sympa - en to sv translation catalogue (2168 entries)

en: The configuration file contains errors.
sv: Konfigurationsfilen innehåller fel.

en: list
sv: lista

en: string
sv: sträng

en: email address
sv: e-postadress

en: address@concealed
sv: adress@dold

en: Sun:Mon:Tue:Wed:Thu:Fri:Sat
sv: sön:mån:tis:ons:tors:fre:lör

en: Sunday:Monday:Tuesday:Wednesday:Thursday:Friday:Saturday
sv: Söndag:Måndag:Tisdag:Onsdag:Torsdag:Fredag:Lördag

en: Jan:Feb:Mar:Apr:May:Jun:Jul:Aug:Sep:Oct:Nov:Dec
sv: jan.:feb.:mars:apr.:maj:juni:juli:aug.:sep.:okt.:nov.:dec.

en: January:February:March:April:May:June:July:August:September:October:November:December
sv: Januari:Februari:Mars:April:Maj:Juni:Juli:Augusti:September:Oktober:November:December

en: AM:PM
sv: fm:em

en: overwrite Reply-To: header field
sv: skriv över Svara-Till: fotfältet

en: preserve existing header field
sv: bevara befintliga huvudrader

en: sender
sv: avsändare

en: all
sv: alla

en: other email address
sv: annan e-postadress

en: subject field
sv: ämne

en: message body
sv: meddelandetext

en: subject and body
sv: ämne och text

en: header and footer
sv: sidhuvud och sidfot

en: do nothing
sv: gör ingenting

en: if no list members contained
sv: om inte innehåller medlemmar

en: owner
sv: ägare

en: listmaster
sv: listmästaren

en: remove bouncing users
sv: ta bort studsande användare

en: send notify to bouncing users
sv: skicka notifiering till studsande användare

en: enabled
sv: aktiverad

en: disabled
sv: inaktiverad

en: automatic
sv: automatisk

en: first entry
sv: första posten

en: entries matching regular expression
sv: poster matchande reguljärt uttryck

en: base
sv: bas

en: one level
sv: en nivå

en: subtree
sv: underträd

en: use STARTTLS
sv: använd STARTTLS

en: use LDAPS (LDAP over TLS)
sv: använd LDAPS (LDAP över TLS)

en: yes
sv: ja

en: no
sv: nej

en: any versions
sv: några versioner

en: SSL version 2
sv: SSL-version 2

en: SSL version 3
sv: SSL-version 3

en: TLS version 1
sv: SSL-version 1

en: TLS version 1.1
sv: TLS-version 1.1

en: TLS version 1.2
sv: TLS-version 1.2

en: TLS version 1.3
sv: TLS-version 1.3

en: receive notification email
sv: ta emot notificerings-email

en: no notifications
sv: ingen notificering

en: concealed from list menu
sv: dold från listmenyn

en: listed on the list menu
sv: visas på listans meny

en: bounce management
sv: Studshantering

en: send back DSN
sv: skicka tillbaka DSN

en: privileged owner
sv: priviligerad ägare

en: normal owner
sv: normal ägare

en: 0 - highest priority
sv: 0- högsta prioritet

en: 9 - lowest priority
sv: 9 - lägsta prioritet

en: queue messages only
sv: köa bara meddelanden

en: replace @ characters
sv: ersätt @ tecken

en: use JavaScript
sv: använd JavaScript

en: required to post message
sv: krävs för att posta meddelande

en: required to distribute message
sv: krävt för att distribuera meddelande

en: optional
sv: valfri

en: required
sv: krävd

en: multi-line text
sv: flerraderstext

en: number
sv: nummer

en: set of keywords
sv: nyckelord

en: add a new MIME part
sv: lägg till en ny MIME-del

en: append to message body
sv: lägg till meddelandetext

en: open
sv: öppen

en: closed
sv: stängd

en: subscribers only
sv: endast prenumeranter

en: public
sv: publik

en: include from local file
sv: inkludera från lokal fil

en: include from external source
sv: inkludera från extern källa

en: general datasource
sv: generell datakälla

en: help
sv: hjälp

en: subscription
sv: prenumeration

en: unsubscription
sv: avsluta prenumeration

en: posting address
sv: e-postadress

en: list archive
sv: listarkiv

en: authenticated by password
sv: bekräftad av lösenord

en: authenticated by S/MIME signature
sv: bekräftad av S/MIME-signatur

en: authenticated by DKIM signature
sv: bekräftad av DKIM-signatur

en: approved by moderator
sv: godkänd av moderator

en: any messages
sv: några meddelanden

en: daily
sv: dagligen

en: weekly
sv: veckovis

en: monthly
sv: månadsvis

en: quarterly
sv: kvartalsvis

en: yearly
sv: årligen

en: use HTTP cookie
sv: använd HTTP-kaka

en: never show address
sv: visa aldrig adress

en: 100% - always
sv: 100% - alltid

en: 0% - never
sv: 0% - aldrig

en: original messages
sv: ursprungliga meddelanden

en: decrypted messages
sv: avkrypterade meddelanden

en: on demand
sv: på begäran

en: DKIM signature exists
sv: DKIM-signatur finns

en: DMARC policy exists
sv: DMARC-policy finns

en: DMARC policy suggests rejection
sv: DMARC-policy föreslår avslag

en: DMARC policy suggests quarantine
sv: DMARC-policy föreslår karantän

en: domain matching regular expression
sv: domän matchande reguljärt uttryck

en: "Name"
sv: "Namn"

en: "Name" (e-mail)
sv: "Namn" (e-post)

en: "Name" (via List)
sv: "Namn" (via lista)

en: "Name" (e-mail via List)
sv: "Namn" (e-post via lista)

en: "List" (on behalf of e-mail)
sv: "Lista"(för e-post)

en: "List" (on behalf of Name)
sv: "Lista"(för Namn)

en: use binary file
sv: använd binär fil

en: standard (direct reception)
sv: standard (direktmottagning)

en: digest MIME format
sv: sammanfattat i MIME-format

en: digest plain text format
sv: sammanfattat i text-format

en: summary mode
sv: summeringsläge

en: notice mode
sv: du får enbart ämnen för meddelanden

en: text-only mode
sv: enbart-text-läge

en: urlize mode
sv: urlize-läge

en: no mail
sv: ingen e-post

en: not receiving your own posts
sv: dina egna postningar skickas inte till dig

en: listed in the list review page
sv: visas på listans informationssida

en: concealed
sv: dold

en: in operation
sv: i hantering

en: list not yet activated
sv: listan är ännu inte aktiverad

en: erroneous configuration
sv: felaktig konfiguration

en: closed family instance
sv: stängd familje-instansering

en: closed list
sv: stängd lista

en: In operation
sv: I hantering

en: List not activated yet
sv: Listan är ännu inte aktiverad

en: Erroneous configuration
sv: Felaktig konfiguration

en: Closed family instance
sv: Stängd familje-instansering

en: Closed list
sv: Stängd lista

note: This entry contains date/time conversions.  See https://perldoc.perl.org/POSIX#strftime for details.
en: %d %b %Y  %H:%M
sv: %d %b %Y %H:%M

en: ----- Malformed message ignored -----
sv: ----- Felformaterat meddelande ignorerat -----

en: [Unknown]
sv: [Okänt]

en: 
    [Attached message follows]
    -----Original message-----
sv: 
    [Bifogat meddelande följer]
    --Ursprungligt meddelande--

note: This entry contains sprintf conversions.  See https://perldoc.perl.org/functions/sprintf for details.
en: Date: %s
sv: Datum: %s

note: This entry contains sprintf conversions.  See https://perldoc.perl.org/functions/sprintf for details.
en: From: %s
sv: Från: %s

note: This entry contains sprintf conversions.  See https://perldoc.perl.org/functions/sprintf for details.
en: To: %s
sv: Till: %s

note: This entry contains sprintf conversions.  See https://perldoc.perl.org/functions/sprintf for details.
en: Cc: %s
sv: Kopia: %s

note: This entry contains sprintf conversions.  See https://perldoc.perl.org/functions/sprintf for details.
en: Subject: %s
sv: Ämne: %s

note: This entry contains sprintf conversions.  See https://perldoc.perl.org/functions/sprintf for details.
en: -----End of original message from %s-----
sv: -----Slut på originalmeddelandet från %s-----

note: This entry contains sprintf conversions.  See https://perldoc.perl.org/functions/sprintf for details.
en: ** Warning: A message part is using unrecognised character set %s
        Some characters may be lost or incorrect **
sv: ** Varning: Meddelandedelen använde den okända teckenkodningen %s
        Vissa tecken kan ha försvunnit eller visas felaktigt **

note: This entry contains sprintf conversions.  See https://perldoc.perl.org/functions/sprintf for details.
en: 
    [An attachment of type %s was included here]
sv: 
    [En bilaga av typen %s inkluderades här]

en: 
    -----Delivery Status Report-----
sv: 
    -----Leveransrapport-----

en: 
    -----End of Delivery Status Report-----
sv: 
    -----Slut på leveransrapport-----

en: 
    [** Unable to process HTML message part **]
sv: 
    [** Kunde inte hantera HTML-meddelandedel **]

en: [ Text converted from HTML ]
sv: [ Text konverterad från HTML ]

note: This entry contains sprintf conversions.  See https://perldoc.perl.org/functions/sprintf for details.
en: %s via Owner Address of %s Mailing List
sv: %s via Ägaradress för %s Mailinglista

note: This entry contains sprintf conversions.  See https://perldoc.perl.org/functions/sprintf for details.
en: %s via Moderator Address of %s Mailing List
sv: %s via Moderatoradress för %s Mailinglista

note: This entry contains sprintf conversions.  See https://perldoc.perl.org/functions/sprintf for details.
en: %s via %s Mailing List
sv: %s via %s Mailinglista

note: This entry contains sprintf conversions.  See https://perldoc.perl.org/functions/sprintf for details.
en: via Owner Address of %s Mailing List
sv: via Ägaradress för %s Mailinglista

note: This entry contains sprintf conversions.  See https://perldoc.perl.org/functions/sprintf for details.
en: via Moderator Address of %s Mailing List
sv: via Moderatoradress för %s Mailinglista

note: This entry contains sprintf conversions.  See https://perldoc.perl.org/functions/sprintf for details.
en: via %s Mailing List
sv: via %s Mailinglista

note: This entry contains sprintf conversions.  See https://perldoc.perl.org/functions/sprintf for details.
en: Owner Address of %s Mailing List
sv: Ägaradress för %s Mailinglista

note: This entry contains sprintf conversions.  See https://perldoc.perl.org/functions/sprintf for details.
en: Moderator Address of %s Mailing List
sv: Moderatoradress för %s Mailinglista

note: This entry contains sprintf conversions.  See https://perldoc.perl.org/functions/sprintf for details.
en: %s Mailing List
sv: %s Mailinglista

note: This entry contains sprintf conversions.  See https://perldoc.perl.org/functions/sprintf for details.
en: on behalf of %s
sv: för %s

en: Anonymous
sv: Anonym

en: (unknown date)
sv: (okänt datum)

note: This entry contains date/time conversions.  See https://perldoc.perl.org/POSIX#strftime for details.
en: %d %b %Y at %H:%M:%S
sv: %d %b %Y klockan %H:%M:%S

en: Unknown parameter
sv: Okänd parameter

en: Migration from wwsympa.conf
sv: Migration från wwsympa.conf

en: Migrated Parameters
    Following parameters were migrated from wwsympa.conf.
sv: Migrerade Parametrar
    Följande parameterar var migrerade från wwsympa.conf.

en: Overrididing Parameters
    Following parameters existed both in sympa.conf and  wwsympa.conf.  Previous release of Sympa used those in wwsympa.conf.  Comment-out ones you wish to be disabled.
sv: Överskridande Parametrar
    Följande parametrar fanns båda i sympa.conf och  wwsympa.conf.  Förra releasen av Sympa använde de i wwsympa.conf.  Kommentera ut de du vill stänga av.

en: Duplicate of sympa.conf
    These parameters were found in both sympa.conf and wwsympa.conf.  Previous release of Sympa used those in sympa.conf.  Uncomment ones you wish to be enabled.
sv: Kopia av sympa.conf
    Dessa parametrar hittades i både sympa.conf och wwsympa.conf.  Förra releasen av Sympa använde de i sympa.conf.  Kommentera ut de du vill använda.

en: Old Parameters
    These parameters are no longer used.
sv: Gamla Parametrar
    Dessa parametrar används inte längre.

en: Unknown Parameters
    Though these parameters were found in wwsympa.conf, they were ignored.  You may simply remove them.
sv: Okända Parametrar
    Fastän dessa parametrar fanns i wwsympa.conf, ignorerades de.  Du kan enkelt ta bort dem.

note: This entry contains sprintf conversions.  See https://perldoc.perl.org/functions/sprintf for details.
en: Unable to rename %s : %s
sv: Kan inte döpa om %s : %s

note: This entry contains sprintf conversions.  See https://perldoc.perl.org/functions/sprintf for details.
en: Unable to open %s : %s
sv: Kunde inte öppna %s : %s

note: This entry contains sprintf conversions.  See https://perldoc.perl.org/functions/sprintf for details.
en: %s have been updated.
    Previous versions have been saved as %s.
sv: %s har uppdaterats.
    Föregående versioner har sparats som %s.

en: Service description
sv: Tjänstebeskrivning

en: Database related
sv: Databasrelaterad

en: System log
sv: Systemlogg

en: Alias management
sv: Aliashantering

en: Mail server
sv: E-postserver

en: List definition
sv: Listdefinition

en: Receiving
sv: Tar emot

en: Sending related
sv: Utskicksrelaterat

en: Sending/receiving setup
sv: Konfiguration för sändning/mottagning

en: Privileges
sv: Privilegier

en: Archives
sv: Arkiv

en: Bounce management and tracking
sv: Studshantering och spårning

en: Bounces
sv: Studsar

en: Loop prevention
sv: Loopförebyggande

en: Automatic lists
sv: Automatiska listor

en: Tag based spam filtering
sv: Taggbaserad filtrering

en: Directories
sv: Kataloger

en: Miscellaneous
sv: Allmänt

en: Web interface parameters
sv: Webbgränssnittsparametrar

en: Web interface parameters: Appearances
sv: Webbgränssnittsparametrar: Utseende

en: Web interface parameters: Miscellaneous
sv: Webbgränssnitt: Diverse

en: S/MIME and TLS
sv: S/MIME och TLS

en: S/MIME authentication, decryption and re-encryption. It requires these external modules: Crypt-OpenSSL-X509 and Crypt-SMIME.
    TLS client authentication. It requires an external module: IO-Socket-SSL.
sv: S/MIME-aktorisering, dekryptering och åter-kryptering. Det behöver dessa externa moduler: Crypt-OpenSSL-X509 och Crypt-SMIME.
    TLS-clientaktorisering. Det behöver en extern modul: IO-Socket-SSL.

en: Data sources setup
sv: Inställningar för datakällor

en: Including subscribers, owners and moderators from data sources. Appropriate database driver (DBD) modules are required: DBD-CSV, DBD-mysql, DBD-ODBC, DBD-Oracle, DBD-Pg, DBD-SQLite and/or Net-LDAP. And also, if secure connection (LDAPS) to LDAP server is required: IO-Socket-SSL.
sv: Inklusive prenumeranter, ägare och moderatorer från datakällor. Lämpliga databasdriv- (DBD) moduler krävs: DBD-CSV, DBD-mysql, DBD-ODBC, DBD-Oracle, DBD-Pg, DBD-SQLite och/eller Net-LDAP. Och även, om säker anslutning (LDAPS) till LDAP server behövs: IO-Socket-SSL.

en: DKIM and ARC
sv: DKIM och ARC

en: DKIM signature verification and re-signing. It requires an external module: Mail-DKIM.
    ARC seals on forwarded messages. It requires an external module: Mail-DKIM.
sv: DKIM-signaturverificering och åter-signering. Det behöver en extern modul: Mail-DKIM.
    ARC-sigill på framförda meddelanden. Det behöver en extern modul: Mail-DKIM.

en: DMARC protection
sv: DMARC-skydd

en: Processes originator addresses to avoid some domains' excessive DMARC protection. This feature requires an external module: Net-DNS.
sv: Behandlar ursprungsadresser för att undvika några domäners överdrivna DMARC-skydd. Denna funktion kräver en extern modul: Net-DNS.

en: List address verification
sv: Listadressverification

en: Checks if an alias with the same name as the list to be created already exists on the SMTP server. This feature requires an external module: Net-SMTP.
sv: Kollar om en alias med samma namn som listan som ska skapas redan finns på SMTP-servern. Denna funktion kräver en extern modul: Net-SMTP.

en: Password validation
sv: Lösenordsverifiering

en: Checks if the password the user submitted has sufficient strength. This feature requires an external module: Data-Password.
sv: Kontrollerar om lösenordet som användaren har inmatat har tillräcklig styrka. Denna funktion kräver en extern modul: Data-Password.

en: Authentication with LDAP
sv: Autentisering med LDAP

en: Authenticates users based on the directory on LDAP server. This feature requires an external module: Net-LDAP. And also, if secure connection (LDAPS) is required: IO-Socket-SSL.
sv: Autensierar användare baserat på katalogen på LDAP-servern. Denna funktion kräver en extern modul: Net-LDAP. Och även, om säker anslutning (LDAPS) krävs: IO-Socket-SSL.

en: SOAP HTTP interface
sv: SOAP HTTP gränssnitt

en: Provides some functions of Sympa through the SOAP HTTP interface. This feature requires an external module: SOAP-Lite.
sv: Producerar några funktioner i Sympa genom SOAP HTTP gränssnittet. Denna funktion kräver en extern modul: SOAP-Lite.

en: Obsoleted parameters
sv: Obsoleta parametrar

en: Primary mail domain name
sv: Primärt e-postdomännamn

en: Email addresses of listmasters
sv: E-postadresser för listadministratörer

en: Email addresses of the listmasters (users authorized to perform global server commands). Some error reports may also be sent to these addresses. Listmasters can be defined for each virtual host, however, the default listmasters will have privileges to manage all virtual hosts.
sv: E-post adresser för listadministratörer (användare auktoriserade att göra globala serverkommandon). Några felrapporter kan också skickas till dessa addresser. Listadministratörer kan definieras för varje virtuell värd, men, standardadministratörerna har privilegier att hantera alla virtuella värdar.

en: Supported languages
sv: Stödda språk

en: All supported languages for the user interface. Languages proper locale information not installed are ignored.
sv: Alla stödda språk för användargränssnittet. Språkens riktiga icke installerade lokalinformation ignoreras.

en: Title of service
sv: Titel på tjänst

en: The name of your mailing list service. It will appear in the header of web interface and subjects of several service messages.
sv: Namnet på din mailinglisttjänst. Det kommer att synas i huvudet på webbgränssnittet och i ämnen för flera tjänstemeddelanden.

en: Display name of Sympa
sv: Visningsnamn för Sympa

en: This parameter is used for display name in the "From:" header field for the messages sent by Sympa itself.
sv: Denna parameter används för visningsnamn i "Från:"-huvudfältet för meddelanden skickat av Sympa själv.

en: Support of legacy character set
sv: Stöd för gammal teckenuppsättning

en: If set to "on", enables support of legacy character set according to charset.conf(5) configuration file.
    In some language environments, legacy encoding (character set) can be preferred for e-mail messages: for example iso-2022-jp in Japanese language.
sv: Om satt till "på", startar support av gammal teckenuppsättning enligt charset.conf(5) konfigurationsfil.
    I några språkområden, gammal kodning (teckenuppsättning) kan föredras för e-post meddelanden: till exempel iso-2022-jp i Japanska språket.

en: Update database structure
sv: Uppdatera databasstrukturen

en: auto: Updates database table structures automatically.
    However, since version 5.3b.5, Sympa will not shorten field size if it already have been longer than the size defined in database definition.
sv: auto: Uppdaterar databasens tabbellstrukturer automatiskt.
    Men, sedan version 5.3b.5, kommer Sympa inte att förkorta fältstorleken om den redan har varit längre än storleken definierad i databasdefinitionen.

en: Type of the database
sv: Typ av databas

en: Possible types are "MySQL", "PostgreSQL", "Oracle" and "SQLite".
sv: Möjliga typer är "MySQL", "PostgreSQL", "Oracle" och "SQLite".

en: Hostname of the database server
sv: Värdnamn för databasservern

en: With PostgreSQL, you can also use the path to Unix Socket Directory, e.g. "/var/run/postgresql" for connection with Unix domain socket.
sv: Med PostgreSQL, kan du även använda sökvägen till Unix Socketkatalog, t.ex. "/var/run/postgresql" för anslutning med Unix domänsocket.

en: Port of the database server
sv: Port för databasservern

en: Name of the database
sv: Namn på databasen

en: With SQLite, this must be the full path to database file.
    With Oracle Database, this must be SID, net service name or easy connection identifier (to use net service name, db_host should be set to "none" and HOST, PORT and SERVICE_NAME should be defined in tnsnames.ora file).
sv: Med SQLite, måste detta vara fulla sökvägen till databasfilen.
    Med Oracle-Databas, måste detta vara SID, net service name eller easy connection identifier (för att använda net service name, bör db_host sättas till "none" och HOST, PORT och SERVICE_NAME bör vara definierad i tnsnames.ora filen).

en: User for the database connection
sv: Användare för databasanslutningen

en: Password for the database connection
sv: Lösenord för databasanslutning

en: What ever you use a password or not, you must protect the SQL server (is it not a public internet service ?)
sv: Oberoende om du använder ett lösenord, måste du skydda SQL-servern (om det inte är en offentlig internettjänst)

en: Database options
sv: databasalternativ

en: If these options are defined, they will be appended to data source name (DSN) fed to database driver. Check the related DBD documentation to learn about the available options.
sv: Om dessa alternativ är definierade, kommer de att läggas till datakällanamnet (DSN) skickat till databasdrivrutinen. Kolla den relaterade DBD-dokumentationen för att lära dig om de tillgängliga alternativen.

en: Environment variables setting for database
sv: Miljövariabelinställning för databasen

en: With Oracle Database, this is useful for defining ORACLE_HOME and NLS_LANG.
sv: Med Oracles databaser, är detta användbart för att definiera ORACLE_HOME och NLS_LANG.

en: Database processing timeout
sv: Databasbearbetningstimeout

en: Currently, this parameter may be used for SQLite only.
sv: För närvarande, kan denna parameter bara användas för SQLite.

en: Database private extension to subscriber table
sv: Databasens privata utvidgning till prenumeranttabellen

en: Adds more fields to "subscriber_table" table. Sympa recognizes fields defined with this parameter. You will then be able to use them from within templates and scenarios:
    * for scenarios: [subscriber->field]
    * for templates: [% subscriber.field %]
    These fields will also appear in the list members review page and will be editable by the list owner. This parameter is a comma-separated list.
    You need to extend the database format with these fields
sv: Lägger till fler fält till "subscriber_table" tabellen. Sympa känner igen fält definierade med denna parameter. Du kan sedan använda dem i templates och scenarios:
    * for scenarios: [subscriber->field]
    * for templates: [% subscriber.field %]
    Dessa fält visas även i the list members review page och blir ändringsbara av the list owner. Denna parameter är en comma-separerad lista.
    Du behöver öka databasformatet med dessa fält

en: Database private extension to user table
sv: Databasens privata utvidgning till användartabellen

en: Adds more fields to "user_table" table. Sympa recognizes fields defined with this parameter. You will then be able to use them from within templates: [% subscriber.field %]
    This parameter is a comma-separated list.
    You need to extend the database format with these fields
sv: Lägger till mer fält till "user_table" tabellen. Sympa känner igen fält definierade med denna parameter. Du kan sedan använda dem från within templates: [% subscriber.field %]
    Denna parameter är en komma-separerad lista.
    Du behöver öka databasformatet med dessa fält

en: System log facility for Sympa
sv: Systemloggfunktion för Sympa

en: Do not forget to configure syslog server.
sv: Glöm inte att konfigurera syslog-server

en: Communication mode with syslog server
sv: Kommunikationsläge med syslog-server

en: Log verbosity
sv: Hur detaljrik loggen är

en: Sets the verbosity of logs.
    0: Only main operations are logged
    3: Almost everything is logged.
sv: Anger omfattningen på loggar.
    0: Bara stora operationer loggas
    3: Nästan allting loggas.

en: Path to sendmail
sv: Sökväg till sendmail

en: Absolute path to sendmail command line utility (e.g.: a binary named "sendmail" is distributed with Postfix).
    Sympa expects this binary to be sendmail compatible (exim, Postfix, qmail and so on provide it).
sv: Absolut sökväg till sendmail command line utility (t.ex.: en binärfil namngiven "sendmail" distribueras med Postfix).
    Sympa förväntar sig att denna binärfil är sendmail-kompatibel (exim, Postfix, qmail och så vidare är det).

en: Command line parameters passed to sendmail
sv: Kommandoradsparametrar ägnade till sendmail

en: Note that "-f", "-N" and "-V" options and recipient addresses should not be included, because they will be included by Sympa.
sv: Notera att "-f", "-N" and "-V" alternativ och mottagaraddresser bör inte inkluderas, då de inkluderas av Sympa.

en: Path of the file that contains all list related aliases
sv: Filsökväg(Path) till den fil som innehåller alla listrelaterade alias

en: It is recommended to create a specific alias file so that Sympa never overwrites the standard alias file, but only a dedicated file.
    Set this parameter to "none" if you want to disable alias management in Sympa.
sv: Det är rekommenderat att skapa en specifik alias file så att Sympa aldrig skriver över standard alias file, utan bara en dedikerad fil.
    Ange denna parameter till "none" om du vill stänga av alias management i Sympa.

en: Program used to update alias database
sv: Program använt för att uppdatera aliasdatabasen.

en: This may be "makemap", "newaliases", "postalias", "postmap" or full path to custom program.
sv: Det kan vara "makemap", "newaliases", "postalias", "postmap" eller fullständig sökväg till annat program.

en: Whether to use the alias wrapper
sv: Om ska använda alias wrapper

en: If the program to update alias database does not require root privileges, set this parameter to "off" and remove the wrapper file sympa_newaliases-wrapper.
sv: Om programmet för att uppdatera aliasdatabasen inte kräver rotprivilegier, sätt denna paramter till "av" och ta bort wrapperfilen sympa_newaliases-wrapper.

en: Type of alias database
sv: Typ av aliasdatabas

en: "btree", "dbm", "hash" and so on.  Available when aliases_program is "makemap", "postalias" or "postmap"
sv: "btree", "dbm", "hash" och så vidare. Tillgängligt när aliases_program är "makemap", "postalias" eller "postmap".

en: Path to alias manager
sv: Sökväg till aliashanterare

en: The absolute path to the script that will add/remove mail aliases
sv: Den absoluta sökvägen till scriptet som lägger till/tar bort mail alias

en: Subject of the list
sv: Ämnet för listan

en: This parameter indicates the subject of the list, which is sent in response to the LISTS mail command. The subject is a free form text limited to one line.
sv: Denna parameter indikerar ämnet på listan, som skickas som svar till LISTS mailkommando. Ämnet är en fri formtext begränsad till en rad.

en: Visibility of the list
sv: Synlighet för listan

en: This parameter indicates whether the list should feature in the output generated in response to a LISTS command or should be shown in the list overview of the web-interface.
sv: Denna parameter indikerar om listan bör finnas i resultatet genererat som svar på ett LISTS-kommando eller bör visas i listöversikten på webb-gränssnittet.

en: Topics for the list
sv: Ämnen för listan

en: This parameter allows the classification of lists. You may define multiple topics as well as hierarchical ones. WWSympa's list of public lists uses this parameter.
sv: Denna parameter tillåter klassificering av listor. Du kan definiera flera ämnen såväl som hierarkiskas ämnen. WWSympa's lista på publika listor använder denna parameter.

en: Internet domain
sv: Internetdomän

en: Domain name of the list, default is the robot domain name set in the related robot.conf file or in file sympa.conf.
sv: Domännamnet för listan, standardvärdet är robotdomännamnet satt i den relaterade filen robot.conf eller i filen sympa.conf.

en: Language of the list
sv: Listans språk

en: Default language
sv: Standardspråk

en: This parameter defines the language used for the list. It is used to initialize a user's language preference; Sympa command reports are extracted from the associated message catalog.
sv: Denna parameter definierar språket som används för listan. Det används för att starta en användares språkpreferens; Sympas kommandrapporter hämtas från den associerade meddelandekatalogen.

en: Family name
sv: Familjenamn

en: Maximum number of list members
sv: Maxantal för listmedlemmar

en: limit for the number of subscribers. 0 means no limit.
sv: gräns för antalet prenumeranter. 0 betyder ingen begränsning.

en: list members
sv: Listmedlemmar

en: Header field name(s) used to determine sender of the messages
sv: Namn på header-fält som används för att avgöra vem avsändaren är för meddelanden

en: "Return-Path" means envelope sender (a.k.a. "UNIX From") which will be alternative to sender of messages without "From" field.  "Resent-From" may also be inserted before "From", because some mailers add it into redirected messages and keep original "From" field intact.  In particular cases, "Return-Path" can not give right sender: Several mail gateway products rewrite envelope sender and add original one as non-standard field such as "X-Envelope-From".  If that is the case, you might want to insert it in place of "Return-Path".
sv: "Return-Path" betyder kuvertsändare (alias "UNIX From") som blir alternativ till sändare av meddelanden utan "From"-fältet.  "Resent-From" kan även bli infogat innan "From", då några mailare lägger till det till omdirigerade meddelanden och behåller original "From"-fältet bevarat.  I speciella fall, "Return-Path" kan inte ge rätt sändare: då flera mail gateway produkter skriver om kuvertsändare och lägger till en ny som icke-standardfält som "X-Envelope-From".  Om det är fallet, kan du vilja infoga det istället för "Return-Path".

en: Reject misaddressed commands
sv: Avslå feladresserade kommandon

en: When a mail command is sent to a list, by default Sympa rejects this message. This feature can be turned off by setting this parameter to "ignore".
sv: När ett mail-kommando skickas till en lista , avvisar Sympa som standard detta meddelande. Denna funktion kan stängas av genom att sätta denna parameter till "ignore".

en: Regular expression matching with misaddressed commands
sv: Reguljärt uttryck som matchar med feladresserade kommandon

en: Perl regular expression applied on messages subject and body to detect misaddressed commands.
sv: Perl reguljärt utttryck tillämpat på meddelandens ämne och text för att detektera feladresserade kommandon.

en: Priority for command messages
sv: Prioritet för kommandomeddelanden

en: Priority applied to messages sent to Sympa command address.
sv: Prioritet tillämpat på meddelanden skickade till Sympa kommandoadress

en: Priority for messages bound for list owners
sv: Prioritet för meddelanden ägnade till listägare

en: Priority for processing of messages bound for "LIST-request" address, i.e. owners of the list
sv: Prioritet för bearbetning av meddelanden ägnade till "LIST-request"-adress, dvs ägare av listan

en: Priority for non-VERP bounces
sv: Prioritet för icke-VERP studsar

en: Priority for processing of messages bound for "LIST-owner" address, i.e. non-delivery reports (bounces).
sv: Prioritet för bearbetning av meddelanden ägnade till "LIST-owner"-adress, dvs icke-leverans rapporter (studsar).

en: Priority
sv: Prioritet

en: The priority with which Sympa will process messages for this list. This level of priority is applied while the message is going through the spool. The z priority will freeze the message in the spool.
sv: Prioritet som Sympa bearbetar meddelanden för denna lista. Denna nivå av prioritet tillämpas medan meddelandet gås igenom. Z-prioriteten fryser meddelandet i hanteringen.

en: Max number of sympa_msg.pl workers
sv: Maxantal sympa_msg.pl workers

en: Max number of workers of sympa_msg.pl daemon processing incoming spool.
sv: Maxantal workers för sympa_msg.pl bearbetning av inkommande meddelanden

en: Interval between scanning incoming message spool
sv: Intervall mellan scanning av inkommande meddelanden

en: Must not be 0.
sv: Får inte vara 0.

en: seconds
sv: sekunder

en: Who can send messages
sv: Vem kan skicka meddelanden

en: This parameter specifies who can send messages to the list.
sv: Denna parameter specificerar vem som kan skicka meddelanden till listan.

en: Delivery time (hh:mm)
sv: Leveranstid (hh:mm)

en: If this parameter is present, non-digest messages will be delivered to subscribers at this time: When this time has been past, delivery is postponed to the same time in next day.
sv: Om denna parameter finns, non-digest meddelanden levereras till prenumeranter denna tid: När denna tid har gått, skjuts leverans fram till samma tid nästa dag.

en: Digest frequency
sv: Samlingsbrevfrekvens

en: Definition of digest mode. If this parameter is present, subscribers can select the option of receiving messages in multipart/digest MIME format, or as a plain text digest. Messages are then grouped together, and compiled messages are sent to subscribers according to the frequency selected with this parameter.
sv: Definition av digest-mod. Om denna parameter finns, kan prenumeranter välja bland alternativen att mottaga meddelanden i multipart/digest MIME format, eller som en plain text digest. Meddelanden grupperas då tillsammans, och kompilerade meddelanden skickas till prenumeranter enligt frekvensen vald med denna parameter.

en: days
sv: dagar

en: hour
sv: timma

en: minute
sv: minut

en: Digest maximum number of messages
sv: Max antal meddelande för samlingsbrev

en: messages
sv: meddelanden

en: Available subscription options
sv: Tillgängliga prenumerationsinställningar

en: reception mode
sv: mottagningsläge

en: Only these modes will be allowed for the subscribers of this list. If a subscriber has a reception mode not in the list, Sympa uses the mode specified in the default_user_options paragraph.
sv: Bara dessa moder tillåts för prenumeranterna på denna lista. Om en prenumerant har en mottagningsmod som inte finns i listab, använder Sympa moden specificerad i default_user_options paragraph.

en: Subscription profile
sv: Prenumerationsprofil

en: Default profile for the subscribers of the list.
sv: Standardprofil för prenumeranterna på listan.

en: Mail reception mode.
sv: Mailmottagningsmod.

en: visibility
sv: synlighet

en: Visibility of the subscriber.
sv: Synlighet för prenumerant.

en: profile
sv: profil

en: Topics for message categorization
sv: Ämnen för meddelandekategorisering

en: This paragraph defines a topic used to tag a message of a list, named by msg_topic.name ("other" is a reserved word), its title is msg_topic.title. The msg_topic.keywords entry is optional and allows automatic tagging. This should be a list of keywords, separated by ','.
sv: Detta stycke definerar ett ämne använt för att tagga ett meddelande i en lista, namngivet av msg_topic.name ("other" är ett reserverat ord), dess titel är msg_topic.title. Nyckelords msg_topic.keywords entry är frivilligt och tillåter automatisk taggning. Detta bör vara en lista av nyckelord, separerade av ','.

en: Message topic name
sv: Meddelandeämnesnamn

en: Message topic keywords
sv: Meddelandeämnesnyckelord

en: Message topic title
sv: Meddelandeämnestitel

en: Defines to which part of messages topic keywords are applied
sv: Anger på vilken del av meddelanden ämnesnyckelord används

en: This parameter indicates which part of the message is used to perform automatic tagging.
sv: Denna paramter indikerar vilken del av meddelandet som används för att göra automatisk taggning.

en: Message tagging
sv: Meddelandemärkning

en: This parameter indicates if the tagging is optional or required for a list.
sv: Denna parameter indikerar om taggningen är valfri eller krävs för en lista.

en: Reply address
sv: Svarsadress

en: Forced reply address
sv: Tvingad svarsadress

en: This defines what Sympa will place in the Reply-To: SMTP header field of the messages it distributes.
sv: Detta definierar vad Sympa kommer att placera i Reply-To: SMTP huvudfältet på meddelanden det distribuerar.

en: value
sv: värde

en: This parameter indicates whether the Reply-To: field should indicate the sender of the message (sender), the list itself (list), both list and sender (all) or an arbitrary e-mail address (defined by the other_email parameter).
    Note: it is inadvisable to change this parameter, and particularly inadvisable to set it to list. Experience has shown it to be almost inevitable that users, mistakenly believing that they are replying only to the sender, will send private messages to a list. This can lead, at the very least, to embarrassment, and sometimes to more serious consequences.
sv: Denna parameter indikerar om Reply-To: fältet bör indikera sändaren av meddelandet (sender), listan själv (list), både listan och sändaren (all) eller en slumpmässig e-postadress (definierad av other_email parametern).
    OBS: Det rekommenderas inte att ändra denna parameter, och särskilt inte till lista. Erfarenheten har visat att det är nästan oundvikligt att användare, som tror att de bara svarar till avsändaren, kommer att skicka privata meddelanden till listan. Detta kan leda till pinsamheter, och även allvarligare konsekvenser.

en: If value was set to other_email, this parameter defines the e-mail address used.
sv: Om värdet var angivet till other_email, definierar denna parameter vilken e-post adress som används.

en: respect of existing header field
sv: respektra befintliga huvudrader

en: The default is to respect (preserve) the existing Reply-To: SMTP header field in incoming messages. If set to forced, Reply-To: SMTP header field will be overwritten.
sv: Standard är att respect (preserve) den existerande Reply-To: SMTP huvudfältet i inkommande meddelanden. Om angivet forced kommer Reply-To: SMTP huvudfältet skrivas över.

en: Anonymous sender
sv: Anonym avsändare

en: To hide the sender's email address before distributing the message. It is replaced by the provided email address.
sv: För att dölja sändarens e-postaddress innan distribuering av meddelandet. Det är ersatt av den försedda e-postaddressen.

en: Header fields removed when a mailing list is setup in anonymous mode
sv: Huvudfält borttagna när en mailinglista är inställd i anonymt läge

en: See "anonymous_sender" list parameter.
    Default value prior to Sympa 6.1.19 is:
      Sender,X-Sender,Received,Message-id,From,X-Envelope-To,Resent-From,Reply-To,Organization,Disposition-Notification-To,X-Envelope-From,X-X-Sender
sv: Se "anonymous_sender" listparameter.
    Standardvärden innan Sympa 6.1.19 är:
      Sender,X-Sender,Received,Message-id,From,X-Envelope-To,Resent-From,Reply-To,Organization,Disposition-Notification-To,X-Envelope-From,X-X-Sender

en: Custom header field
sv: Anpassat huvudfält

en: This parameter is optional. The headers specified will be added to the headers of messages distributed via the list. As of release 1.2.2 of Sympa, it is possible to put several custom header lines in the configuration file at the same time.
sv: Denna parameter är valfri. Huvuden specificerade kommer att läggas till huvuden på meddelanden distribuerade via listan. Från och med releasen av Sympa 1.2.2, är det möjligt att lägga flera anpassade huvudrader i konfigurationsfilen samtidigt.

en: Subject tagging
sv: Ämnesmärkning

en: This parameter is optional. It specifies a string which is added to the subject of distributed messages (intended to help users who do not use automatic tools to sort incoming messages). This string will be surrounded by [] characters.
sv: Denna parameter är valfri. Den specificerar en sträng som läggs till ämnet på distribuerade meddelanden(ägnat att hjälpa användare som inte använder automatiska verktyg för att sortera inkommande meddelanden). Denna sträng blir omgiven av [] tecken.

en: Attachment type
sv: Bifogningstyp

en: List owners may decide to add message headers or footers to messages sent via the list. This parameter defines the way a footer/header is added to a message.
    mime: 
    The default value. Sympa will add the footer/header as a new MIME part.
    append: 
    Sympa will not create new MIME parts, but will try to append the header/footer to the body of the message. Predefined message-footers will be ignored.
sv: Listägare kan bestämma att lägga till meddelandehuvud och meddelandefötter till meddelanden skickade med listan. Denna parameter definierar hur en fot/huvud läggs till ett meddelande.
    mime: 
    Standardvärdet. Sympa kommer att lägga till foten/huvudet som en ny MIME-del.
    append: 
    Sympa kommer inte att skapa nya MIME-delar, med kommer att försöka att lägga till huvud/fot till texten i meddelandet. Fördefinierade meddelande-fötter ignoreras.

en: Maximum message size
sv: Max meddelandestorlek

en: Maximum size of a message in 8-bit bytes.
sv: Maximal storlek på ett meddelande i 8-bit bytes.

en: Maximum size of messages
sv: Maximal storlek på meddelanden

en: Allow message personalization
sv: Tillåt personanpassning av meddelanden

en: Message personalization
sv: Tillåt personanpassning av meddelanden

en: Scope for messages from the web interface
sv: Omfång för meddelanden från webbgränssnitt

en: Scope for messages from incoming email
sv: Omfattning för meddelanden från inkommande e-post

en: Hook modules for message processing
sv: Hookmoduler för meddelandebearbetning

en: A hook on the messages before distribution
sv: En hook på meddelanden innan distribution

en: A hook on the messages just after archiving
sv: En hook på meddelanden just efter arkivering

en: Reject mail from automatic processes (crontab, etc)?
sv: Avslå automatiserad e-post (crontab, osv)?

en: Reject mail sent from automated services to list
sv: Avslå e-post skickat från automatiserade tjänster till listan

en: Rejects messages that seem to be from automated services, based on a few header fields ("Content-Identifier:", "Auto-Submitted:").
    Sympa also can be configured to reject messages based on the "From:" header field value (see "loop_prevention_regex").
sv: Avslår meddelanden som ser ut att vara från automatiska tjänster, baserat på några huvudfält ("Content-Identifier:", "Auto-Submitted:").
    Sympa  kan även vara konfigurerat att avslå meddelanden baserat på "Från:" huvudfältvärdet (se "loop_prevention_regex").

en: Incoming SMTP header fields to be removed
sv: Inkommande SMTP-huvudrader att ta bort

en: Header fields to be removed from incoming messages
sv: Huvudfält att bli borttagna från inkommande meddelanden

en: Use it, for example, to ensure some privacy for your users in case that "anonymous_sender" mode is inappropriate.
    The removal of these header fields is applied before Sympa adds its own header fields ("rfc2369_header_fields" and "custom_header").
sv: Använd det, till exampel, för att försäkra lite privatliv för dina användare om "anonymous_sender"-mod är olämpligt.
    Borttagandet av dessa huvudfält görs innan Sympa lägger till sina huvudfält ("rfc2369_header_fields" och "custom_header").

en: Outgoing SMTP header fields to be removed
sv: Utgående SMTP-huvudrader att ta bort

en: Header fields to be removed before message distribution
sv: Huvudfält att tas bort innan meddelandedistribution

en: The removal happens after Sympa's own header fields are added; therefore, it is a convenient way to remove Sympa's own header fields (like "X-Loop:" or "X-no-archive:") if you wish.
sv: Borttagandet sker efter Sympas egna huvudfält läggs till; därför, är det ett bekvämt sätt att ta bort Sympas ehna huvudfält (som "X-Loop:" eller "X-no-archive:") om du så önskar.

en: RFC 2369 Header fields
sv: RFC 2369 fälthuvud

en: RFC 2369 header fields
sv: RFC 2369 huvudfält

en: Specify which RFC 2369 mailing list header fields to be added.
    "List-Id:" header field defined in RFC 2919 is always added. Sympa also adds "Archived-At:" header field defined in RFC 5064.
sv: Specificera vilka RFC 2369 mailinglist huvudfält som läggs till.
    "List-Id:" huvudfältet definiererat i RFC 2919 läggs alltid till. Sympa lägger också till "Archived-At:" huvudfältet definierat i RFC 5064.

en: Minimum size to be urlized
sv: Minimal storlek att urlizera.

en: When a subscriber chose "urlize" reception mode, attachments not smaller than this size will be urlized.
sv: När en prenumerant väljer "urlize" mottagningsmod, kommer bilagor inte mindre än denna storlek bli urlizerade.

en: Allowed external links in sanitized HTML
sv: Tillåt externa länkar i sanitiserad HTML

en: When the HTML content of a message must be sanitized, links ("href" or "src" attributes) with the hosts listed in this parameter will not be scrubbed. If "*" character is included, it matches any subdomains. Single "*" allows any hosts.
sv: När HTML-innehållet i ett meddelande måste sanitiseras, kommer länkar ("href" eller "src" attribut) med värdar listade i denna parameter inte att tas bort. Om "*" tecknet inkluderas, marchar det alla subdomäner, Enkelt "*" tillåter alla värdar.

en: Default priority for a packet
sv: Standardprioritet för ett paket

en: The default priority set to a packet to be sent by the bulk.
sv: Standardprioritet angivet för ett paket som ska bli skickat av bulk-processen.

en: Fork threshold of bulk daemon
sv: Gränströskel för bulkdemonen

en: The minimum number of packets before bulk daemon forks a new worker to increase sending rate.
sv: Minimum antal paket innan bulkdemonen utökar sig själv för att öka utskickstempot.

en: Maximum number of bulk workers
sv: Maximalt antal bulk-arbetare

en: Idle timeout of bulk workers
sv: Vilotidstimeout för bulk-arbetare

en: The number of seconds a bulk worker will remain running without processing a message before it spontaneously exits.
sv: Antalet sekunder en bulk-arbetare körs utan att ha bearbetat ett meddelande innan denne spontant avslutar.

en: Sleep time of bulk workers
sv: Väntetid för bulk-arbetare

en: The number of seconds a bulk worker sleeps between starting a new loop if it didn't find a message to send.
    Keep it small if you want your server to be reactive.
sv: Antalet sekunder en bulkarbetare vilar mellan stantande av en ny loop om det inte hittade ett meddelande att skicka.
    Håll det litet om du vill att din server ska vara reaktiv.

en: Interval between checks of packet numbers
sv: Intervall mellan kontroll av paketnummer

en: Number of seconds a master bulk daemon waits between two packets number checks.
    Keep it small if you expect brutal increases in the message sending load.
sv: Antal sekunder en meddelandebulkhanterare väntar mellan två pakets antal kontroller.
    Håll det litet om du förväntar dig en stor plötslig ökning av meddelanden.

en: Log invocation of sendmail
sv: Loggstart av sendmail

en: This can be overwritten by "-m" option for sympa.pl.
sv: Detta kan skrivas över av "-m" inställning av sympa.pl

en: Maximum number of sendmail processes
sv: Maximalt antal sendmail-processer

en: Maximum number of simultaneous child processes spawned by Sympa. This is the main load control parameter. 
    Proposed value is quite low, but you can rise it up to 100, 200 or even 300 with powerful systems.
sv: Maximum antal av simultana childprocesser använda av Sympa. Detta är den huvudsakliga belastningskontrollparametern.
    Förslaget värde är ganska lågt, du kan öka till 100, 200 eller t.o.m. 300 med kraftfulla system.

en: Maximum number of recipients per call to sendmail
sv: Maximalt antal mottagare per anrop till sendmail

en: This grouping factor makes it possible for the sendmail processes to optimize the number of SMTP sessions for message distribution. If needed, you can limit the number of recipients for a particular domain. Check the "nrcpt_by_domain.conf" configuration file.
sv: Denna grupperingsfaktor gör det möjligt för sendmail-processer att optimera antalet SMTP-sessioner för meddelandedistribution. Vid behov, kan du begränsa antalet mottagare för en speciell domän. Se "nrcpt_by_domain.conf" konfigurationsfilen.

en: Maximum number of different mail domains per call to sendmail
sv: Maximalt antal olika domäner per anrop till sendmail

en: Who is able to create lists
sv: Vem som kan skapa listor

en: Defines who can create lists (or request list creation) by creating new lists or by renaming or copying existing lists.
sv: Definierar vem som kan skapa listor (eller begära listskapande) genom att skapa nya listor eller omdöpa eller kopiera existerande listor.

en: Allow adding subscribers to a list not open
sv: Tillåter att lägga till prenumeranter till en inte öppen lista

en: If set to "off", adding subscribers to, or removing subscribers from a list with status other than "open" is forbidden.
sv: Om angiven till "av", kommer det inte tillåtas att lägga till prenumeranter, eller ta bort prenumeranter från en lista med annan status än "öppen".

en: Who is able to send remind messages over all lists
sv: Vem som kan skicka påminnelsemeddelanden till alla listor

en: Who is able to change user's email
sv: Vem som kan ändra användares email

en: Use blocklist
sv: Använd blocklista

en: List of operations separated by comma for which blocklist filter is applied.  Setting this parameter to "none" will hide the blocklist feature.
sv: Lista på operationer separerade med ett komma för vilka blocklistefilter används.  Sätt denna parameter till "none" för att gömma blocklistefunktionaliteten.

en: Who can view list information
sv: Vem kan se listkonfigurationen

en: Who can subscribe to the list
sv: Vem kan prenumerera på listan

en: The subscribe parameter defines the rules for subscribing to the list.
sv: Prenumerantparametern definierar reglerna för att prenumera på listan.

en: Who can add subscribers
sv: Vem kan lägga till prenumeranter

en: Privilege for adding (ADD command) a subscriber to the list
sv: Privilegium för att lägga till (ADD kommando) en prenumererant på listan

en: Who can unsubscribe
sv: Vem kan avsluta prenumerationer

en: This parameter specifies the unsubscription method for the list. Use open_notify or auth_notify to allow owner notification of each unsubscribe command.
sv: Denna parameter specificerar avprenumerationsmetoden för listan. Använd open_notify eller auth_notify för att tillåta ägarnotificering av varje avprenumerationskommando.

en: Who can delete subscribers
sv: Vem kan ta bort prenumeranter

en: Who can invite people
sv: Vem kan bjuda in folk

en: Who can start a remind process
sv: Vem kan starta en påminnelseprocess

en: This parameter specifies who is authorized to use the remind command.
sv: Denna parameter specificerar vem som får använda påminnelsekommandot.

en: Who can review subscribers
sv: Vem kan se prenumeranter

en: This parameter specifies who can access the list of members. Since subscriber addresses can be abused by spammers, it is strongly recommended that you only authorize owners or subscribers to access the subscriber list.
sv: Denna parameter specificerar vem som kan se listan på medlemmar. Eftersom prenumerationsadresser kan missbrukas av spammare, är det starkt rekommenderat att du bara tillåter ägare eller prenumeranter att se prenumerationslistan.

en: Required domains for list owners
sv: Krävda domäner för listägare

en: Restrict list ownership to addresses in the specified domains. This can be used to reserve list ownership to a group of trusted users from a set of domains associated with an organization, while allowing moderators and subscribers from the Internet at large.
sv: Begränsa listägande till adresser i de specificerade domänerna. Detta kan användas för att begränsa listägande till en grupp betrodda användare från ett set av domäner förknippade med en organisation, medan moderatörer och prenumeranter från Internet tillåts.

en: Minimum owners in required domains
sv: Minimum ägare i krävda domäner

en: Minimum number of owners for each list must satisfy the owner_domain restriction. The default of zero (0) means *all* list owners must match. Setting to 1 requires only one list owner to match owner_domain; all other owners can be from any domain. This setting can be used to ensure that there is always at least one known contact point for any mailing list.
sv: Minimalt antal ägare för varje lista måste uppfylla owner_domain-restriktionen. Standard noll (0) betyder *alla* listägare måste matcha. Angivande av 1 kräver bara att en listägare matchar owner_domain; alla andra ägare kan vara från alla domäner. Denna inställning kan användas för att se till att det alltid finns en känd kontaktpunkt för alla mailinglistor.

en: Shared documents
sv: Delade dokument

en: This paragraph defines read and edit access to the shared document repository.
sv: Detta stycke definierar läs- och ändringaccess till det delade dokumentlagret.

en: Who can view
sv: Vem kan se

en: Who can edit
sv: Vem kan ändra

en: quota
sv: kvot

en: Ignore "X-no-archive:" header field
sv: Ignorera "X-no-archive:" huvudfältet

en: Sympa's default behavior is to skip archiving of incoming messages that have an "X-no-archive:" header field set. This parameter allows one to change this behavior.
sv: Sympas standardbeteende är att skippa arkivering av inkommande meddelanden som har ett angivet "X-no-archive:" huvudfält. Denna parameter tillåter ändring av detta beteende.

en: Custom archiver
sv: Anpassad arkiverare

en: Activates a custom archiver to use instead of MHonArc. The value of this parameter is the absolute path to the executable file.
    Sympa invokes this file with these two arguments:
    --list
    The address of the list including domain part.
    --file
    Absolute path to the message to be archived.
sv: Aktiverar en anpassad arkiverare att använda istället för MHonArc. Värdet på denna parameter är den absoluta sökvägen till den körbara filen.
    Sympa använder denna fil med dessa två argument:
    --list
    Adressen för listan inklusive domändelen.
    --file
    Absolut sökväg till meddelandet att arkivera.

en: Store distributed messages into archive
sv: Lagra distribuerade meddelanden i arkiv

en: If enabled, distributed messages via lists will be archived. Otherwise archiving is disabled.
    Note that even if setting this parameter disabled, past archives will not be removed and will be accessible according to access settings by each list.
sv: Om aktiverad, arkiveras distribueras meddelanden via listorna. Annars stängs arkivering av.
    Notera att även om denna parameter är avstängd, tas tidigare arkiv inte bort och blir tillgängliga enligt tillgångsinställningar för varje lista.

en: Web archives
sv: Webbarkiv

en: access right
sv: åtkomsträttighet

en: Maximum number of month archived
sv: Max antal arkiverade månader

en: Privilege for reading mail archives and frequency of archiving.
    Defines who can access the list's web archive.
sv: Privilegium för att läsa mailarkiv och frekvens på arkivering.
    Definierar vilka som har tillgång till webbarkivet för listan.

en: frequency
sv: frekvens

en: access right by mail commands
sv: tillgångsrättighewter genom mailkommandon

en: months
sv: månader

en: Archive encrypted mails as cleartext
sv: Arkivera krypterad e-post i klartext

en: email address protection method
sv: skyddsmetod för e-postadresserer

en: Protect web archive against spam harvesters
sv: Skydda webbarkiv mot spammare

en: The same as "spam_protection", but restricted to the web archive.
    In addition to it:
    cookie: users must submit a small form in order to receive a cookie before browsing the web archive.
    concealed: e-mail addresses will never be displayed.
sv: Samma som "spam_protection", men begränsat till webbarkivet.
    I tillägg till det:
    cookie: användare måste skicka ett litet forumulär för att få en cookie innan de kan se webbarkivet.
    concealed: e-post addresser visas aldrig.

en: Bounces management
sv: Hantera studsar

en: warn rate
sv: varningsnivå

en: The list owner receives a warning whenever a message is distributed and the number (percentage) of bounces exceeds this value.
sv: Listägaren får en varning när ett meddelande distribueras och antalet (procent) av studsare som överskrider detta värde.

en: halt rate
sv: takt för stopp

en: NOT USED YET. If bounce rate reaches the halt_rate, messages for the list will be halted, i.e. they are retained for subsequent moderation.
sv: INTE ANVÄNT ÄNNU. Om studsantalet når haltantalet, kommer meddelanden till listan att stoppas, dvs de behålls för efterföljande moderation.

en: Management of bouncers, 1st level
sv: Hantering av studsare, första nivån

en: Level 1 is the lower level of bouncing users
sv: Nivå 1 är den lägre gränsen för studsande användare

en: threshold
sv: tröskelvärde

en: Each bouncing user have a score (from 0 to 100).
    This parameter defines a lower limit for each category of bouncing users.For example, level 1 begins from 45 to level_2_treshold.
sv: Varje studsande användare har en poäng (från 0 till 100).
    Denna parameter definierar en lägre gräns för varje kategori av studsande användare.Till exempel, nivå 1 börjar från 45 till nivå_2_tröskeln.

en: points
sv: poäng

en: action for this population
sv: handling för denna population

en: This parameter defines which task is automatically applied on level 1 bouncers.
sv: Denna paramter definierar vilken åtgärd som gör automatiskt för nivå 1-studsare.

en: notification
sv: notifiering

en: When automatic task is executed on level 1 bouncers, a notification email can be send to listowner or listmaster.
sv: När automatisk åtgärd görs på nivå 1-studsare, kan ett notificeringsemail skickas till listägaren eller listmastern.

en: Management of bouncers, 2nd level
sv: Hantering av studsare, andra nivån

en: Level 2 is the highest level of bouncing users
sv: Nivå 2 är högsta antalet studsande användare

en: Each bouncing user have a score (from 0 to 100).
    This parameter defines the score range defining each category of bouncing users.For example, level 2 is for users with a score between 80 and 100.
sv: Varje studsande användare har en poäng (från 0 till 100).
    Denna parameter definieras poänggränser för varje kategori av studsande användare.Till exempel, nivå 2 är för användare med en poäng mellan 80 och 100.

en: This parameter defines which task is automatically applied on level 2 bouncers.
sv: Denna parameter definierar vilken åtgärd som görs automatiskt för nivå 2-studsare.

en: When automatic task is executed on level 2 bouncers, a notification email can be send to listowner or listmaster.
sv: När automatisk åtgärd görs på nivå 2-studsare, kan ett notificeringsemail skickas till listägaren eller listmastern.

en: percentage of list members in VERP mode
sv: procentandel av listmedlemmar med VERP-läge

en: Uses variable envelope return path (VERP) to detect bouncing subscriber addresses.
    0%: VERP is never used.
    100%: VERP is always in use.
    VERP requires address with extension to be supported by MTA. If tracking is enabled for a list or a message, VERP is applied for 100% of subscribers.
sv: Använder variable envelope return path (VERP) för att detektera studsande prenumerationsadresser.
    0%: VERP används aldrig.
    100%: VERP används alltid.
    VERP kräver adress med extension stödd av MTA. Om spårning är aktiverat för en lista eller ett meddelande, används VERP på 100% av prenumeranter.

en: Message tracking feature
sv: Meddelandespårningsfunktion

en: tracking message by delivery status notification
sv: spårar meddelande genom leveransrapport

en: tracking message by message disposition notification
sv: spårar meddelande genom leveransrapport för meddelande

en: who can view message tracking
sv: som kan se meddelandespårning

en: Tracking datas are removed after this number of days
sv: Spårningsdata tas bort efter detta antal dagar

en: Max age of tracking information
sv: Max plder på spårninginformation

en: Welcome return-path
sv: return-path för välkomstmeddelande

en: Remove bouncing new subscribers
sv: Ta bort studsande nya prenumeranter

en: If set to unique, the welcome message is sent using a unique return path in order to remove the subscriber immediately in the case of a bounce.
sv: Om satt till unik, skickas välkomstmeddelandet med en unik återsökväg för att ta bort prenumeranten omedelbart vid en studs.

en: Return-path of the REMIND command
sv: Returh-path för REMIND-kommandot

en: Remove subscribers bouncing remind message
sv: Ta bort prenumeranters studsande påminnelsemeddelande

en: Same as welcome_return_path, but applied to remind messages.
sv: Samma som welcome_return_path, men görs för påminnelsemeddelanden.

en: Task for expiration of old bounces
sv: Åtgärd för upphörande av gamla studsare

en: This task resets bouncing information for addresses not bouncing in the last 10 days after the latest message distribution.
sv: Denna åtgärd återställer information för adresser som inte har studsat de senaste 10 dagarna efter den senaste meddelandedistributionen.

en: Task for cleaning invalidated bounces
sv: Åtgärd för att rena icke validerade studsar

en: This task deletes bounce information for unsubscribed users.
sv: Denna åtgärd tar bort studsinformation för icke prenumerande användare.

en: Task for updating bounce scores
sv: Åtgärd för att uppdatera studspoäng

en: This task scans all bouncing users for all lists, and updates "bounce_score_subscriber" field in "subscriber_table" table. The scores may be used for management of bouncers.
sv: Denna åtgärd skannar alla studsande användare för alla listor, och uppdaterar  "bounce_score_subscriber"-fältet i "subscriber_table"-tabellen. Poängen kan användas för att hantera studsar.

en: Task for management of bouncers
sv: Åtgärd för hantering av studsare

en: This task executes actions on bouncing users configured by each list, according to their scores.
sv: Denna åtgärd gör åtgärder på studsande användare konfigurerade av varje lista, enligt deras poäng.

en: Task for cleaning tables
sv: Åtgärd för att rensa tabeller

en: This task cleans old tracking information from "notification_table" table.
sv: Denna åtgärd rensar gammal spårningsinformation från "notification_table"-tabellen.

en: Minimum number of bounces
sv: Minimallt antal studsar

en: The minimum number of bounces received to update bounce score of a user.
sv: Minimalt antalt studsar mottagna för att uppdatera studspoäng för en användare:

en: Minimum bouncing period
sv: Mimimum studsperiod

en: The minimum period for which bouncing lasted to update bounce score of a user.
sv: Mimimiperiod för studsande för att uppdatera studspoäng för en användare.

en: Delay of bounces
sv: Fördröjning för studsar

en: Average time for a bounce sent back to mailing list server after a post was sent to a list. Usually bounces are sent back on the same day as the original message.
sv: Genomsnittlig tid för en studs skickad tillbaka till mailinglistservern efter att ett meddelande skickades till listan. Vanligtvis skickas studsar tillbaka samma dag som det ursprungliga meddelandet.

en: Prefix of VERP return address
sv: Prefix för VERP returadress

en: The prefix to consist the return-path of probe messages used for bounce management, when variable envelope return path (VERP) is enabled. VERP requires address with extension to be supported by MTA.
    If you change the default value, you must modify the mail aliases too.
sv: Prefixet för att ha retur-sökväg för testmeddelanden använda av studshantering, när variable envelope return path (VERP) är aktiverat. VERP kräver adress med extension stödd av MTA.
    Om du ändrar standardvärdet , måste du även modifiera mail aliases.

en: Suffix of list return address
sv: Suffix för listreturadress

en: The suffix appended to the list name to form the return-path of messages distributed through the list. This address will receive all non-delivery reports (also called bounces).
sv: Suffixet lades till listnamnet för att forma retursökvägen för meddelanden distribuerade av denna lista. Denna adress får alla icke leverade rapporter (även kallade studsar).

en: Maximum number of responses to command message
sv: Maximalt antal responser på kommandmeddelandet

en: The maximum number of command reports sent to an email address. Messages are stored in "bad" subdirectory of incoming message spool, and reports are not longer sent.
sv: Maximalt antal kommandorapporter skickade till en emailadress. Meddelanden lagras i en "bad" underkatalog för meddelandeflödet, och rapporter skickas inte mer.

en: Delay before counting responses to command message
sv: Fördröjning innan räknar svar på kommandomeddelande

en: This parameter defines the delay in seconds before decrementing the counter of reports sent to an email address.
sv: Denna parameter definierar fördröjningen i sekunder innan minskar ner räknaren av rapporter skickade till en emailadress.

en: Decrementing factor of responses to command message
sv: Nedräkningsfaktor för svar på kommandomeddelande

en: The decrementation factor (from 0 to 1), used to determine the new report counter after expiration of the delay.
sv: Nedräkningsfaktor (från 0 till 1), använd för att bestämma den nya rapportränaren efter utgången fördröjning.

en: Expiration period of message ID table
sv: Utgångsperiod för message ID-tabellen

en: Expiration period of entries in the table maintained by sympa_msg.pl daemon to prevent delivery of duplicate messages caused by loop.
sv: Utgångsperiod för enheter i tabellen hanterat av sympa_msg.pl demonen för att förhindra leverans av duplikatmeddelanden orsakat av en loop.

en: Cleanup interval of message ID table
sv: Rensningsintervall för message ID-tabellen

en: Interval between cleanups of the table maintained by sympa_msg.pl daemon to prevent delivery of duplicate messages caused by loop.
sv: Intervall nellan rensningar av tabellen hanterat av sympa_msg.pl demonen för att förhindra leveransen av duplikatmeddelanden orsakade av en loop.

en: Automatic list
sv: Automatisk lista

en: Remove empty automatic list
sv: Ta bort tom automatisk lista

en: If set to "if_empty", then Sympa will remove automatically created mailing lists just after their creation, if they contain no list member.
sv: Om satt till "if_empty", då kommer Sympa automatiskt att ta bort en skapad mailinglista precis efter deras skapande, om de inte innehåller en listmedlem.

en: Who is able to create automatic list
sv: Vem som kan skapa automatisk lista

en: Definition of automatic list families
sv: Definitionn på automatiska listfamiljer

en: Defines the families the automatic lists are based on. It is a character string structured as follows:
    * each family is separated from the other by a semicolon (;)
    * inside a family definition, each field is separated from the other by a colon (:)
    * each field has the structure: "<field name>=<field value>"
    Basically, each time Sympa uses the automatic lists families, the values defined in this parameter will be available in the family object.
    * for scenarios: [family->name]
    * for templates: [% family.name %]
sv: Definierar familjerna som de automatiska listorna baseras på. Det är en teckensträng strukturerad som följer:
    * varje familj separeras från andra med ett semicolon (;)
    * i en familjedefinition, är varje fält separerat från andra med ett colon (:)
    * varje fält har strukturen: "<field name>=<field value>"
    Grundläggande, varje gång Sympa använder de automatiska listornas familjer, kommer värderna definierade i denna parameter att bli tillgänglig i familjeobjektet.
    * for scenarios: [family->name]
    * for templates: [% family.name %]

en: Parsed files for families
sv: Tolkade filer för familjer

en: comma-separated list of files that will be parsed by Sympa when instantiating a family (no space allowed in file names)
sv: kommaseparerad lista på filer som tolkas av Sympa när behandlar en familj(inga mellanslag tillåts i filnamn)

en: Global unsubscription
sv: Global avprenumeration

en: Header field to tag spams
sv: Huvudfält för att tagga spam

en: If a spam filter (like spamassassin or j-chkmail) add a header field to tag spams, name of this header field (example X-Spam-Status)
sv: Om ett spamfilter (som spamassasin eller j-chkmail) lägger till ett huvudfält för att tagga spam, namn på detta huvudfält (exempelvis X-Spam-Status)

en: Regular expression to check header field to tag spams
sv: Reguljärt uttryck för att kontrollera huvudfältet för att tagga spam

en: Regular expression applied on this header to verify message is a spam (example Yes)
sv: Reguljärt uttryck tillämpat på detta huvud för att verifiera meddelandet är spam (t ex Ja)

en: Regular expression to determine spam or ham.
sv: Reguljärt uttryck för att avgöra spam eller ham.

en: Regular expression applied on this header field to verify message is NOT a spam (example No)
sv: Reguljärt uttryck tillämpat på detta huvudfält för att verifiera meddelande INTE är spam(exempelvis Nej)

en: Name of header field to inform
sv: Namn på huvudfältet för att informera

en: Messages are supposed to be filtered by an spam filter that adds them one or more headers. This parameter is used to select a special scenario in order to decide the message's spam status: ham, spam or unsure. This parameter replaces antispam_tag_header_name, antispam_tag_header_spam_regexp and antispam_tag_header_ham_regexp.
sv: Meddelanden ska filtreras av ett spamfilter som lägger till dem en eller fler huvud. Denna paramter används för att välja ett specialscenario för att bedöma meddelandets spamstatus: ham, spam eller unsure. Denna parameter ersätter antispam_tag_header_name, antispam_tag_header_spam_regexp och antispam_tag_header_ham_regexp.

en: List home
sv: Listhem

en: Base directory of list configurations.
sv: Baskatalog för listkonfigurationer.

en: Directory for configuration files
sv: Katalog för konfigurationsfiler

en: Base directory of global configuration (except "sympa.conf").
sv: Baskatalog för global configuration (utom "sympa.conf").

en: Base directory of spools
sv: Baskatalog för spools

en: Base directory of all spools which are created at runtime. This directory must be writable by Sympa user.
sv: Baskatalog för alla spools som skapas vid körning. Denna katalog måste vara skrivbar för Sympa-användare.

en: Directory for message incoming spool
sv: Katalog för inkommande meddelanden

en: This spool is used both by "queue" program and "sympa_msg.pl" daemon.
sv: Denna spool används både av "queue" programmet och "sympa_msg.pl" demonen.

en: Directory for moderation spool
sv: Katalog för moderering

en: Directory for digest spool
sv: Katalog för digest spool

en: Directory for held message spool
sv: Katalog för hållna meddelanden

en: This parameter is named such by historical reason.
sv: Denna parameter är kallat så av historiska skäl.

en: Directory for archive spool
sv: Katalog för archive spool

en: Directory for held request spool
sv: Katalog för held request spool

en: Directory for topic spool
sv: Katalog för topic spool

en: Directory for bounce incoming spool
sv: Katalog för bounce incoming spool

en: This spool is used both by "bouncequeue" program and "bounced.pl" daemon.
sv: Denna spool används av både "bouncequeue" programmet och "bounced.pl" demonen.

en: Directory for task spool
sv: Katalog för task spool

en: Directory for automatic list creation spool
sv: Katalog för automatic list creation spool

en: This spool is used both by "familyqueue" program and "sympa_automatic.pl" daemon.
sv: Denna spool använd av både  "familyqueue" programmet och "sympa_automatic.pl" demonen.

en: Directory for message outgoing spool
sv: Katalog för utgående meddelanden

en: Temporary directory used by external programs such as virus scanner. Also, outputs to daemons' standard error are redirected to the files under this directory.
sv: Temporär katalog använd av externa program som virusscannare. Även, resultat av demonens standardfel skickas till filer under denna katalog.

en: Directory to cache formatted messages
sv: Katalog för cache formatted messages

en: Base directory path of directories where HTML view of messages are cached.
sv: Baskatalogsökväg för kataloger där HTML-meddelanden sparas.

en: Directory for storing bounces
sv: Katalog för storing bounces

en: The directory where bounced.pl daemon will store the last bouncing message for each user. A message is stored in the file: <bounce_path>/<list name>@<mail domain name>/<email address>, or, if tracking is enabled: <bounce_path>/<list name>@<mail domain name>/<email address>_<envelope ID>.
    Users can access to these messages using web interface in the bounce management page.
    Don't confuse with "queuebounce" parameter which defines the spool where incoming error reports are stored and picked by bounced.pl daemon.
sv: Katalogen där bounced.pl daemon lagrar det senaste studsande meddelandetr för varje användare. Ett meddelande lagras i filen: <bounce_path>/<list name>@<mail domain name>/<email address>, eller, om spårande är aktiverat: <bounce_path>/<list name>@<mail domain name>/<email address>_<envelope ID>.
    Användare kan nå dessa meddelanden med webb-gränsnittet i studshanteringssidan.
    Förväxla inte detta med "queuebounce" parametern som defineras var inkommande felmeddelanden lagras och hämtas av bounced.pl daemon.

en: Directory for storing archives
sv: Katalog för storing archives

en: Where to store HTML archives. This parameter is used by the "archived.pl" daemon. It is a good idea to install the archive outside the web document hierarchy to prevent overcoming of WWSympa's access control.
sv: Var lagra HTML-arkiv. Denna parameter används av "archived.pl" demonen. Det är en bra ide att installera arkivet utanför webbdokumenthierarkin för att förhindra överskrivning av WWSympas accesskontroll.

en: Task for cleaning spools
sv: Åtgärd för cleaning spools

en: This task cleans old content in spools.
sv: Denna åtgärd rensar gammalt innehåll i spools.

en: Max age of incoming bad messages
sv: Max ålder på inkommande dåliga meddelanden

en: Number of days "bad" messages are kept in message incoming spool (as specified by "queue" parameter). Sympa keeps messages rejected for various reasons (badly formatted, looping etc.).
sv: Antalet dagar "bad" meddelanden hålls i message incoming spool (som specificerat av "queue" parametern). Sympa behåller meddelanden avslagna av olika skäl (dåligt formatterade, loopar etc.).

en: Max age of bad messages for archives
sv: Max ålder för dåliga meddelanden för arkiv

en: Number of days "bad" messages are kept in message archive spool (as specified by "queueoutgoing" parameter). Sympa keeps messages rejected for various reasons (unable to create archive directory, to copy file etc.).
sv: Antalet dagar "bad" meddelanden hålls i message archive spool (som specificeras av "queueoutgoing" parametern). Sympa behåller meddelanden avslagna av olika skäl (kunde inte skapa arkivkatalog, kopiera fil etc.).

en: Max age of bad bounce messages
sv: Max ålder på bad bounce messages

en: Number of days "bad" messages are kept in bounce spool (as specified by "queuebounce" parameter). Sympa keeps messages rejected for various reasons (unknown original sender, unknown report type).
sv: Antalet dagar "bad" meddelanden hålls i bounce spool (som specificeras av "queuebounce" parametern). Sympa sparar meddelanden avslagna av olika skäl (okänd orginalsändare, okänd rapporttyp).

en: Max age of held messages
sv: Max ålder på held messages

en: Number of days messages are kept in held message spool (as specified by "queueauth" parameter). Beyond this deadline, messages that have not been confirmed are deleted.
sv: Antalet dagar meddelanden hålls i held message spool (som specificeras av "queueauth" parametern). Bortom denna deadline, tas meddelanden som inte har bekräftats bort.

en: Max age of held requests
sv: Maxålder på hållna äskanden

en: Number of days requests are kept in held request spool (as specified by "queuesubscribe" parameter). Beyond this deadline, requests that have not been validated nor declined are deleted.
sv: Antal dagar äskanden hålls i hållnaäskanden (som specificeras av "köprenumerera"-parametern).Efter denna deadline, kommer äskanden som inte har validerats eller avslagits att tas bort.

en: Max age of tagged topics
sv: Maxålder på taggade ämnen

en: Number of days (automatically or manually) tagged topics are kept in topic spool (as specified by "queuetopic" parameter). Beyond this deadline, tagging is forgotten.
sv: Antal dagar (automatiskt eller manuellt) taggade ämnen hålls i ämnestråden (som specificeras av "köämne"-parametern). Efter denna deadline, glöms taggande.

en: Max age of incoming bad messages in automatic list creation spool
sv: Maxålder på inkommande dåliga meddelanden i automatisklistskapandetråden

en: Number of days "bad" messages are kept in automatic list creation spool (as specified by "queueautomatic" parameter). Sympa keeps messages rejected for various reasons (badly formatted, looping etc.).
sv: Antal dagar "dåliga" meddelanden hålls i automatisklistskapandetråden (som specificeras av "köautomatisk"-parametern). Sympa behåller meddelanden avslagna av olika skäl (dåligt formatterade, loopar etc.).

en: Max age of outgoing bad messages
sv: Maxålder på utgående dåliga meddelanden

en: Number of days "bad" messages are kept in message outgoing spool (as specified by "queuebulk" parameter). Sympa keeps messages rejected for various reasons (failed personalization, bad configuration on MTA etc.).
sv: Antal dagar "dåliga" meddelanden hålls i utgåendemeddelandetråden (som specificeras av "köbulk"-parametern). Sympa behåller meddelanden avslagna av olika skäl (fel personalisering, dålig konfiguration på MTA etc.).

en: Max age of bad messages in digest spool
sv: Maxålder på dåliga meddelanden i behandlatråden

en: Number of days "bad" messages are kept in digest spool (as specified by "queuedigest" parameter). Sympa keeps messages rejected for various reasons (syntax errors in "digest.tt2" template etc.).
sv: Antalet dagar "dåliga" meddelanden hålls i behandlatråden (som specificeras av "köbehandla"-parametern).Sympa behåller meddelanden avslagna av olika skäl (syntaxfel i "digest.tt2" template etc.).

en: Max age of temporary files
sv: Maxålder på temporära filer

en: Number of days files in temporary directory (as specified by "tmpdir" parameter), including standard error logs, are kept.
sv: Antal dagar filer hålls i temporära katalogen (som specificeras av "tmpdir"-parametern), inklusive standardfelloggar, behålls.

en: File containing trusted CA certificates
sv: Fil med betrodda CA-certifikat

en: This can be used alternatively and/or additionally to "capath".
sv: Denna kan användas alternativt och/eller med "capath".

en: Directory containing trusted CA certificates
sv: Katalog med betrodda CA-certifikat

en: CA certificates in this directory are used for client authentication.
    The certificates need to have names including hash of subject, or symbolic links to them with such names. The links may be created by using "c_rehash" script bundled in OpenSSL.
sv: CA-certificat i denna katalog används för clientauktorisering.
    Certificaten behöver ha namn inklusive hash på ämne, eller symboliska länkar till dem med sådana namn. Länkarna kan skapas med "c_rehash"-script som kommer med OpenSSL.

en: Password used to crypt lists private keys
sv: Lösenord använt för att kryptera listors privata nycklar

en: If not defined, Sympa assumes that list private keys are not encrypted.
sv: Om inte definierat, antar Sympa att listors privata nycklar inte är krypterade.

en: Directory containing user certificates
sv: Katalog med användarcertifikat

en: Notify subscribers when they are included from a data source?
sv: Notifiera prenumeranter när de inkluderas från en datakälla?

en: Subscribers defined in an external data source
sv: Prenumeranter definierade i en extern datakälla

en: the data source
sv: datakällan

en: data source parameters
sv: parametrar för datakälla

en: Owners defined in an external data source
sv: Ägare angivna i en extern datakälla

en: Moderators defined in an external data source
sv: Moderatorer angivna i en extern datakälla

en: Timeout for fetch of include_sql_query
sv: Hämtning av include_sql_query tog för lång tid

en: Default of SQL fetch timeout
sv: Standard för SQL-hämtatimeout

en: User data source
sv: Användardatakälla

en: File inclusion
sv: Fil-inkludering

en: Include subscribers from this file.  The file should contain one e-mail address per line (lines beginning with a "#" are ignored).
sv: Inkludera prenumeranter från denna fil.  Filen ska innehålla en e-mailadress per rad (rader som börjar med "#" ignoreras).

en: Remote file inclusion
sv: Inkludering av fjärr-fil

en: short name for this source
sv: kortnamn för denna källa

en: data location URL
sv: URL till data

en: remote user
sv: fjärranvändare

en: remote password
sv: fjärrlösenord

en: idle timeout
sv: tidsgräns för inaktivitet

en: SSL version
sv: SSL-version

en: SSL ciphers used
sv: använda SSL-chiffer

en: Certificate verification
sv: Certfikatverifiering

en: Time ranges when inclusion is not allowed
sv: Tidsgränser när inkludering inte är tillåtet

en: List inclusion
sv: List-inkludering

en: Include subscribers from other list. All subscribers of list listname become subscribers of the current list. You may include as many lists as required, using one include_sympa_list paragraph for each included list. Any list at all may be included; you may therefore include lists which are also defined by the inclusion of other lists. Be careful, however, not to include list A in list B and then list B in list A, since this will give rise to an infinite loop.
sv: Inkludera prenumeranter från andra listor. Alla prenumeranter på listans listnamn blir prenumeranter på den nuvarande listan. Du kan inkludera så många listor som behövs, med en include_sympa_list paragraph för varje inkluderad lista.Alla listor kan inkluderas; du kan därför inkludera listor som också definieras av inkluderandet av andra listor. Var försiktig, så att du inte inkluderar lista A i lista B och sedan lista B i lista A,då detta ger en evig loop.

en: list name to include
sv: listnamn att inkludera

en: filter definition
sv: filterdefinition

en: remote list inclusion
sv: inkludering av fjärrlista

en: Sympa can contact another Sympa service using HTTPS to fetch a remote list in order to include each member of a remote list as subscriber. You may include as many lists as required, using one include_remote_sympa_list paragraph for each included list. Be careful, however, not to give rise to an infinite loop resulting from cross includes.
    For this operation, one Sympa site acts as a server while the other one acs as client. On the server side, the only setting needed is to give permission to the remote Sympa to review the list. This is controlled by the review scenario.
sv: Sympa kan kontakta en annan Sympatjänst med HTTPS för att hämta en fjärrlista för att inkludera varje medlem på fjärrlistan som prenumerant.Du kan inkludera så många listor som krävs, med en include_remote_sympa_list paragraph för varje inkluderad lista. Var försiktig,så att det inte ger en evig loop pga överskridande inkludering.
    För denna operation, agerar en Sympaplats som server medan den andra agerar som klient. På serversidan,är den enda inställning som krävs att ge tillstånd till fjärr-Sympa att gå igenom listan. Detta kontrolleras av gå igenom scenariot.

en: remote host
sv: fjärrsystem

en: obsoleted.  Use "data location URL".
sv: bortagen. Använd "data location URL".

en: remote port
sv: fjärrport

en: remote path of sympa list dump
sv: fjärrsökväg till sympa list-dump

en: certificate for authentication by remote Sympa
sv: certifikat för autentisering av fjärr-Sympa

en: LDAP query inclusion
sv: LDAP-frågeinkludering

en: This paragraph defines parameters for a query returning a list of subscribers. This feature requires the Net::LDAP (perlldap) PERL module.
sv: Detta stycke definierar parameter för en fråga som emottar en lista på prenumeranter. Denna funktion kräver Net::LDAP (perlldap) PERL modulen.

en: use TLS (formerly SSL)
sv: använd TLS (tidigare SSL)

en: use SSL (LDAPS)
sv: använd SSL (LDAPS)

en: search scope
sv: sökomfång

en: connection timeout
sv: anslutningstidsgräns

en: extracted attribute
sv: extraherat attribut

en: selection (if multiple)
sv: urval (om flera)

en: regular expression
sv: reguljärt uttryck

en: LDAP 2-level query inclusion
sv: LDAP 2-nivå-frågeinkludering

en: This paragraph defines parameters for a two-level query returning a list of subscribers. Usually the first-level query returns a list of DNs and the second-level queries convert the DNs into e-mail addresses. This feature requires the Net::LDAP (perlldap) PERL module.
sv: Detta stycke definierar parametrar för en tvånivåsfråga som tar emot en lista på prenumeranter. Vanligtsvis ger förstanivåfrågan en lista på DNs och andranivåfrågan konverterar DNs till e-mailadresser.Denna funktion kräver Net::LDAP (perlldap) PERL modulen.

en: first-level suffix
sv: suffix för första-nivå

en: first-level search scope
sv: sökomfång för första-nivå

en: first-level connection timeout
sv: anslutningstidsgräns för första-nivå

en: first-level filter
sv: filter för första-nivå

en: first-level extracted attribute
sv: extraherat attribut för första-nivå

en: first-level selection
sv: urval för för första-nivå

en: first-level regular expression
sv: reguljärt uttryck för första-nivå

en: second-level suffix template
sv: suffixmall för andra-nivå

en: second-level search scope
sv: sökomfång för andra-nivå

en: second-level connection timeout
sv: anslutningstidsgräns för andra-nivå

en: second-level filter template
sv: filtermall för andra-nivå

en: second-level extracted attribute
sv: extraherat attribut för andra-nivå

en: second-level selection
sv: urval för andra-nivå

en: second-level regular expression
sv: reguljärt uttryck för andra-nivå

en: SQL query inclusion
sv: SQL-fråge-inkludering

en: This parameter is used to define the SQL query parameters.
sv: Denna parameter används för att definiera SQL-frågeparametrar.

en: database type
sv: databastyp

en: database port
sv: databasport

en: database name
sv: databasnamn

en: connection options
sv: anslutningsinställningar

en: environment variables for database connection
sv: miljövariabler för databasanslutning

en: SQL query
sv: SQL-fråga

en: Directory where the database is stored (used for DBD::CSV only)
sv: Katalog där databasen lagras (används enbart för DBD::CSV)

en: Inclusions timeout
sv: Inkluderingstidsgräns

en: Sympa caches user data extracted using the include parameter. Their TTL (time-to-live) within Sympa can be controlled using this parameter. The default value is 3600
sv: Sympa behåller användardata med inkluderingsparametern. Deras TTL (tid-till-liv) inom Sympa kan kontrolleras med denna parameter. Standardvärdet är 3600

en: Inclusions timeout for message distribution
sv: Inkluderings-tidsgräns uppnådd för meddelandedistribution

en: This parameter defines the delay since the last synchronization after which the user's list will be updated before performing either of following actions:
    * Reviewing list members
    * Message distribution
sv: Denna parameter definierar fördröjningen sedan förra synkroniseringen varefter användarlistan blir uppdaterad innan någon av följande åtgärder görs
    *Gå igenom medlemslistan
    *Meddelandedistribution

en: LDAP query custom attribute
sv: LDAP-frågeanpassningsattribut

en: Name of email entry
sv: Namn på email meddelande

en: LDAP 2-level query custom attribute
sv: LDAP 2-nivå-frågeanpassningsattribut

en: SQL query custom attribute
sv: SQL-frågeanpassningsattribut

en: Which service messages to be signed
sv: Vilka servicemeddelanden som ska signeras

en: Inserts a DKIM signature to service messages in context of robot, list or both
sv: Infogar en DKIM-signatur för servicemeddelanden i egenskap av robot, lista eller båda

en: The "i=" tag as defined in rfc 4871
sv: "i=" taggen som definieras i rfc 4871

en: Default is null.
sv: Standardvärde är null.

en: Enable DKIM
sv: Starta DKIM

en: Insert DKIM signature to messages sent to the list
sv: Lägg till DKIM-signatur för meddelanden skickade till listan

en: If set to "on", Sympa may verify DKIM signatures of incoming messages and/or insert DKIM signature to outgoing messages.
sv: Om satt till "på", kan Sympa verifiera DKIM-signaturer på inkommande meddelanden och/eller infoga DKIM-sinatur på utgående meddelanden.

en: DKIM configuration
sv: DKIM-konfiguration

en: A set of parameters in order to define outgoing DKIM signature
sv: Ett antal parametrar för att definiera utgående DKIM-signatur

en: File path for list DKIM private key
sv: Sökväg till listans privata nyckel för DKIM

en: File path for DKIM private key
sv: Filsökväg till privat nyckel för DKIM

en: The file must contain a PEM encoded private key
sv: Filen måste innehålla en PEM-kodad privat nyckel

en: Selector for DNS lookup of DKIM public key
sv: Urval för DNS-uppslag av publik DKIM-nyckel

en: The selector is used in order to build the DNS query for public key. It is up to you to choose the value you want but verify that you can query the public DKIM key for "<selector>._domainkey.your_domain"
sv: Väljaren används för att bygga DNS-frågan om publik nyckel. Det är upp till dig att väla värdet du vill men verifiera att du kan fråga efter den publika DKIM-nyckeln för "<selector>._domainkey.your_domain"

en: List of headers to be included into the message for signature
sv: Lista med huvudrader att ta med i meddelandet för signatur

en: You should probably use the default value which is the value recommended by RFC4871
sv: Du bör troligtvis använda standardvärdet vilket är värdet rekommenderat av RFC4871

en: DKIM "d=" tag, you should probably use the default value
sv: DKIM "d="-värde, du bör förmodligen använda standardvärdet

en: The DKIM "d=" tag, is the domain of the signing entity. The list domain MUST be included in the "d=" domain
sv: DKIM "d="-taggen, är domänen för den signerande enheten. Listdomänen MÅSTE inkluderas i "d="domänen

en: The "d=" tag as defined in rfc 4871
sv: "d="-taggen som definieras i rfc 4871

en: DKIM "i=" tag, you should probably leave this parameter empty
sv: DKIM "i="-värde, du bör förmodligen lämna denna parameter tom

en: DKIM "i=" tag, you should probably not use this parameter, as recommended by RFC 4871, default for list broadcasted messages is i=<listname>-request@<domain>
sv: DKIM "i=" taggen, du bör troligtvis inte använda denna parameter, då rekommenderat av RFC 4871, standard för lista skickade meddelanden är i=<listname>-request@<domain>

en: The categories of messages sent to the list that will be signed using DKIM.
sv: Kategorin för meddelanden skickade till listan som signeras med DKIM.

en: This parameter controls in which case messages must be signed using DKIM, you may sign every message choosing 'any' or a subset. The parameter value is a comma separated list of keywords
sv: Denna parameter kontrollerar när meddelanden måste signeras med DKIM, du kan signera varje meddelande med "någon" eller ett underset. Parameterlistan är en kommaseparerad lista på nyckelord

en: Which messages delivered via lists to be signed
sv: Vilka meddelanden leverade med listor som ska signeras

en: Add ARC seals to messages sent to the list
sv: Lägg till ARC-lås för meddelanden skickade till listan

en: Enable/Disable ARC. This feature requires Mail::DKIM::ARC to be installed, and maybe some custom scenario to be updated
sv: Starta/Avslta ARC. Denna funktion kräver att Mail::DKIM::ARC tär installerat, och kanske att något anpassat scenario uppdateras

en: Enable ARC
sv: Starta ARC

en: SRV ID for Authentication-Results used in ARC seal
sv: SRV ID för Authenticierings-Resultat använt i ARC-lås

en: Typically the domain of the mail server
sv: Typiskt domänen för mailservern

en: ARC configuration
sv: ARC-konfiguration

en: A set of parameters in order to define outgoing ARC seal
sv: Ett antal parametrar för att definiera utgående ARC-lås

en: File path for list ARC private key
sv: Sökväg till listans privata nyckel för ARC

en: File path for ARC private key
sv: Filsökväg till privat nyckel för ARC

en: The file must contain a PEM encoded private key. Defaults to same file as DKIM private key
sv: Filen måste innehålla en PEM-kodad privat nyckel. Standard är samma fil som DKIM privat nyckel

en: Selector for DNS lookup of ARC public key
sv: Val av DNS-sökning av publik ARC-nyckel

en: The selector is used in order to build the DNS query for public key. It is up to you to choose the value you want but verify that you can query the public DKIM key for "<selector>._domainkey.your_domain". Default is the same selector as for DKIM signatures
sv: Valet används för att bygga DNS-frågan för puplik nyckel. Det är upp till dig att välja värdet du vill men verifiera att du kan fråga den publika DKIM-nyckeln efter  "<selector>._domainkey.your_domain".Standard är samma val som för DKIM-signaturer

en: ARC "d=" tag, you should probably use the default value
sv: ARC "d="-värde, du bör förmodligen använda standardvärdet

en: The ARC "d=" tag is the domain of the signing entity. The DKIM d= domain name is used as its default value
sv: ARC "d="-taggen är domänen för den signerande enheten. DKIM d= domännamnet används som dess standardvärde

en: The "d=" tag as defined in ARC
sv: "d="-taggen som definierad i ARC

en: Protection modes
sv: Skyddsmoder

en: Select one or more operation modes.  "Domain matching regular expression" (domain_regex) matches the specified Domain regular expression; "DKIM signature exists" (dkim_signature) matches any message with a DKIM signature header; "DMARC policy ..." (dmarc_*) matches messages from sender domains with a DMARC policy as given; "all" (all) matches all messages.
sv: Välj en eller fler operationsmoder.  "Domain matching regular expression" (domain_regex) matchar det specificerade Domän reguljära uttrycket; "DKIM signature exists" (dkim_signature) matchar alla meddelanden med ett DKIM-signaturhuvud; "DMARC policy ..." (dmarc_*) matchar meddelanden från sänderdomäner med en DMARC policy som ges; "all" (all) matchar alla meddelanden.

en: Test mode(s) for DMARC Protection
sv: Testmod(er) för DMARC-skydd

en: Regular expression for domain name match
sv: Reguljärt uttryck för domännamnmatchning

en: Regular expression match pattern for From domain
sv: Reguljärt uttryck matchningsmönster för Från domän

en: Match domain regular expression
sv: Matcha domän reguljärt uttryck

en: New From address
sv: Ny Från-adress:

en: This is the email address to use when modifying the From header.  It defaults to the list address.  This is similar to Anonymisation but preserves the original sender details in the From address phrase.
sv: Detta är emailadressen att använda när modifierar Från-huvudet.  Standard är listadressen.  Det är liknande Anonymisering men behåller orginalsändardetaljerna i Från-adress frasen.

en: New From name format
sv: Ny Från-namnformat

en: This is the format to be used for the sender name part of the new From header field.
sv: Detta är formatet att använda för sändarnamndelen av den nya Från-huvudfältet.

en: DMARC Protection
sv: DMARC-skydd

en: Parameters to define how to manage From address processing to avoid some domains' excessive DMARC protection
sv: Parametrar för att definiera hur hantera Från-adressbehandling för att undvika några domäners överdrivna DMARC-skydd

en: SMTP HELO (EHLO) parameter used for address verification
sv: SMTP HELO (EHLO) parameter som används för adressverifikation

en: Default value is the host part of "list_check_smtp" parameter.
sv: Standardvärdet är värddelen av "list_check_smtp"-parametern.

en: SMTP server to verify existence of the same addresses as the list to be created
sv: SMTP server för att verifiera förekomsten av samma adresser som ska skapas

en: Local part of listmaster email address
sv: Ange den lokala delen av listmästarens e-postadress (innan @-tecknet)

en: Used to define a custom parameter for your server. Do not forget the semicolon between the parameter name and the parameter value.
    You will be able to access the custom parameter value in web templates by variable "conf.custom_robot_parameter.<param_name>"
sv: Används för att egendefiniera en parameter för er server. Glöm inte att semikolon mellan parameternamn och parametervärde.
    Du kan nå egendefinierat parametervärde i web templates genom variabeln "conf.custom_robot_parameter.<param_name>"

en: Account
sv: Konto

en: Expiration of unmoderated messages
sv: Expirering av omodererade meddelanden

en: Secret string for generating unique keys
sv: Hemlig sträng för skapande av unika nycklar

en: Custom user attributes
sv: Användarattribut

en: internal identifier
sv: intern identifierare

en: label
sv: etikett

en: additional comment
sv: ytterligare kommentar

en: type
sv: typ

en: possible attribute values (if enum is used)
sv: möjliga attributvärden (om enum används)

en: is the attribute optional?
sv: är attributet valfritt?

en: custom parameters
sv: anpassningsparametrar

en: var name
sv: variabelnamn

en: var value
sv: variabelvärde

en: Periodical subscription expiration task
sv: Återkommande prenumerationsexpireringshantering

en: Regular expression applied to prevent loops with robots
sv: Reguljärt uttryck för att hindra snurror med robotar

en: Periodical subscription reminder task
sv: Åtgärd för återkommande prenumerationspåminnelse

en: Latest family instantiation
sv: Senaste familje-instanseringen

en: who ran the instantiation
sv: vem utförde instanseringen?

en: date
sv: datum

en: Creation of the list
sv: Listans skapande

en: who created the list
sv: vem skapade listan

en: human readable
sv: mänskligt läsbart

en: Last update of config
sv: Senaste uppdateringen av konfigurationen

en: who updated the config
sv: vem uppdaterade konfigurationen

en: Status of the list
sv: Liststatus

en: Serial number of the config
sv: Konfigurationens serienummer

en: Directory for subscribers pictures
sv: Katalog för prenumeranters bilder

en: Defines the prefix allowing to recognize that a list is an automatic list.
sv: Definierar prefix som identifierar automatiska listor

en: Owners
sv: Ägare

en: name
sv: namn

en: private information
sv: privat information

en: Moderators
sv: Moderatorer

en: [Image]
sv: [Bild]

en: Table of contents:
sv: Innehållsförteckning:

en: Example:
sv: Exempel:

en: (You must define this parameter)
sv: (Du måste ange denna parameter)

en: 10 minutes
sv: 10 minuter

en: 30 minutes
sv: 30 minuter

en: 1 hour
sv: 1 timme

en: 6 hours
sv: 6 timmar

en: 1 day
sv: 1 dag

en: 1 week
sv: 1 vecka

en: welcome message
sv: välkomstmeddelande

en: unsubscribe message
sv: meddelande för uppsägning av prenumeration

en: deletion message
sv: borttagningsmeddelande

en: message header
sv: meddelandehuvud

en: message footer
sv: meddelandefot

en: remind message
sv: påminnelsemeddelande

en: moderator rejection message
sv: avslagsmeddelande från redaktör

en: subscribing invitation message
sv: prenumerationsinbjudningsmeddelande

en: help file
sv: hjälpfil

en: directory of lists
sv: listkatalog

en: global reminder message
sv: globalt påminnelsemeddelande

en: summary message
sv: sammanfattningsmeddelande

en: list description
sv: listbeskrivning

en: list homepage
sv: listhemsida

en: list creation request message
sv: begäran om att få lista skapad

en: list creation notification message
sv: notifiering om skapad lista

en: virus infection message
sv: meddelande om virusinfektion

en: list aliases template
sv: listalias-mall

note: This entry contains sprintf conversions.  See https://perldoc.perl.org/functions/sprintf for details.
en: Archive of %s, file %s
sv: Arkiv för %s, fil %s

en: Subscription summary
sv: Prenumerationssammanfattning

en: User guide
sv: Användarmanual

note: This entry contains sprintf conversions.  See https://perldoc.perl.org/functions/sprintf for details.
en: Archive of %s, last message
sv: Arkiv för %s, sista meddelande

en: Required when including members of a remote list.
sv: Krävd när inkluderar medlemmar av en extern lista.

en: Directory creation
sv: Skapa katalog

note: This entry contains sprintf conversions.  See https://perldoc.perl.org/functions/sprintf for details.
en: topic (%s)
sv: ämne (%s)

note: (count)
en:  The %1 most active lists
sv:  De %1 mest aktiva listorna

en:  Active lists
sv: Aktiva listor

note: (for)
en:  for %1 days
sv:  i %1 dagar

en: List name
sv: Listnamn

en: Number of messages
sv: Antal meddelanden

en: Average by day
sv: Genomsnitt per dag

en: Creation date
sv: Datum den skapades

en: Subject
sv: Ämne

en: Casual administration
sv: Vanliga åtgärder

en: Edit List Config:
sv: Redigera listkonfiguration:

en: It must be used with care. It allows you to modify some of the list parameters. The list of parameters you can modify depends on your privilege.
sv: Var försiktig: här kan du ändringa viktiga listparametrar. Vilka parametrar du kan ändra beror på vilka rättigheter du har.

en: Manage Subscribers:
sv: Hantera prenumeranter:

en: Allows you to add or delete list members, moderate subscriptions, and so on.
sv: Låter dig lägga till eller ta bort prenumeranter, moderera prenumerationer och så vidare.

en: Blocklist:
sv: Svartlista:

en: Handles the set of black-listed mail addresses for this list.
sv: Hanterar svartlistade e-postadresser för denna lista.

en: Manage archives:
sv: Hantera arkiv:

en: Allows you to download and delete list archives.
sv: Låter dig ladda ner och ta bort arkiv.

en: Bounces:
sv: Studsar:

en: Manage non-delivery reports (also called bounces).
sv: Hantera rapporter om e-post som inte har kunnat levereras (s.k. studsar).

en: Logs:
sv: Loggar:

en: A tool for exploring the list logs.
sv: Ett verktyg för att titta i listloggarna.

en: Drastic operations
sv: Drastiska åtgärder

en: Restore List
sv: Återskapa listan

en: This list is currently closed. Clicking this button will make it active again.
sv: Listan är stängd för närvarande. Klickar du på denna knapp återaktiveras den igen.

note: (list)
en: View lists including %1
sv: Visa listor inklusive %1

en: Remove List
sv: Ta bort lista

en: Completely removes the current list. Listmaster privileges are required to restore a list once it has been removed.
sv: Raderar den här listan helt. Listmästarrättigheter krävs för att återställa en lista.

en: Rename List
sv: Byt namn på lista

en: Allows you to change this list's name. Everything related to the list will be renamed, including the mail aliases and the web archives.
sv: Låter dig ändra listans namn. Allt som har anknytning till listan byter till det nya namnet, inklusive e-postalias och webbarkiven.

en: Create Shared
sv: Skapa delad

en: Initializes the shared document web space.
sv: Upprättar den delade dokumentwebbplatsen.

en: Delete Shared
sv: Radera delat utrymme

en: Closes the shared document web space. It can be restored using "Restore shared" button.
sv: Stänger det delade dokumentutrymmet. Det kan återställas med "Återställ delat utrymme"-knappen

en: Restore Shared
sv: Återställ delat utrymme

en: Restores the previously closed shared document web space.
sv: Återställer det tidigare delade dokumentutrymmet.

en: List archive
sv: Listarkiv

en: Help
sv: Hjälp

en: Archive Management
sv: Arkivhantering

en: Select the Archive months you want to delete or download (zip format):
sv: Välj arkivmånaderna du vill ta bort eller ladda ner i ZIP-format:

en: Archive Selection:
sv: Arkivval:

en: Download .zip archive
sv: Ladda ner ZIP-fil

en: Delete Selected Month(s)
sv: Radera vald(a) månad(er)

en: Result of your search in the archive
sv: Resultatet av din arkivsökning

en: Search field:
sv: Sökfält :

note: (key_word)
en: Parameters of these search make on <strong> &quot;%1&quot;</strong>
sv: Parametrar för dessa sökningar görs på <strong>&quot;%1&quot;</strong>

en: (This sentence,
sv: (Denna mening,

en: (All of these words,
sv: (Alla dessa ord,

en: (Each of these words,
sv: (Varenda ett av dessa ord,

en: case insensitive
sv: teckenokänslig

en: case sensitive
sv: teckenkänslig

en: and checking on part of word)
sv: och kontroll av del av ord)

en: and checking on entire word)
sv: och kontroll av hela ord)

en: Newest messages first
sv: Senaste meddelandet först

en: Oldest messages first
sv: Äldsta meddelandena först

note: (body_count)
en: %1 hits on message Body
sv: %1 träffar på meddelandets Body

note: (subj_count)
en: %1 hits on message Subject field
sv: %1 träffar på meddelandets ämnes-fält

note: (from_count)
en:  %1 hits on message From field
sv:  %1 träffar på meddelandets avsändare

note: (date_count)
en: %1 hits on message Date field
sv: %1 träffar på meddelandets datum-fält

en: Continue search
sv: Fortsätt sökning

en: New search
sv: Ny sökning

note: (archive_name)
en: Return to archive %1
sv: Återgå till arkivet %1

en: Advanced search
sv: Avancerad sökning

en: Search
sv: Sök

en: Search:
sv: Sök:

en: this sentence
sv: denna mening

en: all of these words
sv: alla dessa ord

en: one of these words
sv: ett av dessa ord

en: Prefer:
sv: Föredrar:

en: newest messages
sv: nyaste meddelandena

en: oldest messages
sv: äldsta meddelandena

en: Case:
sv: Fall:

en: insensitive
sv: okänslig

en: sensitive
sv: känslig

en: Check:
sv: Kontrollera:

en: part of word
sv: del av ord

en: entire word
sv: hela ord

en: Layout:
sv: Utseende:

en: results by page
sv: resultat per sida

en: Search area:
sv: Sökområde:

en: Sender
sv: Avsändare

en: Date
sv: Datum

en: Body
sv: Meddelandetext

en: Extend search field:
sv: Utöka sökfält:

en: Blocklist management
sv: Svartlistehantering

en: The current blocklist is empty
sv: Svartlistan är tom för närvarande

note: (rows)
en: The current blocklist contains %1 line(s)
sv: Svartlistan innehåller nu %1 rad(er)

note: (conf.use_blocklist)
en: Operation requested by users which email is listed in the blocklist file are rejected. The blocklist is in use for the following operation: %1.
sv: Operation begärd av användare vars e-post är listade i blockeringslistan avslås. Blockeringslistan används för följande operation: %1

en: only one email or expression per line
sv: bara ett brev eller uttryck per rad

en: save
sv: spara

en: Template saved
sv: Mallen har sparats

en: You will receive an email with a confirmation link.
sv: Du kommer att få ett brev med en bekräftelselänk.

en: To confirm your email address change, go to your email account and click on the provided link.
sv: För att bekräfta e-postadressbytet, gå till ditt e-postkonto och klicka på länken du fått

en: Changing your email address is an important operation. Therefore, we need to verify that it is really your email address.
sv: Att ändra e-postadress är en känslig operation så vi behöver bekräfta din e-post.

note: (new_email)
en: To verify the email address, we have sent a message to: %1 with a confirmation ticket.
sv: För att göra detta har vi skickat e-post till adressen %1 med en valideringslänk.

en: You need to choose a password for your WWSympa environment.
    You will need this password to perform privileged operations.
sv: Du måste välja ett lösenord att använda i WWSympa.
    Du kommer att behöva detta lösenord för att utföra privilegierade åtgärder.

en: New password:
sv: Nytt lösenord:

en: New password again:
sv: Nytt lösenord igen:

en: Submit
sv: Skicka

note: (user.email) (from)
en: From: %1
sv: Från: %1

note: (mailto)
en: To: %1
sv: Till: %1

en: Subject:
sv: Ämne:

en: Send to me
sv: Skicka till mig

en: This list is configured to require topic(s).
sv: Listan är inställd att kräva ämne(n).

en: Please select one or more topic(s) that corresponds to your message:
sv: Välj ett eller flera ämne(n) som är tillämpbara på ditt meddelande:

en: Messages customization: use the template syntax:
sv: Meddelandeanpassning: att använda mallsyntax:

en: Below are some examples of TT2 parameters usable in messages.
sv: Nedan finns några exempel på hur TT2-parametrar används i meddelanden.

en: : the list name; always available.
sv: : listnamnet, alltid tillgängligt.

en: : the name of the host the list is installed on; always available.
sv: namnet på datorn listan finns på, alltid tillgängligt.

en: : the user email; always available.
sv: : användarens e-postadress, alltid tillgänglig.

en: : the user name associated to her email; always available.
sv: : användarnamnet knytet till hennes e-post, alltid tillgängligt.

en: : the - human readable - user's subscription date; always available.
sv: : datumet (i läsbar form) för användarens prenumerationensstart, alltid tillgängligt.

en: : can be anything you like; available if you defined a user custom attribute named "title" (see the list configuration, section "Miscellaneous").
sv: : kan vara vad du vill, tillgänglig om du har definerat ett användaranpassat attribut som heter "title" (se listkonfigurationen, avsnittet "Diverse").

en: : can be anything you like; available if you defined a user custom attribute named "name".
sv: : kan vara vad du vill, tillgängligt om du har definerat ett användaranpassat attribut som heter "name".

en: : can be anything you like; available if you defined a user custom attribute named "organization".
sv: : kan vara vad du vill, tillgängligt om du har definerat ett användaranpassat attribut som heter "organization".

en: Send the page from the following URL:
sv: Skicka sidan från följande URL:

en: scenario source
sv: källa för scenario

en: Delete
sv: Radera

en: Add subscribers
sv: Lägg till prenumeranter

en: Do you really want to delete Selected Archives?
sv: Vill du verkligen ta bort markerade arkiv?

en: Delete selected email addresses
sv: Ta bort valda e-postadresser

en: Remind all subscribers
sv: Påminn alla prenumeranter

en: Unsubscribe
sv: Avsluta prenumeration

en: Subscribe
sv: Prenumerera

note: (target) (shared_doc.name)
en: Do you really want to delete %1?
sv: Vill du verkligen radera %1?

en: Do you really want this action to be taken?
sv: Vill du verkligen göra denna åtgärd ?

note: (list)
en: Do you really want to unsubscribe from list %1?
sv: Vill du verkligen avsluta prenumerationen på listan %1?

note: (list)
en: Are you sure you wish to close the %1 list?
sv: Är du säker att du vill stänga listan %1?

en: Do you really want to unsubscribe ALL selected subscribers?
sv: Vill du verkligen avsluta prenumerationen för ALLA valda prenumeranter?

en: Do you really want to add selected users?
sv: Vill du verkligen lägga till valda användare ?

en: Do you really want to ignore selected requests?
sv: Vill du verligen ignorera valda önskemål?

en: Distribute
sv: Distribuera

note: (listname)
en: Are you sure you wish to delete the shared documents for list %1?
sv: Är du säker att du önskar radera de delade dokumenten för listan %1?

en: Do you really want to rename this list?
sv: Vill du verkligen byta namn på denna lista?

note: (current_email,email)
en: Are you sure you wish to change a user's email %1 to %2?
sv: Är du säker att du vill ändra en användares e-post %1 till %2?

note: (list)
en: Are you sure you wish to restore list %1?
sv: Är du säker att du vill stänga listan %1?

en: Purge selected lists
sv: Rensa valda listor

en: Are you sure you wish to purge selected lists?
sv: Är du säker att du vill radera valda listor?

note: (total)
en: Do you really want to send a subscription reminder message to the %1 subscribers?
sv: Vill du verkligen skicka ett påminnelsemeddelande för prenumerationen till %1-prenumeranterna?

en: Tag messages for deletion
sv: Märk meddelanden för borttagning

en: tag this mail for deletion
sv: märk detta meddelande för borrtagning

en: Do you really want to delete these messages?
sv: Vill du ta bort dessa meddelanden?

en: Do you really want to delete this message ?
sv: Vill du ta bort detta meddelande ?

note: (template_name)
en: Do you really want to remove %1?
sv: Vill du verkligen radera %1?

en: Request first password
sv: Begär ursprungslösenord

en: Request new password
sv: Begära nytt lösenord

en: Do you really want to request password?
sv: Vill du verkligen begära lösenord?

note: (message_template)
en: Do you really want to delete this message?
sv: Vill du verkligen ta bort detta meddelande?

note: (list)
en: Do you really want to subscribe to list %1?
sv: Vill du verkligen prenumerera på listan %1?

en: Please select one or more topic(s) that corresponds to the messages you wish to distribute:
sv: Välj ett eller flera ämnen som passar in på meddelandet du vill skicka:

en: I am not a spammer
sv: Jag är inte en spammare

en: This button tries to protect the mailing list archives against address harvesting by a spammer.
sv: Den här knappen är till för att skydda listarkiven mot robotar som samlar adresser att skräpposta.

en: Confirm
sv: Bekräfta

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Copying template
sv: Kopierar mall

en: Input template
sv: Mata in mall

en: Template name:
sv: Mallnamn:

en: Scope:
sv: Omfång:

en: default
sv: standard

en: site
sv: webbplats

en: Language:
sv: Språk:

en: Output template
sv: Utmall

en: New template name:
sv: Namn för ny mall:

en: Enter list name:
sv: Skriv listnamn:

en: Apply
sv: Verkställ

en: Sympa encountered an internal error.
sv: Sympa har fått ett internt fel.

en: Please contact the listmaster.
sv: Kontakta listmästaren.

note: (error_message) (tt2_error) (error) (param0)
en: Error: %1
sv: Fel: %1

en: List name:
sv: Listnamn:

en: Owner:
sv: Ägare:

en: List type:
sv: Listtyp:

en: Other
sv: Annat

en: Description:
sv: Beskrivning:

en: Submit your creation request
sv: Skicka in din begäran om att få listan skapad

en: You can create a list by using another existing list as a template.  The configuration will be copied to the new list. Please note that neither the list members, archives, nor shared documents will be duplicated. Only the lists you own may be used as templates.
sv: Du kan skapa en lista och använda en existerande lista som mall; listkonfiguration kopieras från källlistan till den nya. Notera att varken listmedlemmar, arkiv eller delade dokument dupliceras. Du kan bara använda listor du äger som källistor.

en: After the list is created, you will be able to modify the configuration.
sv: När listan är skapad kan du anpassa dess konfiguration.

en: New list name:
sv: Nytt listnamn:

en: copy list configuration
sv: kopiera listkonfiguration

note: (shared_doc.name)
en: Access control for the document %1
sv: Tillgångskontroll för dokumentet %1

note: (shared_doc.owner)
en: Owner: %1
sv: Ägare: %1

note: (shared_doc.date)
en: Last update: %1
sv: Senast uppdaterad: %1

note: (shared_doc.title)
en: Description: %1
sv: Beskrivning: %1

en: edit
sv: ändra

en: delete
sv: ta bort

en: access
sv: åtkomst

en: properties
sv: egenskaper

en: Read access
sv: Läs tillgång

en: Edit access
sv: Ändra tillgång

en: change access
sv: ändra åtkomst

note: (shared_doc.name)
en: Set the owner of the directory %1
sv: Ange ägare av katalogen %1

en: Set owner
sv: Sätt ägare

note: (shared_doc.name)
en: Edition of the bookmark %1
sv: Version av bokmärket %1

note: (shared_doc.name)
en: Edition of the file %1
sv: Version av filen %1

en: Bookmark URL
sv: Bokmärke URL

en: Update
sv: Uppdatera

note: (shared_doc.name)
en: Replace the file %1 with your file
sv: Ersätt filen %1 med din fil

en: Publish
sv: Publisera

note: (shared_doc.name) (complete) (file)
en: Edit the file %1
sv: Ändra filen %1

en: already exist(s), do you want to confirm the install and erase the old file(s) or cancel the install?
sv: finns redan, vill du bekräfta installation och ta bort det gamla eller avbryta installation?

note: (shared_doc.label)
en: Properties of the bookmark %1
sv: Egenskaper för bokmärket %1

note: (shared_doc.name)
en: Properties of the directory %1
sv: Egenskaper för katalogen %1

note: (shared_doc.name)
en: Properties of the file %1
sv: Egenskaper för filen %1

note: (shared_doc.name)
en: Describe directory '%1'
sv: Beskriv katalogen '%1'

note: (shared_doc.name)
en: Describe file '%1'
sv: Beskriv filen '%1'

note: (shared_doc.name)
en: Rename directory %1
sv: Byt namn på katalogen %1

note: (shared_doc.name)
en: Rename file %1
sv: Byt namn på filen %1

en: Rename
sv: Byt namn

en: Listing of folder
sv: Kataloglista

en: Listing of root folder
sv: Rotkatalogslistning

en: Empty folder
sv: Tom katalog

en: Document
sv: Dokument

en: Author
sv: Författare

en: Size (Kb)
sv: Storlek (Kb)

en: Last update
sv: Senaste uppdateringen

en: Unknown
sv: Okänd

en: Open in a new window
sv: Öppna i ett nytt fönster

en: to moderate
sv: till moderation

en: moderate
sv: moderera

note: (shared_doc.name)
en: Create a new folder inside folder %1
sv: Skapa en ny katalog inne i katalogen %1

en: Create a new folder inside root folder
sv: Skapa en ny katalog i roten

en: Folder name
sv: Katalognamn

en: Create
sv: Skapa

en: Create a new file
sv: Skapa en ny fil

en: File name
sv: Filnamn

en: Add a bookmark
sv: Lägg till bokmärke

en: title
sv: titel

en: Add
sv: Lägg till

note: (shared_doc.name)
en: Upload a file inside folder %1
sv: Ladda upp en fil inuti katalogen %1

en: Upload a file inside folder SHARED
sv: Ladda upp en fil inuti katalogen DELAD

note: (shared_doc.name)
en: Unzip a file inside the folder %1
sv: Zippa upp en fil inuti katalogen %1

en: Unzip a file inside the folder SHARED
sv: Zippa upp en fil inuti katalogen DELAD

note: (shortname)
en: the file %1 already exists
sv: filen %1 finns redan

note: (shortname)
en: Do you want to delete the old file %1?
sv: Vill du radera den gamla filen %1?

note: (shortname)
en: Do you want to rename your file %1?
sv: Vill du byta namn på din fil %1?

en: Do you want to cancel the upload?
sv: Vill du avbryta uppladdningen?

en: Listing of shared documents to moderate
sv: Lista över delade dokument att moderera

en: Toggle Selection
sv: Växla urval

en: Path
sv: Sökväg

en: Size
sv: Storlek

en: Install
sv: Installera

en: Reject
sv: Avslå

en: Notified reject
sv: Notifierat om avslag

en: scenario is created but not loaded in the list config
sv: scenariot är skapat men inte laddat i listkonfigurationen

en: new scenario is created but not loaded in the list config. Edit list config if you need to apply it for that list
sv: ett nytt scenario har skapats men är inte laddat i listkonfigurationen. Redigera listkonfigurationen om du vill använda det för en lista

en: new scenario is the same as the previous one. Nothing done.
sv: det nya scenariot är likadant som ett tidigare. Inget händer.

en: path:
sv: sökväg:

en: scope:
sv: omfång:

note: (robot)
en: robot %1
sv: robot: %1

note: (list)
en: list %1
sv: Lista %1

en: scenario name:
sv: scenarionamn:

en: Owner
sv: Ägare

en: Apply modifications
sv: Uppdatera

en: Additional information
sv: Ytterligare information

en: *: Required element
sv: *: Obligatoriskt element

en: Edit robot config
sv: Redigera robotkonfiguration

en: Set
sv: Ställ in

en: Template edition system
sv: Mallredigeringssystem

en: Type:
sv: Typ:

en: Path:
sv: Sökväg:

en: Edit list templates
sv: Redigera listmallar

en: Save
sv: Spara

en: You can edit several messages/files associated with your list:
sv: Du kan redigera flera meddelanden/filer som är knytna till din lista:

en: HTML pages
sv: HTML-sidor

en: Edit
sv: Redigera

en: List homepage: HTML text to describe the list. It is printed on the right-hand side of the main list page (default for this is the list description).
sv: Listhemsida: HTML-text för att beskriva sidan. Den visas på högersidan av listans huvudsida. (Standard för detta är listbeskrivningen)

en: List description: This text is sent as an answer to the mail command INFO. It can also be included in the <em>Welcome message</em>.
sv: Listbeskrivning : Denna text skickas som svar till mailkommandot INFO. Den kan också inkluderas i <em>Välkomstmeddelandet</em>.

en: Automatic messages
sv: Automatiska meddelanden

en: Welcome message: This message is sent to new subscribers. It can be a full MIME structured message (only for MIME gurus).
sv: Välkomstmeddelande: Detta meddelande skickas till nya prenumeranter. Det kan vara ett komplett MIME-strukturerat meddelande (bara för MIME-guruer).

en: Rejection message: when a message is rejected by list moderator, a notification can be sent to the original author. You may prepare various rejection messages.
sv: Avslagsmeddelande: när ett meddelande avslås av listredaktören kan en notifiering skickas till ursprungsförfattaren. Du kan förbereda olika avslagsmeddelanden.

en: Reminder message: This message is sent to each subscriber when using the command REMIND. It's very useful to help people who are confused about their own subscription emails or people who are not able to unsubscribe themselves.
sv: Påminnelsemeddelande: Detta meddelande skickas till alla prenumeranter när kommandot REMIND används. Det är väldigt användbart för att hjälp personer som är förvirrade kring prenumerationse-post eller personer som inte kan avsluta sina prenumerationer själva.

en: Subscribing invitation message: sent to a person if someone uses the INVITE command to invite someone to subscribe.
sv: Prenumerationsinbjudningsmeddelande: skickas till en person om någon använder INVITE-kommandot för att bjuda in någon att prenumerera.

en: Added in distributed messages
sv: Tillagt i distribuerade meddelanden

en: Message footer: If this file is not empty, it is added as a MIME attachment at the end of each message distributed to the list.
sv: Meddelandefot: Om den här filen inte är tom läggs den till som en MIME-bilaga efter meddelandet för varje brev som distribueras till listan.

en: Message header: If this file is not empty, it is added as a MIME attachment at the beginning of each message distributed to the list.
sv: Meddelandehuvud: Om den här filen inte är tom läggs den till som en MIME-bilaga innan meddelandet för varje brev som distribueras till listan.

en: More
sv: Mera

en: Unsubscribe message: This message is sent when users leave the list.
sv: Avslutningsmeddelande: Detta meddelande skickas när användare lämnar listan.

en: Deletion message: This message is sent to users when you remove them from the list using the DEL command (unless you select the Quiet option).
sv: Borttagningsmeddelande: Detta meddelande skickas till användare när du tar bort dem från listan med DEL-kommandot (om du inte väljer tyst borttagning).

en: Subscriber information
sv: Prenumerantinformation

en: Email:
sv: E-post:

en: Name:
sv: Namn:

en: Subscribed since:
sv: Prenumerant sedan:

en: Last update:
sv: Senast uppdaterad:

en: Receiving:
sv: Tar emot:

en: Visibility:
sv: Synlighet:

en: Language:
sv: Språk:

en: Picture:
sv: Bild:

note: (current_subscriber.email) (u.email)
en: %1's picture
sv: %1s bild

en: Changing your picture for this list
sv: Ändrar din bild för denna lista

en: Unsubscribe the User
sv: Avsluta användarens prenumeration

en: Bouncing address
sv: Studsadress

en: Address detected via VERP technology
sv: Adress detekterad med VERP-teknologi

en: Bounce count:
sv: Studsräknare:

note: (current_subscriber.first_bounce,current_subscriber.last_bounce)
en: from %1 to %2
sv: från %1 till %2

en: View last bounce
sv: Visa senaste studs

en: Reset errors
sv: Nollställ felräknare

note: (i_err.action)
en: INTERNAL SERVER ERROR (%1)
sv: INTERNT SERVERFEL (%1)

note: (u_err.action)
en: ERROR (%1)
sv: FEL (%1)

note: (auth.action)
en: AUTHORIZATION REJECT (%1)
sv: AUKTORISERING NEKAD (%1)

note: (auth.listname)
en: Could not change your subscription address for the list '%1' because your new address is not allowed to subscribe/unsubscribe:
sv: Kan inte ändra din prenumerationsadress för listan '%1' eftersom din nya adress inte tillåts prenumerera/avprenumerera:

en: You need to login
sv: Du måste logga in

note: (version) (conf.version)
en: Powered by Sympa %1
sv: Drivs med Sympa %1

en: Subscribers
sv: Prenumeranter

en: Closed lists
sv: Stängda listor

en: list name
sv: listnamn

en: list subject
sv: listämne

en: Requested by
sv: Önskad av

en: Inactive Lists
sv: Inaktiva listor

en: Most recent message
sv: Senaste meddelandet

en: Number of subscribers
sv: Antal prenumeranter

en: Send scenario
sv: Sändningscenario

en: Creator
sv: Skapare

en: none so far
sv: inga ännu

en: Latest Lists
sv: Senaste listorna

en: Pending lists
sv: Väntande listor

en: Requested date
sv: Datum för begäran

en: Calendar
sv: Kalender

en: Su:Mo:Tu:We:Th:Fr:Sa
sv: S:M:T:O:T:F:L

en: Reset
sv: Återställ

en: This server provides you access to your environment on mailing list server. Starting from this web page, you can perform subscription options, unsubscription, archives, list management and so on.
sv: Den här webbsidan ger dig åtkomst till din e-postlista. På den här webbsidan kan du göra prenumerationsinställningar, avsluta prenumerationer, arkiv, listmoderering och listkonfiguration.

en: My lists
sv: Mina listor

en: Create list
sv: Skapa lista

en: email1@dom1 Name1
    email2@dom2 Name2
    ...
sv: epost1@dom1 Namn1
    epost2@dom2 Namn2
    ...

en: quiet
sv: tyst

note: (list)
en: Lists including %1
sv: Listor inklusive %1

note: (list)
en: Following lists are including list %1.
sv: Följande listor inkluderar listan %1.

en: Subscriber
sv: Prenumerant

note: (invisible_count)
en: (and %1 lists)
sv: (och %1 listor)

note: (invisible_count)
en: (%1 lists)
sv: (%1 listor)

note: (count)
en:  The %1 most recent messages
sv:  De %1 senaste meddelandena

en:  Recent messages
sv:  Senaste meddelandena

en:  The most recent messages for this list
sv:  De senaste meddelandena för denna lista

en: From
sv: Från

en: No subject
sv: Inget ämne

note: (count)
en:  The %1 most recent shared documents
sv:  De %1 senaste delade dokumenten

en:  Most recent shared documents
sv:  De senaste delade dokumenten

en: Most recent documents for this list
sv: De senast delade dokumenten för denna lista

en: Name
sv: Namn

en: Directory
sv: Katalog

note: (count)
en: The %1 newest lists
sv:  De %1 nyaste listorna

en: New lists
sv: Nya listor

en:  The latest lists of this robot
sv:  De senaste listorna för denna robot

en: Your picture
sv: Din bild

en: Listmaster
sv: Listmästare

en: Privileged owner
sv: Priviligerad ägare

en: Admin
sv: Administration

en: Moderate
sv: Moderering

en: Message
sv: Meddelande

en: Subscriptions
sv: Prenumerationer

en: Subscriber Options
sv: Prenumerantinställningar

en: Archive
sv: Arkiv

en: Post
sv: Skicka meddelande

en: Subscribers:
sv: prenumeranter

en: Error rate:
sv: Felfrekvens:

note: (concealed)
en: (%1 owners)
sv: (%1 ägare)

note: (concealed)
en: (%1 moderators)
sv: (%1 moderatorer)

en: Load certificate
sv: Ladda in certifikat

en: Contact owners
sv: Kontakta ägare

note: (occurrence)
en: %1 occurrence(s) found
sv: %1 händelse(r) hittades

note: (email)
en: <strong>%1</strong> is subscribed to the following mailing lists
sv: <strong>%1</strong> prenumererar på följande e-postlistor

en: Others
sv: Andra

note: (user.email)
en: No subscriptions with address <strong>%1</strong>!
sv: Inga prenumerationer för adressen <strong>%1</strong>!

en: No mailing list available.
sv: Ingen e-postlista tillgänglig.

en: List of lists
sv: Lista över listor

note: (user.email)
en: You have logged in with email address %1.
sv: Du har loggat in med e-postadressen %1

en: Login
sv: Inloggning

en: In order to perform a privileged operation (one that requires your email address), you need to login.
sv: För att utföra priviligierade handlingar (sådana som kräver din e-postadress) måste du logga in.

en: To login, select your organization authentication server below:
sv: För att logga in, välj din organisations autentiseringsserver nedan:

en: Go
sv: Välj

en: email address:
sv: e-postadress

en: password:
sv: lösenord

en: Authentication help
sv: Autentiseringshjälp

en: First login?
sv: Första inloggningen?

en: Lost password?
sv: Glömt lösenordet?

en: This page is suggested in order to edit or create mail or web tt2 templates.
sv: Den här sidan föreslås om du ska skapa eller ändra e-post eller web tt2-mallar.

en: Priority rules for template selection:
sv: Prioriteringsregler för mallval:

en: IF list context defined, apply list template if exist
    ELSE apply robot defined template if exist
    ELSE apply locally defined template if exist
    ELSE apply template included in the distribution (these must not be edited because Sympa's update will over write these files)
sv: OM listkontext finns definerat, används listmall om det finns
    ANNARS använd mall definerad för robot om det finns
    ANNARS använd lokal definerat mall om det finns
    ANNARS använd mall från distributionen (dessa får inte redigeras då det skrivs över av Sympauppdateringar)

en: First, you may list a category of templates. The list should include a default template and may include any templates designated for a particular list. You will then have an opportunity to copy and edit templates for the current robot or the named list.
sv: Till att börja med kan du lista en kategori av mallar; listan bör innehålla en standardmall och kan innehålla mallar för särskilda listor. Du kommer sedan att ha möjlighet att kopiera och ändra mallar för den nuvarande roboten eller namngivna listor.

en: Select templates type:
sv: Senaste malltyperna:

en: Select a list:
sv: Välj en lista:

en: Reload
sv: Ladda om

en: This table contain all templates you can copy or see
sv: Den här tabellen innehållar alla mallar du kan kopiera eller se

en: template name
sv: mallnamn

en: view
sv: visa

en: RSS Latest messages
sv: RSS Nyaste meddelanden

en: RSS Latest documents
sv: RSS Nyaste dokument

en: RSS Latest lists
sv: RSS Nyaste listor

en: RSS Active lists
sv: RSS Aktiva listor

en: Please activate JavaScript in your web browser
sv: Vänligen aktivera JavaScript i din webbläsare

en: The mailing list server is in maintenance mode. No operations can be performed during this period.
sv: E-postlistservern är i underhållsläge och inga handlingar kan utföras medan den är det.

en: Modify or delete existing rejection messages
sv: Ändra eller ta bort existerande avslagsmeddelanden

en: Listing rejection messages
sv: Listar avslagsmeddelanden

en: Use as default
sv: Använd som standard

en: Message name
sv: Meddelandenamn

en: Operation
sv: Handling

en: There are currently no Rejection Messages available
sv: Det finns inga avslagsmeddelanden tillgängliga nu

en: Message Name:
sv: Meddelandenamn:

en: Default Message
sv: Standardmeddelande

en: Save Message
sv: Spara meddelande

en: Create new rejection messages
sv: Skapa nya avslagsmeddelanden

en: New message name:
sv: Nytt meddelandenamn:

en: create
sv: skapa

en: Listing messages to moderate
sv: Listar meddelanden att moderera

en: Server default rejection message
sv: Servers standardavslagsmeddelande

en: Add to blocklist
sv: Lägg till i svartlista

en: Moderation management
sv: Hantera moderering

en: edit blocklist
sv: ändra svartlista

en: Manage rejection messages
sv: Hantera avslagsmeddelanden

en: You are subscribed to or managing the following lists.
sv: Du är redan prenumerant eller sköter följande listor.

note: (l.value.liststartdate,l.value.listenddate)
en: Suspended from %1 to %2
sv: Avstängd från %1 till %2

note: (l.value.liststartdate)
en: Suspended from %1 to indefinite end date
sv: Avstängd från %1 till odefinierat slutdatum

note: (l.value.mod_count)
en: Messages held for moderation: %1
sv: Meddelanden valda för borttagning: %1

en: Review members
sv: Granska medlemmar

en: No subscription.
sv: Ingen prenumeration.

en: Create a list using a template
sv: Skapa en lista utifrån en mall

en: Copy an existing list
sv: Kopiera en befintlig lista.

en: Lists
sv: Listor

en: Users
sv: Användare

en: Templates
sv: Mallar

en: Skins, CSS and colors
sv: Skinn, CSS och färger

en: Virtual Robots
sv: Virtuella robotar

en: Edit Robot Config
sv: Ändra robotkonfiguration

en: Families
sv: Familjer

en: Translating Sympa
sv: Översätta sympa

en: Submitting a bug, a feature request
sv: Skicka in en felrapport eller förbättringsförslag

en: Index of lists
sv: Index på listor

en: All
sv: Alla

en: Edit List Config
sv: Redigera listkonfiguration

en: Blocklist
sv: Svartlista

en: Manage Archives
sv: Hantera arkiv

en: Logs
sv: Loggar

en: Sending an HTML page to the list
sv: Skickar en HTML-sida till listan

en: Sending a message to the list
sv: Skickar ett meddelande till listan

en: Send a message
sv: Skicka ett meddelande

en: Send an html page
sv: Skicka en HTML-sida

en: User mode
sv: Användarläge

en: Expert mode
sv: Expertläge

en: The following items are waiting for your validation
sv: Följande poster väntar på godkännande

note: (list_to_admin.key)
en: List %1:
sv: Lista %1:

note: (list_to_admin.value.mod_message) (year.value.item(month))
en: %1 message(s)
sv: %1 meddelande(n)

note: (list_to_admin.value.mod_shared_total)
en: %1 document(s)
sv: %1 dokument

note: (list_to_admin.value.mod_subscription)
en: %1 subscription request(s)
sv: %1 prenumerationsbegäran(den)

note: (list_to_admin.value.mod_signoff)
en: %1 unsubscription request(s)
sv: %1 avprenumerationsbegäran(den)

en: We received error reports while trying to send you messages. Some of them may have been lost.
sv: Vi fick rapporter om fel när vi försökt skicka dina meddelanden. En del av dem kan ha försvunnit.

note: (user_with_errors.key)
en:  List %1:
sv: Lista %1:

note: (user_with_errors.value.count)
en:  %1 error(s)
sv:  %1 fel

note: (user_with_errors.value.first)
en: first bounce: %1
sv: första studs: %1

note: (user_with_errors.value.last)
en: last bounce: %1
sv: sista studs: %1

note: (last_login_host,last_login_date)
en: last login from %1 (%2)
sv: senast inloggad från %1 (%2)

en: Setting your picture for this list
sv: Bild för denna lista

note: (conf.pictures_max_size / 1024)
en: You can upload your picture below. It will be available in the list review page. The picture should use a standard format (GIF, JPEG or PNG) and the file size should not exceed %1 Kb.
sv: Du kan ladda upp en bild nedan; den kommer att finnas tillgänglig på listinformationssidan. Bilden bör vara i ett standardformat (gif, jpeg eller png) och inte vara större än %1 Kb.

en: Your picture in the subscribers list
sv: Din bild i prenumerantlistan

en: In the members page
sv: På medlemssidan

en: User preferences
sv: Användarinställningar

en: Connection expiration period:
sv: Livslängd för anslutningar

en: Changing your email address
sv: Ändra din e-postadress

en: You can update your email address for all your list memberships at once. Any list owner or list moderator email addresses will also be updated.
sv: Du kan uppdatera e-postadressen för alla dina listmedlemsskap på en gång. Om du också är listägare eller listmoderator ändras din e-postadress för dessa roller också.

en: New email address:
sv: Ny e-postadress:

en: Change Email
sv: Ändra e-post

en: Changing your password
sv: Ändra ditt lösenord

en: Re-enter your new password:
sv: Repetera ditt nya lösenord:

en: Operation successful. The message will be deleted as soon as possible. This task may be performed in a few minutes.
sv: Åtgärden lyckades. Meddelandet kommer att raderas så snart som möjligt, troligtvis inom några minuter.

en: Unable to find the message to delete. This message was probably received without a Message-ID. Please refer this to listmaster with the complete URL of the message concerned.
sv: Kunde inte hitta meddelandet somm skulle tas bort, troligen togs meddelandet emot utan Meddelande-Id. Kontakta listmästaren med den kompletta URLen till det aktuella meddelandet

en: Unable to find the message to delete
sv: Kunde inte hitta några meddelanden att ta bort

en: Error while deleting this message, please refer to listmaster with the complete URL of the message concerned.
sv: Ett fel uppstod när detta meddelandet togs bort, kontakta listmästaren med den kompletta URL-en för meddelandet.

en: Renaming the list
sv: Byter namn på listan

en: Rename this list
sv: Byt namn på denna lista

en: You requested an account creation on this list server.
sv: Du begärde att få ett konto skapat på listservern.

en: Too many wrong passwords were submitted for this account. Your account has been blocked in order to protect you against attacks. You must renew your password in order to login.
sv: För många felaktiga lösenord har använts för detta konto. Ditt konto har stängts för att skydda dig mot ytterligare attacker. Du måste förnya ditt lösenord innan du kan logga in igen.

en: The password was incorrect. Please try again. Perhaps you have forgotten it?
sv: Du angav inget lösenord, försök igen. Du kanske har glömt det?

en: You will receive an email that will allow you to choose your password.
sv: Du kommer att få e-post som låter dig välja lösenord.

en: You have forgotten your password. You must renew it.
sv: Du har glömt ditt lösenord, så du måste skaffa ett nytt.

en: Your e-mail address:
sv: Din e-postadress:

en: This list is configured to require topic(s) for each message.
sv: Denna lista är konfigurerad så att ämnen krävs för alla meddelanden.

en: Please select one or more topic(s) that corresponds to your message below:
sv: Välj ett eller flera ämnen som passar för ditt meddelande nedan.

en: Tag this mail
sv: Sätt en etikett på detta brev

note: (date)
en: Date: %1
sv: Daum: %1

note: (subject)
en: Subject: %1
sv: Ämne: %1

en: Message sent
sv: Meddelande skickat

en: We've sent you an email that will allow you choose your password. Please check your mailbox.
sv: Vi har skickat e-post till dig som låter dig sätta ett nytt lösenord. Kontrollera din e-post.

en: We were not able to send you a validation message.
sv: Vi kunde inte skicka bekräftelsebrev till dig.

en: Internal error. Could not create a ticket, please contact the service administrator
sv: Internt fel: Kunde inte bygga en bekräftelselänk, kontakta tjänsteadministratören.

en: Manage list members
sv: Hantera listmedlemmar

en: Pending subscriptions
sv: Väntande prenumerationer

en: Dump
sv: Visa som text

en: Exclude
sv: Uteslutna

en: Synchronize members with data sources
sv: Synkronisera medlemmar med datakällor

en: Remind all
sv: Påminn alla

en: Multiple add
sv: Lägg till flera

en: Selection too wide, unable to display selection
sv: För brett sökvillkor, kan inte visa urval

note: (similar_subscribers_occurrence)
en:  Other similar subscriber's email(s) (%1)
sv:  Andra liknande prenumeranters e-post (%1)

en: Excluded users
sv: Uteslutna användare

en: List of exclude
sv: Lista över uteslutna

en: Email
sv: E-post

en: Since
sv: Sedan

en: Page size
sv: Sidstorlek

en: Previous page
sv: Föregående sida

note: (page,total_page) ($PAGENUM$,$NUMOFPAGES$)
en: page %1 / %2
sv: sida %1 / %2

en: Next page
sv: Nästa sida

en: Table which display family lists
sv: Tabell som visar familjelistor

en: Instantiation date
sv: Framställningsdatum

en: Manage bouncing list members
sv: Hantera studsande listmedlemmar

en: Table to display list bounces
sv: Tabell som visar liststudsar

en: Bounce score
sv: Studspoäng

en: Details
sv: Detaljer

en: First bounce
sv: Första studs

en: Last bounce
sv: Sista studs

en: no score
sv: ingen poäng

en: Reset errors for selected users
sv: Nollställ felräknare för valda användare

en: Server error
sv: Serverfel

en:  new lists
sv:  nya listor

en:  active lists
sv:  aktiva listor

en:  most recent messages
sv:  senaste meddelanden

en:  most recent documents
sv:  senaste dokument

note: (count)
en: The %1 new lists
sv: De %1 nya listorna

note: (for)
en: for %1 days
sv: i %1 dagar

note: (count)
en: The %1 most active lists
sv: De %1 mest aktiva listorna

en: The most active lists
sv: De mest aktiva listorna

note: (count)
en: The %1 most recent messages
sv: De %1 senaste meddelandena

en: Most recent messages
sv: Senaste meddelandena

note: (for)
en: for %1 days
sv: i %1 dagar

note: (count)
en: The %1 most recent shared documents
sv: De %1 senaste delade dokumenten

en: Most recent shared documents
sv: Senast delade dokument

note: (l.name,domain,l.subject,l.msg_count)
en: %1@%2 - %3: %4 messages
sv: %1@%2 - %3 : %4 meddelanden

note: (l.average)
en: %1 by day
sv: %1 efter dag

note: (d.label)
en: Bookmark %1
sv: Bokmärke %1

en: RSS channel
sv: RSS-kanal

en: This server provides various news via RSS. Choose parameters and pickup the RSS URL.
sv: Servern tillhandahåller olika nyheter via RSS. Välj parametrar och använd RSS-urlen

en: Limit the number of responses:
sv: Begränsa antalet svar:

en: Limit the number of days used for the selection:
sv: Begränsa antalet dagar som används för detta urval:

en: Update RSS URL
sv: Uppdaterings RSS-URL

en: latest arc:
sv: senaste ark:

en: latest document:
sv: senaste dokument:

en: active lists:
sv: aktiva listor:

en: latest lists:
sv: senaste listor:

en: Scenario test module
sv: Scenariotestmodul

en: Scenario name:
sv: Scenarionamn:

en: sender email:
sv: sändarens e-post:

en: Related email:
sv: Relaterat epostmeddelande:

en: Remote IP address:
sv: Fjärr IP-adress

en: Remote host:
sv: Fjärrsystem:

en: Auth method:
sv: Autentiseringsmetod:

en: get matched rule
sv: hämta passande regel

en: Search for list(s)
sv: Sök listor

en: Enter a list name
sv: Skriv ett listnamn:

en: Search lists
sv: Sök listor

en: User search result:
sv: Användarsökningsresultat:

note: (email)
en: Lists which %1 is subscribed to
sv: Listor som %1 prenumerar på

en: role
sv: roll

en: reception
sv: mottagning

en: topics
sv: ämnen

en: bounce
sv: studs

en: member
sv: medlem

en: The following virtual robots are running on this server:
sv: Följande virtuella robotar körs på denna server:

en: Mail domain:
sv: E-postdomän:

en: Sympa URL:
sv: Sympa-URL:

en: Listmaster(s):
sv: Listmästare:

en: No Virtual Robot defined on this server
sv: Det finns ingen Virtuell Robot definerad för denna server

en: Review lists from this family
sv: Granska listor från denna familj

en: Search User
sv: Sök användare

en: Delay for active sessions (minutes)
sv: Fördröjning för aktiva sessioner (minuter)

en: Current email address:
sv: Nuvarande e-postadress för användaren:

en: Rebuild archive
sv: Bygg om arkiv

en: Rebuild all
sv: Bygga om alla

en: Log level:
sv: Loggnivå:

en: Set log level
sv: Ställ in loggnivå

en: view translations
sv: visa översättningar

en: Customize templates
sv: Anpassa mallar

en: Skins administration page
sv: Skalsadministrationssida

en: View main config
sv: Visa huvudkonfiguration

en: Sympa is designed to allow easy internationalization of its user interface (service email messages and web interface). All translations for a language are gathered into a single PO file that can be manipulated by the standard GNU gettext tools.
sv: Sympa är framtaget så att det är lätt att internationalisera dess gränssnitt (e-posthanteringen och webbgränssnittet). Alla översättningar för ett språk samlas i en enda PO-fil som kan hanteras med vanliga GNU gettext-verktyg.

en: Check our translation FAQ if you wish to translate the Sympa GUI into your native language:
sv: Läs vår översättnings-FAQ om du vill översätta Sympas GUI till ditt eget språk:

en: You can submit a problem or request a new feature:
sv: Du kan skicka in problemrapporter eller efterfråga ny funktionalitet:

note: (process_id,loop_count,start_time)
en: This FastCGI process (%1) has served %2 pages since %3.
sv: Denna FastCGI-process (%1) har hanterat %2 sidvisningar sedan %3.

note: (list_request_by,list_request_date)
en: List requested by %1 on %2
sv: Lista önskad av %1 den %2

en: Close it
sv: Stäng den

en: Install it
sv: Installera den

en: submit
sv: skicka

en: notify owner
sv: notifiera ägaren

en: Configuration file
sv: Konfigurationsfil

en: Language Selection
sv: Välj språk

en: Validate your language selection
sv: Bekräfta ditt språkval

en: Set language
sv: Välj språk

en: HTTPS authentication information
sv: HTTPS autentiseringsinformation

en: User certificate belong to
sv: Användarcertifikat som tillhör

en: Certificate expiration date
sv: Slutdatum för certfikat

en: Certificate issuer
sv: Certifikatutgivare

en: Cipher key size used
sv: Krypteringsalgoritmens nyckelstorlek

en: Users listed below are excluded from the list. Beware, that this feature is different from the blocklist. Exclusion makes sense when a list is based on external data sources ; thanks to exclusion, a user can unsubscribe (or being removed by list owner) even though they should be included via an external data source. Users get into the exclusion table, through the standard unsubscribe/delete functions. They get off the exclusion table with the standard subscribe/add functions.
sv: Använder listade nedan är uteslutna från listan. Se upp, det här är inte samma funktion som blocklistan. Uteslutning kan vara användbart när en lista är baserad på externa källor; tack vare uteslutning kan en användare avsluta sin prenumeration (eller tas bort av en listägare) även om han inkluderas från den externa datakällan. Användare hamnar i uteslutningstabellen genom de vanliga avsluta prenumeration/borttagningsfunktionerna. De tas bort från uteslutningstabellen med de vanliga prenumerations/tilläggningsfunktionerna.

en: No user excluded.
sv: Ingen användare är utesluten.

en: Sessions list
sv: Sessionslista

en: Reject selected addresses
sv: Neka valda adresser

note: (list,email)
en: You are not subscribed to list %1 with e-mail address %2
sv: Du prenumererar inte på listan %1 med e-postadressen %2

en: You might have subscribed with another address. Please contact the list owner to help you unsubscribe:
sv: Du kanske har prenumererat med en annan adress. Var god och kontakta listägaren för att få hjälp att avsluta prenumerationen:

note: (list)
en: You asked to be unsubscribed from list %1
sv: Du begärde att din prenumeration på listan %1 skulle avslutas

en: To confirm your request, please click the button below:
sv: För att bekräfta detta, klicka på knappen nedan:

note: (list)
en: I unsubscribe from list %1
sv: Jag avregisterar mig från listan %1

en: Cascading Style Sheet
sv: Stilmallar (CSS)

en: Colors
sv: Färger

en: Use the color editor in order to change defined colors. First select the color you want to change and pick a color, then apply it using the test button. The new color is not really installed but it is used only for your own session. When happy with the different colors you chosen, you may save them in a new static CSS.
sv: Använd färgeditorn för att ändra definerade färger. Välj först färgen du vill ändra och välj en ny färg. Prova den sedan med test-knappen. Den nya färgen installeras inte på riktigt utan används bara för din egen session. När du är nöjd med de olika färger du valt kan du spara dem i en ny statisk CSS.

en: Be careful: the CSS file is overwritten using css.tt2 template, usually this file is coming from Sympa distribution so your CSS customization may be erased when doing this.
sv: Se upp: CSS-filen skrivs över med css.tt2-mallen, oftast kommer den här filen från Sympas distribution så eventuell anpassning du gjort av CSS kan försvinna när du gör detta.

en: So if you want to preserve some site customizations from being overwritten when upgrading to a new sympa version, css_path and css_url should not point to the same directory.
sv: Så om du vill hindra anpassningar du gjort för webbplatser från att skrivas över när du installerar en ny Sympa-version bör css_path och css_url inte peka på samma katalog.

en: test this color in my session
sv: testa den här färgen i min session

en: reset colors in my session
sv: återställ färgerna för min session

en: Install my session colors in a new static CSS
sv: Ställ in mina sessionsfärger med ny statisk CSS

en: Color chart
sv: Färgblad

en: Please note that these descriptions don't cover the exact usage of each color parameter, as it would be far too long to describe. What lies in this table should however give you a correct snapshot of what the color parameters are used for. For more details on rendering, feel free to try changing the colors in your session to see how well that works.
sv: Var uppmärksam på att dessa beskrivningar inte täcker den exakta användning för varje färg eftersom det skulle bli alldeles för långa beskrivningar. Det som synns i tabellen borde däremot ge dig en korrekt bild av vad färgparametrarna används för. För att få reda på mer om hur färgerna används kan du ändra dem i din session och se hur det fungerar.

en: parameter usage
sv: parameteranvändning

en: background color of:
sv: bakgrundsfärg för:

en: font color of:
sv: typsnittsfärg för:

en: tables;
sv: tabeller;

en: border color of:
sv: ramfärg för:

en: deprecated
sv: deprekerad

en: The mailing list server requires a working email address. Please provide your email address below.
sv: Listhanteraren kräver en fungerande e-postadress. Ange din e-postnedan.

en: Please note:
sv: Var uppmärksam på

en: the email field may be pre-populated.  If it is, then your authentication server has supplied an email address it associates with you.  Whether you enter an address manually or accept the one provided, you will still need to confirm that this is a working email address by entering a confirmation password that will be sent to you.  Please press the "Send me a confirmation password" to continue to the confirmation step.
sv: att e-postfältet kan vara förifyllt. Om det är det så har din autentiseringstjänst angett den e-postadress den förknippar med dig. Oavsett om du anger en adress manuellt eller godkänner den angivna kommer du att behöva bekräfta att det är en fungerande e-postadress genom att ange ett lösenord som skickas till dig. Tryck på kanppen "Skicka mig ett bekräftelselösenord" för att fortsätta med nästa steg.

en: A confirmation password will be sent to the address you supply, after pressing the button. This will take you to the next screen to confirm that your address is operational.
sv: Ett bekräftelselösenord skickas till adressen du anger när du trycker på knappen. Med detta kommer du vidare till nästa skärm där du bekräftar att adressen fungerar.

en: Send me a confirmation password
sv: Skicka mig ett bekräftelselösenord

note: (init_email)
en: A confirmation password has been sent to your email address %1. Please check your email inbox for the message containing the confirmation link.
sv: Ett bekräftelselösenord har skickats till din e-postadress %1.Var god kontrollera din inkorg för e-post för att se meddelandet med bekräftelselänken.

note: (shared_size)
en: Shared document directory size: %1 kB
sv: Katalogstorlek för delade dokument:: %1 kB

note: (arc_size)
en: Web archives size: %1 kB
sv: Storlek för webbarkiv: %1 kB

en: Add selected addresses
sv: Lägg till valda adresser

en: No subscription requests
sv: Inga prenumerationer önskade

en: Your list options
sv: Dina listinställningar

en: Receiving mode:
sv: Mottagningsläge:

en: Topic subscription:
sv: Ämnesprenumeration:

en: Other (messages not tagged)
sv: Annan (meddelande märks ej)

en: Disable topics subscription
sv: Stäng av ämnesprenumeration

en: Only possible for direct reception modes.
sv: Bara möjligt för direktmottagningsläge.

en: Your subscription is suspended.
sv: Din prenumeration är återkallad.

en: From:
sv: Från:

en: To:
sv: Till:

en: Suspend my subscriptions
sv: Stäng av mina prenumerationer

note: (list)
en: You are already subscribed to list %1
sv: Du är redan prenumerant på listan %1

note: (list)
en: You want to subscribe to list %1.
sv: Du vill prenumerera på listan %1

note: (list) (report_param.listname)
en: You've made a subscription request to %1.
sv: Du startade en prenumeration på listan %1

note: (list)
en: I subscribe to list %1
sv: Jag vill prenumerera på listan %1

en: List members
sv: Listmedlemmar

en: Domain
sv: Domän

en: Picture
sv: Bild

en: Reception
sv: Mottagning

en: Sources
sv: Källor

en: Sub date
sv: Pren datum

en: bouncing
sv: studsar

en: List has no subscribers
sv: Listan har inga prenumeranter

en: Manage your subscriptions
sv: Hantera dina prenumerationer

en: You are subscribed to the following lists
sv: Du är prenumerant på följande listor

note: (sub.liststartdate)
en: Suspended from %1 to
sv: Avstängd från %1 till

en: indefinite end date
sv: slutdatum ej satt

en: Resume my subscriptions
sv: Återuppta mina prenumerationer

en: Home
sv: Hem

en: Index of Lists
sv: Index på listor

en: Feedback
sv: Synpunkter

en: The link you used is invalid
sv: Länken du angav är ej giltig

en: Sorry, this operation can't be performed
sv: Tyvärr, denna åtgärden kan inte utföras

note: (ticket_context.printable_date)
en: A validation link was sent to you on %1.
sv: En valideringslänk skickades till dig på %1.

note: (ticket_context.remote_addr)
en: (the validation link was requested from host %1)
sv: (valideringslänken begärdes från värden %1)

en: reason
sv: orsak

note: (ticket_context.status)
en: The validation link has already been validated from host %1. If you did not perform this validation, please report this confidentiality issue to your mail services administrator.
sv: Valideringslänken har redan blivit validerad från datorn %1. Om du inte gjorde denna validering bör du rapportera detta till din e-posttjänsteadministratör.

en: However, as you are logged in already, you can probably perform the action you requested anyway.
sv: Men eftersom du redan är inloggad kan du troligen ändå utföra den önskade handlingen.

en: The requested ticket has expired.
sv: Valideringslänken har gått ut

en: Please login or request a new validation link
sv: Logga in eller begär en ny valideringslänk

en: The requested authentication ticket is unrecognized or has expired.
sv: Valideringslänken har okänt format eller har gått ut

note: (fromname,fromaddr,listname)
en: Message from %1 %2 for list %3
sv: Meddelande från %1 %2 till listan %3

note: (msgid)
en: Message-Id: %1
sv: Meddelande-Id: %1

en: Recipient Email
sv: E-post för mottagare

en: Sympa could not deliver the requested page for the following reason:
sv: Sympa kunde inte leverera den begärda sidan av följande anledning:

en: Restore identity
sv: Återskapa identitet

en: Logout
sv: Logga ut

note: (tracking_info.recipient)
en: Recipient Email: %1
sv: E-post för mottagare: %1

note: (tracking_info.status)
en: Delivery Status: %1
sv: Leveransstatus: %1

note: (tracking_info.arrival_date)
en: Notification Date: %1
sv: notifieringsdatum: %1

en: Logs view
sv: Loggvy

en: Search by:
sv: Sök på:

en: Message Id
sv: Meddelande-Id

en: Search by date from:
sv: Sök på datum från:

en: to:
sv: till:

en: Search by type:
sv: Sök på typ:

en: Authentication
sv: Autentisering

en: Bounce management
sv: Studshantering

en: List Management
sv: Listhantering

en: User management
sv: Användarhantering

en: Web documents management
sv: Webbdokumenthantering

en: Search by IP:
sv: Sök på IP:

en: View
sv: Visa

en: Search period:
sv: Sökperiod:

en: to
sv: till

note: (list)
en: Research was carried out in list <strong>%1</strong>.
sv: Sökningen gjordes på listan <strong>%1</strong>.

note: (total_results)
en: %1 results
sv: %1-resultat

en: List
sv: Lista

en: Action
sv: Handling

en: Parameters
sv: Parametrar

en: Target Email
sv: Destinationse-post

en: Message ID
sv: Meddelande-ID

en: Error type
sv: Feltyp:

en: User Email
sv: Användarens e-post

en: User IP
sv: Användar-IP

en: Service
sv: TJänst

en: view other events related to this message id.
sv: visa andra händelser relaterade till detta meddelande-id.

en: Other events
sv: Andra händelser

en: Report message as undetected spam
sv: Rapportera meddelandet som oupptäckt skräppost

en: You should reject spam messages quietly because the sender of a spam message is often spoofed, if you really want to send this notification, please confirm.
sv: Du bör avslå skräppost tyst eftersom avsändaren av skräppost oftast är förfalskad, om du verkligen vill skicka den här notifieringen, var god bekräfta

note: (list.name)
en: List %1 automatic bounce management
sv: Automatisk studshantering för listan %1

note: (total,list.name)
en: Because we received MANY non-delivery reports, the %1 subscribers listed below have been notified that they might be removed from list %2:
sv: Eftersom vi mottagit MÅNGA rapporter om icke-leverans har de %1 prenumeranterna listade nedan notifierats om att de kan tas bort från listan %2:

note: (total,list.name)
en: Because we received MANY non-delivery reports, the %1 subscribers listed below have been removed from list %2:
sv: På grund av att vi har mottagit MÅNGA rapporter om leveransfel, så har de %1 prenumeranter som listas nedan tagits bort från listan %2:

note: (total,list.name)
en: Because we received MANY non-delivery reports, the %1 subscribers listed below have been selected by Sympa as severe bouncing addresses:
sv: På grund av att vi har mottagit MÅNGA rapporter om leveransfel, så har de %1 prenumeranter som listas nedan blivit klassade som återkommande studsande adresser:

en: Managing bouncing subscribers:
sv: Hantera studsande prenumeranter:

note: (list.name)
en: Unsubscribed from %1
sv: Avslutat prenumerationen på %1

note: (user.email,list.name,domain)
en: Your email address (%1) has been removed from list %2@%3
sv: Din e-postadres (%1) har tagits bort från listan %2@%3

en: bye!
sv: hejdå!

en: near expiration of your certificate
sv: nära slutdatum för ditt certifikat

en: The certificate subject is:
sv: Certifikatsinnehavaren är:

en: You won't receive the signed messages from your lists.
sv: Du kommer inte att få de signerade meddelandena från dina listor.

note: (conf.email,domain)
en: To receive them again, renew your certificate with your certification authority
    and send a signed message to %1@%2
    or
    click:
sv: För att få dem igen, förnya ditt certifikat med din CA
    och skicka ett signerat meddelande till %1@%2
    eller
    klicka:

en: Results of your commands
sv: Resultatet av dina kommandon

en: Command has been performed:
sv: Kommandot har utförts:

en: These commands have been performed:
sv: Dessa kommandon har utförts:

note: (notice.listname) (auth.listname) (u_err.listname) (i_err.listname) (list.name)
en: Subscription request to list %1
sv: Prenumerationsbegäran för listan %1

note: (notice.listname) (auth.listname) (u_err.listname) (i_err.listname) (list.name)
en: UNsubscription request from list %1
sv: Avprenumerationsbegäran från listan %1

en: Command has been rejected:
sv: Kommandot har inte utförts:

en: These commands have been rejected:
sv: Dessa kommandon har inte utförts:

en: Command has failed:
sv: Kommandot misslyckades:

en: These commands have failed:
sv: Dessa kommandon misslyckades:

en: Command has failed because of an internal server error:
sv: Kommandot misslyckades på grund av ett internt serverfel:

en: These commands have failed because of an internal server error:
sv: Dessa kommandon misslyckades på grund av ett internt serverfel:

note: (conf.wwsympa_url)
en: For further information, check the mailing list web site %1
sv: För vidare information, kontrollera e-postlistans webbplats %1

en: Your document has been installed
sv: Ditt dokument har installerats.

note: (filename,list.name,domain,installed_by)
en: Your document %1 for list %2@%3 has been installed by %4 list moderator.
sv: Ditt dokument %1 för listan %2@%3 har installerats av %4-listmoderatorn.

en: The list document repository:
sv: Listdokumentsamlingen:

en: Your document has been rejected
sv: Ditt dokument har avslagits.

note: (filename,list.name,domain,rejected_by)
en: Your document %1 for list %2@%3 has been rejected by %4 list moderator.
sv: Ditt dokument %1 för listan %2@%3 har avslagits av listmoderatorn %4.

en: List could not be created
sv: Listan kunde inte skapas

en: List unknown
sv: Okänd lista

en: Message distribution: Internal server error
sv: Meddelandedistribuering: Internt serverfel

en: Message distribution: User error
sv: Meddelandedistribution: Användarfel

en: Message distribution: Authorization denied
sv: Meddelandedistribuering: Autentisering nekas

note: (action)
en: Delivery Status Notification: %1
sv: DSN (leveranstatusrapportering): %1

en: This is an automatic response sent by Sympa Mailing Lists Manager.
sv: Detta är ett automatiskt svarsmeddelande skickat av e-postlisthanteraren Sympa.

note: (recipient)
en: Impossible to distribute your message for list '%1' for the following reason:
sv: Det är ej möjligt att distribuera ditt meddelande till listan '%1' på grund av följande orsak:

note: (listname)
en: The %1 list could not be created.
sv: Listan %1 kunde inte skapas.

note: (listname) (recipient) (report_param.listname)
en: List '%1' does not exist.
sv: Listan '%1' finns inte.

note: (msg_size,max_size)
en: Your message could not be sent because its size (%1 kB) was over the maximum size (%2 kB) allowed on this list.
    
    Note: Because binary files have to be encoded in less-efficient ASCII format before being sent over email, the final size of an attachment is often significantly larger that the original file.
sv: Ditt meddelande kunde inte skickas eftersom storleken (%1 kB) var över största tillåtna storlek (%2 kB) för denna lista.
    
    Notera: Eftersom binära filer måste kodas i ett mindre effektivt ASCII-format innan de sänds via e-post kan den slutgiltiga storleken ofta bli signifikant större än den ursprungliga storleken.

note: (list.name,function)
en: Impossible to forward your message to '%1-%2' because of an internal server error.
sv: Kan inte vidarebefordra ditt meddelande till '%1-%2' på grund av ett internt serverfel.

note: (list.name,domain)
en: For further information, please contact %1-request@%2
sv: För mer information, kontakta %1-request@%2

note: (list.name)
en: Impossible to distribute your message for list '%1' because of an internal server error.
sv: Det är ej möjligt att distribuera ditt meddelande till listan '%1' på grund av ett internt serverfel.

note: (conf.listmaster_email,domain)
en: For further information, please contact %1@%2
sv: För mer information, kontakta %1@%2

note: (list.name,"${conf.email}@${domain}",domain,cmd)
en: The following message was sent to list '%1' and it contains a line '%4' that can be interpreted as a command.
    
    If your message contained a command (like subscribe, unsubscribe, help, index, get, ...), please note that commands should never be sent to lists. Commands must be sent to %2 exclusively.
    
    If your message was really meant to be sent to the list, it was interpreted by the software as a command. Please contact the list owner:
      %1-request@%3
    so that they can take care of your message.
    
    Thank you for your attention.
sv: Följande meddelande skickades till listan '%1' och det verkar innehålla en rad '%4' som kan tolkas som ett kommando
    
    Om ditt meddelande innehöll ett kommando (som  subscribe, unsubscribe, help, index, get, ...), tänk på att kommandon aldrig ska skickas till listor. Kommandon måste skickas till %2 enbart.
    
    Om ditt meddelande verkligen var menat för listan så kan det vara bra att veta att det tolkades som ett kommando av mjukvaran.
    Var god kontakta listägaren: %1-request@%3
    så att du kan få hjälp med ditt meddelande.
    
    Tack för din uppmärksamhet.

en: No command found in message.
sv: Inget kommando hittades i meddelandet.

en: ***** V I R U S    A L E R T *****
sv: ***** V I R U S L A R M *****

note: (virus_name,recipient,sender)
en: Our viruschecker found a virus named %1 in a message addressed to %2 and that seems to be yours (From: %3).
sv: Vår viruskontroll hittade ett virus med namnet %1 i ett meddelande adresserat till %2 som verkar komma från dig (Från: %3).

en: Delivery of this message has been blocked.
sv: Vi hindrade detta brev från att levereras.

en: It may be useful to check your system for viruses.
    
    Note, however, that many viruses fake sender's e-mail address, so it is possible that the virus didn't come from your computer. In that case, please disregard this message.
sv: Du kanske vill köra en virussökning på ditt system.
    
    Det är dock vanligt att virus använder falska avsändaradresser, så det är möjligt att viruset inte kom från din dator. Om detta är fallet kan du strunta i det här meddelandet.

en: The following address is not a known mailing list:
sv: Följande e-postadress är inte en känd e-postlista:

en: To find out the correct list name, ask for this server's lists directory:
sv: För att hitta det riktiga listnamnet, titta i den här serverns listkatalog:

note: (list.name,date)
en: %1 Digest %2
sv: %1 Samlingsbrev %2

note: (list.name,date,current_group,total_group)
en: %1 Digest %2 (%3/%4)
sv: %1 Samlingsbrev %2 (%3/%4)

note: (list.name,date)
en: End of %1 Digest %2
sv: Slut på %1 samlingsbrev %2

note: (list.name)
en: Removed from %1
sv: Borttagen från %1

note: (user.email,list.name,domain)
en: Your address (%1) has been removed from list
    %2@%3
    because you didn't confirm your subscription.
sv: Din adress (%1) har tagits bort från listan
    %2@%3
    eftersom du inte bekräftat din prenumeration.

en: You can subscribe again:
sv: Du kan prenumerera igen:

note: (list.name)
en: resubscription to %1
sv: återprenumeration på %1

note: (list.name,domain,user.email)
en: You have been subscriber of list %1@%2 with email %3 for 1 year or more.
sv: Du har varit prenumerant på listan %1@%2 med e-postadressen %3 i ett år eller mer;

en: Everything about this list:
sv: Allt om denna lista:

en: Unsubscription:
sv: Prenumerationsavslutning:

note: (list.name,date)
en: End of digest for list %1 - %2
sv: Slut på samlingsbrev för listan %1 - %2

note: (user.email)
en: Summary of your subscription (using the e-mail %1).
sv: Sammanfattning för dina prenumerationer (med e-postadressen %1).

en: If you want to unsubscribe from some list, please save this mail.
sv: Om du vill avsluta prenumerationen på någon lista, så bör du spara detta email.

en: For each list here is a mail address to use if you want to unsubscribe.
sv: För varje lista här finns en e-postadress att använda om du vill avsluta en prenumeration.

en:                        (Automatic Mailing System)
sv:                       (Automatiskt e-postsystem)

en:                                 User's Guide
sv:                               Användarmanual

en: SYMPA is an electronic mailing-list manager that automates list management functions such as subscriptions, moderation, and archive management.
sv: SYMPA är en programvara för att hantera elektroniska e-postlistor som automatiserar hanteringsfunktioner såsom prenumerationer, moderering och arkivhantering.

note: ("${conf.email}@${domain}")
en: All commands must be sent to the electronic address %1.
sv: Alla kommandon måste skickas till den elektroniska adressen %1

en: You can put multiple commands in a message. These commands must appear in the message body and each line must contain only one command.
sv: Du kan stoppa flera kommandon i ett meddelande. Dessa kommandon måste finnas i meddelandekroppen och varje rad får innehålla högst ett kommando.

en: Available commands are:
sv: Tillgängliga kommandon är:

en: HELp                        * This help file
sv: HELp * Denna hjälpfil

en: INFO <list>                 * Information about a list
sv: INFO <list>                 * Information om en lista

en: LISts                       * Directory of lists managed on this node
sv: LISts                       * Katalog över vilka listor som finns på denna nod

en: REView <list>               * Displays the subscribers to <list>
sv: REView <list>               * Visa vilka som prenumererar på <list>

en: WHICH                       * Displays which lists you are subscribed to
sv: WHICH                       * Visar vilka listor du prenumererar på

en: SUBscribe <list> <name>     * To subscribe or to confirm a subscription to <list>.
sv: SUBscribe <list> <name>    * För att prenumerera eller bekräfta en prenumeration på <list>.

en: UNSubscribe <list> <EMAIL>  * To quit <list>. <EMAIL> is an optional email address, useful if different from your "From:" address.
sv: UNSubscribe <list> <EMAIL> * För att gå ur <list>. <EMAIL> är en ytterligare adress, användarbart om den skiljer sig från din "Från:"-adress.

en: UNSubscribe * <EMAIL>       * To quit all lists.
sv: UNSubscribe * <EMAIL>       * För att gå ur alla listor.

en: SET <list>|* NOMAIL         * To suspend the message reception for <list>
sv: SET <list>|* NOMAIL        * Gör uppehåll på mottagande av <list>

en: SET <list>|* DIGEST         * Message reception in compilation mode
sv: SET <list>|* DIGEST        * Få meddelanden samlade

en: SET <list>|* DIGESTPLAIN    * Message reception in compilation mode, sent as a plain text email with all attachments
sv: SET <list>|* DIGESTPLAIN   * Få meddelanden samlade, skickade som vanlig text med alla bilagor

en: SET <list>|* SUMMARY        * Receiving the message index only
sv: SET <list>|* SUMMARY       * Få enbart meddelandeindex

en: SET <list>|* NOTICE         * Receiving message subject only
sv: SET <list>|* NOTICE        * Få enbart meddelande-ämnen

en: SET <list>|* MAIL           * <list> reception in normal mode
sv: SET <list>|* MAIL          * Få <list> i normal läge

en: SET <list>|* CONCEAL        * To become unlisted (hidden subscriber address)
sv: SET <list>|* CONCEAL      * För att bli olistad (dold prenumerantadress)

en: SET <list>|* NOCONCEAL      * Subscriber address visible via REView
sv: SET <list>|* NOCONCEAL      * Prenumerantadressen syns vid REView

en: INDex <list>                * <list> archive file list
sv: INDex <list>               * lista av filer i arkivet för <list>

en: GET <list> <file>           * To get <file> of <list> archive
sv: GET <list> <file>           * För att hämta <file> från arkivet i <list>

en: LAST <list>                 * Used to received the last message from <list>
sv: LAST <list>                * Används för att hämta det senaste meddelandet från <list>

en: INVITE <list> <email>       * Invite <email> for subscription in <list>
sv: INVITE <list> <email> * Bjud in <email> till prenumeration av <list>

en: CONFIRM <key>               * Confirmation for sending a message (depending on the list configuration)
sv: CONFIRM <key>               * Bekräftelse för att skicka ett meddelande (beroende på listans konfiguration)

en: QUIT                        * Indicates the end of the commands (to ignore a signature)
sv: QUIT                        * Markerar slutet på kommandon (för att ignorera en signatur)

en: The following commands are available only for lists owners or moderators:
sv: Följande kommandon är enbart tillgängliga för listägare eller moderatorer:

en: ADD <list> user@host Full name  * To add a user to a list
sv: ADD <list> user@host Full name  * För att lägga till en användare till en lista

en: DEL <list> user@host            * To delete a user from a list
sv: DEL <list> user@host            * För att ta bort en användare från en lista

en: STATS <list>                    * To consult the statistics for <list>
sv: STATS <list>                    * För att se statistik för <list>

en: REMIND <list>                   * Send a reminder message to each subscriber (this is a way to inform anyone what is their real subscribing email).
sv: REMIND <list>                   * Skicka en påminnelse till alla prenumeranter (detta är ett sätt att berätta för alla vilken adress de prenumererat med).

en: DISTribute <list> <key>        * Moderation: to validate a message
sv: DISTribute <list> <key>        * Moderation: för att validera ett meddelande

en: REJect <list> <key>            * Moderation: to reject a message
sv: REJect <list> <key>            * Moderering: avslå ett meddelande

en: MODINDEX <list>                 * Moderation: to view the list of messages to moderate
sv: MODINDEX <list>                 * Moderation: för att visa en meddelandelista att moderera

note: (list.name)
en: Archives index of list %1
sv: Arkivindex för listan %1

note: (list.name,domain)
en: Information regarding list %1@%2:
sv: Information om listan %1@%2:

note: (list.subject)
en: Subject          : %1
sv: Ämne             : %1

note: (o.gecos)
en: Owner             : %1
sv: Ägare             : %1

note: (subscribe)
en: Subscription      : %1
sv: Prenumeration     : %1

note: (unsubscribe)
en: Unsubscription    : %1
sv: Avslut av prenumeration : %1

note: (send)
en: Sending messages  : %1
sv: Skickar meddelanden : %1

note: (review)
en: Review subscribers: %1
sv: Granska prenumeranter : %1

note: ('')
en: Reply to           : %1
sv: Svara till         : %1

note: (max_size)
en: Maximum size      : %1
sv: Maxstorlek        : %1

note: (digest)
en: Digest            : %1
sv: Samlingsbrev      : %1

note: ('')
en: Receiving modes   : %1
sv: Mottagningslägen  : %1

note: (url)
en: Homepage          : %1
sv: Hemsida           : %1

note: (list.name)
en: Invitation to join list %1
sv: Inbjudan för att bli prenumerant på listan %1

note: (list.subject)
en: This list is about %1, so you are probably concerned.
sv: Den här listan handlar om %1, så det kan nog vara intressant för dig.

en: To subscribe, click the following URL:
sv: För att prenumerera, använd följande länk:

note: (conf.email,domain)
en: Or send a message to %1@%2 with the following subject:
sv: Eller skicka ett meddelande till %1@%2 med följande ämnesrad:

en: If you don't want to subscribe just ignore this message.
sv: Om du inte vill prenumerera, ignorerar du detta meddelande.

note: (list.name) (new_listname)
en: %1 mailing list creation
sv: Listan %1 har skapats

note: (list.name,domain)
en: %1@%2 mailing list has been activated by listmaster.
sv: E-postlistan %1@%2 har aktiverats av listmästaren.

en: homepage
sv: webplats

note: (list.name)
en: %1 admin page
sv: %1 adminsida

note: (list.name,domain)
en: %1@%2 mailing list has been rejected by listmaster.
sv: %1@%2 e-postlistan har nekats av listmästaren.

note: (list.name,type)
en: Moderators List %1 / %2
sv: Moderatorlista %1 / %2

note: (list.name,domain,email)
en: List "%1@%2" creation request from %3
sv: Begäran att skapa lista "%1@%2" från %3

note: (email,list.name)
en: %1 requested creation of list "%2"
sv: %1 begärde att få listan "%2" skapad

en: To activate/delete this mailing list:
sv: För att aktivera/ta bort denna e-postlista:

note: (email,old_listname,new_listname)
en: %1 has copied list "%2" as a new list "%3"
sv: %1 har kopierat listan "%2" som ny lista "%3"

note: (list.name)
en: List "%1" renaming
sv: Omdöpning av listan "%1"

note: (email,old_listname,new_listname)
en: %1 has renamed list "%2" to "%3"
sv: %1 har döpt om listan "%2" till "%3"

en: No database
sv: Ingen databas

note: (db_name)
en: Cannot connect to database %1, still trying...
sv: Kan inte ansluta till databasen %1, fortsätter försöka...

note: (db_type)
en: No database driver for %1
sv: Ingen databasdrivrutin för %1

note: (db_type,db_module)
en: No database driver installed for %1; you should download and install %2 from CPAN.
sv: Ingen databasdrivrutin installerad för %1; du bör ladda ner och installera %2 från CPAN.

note: (crashed_process)
en: Previous process %1 crashed
sv: En tidigare process %1 kraschade

note: (crashed_process,pid)
en: Previous process %1 (with PID %2) has died unexpectedly.
sv: En tidigare process %1 (med PID %2) dog oväntat.

note: (crash_date)
en: Date of crash: %1
sv: Datum för krasch: %1

en: Errors:
sv: Fel:

en: Check log file for further details.
sv: Kontrollera loggfilerna för mer information.

en: Upgrade procedures failed
sv: Upgraderingsproceduren misslyckades

en: Sympa encountered the following error while running upgrade procedures:
sv: Sympa påträffade följande fel under uppgraderingen:

en: Database structure updated
sv: Databasstrukturen uppdaterad

note: (db_name)
en: The database structure has been updated. Check the log file for further details:
sv: Databasstrukturen har uppdaterats; se loggfilerna för mer information:

note: (target,message)
en: Cannot make directory %1: %2.
sv: Kan inte skapa katalogen %1: %2.

note: (file,message)
en: Cannot open file %1: %2.
sv: Kan inte öppna filen %1: %2.

en: Database connection restored
sv: Databas-anslutningen återställd

note: (db_name)
en: Connection to database %1 restored.
sv: Anslutningen till databasen %1 är återställd.

en: Bulk mailer error
sv: Fel vid masspostning

note: (message_id)
en: Sympa failed to store a message <%1> in the bulk mailer. You should check log files !!
sv: Sympa kunde inte lagra ett meddelande <%1> i bulkpostaren. Du bör titta i loggfilerna !!

note: (message_id)
en: Sympa failed to process a message <%1> in the bulk spool. You should check log files!!
sv: Sympa kunde inte bearbeta ett meddelande <%1> i bulklistan. Du bör titta i loggfilerna !!

en: Loop detected
sv: Snurra upptäckt

en: A loop has been detected with the following message
sv: En snurra har upptäckts för följande meddelande

en: Antivirus scan failed
sv: Antivirussökning misslyckades

en: The antivirus scan failed while processing the following file:
sv: Antivirussökningen misslyckades när den undersökte följande fil:

en: The error message returned was:
sv: Det returnerade felet:

en: Parameter error
sv: Parameterfel

note: (par_name,par_value)
en: The value for parameter %1 was badly defined: %2
sv: Värdet för parametern %1 angavs dåligt: %2

note: (action)
en: %1 impossible.
sv: %1 är ej möjligt.

en: See the logs for more details.
sv: Se loggarna för mera detaljer.

en: Unable to create directory
sv: Kunde inte skapa katalog

note: (dir)
en: Sympa could not create directory %1
sv: Sympa kan inte skapa katalogen %1

en: A message archiving failed
sv: En meddelandearkivering har misslyckats

note: (file,bad)
en: Sympa could not archive message '%1'. Moving it into directory '%2'.
sv: Sympa kunde inte arkivera meddelandet '%1'. Flyttar det till katalogen '%2'.

en: Sympa could not handle email feedback report.
sv: Sympa kunde inte hantera e-post återkopplingsrapporten.

en: incorrect format of edit_list.conf
sv: felaktikgt format på edit_list.conf

en: edit_list.conf format has changed:
    'default' is no more accepted for a population.
sv: edit_list.conf har ändrat format:
    'default' är inte längre godtagbart för en population.

note: (param0)
en: Refer to documentation to adapt %1.
sv: Se dokumentation för att anpassa %1.

note: (param0)
en: Until then we recommend your remove %1; default configuration will be used.
sv: Tills dess rekommenderar vi att du tar bort %1; standardkonfigurationen kommer att användas.

en: Check Sympa log files for more precise information
sv: Kontrollera Sympa's loggfiler för mer information

note: (param0)
en: admins update failed for list %1
sv: adminuppdatering misslyckades för listan %1

en: Sympa could not include admins from external data sources. The database or LDAP directory might be unreachable.
sv: Sympa kunde inte inkludera admins från externa datakällor; databasen eller LDAP-katalogen kan vara onåbar.

note: (param0)
en: list %1 in status error_config
sv: lista %1 har status error_config

note: (param0)
en: No owner is defined for list %1.
sv: Ingen ägare definerad för lista %1.

en: The list status has been set to error_config.
sv: Liststatus har satts till error_config.

en: Check the Sympa log files for more information.
sv: Kontrollera Sympa's loggfiler för mer information.

note: (param0)
en: List owner/moderator email changes
sv: Listägare/redaktör ändrar e-post

note: (list.name)
en: List %1: Failed to change admin email address
sv: Listan %1: Kunde inte ändra admin-e-post

note: (param0,param1)
en: Errors occurred while copying family %2 file in list %1 directory.
sv: Det uppstod fel när en familjefil %2 skulle kopieras i listans %1 katalog.

note: (param0,param1)
en: List %1 configuration does not respect family %2 rules.
sv: Listans %1 konfiguration respekterar inte familjereglerna för %2

note: (param0,param1)
en: Sympa could not check family %2 rules with list %1 param_constraint.conf file.
sv: Sympa kunde inte kontrollera reglerna för familj %2 med param_constraint.conf-filen för listan %1.

en: errors in param_constraint.conf file
sv: fel i filen param_constraint.conf

note: (param0)
en: Error(s) found in the file %1.
sv: Fel hittades i filen %1.

en: File removed
sv: Fil borttagen

note: (param0)
en: The following file has been removed: %1
sv: Följande fil har tagits bort: %1

note: (param1)
en: A backup of the file has been made: %1
sv: En säkerhetskopia av filen har gjorts: %1

note: (param0,param1)
en: Sympa could not load family %2 for list %1.
sv: Sympa kunde inte ladda familjen %2 för listan %1.

note: (param0,param1)
en: Failed to instantiate family %2 for list %1
sv: Kunde inte instantiera familjen %2 för listan %1.

note: (param0,param1)
en: Sympa could not modify list %1 (Family %2)
sv: Sympa kunde inte modifiera listan %1 (Familjen %2)

en: Sympa failed to perform scenario condition for the following reason:
sv: Sympa misslyckades med att göra scenariovillkor av följande skäl:

note: (list.name)
en: Listmaster: internal server error
sv: Listmästare: interntserverfel

note: (who)
en:  User %1 has encountered an internal server error
sv:  Användaren %1 har råkat ut för ett internt serverfel

note: (error)
en: The following error occurred while managing bounces: %1
sv: Följande fel uppstod när studsar hanterades: %1

note: (list.name,domain)
en: Listmaster: list %1@%2 at 100 percents error
sv: Listmaster: list  %1@%2 har 100 % fel

en: Web interface
sv: Webbgränssnitt

en: The authentication server name is not defined.
sv: Autentiseringsservernamnet är inte definerat.

en: auth.conf error: either email_http_header or host/get_email_by_uid_filter entries should be defined.
sv: auth.conf fel: antingen email_http_header eller host/get_email_by_uid_filter-poster borde vara definerade.

note: (user)
en: Add user '%1' in DB failed.
sv: Inläggning av användaren '%1' i databasen misslyckades.

note: (user)
en: Update user '%1' in DB failed
sv: Uppdatering av användaren '%1' i databasen misslyckades

note: (old_email)
en:  (old email: %1)
sv: (gammal e-post: %1)

note: (sub)
en: Add subscriber '%1' in DB failed.
sv: Inläggning av prenumeranten '%1' i databasen misslyckades.

note: (sub,old_email)
en: Update subscriber '%1' in DB failed
sv: Uppdatring av prenumeranten '%1' i databasen misslyckades

note: (sub)
en: Delete subscriber '%1' in DB failed.
sv: Borttagning av prenumeranten '%1' i databasen misslyckades.

note: (old_email)
en: Delete user in DB for old email '%1' failed.
sv: Borttagning i databasen för gamla e-postadressen '%1' misslyckades.

note: (email,list.name)
en: Subscriber '%1' is not found in list %2.
sv: Prenumeranten '%1' finns inte i listan %2.

note: (filepath) (report_param.filename)
en: Unable to read file: '%1'.
sv: Kan inte läsa filen: '%1'.

note: (filepath)
en: Unable to write file: '%1'.
sv: Kan inte skriva filen: '%1'.

note: (file)
en: Unable to open file '%1'.
sv: Kan inte öppna filen: '%1'.

note: (directory)
en: Unable to open directory '%1'.
sv: Kan inte öppna katalogen '%1'.

note: (dir)
en: Unable to create directory '%1'.
sv: Kan inte skapa katalogen '%1'.

note: (spool)
en: Unable to open spool '%1'.
sv: Kunde inte öppna temporärlagring '%1'.

note: (msg)
en: Unable to get message '%1'.
sv: Kunde inte hämta meddelandet '%1'.

note: (old,new)
en: Unable to rename file '%1' into '%2'.
sv: Kunde inte döpa om filen '%1' till '%2'.

note: (old,new)
en: Unable to rename directory '%1' into '%2'.
sv: Kunde inte döpa om katalogen '%1' till '%2'.

note: (file)
en: Unable to erase file '%1'.
sv: Kunde inte sudda ut filen '%1'.

note: (from,list.name)
en: Unable to send command DISTRIBUTE from '%1' to list '%2'.
sv: Kunde inte skicka kommandot DISTRIBUTE från '%1' till listan '%2'.

note: (dir)
en: No HTML version of the message available in '%1'.
sv: Ingen HTML-version av detta meddelande finns tillgänglig i '%1'.

note: (list.name)
en: Unable to update file config_changes for list '%1'.
sv: Kunde inte uppdatera filen config_changes för listan '%1'.

note: (month,list.name)
en: Unable to find month '%1' for list '%2'
sv: Kunde inte hitta månaden '%1' för listan '%2'

note: (dir) (path)
en: : unable to read '%1'.
sv: : kan inte läsa '%1'.

note: (arc_file,list.name,path)
en: Unable to find archive '%1' for list '%2'
sv: Kunde inte hitta arkivet '%1' för listan '%2'

note: (list.name)
en: Unable to find archive for list '%1'
sv: Kunde inte hitta arkiv för listan '%1'

note: (list.name)
en: Cannot save config file for list '%1'.
sv: Kan inte spara konfiguration för listan '%1'.

en: Failed to install aliases.
sv: Kunde inte lägga till alias.

en: Failed to remove aliases.
sv: Kunde inte ta bort alias.

en: Internal scenario error for 'create_list'.
sv: Internt scenariofel för 'create_list'.

en: Unable to create list.
sv: Kan inte skapa lista.

en: Unable to load list topics.
sv: Kunde inte ladda listämnen.

en: Unable to load create_list templates.
sv: Kunde inte ladda create_list-mallar.

note: (list.name)
en: Unable to get family for list '%1'.
sv: Kan inte ändra familj för listan '%1'.

note: (new_listname)
en: Unable to reload list with new list name '%1'.
sv: Kunde inte ladda om listan med det nya listnamnet '%1'.

en: Unable to reload list
sv: Kunde inte ladda om listan

note: (list.name)
en: Failed to include list admins for list '%1'
sv: Kunde inte inkludera listadministratörer för listan '%1'

en: No owner is defined for the list '%1'
sv: Ingen ägare definerad för listan '%1'

note: (list.name)
en: The exportation to an LDAP directory failed for list '%1'
sv: Exporten till en LDAP-katalog misslyckades för listan '%1'

note: (new_listname)
en: Unable to check list name '%1' on SMTP server
sv: Kunde inte kontrollera listnamnet '%1' på SMTP-servern

note: (list.name)
en: Cannot create shared for list '%1'.
sv: Kan inte skapa delad katalog för listan '%1'.

note: (list.name)
en: Cannot restore shared for list '%1'.
sv: Kan inte återställa delad katalog listan '%1'.

note: (list.name)
en: Cannot delete shared for list '%1'.
sv: Kan inte ta bort delad katalog för listan '%1'.

en: Impossible to browse shared documents for list '%1'.
sv: Det är ej möjligt att bläddra bland delade dokument för listan '%1'.

note: (path)
en: Cannot upload file '%1'.
sv: Kan inte ladda upp filen '%1'.

note: (name)
en: Errors while unzipping file '%1'.
sv: Fel uppstod vid uppackning av filen '%1'

note: (from,list.name)
en: Unable to send command REMIND from '%1' to list '%2'.
sv: Kunde inte skicka kommandot REMIND från '%1' till listan '%2'.

note: (from,list.name)
en: Unable to send mail from '%1' to list '%2'.
sv: Kan inte skicka e-post från '%1' till listan '%2'.

note: (key,list.name)
en: Unable to access the message authenticated with key '%1' for list '%2'.
sv: Kan inte komma åt meddelandet autentiserat med nyckeln '%1' för listan '%2'.

note: (sub)
en: Unable to delete subscription request for user '%1'.
sv: Kan inte ta bort prenumerationsbegäran för användaren '%1'.

note: (file)
en: Unable to add file '%1' to archives.
sv: Kan inte hitta '%1' för inläggning i arkiven.

note: (zipfile)
en: Unable to write zip file '%1'.
sv: Kan inte skriva zipfilen '%1'.

note: (path,list.name)
en: Unable to create a Shared Document with path '%1' for list '%2'.
sv: Kan inte skapa ett delat dokument med sökvägen '%1' för listan '%2'.

en: Parameter cookie undefined, authentication failure.
sv: Parameter-cookie ej definerad, autentiseringsfel.

note: (env)
en: Cookie error: '%1' undefined, authentication failure.
sv: Cookie-fel: '%1' ej definerad, autentiseringsfel.

note: (list.name)
en: Listmaster: system error
sv: Listmästare: systemfel

note: (who)
en:  User %1 has encountered a system error
sv: Användaren %1 har råkat ut för ett systemfel

note: (list.name)
en: List %1 archive quota exceeded
sv: Arkivkvot för listan %1 överskriden

note: (list.name,domain,size,domain,conf.listmaster_email)
en: %1 archive quota exceeded. 
    Total size used for %1@%2 archive is %3 Bytes. Messages are no longer being web-archived. Please contact %5@%4.
sv: %1 arkivkvot överskriden. 
    Total storlek som används för arkivet %1@%2 är %3 bytes. Meddelanden blir inte längre arkiverade på webben. Var god kontakta %5@%4.

note: (list.name,rate)
en: List "%1" warning: archive %2% full
sv: Lista "%1" varning: arkivet %2% fullt

note: (rate2,list.name,domain,rate)
en: %2@%3 archives use %4% of allowed disk quota.
sv: %2@%3-arkiven använder %4% av tillåten diskkvot.

note: (list.name,size)
en: Total size used for %1@%2 Bytes.
sv: Total storlek använd för %1@%2 Bytes

note: (domain,conf.listmaster_email)
en: Messages are still archived but you should contact %2@%1
sv: Meddelandena arkiveras fortfarande, men du bör kontakta %2@%1

note: (list.name)
en: List %1 is closed
sv: Listan %1 är stängd

note: (list.name,domain,list.family.name)
en: %1@%2 is no longer an instance of family %3.
    This list has been closed.
sv: %1@%2 är inte längre en instans av familjen %3.
    Denna lista har stängts.

note: (type,list.name,who,gecos)
en: FYI: %1 List "%2" from %3 %4
sv: För kännedom: %1 på listan "%2" från %3 %4

note: (who,gecos,list.name)
en: WARNING: %1 %2 failed to unsubscribe from %3 because their address was not found in the list.
    You may help this person looking for similar email in subscriber list using the following link :
sv: VARNING: %1 %2 kunde inte avsluta prenumerationen på %3 eftersom deras adress inte fanns i listan.
    Du kan hjälpa personen genom att leta efter en liknande adress i prenumerantlistan med följande länk:

note: (list.name)
en: List "%1" customizations have been removed
sv: Anpassningarna för listan "%1" har tagits bort

note: (list.name,domain,param0,param1,param2)
en: List %1@%2 has been reinstantiated (family %3). 
    Some of the customizations have been removed because they no longer respect the family rules:
    
         Parameters: %4
sv: Listan %1@%2 har återinstantierats (familjen %3).
    En del anpassningar har tagit borts eftersom de inte längre följer familjereglerna:
    
         Parametrar: %4

note: (list.name)
en: Dear owner of list %1,
sv: Kära ägare av listan %1,

note: (target)
en: A user %1 asked to be added as a subscriber to your list. If this is OK with you, you should click the following URL:
sv: En användare %1 frågade om att bli borttagen från listan. Är detta OK för dig bör du klicka på följande URL:

en: The user has provided the following information:
sv: Användaren har gett följande information:

note: (target)
en: A user %1 asked to be deleted from your list. If this is OK with you, you should click the following URL:
sv: En användare %1 frågade om att bli borttagen från listan. Är detta OK för dig bör du klicka på följande länk:

note: (list.name)
en: WARNING: bounce rate too high in list %1
sv: VARNING: listan %1 har för hög studsfrekvens

note: (list.name,rate)
en: Bounce rate in list %1 is %2. You should delete bouncing subscribers:
sv: Studsfrekvensen för listan %1 är %2. Du bör ta bort studsande prenumeranter:

note: (command,list.name,who,gecos)
en: FYI: %1 list %2 from %3 %4
sv: FYI: %1 listan %2 från %3 %4

note: (command,list.name,who,gecos)
en: FYI command %1 list %2 from %3 %4
sv: FYI: kommandot %1 listan %2 från %3 %4

note: (by)
en:  validated by %1
sv:  validerad av %1

en: No action is needed on your side.
sv: Ingen handling krävs av dig.

note: (who)
en: FYI: automatic removal of user %1
sv: FYI: automatisk borttagning av användaren %1

note: (who,list.name)
en: User <%1> has been automatically removed from list %2.
sv: Användaren <%1> har automatiskt tagits bort från listan %2.

en: (no action needed)
sv: (ingen åtgärd behövs)

note: (list.name)
en: List %1: Failed to change member email address
sv: Listan %1: Kunde inte ändra medlems e-postadress

note: (list.name,type)
en: List %1 / %2
sv: Lista %1 / %2

en: Public lists
sv: Publika listor

note: (conf.email,domain)
en: Here is the list of lists from %1@%2
sv: Här är en lista på listor från %1@%2

en: Message distribution
sv: Meddelandedistribution

note: (list.name)
en: Your message to the list '%1' has been forwarded to the moderator(s)
sv: Ditt meddelande till listan %1 har skickats vidare till redaktör(erna).

note: (key,list.name)
en: Message %1 for list '%2' has been distributed.
sv: Meddelandet %1 för listan '%2' har distribuerats.

note: (key,list.name)
en: Message %1 for list '%2' has been rejected.
sv: Meddelandet %1 för listan '%2' har nekats.

note: (key,list.name)
en: Your message for list '%2' with the %1 ID has been confirmed and distributed.
sv: Ditt meddelande till listan '%2' med ID %1 har bekräftats och distribuerats.

note: (list.name,msg_from)
en: Message for list %1 from %2 to be approved
sv: Meddelande för listan %1 från %2 att godkänna

note: (list.name,msg_from)
en: One new message for list %1 from %2 arrived.
sv: Ett nytt meddelande från listan %1 från %2 har anlänt.

en: This message has been tagged as spam.
sv: Detta meddelande har märkts som skräppost

note: (mod_spool_size)
en: %1 messages are awaiting moderation.
sv: Det finns %1 meddelanden att moderera.

en: To view the messages, please click on the following URL:
sv: För att bläddra bland väntande meddelande, klicka på följande länk:

note: (list.name)
en: To distribute the attached message in list %1:
sv: För att distribuera det bifogade meddelandet till listan %1:

en: To reject it (it will be removed):
sv: För att avslå det (det tas då bort):

en: The messages moderating documentation:
sv: Meddelanden som väntar på modereringsdokumentering:

note: (list.name)
en: Moderation spool for list %1
sv: Modereringsutrymme för listan %1

note: (total,list.name,domain)
en: There are %1 messages to be moderated for list %2@%3
sv: %1 meddelande väntar på att bli modererade för listan %2@%3

en: Your message has been rejected
sv: Ditt meddelande har avslagits.

note: (list.name,domain,rejected_by)
en: Your message for list %1@%2 has been rejected by the moderator (%3).
sv: Ditt meddelande till listan %1@%2 har avslagits av moderatorn (%3).

note: (subject)
en: (Subject of your mail: %1)
sv: (Ämnet för ditt medddelande: %1)

note: (list.name)
en: Check %1 list usage:
sv: Kontrollera listanvändning för %1:

note: (list.name)
en: Reminder of your subscription to %1
sv: Påminnelse om din prenumeration på %1

note: (list.name,domain,user.email,user.password)
en: You are receiving this mail because you are subscribed to the mailing list %1@%2 with email address %3.
sv: Du får detta mail för att du prenumererar på mailinglistan %1@%2 med e-postadressen %3.

en: If you are subscribed to the list with a different email address, you should either use that other email address or update your list membership with the new email address.
sv: Om du är prenumerant med en annan e-postadress bör du antingen använda den adressen eller uppdatera ditt listmedlemsskap med den nya adressen.

en: Web archives are closed.
sv: Webbarkiven är stängda

en: Web archives are restricted to list subscribers and local domain users.
sv: Åtkomst till webbarkiven är begränsad till prenumeranter och lokala domänanvändare.

en: Web archives are restricted to listmaster.
sv: Åtkomst till webbarkiven är begränsad till listmästaren.

en: Web archives are restricted to list owners.
sv: Åtkomst till webbarkiven är begränsad till listägare.

en: Web archives are restricted to list subscribers.
sv: Åtkomst till webbarkiven är begränsad till listprenumeranter.

en: Adding a user to the list is restricted to list owners.
sv: Endast listägare får lägga till användare till listor.

en: Adding a user to this list is not allowed.
sv: Det är inte tillåtet att lägga till användare till listan.

en: List creation is restricted to local domain users.
sv: Åtkomst till listskapande är begränsat till användare på den lokala domänen.

en: List creation is restricted to listmaster.
sv: Åtkomst till listskapande är begränsat till listmästare.

en: Shared document edition is restricted to list subscribers.
sv: Redigering av delade dokument är begränsat till listprenumeranter.

en: Shared document edition is restricted to list owners.
sv: Redigering av delade dokument är begränsat till listägare.

en: Shared document edition is restricted to list subscribers authenticated with user certificate.
sv: Redigering av delade dokument är begränsat till listprenumeranter autentiserade med användarcertifikat.

en: Deleting a user from the list is restricted to list owners.
sv: Borttagning av användare är begränsad till listägare.

en: It is not possible to delete a user from the list.
sv: Det går inte att ta bort en användare från listan.

en: Shared document reading is restricted to list owners.
sv: Redigering av delade dokument är begränsad till listägare

en: Shared document reading is restricted to list subscribers.
sv: Läsning av delade dokument är begränsad till listprenumeranter

en: you are not allowed to edit list parameters.
sv: du får inte ändra listparametrar.

en: List parameter editing is restricted to list owners.
sv: Listparameter-redigering är begränsat till listägare.

en: The 'global remind' feature is restricted to listmaster.
sv: Endast listmästare får använda 'global remind'-funktionen.

en: List information is restricted to list subscribers.
sv: Listinformation är endast tillgängligt för listprenumeranter.

en: The 'invite' feature is unavailable.
sv: 'Invite'-funktionen är ej tillgänglig.

en: The 'invite' feature is restricted to list owners.
sv: 'Invite'-funktionen är endast tillgänglig för listägare.

en: The 'invite' feature is restricted to list subscribers.
sv: 'Invite'-funktionen är endast tillänglig för listprenumeranter.

en: The 'remind' feature is restricted to listmaster.
sv: 'Remind'-funktion är endast tillgänglig för listmästare.

en: The 'remind' feature is restricted to list owners.
sv: 'Remind'-funktion är endast tillgänglig för listägare.

en: The 'review' feature is unavailable.
sv: 'Review'-funktionen är ej tillgänglig.

en: The 'review' feature is restricted to list subscribers and local domain users.
sv: Åtkomst till 'review'-funktionen är begränsad till listprenumeranter eller användare på den lokala domänen.

en: The 'review' feature is restricted to listmaster.
sv: Åtkomst till 'review'-funktionen är begränsad till listmästare.

en: The 'review' feature is restricted to list owners.
sv: Åtkomst till 'review'-funktionen är begränsad till listägare.

en: The 'review' feature is restricted to list subscribers.
sv: Åtkomst till 'review'-funktionen är begränsad till listprenumeranter.

en: Message distribution in this list is not allowed.
sv: Meddelandedistribution till denna lista är ej tillåtet.

en: Message distribution in the list is restricted to local domain users.
sv: Meddelandedistribution till denna lista är begränsad till användare på den lokala domänen.

en: Message distribution for this list is restricted to list subscribers and local domain users.
sv: Meddelandedistribution till denna lista är begränsad till listprenumeranter eller användare på den lokala domänen.

en: Message distribution for this list is restricted to list moderators.
sv: Meddelandedistribution till denna lista är begränsad till listmoderatorer.

en: Multipart messages are not allowed in this list.
sv: Multipart-meddelanden är ej tillåtna på denna lista.

en: Message distribution in the list is restricted to list subscribers.
sv: Meddelandedistribution till denna lista är begränsad till listprenumeranter.

en: Message distribution for this list is restricted to list subscribers check S/MIME signature.
sv: Meddelandedistribution till denna lista är begränsad till listprenumeranter med S/MIME-signatur.

en: You are not allowed to subscribe to this list.
sv: Du tillåts inte prenumera på denna lista.

en: Subscription to this list is restricted to local domain users.
sv: Prenumeration på denna lista är begränsad till användare på den lokala domänen.

en: Subscription to this list requires S/MIME signature.
sv: Prenumeration på den här listan kräver S/MIME-signatur.

en: Topics visibility is restricted to listmaster.
sv: Åtkomst att se ämnen är begränsad till listmästare.

en: Topics visibility is restricted to identified users.
sv: Åtkomst att se ämnen är begränsat till identifierade användare.

en: It is not possible to unsubscribe from this list.
sv: Det är inte möjligt att avprenumerera sig från den här listan.

en: List is Private. You can not read the archives.
sv: Listan är privat: Du kan inte läsa arkiven.

en: List is Private. You can not browse available files.
sv: Listan är privat: Du kan inte se tillgängliga filer.

en: The MODINDEX command is restricted to moderators.
sv: MODINDEX-kommandot får endast användas av moderatorer.

en: This action is restricted to list owners or moderators.
sv: Denna handling får bara utföras av listägare eller moderatorer.

en: This action is restricted to moderators.
sv: Denna handling får bara utföras av moderatorer.

en: This action is restricted to list owners.
sv: Denna handling får bara utföras av listägare.

en: This action is restricted to listmasters.
sv: Denna handling får bara utföras av listmästare.

en: This action is restricted to listmasters or list owners.
sv: Denna handling får bara utföras av listmästare eller listägare.

en: This action is restricted to listmasters or privileged list owners.
sv: Denna handling får bara utföras av listmästare eller privilegierade listägare.

en: This action is restricted to the document author, listmasters, or privileged list owners.
sv: Denna handling får bara utföras av dokumentförfattare, listmästare eller privilegierade listägare.

en: This action is restricted to privileged list owners.
sv: Denna handling får bara utföras av privilegierade listägare.

note: (role,right)
en: Rights to this action are '%2' for a '%1'.
sv: Rättigheter för denna handling är '%2' för en '%1'.

note: (role,right)
en: You need to login.
sv: Du måster logga in.

note: (role,right)
en: This action is impossible because editing is a moderated function.
sv: Denna handling kan inte utföras eftersom redigering är en modererad funktion.

note: (role,right)
en: This action is impossible for directories because editing is a moderated function.
sv: Denna handling kan inte utföras för kataloger eftersom redigering är en modererad funktion.

en: The list is closed.
sv: Denna lista är stängd.

en: you are not allowed to perform this action.
sv: du tillåts inte utföra denna åtgärd.

note: (report_param.year_month)
en: Archives from %1 are not accessible
sv: Arkiv från %1 är inte tillgängliga

en: Failed to include list admins
sv: Kunde inte inkludera listadministratörer

en: No owner is defined for the list
sv: Ingen ägare finns definerad för listan

note: (report_param.listname)
en: The exportation failed for list '%1'
sv: Exporten misslyckades för listan '%1'

note: (name)
en: Cannot unzip file '%1'.
sv: Kan inte packa upp ZIP-filen '%1'.

note: (report_param.key)
en: Unable to access the message authenticated with key %1
sv: Kan inte komma åt meddelandet autentiserat med nyckeln %1

en: Failed to get your email address from the authentication service.
sv: Kunde inte hämta din e-postadress från autentiseringstjänsten.

en: Database error.
sv: Databasfel.

note: (report_param.key)
en: Failed to update database.
sv: Kunde inte uppdatera databasen.

note: (report_param.key)
en: Failed to update a file.
sv: Kunde inte uppdatera en fil.

note: (report_param.listname)
en: Failed creating list '%1'. The list might already exist or list name might include forbidden characters.
sv: Kunde inte skapa listan '%1'. Listan kanske redan finns eller listnamnet kanske innehåller förbjudna tecken.

note: (report_param.email)
en: Attempts to add some users in database failed.
sv: Försök att lägga till några användare i databasen misslyckades.

en: Your message signature was successfully verified using S/MIME.
sv: Ditt meddelandes signatur verifierades korrekt med S/MIME.

en: Your message contains a DKIM signature. It was successfully verified
sv: Ditt meddelande innehåller en DKIM-signatur som verifierades korrekt.

en: Your request to subscribe/unsubscribe has been forwarded to the list's owners for approval. You will receive a notification when you have been subscribed (or unsubscribed).
sv: Din begäran att prenumerera/avsluta prenumeration har skickats vidare till listans ägare för godkännande. Du kommer att få en notifiering när du har blivit ansluten till (eller borttagen från) listan.

en: Your request has been forwarded to the list owner
sv: Din begäran har skickats vidare till listägaren

note: (report_param.email)
en: Your request has been forwarded to the user %1
sv: Din begäran har skickats vidare till användaren %1

en: To confirm your identity and prevent anyone from subscribing you to this list against your will, a message containing an validation link was sent to the e-mail address you provided.
sv: För att bekräfta din identitet och hindra andra från att starta en prenumeration på den här listan mot din vilja har ett meddelande skickats till dig med en valideringslänk på den e-postadress du angav.

note: (report_param.email,report_param.listname)
en: You clicked a link to unsubscribe the address %1 from list %2.
sv: Du följde en länk för att avsluta prenumerationen för %1 på e-postlistan %2:

note: (report_param.listname)
en: A confirmation was just sent to this address. By clicking the link it contains, you will be unsubscribed from list %1
sv: En bekräftelse skickades just till denna adress. Om du klickar på länken den innehåll kommer din prenumeration på %1 att tas bort

note: (report_param.listname)
en: Check your mailbox for new messages and click this link. This will confirm your subscription to list %1.
sv: Kontrollera din e-postlåda efter nya meddelanden och klicka på länken. Det bekräftar din prenumeration på listan %1.

note: (report_param.listname)
en: We need to check your identity before validating your unsubscription request for list %1. If you have a user account you should login or create an account. Otherwise we can send you an email with a validation link inside. Please provide your email address below to receive this validation link.
sv: Vi måste kontrollera din identitet innan vi validerar din begäran att avsluta prenumerationen på listan %1. Om du har ett användarkonto kan du logga in eller skapa ett konto.Annars kan vi skicka dig e-post med en valideringslänk inuti; Var god uppge din e-postadress nedan för att få denna valideringslänk.

note: (report_param.total)
en: %1 subscribers added
sv: %1 prenumeranter har lagts till

note: (report_param.email,report_param.listname)
en: Information regarding user %1 has been updated for list %2.
sv: Information om användaren %1 har uppdaterats för listan %2.

note: (report_param.email,report_param.listname)
en: User %1 is now subscriber of list %2.
sv: Användaren %1 är nu prenumerant på listan %2.

note: (report_param.email,report_param.listname)
en: User %1 has been invited to subscribe in list %2.
sv: Användaren %1 har bjudits in till listan %2.

note: (report_param.total,report_param.listname)
en: Subscription reminder sent to each of %1 %2 subscribers.
sv: Prenumerationspåminnelse skickat till alla %1 %2-prenumeranter.

note: (report_param.count)
en: The Reminder has been sent to %1 users.
sv: Påminnelsen har skickats till %1 användare.

note: (report_param.email,report_param.listname)
en: The user %1 has been removed from the list %2.
sv: Användaren %1 har tagits bort från listan %2.

note: (report_param.listname)
en: Your configuration regarding list %1 has been updated.
sv: Konfigurationen för listan %1 har uppdaterats.

note: (report_param.cmd)
en: Command '%1' found: ignoring end of message.
sv: Kommandot '%1' hittades: struntar i slutet av meddelandet.

note: (report_param.listname)
en: There is no message to moderate for list '%1'.
sv: Det finns inga meddelanden att moderera för listan '%1'.

note: (report_param.listname)
en: Including list owners into list %1 was skipped.
sv: Inkludering av listägare i listan %1 skippades.

note: (report_param.listname)
en: Including moderators into list %1 was skipped.
sv: Inkluderande av moderatorer till listan %1 skippades.

note: (report_param.listname)
en: Including subscribers into list %1 was skipped.
sv: Inkluderande av prenumeranter i listan %1 skippades.

note: (report_param.name,report_param.listname)
en: Subscribers were included from data source "%1" into list %2.
sv: Prenumeranter inkluderades från datakälla "%1" till listan %2.

note: (report_param.total)
en: %1 addresses have been removed
sv: %1 adresser har tagits bort

note: (report_param.action)
en: %1: action completed
sv: %1: åtgärden utförd

note: (report_param.action)
en: %1: action will complete soon
sv: %1: åtgärden slutförs snart

en: Configuration file has been updated
sv: Konfigurationsfilen har uppdaterats

en: No parameter was edited
sv: Ingen parameter ändrad

en: List has been purged
sv: Listan har tagits bort

en: List has been closed
sv: Listan har stängts

en: List has been restored
sv: Listan har återställts

note: (report_param.path)
en: File %1 successfully uploaded!
sv: Filen %1 laddades upp!

note: (report_param.path)
en: File %1 unzipped!
sv: Filen %1 uppackad!

note: (report_param.path)
en: Old file %1 has been erased
sv: Gammal fil %1 har tagits bort

note: (report_param.path)
en: File %1 waiting for moderation
sv: Filen %1 väntar på moderering

note: (report_param.path)
en: File %1 saved
sv: Filen %1 sparad

en: Your password has been emailed to you
sv: Ditt lösenord har skickats till dig med e-post

en: To choose your password go to 'preferences', from the upper menu.
sv: För att välja lösenord, gå till 'inställningar' från den övre menyn.

note: (report_param.list)
en: No message and no document to moderate for list %1
sv: Inga meddelanden och inga dokument att moderera för listan %1

en: The list of list members will be built/updated soon (a few minutes).
sv: Medlemslistan kommer att skapas/uppdateras snart (några få minuter).

en: Concerned subscribers have been notified about deleted topics.
sv: Berörda prenumeranter har blivit notifierade om borttagna ämnen.

en: You have been authenticated
sv: Du är autentiserad

note: (report_param.orig_file,report_param.new_file)
en: File %1 has been renamed to %2
sv: Filen %1 har döpts om till %2

en: List has been set to the pending status. The listmaster needs to approve it.
sv: Listan har satts till väntande; listmästaren måste validera den

en: List name has been lowercased
sv: Listnamnet har gjorts om till små bokstäver

en: Aliases have been installed.
sv: Alias har installerats.

note: (report_param.notified_user)
en: User %1 has been notified
sv: Användaren %1 är notifierad

en: Command not understood: ignoring end of message.
sv: Kommandot förstods inte: struntar i slutet av meddelandet.

en: Unknown action
sv: Okänd åtgärd

en: Your message was not a multipart/signed message or Sympa could not verify the signature (be aware that Sympa can't check signature if you use the subject header to write a command).
sv: Ditt meddelande var inte ett flerdels/signerat-meddelande eller så kunde Sympa inte verifiera signaturen (tänk på att Sympa inte kan kontrollera signaturen om du använder ämnesraden för att skriva ett kommando).

note: (report_param.p_name)
en: Syntax errors with the following parameters: %1
sv: Syntaxfel med följande parametrar: %1

en: Command syntax error.
sv: Kommandosyntaxfel.

note: (report_param.listname)
en: %1: unknown list
sv: %1: okänd lista

note: (report_param.listname)
en: %1 mailing list does not provide subscriber preferences.
sv: E-postlistan %1 tillhandahåller inte prenumerationsinställningar.

note: (report_param.email,report_param.listname)
en: E-mail address %1 was not found in list %2.
sv: E-postadressen %1 hittades inte i listan %2.

note: (report_param.listname)
en: List %1 does not accept the DIGEST mode. Your configuration has not been changed.
sv: Listan %1 tillåter inte läget DIGEST. Din konfigurering angående detta kommando har inte uppdaterats.

note: (report_param.listname)
en: List %1 allows only these reception modes:
sv: Listan %1 tillåter bara dessa mottagningslägen:

note: (report_param.reception_mode)
en: %1 is not an available reception mode
sv: %1 är inte ett giltigt mottagningsläge

en: Archives are empty for this list
sv: Arkiven för den här listan är tomma

en: Required file does not exist.
sv: Obligatorisk fil finns inte.

note: (report_param.email,report_param.listname)
en: The User '%1' is already subscriber of list '%2'.
sv: Användaren '%1' är redan prenumerant på listan '%2'.

note: (statdesc)
en: Service unavailable because list status is '%1'
sv: Tjänsten är inte tillgänglig då listans status är '%1'

en: The authentication process failed. You probably confirmed your subscription using a different email address. Please try using your canonical address.
sv: Autentiseringsprocess misslyckades. Du bekräftade förmodligen din prenumeration med en annan e-postadress. Testa med din vanliga adress.

en: The authentication process failed. You probably confirmed your invitation using a different email address. Please try using your canonical address.
sv: Autentiseringsprocess misslyckades. Du bekräftade förmodligen din inbjudan med en annan e-postadress. Var god testa med din vanliga adress.

en: The authentication process failed. You probably confirmed your deletion using a different email address. Please try using your canonical address.
sv: Autentiseringsprocess misslyckades. Du bekräftade förmodligen ditt borttagande med en annan e-postadress. Var god testa med din vanliga adress.

note: (report_param.command)
en: The authentication process failed. You probably confirmed your "%1" command using a different email address. Please try using your canonical address.
sv: Autentiseringsprocess misslyckades. Du bekräftade förmodligen ditt "%1" kommando med en annan e-postadress. Var god testa med din vanliga adress.

note: (report_param.listname,report_param.key)
en: Unable to access the message on list %1 with key %2.
    Warning: this message may already have been sent by one of the list's moderators.
sv: Kunde inte få åtkomst till meddelandet till listan %1 med nyckeln %2.
    Varning: detta meddelande kan redan ha skickats av en av listans redaktörer.

en: Failed to moderate a message. It was probably moderated by another moderator.
sv: Kunde inte moderera meddelandet; det var troligen modererat av en annan moderator

note: (report_param.key)
en: Unable to access the message authenticated with key %1. The message may already been confirmed.
sv: Kunde inte få åtkomst till meddelande autentiserat med nyckeln %1. Meddelandet kan redan ha bekräftats.

en: Wrong parameters
sv: Fel parametrar

note: (report_param.new_robot)
en: %1: unknown robot
sv: %1: okänd robot

note: (report_param.family)
en: %1: unknown family
sv: %1: okänd familj

note: (report_param.email)
en: You are already logged in as %1
sv: Du är redan inloggad som %1

en: You cannot receive a password reminder. This could be because your password is managed outside of Sympa by a Single Sign-On system or LDAP directory.
sv: Du kan inte få någon lösenordspåminnelse; förmodligen för att ditt lösenord hanteras utanför Sympa (Single Sign On-system eller LDAP-katalog).

en: Please provide an email address
sv: Ange din e-postadress

note: (report_param.argument)
en: Missing argument %1
sv: Du måste ange %1

note: (report_param.argument)
en: Wrong value for parameter %1
sv: Fel värde för parametern %1

note: (report_param.email || report_param.value)
en: Address "%1" is incorrect
sv: Adressen "%1" är felaktig

en: Provided password is incorrect
sv: Angivet lösenord är felaktigt

en: You did not choose a password, request a reminder of the initial password
sv: Du valde inget lösenord, begär en påminnelse för ditt tidigare lösenord

en: Your password is stored in an LDAP directory, therefore Sympa cannot post a reminder
sv: Ditt lösenord lagras i en LDAP-katalog och därför kan inte Sympa skicka en påminnelse

note: (report_param.nb_days)
en: The period is too long (%1 days)
sv: Perioden är för lång (%1 dagar)

note: (report_param.page)
en: No page %1
sv: Ingen sida %1

en: Missing filter
sv: Saknar filter

en: Check the additional information
sv: Kontrollera den ytterligare information som finns

note: (report_param.file)
en: %1: file not editable
sv: %1: filen inte ändringsbar

note: (report_param.email,report_param.list)
en: %1 is already subscribed to the list %2
sv: %1 är redan en prenumerant av listan %2

en: Please provide your password
sv: Ange ditt lösenord

en: The passwords you typed do not match
sv: Lösenord du angav är inte samma

note: (report_param.tpl)
en: Provided path is incorrect for template '%1'
sv: Den angivna sökvägen är ogiltig för mallen '%1'

note: (report_param.path)
en: Cannot open file '%1'
sv: Kunde inte öppna filen '%1'

en: You need to provide list name
sv: Du måste ange ett listnamn

en: Tagging message is required for this list
sv: Märkning av meddelanden är obligatoriskt för den här listan

en: Tag message with topic is required for this list
sv: Ämnesmärkning är obligatoriskt för denna lista

en: You did not select an action to perform
sv: Du valde ingen handling att utföra

note: (report_param.email)
en: No bounce for user  %1
sv: Ingen studs för användaren %1

en: List has no bouncing subscribers
sv: Listan har inga prenumeranter som studsar

note: (report_param.email)
en: Config file has been modified by %1. Cannot apply your changes
sv: Konfigurationsfilen har modifierats av %1. Kan inte genomföra dina ändringar

en: Topic "other" is a reserved word
sv: Ämnet "other" är ett reserverat ord

note: (report_param.p_name)
en: Parameter '%1' is mandatory. Ignoring deletion.
sv: Parametern '%1' är obligatorisk. Ignorerar borttagning.

note: (report_param.param)
en: Parameter '%1' must have values
sv: Parametern '%1' måste ha värden

note: (report_param.param,report_param.val)
en: Parameter '%1' has got wrong value: '%2'
sv: Parametern '%1' har ett felaktigt värde: '%2'

note: (report_param.listname)
en: The list '%1' is already closed
sv: Listan '%1' är redan stängd

note: (report_param.listname)
en: The list '%1' is not closed
sv: Listan %1 är inte stängd

note: (report_param.bad_listname)
en: '%1': bad list name
sv: '%1': felaktigt listnamn

note: (report_param.new_listname)
en: '%1' list already exists
sv: listan '%1' finns redan

note: (report_param.new_listname)
en: Incorrect list name '%1': matches one of service aliases
sv: Ogiltigt filnamn '%1': krockar med ett servicealias

note: (report_param.listname)
en: Failed to remove list aliases for list %1
sv: Kunde inte ta bort listalias listan %1.

note: (report_param.path)
en: %1: No such file or directory
sv: %1: Ingen sådan fil eller katalog

note: (report_param.path)
en: Unable to read %1: empty document
sv: Kan inte läsa %1: tomt dokument

en: There is no shared documents
sv: Det finns inga delade dokument

en: The shared document space is empty
sv: Det delade dokumentutrymmet är tomt

en: The shared directory cannot have any description
sv: Den delade katalogen kan inte ha någon beskrivning

en: No description specified
sv: Ingen beskrivning specificerad

note: (report_param.path)
en: Unable to describe, the document '%1' does not exist
sv: Kunde inte beskriva, dokumentet '%1' finns inte

en: Data has changed on disk. Cannot apply your changes
sv: Data har ändrats på disken. Kan inte genomföra dina ändringar

note: (report_param.name)
en: %1: incorrect name
sv: %1: felaktigt namn

en: Failed: your content is empty
sv: Misslyckades: innehållet är tomt

note: (report_param.path)
en: Cannot overwrite file %1:
sv: Kan inte skriva över filen %1

note: (report_param.path)
en: A directory named '%1' already exists:
sv: En katalog med namnet '%1' finns redan:

note: (report_param.name)
en: This is an already existing document: '%1'
sv: Detta är ett doument som redan finns: '%1'

en: No name specified
sv: Inget namn specificerat

en: The document repository exceed disk quota.
sv: Dokumentlagringen överstiger det tilldelade diskutrymmet.

note: (report_param.path)
en: Cannot upload file %1:
sv: Kan inte ladda upp filen %1:

note: (report_param.dir)
en: You're not authorized to upload an INDEX.HTML file in %1
sv: Du är inte auktoriserad att ladda upp en INDEX.HTML i %1

en: The upload failed, try it again
sv: Uppladdningen misslyckades, försök igen

note: (report_param.name,report_param.reason)
en: Directory %1 and its contents could not be copied: %2
sv: Katalogen %1 och dess innehåll kunde inte kopieras; %2

note: (report_param.name,report_param.reason)
en: File %1 was not copied: %2
sv: Filen %1 kopierades inte: %2

note: (report_param.directory)
en: Failed: %1 not empty
sv: Misslyckades: %1 inte tom

en: No certificate for this list
sv: Inget certifikat för denna lista

en: This list has no message topic
sv: Denna lista har inga meddelandeämnen

note: (report_param.email)
en: No entry for user '%1'
sv: Inga data för användaren '%1'

en: Please select archive months
sv: Välj arkivmånader

en: No SOAP service
sv: Ingen SOAP-tjänst

en: Authentication failed
sv: Autentisering misslyckades

note: (report_param.argument)
en: This Template '%1' already exists
sv: Mallen '%1' finns redan

note: (report_param.file_del)
en: Cannot delete this file '%1'
sv: Kan inte ta bort filen '%1'

note: (report_param.email,report_param.listname)
en: Failed to update member email '%1' in list '%2'.
sv: Kunde inte uppdatera medlemsemail för listan '%1' i listan '%2'.

note: (report_param.listname)
en: Failed to update member email in list '%1', list owner has been notified.
sv: Kunde inte sätta medlemmens e-post i listan '%1', listägaren har blivit notifierad.

note: (report_param.email,report_param.listname)
en: Failed to delete member email '%1' in list '%2'.
sv: Kunde inte ta bort medlemsemail '%1' i listan '%2'.

note: (report_param.email,report_param.listname)
en: Failed to update owner email '%1' in list '%2'.
sv: Kunde inte uppdatera ägaremail '%1' i listan '%2'.

note: (report_param.email,report_param.listname)
en: Failed to update moderator email '%1' in list '%2'.
sv: Kunde inte uppdatera moderatoremail '%1' i listan '%2'.

note: (report_param.email,report_param.listname)
en: Failed to delete owner email '%1' in list '%2'.
sv: Kunde inte ta bort ägaremail '%1' i listan '%2'.

note: (report_param.email,report_param.listname)
en: Failed to delete moderator email '%1' in list '%2'.
sv: Kunde inte ta bort moderatoremail '%1' i listan '%2'.

note: (report_param.name)
en: Unknown authentication service %1.
sv: Okänd autentiseringstjänst %1.

en: Unable to send archive: no message id found.
sv: Kunde inte skicka arkiv: inget meddelande-id hittat.

note: (report_param.msgid)
en: No message found in archives matching Message-ID '%1'.
sv: Inget meddelande hittat i arkiven med överensstämmande meddelande-id '%1'.

note: (report_param.msgid)
en: Unknown scenario '%1'.
sv: Okänt fel '%1'.

note: (report_param.month)
en: Unable to find month '%1'
sv: Kunde inte hitta månaden '%1'

note: (conf.title,list.name)
en: %1 / unsubscribing from %2
sv: %1 / avslutar prenumeration från %2

note: (conf.title,list.name)
en: %1 / subscribing to %2
sv: %1 / prenumererar på %2

note: (list.name)
en: You requested that your e-mail address be removed from list '%1'.
sv: Du bad om att få din e-postadress borttagen från listan '%1'.

note: (list.name)
en: You requested that your e-mail address be added to list '%1'.
sv: Du bad om att få din e-postadress tillagd till listan '%1'.

note: (list.name)
en: You've made a user subscription request to list %1.
sv: Du bad om en användarprenumeration för listan '%1'.

note: (list.name)
en: You've made a user removal request from list %1.
sv: Du bad om en användarborttagning från listan '%1'.

note: (list.name)
en: You requested a subscription reminder to be sent to each subscriber of list %1
sv: Du bad om att en prenumerationspåmminelse skulle skickas till alla prenumeranter på listan %1

en: You requested a subscription reminder to be sent to each subscriber of list '*'
sv: Du bad om att en prenumerationspåminnelse skulle skickas till varje prenumerant på listan '*'

note: ("${conf.email}@${domain}","AUTH ${keyauth} ${cmd}")
en: If you want this action to be taken, please
    
    - reply to this mail
    OR
    - send a message to %1 with subject
     %2
    OR
    - click on the following URL
sv: Om du vill utföra denna åtgärd, vänligen
    
    - svara på detta meddelande
    ELLER
    - skicka ett meddelande till %1 med ämnet
     %2
    ELLER
    - tryck på följande mailto-länk

en: If you do not want this action to be taken, you can safely ignore this message.
sv: Om du inte vill att detta ska ske kan du bara ignorera detta meddelande.

note: (list.name,domain)
en: Here are the subscribers of %1@%2 mailing list:
sv: Här är prenumeranterna för e-postlistan %1@%2:

note: (total)
en: Total subscribers: %1
sv: Totalt antal prenumeranter: %1

note: (list.name)
en: Tag your message for list %1
sv: Märk ditt brev till listan %1

note: (list.name)
en: List %1 allows you to tag your messages, using a set of defined topics. To tag the attached message go to the following page:
sv: Listan %1 låter dig märka dina meddelanden med en uppsättningen fördefinerade ämnen. För att märka meddelandet gå till följande sida:

note: (list.name)
en: To distribute the attached message in list %1, click on the URL:
sv: För att distribuera det bifogade meddelandet till listan %1, följ länken nedan:

note: (conf.title)
en: %1 / your environment
sv: %1 / din miljö

note: (domain)
en: Someone, probably you, requested to allocate or renew your password for your list server account %1.
sv: Någon, troligen du, bad om att få tilldelat eller förnya ditt lösenord för ditt listserverkonto %1.

en: You may ignore this request or click on the following URL in order to choose your password.
sv: Du kan strunta i detta brev eller klicka på följande länk för att välja ett nytt lösenord

note: (conf.wwsympa_url,'/help')
en: Help on Sympa: %1%2
sv: Hjälp för Sympa: %1%2

en: To complete your account setup actions, you need to confirm that you have supplied a working email address. Please follow the link below to complete your account configuration.
sv: För att slutföra din kontokonfigurering måste du bekräfta att du har angett en fungerande e-postadress. Klicka på länken nedan för att slutföra din kontokonfigurering.

note: (list.name)
en: Shared document to be approved for %1
sv: Delat dokument att godkänna för %1

note: (list.name,filename,who)
en: There is a new shared document in list %1: 
        %2
        from %3
    
    To moderate this document:
sv: Det finns ett nytt delat dokument för listan %1: 
        %2
     från %3
    
    För att moderera detta dokument:

note: (list.name)
en: Information regarding list %1
sv: Information angående listan %1

note: (stats.msg_rcv)
en: Number of received messages :      %1
sv: Antal mottagna meddelanden : %1

note: (stats.msg_sent)
en: Number of forwarded messages:      %1
sv: Antal vidarebefodrade meddelanden: %1

note: (stats.byte_rcv)
en: Received mega-bytes         :      %1
sv: Mottagna megabytes : %1

note: (stats.byte_sent)
en: Forwarded mega-bytes        :      %1
sv: Vidarebefodrade megabytes : %1

note: (list.name,date)
en: %1 summary %2
sv: %1 sammanfattning %2

note: (file_name)
en: The %1 file that was initially attached to this message has been stored on the mailing lists server:
sv: %1-filen som var bifogad med detta meddelande har lagrats på e-postlistservern:

note: (list.name)
en: Your bouncing address in list %1
sv: Din studande adress på listan %1

note: (list.name,to,subscriber.first_bounce)
en: Messages from list %1 that were sent to your address %2 have generated non-delivery reports since %3. 
    If this problem persists, you will be automatically unsubscribed from the list.
sv: Meddelanden från listan %1 skickades till din adress %2 har genererat icke leverans rapporter sedan %3.
    Om problemet kvarstår kan du bli automatiskt bortplockad från listan.

en: You can contact list owner:
sv: Du kan kontakta listägaren:

note: (list.name)
en: Some of the topics you are subscribed to in the list '%1' have been deleted.
    Deleted topic(s) is(are):
sv: En del av de ämnen du prenumererar på i listan '%1' har tagits bort.
    Borttagna ämnen:

en: To update your topics subscription, go to the following page:
sv: För att uppdatera ämnesprenumerationer, gå till följande sida:

note: (list.name)
en: Management of list %1
sv: Hantera listan %1

note: (delegator,list.name,domain)
en: You have been delegated the responsibility of list owner by %1 for list %2@%3.
sv: Du har delegerats listägaransvar av %1 för listan %2@%3.

note: (delegator,list.name,domain)
en: You have been delegated the responsibility of list moderator by %1 for list %2@%3.
sv: Du har delegerats listmoderatoransvar av %1 för listan %2@%3.

en: The list homepage:
sv: Listhemsidan:

en: Owner and moderator guide:
sv: Listägare och moderatorsmanual:

note: (list.name)
en: FYI: subscribing to %1
sv: För din information: prenumererar på %1

note: (conf.title,list.name)
en: FYI: unsubscribing from %1
sv: För din information: avslutar prenumeration från %1

note: (list.name)
en: Someone (probably you) requested for subscribing to list %1, but you have already subscribed to this list.
sv: Någon, troligen du, begärde att en prenumeration skulle startas på listan %1, men du har redan prenumerat på denna lista.

note: (list.name)
en: Someone (probably you) requested for unsubscribing from list %1, but you have not subscribed to this list.
sv: Någon, troligen du, begärde att en prenumeration skulle avslutas för listan %1, men du har inte prenumererat på denna lista.

note: (list.name)
en: Welcome to list %1
sv: Välkommen till listan %1

note: (list.name,domain)
en: Welcome to list %1@%2
sv: Välkommen till listan %1@%2

note: (user.email)
en: Your subscription email is %1
sv: Din prenumerationsadress är %1

en: General information about mailing lists:
sv: Allmän information om e-postlistor:

en: Result of your command
sv: Resultatet av ditt kommando

en: Here are the lists you are currently subscribed to:
sv: Här är listorna du för närvarande prenumererar på:

en: Lists you are owner of:
sv: Listor du äger:

en: Lists you are moderator of:
sv: Listor du är redaktör för:

note: (list.name,domain)
en: encrypted message for list %1@%2
sv: krypterat meddelande för listan %1@%2

note: (mail.sender,mail.subject)
en: An encrypted message from %1 has been distributed to
    Subject: %2
sv: Ett krypterat meddelande från %1 har distribuerats till
    Ämne : %2

note: (user.email)
en: It was not possible to send you the message because the mailing list manager was unable to access your personal certificate (email %1).
sv: Det gick inte att skicka dig meddelandet eftersom listhanteraren inte kunde komma åt ditt personliga certifikat (email %1).

note: (conf.email,domain)
en: Please, in order to receive future encrypted messages send a signed message to %1@%2.
sv: Var god, För att framöver få krypterade meddelanden skicka ett signerat meddelande till %1@%2.

en: Information about this list:
sv: Information om denna lista:

en: A virus in your email
sv: Ett virus i ditt e-postmeddelande

en: mails
sv: e-post

en: Page navigation:
sv: Sidnavigering:

en: Archive powered by
sv: Arkivet drivs av

en: Chronological
sv: Kronologisk

en: Thread
sv: Trådad

note: ("$YYYYMMDD$") This entry contains date/time conversions.  See https://perldoc.perl.org/POSIX#strftime for details.
en: %m/%d/%Y
sv: %Y-%m-%d

en: , <em>(continued)</em>
sv: , <em>(fortsätter)</em>

en: &lt;Possible follow-up(s)&gt;
sv: &lt;Möjliga uppföljningar&gt;

en: <em>Message not available</em>
sv: <em>Meddelandet är ej tillgängligt</em>

en: picture
sv: bild

en: Reply
sv: Svara

note: (user.email)
en: Re-deliver to %1
sv: skicka det tillbaka till %1

en: View source
sv: visa originalmeddelande

en: restricted to owner with authentication
sv: begränsad till autentiserade ägare

en: restricted to owner without authentication if DKIM signature is OK.
sv: begränsad till ägare utan autentisering om DKIM-signaturen är godkänd.

en: add impossible
sv: tilläggning ej möjlig

en: add performed by list owner does not need authentication
sv: tilläggning av listägare kräver inte autentisiering

en: add performed by owner does not need authentication (notification)
sv: tilläggning utförd av ägaren kräver inte autentisering (notifiering)

en: add performed by list owner does not need authentication if DKIM signature OK
sv: tilläggning av listägare kräver inte autentisering om DKIM-signaturen är godkänd.

en: by owner
sv: av ägaren

en: restricted to listmaster
sv: begränsad till listmästare

en: anybody. Be sure you know what you are doing
sv: alla. Var säker på att du verkligen vet vad du gör

en: anybody by validation by listmaster required
sv: alla, men validering av listmästaren krävs

en: moderated for subscribers
sv: modererad för prenumeranter

en: restricted to list owners
sv: begränsad till listägare

en: restricted to subscribers
sv: begränsad till prenumeranter

en: restricted to subscribers authenticated with user cert
sv: begränsad till prenumeranter autentiserade med användarcertifikat

en: public documents
sv: publika dokument

en: deletion performed only by list owners, need authentication
sv: borttagning utförs bara av listägare, kräver autentisering

en: deletion performed only by list owners, need authentication unless DKIM signature is OK
sv: borttagning utförs bara av listägare, kräver autentisering om det inte finns en godkänd DKIM-signatur

en: remove subscriber impossible
sv: borttagning av prenumerant ej möjlig

en: by owner without authentication
sv: av ägare utan autentisering

en: list owners, authentication not needed (notification)
sv: listägare, autentisering krävs inte (notifiering)

en: need authentication
sv: behöver autentisering

en: impossible
sv: ej möjlig

en: only for listmaster
sv: bara för listmästaren

en: for anyone
sv: för alla

en: invite perform by list owner do not need authentication
sv: inbjudan från listägaren kräver inte autentisering

en: listmaster only
sv: bara listmästaren

en: listmaster only (do not require authentication if DKIM siganture is OK)
sv: enbart listmästare (kräver inte autentisering om godkänd DKIM-signatur finns)

en: restricted to list owners (authentication is not required if a DKIM signature is OK)
sv: begränsad till listägare (autentisering krävs inte om godkänd DKIM-signatur finns)

en: no one can review
sv: ingen kan granska

en: only owner (and listmaster)
sv: bara ägaren (och listmästaren)

en: anyone can do it!
sv: vem som helst kan göra det!

en: Moderated, no authentication needed if DKIM signature from moderator is OK
sv: Modererad, ingen autentisering krävs om det finns godkänd DKIM-signatur från redaktöreren

en: Moderated
sv: Modererad

en: Moderated, even for moderators
sv: Modererad, även för moderatorer

en: Moderated, need authentication from moderator
sv: Modererad, kräver autentisering av redaktören

en: Newsletter, restricted to moderators
sv: Nyhetsbrev, begränsat till moderatorer

en: Newsletter, restricted to moderators after confirmation
sv: Nyhetsbrev, begränsat till moderatorer efter bekräftelse

en: restricted to subscribers and checked smime signature
sv: begränsad till prenumeranter med kontrollerad smime-signatur

en: Moderated, restricted to subscribers
sv: Modererad, begränsad till prenumeranter

en: Moderated, for non subscribers sending multipart messages
sv: Modererad, för icke-prenumeranter som skickar multipart-meddelanden

en: restricted to subscribers with previous md5 authentication
sv: begränsad till prenumeranter med föregående md5-autentisiering

en: Moderated, for subscribers and even moderators themself
sv: Modererad, för prenumeranter och även moderatorer själva

en: Private, moderated for non subscribers
sv: Privat, modererad för icke-prenumeranter

en: Private, confirmation for non subscribers
sv: Privat, bekräftelse krävs för icke-prenumeranter

en: public list
sv: publik lista

en: public list, Bcc rejected (anti-spam)
sv: publika lista, Bcc-spärras (anti-skräppoståtgärd)

en: anyone no authentication if DKIM signature is OK
sv: alla utan autentisering om godkänd DKIM-signatur finns

en: public list multipart/mixed messages are forwarded to moderator
sv: publik lista, multipart/mixed-meddelanden skickas vidare till moderator

en: public list multipart messages are rejected
sv: multipart-meddelanden till publika listor spärras

en: test X-Spam-Status header
sv: test efter x-spam-status-huvudrad

en: subscription request confirmed
sv: prenumerationsbegäran bekräftad

en: need authentication (notification is sent to owners)
sv: kräver autentisering (notifierng skickas till ägare)

en: need authentication unless DKIM signature is OK (notification is sent to owners)
sv: kräver autentisering om inte godkänd DIM-signatur finns. (notifiering skickas till ägarna)

en: requires authentication then owner approval
sv: kräver autentisering sedan ägarens godkännande

en: requires authentication unless DKIM signature is OK, then owner approval
sv: kräver autentisering om inte godkänd DKIM-signatur finns, därefter ägarens godkännande

en: subscription is impossible
sv: det är inte möjligt att prenumerera

en: for anyone without authentication
sv: för alla, utan autentisering

en: anyone, notification is sent to list owner
sv: alla, notifiering skickas till listägaren

en: anyone, no welcome message
sv: alla, inget välkomstbrev

en: owners approval
sv: ägarens godkännande

en: requires S/MIME signed
sv: kräver S/MIME signering

en: requires S/MIME signed or owner approval
sv: kräver S/MIME signering eller ägarens godkännande

en: conceal unless for listmaster
sv: dölj för andra än listmästare

en: conceal unless user is logged in
sv: dölj om användaren inte är inloggad

en: no conceal
sv: dölj ej

en: authentication requested, notification sent to owner
sv: autentisering begärd, notifiering skickad till ägaren

en: authentication requested unless DKIM signature is OK, notification sent to owner
sv: autentisering krävs om inte godkänd DKIM-signatur finns, notifiering skickas till ägaren

en: need authentication unless DKIM signature is OK
sv: kräver autentisering om inte godkänd DKIM-signatur finns

en: open with mail confirmation, owner is notified
sv: öppen med e-postbekräftelse, ägaren notifieras

en: conceal except for subscribers
sv: dölj för icke-prenumeranter

en: conceal even for subscribers
sv: dölj, även för prenumeranter

en: restricted to local domain users
sv: begränsad till lokala domänanvändare

en: anyone from local domain
sv: alla på den lokala domänen

en: restricted to subscribers or local domain users
sv: begränsad till prenumeranter eller användare på den lokala domänen

en: restricted to local domain
sv: begränsad till den lokala domänen

en: restricted to local domain and subscribers
sv: begränsad till lokala domänanvändare och prenumeranter

en: local domain users or owner approval
sv: lokala domänanvändare eller med ägargodkännande

en: intranet access
sv: intranet tillgång

en: daily certificate expiration date checking; users are warned when their certificate has expired or expires within 3 days
sv: dagliga certifikats-utgångskontroller; användare varnas när deras certifikat har gått ut eller går ut inom 3 dagar

en: daily update of the certificate revocation list
sv: dagliga uppdateringar av certifikatrevokeringslistan

en: daily evaluation of bouncing users
sv: Daglig utvärdering av studsande prenumeranter

en: expiration routine run yearly
sv: expireringsrutin att köra årligen

en: daily deletion of outdated logs
sv: rensa loggar dagligen

en: daily deletion of outdated tickets
sv: ta bort biljett äldre än sympa.conf/one_time_ticke_table_ttl-parametern dagligen

en: monthly deletion of bounces for unsubscribed addresses
sv: ta bort studsar för oprenumererade adresser månatligen

en: daily termination of outdated sessions
sv: rensa sessioner äldre än sympa.conf/session_expiration_period-parametern dagligen

en: daily deletion of unuseful items from table
sv: ta bort onyttiga saker från alla tabeller dagligen

en: monthly purge of orphan entries in user table
sv: ta bort föräldralösa poster i användartabellen varje månad

en: reminder message sent to subscribers every 2 months
sv: påminnelsemeddelande skickas till prenumeranter varannan månad

en: reminder message sent to subscribers every month
sv: påminnelsemeddelande skickas till prenumeranter varje månad

en: reminder message sent to subscribers every year
sv: påminnelsemeddelanden skickas till prenumeranter varje år

en: update of list members based on the TTL
sv: Uppdatering av listmedlemmar baserad på TTL

en: private archives
sv: privata arkiv

en: public archives
sv: publika arkiv

en: only subscribers can post
sv: bara prenumeranter får skicka

en: Public discussion mailing list
sv: Publik diskussionslista

en: everyone may post
sv: alla kan posta

en: controlled subscription
sv: kontrollerad prenumeration

en: Hotline mailing list
sv: Hotline-postlista

en: public and moderated list
sv: publik och modererad lista

en: subscribers emails are protected
sv: prenumeranternas epostadresser är skyddade

en: default reception format is HTML
sv: brev skickas som HTML som standard

en: Mailing list configuration to be used for a news letter providing both text plain and HTML formats
sv: E-postlista konfigurerad att fungera som ett nyhetsbrev med meddelanden i både text och HTML-format

en: Mailing list configuration to be used for a news letter
sv: E-postlistekonfiguration att användas för ett nyhetsbrev

en: Private working group setup
sv: Inställningar för privat arbetsgrupp

en: Messages can either be read via email (subscription) or via the web (web archives)
sv: Meddelanden kan läsas antingen via e-post (prenumeration) eller via webben (webbarkiv)

en: Web forum mailing list
sv: Web-forum ML

en: Mailing list for intranets
sv: E-postlista för intranät
