in %s...

en: can't copy message %s to %s
it: impossibile copiare il messaggio %s in %s

en: the src folder is identical to the dest.
it: la cartella sorgente é identica a quella di destinazione.

en: Copying message %s/%d to %s ...
it: Copia del messaggio %s%d in %s ...

en: File `%s' already exists.
    Can't create folder.
it: Il file «%s» esiste già.
    Impossibile creare la cartella.

en: Directory name
    '%s' is not a valid UTF-8 string.
    Maybe the locale encoding is used for filename.
    If that is the case, you must set the following environmental variable
    (see README for detail):
    
    	G_FILENAME_ENCODING=@locale
it: Il nome della directory 
    «%s» non è una stringa UTF-8 valida.
    Probabilmente la codifica locale è usata per il nome del file.
    Se è questo il caso, si deve impostare la seguente variabile di ambiente
    (vedere README per i dettagli):
    
    	G_FILENAME_ENCODING=@locale

en: creating NNTP connection to %s:%d ...
it: Creazione della connessione NNTP con %s:%d ...

en: NNTP connection to %s:%d has been disconnected. Reconnecting...
it: La connessione NNTP a %s:%d è stata interrotta. Riconnessione...

en: article %d has been already cached.
it: l'articolo %d è già nella cache.

en: getting article %d...
it: ricezione dell'articolo %d...

en: can't read article %d
it: impossibile leggere l'articolo %d

en: can't post article.
it: impossibile inviare l'articolo.

en: can't retrieve article %d
it: impossibile recuperare l'articolo %d

en: can't select group: %s
it: impossibile selezionare il gruppo: %s

en: invalid article range: %d - %d
it: intervallo di articoli non valido: %d - %d

en: no new articles.
it: non ci sono nuovi articoli.

en: getting xover %d - %d in %s...
it: ricezione di xover %d - %d in %s...

en: can't get xover
it: impossibile ricevere xover

en: error occurred while getting xover.
it: si è verificato un errore durante la ricezione di xover.

en: invalid xover line: %s
it: riga xover non valida: %s

en: can't get xhdr
it: impossibile ricevere xhdr

en: error occurred while getting xhdr.
it: si è verificato un errore durante la ricezione di xhdr.

en: Can't connect to NNTP server: %s:%d
it: Impossibile connettersi al server NNTP: %s:%d

en: protocol error: %s
it: errore del protocollo: %s

en: protocol error
it: errore del protocollo

en: Error occurred while posting
it: Si è verificato un errore durante l'invio dell'articolo

en: Error occurred while sending command
it: Si è verificato un errore durante l'invio del comando

en: Required APOP timestamp not found in greeting
it: Nel saluto non è stata trovata la necessaria data/ora APOP

en: Timestamp syntax error in greeting
it: Errore di sintassi nella data/ora del saluto

en: Invalid timestamp in greeting
it: Orario non valido nel saluto

en: POP3 protocol error
it: Errore nel protocollo POP3

en: invalid UIDL response: %s
it: risposta UIDL non valida: %s

en: POP3: Deleting expired message %d
it: POP3: Eliminazione del messaggio scaduto %d

en: POP3: Skipping message %d (%d bytes)
it: POP3: Salto il messaggio %d (%d byte)

en: mailbox is locked
it: la casella postale è bloccata

en: session timeout
it: timeout della sessione

en: can't start TLS session
it: impossibile avviare la sessione TLS

en: error occurred on authentication
it: si è verificato un errore durante l'autenticazione

en: command not supported
it: comando non supportato

en: error occurred on POP3 session
it: si è verificato un errore durante la sessione POP3

en: failed to write configuration to file
it: la scrittura della configurazione sul file è fallita

en: Found %s
it: Trovato %s

en: Configuration is saved.
it: La configurazione è stata salvata.

en: procmime_get_text_content(): Code conversion failed.
it: procmime_get_text_content(): Conversione del codice fallita.

en: can't open mark file
it: Impossibile aprire il file delle segnature

en: can't fetch message %d
it: impossibile prelevare il messaggio %d

en: Print command line is invalid: `%s'
it: La riga di comando di stampa non è valida: «%s»

en: error occurred while retrieving data.
it: si è verificato un errore durante il recupero dei dati.

en: Can't write to file.
it: Impossibile scrivere sul file.

en: SMTP AUTH not available
it: SMTP AUTH non disponibile

en: bad SMTP response
it: risposta SMTP difettosa

en: error occurred on SMTP session
it: si è verificato un errore durante la sessione SMTP

en: SSLv23 not available
it: SSLv23 non disponibile

en: SSLv23 available
it: SSLv23 disponibile

en: TLSv1 not available
it: TLSv1 non disponibile

en: TLSv1 available
it: TLSv1 disponibile

en: SSL method not available
it: Metodo SSL non disponibile

en: Unknown SSL method *PROGRAM BUG*
it: Metodo SSL sconosciuto *BUG DEL PROGRAMMA*

en: Error creating ssl context
it: Errore creando il contesto ssl

note: Get the cipher
en: SSL connection using %s
it: Connessione SSL usando %s

en: Server certificate:
it: Certificato del server:

en:   Subject: %s
it:   Oggetto: %s

en:   Issuer: %s
it:   Distributore: %s

en: writing to %s failed.
it: la scrittura su %s è fallita.

en: About
it: Informazioni

en: GPGME is copyright 2001 by Werner Koch <dd9jn@gnu.org>
it: GPGME è copyright 2001 di Werner Koch <dd9jn@gnu.org>

en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2, or (at your option) any later version.
it: Questo programma è software libero; potete ridistribuirlo e/o modificarlo nei termini della GNU General Public License come pubblicata dalla Free Software Foundation; sia la versione 2, o (a vostra scelta) una versione successiva.

en: This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE. See the GNU General Public License for more details.
it: Questo programma è distribuito nella speranza che sia utile, ma SENZA UNA GARANZIA; senza neppure l'implicita garanzia di COMMERCIABILITA' o IDONEITA' AD UN PARTICOLARE SCOPO. Consultare la licenza GNU General Public License per ulteriori dettagli.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with this program; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 59 Temple Place - Suite 330, Boston, MA 02111-1307, USA.
it: Dovreste aver ricevuto una copia della licenza GNU General Public License insieme a questo programma; in caso contrario, scrivete alla Free Software Foundation, Inc., 59 Temple Place - Suite 330, Boston, MA 02111-1307, USA.

en: Some composing windows are open.
    Please close all the composing windows before editing the accounts.
it: Alcune finestre di composizione sono aperte.
    Chiudere tutte le finestre di composizione prima di modificare gli account.

en: Opening account edit window...
it: Apertura della finestra di modifica dell'account...

en: Creating account edit window...
it: Creazione della finestra di modifica dell'account...

en: Edit accounts
it: Modifica degli account

en: New messages will be checked in this order. Check the boxes
    on the `G' column to enable message retrieval by `Get all'.
it: I nuovi messaggi saranno controllati in questo ordine. Spuntare le caselle nella
    colonna «G» per consentire il recupero dei messaggi attraverso «Ricevi tutti».

en: Name
it: Nome

en: Protocol
it: Protocollo

en: Edit
it:  Modifica

en:  _Set as default account
it:  _Imposta come account predefinito

en: Do you really want to delete the account '%s'?
it: Eliminare l'account «%s»?

en: (Untitled)
it: (Senza titolo)

en: Delete account
it: Elimina account

en: Could not get message file %d
it: Impossibile ricevere il file del messaggio %d

en: Could not get message part.
it: Impossibile ricevere una parte del messaggio.

en: Can't get part of multipart message
it: Impossibile ricevere parte di un messaggio composto.

en: The selected action cannot be used in the compose window
    because it contains %%f, %%F or %%p.
it: L'azione selezionata non può essere usata nella finestra di composizione
    perchè contiene %%f, %%F o %%p.

en: Command could not be started. Pipe creation failed.
    %s
it: Il comando non può essere avviato. La creazione della pipe è fallita.
    %s

note: Fork error
en: Could not fork to execute the following command:
    %s
    %s
it: Impossibile fare il fork per eseguire il comando seguente:
    %s
    %s

en: --- Running: %s
it: --- Avvio: %s

en: --- Ended: %s
it: --- Terminato: %s

en: Action's input/output
it: Azione di input/output

en:  Send
it:  Invia

en: Abort
it: Interrompi

en: Enter the argument for the following action:
    (`%%h' will be replaced with the argument)
      %s
it: Inserire l'argomento per l'azione seguente:
    («%%h» verrà sostituito con l'argomento)
      %s

en: Action's hidden user argument
it: Argomento nascosto dell'azione utente

en: Enter the argument for the following action:
    (`%%u' will be replaced with the argument)
      %s
it: Inserire l'argomento per l'azione seguente:
    («%%u» verrà sostituito con l'argomento)
      %s

en: Action's user argument
it: Argomento dell'azione utente

en: Add Address to Book
it: Aggiunta dell'indirizzo alla rubrica

en: Address
it: Indirizzo

en: Remarks
it: Note

en: Select Address Book Folder
it: Selezione della cartella della rubrica

en: /_File/New _Book
it: /_File/Nuova _rubrica

en: /_File/New _vCard
it: /_File/Nuova _vCard

en: /_File/New _JPilot
it: /_File/Nuovo _JPilot

en: /_File/New _LDAP Server
it: /_File/Nuovo server _LDAP

en: /_File/_Edit
it: /_File/_Modifica

en: /_File/_Delete
it: /_File/_Elimina

en: /_File/_Save
it: /_File/_Salva

en: /_File/_Close
it: /_File/_Chiudi

en: /_Edit
it: /_Modifica

en: /_Edit/_Copy
it: /_Modifica/_Copia

en: /_Edit/_Paste
it: /_Modifica/_Incolla

en: /_Address
it: /_Indirizzo

en: /_Address/New _Address
it: /_Indirizzo/Nuovo _indirizzo

en: /_Address/New _Group
it: /_Indirizzo/Nuovo _gruppo

en: /_Address/New _Folder
it: /_Indirizzo/Nuova _cartella

en: /_Address/---
it: /_Indirizzo/---

en: /_Address/_Edit
it: /_Indirizzo/_Modifica

en: /_Address/_Delete
it: /_indirizzo/_Elimina

en: /_Tools
it: /S_trumenti

en: /_Tools/Import _LDIF file
it: /S_trumenti/Importa file _LDIF

en: /_Tools/Import _CSV file
it: /S_trumenti/Importa file _CSV

en: /_Tools/---
it: /S_trumenti/---

en: /_Help
it: /A_iuto

en: /_Help/_About
it: /A_iuto/I_nformazioni

en: /New _Address
it: /Nuovo _indirizzo

en: /New _Group
it: /Nuovo _gruppo

en: /New _Folder
it: /Nuova _cartella

en: /_Delete
it: /Eli_mina

en: /_Copy
it: /_Copia

en: /_Paste
it: /_Incolla

en: Address book
it: Rubrica

note: special folder setting (maybe these options are redundant)
en: Folder
it: Cartella

en: E-Mail address
it: Indirizzo e-mail

en: Nick Name
it: Nick

en: Search:
it: Ricerca:

en: To:
it: A:

note: Buttons
en: Delete
it: Elimina

en: Add
it:  Aggiungi

en: Search
it: Cerca

en: _Close
it: _Chiudi

note: Confirm deletion
en: Delete address(es)
it: Elimina l'indirizzo(i)

en: Really delete the address(es)?
it: Eliminare l'indirizzo(i)?

en: Do you want to delete the folder AND all addresses in `%s' ?
    If deleting the folder only, addresses will be moved into parent folder.
it: Eliminare la cartella E tutti gli indirizzi in «%s» ?
    Eliminando solo la cartella, gli indirizzi saranno spostati nella cartella di origine.

en: Delete folder
it: Elimina la cartella

en: _Folder only
it: _Solo la cartella

en: Folder and _addresses
it: Cartella e _indirizzi

en: Really delete `%s' ?
it: Eliminare «%s» ?

en: New user, could not save index file.
it: Nuovo utente, impossibile salvare il file indice.

en: New user, could not save address book files.
it: Nuovo utente, impossibile salvare i file della rubrica.

en: Old address book converted successfully.
it: La vecchia rubrica è stata convertita con successo.

en: Old address book converted,
    could not save new address index file
it: Vecchia rubrica convertita,
    impossibile salvare il nuovo file indice dell'indirizzo

en: Could not convert address book,
    but created empty new address book files.
it: Impossibile convertire la rubrica,
    ma ho creato nuovi file vuoti della rubrica.

en: Could not convert address book,
    could not create new address book files.
it: Impossibile convertire la rubrica,
    impossibile creare i nuovi file della rubrica.

en: Could not convert address book
    and could not create new address book files.
it: Impossibile convertire la rubrica,
    e impossibile creare i nuovi file della rubrica.

en: Address book conversion error
it: Errore di conversione della rubrica

en: Address book conversion
it: Conversione della rubrica

en: Address Book Error
it: Errore rubrica

en: Old address book converted, could not save new address index file
it: Vecchia rubrica convertita, impossibile salvare il nuovo file indice dell'indirizzo

en: Could not convert address book, but created empty new address book files.
it: Impossibile convertire la rubrica, ma ho creato nuovi file vuoti della rubrica.

en: Could not convert address book, could not create new address book files.
it: Impossibile convertire la rubrica, impossibile creare i nuovi file della rubrica.

en: Could not convert address book and could not create new address book files.
it: Impossibile convertire la rubrica e impossibile creare i nuovi file della rubrica.

en: Could not read address index
it: Impossibile leggere l'indice dell'indirizzo

en: Address Book Conversion Error
it: Errore di conversione della rubrica

en: Address Book Conversion
it: Errore rubrica

en: Interface
it: Interfaccia

en: Address Book
it: Rubrica

en: Person
it: Persona

en: EMail Address
it: Indirizzo email

en: Group
it: Gruppo

en: LDAP Server
it: Server LDAP

en: Common address
it: Indirizzo comune

en: Personal address
it: Indirizzo personale

en: Notice
it: Avviso

en: Warning
it: Avvertimento

en: Error
it: Errore

en: Creating alert panel dialog...
it: Creazione della finestra di dialogo dell'allarme...

en: Show this message next time
it: Mostra questo messaggio la prossima volta

en: Orange
it: Arancio

en: Red
it: Rosso

en: Pink
it: Rosa

en: Sky blue
it: Blu cielo

en: Blue
it: Blu

en: Green
it: Verde

en: Brown
it: Marrone

note: create sub items. for the menu item activation callback we pass the * color flag value as data parameter. Also we attach a data pointer * so we can always get back the SummaryView pointer.
en: None
it: Niente

en: /_Open
it: /_Apri

en: /_Add...
it: /_Aggiungi...

en: /_Remove
it: /_Rimuovi

en: /_Properties...
it: /_Proprietà...

en: /_File/_Send
it: /_File/In_via

en: /_File/Send _later
it: /_File/Invia _più tardi

en: /_File/Save to _draft folder
it: /_File/_Salva nella cartella «Bozze»

en: /_File/Save and _keep editing
it: /_File/Sa_lva e mantieni l'editazione

en: /_File/_Attach file
it: /_File/_Allega file

en: /_File/_Insert file
it: /_File/_Inserisci file

en: /_File/Insert si_gnature
it: /_File/Inserisci fi_rma

en: /_File/A_ppend signature
it: /_File/A_ggiungi firma

en: /_Edit/_Undo
it: /_Modifica/_Annulla

en: /_Edit/_Redo
it: /_Modifica/_Ripeti

en: /_Edit/---
it: /_Modifica/---

en: /_Edit/Cu_t
it: /_Modifica/_Taglia

en: /_Edit/Paste as _quotation
it: /_Modifica/Incolla co_me citazione

en: /_Edit/Select _all
it: /_Modifica/_Seleziona tutto

en: /_Edit/_Wrap current paragraph
it: /_Modifica/A capo _paragrafo attuale

en: /_Edit/Wrap all long _lines
it: /_Modifica/A capo tutte le righe _lunghe

en: /_Edit/Aut_o wrapping
it: /_Modifica/A cap_o automatico

en: /_View
it: /_Visualizza

en: /_View/_To
it: /_Visualizza/_A

en: /_View/_Cc
it: /_Visualizza/_Cc

en: /_View/_Bcc
it: /_Visualizza/_Bcc

en: /_View/_Reply-To
it: /_Visualizza/_Rispondi a

en: /_View/---
it: /_Visualizza/---

en: /_View/_Followup-To
it: /_Visualizza/_Seguito di

en: /_View/R_uler
it: /_Visualizza/R_ighello

en: /_View/_Attachment
it: /_Visualizza/Alle_gato

en: /_View/Cu_stomize toolbar...
it: /_Visualizza/Per_sonalizza barra degli strumenti

en: /_View/Character _encoding
it: /_Visualizza/Co_difica caratteri

en: /_View/Character _encoding/_Automatic
it: /_Visualizza/Co_difica caratteri/_Automatica

en: /_View/Character _encoding/---
it: /_Visualizza/Co_difica·caratteri/---

en: /_View/Character _encoding/7bit ascii (US-ASC_II)
it: /_Visualizza/Co_difica·caratteri/ASCII a 7 bit (US-ASC_II)

en: /_View/Character _encoding/Unicode (_UTF-8)
it: /_Visualizza/Co_difica caratteri/Unicode (_UTF-8)

en: /_View/Character _encoding/Western European (ISO-8859-_1)
it: /_Visualizza/Co_difica caratteri/Europa Occidentale (ISO-8859-_1)

en: /_View/Character _encoding/Western European (ISO-8859-15)
it: /_Visualizza/Co_difica caratteri/Europa Occidentale (IS_O-8859-15)

en: /_View/Character _encoding/Central European (ISO-8859-_2)
it: /_Visualizza/Co_difica caratteri/Europa Centrale (ISO-8859-_2)

en: /_View/Character _encoding/_Baltic (ISO-8859-13)
it: /_Visualizza/Co_difica caratteri/Baltico (I_SO-8859-13)

en: /_View/Character _encoding/Baltic (ISO-8859-_4)
it: /_Visualizza/Co_difica caratteri/Baltico (ISO-8859-_4)

en: /_View/Character _encoding/Baltic (Windows-1257)
it: /_Visualizza/Co_difica caratteri/Baltico (Windows-1257)

en: /_View/Character _encoding/Greek (ISO-8859-_7)
it: /_Visualizza/Co_difica caratteri/Greco (ISO-8859-_7)

en: /_View/Character _encoding/Arabic (ISO-8859-_6)
it: /_Visualizza/Co_difica caratteri/Arabo (ISO-8859-_6)

en: /_View/Character _encoding/Arabic (Windows-1256)
it: /_Visualizza/Co_difica caratteri/Arabo (_Windows-1256)

en: /_View/Character _encoding/Hebrew (ISO-8859-_8)
it: /_Visualizza/Co_difica caratteri/Ebreo (ISO-8859-_8)

en: /_View/Character _encoding/Hebrew (Windows-1255)
it: /_Visualizza/Co_difica caratteri/Ebreo (Windows-1255)

en: /_View/Character _encoding/Turkish (ISO-8859-_9)
it: /_Visualizza/Co_difica caratteri/Turco (ISO-8859-_9)

en: /_View/Character _encoding/Cyrillic (ISO-8859-_5)
it: /_Visualizza/Co_difica caratteri/Cirillico (ISO-8859-_5)

en: /_View/Character _encoding/Cyrillic (KOI8-_R)
it: /_Visualizza/Co_difica caratteri/Cirillico (KOI8-_R)

en: /_View/Character _encoding/Cyrillic (KOI8-U)
it: /_Visualizza/Co_difica caratteri/Ciri_llico (KOI8-U)

en: /_View/Character _encoding/Cyrillic (Windows-1251)
it: /_Visualizza/Co_difica caratteri/Cirillico (_Windows-1251)

en: /_View/Character _encoding/Japanese (ISO-2022-_JP)
it: /_Visualizza/Co_difica caratteri/Giapponese (ISO-2022-_JP)

en: /_View/Character _encoding/Simplified Chinese (_GB2312)
it: /_Visualizza/Co_difica caratteri/Cinese semplificato (_GB2312)

en: /_View/Character _encoding/Simplified Chinese (GBK)
it: /_Visualizza/Co_difica caratteri/Cinese semplificato (GBK)

en: /_View/Character _encoding/Traditional Chinese (_Big5)
it: /_Visualizza/Co_difica caratteri/Cinese tradizionale (_Big5)

en: /_View/Character _encoding/Korean (EUC-_KR)
it: /_Visualizza/Co_difica caratteri/Coreano (EUC-_KR)

en: /_View/Character _encoding/Thai (TIS-620)
it: /_Visualizza/Co_difica caratteri/Tailandese (TIS-_620)

en: /_View/Character _encoding/Thai (Windows-874)
it: /_Visualizza/Co_difica caratteri/Tailan_dese (Windows-874)

en: /_Tools/_Address book
it: /S_trumenti/_Rubrica

en: /_Tools/_Template
it: /S_trumenti/_Modello

en: /_Tools/Actio_ns
it: /S_trumenti/A_zioni

en: /_Tools/Edit with e_xternal editor
it: /_Strumenti/Modifica con l'_editor esterno

en: /_Tools/PGP Si_gn
it: /_Strumenti/Firma P_GP

en: /_Tools/PGP _Encrypt
it: /_Strumenti/C_ifratura PGP

en: /_Tools/_Check spell
it: /S_trumenti/_Controllo ortografico

en: /_Tools/_Set spell language
it: /S_trumenti/Impo_sta lingua

en: %s: file not exist
it: %s: il file non esiste

en: Can't get text part
it: Impossibile ricevere parte del testo

en: Quote mark format error.
it: Errore del formato del segno di citazione.

en: Message reply/forward format error.
it: Errore del formato nel messaggio di risposta/inoltro.

en: File %s doesn't exist
it: Il file %s non esiste

en: Can't get file size of %s
it: Impossibile ottenere la dimensione di %s

en: File %s is empty.
it: Il file %s è vuoto.

en: Can't read %s.
it: Impossibile leggere %s.

en: Message: %s
it: Messaggio: %s

en: Can't get the part of multipart message.
it: Impossibile ricevere parte del messaggio composto.

en: (No Subject)
it: (Nessun oggetto)

en: %s - Compose%s
it: %s - Componi%s

en: Recipient is not specified.
it: Il destinatario non è specificato.

en: Empty subject
it: Oggetto vuoto

en: Subject is empty. Send it anyway?
it: L'oggetto è vuoto. Inviarlo comunque?

en: From:
it: Da:

en: Subject:
it: Oggetto:

en: can't get recipient list.
it: impossibile ottenere la lista dei destinatari.

en: Account for sending mail is not specified.
    Please select a mail account before sending.
it: Non è specificato l'account per l'invio della posta.
    Scegliere un account di posta prima dell'invio.

en: Error occurred while posting the message to %s .
it: Si è verificato un errore durante l'invio del messaggio a %s .

en: Could not find any key associated with currently selected key id `%s'.
it: Impossibile trovare qualsiasi chiave associata con l'id chiave «%s» attualmente selezionato.

en: can't change file mode
it: impossibile cambiare i permessi del file

en: Can't convert the character encoding of the message body from %s to %s.
    
    Send it as %s anyway?
it: Impossibile convertire la codifica del carattere del corpo messaggio da %s a %s.
    
    Spedirlo come %s comunque?

en: Code conversion error
it: Errore di conversione del codice

en: Line %d exceeds the line length limit (998 bytes).
    The contents of the message might be broken on the way to the delivery.
    
    Send it anyway?
it: La linea %d supera il limite della lunghezza linea (998 bytes).
    Il contenuto del messaggio potrebbe essere spezzato durante il trasferimento.
    
    Spedirlo comunque?

en: Line length limit
it: Limite lunghezza linea

en: Encrypting with Bcc
it: Cifratura con Bcc

en: This message has Bcc recipients. If this message is encrypted, all Bcc recipients will be visible by examing the encryption key list, leading to loss of confidentiality.
    
    Send it anyway?
it: Questo messaggio ha dei destinatari Bcc. Se questo messaggio viene cifrato, tuttii destinatari Bcc saranno visibili esaminando la lista delle chiavi di cifratura, portando a una perdita di riservatezza.
    
    Inviarlo comunque?

en: can't remove the old message
it: impossibile rimuovere il vecchio messaggio

en: queueing message...
it: accodamento messaggio...

en: can't find queue folder
it: impossibile trovare la cartella «Coda»

en: can't queue the message
it: impossibile accodare il messaggio

en: File %s doesn't exist.
it: Il file %s non esiste.

en: Can't open file %s.
it: Impossibile aprire il file %s.

en: Creating compose window...
it: Creazione della finestra di composizione...

en: PGP Sign
it: Firma PGP

en: PGP Encrypt
it: Cifratura PGP

note: S_COL_DATE
en: Size
it: Dimensione

en: Invalid MIME type.
it: Tipo MIME non valido.

en: File doesn't exist or is empty.
it: Il file non esiste o è vuoto.

en: Properties
it: Proprietà

en: MIME type
it: Tipo MIME

note: Encoding
en: Encoding
it: Codifica

en: Path
it: Percorso

en: File name
it: Nome del file

en: Opening executable file
it: Apertura file eseguibile

en: This is an executable file. Opening executable file is restricted for security.
    If you want to launch it, save it to somewhere and make sure it is not an virus or something like a malicious program.
it: Questo è un file eseguibile. L'apertura di un file eseguibile è limitata per ragioni di sicurezza.
    Se volete lanciarlo, salvatelo da qualche parte e assicuratevi che non sia un virus o qualcosa di simile a un programma malizioso.

en: External editor command line is invalid: `%s'
it: La riga di comando per l'editor esterno non è valida: «%s»

en: The external editor is still working.
    Force terminating the process (pid: %d)?
it: L'editor esterno è ancora attivo.
    Forzare la conclusione del processo (pid:%d)?

en: _Customize toolbar...
it: _Personalizza barra strumenti

en: Can't queue the message.
it: Impossibile accodare il messaggio.

en: Select files
it: Seleziona i file

en: Select file
it: Selezione del file

en: Save message
it: Salva il messaggio

en: This message has been modified. Save it to draft folder?
it: Questo messaggio è stato modificato. Salvarlo nella cartella bozze?

en: Close _without saving
it: Chiudi sen_za salvare

en: Do you want to apply the template `%s' ?
it: Applicare il modello «%s» ?

en: Apply template
it: Applica il modello

en: _Replace
it: _Sostituisci

en: _Insert
it: _Inserisci

en: Add New Person
it: Aggiunta di una nuova persona

en: Edit Person Details
it: Modifica dei dettagli della persona

en: An E-Mail address must be supplied.
it: Deve essere fornito un indirizzo e-mail.

en: A Name and Value must be supplied.
it: Devono essere forniti un nome e un valore.

en: Edit Person Data
it: Modifica i dati della persona

en: Display Name
it: Nome da visualizzare

en: Last Name
it: Ultimo nome

en: First Name
it: Primo nome

en: E-Mail Address
it: Indirizzo e-mail

note: Buttons
en: Move Up
it: Sposta su

en: Move Down
it: Sposta giù

en: Modify
it: Modifica

en: Clear
it: Pulisci

en: Value
it: Valore

en: Basic Data
it: Dati essenziali

en: User Attributes
it: Attibuti user

en: File appears to be Ok.
it: Il file sembra essere ok.

en: File does not appear to be a valid address book format.
it: Il file non sembra essere un formato valido della rubrica.

en: Could not read file.
it: Impossibile leggere il file.

en: Edit Address Book
it: Modifica rubrica

en:  Check File
it:  Controllo file

en: Add New Address Book
it: Aggiungi nuova rubrica

en: A Group Name must be supplied.
it: Deve essere fornito un nome del gruppo.

en: Edit Group Data
it: Modifica i dati del gruppo

en: Group Name
it: Nome del gruppo

en: Available Addresses
it: Indirizzi disponibili

en: Addresses in Group
it: Indirizzi nel gruppo

en: Move E-Mail Addresses to or from Group with arrow buttons
it: Sposta gli indirizzi di e-mail da o in un gruppo con i pulsanti freccia

en: Edit Group Details
it: Modifica i dettagli del gruppo

en: Add New Group
it: Aggiunta di un nuovo gruppo

en: Edit folder
it: Modifica la cartella

en: Input the new name of folder:
it: Inserire il nuovo nome della cartella:

en: New folder
it: Nuova cartella

en: Input the name of new folder:
it: Inserire il nome della nuova cartella:

en: File does not appear to be JPilot format.
it: Il file non sembra essere in formato JPilot.

en: Select JPilot File
it: Seleziona il file JPilot

en: Edit JPilot Entry
it: Modifica la voce JPilot

en: Additional e-Mail address item(s)
it: Voce(i) addizionale dell'indirizzo e-mail

en: Add New JPilot Entry
it: Aggiunta di una nuova voce JPilot

en: Connected successfully to server
it: Connesso al sever con successo

en: Could not connect to server
it: Impossibile connettersi al server

en: Edit LDAP Server
it: Modifica il server LDAP

en: Hostname
it: Nome dell'host

en: Port
it: Porta

en:  Check Server
it:  Controllo server

en: Search Base
it: Ricerca base

en: Search Criteria
it: Criteri di ricerca

en:  Reset
it:  Reimposta

en: Timeout (secs)
it: Timeout (secondi)

en: Maximum Entries
it: Numero massimo di voci

en: Basic
it: Essenziale

en: Extended
it: Esteso

en: Add New LDAP Server
it: Aggiunta di un nuovo server LDAP

en: Edit LDAP - Select Search Base
it: Modifica LDAP - Seleziona la ricerca base

en: Available Search Base(s)
it: Ricerca base(i) disponibile

en: Could not read Search Base(s) from server - please set manually
it: Impossibile leggere la ricerca base(i) dal server - impostarla manualmente

en: File does not appear to be vCard format.
it: Il file non sembra essere in formato VCard.

en: Select vCard File
it: Selezione del file VCard

en: Edit vCard Entry
it: Modifica la voce vCard

en: Add New vCard Entry
it: Aggiunta di una nuova voce vCard

en: Export
it: Esporta

en:  Select...
it:  Seleziona...

en: Please select a file.
it: Seleziona un file.

en: File Name
it: Nome del file

en: Comma-separated
it: Separato da virgola

en: Tab-separated
it: Separato da tab

en: File Name :
it: Nome del file:

en: Records :
it: Record :

note: Button panel
en: Next
it: Successivo

en: File Info
it: Info sul file

en: Finish
it: Fine

en: Save as
it: Salva come

en: Overwrite existing file
it: Sovrascrive il file esistente

en: The file already exists. Do you want to replace it?
it: Il file esiste gia. Sostituirlo?

en: Select folder
it: Selezione della cartella

en: Inbox
it: In entrata

en: Sent
it: Inviata

en: Queue
it: Coda

en: Trash
it: Cestino

en: Drafts
it: Bozze

en: Junk
it: Spazzatura

en: NewFolder
it: Nuova cartella

en: `%c' can't be included in folder name.
it: «%c» non può essere incluso nel nome della cartella.

en: The folder `%s' already exists.
it: La cartella «%s» esiste già.

en: Can't create the folder `%s'.
it: Impossibile creare la cartella «%s».

en: /Create _new folder...
it: /Crea _nuova cartella...

en: /_Rename folder...
it: /_Rinomina cartella...

en: /_Move folder...
it: /_Sposta cartella...

en: /_Delete folder
it: /_Elimina cartella

en: /Empty _trash
it: /Svuo_ta cestino

en: /_Check for new messages
it: /_Controllo nuovi messaggi

en: /R_ebuild folder tree
it: /R_icostruisci l'albero cartella

en: /_Update summary
it: /A_ggiorna sommario

en: /Mar_k all read
it: /Segna come tutto _letto

en: /_Search messages...
it: /Ricerca _messaggi...

en: /Ed_it search condition...
it: /Mod_ifica condizioni di ricerca...

en: /Down_load
it: /Sc_arica

en: /Su_bscribe to newsgroup...
it: /_Iscrizione newsgroup...

en: /_Remove newsgroup
it: /_Rimuovi newsgroup...

en: Creating folder view...
it: Creazione della vista della cartella...

en: New
it: Nuovi

note: S_COL_MARK
en: Unread
it: Non letti

en: Total
it: Totale

en: Setting folder info...
it: Impostazione delle informazioni della cartella...

en: Setting folder info...
it: Impostazione delle informazioni della cartella...

en: Scanning folder %s%c%s ...
it: Analisi della cartella %s%c%s...

en: Scanning folder %s ...
it: Analisi della cartella %s...

en: Rebuild folder tree
it: Ricostruisco l'albero della cartella

en: The folder tree will be rebuilt. Continue?
it: L'albero della cartella sarà ricostruito. Continuo?

en: Rebuilding folder tree...
it: Sto ricostruendo l'albero della cartella...

en: Rebuilding of the folder tree failed.
it: La ricostruzione delll'albero della cartella è fallita.

en: Checking for new messages in all folders...
it: Controllo per nuovi messaggi in tutte le cartelle...

en: Folder %s is selected
it: La cartella %s è selezionata

en: Downloading messages in %s ...
it: Sto scaricando i messaggi in %s ...

en: Download all messages under '%s' ?
it: Scarico tutti i messaggi in «%s» ?

en: Download all messages
it: Scarico tutti i messaggi

en: Error occurred while downloading messages in `%s'.
it: Si è verificato un errore scaricando i messaggi in «%s».

en: Input the name of new folder:
    (if you want to create a folder to store subfolders,
     append `/' at the end of the name)
it: Immettere il nome della nuova cartella:
    (se si vuole creare una catella per memorizzare sottocartelle,
     aggiungere «/» alla fine del nome)

en: Input new name for `%s':
it: Inserire il nuovo nome per «%s»:

en: Rename folder
it: Rinomina la cartella

en: Can't rename the folder '%s'.
it: Impossibile rinominare la cartella «%s».

en: Can't move the folder `%s'.
it: Impossibile spostare la cartella «%s».

en: Delete the search folder '%s' ?
    The real messages are not deleted.
it: Rimuovere la cartella di ricerca «%s» ?
    I messaggi reali non saranno eliminati.

en: Delete search folder
it: Elimina la cartella di ricerca

en: All folders and messages under '%s' will be permanently deleted.
    Recovery will not be possible.
    
    Do you really want to delete?
it: Tutte le cartelle e i messaggi all'interno di «%s» saranno permanentemente eliminati.
    Il loro recupero non sarà più possibile.
    
    Eliminare?

en: Can't remove the folder '%s'.
it: Impossibile rimuovere la cartella «%s».

en: Empty trash
it: Svuota cestino

en: Delete all messages in the trash folder?
it: Svuotare tutti i messaggi nel cestino?

en: Really remove the mailbox `%s' ?
    (The messages are NOT deleted from the disk)
it: Rimuovere la casella postale «%s» ?
    (I messaggi NON saranno eliminati dal disco)

en: Remove mailbox
it: Rimuovi la casella postale

en: Really delete IMAP4 account `%s'?
it: Eliminare l'account IMAP4 «%s»?

en: Delete IMAP4 account
it: Elimino l'account IMAP4

en: Really delete newsgroup `%s'?
it: Eliminare il newsgroup «%s» ?

en: Delete newsgroup
it: Elimino il newsgroup

en: Really delete news account `%s'?
it: Eliminare l'account delle news «%s» ?

en: Delete news account
it: Elimino l'account delle news

en: Newsgroups:
it: Newsgroup:

en: Creating header view...
it: Creazione della vista dell'intestazione...

en: (No From)
it: (Nessun mittente)

en: Creating image view...
it: Creazione della vista dell'immagine...

en: Can't load the image.
it: Impossibile caricare l'immagine.

en: Import
it: Importa

en: Select importing file
it: Selezione del file da importare

en: Please specify address book name and file to import.
it: Specificare il nome della rubrica e del file da importare.

en: Select and reorder CSV field names to import.
it: Seleziona e riordina i nomi del campo CSV da importare.

en: File imported.
it: File importato.

en: Address book name must be supplied.
it: Deve essere fornito un nome per la rubrica.

en: Error reading CSV fields.
it: Errore leggendo i campi CSV.

en: CSV file imported successfully.
it: File CSV importato con successo.

en: Select CSV File
it: Seleziona il file CSV

en: CSV Field
it: Campo CSV

en: Address Book Field
it: Campo rubrica

en: Reorder address book fields with the Up and Down button.
it: Riordina i campi della rubrica con i tasti sù e giù.

en: Up
it: Su

en: Down
it: Giù

en: Address Book :
it: Rubrica :

en: Import CSV file into Address Book
it: Importazione del file CSV nella rubrica

en: Prev
it: Precedente

en: Fields
it: Campi

en: Select and rename LDIF field names to import.
it: Seleziona e rinomina i nomi del campo LDIF da importare.

en: Error reading LDIF fields.
it: Errore leggendo i campi LDIF.

en: LDIF file imported successfully.
it: File LDIF importato con successo.

en: Select LDIF File
it: Seleziona il file LDIF

en: LDIF Field
it: Campo LDIF

en: Attribute Name
it: Nome dell'attributo

en: Attribute
it: Attibuto

en: Select
it: Seleziona

en: Import LDIF file into Address Book
it: Importazione del file LDIF nella rubrica

en: Attributes
it: Attibuti

en: Sylpheed: %d new messages
it: Sylpheed: %d nuovi messaggi

en: Authenticating with POP3
it: Autenticazione con POP3

en: Retrieving new messages
it: Recupero i nuovi messaggi

en: Standby
it: Attesa

en: Cancelled
it: Cancellato

en: Retrieving
it: Recupero

en: Connection failed
it: Connessione fallita

en: Auth failed
it: Autenticazione fallita

en: Locked
it: Bloccato

en: Finished (%d new message(s))
it: Finito (%d nuovo(i) messaggio(i))

en: Finished (no new messages)
it: Finito (non ci sono nuovi messaggi)

en: Some errors occurred while getting mail.
it: Ci sono stati degli errori durante la ricezione della posta.

en: getting new messages of account %s...
it: ricezione dei nuovi messaggi dell'account %s...

en: %s: Authenticating with POP3
it: %s: autenticazione con POP3

en: %s: Retrieving new messages
it: %s: Recupero i nuovi messaggi

en: Connecting to POP3 server: %s...
it: Connessione al server POP3: %s...

en: Can't connect to POP3 server: %s:%d
it: Impossibile connettersi al server POP3: %s:%d

en: Authenticating...
it: Autenticazione...

en: Retrieving messages from %s...
it: Ricezione dei messaggi da %s...

en: Getting the number of new messages (STAT)...
it: Ricezione del numero dei nuovi messaggi (STAT)...

en: Getting the number of new messages (LAST)...
it: Ricezione del numero dei nuovi messaggi (LAST)...

en: Getting the number of new messages (UIDL)...
it: Ricezione del numero dei nuovi messaggi (UIDL)...

en: Getting the size of messages (LIST)...
it: Ricezione della dimensione dei messaggi (LIST)...

en: Deleting message %d
it: Eliminazione del messaggio %d

en: Quitting
it: Esco

en: Retrieving message (%d / %d) (%s / %s)
it: Recupero il messaggio (%d di %d) (%s di %s)

en: Execution of the junk filter command failed.
    Please check the junk mail control setting.
it: L'esecuzione del comando del filtro spazzatura è fallita.
    Controllare l'impostazione del controllo della mail spazzatura.

en: Connection failed.
it: Connessione fallita.

en: Error occurred while processing mail.
it: Si è verificato un errore durante l'elaborazione della posta.

en: Error occurred while processing mail:
    %s
it: Si è verificato un errore durante l'elaborazione della posta:
    %s

en: No disk space left.
it: Spazio su disco esaurito.

en: Can't write file.
it: Impossibile scrivere il file.

en: Socket error.
it: Errore del socket.

note: consider EOF right after QUIT successful
en: Connection closed by the remote host.
it: Connessione chiusa dall'host remoto.

en: Mailbox is locked.
it: La casella postale è bloccata.

en: Mailbox is locked:
    %s
it: La casella postale è bloccata:
    %s

en: Authentication failed.
it: Autenticazione fallita.

en: Authentication failed:
    %s
it: Autenticazione fallita:
    %s

en: Session timed out.
it: La sessione è andata in timeout.

en: Incorporation cancelled
it: Incorporazione cancellata

en: Getting new messages from %s into %s...
it: Ricezione in %s dei nuovi messaggi da %s...

en: Input password for %s on %s:
it: Inserire la password di %s su %s:

en: Input password
it: Inserire la password

en: Protocol log
it: Log del protocollo

en:   --attach file1 [file2]...
                             open composition window with specified files
                             attached
it:   --attach file1 [file2]...
                             apre la finestra di composizione con allegati
                             i file specificati

en:   --receive              receive new messages
it:   --receive              riceve i nuovi messaggi

en:   --receive-all          receive new messages of all accounts
it:   --receive-all          riceve i nuovi messaggi di tutti gli account

en:   --send                 send all queued messages
it:   --send                 invia tutti i messaggi accodati

en:   --status [folder]...   show the total number of messages
it:   --status [cartella]... mostra il numero totale dei messaggi

en:   --status-full [folder]...
                             show the status of each folder
it:   --status-full [cartella]...
                             mostra lo stato di ogni cartella

en:   --configdir dirname    specify directory which stores configuration files
it:   --configdir dirname    specifica la directory che contiene i file di configurazione

en:   --ipcport portnum      specify port for IPC remote commands
it:   --ipcport portnum      specifca la porta per i comandi IPC da remoto

en:   --exit                 exit Sylpheed
it:   --exit                 esce da Sylpheed

en:   --debug                debug mode
it:   --debug                modalità di debug

en:   --help                 display this help and exit
it:   --help                 mostra questo aiuto ed esce

en:   --version              output version information and exit
it:   --version              mostra informazioni sulla versione ed esce

en: Press any key...
it: Premere un tasto qualsiasi...

en: Filename encoding
it: Codifica nome file

en: The locale encoding is not UTF-8, but the environmental variable G_FILENAME_ENCODING is not set.
    If the locale encoding is used for file name or directory name, it will not work correctly.
    In that case, you must set the following environmental variable (see README for detail):
    
    	G_FILENAME_ENCODING=@locale
    
    Continue?
it: La codifica locale non è UTF-8, ma la variabile di ambiente G_FILENAME_ENCODING non è impostata.
    Se la codifica locale è usata per il nome file o nome directory, non lavorerà correttamente.
    In questo caso, si deve impostare la seguente variabile di ambiente (vedere README per i dettagli):
    
    	G_FILENAME_ENCODING=@locale
    
    Continuo?

en: Composing message exists. Really quit?
it: C'è un messaggio in composizione. Uscire?

en: Queued messages
it: Messaggi accodati

en: Some unsent messages are queued. Exit now?
it: Ci sono messaggi non spediti in «Coda». Uscire ora ?

en: GnuPG is not installed properly, or its version is too old.
    OpenPGP support disabled.
it: GnuPG non è installato correttamente, o questa versione è troppo vecchia.
    Il supporto per OpenPGP è disabilitato.

note: remote command mode
en: another Sylpheed is already running.
it: un altro Sylpheed è già in esecuzione.

en: Migration of configuration
it: Migrazione della configurazione

en: The previous version of configuration found.
    Do you want to migrate it?
it: È stata trovata una versione precedente della configurazione.
    Trasferirla?

en: /_File/_Folder
it: /_File/Ca_rtella

en: /_File/_Folder/Create _new folder...
it: /_File/Ca_rtella/Crea _nuova cartella...

en: /_File/_Folder/_Rename folder...
it: /_File/Ca_rtella/_Rinomina cartella...

en: /_File/_Folder/_Move folder...
it: /_File/Ca_rtella/_Sposta cartella...

en: /_File/_Folder/_Delete folder
it: /_File/Ca_rtella/Eli_mina cartella

en: /_File/_Mailbox
it: /_File/_Casella postale

en: /_File/_Mailbox/Add _mailbox...
it: /_File/_Casella postale/_Aggiungi casella postale...

en: /_File/_Mailbox/_Remove mailbox
it: /_File/_Casella postale/Rimuovi ca_sella postale

en: /_File/_Mailbox/---
it: /_File/_Casella postale/---

en: /_File/_Mailbox/_Check for new messages
it: /_File/_Casella postale/_Controllo nuovi messaggi

en: /_File/_Mailbox/Check for new messages in _all mailboxes
it: /_File/_Casella postale/Controllo nuovi _messaggi in tutte le cartelle

en: /_File/_Mailbox/R_ebuild folder tree
it: /_File/_Casella postale/R_icostruisci l'albero cartella

en: /_File/Empty all _trash
it: /_File/S_vuota cestino

en: /_File/_Save as...
it: /_File/Sa_lva come...

en: /_File/Page set_up...
it: /_File/I_mposta pagina...

en: /_File/_Print...
it: /_File/Stam_pa...

en: /_File/_Work offline
it: /_File/Lavora offli_ne

note: {N_("/_File/_Close"),		"<alt>W", app_exit_cb, 0, NULL},
en: /_File/E_xit
it: /_File/_Esci

en: /_Edit/Select _thread
it: /_Modifica/Seleziona t_hread

en: /_Edit/_Find in current message...
it: /_Modifica/_Trova nel messaggio attuale...

en: /_Edit/_Search messages...
it: /_Modifica/Ricerca _messaggi...

en: /_View/Show or hi_de
it: /_Visualizza/Mostra o _nascondi

en: /_View/Show or hi_de/_Folder tree
it: /_Visualizza/Mostra o _nascondi/A_lbero cartella

en: /_View/Show or hi_de/_Message view
it: /_Visualizza/Mostra o _nascondi/Vista _messaggio

en: /_View/Show or hi_de/_Toolbar
it: /_Visualizza/Mostra o _nascondi/Barra degli _strumenti

en: /_View/Show or hi_de/_Toolbar/Icon _and text
it: /_Visualizza/Mostra o _nascondi/Barra degli _strumenti/Icone _e testo

en: /_View/Show or hi_de/_Toolbar/Text at the _right of icon
it: /_Visualizza/Mostra o _nascondi/Barra degli _strumenti/Testo a dest_ra dell'icona

en: /_View/Show or hi_de/_Toolbar/_Icon
it: /_Visualizza/Mostra o _nascondi/Barra degli _strumenti/I_cone

en: /_View/Show or hi_de/_Toolbar/_Text
it: /_Visualizza/Mostra o _nascondi/Barra degli _strumenti/_Testo

en: /_View/Show or hi_de/_Toolbar/_None
it: /_Visualizza/Mostra o _nascondi/Barra degli _strumenti/_Niente

en: /_View/Show or hi_de/_Search bar
it: /_Visualizza/Mostra o _nascondi/_Barra di ricerca

en: /_View/Show or hi_de/Status _bar
it: /_Visualizza/Mostra o _nascondi/Barra di s_tato

en: /_View/_Customize toolbar...
it: /_Visualizza/Per_sonalizza barra degli strumenti

en: /_View/Separate f_older tree
it: /_Visualizza/Albero _cartella separato

en: /_View/Separate _message view
it: /_Visualizza/Vista m_essaggio separata

en: /_View/_Sort
it: /_Visualizza/_Ordina

en: /_View/_Sort/by _number
it: /_Visualizza/_Ordina/per n_umero

en: /_View/_Sort/by s_ize
it: /_Visualizza/_Ordina/per dim_ensione

en: /_View/_Sort/by _date
it: /_Visualizza/_Ordina/per _data

en: /_View/_Sort/by t_hread date
it: /_Visualizza/_Ordina/pe_r data del thread

en: /_View/_Sort/by _from
it: /_Visualizza/_Ordina/per _mittente

en: /_View/_Sort/by _recipient
it: /_Visualizza/_Ordina/per dest_inatario

en: /_View/_Sort/by _subject
it: /_Visualizza/_Ordina/per _oggetto

en: /_View/_Sort/by _color label
it: /_Visualizza/_Ordina/per colore etic_hetta

en: /_View/_Sort/by _mark
it: /_Visualizza/_Ordina/per _segno

en: /_View/_Sort/by _unread
it: /_Visualizza/_Ordina/per non le_tti

en: /_View/_Sort/by a_ttachment
it: /_Visualizza/_Ordina/per a_llegato

en: /_View/_Sort/D_on't sort
it: /_Visualizza/_Ordina/No_n ordinare

en: /_View/_Sort/---
it: /_Visualizza/_Ordina/---

en: /_View/_Sort/Ascending
it: /_Visualizza/_Ordina/_Ascendente

en: /_View/_Sort/Descending
it: /_Visualizza/_Ordina/Dis_cendente

en: /_View/_Sort/_Attract by subject
it: /_Visualizza/_Ordina/_Raggruppa per oggetto

en: /_View/Th_read view
it: /_Visualizza/Vista _thread

en: /_View/E_xpand all threads
it: /_Visualizza/E_spandi tutti i thread

en: /_View/Co_llapse all threads
it: /_Visualizza/Nascondi tutti i t_hread

en: /_View/Set display _item...
it: /_Visualizza/I_mposta voci da visualizzare...

en: /_View/_Go to
it: /_Visualizza/V_ai a

en: /_View/_Go to/_Prev message
it: /_Visualizza/V_ai a/Messaggio preced_ente

en: /_View/_Go to/_Next message
it: /_Visualizza/V_ai a/Messaggio successi_vo

en: /_View/_Go to/---
it: /_Visualizza/V_ai a/---

en: /_View/_Go to/P_rev unread message
it: /_Visualizza/V_ai a/Messaggio non letto p_recedente

en: /_View/_Go to/N_ext unread message
it: /_Visualizza/V_ai a/Messaggio non _letto successivo

en: /_View/_Go to/Prev ne_w message
it: /_Visualizza/V_ai a/Messaggio nuovo pre_cedente

en: /_View/_Go to/Ne_xt new message
it: /_Visualizza/V_ai a/Messaggio nu_ovo successivo

en: /_View/_Go to/Prev _marked message
it: /_Visualizza/V_ai a/Messaggio _segnato precedente

en: /_View/_Go to/Next m_arked message
it: /_Visualizza/V_ai a/Messaggio se_gnato successivo

en: /_View/_Go to/Prev _labeled message
it: /_Visualizza/V_ai a/Messaggio etic_hettato precedente

en: /_View/_Go to/Next la_beled message
it: /_Visualizza/V_ai a/Messaggio e_tichettato successivo

en: /_View/_Go to/Other _folder...
it: /_Visualizza/V_ai a/Cartella di_fferente...

en: /_View/Character _encoding/_Auto detect
it: /_Visualizza/Co_difica caratteri/_Autorilevamento

en: /_View/Character _encoding/Western European (Windows-1252)
it: /_Visualizza/Co_difica caratteri/Europa Occidentale (Windows-1252)

en: /_View/Character _encoding/Japanese (ISO-2022-JP-2)
it: /_Visualizza/Co_difica caratteri/Gia_pponese (ISO-2022-JP-2)

en: /_View/Character _encoding/Japanese (_EUC-JP)
it: /_Visualizza/Co_difica caratteri/Giapponese (_EUC-JP)

en: /_View/Character _encoding/Japanese (_Shift__JIS)
it: /_Visualizza/Co_difica caratteri/Giapponese (S_hift__JIS)

en: /_View/Character _encoding/Traditional Chinese (EUC-_TW)
it: /_Visualizza/Co_difica caratteri/Cinese tradizionale (EUC-_TW)

en: /_View/Character _encoding/Chinese (ISO-2022-_CN)
it: /_Visualizza/Co_difica caratteri/Cinese (ISO-2022-_CN)

en: /_View/Character _encoding/Korean (ISO-2022-KR)
it: /_Visualizza/Co_difica caratteri/Corea_no (ISO-2022-KR)

en: /_View/Open in new _window
it: /_Visualizza/Apri nuova _finestra

en: /_View/Mess_age source
it: /_Visualizza/Sorgente messagg_io

en: /_View/All _headers
it: /_Visualizza/Tutte le intesta_zioni

en: /_View/_Update summary
it: /_Visualizza/A_ggiorna sommario

en: /_Message
it: /M_essaggio

en: /_Message/Recei_ve
it: /M_essaggio/Rice_vi

en: /_Message/Recei_ve/Get from _current account
it: /M_essaggio/Rice_vi/Ricevi dall'a_ccount attuale

en: /_Message/Recei_ve/Get from _all accounts
it: /M_essaggio/Rice_vi/Ricevi da _tutti gli account

en: /_Message/Recei_ve/Stop receivin_g
it: /M_essaggio/Rice_vi/Ferma rice_zione

en: /_Message/Recei_ve/---
it: /M_essaggio/Rice_vi/---

en: /_Message/_Send queued messages
it: /M_essaggio/Invia messa_ggi accodati

en: /_Message/---
it: /M_essaggio/---

en: /_Message/Compose _new message
it: /M_essaggio/Componi _nuovo messaggio

en: /_Message/_Reply
it: /M_essaggio/_Rispondi

en: /_Message/Repl_y to
it: /M_essaggio/Rispondi _a

en: /_Message/Repl_y to/_all
it: /M_essaggio/Rispondi _a/_tutti

en: /_Message/Repl_y to/_sender
it: /M_essaggio/Rispondi _a/_mittente

en: /_Message/Repl_y to/mailing _list
it: /M_essaggio/Rispondi _a/mailing _list

en: /_Message/_Forward
it: /M_essaggio/_Inoltra

en: /_Message/For_ward as attachment
it: /M_essaggio/Inoltra come a_llegato

en: /_Message/Redirec_t
it: /M_essaggio/Rispe_disci

en: /_Message/M_ove...
it: /M_essaggio/Sp_osta...

en: /_Message/_Copy...
it: M_essaggio/_Copia...

en: /_Message/_Mark
it: /M_essaggio/_Segna

en: /_Message/_Mark/---
it: /M_essaggio/_Segna/---

en: /_Message/_Mark/Mark as unr_ead
it: /M_essaggio/_Segna/Segna co_me non letto

en: /_Message/_Mark/Mark as rea_d
it: /M_essaggio/_Segna/Segna come _letto

en: /_Message/_Mark/Mark _thread as read
it: /M_essaggio/_Segna/Segna il _thread come letto

en: /_Message/_Mark/Mark all _read
it: /M_essaggio/_Segna/Segna come tutti l_etti

en: /_Message/_Delete
it: /M_essaggio/Eli_mina

en: /_Message/Set as _junk mail
it: /M_essaggio/Imposta come mail spa_zzatura

en: /_Message/Set as not j_unk mail
it: /_Messaggio/Im_posta come mail normale

en: /_Message/Re-_edit
it: /M_essaggio/Rimodi_fica

en: /_Tools/Add sender to address boo_k...
it: /S_trumenti/Aggiungi mittente alla ru_brica...

en: /_Tools/_Filter all messages in folder
it: /S_trumenti/_Filtra tutti i messaggi nella cartella

en: /_Tools/Filter _selected messages
it: /S_trumenti/Filtra i messaggi _selezionati

en: /_Tools/_Create filter rule
it: /S_trumenti/_Crea regola per il filtro

en: /_Tools/_Create filter rule/_Automatically
it: /S_trumenti/_Crea regola per il filtro/A_utomaticamente

en: /_Tools/_Create filter rule/by _From
it: /S_trumenti/_Crea regola per il filtro/con _Da

en: /_Tools/_Create filter rule/by _To
it: /S_trumenti/_Crea regola per il filtro/con _A

en: /_Tools/_Create filter rule/by _Subject
it: /S_trumenti/_Crea regola per il filtro/con l'_Oggetto

en: /_Tools/Filter _junk mails in folder
it: /S_trumenti/Filtra le mail s_pazzatura nella cartella

en: /_Tools/Filter junk _mails in selected messages
it: /S_trumenti/Filtra le _mail spazzatura nei messaggi selezionati

en: /_Tools/Delete du_plicated messages
it: /S_trumenti/Elimina messaggi _duplicati

en: /_Tools/E_xecute marked process
it: /S_trumenti/Ese_gui i processi segnati

en: /_Tools/_Log window
it: /S_trumenti/Finestra di _log

en: /_Configuration
it: /_Configurazione

en: /_Configuration/_Common preferences...
it: /_Configurazione/Preferenze _comuni...

en: /_Configuration/_Filter settings...
it: /_Configurazione/Impostazioni _filtro...

en: /_Configuration/_Template...
it: /_Configurazione/Mo_dello...

en: /_Configuration/_Actions...
it: /_Configurazione/_Azioni...

en: /_Configuration/---
it: /_Configurazione/---

en: /_Configuration/_Preferences for current account...
it: /_Configurazione/_Preferenze per l'account attuale...

en: /_Configuration/Create _new account...
it: /_Configurazione/Crea _nuovo account...

en: /_Configuration/_Edit accounts...
it: /_Configurazione/_Modifica account...

en: /_Configuration/C_hange current account
it: /_Configurazione/Cam_bia account attuale

en: /_Help/_Manual
it: /A_iuto/_Manuale

en: /_Help/_Manual/_English
it: /A_iuto/_Manuale/Ingl_ese

en: /_Help/_Manual/_Japanese
it: /A_iuto/_Manuale/_Giapponese

en: /_Help/_FAQ
it: /A_iuto/_FAQ

en: /_Help/_FAQ/_English
it: /A_iuto/_FAQ/Ingl_ese

en: /_Help/_FAQ/_German
it: /A_iuto/_FAQ/_Tedesco

en: /_Help/_FAQ/_Spanish
it: /A_iuto/_FAQ/_Spagnolo

en: /_Help/_FAQ/_French
it: /A_iuto/_FAQ/_Francese

en: /_Help/_FAQ/_Italian
it: /A_iuto/_FAQ/_Italiano

en: /_Help/_Command line options
it: /A_iuto/Opzioni linea _comando

en: /_Help/---
it: /A_iuto/---

en: Creating main window...
it: Creazione della finestra principale...

en: MainWindow: color allocation %d failed
it: FinestraPrincipale: l'allocazione del colore %d è fallita.

en: done.
it: fatto.

en: Untitled
it: Senza titolo

en: none
it: niente

en: You are offline. Go online?
it: Siete offline. Andare online?

en: Empty all trash
it: Svuota cestino

en: Delete all messages in trash folders?
it: Svuotare tutti i messaggi nei cestini?

en: Add mailbox
it: Aggiunta di una casella postale

en: Specify the location of mailbox.
    If the existing mailbox is specified, it will be
    scanned automatically.
it: Inserire la posizione della casella postale.
    Se è specificata una casella postale esistente, sarà
    esaminata automaticamente.

en: The mailbox `%s' already exists.
it: La casella postale «%s» esiste già.

en: Mailbox
it: Casella postale

en: Creation of the mailbox failed.
    Maybe some files already exist, or you don't have the permission to write there.
it: La creazione della casella postale è fallita.
    Può darsi che esistano già alcuni file, oppure non si ha il permesso di scrittura.

en: Sylpheed - Folder View
it: Sylpheed - Vista cartella

en: Sylpheed - Message View
it: Sylpheed - Vista messaggio

en: /_Reply
it: /_Rispondi

en: /Reply to _all
it: /Rispondi a _tutti

en: /Reply to _sender
it: /Rispondi _al mittente

en: /Reply to mailing _list
it: /Rispondi alla mailing _list

en: /_Forward
it: /_Inoltra

en: /For_ward as attachment
it: /Inoltra com_e allegato

en: /Redirec_t
it: /Rispe_disci

en: Icon _and text
it: Icon_a e testo

en: Text at the _right of icon
it: Testo a dest_ra dell'icona

en: _Icon
it: _Icona

en: _Text
it: _Testo

en: _None
it: _Niente

en: You are offline. Click the icon to go online.
it: Siete offline. Fare click sull'icona per andare online.

en: You are online. Click the icon to go offline.
it: Siete online. Fare click sull'icona per andare offline.

en: Exit
it: Esci

en: Exit this program?
it: Uscire da questo programma?

en: Command line options
it: Opzioni della linea di comando

en: Usage: sylpheed [OPTION]...
it: Uso: sylpheed [OPZIONE]...

en: Find in current message
it: Trova nel messaggio attuale

en: Find text:
it: Testo da trovare:

en: Case sensitive
it: Maiuscole/minuscole

en: Search failed
it: Ricerca fallita

en: Search string not found.
it: La stringa ricercata non è stata trovata.

en: Beginning of message reached; continue from end?
it: Ho raggiunto l'inizio del messaggio; continuo dalla fine?

en: End of message reached; continue from beginning?
it: Ho raggiunto la fine del messaggio; continuo dall'inizio?

en: Search finished
it: Ricerca terminata

en: /_Tools/Add sender to address boo_k
it: /S_trumenti/Aggiungi mittente alla ru_brica

en: Creating message view...
it: Creazione della vista del messaggio...

en: Text
it: Testo

en: Attachments
it: Allegati

en: Message View - Sylpheed
it: Vista messaggio - Sylpheed

en: Can't save the file `%s'.
it: Impossibile salvare il file «%s».

en: /Open _with...
it: /A_pri con...

en: /_Display as text
it: /_Mostra come testo

en: /_Save as...
it: /Sa_lva come...

en: /Save _all...
it: /Salva _tutto...

en: /_Print...
it: /Stam_pa...

en: /_Reply/_Reply
it: /_Rispondi/_Rispondi

en: /_Reply/Reply to _all
it: /_Rispondi/Rispondi a _tutti

en: /_Reply/Reply to _sender
it: /_Rispondi/Rispondi _al mittente

en: /_Reply/Reply to mailing _list
it: /_Rispondi/Rispondi alla mailing _list

en: /_Check signature
it: /_Controlla firma

en: Creating MIME view...
it: Creazione della vista MIME...

en: Select "Check signature" to check
it: Seleziona «Controlla firma» per controllare

en: Select an action for the attached file:
it: Selezionare un'azione per il file allegato:

en: Open _with...
it: A_pri con...

en: _Display as text
it: _Mostra come testo

en: _Save as...
it: Sa_lva come...

en: This signature has not been checked yet.
it: Questa firma non è stata ancora controllata.

en: _Check signature
it: _Controlla firma

en: Can't save the part of multipart message.
it: Impossibile salvare parte del messaggio composto.

en: Can't save the attachments.
it: Impossibile salvare gli allegati.

en: Open with
it: Apri con

en: Enter the command line to open file:
    (`%s' will be replaced with file name)
it: Inserire la riga di comando per aprire il file:
    («%s» verrà sostituito col nome del file)

en: [no user id]
it: [nessun user id]

en: %sPlease enter the passphrase for:
    
      %.*s  
    (%.*s)
it: %sInserire la passphrase per:
    
      %.*s  
    (%.*s)

en: Bad passphrase! Try again...
it: Passphrase sbagliata! Provare ancora...

en: Opening account preferences window...
it: Apertura della finestra delle preferenze degli account...

en: Preferences for new account
it: Preferenze per il nuovo account

en: Account preferences
it: Preferenze dell'account

en: Creating account preferences window...
it: Creazione della finestra delle preferenze degli account...

en: Receive
it: Ricevi

en: Send
it: Invia

en: Compose
it: Componi

en: Advanced
it: Avanzato

en: Name of this account
it: Nome di questo account

en: Set as default
it: Imposta come predefinito

en: Personal information
it: Informazioni personali

en: Full name
it: Nome completo

en: Mail address
it: Indirizzo di posta

en: Organization
it: Organizzazione

en: Server information
it: Informazioni sui server

en: None (local)
it: Nessuno (locale)

en: This server requires authentication
it: Questo server richiede l'autenticazione

en: News server
it: Server delle news

en: Server for receiving
it: Server per la ricezione

en: SMTP server (send)
it: Server SMTP (spedisce)

en: Authentication method
it: Metodo di autenticazione

en: Remove messages on server when received
it: Rimuovi i messaggi sul server dopo averli ricevuti

en: Remove after
it: Rimuovi dopo

en: days
it:  giorni

en: 0 days: remove immediately
it: 0 giorni: rimuovi immediatamente

en: Download all messages (including already received) on server
it: Scarica tutti i messaggi (includendo quelli già ricevuti) sul server

en: Receive size limit
it: Limite della dimensione da ricevere di

en: Filter messages on receiving
it: Filtra i messaggi in ricezione

en: Default inbox
it: Inbox predefinita

en: Unfiltered messages will be stored in this folder.
it: I messaggi non filtrati saranno memorizzati in questa cartella.

en: Automatic
it: Automatico

en: Only check INBOX on receiving
it: Controlla solo «In entrata» in ricezione

en: Filter new messages in INBOX on receiving
it: Filtra i nuovi messaggi in ricezione nella cartella «In entrata»

en: Maximum number of articles to download
it: Numero massimo di articoli da scaricare

en: No limit if 0 is specified.
it: Nessun limite se viene specificato 0.

en: `Get all' checks for new messages on this account
it: «Ricevi tutti» controlla i nuovi messaggi su questo account

en: Header
it: Intestazione

en: Add Date header field
it: Aggiungi il campo Data nell'intestazione

en: Generate Message-ID
it: Genera ID messaggio

en: Add user-defined header
it: Aggiungi un'intestazione definita dall'utente

en:  Edit...
it:  Modifica...

en: Authentication
it: Autenticazione

en: SMTP Authentication (SMTP AUTH)
it: Autenticazione SMTP (SMTP AUT)

en: If you leave these entries empty, the same user ID and password as receiving will be used.
it: Lasciando vuote queste voci verranno usate la stessa user ID e password della ricezione.

en: Authenticate with POP3 before sending
it: Autentica con POP3 prima dell'invio

note: signature
en: Signature
it: Firma

en: Direct input
it: Input diretto

en: Name:
it: Nome:

en: Command output
it: Output del comando

en: Automatically set the following addresses
it: Imposta automaticamente i seguenti indirizzi

en: Reply-To
it: Rispondi a

en: PGP sign message by default
it: PGP firma il messaggio per predefinizione

en: PGP encrypt message by default
it: PGP cifra il messaggio per predefinizione

en: Encrypt when replying to encrypted message
it: Cifra quando rispondi a un messaggio cifrato

en: Use ASCII-armored format for encryption
it: Usa il formato ASCII-armato per la cifratura

en: Use clear text signature
it: Usa la firma con il testo in chiaro

en: Use default GnuPG key
it: Usa la chiave predefinita di GnuPG

en: Select key by your email address
it: Scegli la chiave per il tuo indirizzo email

en: Specify key manually
it: Specifica la chiave manualmente

en: User or key ID:
it: ID user o chiave:

en: Don't use SSL
it: Non usare SSL

en: Use SSL for POP3 connection
it: Usa SSL per la connessione POP3

en: Use STARTTLS command to start SSL session
it: Usa il comando STARTTLS per iniziare la sessione SSL

en: Use SSL for IMAP4 connection
it: Usa SSL per la connessione IMAP4

en: Use SSL for NNTP connection
it: Usa SSL per la connessione NNTP

en: Send (SMTP)
it: Invio (SMTP)

en: Use SSL for SMTP connection
it: Usa SSL per la connessione SMTP

en: Use non-blocking SSL
it: Usa SSL non bloccato

en: Turn this off if you have problems in SSL connection.
it: Disattivare se si hanno problemi nella connessione SSL.

en: Specify SMTP port
it: Specifica la porta SMTP

en: Specify POP3 port
it: Specifica la porta POP3

en: Specify IMAP4 port
it: Specifica la porta IMAP4

en: Specify NNTP port
it: Specifica la porta NNTP

en: Specify domain name
it: Specifica il nome di dominio

en: IMAP server directory
it: Directory del server IMAP4

en: Only the subfolders of this directory will be displayed.
it: Verranno visualizzate solo le sottocartelle di questa directory.

en: Clear all message caches on exit
it: Pulisci tutte le cache dei messaggi all'uscita

en: Put sent messages in
it: Metti i messaggi spediti in

en: Put draft messages in
it: Metti i messaggi abbozzati in

en: Put queued messages in
it: Metti i messaggi accodati in

en: Put deleted messages in
it: Metti i messaggi eliminati in

en: Account name is not entered.
it: Non è stato immesso il nome dell'account.

en: Mail address is not entered.
it: Non è stato immesso l'indirizzo di posta.

en: SMTP server is not entered.
it: Non è stato immesso il server SMTP.

en: User ID is not entered.
it: Non è stato immesso lo user ID.

en: POP3 server is not entered.
it: Non è stato immesso il server POP3.

en: IMAP4 server is not entered.
it: Non è stato immesso il server IMAP4.

en: NNTP server is not entered.
it: Non è stato immesso il server NNTP.

en: Specified folder is not a queue folder.
it: La cartella specificate non è una cartella «Coda».

en: It's not recommended to use the old style ASCII-armored
    mode for encrypted messages. It doesn't comply with the
    RFC 3156 - MIME Security with OpenPGP.
it: Non è raccomandato l'uso del vecchio stile ASCII-armato
    per i messaggi cifrati. Non è compatibile con
    RFC 3156 - Sicurezza MIME con OpenPGP.

en: Actions configuration
it: Configurazione delle azioni

en: Menu name:
it: Nome del menù:

en: Command line:
it: Riga di comando:

en: Menu name:
     Use / in menu name to make submenus.
    Command line:
     Begin with:
       | to send message body or selection to command
       > to send user provided text to command
       * to send user provided hidden text to command
     End with:
       | to replace message body or selection with command output
       > to insert command's output without replacing old text
       & to run command asynchronously
     Use:
       %f for message file name
       %F for the list of the file names of selected messages
       %p for the selected message part
       %u for a user provided argument
       %h for a user provided hidden argument
       %s for the text selection
it: Nome del menù:
     Usare / nel nome del menù per creare i sottomenù.
    Riga di comando:
     Iniziare con:
       | per inviare al comando il corpo del messaggio o la selezione
       > per inviare al comando il testo fornito dall'utente
       * per inviare al comando il testo nascosto fornito dall'utente
     Finire con:
       | per sostituire il corpo del messaggio o la selezione con l'output del comando
       >per inserire l'output del comando senza sostituire il vecchio testo
       & per avviare il comando in maniera asincrona
     Usare:
       %f per il nome del file del messaggio
       %F per la lista dei nomi di file dei messaggi selezionati
       %p per la parte del messaggio selezionato
       %u per l'argomento fornito dall'utente
       %h per l'argomento nascosto fornito dall'utente
       %s per la selezione del testo

en:  Replace
it:  Sostituisci

en:  Syntax help
it:  Aiuto sintassi

en: Registered actions
it: Azioni registrate

en: (New)
it: (Nuovo)

en: Menu name is not set.
it: Il nome del menù non è impostato.

en: Colon ':' is not allowed in the menu name.
it: I due punti «:» non sono ammessi nel nome del menù.

en: Menu name is too long.
it: Il nome del menù è troppo lungo.

en: Command line not set.
it: La riga di comando non è impostata.

en: Menu name and command are too long.
it: Il nome del menù e il comando sono troppo lunghi.

en: The command
    %s
    has a syntax error.
it: Il comando
    %s
    ha un errore di sintassi.

en: Delete action
it: Elimina l'azione

en: Do you really want to delete this action?
it: Eliminare questa azione?

en: Creating common preferences window...
it: Creazione della finestra delle preferenze comuni...

en: Common Preferences
it: Preferenze comuni

en: Display
it: Visualizzazione

en: Junk mail
it: Mail spazzatura

en: Details
it: Dettagli

en: Auto-check new mail
it: Controllo automatico nuova posta

en: every
it: ogni

en: minute(s)
it: minuto(i)

en: Check new mail on startup
it: Controlla se c'è nuova posta all'avvio

en: Update all local folders after incorporation
it: Aggiorna tutte le cartelle locali dopo l'incorporazione

en: second(s)
it: secondo(i)

en: Command
it: Comando

en: `%d' will be replaced with the number of new messages.
it: «%d» sarà sostituito con il numero dei nuovi messaggi.

en: Incorporate from local spool
it: Incorpora dallo spool locale

en: Filter on incorporation
it: Filtra quando incorpori

en: Spool path
it: Percorso dello spool

en: General
it: Generale

en: Save sent messages to outbox
it: Salva i messaggi inviati nella cartella «Inviata»

en: Apply filter rules to sent messages
it: Applica le regole del filtro nell'inviare i messaggi

en: Transfer encoding
it: Codifica di trasferimento

en: Specify Content-Transfer-Encoding used when message body contains non-ASCII characters.
it: Specificare il contenuto della codifica di trasferimento usata quando il corpo del messaggio contiene dei caratteri non-ASCII.

en: MIME filename encoding
it: Codifica nome file MIME

en: MIME header
it: Intestazione MIME

en: Specify encoding method for MIME filename with non-ASCII characters.
    MIME header: most popular, but violates RFC 2047
    RFC 2231: conforms to standard, but not popular
it: Specificare il metodo di codifica per il nome file MIME con caratteri non ASCII.
    Intestazione MIME : popolare, ma viola RFC 2047
    RFC 2231: conforme allo standard, ma non popolare

en: Signature separator
it: Separatore della firma

en: Insert automatically
it: Inserisci automaticamente

en: Reply
it: Rispondi

en: Automatically select account for replies
it: Seleziona automaticamente l'account per le risposte

en: Quote message when replying
it: Cita il messaggio quando rispondi

en: Inherit recipients on reply to self messages
it: Eredita i destinatari in risposta agli auto messaggi

en: Automatically launch the external editor
it: Lancia automaticamente l'editor esterno

en: Undo level
it: Livello di annulla

en: Wrap messages at
it: Vai a capo nei messaggi dopo

en: characters
it: caratteri

en: Wrap quotation
it: A capo nella citazione

en: Wrap on input
it: A capo durante l'input

en: Auto-save to draft
it: Salvataggio automatico nelle bozze

en: Format
it: Formato

en: Spell checking
it: Controllo ortografico

note: reply
en: Reply format
it: Formato della risposta

en: Quotation mark
it: Simbolo di citazione

note: forward
en: Forward format
it: Formato di inoltro

en:  Description of symbols
it:  Descrizione dei simboli

en: Enable Spell checking
it: Abilita controllo ortografico

en: Default language:
it: Lingua predefinita:

en: Text font
it: Carattere del testo

note: ---- Folder View ----
en: Folder View
it: Vista cartella

en: Display unread number next to folder name
it: Mostra il numero dei messaggi non letti vicino al nome della cartella

en: Abbreviate newsgroups longer than
it: Accorcia i newsgroup più lunghi di

en: letters
it: lettere

note: ---- Summary ----
en: Summary View
it: Vista sommario

en: Display recipient on `From' column if sender is yourself
it: Mostra il destinatario nella colonna «Da» se il mittente sei tu stesso

en: Expand threads
it: Espandi i thread

en: Date format
it: Formato della data

en:  Set display item of summary...
it:  Imposta le voci visibili nel sommario...

en: Message
it: Messaggio

note: S_COL_UNREAD
en: Attachment
it: Allegato

en: Default character encoding
it: Codifica caratteri predefinita

en: This is used when displaying messages with missing character encoding.
it: Viene usato quando si visualizzano messaggi con la codifica caratteri mancante.

en: Outgoing character encoding
it: Codifica caratteri in uscita

en: If `Automatic' is selected, the optimal encoding for the current locale will be used.
it: Selezionando «Automatico» verrà usata la codifica ottimale per la località attuale.

en: Enable coloration of message
it: Abilita la colorazione del messaggio

en: Display multi-byte alphabet and numeric as
    ASCII character (Japanese only)
it: Mostra l'alfabeto e il numero multy-byte come
    carattere ASCII (solo Giapponese)

en: Display header pane above message view
it: Mostra il riquadro intestazione sopra la vista messaggio

en: Display short headers on message view
it: Mostra le intestazioni abbreviate nella vista messaggio

en: Render HTML messages as text
it: Trasforma i messaggi HTML come testo.

en: Display cursor in message view
it: Mostra il cursore nella vista messaggio

en: Line space
it: Spazio tra le righe

en: pixel(s)
it: pixel

en: Scroll
it: Scorrimento

en: Half page
it: Mezza pagina

en: Smooth scroll
it: Scorrimento uniforme

en: Step
it: Passo

en: Images
it: Immagini

en: Resize attached large images to fit in the window
it: Ridimensiona le immagini allegate per adattarle nella finestra

en: Display images as inline
it: Mostra immagini in linea

en: Enable Junk mail control
it: Abilita il controllo della mail spazzatura

en: Learning command:
it: Comando di apprendimento:

en: (Select preset)
it: (seleziona predefinito)

en: Not Junk
it: Normale

en: Classifying command
it: Comando di classificazione

en: To classify junk mails automatically, both junk and not junk mails must be learned manually to a certain extent.
it: Per classificare automaticamente le mail spazzatura, entrambe le mail spazzatura e non spazzatura devono essere apprese manualmente per un certo periodo.

en: Junk folder
it: Cartella spazzatura

en: Filter messages classified as junk on receiving
it: Filtra in ricezione i messaggi classificati come spazzatura

en: Filter junk mails before normal filtering
it: Filtra le mail spazzatura prima del filtraggio normale

en: Delete junk mails from server on receiving
it: Elimina le mail spazzatura dal server in ricezione

en: Mark filtered junk mails as read
it: Segna le mail spazzatura filtrate come lette

en: Automatically check signatures
it: Controlla automaticamente le firme

en: Show signature check result in a popup window
it: Mostra il risultato del controllo della firma in una finestra di popup

en: Store passphrase in memory temporarily
it: Conserva temporaneamente in memoria la phassphrase

en: Expired after
it: Scade dopo

en: minute(s)
it: minuto(i)

en: Setting to '0' will store the passphrase for the whole session.
it: Impostando a «0» si conserverà la passphrase per l'intera sessione

en: Grab input while entering a passphrase
it: Nascondi l'input durante l'inserimento della passphrase

en: Display warning on startup if GnuPG doesn't work
it: Mostra un avvertimento alla partenza se GnuPG non è attivo

en: Always open messages in summary when selected
it: Apri sempre i messaggi nel sommario quando selezionati

en: Open first unread message when a folder is opened
it: Apri il primo messaggio non letto quando viene aperta una cartella

en: Remember last selected message
it: Ricorda l'ultimo messaggio selezionato

en: Only mark message as read when opened in new window
it: Segna il messaggio come letto solo quando è aperto in una nuova finestra

en: Open inbox after receiving new mail
it: Vai a «In entrata» dopo la ricezione di nuova posta

en: Open inbox on startup
it: Vai a «In entrata» all'avvio

en: Execute immediately when moving or deleting messages
it: Esegui immediatamente quando sposti o elimini dei messaggi

en: Messages will be marked until execution if this is turned off.
it: I messaggi verranno solo segnati fino all'esecuzione se questa è inattiva.

en: Make the order of buttons comply with GNOME HIG
it: Disposizione dei pulsanti conforme con lo GNOME HIG

en: Display tray icon
it: Mostra l'icona nella tray

en: Minimize to tray icon
it: Minimizza nell'icona della tray

en: Toggle window on trayicon click
it: Mostra/nascondi la finestra con un click sull'icona nella tray

en:  Set key bindings...
it:  Impostazione delle associazioni dei tasti...

en: Other
it: Altro

en: External commands
it: Comandi esterni

en: Receive dialog
it: Finestra di ricezione

en: Show receive dialog
it: Mostra la finestra di ricezione

en: Always
it: Sempre

en: Only on manual receiving
it: Solo in ricezione manuale

en: Never
it: Mai

en: Don't popup error dialog on receive error
it: Non mostrare la finestra di popup alla ricezione di un errore

en: Close receive dialog when finished
it: Chiudi la finestra di ricezione quando finito

en: Add address to destination when double-clicked
it: Aggiungi l'indirizzo di destinazione con un doppio click

en: On exit
it: In uscita

en: Confirm on exit
it: Chiedi la conferma all'uscita

en: Empty trash on exit
it: Svuota il cestino all'uscita

en: Ask before emptying
it: Chiedi prima di svuotare

en: Warn if there are queued messages
it: Avverti se ci sono messaggi accodati

en: External commands (%s will be replaced with file name / URI)
it: Comandi esterni (gli %s verranno sostituiti con il nome del file / URI)

en: Web browser
it: Browser web

en: (Default browser)
it: (Browser predefinito)

en: Use external program for printing
it: Usa un programma esterno per la stampa

en: Use external program for incorporation
it: Usa un programma esterno per incorporare la posta

en: Use external program for sending
it: Usa un programma esterno per l'invio

en: Enable strict checking of the integrity of summary caches
it: Abilita il controllo stretto dell'integrità delle cache del sommario

en: Enable this if the contents of folders have the possibility of modification by other applications.
    This option will degrade the performance of displaying summary.
it: Da abilitare se i contenuti delle cartelle hanno la possibilità di essere modificati da altre applicazioni.
    Questa opzione degraderà le prestazioni della visualizzazione del sommario.

en: Socket I/O timeout:
it: Timeout del socket I/O:

en: Automatic (Recommended)
it: Automatica (Raccomandata)

en: 7bit ascii (US-ASCII)
it: ASCII a 7 bit (US-ASCII)

en: Western European (ISO-8859-1)
it: Europa Occidentale (ISO-8859-1)

en: Western European (ISO-8859-15)
it: Europa Occidentale (ISO-8859-15)

en: Western European (Windows-1252)
it: Europa Occidentale (Windows 1252)

en: Central European (ISO-8859-2)
it: Europa Centrale (ISO-8859-2)

en: Baltic (ISO-8859-13)
it: Baltico (ISO-8859-13)

en: Baltic (ISO-8859-4)
it: Baltico (ISO-8859-4)

en: Baltic (Windows-1257)
it: Baltico (Windows-1257)

en: Greek (ISO-8859-7)
it: Greco (ISO-8859-7)

en: Arabic (ISO-8859-6)
it: Arabo (ISO-8859-6)

en: Arabic (Windows-1256)
it: Arabo (Windows-1256)

en: Hebrew (ISO-8859-8)
it: Ebreo (ISO-8859-8)

en: Hebrew (Windows-1255)
it: Ebreo (Windows-1255)

en: Turkish (ISO-8859-9)
it: Turco (ISO-8859-9)

en: Cyrillic (ISO-8859-5)
it: Cirillico (ISO-8859-5)

en: Cyrillic (KOI8-R)
it: Cirillico (KOI8-R)

en: Cyrillic (KOI8-U)
it: Cirillico (KOI8-U)

en: Cyrillic (Windows-1251)
it: Cirillico (Windows-1251)

en: Japanese (ISO-2022-JP)
it: Giapponese (ISO-2022-JP)

en: Japanese (EUC-JP)
it: Giapponese (EUC-JP)

en: Japanese (Shift_JIS)
it: Giapponese (Shift_JIS)

en: Simplified Chinese (GB2312)
it: Cinese semplificato (GB2312)

en: Simplified Chinese (GBK)
it: Cinese semplificato (GBK)

en: Traditional Chinese (Big5)
it: Cinese tradizionale (Big5)

en: Traditional Chinese (EUC-TW)
it: Cinese tradizionale (EUC-TW)

en: Chinese (ISO-2022-CN)
it: Cinese (ISO-2022-CN)

en: Korean (EUC-KR)
it: Coreano (EUC-KR)

en: Thai (TIS-620)
it: Tailandese (TIS-620)

en: Thai (Windows-874)
it: Tailandese (Windows-874)

en: the full abbreviated weekday name
it: il nome abbreviato del giorno della settimana

en: the full weekday name
it: il nome completo del giorno della settimana

en: the abbreviated month name
it: il nome abbreviato del mese

en: the full month name
it: il nome completo del mese

en: the preferred date and time for the current locale
it: la data e l'ora preferite per la località attuale

en: the century number (year/100)
it: il numero del secolo (anno/100)

en: the day of the month as a decimal number
it: il giorno del mese come numero decimale

en: the hour as a decimal number using a 24-hour clock
it: l'ora come numero decimale con l'orologio di 24 ore

en: the hour as a decimal number using a 12-hour clock
it: l'ora come numero decimale con l'orologio di 12 ore

en: the day of the year as a decimal number
it: il giorno dell'anno come numero decimale

en: the month as a decimal number
it: il mese come numero decimale

en: the minute as a decimal number
it: i minuti come numero decimale

en: either AM or PM
it: AM o PM

en: the second as a decimal number
it: i secondi come numero decimale

en: the day of the week as a decimal number
it: il giorno della settimana come numero decimale

en: the preferred date for the current locale
it: la data preferita per la località attuale

en: the last two digits of a year
it: le ultime due cifre dell'anno

en: the year as a decimal number
it: l'anno come numero decimale

en: the time zone or name or abbreviation
it: il fuso orario o l'abbreviazione

en: Specifier
it: Specificatore

en: Description
it: Descrizione

en: Example
it: Esempio

en: Set message colors
it: Impostazione dei colori del messaggio

en: Colors
it: Colori

en: Quoted Text - First Level
it: Testo citato - Primo livello

en: Quoted Text - Second Level
it: Testo citato - Secondo livello

en: Quoted Text - Third Level
it: Testo citato - Terzo livello

en: URI link
it: Link URI

en: Recycle quote colors
it: Ricicla i colori di citazione

en: Pick color for quotation level 1
it: Scelta del colore per la citazione di livello 1

en: Pick color for quotation level 2
it: Scelta del colore per la citazione di livello 2

en: Pick color for quotation level 3
it: Scelta del colore per la citazione di livello 3

en: Pick color for URI
it: Scelta del colore per l'URI

en: Description of symbols
it: Descrizione dei simboli

en: Date
    From
    Full Name of Sender
    First Name of Sender
    Initial of Sender
    Subject
    To
    Cc
    Newsgroups
    Message-ID
it: Data
    Da
    Nome completo del mittente
    Nome del mittente
    Iniziali del mittente
    Oggetto
    A
    Cc
    Newsgroups
    ID-Messaggio

en: If x is set, displays expr
it: Se è impostato x, mostra expr

en: Message body
    Quoted message body
    Message body without signature
    Quoted message body without signature
    Literal %
it: Corpo del messaggio
    Corpo del messaggio citato
    Corpo del messaggio senza firma
    Corpo del messaggio citato senza firma
    Percentuale

en: Literal backslash
    Literal question mark
    Literal opening curly brace
    Literal closing curly brace
it: Backslash
    Punto interrogativo
    Parentesi graffa aperta
    Parentesi graffa chiusa

en: Key bindings
it: Associazioni dei tasti

en: Select the preset of key bindings.
it: Impostazione delle associazioni dei tasti.

en: Default
it: Predefinita

en: Old Sylpheed
it: Vecchio sylpheed

en: Custom header setting
it: Impostazione dell'intestazione personalizzata

en:  Delete
it:  Elimina

en: Custom headers
it: Intestazioni personalizzate

en: Header name is not set.
it: Il nome dell'intestazione non è impostato.

en: Delete header
it: Elimina l'intestazione

en: Do you really want to delete this header?
it: Eliminare questa intestazione?

en: Creating display header setting window...
it: Creazione della finestra di impostazione dell'intestazione...

en: Display header setting
it: Mostra l'impostazione dell'intestazione

en: Header name
it: Nome dell'intestazione

en: Displayed Headers
it: Intestazioni visualizzate

en: Hidden headers
it: Intestazioni nascoste

en: Show all unspecified headers
it: Mostra tutte le intestazioni non specificate

en: Reading configuration for displaying headers...
it: Lettura della configurazione delle intestazioni visualizzate...

en: Writing configuration for displaying headers...
it: Scrittura della configurazione delle intestazioni visualizzate...

en: This header is already in the list.
it: Questa intestazione è già nella lista.

en: Display items setting
it: Mostra le impostazioni delle voci

en: Available items
it: Voci disponibili

en: Displayed items
it: Voci visualizzate

en:  Revert to default
it:  Ritorna al predefinito

en: Filter settings
it: Impostazioni filtro

en: Enabled
it: Abilitato

en: Do you really want to delete the rule '%s'?
it: Eliminare la regola «%s»?

en: Delete rule
it: Elimina la regola

en: Filter rule
it: Regola del filtro

en: If any of the following condition matches
it: Se qualcuna delle seguenti condizioni corrisponde

en: If all of the following conditions match
it: Se tutte le seguenti condizioni corrispondono

en: Perform the following actions:
it: Eseguire le seguenti azioni:

en: To or Cc
it: A o Cc

en: Any header
it: Qualsiasi intestazione

en: Edit header...
it: Modifica intestazione...

en: Message body
it: Corpo messaggio

en: Result of command
it: Risultato del comando

en: Age
it: Età

en: Marked
it: Segnato

en: Has color label
it: Ha etichetta di colore

en: Has attachment
it: Ha allegato

en: contains
it: contiene

en: doesn't contain
it: non contiene

en: is
it: è

en: is not
it: non è

en: match to regex
it: corrisponde alla esp.reg.

en: doesn't match to regex
it: non corrisponde alla esp. reg.

en: is larger than
it: è più grande di

en: is smaller than
it: è più piccolo di

en: is shorter than
it: è più corto di

en: is longer than
it: è più lungo di

en: matches to status
it: corrisponde allo stato

en: doesn't match to status
it: non corrisponde allo stato

en: Move to
it: Sposta in

en: Copy to
it: Copia in

en: Don't receive
it: Non ricevere

en: Delete from server
it: Elimina dal server

en: Set mark
it: Imposta segno

en: Set color
it: Imposta colore

en: Mark as read
it: Segna come letto

en: Forward
it: Inoltra

en: Forward as attachment
it: Inoltra come allegato

en: Redirect
it: Rispedisci

en: Execute command
it: Esegui comando

en: Stop rule evaluation
it: Ferma valutazione regola

en: folder:
it: cartella:

en: day(s)
it: giorno(i)

en: address:
it: indirizzo:

en: Edit header list
it: Modifica lista intestazione

en: Headers
it: Intestazioni

en: Header:
it: Intestazione:

en: Command is not specified.
it: Il comando non è specificato.

en: Destination folder is not specified.
it: La cartella di destinazione non è specificata.

en: Invalid condition exists.
it: Esiste una condizione non valida.

en: Rule name is not specified.
it: Il nome della regola non è specificato.

en: Invalid action exists.
it: Esiste un'azione non valida.

en: Condition not exist.
it: La condizione non esiste.

en: Action not exist.
it: L'azione non esiste.

en: Folder properties
it: Proprietà della cartella

en: Identifier
it: Identificatore

en: Type
it: Tipo

en: Normal
it: Normale

en: Don't display [...] or (...) at the beginning of subject in summary
it: Non mostrare [...] o (...) all'inizio dell'oggetto nel sommario

en: Delete [...] or (...) at the beginning of subject on reply
it: Elimina [...] o (...) all'inizio dell'oggetto nella risposta

en: Apply to subfolders
it: Applica alle sottocartelle

en: use also on reply
it: usa anche nella risposta

en: Reply-To:
it: Rispondi a:

en: %s - Edit search condition
it: %s - Modifica le condizioni di ricerca

en: Match any of the following
it: Corrisponde a qualcuno dei seguenti

en: Match all of the following
it: Corrisponde a tutti i seguenti

en: Folder:
it: Cartella:

en: Search subfolders
it: Ricerca sottocartelle

en: Mark
it: Segna

note: S_COL_MIME
en: Subject
it: Oggetto

note: S_COL_SUBJECT
en: From
it: Da

note: S_COL_FROM
en: Date
it: Data

note: S_COL_SIZE
en: Number
it: Numero

note: S_COL_NUMBER
en: To
it: A

en: Creating summary column setting window...
it: Creazione della finestra di impostazione delle colonne del sommario...

en: Summary display item setting
it: Impostazione delle voci visibili nel sommario

en: Select items to be displayed on the summary view. You can modify
    the order by using the Up / Down button.
it: Selezionare le voci da visualizzare nella vista sommario.
    Si può modificare l'ordine con i tasti Su / Giù.

en: Template name
it: Nome del modello

en: Register
it: Registra

en:  Substitute
it:  Sostituisci

en:  Symbols
it:  Simboli

en: Registered templates
it: Modelli registrati

en: Templates
it: Modelli

en: Template
it: Modello

en: Template format error.
it: Errore nel formato del modello.

en: Delete template
it: Elimina il modello

en: Do you really want to delete this template?
it: Eliminare questo modello?

en: ---- Separator ----
it: ---- Separatore ----

en: Get
it: Ricevi

en: Incorporate new mail
it: Include la nuova posta

en: Get all
it: Ricevi tutti

en: Incorporate new mail of all accounts
it: Include la nuova posta di tutti gli account

en: Send queued message(s)
it: Invia i messaggi accodati

en: Compose new message
it: Compone un nuovo messaggio

en: Reply to the message
it: Risponde al messaggio

en: Reply all
it: Rispondi tutti

en: Reply to all
it: Risponde a tutti

en: Forward the message
it: Inoltra il messaggio

en: Delete the message
it: Elimina il messaggio

en: Set as junk mail
it: Imposta come mail spazzatura

en: Not junk
it: Non spazzatura

en: Set as not junk mail
it: Imposta come mail non spazzatura

en: Next unread message
it: Successivo messaggio non letto

en: Previous unread message
it: Precedente messaggio non letto

en: Search messages
it: Ricerca dei messaggi

en: Print
it: Stampa

en: Print message
it: Stampa messaggio

en: Stop
it: Ferma

en: Stop receiving
it: Ferma ricezione

en: Execute
it: Esegui

en: Execute marked process
it: Esegue le operazioni segnate

en: Prefs
it: Preferenze

en: Common preferences
it: Preferenze comuni

en: Send message
it: Invia il messaggio

en: Send later
it: Invia più tardi

en: Put into queue folder and send later
it: Mette nella cartella «Coda» e invia più tardi

en: Draft
it: Bozze

en: Save to draft folder
it: Salva nella cartella «Bozze»

en: Insert
it: Inserisci

en: Insert file
it: Inserisce il file

en: Attach
it: Allega

en: Attach file
it: Allega il file

en: Append signature
it: Aggiunge la firma

en: Edit with external editor
it: Modifica con l'editor esterno

en: Linewrap
it: A capo riga

en: Wrap all long lines
it: Manda a capo tutte le righe lunghe

en: Customize toolbar
it: Personalizza barra degli strumenti

en: Select items to be displayed on the toolbar. You can modify
    the order by using the Up / Down button.
it: Selezionare le voci da visualizzare nella barra degli strumenti.
    Si può modificare l'ordine con i tasti Su / Giù.

en: The message will be printed with the following command:
it: Il messaggio sarà stampato con il seguente comando:

en: (Default print command)
it: (Comando di stampa predefinito)

en: Print command line is invalid:
    `%s'
it: La riga di comando per la stampa non è valida:
    «%s»

en: Status
it: Stato

en: _Save as search folder
it: _Salva come cartella ricerca

en: Searching %s (%d / %d)...
it: Ricerca in %s (%d / %d)...

en: Searching %s ...
it: Ricerca in %s ...

en: (No Date)
it: (Nessuna Data)

en: Save as search folder
it: Salva come cartella ricerca

en: Location:
it: Posizione:

en: Folder name:
it: Nome della cartella:

en: All
it: Tutto

en: Have color label
it: Hanno l'etichetta di colore

en: Have attachment
it: Hanno l'allegato

en: Within 1 day
it: Entro 1 giorno

en: Last 5 days
it: Ultimi 5 giorni

en: Search for Subject or From
it: Ricerca per Oggetto o Da

en: Cannot find user ID for this key.
it: Impossibile trovare lo user ID per questa chiave.

en: Signature made at %s
it: Firma fatta a %s

en: Error verifying the signature
it: Errore verificando la firma

en: Quitting...
it: Esco...

en: Key ID
it: ID chiave

en: Val
it: Valore

en: Add key
it: Aggiungi una chiave

en: Enter another user or key ID:
it: Immettere un altro user o ID chiave:

en: Trust key
it: Chiave fidata

en: The selected key is not fully trusted.
    If you choose to encrypt the message with this key you don't
    know for sure that it will go to the person you mean it to.
    Do you trust it enough to use it anyway?
it: La chiave selezionata non è del tutto fidata.
    Se scegliete di cifrare il messaggio con questa chiave non 
    saprete con sicurezza se andrà alla persona che intendete voi.
    Ritenerla sufficientemente fidata da usarla comunque?

en: Queued message header is broken.
it: L'intestazione del messaggio accodato è rovinata.

en: Sending message using command: %s
it: Invio del messaggio usando il comando: %s

en: Can't execute command: %s
it: Impossibile eseguire il comando: %s

en: Error occurred while executing command: %s
it: Si è verificato un errore durante l'esecuzione del comando: %s

en: Connecting
it: Connessione

en: Connecting to SMTP server: %s ...
it: Connessione al server SMTP: %s...

note: ignore errors right after QUIT
en: Error occurred after QUIT command (ignored)
it: Si è verificato un errore dopo il comando ESCI (ignorato)

en: Sending HELO...
it: Invio di HELO...

en: Authenticating
it: Autenticazione

en: Sending EHLO...
it: Invio di EHLO...

en: Sending MAIL FROM...
it: Invio di MAIL FROM...

en: Sending
it: Invio

en: Sending RCPT TO...
it: Invio di RCPT TO...

en: Sending DATA...
it: Invio di DATA...

en: Sending message (%d / %d bytes)
it: Invio del messaggio (%d di %d byte)

en: Sending message
it: Invio del messaggio

en: Error occurred while sending the message.
it: Si è verificato un errore durante l'invio del messaggio.

en: Error occurred while sending the message:
    %s
it: Si è verificato un errore durante l'invio del messaggio:
    %s

en: Mailbox setting
it: Impostazione della casella postale

en: Signature check result
it: Risultato del controllo della firma

en: Checking signature
it: Controllo della firma

en: %s%s%s from "%s"
it: %s%s%s da «%s»

en: No signature found
it: Firma non trovata

en: Good signature from "%s"
it: Firma valida da «%s»

en: Good signature
it: Firma corretta

en: Valid signature but the key for "%s" is not trusted
it: Firma valida, ma la chiave per «%s» non è fidata

en: Valid signature (untrusted key)
it: Firma valida (chiave non fidata)

en: Signature valid but expired for "%s"
it: Firma valida per «%s», ma scaduta

en: Signature valid but expired
it: Firma valida ma scaduta

en: Signature valid but the signing key for "%s" has expired
it: Firma valida, ma la firma della chiave per «%s» è scaduta

en: Signature valid but the signing key has expired
it: Firma valida, ma la firma della chiave è scaduta

en: Signature valid but the signing key for "%s" has been revoked
it: Firma valida, ma la firma della chiave per «%s» è stata revocata

en: Signature valid but the signing key has been revoked
it: Firma valida, ma la firma della chiave è stata revocata

en: BAD signature from "%s"
it: Firma DIFETTOSA da «%s»

en: BAD signature
it: Firma DIFETTOSA

en: No public key to verify the signature
it: Nessuna chiave pubblica per verificare la firma

en: Creating source window...
it: Creazione della finestra del sorgente...

en: Source of the message
it: Sorgente del messaggio

en: Displaying the source of %s ...
it: Visualizzazione del sorgente di %s ...

en: %s - Source
it: %s - Sorgente

en: SSL certificate verify failed
it: Verifica del certificato SSL fallita

en: Subscribe to newsgroup
it: Iscrizione al newsgroup

en: Select newsgroups to subscribe.
it: Seleziona i newsgroup a cui iscriversi.

en: Find groups:
it: Trova i gruppi:

en:  Search
it:  Ricerca

en: Newsgroup name
it: Nome del newsgroup

en: Messages
it: Messaggi

en: moderated
it: moderato

en: readonly
it: sola lettura

en: unknown
it: sconosciuto

en: Getting newsgroup list...
it: Recupero la lista dei newsgroup...

en: Can't retrieve newsgroup list.
it: Impossibile recuperare la lista dei newsgroup.

en: Done.
it: Fatto.

en: %d newsgroups received (%s read)
it: ricevuti %d newsgroup (%s letti)

en: /Repl_y to
it: /Rispondi _a

en: /Repl_y to/_all
it: /Rispondi _a/t_utti

en: /Repl_y to/_sender
it: /Rispondi _a/_mittente

en: /Repl_y to/mailing _list
it: /Rispondi _a/mailing _list

en: /M_ove...
it: /Spos_ta...

en: /_Copy...
it: /_Copia...

en: /_Mark
it: /Seg_na

en: /_Mark/---
it: /Seg_na/---

en: /_Mark/Mark as unr_ead
it: /Seg_na/Segna co_me non letto

en: /_Mark/Mark as rea_d
it: /Seg_na/Segna come _letto

en: /_Mark/Mark _thread as read
it: /Seg_na/Segna il _thread come letto

en: /_Mark/Mark all _read
it: /Seg_na/Segna come tutti l_etti

en: /Color la_bel
it: /Colore etic_hetta

en: /Set as _junk mail
it: /Imposta come mail _spazzatura

en: /Set as not j_unk mail
it: /Imposta come mail non spa_zzatura

en: /Re-_edit
it: /Rim_odifica

en: /Add sender to address boo_k...
it: /Aggiungi mittente alla ru_brica...

en: /Create f_ilter rule
it: /Crea re_gola per il filtro

en: /Create f_ilter rule/_Automatically
it: /Crea re_gola per il filtro/A_utomaticamente

en: /Create f_ilter rule/by _From
it: /Crea re_gola per il filtro/con _Da

en: /Create f_ilter rule/by _To
it: /Crea re_gola per il filtro/con _A

en: /Create f_ilter rule/by _Subject
it: /Crea re_gola per il filtro/con l'_Oggetto

en: Creating summary view...
it: Creazione della vista del sommario...

en: Process mark
it: Segno del processo

en: Some marks are left. Process it?
it: Sono rimaste alcune operazioni segnate. Le elaboro?

en: Scanning folder (%s)...
it: Esame della cartella (%s)...

en: _Search again
it: _Ricerca ancora

en: No more unread messages
it: Non esistono più messaggi non letti

en: No unread message found. Search from the end?
it: Non è stato trovato nessun messaggio non letto. Ricerco dalla fine?

en: No unread messages.
it: Non esistono messaggi non letti.

en: No more new messages
it: Non esistono più messaggi nuovi

en: No new message found. Search from the end?
it: Non è stato trovato nessun messaggio nuovo. Ricerco dalla fine?

en: No new messages.
it: Non esistono messaggi nuovi.

en: No more marked messages
it: Non esistono più messaggi segnati

en: No marked message found. Search from the end?
it: Non è stato trovato nessun messaggio segnato. Ricerco dalla fine?

en: No marked messages.
it: Non esistono messaggi segnati.

en: No marked message found. Search from the beginning?
it: Non è stato trovato nessun messaggio segnato. Ricerco dall'inizio?

en: No more labeled messages
it: Non esistono più messaggi etichettati

en: No labeled message found. Search from the end?
it: Non è stato trovato nessun messaggio etichettato. Ricerco dalla fine?

en: No labeled messages.
it: Non esistono messaggi etichettati.

en: No labeled message found. Search from the beginning?
it: Non è stato trovato nessun messaggio etichettato. Ricerco dall'inizio?

en: Attracting messages by subject...
it: Raggruppamento dei messaggi per oggetto...

en:  item(s) selected
it:  voci selezionate

en: %d deleted
it: %d eliminato

en: %s%d moved
it: %s%d spostato

en: %s%d copied
it: %s%d copiato

en: %d new, %d unread, %d total (%s)
it: %d nuovi, %d non letti, %d totale (%s)

en: %d new, %d unread, %d total
it: %d nuovi, %d non letti, %d totale

en: Sorting summary...
it: Ordinamento del sommario...

en: 	Setting summary from message data...
it: 	Impostazione del sommario dai dati dei messaggi...

en: Setting summary from message data...
it: Impostazione del sommario dai dati dei messaggi...

en: Writing summary cache (%s)...
it: Scrittura della cache del sommario (%s)...

en: Message %d is marked
it: Il messaggio %d è segnato

en: Message %d is marked as being read
it: Il messaggio %d è segnato come già letto

en: Message %d is marked as unread
it: Il messaggio %d è segnato come non letto

en: Message %s/%d is set to delete
it: Il messaggio %s/%d è impostato per l'eliminazione

en: Delete message(s)
it: Elimina il(i) messaggio(i)

en: Do you really want to delete message(s) from the trash?
it: Eliminare il(i) messaggio(i) dal cestino?

en: Deleting duplicated messages...
it: Eliminazione dei messaggi duplicati...

en: Message %s/%d is unmarked
it: Il messaggio %s/%d non è segnato

en: Message %d is set to move to %s
it: Il messaggio %d è impostato per lo spostamento in %s

en: Destination is same as current folder.
it: La destinazione coincide con la cartella attuale.

en: Message %d is set to copy to %s
it: Il messaggio %d è impostato per la copia in %s

en: Destination for copy is same as current folder.
it: La destinazione della copia coincide con la cartella attuale.

en: Error occurred while processing messages.
it: Si è verificato un errore durante l'elaborazione dei messaggi.

en: Building threads...
it: Costruzione dei thread...

en: Unthreading...
it: Senza thread...

en: Filtering (%d / %d)...
it: Filtraggio (%d / %d)...

en: filtering...
it: filtraggio...

en: Filtering...
it: Filtraggio...

en: %d message(s) have been filtered.
it: sono stati filtrati %d messaggi(o).

en: file %s already exists
it: il file %s esiste già

en: Creating text view...
it: Creazione della vista del testo...

en: This message is encrypted, but its decryption failed.
it: Questo messaggio è cifrato, ma la decifrazione è fallita.

en: This message can't be displayed.
it: Questo messaggio non può essere visualizzato.

en: The body text couldn't be displayed because writing to temporary file failed.
it: Il corpo del testo non può essere mostrato perché la scrittura sul file temporaneo è fallita

en: Sa_ve this image as...
it: Sa_lva questa immagine come...

en: Compose _new message
it: Componi un n_uovo messaggio

en: Add to address _book...
it: Aggiungi alla ru_brica...

en: Copy this add_ress
it: Copia questo indi_rizzo

en: _Open with Web browser
it: Apri c_on il browser web

en: Copy this _link
it: Copia questo _link

en: The real URL (%s) is different from
    the apparent URL (%s).
    
    Open it anyway?
it: L'URL reale (%s) è diverso dall'URL
    apparente (%s).
    
    Aprirlo comunque?

en: Fake URL warning
it: Avvertimento falsificazione URL

en: _Display Sylpheed
it: _Mostra Sylpheed

en: Get from _current account
it: Ricevi dall'a_ccount attuale

en: Get from _all accounts
it: Ricevi da _tutti gli account

en: _Send queued messages
it: Invia i me_ssaggi accodati

en: E_xit
it: _Esci
