sympa 6.2 - en to id translation catalogue (69 entries)

en: list
id: senarai

en: email address
id: alamat surat

en: Sun:Mon:Tue:Wed:Thu:Fri:Sat
id: Min:Sen:Sel:Rab:Kam:Jum:Sab

en: Sunday:Monday:Tuesday:Wednesday:Thursday:Friday:Saturday
id: Minggu:Senin:Selasa:Rabu:Kamis:Jumat:Sabtu

en: Jan:Feb:Mar:Apr:May:Jun:Jul:Aug:Sep:Oct:Nov:Dec
id: Jan:Feb:Mar:Apr:Mei:Jun:Jul:Agt:Sep:Okt:Nov:Des

en: January:February:March:April:May:June:July:August:September:October:November:December
id: Januari:Februari:Maret:April:Mei:Juni:Juli:Agustus:September:Oktober:November:Desember

en: text-only mode
id: Mode teks-murni

en: not receiving your own posts
id: Anda tidak menerima kiriman Anda sendiri

en: List not activated yet
id: Milis belum diaktifasi

en: Closed list
id: Milis tertutup

en: Shared documents
id: Dokumen-dokumen bersama

en: Owners
id: Para Pemilik

en: Moderators
id: Para Moderator

note: (count)
en:  The %1 most active lists
id: Milis paling aktif nomor 1

en:  Active lists
id: Milis-milis aktif

note: (for)
en:  for %1 days
id:  selama %1 hari

en: List name
id: Nama Milis

en: Creation date
id: Tanggal pembuatan

en: Remove List
id: Hapus Milis

en: Rename List
id: Ganti Nama Milis

en: Help
id: Bantuan

en: Unsubscribe
id: Keluar dari milis

en: Subscribe
id: Daftar

note: (list)
en: Do you really want to unsubscribe from list %1?
id: Apakah Anda benar-benar ingin keluar dari milis %1?

note: (list)
en: Do you really want to subscribe to list %1?
id: Apakah Anda benar-benar ingin daftar milis %1?

en: Scope:
id: Jangkauan

en: default
id: bawaan

en: site
id: situs

en: Language:
id: Bahasa:

en: Output template
id: Templat keluaran

en: New list name:
id: Nama milist baru:

en: copy list configuration
id: gandakan konfigurasi milis

en: Document
id: Dokumen

en: Owner
id: pemilik

en: Su:Mo:Tu:We:Th:Fr:Sa
id: M:S:S:R:K:J:S

en: Create list
id: Buat Milis

en: email1@dom1 Name1
    email2@dom2 Name2
    ...
id: email1@dom1 Nama1
    email2@dom2 Nama2
    ...

en: Listmaster
id: Anggota Induk

en: Moderate
id: Moderasi

en: Message
id: Pesan

en: Subscriptions
id: Pendaftaran

en: Subscriber Options
id: Pilihan pendaftar

en: Archive
id: Arsip

en: Post
id: Surat

en: Subscribers:
id: Penika bawah:

en: Load certificate
id: Muat Sertifikat

en: Contact owners
id: Kontak pemilik

en: Others
id: Lainnya

en: No mailing list available.
id: Tidak ada milis tersedia

en: List of lists
id: Daftar milis-milis

note: (user.email)
en: You have logged in with email address %1.
id: Anda telah berhasil masuk dengan alamat surat %1

en: Login
id: Masuk

en: Go
id: Jalankan

en: RSS Latest messages
id: RSS pesan-pesan terbaru

en: RSS Latest documents
id: RSS Dokumen-dokumen terbaru

en: RSS Latest lists
id: RSS Senarai Terbaru

en: RSS Active lists
id: RSS Senarai Aktif

en: Please activate JavaScript in your web browser
id: Mohon aktifkan JavaScript di browser Anda

en: Review members
id: Pratilik Anggota-anggota

en: Create a list using a template
id: Buat milis menggunakan contoh

en: Edit List Config
id: Edit Konfigurasi Milis

en: Enter a list name
id: Masukkan sebuah nama milis

en: Search lists
id: Cari milis

en: Home
id: Muka

en: Restore identity
id: Pemulihan Identitas

en: Logout
id: Keluar

en: Your password is stored in an LDAP directory, therefore Sympa cannot post a reminder
id: Sandi lewat anda disimpan di direktori LDAP, karenanya Sympa tidak dapat mengirimi anda pengingat

en: only subscribers can post
id: Hanya pendaftar yang bisa mengirim

en: everyone may post
id: semua orang bisa mengirim
