sympa 6.2 - en to ar translation catalogue (366 entries)

en: list
ar: القائمة

en: email address
ar: البريد الألكتروني

en: Sun:Mon:Tue:Wed:Thu:Fri:Sat
ar: الأحد:الاثنين:الثلاثاء:الأربعاء:الخميس:الجمعة:السبت

en: Sunday:Monday:Tuesday:Wednesday:Thursday:Friday:Saturday
ar: الأحد:الاثنين:الثلاثاء:الأربعاء:الخميس:الجمعة:السبت

en: Jan:Feb:Mar:Apr:May:Jun:Jul:Aug:Sep:Oct:Nov:Dec
ar: يناير:فبراير:مارس:أبريل:مايو:يونيو:يوليو:أغسطس:سبتمبر:أكتوبر:نوفمبر:ديسمبر

en: January:February:March:April:May:June:July:August:September:October:November:December
ar: يناير:فبراير:مارس:أبريل:مايو:يونيو:يوليو:أغسطس:سبتمبر:أكتوبر:نوفمبر:ديسمبر

en: AM:PM
ar: ص:م

en: owner
ar: مدير القائمة

en: listmaster
ar: مدير القائمة الرئيسي

en: public
ar: عام

en: not receiving your own posts
ar: لا تستلم الرسائل التي قمت بإرسالها

en: listed in the list review page
ar: تم السرد في صفحة مراجعة القوائم

en: List not activated yet
ar: قائمة لم تُفعَّل بعد

en: Closed list
ar: قائمة مغلقة

en: List definition
ar: تعريفات القائمة

en: Privileges
ar: امتيازات

en: Archives
ar: الأرشيف

en: Bounces
ar: الرسائل العائده

en: Miscellaneous
ar: متنوعة

en: Data sources setup
ar: تجهيز مصادر البيانات

en: Internet domain
ar: نطاق انترنت

en: Language of the list
ar: لغة القائمة

en: Family name
ar: إسم العائله

en: hour
ar: ساعه

en: minute
ar: دقيقة

en: Available subscription options
ar: خيارات الأشتراك المتوفره

en: reception mode
ar: طور الإستقبال

en: Mail reception mode.
ar: طور استقبال الرسائل

en: visibility
ar: الرؤيه

en: profile
ar: نبذة

en: value
ar: قيمة

en: Maximum message size
ar: الحد الأقصى لحجم الرسالة

en: Shared documents
ar: وثائق مشتركة

en: quota
ar: حصة

en: Maximum number of month archived
ar: الحد الأقصى لعدد الأشهر المؤرشفة

en: frequency
ar: التردد

en: Archive encrypted mails as cleartext
ar: أرشفة الرسائل المشفرة كنصوص

en: Bounces management
ar: إدارة الرسائل العائده

en: warn rate
ar: نسبة التحذير

en: halt rate
ar: نسبة التوقف

en: If set to unique, the welcome message is sent using a unique return path in order to remove the subscriber immediately in the case of a bounce.
ar: إذا تم اختيار مميز فإن الرسالة الترحيبيه سترسل بطريقة مميزة لحذف الإشتراك حالا في حالة عودة البريد

en: Inclusions timeout
ar: الإدراج تخطى الوقت المسموح به

en: Inclusions timeout for message distribution
ar: الإدراج تخطى الوقت المسموح به لتوزيع الرساله

en: Account
ar: اشتراك

en: Expiration of unmoderated messages
ar: إنتهاء صلاحية الرسائل الغير مداره

en: Creation of the list
ar: إنشاء القائمة

en: Last update of config
ar: أخر تحديث للمواصفات

en: who updated the config
ar: من عدل المواصفات

en: Owners
ar: المالكون

en: name
ar: الإسم

en: private information
ar: معلومات خاصة

en: Moderators
ar: المراقبون

en: 10 minutes
ar: 10 دقائق

en: 30 minutes
ar: 30 دقيقه

en: 1 hour
ar: ساعه 1

en: 6 hours
ar: 6 ساعات

en: 1 day
ar: يوم 1

en: 1 week
ar: اسبوع 1

en: welcome message
ar: الرساله الترحيبيه

en: unsubscribe message
ar: رسالة إزالة الأشتراك

en: message header
ar: ترويسة الرسالة

en: message footer
ar: ذيل الرسالة

en: remind message
ar: رسالة تذكيرية

en: help file
ar: ملف المساعدة

en: global reminder message
ar: رساله تذكيريه عامه

en: list description
ar: وصف القائمة

en: list homepage
ar: الصفحة الرثيسية للقائمة

en: list creation request message
ar: رسالة طلب إنشاء قائمة

en: virus infection message
ar: رسالة الإصابة بفيروس

note: (count)
en:  The %1 most active lists
ar: %1 من القوائم الفعاله

en:  Active lists
ar: القوائم الفعاله

note: (for)
en:  for %1 days
ar: %1 أيام

en: List name
ar: إسم القائمة

en: Creation date
ar: تاريخ الأنشاء

en: Subject
ar: الموضوع

en: Casual administration
ar: تحكمات عابرة

en: Restore List
ar: استعادة قائمة

en: Remove List
ar: ازالة قائمة

en: Rename List
ar: اعادة تسمية قائمة

en: Create Shared
ar: إنشاء مشترك

en: Delete Shared
ar: حذف المشتركة

en: Help
ar: مساعدة

en: Archive Management
ar: إدارة الأرشيف

en: Select the Archive months you want to delete or download (zip format):
ar: اختر ادناه المحفوظات و الأشهر التي  تريد حذف او تنزيلها (بشكل مضغوط) :

en: Archive Selection:
ar: إختيار الأرشيف

en: Download .zip archive
ar: تحميل ملف مضغوط

en: Delete Selected Month(s)
ar: احذف الأشهر المختاره

en: Result of your search in the archive
ar: نتيجة البحث في الأرشيف

en: (All of these words,
ar: جميع هذه الكلمات

en: (Each of these words,
ar: كل واحده من الكلمات

en: Newest messages first
ar: أحدث رسائل الاولى

en: Oldest messages first
ar: اقدم رسائل الاولى

note: (from_count)
en:  %1 hits on message From field
ar: %1 زيارة على الرساله من حقل الإرسال

en: Continue search
ar: تابع البحث

en: New search
ar: بحث جديد

en: Advanced search
ar: بحث متقدم

en: Search
ar: بحث

en: this sentence
ar: هذه الجمله

en: all of these words
ar: جميع هذه الكلمات

en: one of these words
ar: واحدة من هذه الكلمات

en: newest messages
ar: أحدث رسالة

en: oldest messages
ar: أقدم رسالة

en: insensitive
ar: غير حساسة

en: sensitive
ar: حساسة

en: part of word
ar: جزء من كلمة

en: entire word
ar: كلمة كاملة

en: results by page
ar: النتائج حسب الصفحة

en: Sender
ar: المرسل

en: Date
ar: تاريخ

en: Body
ar: النص

en: Blocklist management
ar: إدارة القائمة السوداء

en: The current blocklist is empty
ar: القائمة السوداء الحالية  فارغه

en: only one email or expression per line
ar: بريد او تعبير واحد لكل سطر

en: save
ar: إحفظ

en: Template saved
ar: تم حفظ القالب

en: Submit
ar: إرسال

en: Subject:
ar: الموضوع

en: This list is configured to require topic(s).
ar: هذه القائمة تتطلب تعيين موضوع

en: Add subscribers
ar: إضافة مشتركين

en: Do you really want to delete Selected Archives?
ar: هل تريد فعلا حذف المحفوظات؟

en: Unsubscribe
ar: ألغِ الاشتراك

en: Subscribe
ar: اشترك

note: (list)
en: Do you really want to unsubscribe from list %1?
ar: أتريد حقا إلغاء الاشتراك في قائمة %1?

en: Do you really want to unsubscribe ALL selected subscribers?
ar: هل أنت متأكد من إلغاء اشتراك جميع المشتركين المختارين؟

en: Distribute
ar: توزيع

en: Do you really want to rename this list?
ar: هل أنت متأكد من تغيير إسم القائمة؟

en: Purge selected lists
ar: الغي القوائم المعلمه

en: Do you really want to delete these messages?
ar: هل فعلا تريد إلغاء هذه الرسائل؟

en: Do you really want to delete this message ?
ar: هل فعلا تريد إلغاء هذه الرسالة ؟

note: (list)
en: Do you really want to subscribe to list %1?
ar: أتريد حقا الاشتراك في القائمة %1؟

en: I am not a spammer
ar: أنا لست بمرسل بريد عشوائي

en: This button tries to protect the mailing list archives against address harvesting by a spammer.
ar: هذا الزر يهدف الى حمايه أرشيف الرسائل  ضد القوائم البريديه  الاقتحاميه الحاصده

en: Confirm
ar: تأكيد

en: Cancel
ar: إلغاء

en: Copying template
ar: يتم نسخ القالب

en: Input template
ar: قالب الإدخال

en: Apply
ar: تطبيق

en: List name:
ar: إسم القائمة:

en: properties
ar: خصائص

en: Edit access
ar: تعديل الصلاحيات

en: Bookmark URL
ar: علامة رابط

en: Listing of folder
ar: سرد الأدلة

en: Listing of root folder
ar: سرد الدليل الرئيسي

en: Empty folder
ar: دليل فارغ

en: Document
ar: الوثيقة

en: Author
ar: المؤلف

en: Last update
ar: أخر تحديث

en: to moderate
ar: إلى التحرير

en: Create a new folder inside root folder
ar: إنشاء دليل جديد داخل دليل رئيسي

en: Folder name
ar: إسم الدليل

en: Create
ar: إنشاء

en: Create a new file
ar: إنشاء ملف جديد

en: File name
ar: إسم الملف

en: Add a bookmark
ar: إضافة علامه

en: title
ar: العنوان

en: Add
ar: أضافه

en: Listing of shared documents to moderate
ar: سرد الوثائق المشتركة للتعامل معها

en: Install
ar: تجهيز

en: Reject
ar: رفض

en: Notified reject
ar: تنبيه رفض الرسائل

en: Owner
ar: مالك

en: Edit
ar: تعديل

en: Last update:
ar: أخر تحديث:

en: Changing your picture for this list
ar: تغيير صورتك لهذه القائمة

en: Bouncing address
ar: العناوين العائده

en: Address detected via VERP technology
ar: العنوان تم فحصه بواسطة تقنية VERP

en: Subscribers
ar: المشتركون

en: Closed lists
ar: قوائم مغلقة

en: list name
ar: إسم القائمة

en: list subject
ar: موضوع القائمة

en: Requested by
ar: تم الطلب من

en: Inactive Lists
ar: قوائم غير فعاله

en: Most recent message
ar: أحدث الرسائل

en: Latest Lists
ar: أحدث القوائم

en: Pending lists
ar: القوائم التي في طور الأنتظار

en: Requested date
ar: بيانات مطلوبه

en: Su:Mo:Tu:We:Th:Fr:Sa
ar: ح:ن:ث:ر:خ:ج:س

en: Create list
ar: أنشئ قائمة

en: quiet
ar: بهدوء

note: (count)
en:  The %1 most recent messages
ar: %1 من الرسائل الحديثه

en:  Recent messages
ar: الرسائل الحديثه

en:  The most recent messages for this list
ar: أحدث الرسائل الموجوده في هذه القائمة

note: (count)
en:  The %1 most recent shared documents
ar: %1 من الوثائق المشتركه الحديثه

en:  Most recent shared documents
ar: الوثائق المشتركه الحديثه

en: Name
ar: الأسم

en: Directory
ar: الفهرس

en: New lists
ar: قوائم جديده

en:  The latest lists of this robot
ar: أحدث القوائم الموجوده في النظام

en: Listmaster
ar: صاحب القائمة

en: Admin
ar: الادارة

en: Moderate
ar: إدارة

en: Message
ar: رسالة

en: Subscriber Options
ar: خيارات المشترك

en: Archive
ar: الأرشيف

en: Post
ar: أرسل

en: RSS
ar: تلقيمات

en: Subscribers:
ar: المشتركون:

en: Load certificate
ar: حمِّل شهادة

en: Contact owners
ar: اتصل بمالك القائمة

en: Others
ar: أخرى

en: No mailing list available.
ar: لا توجد قوائم بريدية متاحة

en: List of lists
ar: قائمة القوائم

note: (user.email)
en: You have logged in with email address %1.
ar: لقد ولجت بعنوان البريد %1

en: Login
ar: تسجيل الدخول

en: Go
ar: إذهب

en: Reload
ar: اعادة التحميل

en: This table contain all templates you can copy or see
ar: هذا الجدول يحتوي على جميع القوالب الممكن نسخها و مشاهدتها

en: template name
ar: اسم القالب

en: view
ar: مشاهدة

en: RSS Latest messages
ar: تلقيمة أحدث الرسائل

en: RSS Latest documents
ar: تلقيمة أحدث الوثائق

en: RSS Latest lists
ar: تلقيمة أحدث القوائم

en: RSS Active lists
ar: تلقيمة القوائم النشطة

en: Please activate JavaScript in your web browser
ar: فعِّل جافاسكربت في متصفح الإنترنت

en: The mailing list server is in maintenance mode. No operations can be performed during this period.
ar: السيرفير يخضع للصيانة لا يمكن تنفيذ اي عمليه خلال هذه الفترة

en: Listing messages to moderate
ar: سرد الرسائل للتعامل معها

en: edit blocklist
ar: تعديل القائمة السوداء

en: Review members
ar: مطالعة المشتركين

en: Lists
ar: قوائم

en: Users
ar: المستخدمين

en: Templates
ar: القوالب

en: Skins, CSS and colors
ar: تغيير الستايل و الألوان

en: Virtual Robots
ar: الروبوتات الأفتراضيه

en: Families
ar: عائلات

en: Submitting a bug, a feature request
ar: ارسال مشكلة او طلب إضافه

en: Edit List Config
ar: تعديل مواصفات القائمة

en: Logs
ar: سجلات

en: In the members page
ar: في صفحة المشتركين

en: Changing your password
ar: تغيير كلمة السر

en: Error while deleting this message, please refer to listmaster with the complete URL of the message concerned.
ar: حصل خطأ عند إلغاء هذه الرسالة الرجاء الأتصال بمدير القائمة الرئيسي و تحويل 
     العنوان الكامل للرساله المعنية

en: Dump
ar: رمي

en: Email
ar: البريد الألكتروني

en: Server error
ar: خطأ من السيرفير

en:  new lists
ar: القوائم الجديده

en:  active lists
ar: القوائم الفعاله

en:  most recent messages
ar: الرسائل الحديثه

en:  most recent documents
ar: الوثائق الحديثه

en: Scenario test module
ar: سيناريو تجريبي

en: get matched rule
ar: اجلب القواعد المتناظرة

en: Enter a list name
ar: أدخل اسم قائمة

en: Search lists
ar: ابحث في القوائم

en: role
ar: دور

en: reception
ar: استقبال

en: topics
ar: مواضيع

en: bounce
ar: بريد عائد

en: moderator
ar: محرر

en: Review lists from this family
ar: مشاهدة قوائم من هذه العائله

en: Search User
ar: بحث عن مستخدم

en: Delay for active sessions (minutes)
ar: تأخير للأتصالات الفعالة (دقائق)

en: Rebuild archive
ar: اعادة بناء الأرشيف

en: Rebuild all
ar: اعادة بناء كلي

en: Set log level
ar: تغيير مراحل السجلات

en: view translations
ar: مشاهدة الترجمة

en: Customize templates
ar: تخصيص القوالب

en: Close it
ar: أغلق

en: Install it
ar: تجهيز

en: submit
ar: إرسال

en: notify owner
ar: إعلام مدير القائمة

en: Configuration file
ar: ملف المواصفات

en: Certificate expiration date
ar: تاريخ انتهاء صلاحية الشهاده

en: Certificate issuer
ar: مصدر الشهاده

en: Sessions list
ar: سرد الأتصالات الحاليه

en: Reject selected addresses
ar: رفض العناوين المختاره

en: Colors
ar: ألوان

en: Add selected addresses
ar: إضافة العناوين المختاره

en: List members
ar: مشتركي القائمة

en: Domain
ar: النطاق

en: List has no subscribers
ar: لا يوجد مشتركين بالقائمة

en: Home
ar: الصفحة الأولى

en: Restore identity
ar: استرجع المُعرِّف

en: Logout
ar: اخرج

en: Bounce management
ar: إدارة البريد العائد

en: List Management
ar: إدارة القائمة

en: to
ar: إلى

en: List
ar: قائمة

en: Action
ar: فعل

en: Error type
ar: نوع الخطأ

en: view other events related to this message id.
ar: مشاهدة الأحداث المتعلقة برقم هذه الرسالة

en: near expiration of your certificate
ar: قرب انتهاء صلاحية الشهادة

en: List unknown
ar: قائمة غير معروفه

en: Available commands are:
ar: الأوامر المتوفره هي:

en: HELp                        * This help file
ar: مساعده_ملف المساعده الحالي

en: homepage
ar: الصفحه الرئيسية

en: Errors:
ar: أخطاء :

en: Database structure updated
ar: تم تحديث هيكل قاعدة البيانات

en: Database connection restored
ar: تم استعادة الأتصال بقاعدة البيانات

en: Loop detected
ar: تم فحص حلقة معالجة لانهائية

en: Antivirus scan failed
ar: فشل فحص الفيروسات

en: incorrect format of edit_list.conf
ar: صيغة خاطئه في ملف edit_list.conf

en: File removed
ar: تم حذف الملف

note: (who)
en:  User %1 has encountered an internal server error
ar: المستخدم 1% واجه رسالة خطأ من السيرفر

en: Failed to install aliases.
ar: فشل تجهيز الأسماء المستعاره

en: Failed to remove aliases.
ar: فشل حذف الأسماء المستعاره

en: Internal scenario error for 'create_list'.
ar: خطأ داخلي لأمر إنشاء القائمة

en: Unable to load list topics.
ar: لا يمكن تحميل مواضيع القائمة

en: Unable to load create_list templates.
ar: لا يمكن تحميل قوالب انشاء القائمة

note: (who)
en:  User %1 has encountered a system error
ar: المستخدم 1% صادف رسالة خطأ من النظام

note: (by)
en:  validated by %1
ar: مصدق ل 1%

en: Adding a user to the list is restricted to list owners.
ar: لا يسمح بإضافة مشترك للقائمة إلا من قبل مدير القائمة

en: Adding a user to this list is not allowed.
ar: لا يسمح بإضافة مشترك للقائمة

en: List creation is restricted to local domain users.
ar: إنشاء القوائم محصور لمشتركي النطاق المحلي

en: List creation is restricted to listmaster.
ar: إنشاء القوئم محصور بمدير القائمة الرئيسي

en: It is not possible to delete a user from the list.
ar: من غير الممكن إلغاء مشترك من القائمة

en: you are not allowed to edit list parameters.
ar: ليس من المسموح لك تعديل مدخلات القائمة

en: List parameter editing is restricted to list owners.
ar: تغيير خيارات القائمة مقيد و محدد بمدراء القائمة.

en: you are not allowed to perform this action.
ar: ليس من المسموح لك تنفيذ هذا الأمر

en: Failed to include list admins
ar: فشل شمل مديري القائمة

en: No owner is defined for the list
ar: لايوجد تعريف لمدير القائمة

en: Database error.
ar: خطأ من قاعدة البيانات

note: (report_param.key)
en: Failed to update database.
ar: فشل تحديث قاعدة البيانات

note: (report_param.key)
en: Failed to update a file.
ar: فشل تحديث ملف

en: Configuration file has been updated
ar: تم تحديث ملف المواصفات

en: List has been purged
ar: تم الغاء القائمة

en: List has been closed
ar: تم إغلاق القائمة

en: List has been restored
ar: تم إستعادة القائمة

en: Command not understood: ignoring end of message.
ar: أمر غير مفهوم : سيتم تجاهل أخر الرسالة

en: Unknown action
ar: طلب غير معرف

en: Archives are empty for this list
ar: الأرشيف فارغ لهذه القائمة

en: Wrong parameters
ar: مدخل خطأ

en: Provided password is incorrect
ar: كلمة السر غير صحيحة

en: You did not choose a password, request a reminder of the initial password
ar: لم يتم تحديد كلمة السرالرجاء طلب تذكير لكلمة سر

en: Your password is stored in an LDAP directory, therefore Sympa cannot post a reminder
ar: كلمة السر الخاصة بك موجودة في دليل LDAPسيمبا لا يمكنها ارسال تذكير بكلمة السر

note: (report_param.nb_days)
en: The period is too long (%1 days)
ar: الفترة طويله(%1 أيام)

en: Missing filter
ar: فلتر مفقود

en: Check the additional information
ar: راجع المعلومات الأضافية

en: Please provide your password
ar: الرجاء تزويد كلمة السر الخاصة بك

en: The passwords you typed do not match
ar: كلمات السر المدخلة غير متطابقه

en: You need to provide list name
ar: يجب ادخال اسم للقائمة

en: Tagging message is required for this list
ar: تعليم الرساله مطلوب لهذه القائمة

en: You did not select an action to perform
ar: لم تحدد اي طلب للتنفيذ

en: List has no bouncing subscribers
ar: لايوجد مشتركين ببريد عائد في هذه القائمة

en: Topic "other" is a reserved word
ar: الموضوع other كلمة محجوزه

en: Data has changed on disk. Cannot apply your changes
ar: تغيرت البيانات على القرص. لايمكن تطبيق التغييرات

en: No certificate for this list
ar: لايوجد شهادة لهذه القائمة

en: This list has no message topic
ar: لايوجد موضوع رساله لهذه القائمة

en: Authentication failed
ar: فشل توثيق الدخول

note: (conf.title,list.name)
en: %1 / unsubscribing from %2
ar: %1 / سيزيل اشتراكه من 2%

note: (conf.title,list.name)
en: %1 / subscribing to %2
ar: %1 / سيشترك الى 2%

en: mails
ar: بريد

en: Archive powered by
ar: الأرشيف مطور بواسطة

en: <em>Message not available</em>
ar: <em> الرساله غير متوفره </em>

en: restricted to owner with authentication
ar: مسموح لمديري القائمة مع التوثيق فقط

en: restricted to listmaster
ar: مسموح لمديري القائمة الرئيسيين فقط

en: restricted to list owners
ar: مسموح لمديري القائمة فقط

en: restricted to subscribers
ar: مسموح للمشتركين فقط

en: public documents
ar: وثائق عامة

en: need authentication
ar: بحاجة لتوثيق

en: impossible
ar: مستحيل

en: only for listmaster
ar: فقط لمدير القائمة الرئيسي

en: invite perform by list owner do not need authentication
ar: الدعوة من مدير القائمة لا تحتاج لتوثيق

en: listmaster only
ar: مدير القائمة الرئيسي فقط

en: public list
ar: قائمة عامة

en: need authentication (notification is sent to owners)
ar: بحاجة لتوثيق (تم ارسال ملاحظة لمدير القائمة)

en: restricted to local domain users
ar: مسموح لمشتركي النطاق الداخلي فقط

en: restricted to local domain
ar: مسموح لمشتركي النطاق الداخلي فقط

en: restricted to local domain and subscribers
ar: مسموح لمشتركي النطاق الداخلي فقط

en: local domain users or owner approval
ar: مشتركي النطاق المحلي أو تصديق مدير القائمة

en: intranet access
ar: صلاحيات الدخول للشبكة الداخليه

en: reminder message sent to subscribers every 2 months
ar: رسالة تذكيرية ترسل للمشتركين كل شهرين

en: reminder message sent to subscribers every month
ar: رسالة تذكيرية ترسل للمشتركين كل شهر

en: reminder message sent to subscribers every year
ar: رسالة تذكيرية ترسل للمشتركين كل سنة

en: public archives
ar: أرشيف عام

en: everyone may post
ar: قابلية الإرسال متاحه للجميع

en: public and moderated list
ar: قائمة عامة و مدارة

en: Mailing list configuration to be used for a news letter providing both text plain and HTML formats
ar: مواصفات القائمة البريدية التي سوف تستخدم من أجل الرسائل الإخبارية مزودة بنصوص صرفة و نصوص شبكية (ه ت م ل)

en: Mailing list configuration to be used for a news letter
ar: مواصفات القائمة البريدية التي سوف تستخدم من أجل الرسائل الإخبارية
