sympa 6.2 - en to fi translation catalogue (1548 entries)

en: The configuration file contains errors.
fi: Asetustiedostossa on virheitä.

en: list
fi: lista

en: email address
fi: Sähköpostiosoite

en: Sun:Mon:Tue:Wed:Thu:Fri:Sat
fi: su:ma:ti:ke:to:pe:la

en: Sunday:Monday:Tuesday:Wednesday:Thursday:Friday:Saturday
fi: Sunnuntai:Maanantai:Tiistai:Keskiviikko:Torstai:Perjantai:Lauantai

en: Jan:Feb:Mar:Apr:May:Jun:Jul:Aug:Sep:Oct:Nov:Dec
fi: tammi:helmi:maalis:huhti:touko:kesä:heinä:elo:syys:loka:marras:joulu

en: January:February:March:April:May:June:July:August:September:October:November:December
fi: Tammikuu:Helmikuu:Maaliskuu:Huhtikuu:Toukokuu:Kesäkuu:Heinäkuu:Elokuu:Syyskuu:Lokakuu:Marraskuu:Joulukuu

en: AM:PM
fi: ap.:ip.

en: other email address
fi: muu sähköpostiosoite

en: owner
fi: omistaja

en: listmaster
fi: listan ylläpitäjä

en: robot
fi: robotti

en: append to message body
fi: lisää viestin runkoon

en: open
fi: avoin

en: closed
fi: suljettu

en: subscribers only
fi: vain tilaajat

en: public
fi: julkinen

en: standard (direct reception)
fi: normaali (viiveetön vastaanotto)

en: digest MIME format
fi: Kootut viestit (MIME-muoto)

en: digest plain text format
fi: Kootut viestit (teksti)

en: summary mode
fi: vain yhteenvedot

en: notice mode
fi: vain ilmoitukset

en: text-only mode
fi: teksti -tila

en: urlize mode
fi: urlize -muoto

en: not receiving your own posts
fi: et vastaanota lähettämiäsi viestejä

en: concealed
fi: peitetty

en: List not activated yet
fi: Lista ei ole vielä avattu

en: Closed list
fi: Suljettu lista

note: This entry contains date/time conversions.  See https://perldoc.perl.org/POSIX#strftime for details.
en: %d %b %Y  %H:%M
fi: %d.%m.%Y  %H.%M

en: ----- Malformed message ignored -----
fi: ----- Epämuotoinen viesti jätetty huomiotta ------

en: [Unknown]
fi: [Tuntematon]

note: This entry contains sprintf conversions.  See https://perldoc.perl.org/functions/sprintf for details.
en: Date: %s
fi: Päivämäärä: %s

note: This entry contains sprintf conversions.  See https://perldoc.perl.org/functions/sprintf for details.
en: From: %s
fi: Lähettäjä: %s

note: This entry contains sprintf conversions.  See https://perldoc.perl.org/functions/sprintf for details.
en: To: %s
fi: Vastaanottaja: %s

note: This entry contains sprintf conversions.  See https://perldoc.perl.org/functions/sprintf for details.
en: Subject: %s
fi: Aihe: %s

note: This entry contains sprintf conversions.  See https://perldoc.perl.org/functions/sprintf for details.
en: -----End of original message from %s-----
fi: ----- %s:n lähettämä viesti päättyy ------

note: This entry contains sprintf conversions.  See https://perldoc.perl.org/functions/sprintf for details.
en: ** Warning: A message part is using unrecognised character set %s
        Some characters may be lost or incorrect **
fi: ** Varoitus: Alkuperäisessä viestissä käytettiin merkistökoodausta %s
        Jotkut merkit voivat puuttua tai näkyä väärin **

en: 
    -----End of Delivery Status Report-----
fi: 
    -----Delivery Status Report päättyy-----

note: This entry contains sprintf conversions.  See https://perldoc.perl.org/functions/sprintf for details.
en: %s via Owner Address of %s Mailing List
fi: %s omistajan osoitteen kautta postituslistalla %s

note: This entry contains sprintf conversions.  See https://perldoc.perl.org/functions/sprintf for details.
en: %s via Moderator Address of %s Mailing List
fi: %s moderaattorin osoitteen kautta postituslistalla %s

note: This entry contains sprintf conversions.  See https://perldoc.perl.org/functions/sprintf for details.
en: via Owner Address of %s Mailing List
fi: omistajan osoitteen kautta postituslistalla %s

note: This entry contains sprintf conversions.  See https://perldoc.perl.org/functions/sprintf for details.
en: via Moderator Address of %s Mailing List
fi: moderaattorin osoitteen kautta postituslistalla %s

note: This entry contains sprintf conversions.  See https://perldoc.perl.org/functions/sprintf for details.
en: via %s Mailing List
fi: Postituslistan %s kautta

note: This entry contains sprintf conversions.  See https://perldoc.perl.org/functions/sprintf for details.
en: Owner Address of %s Mailing List
fi: Omistajan osoite postituslistalle %s

note: This entry contains sprintf conversions.  See https://perldoc.perl.org/functions/sprintf for details.
en: Moderator Address of %s Mailing List
fi: Moderaattorin osoite postituslistalle %s

note: This entry contains sprintf conversions.  See https://perldoc.perl.org/functions/sprintf for details.
en: %s Mailing List
fi: Postituslista %s

en: (unknown date)
fi: (ei päiväystä)

note: This entry contains sprintf conversions.  See https://perldoc.perl.org/functions/sprintf for details.
en: Unable to rename %s : %s
fi: %s : %s:n uudelleennimeäminen ei onnistu

note: This entry contains sprintf conversions.  See https://perldoc.perl.org/functions/sprintf for details.
en: Unable to open %s : %s
fi: %s : %s:n avaaminen ei onnistu

en: List definition
fi: Listan määritys

en: Sending/receiving setup
fi: Lähetys- ja vastaanottoasetukset

en: Privileges
fi: Oikeudet

en: Archives
fi: Arkistot

en: Bounces
fi: Pomput

en: Miscellaneous
fi: Sekalaiset

en: Data sources setup
fi: Data-lähteiden asetukset

en: Subject of the list
fi: Listan otsikko

en: Visibility of the list
fi: Listan näkyminen

en: Topics for the list
fi: Listan aiheita

en: Internet domain
fi: Verkkotunnus

en: Domain name of the list, default is the robot domain name set in the related robot.conf file or in file sympa.conf.
fi: Listan domain (verkkotunnus). Oletus on listarobotin domain, joka on määritelty tiedostossa robot.conf tai sympa.conf.

en: Language of the list
fi: Listan kieli

en: Family name
fi: Ryhmän (Family) name

en: Priority
fi: Prioriteetti

en: seconds
fi: sekuntia

en: Who can send messages
fi: Kuka voi lähettää viestejä

en: Delivery time (hh:mm)
fi: Toimitusaika (tt:mm)

en: Digest frequency
fi: Koosteen jakso

en: Definition of digest mode. If this parameter is present, subscribers can select the option of receiving messages in multipart/digest MIME format, or as a plain text digest. Messages are then grouped together, and compiled messages are sent to subscribers according to the frequency selected with this parameter.
fi: Digest -tilausasetus. Jos tämä on sallittu, listan tilaaja voi valita haluaako kootut viestit muodossa "multipart/digest MIME" vai "plain text". Sen jälkeen viestit kootaan yhteen ja lähetetään. Lähetyksen tiheys riippuu asetuksesta.

en: days
fi: päivää

en: hour
fi: tuntia

en: minute
fi: minuuttia

en: Digest maximum number of messages
fi: Koosten viestien maksimimäärä

en: messages
fi: viestiä

en: Available subscription options
fi: Vaihtoehtoiset tilausasetukset

en: reception mode
fi: vastaanottotila

en: Only these modes will be allowed for the subscribers of this list. If a subscriber has a reception mode not in the list, Sympa uses the mode specified in the default_user_options paragraph.
fi: Tilaajat voivat valita vain näistä. Jos tilaajalla on jokin muu tilausmuoto, käytetään listan oletusasetusta.

en: Subscription profile
fi: Tilausprofiili

en: Mail reception mode.
fi: vastaanotto moodi

en: visibility
fi: näkyvyys

en: profile
fi: profiili

en: Message topic name
fi: Viestin aiheen nimi

en: Message topic keywords
fi: Viestin aiheen avainsanat

en: Message topic title
fi: Viestin aiheen otsikko

en: Defines to which part of messages topic keywords are applied
fi: Viestin osa, jossa aiheavainsanoja käytetään

en: Message tagging
fi: Viestin leimaaminen

en: Reply address
fi: Vastausosoite (reply)

en: Forced reply address
fi: Pakotettu vastausosoite

en: value
fi: arvo

en: If value was set to other_email, this parameter defines the e-mail address used.
fi: Jos tässä on arvo "other_email", se määrittelee rinnakkaisen sähköpostiosoitteen.

en: respect of existing header field
fi: käytä olemassaolevaa otsikko kenttää

en: Anonymous sender
fi: Anonyymi lähettäjä

en: Custom header field
fi: Mukautettu otsikkokenttä

en: Subject tagging
fi: Otsikon muuttaminen

en: Attachment type
fi: Liitteen tyyppi

en: Maximum message size
fi: Viestin max. koko

en: Maximum size of a message in 8-bit bytes.
fi: Viestin maksimikoko 8-bit tavuina.

en: Incoming SMTP header fields to be removed
fi: Sisääntulevat SMTP-otsikkotiedot, jotka poistetaan

en: Outgoing SMTP header fields to be removed
fi: Lähtevät SMTP-otsikkotiedot, jotka poistetaan

en: RFC 2369 Header fields
fi: RFC 2369 -otsaketiedot

en: Who can view list information
fi: Kuka voi katsoa listan tiedot

en: Who can subscribe to the list
fi: Kuka voi tilata listaa

en: The subscribe parameter defines the rules for subscribing to the list.
fi: Tilausparametri määrittelee listan tilaussäännöt.

en: Who can add subscribers
fi: Kuka voi lisätä tilaajia

en: Who can unsubscribe
fi: Kuka voi lopettaa tilauksen

en: Who can delete subscribers
fi: Kuka voi poistaa tilaajia

en: Who can invite people
fi: Kuka saa kutsua tilaajia

en: Who can start a remind process
fi: Kuka voi aloittaa muistutusprosessin

en: Who can review subscribers
fi: Kuka voi katsoa tilaajia

en: Shared documents
fi: Jaetut dokumentit

en: Who can view
fi: Kuka voi katsoa

en: Who can edit
fi: Kuka voi muuttaa

en: quota
fi: levytilarajoitus

en: Kbytes
fi: kilotavua

en: Web archives
fi: WWW arkistot

en: access right
fi: käyttöoikeus

en: Maximum number of month archived
fi: Arkistoitavien kuukausien enimmäismäärä

en: Privilege for reading mail archives and frequency of archiving.
    Defines who can access the list's web archive.
fi: Oikeus postiarkistojen lukemiseen ja arkistoinnin taajuus.
    Määrittelee, kuka pääsee listan web-arkistoon.

en: frequency
fi: lähetysväli

en: Archive encrypted mails as cleartext
fi: Arkistoi salatut viestit ilman salausta

en: email address protection method
fi: sähköpostiosoitteiden suojaustapa

en: Bounces management
fi: Palautuneiden viestien käsittely

en: warn rate
fi: varoistusnopeus

en: halt rate
fi: pysäytysnopeus

en: Management of bouncers, 1st level
fi: Tavoittamattomien tilaajien hallinnointi, taso 1

en: threshold
fi: raja

en: points
fi: pistettä

en: action for this population
fi: toiminto tälle joukolle

en: notification
fi: ilmoitus

en: Management of bouncers, 2nd level
fi: Tavoittamattomien tilaajien hallinnointi, taso 2

en: Welcome return-path
fi: Tervetuloviestin paluu-polku

en: If set to unique, the welcome message is sent using a unique return path in order to remove the subscriber immediately in the case of a bounce.
fi: Jos tämä on määritelty muotoon "unique", tervetuloa-viesti lähetetään käyttäen ainutkertaista vastausosoitetta. Tilaajan osoite voidaan poistaa listalta heti, jos tervetuloa-viestiäkään ei oteta vastaan.

en: Return-path of the REMIND command
fi: REMIND-komennon palautusosoite

en: Global unsubscription
fi: Järjestelmänlaajuinen tilauksen peruutus

en: Directory for configuration files
fi: Hakemisto asetustiedostoille

en: Directory for message incoming spool
fi: Hakemisto sisääntulevien viestien varastolle

en: Directory for moderation spool
fi: Hakemisto moderoitavien viestien varastolle

en: Directory for held message spool
fi: Hakemisto pidettävien viestien varastolle

en: Directory for message outgoing spool
fi: Hakemisto lähtevien viestien varastolle

en: Notify subscribers when they are included from a data source?
fi: Ilmoita tilaajille kun heidät liitetään listalle tietolähteestä

en: the data source
fi: tietolähde

en: data source parameters
fi: tietolähteiden asetukset

en: Owners defined in an external data source
fi: Omistajat määritellään ulkoisessa tietolähteessä

en: Moderators defined in an external data source
fi: Moderaattorit määritellään ulkoisessa tietolähteessä

en: User data source
fi: Käyttäjän tietolähde

en: File inclusion
fi: Tiedoston sisällyttäminen

en: Remote file inclusion
fi: Ulkoisen tiedoston sisällyttäminen

en: short name for this source
fi: lyhytnimi tälle lähteelle

en: data location URL
fi: tiedon sijainti-URL

en: remote user
fi: etäpalvelimen käyttäjätunnus

en: remote password
fi: etäpalvelimen salasana

en: SSL version
fi: SSL versio

en: SSL ciphers used
fi: Käytetyt SSL salakirjoitustavat

en: List inclusion
fi: Listan liittäminen

en: remote list inclusion
fi: ulkoisen listan liittäminen

en: remote host
fi: etäpalvelin

en: remote port
fi: etäpalvelimen portti

en: remote path of sympa list dump
fi: Sympan listadumpin etäpolku

en: certificate for authentication by remote Sympa
fi: varmenne ulkoiseen Sympaan tunnistautumiseen

en: LDAP query inclusion
fi: LDAP kyselyn liittäminen

en: use SSL (LDAPS)
fi: käytä SSL:ää (LDAPS)

en: suffix
fi: jälkiliite(suffix)

en: search scope
fi: haun laajuus

en: connection timeout
fi: Yhteyden aikaraja

en: filter
fi: suodatin

en: extracted attribute
fi: purettu attribuutti

en: selection (if multiple)
fi: valinta (jos useampia)

en: LDAP 2-level query inclusion
fi: LDAP 2 -tason kyselyn liittäminen

en: first-level suffix
fi: ykköstason jälkiliite

en: first-level search scope
fi: ykköstason haun laajuus

en: first-level connection timeout
fi: ykköstason yhteyden aikaraja

en: first-level filter
fi: ykköstason suodatin

en: first-level extracted attribute
fi: ykköstason purettu atribuutti

en: first-level selection
fi: ykköstason valinta

en: first-level regular expression
fi: ykköstason regular expression

en: second-level suffix template
fi: kakkostason jälkiliite

en: second-level search scope
fi: kakkostason haun laajuus

en: second-level connection timeout
fi: kakkostason yhteyden aikaraja

en: second-level filter template
fi: kakkostason suodatin

en: second-level extracted attribute
fi: kakkostason purettu atribuutti

en: second-level selection
fi: kakkostason valinta

en: second-level regular expression
fi: kakkostason regular expression

en: SQL query inclusion
fi: SQL kyselyn liittäminen

en: database type
fi: tietokannan tyyppi

en: database port
fi: tietokannan portti

en: database name
fi: tietokannan nimi

en: connection options
fi: yhteysasetukset

en: environment variables for database connection
fi: ympäristömuuttujat tietokantayhteydelle

en: SQL query
fi: SQL kysely

en: Directory where the database is stored (used for DBD::CSV only)
fi: Hakemisto, johon tietokanta on tallennettu (vain DBD::CSV)

en: Inclusions timeout
fi: Liittämisen aikaraja

en: Inclusions timeout for message distribution
fi: sisällyttämisen aikaraja viestiä jaettaessa

en: Account
fi: Tili

en: Expiration of unmoderated messages
fi: Moderoitavien viestien poistamisaika

en: Secret string for generating unique keys
fi: Salainen avain ainutlaatuisten avainten luontiin

en: Custom user attributes
fi: Mukautetut käyttäjäarvot

en: type
fi: tyyppi

en: is the attribute optional?
fi: onko tieto valinnainen?

en: custom parameters
fi: mukautetut arvot

en: var name
fi: muuttujan nimi

en: var value
fi: muuttujan arvo

en: Periodical subscription expiration task
fi: Jaksottainen tilausten vanhenemisajo

en: Regular expression applied to prevent loops with robots
fi: Säännöllinen lauseke, jolla tarkistetaan viestit silmukoiden välttämiseksi robottien kanssa

en: Periodical subscription reminder task
fi: Säännölliset tilauksesta muistutukset

en: Latest family instantiation
fi: Viimeisin ryhmän (family) käyttöönotto

en: date
fi: päiväys

en: Creation of the list
fi: Listan luominen

en: who created the list
fi: kuka loi listan

en: Last update of config
fi: Asetuksia muutettu

en: who updated the config
fi: kuka viimeksi muutti asetuksia

en: Status of the list
fi: Listan status

en: Serial number of the config
fi: Asetusten sarjanumero

en: Directory for subscribers pictures
fi: Hakemisto tilaajien kuville

en: URL of favicon image
fi: URL favicon-kuvalle

en: Type of main web page
fi: Pääwebbisivun tyyppi

en: Owners
fi: Omistajat

en: Owners are managing subscribers of the list. They may review subscribers and add or delete email addresses from the mailing list. If you are a privileged owner of the list, you can choose other owners for the mailing list. Privileged owners may edit a few more options than other owners.
fi: Omistajat hallinoivat listan tilaajia ja asetuksia. Etuoikeutettu listan omistaja (privileged owner) voi lisätä muita omistajia ja hän näkee enemmän listaoptioita kuin tavallinen omistaja.

en: name
fi: nimi

en: private information
fi: yksityiset tiedot

en: Moderators
fi: Moderaattorit

en: [Image]
fi: [Kuva]

en: Table of contents:
fi: Sisällysluettelo:

note: This entry contains date/time conversions.  See https://perldoc.perl.org/POSIX#strftime for details.
en: %d %b %Y %H:%M:%S
fi: %d.%m.%Y %H.%M.%S

en: session
fi: istunto

en: 10 minutes
fi: 10 minuuttia

en: 30 minutes
fi: 30 minuuttia

en: 1 hour
fi: 1 tunti

en: 6 hours
fi: 6 tuntia

en: 1 day
fi: 1 päivä

en: 1 week
fi: 1 viikko

en: welcome message
fi: tervetuloa-viesti

en: unsubscribe message
fi: tilauksen lopetusviesti

en: deletion message
fi: poistamisviesti

en: message header
fi: viestin otsake

en: message footer
fi: viestin jälkikirjoitus

en: remind message
fi: muistutus viesti

en: moderator rejection message
fi: ylläpitäjän hylkäys viesti

en: subscribing invitation message
fi: tilauskutsu

en: help file
fi: apua-tiedosto

en: directory of lists
fi: Listojen hakemisto

en: global reminder message
fi: yleinen muistutus

en: summary message
fi: yhteenveto

en: list description
fi: listan kuvaus

en: list homepage
fi: listan kotisivu

en: list creation request message
fi: listan luomispyyntö

en: list creation notification message
fi: listan luomisilmoitus

en: virus infection message
fi: virusilmoitus

en: list aliases template
fi: list aliases -malli

note: This entry contains sprintf conversions.  See https://perldoc.perl.org/functions/sprintf for details.
en: Archive of %s, file %s
fi: %s:n arkisto, tiedosto %s

en: Subscription summary
fi: Tilausyhteenveto

en: User guide
fi: Käyttäjän opas

note: This entry contains sprintf conversions.  See https://perldoc.perl.org/functions/sprintf for details.
en: Archive of %s, last message
fi: %s:n arkisto, viimeinen viesti

en: Required when including members of a remote list.
fi: Vaaditaan sisällytettäessä etälistan jäseniä.

en: Directory creation
fi: Hakemiston luonti

note: This entry contains sprintf conversions.  See https://perldoc.perl.org/functions/sprintf for details.
en: topic (%s)
fi: aihe (%s)

note: (count)
en:  The %1 most active lists
fi: Alun %1 aktiivisinta listaa

en:  Active lists
fi: Aktiiviset listat

note: (for)
en:  for %1 days
fi: %1 päivään

en: List name
fi: Listan nimi

en: Number of messages
fi: Viestien määrä

en: Average by day
fi: Keskiarvo per päivä

en: Creation date
fi: Luontipäivä

en: Subject
fi: Otsikko

en: Casual administration
fi: Normaali ylläpito

en: Edit List Config:
fi: Muokkaa listan asetuksia:

en: It must be used with care. It allows you to modify some of the list parameters. The list of parameters you can modify depends on your privilege.
fi: Käytä harkiten: voit muuttaa joitain listan asetuksia käyttöoikeuksistasi riippuen.

en: Manage Subscribers:
fi: Hallinnoi tilaajia:

en: Allows you to add or delete list members, moderate subscriptions, and so on.
fi: Antaa sinun lisätä tai poistaa listan tilaajia, hallinnoida tilauksia jne.

en: Blocklist:
fi: Sulkulista:

en: Handles the set of black-listed mail addresses for this list.
fi: Käsittelee tämän listan sulkulistalla olevat sähköpostiosoitteet.

en: Manage archives:
fi: Hallinnoi arkistoja:

en: Allows you to download and delete list archives.
fi: Sallii listan arkistojen lataamisen omalle koneelle ja arkistojen poistamisen.

en: Bounces:
fi: Pomput:

en: Manage non-delivery reports (also called bounces).
fi: Hallinnoi tavoittamattomuusviestejä (kutsutaan myös pompuiksi).

en: Logs:
fi: Lokit:

en: A tool for exploring the list logs.
fi: Työkalu listojen lokien selailuun.

en: Drastic operations
fi: Äärimmäiset toiminnot

en: Restore List
fi: Listan palauttaminen

en: This list is currently closed. Clicking this button will make it active again.
fi: Tämä lista on tällä hetkellä suljettu. Tästä painikkeesta sen saa taas aktiiviseksi.

note: (list)
en: View lists including %1
fi: Näytä %1:n sisältävät listat

en: Remove List
fi: Poista lista

en: Completely removes the current list. Listmaster privileges are required to restore a list once it has been removed.
fi: Poistaa nykyisen listan kokonaan. Listan palauttaminen vaatii ylläpitäjä-oikeudet.

en: Rename List
fi: Nimeä lista uudelleen

en: Allows you to change this list's name. Everything related to the list will be renamed, including the mail aliases and the web archives.
fi: Mahdollistaa listan nimen vaihtamisen. Kaikki listaan liittyvä siirretään uudelle nimelle, mukaanlukien sähköpostialiakset www-arkistot.

en: Create Shared
fi: Luo jaettu alue

en: Initializes the shared document web space.
fi: Luo jaettujen tiedostojen www-alueen.

en: Delete Shared
fi: Poista jaettu alue

en: Closes the shared document web space. It can be restored using "Restore shared" button.
fi: Sulkee jaettujen tiedostojen www-alueen. Se voidaan palauttaa käyttämällä ”Palauta jaettu” -painiketta.

en: Restore Shared
fi: Palauta jaettu

en: Restores the previously closed shared document web space.
fi: Palauttaa aiemmin luodun jaetut tiedostot -alueen.

en: List archive
fi: Listan arkisto

en: Help
fi: Ohje

en: Archive Management
fi: Arkiston hallinta

en: Select the Archive months you want to delete or download (zip format):
fi: Valitse alta kuukaudet, joiden arkistot haluat poistaa tai ladata (ZIP-tiedosto)

en: Archive Selection:
fi: Valitse käsiteltävät arkistot:

en: Download .zip archive
fi: Lataa zip-tiedosto

en: Delete Selected Month(s)
fi: Poista valittu kuukausi / valitut kuukaudet

en: Result of your search in the archive
fi: Hakusi arkistossa tuotti seuraavat tulokset

en: Search field:
fi: Haku:

note: (key_word)
en: Parameters of these search make on <strong> &quot;%1&quot;</strong>
fi: Asetukset haulle <strong> &quot;%1&quot;</strong>

en: (This sentence,
fi: (Tämä lause,

en: (All of these words,
fi: (Kaikki nämä sanat,

en: (Each of these words,
fi: (Jokainen näistä sanoista,

en: case insensitive
fi: kirjainkoolla ei merkitystä

en: case sensitive
fi: OTTAA huomioon isot ja pienet kirjaimet

en: and checking on part of word)
fi: ja tarkistaa osan sanasta)

en: and checking on entire word)
fi: ja tarkistaa koko sanan)

en: Newest messages first
fi: Uusimmat viestit alkuun

en: Oldest messages first
fi: Vanhimmat viestit ensiksi

note: (body_count)
en: %1 hits on message Body
fi: %1 osumaa viestin sisällössä

note: (subj_count)
en: %1 hits on message Subject field
fi: %1 osumaa viestin otsikoissa (Subject)

note: (from_count)
en:  %1 hits on message From field
fi: %1 osumaa viestin From-kentistä

note: (date_count)
en: %1 hits on message Date field
fi: %1 osumaa viestin päiväyksissä

en: Continue search
fi: Jatka hakua

en: New search
fi: Uusi haku

note: (archive_name)
en: Return to archive %1
fi: Palaa arkistoon %1

en: Advanced search
fi: Laajempi haku

en: Search
fi: Etsi

en: Search:
fi: Etsi:

en: this sentence
fi: tämä lause

en: all of these words
fi: kaikki nämä sanat

en: one of these words
fi: joku näistä sanoista

en: Prefer:
fi: Hakujärjestys:

en: newest messages
fi: uusimmat viestit

en: oldest messages
fi: vanhimmat viestit

en: Case:
fi: Kirjainkoko:

en: insensitive
fi: ei ota huomioon

en: sensitive
fi: OTTAA huomioon

en: Check:
fi: Tarkistus:

en: part of word
fi: osa sanasta

en: entire word
fi: koko sana

en: Layout:
fi: Ulkoasu:

en: results by page
fi: tulosta sivulla

en: Search area:
fi: Hakualue:

en: Sender
fi: Lähettäjä

en: Date
fi: Päiväys

en: Body
fi: Sisältö

en: Extend search field:
fi: Laajennettu haku:

en: Blocklist management
fi: Sulkulistan hallinnointi

en: The current blocklist is empty
fi: Sulkulista on tyhjä

note: (rows)
en: The current blocklist contains %1 line(s)
fi: Sulkulista sisältää %1 rivi(ä)

en: Syntax:
fi: Määrämuoto:

en: only one email or expression per line
fi: vain yksi sähköposti tai lauseke riville

en: save
fi: tallenna

en: Template saved
fi: Malli tallennettu

en: You will receive an email with a confirmation link.
fi: Tulet saamaan viestin, joka sisältää vahvistusta varten www-linkin.

en: To confirm your email address change, go to your email account and click on the provided link.
fi: Vahvistaaksesi sähköpostiosoitteesi muutoksen, avaa viesti sähköpostilaatikostasi ja klikkaa viestissä annettua www-linkkiä

en: Changing your email address is an important operation. Therefore, we need to verify that it is really your email address.
fi: Kun vaihdat sähköpostiosoitettasi, on meidän tarkistettava uusi osoitteesi.

note: (new_email)
en: To verify the email address, we have sent a message to: %1 with a confirmation ticket.
fi: Olemme lähettäneet sinulle www-linkin vahvistusta varten sähköpostiosoitteeseen %1.

en: Please check your mailbox now.
fi: Tarkista oletko saanut uutta sähköpostia.

en: You need to choose a password for your WWSympa environment.
    You will need this password to perform privileged operations.
fi: Sinun tulee valita salasana WWSympa-ympäristöäsi varten. 
    Tarvitset tätä salasanaa suorittaaksesi listan/listojen ylläpitotehtäviä.

en: New password:
fi: Uusi salasana:

en: New password again:
fi: Uusi salasana (uudelleen):

en: Submit
fi: Lähetä

note: (user.email) (from)
en: From: %1
fi: Lähettäjä: %1

note: (mailto)
en: To: %1
fi: Vastaanottaja: %1

en: Subject:
fi: Otsikko:

en: Send to list
fi: Lähetä

en: Send to me
fi: Lähetä minulle

en: This list is configured to require topic(s).
fi: Lista vaatii aiheen määrittelyn.

en: Please select one or more topic(s) that corresponds to your message:
fi: Valitse yksi tai useampi aihe kuvaamaan viestiäsi:

en: Messages customization: use the template syntax:
fi: Viestien räätälöinti, käytä sivupohjaa:

en: Below are some examples of TT2 parameters usable in messages.
fi: Alla esimerkkejä TT2-asetuksista, joita voi käyttää viesteissä.

en: : the list name; always available.
fi: : listan nimi; aina näkyvissä.

en: : the name of the host the list is installed on; always available.
fi: : palvelimen nimi, jolle lista on asennettu;  aina näkyvissä.

en: : the user email; always available.
fi: : käyttäjän sähköpostiosoite; aina näkyvissä.

en: : the user name associated to her email; always available.
fi: ; sähköpostiosoitteeseen liitetty nimi; aina näkyvissä.

en: : the - human readable - user's subscription date; always available.
fi: : selkokielinen - käyttäjän liittymispäivä; aina näkyvissä.

en: : can be anything you like; available if you defined a user custom attribute named "title" (see the list configuration, section "Miscellaneous").
fi: : voi olla mitä vain; näkyvissä, jos valitsee kustomoidun "otsikon" (kts. listan konfiguraatio, kohta "Sekalaista").

en: : can be anything you like; available if you defined a user custom attribute named "name".
fi: : voi olla mitä vain; näkyvissä, jos valitsee kustomoidun "nimen" .

en: : can be anything you like; available if you defined a user custom attribute named "organization".
fi: :  voi olla mitä vain; näkyvissä, jos valitsee kustomoidun "organisaation".

en: Select the source of your HTML newsletter
fi: Valitse HTML-uutiskirjeen lähde

en: Send the page from the following URL:
fi: Lähetä sivu seuraavasta URL-osoitteesta:

en: OR
fi: TAI

en: <strong>Send an HTML file from your computer:
fi: <strong>Lähetä HTML-tiedosto koneeltasi:

en: scenario source
fi: scenario -lähdekoodi

en: Delete
fi: Poista

en: Add subscribers
fi: Lisää tilaajia

en: Do you really want to delete Selected Archives?
fi: Haluatko varmasti poistaa valitut arkistot?

en: Delete selected email addresses
fi: Poista valitut sähköpostiosoitteet

en: Remind all subscribers
fi: Muistuta kaikkia tilaajia

en: Unsubscribe
fi: Peru tilaus

en: Subscribe
fi: Tilaa

note: (target) (shared_doc.name)
en: Do you really want to delete %1?
fi: Haluatko varmasti poistaa kohteen %1?

en: Do you really want this action to be taken?
fi: Haluatko varmasti tämän toimenpiteen tehtävän?

note: (list)
en: Do you really want to unsubscribe from list %1?
fi: Haluatko varmasti poistua listalta %1?

note: (list)
en: Are you sure you wish to close the %1 list?
fi: Oletko varma että haluat sulkea listan %1?

en: Do you really want to unsubscribe ALL selected subscribers?
fi: Haluatko varmasti poistaa KAIKKI valitut käyttäjät ?

en: Do you really want to add selected users?
fi: Haluatko varmasti lisätä valitut käyttäjät?

en: Do you really want to ignore selected requests?
fi: Haluatko varmasti jättää huomiotta valitut pyynnöt?

en: Distribute
fi: Lähetä jaeltavaksi

note: (listname)
en: Are you sure you wish to delete the shared documents for list %1?
fi: Oletko varma, että haluat poistaa listan %1 jaetut tiedostot?

en: Do you really want to rename this list?
fi: Haluatko varmasti nimetä tämän listan uudelleen?

note: (current_email,email)
en: Are you sure you wish to change a user's email %1 to %2?
fi: Oletko varma, että haluat muuttaa käyttäjän sähköpostiosoitteen %1 muotoon %2?

note: (list)
en: Are you sure you wish to restore list %1?
fi: Oletko varma, että haluat palauttaa listan %1?

en: Purge selected lists
fi: Poista valitut listat

en: Are you sure you wish to purge selected lists?
fi: Oletko varma, että haluat poistaa valitut listat?

note: (total)
en: Do you really want to send a subscription reminder message to the %1 subscribers?
fi: Haluatko varmasti lähettää muistutusviestin kaikille listan %1 tilaajille ?

en: Tag messages for deletion
fi: Merkitse viestejä poistettavaksi

en: tag this mail for deletion
fi: merkitse tämä viesti poistettavaksi

en: Do you really want to delete these messages?
fi: Haluatko varmasti poistaa nämä viestit?

en: Do you really want to delete this message ?
fi: Haluatko varmasti poistaa tämän viestin?

note: (template_name)
en: Do you really want to remove %1?
fi: Haluatko varmasti poistaa %1:n?

en: Request first password
fi: Pyydä ensimmäinen salasana

en: Request new password
fi: Pyydä uusi salasana

note: (message_template)
en: Do you really want to delete this message?
fi: Haluatko varmasti poistaa tämän viestin?

note: (list)
en: Do you really want to subscribe to list %1?
fi: Haluatko varmasti liittyä listalle %1?

en: Please select one or more topic(s) that corresponds to the messages you wish to distribute:
fi: Valitse yksi tai useampi aihe joka kuvaa niitä viestejä, jotka haluat jakaa:

en: I am not a spammer
fi: En ole spammeri

en: This button tries to protect the mailing list archives against address harvesting by a spammer.
fi: Tämän napin tarkoitus on suojella postituslista-arkistoja SPAMia vastaan.

en: Confirm
fi: Vahvista

en: Cancel
fi: Peru

en: Copying template
fi: Kopioi malleja

en: Input template
fi: Syötä malli

en: Template name:
fi: Mallineen nimi:

en: Scope:
fi: Laajuus:

en: default
fi: oletus

en: site
fi: sivu

en: Language:
fi: Kieli:

en: Output template
fi: Kohdemalli

en: New template name:
fi: Uuden mallin nimi:

en: Enter list name:
fi: Anna listan nimi:

en: Apply
fi: Käytä

en: Sympa encountered an internal error.
fi: Sympa kohtasi sisäisen virheen.

en: Please contact the listmaster.
fi: Ota yhteyttä ylläpitäjään.

note: (error_message) (tt2_error) (error) (param0)
en: Error: %1
fi: Virhe: %1

en: With this form, you can create and / or access lists created on the basis of parameters you define.
fi: Tällä lomakkeella voit luoda ja/tai käyttää listoja jotka on luotu määrittämiesi asetusten mukaisesti.

en: Go to list
fi: Mene listaan

en: List name:
fi: Listan nimi:

en: Owner:
fi: Omistaja:

en: List type:
fi: Listan tyyppi:

en: Other
fi: Muu

en: Description:
fi: Kuvaus:

en: Submit your creation request
fi: Lähetä luontipyyntö

en: You can create a list by using another existing list as a template.  The configuration will be copied to the new list. Please note that neither the list members, archives, nor shared documents will be duplicated. Only the lists you own may be used as templates.
fi: Uuden listan voi luoda käyttäen olemassaolevaa listaa mallina; lähdelistan konfiguraatio kopioidaan uuteen. Huom! Listan jäseniä, arkistoa ja jaettuja tiedostoja ei kopioida. Lähdelistoina voi käyttää ainoastaan omistamiaan listoja.

en: After the list is created, you will be able to modify the configuration.
fi: Asetuksia voi säätää listan luomisen jälkeen.

en: New list name:
fi: Uusi listan nimi:

en: copy list configuration
fi: kopioi listan asetukset

note: (shared_doc.name)
en: Access control for the document %1
fi: Dokumentin %1 oikeudet

note: (shared_doc.owner)
en: Owner: %1
fi: Omistaja: %1

note: (shared_doc.date)
en: Last update: %1
fi: Viimeksi päivitetty: %1

note: (shared_doc.title)
en: Description: %1
fi: Kuvaus: %1

en: edit
fi: muokkaa

en: delete
fi: poista

en: access
fi: oikeudet

en: properties
fi: ominaisuudet

en: Read access
fi: Lukuoikeus

en: Edit access
fi: Muutosoikeus

en: change access
fi: muuta oikeuksia

note: (shared_doc.name)
en: Set the owner of the directory %1
fi: Aseta hakemiston: %1 omistaja

en: Set owner
fi: Aseta omistaja

note: (shared_doc.name)
en: Edition of the bookmark %1
fi: Kirjanmerkin %1 muuttaminen

note: (shared_doc.name)
en: Edition of the file %1
fi: Tiedoston %1 muuttaminen

en: Bookmark URL
fi: Kirjanmerkin URL

en: Update
fi: Päivitä

note: (shared_doc.name)
en: Replace the file %1 with your file
fi: Korvaa tiedosto %1 toisella tiedostolla

en: Publish
fi: Julkaise

note: (shared_doc.name) (complete) (file)
en: Edit the file %1
fi: Muokkaa tiedostoa %1

en: already exist(s), do you want to confirm the install and erase the old file(s) or cancel the install?
fi: on/ovat jo olemassa. Haluatko vahvistaa asennuksen ja poistaa vanhan tiedoston / vanhat tiedostot vai peruuttaa asennuksen?

note: (shared_doc.label)
en: Properties of the bookmark %1
fi: Kirjanmerkin %1 ominaisuudet

note: (shared_doc.name)
en: Properties of the directory %1
fi: Hakemiston %1 ominaisuudet

note: (shared_doc.name)
en: Properties of the file %1
fi: Tiedoston %1 ominaisuudet

note: (shared_doc.name)
en: Describe directory '%1'
fi: Hakemiston kuvaus %1'

note: (shared_doc.name)
en: Describe file '%1'
fi: Tiedoston kuvaus %1'

note: (shared_doc.name)
en: Rename directory %1
fi: Muuta haemiston nimeä %1

note: (shared_doc.name)
en: Rename file %1
fi: Muuta tiedoston nimeä %1

en: Rename
fi: Nimeä uudelleen

en: Listing of folder
fi: Lista kansiosta

en: Listing of root folder
fi: Lista juurihakemistosta

en: Empty folder
fi: Tyhjä kansio

en: Document
fi: Dokumentti

en: Author
fi: Kirjoittaja

en: Size (Kb)
fi: Koko (Kb)

en: Last update
fi: Päivitetty

en: Unknown
fi: Tuntematon

en: Open in a new window
fi: Avaa uuteen ikkunaan

en: to moderate
fi: moderointiin

en: moderate
fi: moderoi

note: (shared_doc.name)
en: Create a new folder inside folder %1
fi: Luo uusi kansio hakemistoon %1

en: Create a new folder inside root folder
fi: Luo uusi kansio juurihakemistoon

en: Folder name
fi: Kansion nimi

en: Create
fi: Luo

en: Create a new file
fi: Luo uusi tiedosto

en: File name
fi: Tiedoston nimi

en: Add a bookmark
fi: Lisää kirjanmerkki

en: title
fi: otsikko

en: Add
fi: Lisää

note: (shared_doc.name)
en: Upload a file inside folder %1
fi: Lähetä tiedosto kansioon %1

en: Upload a file inside folder SHARED
fi: Lähetä tiedosto kansioon JAETTU

note: (shared_doc.name)
en: Unzip a file inside the folder %1
fi: Unzip tiedosto kansioon %1

en: Unzip a file inside the folder SHARED
fi: Unzip tiedoston kansioon JAETTU

note: (shortname)
en: the file %1 already exists
fi: tiedosto %1 on jo olemassa

note: (shortname)
en: Do you want to delete the old file %1?
fi: Haluatko varmasti hävittää tiedoston %1?

note: (shortname)
en: Do you want to rename your file %1?
fi: Haluatko nimetä tiedostosi %1 uudelleen?

en: Do you want to cancel the upload?
fi: Haluatko perua lähetyksen?

en: Listing of shared documents to moderate
fi: Lista hallinnoitavista dokumenteista

en: Toggle Selection
fi: Vaihda valitut päittäin

en: Path
fi: Polku

en: Size
fi: Koko

en: Install
fi: Asenna

en: Reject
fi: Hylkää

en: Notified reject
fi: Hylkää tiedottaen lähettäjälle

en: scenario is created but not loaded in the list config
fi: scenario on luotu mutta ei ladattu listan asetuksissa

en: new scenario is created but not loaded in the list config. Edit list config if you need to apply it for that list
fi: Uusi scenario on luotu mutta ei ladattu listan asetuksissa. Muokkaa asetuksia jos haluat ottaa scenarion käyttöön ko. listalle.

en: new scenario is the same as the previous one. Nothing done.
fi: Uusi scenario on samansisältöinen kuin vanha. Mitään ei tehty.

en: path:
fi: polku:

en: scope:
fi: laajuus:

note: (robot)
en: robot %1
fi: robotti %1

note: (list)
en: list %1
fi: lista %1

en: scenario name:
fi: scenarion nimi:

en: Owner
fi: Omistaja

en: Apply modifications
fi: Päivitä

en: Additional information
fi: Lisätietoja

en: *: Required element
fi: *: pakollinen tieto

en: Edit robot config
fi: Muokkaa robotin asetuksia

en: Set
fi: Aseta

en: Template edition system
fi: Sivupohjien muokkausjärjestelmä

en: Type:
fi: Tyyppi:

en: Path:
fi: Polku:

en: Edit list templates
fi: Muokkaa listamallia

en: Save
fi: Tallenna

en: You can edit several messages/files associated with your list:
fi: Voit muokata useita viestejä/tiedostoja, jotka on liitetty listaan:

en: HTML pages
fi: HTML-sivut

en: Edit
fi: Muokkaa

en: List homepage: HTML text to describe the list. It is printed on the right-hand side of the main list page (default for this is the list description).
fi: Listan kotisivu : Listan HTML-kuvaus. Näytetään listan kotisivun oikeassa reunassa (oletusarvo: "listan kuvaus").

en: List description: This text is sent as an answer to the mail command INFO. It can also be included in the <em>Welcome message</em>.
fi: Listan kuvaus: Tämä teksti lähetetään vastaukseksi sähköpostikomentoon INFO. Se voidaan liittää myös <em>Tervetuloviestiin</em>.

en: Automatic messages
fi: Automaattiviestit

en: Welcome message: This message is sent to new subscribers. It can be a full MIME structured message (only for MIME gurus).
fi: Tervetuloviesti: Tämä viesti lähetetään uusille tilaajille. Viesti voi olla täysin MIME -muotoinen (vain MIME guruille).

en: Rejection message: when a message is rejected by list moderator, a notification can be sent to the original author. You may prepare various rejection messages.
fi: Hylkäysviesti: kun listaeditori hylkää viestin, voidaan alkuperäiselle kirjoittajalle lähettää ilmoitus. On mahdollista valmistella vaihtoehtoisia hylkäysviestejä.

en: Reminder message: This message is sent to each subscriber when using the command REMIND. It's very useful to help people who are confused about their own subscription emails or people who are not able to unsubscribe themselves.
fi: Muistutusviesti: Tämä viesti lähetetään jokaisella tilaajalle, kun käytetään komentoa REMIND. Viesti on erittäin hyödyllinen niille, jotka eivät tiedä tilaamiseen käyttämäänsä sähköpostiosoitetta, eivätkä näin ollen pysty perumaan tilaustaan.

en: Subscribing invitation message: sent to a person if someone uses the INVITE command to invite someone to subscribe.
fi: Kutsutilausviesti: lähetetään, jos joku käyttää INVITE -komentoa kutsuakseen uuden tilaajan.

en: Added in distributed messages
fi: Lisätty lähetettyihin viesteihin

en: Message footer: If this file is not empty, it is added as a MIME attachment at the end of each message distributed to the list.
fi: Viestin alatunniste: Jos tämä tiedosto ei ole tyhjä, se lisätään MIME-liitteenä joikaiseen listan kautta lähetyn viestin loppuun.

en: Message header: If this file is not empty, it is added as a MIME attachment at the beginning of each message distributed to the list.
fi: Viestin ylätunnista: Jos tämä tiedosto ei ole tyhjä, se lisätään MIME-liitteenä joikaiseen listan kautta lähetetyn viestin alkuun.

en: More
fi: Lisää

en: Unsubscribe message: This message is sent when users leave the list.
fi: Tilauksen peruutusviesti: Tämä viesti lähetetään kun käyttäjä poistuu listalta.

en: Deletion message: This message is sent to users when you remove them from the list using the DEL command (unless you select the Quiet option).
fi: Poistamisviesti: Tämä viesti lähetetään käyttäjälle, kun poistat hänet listalta käyttäen DEL-komentoa (jos et Quiet-painiketta).

en: Subscriber information
fi: Tilaajan tiedot

en: Email:
fi: Sähköpostiosoite:

en: Name:
fi: Nimi:

en: Subscribed since:
fi: Tilaaja alkaen:

en: Last update:
fi: Viimeksi päivitetty:

en: Receiving:
fi: Vastaanotto:

en: Visibility:
fi: Näkyvyys:

en: Language:
fi: Kieli:

en: Picture:
fi: Kuva:

note: (current_subscriber.email) (u.email)
en: %1's picture
fi: %1:n kuva

en: Changing your picture for this list
fi: Kuvan vaihtaminen tälle listalle

en: Unsubscribe the User
fi: Peru käyttäjän tilaus

en: Bouncing address
fi: Pomppiva osoite

en: Address detected via VERP technology
fi: Osoite selvitetty VERP-tekniikalla

en: Status:
fi: Tila:

en: Bounce count:
fi: Pomppuviestien lukumäärä:

en: Period:
fi: Ajanjakso:

note: (current_subscriber.first_bounce,current_subscriber.last_bounce)
en: from %1 to %2
fi: lähettäjältä %1 vastaanottajalle %2

en: View last bounce
fi: Katso viimeksi pompannut viesti

en: Reset errors
fi: Nollaa virheet

note: (i_err.action)
en: INTERNAL SERVER ERROR (%1)
fi: VIRHE PALVELIMESSA (%1)

note: (u_err.action)
en: ERROR (%1)
fi: VIRHE (%1)

note: (auth.action)
en: AUTHORIZATION REJECT (%1)
fi: VALTUUTUS HYLÄTTY (%1)

note: (auth.listname)
en: Could not change your subscription address for the list '%1' because your new address is not allowed to subscribe/unsubscribe:
fi: Tilausosoitettasi listalle '%1' ei voitu muuttaa, koska uusi osoitteesi ei kelpaa listan tilaamiseen tai tilauksen peruuttamiseen:

en: You need to login
fi: Sinun täytyy sisäänkirjautua

note: (version) (conf.version)
en: Powered by Sympa %1
fi: Alustana Sympa %1

en: Subscribers
fi: Tilaajat

en: Closed lists
fi: Suljetut listat

en: list name
fi: listan nimi

en: list subject
fi: listan otsikko

en: Requested by
fi: Pyynnön lähettäjä

en: Inactive Lists
fi: Käyttämättömät listat

en: Most recent message
fi: Uusimmat viestit

en: Number of subscribers
fi: Tilaajien lukumäärä

en: Send scenario
fi: Send-scenario

en: Creator
fi: Luoja

en: none so far
fi: ei yhtään tähän mennessä

en: Latest Lists
fi: Uusimmat listat

en: Pending lists
fi: Odottavat listat

en: Requested date
fi: Pyyntöpäivä

en: Calendar
fi: Kalenteri

en: Su:Mo:Tu:We:Th:Fr:Sa
fi: S:M:T:K:T:P:L

en: Reset
fi: Hylkää

en: Welcome
fi: Tervetuloa

en: This server provides you access to your environment on mailing list server. Starting from this web page, you can perform subscription options, unsubscription, archives, list management and so on.
fi: Tämä palvelin tarjoaa pääsyn sähköpostilistaympäristöösi. Voit tilata listoja, perua tilauksia, lukea arkistoja sekä moderoida ja hallinnoida listoja.

en: Create list
fi: Luo lista

en: email1@dom1 Name1
    email2@dom2 Name2
    ...
fi: sposti@osoite1 Nimi1
    sposti@osoite2 Nimi2
    ...

en: quiet
fi: hiljainen

note: (list)
en: Lists including %1
fi: Listat sisältäen %1

note: (list)
en: Following lists are including list %1.
fi: Seuraavat listat sisältävät listan %1.

en: Subscriber
fi: Tilaaja

note: (invisible_count)
en: (and %1 lists)
fi: (ja %1 listat)

note: (invisible_count)
en: (%1 lists)
fi: (%1 listat)

note: (count)
en:  The %1 most recent messages
fi: Alun %1 viimeisintä viestä

en:  Recent messages
fi: Viimeisimmät viestit

en:  The most recent messages for this list
fi: Listan viimeisimmät viestit

en: From
fi: Lähettäjä

en: No subject
fi: Ei otsikkoa

note: (count)
en:  The %1 most recent shared documents
fi: Alun %1 viimeisintä dokumenttia

en:  Most recent shared documents
fi: Uusimmat jaetut dokumentit

en: Most recent documents for this list
fi: Listan uusimmat dokumentit

en: Name
fi: Nimi

en: Directory
fi: Hakemisto

note: (count)
en: The %1 newest lists
fi: Uusimmat %1 listaa

en: New lists
fi: Uudet listat

en:  The latest lists of this robot
fi: Tämän robotin uusimmat listat

en: Your picture
fi: Kuvasi

en: Listmaster
fi: Ylläpitäjä

en: Privileged owner
fi: Etuoikeutettu omistaja

en: Admin
fi: Ylläpito

en: Moderate
fi: Moderoi

en: Message
fi: Viesti

en: Subscriptions
fi: Tilaukset

en: Subscriber Options
fi: Tilausasetukset

en: Archive
fi: Arkisto

en: Post
fi: Lähetä

en: Subscribers:
fi: Tilaajat:

en: Error rate:
fi: Virheiden määrä:

note: (concealed)
en: (%1 owners)
fi: (%1 omistajat)

note: (concealed)
en: (%1 moderators)
fi: (%1 moderaattorit)

en: Load certificate
fi: Lataa varmenne

en: Contact owners
fi: Ota yhteyttä listanomistajiin

note: (occurrence)
en: %1 occurrence(s) found
fi: %1 osuma(a) löytyi

note: (email)
en: <strong>%1</strong> is subscribed to the following mailing lists
fi: <strong>%1</strong> on tilaajana seuraavilla listoilla

en: Others
fi: Muut

note: (user.email)
en: No subscriptions with address <strong>%1</strong>!
fi: Osoitteella <strong>%1</strong> ei ole tilauksia!

en: No mailing list available.
fi: Ei tarjollaolevia postilistoja

en: List of lists
fi: Listojen hakemisto

note: (user.email)
en: You have logged in with email address %1.
fi: Olet kirjautuneena osoitteella %1

en: Login
fi: Sisään

en: In order to perform a privileged operation (one that requires your email address), you need to login.
fi: Suorittaaksesi etuoikeutetun toiminnon (toiminto, joka vaatii sähköpostiosoitteesi), sinun tulee kirjautua sisään.

en: To login, select your organization authentication server below:
fi: Kirjautuaksesi, valitse alta organisaatiosi tunnistautumispalvelin:

en: Go
fi: Mene

en: email address:
fi: Sähköpostiosoite:

en: password:
fi: salasana:

en: Authentication help
fi: Tunnistautumisohje

en: First login?
fi: Ensimmäinen kirjautuminen?

en: Lost password?
fi: Salasana hukassa?

en: This page is suggested in order to edit or create mail or web tt2 templates.
fi: Tätä sivua suositellaan sähköposti- ja web-tt2-pohjien luomista ja muokkaamista varten.

en: Priority rules for template selection:
fi: Tärkeysjärjestys mallin valintaan:

en: IF list context defined, apply list template if exist
    ELSE apply robot defined template if exist
    ELSE apply locally defined template if exist
    ELSE apply template included in the distribution (these must not be edited because Sympa's update will over write these files)
fi: JOS lista-konteksti on määritetty, käytä listamallia (mikäli olemassa)
    MUUTEN käytä robotin mallia (mikäli olemassa)
    MUUTEN käytä paikallisesti määritettyä mallia (mikäli olemassa)
    MUUTEN käytä jakelupaketissa olevaa mallia (Sympan päivitys ylikirjoittaa nämä tiedostot)

en: First, you may list a category of templates. The list should include a default template and may include any templates designated for a particular list. You will then have an opportunity to copy and edit templates for the current robot or the named list.
fi: Voit ensin listata sivumallit. Jokainen postituslista käyttää yleistä sivumallia, jos vastaavaa omaa ei ole. Valmiiista malleista voit kopioida ja muokata haluamasi jokaiselle listarobotille ja listalle.

en: Select templates type:
fi: Valitse mallineen tyyppi:

en: Select a list:
fi: Valitse lista:

en: Reload
fi: Lataa uudelleen

en: This table contain all templates you can copy or see
fi: Taulukko sisältää kaikki mallit jotka voit kopioida tai nähdä

en: template name
fi: mallin nimi

en: view
fi: näytä

en: cp
fi: kopioi

en: rm
fi: poista

en: RSS Latest messages
fi: RSS Uusimmat viestit

en: RSS Latest documents
fi: RSS Viimeisimmät dokumentit

en: RSS Latest lists
fi: RSS Uusimmat listat

en: RSS Active lists
fi: RSS Aktiiviset listat

en: Please activate JavaScript in your web browser
fi: Aktivoi JavaScript selaimessasi, kiitos.

en: The mailing list server is in maintenance mode. No operations can be performed during this period.
fi: Postituslistapalvelin on huoltotilassa, toimintoja ei voida suorittaa tässä tilassa.

en: Modify or delete existing rejection messages
fi: Muokkaa tai poista olemassaolevia hylkäysviestejä

en: Listing rejection messages
fi: Listataan hylkäysviestejä

en: Use as default
fi: Käytä oletuksena

en: Message name
fi: Viestin nimi

en: Operation
fi: Toiminta

en: There are currently no Rejection Messages available
fi: Hylkäysviestejä ei ole tällä hetkellä saatavilla.

en: Message Name:
fi: Viestin nimi:

en: Default Message
fi: Oletusviesti

en: Save Message
fi: Tallenna viesti

en: Create new rejection messages
fi: Luo uusia hylkäysviestejä

en: New message name:
fi: Uuden viestin nimi:

en: create
fi: luo

en: Listing messages to moderate
fi: Lista hallinnoitavista viesteistä

en: No notification
fi: Ei ilmoitusta

en: Server default rejection message
fi: Palvelimen oletushylkäysviesti

en: Add to blocklist
fi: Lisää sulkulistalle

en: Moderation management
fi: Moderoinnin hallinta

en: edit blocklist
fi: muokkaa sulkulistaa

en: Manage rejection messages
fi: Hallitse hylkäysviestejä

en: You are subscribed to or managing the following lists.
fi: Olet tilannut tai hallitset seuraavia listoja.

note: (l.value.liststartdate,l.value.listenddate)
en: Suspended from %1 to %2
fi: Keskeytetty välillä %1 - %2

note: (l.value.liststartdate)
en: Suspended from %1 to indefinite end date
fi: Keskeytetty päivästä %1 päättymättömäksi ajaksi

en: Review members
fi: Tarkista tilaajat

en: No subscription.
fi: Ei tilausta.

en: Create a list using a template
fi: Luo lista mallia käyttäen

en: Copy an existing list
fi: Kopioi olemassaoleva lista.

en: Lists
fi: Listat

en: Users
fi: Käyttäjät

en: Templates
fi: Mallit

en: Skins, CSS and colors
fi: Teemat, CSS ja värit

en: Virtual Robots
fi: Virtuaalisivustot

en: Edit Robot Config
fi: Muuta listan asetuksia

en: Families
fi: Perheet

en: Translating Sympa
fi: Sympan kääntäminen

en: Submitting a bug, a feature request
fi: Virheilmoituksen tai ominaisuuspyynnön lähettäminen

en: Index of lists
fi: Listahakemisto

en: All
fi: Kaikki

en: Edit List Config
fi: Muokkaa listan asetuksia

en: Blocklist
fi: Sulkulista

en: Manage Archives
fi: Hallinnoi arkistoja

en: Logs
fi: Lokit

en: Sending an HTML page to the list
fi: HTML-viestin lähettäminen listalle

en: Sending a message to the list
fi: Viestin lähettäminen listalle

en: Send a message
fi: Lähetä viesti

en: Send an html page
fi: Lähetä HTML-sivu

en: User mode
fi: Käyttäjätila

en: Expert mode
fi: Asiantuntijatila

en: The following items are waiting for your validation
fi: Nämä odottavat vahvistustasi

note: (list_to_admin.value.mod_message) (year.value.item(month))
en: %1 message(s)
fi: %1 viesti(ä)

note: (list_to_admin.value.mod_shared_total)
en: %1 document(s)
fi: %1 dokumentti(a)

note: (list_to_admin.value.mod_subscription)
en: %1 subscription request(s)
fi: %1 tilauspyyntö(ä)

note: (list_to_admin.value.mod_signoff)
en: %1 unsubscription request(s)
fi: %1 peruutuspyyntö(ä)

en: We received error reports while trying to send you messages. Some of them may have been lost.
fi: Saimme virheilmoituksen yrittäessämme lähettä sinulle postia. Jotkin viesteistä ovat voineet kadota.

note: (user_with_errors.key)
en:  List %1:
fi:  Lista %1:

note: (user_with_errors.value.count)
en:  %1 error(s)
fi: %1 virhe(et)

note: (user_with_errors.value.first)
en: first bounce: %1
fi: ensimmäinen tavoittamattomuusviesti: %1

note: (user_with_errors.value.last)
en: last bounce: %1
fi: viimeinen tavoittamattomuusviesti: %1

note: (last_login_host,last_login_date)
en: last login from %1 (%2)
fi: viimeinen kirjautuminen osoitteesta %1 (%2)

en: Setting your picture for this list
fi: Kuvasi asettaminen tälle listalle

note: (conf.pictures_max_size / 1024)
en: You can upload your picture below. It will be available in the list review page. The picture should use a standard format (GIF, JPEG or PNG) and the file size should not exceed %1 Kb.
fi: Voit lähettää kuvan alta. Lähettämisen jälkeen se on valittavissa ko. listan Tarkista tilaajat -sivulta. Kuvatiedoston tulee olla standardimuotoa (GIF, JPEG tai PNG) eikä se saa ylittää kooltaan %1 Kb.

en: Your picture in the subscribers list
fi: Kuvasi tilaajalistassa

en: In the members page
fi: Jäsenten sivulla

en: User preferences
fi: Käyttäjän asetukset

en: Connection expiration period:
fi: Yhteyden voimassaoloaika:

en: Changing your email address
fi: Sähköpostiosoitteen muuttaminen

en: You can update your email address for all your list memberships at once. Any list owner or list moderator email addresses will also be updated.
fi: Voit päivittää sähköpostiosoitteesi kaikkiin listatilauksiisi samalla kertaa. Jos olet myös listan omistaja tai moderaattori, myös osoitteesi näihin rooleihin päivitetään.

en: New email address:
fi: Uusi sähköpostiosoite:

en: Change Email
fi: Vaihda sähköpostiosoitetta

en: Changing your password
fi: Salasanan vaihtaminen

en: Re-enter your new password:
fi: Syötä uusi salasanasi uudestaan:

en: Operation successful. The message will be deleted as soon as possible. This task may be performed in a few minutes.
fi: Komento hyväksytty. Viesti poistetaan mahdollisimman nopeasti. Tehtävä voidaan suorittaa muutaman minuutin kuluessa.

en: Unable to find the message to delete. This message was probably received without a Message-ID. Please refer this to listmaster with the complete URL of the message concerned.
fi: Poistettavaa viestiä ei löytynyt, todennäköisesti
    tämä viesti vastaanotettiin ilman Message-ID:tä. Ilmoita ylläpitäjälle
    kyseisen viestin täydellinen URL-osoite.

en: Unable to find the message to delete
fi: Viestiä ei löydy poistettavaksi

en: Error while deleting this message, please refer to listmaster with the complete URL of the message concerned.
fi: Virhe viestin poistamisessa. Ole ystävällinen ja ilmoita
    Listmasterille koko tätä viestiä koskeva www-osoite.

en: Renaming the list
fi: Listan uudelleennimeäminen

en: Rename this list
fi: Uudelleennimeä tämä lista

en: You requested an account creation on this list server.
fi: Pyysit tunnuksen luomista tälle listapalvelimelle.

en: Too many wrong passwords were submitted for this account. Your account has been blocked in order to protect you against attacks. You must renew your password in order to login.
fi: Tällä tilillä on tehty liian monta väärää kirjautumiyritystä. Tili on lukittu sen suojaamiseksi hyökkäyksiltä. Uusi salasana kirjautuaksesi sisään.

en: The password was incorrect. Please try again. Perhaps you have forgotten it?
fi: Antamasi salasana oli väärä, kokeile uudestaan. Ehkä unohdit sen?

en: You will receive an email that will allow you to choose your password.
fi: Saat sähköpostin joka antaa sinun valita salasanasi.

en: You have forgotten your password. You must renew it.
fi: Olet unohtanut salasanasi, joten sinun täytyy uusia se.

en: Your e-mail address:
fi: Sähköpostiosoitteesi:

en: This list is configured to require topic(s) for each message.
fi: Lista on määritetty vaatimaan jokaiselle viestille aiheen tai aiheita.

en: Please select one or more topic(s) that corresponds to your message below:
fi: Valitse yksi tai useampi viestiäsi vastaava aihe alta:

en: Tag this mail
fi: Taggaa tämä viesti

note: (date)
en: Date: %1
fi: Päivämäärä: %1

note: (subject)
en: Subject: %1
fi: Aihe: %1

en: Message sent
fi: Viesti lähetetty

en: We've sent you an email that will allow you choose your password. Please check your mailbox.
fi: Sinulle on lähetetty sähköposti jonka avulla voit valita salasanasi. Tarkista sähköpostilaatikkosi.

en: We were not able to send you a validation message.
fi: Validointiviestin lähettäminen epäonnistui.

en: Internal error. Could not create a ticket, please contact the service administrator
fi: Sisäinen virhe: validointilinkin määrittäminen epäonnistui, ota yhteyttä palvelimen ylläpitäjään

en: Manage list members
fi: Hallitse listan jäseniä

en: Pending subscriptions
fi: Odottavat tilaukset

en: Dump
fi: Tulosta tiedostoon

en: Synchronize members with data sources
fi: Yhtenäistä jäsenet tietolähteen kanssa

en: Remind all
fi: Muistuta kaikkia

en: Multiple add
fi: Lisää monta

en: Selection too wide, unable to display selection
fi: Valinta liian laaja, ei voida näyttää

note: (similar_subscribers_occurrence)
en:  Other similar subscriber's email(s) (%1)
fi:  Muita samankaltaisia tilaajien sähköpostiosoitteita (%1)

en: Email
fi: Sähköpostiosoite

en: Since
fi: Lähtien

en: Page size
fi: Sivun koko

en: Previous page
fi: Edell sivu

en: Next page
fi: Seuraava sivu

en: Table which display family lists
fi: Taulukko perhelistauksista

en: Status
fi: Tila

en: Instantiation date
fi: Toteutus pvm

en: Manage bouncing list members
fi: Hallinnoi tavoittamattomia tilaajia

en: Table to display list bounces
fi: Taulukko, jossa näkyvät listan tavoittamattomat jäsenet

en: Bounce score
fi: Tavoittamattomuuspisteet

en: Details
fi: Lisätietoja

en: First bounce
fi: Ensimmäinen palautunut viesti

en: Last bounce
fi: Viimeisin palautunut viesti

en: no score
fi: ei pistemäärää

en: Reset errors for selected users
fi: Nollaa virheet valituilta käyttäjiltä

en: Server error
fi: Palvelinvirhe

en:  new lists
fi: uusi lista

en:  active lists
fi: aktiivisimmat listat

en:  most recent messages
fi: viimeisimmät viestit

en:  most recent documents
fi: viiviimeisimmät dokumentit

note: (count)
en: The %1 new lists
fi: %1 uutta listaa

note: (for)
en: for %1 days
fi: %1 päivälle

note: (count)
en: The %1 most active lists
fi: %1 aktiivisinta listaa

en: The most active lists
fi: Aktiivisimmat listat

note: (count)
en: The %1 most recent messages
fi: %1 uusinta viestiä

en: Most recent messages
fi: Uusimmat viestit

note: (for)
en: for %1 days
fi: %1 päivälle

note: (count)
en: The %1 most recent shared documents
fi: %1 uusinta jaettua tiedostoa

en: Most recent shared documents
fi: Uusimmat jaetut dokumentit

note: (l.name,domain,l.subject,l.msg_count)
en: %1@%2 - %3: %4 messages
fi: %1@%2 - %3: %4 viestiä

note: (l.average)
en: %1 by day
fi: %1 päivässä

note: (d.label)
en: Bookmark %1
fi: Kirjanmerkki %1

en: RSS channel
fi: RSS-syöte

en: This server provides various news via RSS. Choose parameters and pickup the RSS URL.
fi: Tämä palvelin tarjoaa eri uutisia RSS-syötteenä. Valitse parametrit ja poimi RSS-osoite

en: Limit the number of responses:
fi: Rajaa vastausten määrää:

en: Limit the number of days used for the selection:
fi: Rajaa valintaan käytettävien päivien määrää:

en: Update RSS URL
fi: Päivitä RSS-osoite

en: latest arc:
fi: uusin arkisto:

en: latest document:
fi: uusin tiedosto:

en: active lists:
fi: aktiiviset listat:

en: latest lists:
fi: uusimmat listat:

en: Scenario test module
fi: Skenaario testi moduuli

en: Scenario name:
fi: Skenaarion nimi:

en: sender email:
fi: lähettäjän sähköposti:

en: Related email:
fi: Asiaan liittyvä sähköposti:

en: Remote IP address:
fi: Etä-IP-osoite:

en: Remote host:
fi: Etäpalvelin:

en: Auth method:
fi: Tunnistustapa

en: get matched rule
fi: hae toteutettu sääntö

en: Enter a list name
fi: Anna listan nimi

en: Search lists
fi: Hae listoja

en: User search result:
fi: Käyttäjähaun tulos:

note: (email)
en: Lists which %1 is subscribed to
fi: Listat, joilla %1 on tilaajana

en: role
fi: rooli

en: reception
fi: vastaanotto

en: topics
fi: aiheet

en: bounce
fi: tavoittamattomuusviesti

en: member
fi: jäsen

en: moderator
fi: toimittaja

en: The following virtual robots are running on this server:
fi: Tällä palvelimella toimivat seuraavat virtuaalisivustot:

en: Mail domain:
fi: Postidomain:

en: Sympa URL:
fi: Sympan URL:

en: Listmaster(s):
fi: Ylläpitäjä(t):

en: No Virtual Robot defined on this server
fi: Tällä palvelimella ei ole virtuaali-robotteja

en: Review lists from this family
fi: Tarkastele tämän perheen listoja

en: Search User
fi: Etsi käyttäjä

en: Delay for active sessions (minutes)
fi: Aktiivisten istuntojen viive (minuuttia)

en: Current email address:
fi: Nykyinen sähköpostiosoite:

en: Rebuild archive
fi: Luo arkisto uudelleen

en: Rebuild all
fi: Luo kaikki uudelleen

en: Log level:
fi: Lokitaso:

en: Set log level
fi: Aseta lokitaso

en: view translations
fi: näytä käännökset

en: Customize templates
fi: Muokkaa malleja

en: Skins administration page
fi: Teemojen hallintasivu

en: View main config
fi: Näytä pääasetukset

en: Sympa is designed to allow easy internationalization of its user interface (service email messages and web interface). All translations for a language are gathered into a single PO file that can be manipulated by the standard GNU gettext tools.
fi: Sympa on suunniteltu mahdollistamaan sen käyttöliittymän helpon kansainvälistämisen (palvelusähköpostit ja verkkokäyttöliittymä). Kaikki yhden kielen käännökset kootaan yhteen PO-tiedostoon jota voidaan muokata normaaleilla GNU gettext -työkaluilla.

en: Check our translation FAQ if you wish to translate the Sympa GUI into your native language:
fi: Katson Sympan Translation FAQ, jos haluat kääntää käyttöliittymän omalle äidinkielellesi tai parantaa nykyistä käännöstä:

en: You can submit a problem or request a new feature:
fi: Voit lähettää ongelman tai pyytää uutta ominaisuutta:

note: (process_id,loop_count,start_time)
en: This FastCGI process (%1) has served %2 pages since %3.
fi: Tämä FastCGI-prosessi (%1) on palvellut %2 sivua %3 lähtien.

note: (list_request_by,list_request_date)
en: List requested by %1 on %2
fi: Listaa pyysi %1 %2

en: Close it
fi: Poista

en: Install it
fi: Asenna se

en: submit
fi: lähetä

en: notify owner
fi: huomauta omistajaa

en: Configuration file
fi: Asetustiedosto

en: Language Selection
fi: Kielen valinta

en: Validate your language selection
fi: Vahvista kielivalintasi

en: Set language
fi: Aseta kieli

en: HTTPS authentication information
fi: HTTPS-tunnistuksen tiedot

en: User certificate belong to
fi: Käyttäjän sertifikaatti kuuluu

en: Certificate expiration date
fi: Sertifikaatin voimassaolon päättymisaika

en: Certificate issuer
fi: Sertifikaatin myöntäjä

en: Cipher key size used
fi: Käytetyn salausavaimen koko

en: Sessions list
fi: Istuntolista

en: Reject selected addresses
fi: Hylkää valitut osoitteet

note: (list,email)
en: You are not subscribed to list %1 with e-mail address %2
fi: Et ole tilannut listaa %1 sähköpostiosoitteella %2

en: You might have subscribed with another address. Please contact the list owner to help you unsubscribe:
fi: Olet saattanut tehdä tilauksen toisella osoitteella. Ota yhteyttä listan omistajaan saadaksesi apua tilauksesi perumiseen:

note: (list)
en: You asked to be unsubscribed from list %1
fi: Pyysit listan %1 tilauksesi perumista

en: To confirm your request, please click the button below:
fi: Varmistaaksesi pyyntösi, klikkaa allaolevaa painiketta:

note: (list)
en: I unsubscribe from list %1
fi: Poistun listalta %1

en: Colors
fi: Värit

en: So if you want to preserve some site customizations from being overwritten when upgrading to a new sympa version, css_path and css_url should not point to the same directory.
fi: Joten jos haluat säilyttää sivustokohtaisesti mukautettuja tiedostoja uudelleenkirjoitukselta, css_path ja css_url -parametrien ei pitäisi osoittaa samaan hakemistoon.

en: test this color in my session
fi: kokeile tätä väriä istunnossani

en: reset colors in my session
fi: Aseta istuntoni värit takaisin vanhoiksi

en: Install my session colors in a new static CSS
fi: Asenna istuntoni värit uudeksi staattiseksi CSS:ksi.

en: Color chart
fi: Värikartta

en: Please note that these descriptions don't cover the exact usage of each color parameter, as it would be far too long to describe. What lies in this table should however give you a correct snapshot of what the color parameters are used for. For more details on rendering, feel free to try changing the colors in your session to see how well that works.
fi: Huomaa, että nämä kuvaukset eivät kata täsmällisesti kunkin väriarvon käyttöä. Taulukossa olevien tietojen pitäisi kuitenkin antaa riittävä kuvaus siitä, mihin arvoja käytetään. Saadaksesi lisätietoja renderöinnistä, kokeile vaihtaa istuntosi värejä nähdäksesi miten ne vaikuttavat.

en: parameter
fi: parametri

en: parameter usage
fi: parametrin käyttö

en: background color of:
fi: taustaväri:

en: font color of:
fi: tekstiväri:

en: tables;
fi: taulukot;

en: border color of:
fi: reunusväri:

en: deprecated
fi: vanhentunut

en: The mailing list server requires a working email address. Please provide your email address below.
fi: Sähköpostilistapalvelin vaatii toimivan sähköpostiosoitteen. Syötä sähköpostiosoitteesi alle.

en: Please note:
fi: Huomaa:

en: the email field may be pre-populated.  If it is, then your authentication server has supplied an email address it associates with you.  Whether you enter an address manually or accept the one provided, you will still need to confirm that this is a working email address by entering a confirmation password that will be sent to you.  Please press the "Send me a confirmation password" to continue to the confirmation step.
fi: sähköpostiosoitekenttä saattaa olla valmiiksi täytetty. _ _ Jos se on, tunnistautumispalvelimesi on tarjonnut sähköpostiosoitteen jonka se yhdistää sinuun. _ _ Riippumatta siitä, syötätkö osoitteen itse vai hyväksytkö tarjotun joudut silti osoittamaan että se on toimiva sähköpostiosoite syöttämällä tarkistussalasanan joka lähetetään sinulle. _ _ Klikkaa ”Lähetä minulle tarkistussalasana”-painiketta jatkaaksesi tarkistusvaiheeseen.

en: A confirmation password will be sent to the address you supply, after pressing the button. This will take you to the next screen to confirm that your address is operational.
fi: Painettuasi nappia salasana lähetetään antamaasi osoitteeseen ja siirryt seuraavalle sivulle. Syttämällä sivulle juuri saamasi salasanan vahvistat että osoitteesi toimii.

en: Send me a confirmation password
fi: Lähetä minulle tarkistussalasana

en: Add selected addresses
fi: Lisää valitut osoitteet

en: No subscription requests
fi: Ei tilauspyyntöjä

en: Your list options
fi: Listavalintasi

en: Receiving mode:
fi: Vastaanottotila:

en: Topic subscription:
fi: Aiheen tilaus:

en: Other (messages not tagged)
fi: Muu (viestejä ei leimattu)

en: Disable topics subscription
fi: Estä aiheen (topic) tilaaminen

en: Only possible for direct reception modes.
fi: Ainoa vaihtoehto suorissa vastaanottotiloissa.

en: From:
fi: Lähettäjä:

en: To:
fi: Vastaanottaja:

en: Suspend my subscriptions
fi: Keskeytä tilaukseni

note: (list)
en: You are already subscribed to list %1
fi: Olet jo tilannut listan %1

note: (list)
en: You want to subscribe to list %1.
fi: Haluat tilata listan %1

note: (list) (report_param.listname)
en: You've made a subscription request to %1.
fi: Pyysit tilausta listalle %1

note: (list)
en: I subscribe to list %1
fi: Tilaan listan %1

en: List members
fi: Listan jäsenet

en: Domain
fi: Domain (verkkotunnus)

en: Picture
fi: Kuva

en: Reception
fi: Vastaanotto

en: Sources
fi: Lähteet

en: Sub date
fi: Tilasi

en: bouncing
fi: tavoittamaton

en: List has no subscribers
fi: Listalla ei ole tilaajia

en: Manage your subscriptions
fi: Hallinnoi tilauksiasi

en: indefinite end date
fi: määrittämätön loppupäivä

en: Resume my subscriptions
fi: Jatka tilauksiani

en: Home
fi: Etusivu

en: The link you used is invalid
fi: Käyttämäsi linkki ei ole kelvollinen

en: Sorry, this operation can't be performed
fi: Tätä toimintoa ei voida suorittaa

note: (ticket_context.printable_date)
en: A validation link was sent to you on %1.
fi: Varmistuslinkki lähetettiin sinulle %1.

note: (ticket_context.remote_addr)
en: (the validation link was requested from host %1)
fi: (varmistuslinkkiä pyydettiin osoitteesta %1)

en: reason
fi: syy

note: (ticket_context.status)
en: The validation link has already been validated from host %1. If you did not perform this validation, please report this confidentiality issue to your mail services administrator.
fi: Varmistuslinkkiä on jo käytetty osoitteesta %1. Jos et tehnyt kyseistä varmistusta, ilmoita tästä luotettavuusongelmasta sähköpostipalvelujesi toimittajalle.

en: However, as you are logged in already, you can probably perform the action you requested anyway.
fi: Kuitenkin, koska olet jo kirjautuneena sisään, voit todennäköisesti toteuttaa pyytämäsi toiminnon kuitenkin.

en: The requested ticket has expired.
fi: Varmistuslinkki on vanhentunut

en: Please login or request a new validation link
fi: Kirjaudu sisään tai pyydä uusi varmistuslinkki

en: The requested authentication ticket is unrecognized or has expired.
fi: Varmistuslinkin muoto on tuntematon tai se on vanhentunut

en: Notification Date
fi: Ilmoituspäivä

en: Notification
fi: Ilmoitus

en: Sympa could not deliver the requested page for the following reason:
fi: Sympa ei voinut toimittaa pyydettyä sivua seuraavasta syystä:

en: Restore identity
fi: Palauta identiteetti

en: Logout
fi: Kirjaudu ulos

en: Logs view
fi: Lokinäkymä

en: Search by:
fi: Hae perusteella:

en: Message Id
fi: Viestin Id

en: Search by date from:
fi: Hae päivämäärän perusteella:

en: to:
fi: vastaanottaja:

en: ex: 24-05-2006
fi: esim.: 24-05-2006

en: Search by type:
fi: Hae tyypin perusteella:

en: Authentication
fi: Tunnistus

en: Bounce management
fi: Pomppuviestien käsittely

en: List Management
fi: Listan hallinta

en: User management
fi: Käyttäjähallinta

en: Web documents management
fi: Verkkotiedostojen hallinta

en: Search by IP:
fi: Hae IP-osoitteen perusteella:

en: View
fi: Näytä

en: Search period:
fi: Hakujakso:

en: to
fi: vastaanottaja

note: (list)
en: Research was carried out in list <strong>%1</strong>.
fi: Tutkimus tehtiin listalle <strong>%1</strong>.

note: (total_results)
en: %1 results
fi: %1 tulokset

en: List
fi: Lista

en: Action
fi: Toiminto

en: Parameters
fi: Parametrit

en: Target Email
fi: Kohdesähköpostiosoite

en: Message ID
fi: Viestin ID

en: Error type
fi: Virhetyyppi

en: User Email
fi: Käyttäjän sähköpostiosoite

en: User IP
fi: Käyttäjän IP-osoite

en: Service
fi: Palvelu

en: view other events related to this message id.
fi: näytä muita tähän Message-ID:hen liittyviä tapahtumia

en: Other events
fi: Muut tapahtumat

en: You should reject spam messages quietly because the sender of a spam message is often spoofed, if you really want to send this notification, please confirm.
fi: Roskapostit kannattaa vain hylätä, koska viestin lähettäjä on usein väärennetty. Mutta jos kuitenkin haluat lähettää tämän ilmoituksen, ole hyvä ja varmista

note: (list.name)
en: List %1 automatic bounce management
fi: Listan %1 automaaginen palautuneiden viestien hallinta

note: (total,list.name)
en: Because we received MANY non-delivery reports, the %1 subscribers listed below have been notified that they might be removed from list %2:
fi: Seuraaviin %1 osoitteiseen on lähetetty varoitus listalta %2 poistamisesta, koska osoitteisiin ei ole vastaanotettu uusia listaviestiä:

note: (total,list.name)
en: Because we received MANY non-delivery reports, the %1 subscribers listed below have been removed from list %2:
fi: Seuraavat %1 osoittetta on poistettu listalta %2, koska osoitteisiin ei ole vastaanotettu uusia listaviestiä:

note: (total,list.name)
en: Because we received MANY non-delivery reports, the %1 subscribers listed below have been selected by Sympa as severe bouncing addresses:
fi: Seuraavat %1 osoitetta on muutettu tilaan "severe bouncing", koska osoitteisiin ei ole vastaanotettu uusia listaviestejä:

en: Managing bouncing subscribers:
fi: Tavoittamattomien tilaajien hallinnointi:

note: (list.name)
en: Unsubscribed from %1
fi: Listan %1 tilauksesi peruttu

note: (user.email,list.name,domain)
en: Your email address (%1) has been removed from list %2@%3
fi: Sähköpostiosoitteesi (%1) on poistettu listalta %2@%3

en: bye!
fi: näkemisiin!

en: near expiration of your certificate
fi: varmenteesi vanhentuminen lähestyy

en: The certificate subject is:
fi: Varmenteen otsikko on:

en: You won't receive the signed messages from your lists.
fi: Et vastaanota allekirjoitettuja viestejä listaltasi.

en: Results of your commands
fi: Käskyjesi lopputulos

en: Command has been performed:
fi: Komento suoritettu:

en: These commands have been performed:
fi: Nämä komennot on suoritettu:

note: (notice.listname) (auth.listname) (u_err.listname) (i_err.listname) (list.name)
en: Subscription request to list %1
fi: Tilauspyyntö listalta %1

note: (notice.listname) (auth.listname) (u_err.listname) (i_err.listname) (list.name)
en: UNsubscription request from list %1
fi: Tilauksen päättämispyyntö listalta %1

en: Command has been rejected:
fi: Komento hylättiin:

en: These commands have been rejected:
fi: Nämä komennot hylättiin:

en: Command has failed:
fi: Komento epäonnistui:

en: These commands have failed:
fi: Nämä komennot epäonnistuivat:

en: Command has failed because of an internal server error:
fi: Komento epäonnistui sisäisen järjestelmävirheen vuoksi:

en: These commands have failed because of an internal server error:
fi: Nämä komennot epäonnistuivat sisäisen järjestelmävirheen vuoksi:

note: (conf.wwsympa_url)
en: For further information, check the mailing list web site %1
fi: Lisätietoja löytynee listapalvelimelta: %1

en: Your document has been installed
fi: Tiedostosi on asennettu.

note: (filename,list.name,domain,installed_by)
en: Your document %1 for list %2@%3 has been installed by %4 list moderator.
fi: Listan toimittaja %4 on asentanut tiedostosi
    %1 listalle %2@%3.

en: The list document repository:
fi: Listan tiedostovarasto:

en: Your document has been rejected
fi: Tiedostosi on hylätty.

note: (filename,list.name,domain,rejected_by)
en: Your document %1 for list %2@%3 has been rejected by %4 list moderator.
fi: Listan toimittaja %4 hylkäsi tiedostosi %1 _ _ 
    listalle %2@%3.

en: List unknown
fi: Tuntematon lista

en: Message distribution: Internal server error
fi: Viestin jakelu: Sisäinen järjestelmävirhe

en: Message distribution: User error
fi: Viestin jakelu: Käyttäjävirhe

en: Message distribution: Authorization denied
fi: Viestin jakelu: Ei oikeuksia

en: This is an automatic response sent by Sympa Mailing Lists Manager.
fi: Tämä on automaattinen vastaus jonka lähetti Sympa Postituslista ohjelmisto.

note: (listname)
en: The %1 list could not be created.
fi: %1-listan luominen epäonnistui.

note: (listname) (recipient) (report_param.listname)
en: List '%1' does not exist.
fi: Lista '%1' ei ole.

note: (list.name,function)
en: Impossible to forward your message to '%1-%2' because of an internal server error.
fi: Viestiäsi ei voitu jälleenohjata osoitteeseen '%1-%2'  sisäisen järjestelmävirheen vuoksi.

note: (list.name,domain)
en: For further information, please contact %1-request@%2
fi: Lisätietoja saat lähettämällä postia osoitteeseen %1-request@%2

note: (list.name)
en: Impossible to distribute your message for list '%1' because of an internal server error.
fi: Viestiä ei voitu jakaa listalle '%1' sisäisen järjestelmävirheen vuoksi.

note: (conf.listmaster_email,domain)
en: For further information, please contact %1@%2
fi: Lisätietoja saat lähettämällä postia osoitteeseen %1@%2

en: No command found in message.
fi: Viestistä ei löytynyt komentoa.

en: ***** V I R U S    A L E R T *****
fi: ***** V I R U S - V A R O I T U S *****

en: Delivery of this message has been blocked.
fi: Pysäytimme viestin jakelun.

en: It may be useful to check your system for viruses.
    
    Note, however, that many viruses fake sender's e-mail address, so it is possible that the virus didn't come from your computer. In that case, please disregard this message.
fi: Sinun kannattaisi varmaan tarkistaa, ettei koneesi ole saastunut viruksista.
    
    Huomaa kuitenkin, että monet virukset väärentävät sähköpostin lähettäjä-osoitteen. Ehkä saastunut viesti ei tullutkaan sinun koneestasi. Siinä tapauksessa sinun ei tarvitse huolehtia asiasta.

note: (list.name,date)
en: %1 Digest %2
fi: Listan %1 kooste %2

note: (list.name,date,current_group,total_group)
en: %1 Digest %2 (%3/%4)
fi: Listan %1 kooste %2  (%3/%4)

note: (list.name,date)
en: End of %1 Digest %2
fi: Listan %1 koosteen loppu - %2

note: (list.name)
en: Removed from %1
fi: Poistettu listalta %1

note: (user.email,list.name,domain)
en: Your address (%1) has been removed from list
    %2@%3
    because you didn't confirm your subscription.
fi: Sähköpostiosoitteesi (%1) on poistettu listalta 
    %2@%3
    koska et vahvistanut tilaustasi.

en: You can subscribe again:
fi: Voit tilata listan uudestaan:

note: (list.name)
en: resubscription to %1
fi: tilauksen uusintapyyntö listalle %1

note: (list.name,domain,user.email)
en: You have been subscriber of list %1@%2 with email %3 for 1 year or more.
fi: tilauksen uusintapyyntö listalle %1

en: Everything about this list:
fi: Kaikki tästä listasta:

en: Unsubscription:
fi: Tilauksen poisto:

note: (list.name,date)
en: End of digest for list %1 - %2
fi: Listan %1 koosteen loppu - %2

note: (user.email)
en: Summary of your subscription (using the e-mail %1).
fi: Yhteenveto tilauksestasi (käyttäen osoitetta %1).

en: If you want to unsubscribe from some list, please save this mail.
fi: Talleta tämä viesti, jotta voit halutessasi poistua näiltä listoilta.

en: For each list here is a mail address to use if you want to unsubscribe.
fi: Voit käyttää näitä sähköpostiosoitteita, jos haluat poistua listoilta.

en:                                 User's Guide
fi:                                 Käyttäjän opas

en: SYMPA is an electronic mailing-list manager that automates list management functions such as subscriptions, moderation, and archive management.
fi: SYMPA on elektroninen postituslistanhallintaohjelmisto joka automatisoi listan hallintatehtäviä kuten tilaukset, moderoinnin ja arkiston hallinnan.

note: ("${conf.email}@${domain}")
en: All commands must be sent to the electronic address %1.
fi: Kaikke listakomennot pitää lähettää automaagiseen osoitteeseen %1

en: You can put multiple commands in a message. These commands must appear in the message body and each line must contain only one command.
fi: Voit laittaa monta komentoa viestiin. Näiden komentojen tulee esiintyä viestin rungossa ja jokaisella rivillä tulee olla vain yksi komento.

en: Available commands are:
fi: Käytössä olevat komennot ovat:

en: HELp                        * This help file
fi: HELp                        * Tämä ohje-tiedosto

en: INFO <list>                 * Information about a list
fi: INFO <lista>                 * Tietoja listasta

en: LISts                       * Directory of lists managed on this node
fi: LISts                       * Hakemisto tämän palvelun listoista

en: REView <list>               * Displays the subscribers to <list>
fi: REView <lista>               * Näyttää listan <lista> tilaajat

en: WHICH                       * Displays which lists you are subscribed to
fi: WHICH                       * Näyttää minkä listojen tilaajana olet

en: SUBscribe <list> <name>     * To subscribe or to confirm a subscription to <list>.
fi: SUBscribe <lista> <nimi>     * Tilataksesi tai vahvistaaksesi listan <lista> tilauksen.

en: UNSubscribe <list> <EMAIL>  * To quit <list>. <EMAIL> is an optional email address, useful if different from your "From:" address.
fi: UNSubscribe <lista> <sähköposti>  * Peruaksesi listan <lista> tilauksen. <sähköposti> on vapaaehtoinen valinta, joka on hyödyllinen jos From-osoitteesi on eri kuin tilausosoitteesi.

en: UNSubscribe * <EMAIL>       * To quit all lists.
fi: UNSubscribe * <sähköposti>       * Peruaksesi kaikkien listojen tilauksen.

en: SET <list>|* NOMAIL         * To suspend the message reception for <list>
fi: SET <lista>|* NOMAIL         * Keskeyttääksesi sähköpostin vastaanoton listalle <lista> tai kaikille listoille (*).

en: SET <list>|* DIGEST         * Message reception in compilation mode
fi: SET <lista>|* DIGEST         * Viestien vastaanotto tiivistelmätilassa

en: INDex <list>                * <list> archive file list
fi: INDex <lista>                * <lista> arkisto tiedosto lista

en: GET <list> <file>           * To get <file> of <list> archive
fi: GET <lista> <tiedosto>           * Saadaksesi <listan> <tiedoston> arkistosta

en: LAST <list>                 * Used to received the last message from <list>
fi: LAST <lista>                 * Käytä tätä saadaksesi viimeisimmän viestin listalta <lista>

en: INVITE <list> <email>       * Invite <email> for subscription in <list>
fi: INVITE <lista> <osoite>       * Kutsu <osoite> liittymään <listalle>

en: CONFIRM <key>               * Confirmation for sending a message (depending on the list configuration)
fi: CONFIRM <key>               * Vahvistusavain viestin lähettämiseksi listalle (riippuu listan asetuksista)

en: The following commands are available only for lists owners or moderators:
fi: Seuraavat komennot ovat vain listan omistajien ja moderaattoreiden käytössä:

en: ADD <list> user@host Full name  * To add a user to a list
fi: ADD <lista> käyttäjä@domain Koko Nimi  * Lisätäksesi käyttäjän listalle

en: DEL <list> user@host            * To delete a user from a list
fi: DEL <list> käyttäjä@domain            * Poistaaksesi käyttäjän listalta

en: STATS <list>                    * To consult the statistics for <list>
fi: STATS <lista>                   * Saadaksesi tilastot listalle <lista>

en: DISTribute <list> <key>        * Moderation: to validate a message
fi: DISTribute <list> <key>        * Moderointi: hyväksy lähetetty viesti

en: REJect <list> <key>            * Moderation: to reject a message
fi: REJect <lista> <avain>         * Hallinta: hylkää viesti

en: MODINDEX <list>                 * Moderation: to view the list of messages to moderate
fi: MODINDEX <lista>                 * Hallinnointi: Saadaksesi listan hallinnointia odottavista viesteistä

note: (list.name)
en: Archives index of list %1
fi: Listan %1 arkistot

note: (list.subject)
en: Subject          : %1
fi: Otsikko: %1

note: (o.gecos)
en: Owner             : %1
fi: Omistaja: %1

note: (e.gecos)
en: Moderator         : %1
fi: Moderaattori: %1

note: (subscribe)
en: Subscription      : %1
fi: Tilaus: %1

note: (unsubscribe)
en: Unsubscription    : %1
fi: Tilauksen peruminen: %1

note: (send)
en: Sending messages  : %1
fi: Lähetetään viestejä: %1

note: (review)
en: Review subscribers: %1
fi: Näytä tilaajat: %1

note: ('')
en: Reply to           : %1
fi: Vastausosoite: %1

note: (max_size)
en: Maximum size      : %1
fi: Suurin koko: %1

note: (digest)
en: Digest            : %1
fi: Kooste: %1

note: ('')
en: Receiving modes   : %1
fi: Vastaanottotilat: %1

note: (list.name)
en: Invitation to join list %1
fi: Kutsu listalle %1 liittymiseksi

note: (list.subject)
en: This list is about %1, so you are probably concerned.
fi: Tämä lista on aiheesta %1, joten olet todennäköisesti kiinnostunut.

en: To subscribe, click the following URL:
fi: Tilataksesi valitse seuraava linkki:

en: If you don't want to subscribe just ignore this message.
fi: Jos et halua tilata listaa, voit unohtaa tämän ilmoituksen.

note: (list.name) (new_listname)
en: %1 mailing list creation
fi: %1 listan luonti

note: (list.name,domain)
en: %1@%2 mailing list has been activated by listmaster.
fi: Listmaster on aktivoinut listan %1@%2.

en: homepage
fi: kotisivu

note: (list.name)
en: %1 admin page
fi: %1 hallintasivun osoite

note: (list.name,domain)
en: %1@%2 mailing list has been rejected by listmaster.
fi: Listmaster on hylännyt listan %1@%2.

note: (list.name,type)
en: Moderators List %1 / %2
fi: Listan %1 / %2 hallinnoijat

note: (list.name,domain,email)
en: List "%1@%2" creation request from %3
fi: Listan "%1@%2" luontipyyntö, lähettäjä %3

note: (email,list.name)
en: %1 requested creation of list "%2"
fi: %1 pyysi listan "%2" luomista

en: To activate/delete this mailing list:
fi: Aktivoidaksesi/poistaaksesi tämän listan:

note: (email,old_listname,new_listname)
en: %1 has copied list "%2" as a new list "%3"
fi: %1 on kopioinut listan "%2" uudeksi listaksi "%3"

note: (list.name)
en: List "%1" renaming
fi: Listan "%1" uudelleen nimeäminen

note: (email,old_listname,new_listname)
en: %1 has renamed list "%2" to "%3"
fi: %1 on muutanut listan nimen "%2":sta muotoon "%3"

en: No database
fi: Ei tietokantaa

note: (db_name)
en: Cannot connect to database %1, still trying...
fi: Ei yhteyttä tietokantaan %1. Jatketaan yrittämistä...

note: (db_type)
en: No database driver for %1
fi: Ei tietokanta-ajuria %1:lle

note: (crash_date)
en: Date of crash: %1
fi: Kaatumisen päivämäärä: %1

en: Errors:
fi: Virheet:

en: Check log file for further details.
fi: Katso lokitiedostosta tarkempaa tietoa.

en: Upgrade procedures failed
fi: Päivitysprosessit epäonnistuivat

en: Sympa encountered the following error while running upgrade procedures:
fi: Sympa kohtasi seuraavat virheet ajaessaan päivitysprosessia:

en: Database structure updated
fi: Tietokannan rakenne päivitetty

note: (db_name)
en: The database structure has been updated. Check the log file for further details:
fi: Tietokantarakenne on päivitetty; tarkista lokitiedosto saadaksesi lisätietoja:

en: Database connection restored
fi: Tietokantayhteys palautunut

note: (db_name)
en: Connection to database %1 restored.
fi: Yhteys tietokantaan %1 on palautunut.

en: Bulk mailer error
fi: Bulkkilähettäjävirhe

en: Loop detected
fi: Silmukka havaittu.

en: A loop has been detected with the following message
fi: Seuraava viesti synnytti postiloopin

en: Antivirus scan failed
fi: Virustarkistus epäonnistui

en: The antivirus scan failed while processing the following file:
fi: Virustarkistus epäonnistui seuraavaa tiedostoa käsitellessä:

en: The error message returned was:
fi: Palautunut virheilmoitus:

en: Parameter error
fi: Parametrivirhe

note: (par_name,par_value)
en: The value for parameter %1 was badly defined: %2
fi: Parametrin %1 arvo oli huonosti määritelty: %2

note: (action)
en: %1 impossible.
fi: %1 mahdoton.

en: See the logs for more details.
fi: Katso lokit saadaksesi lisätietoja.

en: Unable to create directory
fi: Hakemiston luominen ei onnistu

note: (dir)
en: Sympa could not create directory %1
fi: Sympa ei voinut luoda hakemistoa %1

en: A message archiving failed
fi: Viestin arkistointi epäonnistui

note: (file,bad)
en: Sympa could not archive message '%1'. Moving it into directory '%2'.
fi: Sympa ei voinut arkistoida viestiä '%1'. Siirretään hakemistoon '%2'.

en: incorrect format of edit_list.conf
fi: Virheellinen muoto tiedostossa edit_list.conf

en: edit_list.conf format has changed:
    'default' is no more accepted for a population.
fi: edit_list.confin muoto on muuttunut:
    'default' ei ole enää hyväksytty arvo levitykseen.

note: (param0)
en: Refer to documentation to adapt %1.
fi: Tarkista dokumentaatio mukauttaaksesi %1.

note: (param0)
en: Until then we recommend your remove %1; default configuration will be used.
fi: Siihen asti suosittelemme että poistat %1:n; 
    oletusasetuksia käytetään.

en: Check Sympa log files for more precise information
fi: Katso Sympan lokitiedostoista tarkempaa tietoa

note: (param0)
en: admins update failed for list %1
fi: Ylläpitäjien päivittäminen epäonnistui listalle %1

en: Sympa could not include admins from external data sources. The database or LDAP directory might be unreachable.
fi: Sympa ei voinut sisällyttää ylläpitäjiä ulkoisista tietolähteistä; tietokanta tai LDAP-hakemisto saattaa olla tavoittamattomissa.

note: (param0)
en: list %1 in status error_config
fi: Lista %1 on tilassa error_config

note: (param0)
en: No owner is defined for list %1.
fi: Listalle %1 ei ole määritelty omistajaa.

en: The list status has been set to error_config.
fi: Listan tila on asetettu error_configiksi.

en: Check the Sympa log files for more information.
fi: Katso Sympan lokitiedostoista tarkempaa tietoa.

note: (param0)
en: List owner/moderator email changes
fi: Listan omistajan/toimittajan sähköposti vaihtuu

note: (list.name)
en: List %1: Failed to change admin email address
fi: Lista %1: Ylläpitäjän sähköpostiosoitteen muuttaminen epäonnistui

note: (param0,param1)
en: Errors occurred while copying family %2 file in list %1 directory.
fi: Virhe kopioitaessa ryhmän (family) %2 tiedostoa listan %1 hakemistoon.

note: (param0,param1)
en: List %1 configuration does not respect family %2 rules.
fi: Listan %1 konfiguraatio ei seuraa ryhmän (family) %2 sääntöjä.

note: (param0,param1)
en: Sympa could not check family %2 rules with list %1 param_constraint.conf file.
fi: Sympa ei voinut tarkistaan ryhmän %2 sääntöjä listan %1 param_constraint.conf-tiedostolla.

en: errors in param_constraint.conf file
fi: virheitä param_constraint.conf-tiedostossa

note: (param0)
en: Error(s) found in the file %1.
fi: Tiedostosta %1 löydettiin virhe/virheitä.

en: File removed
fi: Tiedosto poistettu

note: (param0)
en: The following file has been removed: %1
fi: Tiedosto %1 on poistettu.

note: (param1)
en: A backup of the file has been made: %1
fi: Tiedostosta %1 on tehty varmuuskopio.

note: (param0,param1)
en: Sympa could not load family %2 for list %1.
fi: Sympa ei voinut ladata perhettä %2 listalle %1.

note: (param0,param1)
en: Failed to instantiate family %2 for list %1
fi: Ryhmäasetusten (Family) %2 vieminen listalle %1 epäonnistui

note: (param0,param1)
en: Sympa could not modify list %1 (Family %2)
fi: Sympa ei voinut muokata listaa %1 (ryhmä %2)

en: Failed to perform scenario condition
fi: Näkymäehdon suorittaminen ei onnistunut

en: Sympa failed to perform scenario condition for the following reason:
fi: Sympa ei onnistunut toteuttamaan näkymäehtoa seuraavasta syystä:

note: (list.name)
en: Listmaster: internal server error
fi: Listmaster: sisäinen järjestelmävirhe

note: (who)
en:  User %1 has encountered an internal server error
fi: Käyttäjä %1 törmäsi järjestelmän sisäiseen virheeseen

en: Web interface
fi: Verkkokäyttöliittymä

en: The authentication server name is not defined.
fi: Tunnistautumispalvelimen nimi ei ole määritelty.

en: auth.conf error: either email_http_header or host/get_email_by_uid_filter entries should be defined.
fi: auth.conf-virhe: joko email_http_header tai host/get_email_by_uid_filter-tieto tulee määritellä.

note: (user)
en: Add user '%1' in DB failed.
fi: Käyttäjän '%1' lisääminen tietokantaan epäonnistui.

note: (user)
en: Update user '%1' in DB failed
fi: Käyttäjän '%1' päivittäminen tietokannassa epäonnistui.

note: (old_email)
en:  (old email: %1)
fi:  (vanha sähköpostiosoite: %1)

note: (sub)
en: Add subscriber '%1' in DB failed.
fi: Tilaajan '%1' lisääminen tietokantaan epäonnistui.

note: (sub,old_email)
en: Update subscriber '%1' in DB failed
fi: Tilaajan '%1' päivittäminen tietokantaan epäonnistui

note: (sub)
en: Delete subscriber '%1' in DB failed.
fi: Tilaajan '%1' poisto tietokannasta epäonnistui.

note: (old_email)
en: Delete user in DB for old email '%1' failed.
fi: Käyttäjän poistaminen tietokannasta vanhalla sähköpostiosoitteella '%1' epäonnistui.

note: (email,list.name)
en: Subscriber '%1' is not found in list %2.
fi: Tilaajaa '%1' ei löytynyt listalta %2.

note: (filepath) (report_param.filename)
en: Unable to read file: '%1'.
fi: Tiedoston lukeminen epäonnistui: '%1'.

note: (filepath)
en: Unable to write file: '%1'.
fi: Tiedoston kirjoittaminen epäonnistui: '%1'.

note: (file)
en: Unable to open file '%1'.
fi: Tiedoston avaaminen epäonnistui: '%1'.

note: (directory)
en: Unable to open directory '%1'.
fi: Hakemiston '%1' avaaminen epäonnistui.

note: (dir)
en: Unable to create directory '%1'.
fi: Hakemiston '%1' luominen epäonnistui.

note: (spool)
en: Unable to open spool '%1'.
fi: Spoolin '%1' avaaminen epäonnistui.

note: (msg)
en: Unable to get message '%1'.
fi: Viestin '%1' hakeminen epäonnistui.

note: (old,new)
en: Unable to rename file '%1' into '%2'.
fi: Tiedoston '%1' uudelleennimeäminen nimelle '%2' epäonnistui.

note: (old,new)
en: Unable to rename directory '%1' into '%2'.
fi: Hakemiston '%1' uudelleennimeäminen nimelle '%2' epäonnistui.

note: (file)
en: Unable to erase file '%1'.
fi: Tiedoston '%1' poistaminen epäonnistui.

note: (from,list.name)
en: Unable to send command DISTRIBUTE from '%1' to list '%2'.
fi: Komennon DISTRIBUTE '%1':stä listalle '%2' ei onnistunut.

note: (dir)
en: No HTML version of the message available in '%1'.
fi: HTML-versiota viestistä ei ole tarjolla hakemistossa '%1'.

note: (list.name)
en: Unable to update file config_changes for list '%1'.
fi: Tiedoston config_changes päivittäminen listalle '%1' ei onnistunut.

note: (month,list.name)
en: Unable to find month '%1' for list '%2'
fi: Kuukauden '%1' hakeminen listalle '%2' ei onnistunut

note: (dir) (path)
en: : unable to read '%1'.
fi: : '%1' lukeminen epäonnistui.

note: (arc_file,list.name,path)
en: Unable to find archive '%1' for list '%2'
fi: Arkiston '%1' löytäminen listalle '%2' epäonnistui

note: (list.name)
en: Unable to find archive for list '%1'
fi: Arkiston löytäminen listalle '%1' ei onnistunut

note: (list.name)
en: Cannot save config file for list '%1'.
fi: Listan '%1' asetuksia ei voi tallentaa.

en: Failed to install aliases.
fi: Aliasten päivittäminen epäonnistui.

en: Failed to remove aliases.
fi: Aliasten poisto epäonnistui.

en: Internal scenario error for 'create_list'.
fi: Sisäinen skenaariovirhe 'create_list':lla.

en: Unable to create list.
fi: Listan luominen epäonnistui.

en: Unable to load list topics.
fi: Lista-aiheiden lukeminen epäonnistui.

en: Unable to load create_list templates.
fi: create_list -mallien lataaminen epäonnistui.

note: (list.name)
en: Unable to get family for list '%1'.
fi: Listan '%1' perheen hakeminen ei onnistunut.

note: (new_listname)
en: Unable to reload list with new list name '%1'.
fi: Listan uudelleenlataaminen uudella listanimellä '%1' ei onnistunut.

en: Unable to reload list
fi: Listan uudelleenlataaminen ei onnistunut

note: (list.name)
en: Failed to include list admins for list '%1'
fi: Admin-käyttäjien lisääminen listalle '%1' epäonnistui

en: No owner is defined for the list '%1'
fi: Listalle '%1' ei ole määritelty omistajaa

note: (list.name)
en: The exportation to an LDAP directory failed for list '%1'
fi: Vienti LDAP-hakemistoon epäonnistui listalle '%1'

note: (new_listname)
en: Unable to check list name '%1' on SMTP server
fi: Listanimen '%1' tarkistaminen SMTP-palvelimessa ei onnistunut

note: (list.name)
en: Cannot create shared for list '%1'.
fi: Ei voi luoda jaettua hakemistoa listalle '%1'.

note: (list.name)
en: Cannot restore shared for list '%1'.
fi: Listan '%1' jaettua hakemistoa ei voi palauttaa.

note: (list.name)
en: Cannot delete shared for list '%1'.
fi: Ei voi poistaa listan '%1' jaettua hakemistoa.

en: Impossible to browse shared documents for list '%1'.
fi: Listan '%1' jaettuja tiedostoja ei voi selata.

note: (path)
en: Cannot upload file '%1'.
fi: Tiedostoa ei voida ladata (upload) '%1'.

note: (name)
en: Errors while unzipping file '%1'.
fi: Virheitä purettaessa (unzip) pakettia '%1'.

note: (from,list.name)
en: Unable to send command REMIND from '%1' to list '%2'.
fi: Komennon REMIND lähettäminen '%1':ltä listalle '%2' epäonnistui.

note: (from,list.name)
en: Unable to send mail from '%1' to list '%2'.
fi: Sähköpostin lähettäminen '%1':ltä listalle '%2' epäonnistui.

note: (key,list.name)
en: Unable to access the message authenticated with key '%1' for list '%2'.
fi: Avaimella '%1' todennettuun viestiin pääseminen listalla '%2' epäonnistui.

note: (sub)
en: Unable to delete subscription request for user '%1'.
fi: Käyttäjän '%1' tilauspyynnön poistaminen epäonnistui.

note: (file)
en: Unable to add file '%1' to archives.
fi: Tiedoston '%1' lisääminen arkistoihin ei onnistunut.

note: (zipfile)
en: Unable to write zip file '%1'.
fi: ZIP-tiedoston '%1' kirjoittaminen epäonnistui.

note: (path,list.name)
en: Unable to create a Shared Document with path '%1' for list '%2'.
fi: Jaetun tiedoston luominen polulla '%1' listalle '%2' epäonnistui.

en: Parameter cookie undefined, authentication failure.
fi: Parametrieväste määrittelemättä, kirjautuminen epäonnistui.

note: (env)
en: Cookie error: '%1' undefined, authentication failure.
fi: Evästevirhe: '%1' määrittelemätön, tunnistautumisvirhe.

note: (list.name)
en: Listmaster: system error
fi: Listmaster: järjestelmävirhe

note: (who)
en:  User %1 has encountered a system error
fi: Käyttäjä %1 törmäsi järjestelmävirheeseen

note: (list.name)
en: List %1 archive quota exceeded
fi: Listan %1 arkisto on ylittänyt sille varatun levytilan

note: (list.name,rate)
en: List "%1" warning: archive %2% full
fi: Lista "%1" varoitus: arkisto %2% täynnä

note: (rate2,list.name,domain,rate)
en: %2@%3 archives use %4% of allowed disk quota.
fi: Listan %2@%3 arkistot käyttävät %4% sille varatusta levytilasta.

note: (list.name,size)
en: Total size used for %1@%2 Bytes.
fi: Lista %1 käyttää yhteensä %2 bittiä tilaa.

note: (domain,conf.listmaster_email)
en: Messages are still archived but you should contact %2@%1
fi: Arkistointi toimii vielä, mutta sinun pitää ottaa yhteyttä osoitteeseen %2@%1

note: (list.name)
en: List %1 is closed
fi: Lista %1 on poistettu

note: (list.name,domain,list.family.name)
en: %1@%2 is no longer an instance of family %3.
    This list has been closed.
fi: lista %1@%2 ei enää ole ryhmässä (family) %3.
    Lista on poistettu käytöstä.

note: (type,list.name,who,gecos)
en: FYI: %1 List "%2" from %3 %4
fi: Tiedoksi: %1 listalle "%2" lähteestä %3 %4

note: (list.name)
en: List "%1" customizations have been removed
fi: Listan "%1" kustomoinnit on poistettu.

note: (list.name)
en: Dear owner of list %1,
fi: Hyvä listan %1 omistaja,

en: The user has provided the following information:
fi: Käyttäjä on antanut seuraavat tiedot:

note: (list.name)
en: WARNING: bounce rate too high in list %1
fi: VAROITUS: palanneiden (bounce) viestien osuus liian suuri listalla %1

note: (command,list.name,who,gecos)
en: FYI: %1 list %2 from %3 %4
fi: Tiedoksi: %1 listalle %2 lähteestä %3 %4

note: (command,list.name,who,gecos)
en: FYI command %1 list %2 from %3 %4
fi: Tiedoksi: komento %1 listalle %2 lähteestä %3 %4

note: (by)
en:  validated by %1
fi: %1:n hyväksymä

en: No action is needed on your side.
fi: Sinun ei tarvitse tehdä mitään.

note: (who)
en: FYI: automatic removal of user %1
fi: Tiedoksi: Käyttäjä %1 on automaattisesti poistettu

note: (list.name,type)
en: List %1 / %2
fi: Lista %1 / %2

en: Public lists
fi: Julkiset listat

note: (conf.email,domain)
en: Here is the list of lists from %1@%2
fi: Tässä postituslistat palvelimelta %1@%2

en: Message distribution
fi: Viestin jakelu

note: (list.name)
en: Your message to the list '%1' has been forwarded to the moderator(s)
fi: Viestisi listalle %1 on välitetty listan toimittajille

note: (key,list.name)
en: Message %1 for list '%2' has been distributed.
fi: Viesti %1 listalle '%2' on jaettu.

note: (key,list.name)
en: Message %1 for list '%2' has been rejected.
fi: Viesti %1 listalle '%2' on hylätty.

en: This message has been tagged as spam.
fi: Tämä viesti on merkitty roskaksi

note: (mod_spool_size)
en: %1 messages are awaiting moderation.
fi: %1 viestiä odottaa tarkistusta.

en: To view the messages, please click on the following URL:
fi: Selataksesi odottavia viestejä, klikkaa seuraavaa linkkiä:

note: (list.name)
en: To distribute the attached message in list %1:
fi: Lähettääksesi ohessa olevan viestin listalle %1:

en: To reject it (it will be removed):
fi: Hylätäksesi viestin (se poistetaan) :

note: (list.name)
en: Moderation spool for list %1
fi: Hallinnointijono listalle %1

note: (total,list.name,domain)
en: There are %1 messages to be moderated for list %2@%3
fi: %1 viestiä odottaa hallintaa listalle %2@%3

en: Your message has been rejected
fi: Viestisi on hylätty

note: (list.name,domain,rejected_by)
en: Your message for list %1@%2 has been rejected by the moderator (%3).
fi: Viestisi listalle %1@%2
    on hylätty tarkistuksessa (%3).

note: (subject)
en: (Subject of your mail: %1)
fi: (Viestisi otsikko: %1)

note: (list.name)
en: Check %1 list usage:
fi: Tarkista listan %1 käyttö:

note: (list.name)
en: Reminder of your subscription to %1
fi: Muistutus tilauksestasi listalle %1

en: Web archives are closed.
fi: Verkkoarkistot on suljettu.

en: Web archives are restricted to list subscribers and local domain users.
fi: Verkkoarkistot on rajoitettu listan tilaajille ja paikallisen toimialueen käyttäjille.

en: Web archives are restricted to listmaster.
fi: Verkkoarkistot on rajoitettu ylläpitäjälle.

en: Web archives are restricted to list owners.
fi: Verkkoarkistot on rajoitettu listan omistajille.

en: Web archives are restricted to list subscribers.
fi: Verkkoarkistot on rajoitettu listan tilaajille.

en: Adding a user to the list is restricted to list owners.
fi: Vain listanomistaja saa lisätä käyttäjän listalle.

en: Adding a user to this list is not allowed.
fi: Ei oikeutta lisätä käyttäjää listalle.

en: List creation is restricted to local domain users.
fi: Vain paikalliset käyttäjät voivat luoda listoja.

en: List creation is restricted to listmaster.
fi: Vain ylläpitäjä voi luoda listoja.

en: Shared document edition is restricted to list subscribers.
fi: Jaettujen tiedostojen muokkaaminen on rajoitettu listan tilaajille.

en: Shared document edition is restricted to list owners.
fi: Jaettujen tiedostojen muokkaaminen on rajoitettu listan omistajille.

en: Shared document edition is restricted to list subscribers authenticated with user certificate.
fi: Jaettujen tiedostojen muokkaaminen on rajoitettu listan tilaajille jotka on todennettu käyttäjätunnisteella.

en: Deleting a user from the list is restricted to list owners.
fi: Vain listan omistaja saa poistaa käyttäjän listalta.

en: It is not possible to delete a user from the list.
fi: Käyttäjän poistaminen listalta ei ole mahdollista.

en: Shared document reading is restricted to list owners.
fi: Jaettujen tiedostojen lukeminen on rajoitettu listan omistajille.

en: Shared document reading is restricted to list subscribers.
fi: Jaettujen tiedostojen lukeminen on rajoitettu listan tilaajille.

en: you are not allowed to edit list parameters.
fi: sinulla ei ole oikeuksia muuttaa listan parametreja.

en: List parameter editing is restricted to list owners.
fi: Vain listan omistaja voi muokata listan asetuksia.

en: The 'global remind' feature is restricted to listmaster.
fi: Järjestelmänlaajuinen muistutus -toiminto on rajoitettu ylläpitäjälle.

en: List information is restricted to list subscribers.
fi: Vain listan tilaajat näkevät sen tietosivun.

en: The 'invite' feature is unavailable.
fi: Kutsutoiminto ei ole käytössä.

en: The 'invite' feature is restricted to list owners.
fi: Kutsutoiminto on rajoitettu listan omistajille.

en: The 'invite' feature is restricted to list subscribers.
fi: Kutsutoiminto on rajoitettu listan tilaajille.

en: The 'remind' feature is restricted to listmaster.
fi: Muistutustoiminto on rajoitettu ylläpitäjälle.

en: The 'remind' feature is restricted to list owners.
fi: Muistutustoiminto on rajoitettu listan omistajille.

en: The 'review' feature is unavailable.
fi: 'Tarkista'-ominaisuus ei ole käytössä.

en: The 'review' feature is restricted to list subscribers and local domain users.
fi: 'Tarkista'-ominaisuus on rajoitettu listan tilaajille ja paikallisen toimialueen käyttäjille.

en: The 'review' feature is restricted to listmaster.
fi: 'Tarkista'-ominaisuus on rajoitettu listan ylläpitäjälle.

en: The 'review' feature is restricted to list owners.
fi: 'Tarkista'-ominaisuus on rajoitettu listan omistajille.

en: The 'review' feature is restricted to list subscribers.
fi: 'Tarkista'-ominaisuus on rajoitettu listan tilaajille.

en: Message distribution in this list is not allowed.
fi: Viestien jakelu listalle ei ole sallittu.

en: Message distribution in the list is restricted to local domain users.
fi: Viestien jakelu listalle on rajoitettu paikallisen toimialueen käyttäjille.

en: Message distribution for this list is restricted to list subscribers and local domain users.
fi: Viestien jakelu listalle on rajoitettu listan tilaajille ja paikallisen toimialueen käyttäjille.

en: Message distribution for this list is restricted to list moderators.
fi: Viestien jakelu listalle on rajoitettu listan moderaattoreille.

en: Multipart messages are not allowed in this list.
fi: Tämä lista ei salli multipart-viestejä.

en: Message distribution in the list is restricted to list subscribers.
fi: Viestien jakelu listalle on rajoitettu listan tilaajille.

en: Message distribution for this list is restricted to list subscribers check S/MIME signature.
fi: Viestien jakelu listalle on rajoitettu S/MIME-allekirjoituksella tunnistetuille listan tilaajille.

en: You are not allowed to subscribe to this list.
fi: Et voi tilata tätä listaa.

en: Subscription to this list is restricted to local domain users.
fi: Tämän listan tilaaminen on rajoitettu paikallisen toimialueen käyttäjille.

en: Subscription to this list requires S/MIME signature.
fi: Tämän listan tilaaminen vaatii S/MIME-allekirjoituksen.

en: Topics visibility is restricted to listmaster.
fi: Aiheiden näkyvyys on rajoitettu listan ylläpitäjälle.

en: Topics visibility is restricted to identified users.
fi: Aiheiden näkyvyys on rajoitettu tunnistetuille käyttäjille.

en: It is not possible to unsubscribe from this list.
fi: Listan tilauksen peruuttaminen ei ole mahdollista.

en: List is Private. You can not read the archives.
fi: Lista on yksityinen: Et voi lukea arkistoja.

en: List is Private. You can not browse available files.
fi: Lista on yksityinen: Et voi selata tiedostoja.

en: The MODINDEX command is restricted to moderators.
fi: MODINDEX-toiminto on rajoitettu moderaattoreille.

en: This action is restricted to list owners or moderators.
fi: Tämä toiminto on rajoitettu listan omistajille tai moderaattoreille.

en: This action is restricted to moderators.
fi: Tämä toiminto on rajoitettu moderaattoreille.

en: This action is restricted to list owners.
fi: Tämä toiminto on rajoitettu listan omistajille.

en: This action is restricted to listmasters.
fi: Tämä toiminto on rajoitettu ylläpitäjille.

en: This action is restricted to listmasters or list owners.
fi: Tämä toiminto on rajoitettu ylläpitäjille tai listan omistajille.

en: This action is restricted to listmasters or privileged list owners.
fi: Tämä toiminto on rajoitettu ylläpitäjille tai etuoikeutetuille listan omistajille.

en: This action is restricted to the document author, listmasters, or privileged list owners.
fi: Tämä toiminto on rajoitettu tiedostotoimittajalle, ylläpitäjille tai etuoikeutetuille listan omistajille.

en: This action is restricted to privileged list owners.
fi: Tämä toiminto on rajoitettu etuoikeutetuille listan omistajille.

note: (role,right)
en: Rights to this action are '%2' for a '%1'.
fi: Tämän toiminnon oikeudet ovat %2 %1:lle.

note: (role,right)
en: You need to login.
fi: Sinun täytyy kirjautua sisään.

note: (role,right)
en: This action is impossible because editing is a moderated function.
fi: Tämä toiminto on mahdoton koska muokkaaminen on moderoitu toiminto.

note: (role,right)
en: This action is impossible for directories because editing is a moderated function.
fi: Tämä toiminto on mahdoton hakemistoille koska muokkaaminen on moderoitu toiminto.

en: The list is closed.
fi: Lista on suljettu.

en: you are not allowed to perform this action.
fi: sinulla ei ole oikeuksia toteuttaa tätä toimintoa.

note: (report_param.year_month)
en: Archives from %1 are not accessible
fi: Arkistot %1 eivät ole saatavilla

en: Failed to include list admins
fi: Admin-käyttäjien lisääminen epäonnistui

en: No owner is defined for the list
fi: Listalle ei ole määritelty omistajaa

note: (report_param.listname)
en: The exportation failed for list '%1'
fi: Listan '%1 vieminen epäonnistui'

note: (name)
en: Cannot unzip file '%1'.
fi: Tiedostoa %1 ei voi unzipata'.

note: (report_param.key)
en: Unable to access the message authenticated with key %1
fi: Viestin avaaminen epäonnistui tunnistauduttaessa avaimella %1

en: Failed to get your email address from the authentication service.
fi: Sähköpostiosoitteen hakeminen tunnistautumispalvelulta epäonnistui.

en: Database error.
fi: Tietokantavirhe.

note: (report_param.key)
en: Failed to update database.
fi: Tietokantapäivitys epäonnistui.

note: (report_param.key)
en: Failed to update a file.
fi: Tiedoston päivitys epäonnistui.

note: (report_param.listname)
en: Failed creating list '%1'. The list might already exist or list name might include forbidden characters.
fi: Listan '%1' luominen epäonnistui. Lista saattaa olla jo olemassa tai sen nimessä saattaa olla "kiellettyjä" merkkejä.

en: Your message signature was successfully verified using S/MIME.
fi: Viestisi allekirjoitus tarkistettiin onnistuneesti S/MIME:n avulla

en: Your request to subscribe/unsubscribe has been forwarded to the list's owners for approval. You will receive a notification when you have been subscribed (or unsubscribed).
fi: Pyyntösi listalle liittymiseen tai listalta poistumiseen on lähetetty eteenpäin
    listan omistajien hyväksyttäväksi. Saat vahvistuksen kun listan tilaus
    (tai listalta poistuminen) on hyväksytty.

en: Your request has been forwarded to the list owner
fi: Pyyntösi on lähetetty listan omistajalle

en: To confirm your identity and prevent anyone from subscribing you to this list against your will, a message containing an validation link was sent to the e-mail address you provided.
fi: Varmistaaksesi henkilöllisyytesi ja estääksesi muita tilaamasta tätä listaa sinulle
    _ _ _ _ _ _ _ _ tahtomattasi, sinulle lähetettiin antamaasi sähköpostiosoitteeseen varmistuslinkki.

note: (report_param.email,report_param.listname)
en: You clicked a link to unsubscribe the address %1 from list %2.
fi: Pyysit osoitteen %1 poistamista listalta %2.

note: (report_param.listname)
en: A confirmation was just sent to this address. By clicking the link it contains, you will be unsubscribed from list %1
fi: Vahvistusviesti lähetetty. Klikkaamalla viestin sisältämää linkkiä vahvistat tilauksen perumisen listalta %1.

note: (report_param.listname)
en: Check your mailbox for new messages and click this link. This will confirm your subscription to list %1.
fi: Tarkista sähköpostilaatikostasi uudet viestisi ja klikkaa tätä linkkiä. Tämä varmistaa listan %1 tilauksesi.

note: (report_param.total)
en: %1 subscribers added
fi: %1 tilaajaa lisätty

note: (report_param.email,report_param.listname)
en: Information regarding user %1 has been updated for list %2.
fi: Käyttäjän %1 tiedot on päivitetty listalle %2.

note: (report_param.email,report_param.listname)
en: User %1 is now subscriber of list %2.
fi: Käyttäjä %1 on nyt listan %2 tilaaja.

note: (report_param.email,report_param.listname)
en: User %1 has been invited to subscribe in list %2.
fi: Käyttäjä %1 on kutsuttu listan %2 tilaajaksi.

note: (report_param.total,report_param.listname)
en: Subscription reminder sent to each of %1 %2 subscribers.
fi: Tilausmuistutus on lähetetty jokaiselle %1:lle listan %2 tilaajalle.

note: (report_param.count)
en: The Reminder has been sent to %1 users.
fi: Muistutus on lähetetty %1 käyttäjälle.

note: (report_param.email,report_param.listname)
en: The user %1 has been removed from the list %2.
fi: Käyttäjä %1 on poistettu listalta %2.

note: (report_param.listname)
en: Your configuration regarding list %1 has been updated.
fi: Listaan %1 liittyvät asetuksesi on päivitetty.

note: (report_param.listname)
en: There is no message to moderate for list '%1'.
fi: Listalle '%1' ei ole moderoitavia viestejä.

note: (report_param.listname)
en: Including list owners into list %1 was skipped.
fi: Listan omistajien lisääminen listalle %1 ohitettiin.

note: (report_param.listname)
en: Including moderators into list %1 was skipped.
fi: Moderaattoreiden lisääminen listalle %1 ohitettiin.

note: (report_param.listname)
en: Including subscribers into list %1 was skipped.
fi: Tilaajien lisääminen listalle %1 ohitettiin.

note: (report_param.name,report_param.listname)
en: Subscribers were included from data source "%1" into list %2.
fi: Tilaajat tietolähteestä "%1" lisättiin listalle %2.

note: (report_param.total)
en: %1 addresses have been removed
fi: %1:n osoitteet on poistettu

note: (report_param.action)
en: %1: action completed
fi: %1: tehtävä suoritettu

note: (report_param.action)
en: %1: action will complete soon
fi: %1: tehtävä suoritetaan hetken kuluttua

en: Configuration file has been updated
fi: Asetustiedosto on päivitetty

en: No parameter was edited
fi: Yhtään parametriä ei muutettu

en: List has been purged
fi: Lista on poistettu koko järjestelmästä

en: List has been closed
fi: Lista on suljettu

en: List has been restored
fi: Lista on palautettu

note: (report_param.path)
en: File %1 successfully uploaded!
fi: Tiedoston %1 lähetys onnistui!

note: (report_param.path)
en: File %1 unzipped!
fi: Paketti %1 unzipattu!

note: (report_param.path)
en: Old file %1 has been erased
fi: Vanha tiedosto %1 on poistettu

note: (report_param.path)
en: File %1 waiting for moderation
fi: Tiedosto %1 odottaa moderointia

note: (report_param.path)
en: File %1 saved
fi: Tiedosto %1 tallennettiin

en: Your password has been emailed to you
fi: Salasanasi on lähetetty sähköpostissa

en: To choose your password go to 'preferences', from the upper menu.
fi: Valitaksesi salasana mene 'asetukset' sivulle, ylävalikon kautta.

note: (report_param.list)
en: No message and no document to moderate for list %1
fi: Ei viestejä eikä dokumentteja moderoitavana listalla %1

en: The list of list members will be built/updated soon (a few minutes).
fi: Lista listan jäsenistä tehdään/päivitetään pian (muutamassa minuutissa).

en: Concerned subscribers have been notified about deleted topics.
fi: Asianosaisille tilaajille on ilmoittettu poistetuista aiheista.

en: You have been authenticated
fi: Olet tunnistautunut.

note: (report_param.orig_file,report_param.new_file)
en: File %1 has been renamed to %2
fi: Tiedosto %1 on muutettu nimelle %2

en: List has been set to the pending status. The listmaster needs to approve it.
fi: Lista on merkitty odottaa-tilaan; ylläpitäjän täytyy hyväksyä se

en: List name has been lowercased
fi: Listan nimi on muutettu pienellä kirjoitetuksi

en: Aliases have been installed.
fi: Postilista-aliakset on asennettu.

note: (report_param.notified_user)
en: User %1 has been notified
fi: Käyttäjälle %1 on ilmoitettu

en: Command not understood: ignoring end of message.
fi: Komentoa ei ymmärretty: viestin loppuosaa ei käsitellä.

en: Unknown action
fi: Tunnistamaton toiminto

en: Your message was not a multipart/signed message or Sympa could not verify the signature (be aware that Sympa can't check signature if you use the subject header to write a command).
fi: Viestisi ei ollut moniosainen/allekirjoitettu viesti tai Sympa ei onnistunut tarkistamaan allekirjoitusta 
    (muista että Sympa ei voi tarkistaa allekirjoitusta jos käytät otsikkoriviä komennon antamiseen).

note: (report_param.p_name)
en: Syntax errors with the following parameters: %1
fi: Muotovirheitä seuraavissa parametreissa: %1

en: Command syntax error.
fi: Komennossa virheellinen rakenne.

note: (report_param.listname)
en: %1: unknown list
fi: %1: tuntematon lista

note: (report_param.listname)
en: %1 mailing list does not provide subscriber preferences.
fi: postituslista %1 ei tarjoa tilaaja-asetuksia.

note: (report_param.email,report_param.listname)
en: E-mail address %1 was not found in list %2.
fi: Sähköpostiosoitetta %1 ei löytynyt listalta %2.

note: (report_param.listname)
en: List %1 does not accept the DIGEST mode. Your configuration has not been changed.
fi: Lista %1 ei tue DIGEST tilaa. 
    Konfiguraatiosi on tältä osin päivitetty.

note: (report_param.reception_mode)
en: %1 is not an available reception mode
fi: %1-vastaanottotila ei ole käytössä

en: Archives are empty for this list
fi: Listan arkistot ovat tyhjät

en: Required file does not exist.
fi: Vaadittua tiedostoa ei ole olemassa.

note: (report_param.email,report_param.listname)
en: The User '%1' is already subscriber of list '%2'.
fi: Käyttäjä '%1' on jo listan '%2' tilaaja.

note: (statdesc)
en: Service unavailable because list status is '%1'
fi: Palvelu ei ole käytettävissä koska listan tila on '%1'

en: Failed to moderate a message. It was probably moderated by another moderator.
fi: Viestin moderointi epäonnistui. Joku toinen moderaattori on todennäköisesti jo käsitellyt viestin.

note: (report_param.key)
en: Unable to access the message authenticated with key %1. The message may already been confirmed.
fi: Avaimella %1 todennetun viestin avaaminen ei onnistunut. Viesti voi olla jo varmennettu.

en: Wrong parameters
fi: Virheelliset parametrit

note: (report_param.new_robot)
en: %1: unknown robot
fi: %1: tuntematon listarobotti

note: (report_param.family)
en: %1: unknown family
fi: %1: tuntematon family (listan ryhmä)

note: (report_param.email)
en: You are already logged in as %1
fi: Olet jo kirjautunut sisään käyttäjänä %1

en: You cannot receive a password reminder. This could be because your password is managed outside of Sympa by a Single Sign-On system or LDAP directory.
fi: Salasanamuistutus ei ole mahdollinen, koska salasanasi on todennäköisesti tallennettu ulkoiseen järjestelmään (esim. Single Sign-On tai LDAP).

en: Please provide an email address
fi: Ole hyvä ja anna sähköpostiosoite

note: (report_param.argument)
en: Missing argument %1
fi: Puuttuva argumentti %1

en: You didn't define the web page you want to use to create your newsletter. Please specify either an URL or a file to upload.
fi: Et määritellyt WWW-osoitetta, jota haluat käyttää uutiskirjeessäsi. Ole hyvä ja määrittele WWW-osoite tai lähtettävä tiedosto.

en: You specified both an URL and a file to upload. Sympa can't choose which one to send. Please fill the form with one of them only. A web page OR a file to upload.
fi: Määrittelit sekä WWW-osoitteen että lähetettävän tiedoston. Sympa ei voi valita kumpaa käytetään. Määrittele lomakkeelle vain toinen: WWW-osoite tai lähetettävä tiedosto.

note: (report_param.argument)
en: Wrong value for parameter %1
fi: Väärä arvo parametrille %1

note: (report_param.email || report_param.value)
en: Address "%1" is incorrect
fi: Osoite "%1" on virheellinen

en: Provided password is incorrect
fi: Annettu salasana on virheellinen

en: You did not choose a password, request a reminder of the initial password
fi: Salasanaa ei ole määritelty. Tilaa muistutus määrittääksesi uuden salasanan

en: Your password is stored in an LDAP directory, therefore Sympa cannot post a reminder
fi: Salasanasi on tallennettu LDAP-hakemistoon, joten Sympa ei voi lähettää sinulle salasanamuistutusta

note: (report_param.nb_days)
en: The period is too long (%1 days)
fi: Aikaväli on liian pitkä (%1 päivää)

note: (report_param.page)
en: No page %1
fi: Sivua %1 ei ole

en: Missing filter
fi: Puuttuva suodatin

en: Check the additional information
fi: Tarkista lisätiedot

note: (report_param.file)
en: %1: file not editable
fi: %1: tiedostoon ei voi muokattavissa

note: (report_param.email,report_param.list)
en: %1 is already subscribed to the list %2
fi: %1 on jo listan %2 tilaaja

en: Please provide your password
fi: Anna salasanasi

en: The passwords you typed do not match
fi: Antamasi salasanat eivät ole samat

note: (report_param.tpl)
en: Provided path is incorrect for template '%1'
fi: Annettu polku on väärä '%1 -mallille'

note: (report_param.path)
en: Cannot open file '%1'
fi: Tiedostoa '%1 ei voi avata'

en: You need to provide list name
fi: Sinun pitää antaa listan nimi

en: Tagging message is required for this list
fi: Tämä lista vaatii viestin taggaamisen.

en: Tag message with topic is required for this list
fi: Tämä lista vaatii viestin aiheen syöttämisen

en: You did not select an action to perform
fi: Et valinnut toteutettavaa toimintoa

note: (report_param.email)
en: No bounce for user  %1
fi: Ei toimittamattomia viestejä käyttäjällä %1

en: List has no bouncing subscribers
fi: Listalla ei ole tavoittamattomia tilaajia

note: (report_param.email)
en: Config file has been modified by %1. Cannot apply your changes
fi: %1 on muutanut asetustiedostoa. Muutoksiasi ei voi tallentaa.

en: Topic "other" is a reserved word
fi: Aihe ”muu” on varattu sana

note: (report_param.p_name)
en: Parameter '%1' is mandatory. Ignoring deletion.
fi: Parametri '%1' on pakollinen. Ohitetaan poistaminen.

note: (report_param.param)
en: Parameter '%1' must have values
fi: Parametrillä '%1' täytyy olla arvo

note: (report_param.param,report_param.val)
en: Parameter '%1' has got wrong value: '%2'
fi: Parametrin '%1' arvo '%2' on virheellinen

note: (report_param.listname)
en: The list '%1' is already closed
fi: Lista '%1' on jo suljettu

note: (report_param.listname)
en: The list '%1' is not closed
fi: Lista '%1' ei ole suljettu

note: (report_param.bad_listname)
en: '%1': bad list name
fi: '%1': virheellinen listannimi

note: (report_param.new_listname)
en: '%1' list already exists
fi: lista '%1' on jo olemassa

note: (report_param.new_listname)
en: Incorrect list name '%1': matches one of service aliases
fi: Virheellinen listanimi '%1': sama kuin yksi palvelualiaksista

note: (report_param.listname)
en: Failed to remove list aliases for list %1
fi: Lista-aliaksien poistaminen listalta %1 epäonnistui

note: (report_param.path)
en: %1: No such file or directory
fi: %1: Tiedostoa tai hakemistoa ei ole

note: (report_param.path)
en: Unable to read %1: empty document
fi: Tiedoston %1 lukeminen epäonnistui: tyhjä tiedosto

en: There is no shared documents
fi: Jaettuja tiedostoja ei ole

en: The shared document space is empty
fi: Jaettujen tiedostojen alue on tyhjä

en: The shared directory cannot have any description
fi: Jaetulla hakemistolla ei voi olla kuvausta

en: No description specified
fi: Ei kuvausta

note: (report_param.path)
en: Unable to describe, the document '%1' does not exist
fi: Kuvauksen laatiminen ei onnistu, tiedostoa '%1' ei ole olemassa

en: Data has changed on disk. Cannot apply your changes
fi: Levylle tallennettua tietoa on muutettu. Tekemiäsi muutoksia ei voida tallentaa.

note: (report_param.name)
en: %1: incorrect name
fi: %1: virheellinen nimi

en: Failed: your content is empty
fi: Epäonnistui: sisältö on tyhjä

note: (report_param.path)
en: Cannot overwrite file %1:
fi: Tiedostoa %1 ei voi ylikirjoittaa:

note: (report_param.path)
en: A directory named '%1' already exists:
fi: Hakemisto %1 on jo olemassa:

note: (report_param.name)
en: This is an already existing document: '%1'
fi: Tiedosto '%1 on jo olemassa

en: No name specified
fi: Nimeä ei määritelty

en: The document repository exceed disk quota.
fi: Tiedostovaraston levytilarajoitus on saavutettu.

note: (report_param.path)
en: Cannot upload file %1:
fi: Tiedostoa %1 ei voida lähettää:

note: (report_param.dir)
en: You're not authorized to upload an INDEX.HTML file in %1
fi: Sinulla ei ole oikeuksia ladata INDEX.HTML-tiedostoa hakemistoon %1

en: The upload failed, try it again
fi: Tiedoston lähettäminen epäonnistui, yritä uudestaan

note: (report_param.name,report_param.reason)
en: Directory %1 and its contents could not be copied: %2
fi: Hakemistoa %1 ja sen sisältöä ei voitu kopioida: %2

note: (report_param.name,report_param.reason)
en: File %1 was not copied: %2
fi: Tiedostoa %1 ei kopioitu: %2

note: (report_param.directory)
en: Failed: %1 not empty
fi: Epäonnistui: %1 ei ole tyhjä

en: No certificate for this list
fi: Tällä listalla ei ole varmennetta

en: This list has no message topic
fi: Listalla ei ole viestiaihetta

note: (report_param.email)
en: No entry for user '%1'
fi: Ei tietoja käyttäjästä '%1'

en: Please select archive months
fi: Valitse arkistokuukaudet

en: No SOAP service
fi: Ei SOAP-palvelua

en: Authentication failed
fi: Tunnistus epäonnistui

note: (report_param.argument)
en: This Template '%1' already exists
fi: Malli %1 on jo olemassa

note: (report_param.file_del)
en: Cannot delete this file '%1'
fi: Tiedostoa '%1' ei voi poistaa

note: (report_param.listname)
en: Failed to update member email in list '%1', list owner has been notified.
fi: Tilaajan sähköpostiosoitteen päivittäminen listalla %1 epäonnistui. Listan omistajalle on ilmoitettu asiasta.

note: (report_param.name)
en: Unknown authentication service %1.
fi: Tuntematon tunnistautumispalvelu %1.

en: Unable to send archive: no message id found.
fi: Arkiston lähettäminen ei onnistunut: Viestin tunnistetta ei löytynyt.

note: (report_param.msgid)
en: No message found in archives matching Message-ID '%1'.
fi: Viestiä, joka Message-ID on '%1', ei löydy arkistosta.

note: (report_param.month)
en: Unable to find month '%1'
fi: Kuukautta '%1 ei löytynyt'

note: (conf.title,list.name)
en: %1 / unsubscribing from %2
fi: %1 / tilauksen poisto listalta %2

note: (conf.title,list.name)
en: %1 / subscribing to %2
fi: %1 / tilaus listalle %2

note: (family.name)
en: You requested that your e-mail address be removed from family '%1'.
fi: Pyysit sähköpostiosoitteesi poistoa ryhmästä '%1'.

note: (list.name)
en: You've made a user subscription request to list %1.
fi: Pyysit tilausta listalle %1.

note: (list.name)
en: You've made a user removal request from list %1.
fi: Pyysit poistoa listalta %1.

note: ("${conf.email}@${domain}","AUTH ${keyauth} ${cmd}")
en: If you want this action to be taken, please
    
    - reply to this mail
    OR
    - send a message to %1 with subject
     %2
    OR
    - click on the following URL
fi: Jos haluat, että komento suoritetaan, niin
    
    - vastaa tähän mailiin
    TAI
    - lähetä viesti osoitteeseen %s ja laita otsikoksi
     %s
    TAI
    - käytä tätä klikkaa tästä: %s

en: If you do not want this action to be taken, you can safely ignore this message.
fi: Jos et halua tätä komentoa suoritettavan, voit unohtaa tämän ilmoituksen.

note: (list.name,domain)
en: Here are the subscribers of %1@%2 mailing list:
fi: Tässä %1@%2 -postilistan tilaajat:

note: (total)
en: Total subscribers: %1
fi: Tilaajia yhteensä: %1

note: (conf.title)
en: %1 / your environment
fi: %1 / lista-asetuksesi

en: You may ignore this request or click on the following URL in order to choose your password.
fi: Voit jättää tämän pyynnön huomiotta tai klikata seuraavaa linkkiä valitaksesi salasanasi.

note: (conf.wwsympa_url,'/help')
en: Help on Sympa: %1%2
fi: Ohjeita Sympaan: %1%2

note: (list.name)
en: Shared document to be approved for %1
fi: Jaettu tiedosto hyväksyttäväksi listalla %1

note: (list.name)
en: Information regarding list %1
fi: Tietoja listasta %1

note: (stats.msg_rcv)
en: Number of received messages :      %1
fi: Vastaanotettujen viestien määrä: %1

note: (stats.msg_sent)
en: Number of forwarded messages:      %1
fi: Välitettyjen viestien määrä: %1

note: (stats.byte_rcv)
en: Received mega-bytes         :      %1
fi: Vastaanotettu megatavua: %1

note: (stats.byte_sent)
en: Forwarded mega-bytes        :      %1
fi: Välitetty megatavua: %1

note: (file_name)
en: The %1 file that was initially attached to this message has been stored on the mailing lists server:
fi: Tiedosto %1, joka oli aiemmin liitetty tähän viestiin, on tallennettu postituslistapalvelimelle:

note: (list.name)
en: Your bouncing address in list %1
fi: Palautusosoitteesi listalle %1

note: (list.name,to,subscriber.first_bounce)
en: Messages from list %1 that were sent to your address %2 have generated non-delivery reports since %3. 
    If this problem persists, you will be automatically unsubscribed from the list.
fi: Listan %1 viestejä, jotka on lähetetty sinulle osoitteeseen %2
    ei ole vastaanotettu %3 jälkeen. 
    Jos ongelma jatkuu, osoitteesi poistetaan listalta automaatisesti.

en: You can contact list owner:
fi: Voit ottaa yhteyttä listan omistajaan:

note: (list.name)
en: Management of list %1
fi: Listan %1 hallinta

en: The list homepage:
fi: Listan kotisivu:

en: Owner and moderator guide:
fi: Omistaja- ja moderaattoriohje:

note: (list.name)
en: Welcome to list %1
fi: Tervetuloa listalle %1

note: (list.name,domain)
en: Welcome to list %1@%2
fi: Tervetuloa listalle %1@%2

note: (user.email)
en: Your subscription email is %1
fi: Tilaussähköpostiosoitteesi on %1

en: General information about mailing lists:
fi: Yleistietoa sähköpostilistoista:

en: Result of your command
fi: Käskyjesi tulos

en: Here are the lists you are currently subscribed to:
fi: Olet tällä hetkellä tilannut seuraavat listat:

en: Lists you are owner of:
fi: Listat, joilla olet omistajana:

en: Lists you are moderator of:
fi: Listat, joilla olet toimittajana:

note: (list.name,domain)
en: encrypted message for list %1@%2
fi: salattu viesti listalle %1@%2

note: (user.email)
en: It was not possible to send you the message because the mailing list manager was unable to access your personal certificate (email %1).
fi: Viestiä ei voitu lähettää sinulle, koska listaohjelmisto
    ei löytänyt henkilökohtaista sertfikaattiasi (email %1).

note: (conf.email,domain)
en: Please, in order to receive future encrypted messages send a signed message to %1@%2.
fi: Saadaksesi salatut viestit tulevaisuudessa lähetä allekirjoitettu viesti
    osoitteeseen %1@%2 .

en: Information about this list:
fi: Tietoja tästä listasta:

en: A virus in your email
fi: Viestissäsi on virus

en: mails
fi: viestiä

note: ("$yyyy$/$mois$") This entry contains date/time conversions.  See https://perldoc.perl.org/POSIX#strftime for details.
en: %Y/%m
fi: %m.%Y

en: Archive powered by
fi: Listan arkiston tekee

en: Chronological
fi: Aikajärjestys

en: Thread
fi: Ketju

note: ("$YYYYMMDD$") This entry contains date/time conversions.  See https://perldoc.perl.org/POSIX#strftime for details.
en: %m/%d/%Y
fi: %d.%m.%Y

en: , <em>(continued)</em>
fi: , <em>(jatkuu)</em>

en: &lt;Possible follow-up(s)&gt;
fi: &lt;Mahdolliset vastaukset&gt;

en: <em>Message not available</em>
fi: <em>Viesti ei saatavilla</em>

en: picture
fi: kuva

en: Reply
fi: Vastaa

note: (user.email)
en: Re-deliver to %1
fi: lähetä takaisin %1:een

en: View source
fi: näytä lähdekoodi

note: ("$YYYYMMDD$") This entry contains date/time conversions.  See https://perldoc.perl.org/POSIX#strftime for details.
en: %y/%m/%d
fi: %d.%m.%Y

en: restricted to owner with authentication
fi: rajoita omistajalle tunnistautumisella

en: add impossible
fi: lisäys mahdoton

en: add performed by list owner does not need authentication
fi: listan omistajan tekemä lisäys ei vaadi tunnistautumista

en: add performed by owner does not need authentication (notification)
fi: omistajan tekemä lisäys ei vaadi tunnistautumista (ilmoitus)

en: by owner
fi: omistaja

en: restricted to listmaster
fi: rajoitettu listan ylläpitäjälle

en: anybody. Be sure you know what you are doing
fi: kuka tahansa. Varmista että tiedät mitä olet tekemässä

en: anybody by validation by listmaster required
fi: kuka tahansa, listan ylläpitäjän vahvistus vaadittu

en: moderated for subscribers
fi: moderoitu tilaajille

en: restricted to list owners
fi: rajoitettu listan omistajille

en: restricted to subscribers
fi: rajoitettu tilaajille

en: restricted to subscribers authenticated with user cert
fi: rajoitettu käyttäjävarmenteella tunnistautuneille tilaajille

en: public documents
fi: julkiset dokumentit

en: deletion performed only by list owners, need authentication
fi: poistaminen vain listan omistajien toimesta, vaatii tunnistautumisen

en: remove subscriber impossible
fi: tilaajan poistaminen mahdotonta

en: by owner without authentication
fi: omistaja ilman tunnistautumista

en: list owners, authentication not needed (notification)
fi: listan omistaja, tunnistautumista ei vaadita (ilmoitus)

en: need authentication
fi: vaatii tunnistautumisen

en: impossible
fi: mahdotonta

en: only for listmaster
fi: vain listan ylläpitäjälle

en: for anyone
fi: kenelle tahansa

en: invite perform by list owner do not need authentication
fi: listan omistajan tekemät kutsut eivät vaadi tunnistautumista

en: listmaster only
fi: vain listan ylläpitäjä

en: no one can review
fi: kukaan ei voi tarkistaa

en: only owner (and listmaster)
fi: vain omistaja (ja listan ylläpitäjä)

en: anyone can do it!
fi: kuka vain voi tehdä sen!

en: Moderated
fi: Hallinnoitu

en: Moderated, even for moderators
fi: Hallinnoitu, myös moderoijille

en: Newsletter, restricted to moderators
fi: Uutiskirje, moderaattori hyväksyy

en: Newsletter, restricted to moderators after confirmation
fi: Uutiskirje, viesti moderaattorin hyväksyttäväksi vasta lähettäjän vahvistuksen jälkeen

en: Moderated, restricted to subscribers
fi: Hallinnoitu, vain tilaajille

en: Moderated, for non subscribers sending multipart messages
fi: Hallinnoitu, ulkopuolisten multipart-viestit

en: restricted to subscribers with previous md5 authentication
fi: rajoitettu tilaajille aiemmalla md5-tunnistautumisella

en: Private, moderated for non subscribers
fi: Yksityinen, moderoitu ei-tilaajille

en: Private, confirmation for non subscribers
fi: Yksityinen, vahvistus ei-tilaajille

en: public list
fi: julkinen lista

en: public list, Bcc rejected (anti-spam)
fi: julkinen lista, BCC hylätään (roskapostinvastainen)

en: public list multipart/mixed messages are forwarded to moderator
fi: julkinen lista, moniosaiset/sekoitetut viestit lähetetään edelleen moderaattorille

en: public list multipart messages are rejected
fi: julkinen lista, moniosaiset viestit hylätään

en: subscription request confirmed
fi: tilauspyyntö vahvistettu

en: need authentication (notification is sent to owners)
fi: vaatii tunnistautumisen (ilmoitus lähetetään omistajille)

en: requires authentication then owner approval
fi: vaatii tunnistautumisen, sitten omistajan hyväksynnän

en: subscription is impossible
fi: tilaaminen on mahdotonta

en: for anyone without authentication
fi: kuka tahansa, ilman tunnistautumista

en: anyone, notification is sent to list owner
fi: kuka tahansa, ilmoitus lähetetään listan omistajalle

en: anyone, no welcome message
fi: kuka tahansa, ei tervetuloviestiä

en: owners approval
fi: omistajan hyväksyntä

en: requires S/MIME signed
fi: vaatii S/MIME-allekirjoituksen

en: requires S/MIME signed or owner approval
fi: vaatii S/MIME-allekirjoituksen tai omistajan hyväksynnän

en: conceal unless for listmaster
fi: piilota ellei listan ylläpitäjälle

en: conceal unless user is logged in
fi: piilota ellei käyttäjä ole kirjautunut sisään

en: no conceal
fi: ei piilotusta

en: authentication requested, notification sent to owner
fi: tunnistautumista pyydetään, ilmoitus omistajalle

en: open with mail confirmation, owner is notified
fi: avoin, sähköpostivarmennus, ilmoitetaan omistajalle

en: conceal except for subscribers
fi: piilota paitsi tilaajilta

en: conceal even for subscribers
fi: piilota jopa tilaajilta

en: restricted to local domain users
fi: rajoitettu paikallisille käyttäjille

en: anyone from local domain
fi: kuka tahansa paikallisesta toimialueesta

en: restricted to subscribers or local domain users
fi: rajoitettu tilaajille tai paikallisen toimialueen käyttäjille

en: restricted to local domain
fi: rajoitettu paikalliseen toimialueeseen

en: restricted to local domain and subscribers
fi: rajoitettu paikalliseen toimialueeseen ja tilaajiin

en: local domain users or owner approval
fi: paikallisen toimialueen käyttäjät tai omistajan hyväksyntä

en: intranet access
fi: intranet-pääsy

en: daily update of the certificate revocation list
fi: varmenteiden sulkulistan päivittäinen päivittäminen

en: daily evaluation of bouncing users
fi: Päivittäinen tarkistus toimimattomista osoitteista

en: expiration routine run yearly
fi: vanhenemisajo vuosittain

en: daily deletion of outdated logs
fi: päivittäinen lokien poisto

en: daily termination of outdated sessions
fi: poista päivittäin istunnot, jotka ovat vanhempia kuin sympa.conf/session_expiration_period-parametri

en: private archives
fi: yksityiset arkistot

en: public archives
fi: julkiset arkistot

en: only subscribers can post
fi: vain tilaajat voivat lähettää

en: Public discussion mailing list
fi: Julkinen keskustelulista

en: everyone may post
fi: kaikki voivat lähettää

en: controlled subscription
fi: hallitut tilaukset

en: Hotline mailing list
fi: Kuuma linja

en: public and moderated list
fi: julkinen moderoitu lista

en: subscribers emails are protected
fi: tilaajien sähköpostiosoitteet on suojattu

en: default reception format is HTML
fi: oletusmuoto on HTML

en: Mailing list configuration to be used for a news letter providing both text plain and HTML formats
fi: Listakonfiguraatio uutiskirjeelle, jossa sekä teksti- että HTML-vaihtoehto.

en: Mailing list configuration to be used for a news letter
fi: Listakonfiguraatio uutiskirjeelle

en: Private working group setup
fi: Yksityinen työryhmäasetus

en: Messages can either be read via email (subscription) or via the web (web archives)
fi: Viestit voidaan lukea joko sähköpostitse (tilaamalla) 
    tai webin kautta (web arkistot)

en: Web forum mailing list
fi: Web-keskustelupostilista

en: Mailing list for intranets
fi: Intranet-postituslista
