sylpheed 3.0.0 - en to ro translation catalogue (1644 entries)

en: Reading all config for each account...
ro: Se citesc toate configurările pentru fiecare cont...

en: Junk mail filter (manual)
ro: Filtru de spam (manual)

en: Junk mail filter
ro: Filtru de spam

en: IMAP4 connection to %s has been disconnected. Reconnecting...
ro: Conexiunea IMAP4 la %s a fost întreruptă. Se reconectează...

en: IMAP4 server disables LOGIN.
ro: Serverul IMAP4 dezactivează LOGIN.

en: Could not establish IMAP connection.
ro: Nu s-a putut stabili conexiunea IMAP.

en: creating IMAP4 connection to %s:%d ...
ro: se creează conexiunea IMAP4 la %s:%d ...

en: Can't start TLS session.
ro: Nu se poate porni sesiunea TLS.

en: (retrieving FLAGS...)
ro: (se recepționează FLAGS...)

en: Getting message %u
ro: Obținere mesaj %u

en: Appending messages to %s (%d / %d)
ro: Adăugare mesaje la %s (%d / %d)

en: Moving messages %s to %s ...
ro: Se mută mesajele %s la %s ...

en: Copying messages %s to %s ...
ro: Se copiază mesajele %s la %s ...

en: Removing messages %s
ro: Ștergere mesaje %s

en: can't set deleted flags: %s
ro: nu se pot seta fanioanele de ștergere: %s

en: can't expunge
ro: nu se poate elimina

en: Removing all messages in %s
ro: Ștergere mesaje din %s

en: can't set deleted flags: 1:*
ro: nu se pot seta fanioanele de ștergere: 1:*

en: can't close folder
ro: nu se poate închide dosarul

en: root folder %s not exist
ro: dosarul root %s nu există

en: error occurred while getting LIST.
ro: a apărut o eroare în timpul obțineriii „LIST”.

en: Can't create '%s'
ro: Nu se poate crea „%s”

en: Can't create '%s' under INBOX
ro: Nu se poate crea „%s” în INBOX

en: can't create mailbox: LIST failed
ro: nu se poate crea căsuța poștală: LIST a eșuat.

en: can't create mailbox
ro: nu se poate crea căsuța poștală

en: can't rename mailbox: %s to %s
ro: nu se poate redenumi căsuța poștală: %s în %s

en: can't delete mailbox
ro: nu se poate șterge căsuța poștală

en: Getting message headers (%d / %d)
ro: Obținere anteturi mesaje (%d / %d)

en: error occurred while getting envelope.
ro: a apărut o eroare în timpul obținerii „envelope” (informația de routing).

en: can't parse envelope: %s
ro: „envelope” (informația de routing) nu poate fi analizată: %s

en: can't get envelope
ro: nu se poate obține „envelope” (informația de routing)

en: Can't connect to IMAP4 server: %s:%d
ro: Nu se poate efectua conexiunea la serverul IMAP4: %s:%d

en: Can't establish IMAP4 session with: %s:%d
ro: Nu se poate stabili sesiunea IMAP4 cu: %s:%d

en: can't get namespace
ro: nu se poate obține spațiul de nume

en: can't select folder: %s
ro: nu se poate selecta dosarul: %s

en: error on imap command: STATUS
ro: eroare la comanda IMAP: STATUS

en: IMAP4 authentication failed.
ro: Autentificarea IMAP4 a eșuat.

en: IMAP4 login failed.
ro: Autentificarea IMAP4 a eșuat.

en: can't append %s to %s
ro: nu se poate adăuga %s la %s

en: (sending file...)
ro: (se trimite fișierul...)

en: can't append message to %s
ro: nu se poate adăuga mesajul la %s

en: can't copy %s to %s
ro: nu se poate copia %s la %s

en: error while imap command: STORE %s %s
ro: eroare în timpul comenzii IMAP: STORE:%s %s

en: error while imap command: EXPUNGE
ro: eroare în timpul comenzii IMAP: EXPUNGE

en: error while imap command: CLOSE
ro: eroare în timpul comenzii IMAP: CLOSE

en: iconv cannot convert UTF-7 to %s
ro: iconv nu poate efectua conversia UTF-7 la %s

en: iconv cannot convert %s to UTF-7
ro: iconv nu poate efectua conversia %s la UTF-7

en: can't write to temporary file
ro: nu se poate scrie în fișierul temporar

en: Getting messages from %s into %s...
ro: Se obțin mesaje de la %s în %s...

en: can't read mbox file.
ro: nu se poate citi fișierul mbox.

en: invalid mbox format: %s
ro: formatul mbox nu este valid: %s

en: malformed mbox: %s
ro: mbox malformat: %s

en: can't open temporary file
ro: nu se poate deschide fișierul temporar

en: unescaped From found:
    %s
ro: a fost găsit un câmp From „unescaped”:
    %s

en: can't create lock file %s
ro: nu se poate crea fișierul „lock” %s

en: use 'flock' instead of 'file' if possible.
ro: dacă este posibil, folosiți „flock” în loc de „file”.

en: can't create %s
ro: nu se poate crea %s

en: mailbox is owned by another process, waiting...
ro: căsuța poștală este folosită de alt proces, așteaptați...

en: can't lock %s
ro: nu se poate bloca %s

en: invalid lock type
ro: tipul de blocare nu este valid

en: can't unlock %s
ro: nu se poate debloca %s

en: can't truncate mailbox to zero.
ro: nu se poate trunchia la zero căsuța poștală.

en: Exporting messages from %s into %s...
ro: Se exportă mesajele din %s în %s...

en: can't copy message %s to %s
ro: nu se poate copia mesajului %s în %s

en: the src folder is identical to the dest.
ro: dosarul sursă este identic cu cel de destinație.

en: Copying message %s/%d to %s ...
ro: Se copiază mesajul %s/%d în %s ...

en: File `%s' already exists.
    Can't create folder.
ro: Fișierul „%s” există deja.
    Nu se poate crea dosarul.

en: Directory name
    '%s' is not a valid UTF-8 string.
    Maybe the locale encoding is used for filename.
    If that is the case, you must set the following environmental variable
    (see README for detail):
    
    	G_FILENAME_ENCODING=@locale
ro: Numele directorului
    „%s” nu este un șir valid UTF-8.
    Poate codarea specificată în locale este folosită pentru numele de fișier.
    Dacă acela este cazul, va trebui să setați următoarea variabilă de mediu
    (vedeți README pentru detalii):
    
    	G_FILENAME_ENCODING=@locale

en: creating NNTP connection to %s:%d ...
ro: se creează conexiunea NNTP la %s:%d ...

en: NNTP connection to %s:%d has been disconnected. Reconnecting...
ro: Conexiunea NNTP la %s:%d a fost întreruptă. Se reconectează...

en: article %d has been already cached.
ro: Articolul %d a fost deja memorat în cache.

en: getting article %d...
ro: se obține articolul %d...

en: can't read article %d
ro: nu se poate citi articolul %d

en: can't post article.
ro: nu se poate trimite articolul.

en: can't retrieve article %d
ro: nu se poate recepționa articolul %d

en: can't select group: %s
ro: nu se poate selecta grupul: %s

en: invalid article range: %d - %d
ro: intervalul de articol nu este valid: %d - %d

en: no new articles.
ro: nu sunt articole noi.

en: getting xover %d - %d in %s...
ro: se obține xover %d - %d în %s...

en: can't get xover
ro: nu se poate obține xover

en: error occurred while getting xover.
ro: a apărut o eroare în timpul obținerii „xover”.

en: invalid xover line: %s
ro: linia xover nu este validă: %s

en: can't get xhdr
ro: nu se poate obține xhdr

en: error occurred while getting xhdr.
ro: a apărut o eroare în timpul obținerii „xhdr”.

en: Can't connect to NNTP server: %s:%d
ro: Nu se poate efectua conexiunea la serverul NNTP: %s:%d

en: protocol error: %s
ro: eroare de protocol: %s

en: protocol error
ro: eroare de protocol

en: Error occurred while posting
ro: A apărut o eroare în timpul trimiterii

en: Error occurred while sending command
ro: A apărut o eroare în timpul trimiterii comenzii

en: Required APOP timestamp not found in greeting
ro: Nu s-a găsit marca de timp APOP necesară în salutul serverului

en: Timestamp syntax error in greeting
ro: Eroare de sintaxă în marca de timp a salutului serverului

en: Invalid timestamp in greeting
ro: Marca de timp din salutul serverului nu este validă

en: POP3 protocol error
ro: Eroare protocol POP3

en: invalid UIDL response: %s
ro: răspunsul UIDL nu este valid: %s

en: POP3: Deleting expired message %d
ro: POP3: Ștergere mesaje expirate %d

en: POP3: Skipping message %d (%d bytes)
ro: POP3: Se omite mesajul %d (%d octeți)

en: mailbox is locked
ro: căsuța poștală este blocată

en: session timeout
ro: timpul sesiunii a expirat

en: can't start TLS session
ro: nu se poate porni sesiunea TLS

en: error occurred on authentication
ro: a apărut o eroare la autentificare

en: command not supported
ro: comandă nesuportată

en: error occurred on POP3 session
ro: a apărut o eroare la sesiunea POP3

en: failed to write configuration to file
ro: scrierea configurație în fișier a eșuat

en: Found %s
ro: Găsit %s

en: Configuration is saved.
ro: Configurația a fost salvată.

en: procmime_get_text_content(): Code conversion failed.
ro: procmime_get_text_content(): conversia codului a eșuat.

en: can't open mark file
ro: nu se poate deschide fișierul de marcaj

en: can't fetch message %d
ro: nu se poate prelua mesajul %d

en: Print command line is invalid: `%s'
ro: Linia de comandă pentru tipărire nu este validă: „%s”

en: error occurred while retrieving data.
ro: a apărut o eroare în timpul recepționării datelor.

en: Can't write to file.
ro: Nu se poate scrie în fișier.

en: SMTP AUTH not available
ro: SMTP AUTH indisponibil

en: bad SMTP response
ro: răspuns SMTP incorect

en: error occurred on SMTP session
ro: a apărut o eroare la sesiunea SMTP

en: SSLv23 not available
ro: SSLv23 indisponibil

en: SSLv23 available
ro: SSLv23 disponibil

en: TLSv1 not available
ro: TLSv1 indisponibil

en: TLSv1 available
ro: TLSv1 disponibil

en: SSL method not available
ro: Metodă SSL indisponibilă

en: Unknown SSL method *PROGRAM BUG*
ro: Metodă SSL necunoscută *PROGRAM BUG*

en: Error creating ssl context
ro: Eroare la crearea contextului SSL

note: Get the cipher
en: SSL connection using %s
ro: Conexiune SSL folosind %s

en: Server certificate:
ro: Server de certificate:

en:   Subject: %s
ro:   Subiect: %s

en:   Issuer: %s
ro:   Emitent: %s

en: writing to %s failed.
ro: scrierea în %s a eșuat.

en: About
ro: Despre

en: GPGME is copyright 2001 by Werner Koch <dd9jn@gnu.org>
ro: GPGME este Copyright 2001 Werner Koch <dd9jn@gnu.org>

en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2, or (at your option) any later version.
ro: Acest program este software liber; îl puteți redistribui și/sau modifica în concordanță cu Licența Publică Generală GNU publicată de Fundația pentru Software Liber; fie versiunea 2, sau (la alegerea dumneavoastră) orice versiune ulterioară.

en: This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE. See the GNU General Public License for more details.
ro: Acest program este distribuit în speranța că va fi util, dar FĂRĂ NICIO GARANȚIE, nici măcar cu garanția implicită de COMERCIALIZARE sau POTRIVIRE PENTRU UN SCOP PARTICULAR. Consultați Licența Publică Generală GNU pentru mai multe detalii.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with this program; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 59 Temple Place - Suite 330, Boston, MA 02111-1307, USA.
ro: Ar trebui să fi primit o copie a Licenței Publice Generale GNU împreună cu acest program; dacă nu, scrieți la Free Software Foundation, Inc., 59 Temple Place - Suite 330, Boston, MA 02111-1307, USA.

en: Some composing windows are open.
    Please close all the composing windows before editing the accounts.
ro: Sunt deschise una sau mai multe ferestre de compunere.
    Închideți toate ferestrele de compunere înainte de a edita conturile.

en: Opening account edit window...
ro: Se deschide fereastra de editare a contului...

en: Creating folder tree. Please wait...
ro: Se creează arborele de dosare. Așteptați...

en: Creation of the folder tree failed.
ro: Crearea arborelui de dosare a eșuat.

en: Creating account edit window...
ro: Se creează fereastra de editare a contului...

en: Edit accounts
ro: Editare conturi

en: New messages will be checked in this order. Check the boxes
    on the `G' column to enable message retrieval by `Get all'.
ro: Mesajele noi vor fi verificate în această ordine. Bifați căsuțele din coloana „G”
    pentru a activa recepționarea mesajelor la comanda „Verifică tot”.

en: Name
ro: Nume

en: Edit
ro: Editează

en:  _Set as default account
ro:  _Stabilește ca cont implicit

en: Do you really want to delete the account '%s'?
ro: Chiar vreți să ștergeți contul „%s” ?

en: (Untitled)
ro: (neintitulat)

en: Delete account
ro: Șterge cont

en: Could not get message file %d
ro: Nu s-a putut obține fișierul mesajului %d.

en: Could not get message part.
ro: Nu s-a putut obține partea de mesaj.

en: Can't get part of multipart message
ro: Nu se poate obține o parte a mesajului multiparte.

en: The selected action cannot be used in the compose window
    because it contains %%f, %%F or %%p.
ro: Acțiunea selectată nu a putut fi folosită în fereastra de compoziție
    deoarece conține %%f, %%F or %%p.

en: Command could not be started. Pipe creation failed.
    %s
ro: Comanda nu a putut fi pornită. Crearea „pipe” a eșuat.
    %s

note: Fork error
en: Could not fork to execute the following command:
    %s
    %s
ro: Nu a putut fi creat un proces nou pentru execuția următoarei comenzi:
    %s
    %s

en: Action's input/output
ro: Introducerea și rezultatul acțiunii

en:  Send
ro:  Trimite

en: Abort
ro: Abandonează

en: Enter the argument for the following action:
    (`%%h' will be replaced with the argument)
      %s
ro: Introduceți argumentul pentru următoarea acțiune:
    („%%h” va fi înlocuit de argument)
      %s

en: Action's hidden user argument
ro: Argumentul invizibil al acțiunii dat de utilizator

en: Enter the argument for the following action:
    (`%%u' will be replaced with the argument)
      %s
ro: Introduceți argumentul pentru următoarea acțiune:
    („%%u” va fi înlocuit de argument)
      %s

en: Action's user argument
ro: Argumentul acțiunii dat de utilizator

en: Add Address to Book
ro: Adăugare în agendă

en: Address
ro: Agendă

en: Remarks
ro: Observații

en: Select Address Book Folder
ro: Selectați dosarul pentru agendă

en: Auto-registered address
ro: Adrese înregistrate automat

en: /_File
ro: /_Fișier

en: /_File/New _Book
ro: /_Fișier/A_gendă nouă

en: /_File/New _vCard
ro: /_Fișier/_vCard nou

en: /_File/New _JPilot
ro: /_Fișier/_JPilot nou

en: /_File/New _LDAP Server
ro: /_Fișier/Server _LDAP nou

en: /_File/---
ro: /_Fișier/---

en: /_File/_Edit
ro: /_Fișier/_Editează

en: /_File/_Delete
ro: /_Fișier/Ș_terge

en: /_File/_Save
ro: /_Fișier/_Salvează

en: /_File/_Close
ro: /_Fișier/În_chide

en: /_Edit
ro: /_Editare

en: /_Edit/_Copy
ro: /_Editare/_Copiază

en: /_Edit/_Paste
ro: /_Editare/Li_pește

en: /_Address
ro: /A_dresă

en: /_Address/New _Address
ro: /A_dresă/_Adresă nouă

en: /_Address/New _Group
ro: /A_dresă/_Grup nou

en: /_Address/New _Folder
ro: /A_dresă/_Dosar nou

en: /_Address/---
ro: /A_dresă/---

en: /_Address/Add _to recipient
ro: /A_dresă/Adaugă la destina_tar

en: /_Address/Add to _Cc
ro: /A_dresă/Ada_ugă la Cc

en: /_Address/Add to _Bcc
ro: /A_dresă/Adaugă la _Bcc

en: /_Address/_Edit
ro: /A_dresă/_Editează

en: /_Address/_Delete
ro: /A_dresă/Ș_terge

en: /_Tools
ro: /_Unelte

en: /_Tools/Import _LDIF file
ro: /_Unelte/Importă un fișier _LDIF

en: /_Tools/Import _CSV file
ro: /_Unelte/Importă un fișier _CSV

en: /_Tools/---
ro: /_Unelte/---

en: /_Help
ro: /_Ajutor

en: /_Help/_About
ro: /_Ajutor/_Despre

en: /New _Address
ro: /_Adresă nouă

en: /New _Group
ro: /_Grup nou

en: /New _Folder
ro: /_Dosar nou

en: /_Delete
ro: /Șter_ge

en: /Add _to recipient
ro: /Adaugă la destina_tar

en: /Add t_o Cc
ro: /Ada_ugă la Cc

en: /Add to _Bcc
ro: /Adaugă la _Bcc

en: /_Copy
ro: /_Copiază

en: /_Paste
ro: /Li_pește

en: Address book
ro: Agendă

note: special folder setting (maybe these options are redundant)
en: Folder
ro: Dosar

en: E-Mail address
ro: Adresă de e-mail

en: Nick Name
ro: Pseudonim

en: Search:
ro: Caută:

en: To:
ro: Către:

note: Buttons
en: Delete
ro: Șterge

en: Add
ro: Adaugă

en: Search
ro: Caută

en: _Close
ro: În_chide

note: Confirm deletion
en: Delete address(es)
ro: Ștergere adresă (adrese)

en: Really delete the address(es)?
ro: Sigur doriți să ștergeți adresa (adresele) ?

en: Do you want to delete the folder AND all addresses in `%s' ?
    If deleting the folder only, addresses will be moved into parent folder.
ro: Vreți să ștergeți dosarul ȘI toate adresele din „%s” ?
    Dacă ștergeți doar dosarul, adresele vor fi mutate în dosarul părinte.

en: Delete folder
ro: Ștergere dosar

en: _Folder only
ro: Doar _dosar

en: Folder and _addresses
ro: Dosar și _adrese

en: Really delete `%s' ?
ro: Sigur doriți să ștergeți „%s” ?

en: New user, could not save index file.
ro: Utilizator nou, fișierul index nu a putut fi salvat.

en: New user, could not save address book files.
ro: Utilizator nou, fișierele agendei nu au putut fi salvate.

en: Old address book converted successfully.
ro: Agenda veche a fost convertită cu succes.

en: Old address book converted,
    could not save new address index file
ro: Agenda veche a fost convertită, dar
    fișierul index al noii agende nu a putut fi salvat.

en: Could not convert address book,
    but created empty new address book files.
ro: Agenda nu a putut fi convertită, dar
    au fost create fișierele noi de agendă goală.

en: Could not convert address book,
    could not create new address book files.
ro: Agenda nu a putut fi convertită, iar
    fișierele noi de agendă nu au putut fi create.

en: Could not convert address book
    and could not create new address book files.
ro: Agenda nu a putut fi convertită
    și fișierele noi de agendă nu au putut fi create.

en: Address book conversion error
ro: Eroare de conversie a agendei

en: Address book conversion
ro: Conversie agendă

en: Could not read address index:
    
    %s%c%s
ro: Nu s-a putut citi fișierul index de adrese:
    
    %s%c%s

en: Address Book Error
ro: Eroare agendă

en: Old address book converted, could not save new address index file
ro: Agenda veche a fost convertită, iar fișierul index al noii agende nu a putut fi salvat.

en: Could not convert address book, but created empty new address book files.
ro: Agenda nu a putut fi convertită, dar au fost create fișierele noi de agendă goală.

en: Could not convert address book, could not create new address book files.
ro: Agenda nu a putut fi convertită, iar fișierele noi de agendă nu au putut fi create.

en: Could not convert address book and could not create new address book files.
ro: Agenda nu a putut fi convertită și fișierele noi de agendă nu au putut fi create.

en: Could not read address index
ro: Fișierul index al agendei nu a putut fi citit

en: Address Book Conversion Error
ro: Eroare de conversie a agendei

en: Address Book Conversion
ro: Conversie agendă

en: Interface
ro: Interfață

en: Address Book
ro: Agendă

en: Person
ro: Persoană

en: EMail Address
ro: Adresă de e-mail

en: Group
ro: Grupă

en: LDAP Server
ro: Server LDAP

en: Common address
ro: Adrese comune

en: Personal address
ro: Adrese personale

en: Notice
ro: Notificare

en: Warning
ro: Avertisment

en: Error
ro: Eroare

en: Creating alert panel dialog...
ro: Se creează dialogul panoului de alertă...

en: Show this message next time
ro: Arată acest mesaj și data viitoare

en: Orange
ro: Portocaliu

en: Red
ro: Roșu

en: Pink
ro: Roz

en: Sky blue
ro: Albastru cer

en: Blue
ro: Albastru

en: Green
ro: Verde

en: Brown
ro: Maro

note: create sub items. for the menu item activation callback we pass the * color flag value as data parameter. Also we attach a data pointer * so we can always get back the SummaryView pointer.
en: None
ro: Niciunul

en: /_Open
ro: /_Deschide

en: /_Add...
ro: /_Adăugă...

en: /_Remove
ro: /Ște_rge

en: /_Properties...
ro: /_Proprietăți...

en: /_File/_Send
ro: /_Fișier/_Trimite

en: /_File/Send _later
ro: /_Fișier/Trimite _mai târziu

en: /_File/Save to _draft folder
ro: /_Fișier/Salvează în dosarul _ciorne

en: /_File/Save and _keep editing
ro: /_Fișier/_Salvează și continuă editarea

en: /_File/_Attach file
ro: /_Fișier/_Atașează un fișier

en: /_File/_Insert file
ro: /_Fișier/_Inserează un fișier

en: /_File/Insert si_gnature
ro: /_Fișier/Inserea_ză semnătura

en: /_File/A_ppend signature
ro: /_Fișier/Adau_gă semnătura

en: /_Edit/_Undo
ro: /_Editare/An_ulează

en: /_Edit/_Redo
ro: /_Editare/_Refă

en: /_Edit/---
ro: /_Editare/---

en: /_Edit/Cu_t
ro: /_Editare/_Taie

en: /_Edit/Paste as _quotation
ro: /_Editare/_Lipește ca citat

en: /_Edit/Select _all
ro: /_Editare/Selecte_ază tot

en: /_Edit/_Wrap current paragraph
ro: /_Editare/_Desparte paragraful curent

en: /_Edit/Wrap all long _lines
ro: /_Editare/Desparte _liniile lungi

en: /_Edit/Aut_o wrapping
ro: /_Editare/Desparte liniile aut_omat

en: /_View
ro: /_Vizualizare

en: /_View/_To
ro: /_Vizualizare/Că_tre

en: /_View/_Cc
ro: /_Vizualizare/_Cc

en: /_View/_Bcc
ro: /_Vizualizare/_Bcc

en: /_View/_Reply-To
ro: /_Vizualizare/_Răspuns către

en: /_View/---
ro: /_Vizualizare/---

en: /_View/_Followup-To
ro: /_Vizualizare/_Urmărește

en: /_View/R_uler
ro: /_Vizualizare/Ri_glă

en: /_View/_Attachment
ro: /_Vizualizare/_Atașament

en: /_View/Cu_stomize toolbar...
ro: /_Vizualizare/Personali_zează bara de unelte...

en: /_View/Character _encoding
ro: /_Vizualizare/Codare de caract_ere

en: /_View/Character _encoding/_Automatic
ro: /_Vizualizare/Codare de caract_ere/_Automat

en: /_View/Character _encoding/---
ro: /_Vizualizare/Codare de caract_ere/---

en: /_View/Character _encoding/7bit ascii (US-ASC_II)
ro: /_Vizualizare/Codare de caract_ere/7bit ascii (US-ASC_II)

en: /_View/Character _encoding/Unicode (_UTF-8)
ro: /_Vizualizare/Codare de caract_ere/Unicode (_UTF-8)

en: /_View/Character _encoding/Western European (ISO-8859-_1)
ro: /_Vizualizare/Codare de caract_ere/Western European (ISO-8859-_1)

en: /_View/Character _encoding/Western European (ISO-8859-15)
ro: /_Vizualizare/Codare de caract_ere/Western European (ISO-8859-15)

en: /_View/Character _encoding/Central European (ISO-8859-_2)
ro: /_Vizualizare/Codare de caract_ere/Central European (ISO-8859-_2)

en: /_View/Character _encoding/_Baltic (ISO-8859-13)
ro: /_Vizualizare/Codare de caract_ere/_Baltic (ISO-8859-13)

en: /_View/Character _encoding/Baltic (ISO-8859-_4)
ro: /_Vizualizare/Codare de caract_ere/Baltic (ISO-8859-_4)

en: /_View/Character _encoding/Baltic (Windows-1257)
ro: /_Vizualizare/Codare de caract_ere/Baltic (Windows-1257)

en: /_View/Character _encoding/Greek (ISO-8859-_7)
ro: /_Vizualizare/Codare de caract_ere/Greek (ISO-8859-_7)

en: /_View/Character _encoding/Arabic (ISO-8859-_6)
ro: /_Vizualizare/Codare de caract_ere/Arabic (ISO-8859-_6)

en: /_View/Character _encoding/Arabic (Windows-1256)
ro: /_Vizualizare/Codare de caract_ere/Arabic (Windows-1256)

en: /_View/Character _encoding/Hebrew (ISO-8859-_8)
ro: /_Vizualizare/Codare de caract_ere/Hebrew (ISO-8859-_8)

en: /_View/Character _encoding/Hebrew (Windows-1255)
ro: /_Vizualizare/Codare de caract_ere/Hebrew (Windows-1255)

en: /_View/Character _encoding/Turkish (ISO-8859-_9)
ro: /_Vizualizare/Codare de caract_ere/Turkish (ISO-8859-_9)

en: /_View/Character _encoding/Cyrillic (ISO-8859-_5)
ro: /_Vizualizare/Codare de caract_ere/Cyrillic (ISO-8859-_5)

en: /_View/Character _encoding/Cyrillic (KOI8-_R)
ro: /_Vizualizare/Codare de caract_ere/Cyrillic (KOI8-_R)

en: /_View/Character _encoding/Cyrillic (KOI8-U)
ro: /_Vizualizare/Codare de caract_ere/Cyrillic (KOI8-U)

en: /_View/Character _encoding/Cyrillic (Windows-1251)
ro: /_Vizualizare/Codare de caract_ere/Cyrillic (Windows-1251)

en: /_View/Character _encoding/Japanese (ISO-2022-_JP)
ro: /_Vizualizare/Codare de caract_ere/Japanese (ISO-2022-_JP)

en: /_View/Character _encoding/Simplified Chinese (_GB2312)
ro: /_Vizualizare/Codare de caract_ere/Simplified Chinese (_GB2312)

en: /_View/Character _encoding/Simplified Chinese (GBK)
ro: /_Vizualizare/Codare de caract_ere/Simplified Chinses (GBK)

en: /_View/Character _encoding/Traditional Chinese (_Big5)
ro: /_Vizualizare/Codare de caract_ere/Traditional Chinese (_Big5)

en: /_View/Character _encoding/Korean (EUC-_KR)
ro: /_Vizualizare/Codare de caract_ere/Korean (EUC-_KR)

en: /_View/Character _encoding/Thai (TIS-620)
ro: /_Vizualizare/Codare de caract_ere/Thai (TIS-620)

en: /_View/Character _encoding/Thai (Windows-874)
ro: /_Vizualizare/Codare de caract_ere/Thai (Windows-874)

en: /_Tools/_Address book
ro: /_Unelte/_Agendă

en: /_Tools/_Template
ro: /_Unelte/_Șablon

en: /_Tools/Actio_ns
ro: /_Unelte/Acțiu_ni

en: /_Tools/Edit with e_xternal editor
ro: /_Unelte/Editează cu un editor e_xtern

en: /_Tools/Request _disposition notification
ro: /_Unelte/Cere notificare de _disponibilitate

en: /_Tools/PGP Si_gn
ro: /_Unelte/Semnează P_GP

en: /_Tools/PGP _Encrypt
ro: /_Unelte/Cr_iptează PGP

en: /_Tools/_Check spell
ro: /_Unelte/Verifi_că ortografia

en: /_Tools/_Set spell language
ro: /_Unelte/_Selectați limba ortografiei

en: %s: file not exist
ro: %s: fișier inexistent

en: Can't get text part
ro: Nu se poate obține partea de text

en: Quote mark format error.
ro: Eroare de formatare a citației.

en: Message reply/forward format error.
ro: Eroare de format al mesajului de răspuns sau înaintat.

en: File %s doesn't exist
ro: Fișierul %s nu există

en: Can't get file size of %s
ro: Nu se poate obține dimensiunea fișierului %s

en: File %s is empty.
ro: Fișierul %s este gol.

en: Can't read %s.
ro: Nu se poate citi %s.

en: Message: %s
ro: Mesaj: %s

en: Can't get the part of multipart message.
ro: Nu se poate obține o parte a mesajului multiparte.

en: (No Subject)
ro: (Fără subiect)

en: %s - Compose%s
ro: %s - Compune%s

en: Recipient is not specified.
ro: Destinatarul nu este specificat.

en: Empty subject
ro: Subiect gol

en: Subject is empty. Send it anyway?
ro: Subiectul este gol. Trimiteți mesajul oricum ?

en: Attachment is missing
ro: Lipsă atașament

en: There is no attachment. Send it without attachments?
ro: Nu este atașat niciun fișier. Trimiteți fără atașamente ?

en: Check recipients
ro: Confirmare destinatari

en: Really send this mail to the following addresses?
ro: Sigur trimiteți acest mesaj către următoarele adrese ?

en: From:
ro: De la:

en: Subject:
ro: Subiect:

en: _Send
ro: _Trimite

en: can't get recipient list.
ro: nu se poate obține lista destinatarilor.

en: Account for sending mail is not specified.
    Please select a mail account before sending.
ro: Contul pentru trimitere de mesaje nu este specificat.
    Vă rugăm să selectați un cont înainte de a trimite.

en: Error occurred while posting the message to %s .
ro: A apărut o eroare în timpul trimiterii mesajului către %s .

en: Sending of message was completed, but the message could not be saved to outbox.
ro: Trimiterea mesajului s-a terminat, dar mesajul nu a putut fi salvat în dosarul „Trimise”.

en: Could not find any key associated with currently selected key id `%s'.
ro: Nu s-a putut găsi nicio cheie asociată cu ID-ul cheii selectate „%s”.

en: Can't sign the message.
ro: Nu se poate semna mesajul.

en: Can't encrypt the message.
ro: Nu se poate cripta mesajul.

en: Can't encrypt or sign the message.
ro: Nu se poate cripta sau semna mesajul.

en: can't change file mode
ro: nu se pot schimba permisiunile fișierului

en: Can't convert the character encoding of the message body from %s to %s.
    
    Send it as %s anyway?
ro: Nu se poate converti codarea caracterelor din corpul mesajului de la %s la %s.
    
    Îl trimiteți oricum ca %s ?

en: Code conversion error
ro: Eroare conversie cod

en: Line %d exceeds the line length limit (998 bytes).
    The contents of the message might be broken on the way to the delivery.
    
    Send it anyway?
ro: Linia %d depășește limita de lungime (998 octeți).
    Conținutul mesajului ar putea fi rupt pe drumul spre destinatar.
    
    Îl trimiteți oricum ?

en: Line length limit
ro: Limită lungime linie

en: Encrypting with Bcc
ro: Criptare cu Bcc

en: This message has Bcc recipients. If this message is encrypted, all Bcc recipients will be visible by examing the encryption key list, leading to loss of confidentiality.
    
    Send it anyway?
ro: Acest mesaj conține destinatar Bcc. Dacă acest mesaj este criptat, toți destinatarii Bcc vor fi vizibili prin examinarea listei de chei de criptare, ducând la pierderea confidențialității.
    
    Îl trimiteți oricum ?

en: can't remove the old message
ro: nu se poate șterge mesajul vechi

en: queueing message...
ro: se pune mesajul în coada de așteptare...

en: can't find queue folder
ro: nu se poate găsi dosarul de coadă

en: can't queue the message
ro: nu se poate pune mesajului în coada de așteptare

en: File %s doesn't exist.
ro: Fișierul %s nu există.

en: Can't open file %s.
ro: Nu se poate deschide fișierul %s.

en: Creating compose window...
ro: Se creează fereastra de compunere...

en: PGP Sign
ro: Semnătură PGP

en: PGP Encrypt
ro: Criptare PGP

en: Data type
ro: Tip de date

note: S_COL_DATE
en: Size
ro: Dimensiune

en: Invalid MIME type.
ro: Tipul MIME nu este valid.

en: File doesn't exist or is empty.
ro: Fișierul nu există sau este gol.

en: Properties
ro: Proprietăți

en: MIME type
ro: Tip MIME

note: Encoding
en: Encoding
ro: Codare

en: Path
ro: Cale

en: File name
ro: Nume fișier

en: File not exist.
ro: Fișierul nu există.

en: Opening executable file
ro: Deschidere fișier executabil

en: This is an executable file. Opening executable file is restricted for security.
    If you want to launch it, save it to somewhere and make sure it is not an virus or something like a malicious program.
ro: Acesta este un fișier executabil. Deschiderea fișierelor executabile este restricționată din motive de securitate.
    Dacă vreți să îl lansați în execuție, salvați-l undeva și asigurați-vă că nu este un virus sau un alt tip de program malițios.

en: External editor command line is invalid: `%s'
ro: Linia de comandă pentru editor extern nu este validă: „%s”

en: The external editor is still working.
    Force terminating the process (pid: %d)?
ro: Editorul extern este încă în funcțiune.
    Forțați terminarea procesului (pid: %d) ?

en: _Customize toolbar...
ro: _Personalizează bara de unelte...

en: Can't queue the message.
ro: Nu se poate pune mesajul în coada de așteptare.

en: Select files
ro: Selectați fișierele

en: Select file
ro: Selectați fișierul

en: Save message
ro: Salvare mesaj

en: This message has been modified. Save it to draft folder?
ro: Acest mesaj a fost modificat. Îl salvați în dosarul Ciorne ?

en: Close _without saving
ro: Închide _fără a salva

en: Do you want to apply the template `%s' ?
ro: Vreți să aplicați șablonul „%s” ?

en: Apply template
ro: Aplică un șablon

en: _Replace
ro: Înl_ocuiește

en: _Insert
ro: _Inserează

en: Add New Person
ro: Adaugă o persoană nouă

en: Edit Person Details
ro: Editare detalii persoană

en: An E-Mail address must be supplied.
ro: Trebuie furnizată o adresă de e-mail.

en: A Name and Value must be supplied.
ro: Trebuiesc furnizate un nume și o valoare.

en: Edit Person Data
ro: Editare date persoană

en: Display Name
ro: Nume afișat

en: Last Name
ro: Nume

en: First Name
ro: Prenume

en: E-Mail Address
ro: Adresă de e-mail

note: Buttons
en: Move Up
ro: Mai sus

en: Move Down
ro: Mai jos

en: Modify
ro: Modifică

en: Clear
ro: Șterge

en: Value
ro: Valoare

en: Basic Data
ro: Date de bază

en: User Attributes
ro: Atribute utilizator

en: File appears to be Ok.
ro: Fișierul pare a fi în regulă.

en: File does not appear to be a valid address book format.
ro: Fișierul nu pare a fi un format valid de agendă.

en: Could not read file.
ro: Fișierul nu a putut fi citit.

en: Edit Address Book
ro: Editare agendă

en:  Check File
ro:  Verifică fișierul

en: File
ro: Fișier

en: Add New Address Book
ro: Adaugă o agendă nouă

en: A Group Name must be supplied.
ro: Trebuie furnizat un nume de grup.

en: Edit Group Data
ro: Editare date grup

en: Group Name
ro: Nume grup

en: Available Addresses
ro: Adrese disponibile

en: Addresses in Group
ro: Adrese în grup

en: Move E-Mail Addresses to or from Group with arrow buttons
ro: Mută adresele de e-mail din sau în grup cu ajutorul butoanelor săgeți

en: Edit Group Details
ro: Editare detalii grup

en: Add New Group
ro: Adăugare grup nou

en: Edit folder
ro: Editare dosar

en: Input the new name of folder:
ro: Introduceți noul nume al dosarului:

en: New folder
ro: Dosar nou

en: Input the name of new folder:
ro: Introduceți numele dosarului nou:

en: File does not appear to be JPilot format.
ro: Fișierul nu pare a fi în format JPilot.

en: Select JPilot File
ro: Selectați fișierul JPilot

en: Edit JPilot Entry
ro: Editare înregistrare JPilot

en: Additional e-Mail address item(s)
ro: Element(e) adițional(e) de adresă de e-mail

en: Add New JPilot Entry
ro: Adaugă înregistrare JPilot

en: Connected successfully to server
ro: Conectare reușită la server

en: Could not connect to server
ro: Conectarea la server nu a putut fi realizată

en: Edit LDAP Server
ro: Editare server LDAP

en: Hostname
ro: Nume de gazdă

en:  Check Server
ro:  Verifică serverul

en: Search Base
ro: Bază de căutare

en: Search Criteria
ro: Criterii de căutare

en: Bind DN
ro: DN-ul conexiunii

en: Bind Password
ro: Parola conexiunii

en: Timeout (secs)
ro: Expirare de timp (secunde)

en: Maximum Entries
ro: Număr maxim de înregistrări

en: Basic
ro: De bază

en: Extended
ro: Extins

en: Add New LDAP Server
ro: Adăugă server LDAP nou

en: Edit LDAP - Select Search Base
ro: Editare LDAP - selectare bază de căutare

en: Available Search Base(s)
ro: Bază(e) de căutare disponibile

en: Could not read Search Base(s) from server - please set manually
ro: Baza de căutare de pe server nu a putut fi citită - vă rugăm să setați manual

en: File does not appear to be vCard format.
ro: Fișierul nu pare a fi în format vCard.

en: Select vCard File
ro: Selectați fișierul vCard

en: Edit vCard Entry
ro: Editare înregistrare vCard

en: Add New vCard Entry
ro: Adăugare înregistrare vCard

en: Exporting %s ...
ro: Se exportă %s ...

en: Exporting
ro: Export

en: Error occurred on export.
ro: A apărut o eroare în timpul exportului.

en: Specify source folder and destination file.
ro: Specificați dosarul sursă și fișierul de destinație.

en: File format:
ro: Format de fișier:

en: Source folder:
ro: Dosar sursă:

en: Destination:
ro: Destinație:

en: UNIX mbox
ro: Mbox Unix

en: eml (number + .eml)
ro: eml (număr + .eml)

en: MH (number only)
ro: MH (doar număr)

en:  Select...
ro:  Selectează...

en: Specify source folder and destination folder.
ro: Specificați dosarul sursă și dosarul de destinație.

en: Select destination file
ro: Selectați fișierul de destinație

en: Select destination folder
ro: Selectați dosarul de destinație

en: Please select a file.
ro: Selectați un fișier.

en: File Name
ro: Nume fișier

en: Comma-separated
ro: Separat prin virgule

en: Tab-separated
ro: Separat prin taburi

en: File Name :
ro: Nume fișier:

en: Records :
ro: Înregistrări:

note: Button panel
en: Next
ro: Următor

en: File Info
ro: Informații despre fișier

en: Finish
ro: Finalizat

en: Save as
ro: Salvare ca

en: Overwrite existing file
ro: Suprascriere fișier existent

en: The file already exists. Do you want to replace it?
ro: Fișierul există deja. Vreți să îl înlocuiți ?

en: Select folder
ro: Selectare dosar

en: Inbox
ro: Primite (Inbox)

en: Sent
ro: Trimise

en: Queue
ro: Coadă

en: Trash
ro: Gunoi

en: Drafts
ro: Ciorne

en: Junk
ro: Spam

en: NewFolder
ro: Dosar nou

en: `%c' can't be included in folder name.
ro: „%c” nu poate fi inclus în numele dosarului.

en: The folder `%s' already exists.
ro: Dosarul „%s” există deja.

en: Can't create the folder `%s'.
ro: Dosarul „%s” nu a putut fi creat.

en: /Create _new folder...
ro: /Creează un dosar _nou...

en: /_Rename folder...
ro: /_Redenumește dosarul...

en: /_Move folder...
ro: /_Mută dosarul...

en: /_Delete folder
ro: /Șterge _dosarul

en: /Empty _junk
ro: /_Golește spamul

en: /Empty _trash
ro: /_Golește gunoiul

en: /_Check for new messages
ro: /Verifi_că pentru mesaje noi

en: /R_ebuild folder tree
ro: /R_econstruiește arborele de dosare

en: /_Update summary
ro: /Act_ualizează sumarul mesajelor

en: /Mar_k all read
ro: /Marc_hează totul ca citit

en: /Send _queued messages
ro: /_Trimite mesajele de la coadă

en: /_Search messages...
ro: /Caută me_saje...

en: /Ed_it search condition...
ro: /Ed_itează condiția de căutare...

en: /Down_load
ro: /Desc_arcă

en: /Su_bscribe to newsgroup...
ro: /Su_bscrie la grupul de știri...

en: /_Remove newsgroup
ro: /Ște_rge grupul de știri

en: Creating folder view...
ro: Se creează vizualizarea dosarului...

en: New
ro: Nou

note: S_COL_MARK
en: Unread
ro: Necitit

en: Setting folder info...
ro: Se stabilesc informațiile dosarului...

en: Setting folder info...
ro: Se stabilesc informațiile dosarului...

en: Scanning folder %s%c%s ...
ro: Se scanează dosarul %s%c%s ...

en: Scanning folder %s ...
ro: Se scanează dosarul %s ...

en: Rebuild folder tree
ro: Reconstruire arbore de dosare

en: The folder tree will be rebuilt. Continue?
ro: Arborele de dosare va fi reconstruit. Continuați ?

en: Rebuilding folder tree...
ro: Se reconstruiește arborele de dosare...

en: Rebuilding of the folder tree failed.
ro: Reconstruirea arborelui de dosare a eșuat.

en: Checking for new messages in all folders...
ro: Se verifică pentru mesaje noi în toate dosarele...

en: Folder %s is selected
ro: Este selectat dosarul %s

en: Downloading messages in %s ...
ro: Se descarcă mesajele în %s ...

en: Download all messages under '%s' ?
ro: Descărcați toate mesajele din „%s” ?

en: Download all messages
ro: Descarcă toate mesajele

en: Error occurred while downloading messages in `%s'.
ro: A apărut o eroare în timpul descărcării mesajelor în „%s”.

en: Input the name of new folder:
    (if you want to create a folder to store subfolders,
     append `/' at the end of the name)
ro: Introduceți numele noului dosar:
    (dacă vreți să creați un dosar care să conțină subdosare,
     adăugați „/” la sfârșitul numelui)

en: Input new name for `%s':
ro: Introduceți noul nume pentru „%s”:

en: Rename folder
ro: Redenumește dosarul

en: Can't rename the folder '%s'.
ro: Nu se poate redenumi dosarul „%s”.

en: Can't move the folder `%s'.
ro: Nu se poate muta dosarul „%s”.

en: Delete the search folder '%s' ?
    The real messages are not deleted.
ro: Ștergeți dosarul de căutare „%s” ?
    Mesajele reale NU sunt șterse de pe disc.

en: Delete search folder
ro: Șterge dosarul pentru căutare

en: All folders and messages under '%s' will be permanently deleted.
    Recovery will not be possible.
    
    Do you really want to delete?
ro: Toate dosarele și mesajele din „%s” vor fi șterse permanent.
    Recuperarea nu va fi posibilă.
    
    Chiar vreți să ștergeți ?

en: Can't remove the folder '%s'.
ro: Nu se poate șterge dosarul „%s”.

en: Empty trash
ro: Golire gunoi

en: Delete all messages in the trash folder?
ro: Ștergeți toate mesajele din dosarul de gunoi ?

en: Empty junk
ro: Golește spamul

en: Delete all messages in the junk folder?
ro: Ștergeți toate mesajele din dosarul de spam ?

en: Really remove the mailbox `%s' ?
    (The messages are NOT deleted from the disk)
ro: Sigur doriți să eliminați căsuța poștală „%s” ?
    (Mesajele NU sunt șterse de pe disc)

en: Remove mailbox
ro: Ștergere căsuță poștală

en: Really delete IMAP4 account `%s'?
ro: Sigur doriți să ștergeți contul IMAP4 „%s” ?

en: Delete IMAP4 account
ro: Ștergere cont IMAP4

en: Really delete newsgroup `%s'?
ro: Sigur doriți să ștergeți grupul de știri „%s” ?

en: Delete newsgroup
ro: Ștergere grup de știri

en: Really delete news account `%s'?
ro: Sigur doriți să ștergeți contul de știri „%s” ?

en: Delete news account
ro: Ștergere cont de știri

en: Newsgroups:
ro: Grupuri de știri:

en: Creating header view...
ro: Se creează vizualizarea antetului...

en: (No From)
ro: (Fără expeditor)

en: Creating image view...
ro: Se creează vizualizarea imaginii...

en: Can't load the image.
ro: Imaginea nu a putut fi încărcată.

en: The source file does not exist.
ro: Fișierul sursă nu există.

en: Can't find the destination folder.
ro: Nu se poate găsi dosarul de destinație.

en: Importing %s ...
ro: Se importă %s ...

en: Importing
ro: Import

en: Scanning folder...
ro: Se scanează dosarul...

en: Error occurred on import.
ro: A apărut o eroare în timpul importului.

en: Importing Outlook Express folders
ro: Import de dosare Outlook Express

en: Cannot create the folder '%s'.
ro: Nu se poate crea dosarul „%s”.

en: Specify source file and destination folder.
ro: Specificați fișierul sursă și dosarul de destinație.

en: Source:
ro: Sursă:

en: Destination folder:
ro: Dosar de destinație:

en: eml (folder)
ro: eml (dosar)

en: Specify source folder including eml files and destination folder.
ro: Specificați dosarul sursă care include fișiere eml și dosarul de destinație.

en: Select importing folder
ro: Selectați dosarul de import

en: Select importing file
ro: Selectați fișierul de importat

en: Please specify address book name and file to import.
ro: Specificați numele agendei și a fișierului ce trebuie importat.

en: Select and reorder CSV field names to import.
ro: Selectați și reordonați câmpurile CSV de importat.

en: File imported.
ro: Fișier importat.

en: Address book name must be supplied.
ro: Trebuie specificat numele agendei.

en: Error reading CSV fields.
ro: Eroare la citirea câmpurilor CSV.

en: CSV file imported successfully.
ro: Fișier CSV importat cu succes.

en: Select CSV File
ro: Selectați fișierul CSV

en: CSV Field
ro: Câmp CSV

en: Address Book Field
ro: Câmp agendă

en: Reorder address book fields with the Up and Down button.
ro: Reordonați câmpurile agendei cu butoanele Mai sus și Mai jos.

en: Up
ro: Mai sus

en: Down
ro: Mai jos

en: Address Book :
ro: Agendă:

en: Import CSV file into Address Book
ro: Import de fișier CSV în agendă

en: Prev
ro: Precedent

en: Fields
ro: Câmpuri

en: Select and rename LDIF field names to import.
ro: Selectați și redenumiți câmpurile LDIF de importat.

en: Error reading LDIF fields.
ro: Eroare la citirea câmpurilor LDIF.

en: LDIF file imported successfully.
ro: Fișier LDIF importat cu succes.

en: Select LDIF File
ro: Selectați fișierul LDIF

en: LDIF Field
ro: Câmp LDIF

en: Attribute Name
ro: Nume atribut

en: Attribute
ro: Atribut

en: Select
ro: Selectează

en: Import LDIF file into Address Book
ro: Import de fișier LDIF în agendă

en: Attributes
ro: Atribute

en: Sylpheed: %d new messages
ro: Sylpheed: %d mesaje noi

en: Authenticating with POP3
ro: Autentificare cu POP3

en: Retrieving new messages
ro: Recepționare mesaje noi

en: Cancel _all
ro: _Anulează tot

en: Standby
ro: În așteptare

en: Cancelled
ro: Anulat

en: Retrieving
ro: Recepționare

en: %d message(s) (%s) received
ro: %d mesaj(e) (%s) primit(e)

en: no new messages
ro: nu sunt mesaje noi

en: Done
ro: Gata

en: Connection failed
ro: Conexiunea a eșuat

en: Auth failed
ro: Autentificarea a eșuat

en: Locked
ro: Blocat

en: Timeout
ro: Timp expirat

en: Finished (%d new message(s))
ro: Terminat (%d mesaj(e) noi)

en: Finished (no new messages)
ro: Terminat (nu sunt mesaje noi)

en: Some errors occurred while getting mail.
ro: Au apărut unele erori în timpul obținerii mail-ului.

en: getting new messages of account %s...
ro: obținere mesaje noi pentru contul %s...

en: %s: Authenticating with POP3
ro: %s: autentificare cu POP3

en: %s: Retrieving new messages
ro: %s: recepționare mesaje noi

en: Connecting to POP3 server: %s...
ro: Conectare la serverul POP3: %s ...

en: Can't connect to POP3 server: %s:%d
ro: Nu se poate efectua conexiunea la serverul POP3: %s:%d

en: Authenticating...
ro: Autentificare...

en: Retrieving messages from %s...
ro: Recepționare mesaje de la %s...

en: Getting the number of new messages (STAT)...
ro: Obținerea numărului de mesaje noi (STAT)...

en: Getting the number of new messages (LAST)...
ro: Obținerea numărului de mesaje noi (LAST)...

en: Getting the number of new messages (UIDL)...
ro: Obținerea numărului de mesaje noi (UIDL)...

en: Getting the size of messages (LIST)...
ro: Obținerea dimensiunii mesajelor (LIST)...

en: Deleting message %d
ro: Ștergere mesaje %d

en: Quitting
ro: Părăsire

en: Retrieving message (%d / %d) (%s / %s)
ro: Recepționare mesaje (%d / %d) (%s / %s)

en: Execution of the junk filter command failed.
    Please check the junk mail control setting.
ro: Execuția comenzii filtrului de spam a eșuat.
    Verificați configurările controlului de spam.

en: Connection failed.
ro: Conexiunea a eșuat

en: Error occurred while processing mail.
ro: A apărut o eroare în timpul procesării mail-ului.

en: Error occurred while processing mail:
    %s
ro: A apărut o eroare în timpul procesării mail-ului.
    %s

en: No disk space left.
ro: Nu mai este spațiu pe disc.

en: Can't write file.
ro: Nu se poate scrie fișierul.

en: Socket error.
ro: Eroare socket.

note: consider EOF right after QUIT successful
en: Connection closed by the remote host.
ro: Conexiune închisă de serverul de la distanță.

en: Mailbox is locked.
ro: Căsuța poștală este blocată

en: Mailbox is locked:
    %s
ro: Căsuța poștală este blocată:
    %s

en: Authentication failed.
ro: Autentificarea a eșuat.

en: Authentication failed:
    %s
ro: Autentificarea a eșuat:
    %s

en: Session timed out.
ro: Timpul sesiunii a expirat.

en: Incorporation cancelled
ro: Încorporarea a fost anulată

en: Getting new messages from %s into %s...
ro: Se obțin mesaje noi de la %s în %s...

en: Input password for %s on %s:
ro: Introduceți parola pentru %s pe %s:

en: Input password
ro: Introduceți parola

en: Protocol log
ro: Log protocol

en:   --attach file1 [file2]...
                             open composition window with specified files
                             attached
ro:   --attach file1 [file2]...
                             deschide fereastra de compoziție cu fișierele
                             specificate atașate

en:   --receive              receive new messages
ro:   --receive              primește mesaje noi

en:   --receive-all          receive new messages of all accounts
ro:   --receive-all          primește mesaje noi pentru toate conturile

en:   --send                 send all queued messages
ro:   --send                 trimite toate mesajele din coada de așteptare

en:   --status [folder]...   show the total number of messages
ro:   --status [folder]...   arată numărul total de mesaje

en:   --status-full [folder]...
                             show the status of each folder
ro:   --status-full [folder]...
                             arată starea fiecărui dosar

en:   --configdir dirname    specify directory which stores configuration files
ro:   --configdir dirname    specifică directorul care conține fișierele de configurare

en:   --ipcport portnum      specify port for IPC remote commands
ro:   --ipcport portnum      specifică portul pentru comenzi la distanță IPC

en:   --exit                 exit Sylpheed
ro:   --exit                 ieșire Sylpheed

en:   --debug                debug mode
ro:   --debug                mod debug

en:   --help                 display this help and exit
ro:   --help                 afișează acest ajutor și ieși

en:   --version              output version information and exit
ro:   --version              afișează versiunea și ieși

en: Press any key...
ro: Apăsați orice tastă...

en: Filename encoding
ro: Codare de nume fișier

en: The locale encoding is not UTF-8, but the environmental variable G_FILENAME_ENCODING is not set.
    If the locale encoding is used for file name or directory name, it will not work correctly.
    In that case, you must set the following environmental variable (see README for detail):
    
    	G_FILENAME_ENCODING=@locale
    
    Continue?
ro: Codarea specificată în locale nu este UTF-8, dar variabila de mediu G_FILENAME_ENCODING nu este setată.
    Dacă codarea specificată în locale este folosită pentru numele de fișier sau director, nu va funcționa corect.
    Pentru acel caz, trebuie să setați următoarea variabilă de mediu (vedeți README pentru detalii):
    
    	G_FILENAME_ENCODING=@locale
    
    Continuați ?

en: Composing message exists. Really quit?
ro: Există cel puțin un mesaj în curs de compunere.
    Sigur doriți să ieșiți ?

en: Queued messages
ro: Mesaje în coada de așteptare

en: Some unsent messages are queued. Exit now?
ro: În coada de așteptare se află unul sau mai multe mesaje netrimise.
    Ieșiți acum ?

en: GnuPG is not installed properly, or its version is too old.
    OpenPGP support disabled.
ro: GnuPG nu este instalat corespunzător, sau versiunea lui este prea veche.
    Suportul pentru OpenPGP a fost dezactivat.

en: Loading plug-ins...
ro: Se încarcă plugin-urile...

note: remote command mode
en: another Sylpheed is already running.
ro: rulează deja o altă sesiune Sylpheed.

en: Migration of configuration
ro: Migrarea configurației

en: The previous version of configuration found.
    Do you want to migrate it?
ro: S-a găsit versiunea anterioară de configurare.
    Vreți să o migrați ?

en: /_File/_Folder
ro: /_Fișier/_Dosar

en: /_File/_Folder/Create _new folder...
ro: /_Fișier/_Dosar/Creează un dosar _nou...

en: /_File/_Folder/_Rename folder...
ro: /_Fișier/_Dosar/_Redenumește dosarul...

en: /_File/_Folder/_Move folder...
ro: /_Fișier/_Dosar/_Mută dosarul...

en: /_File/_Folder/_Delete folder
ro: /_Fișier/_Dosar/Șter_ge dosarul

en: /_File/_Mailbox
ro: /_Fișier/_Căsuță poștală

en: /_File/_Mailbox/Add _mailbox...
ro: /_Fișier/_Căsuță poștală/_Adaugă o căsuță poștală...

en: /_File/_Mailbox/_Remove mailbox
ro: /_Fișier/_Căsuță poștală/Ște_rge căsuța poștală

en: /_File/_Mailbox/---
ro: /_Fișier/_Căsuță poștală/---

en: /_File/_Mailbox/_Check for new messages
ro: /_Fișier/_Căsuță poștală/Verifi_că pentru mesaje noi

en: /_File/_Mailbox/Check for new messages in _all mailboxes
ro: /_Fișier/_Căsuță poștală/Verifică pentru mesaje noi în to_ate căsuțele poștale

en: /_File/_Mailbox/R_ebuild folder tree
ro: /_Fișier/_Căsuță poștală/R_econstruiește arborele de dosare

en: /_File/_Import mail data...
ro: /_Fișier/_Importă date de corespondență...

en: /_File/_Export mail data...
ro: /_Fișier/_Exportă date de corespondență...

en: /_File/Empty all _trash
ro: /_Fișier/_Golește tot gunoiul

en: /_File/_Save as...
ro: /_Fișier/_Salvează ca...

en: /_File/Page set_up...
ro: /_Fișier/_Aranjare în pagină...

en: /_File/_Print...
ro: /_Fișier/Ti_părește...

en: /_File/_Work offline
ro: /_Fișier/_Lucrează offline

note: {N_("/_File/_Close"),		"<alt>W", app_exit_cb, 0, NULL},
en: /_File/E_xit
ro: /_Fișier/Ieși_re

en: /_Edit/Select _thread
ro: /_Editare/Selectează firul de _discuție

en: /_Edit/_Find in current message...
ro: /_Editare/Caută în mesajul c_urent...

en: /_Edit/_Search messages...
ro: /_Editare/Caută în me_saje...

en: /_Edit/_Quick search
ro: /_Editare/Căutare _rapidă

en: /_View/Show or hi_de
ro: /_Vizualizare/Arată sau as_cunde

en: /_View/Show or hi_de/_Folder tree
ro: /_Vizualizare/Arată sau ascun_de/Arbore de _dosare

en: /_View/Show or hi_de/_Message view
ro: /_Vizualizare/Arată sau ascun_de/Vizualizare _mesaje

en: /_View/Show or hi_de/_Toolbar
ro: /_Vizualizare/Arată sau ascun_de/Bară de unel_te

en: /_View/Show or hi_de/_Toolbar/Icon _and text
ro: /_Vizualizare/Arată sau ascun_de/Bară de unel_te/Pictogr_ame și text

en: /_View/Show or hi_de/_Toolbar/Text at the _right of icon
ro: /_Vizualizare/Arată sau ascun_de/Bară de unel_te/Text la d_reapta pictogramelor

en: /_View/Show or hi_de/_Toolbar/_Icon
ro: /_Vizualizare/Arată sau ascun_de/Bară de unel_te/P_ictograme

en: /_View/Show or hi_de/_Toolbar/_Text
ro: /_Vizualizare/Arată sau ascun_de/Bară de unel_te/_Text

en: /_View/Show or hi_de/_Toolbar/_None
ro: /_Vizualizare/Arată sau ascun_de/Bară de unel_te/_Nimic

en: /_View/Show or hi_de/_Search bar
ro: /_Vizualizare/Arată sau ascun_de/Bară de _căutare

en: /_View/Show or hi_de/Status _bar
ro: /_Vizualizare/Arată sau ascun_de/Bară de _stare

en: /_View/_Customize toolbar...
ro: /_Vizualizare/Personali_zează bara de unelte...

en: /_View/Layou_t
ro: /_Vizualizare/Aran_jament

en: /_View/Layou_t/_Normal
ro: /_Vizualizare/Aran_jament/_Normal

en: /_View/Layou_t/_Vertical
ro: /_Vizualizare/Aran_jament/_Vertical

en: /_View/Separate f_older tree
ro: /_Vizualizare/Separă fereastra arb_orelui de dosare

en: /_View/Separate _message view
ro: /_Vizualizare/Separă fereastra de previzualizare a _mesajelor

en: /_View/_Sort
ro: /_Vizualizare/_Sortează

en: /_View/_Sort/by _number
ro: /_Vizualizare/_Sortează/după _număr

en: /_View/_Sort/by s_ize
ro: /_Vizualizare/_Sortează/după d_imensiune

en: /_View/_Sort/by _date
ro: /_Vizualizare/_Sortează/după _dată

en: /_View/_Sort/by t_hread date
ro: /_Vizualizare/_Sortează/după dată _fir de discuție

en: /_View/_Sort/by _from
ro: /_Vizualizare/_Sortează/după e_xpeditor

en: /_View/_Sort/by _recipient
ro: /_Vizualizare/_Sortează/după destinata_r

en: /_View/_Sort/by _subject
ro: /_Vizualizare/_Sortează/după _subiect

en: /_View/_Sort/by _color label
ro: /_Vizualizare/_Sortează/după eticheta de _culoare

en: /_View/_Sort/by _mark
ro: /_Vizualizare/_Sortează/după _marcaj

en: /_View/_Sort/by _unread
ro: /_Vizualizare/_Sortează/d_upă necitit

en: /_View/_Sort/by a_ttachment
ro: /_Vizualizare/_Sortează/după a_tașament

en: /_View/_Sort/D_on't sort
ro: /_Vizualizare/_Sortează/Nes_ortat

en: /_View/_Sort/---
ro: /_Vizualizare/_Sortează/---

en: /_View/_Sort/Ascending
ro: /_Vizualizare/_Sortează/Ascendent

en: /_View/_Sort/Descending
ro: /_Vizualizare/_Sortează/Descendent

en: /_View/_Sort/_Attract by subject
ro: /_Vizualizare/_Sortează/_Atrage după subiect

en: /_View/Th_read view
ro: /_Vizualizare/Vizualizează ca fi_r de discuții

en: /_View/E_xpand all threads
ro: /_Vizualizare/_Desfășoară firul discuțiilor

en: /_View/Co_llapse all threads
ro: /_Vizualizare/_Pliază firul discuțiilor

en: /_View/Set display _item...
ro: /_Vizualizare/Alege elementele af_ișate ale sumarului...

en: /_View/_Go to
ro: /_Vizualizare/Du-_te la

en: /_View/_Go to/_Prev message
ro: /_Vizualizare/Du-_te la/mesajul _precedent

en: /_View/_Go to/_Next message
ro: /_Vizualizare/Du-_te la/mesajul _următor

en: /_View/_Go to/---
ro: /_Vizualizare/---

en: /_View/_Go to/P_rev unread message
ro: /_Vizualizare/Du-_te la/mesajul necitit p_recedent

en: /_View/_Go to/N_ext unread message
ro: /_Vizualizare/Du-_te la/mesajul necitit urmă_tor

en: /_View/_Go to/Prev ne_w message
ro: /_Vizualizare/Du-_te la/mesajul nou pre_cedent

en: /_View/_Go to/Ne_xt new message
ro: /_Vizualizare/Du-_te la/mesajul nou următ_or

en: /_View/_Go to/Prev _marked message
ro: /_Vizualizare/Du-_te la/mesajul _marcat precedent

en: /_View/_Go to/Next m_arked message
ro: /_Vizualizare/Du-_te la/mesajul m_arcat următor

en: /_View/_Go to/Prev _labeled message
ro: /_Vizualizare/Du-_te la/mesajul _etichetat precedent

en: /_View/_Go to/Next la_beled message
ro: /_Vizualizare/Du-_te la/mesajul et_ichetat următor

en: /_View/_Go to/Other _folder...
ro: /_Vizualizare/Du-_te la/alt _director...

en: /_View/Character _encoding/_Auto detect
ro: /_Vizualizare/Codare de caract_ere/Detectare _automată

en: /_View/Character _encoding/Western European (Windows-1252)
ro: /_Vizualizare/Codare de caract_ere/Western European (Windows-1252)

en: /_View/Character _encoding/Japanese (ISO-2022-JP-2)
ro: /_Vizualizare/Codare de caract_ere/Japanese (ISO-2022-JP-2)

en: /_View/Character _encoding/Japanese (_EUC-JP)
ro: /_Vizualizare/Codare de caract_ere/Japanese (EUC-JP)

en: /_View/Character _encoding/Japanese (_Shift__JIS)
ro: /_Vizualizare/Codare de caract_ere/Japanese (Shift__JIS)

en: /_View/Character _encoding/Traditional Chinese (EUC-_TW)
ro: /_Vizualizare/Codare de caract_ere/Traditional Chinese (EUC-_TW)

en: /_View/Character _encoding/Chinese (ISO-2022-_CN)
ro: /_Vizualizare/Codare de caract_ere/Chinese (ISO-2022-CN)

en: /_View/Character _encoding/Korean (ISO-2022-KR)
ro: /_Vizualizare/Codare de caract_ere/Korean (ISO-2022-KR)

en: /_View/Open in new _window
ro: /_Vizualizare/Deschide în fereastră _nouă

en: /_View/Mess_age source
ro: /_Vizualizare/S_ursă mesaj

en: /_View/All _headers
ro: /_Vizualizare/Toate _anteturile

en: /_View/_Update summary
ro: /_Vizualizare/Actua_lizează sumarul mesajelor

en: /_Message
ro: /_Mesaj

en: /_Message/Recei_ve
ro: /_Mesaj/_Primire

en: /_Message/Recei_ve/Get from _current account
ro: /_Mesaj/_Primire/Verifică pentru contul _curent

en: /_Message/Recei_ve/Get from _all accounts
ro: /_Mesaj/_Primire/Verifică pentru _toate conturile

en: /_Message/Recei_ve/Stop receivin_g
ro: /_Mesaj/_Primire/_Oprește primirea

en: /_Message/Recei_ve/_Remote mailbox...
ro: /_Mesaj/_Primire/Căsuță poștală la _distanță

en: /_Message/Recei_ve/---
ro: /_Mesaj/_Primire/---

en: /_Message/_Send queued messages
ro: /_Mesaj/Trimite mesajele de la coa_dă

en: /_Message/---
ro: /_Mesaj/---

en: /_Message/Compose _new message
ro: /_Mesaj/Compune un mesaj _nou

en: /_Message/_Reply
ro: /_Mesaj/_Răspunde

en: /_Message/Repl_y to
ro: /_Mesaj/Răsp_uns

en: /_Message/Repl_y to/_all
ro: /_Mesaj/Răsp_uns/Răspunde _tuturor

en: /_Message/Repl_y to/_sender
ro: /_Mesaj/Răsp_uns/Răspunde _expeditorului

en: /_Message/Repl_y to/mailing _list
ro: /_Mesaj/Răsp_uns/Răspunde _listei de discuții

en: /_Message/_Forward
ro: /_Mesaj/Îna_intează

en: /_Message/For_ward as attachment
ro: /_Mesaj/Înaintează ca _atașament

en: /_Message/Redirec_t
ro: /_Mesaj/Redirecționea_ză

en: /_Message/M_ove...
ro: /_Mesaj/Mu_tă...

en: /_Message/_Copy...
ro: /_Mesaj/_Copiază...

en: /_Message/_Mark
ro: /_Mesaj/_Marcare

en: /_Message/_Mark/Set _flag
ro: /_Mesaj/_Marcare/_Ridică fanionul

en: /_Message/_Mark/_Unset flag
ro: /_Mesaj/_Marcare/_Coboară fanionul

en: /_Message/_Mark/---
ro: /_Mesaj/_Marcare/---

en: /_Message/_Mark/Mark as unr_ead
ro: /_Mesaj/_Marcare/Marchează ca _necitit

en: /_Message/_Mark/Mark as rea_d
ro: /_Mesaj/_Marcare/Marchează ca _citit

en: /_Message/_Mark/Mark _thread as read
ro: /_Mesaj/_Marcare/Marchează _firul de discuție ca citit

en: /_Message/_Mark/Mark all _read
ro: /_Mesaj/_Marcare/Marchează _totul ca citit

en: /_Message/_Delete
ro: /_Mesaj/Șter_ge

en: /_Message/Set as _junk mail
ro: /_Mesaj/Marchează ca _spam

en: /_Message/Set as not j_unk mail
ro: /_Mesaj/Marchează ca _util

en: /_Message/Re-_edit
ro: /_Mesaj/Re_editează

en: /_Tools/Add sender to address boo_k...
ro: /_Unelte/A_daugă expeditorul în agendă...

en: /_Tools/_Filter all messages in folder
ro: /_Unelte/_Filtrează toate mesajele în dosar

en: /_Tools/Filter _selected messages
ro: /_Unelte/Filtrează mesajele _selectate

en: /_Tools/_Create filter rule
ro: /_Unelte/_Creează o regulă de filtrare

en: /_Tools/_Create filter rule/_Automatically
ro: /_Unelte/_Creează o regulă de filtrare/_automat

en: /_Tools/_Create filter rule/by _From
ro: /_Unelte/_Creează o regulă de filtrare/pe baza câmpului _De la

en: /_Tools/_Create filter rule/by _To
ro: /_Unelte/_Creează o regulă de filtrare/pe baza câmpului _Către

en: /_Tools/_Create filter rule/by _Subject
ro: /_Unelte/_Creează o regulă de filtrare/pe baza câmpului _Subiect

en: /_Tools/Filter _junk mails in folder
ro: /_Unelte/Filtrează mesa_jele spam în dosar

en: /_Tools/Filter junk _mails in selected messages
ro: /_Unelte/Filtrează _mesajele spam în mesajele selectate

en: /_Tools/Delete du_plicated messages
ro: /_Unelte/Șterge mesajele du_plicate

en: /_Tools/C_oncatenate separated messages
ro: /_Unelte/C_oncatenează mesajele separate

en: /_Tools/E_xecute marked process
ro: /_Unelte/E_xecută procesele marcate

en: /_Tools/_Log window
ro: /_Unelte/Fereastră _log

en: /_Configuration
ro: /_Configurație

en: /_Configuration/_Common preferences...
ro: /_Configurație/Preferințe _comune...

en: /_Configuration/_Filter settings...
ro: /_Configurație/_Filtre...

en: /_Configuration/_Template...
ro: /_Configurație/Șa_bloane...

en: /_Configuration/_Actions...
ro: /_Configurație/_Acțiuni...

en: /_Configuration/Plug-in _manager...
ro: /_Configurație/_Gestionare plugin-uri...

en: /_Configuration/---
ro: /_Configurație/---

en: /_Configuration/_Preferences for current account...
ro: /_Configurație/_Preferințe pentru contul curent...

en: /_Configuration/Create _new account...
ro: /_Configurație/Creează un cont _nou...

en: /_Configuration/_Edit accounts...
ro: /_Configurație/_Editare conturi...

en: /_Configuration/C_hange current account
ro: /_Configurație/_Selectează contul curent

en: /_Help/_Manual
ro: /_Ajutor/_Manual

en: /_Help/_Manual/_English
ro: /_Ajutor/_Manual/_Engleză

en: /_Help/_Manual/_Japanese
ro: /_Ajutor/_Manual/_Japoneză

en: /_Help/_FAQ
ro: /_Ajutor/_FAQ

en: /_Help/_FAQ/_English
ro: /_Ajutor/_FAQ/_Engleză

en: /_Help/_FAQ/_German
ro: /_Ajutor/_FAQ/_Germană

en: /_Help/_FAQ/_Spanish
ro: /_Ajutor/_FAQ/_Spaniolă

en: /_Help/_FAQ/_French
ro: /_Ajutor/_FAQ/_Franceză

en: /_Help/_FAQ/_Italian
ro: /_Ajutor/_FAQ/_Italiană

en: /_Help/_Command line options
ro: /_Ajutor/Opțiuni în linie de _comandă

en: /_Help/---
ro: /_Ajutor/---

en: /_Help/_Update check...
ro: /_Ajutor/Ca_ută actualizări...

en: /_Help/Update check of _plug-ins...
ro: /_Ajutor/Caută actualizări pentru _plugin-uri...

en: Creating main window...
ro: Se creează fereastra principală...

en: MainWindow: color allocation %d failed
ro: Fereastra principală: alocarea culorii %d a eșuat

en: done.
ro: gata.

en: Untitled
ro: Neintitulat

en: none
ro: nimic

en: You are offline. Go online?
ro: Sunteți offline. Treceți online ?

en: Empty all trash
ro: Golire gunoi

en: Delete all messages in trash folders?
ro: Ștergeți toate mesajele din dosarele de gunoi ?

en: Add mailbox
ro: Adaugă căsuță poștală

en: Specify the location of mailbox.
    If the existing mailbox is specified, it will be
    scanned automatically.
ro: Specificați locația căsuței poștale.
    Dacă este specificată căsuța poștală existentă,
    aceasta va fi scanată automat.

en: The mailbox `%s' already exists.
ro: Căsuța poștală „%s” există deja.

en: Mailbox
ro: Căsuță poștală

en: Creation of the mailbox failed.
    Maybe some files already exist, or you don't have the permission to write there.
ro: Crearea căsuței poștale a eșuat.
    Poate că unele fișiere există deja, sau acolo nu aveți permisiuni de scriere.

en: Sylpheed - Folder View
ro: Sylpheed - Vizualizare dosar

en: Sylpheed - Message View
ro: Sylpheed - Vizualizare mesaj

en: /_Reply
ro: /_Răspunde

en: /Reply to _all
ro: /Răspunde _tuturor

en: /Reply to _sender
ro: /Răspunde _expeditorului

en: /Reply to mailing _list
ro: /Răspunde _listei de discuții

en: /_Forward
ro: /Îna_intează

en: /For_ward as attachment
ro: /Înaintează ca _atașament

en: /Redirec_t
ro: /Redirecționea_ză

en: Icon _and text
ro: Pictogr_ame și text

en: Text at the _right of icon
ro: Text la d_reapta pictogramelor

en: _Icon
ro: P_ictograme

en: _None
ro: _Nimic

en: You are offline. Click the icon to go online.
ro: Sunteți offline. Clic pe pictogramă pentru a trece online.

en: You are online. Click the icon to go offline.
ro: Sunteți online. Clic pe pictogramă pentru a trece offline.

en: Exit
ro: Ieșire

en: Exit this program?
ro: Ieșiți din acest program ?

en: The selected messages could not be combined.
ro: Mesajele selectate nu au putut fi combinate.

en: Select folder to open
ro: Selectați dosarul de deschis

en: Command line options
ro: Opțiuni de line de comandă

en: Usage: sylpheed [OPTION]...
ro: Utilizare: sylpheed [OPȚIUNE]...

en: Windows-only option:
ro: Opțiune doar pentru Windows:

en: specify port for IPC remote commands
ro: specifică portul pentru comenzi la distanță IPC

en: Find in current message
ro: Căutare în mesajul curent

en: Find text:
ro: Caută textul:

en: Case sensitive
ro: Cu majuscule semnificative

en: Search failed
ro: Căutarea a eșuat

en: Search string not found.
ro: Textul căutat nu a fost găsit.

en: Beginning of message reached; continue from end?
ro: S-a ajuns la începutul mesajului. Continuați de la sfârșit ?

en: End of message reached; continue from beginning?
ro: S-a ajuns la sfârșitul mesajului. Continuați de la început ?

en: Search finished
ro: Căutare terminată

en: /_Tools/Add sender to address boo_k
ro: /_Unelte/Adaugă e_xpeditorul în agendă

en: Creating message view...
ro: Se creează vizualizarea mesajului...

en: Attachments
ro: Atașamente

en: Message View - Sylpheed
ro: Vizualizare mesaje - Syplheed

en: Can't save the file `%s'.
ro: Nu se poate salva fișierul „%s”.

en: /Open _with...
ro: /Deschide _cu...

en: /_Display as text
ro: /_Afișează ca text

en: /_Save as...
ro: /_Salvează ca...

en: /Save _all...
ro: /Salvează _tot...

en: /_Print...
ro: /Ti_părește...

en: /_Reply/_Reply
ro: /_Răspunde/_Răspunde

en: /_Reply/Reply to _all
ro: /_Răspunde/_tuturor

en: /_Reply/Reply to _sender
ro: /_Răspunde/_expeditorului

en: /_Reply/Reply to mailing _list
ro: /_Răspunde/_listei de discuții

en: /_Check signature
ro: /_Verifică semnătura

en: Creating MIME view...
ro: Se creează vizualizarea MIME...

en: Select "Check signature" to check
ro: Selectați „Verifică semnătura” pentru a verifica

en: Select an action for the attached file:
ro: Selectați o acținue pentru fișierul atașat:

en: Open _with...
ro: Deschide _cu...

en: _Display as text
ro: _Afișează ca text

en: _Save as...
ro: _Salvează ca...

en: This signature has not been checked yet.
ro: Semnătura nu a fost încă verificată.

en: _Check signature
ro: Verifi_că semnătura

en: Can't save the part of multipart message.
ro: Nu se poate salva partea selectată din părțile multiple ale mesajului.

en: Can't save the attachments.
ro: Nu se pot salva atașamentele.

en: Open with
ro: Deschidere cu

en: Enter the command line to open file:
    (`%s' will be replaced with file name)
ro: Intrați în linia de comandă pentru a deschide fișierul:
    („%s” va fi înlocuit cu numele fișierului)

en: Passphrase
ro: Frază secretă

en: [no user id]
ro: [niciun id utilizator]

en: %sPlease enter the passphrase for:
    
      %.*s  
    (%.*s)
ro: %sIntroduceți fraza secretă pentru:
    
      %.*s  
    (%.*s)

en: Bad passphrase! Try again...
ro: Frază secretă incorectă ! Încercați din nou...

en: Plug-in manager
ro: Gestionare plugin-uri

en: Check for _update
ro: Ca_ută actualizări

en: Plug-in information
ro: Informații despre plug-in

en: (Unknown)
ro: (necunoscut)

en: Author:
ro: Autor:

en: File:
ro: Fișier:

en: Description:
ro: Descriere:

en: Opening account preferences window...
ro: Se deschide fereastra de preferințe cont...

en: Account%d
ro: Cont%d

en: Preferences for new account
ro: Preferințe pentru contul nou

en: Account preferences
ro: Preferințe cont

en: Creating account preferences window...
ro: Se creează fereastra de preferințe cont...

en: Receive
ro: Primire

en: Send
ro: Trimite

en: Compose
ro: Compune

en: Privacy
ro: Confidențialitate

en: Advanced
ro: Avansat

en: Name of this account
ro: Numele acestui cont

en: Set as default
ro: Stabilește ca implicit

en: Personal information
ro: Informații personale

en: Full name
ro: Nume complet

en: Mail address
ro: Adresă de e-mail

en: Organization
ro: Organizație

en: Server information
ro: Informații despre server

en: News (NNTP)
ro: Știri (NNTP)

en: None (local)
ro: Nimic (local)

en: This server requires authentication
ro: Acest server necesită autentificare

en: News server
ro: Server de știri

en: Server for receiving
ro: Server pentru primire

en: SMTP server (send)
ro: Server SMTP (trimitere)

en: User ID
ro: ID utilizator

en: Password
ro: Parolă

en: Authentication method
ro: Metodă de autentificare

en: Remove messages on server when received
ro: Șterge mesajele de pe server la primire

en: Remove after
ro: Șterge după

en: days
ro: zile

en: 0 days: remove immediately
ro: 0 zile: șterge imediat

en: Download all messages (including already received) on server
ro: Descarcă toate mesajele de pe server (inclusiv cele deja primite)

en: Receive size limit
ro: Limită dimensiune pentru primire

en: KB
ro: KiB

en: Filter messages on receiving
ro: Filtrează mesajele la primire

en: Default inbox
ro: Inbox-ul implicit

en: Unfiltered messages will be stored in this folder.
ro: Mesajele nefiltrate vor fi stocate în acest dosar.

en: Automatic
ro: Automat

en: Only check INBOX on receiving
ro: La primire verifică doar INBOX

en: Filter new messages in INBOX on receiving
ro: La primire filtrează mesajele noi în INBOX

en: News
ro: NNTP

en: Maximum number of articles to download
ro: Număr maxim de articole pentru descărcare

en: No limit if 0 is specified.
ro: Fără limită dacă este specificat 0.

en: `Get all' checks for new messages on this account
ro: „Verifică tot” verifică pentru eventuale mesaje noi (și) pentru acest cont

en: Header
ro: Antet

en: Add Date header field
ro: Adaugă câmpul „Date” la antet

en: Generate Message-ID
ro: Generează câmpul „Message-ID”

en: Add user-defined header
ro: Adaugă un antet definit de utilizator

en:  Edit...
ro:  Editare...

en: Authentication
ro: Autentificare

en: SMTP Authentication (SMTP AUTH)
ro: Autentificare SMTP (SMTP AUTH)

en: If you leave these entries empty, the same user ID and password as receiving will be used.
ro: Dacă lăsați goale aceste intrări, se va utiliza același nume utilizator și aceeași parolă ca și pentru primire.

en: Authenticate with POP3 before sending
ro: Autentifică cu POP3 înainte de a trimite

note: signature
en: Signature
ro: Semnătură

en: Direct input
ro: Introducere directă

en: Name:
ro:  Nume:

en: Command output
ro: Rezultat comandă

en: Put signature before quote (not recommended)
ro: Pune semnătura înaintea citării (nerecomandat)

en: Automatically set the following addresses
ro: Completare automată a următoarelor câmpuri de adrese

en: Reply-To
ro: Răspuns către

en: PGP sign message by default
ro: Semnează PGP mesajele în mod implicit

en: PGP encrypt message by default
ro: Criptează PGP mesajele în mod implicit

en: Encrypt when replying to encrypted message
ro: Criptează când se răspunde la un mesaj criptat

en: Use ASCII-armored format for encryption
ro: Folosește formatul de criptare ASCII-armored

en: Use clear text signature
ro: Folosește semnătură în text clar

en: Use default GnuPG key
ro: Folosește cheia implicită GnuPG

en: Select key by your email address
ro: Selectează cheia după adresa de e-mail

en: Specify key manually
ro: Specifică cheia manual

en: User or key ID:
ro: Nume utilizator sau ID cheie:

en: Don't use SSL
ro: Nu folosi SSL

en: Use SSL for POP3 connection
ro: Folosește SSL pentru conexiunea POP3

en: Use STARTTLS command to start SSL session
ro: Folosește comanda STARTTLS pentru a porni sesiunea SSL

en: Use SSL for IMAP4 connection
ro: Folosește SSL pentru conexiunea IMAP4

en: Use SSL for NNTP connection
ro: Folosește SSL pentru conexiunea NNTP

en: Send (SMTP)
ro: Trimitere (SMTP)

en: Use SSL for SMTP connection
ro: Folosește SSL pentru conexiunea SMTP

en: Use non-blocking SSL
ro: Folosește SSL non-blocking

en: Turn this off if you have problems in SSL connection.
ro: Deselectați aici dacă aveți probleme cu conexiunea SSL.

en: Use SOCKS proxy
ro: Folosește proxy SOCKS

en: Hostname:
ro: Nume de gazdă:

en: Use authentication
ro: Folosește autentificare

en: Password:
ro: Parolă:

en: Use SOCKS proxy on sending
ro: Folosește proxy SOCKS la trimitere

en: Specify SMTP port
ro: Specifică portul SMTP

en: Specify POP3 port
ro: Specifică portul POP3

en: Specify IMAP4 port
ro: Specifică portul IMAP4

en: Specify NNTP port
ro: Specifică portul NNTP

en: Specify domain name
ro: Specifică numele de domeniu

en: IMAP server directory
ro: Director server IMAP

en: Only the subfolders of this directory will be displayed.
ro: Vor fi afișate numai subdosarele acestui director.

en: Clear all message caches on exit
ro: Șterge la ieșire toate mesajele din cache

en: Put sent messages in
ro: Pune mesajele trimise în

en: Put draft messages in
ro: Pune ciorna în

en: Put queued messages in
ro: Pune mesajele de la coadă în

en: Put deleted messages in
ro: Pune mesajele șterse în

en: Account name is not entered.
ro: Nu a fost introdus numele contului.

en: Mail address is not entered.
ro: Nu a fost introdusă adresa de e-mail.

en: SMTP server is not entered.
ro: Nu a fost introdus serverul SMTP.

en: User ID is not entered.
ro: Nu a fost introdus numele utilizator.

en: POP3 server is not entered.
ro: Nu a fost introdus serverul POP3.

en: IMAP4 server is not entered.
ro: Nu a fost introdus serverul IMAP4.

en: NNTP server is not entered.
ro: Nu a fost introdus serverul NNTP.

en: Specified folder is not a queue folder.
ro: Dosarul specificat nu este dosar de coadă.

en: It's not recommended to use the old style ASCII-armored
    mode for encrypted messages. It doesn't comply with the
    RFC 3156 - MIME Security with OpenPGP.
ro: Nu se recomandă să se utilizeze vechiul mod ASCII-armored
    pentru mesaje criptate. Nu este în conformitate cu RFC 3156 -
    MIME Security în raport cu OpenPGP.

en: Actions configuration
ro: Configurație acțiuni

en: Menu name:
ro: Nume meniu:

en: Command line:
ro: Linie de comandă:

en: Menu name:
     Use / in menu name to make submenus.
    Command line:
     Begin with:
       | to send message body or selection to command
       > to send user provided text to command
       * to send user provided hidden text to command
     End with:
       | to replace message body or selection with command output
       > to insert command's output without replacing old text
       & to run command asynchronously
     Use:
       %f for message file name
       %F for the list of the file names of selected messages
       %p for the selected message part
       %u for a user provided argument
       %h for a user provided hidden argument
       %s for the text selection
ro: Nume meniu:
     Folosește / în numele unui meniu pentru a crea submeniuri.
    Linie de comandă:
     Începe cu:
       | pentru a trimite comenzii corpul mesajului sau o selecție
       > pentru a trimite comenzii un text de-al utilizatorului
       * pentru a trimite comenzii un text invizibil de-al utilizatorului
     Termină cu:
       | pentru a înlocui corpul mesajului cu rezultatul comenzii
       > pentru a insera ieșirea comenzii fără a înlocui textul vechi
       & pentru a porni comanda asincron
     Folosește:
       %f pentru nume de fișier mesaj
       %F pentru listă nume de fișiere mesaje selectate
       %p pentru partea de mesaj selectată
       %u pentru argument furnizat de utilizator
       %h pentru argument invizibil furnizat de utilizator
       %s pentru selectția de text

en:  Replace
ro:  Înlocuiește

en:  Syntax help
ro:  Ajutor sintaxă

en: Registered actions
ro: Acțiuni înregistrate

en: (New)
ro: (Nou)

en: Menu name is not set.
ro: Nu este stabilit numele meniului.

en: Colon ':' is not allowed in the menu name.
ro: În numele meniului nu sunt permise două puncte „:”.

en: Menu name is too long.
ro: Numele meniului este prea lung.

en: Command line not set.
ro: Nu este stabilită linia de comandă.

en: Menu name and command are too long.
ro: Numele meniului și comenzii este prea lung.

en: The command
    %s
    has a syntax error.
ro: Comanda
    %s
    are o eroare de sintaxă.

en: Delete action
ro: Șterge acțiune

en: Do you really want to delete this action?
ro: Chiar vreți să ștergeți această acțiune ?

en: Creating common preferences window...
ro: Se creează fereastra de preferințe comune...

en: Common Preferences
ro: Preferințe comune

en: Display
ro: Afișare

en: Junk mail
ro: Spam

en: Details
ro: Detalii

en: Auto-check new mail
ro: Verifică automat pentru eventuale mesaje noi

en: every
ro: la fiecare

en: minute(s)
ro: minut(e)

en: Check new mail on startup
ro: Verifică pentru eventuale mesaje noi la pornirea programului

en: Update all local folders after incorporation
ro: Actualizează toate dosarele locale după încorporare

en: second(s)
ro: secundă(e)

en: Command
ro: Comandă

en: `%d' will be replaced with the number of new messages.
ro: „%d” va fi înlocuit cu numărul noilor mesaje.

en: Incorporate from local spool
ro: Încorporează din spool-ul local

en: Filter on incorporation
ro: Filtru la încorporare

en: Spool path
ro: Cale spool

en: Save sent messages to outbox
ro: Salvează mesajele trimise în dosarul „Trimise”

en: Apply filter rules to sent messages
ro: Aplică regulile de filtrare pentru mesajele trimise

en: Automatically add recipients to address book
ro: Adaugă automat destinatarii în agendă

en: Display send dialog
ro: Afișează dialogul de trimitere

en: Notify for missing attachments when the following strings (comma-separated) are found in the message body
ro: Notifică despre lipsa atașamentelor atunci când următoarele șiruri (separate prin virgulă) sunt găsite în corpul mesajului:

en: (Ex: attach)
ro: (De ex.: attach)

en: Confirm recipients before sending
ro: Cere confirmarea destinatarilor înainte de a trimite

en: Excluded addresses/domains (comma-separated):
ro: Adrese sau domenii excluse (separate prin virgulă):

en: Transfer encoding
ro: Codare de transfer

en: Specify Content-Transfer-Encoding used when message body contains non-ASCII characters.
ro: Specifică „Content-Transfer-Encoding”-ul folosit atunci când corpul mesajului conține caractere non-ASCII.

en: MIME filename encoding
ro: Codare de nume fișier MIME

en: MIME header
ro: Antet MIME

en: Specify encoding method for MIME filename with non-ASCII characters.
    MIME header: most popular, but violates RFC 2047
    RFC 2231: conforms to standard, but not popular
ro: Specifică metoda de codare pentru numele unui fișier MIME ce conține caractere non-ASCII:
    Antet MIME: cel mai popular, dar violează RFC 2047
    RFC 2231: conform standardului, dar nepopular

en: Signature separator
ro: Separator de semnătură

en: Insert automatically
ro: Inserează automat

en: Reply
ro: Răspunde

en: Automatically select account for replies
ro: Selecteză automat contul pentru răspunsuri

en: Quote message when replying
ro: Citează mesajul la care se răspunde

en: Reply to mailing list by Reply button
ro: Răspunde la lista de discuții prin butonul Răspunde

en: Inherit recipients on reply to self messages
ro: Păstrează destinatarii inițiali când se răspunde la mesaje proprii

en: Set only mail address of recipients when replying
ro: Completează numai adresa de corespondență a destinatarului atunci când se răspunde

en: Automatically launch the external editor
ro: Lansează automat editorul extern

en: Undo level
ro: Nivele de anulare

en: Wrap messages at
ro: Desparte liniile mesajelor la

en: characters
ro: caractere

en: Wrap quotation
ro: Desparte liniile lungi citate

en: Wrap on input
ro: Desparte liniile lungi în timpul compunerii

en: Auto-save to draft
ro: Salvează automat în ciorne

en: Spell checking
ro: Verificare ortografică

note: reply
en: Reply format
ro: Format de răspuns

en: Quotation mark
ro: Semn de citare

note: forward
en: Forward format
ro: Format de înaintare

en:  Description of symbols
ro:  Descriere simboluri

en: Enable Spell checking
ro: Activează verificarea ortografică

en: Default language:
ro: Limbă implicită:

en: Text font
ro: Font pentru text

note: ---- Folder View ----
en: Folder View
ro: Vizualizare dosare

en: Display unread number next to folder name
ro: Afișează numărul de mesaje necitite lângă numele dosarului

en: Displaying message number columns in the folder view:
ro: Afișare de coloane cu numărul de mesaje în vizualizarea dosarelor:

en: Abbreviate newsgroups longer than
ro: Abreviază grupurile de știri mai lungi decât

en: letters
ro: litere

note: ---- Summary ----
en: Summary View
ro: Vizualizare sumară

en: Display recipient on `From' column if sender is yourself
ro: Afișează destinatarul în coloana „Expeditor”, dacă expeditorul sunteți dumneavoastră

en: Expand threads
ro: Desfășoară firul discuțiilor

en: Date format
ro: Format de dată

en:  Set display item of summary...
ro:  Alegeți elementele afișate ale sumarului...

en: Message
ro: Mesaj

note: S_COL_UNREAD
en: Attachment
ro: Atașament

en: Color label
ro: Culoare etichetă

en: Default character encoding
ro: Codare implicită de caractere

en: This is used when displaying messages with missing character encoding.
ro: Se utilizează la afișarea mesajelor cărora la lipsește informația de codare a caracterelor.

en: Outgoing character encoding
ro: Codare de caractere la trimitere

en: If `Automatic' is selected, the optimal encoding for the current locale will be used.
ro: Dacă este selectat „Automat”, se va utiliza codarea optimă pentru localele curente.

en: Enable coloration of message
ro: Activează colorarea mesajelor

en: Display multi-byte alphabet and numeric as
    ASCII character (Japanese only)
ro: Afișează alafbetul și numerele de tip octet multiplu
    ca caractere ASCII (numai japoneză)

en: Display header pane above message view
ro: Afișează panoul de antet deasupra ferestrei de vizualizare a mesajului

en: Display short headers on message view
ro: Afișează un antet scurt în fereastra de vizualizare a mesajului

en: Render HTML messages as text
ro: Randează mesajele HTML ca text

en: Treat HTML only messages as attachment
ro: Tratează mesajele doar HTML ca atașament

en: Display cursor in message view
ro: Afișează cursorul în vizualizarea mesajului

en: Line space
ro: Spațiere linii

en: pixel(s)
ro: pixel(i)

en: Scroll
ro: Derulare

en: Half page
ro: Jumătate de pagină

en: Smooth scroll
ro: Derulare lină

en: Step
ro: Pas

en: Images
ro: Imagini

en: Resize attached large images to fit in the window
ro: Redimensionează imaginile atașate pentru a încăpea în fereastră

en: Display images as inline
ro: Afișează imaginile intercalat

en: You can specify label names for each color (Work, TODO etc.).
ro: Puteți specifica nume de etichetă pentru fiecare culoare (Servici, De făcut, etc.).

en: Enable Junk mail control
ro: Activează controlul mesajelor spam

en: Learning command:
ro: Comandă de învățare:

en: (Select preset)
ro: (selecție predefinită)

en: Not Junk
ro: Nu este spam

en: Classifying command
ro: Comandă de clasificare

en: To classify junk mails automatically, both junk and not junk mails must be learned manually to a certain extent.
ro: Pentru a clasifica mesajele ca spam în mod automat, și mesajele spam și mesajele utile trebuie învățate manual într-o anumită măsură.

en: Junk folder
ro: Dosar de spam

en: The messages which are set as junk mail will be moved to this folder. If empty, the default junk folder will be used.
ro: Mesajele care sunt marcate ca spam vor fi mutate în acest dosar. Dacă este gol, se va folosi dosarul de spam implicit.

en: Filter messages classified as junk on receiving
ro: Filtrează la primire mesajele clasificate ca spam

en: Filter junk mails before normal filtering
ro: Filtrează mesajele spam înaintea filtrării normale

en: Delete junk mails from server on receiving
ro: Șterge mesajele spam de pe server la primire

en: Mark filtered junk mails as read
ro: Marchează mesajele spam filtrate ca fiind citite

en: Automatically check signatures
ro: Verifică semnăturile automat

en: Show signature check result in a popup window
ro: Arată rezultatul verificării semnăturii într-o fereastră de tip popup

en: Store passphrase in memory temporarily
ro: Stochează fraza secretă temporar în memorie

en: Expired after
ro: Expiră după

en: minute(s)
ro: minut(e)

en: Setting to '0' will store the passphrase for the whole session.
ro: Selectarea valorii „0” determină memorarea frazei secrete pentru întreaga sesiune.

en: Grab input while entering a passphrase
ro: Ascunde intrarea în timp ce se introduce fraza secretă

en: Display warning on startup if GnuPG doesn't work
ro: Avertizează la pornire dacă GnuPG nu funcționează

en: Always open messages in summary when selected
ro: Deschide întotdeauna mesajele în mod sumar când sunt selectate

en: Always mark as read when a message is opened
ro: Marchează întotdeauna mesajul ca fiind citit în momentul selectării sau deschiderii lui

en: Open first unread message when a folder is opened
ro: Deschide primul mesaj necitit la deschiderea unui dosar

en: Remember last selected message
ro: Ține minte ultimul mesaj selectat

en: Only mark message as read when opened in new window
ro: Marchează mesajul ca fiind citit doar când este deschis în fereastră nouă

en: Open inbox after receiving new mail
ro: Deschide dosarul „Primite (Inbox)” după primirea de mesaje noi

en: Open inbox on startup
ro: Deschide dosarul „Primite (Inbox)” la pornirea programului

en: Change current account on folder open
ro: Schimbă contul curent la deschiderea unui dosar

en: Execute immediately when moving or deleting messages
ro: Execută imediat când se mută sau se șterg mesajele

en: Messages will be marked until execution if this is turned off.
ro: Dacă opțiunea este deselectată, mesajele vor fi mai întâi marcate.

en: Make the order of buttons comply with GNOME HIG
ro: Determină ordinea butoanelor să fie în concordanță cu GNOME HIG

en: Display tray icon
ro: Afișează o pictogramă în zona de notificare

en: Minimize to tray icon
ro: Minimizează pe pictograma din zona de notificare

en: Toggle window on trayicon click
ro: Comută fereastra la clic pe pictograma din zona de notificare

en:  Set key bindings...
ro:  Alegeți tema de combinații de taste...

en: Other
ro: Altele

en: External commands
ro: Comenzi externe

en: Update
ro: Actualizare

en: Receive dialog
ro: Dialog de primire

en: Show receive dialog
ro: Arată dialogul de primire

en: Always
ro: Întotdeauna

en: Only on manual receiving
ro: Numai la primire manuală

en: Never
ro: Niciodată

en: Don't popup error dialog on receive error
ro: Nu deschide dialogul de eroare de tip popup în caz de eroare la primire

en: Close receive dialog when finished
ro: Închide dialogul de primire la terminarea operației

en: Add address to destination when double-clicked
ro: Adaugă adresa la destinație când se dă dublu clic pe ea

en: Set only mail address when entering recipient from address book
ro: La introducerea din agendă a destinatarului, adaugă numai adresa de e-mail

en: Auto-completion:
ro: Completare automată a adresei:

en: Start with Tab
ro: Începe folosind tasta Tab

en: Disable
ro: Dezactivată

en: On exit
ro: La ieșire

en: Confirm on exit
ro: Cere confirmare de închidere a programului

en: Empty trash on exit
ro: Golește gunoiul la ieșire

en: Ask before emptying
ro: Cere confirmare înainte de golire

en: Warn if there are queued messages
ro: Avertizează dacă sunt mesaje la coadă

en: External commands (%s will be replaced with file name / URI)
ro: Comenzi externe (%s va fi înlocuit de nume fișier / URI)

en: Web browser
ro: Navigator Web

en: (Default browser)
ro: (Navigator implicit)

en: Use external program for printing
ro: Folosește un program extern pentru tipărire

en: Use external program for incorporation
ro: Folosește un program extern pentru încorporare

en: Use external program for sending
ro: Folosește un program extern pentru trimitere

en: Update check requires 'curl' command.
ro: Căutarea eventualelor actualizări necesită comanda „curl”.

en: Enable auto update check
ro: Activează actualizarea automată

en: Use HTTP proxy
ro: Folosește proxy HTTP

en: HTTP proxy host (hostname:port):
ro: Gazdă proxy HTTP (numegazdă:port):

en: Enable strict checking of the integrity of summary caches
ro: Activează verificarea strictă a integrității cache-ului sumarului

en: Enable this if the contents of folders have the possibility of modification by other applications.
    This option will degrade the performance of displaying summary.
ro: Activați această opțiune dacă conținutul dosarelor are posibilitatea de a fi modificat de alte aplicații.
    Această opțiune va degrada performanța de afișare a sumarului.

en: Socket I/O timeout:
ro: Timpul Socket I/O a expirat:

en: Automatic (Recommended)
ro: Automat (recomandat)

en: 7bit ascii (US-ASCII)
ro: 7bit ASCII (US-ASCII)

en: the full abbreviated weekday name
ro: numele abreviat al zilei săptămânii

en: the full weekday name
ro: numele complet al zilei săptămânii

en: the abbreviated month name
ro: numele abreviat al lunii

en: the full month name
ro: numele complet al lunii

en: the preferred date and time for the current locale
ro: data și timpul preferat pentru localele curente

en: the century number (year/100)
ro: numărul secolului (an/100)

en: the day of the month as a decimal number
ro: ziua lunii ca număr zecimal

en: the hour as a decimal number using a 24-hour clock
ro: ora ca număr zecimal utilizând formatul de 24 ore

en: the hour as a decimal number using a 12-hour clock
ro: ora ca număr zecimal utilizând formatul de 12 ore

en: the day of the year as a decimal number
ro: ziua anului ca număr zecimal

en: the month as a decimal number
ro: luna ca număr zecimal

en: the minute as a decimal number
ro: minutul ca număr zecimal

en: either AM or PM
ro: indiferent AM sau PM

en: the second as a decimal number
ro: secunda ca număr zecimal

en: the day of the week as a decimal number
ro: ziua săptămânii ca număr zecimal

en: the preferred date for the current locale
ro: data preferată pentru localele curente

en: the last two digits of a year
ro: ultimii doi digiți ai numărului anului

en: the year as a decimal number
ro: anul ca număr zecimal

en: the time zone or name or abbreviation
ro: timpul zonal sau numele sau abrevierea

en: Specifier
ro: Specificator

en: Description
ro: Descriere

en: Example
ro: Exemplu

en: Set message colors
ro: Stabilire culori mesaj

en: Colors
ro: Culori

en: Quoted Text - First Level
ro: Citat - primul nivel

en: Quoted Text - Second Level
ro: Citat - nivelul al doilea

en: Quoted Text - Third Level
ro: Citat - nivelul al treilea

en: URI link
ro: Legătură URI

en: Recycle quote colors
ro: Reciclează culori citat

en: Pick color for quotation level 1
ro: Alege culoarea pentru citatul de nivel 1

en: Pick color for quotation level 2
ro: Alege culoarea pentru citatul de nivel 2

en: Pick color for quotation level 3
ro: Alege culoarea pentru citatul de nivel 3

en: Pick color for URI
ro: Alege culoarea pentru URI

en: Description of symbols
ro: Descriere simboluri

en: Date
    From
    Full Name of Sender
    First Name of Sender
    Initial of Sender
    Subject
    To
    Cc
    Newsgroups
    Message-ID
ro: Dată
    De la
    Numele complet al expeditorului
    Prenumele expeditorului
    Inițiala expeditorului
    Subiect
    Către
    Cc
    Grupuri de știri
    ID-mesaj

en: If x is set, displays expr
ro: Dacă x este setat, afișează expr

en: Message body
    Quoted message body
    Message body without signature
    Quoted message body without signature
    Literal %
ro: Corpul mesajului
    Corpul mesajului ca citat
    Corpul mesajului fără semnătură
    Corpul mesajului fără semnătuă ca citat
    Caracterul %

en: Literal backslash
    Literal question mark
    Literal opening curly brace
    Literal closing curly brace
ro: Caracterul \
    Caracterul ?
    Caracterul {
    Caracterul }

en: Key bindings
ro: Combinații de taste

en: Select the preset of key bindings.
ro: Selectați tema predefinită pentru combinațiile de taste:

en: Default
ro: Implicit

en: Old Sylpheed
ro: Sylpheed vechi

en: Custom header setting
ro: Configurare antet personalizat

en:  Delete
ro:  Șterge

en: Custom headers
ro: Anteturi personalizate

en: Header name is not set.
ro: Numele antetului nu este definit.

en: Delete header
ro: Șterge antetul

en: Do you really want to delete this header?
ro: Chiar vreți să ștergeți acest antet ?

en: Creating display header setting window...
ro: Se creează fereastra de configurare a antetului afișat...

en: Display header setting
ro: Configurare antet afișat

en: Header name
ro: Nume antet:

en: Displayed Headers
ro: Anteturi afișate

en: Hidden headers
ro: Anteturi ascunse

en: Show all unspecified headers
ro: Arată toate anteturile nespecificate

en: Reading configuration for displaying headers...
ro: Se citește configurațis pentru anteturile de afișat...

en: Writing configuration for displaying headers...
ro: Se scrie configurația pentru anteturile de afișat...

en: This header is already in the list.
ro: Acest antet este deja în listă.

en: Display items setting
ro: Configurare elemente afișate

en: Available items
ro: Elemente disponibile

en: Displayed items
ro: Elemente afișate

en:  Revert to default
ro:  Revino la predefinit

en: Filter settings
ro: Configurări de filtre

en: Enabled
ro: Activat

en: Do you really want to delete the rule '%s'?
ro: Chiar vreți să ștergeți regula „%s” ?

en: Delete rule
ro: Șterge regula

en: Filter rule
ro: Regulă de filtrare

en: If any of the following condition matches
ro: Dacă oricare dintre condițiile următoare se potrivesc

en: If all of the following conditions match
ro: Dacă toate dintre condițiile următoare se potrivesc

en: Perform the following actions:
ro: Execută următoarele acțiuni:

en: To or Cc
ro: Către sau Cc

en: Any header
ro: Orice antet

en: Edit header...
ro: Editare antet...

en: Message body
ro: Corpul mesajului

en: Result of command
ro: Rezultatul comenzii

en: Age
ro: Vechime

en: Marked
ro: Marcat

en: Has color label
ro: Are etichetă de culoare

en: Has attachment
ro: Are atașament

en: contains
ro: conține

en: doesn't contain
ro: nu conține

en: is
ro: este

en: is not
ro: nu este

en: match to regex
ro: potrivire cu expresie regulară

en: doesn't match to regex
ro: nepotrivire cu expresie regulară

en: is in addressbook
ro: este în agendă

en: is not in addressbook
ro: nu este în agendă

en: is larger than
ro: este mai mare ca

en: is smaller than
ro: este mai mic ca

en: is shorter than
ro: este mai scurt ca

en: is longer than
ro: este mai lung ca

en: matches to status
ro: se potrivește cu starea

en: doesn't match to status
ro: nu se potrivește cu starea

en: Move to
ro: Mută în

en: Copy to
ro: Copiază în

en: Don't receive
ro: Nu primi

en: Delete from server
ro: Șterge de pe server

en: Set mark
ro: Marchează

en: Set color
ro: Stabilește culoarea

en: Mark as read
ro: Marchează ca citit

en: Forward
ro: Înaintează

en: Forward as attachment
ro: Înaintează ca atașament

en: Redirect
ro: Redirecționează

en: Execute command
ro: Execută comandă

en: Stop rule evaluation
ro: Oprește evaluarea de regulă

en: folder:
ro: dosarul:

en: day(s)
ro: zi(le)

en: address:
ro: adresă:

en: Edit header list
ro: Editare listă de antet

en: Headers
ro: Anteturi

en: Header:
ro: Antet:

en: Command is not specified.
ro: Comanda nu este specificată.

en: Destination folder is not specified.
ro: Dosarul de destinație nu a fost specificat.

en: Invalid condition exists.
ro: Există condiție nevalidă.

en: Rule name is not specified.
ro: Nu este specificat numele regulii.

en: Invalid action exists.
ro: Există acțiune nevalidă.

en: Condition not exist.
ro: Nu există condiție.

en: Action not exist.
ro: Nu există acțiune.

en: Folder properties
ro: Proprietăți dosar

en: Identifier
ro: Identificator

en: Type
ro: Tip

en: Don't display [...] or (...) at the beginning of subject in summary
ro: Nu afișa [...] sau (...) la începutul subiectului în sumar

en: Delete [...] or (...) at the beginning of subject on reply
ro: Șterge [...] sau (...) la începutul subiectului când se răspunde

en: Account
ro: Cont

en: Apply to subfolders
ro: Aplică și la subdirectoare

en: use also on reply
ro: Folosește și pentru răspuns

en: Reply-To:
ro: Răspuns către:

en: %s - Edit search condition
ro: %s - Editează condiția de căutare

en: Match any of the following
ro: Oricare dintre condițiile următoare

en: Match all of the following
ro: Toate condițiile următoare

en: Folder:
ro: Dosar:

en: Search subfolders
ro: Caută și în subdosare

en: Mark
ro: Marcaj

note: S_COL_MIME
en: Subject
ro: Subiect

note: S_COL_SUBJECT
en: From
ro: Expeditor

note: S_COL_FROM
en: Date
ro: Dată

note: S_COL_SIZE
en: Number
ro: Număr

note: S_COL_NUMBER
en: To
ro: Către

en: Creating summary column setting window...
ro: Se creează fereastra de configurare a coloanelor sumarului...

en: Summary display item setting
ro: Configurare elemente afișate ale sumarului

en: Select items to be displayed on the summary view. You can modify
    the order by using the Up / Down button.
ro: Selectați elementele de afișat la vizualizarea sumarului.
    Puteți modifica ordinea utilizând butoanele Mai sus și Mai jos.

en: Template name
ro: Nume șablon

en: Register
ro: Înregistrare

en:  Substitute
ro:  Substituire

en:  Symbols
ro:  Simboluri

en: Registered templates
ro: Șabloane înregistrate

en: Templates
ro: Șabloane

en: Template is modified
ro: Șablonul este modificat

en: Current modification is not applied. Finish without saving it?
ro: Modificarea curentă nu este aplicată. Finalizați fără salvarea ei ?

en: Templates are modified
ro: Șabloanele sunt modificate

en: Really discard modification to templates?
ro: Chiar renunțați la modificarea șabloanelor ?

en: Template
ro: Șablon

en: Template format error.
ro: Eroare de format de șablon.

en: Delete template
ro: Șterge șablon

en: Do you really want to delete this template?
ro: Chiar vreți să ștergeți acest șablon ?

en: Get
ro: Verifică

en: Incorporate new mail
ro: Verifică și încorporează eventuale mesaje noi pentru contul curent

en: Get all
ro: Verifică tot

en: Incorporate new mail of all accounts
ro: Verifică și încorporează eventuale mesaje noi pentru toate conturile

en: Remote mailbox
ro: Pe server

en: POP3 Remote mailbox
ro: Căsuță poștală POP3 la distanță

en: Send queued message(s)
ro: Trimite mesajele de la coada de așteptare

en: Compose new message
ro: Compune un mesaj nou

en: Reply to the message
ro: Răspunde la mesaj

en: Reply all
ro: Răspunde tuturor

en: Reply to all
ro: Răspunde tuturor la mesaj

en: Forward the message
ro: Înaintează mesajul

en: Delete the message
ro: Șterge mesajul

en: Set as junk mail
ro: Marchează ca spam

en: Not junk
ro: Nu este spam

en: Set as not junk mail
ro: Marchează ca util

en: Next unread message
ro: Următorul mesaj necitit

en: Previous unread message
ro: Precedentul mesaj necitit

en: Search messages
ro: Caută mesaje

en: Print
ro: Tipărește

en: Print message
ro: Tipărește mesajele selectate

en: Stop receiving
ro: Oprește primirea

en: Execute
ro: Execută

en: Execute marked process
ro: Execută procesele marcate

en: Prefs
ro: Preferințe

en: Common preferences
ro: Preferințe comune

en: Send message
ro: Trimite mesajul acum

en: Send later
ro: Mai târziu

en: Put into queue folder and send later
ro: Pune în coada de așteptare și trimite mai târziu

en: Draft
ro: Ciornă

en: Save to draft folder
ro: Salvează în dosarul de ciorne

en: Insert
ro: Inserează

en: Insert file
ro: Inserează un fișier

en: Attach
ro: Atașează

en: Attach file
ro: Atașează un fișier

en: Append signature
ro: Adaugă o semnătură

en: Edit with external editor
ro: Editează cu un editor extern

en: Linewrap
ro: Desparte liniile

en: Wrap all long lines
ro: Desparte toate liniile lungi

en: Customize toolbar
ro: Personalizare bară de unelte

en: Select items to be displayed on the toolbar. You can modify
    the order by using the Up / Down button.
ro: Selectați elementele de afișat pe bara de unelte.
    Puteți modifica ordinea utilizând butoanele Mai sus și Mai jos.

en: The message will be printed with the following command:
ro: Mesajul va fi tipărit cu următoarea comandă:

en: (Default print command)
ro: (Comandă de tipărire implicită)

en: Print command line is invalid:
    `%s'
ro: Linia de comandă pentru tipărire nu este validă:
    „%s”

en: Status
ro: Stare

en: Progress
ro: Progres

en: _Save as search folder
ro: _Salvează ca dosar de căutare

en: Message not found.
ro: Mesajul nu a fost găsit.

en: 1 message found.
ro: A fost găsit 1 mesaj.

en: %d messages found.
ro: Au fost găsite %d mesaje.

en: Searching %s (%d / %d)...
ro: Se caută %s (%d / %d)...

en: Searching %s ...
ro: Se caută %s ...

en: (No Date)
ro: (Fără Dată)

en: Save as search folder
ro: Salvează ca dosar de căutare

en: Location:
ro: Locație:

en: Folder name:
ro: Nume dosar:

en: Select folder to copy
ro: Selectați dosarul de copiat

en: Select folder to move
ro: Selectați dosarul de mutat

en: All
ro: Tot

en: Have color label
ro: Cu etichetă de culoare

en: Have attachment
ro: Cu atașament

en: Within 1 day
ro: Din ultima zi

en: Last 5 days
ro: Din ultimele 5 zile

en: Last 7 days
ro: Din ultimele 7 zile

en: In addressbook
ro: În agendă

en: Search for Subject or From
ro: Căutare după câmpul Subiect sau De la

en: %1$d in %2$d matched
ro: S-au potrivit %1$d în %2$d

en: No messages matched
ro: Nu s-a potrivit niciun mesaj

en: Cannot find user ID for this key.
ro: ID-ul utilizatorului pentru această cheie nu poate fi găsit.

en: 		aka "%s"
ro: 		aka „%s”

en: Signature made at %s
ro: Semnătură creată la %s

en: Error verifying the signature
ro: Eroare la verificarea semnăturii

en: _File
ro: _Fișier

en: _Get
ro: _Obține

en: _Help
ro: _Ajutor

en: _About
ro: _Despre

en: %s - POP3 Remote mailbox
ro: %s -  Căsuță poștală POP3 la distanță

en: No.
ro: Nr.

en: Connecting to %s:%d ...
ro: Se conectează la %s:%d ...

en: Can't connect to POP3 server: %s:%d
ro: Nu se poate efectua conexiunea la serverul POP3: %s:%d

en: Error occurred during POP3 session.
ro: A apărut o eroare în timpul sesiunii POP3.

en: Error occurred during POP3 session:
    %s
ro: A apărut o eroare în timpul sesiunii POP3:
    %s

en: Retrieving message headers (%d / %d) ...
ro: Se recepționează anteturile mesajelor (%d / %d) ...

en: Getting the number of messages...
ro: Se obține numărul de mesaje...

en: No message
ro: Nu sunt mesaje

en: Deleted %d messages
ro: A(u) fost șters(e) %d mesaj(e)

en: Quitting...
ro: Se părăsește...

en: Retrieved %d messages
ro: A(u) fost recepționat(e) %d mesaj(e)

en: Opened message %d
ro: A fost deschis mesajul %d

en: Retrieved %d message headers
ro: A(u) fost recepționat(e) %d antet(uri) de mesaj

en: Retrieving message %d ...
ro: Se recepționează mesajul %d...

en: Delete messages
ro: Ștergere mesaje

en: Really delete selected messages from server?
    This operation cannot be reverted.
ro: Sigur ștergeți mesajele selectate de pe server ?
    Această operație nu poate fi restabilită.

en: Key ID
ro: ID cheie

en: Val
ro: Valoare

en: Add key
ro: Adăugă o cheie

en: Enter another user or key ID:
ro: Introduceți alt utilizator sau ID de cheie:

en: Trust key
ro: Cheie de încredere

en: The selected key is not fully trusted.
    If you choose to encrypt the message with this key you don't
    know for sure that it will go to the person you mean it to.
    Do you trust it enough to use it anyway?
ro: Cheia selectată nu este total de încredere.
    Dacă alegeți să criptați mesajul cu această cheie nu aveți siguranța
    că va ajunge la persoana la care intenționați să ajungă.
    Îi acordați suficientă încredere încât să o folosiți oricum ?

en: Queued message header is broken.
ro: Antetul mesajului din coada de așteptare nu este valid.

en: Sending message using command: %s
ro: Trimitere mesaj utilizând comanda: %s

en: Can't execute command: %s
ro: Nu se poate executa comanda: %s

en: Error occurred while executing command: %s
ro: A apărut o eroare în timpul executării comenzii: %s

en: Connecting
ro: Conectare

en: Connecting to SMTP server: %s ...
ro: Se conectează la serverul SMTP: %s ...

note: ignore errors right after QUIT
en: Error occurred after QUIT command (ignored)
ro: A apărut o eroare (ignorată) după comanda QUIT

en: Sending HELO...
ro: Se trimitre HELO...

en: Authenticating
ro: Autentificare

en: Sending message via %s:%d...
ro: Se trimite mesajul via %s:%d...

en: Sending EHLO...
ro: Se trimite EHLO...

en: Sending MAIL FROM...
ro: Se trimite MAIL FROM...

en: Sending
ro: Trimitere

en: Sending RCPT TO...
ro: Se trimite RCPT TO...

en: Sending DATA...
ro: Trimitere DATA...

en: Sending message (%d / %d bytes)
ro: Trimitere mesaj (%d / %d octeți)

en: %d / %d bytes
ro: %d / %d octeți

en: Sending message
ro: Trimitere mesaj

en: Error occurred while sending the message.
ro: A apărut o eroare în timpul trimiterii mesajului.

en: Error occurred while sending the message:
    %s
ro: A apărut o eroare în timpul trimiterii mesajului:
    %s

en: Can't connect to SMTP server.
ro: Nu se poate efectua conexiunea la serverul SMTP.

en: Can't connect to SMTP server: %s:%d
ro: Nu se poate efectua conexiunea la serverul SMTP: %s:%d

en: Mailbox setting
ro: Configurare căsuță poștală

en: This dialog will make initial setup of mailbox.
ro: Acest dialog va face configurarea inițială a căsuței poștale.

en: Create mailbox at the following default location:
ro: Creează căsuța poștală în această locație implicită:

en: Create mailbox at the following location:
    (enter folder name or full folder path)
ro: Creează căsuța poștală în următoarea locație:
    (introduceți numele sau calea completă a dosarului)

en: If you want to add a mailbox at another location afterward, please select 'File - Mailbox - Add mailbox...' in the menu.
ro: Dacă vreți să adăugați o căsuță poștală ulterior la o altă locație, selectați „Fișier -> Căsuță poștală -> Adaugă o căsuță poștală...” în meniu.

en: Cancel
ro: Anulare

en: Continue without creating mailbox?
ro: Continuați fără crearea unei căsuțe poștale ?

en: Please input folder name or full folder path.
ro: Introduceți numele dosarului sau calea completă a dosarului.

en: The mailbox '%s' already exists.
ro: Căsuța poștală „%s” există deja.

en: The location '%s' includes settings folder. Please specify another location.
ro: Locația „%s” include dosarul de configurări. Specificați altă locație.

en: Cancel mail account setup?
ro: Anulați configurarea contului de corespondență ?

en: Input value is not valid.
ro: Valoarea de intrare nu este validă.

en: POP3 server:
ro: Server POP3:

en: IMAP4 server:
ro: Server IMAP4:

en: New account setup
ro: Configurare cont nou

en: This dialog will make initial setup of new mail account.
ro: Acest dialog va face configurarea inițială a noului cont de corespondență.

en: Select account type:
ro: Selectați tipul de cont:

en: Input your name and mail address:
ro: Introduceți numele dumneavoastră și adresa de corespondență:

en: Display name:
ro: Nume afișat:

en: E-mail address:
ro: Adresă de e-mail:

en: This name will be seen at the side of recipients (e.g. John Doe)
ro: Acest nume va fi văzut de către destinatari (de exemplu: Ion Popescu)

en: Input user ID and mail server:
ro: Introduceți ID-ul utilizatorului și serverul de corespondență:

en: User ID:
ro: ID utilizator:

en: SMTP server:
ro: Server SMTP:

en: Use SSL
ro: Folosește SSL

en: Use SMTP authentication
ro: Folosește autentificare SMTP

en: Your new mail account has been set up with the following settings.
ro: Noul cont de corespondență a fost creat cu următoarele configurări:

en: If you want to modify the settings, select
    'Configuration - Preferences for current account' or
    'Configuration - Edit accounts' in the main menu.
ro: Dacă vreți să modificați configurările, selectați
    „Configurare -> Preferințe pentru contul curent...” sau
    „Configurare -> Editare conturi...” în meniul principal.

en: Importing mail data
ro: Import de date de corespondență

en: The mail store of Outlook Express was found. Do you want to import the mail data of Outlook Express?
    
    (The folder structure will not be reproduced)
ro: A fost găsită stocarea corespondenței de la Outlook Express. Vreți să fie importate datele de corespondență de la Outlook Express ?
    
    (Structura dosarelor nu va fi reprodusă)

en: Imported
ro: Importat

en: Failed to import the mail data.
ro: Importul de date de corespondență a eșuat.

en: Importing address book
ro: Import agendă

en: The Windows address book was found. Do you want to import the address book?
ro: A fost găsită agenda Windows. Vreți să fie importat conținutul ei ?

en: Failed to import the address book.
ro: Importul agendei a eșuat.

en: Signature check result
ro: Rezultat verificare semnătură

en: Checking signature
ro: Verificare semnătură

en: %s%s%s from "%s"
ro: %s%s%s de la „%s”

en: No signature found
ro: Nu s-a găsit nicio semnătură

en: Good signature from "%s"
ro: Semnătură bună de la „%s”

en: Good signature
ro: Semnătură bună

en: Valid signature but the key for "%s" is not trusted
ro: Semnătură validă, dar cheia pentru „%s” nu este de încredere

en: Valid signature (untrusted key)
ro: Semnătură validă (cheia nu este de încredere)

en: Signature valid but expired for "%s"
ro: Semnătură validă, dar expirată pentru „%s”

en: Signature valid but expired
ro: Semnătură validă, dar expirată

en: Signature valid but the signing key for "%s" has expired
ro: Semnătură validă, dar cheia de semnătură pentru „%s” a expirat

en: Signature valid but the signing key has expired
ro: Semnătură validă, dar cheia de semnătură a expirat

en: Signature valid but the signing key for "%s" has been revoked
ro: Semnătură validă, dar cheia de semnătură pentru „%s” a fost revocată

en: Signature valid but the signing key has been revoked
ro: Semnătură validă, dar cheia de semnătură a fost revocată

en: BAD signature from "%s"
ro: Semnătura de la „%s” NU ESTE VALIDĂ

en: BAD signature
ro: Semnătura NU ESTE VALIDĂ

en: No public key to verify the signature
ro: Nu este nicio cheie publică pentru a verifica semnătura

en: Creating source window...
ro: Se creează fereastra sursei...

en: Source of the message
ro: Sursa mesajului

en: Displaying the source of %s ...
ro: Se afișează sursa pentru %s ...

en: %s - Source
ro: %s - Sursă

en: SSL certificate verify failed
ro: Verificarea certificatului SSL a eșuat

en: The SSL certificate of %s cannot be verified by the following reason:
ro: Certificatul SSL al lui %s nu poate fi verificat, deoarece:

en: Subject: %s
ro: Subiect: %s

en: Issuer: %s
ro: Emitent: %s

en: Issued date: %s
ro: Data de emitere: %s

en: Expire date: %s
ro: Data de expirare: %s

en: SHA1 fingerprint: %s
ro: Amprentă SHA1: %s

en: MD5 fingerprint: %s
ro: Amprentă MD5: %s

en: Do you accept this certificate?
ro: Acceptați acest certificat ?

en: _Reject
ro: _Respinge

en: _Temporarily accept
ro: Acceptă _temporar

en: Always _accept
ro: _Acceptă întotdeauna

en: Subscribe to newsgroup
ro: Subscrie la grupul de știri

en: Select newsgroups to subscribe.
ro: Selectați grupurile de știri pentru subscriere.

en: Find groups:
ro: Caută grupuri:

en:  Search
ro:  Caută

en: Newsgroup name
ro: Nume grup de știri

en: Messages
ro: Mesaje

en: moderated
ro: moderat

en: readonly
ro: doar citire

en: unknown
ro: necunoscut

en: Getting newsgroup list...
ro: Se obține lista grupului de știri...

en: Can't retrieve newsgroup list.
ro: Nu se poate recepționa lista de grup de știri.

en: Done.
ro: Gata.

en: %d newsgroups received (%s read)
ro: %d grupuri de știri primite (%s citite)

en: /Repl_y to
ro: /Răsp_uns

en: /Repl_y to/_all
ro: /Răsp_uns/Răspunde _tuturor

en: /Repl_y to/_sender
ro: /Răsp_uns/Răspunde _expeditorului

en: /Repl_y to/mailing _list
ro: /Răsp_uns/Răspunde _listei de discuții

en: /M_ove...
ro: /Mu_tă...

en: /_Copy...
ro: /_Copiază...

en: /_Mark
ro: /_Marcare

en: /_Mark/Set _flag
ro: /_Marcare/_Ridică fanionul

en: /_Mark/_Unset flag
ro: /_Marcare/_Coboară fanionul

en: /_Mark/---
ro: /_Marcare/---

en: /_Mark/Mark as unr_ead
ro: /_Marcare/Marchează ca _necitit

en: /_Mark/Mark as rea_d
ro: /_Marcare/Marchează ca _citit

en: /_Mark/Mark _thread as read
ro: /_Marcare/Marchează _firul de discuție ca citit

en: /_Mark/Mark all _read
ro: /_Marcare/Marchează _totul ca citit

en: /Color la_bel
ro: /Culoare etic_hetă

en: /Set as _junk mail
ro: /Marchează ca _spam

en: /Set as not j_unk mail
ro: /Marchează ca _util

en: /Re-_edit
ro: /Re_editează

en: /Add sender to address boo_k...
ro: /Adaugă _expeditorul în agendă...

en: /Create f_ilter rule
ro: /Creează o regulă de f_iltrare

en: /Create f_ilter rule/_Automatically
ro: /Creează o regulă de f_iltrare/_Automat

en: /Create f_ilter rule/by _From
ro: /Creează o regulă de f_iltrare/pe baza câmpului _De la

en: /Create f_ilter rule/by _To
ro: /Creează o regulă de f_iltrare/pe baza câmpului _Către

en: /Create f_ilter rule/by _Subject
ro: /Creează o regulă de f_iltrare/pe baza câmpului _Subiect

en: Creating summary view...
ro: Se creează vizualizarea sumară...

en: Scanning folder (%s) (%d)...
ro: Se scanează dosarul (%s) (%d)...

en: Process mark
ro: Procesare marcaje

en: Some marks are left. Process it?
ro: Au rămas unele marcaje. Doriți să fie procesate ?

en: Scanning folder (%s)...
ro: Se scanează dosarul (%s)...

en: Could not establish a connection to the server.
ro: Nu s-a putut stabili o conexiune la server.

en: _Search again
ro: _Caută din nou

en: No more unread messages
ro: Nu mai sunt mesaje necitite

en: No unread message found. Search from the end?
ro: Nu s-a mai găsit niciun mesaj necitit. Căutați de la sfârșit ?

en: No unread messages.
ro: Nu sunt mesaje necitite

en: No unread message found. Go to next unread folder?
ro: Nu s-a găsit niciun mesaj necitit. Mergeți la următorul dosar care conține mesaje necitite ?

en: No more new messages
ro: Nu mai sunt mesaje noi

en: No new message found. Search from the end?
ro: Nu s-a mai găsit niciun mesaj nou. Căutați de la sfârșit ?

en: No new messages.
ro: Nu sunt mesaje noi.

en: No new message found. Go to next folder which has new messages?
ro: Nu s-a găsit niciun mesaj nou. Mergeți la următorul dosar care conține mesaje noi ?

en: No more marked messages
ro: Nu mai sunt mesaje marcate

en: No marked message found. Search from the end?
ro: Nu s-a mai găsit niciun mesaj marcat. Căutați de la sfârșit ?

en: No marked messages.
ro: Nu sunt mesaje marcate.

en: No marked message found. Search from the beginning?
ro: Nu s-a găsit niciun mesaj marcat. Căutați de la început ?

en: No more labeled messages
ro: Nu mai sunt mesaje etichetate

en: No labeled message found. Search from the end?
ro: Nu s-a mai găsit niciun mesaj etichetat. Căutați de la sfârșit ?

en: No labeled messages.
ro: Nu sunt mesaje etichetate

en: No labeled message found. Search from the beginning?
ro: Nu s-a găsit niciun mesaj etichetat. Căutați de la început ?

en: Attracting messages by subject...
ro: Se atrag mesajele pe baza subiectului...

en:  item(s) selected
ro:  element(e) selectat(e)

en: %d deleted
ro: %d șters(e)

en: %s%d moved
ro: %s%d mutat(e)

en: %s%d copied
ro: %s%d copiat(e)

en: %d/%d new, %d/%d unread, %d/%d total
ro: %d/%d noi, %d/%d necitite, %d/%d în total

en: %d new, %d unread, %d total (%s)
ro: %d noi, %d necitite, %d în total (%s)

en: %d new, %d unread, %d total
ro: %d nou(i), %d necitit(e), %d în total

en: Sorting summary...
ro: Se sortează sumarul...

en: 	Setting summary from message data...
ro: 	Se stabilește sumarul din datele de mesaj...

en: Setting summary from message data...
ro: Se stabilește sumarul din datele mesajului...

en: Writing summary cache (%s)...
ro: Se scrie cache-ul sumarului (%s)...

en: Message %d is marked
ro: Mesajul %d este marcat

en: Message %d is marked as being read
ro: Mesajul %d este marcat ca citit

en: Message %d is marked as unread
ro: Mesajul %d este marcat ca necitit

en: Message %s/%d is set to delete
ro: Mesajul %s/%d este marcat pentru ștergere

en: Delete message(s)
ro: Ștergere mesaj(e)

en: Do you really want to delete message(s) from the trash?
ro: Chiar vreți să ștergeți mesajele din gunoi ?

en: Deleting duplicated messages...
ro: Se șterg mesajele duplicate...

en: Message %s/%d is unmarked
ro: Mesajul %s/%d este demarcat

en: Message %d is set to move to %s
ro: Mesajul %d este marcat pentru mutare în %s

en: Destination is same as current folder.
ro: Destinația este aceeași cu dosarul curent.

en: Message %d is set to copy to %s
ro: Mesajul %d este setat pentru copiere în %s

en: Destination for copy is same as current folder.
ro: Destinația pentru copiere este aceeași cu dosarul curent.

en: Error occurred while processing messages.
ro: A apărut o eroare în timpul procesării mesajelor.

en: Building threads...
ro: Se construiesc firele de discuție...

en: Unthreading...
ro: Se distrug firele de discuție...

en: Filtering (%d / %d)...
ro: Se filtrează (%d / %d)...

en: filtering...
ro: se filtrează...

en: Filtering...
ro: Se filtrează...

en: %d message(s) have been filtered.
ro: %d messaj(e) au fost filtrate.

en: file %s already exists
ro: fișierul %s există deja

en: Creating text view...
ro: Se creează vizualizarea textului...

en: This message is encrypted, but its decryption failed.
ro: Acest mesaj este criptat, dar decriptarea lui a eșuat.

en: _Copy file name
ro: _Copiază numele fișierului

en: This message can't be displayed.
ro: Acest mesaj nu poate fi afișat.

en: The body text couldn't be displayed because writing to temporary file failed.
ro: Corpul mesajului nu a putut fi afișat deoarece scrierea în fișierul temporar a eșuat.

en: Sa_ve this image as...
ro: Sal_vează acestă imagine ca...

en: Compose _new message
ro: Compune un mesaj _nou

en: R_eply to this address
ro: Răspunde la această adr_esă

en: Add to address _book...
ro: Adăugă în a_gendă...

en: Copy this add_ress
ro: Copiază această ad_resă

en: _Open with Web browser
ro: _Deschide cu navigator Web

en: Copy this _link
ro: Copiază această _legătură

en: The real URL (%s) is different from
    the apparent URL (%s).
    
    Open it anyway?
ro: URL-ul real (%s) este diferit de
    cel aparent (%s).
    
    Îl deschideți oricum ?

en: Fake URL warning
ro: Avertizare de URL fals

en: _Display Sylpheed
ro: Afișează Sylphee_d

en: Get from _current account
ro: Verifică pentru _contul curent

en: Get from _all accounts
ro: Verifică pentru to_ate conturile

en: _Send queued messages
ro: _Trimite mesajele de la coadă

en: E_xit
ro: _Ieșire

en: A newer version of Sylpheed has been found.
    Upgrade now?
ro: Există o versiune Sylpheed mai nouă.
    Actualizați acum ?

en: New version found
ro: Există o versiune mai nouă

en: Information
ro: Informații

en: Sylpheed is already the latest version.
ro: Sylpheed este deja la versiunea cea mai recentă.

en: Couldn't get the version information.
ro: Nu s-a putut obține informația despre versiune.

en: Newer version of plug-ins have been found.
    Upgrade now?
ro: Există versiuni mai noi ale plugin-urilor.
    Actualizați acum ?

en: All Sylpheed plug-ins are already the latest version.
ro: Toate plugin-urile Sylpheed sunt deja la versiunea cea mai recentă.

en: Couldn't get the version information of plug-ins.
ro: Nu s-a putut obține informația despre versiunile plugin-urilor.

en: Remove attachments
ro: Elimină atașamentele

en: This tool is available on local folders only.
ro: Această unealtă este disponibilă numai în dosarele locale.

en: Do you really remove attached files from the selected messages?
ro: Sigur eliminați fișierele atașate din mesajele selectate ?
