sylpheed - en to sv translation catalogue (1732 entries)

en: Reading all config for each account...
sv: Läser all konfiguration för varje konto...

en: Junk mail filter (manual)
sv: Skräppostfilter (manuellt)

en: Junk mail filter
sv: Skräppostfilter

en: IMAP4 connection to %s has been disconnected. Reconnecting...
sv: IMAP4-förbindelse till %s har avbrutits. Återuppkopplar...

en: IMAP4 server disables LOGIN.
sv: IMAP-server stänger av LOGIN.

en: Could not establish IMAP connection.
sv: Kunde inte etablera IMAP-anslutning.

en: creating IMAP4 connection to %s:%d ...
sv: skapar IMAP4-förbindelse till %s:%d...

en: Can't start TLS session.
sv: Kan inte starta TLS-session.

en: (retrieving FLAGS...)
sv: (hämtar FLAGS...)

en: Getting message %u
sv: Hämtar meddelande %u

en: Appending messages to %s (%d / %d)
sv: Lägger till meddelande till %s (%d / %d)

en: Moving messages %s to %s ...
sv: Flyttar meddelande %s till %s...

en: Copying messages %s to %s ...
sv: Kopierar meddelanden %s till %s...

en: Removing messages %s
sv: Tar bort meddelanden %s

en: can't set deleted flags: %s
sv: kan inte sätta borttaget-flaggor: %s

en: can't expunge
sv: kan inte utplåna

en: Removing all messages in %s
sv: Tar bort alla meddelanden i %s

en: can't set deleted flags: 1:*
sv: kan inte sätta borttaget-flaggor: 1:*

en: can't close folder
sv: kan inte stänga mapp

en: root folder %s not exist
sv: rotmapp %s finns inte

en: error occurred while getting LIST.
sv: fel uppstod vid hämtning av LIST.

en: Can't create '%s'
sv: Kan inte skapa "%s"

en: Can't create '%s' under INBOX
sv: kan inte skapa "%s" under INBOX

en: can't create mailbox: LIST failed
sv: kan inte skapa brevlåda: LIST misslyckades

en: can't create mailbox
sv: kan inte skapa brevlåda

en: can't subscribe mailbox
sv: Kan inte prenumerera på brevlåda

en: can't rename mailbox: %s to %s
sv: kan inte byta namn på brevlåda %s till %s

en: can't delete mailbox
sv: kan inte ta bort brevlåda

en: Getting message headers (%d / %d)
sv: Hämtar meddelandehuvuden (%d / %d)

en: error occurred while getting envelope.
sv: fel uppstod vid hämtning av kuvert.

en: can't parse envelope: %s
sv: kan inte tolka kuvert: %s

en: can't get envelope
sv: kan inte hämta kuvert

en: Can't connect to IMAP4 server: %s:%d
sv: Kan inte ansluta till IMAP4-server: %s:%d

en: Can't establish IMAP4 session with: %s:%d
sv: Kan inte skapa IMAP4-session med: %s:%d

en: can't get namespace
sv: kan inte hämta namnutrymme

en: can't select folder: %s
sv: kan inte välja mapp: %s

en: error on imap command: STATUS
sv: fel vid imapkommando: STATUS

en: IMAP4 authentication failed.
sv: IMAP4-autentisering misslyckades.

en: IMAP4 login failed.
sv: IMAP4-inloggning misslyckades.

en: can't append %s to %s
sv: kan inte lägga till %s till %s

en: (sending file...)
sv: (skickar fil...)

en: can't append message to %s
sv: kan inte lägga till meddelande till %s

en: can't copy %s to %s
sv: kan inte kopiera %s till %s

en: error while imap command: STORE %s %s
sv: fel vid imapkommando: STORE %s %s

en: error while imap command: EXPUNGE
sv: fel vid imapkommando: EXPUNGE

en: error while imap command: CLOSE
sv: fel vid imapkommando: CLOSE

en: iconv cannot convert UTF-7 to %s
sv: iconv kan inte konvertera UTF-7 till %s

en: iconv cannot convert %s to UTF-7
sv: iconv kan inte konvertera %s till UTF-7

en: can't write to temporary file
sv: kan inte skriva till temporär fil

en: Getting messages from %s into %s...
sv: Hämtar meddelanden från %s till %s...

en: can't read mbox file.
sv: kan inte läsa mboxfil.

en: invalid mbox format: %s
sv: felaktigt mboxformat: %s

en: malformed mbox: %s
sv: felformad mbox: %s

en: can't open temporary file
sv: kan inte öppna temporär fil

en: unescaped From found:
    %s
sv: o-esc:at Från-fält funnet:
    %s

en: can't create lock file %s
sv: kan inte skapa låsfil %s

en: use 'flock' instead of 'file' if possible.
sv: använd "flock" istället för "file" om möjligt.

en: can't create %s
sv: kan inte skapa %s

en: mailbox is owned by another process, waiting...
sv: brevlådan ägs av en annan process, väntar...

en: can't lock %s
sv: kan inte låsa %s

en: invalid lock type
sv: felaktig låstyp

en: can't unlock %s
sv: kan inte låsa upp %s

en: can't truncate mailbox to zero.
sv: kan inte korta av brevlåda till noll.

en: Exporting messages from %s into %s...
sv: Exporterar meddelanden från %s till %s...

en: can't copy message %s to %s
sv: kan inte kopiera meddelande %s till %s

en: the src folder is identical to the dest.
sv: ursprungsmappen är identisk med dest.

en: Copying message %s/%d to %s ...
sv: Kopierar meddelande %s/%d till %s...

en: File `%s' already exists.
    Can't create folder.
sv: Filen "%s" finns redan.
    Kan inte skapa mapp.

en: Directory name
    '%s' is not a valid UTF-8 string.
    Maybe the locale encoding is used for filename.
    If that is the case, you must set the following environmental variable
    (see README for detail):
    
    	G_FILENAME_ENCODING=@locale
sv: Katalognamn
    '%s' är inte en giltig UTF-8 sträng.
    Kanske lokala kodningen används för filnamn.
    Om detta är fallet, måste du sätta följande miljövariabel
    (se README för detalj):
    
    	G_FILENAME_ENCODING=@locale

en: creating NNTP connection to %s:%d ...
sv: skapar NNTP-förbindelse till %s:%d ...

en: NNTP connection to %s:%d has been disconnected. Reconnecting...
sv: NNTP-förbindelse till %s:%d har avbrutits. Återuppkopplar...

en: article %d has been already cached.
sv: inlägget %d har redan cachats.

en: getting article %d...
sv: hämtar inlägg %d...

en: can't read article %d
sv: kan inte läsa inlägg %d

en: can't post article.
sv: kan inte posta inlägg.

en: can't retrieve article %d
sv: kan inte hämta inlägg %d

en: can't select group: %s
sv: kan inte välja grupp %s

en: invalid article range: %d - %d
sv: felaktigt inläggsomfång: %d - %d

en: no new articles.
sv: inga nya inlägg.

en: getting xover %d - %d in %s...
sv: hämtar xover %d - %d i %s...

en: can't get xover
sv: kan inte hämta xover

en: error occurred while getting xover.
sv: fel uppstod vid hämtning av xover.

en: invalid xover line: %s
sv: felaktig xover-rad: %s

en: can't get xhdr
sv: kan inte hämta xhdr

en: error occurred while getting xhdr.
sv: fel uppstod vid hämtning av xhdr.

en: Can't connect to NNTP server: %s:%d
sv: Kan inte ansluta till NNTP-server: %s:%d

en: protocol error: %s
sv: protokollfel: %s

en: protocol error
sv: protokollfel

en: Error occurred while posting
sv: Fel uppstod vid postning

en: Error occurred while sending command
sv: Fel uppstod när kommandot skickades

en: Required APOP timestamp not found in greeting
sv: Nödvändig APOP-tidsmarkering inte funnen i hälsning

en: Timestamp syntax error in greeting
sv: Syntaxfel på tidsmarkering i hälsning

en: Invalid timestamp in greeting
sv: Ogiltig tidsstämpel i hälsning

en: POP3 protocol error
sv: POP3-protokollfel

en: invalid UIDL response: %s
sv: felaktigt UIDL-svar: %s

en: POP3: Deleting expired message %d
sv: POP3: Tar bort utgånget meddelande %d

en: POP3: Skipping message %d (%d bytes)
sv: POP3: Hoppar över meddelande %d (%d byte)

en: mailbox is locked
sv: brevlådan är låst

en: session timeout
sv: sessionens väntetid tog slut

en: can't start TLS session
sv: kan inte starta TLS-session

en: error occurred on authentication
sv: fel uppstod vid autentisering

en: command not supported
sv: kommando är inte stött

en: error occurred on POP3 session
sv: fel uppstod vid POP3-session

en: failed to write configuration to file
sv: misslyckades skriva konfiguration till fil

en: Found %s
sv: Fann %s

en: Configuration is saved.
sv: Konfigurationen är sparad.

en: procmime_get_text_content(): Code conversion failed.
sv: procmime_get_text_content(): Kodkonvertering misslyckades.

en: can't open mark file
sv: kan inte öppna markeringsfil

en: can't fetch message %d
sv: kan inte hämta meddelande %d

en: Print command line is invalid: `%s'
sv: Utskriftskommando är felaktigt: "%s"

en: error occurred while retrieving data.
sv: fel uppstod vid inhämtning av data.

en: Can't write to file.
sv: Kan inte skriva till fil.

en: SMTP AUTH not available
sv: SMTP AUTH ej tillgängligt

en: bad SMTP response
sv: felaktigt SMTP-svar

en: error occurred on SMTP session
sv: fel uppstod vid SMTP-session

en: SSLv23 not available
sv: SSLv23 ej tillgängligt

en: SSLv23 available
sv: SSLv23 tillgängligt

en: TLSv1 not available
sv: TLSv1 ej tillgängligt

en: TLSv1 available
sv: TLSv1 tillgängligt

en: SSL method not available
sv: SSL-metod ej tillgänglig

en: Unknown SSL method *PROGRAM BUG*
sv: Okänd SSL-metod *PROGRAMFEL*

en: Error creating ssl context
sv: Fel vid skapande av SSL-kontext

note: Get the cipher
en: SSL connection using %s
sv: SSL-anslutning med %s

en: Server certificate:
sv: Servercertifikat:

en:   Subject: %s
sv:   Ärende:  %s

en:   Issuer: %s
sv:   Utfärdare: %s

en: writing to %s failed.
sv: skrivning till %s misslyckades.

en: About
sv: Om

en: GPGME is copyright 2001 by Werner Koch <dd9jn@gnu.org>
sv: GPGME är copyright 2001 Werner Koch <dd9jn@gnu.org>

en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2, or (at your option) any later version.
sv: Detta program är fri programvara. Du kan distribuera det och/eller modifiera det under villkoren i GNU General Public License, publicerad av Free Software Foundation, antingen version 2 eller (om du så vill) någon senare version.

en: This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE. See the GNU General Public License for more details.
sv: Detta program distribueras i hopp om att det ska vara användbart, men UTAN NÅGON GARANTI, även utan underförstådd garanti vid KÖP eller LÄMPLIGHET FÖR NÅGOT SPECIELLT ÄNDAMÅL. Se GNU General Public License för ytterligare information.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with this program; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 59 Temple Place - Suite 330, Boston, MA 02111-1307, USA.
sv: Du bör ha fått en kopia av GNU General Public License tillsammans med detta program. Om inte, skriv till Free Software Foundation, Inc., 59 Temple Place - Suite 330, Boston, MA 02111-1307, USA.

en: Some composing windows are open.
    Please close all the composing windows before editing the accounts.
sv: Några skrivfönster är öppna.
    Stäng alla skrivfönster innan du redigerar kontona.

en: Opening account edit window...
sv: Öppnar kontoredigeringsfönstret...

en: Creating folder tree. Please wait...
sv: Skapar mappträdet. Var vänlig vänta...

en: Creation of the folder tree failed.
sv: Skapande av mappträdet misslyckades.

en: Creating account edit window...
sv: Skapar kontoredigeringsfönster...

en: Edit accounts
sv: Redigera konton

en: New messages will be checked in this order. Check the boxes
    on the `G' column to enable message retrieval by `Get all'.
sv: Nya meddelanden kommer att kontrolleras i denna ordning.
    Markera rutorna i `G'-kolumnen för att aktivera meddelandehämtning
    via "Hämta alla"

en: Name
sv: Namn

en: Protocol
sv: Protokoll

en: Edit
sv: Redigera

en:  _Set as default account
sv:  _Använd som förvalt konto

en: Do you really want to delete the account '%s'?
sv: Vill du verkligen ta bort kontot '%s'?

en: (Untitled)
sv: (Namnlös)

en: Delete account
sv: Ta bort konto

en: Could not get message file %d
sv: Kunde inte läsa meddelandefil %d

en: Could not get message part.
sv: Kunde inte läsa del av meddelande.

en: Can't get part of multipart message
sv: Kan inte läsa del av multipart-meddelande

en: The selected action cannot be used in the compose window
    because it contains %%f, %%F or %%p.
sv: Den valda åtgärden kan inte användas i skrivfönstret
    eftersom det innehåller %%f, %%F eller %%p.

en: Command could not be started. Pipe creation failed.
    %s
sv: Kommandot kunde inte startas. Misslyckades med att skapa rör.
    %s

note: Fork error
en: Could not fork to execute the following command:
    %s
    %s
sv: Kunde inte skapa en gren för att köra följande kommando:
    %s
    %s

en: --- Running: %s
sv: --- Kör: %s

en: --- Ended: %s
sv: --- Avslutad: %s

en: Action's input/output
sv: Åtgärdens in-/utdata

en:  Send
sv:  Skicka

en: Abort
sv: Avbryt

en: Enter the argument for the following action:
    (`%%h' will be replaced with the argument)
      %s
sv: Skriv in argumentet för följande åtgärd:
    ("%%h" kommer att ersättas med argumentet)
      %s

en: Action's hidden user argument
sv: Åtgärdens dolda användarargument

en: Enter the argument for the following action:
    (`%%u' will be replaced with the argument)
      %s
sv: Skriv in argumentet för följande åtgärd:
    ("%%u" kommer att ersättas med argumentet)
      %s

en: Action's user argument
sv: Åtgärdens användarargument

en: Add Address to Book
sv: Lägg till i adressbok

en: Address
sv: Adress

en: Remarks
sv: Kommentarer

en: Select Address Book Folder
sv: Välj adressboksmapp

en: Auto-registered address
sv: Auto-registrerad adress

en: /_File
sv: /_Arkiv

en: /_File/New _Book
sv: /_Arkiv/Ny _bok

en: /_File/New _vCard
sv: /_Arkiv/Nytt _vCard

en: /_File/New _JPilot
sv: /_Arkiv/Ny _JPilot

en: /_File/New _LDAP Server
sv: /_Arkiv/Ny _LDAP-server

en: /_File/---
sv: /_Arkiv/---

en: /_File/_Edit
sv: /_Arkiv/_Redigera

en: /_File/_Delete
sv: /_Arkiv/_Ta bort

en: /_File/_Save
sv: /_Arkiv/_Spara

en: /_File/_Close
sv: /_Arkiv/St_äng

en: /_Edit
sv: /_Redigera

en: /_Edit/_Copy
sv: /_Redigera/_Kopiera

en: /_Edit/_Paste
sv: /_Redigera/Klistra _in

en: /_Address
sv: /A_dress

en: /_Address/New _Address
sv: /A_dress/Ny _adress

en: /_Address/New _Group
sv: /A_dress/Ny _grupp

en: /_Address/New _Folder
sv: /A_dress/Ny _mapp

en: /_Address/---
sv: /A_dress/---

en: /_Address/Add _to recipient
sv: /_A_dress/Lägg _till i mottagarlista

en: /_Address/Add to _Cc
sv: /A_dress/Lägg till i _Cc

en: /_Address/Add to _Bcc
sv: /A_dress/Lägg till i _Bcc

en: /_Address/_Edit
sv: /A_dress/_Redigera

en: /_Address/_Delete
sv: /_A_dress/_Ta bort

en: /_Tools
sv: /V_erktyg

en: /_Tools/Import _LDIF file
sv: /V_erktyg/Importera _LDIF-fil

en: /_Tools/Import _CSV file
sv: /V_erktyg/Importera _CSV-fil

en: /_Tools/---
sv: /V_erktyg/---

en: /_Help
sv: /_Hjälp

en: /_Help/_About
sv: /_Hjälp/_Om

en: /New _Address
sv: /Ny _adress

en: /New _Group
sv: /Ny _grupp

en: /New _Folder
sv: /Ny _mapp

en: /_Delete
sv: /_Ta bort

en: /Add _to recipient
sv: /Lägg till i mottagarlista

en: /Add t_o Cc
sv: /Lägg till i Cc

en: /Add to _Bcc
sv: /Lägg till i _Bcc

en: /_Copy
sv: /_Kopiera

en: /_Paste
sv: /Klistra _in

en: Address book
sv: Adressbok

note: special folder setting (maybe these options are redundant)
en: Folder
sv: Mapp

en: E-Mail address
sv: E-postadress

en: Nick Name
sv: Smeknamn

en: Search:
sv: Sök:

en: To:
sv: Till:

en: Cc:
sv: Kopia:

en: Bcc:
sv: Dold kopia:

note: Buttons
en: Delete
sv: Ta bort

en: Add
sv: Lägg till

en: Search
sv: Sök

en: _Close
sv: Stäng

note: Confirm deletion
en: Delete address(es)
sv: Ta bort adress(er)

en: Really delete the address(es)?
sv: Vill du verkligen ta bort adress(erna)?

en: Do you want to delete the folder AND all addresses in `%s' ?
    If deleting the folder only, addresses will be moved into parent folder.
sv: Vill du ta bort mappen OCH alla adresser i '%s' ?
    Tar du bara bort mappen, kommer adresserna att flyttas
    en mapp uppåt i hierarkin.

en: Delete folder
sv: Ta bort mapp

en: _Folder only
sv: _Endast mapp

en: Folder and _addresses
sv: Mapp och _adresser

en: Really delete `%s' ?
sv: Vill du verkligen ta bort "%s" ?

en: New user, could not save index file.
sv: Ny användare, kunde inte spara indexfil.

en: New user, could not save address book files.
sv: Ny användare, kunde inte spara adressboksfiler.

en: Old address book converted successfully.
sv: Den gamla adressboken är konverterad.

en: Old address book converted,
    could not save new address index file
sv: Gammal adressbok konverterad,
    kunde inte spara ny adressindexfil

en: Could not convert address book,
    but created empty new address book files.
sv: Kunde inte konvertera adressbok,
    men skapade nya tomma adressboksfiler.

en: Could not convert address book,
    could not create new address book files.
sv: Kunde inte konvertera adressbok,
    kunde inte skapa nya adressboksfiler.

en: Could not convert address book
    and could not create new address book files.
sv: Kunde inte konvertera adressbok,
    och kunde inte skapa nya adressboksfiler.

en: Address book conversion error
sv: Adressbokskonverteringsfel

en: Address book conversion
sv: Adressbokskonvertering

en: Could not read address index:
    
    %s%c%s
sv: Kunde inte läsa adressindex:
    
    %s%c%s

en: Address Book Error
sv: Adressboksfel

en: Old address book converted, could not save new address index file
sv: Gammal adressbok konverterad, kunde inte skapa ny adressindexfil

en: Could not convert address book, but created empty new address book files.
sv: Kunde inte konvertera adressbok, men skapade nya tomma adressboksfiler.

en: Could not convert address book, could not create new address book files.
sv: Kunde inte konvertera adressbok, kunde inte skapa nya adressboksfiler.

en: Could not convert address book and could not create new address book files.
sv: Kunde inte konvertera adressbok och kunde inte skapa nya adressboksfiler.

en: Could not read address index
sv: Kunde inte läsa adressindex

en: Address Book Conversion Error
sv: Adressbokskonverteringsfel

en: Address Book Conversion
sv: Adressbokskonvertering

en: Interface
sv: Gränssnitt

en: Address Book
sv: Adressbok

en: EMail Address
sv: E-postadress

en: Group
sv: Grupp

en: LDAP Server
sv: LDAP-server

en: Common address
sv: Vanlig adress

en: Personal address
sv: Privat adress

en: Notice
sv: Notera

en: Warning
sv: Varning

en: Error
sv: Fel

en: Creating alert panel dialog...
sv: Skapar dialog för meddelandepanel...

en: Show this message next time
sv: Visa detta meddelande nästa gång

en: Red
sv: Röd

en: Pink
sv: Rosa

en: Sky blue
sv: Himmelsblå

en: Blue
sv: Blå

en: Green
sv: Grön

en: Brown
sv: Brun

note: create sub items. for the menu item activation callback we pass the * color flag value as data parameter. Also we attach a data pointer * so we can always get back the SummaryView pointer.
en: None
sv: Ingen

en: /_Open
sv: /_Öppna

en: /_Add...
sv: /_Lägg till...

en: /_Remove
sv: /_Ta bort

en: /_Properties...
sv: /_Egenskaper...

en: /_File/_Send
sv: /_Arkiv/_Skicka

en: /_File/Send _later
sv: /_Arkiv/S_kicka senare

en: /_File/Save to _draft folder
sv: /_Arkiv/Spara i _utkast-mappen

en: /_File/Save and _keep editing
sv: /_Arkiv/Spara och _fortsätt redigera

en: /_File/_Attach file
sv: /_Arkiv/_Bifoga fil

en: /_File/_Insert file
sv: /_Arkiv/_Infoga fil

en: /_File/Insert si_gnature
sv: /_Arkiv/Infoga si_gnatur

en: /_File/A_ppend signature
sv: /_Arkiv/Bifoga si_gnatur

en: /_Edit/_Undo
sv: /_Redigera/_Ångra

en: /_Edit/_Redo
sv: /_Redigera/Gör _om

en: /_Edit/---
sv: /_Redigera/---

en: /_Edit/Cu_t
sv: /_Redigera/Klipp _ut

en: /_Edit/Paste as _quotation
sv: /_Redigera/Klistra in som _citat

en: /_Edit/Select _all
sv: /_Redigera/Markera _allt

en: /_Edit/_Wrap current paragraph
sv: /_Redigera/Bryt rader i _stycke

en: /_Edit/Wrap all long _lines
sv: /_Redigera/Bryt _långa rader

en: /_Edit/Aut_o wrapping
sv: /_Redigera/Automatisk _radbrytning

en: /_View
sv: /_Visa

en: /_View/_To
sv: /_Visa/_Till

en: /_View/_Cc
sv: /_Visa/_Kopia

en: /_View/_Bcc
sv: /_Visa/_Dold kopia

en: /_View/_Reply-To
sv: /_Visa/_Svara till

en: /_View/---
sv: /_Visa/---

en: /_View/_Followup-To
sv: /_Visa/_Följ upp till

en: /_View/R_uler
sv: /_Visa/_Linjal

en: /_View/_Attachment
sv: /_Visa/_Bilagor

en: /_View/Cu_stomize toolbar...
sv: /_Visa/Anpa_ssa verktygsrad...

en: /_View/Character _encoding
sv: /_Visa/_Teckenkodning

en: /_View/Character _encoding/_Automatic
sv: /_Visa/_Teckenkodning/_Automatisk

en: /_View/Character _encoding/---
sv: /_Visa/_Teckenkodning/---

en: /_View/Character _encoding/7bit ascii (US-ASC_II)
sv: /_Visa/_Teckenkodning/7 bitars ascii (US-ASC_II)

en: /_View/Character _encoding/Unicode (_UTF-8)
sv: /_Visa/_Teckenkodning/Unicode (_UTF-8)

en: /_View/Character _encoding/Western European (ISO-8859-_1)
sv: /_Visa/_Teckenkodning/Västeuropeisk (ISO-8859-_1)

en: /_View/Character _encoding/Western European (ISO-8859-15)
sv: /_Visa/_Teckenkodning/_Västeuropeisk (ISO-8859-15)

en: /_View/Character _encoding/Central European (ISO-8859-_2)
sv: /_Visa/_Teckenkodning/Centraleuropeisk (ISO-8859-_2)

en: /_View/Character _encoding/_Baltic (ISO-8859-13)
sv: /_Visa/_Teckenkodning/_Baltisk (ISO-8859-13)

en: /_View/Character _encoding/Baltic (ISO-8859-_4)
sv: /_Visa/_Teckenkodning/Baltisk (ISO-8859-_4)

en: /_View/Character _encoding/Baltic (Windows-1257)
sv: /_Visa/_Teckenkodning/Baltisk (Windows-1257)

en: /_View/Character _encoding/Greek (ISO-8859-_7)
sv: /_Visa/_Teckenkodning/Grekisk (ISO-8859-_7)

en: /_View/Character _encoding/Arabic (ISO-8859-_6)
sv: /_Visa/_Teckenkodning/Arabisk (ISO-8859-_6)

en: /_View/Character _encoding/Arabic (Windows-1256)
sv: /_Visa/_Teckenkodning/Arabisk (Windows-1256)

en: /_View/Character _encoding/Hebrew (ISO-8859-_8)
sv: /_Visa/_Teckenkodning/Hebreisk (ISO-8859-_8)

en: /_View/Character _encoding/Hebrew (Windows-1255)
sv: /_Visa/_Teckenkodning/Hebreisk (Windows-1255)

en: /_View/Character _encoding/Turkish (ISO-8859-_9)
sv: /_Visa/_Teckenkodning/Turkisk (ISO-8859-_9)

en: /_View/Character _encoding/Cyrillic (ISO-8859-_5)
sv: /_Visa/_Teckenkodning/Kyrillisk (ISO-8859-_5)

en: /_View/Character _encoding/Cyrillic (KOI8-_R)
sv: /_Visa/_Teckenkodning/Kyrillisk (KOI8-_R)

en: /_View/Character _encoding/Cyrillic (KOI8-U)
sv: /_Visa/_Teckenkodning/Kyrillisk (KOI8-_U)

en: /_View/Character _encoding/Cyrillic (Windows-1251)
sv: /_Visa/_Teckenkodning/Kyrillisk (Windows-1251)

en: /_View/Character _encoding/Japanese (ISO-2022-_JP)
sv: /_Visa/_Teckenkodning/Japansk (ISO-2022-_JP)

en: /_View/Character _encoding/Simplified Chinese (_GB2312)
sv: /_Visa/_Teckenkodning/Förenklad kinesisk (_GB2312)

en: /_View/Character _encoding/Simplified Chinese (GBK)
sv: /_Visa/_Teckenkodning/Förenklad kinesisk (_GBK)

en: /_View/Character _encoding/Traditional Chinese (_Big5)
sv: /_Visa/_Teckenkodning/Traditionell kinesisk (_Big5)

en: /_View/Character _encoding/Korean (EUC-_KR)
sv: /_Visa/_Teckenkodning/Koreansk (EUC-_KR)

en: /_View/Character _encoding/Thai (TIS-620)
sv: /_Visa/_Teckenkodning/Thai (TIS-620)

en: /_View/Character _encoding/Thai (Windows-874)
sv: /_Visa/_Teckenkodning/Thai (Windows-874)

en: /_Tools/_Address book
sv: /V_erktyg/_Adressbok

en: /_Tools/_Template
sv: /V_erktyg/_Mall

en: /_Tools/Actio_ns
sv: /V_erktyg/_Åtgärder

en: /_Tools/Edit with e_xternal editor
sv: /V_erktyg/Redigera med e_xtern redigerare

en: /_Tools/Request _disposition notification
sv: /V_erktyg/Begär hanteringsbekräftelse

en: /_Tools/PGP Si_gn
sv: /V_erktyg/_Signera

en: /_Tools/PGP _Encrypt
sv: /V_erktyg/_Kryptera

en: /_Tools/_Check spell
sv: /V_erktyg/Kontrollera stavning

en: /_Tools/_Set spell language
sv: /V_erktyg/_Sätt språk för stavningskontroll

en: %s: file not exist
sv: %s: filen finns inte

en: Can't get text part
sv: Kan inte läsa textdel

en: Quote mark format error.
sv: Citationsteckensformatfel.

en: Message reply/forward format error.
sv: Formatfel vid meddelandesvar eller -vidarebefordran

en: File %s doesn't exist
sv: Filen %s finns inte

en: Can't get file size of %s
sv: Kan inte läsa filstorlek på %s

en: File %s is empty.
sv: Filen %s är tom.

en: Can't read %s.
sv: kan inte läsa %s

en: Message: %s
sv: Meddelande: %s

en: Can't get the part of multipart message.
sv: Kan inte läsa delen av multipart-meddelandet.

en: (No Subject)
sv: (Inget Ämne)

en: %s - Compose%s
sv: %s - Skriv%s

en: Signature %d
sv: Signatur %d

en: Recipient is not specified.
sv: Mottagare är inte angiven.

en: Empty subject
sv: Tomt ämne

en: Subject is empty. Send it anyway?
sv: Ämnesraden är tom. Skicka ändå?

en: Attachment is missing
sv: Bilaga saknas

en: There is no attachment. Send it without attachments?
sv: Det finns ingen bilaga. Skicka utan bilagor?

en: Check recipients
sv: Kontrollera mottagare

en: Really send this mail to the following addresses?
sv: Verkligen skicka detta e-brev till följande adresser?

en: From:
sv: Från:

en: Subject:
sv: Ämne:

en: _Send
sv: _Skicka

en: Checking for new messages is currently running.
    Please try again later.
sv: Kontroll efter nya meddelanden körs för närvarande.
    Vänligen försök igen senare.

en: can't get recipient list.
sv: kan inte läsa mottagarlista

en: Account for sending mail is not specified.
    Please select a mail account before sending.
sv: Konto för att skicka post är inte specificerat.
    Välj ett e-postkonto innan du skickar.

en: Error occurred while posting the message to %s .
sv: Fel uppstod när meddelandet skulle skickas till %s.

en: Sending of message was completed, but the message could not be saved to outbox.
sv: Meddelandet skickades, men det kunde inte sparas till ut skickat-mappen.

en: Could not find any key associated with currently selected key id `%s'.
sv: Kunde inte hitta någon nyckel associerad med nu aktiva nyckel-ID "%s".

en: Can't sign the message.
sv: Kan inte signera meddelandet.

en: Can't encrypt the message.
sv: Kan inte kryptera meddelandet.

en: Can't encrypt or sign the message.
sv: Kan inte kryptera eller signera meddelandet.

en: can't change file mode
sv: kan inte ändra filrättigheter

en: Can't convert the character encoding of the message body from %s to %s.
    
    Send it as %s anyway?
sv: Kan inte konvertera meddelandets teckenkodning från %s till %s.
    
    Skicka det som %s ändå?

en: Code conversion error
sv: Fel vid konvertering av kod

en: Line %d exceeds the line length limit (998 bytes).
    The contents of the message might be broken on the way to the delivery.
    
    Send it anyway?
sv: Raden %d överskrider radlängdsbegränsningen (998 byte).
    Meddelandets innehåll kan kanske skadas på väg till leverans.
    
    Sänd det ändå?

en: Line length limit
sv: Radlängdsbegränsning

en: Encrypting with Bcc
sv: Kryptering med Bcc

en: This message has Bcc recipients. If this message is encrypted, all Bcc recipients will be visible by examing the encryption key list, leading to loss of confidentiality.
    
    Send it anyway?
sv: Detta meddelande har Bcc-mottagare. Om detta meddelande krypteras kommar alla Bcc-mottagare att var synliga genom att undersöka krypteringsnyckellistan, vilket leder till förlust av sekretess.
    
    Skicka ändå?

en: can't remove the old message
sv: kan inte ta bort det gamla meddelandet

en: queueing message...
sv: lägger meddelandet i kö...

en: can't find queue folder
sv: kan inte hitta kömapp

en: can't queue the message
sv: kan inte lägga meddelandet i kö

en: File %s doesn't exist.
sv: Filen %s finns inte.

en: Can't open file %s.
sv: Kan inte öppna filen %s.

en: Creating compose window...
sv: Skapar skrivfönster...

en: PGP Sign
sv: PGP Signera

en: PGP Encrypt
sv: PGP Kryptera

en: Data type
sv: Datatyp

note: S_COL_DATE
en: Size
sv: Storlek

en: Signature:
sv: Signatur:

en: Change signature
sv: Ändra signatur.

en: Invalid MIME type.
sv: Ogiltig MIME-typ

en: File doesn't exist or is empty.
sv: Filen finns inte eller är tom.

en: Properties
sv: Egenskaper

en: MIME type
sv: MIME-typ

note: Encoding
en: Encoding
sv: Kodning

en: Path
sv: Sökväg

en: File name
sv: Filnamn

en: File not exist.
sv: Filen finns inte.

en: Opening executable file
sv: Öppnande av körbar fil

en: This is an executable file. Opening executable file is restricted for security.
    If you want to launch it, save it to somewhere and make sure it is not an virus or something like a malicious program.
sv: Detta är en körbar fil. Att öppna körbara filer är restrikterat av säkerhet.
    Om du vil köra den, spara den någonstans och kolla att det inte är ett virus eller något illasinnat program.

en: External editor command line is invalid: `%s'
sv: Ogiltig kommandorad för extern redigerare: "%s"

en: The external editor is still working.
    Force terminating the process (pid: %d)?
sv: Den externa redigeraren arbetar fortfarande.
    Framtvinga avslutning av processen (pid: %d)?

en: _Customize toolbar...
sv: Anpassa verktygsfält...

en: Can't queue the message.
sv: Kan inte lägga meddelandet i kö.

en: Select files
sv: Välj filer

en: Select file
sv: Välj fil

en: Save message
sv: Spara meddelande

en: This message has been modified. Save it to draft folder?
sv: Detta meddelande har ändrats. Spara det till utkastmappen?

en: Close _without saving
sv: Stäng _utan att spara

en: Do you want to apply the template `%s' ?
sv: Vill du använda mallen "%s" ?

en: Apply template
sv: Använd mall

en: _Replace
sv: _Ersätt

en: _Insert
sv: _Infoga

en: Add New Person
sv: Lägg till ny person

en: Edit Person Details
sv: Redigera persondetaljer

en: An E-Mail address must be supplied.
sv: En e-postadress måste anges.

en: A Name and Value must be supplied.
sv: Namn och Värde måste anges.

en: Edit Person Data
sv: Redigera persondata

en: Display Name
sv: Visat namn

en: Last Name
sv: Efternamn

en: First Name
sv: Förnamn

en: E-Mail Address
sv: E-postadress

note: Buttons
en: Move Up
sv: Flytta upp

en: Move Down
sv: Flytta ner

en: Modify
sv: Ändra

en: Clear
sv: Töm

en: Value
sv: Värde

en: Basic Data
sv: Grundläggande data

en: User Attributes
sv: Användarattribut

en: File appears to be Ok.
sv: Filen verkar vara OK.

en: File does not appear to be a valid address book format.
sv: Filen verkar inte vara i ett giltigt adressboksformat.

en: Could not read file.
sv: Kunde inte läsa fil.

en: Edit Address Book
sv: Redigera Adressbok

en:  Check File
sv:  Kontrollera fil

en: File
sv: Fil

en: Add New Address Book
sv: Lägg till Ny Adressbok

en: A Group Name must be supplied.
sv: Ett gruppnamn måste anges.

en: Edit Group Data
sv: Redigera gruppdata

en: Group Name
sv: Gruppnamn

en: Available Addresses
sv: Tillgängliga adresser

en: Addresses in Group
sv: Adresser i grupp

en: Move E-Mail Addresses to or from Group with arrow buttons
sv: Flytta e-postadresser till eller från grupp med pilknapparna

en: Edit Group Details
sv: Redigera gruppdetaljer

en: Add New Group
sv: Lägg till ny grupp

en: Edit folder
sv: Redigera mapp

en: Input the new name of folder:
sv: Skriv in det nya namnet på mappen:

en: New folder
sv: Ny mapp

en: Input the name of new folder:
sv: Skriv in namnet på den nya mappen:

en: File does not appear to be JPilot format.
sv: Filen verkar inte vara i JPilot-format.

en: Select JPilot File
sv: Välj JPilot-fil

en: Edit JPilot Entry
sv: Redigera JPilot-post

en: Additional e-Mail address item(s)
sv: Ytterligare e-postadressobjekt

en: Add New JPilot Entry
sv: Lägg till ny JPilot-post

en: Connected successfully to server
sv: Anslöt framgångsrikt till server

en: Could not connect to server
sv: Kunde inte ansluta till server

en: Edit LDAP Server
sv: Redigera LDAP-server

en: Hostname
sv: Värdnamn

en:  Check Server
sv:  Kontrollera server

en: Search Base
sv: Sökbas

en: Search Criteria
sv: Sökkriterier

en:  Reset
sv:  Återställ

en: Bind DN
sv: Bind-DN

en: Bind Password
sv: Bind-lösenord

en: Timeout (secs)
sv: Väntetid (sek)

en: Maximum Entries
sv: Maximalt antal poster

en: Basic
sv: Grundläggande

en: Extended
sv: Utökad

en: Add New LDAP Server
sv: Lägg till ny LDAP-server

en: Edit LDAP - Select Search Base
sv: Redigera LDAP - Välj sökbas

en: Available Search Base(s)
sv: Tillgänglig(a) sökbas(er)

en: Could not read Search Base(s) from server - please set manually
sv: Kunde inte läsa sökbas(er) från server - ställ in dem manuellt

en: File does not appear to be vCard format.
sv: Filen verkar inte vara i giltigt vCard-format.

en: Select vCard File
sv: Välj vCard-fil

en: Edit vCard Entry
sv: Redigera vCard-post

en: Add New vCard Entry
sv: Lägg till ny vCard-post

en: Exporting %s ...
sv: Exporterar %s ...

en: Exporting
sv: Exporterar

en: Error occurred on export.
sv: Fel uppstod vid export.

en: Export
sv: Exportera

en: Specify source folder and destination file.
sv: Specificera källmapp och destinationsfil.

en: File format:
sv: Filformat:

en: Source folder:
sv: Ursprungsmapp:

en: eml (number + .eml)
sv: eml (nummer + .eml)

en: MH (number only)
sv: MH (endast nummer)

en:  Select...
sv:  Välj...

en: Export only selected messages
sv: Exportera endast valda meddelanden

en: Specify source folder and destination folder.
sv: Specificera källmapp och destinationsmapp.

en: Select destination file
sv: Välj destinationsfil

en: Select destination folder
sv: Välj destinationsmapp

en: Please select a file.
sv: Välj en fil.

en: File Name
sv: Filnamn

en: Comma-separated
sv: Komma-separerad

en: Tab-separated
sv: Tab-separerad

en: File Name :
sv: Filnamn:

en: Records :
sv: Register:

note: Button panel
en: Next
sv: Nästa

en: File Info
sv: Filinfo

en: Finish
sv: Avsluta

en: File type:
sv: Filtyp:

en: The link target not found.
sv: Länkmålet hittades inte.

en: Save as
sv: Spara som

en: Overwrite existing file
sv: Skriv över befintlig fil

en: The file already exists. Do you want to replace it?
sv: Filen finns redan. Vill du ersätta den?

en: Select folder
sv: Välj mapp

en: Inbox
sv: Inkorg

en: Sent
sv: Skickat

en: Queue
sv: Kö

en: Trash
sv: Papperskorg

en: Drafts
sv: Utkast

en: Junk
sv: Skräp

en: NewFolder
sv: NyMapp

en: `%c' can't be included in folder name.
sv: "%c" får inte finnas i mappnamn.

en: The folder `%s' already exists.
sv: Mappen "%s" finns redan.

en: Can't create the folder `%s'.
sv: Kan inte skapa mappen "%s".

en: /Create _new folder...
sv: /_Ny mapp...

en: /_Rename folder...
sv: /_Byt namn...

en: /_Move folder...
sv: /_Flytta...

en: /_Delete folder
sv: /_Ta bort

en: /Empty _junk
sv: /Töm skräppost

en: /Empty _trash
sv: /Töm _papperskorgen

en: /_Check for new messages
sv: /Ta emot nya _meddelanden

en: /R_ebuild folder tree
sv: /_Uppdatera mappträd

en: /_Update summary
sv: /_Uppdatera sammanfattning

en: /Mar_k all read
sv: /Markera alla som lästa

en: /Send _queued messages
sv: /Skicka köade meddelanden

en: /_Search messages...
sv: /_Sök meddelanden...

en: /Ed_it search condition...
sv: /Red_igera sökvillkor

en: /Down_load
sv: /_Hämta

en: /Su_bscribe to newsgroup...
sv: /Prenumerera på _diskussionsgrupp

en: /_Remove newsgroup
sv: /T_a bort diskussionsgrupp

en: Creating folder view...
sv: Skapar mappvy...

en: New
sv: Nya

note: S_COL_MARK
en: Unread
sv: Olästa

en: Total
sv: Totalt

en: Setting folder info...
sv: Ställer in mappinfo...

en: Setting folder info...
sv: Ställer in mappinfo...

en: Scanning folder %s%c%s ...
sv: Söker igenom mapp %s%c%s...

en: Scanning folder %s ...
sv: Söker igenom mapp %s ...

en: Rebuild folder tree
sv: Uppdatera mappträd

en: The folder tree will be rebuilt. Continue?
sv: Mappträdet kommer att uppdateras. Fortsätt?

en: Rebuilding folder tree...
sv: Uppdaterar mappträd...

en: Rebuilding of the folder tree failed.
sv: Uppdatering av mappträdet misslyckades.

en: Checking for new messages in all folders...
sv: Letar efter nya meddelanden i alla mappar...

en: Folder %s is selected
sv: Mappen %s är vald

en: Downloading messages in %s ...
sv: Laddar ner meddelanden i %s ...

en: Download all messages under '%s' ?
sv: Hämta alla meddelanden under '%s' ?

en: Download all messages
sv: Hämta alla meddelanden

en: Error occurred while downloading messages in `%s'.
sv: Ett fel uppstod vid nedladdning av meddelanden i "%s".

en: Input the name of new folder:
    (if you want to create a folder to store subfolders,
     append `/' at the end of the name)
sv: Skriv in namnet på den nya mappen:
    (om du vill skapa en mapp som skall innehålla undermappar,
     lägg till "/" vid slutet av namnet)

en: Input new name for `%s':
sv: Skriv in nytt namn på "%s":

en: Rename folder
sv: Byt namn på mapp

en: Can't rename the folder '%s'.
sv: Kan inte döpa om mappen '%s'.

en: Can't move the folder `%s'.
sv: Kan inte flytta mappen "%s".

en: Delete the search folder '%s' ?
    The real messages are not deleted.
sv: Vill du verkligen ta bort sökmappen '%s' ?
    De riktiga meddelandena tas inte bort.

en: Delete search folder
sv: Ta bort sökmapp

en: All folders and messages under '%s' will be permanently deleted.
    Recovery will not be possible.
    
    Do you really want to delete?
sv: Alla mappar och meddelanden under '%s' kommer att tas bort permanent.
    Återställning kommer inte att vara möjlig..
    
    Vill du verkligen ta bort dem?

en: Can't remove the folder '%s'.
sv: Kan inte ta bort mappen '%s'.

en: Empty trash
sv: Töm papperskorgen

en: Delete all messages in the trash folder?
sv: Ta bort alla meddelanden i papperskorgen?

en: Empty junk
sv: Töm skräp

en: Delete all messages in the junk folder?
sv: Ta bort alla meddelanden i skräppostmappen?

en: Really remove the mailbox `%s' ?
    (The messages are NOT deleted from the disk)
sv: Vill du verkligen ta bort brevlådan "%s" ?
    (Meddelandena tas INTE bort från disken)

en: Remove mailbox
sv: Ta bort brevlåda

en: Really delete IMAP4 account `%s'?
sv: Vill du verkligen ta bort IMAP4-kontot "%s"?

en: Delete IMAP4 account
sv: Ta bort IMAP4-konto

en: Really delete newsgroup `%s'?
sv: Vill du verkligen ta bort diskussionsgrupp "%s"?

en: Delete newsgroup
sv: Ta bort diskussionsgrupp

en: Really delete news account `%s'?
sv: Vill du verkligen ta bort diskussionsgruppskonto "%s"?

en: Delete news account
sv: Ta bort diskussionsgruppskonto

en: Newsgroups:
sv: Diskussionsgrupper:

en: Creating header view...
sv: Skapar brevhuvudvy...

en: (No From)
sv: (Inget Från)

en: Creating image view...
sv: Skapar bildvy...

en: Can't load the image.
sv: Kan inte öppna bilden.

en: The source file does not exist.
sv: Källfilen existerar inte.

en: Can't find the destination folder.
sv: Kan inte hitta destinationsmappen.

en: Importing %s ...
sv: Importerar %s ...

en: Importing
sv: Importerar

en: Scanning folder...
sv: Söker igenom mapp...

en: Error occurred on import.
sv: Fel uppstod vid import.

en: Importing Outlook Express folders
sv: Importerar Outlook Express-mappar

en: Cannot create the folder '%s'.
sv: Kan inte skapa mappen '%s'.

en: Import
sv: Importera

en: Specify source file and destination folder.
sv: Specificera källfil och destinationsmapp.

en: Source:
sv: Källa:

en: Destination folder:
sv: Destinationsmapp:

en: eml (folder)
sv: eml (mapp)

en: Specify source folder including eml files and destination folder.
sv: Specificera källmap som inkluderar eml-filer samt destinationsmapp.

en: Select importing folder
sv: Välj importmapp

en: Select importing file
sv: Välj fil att importera

en: Please specify address book name and file to import.
sv: Ange adressboksnamn och fil att importera.

en: Select and reorder CSV field names to import.
sv: Välj och byt ordning på CSV-fältnamn för import.

en: File imported.
sv: Fil importerad.

en: Address book name must be supplied.
sv: Adressboksnamn måste anges.

en: Error reading CSV fields.
sv: Fel vid inläsning av CSV-fält.

en: CSV file imported successfully.
sv: CSV-fil importerades framgångsrikt.

en: Select CSV File
sv: Välj CSV-fil

en: CSV Field
sv: CSV-fält

en: Address Book Field
sv: Adressboksfält

en: Reorder address book fields with the Up and Down button.
sv: Omorganisera fält i adressboken med hjälp av Upp- och Nerknapparna.

en: Up
sv: Upp

en: Down
sv: Ner

en: Address Book :
sv: Adressbok:

en: Import CSV file into Address Book
sv: Importera CSV-fil till adressboken

en: Prev
sv: Föregående

en: Fields
sv: Fält

en: Select and rename LDIF field names to import.
sv: Välj och byt namn på LDIF-fältnamn att importera.

en: Error reading LDIF fields.
sv: Fel vid inläsning av LDIF-fält.

en: LDIF file imported successfully.
sv: LDIF-fil importerad.

en: Select LDIF File
sv: Välj LDIF-fil

en: LDIF Field
sv: LDIF-fält

en: Attribute Name
sv: Attributnamn

en: Attribute
sv: Attribut

en: Select
sv: Välj

en: Import LDIF file into Address Book
sv: Importera LDIF-fil till adressboken

en: Attributes
sv: Attribut

en: Sylpheed: %d new messages
sv: Sylpheed: %d nya meddelanden

en: [Local]: %d
sv: [Lokal]: %d

en: Authenticating with POP3
sv: Autentiserar med POP3

en: Retrieving new messages
sv: Hämtar nya meddelanden

en: Cancel _all
sv: Avbryt _allt

en: Standby
sv: Vänta

en: Cancelled
sv: Avbruten

en: Retrieving
sv: Hämtar

en: %d message(s) (%s) received
sv: %d meddelande(n) (%s) mottagna

en: no new messages
sv: Inga nya meddelanden

en: Done
sv: Färdig

en: Server not found
sv: Servern hittas inte

en: Connection failed
sv: Förbindelse misslyckades

en: Auth failed
sv: Autentisering misslyckades

en: Locked
sv: Låst

en: Timeout
sv: Slut på väntetid

en: Finished (%d new message(s))
sv: Avslutad (%d nya meddelanden)

en: Finished (no new messages)
sv: Avslutad (inga nya meddelanden)

en: Some errors occurred while getting mail.
sv: Fel uppstod vid hämtning av post.

en: getting new messages of account %s...
sv: hämtar nya meddelanden från kontot %s...

en: %s: Authenticating with POP3
sv: %s: Autentiserar med POP3

en: %s: Retrieving new messages
sv: %s: Hämtar nya meddelanden

en: Connecting to POP3 server: %s...
sv: Ansluter till POP3-server: %s ...

en: Can't connect to POP3 server: %s:%d
sv: Kan inte ansluta till POP3-server: %s:%d

en: Authenticating...
sv: Autentiserar...

en: Retrieving messages from %s...
sv: Hämtar meddelanden från %s...

en: Getting the number of new messages (STAT)...
sv: Tar emot meddelandenas antal (STAT)...

en: Getting the number of new messages (LAST)...
sv: Tar emot meddelandenas antal (LAST)...

en: Getting the number of new messages (UIDL)...
sv: Tar emot meddelandenas antal (UIDL)...

en: Getting the size of messages (LIST)...
sv: Tar emot meddelandenas storlek (LIST)...

en: Deleting message %d
sv: Tar bort meddelande %d

en: Quitting
sv: Avslutar

en: Retrieving message (%d / %d) (%s / %s)
sv: Tar emot meddelande (%d / %d) (%s / %s)

en: Execution of the junk filter command failed.
    Please check the junk mail control setting.
sv: MIsslyckades att köra kommandot för skräppostfiltrering.
    Vänligen kontrollera skräppostinställningarna.

en: Server not found.
sv: Servern hittas inte

en: Server %s not found.
sv: Server %s inte funnen.

en: Connection failed.
sv: Förbindelse misslyckades.

en: Connection to %s:%d failed.
sv: Anslutning till %s:%d misslyckades.

en: Error occurred while processing mail.
sv: Fel uppstod när e-posten behandlades.

en: Error occurred while processing mail:
    %s
sv: Fel uppstod när e-posten behandlades:
    %s

en: No disk space left.
sv: Inget diskutrymme kvar.

en: Can't write file.
sv: Kan inte skriva fil.

en: Socket error.
sv: Fel på uttag (socket).

note: consider EOF right after QUIT successful
en: Connection closed by the remote host.
sv: Anslutningen stängdes av fjärrvärden.

en: Mailbox is locked.
sv: Brevlådan är låst.

en: Mailbox is locked:
    %s
sv: Brevlådan är låst:
    %s

en: Authentication failed.
sv: Autentisering misslyckades.

en: Authentication failed:
    %s
sv: Autentisering misslyckades:
    %s

en: Session timed out.
sv: Sessionens väntetid tog slut.

en: Incorporation cancelled
sv: Inkorporering avbruten

en: Getting new messages from %s into %s...
sv: Hämtar nya meddelanden från %s till %s...

en: Input password for %s on %s:
sv: Skriv in lösenord för %s på %s:

en: Input password
sv: Skriv in lösenord

en: Protocol log
sv: Protokollogg

en: Usage: %s [OPTIONS ...] [URL]
sv: Användning: %s [FLAGGOR ...] [URL]

en:   --compose [mailto URL] open composition window
sv:   --compose [adress]      öppna skrivfönster

en:   --attach file1 [file2]...
                             open composition window with specified files
                             attached
sv:   --attach fil1 [fil2]...
                              öppna skrivfönster med angivna filer
                              bifogade

en:   --receive              receive new messages
sv:   --receive               ta emot nya meddelanden

en:   --receive-all          receive new messages of all accounts
sv:   --receive-all           ta emot nya meddelanden från alla konton

en:   --send                 send all queued messages
sv:   --send                  skicka alla köade meddelanden

en:   --status [folder]...   show the total number of messages
sv:   --status [mapp]...      visar det totala antalet meddelanden

en:   --status-full [folder]...
                             show the status of each folder
sv:   --status-full [mapp]...
                              visa status för varje mapp

en:   --open folderid/msgnum open existing message in a new window
sv:   --open mappid/msgnum    öppna existerande meddelande i nytt fönster

en:   --open <file URL>      open an rfc822 message file in a new window
sv:   --open <fil-URL>        öppna en rfc822-meddelandefil i ett nytt fönster

en:   --configdir dirname    specify directory which stores configuration files
sv:   --configdir mappnamn    specificera mapp som lagrar konfigurationsfiler

en:   --ipcport portnum      specify port for IPC remote commands
sv:   --ipcport portnum        specificera port för IPC-fjärrkommandon

en:   --dpi dpinum           force DPI
sv:   --dpi dpinum            tvinga DPI

en:   --exit                 exit Sylpheed
sv:   --exit                  avsluta Sylpheed

en:   --debug                debug mode
sv:   --debug                 felsökningsläge

en:   --safe-mode            safe mode
sv:   --safe-mode             säkert läge

en:   --help                 display this help and exit
sv:   --help                  visa denna hjälp och avsluta

en:   --version              output version information and exit
sv:   --version               skriv ut versionsinformation och avsluta

en: Press any key...
sv: Tryck på en tangent...

en: Filename encoding
sv: Filnamn kodning

en: The locale encoding is not UTF-8, but the environmental variable G_FILENAME_ENCODING is not set.
    If the locale encoding is used for file name or directory name, it will not work correctly.
    In that case, you must set the following environmental variable (see README for detail):
    
    	G_FILENAME_ENCODING=@locale
    
    Continue?
sv: Den lokala kodningen är inte UTF-8, men miljövariabeln G_FILENAME_ENCODING är inte angiven.
    Om lokala kodningen används för filnamn eller katalognamn kommer det inte att fungera korrekt.
    I detta fall måste du angiva följande miljövariabel (se README för detaljer):
    
    	G_FILENAME_ENCODING=@locale
    
    Fortsätt?

en: Composing message exists. Really quit?
sv: Ett skrivet meddelande finns. Avsluta ändå?

en: Queued messages
sv: Meddelanden i kö

en: Some unsent messages are queued. Exit now?
sv: Några oskickade meddelanden ligger i kö. Avsluta nu?

en: GnuPG is not installed properly, or its version is too old.
    OpenPGP support disabled.
sv: GnuPG är inte installerad riktigt eller så är versionen för gammal.
    OpenPGP-stöd avstängt.

en: Loading plug-ins...
sv: Laddar insticksmoduler...

note: remote command mode
en: another Sylpheed is already running.
sv: en annan instans av Sylpheed är redan igång.

en: Migration of configuration
sv: Migration av konfiguration

en: The previous version of configuration found.
    Do you want to migrate it?
sv: Den tidigare versionen av konfigurationen hittad.
    Vill du flytta den?

en: /_File/_Folder
sv: /_Arkiv/_Mapp

en: /_File/_Folder/Create _new folder...
sv: /_Arkiv/_Mapp/_Ny mapp...

en: /_File/_Folder/_Rename folder...
sv: /_Arkiv/_Mapp/_Byt namn...

en: /_File/_Folder/_Move folder...
sv: /_Arkiv/_Mapp/_Flytta...

en: /_File/_Folder/_Delete folder
sv: /_Arkiv/_Mapp/_Ta bort

en: /_File/_Mailbox
sv: /_Arkiv/_Brevlåda...

en: /_File/_Mailbox/Add _mailbox...
sv: /_Arkiv/_Brevlåda/_Lägg till...

en: /_File/_Mailbox/_Remove mailbox
sv: /_Arkiv/_Brevlåda/_Ta bort

en: /_File/_Mailbox/---
sv: /_Arkiv/_Brevlåda/---

en: /_File/_Mailbox/_Check for new messages
sv: /_Arkiv/_Brevlåda/Ta emot nya _meddelanden

en: /_File/_Mailbox/Check for new messages in _all mailboxes
sv: /_Arkiv/_Brevlåda/Ta emot nya meddelanden i _alla brevlådor

en: /_File/_Mailbox/R_ebuild folder tree
sv: /_Arkiv/_Brevlåda/_Uppdatera mappträd

en: /_File/_Import mail data...
sv: /_Arkiv/_Importera e-postdata...

en: /_File/_Export mail data...
sv: /_Arkiv/_Exportera e-postdata...

en: /_File/Empty all _trash
sv: /_Arkiv/Töm alla _papperskorgar

en: /_File/_Save as...
sv: /_Arkiv/_Spara som...

en: /_File/Page set_up...
sv: /_Arkiv/Sidinställningar...

en: /_File/_Print...
sv: /_Arkiv/Skriv _ut...

en: /_File/_Work offline
sv: /_Arkiv/Arbeta _offline

note: {N_("/_File/_Close"),		"<alt>W", app_exit_cb, 0, NULL},
en: /_File/E_xit
sv: /_Arkiv/_Avsluta

en: /_Edit/Select _thread
sv: /_Redigera/Välj _tråd

en: /_Edit/_Find in current message...
sv: /_Redigera/Sök _i aktuellt meddelande...

en: /_Edit/_Search messages...
sv: /_Redigera/_Sök meddelanden...

en: /_Edit/_Quick search
sv: /_Redigera/Snabbsökning

en: /_View/Show or hi_de
sv: /_Visa/_Visa eller dölj

en: /_View/Show or hi_de/_Folder tree
sv: /_Visa/_Visa eller dölj/_Mappträd

en: /_View/Show or hi_de/_Message view
sv: /_Visa/_Visa eller dölj/Me_ddelandevy

en: /_View/Show or hi_de/_Toolbar
sv: /_Visa/_Visa eller dölj/_Verktygsrad

en: /_View/Show or hi_de/_Toolbar/Icon _and text
sv: /_Visa/_Visa eller dölj/_Verktygsrad/Ikoner _och text

en: /_View/Show or hi_de/_Toolbar/Text at the _right of icon
sv: /_Visa/_Visa eller dölj/_Verktygsrad/Text till höge_r om ikon

en: /_View/Show or hi_de/_Toolbar/_Icon
sv: /_Visa/_Visa eller dölj/_Verktygsrad/_Ikoner

en: /_View/Show or hi_de/_Toolbar/_Text
sv: /_Visa/_Visa eller dölj/_Verktygsrad/_Text

en: /_View/Show or hi_de/_Toolbar/_None
sv: /_Visa/_Visa eller dölj/_Verktygsrad/I_ngetdera

en: /_View/Show or hi_de/_Search bar
sv: /_Visa/_Visa eller dölj/_Sökfält

en: /_View/Show or hi_de/Status _bar
sv: /_Visa/_Visa eller dölj/_Statusrad

en: /_View/_Customize toolbar...
sv: /_Visa/Anpassa verktygsrad...

en: /_View/Layou_t
sv: /_Visa/Layou_t

en: /_View/Layou_t/_Normal
sv: /_Visa/Layou_t/_Normal

en: /_View/Layou_t/_Vertical
sv: /_Visa/Layou_t/_Vertikal

en: /_View/Separate f_older tree
sv: /_Visa/Separat ma_ppträd

en: /_View/Separate _message view
sv: /_Visa/Separat m_eddelandevy

en: /_View/_Sort
sv: /_Visa/_Sortera

en: /_View/_Sort/by _number
sv: /_Visa/_Sortera/efter _nummer

en: /_View/_Sort/by s_ize
sv: /_Visa/_Sortera/efter stor_lek

en: /_View/_Sort/by _date
sv: /_Visa/_Sortera/efter _datum

en: /_View/_Sort/by t_hread date
sv: /_Visa/_Sortera/efter _tråddatum

en: /_View/_Sort/by _from
sv: /_Visa/_Sortera/efter _från

en: /_View/_Sort/by _recipient
sv: /_Visa/_Sortera/efter _mottagare

en: /_View/_Sort/by _subject
sv: /_Visa/_Sortera/efter _ämne

en: /_View/_Sort/by _color label
sv: /_Visa/_Sortera/efter fä_rgmarkering

en: /_View/_Sort/by _mark
sv: /_Visa/_Sortera/efter mar_kering

en: /_View/_Sort/by _unread
sv: /_Visa/_Sortera/efter _oläst

en: /_View/_Sort/by a_ttachment
sv: /_Visa/_Sortera/efter _bilaga

en: /_View/_Sort/D_on't sort
sv: /_Visa/_Sortera/_inte alls

en: /_View/_Sort/---
sv: /_Visa/_Sortera/---

en: /_View/_Sort/Ascending
sv: /_Visa/_Sortera/Uppstigande

en: /_View/_Sort/Descending
sv: /_Visa/_Sortera/Nedstigande

en: /_View/_Sort/_Attract by subject
sv: /_Visa/_Sortera/_Attrahera efter ärende

en: /_View/Th_read view
sv: /_Visa/_Trådvy

en: /_View/E_xpand all threads
sv: /_Visa/E_xpandera alla trådar

en: /_View/Co_llapse all threads
sv: /_Visa/Ko_llapsa alla trådar

en: /_View/Set display _item...
sv: /_Visa/_Poster i summeringsvyn...

en: /_View/_Go to
sv: /_Visa/_Gå till

en: /_View/_Go to/_Prev message
sv: /_Visa/_Gå till/_Föreg. meddelande

en: /_View/_Go to/_Next message
sv: /_Visa/_Gå till/_Nästa meddelande

en: /_View/_Go to/---
sv: /_Visa/_Gå till/---

en: /_View/_Go to/P_rev unread message
sv: /_Visa/_Gå till/F_öreg. olästa meddelande

en: /_View/_Go to/N_ext unread message
sv: /_Visa/_Gå till/N_ästa olästa meddelande

en: /_View/_Go to/Prev ne_w message
sv: /_Visa/_Gå till/Föreg. n_ya meddelande

en: /_View/_Go to/Ne_xt new message
sv: /_Visa/_Gå till/Näs_ta nya meddelande

en: /_View/_Go to/Prev _marked message
sv: /_Visa/_Gå till/Föreg. _markerade meddelande

en: /_View/_Go to/Next m_arked message
sv: /_Visa/_Gå till/Nästa m_arkerade meddelande

en: /_View/_Go to/Prev _labeled message
sv: /_Visa/_Gå till/Föreg. _färgade meddelande

en: /_View/_Go to/Next la_beled message
sv: /_Visa/_Gå till/Nästa fä_rgade meddelande

en: /_View/_Go to/Other _folder...
sv: /_Visa/_Gå till/_En annan mapp...

en: /_View/Character _encoding/_Auto detect
sv: /_Visa/_Teckenkodning/_Automatisk igenkänning

en: /_View/Character _encoding/Western European (Windows-1252)
sv: /_Visa/_Teckenkodning/_Västeuropeisk (Windows-1252)

en: /_View/Character _encoding/Japanese (ISO-2022-JP-2)
sv: /_Visa/_Teckenkodning/Japansk (ISO-2022-JP-2)

en: /_View/Character _encoding/Japanese (_EUC-JP)
sv: /_Visa/_Teckenkodning/Japansk (_EUC-JP)

en: /_View/Character _encoding/Japanese (_Shift__JIS)
sv: /_Visa/_Teckenkodning/Japansk (_Shift__JIS)

en: /_View/Character _encoding/Traditional Chinese (EUC-_TW)
sv: /_Visa/_Teckenkodning/Traditionell kinesisk (EUC-_TW)

en: /_View/Character _encoding/Chinese (ISO-2022-_CN)
sv: /_Visa/_Teckenkodning/Kinesisk (ISO-2022-_CN)

en: /_View/Character _encoding/Korean (ISO-2022-KR)
sv: /_Visa/_Teckenkodning/Koreansk (ISO-2022-KR)

en: /_View/Open in new _window
sv: /_Visa/_Öppna i nytt fönster

en: /_View/Mess_age source
sv: /_Visa/_Meddelandekällkod

en: /_View/All _headers
sv: /_Visa/Alla brev_huvuden

en: /_View/_Update summary
sv: /_Visa/_Uppdatera summering

en: /_Message
sv: /_Meddelande

en: /_Message/Recei_ve
sv: /_Meddelande/_Ta emot

en: /_Message/Recei_ve/Get from _current account
sv: /_Meddelande/Ta emot/Hämta från _detta konto

en: /_Message/Recei_ve/Get from _all accounts
sv: /_Meddelande/Ta emot/Hämta från alla _konton

en: /_Message/Recei_ve/Stop receivin_g
sv: /_Meddelande/_Ta emot/Avbryt hämtnin_g

en: /_Message/Recei_ve/_Remote mailbox...
sv: /_Meddelande/_Ta emot/Fjär_rbrevlåda

en: /_Message/Recei_ve/---
sv: /_Meddelande/Ta emot/---

en: /_Message/_Send queued messages
sv: /_Meddelande/Skicka _köade meddelanden

en: /_Message/---
sv: /_Meddelande/---

en: /_Message/Compose _new message
sv: /_Meddelande/Skriv _nytt meddelande

en: /_Message/_Reply
sv: /_Meddelande/Sva_ra

en: /_Message/Repl_y to
sv: /_Meddelande/_Svara till

en: /_Message/Repl_y to/_all
sv: /_Meddelande/_Svara till/a_lla

en: /_Message/Repl_y to/_sender
sv: /_Meddelande/_Svara till/_avsändaren

en: /_Message/Repl_y to/mailing _list
sv: /_Meddelande/_Svara till/_e-postlista

en: /_Message/_Forward
sv: /_Meddelande/Vi_darebefordra

en: /_Message/For_ward as attachment
sv: /_Meddelande/Vidarebefordra som bil_aga

en: /_Message/Redirec_t
sv: /_Meddelande/_Omdirigera

en: /_Message/M_ove...
sv: /_Meddelande/Fl_ytta...

en: /_Message/_Copy...
sv: /_Meddelande/_Kopiera

en: /_Message/_Mark
sv: /_Meddelande/_Markera

en: /_Message/_Mark/Set _flag
sv: /_Meddelande/_Markera/Sätt _flagga

en: /_Message/_Mark/_Unset flag
sv: /_Meddelande/_Markera/Ta bort flagga

en: /_Message/_Mark/---
sv: /_Meddelande/_Markera/---

en: /_Message/_Mark/Mark as unr_ead
sv: /_Meddelande/_Markera/Markera som _oläst

en: /_Message/_Mark/Mark as rea_d
sv: /_Meddelande/_Markera/Markera som _läst

en: /_Message/_Mark/Mark _thread as read
sv: /_Meddelande/_Markera/Markera _tråd som läst

en: /_Message/_Mark/Mark all _read
sv: /_Meddelande/_Markera/Markera alla som l_ästa

en: /_Message/_Delete
sv: /_Meddelande/_Ta bort

en: /_Message/Set as _junk mail
sv: /_Meddelande/Markera som _skräppost

en: /_Message/Set as not j_unk mail
sv: /_Meddelande/Markera som inte skr_äppost

en: /_Message/Re-_edit
sv: /_Meddelande/Redigera _om

en: /_Tools/Add sender to address boo_k...
sv: /V_erktyg/Lägg till avsändaren i adressbo_k...

en: /_Tools/_Filter all messages in folder
sv: /V_erktyg/_Filtrera alla meddelanden i mappen

en: /_Tools/Filter _selected messages
sv: /V_erktyg/Filtrera _valda meddelanden

en: /_Tools/_Create filter rule
sv: /V_erktyg/_Skapa filterregel

en: /_Tools/_Create filter rule/_Automatically
sv: /V_erktyg/_Skapa filterregel/_Automatiskt

en: /_Tools/_Create filter rule/by _From
sv: /V_erktyg/_Skapa filterregel/genom _Från

en: /_Tools/_Create filter rule/by _To
sv: /V_erktyg/_Skapa filterregel/genom _Till

en: /_Tools/_Create filter rule/by _Subject
sv: /V_erktyg/_Skapa filterregel/genom _Ämne

en: /_Tools/Filter _junk mails in folder
sv: /V_erktyg/Filtrera _skräppost i mappen

en: /_Tools/Filter junk _mails in selected messages
sv: /V_erktyg/Filtrera skräp_post i valda meddelanden

en: /_Tools/Delete du_plicated messages
sv: /V_erktyg/Ta bort meddelande_dubbletter

en: /_Tools/C_oncatenate separated messages
sv: /V_erktyg/Sammanf_oga separerade meddelanden

en: /_Tools/E_xecute marked process
sv: /V_erktyg/E_xekvera markerad process

en: /_Tools/Op_en configuration folder
sv: /V_erktyg/Öppna konfigurationsmapp

en: /_Tools/Open a_ttachments folder
sv: /V_erktyg/Öppna mapp för bilagor

en: /_Tools/_Log window
sv: /V_erktyg/_Loggfönster

en: /_Configuration
sv: /_Konfiguration

en: /_Configuration/_Common preferences...
sv: /_Konfiguration/_Allmänna inställningar...

en: /_Configuration/_Filter settings...
sv: /_Konfiguration/_Filterinställningar...

en: /_Configuration/_Template...
sv: /_Konfiguration/_Mall...

en: /_Configuration/_Actions...
sv: /_Konfiguration/_Åtgärder...

en: /_Configuration/Plug-in _manager...
sv: /_Konfiguration/Hanterare för Insticks_moduler...

en: /_Configuration/---
sv: /_Konfiguration/---

en: /_Configuration/_Preferences for current account...
sv: /_Konfiguration/_Inställningar för aktuellt konto...

en: /_Configuration/Create _new account...
sv: /_Konfiguration/Skapa _nytt konto...

en: /_Configuration/_Edit accounts...
sv: /_Konfiguration/_Redigera konton...

en: /_Configuration/C_hange current account
sv: /_Konfiguration/_Ändra aktuellt konto

en: /_Help/_Manual
sv: /_Hjälp/_Handbok

en: /_Help/_Manual/_English
sv: /_Hjälp/_Handbok/_Engelsk

en: /_Help/_Manual/_Japanese
sv: /_Hjälp/_Handbok/_Japansk

en: /_Help/_FAQ
sv: /_Hjälp/_FAQ

en: /_Help/_FAQ/_English
sv: /_Hjälp/_FAQ/_Engelsk

en: /_Help/_FAQ/_German
sv: /_Hjälp/_FAQ/_Tysk

en: /_Help/_FAQ/_Spanish
sv: /_Hjälp/_FAQ/_Spansk

en: /_Help/_FAQ/_French
sv: /_Hjälp/_FAQ/_Fransk

en: /_Help/_FAQ/_Italian
sv: /_Hjälp/_FAQ/_Italiensk

en: /_Help/_Command line options
sv: /_Hjälp/Kommandoradsalternativ

en: /_Help/---
sv: /_Hjälp/---

en: /_Help/_Update check...
sv: /_Hjälp/_Uppdateringskontroll...

en: /_Help/Update check of _plug-ins...
sv: /_Hjälp/Uppdateringskontroll för insticksmoduler...

en: Creating main window...
sv: Skapar huvudfönster...

en: MainWindow: color allocation %d failed
sv: Huvudfönster: färgtilldelning %d misslyckades

en: done.
sv: färdigt.

en: Untitled
sv: Namnlös

en: none
sv: inget

en: Offline
sv: Frånkopplad

en: You are offline. Go online?
sv: Du är frånkopplad. Vill du ansluta?

en: Empty all trash
sv: Töm alla papperskorgar

en: Delete all messages in trash folders?
sv: Ta bort alla meddelanden i papperskorgen?

en: Add mailbox
sv: Lägg till brevlåda

en: Specify the location of mailbox.
    If the existing mailbox is specified, it will be
    scanned automatically.
sv: Skriv in brevlådans plats.
    Om den existerande brevlådan specificeras, kommer den
    att sökas igenom automatiskt.

en: The mailbox `%s' already exists.
sv: Brevlådan "%s" finns redan.

en: Mailbox
sv: Brevlåda

en: Creation of the mailbox failed.
    Maybe some files already exist, or you don't have the permission to write there.
sv: Brevlådan kunde inte skapas.
    Några filer finns redan eller så saknar du skrivrättigheter där.

en: Sylpheed - Folder View
sv: Sylpheed - Mappvy

en: Sylpheed - Message View
sv: Sylpheed - Meddelandevy

en: /_Reply
sv: /Sva_ra

en: /Reply to _all
sv: /Svara till _alla

en: /Reply to _sender
sv: /Svara till av_sändaren

en: /Reply to mailing _list
sv: /Svara till e-post_lista

en: /_Forward
sv: /Vi_darebefordra

en: /For_ward as attachment
sv: /Vidarebefordra som _bilaga

en: /Redirec_t
sv: /_Omdirigera

en: Icon _and text
sv: Ikon och text

en: Text at the _right of icon
sv: Text på höge_r sida av ikoner

en: _Icon
sv: _Ikon

en: _None
sv: I_ngen

en: You are offline. Click the icon to go online.
sv: Du är frånkopplad. Klicka på ikonen för att ansluta.

en: You are online. Click the icon to go offline.
sv: Du är ansluten. Klicka på ikonen för att koppla från.

en: Exit
sv: Avsluta

en: Exit this program?
sv: Avsluta detta program?

en: The selected messages could not be combined.
sv: De valda meddelandena kunde inte kombineras.

en: Select folder to open
sv: Välj mapp att öppna

en: Command line options
sv: Kommandoradsalternativ

en: Usage: sylpheed [OPTION]...
sv: Användning: sylpheed [FLAGGOR]...

en: --compose [address]
    --attach file1 [file2]...
    --receive
    --receive-all
    --send
    --status [folder]...
    --status-full [folder]...
    --open folderid/msgnum
    --open <file URL>
    --configdir dirname
    --exit
    --debug
    --safe-mode
    --help
    --version
sv: --compose [adress]
    --attach fil1 [fil2]...
    --receive
    --receive-all
    --send
    --status [mapp]...
    --status-full [mapp]...
    --open mappid/msgnum
    --open <fil-URL>
    --configdir mappnamn
    --exit
    --debug
    --safe-mode
    --help
    --version

en: open composition window
    open composition window with specified files attached
    receive new messages
    receive new messages of all accounts
    send all queued messages
    show the total number of messages
    show the status of each folder
    open message in new window
    open an rfc822 message file in a new window
    specify directory which stores configuration files
    exit Sylpheed
    debug mode
    safe mode
    display this help and exit
    output version information and exit
sv: öppna komponerngsfönster
    öppna skriv-meddelandefönster med specificerade filer bifogade
    hämta nya meddelanden
    hämta nya meddelanden från alla konton
    skicka alla köade meddelanden
    visa det totala antalet meddelanden
    visa status för varje mapp
    öppna meddelande i ett nytt fönster
    öppna ett rfc822-meddelande i ett nytt fönster
    specificera mapp som lagrar konfigurationsfiler
    avsluta Sylpheed
    felsökningsläge
    säkert läge
    visa denna hjälp och avsluta
    skriv ut versionsinformation och avsluta

en: Windows-only option:
sv: Windows-specifikt alternativ:

en: specify port for IPC remote commands
sv: specificera port för IPC-fjärrkommandon

en: Find in current message
sv: Sök i aktuellt meddelande

en: Find text:
sv: Söktext:

en: Case sensitive
sv: Skiftlägeskänslig

en: Search failed
sv: Sökning misslyckades

en: Search string not found.
sv: Söksträngen inte funnen.

en: Beginning of message reached; continue from end?
sv: Början av meddelandet nått; fortsätta från slutet?

en: End of message reached; continue from beginning?
sv: Slutet av meddelandet nått; fortsätta från början?

en: Search finished
sv: Sökning klar

en: /_Tools/Add sender to address boo_k
sv: /V_erktyg/Lägg till avsändaren i adressbo_ken

en: Creating message view...
sv: Skapar meddelandevy...

en: Attachments
sv: Bilagor

en: Switch to attachment list view
sv: Växla till bilagelistvy

en: Save _all attachments...
sv: Spara _alla bilagor...

en: Message View - Sylpheed
sv: Meddelandevy - Sylpheed

en: Can't save the file `%s'.
sv: Kan inte spara filen "%s".

en: /Open _with...
sv: /Öppna _med...

en: /_Display as text
sv: /Visa som _text

en: /_Save as...
sv: /_Spara som...

en: /Save _all...
sv: /Spara -alla...

en: /_Print...
sv: /Skriv _ut

en: /_Reply/_Reply
sv: /_Svara/_Svara

en: /_Reply/Reply to _all
sv: /_Svara/Svara till _alla

en: /_Reply/Reply to _sender
sv: /_Svara/Svara till av_sändaren

en: /_Reply/Reply to mailing _list
sv: /_Svara/Svara till sänd_lista

en: /_Check signature
sv: /_Undersök signatur

en: Creating MIME view...
sv: Skapar MIME-vy...

en: Select "Check signature" to check
sv: Välj "Undersök signatur" för att undersöka

en: Select an action for the attached file:
sv: Välj en åtgärd för den bifogade filen:

en: Open _with...
sv: Öppna _med...

en: _Display as text
sv: Visa som _text

en: _Save as...
sv: _Spara som...

en: This signature has not been checked yet.
sv: Denna signatur har ännu inte undersökts.

en: _Check signature
sv: _Undersök signatur

en: Can't save the part of multipart message.
sv: Kan inte spara delen av multipart-meddelandet.

en: Can't save the attachments.
sv: Kan inte spara bilagorna.

en: Open with
sv: Öppna med

en: Enter the command line to open file:
    (`%s' will be replaced with file name)
sv: Skriv in kommandot för att öppna filen:
    ("%s" kommer att ersättas med filnamnet)

en: Passphrase
sv: Lösenfras

en: [no user id]
sv: [inget användarid]

en: %sPlease enter the passphrase for:
    
      %.*s  
    (%.*s)
sv: %sSkriv in lösenfrasen för:
    
      %.*s  
    (%.*s)

en: Bad passphrase! Try again...
sv: Fel lösenfras! Försök igen...

en: Plug-in manager
sv: Insticksmodulshanterare

en: Check for _update
sv: Sök efter _uppdatering

en: Plug-in information
sv: Insticksmodulsinformation

en: (Unknown)
sv: (Okänd)

en: Author:
sv: Författare:

en: File:
sv: Fil:

en: Description:
sv: Beskrivning:

en: Opening account preferences window...
sv: Öppnar fönster för kontoinställningar...

en: Account%d
sv: Konto%d

en: Preferences for new account
sv: Inställningar för nytt konto

en: Account preferences
sv: Kontoinställningar

en: Creating account preferences window...
sv: Skapar fönster för kontoinställningar...

en: Receive
sv: Ta emot

en: Send
sv: Skicka

en: Compose
sv: Skriv

en: Privacy
sv: Integritet

en: Advanced
sv: Avancerat

en: Name of this account
sv: Detta kontos namn

en: Set as default
sv: Använd som förvalt konto

en: Personal information
sv: Personlig information

en: Full name
sv: Fullst. namn

en: Mail address
sv: E-postadress

en: Organization
sv: Organisation

en: Server information
sv: Serverinformation

en: News (NNTP)
sv: Diskussionsgrupper (NNTP)

en: None (local)
sv: Inget (lokalt)

en: This server requires authentication
sv: Denna server kräver autentisering

en: News server
sv: Diskussionsgruppsserver

en: Server for receiving
sv: Server för mottagning

en: SMTP server (send)
sv: Server att skicka med (SMTP)

en: User ID
sv: Användar-ID

en: Password
sv: Lösenord

en: Authentication method
sv: Autentiseringsmetod

en: Remove messages on server when received
sv: Ta bort meddelanden på server när de mottagits

en: Remove after
sv: Ta bort efter

en: days
sv: dagar

en: 0 days: remove immediately
sv: 0 dagar: ta bort direkt

en: Download all messages (including already received) on server
sv: Hämta alla meddelanden (inklusive redan mottagna) från server

en: Receive size limit
sv: Gräns för mottagningsstorlek

en: Filter messages on receiving
sv: Filtrera meddelanden vid mottagning

en: Default inbox
sv: Förvald inkorg

en: Unfiltered messages will be stored in this folder.
sv: Ofiltrerade meddelanden kommer att lagras i denna mapp

en: Automatic
sv: Automatisk

en: Only check INBOX on receiving
sv: Kontrollera endast iNBOX vid mottagning

en: Filter new messages in INBOX on receiving
sv: Filtrera nya meddelanden i inkorgen vid mottagning

en: News
sv: Diskussionsgrupper

en: Maximum number of articles to download
sv: Maximalt antal inlägg att hämta

en: No limit if 0 is specified.
sv: Ingen begränsning om 0 är angivet.

en: `Get all' checks for new messages on this account
sv: "Hämta allt" hämtar post på detta konto

en: Header
sv: Brevhuvud

en: Add Date header field
sv: Lägg till datumfält i brevhuvud

en: Generate Message-ID
sv: Skapa Meddelande-ID

en: Add user-defined header
sv: Lägg till användardefinierat brevhuvud

en:  Edit...
sv: Redigera...

en: Authentication
sv: Autentisering

en: SMTP Authentication (SMTP AUTH)
sv: SMTP-Autentisering (SMTP AUTH)

en: If you leave these entries empty, the same user ID and password as receiving will be used.
sv: Om du lämnar dessa poster tomma, kommer samma användar-ID och lösenord som vid hämtning att användas.

en: Authenticate with POP3 before sending
sv: Autentisera med POP3 innan brev skickas

note: signature
en: Signature
sv: Signatur

en: Direct input
sv: Direkt inmatning

en: Name:
sv: Namn:

en: 'Signature 1' will be used by default.
sv: 'Signatur 1' kommer att användas som standard.

en: Command output
sv: Kommandoutdata

en: Put signature before quote (not recommended)
sv: Sätt signatur före citat (rekommenderas inte)

en: Automatically set the following addresses
sv: Sätt automatiskt följande adresser

en: Cc
sv: Kopia

en: Bcc
sv: Dold kopia

en: Reply-To
sv: Svara till

en: PGP sign message by default
sv: PGP-signera meddelande som standard

en: PGP encrypt message by default
sv: PGP-kryptera meddelande som standard

en: Encrypt when replying to encrypted message
sv: Kryptera vid svar på krypterat meddelande

en: Add my own key to the recipients list on encryption
sv: Lägg till min egen nyckel till mottagarlistan vid kryptering

en: Use ASCII-armored format for encryption
sv: Använd ASCII-pansar för kryptering

en: Use clear text signature
sv: Använd klartextsignatur

en: Sign / Encryption key
sv: Signerings- / Krypteringsnyckel

en: Use default GnuPG key
sv: Använd förvald GnuPG-nyckel

en: Select key by your email address
sv: Välj nyckel genom din e-postadress

en: Specify key manually
sv: Ange nyckel manuellt

en: User or key ID:
sv: Användar- eller nyckel-ID:

en: Don't use SSL
sv: Använd inte SSL

en: Use SSL for POP3 connection
sv: Använd SSL för POP3-förbindelse

en: Use STARTTLS command to start SSL session
sv: Använd STARTTLS-kommando för att starta SSL-session

en: Use SSL for IMAP4 connection
sv: Använd SSL för IMAP4-förbindelse

en: Use SSL for NNTP connection
sv: Använd SSL för NNTP-förbindelse

en: Send (SMTP)
sv: Skicka (SMTP)

en: Use SSL for SMTP connection
sv: Använd SSL för SMTP-förbindelse

en: Use non-blocking SSL
sv: Använd icke-blockerande SSL

en: Turn this off if you have problems in SSL connection.
sv: Slå av detta om du har problem med SSL-förbindelsen

en: Use SOCKS proxy
sv: Använd SOCKS-proxy

en: Hostname:
sv: Värdnamn:

en: Use authentication
sv: Använd autentisering

en: Password:
sv: Lösenord:

en: Use SOCKS proxy on sending
sv: Använd SOCKS-proxy vid sändning

en: Specify SMTP port
sv: Ange SMTP-port

en: Specify POP3 port
sv: Ange POP3-port

en: Specify IMAP4 port
sv: Ange IMAP4-port

en: Specify NNTP port
sv: Ange NNTP-port

en: Specify domain name
sv: Ange domännamn

en: IMAP server directory
sv: IMAP-servermapp

en: Only the subfolders of this directory will be displayed.
sv: Endast undermappar till denna mapp kommer att visas.

en: Clear all message caches on exit
sv: Rensa all meddelandecache vid avslut

en: Put sent messages in
sv: Spara skickade meddelanden i

en: Put draft messages in
sv: Spara utkast i

en: Put queued messages in
sv: Spara köade meddelanden i

en: Put deleted messages in
sv: Spara borttagna meddelanden i

en: Account name is not entered.
sv: Kontonamn har inte angivits.

en: Mail address is not entered.
sv: E-postadress har inte angivits.

en: SMTP server is not entered.
sv: SMTP-server har inte angivits.

en: User ID is not entered.
sv: Användar-ID har inte angivits.

en: POP3 server is not entered.
sv: POP3-server har inte angivits.

en: IMAP4 server is not entered.
sv: IMAP4-server har inte angivits.

en: NNTP server is not entered.
sv: NNTP-server har inte angivits.

en: Specified folder is not a queue folder.
sv: Specificerad mapp är inte en kömapp.

en: It's not recommended to use the old style ASCII-armored
    mode for encrypted messages. It doesn't comply with the
    RFC 3156 - MIME Security with OpenPGP.
sv: Det är inte rekommenderat att använda det föråldrade
    ASCII-pansar-läget för krypterade meddelanden.
    Det följer inte RCF 3156 - MIME Security with OpenPGP.

en: Actions configuration
sv: Åtgärdskonfiguration

en: Menu name:
sv: Menynamn:

en: Command line:
sv: Kommandorad:

en: Menu name:
     Use / in menu name to make submenus.
    Command line:
     Begin with:
       | to send message body or selection to command
       > to send user provided text to command
       * to send user provided hidden text to command
     End with:
       | to replace message body or selection with command output
       > to insert command's output without replacing old text
       & to run command asynchronously
     Use:
       %f for message file name
       %F for the list of the file names of selected messages
       %p for the selected message part
       %u for a user provided argument
       %h for a user provided hidden argument
       %s for the text selection
sv: Menynamn:
     Använd / i menynamn för att skapa undermenyer.
    Kommandorad:
     Börja med:
       | för att skicka meddelandetexten eller markering till kommandot
       > för att skicka text tillhandahållen av användaren till kommandot
       * för att skicka dold text tillhandahållen av användaren till kommandot
     Avsluta med:
       | för att ersätta meddelandetexten eller markering med kommandoutdata
       > för att lägga till kommandots utdata utan att ersätta gammal text
       & för att köra kommandot asynkront
     Använd:
       %f för meddelandets filnamn
       %F för listan med filnamn av valda meddelanden
       %p för den markerade meddelandedelen
       %u för ett argument tillhandahållet av användaren
       %h för ett dolt argument tillhandahållet av användaren
       %s för markerad text

en:  Replace
sv: Ersätt

en:  Syntax help
sv:  Syntaxhjälp

en: Registered actions
sv: Registrerade åtgärder

en: (New)
sv: (Ny)

en: Menu name is not set.
sv: Menynamn är inte angivet.

en: Colon ':' is not allowed in the menu name.
sv: Kolon, ":" är inte tillåtet i menynamnet.

en: Menu name is too long.
sv: Menynamnet är för långt.

en: Command line not set.
sv: Kommandorad saknas.

en: Menu name and command are too long.
sv: Menynamn och kommando är för långa

en: The command
    %s
    has a syntax error.
sv: Kommandot
    %s
    har ett syntaktiskt fel.

en: Delete action
sv: Ta bort åtgärd

en: Do you really want to delete this action?
sv: Vill du verkligen ta bort denna åtgärd?

en: Creating common preferences window...
sv: Skapar fönster för allmänna inställningar...

en: Common Preferences
sv: Allmänna inställningar

en: Display
sv: Visa

en: Junk mail
sv: Skräppost

en: Details
sv: Detaljer

en: Auto-check new mail
sv: Hämta ny post automatiskt

en: every
sv: med

en: minute(s)
sv: minuters mellanrum

en: Check new mail on startup
sv: Hämta ny post vid uppstart

en: Update all local folders after incorporation
sv: Uppdatera alla lokala mappar efter att ny post hämtats

note: New message notify
en: New message notification
sv: Nymeddelandenotifiering

en: Show notification window when new messages arrive
sv: Visa notifieringsfönster när nya meddelanden anländer

en: Display window for
sv: Visa fönster i

en: second(s)
sv: sekunder

en: 0: don't auto-close
sv: 0: stäng inte automatiskt

en: Play sound when new messages arrive
sv: Spela ljud när nya meddelanden anländer

en: Sound file
sv: Ljudfil

en: Execute command when new messages arrive
sv: Kör kommando när nya meddelanden anländer

en: Command
sv: Kommando

en: `%d' will be replaced with the number of new messages.
sv: `%d' kommer att ersättas med antalet nya meddelanden.

en: Incorporate from local spool
sv: Inkorporera från spole

en: Filter on incorporation
sv: Filtrera vid inkorporering

en: Spool path
sv: Sökväg till spole

en: General
sv: Allmänt

en: Save sent messages to outbox
sv: Spara skickade meddelanden i kö-mappen

en: Apply filter rules to sent messages
sv: Använd filterregler på sända meddelanden

en: Automatically add recipients to address book
sv: Lägg till mottagare till adressboken automatiskt

en: Display send dialog
sv: Visa skicka-dialog

en: Notify for missing attachments when the following strings (comma-separated) are found in the message body
sv: Notifiera för saknade bilagor när följande strängar (kommaseparerade) hittas i meddelandekroppen

en: (Ex: attach)
sv: (Ex: bifogad)

en: Confirm recipients before sending
sv: Bekräfta mottagare innan avsändning

en: Excluded addresses/domains (comma-separated):
sv: Exkluderade adresser/domäner (komma-separerade):

en: Transfer encoding
sv: Kodning för överföring

en: Specify Content-Transfer-Encoding used when message body contains non-ASCII characters.
sv: Ange vilken kodning för överföring meddelandetexten
    ska ha när det innehåller icke-ASCII-tecken.

en: MIME filename encoding
sv: MIME-filnamnskodning

en: MIME header
sv: MIME-huvud

en: Specify encoding method for MIME filename with non-ASCII characters.
    MIME header: most popular, but violates RFC 2047
    RFC 2231: conforms to standard, but not popular
sv: Specificera kodningsmetod för MIME-filnamn med icke-ASCII-tecken.
    MIME-brevhuvud: mest populär, men strider mot RFC 2047
    RFC 2231: enligt standard, men inte populär

en: Signature separator
sv: Signaturseparator

en: Insert automatically
sv: Infoga automatiskt

en: Reply
sv: Svara

en: Automatically select account for replies
sv: Välj automatiskt konto för svar

en: Quote message when replying
sv: Citera meddelande vid svar

en: Reply to mailing list by Reply button
sv: Svara till sändlista med hjälp av Svara-knappen

en: Inherit recipients on reply to self messages
sv: Ärv mottagare vid svar till själv-meddelanden

en: Set only mail address of recipients when replying
sv: Sätt endast e-postadresser för mottagare vid svar

note: editor
en: Editor
sv: Redigerare

en: Automatically launch the external editor
sv: Starta automatiskt extern redigerare

en: Undo level
sv: Ångranivå

en: Wrap messages at
sv: Radbryt meddelanden vid

en: characters
sv: tecken

en: Wrap quotation
sv: Radbryt citering

en: Wrap on input
sv: Radbryt vid indata

en: Auto-save to draft
sv: Spara automatiskt i utkastsmapp

en: Spell checking
sv: Stavningskontroll

note: reply
en: Reply format
sv: Svarsformat

en: Quotation mark
sv: Citationstecken

note: forward
en: Forward format
sv: Vidarebefordringsformat

en:  Description of symbols
sv:  Beskrivning av symboler

en: Enable Spell checking
sv: Aktivera stavningskontroll

en: Default language:
sv: Standardspråk:

en: Text font
sv: Typsnitt

note: ---- Folder View ----
en: Folder View
sv: Mappvy

en: Display unread number next to folder name
sv: Visa antal olästa bredvid mappnamn

en: Displaying message number columns in the folder view:
sv: Visa meddelandeantalkolumner i mappvyn:

en: Abbreviate newsgroups longer than
sv: Förkorta diskussionsgrupper längre än

en: letters
sv: bokstäver

note: ---- Summary ----
en: Summary View
sv: Summeringsvy

en: Display recipient on `From' column if sender is yourself
sv: Visa mottagare i "Från"-kolumnen om du själv är avsändaren

en: Expand threads
sv: Expandera trådar

en: Date format
sv: Datumformat

en:  Set display item of summary...
sv:  Ställ in fält att visa i summeringen...

en: Message
sv: Meddelande

note: S_COL_UNREAD
en: Attachment
sv: Bilaga

en: Color label
sv: Färgetikett

en: Default character encoding
sv: Standardteckenkodning

en: This is used when displaying messages with missing character encoding.
sv: Detta används vid visning av meddelanden som saknar teckenkodning

en: Outgoing character encoding
sv: Utgående teckenkodning

en: If `Automatic' is selected, the optimal encoding for the current locale will be used.
sv: Om "Automatisk" är vald, kommer den optimala
    kodningen för det nuvarande språket att användas.

en: Enable coloration of message
sv: Aktivera färgläggning av meddelande

en: Display multi-byte alphabet and numeric as
    ASCII character (Japanese only)
sv: Visa multi-byte-alfabet och -siffror som
    ASCII-tecken (endast Japanska)

en: Display header pane above message view
sv: Visa brevhuvudspanel ovanför meddelandevy

en: Display short headers on message view
sv: Visa korta brevhuvuden i meddelandevy

en: Render HTML messages as text
sv: Rendera HTML meddelanden som text

en: Prefer HTML in multipart/alternative for display
sv: Föredra HTML i flerdelad/alternativ för visning

en: Treat HTML only messages as attachment
sv: Behandla meddelanden med endast HTML som bilaga

en: Display cursor in message view
sv: Visa markören i meddelandevy

en: Line space
sv: Radavstånd

en: pixel(s)
sv: bildpunkter

en: Scroll
sv: Rulla

en: Half page
sv: Halvsida

en: Smooth scroll
sv: Mjuk rullning

en: Step
sv: Steg

en: Position of attachment tool button:
sv: Position för knappen för bilageverktyget:

en: Left
sv: Vänster

en: Right
sv: Höger

en: Toggle attachment list view with tab
sv: Växla bilagelistvyn med flikar

en: Show attached files first on message view
sv: Visa bifogade filer först i meddelandevyn

en: Images
sv: Bilder

en: Resize attached large images to fit in the window
sv: Ändra storlek på bifogade stora bilder så att de ryms i fönstret

en: Display images as inline
sv: Visa bilder som inline

en: You can specify label names for each color (Work, TODO etc.).
sv: Du kan specificera etikettnamn för varje färg (Jobb, TODO, osv.).

en: Enable Junk mail control
sv: Använd Skräppostkontroll

en: Learning command:
sv: Lärande kommando:

en: (Select preset)
sv: Välj (förinställning)

en: Not Junk
sv: Inte Skräp

en: Classifying command
sv: Klassificerande kommando

en: To classify junk mails automatically, both junk and not junk mails must be learned manually to a certain extent.
sv: För att klassificera skräppost automatiskt, måste både skräppost och icke skräppost läras manuellt till en viss nivå.

en: Junk folder
sv: Skräpmapp

en: The messages which are set as junk mail will be moved to this folder. If empty, the default junk folder will be used.
sv: Meddelanden som markeras som skräppost flyttas till denna mapp Om tom, kommer standardskräppostmappen att användas.

en: Filter messages classified as junk on receiving
sv: Filtrera meddelanden klassificerade som skräp vid mottagning

en: Filter junk mails before normal filtering
sv: Filtrera skräppost före normal filtrering

en: Delete junk mails from server on receiving
sv: Ta bort skräppost från server vid mottagning

en: Do not classify message as junk if sender is in the address book
sv: Klassificera inte meddelanden som skräppost om avsändaren finns i adressboken.

en: Mark filtered junk mails as read
sv: Markera filtrerade skräppostmeddelanden som lästa

en: Automatically check signatures
sv: Undersök signaturer automatiskt

en: Show signature check result in a popup window
sv: Visa resultat av signaturundersökning i ett extrafönster

en: Store passphrase in memory temporarily
sv: Lagra lösenfras temporärt i minnet

en: Expired after
sv: Utgår efter

en: minute(s)
sv: minut(er)

en: Setting to '0' will store the passphrase for the whole session.
sv: Om 0 angivits kommer lösenfrasen att lagras hela sessionen.

en: Grab input while entering a passphrase
sv: Håll fokus under inskrivning av lösenfas

en: Display warning on startup if GnuPG doesn't work
sv: Visa varning vid start om GnuPG inte fungerar

en: Always open messages in summary when selected
sv: Öppna alltid meddelanden i summering, när de valts

en: Always mark as read when a message is opened
sv: Markera alltid som läst när ett meddelande öppnas

en: Open first unread message when a folder is opened
sv: Öppna första olästa meddelande när en mapp öppnas

en: Remember last selected message
sv: Kom ihåg senast valt meddelande

en: Only mark message as read when opened in new window
sv: Markera endast meddelande som läst, när det öppnats i nytt fönster

en: Open inbox after receiving new mail
sv: Gå till inkorgen efter mottagande av ny e-post

en: Open inbox on startup
sv: Öppna inkorg vid uppstart

en: Change current account on folder open
sv: Ändra aktuellt konto vid öppnande av mapp

en: Execute immediately when moving or deleting messages
sv: Utför omedelbart vid flyttning eller borttagande av meddelanden

en: Messages will be marked until execution if this is turned off.
sv: Meddelanden kommer endast vara markerade tills exekvering om detta är avstängt)

en: Make the order of buttons comply with GNOME HIG
sv: Gör ordningen på knapparna enligt GNOME HIG

en: Display tray icon
sv: Visa ikon i notifieringsfält

en: Minimize to tray icon
sv: Minimera till notifieringsfältet

en: Toggle window on trayicon click
sv: Växla fönstret vid klick på ikonen i notifieringsytan

en:  Set key bindings...
sv: Ställ in tangentbindningar...

en: Other
sv: Övrigt

en: External commands
sv: Externa kommandon

en: Update
sv: Uppdatera

en: Receive dialog
sv: Mottagningsdialog

en: Show receive dialog
sv: Visa mottagningsdialog

en: Always
sv: Alltid

en: Only on manual receiving
sv: Bara vid manuell mottagning

en: Never
sv: Aldrig

en: Don't popup error dialog on receive error
sv: Visa inte feldialog vid hämtningsfel

en: Close receive dialog when finished
sv: Stäng mottagningsdialog efteråt

en: Add address to destination when double-clicked
sv: Lägg till adress till destination vid dubbelklick

en: Set only mail address when entering recipient from address book
sv: Sätt endast e-postadresser när mottagare läggs till från adressbok

en: Auto-completion:
sv: Automatisk komplettering:

en: Start with Tab
sv: Starta med Tab

en: Disable
sv: Inaktivera

en: On exit
sv: Vid avslut

en: Confirm on exit
sv: Bekräfta avslut

en: Empty trash on exit
sv: Töm papperskorg vid avslut

en: Ask before emptying
sv: Fråga innan tömning

en: Warn if there are queued messages
sv: Varna om det finns köade meddelanden

en: Online mode
sv: Online-läge

en: Start as online
sv: Starta online

en: Start as offline
sv: Starta offline

en: Remember previous mode
sv: Kom ihåg föregående läge

en: External commands (%s will be replaced with file name / URI)
sv: Externa kommandon (%s kommer att ersättas med filnamn / URI)

en: Web browser
sv: Webbläsare

en: (Default browser)
sv: (Förvald webbläsare)

en: Use external program for printing
sv: Använd externt program för utskrift

en: Use external program for incorporation
sv: Använd externt program för hämtning

en: Use external program for sending
sv: Skicka med externt program

en: Update check requires 'curl' command.
sv: Uppdateringskontroll kräver kommandot 'curl'.

en: Enable auto update check
sv: Aktivera automatisk uppdateringskontroll

en: Use HTTP proxy
sv: Använd HTTP-proxy

en: HTTP proxy host (hostname:port):
sv: HTTP proxyvärd (värdnamn:port):

en: Enable strict checking of the integrity of summary caches
sv: Använd strikt kontroll av integriteten för summeringscache

en: Enable this if the contents of folders have the possibility of modification by other applications.
    This option will degrade the performance of displaying summary.
sv: Använd detta om mapparnas innehåll möjligen kan modifieras av andra applikationer.
    Detta val kommer att försämra kapaciteten för visa summering.

en: Socket I/O timeout:
sv: Väntetid för uttags-I/O (socket I/O):

en: Automatic (Recommended)
sv: Automatisk (Rekommenderad)

en: 7bit ascii (US-ASCII)
sv: 7 bitars ascii (US-ASCII)

en: Western European (ISO-8859-1)
sv: Västeuropeisk (ISO-8859-1)

en: Western European (ISO-8859-15)
sv: Västeuropeisk (ISO-8859-15)

en: Western European (Windows-1252)
sv: Västeuropeisk (Windows-1252)

en: Central European (ISO-8859-2)
sv: Centraleuropeisk (ISO-8859-2)

en: Baltic (ISO-8859-13)
sv: Baltisk (ISO-8859-13)

en: Baltic (ISO-8859-4)
sv: Baltisk (ISO-8859-4)

en: Baltic (Windows-1257)
sv: Baltisk (Windows-1257)

en: Greek (ISO-8859-7)
sv: Grekisk (ISO-8859-7)

en: Arabic (ISO-8859-6)
sv: Arabisk (ISO-8859-6)

en: Arabic (Windows-1256)
sv: Arabisk (Windows-1256)

en: Hebrew (ISO-8859-8)
sv: Hebreisk (ISO-8859-7)

en: Hebrew (Windows-1255)
sv: Hebreisk (Windows-1255)

en: Turkish (ISO-8859-9)
sv: Turkisk (ISO-8859-9)

en: Cyrillic (ISO-8859-5)
sv: Kyrillisk (ISO-8859-5)

en: Cyrillic (KOI8-R)
sv: Kyrillisk (KOI8-R)

en: Cyrillic (KOI8-U)
sv: Kyrillisk (KOI8-U)

en: Cyrillic (Windows-1251)
sv: Kyrillisk (Windows-1251)

en: Japanese (ISO-2022-JP)
sv: Japansk (ISO-2022-JP)

en: Japanese (EUC-JP)
sv: Japansk (EUC-JP)

en: Japanese (Shift_JIS)
sv: Japansk (Shift_JIS)

en: Simplified Chinese (GB2312)
sv: Förenklad kinesisk (GB2312)

en: Simplified Chinese (GBK)
sv: Förenklad kinesisk (GBK)

en: Traditional Chinese (Big5)
sv: Traditionell kinesisk (Big5)

en: Traditional Chinese (EUC-TW)
sv: Traditionell kinesisk (EUC-TW)

en: Chinese (ISO-2022-CN)
sv: Kinesisk (ISO-2022-CN)

en: Korean (EUC-KR)
sv: Koreansk (EUC-KR)

en: the full abbreviated weekday name
sv: förkortat veckodagsnamn

en: the full weekday name
sv: fullständigt veckodagsnamn

en: the abbreviated month name
sv: förkortat månadsnamn

en: the full month name
sv: fullständigt månadsnamn

en: the preferred date and time for the current locale
sv: datum och tid gällande lokalt

en: the century number (year/100)
sv: århundradetal (årtal/100)

en: the day of the month as a decimal number
sv: dagen i månaden som decimaltal

en: the hour as a decimal number using a 24-hour clock
sv: timmen som decimaltal enligt 24-timmarsräkning

en: the hour as a decimal number using a 12-hour clock
sv: timmen som decimaltal enligt 12-timmarsräkning

en: the day of the year as a decimal number
sv: dagen på året som ett decimaltal

en: the month as a decimal number
sv: månaden som ett decimaltal

en: the minute as a decimal number
sv: minuten som ett decimaltal

en: either AM or PM
sv: antingen AM eller PM

en: the second as a decimal number
sv: sekunden som ett decimaltal

en: the day of the week as a decimal number
sv: veckodagen som ett decimaltal

en: the preferred date for the current locale
sv: datum gällande lokalt

en: the last two digits of a year
sv: de sista två siffrorna av ett årtal

en: the year as a decimal number
sv: årtalet som ett decimaltal

en: the time zone or name or abbreviation
sv: tidszon eller namn eller förkortning

en: Specifier
sv: Symbol

en: Description
sv: Beskrivning

en: Example
sv: Exempel

en: Set message colors
sv: Ställ in meddelandefärger

en: Colors
sv: Färger

en: Quoted Text - First Level
sv: Citerad text - Första nivån

en: Quoted Text - Second Level
sv: Citerad text - Andra nivån

en: Quoted Text - Third Level
sv: Citerad text - Tredje nivån

en: URI link
sv: URI-länk

en: Recycle quote colors
sv: Återanvänd citatfärger

en: Pick color for quotation level 1
sv: Välj färg för citeringsnivå 1

en: Pick color for quotation level 2
sv: Välj färg för citeringsnivå 2

en: Pick color for quotation level 3
sv: Välj färg för citeringsnivå 3

en: Pick color for URI
sv: Välj färg för URI

en: Description of symbols
sv: Beskrivning av symboler

en: Date
    From
    Full Name of Sender
    First Name of Sender
    Initial of Sender
    Subject
    To
    Cc
    Newsgroups
    Message-ID
sv: Datum
    Från
    Fullständigt avsändarnamn
    Avsändarens förnamn
    Avsändarens initialer
    Ärende
    Till
    Kopia
    Diskussionsgrupper
    Meddelande-ID

en: If x is set, displays expr
sv: Om x är inställd, visas expr

en: Message body
    Quoted message body
    Message body without signature
    Quoted message body without signature
    Literal %
sv: Meddelandetext
    Citerad meddelandetext
    Meddelandetext utan signatur
    Citerad meddelandetext utan signatur
    Bokstavligt %

en: Literal backslash
    Literal question mark
    Literal opening curly brace
    Literal closing curly brace
sv: Bokstavligt bakåtsnedstreck
    Bokstavligt frågetecken
    Bokstavlig öppnande klammerparentes
    Bokstavlig avslutande klammerparentes

en: Key bindings
sv: Tangentbindningar

en: Select the preset of key bindings.
sv: Välj förvalda tangentbindningar...

en: Default
sv: Standard

en: Old Sylpheed
sv: Gamla Sylpheed

en: Custom header setting
sv: Inställningar för egendefinierat brevhuvud

en:  Delete
sv:  Ta bort

en: Custom headers
sv: Egna brevhuvuden

en: Header name is not set.
sv: Brevhuvudsnamn är inte angivet.

en: Delete header
sv: Ta bort brevhuvud

en: Do you really want to delete this header?
sv: Vill du verkligen ta bort detta brevhuvud?

en: Creating display header setting window...
sv: Skapar fönster för brevhuvudinställning...

en: Display header setting
sv: Brevhuvudsinställning

en: Header name
sv: Brevhuvudsnamn

en: Displayed Headers
sv: Visade brevhuvuden

en: Hidden headers
sv: Dolda brevhuvuden

en: Show all unspecified headers
sv: Visa alla ospecificerade brevhuvuden

en: Reading configuration for displaying headers...
sv: Läser konfiguration för visning av brevhuvuden...

en: Writing configuration for displaying headers...
sv: Skriver konfiguration för visning av brevhuvuden...

en: This header is already in the list.
sv: Detta brevhuvud finns redan i listan.

en: Display items setting
sv: Visa enhetsinställning

en: Available items
sv: Tillgängliga poster

en: Displayed items
sv: Visade poster

en:  Revert to default
sv:  Återgå till standardinställning

en: Filter settings
sv: Filterinställningar

en: Enabled
sv: Aktiverad

en: Do you really want to delete the rule '%s'?
sv: Vill du verkligen ta bort regeln '%s'?

en: Delete rule
sv: Ta bort regel

en: Filter rule
sv: Filterregel

en: If any of the following condition matches
sv: Om något av följande villkor matchar

en: If all of the following conditions match
sv: Om alla av följande villkor matchar

en: Perform the following actions:
sv: Utför följande åtgärder:

en: To or Cc
sv: Till eller Kopia

en: Any header
sv: Något brevhuvud

en: Edit header...
sv: Redigera brevhuvud...

en: Message body
sv: Meddelandetext

en: Result of command
sv: Resultat av kommando

en: Age
sv: Ålder

en: Marked
sv: Markerat

en: Has color label
sv: Har färgmarkering

en: Has attachment
sv: Har bilaga

en: contains
sv: innehåller

en: doesn't contain
sv: innehåller inte

en: is
sv: är

en: is not
sv: är inte

en: match to regex
sv: matchar regex

en: doesn't match to regex
sv: matchar inte regex

en: is in addressbook
sv: finns i adressbok

en: is not in addressbook
sv: finns inte i adressbok

en: is larger than
sv: är större än

en: is smaller than
sv: är mindre än

en: is shorter than
sv: är kortare än

en: is longer than
sv: är längre än

en: matches to status
sv: matchar status

en: doesn't match to status
sv: matchar inte status

en: Move to
sv: Flytta till

en: Copy to
sv: Kopiera till

en: Don't receive
sv: Ta inte emot

en: Delete from server
sv: Ta bort från server

en: Set mark
sv: Markera

en: Set color
sv: Färgmarkera

en: Mark as read
sv: Markera som läst

en: Forward
sv: Vidarebefordra

en: Forward as attachment
sv: Vidarebefordra som bilaga

en: Redirect
sv: Omdirigera

en: Execute command
sv: Kör kommando

en: Stop rule evaluation
sv: Stoppa regelutvärdering

en: folder:
sv: mapp

en: day(s)
sv: dagar

en: address:
sv: adress

en: Edit header list
sv: Redigera brevhuvudlista

en: Headers
sv: Brevhuvuden

en: Header:
sv: Brevhuvud:

en: Command is not specified.
sv: Kommando är inte angivet.

en: Destination folder is not specified.
sv: Destinationsmapp är inte angiven.

en: The specified destination folder does not exist.
sv: Den specificerade destinationsmappen existerar inte.

en: Invalid condition exists.
sv: Ogiltigt villkor existerar.

en: Rule name is not specified.
sv: Regelnamn är inte angivet.

en: Invalid action exists.
sv: Ogiltig åtgärd existerar.

en: Condition not exist.
sv: Villkor saknas.

en: Action not exist.
sv: Åtgärd saknas

en: Folder properties
sv: Mappegenskaper

en: Identifier
sv: Symbol

en: Type
sv: Typ

en: Don't display [...] or (...) at the beginning of subject in summary
sv: Visa inte [...] eller (...) i början av ärendet i summering

en: Delete [...] or (...) at the beginning of subject on reply
sv: Ta bort [...] eller (...) i början av ärendet vid svar

en: Account
sv: Konto

en: Apply to subfolders
sv: Gäller även undermappar

en: use also on reply
sv: använd också vid svar

en: Reply-To:
sv: Svara till:

en: %s - Edit search condition
sv: %s - Redigera sökvillkor

en: Match any of the following
sv: Matcha någon av följande

en: Match all of the following
sv: Matcha alla av följande

en: Folder:
sv: Mapp:

en: Search subfolders
sv: Sök undermappar

en: Mark
sv: Markering

note: S_COL_MIME
en: Subject
sv: Ärende

note: S_COL_SUBJECT
en: From
sv: Från

note: S_COL_FROM
en: Date
sv: Datum

note: S_COL_SIZE
en: Number
sv: Nummer

note: S_COL_NUMBER
en: To
sv: Till

en: Creating summary column setting window...
sv: Skapar fönster för summeringskolumnsinställningar...

en: Summary display item setting
sv: Inställningar för poster i summeringsvyn

en: Select items to be displayed on the summary view. You can modify
    the order by using the Up / Down button.
sv: Välj vad som ska visas i sammanfattningsvyn. Du kan ändra ordningen
    genom att använda Upp / Ner-knapparna.

en: Template name
sv: Mallnamn

en: Register
sv: Registrera

en:  Substitute
sv:  Byt ut

en:  Symbols
sv:  Symboler

en: Registered templates
sv: Registrerade mallar

en: Templates
sv: Mallar

en: Template is modified
sv: Mallen är redigerad

en: Current modification is not applied. Finish without saving it?
sv: Aktuell modifikation är inte applicerad. Avsluta utan att spara den?

en: Templates are modified
sv: Mallarna är redigerade

en: Really discard modification to templates?
sv: Verkligen förkasta förändringar på mallar?

en: Template
sv: Mall

en: Template format error.
sv: Mallformatfel

en: Delete template
sv: Ta bort mall

en: Do you really want to delete this template?
sv: Vill du verkligen ta bort denna mall?

en: ---- Separator ----
sv: ---- Avgränsare ----

en: Get
sv: Hämta

en: Incorporate new mail
sv: Hämta ny post

en: Get all
sv: Hämta allt

en: Incorporate new mail of all accounts
sv: Hämta ny post från alla konton

en: Remote mailbox
sv: Fjärrbrevlåda

en: POP3 Remote mailbox
sv: POP3 Fjärrbrevlåda

en: Send queued message(s)
sv: Skicka köade meddelanden

en: Compose new message
sv: Skriv nytt meddelande

en: Reply to the message
sv: Svara på meddelandet

en: Reply all
sv: Svara alla

en: Reply to all
sv: Svara till alla

en: Forward the message
sv: Vidarebefordra meddelandet

en: Delete the message
sv: Ta bort meddelandet

en: Set as junk mail
sv: Sätt som skräppost

en: Not junk
sv: Inte skräppost

en: Set as not junk mail
sv: Sätt som inte skräppost

en: Next unread message
sv: Nästa olästa meddelande

en: Previous unread message
sv: Föregående olästa meddelande

en: Search messages
sv: Sök meddelanden

en: Print
sv: Skriv ut

en: Print message
sv: Skriv ut meddelande

en: Stop
sv: Avbryt

en: Stop receiving
sv: Avbryt mottagning

en: Execute
sv: Utför köade åtgärder

en: Execute marked process
sv: Kör markerad process

en: Prefs
sv: Inst.

en: Common preferences
sv: Allmänna inställningar

en: Send message
sv: Skicka meddelande

en: Send later
sv: Skicka senare

en: Put into queue folder and send later
sv: Placera i kömapp och skicka senare

en: Draft
sv: Utkast

en: Save to draft folder
sv: Spara i utkastsmapp

en: Insert
sv: Infoga

en: Insert file
sv: Infoga fil

en: Attach
sv: Bifoga

en: Attach file
sv: Bifoga fil

en: Append signature
sv: Bifoga signatur

en: Edit with external editor
sv: Redigera med extern redigerare

en: Linewrap
sv: Radbrytning

en: Wrap all long lines
sv: Radbryt långa rader

en: Customize toolbar
sv: Anpassa verktygsfält

en: Select items to be displayed on the toolbar. You can modify
    the order by using the Up / Down button.
sv: Välj vad som ska visas på verktygsraden.Du kan ändra ordningen
    genom att använda Upp / Ner-knapparna.

en: The message will be printed with the following command:
sv: Meddelandet kommer att skrivas ut med följande kommando:

en: (Default print command)
sv: (Förvalt utskriftkommando)

en: Print command line is invalid:
    `%s'
sv: Utskriftskommandot är felaktigt:
    "%s"

en: Progress
sv: Förlopp

en: _Save as search folder
sv: _Spara som sökmapp

en: Message not found.
sv: Meddelande inte funnet.

en: 1 message found.
sv: 1 meddelande hittat.

en: %d messages found.
sv: %d meddelanden hittade.

en: Searching %s (%d / %d)...
sv: Söker %s (%d / %d)...

en: Searching %s ...
sv: Söker %s ...

en: (No Date)
sv: (Inget datum)

en: Save as search folder
sv: Spara som sökmapp

en: Location:
sv: Plats:

en: Folder name:
sv: Mappnamn:

en: Select folder to copy
sv: Välj mapp att kopiera

en: Select folder to move
sv: Välj mapp att flytta

en: All
sv: Alla

en: Have color label
sv: Har färgmarkering

en: Have attachment
sv: Har bilaga

en: Within 1 day
sv: Inom 1 dag

en: Last 5 days
sv: Senaste 5 dagarna

en: Last 7 days
sv: Senaste 7 dagarna

en: Last 30 days
sv: Senaste 30 dagarna

en: In addressbook
sv: I adressbok

en: Search for Subject or From
sv: Sök efter Ämne eller Från

en: %1$d in %2$d matched
sv: %1$d i %2$d matchar

en: No messages matched
sv: Inget meddelande matchade

en: Cannot find user ID for this key.
sv: Kan inte finna användar-ID för denna nyckel.

en: Signature made at %s
sv: Signatur skapad %s

en: Error verifying the signature
sv: Fel vid verifikation av signatur

en: _File
sv: _Arkiv

en: _Get
sv: Hämta

en: _Resume
sv: Åte_ruppta

en: _Help
sv: _Hjälp

en: _About
sv: Om

en: %s - POP3 Remote mailbox
sv: %s - POP3 Fjärrbrevlåda

en: No.
sv: Nr.

en: Connecting to %s:%d ...
sv: Ansluter till %s:%d ...

en: Can't connect to POP3 server: %s:%d
sv: Kan inte ansluta till POP3-server: %s:%d

en: Error occurred during POP3 session.
sv: Fel uppstod vid POP3-session.

en: Error occurred during POP3 session:
    %s
sv: Fel uppstod vid POP3-session:
    %s

en: Retrieving message headers (%d / %d) ...
sv: Hämtar meddelandehuvuden (%d / %d) ...

en: Getting the number of messages...
sv: Hämtar antal meddelanden...

en: No message
sv: Inget meddelande

en: Deleted %d messages
sv: Tog bort %d meddelanden

en: Quitting...
sv: Avslutar...

en: Retrieved %d messages
sv: Hämtade %d meddelanden

en: Opened message %d
sv: Öppnade meddelande %d

en: Retrieved %d (of %d) message headers
sv: Hämtade %d (av %d) meddelandehuvuden

en: Retrieved %d message headers
sv: Hämtade %d meddelandehuvuden

en: Retrieving message %d ...
sv: Hämtar meddelande %d ...

en: Delete messages
sv: Ta bort meddelanden

en: Really delete selected messages from server?
    This operation cannot be reverted.
sv: Verkligen ta bort valda meddelanden från servern?
    Denna operation kan inte ångras.

en: Please select key for "%s"
sv: Vänligen välj nyckel för "%s"

en: Collecting info for "%s" ... %c
sv: Samlar info för "%s" ... %c

en: Select encryption keys
sv: Välj krypteringsnycklar

en: Key ID
sv: Nyckel-ID

en: Val
sv: Värde

en: Add key
sv: Lägg till nyckel

en: Enter another user or key ID:
sv: Skriv in en annan användar- eller nyckel-ID

en: Trust key
sv: Pålitlig nyckel

en: The selected key is not fully trusted.
    If you choose to encrypt the message with this key you don't
    know for sure that it will go to the person you mean it to.
    Do you trust it enough to use it anyway?
sv: Den valda nyckeln är inte fullt pålitlig.
    Om du väljer att kryptera meddelandet med denna nyckel vet du inte
    med säkerhet att den kommer att gå till den person du avser.
    Litar du på den tillräckligt för att använda den ändå?

en: Queued message header is broken.
sv: Brevhuvud i köat meddelande är trasigt.

en: Sending message using command: %s
sv: Skickar meddelande med kommando: %s

en: Can't execute command: %s
sv: Kan inte köra kommando: %s

en: Error occurred while executing command: %s
sv: Fel uppstod vid körning av kommando: %s

en: Connecting
sv: Upprättar förbindelse

en: Connecting to SMTP server: %s ...
sv: Upprättar förbindelse med SMTP-server: %s ...

note: ignore errors right after QUIT
en: Error occurred after QUIT command (ignored)
sv: Fel uppstod när efter QUIT-kommando (ignorerat)

en: Sending HELO...
sv: Skickar HELO...

en: Authenticating
sv: Autentiserar

en: Sending message via %s:%d...
sv: Skickar meddelande via %s:%d...

en: Sending EHLO...
sv: Skickar EHLO...

en: Sending MAIL FROM...
sv: Skickar MAIL FROM...

en: Sending
sv: Skickar

en: Sending RCPT TO...
sv: Skickar RCPT TO...

en: Sending DATA...
sv: Skickar DATA...

en: Sending message (%d / %d bytes)
sv: Skickar meddelande (%d / %d byte)

en: Sending message
sv: Skickar meddelande

en: Error occurred while sending the message.
sv: Fel uppstod när meddelandet skickades.

en: Error occurred while sending the message:
    %s
sv: Fel uppstod när meddelandet skickades:
    %s

en: SMTP server not found: %s:%d
sv: SMTP-server hittades inte: %s:%d

en: Can't connect to SMTP server.
sv: Kan inte ansluta till SMTP-server.

en: Can't connect to SMTP server: %s:%d
sv: Kan inte ansluta till SMTP-server: %s:%d

en: Mailbox setting
sv: Brevlådeinställning

en: This dialog will make initial setup of mailbox.
sv: Denna dialog kommer skapa initiala inställningar för brevlåda.

en: Create mailbox at the following default location:
sv: Skapa brevlåda vid följande standardplats:

en: Create mailbox at the following location:
    (enter folder name or full folder path)
sv: Skapa postlåda på följande plats:
    (mata in mappnamn eller fullständig sökväg)

en: If you want to add a mailbox at another location afterward, please select 'File - Mailbox - Add mailbox...' in the menu.
sv: Om du vill lägga till en postlåda på någon annan plats efter, vänligen välj 'Arkiv - Brevlåda - Lägg till...' i menyn.

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Continue without creating mailbox?
sv: Fortsätt utan att skapa brevlåda?

en: Please input folder name or full folder path.
sv: Vänligen mata in mappnamn eller fullständig sökväg.

en: The mailbox '%s' already exists.
sv: Brevlådan '%s' finns redan.

en: The location '%s' includes settings folder. Please specify another location.
sv: Platsen '%s' inkluderar inställningsmappen. Vänligen välj en annan plats.

en: Cancel mail account setup?
sv: Avbryt inställning av e-postkonto?

en: Input value is not valid.
sv: Värde på indata är inte giltigt.

en: POP3 server:
sv: POP3-server:

en: IMAP4 server:
sv: IMAP4-server:

en: New account setup
sv: Kontoinställningar

en: This dialog will make initial setup of new mail account.
sv: Denna dialog gör initiala inställningar av ett nytt e-postkonto.

en: Select account type:
sv: Välj kontotyp:

en: Input your name and mail address:
sv: Mata in ditt namn och din e-postadress:

en: Display name:
sv: Visat namn:

en: E-mail address:
sv: E-postadress:

en: This name will be seen at the side of recipients (e.g. John Doe)
sv: Detta namn kommer att synas vid sidan av mottagare (t.ex. N.N.)

en: Input user ID and mail server:
sv: Mata in användar-ID och e-postserver:

en: User ID:
sv: Användar-ID:

en: SMTP server:
sv: SMTP-server:

en: Use SSL
sv: Använd SSL

en: Use SMTP authentication
sv: Använd SMTP-autentisering

en: Your new mail account has been set up with the following settings.
sv: Ditt nya e-postkonto har ställts in med följande inställningar.

en: If you want to modify the settings, select
    'Configuration - Preferences for current account' or
    'Configuration - Edit accounts' in the main menu.
sv: Om du vill redigera inställningarna, välj
    'Konfiguration - Inställningar för aktuellt konto' eller
    'Konfiguration - Redigera konton' i huvudmenyn.

en: Importing mail data
sv: Importerar e-postdata

en: The mail store of Outlook Express was found. Do you want to import the mail data of Outlook Express?
    
    (The folder structure will not be reproduced)
sv: E-postlagringen från Outlook Express har hittats. Vill importera e-postdata från Outlook Express?
    
    (Mappstrukturen kommer inte att bevaras)

en: Imported
sv: Importerat

en: Failed to import the mail data.
sv: Misslyckades att importera e-postdata.

en: Importing address book
sv: Importerar adressbok

en: The Windows address book was found. Do you want to import the address book?
sv: Windows adressbok hittades. Vill du importera adressboken?

en: Failed to import the address book.
sv: Misslyckades att importera adressboken.

en: Signature check result
sv: Resultat av signaturundersökning

en: Checking signature
sv: Undersöker signatur

en: %s%s%s from "%s"
sv: %s%s%s från "%s"

en: No signature found
sv: Ingen signatur funnen

en: Good signature from "%s"
sv: Bra signatur från "%s"

en: Good signature
sv: Bra signatur

en: Valid signature but the key for "%s" is not trusted
sv: Giltig signatur med nyckeln för "%s" är inte pålitlig

en: Valid signature (untrusted key)
sv: Giltig signatur (opålitlig nyckel)

en: Signature valid but expired for "%s"
sv: Signatur giltig men för gammal för "%s"

en: Signature valid but expired
sv: Signatur giltig men för gammal

en: Signature valid but the signing key for "%s" has expired
sv: Signaturen giltig men signerande nyckeln för "%s" är för gammal

en: Signature valid but the signing key has expired
sv: Signaturen giltig men signerande nyckeln är för gammal

en: Signature valid but the signing key for "%s" has been revoked
sv: Signaturen giltig men signerande nyckeln för "%s" har återkallats

en: Signature valid but the signing key has been revoked
sv: Signaturen giltig men signerande nyckeln har återkallats

en: BAD signature from "%s"
sv: FELAKTIG signatur från "%s"

en: BAD signature
sv: FELAKTIG signatur

en: No public key to verify the signature
sv: Ingen publik nyckel att verifiera signaturen med

en: Creating source window...
sv: Skapar källkodsfönster...

en: Source of the message
sv: Meddelandets källkod

en: Displaying the source of %s ...
sv: Visar källkoden till %s ...

en: %s - Source
sv: %s - Källkod

en: SSL certificate verify failed
sv: Misslyckades att verifiera SSL-certifikat

en: The SSL certificate of %s cannot be verified by the following reason:
sv: SSL-certifikatet för %s kan inte verifieras av följande orsak:

en: Subject: %s
sv: Ärende:  %s

en: Issuer: %s
sv: Utfärdare: %s

en: Issued date: %s
sv: Utfärdningsdatum: %s

en: Expire date: %s
sv: Utgångsdatum: %s

en: SHA1 fingerprint: %s
sv: SHA1 fingeravtryck: %s

en: MD5 fingerprint: %s
sv: MD5 fingeravtryck: %s

en: Do you accept this certificate?
sv: Accepterar du detta certifikat?

en: _Reject
sv: Avslå

en: _Temporarily accept
sv: Acceptera _tillfälligt

en: Always _accept
sv: Acceptera alltid

en: Subscribe to newsgroup
sv: Prenumerera på diskussionsgrupp

en: Select newsgroups to subscribe.
sv: Välj diskussionsgrupp att prenumerera på.

en: Find groups:
sv: Hitta grupper:

en:  Search
sv:  Sök

en: Newsgroup name
sv: Diskussionsgruppsnamn

en: Messages
sv: Meddelanden

en: moderated
sv: modererad

en: readonly
sv: skrivskyddad

en: unknown
sv: okänd

en: Getting newsgroup list...
sv: Hämtar nyhetsgruppslista

en: Can't retrieve newsgroup list.
sv: Kan inte hämta grupplista.

en: Done.
sv: Färdig.

en: %d newsgroups received (%s read)
sv: %d diskussionsgrupper mottagna (%s lästa)

en: /Repl_y to
sv: /Svar_a till

en: /Repl_y to/_all
sv: /_Svara till/_alla

en: /Repl_y to/_sender
sv: /_Svara till/av_sändaren

en: /Repl_y to/mailing _list
sv: /_Svara till/e-post_lista

en: /M_ove...
sv: /_Flytta...

en: /_Copy...
sv: /_Kopiera...

en: /_Mark
sv: /_Markera

en: /_Mark/Set _flag
sv: /_Markera/Sätt _flagga

en: /_Mark/_Unset flag
sv: _Markera/Ta bort flagga

en: /_Mark/---
sv: /_Markera/---

en: /_Mark/Mark as unr_ead
sv: /_Markera/Markera som _oläst

en: /_Mark/Mark as rea_d
sv: /_Markera/Markera som _läst

en: /_Mark/Mark _thread as read
sv: /_Markera/Markera tråd som _läst

en: /_Mark/Mark all _read
sv: /_Markera/Markera alla som l_ästa

en: /Color la_bel
sv: /F_ärgmarkera

en: /Set as _junk mail
sv: Markera som skräppost

en: /Set as not j_unk mail
sv: /Markera som icke skräppost

en: /Re-_edit
sv: /Redigera _om

en: /Add sender to address boo_k...
sv: /_Lägg till avsändaren till adressboken

en: /Create f_ilter rule
sv: /_Skapa filterregel

en: /Create f_ilter rule/_Automatically
sv: /_Skapa filterregel/_Automatiskt

en: /Create f_ilter rule/by _From
sv: /_Skapa filterregel/genom _Från

en: /Create f_ilter rule/by _To
sv: /_Skapa filterregel/genom _Till

en: /Create f_ilter rule/by _Subject
sv: /_Skapa filterregel/genom _Ämne

en: Creating summary view...
sv: Skapar summeringsvy...

en: Toggle message view
sv: Växla meddelandevy

en: Scanning folder (%s) (%d)...
sv: Söker igenom mapp (%s) (%d)...

en: Process mark
sv: Behandla markering

en: Some marks are left. Process it?
sv: Några markeringar finns kvar. Behandla dem?

en: Scanning folder (%s)...
sv: Söker igenom mapp (%s)...

en: Could not establish a connection to the server.
sv: Kunde inte etablera en anslutning till servern.

en: _Search again
sv: _Sök igen

en: No more unread messages
sv: Inga fler olästa meddelanden

en: No unread message found. Search from the end?
sv: Inget oläst meddelande funnet. Sök från slutet?

en: No unread messages.
sv: Inga olästa meddelanden.

en: No unread message found. Go to next unread folder?
sv: Inget oläst meddelande funnet. Gå till nästa olästa mapp?

en: No more new messages
sv: Inga fler nya meddelanden

en: No new message found. Search from the end?
sv: Inget nytt meddelande funnet. Sök från slutet?

en: No new messages.
sv: Inga nya meddelanden.

en: No new message found. Go to next folder which has new messages?
sv: Inget nytt meddelande funnet. Gå till nästa mapp som innehåller nya meddelanden?

en: No more marked messages
sv: Inga fler markerade meddelanden

en: No marked message found. Search from the end?
sv: Inget markerat meddelande funnet. Sök från slutet?

en: No marked messages.
sv: Inga markerade meddelanden.

en: No marked message found. Search from the beginning?
sv: Inget markerat meddelande funnet. Sök från början?

en: No more labeled messages
sv: Inga fler färgade meddelanden

en: No labeled message found. Search from the end?
sv: Inget färgat meddelande funnet. Sök från slutet?

en: No labeled messages.
sv: Inga färgade meddelanden.

en: No labeled message found. Search from the beginning?
sv: Inget färgat meddelande funnet. Sök från början?

en: Attracting messages by subject...
sv: Attraherar meddelanden efter ärende...

en:  item(s) selected
sv:  objekt valda

en: %d deleted
sv: %d borttagen

en: %s%d moved
sv: %s%d flyttad

en: %s%d copied
sv: %s%d kopierad

en: %d/%d new, %d/%d unread, %d/%d total
sv: %d/%d nya, %d/%d olästa, %d/%d totalt

en: %d new, %d unread, %d total (%s)
sv: %d nya, %d olästa, %d totalt (%s)

en: %d new, %d unread, %d total
sv: %d nya, %d olästa, %d totalt

en: Sorting summary...
sv: Sorterar summering...

en: 	Setting summary from message data...
sv: 	Skapar summering från meddelandedata...

en: Setting summary from message data...
sv: Skapar summering från meddelandedata...

en: Writing summary cache (%s)...
sv: Skriver summeringscache (%s)...

en: Message %d is marked
sv: Meddelande %d är markerat

en: Message %d is marked as being read
sv: Meddelande %d är markerat som läst

en: Message %d is marked as unread
sv: Meddelande %d är markerat som oläst

en: Message %s/%d is set to delete
sv: Meddelande %s/%d är valt för borttagning

en: Delete message(s)
sv: Ta bort meddelande(n)

en: Do you really want to delete message(s) from the trash?
sv: Vill du verkligen tömma papperkorgen?

en: Deleting duplicated messages...
sv: Tar bort meddelandedubbletter...

en: Message %s/%d is unmarked
sv: Meddelande %s/%d är avmarkerat

en: Message %d is set to move to %s
sv: Meddelande %d är valt för att flyttas till %s

en: Destination is same as current folder.
sv: Destinationen är samma som aktuell mapp.

en: Message %d is set to copy to %s
sv: Meddelandet %d är valt för att kopieras till %s

en: Destination for copy is same as current folder.
sv: Destinationen att kopiera till är samma som aktuell mapp.

en: Error occurred while processing messages.
sv: Fel uppstod när meddelanden behandlades.

en: Building threads...
sv: Skapar trådar...

en: Unthreading...
sv: Avtrådar...

en: Filtering (%d / %d)...
sv: Filtrerar (%d / %d)...

en: filtering...
sv: filtrerar...

en: Filtering...
sv: Filtrerar...

en: %d message(s) have been filtered.
sv: %d meddelande(n) har filtrerats.

en: file %s already exists
sv: filen %s finns redan

en: Creating text view...
sv: Skapar textvy...

en: This message is encrypted, but its decryption failed.
sv: Detta meddelande är krypterat, men dess dekryptering misslyckades.

en: _Copy file name
sv: _Kopiera filnamn

en: This message can't be displayed.
sv: Detta meddelande kan inte visas.

en: The body text couldn't be displayed because writing to temporary file failed.
sv: Meddelandetexten kunde inte visas på grund av misslyckande att skriva till tillfällig fil.

en: Sa_ve this image as...
sv: S_para denna bild som...

en: Compose _new message
sv: Skriv _nytt meddelande

en: R_eply to this address
sv: Svara till d_enna adress

en: Add to address _book...
sv: Lägg till adress_boken

en: Copy this add_ress
sv: Kopiera denna ad_ress

en: _Open with Web browser
sv: _Öppna med Webbläsare

en: Copy this _link
sv: Kopiera denna _länk

en: The real URL (%s) is different from
    the apparent URL (%s).
    
    Open it anyway?
sv: Den verkliga URL:en (%s) skiljer sig från
    den skenbara URL:en (%s).
    
    Öppna den ändå?

en: Fake URL warning
sv: Fejkad URL varning

en: _Display Sylpheed
sv: Visa Sylpheed

en: Get from _current account
sv: Hämta från aktuellt _konto

en: Get from _all accounts
sv: Hämta från _alla konton

en: _Send queued messages
sv: _Skicka köade meddelanden

en: E_xit
sv: Avsluta

en: A newer version of Sylpheed has been found.
    Upgrade now?
sv: En nyare version av Sylpheed har upptäckts.
    Uppgradera nu?

en: New version found
sv: Ny version funnen

en: Sylpheed is already the latest version.
sv: Sylpheed är redan den senaste versionen.

en: Couldn't get the version information.
sv: Kunde inte hämta versionsinformationen.

en: Newer version of plug-ins have been found.
    Upgrade now?
sv: Nyare versioner av insticksmoduler har hittats.
    Uppgradera nu?

en: All Sylpheed plug-ins are already the latest version.
sv: Alla Sylpheeds insticksmoduler är redan den senaste versionen.

en: Couldn't get the version information of plug-ins.
sv: Kunde inte hämta versionsinformation från insticksmodulerna.

en: Remove attachments
sv: Ta bort bilagor

en: This tool is available on local folders only.
sv: Detta verktyg är endast tillgängligt på lokala mappar.

en: Do you really remove attached files from the selected messages?
sv: Vill du verkligen ta bort bifogade filer från valda meddelanden?
