synapse-project - en to ar translation catalogue (168 entries)

en: Synapse
ar: سيّناپس

en: Search everything you do.
ar: ابحث في كل شيء تفعله.

note: activate has to stay in first position!
en: Activate
ar: تفعيل

note: Whooot?! This cannot be true!
en: All
ar: جميع

en: Actions
ar: إجراءات

en: Audio
ar: صوت

en: Applications
ar: تطبيقات

en: Places
ar: أماكن

en: Documents
ar: مستندات

en: Images
ar: صور

en: Video
ar: ڤيديو

en: Contacts
ar: المراسَلون

en: Internet
ar: إنترنت

note: _labels.set (QueryFlags.ALL, _("All")); // Do not remove!
en: Include remote content
ar: ضمن محتوى بعيد

note: _labels.set (QueryFlags.FILES, _("Files"));
en: Uncategorized
ar: غير مصنف

en: Searching...
ar: يبحث...

en: No results found.
ar: لا توجد نتائج.

en: No recent activities found.
ar: لا توجد نشاطات حديثة.

en: Type to search...
ar: أكتب للبحث...

en: ...or press down key to browse recent activities
ar: ...أو اضغط اي زر لتصفح آخر الأنشطة

en: Status
ar: حالة

en: Enable this plugin
ar: فَعْلّ هذه الإضافة

en: Disable this plugin
ar: عطلّ هذه الإضافة

en: About this plugin
ar: حول هذه الإضافة

en: Configure plugin
ar: ضبط الإضافة

en: Disabled
ar: مُعَطلّ

en: Enabled
ar: مُفَعلّ

en: Synapse - Settings
ar: إعدادات - سيّناپس

en: Default
ar: إفتراضيّ

en: Essential
ar: أساسية

en: Doish
ar: دوويش

en: Side Doish
ar: الجانب Doish

en: Virgilio
ar: ڤيرجيليو

en: Execute
ar: نفذ

en: Execute without hiding
ar: تنفيذ دون إخفاء

en: Alternative Delete
ar: طريقة أخرى للحذف

en: Next Result
ar: النتيجة التالية

en: Previous Result
ar: النتيجة السابقة

en: First Result
ar: النتيجة الأولى

en: Last Result
ar: النتيجة الأخيرة

en: Next 5 Results
ar: النتائج الخمسة اللاحقة

en: Previous 5 Results
ar: النتائج الخمسة السابقة

en: Next Category
ar: االقسم التالي

en: Previous Category
ar: القسم السابق

en: Next Pane
ar: الجزء التّالي

en: Previous Pane
ar: الجزء السّابق

en: Paste
ar: لصق

en: Paste current selection
ar: لصق التحديد الحالي

en: Quit
ar: غادر

en: Shortcut already in use
ar: الإختصار مستخدم حاليا

en: General
ar: عام

en: Plugins
ar: ملحقات

en: Behavior & Look
ar: سلوك & مظهر

en: Theme:
ar: سِمة:

note: Autostart checkbox
en: Startup on login
ar: بدء مع الولوج

note: Notification icon
en: Show notification icon
ar: عرض أيقونة التنبيهات

en: Shortcuts
ar: إختصارات

en: Action
ar: إجراء

en: Shortcut
ar: إختصار

en: Click the shortcut you wish to change and press the new shortcut.
ar: أنقر على الاختصار الذي ترغب بتغييره ثم أضغط اختصار جديد.

en: No results.
ar: لا توجد نتائج.

note: if is home dir
en: Home
ar: الصفحة الرئيسية

en: Root
ar: الجذر

en: Run
ar: تشغيل

en: Run an application, action or script
ar: شغل تطبيق، إجراء أو سكربت

en: Run in Terminal
ar: شغل في الطرفية

en: Run application or command in terminal
ar: شغل تطبيق أو أمر في الطرفية

en: Open
ar: فتح

en: Open using default application
ar: فتح باستخدام تطبيق الافتراضي

en: Open folder
ar: فتح مجلد

en: Open folder containing this file
ar: فتح مجلد الذي يحوي هذا ملف

en: Copy to Clipboard
ar: انسخ إلى الحافظة

en: Copy selection to clipboard
ar: انسخ المختار إلى الحافظة

en: Control Banshee and add items to playlists.
ar: التحكم Banshee و إضافة عناصر إلى قائمة التشغيل

note: DBusService.get_default ().name_is_activatable (BansheePlaybackController.UNIQUE_NAME), // doesn't work for banshee
en: Banshee is not installed
ar: برنامج Banshee ليس مثبت على الجهاز

en: Play
ar: شغّل

en: Start playback in Banshee
ar: أبدأ التشغيل في Banshee

en: Pause
ar: ألبث

en: Pause playback in Banshee
ar: توقيف مؤقت للتشغيل في Banshee

en: Next
ar: التالي

en: Plays the next song in Banshee's playlist
ar: تشغيل الأغنية التالية في قائمة تشغيل Banshee

en: Previous
ar: السابق

en: Plays the previous song in Banshee's playlist
ar: تشغيل الأغنية السابقة في قائمة تشغيل Banshee

en: Enqueue in Banshee
ar: ضم الى برنامج Banshee

en: Add the song to Banshee playlist
ar: إضافة الأغنية إلى قائمة التشغيل في Banshee

en: Play in Banshee
ar: تشغيل في Banshee

en: Clears the current playlist and plays the song
ar: إزالة قائمة التشغيل الحالية و تشغيل هذه الأغنية

en: Calculator
ar: حاسبة

en: Calculate basic expressions.
ar: احسب التعبيرات المنتظمة

en: bc is not installed
ar: بي-سي ليس منصباً

en: Open chat
ar: فتح المحادثة

en: Open a chat with selected contact
ar: فتح المحادثة مع الأشخاص المعينة

en: Send a message
ar: أرسل رسالة

en: Send a message to the contact
ar: إرسال رسالة إلى جهة الإتصال

en: Send message to..
ar: أرسل رسالة إلى...

en: Send a message to a contact
ar: أرسل رسالة إلى صلة ما

en: Chat actions
ar: أوامر الدردشة

en: Open chat, or send a message with your favorite IM
ar: افتح دردشة أو أرسل رسالة باستخدام تطبيق المراسلة المفضل

en: Chromium Plugin
ar: إضافة كروميوم

en: Browse and open Chromium bookmarks.
ar: تصفح وافتح علامات كروميوم

en: Chromium is not installed
ar: متصفح كروميوم غير منصب

en: Run command
ar: شغّل أمر

en: Find and execute arbitrary commands.
ar: ابحث ونفذ الاوامر جزافاً

en: Search for and run applications on your computer.
ar: ابحث و شغل التطبيقات على حاسبك

en: Open with %s
ar: افتح بواسطة %s

en: Opens current selection using %s
ar: افتح الخيار الحالي بواسطة %s

en: Launch action '%s'
ar: أمر التشغيل '%s'

en: Search in Devhelp
ar: ابحث في Devhelp

en: Search documentation for this symbol
ar: ابحث في التوثيق عن هذا الرمز

en: Search documentation using Devhelp.
ar: ابحث في والوثائق باستخدام Devhelp.

en: Devhelp is not installed
ar: برنامجDevhelp ليس مثبت على الجهاز

en: Define
ar: عرّف

en: Look up definition in dictionary
ar: ابحث عن تعريف في القاموس

en: Look up definitions of words.
ar: ابحث عن تعريفات للكلمات.

en: No compatible Dictionary installed
ar: لا يوجد قاموس متوافق

en: Open commonly used directories.
ar: افتح القواميس المستخدمة عادةً

en: Remove
ar: إحذف

en: Move to Trash
ar: انقل إلى  المهملات

en: Rename to
ar: غيّر التسمية إلى

en: Rename the file to...
ar: غيّر اسم الملف إلى...

en: File "%s"does not exist.
ar: الملف '%s' غير موجود

en: Cannot move "%s" to "%s"
ar: لا يمكن نقل '%s' إلى '%s'

en: File Operations
ar: عمليات الملفات

en: Copy, Cut, Paste and Delete files
ar: نسخ وقص ولصق وحذف الملفات

en: GNOME Bookmarks Plugin
ar: إضافة علامات جنوم

en: Browse and open GNOME bookmarks.
ar: تصفح وافتح علامات جنوم

en: Improve results returned by the Zeitgeist plugin by looking for similar files on the filesystem.
ar: حسّن نتائج العرض المستلمة من إضافة "Zeitgeist" بالبحث عن ملفات مشابهة على النظام

en: Upload to imgur
ar: إرفع إلى imgur

en: Upload selection to imgur image sharer
ar: ارفع البنود المحددة لـ "imgur"

en: The selection was successfully uploaded and its URL was copied to clipboard.
ar: تم الرفع ونُسِخ الرابط إلى حافظة النصوص

en: An error occurred during upload, please check the log for more information.
ar: حصل خطأ خلال الرفع. راجع ملفات القيد "log" لمزيد من المعلومات

en: Upload selection to imgur image sharer, and send the link to contact
ar: ارفع الأشياء المحددة إلى "imgur" وارسل الرابط إلى جهة اتصال

en: Share images using imgur.
ar: شارك الصور عبر "imgur"

en: Runs locate command to find files on the filesystem.
ar: يشغل أمر locate للبحث عن الملفات ضمن ملفات النظام.

en: Search the web.
ar: أبحث على الويب.

en: Google Maps
ar: خرائط Google

en: Search using Google Maps
ar: ابحث ضمن خرائط Google

en: Control Rhythmbox and add items to playlists.
ar: تحكم ببرنامج Rhythmbox و أضف عناصر إلى قائمة التشغيل.

en: Rhythmbox is not installed
ar: برنامج Rhythmbox غير مثبت

en: Start playback in Rhythmbox
ar: أبدأ التشغيل في Rhythmbox

en: Pause playback in Rhythmbox
ar: توقيف مؤقت للتشغيل في Rhythmbox

en: Plays the next song in Rhythmbox's playlist
ar: تشغيل الأغنية التالية في قائمة تشغيل Rhythmbox

en: Plays the previous song in Rhythmbox's playlist
ar: تشغيل الأغنية السابقة في قائمة تشغيل Rhythmbox

en: Enqueue in Rhythmbox
ar: ضم إلى برامج Rhythmbox

en: Add the song to Rhythmbox playlist
ar: إضافة الأغنية إلى قائمة التشغيل في Rhythmbox

en: Play in Rhythmbox
ar: تشغيل في Rhythmbox

en: Lock Screen
ar: أقفل الشاشة

en: Locks screen and starts screensaver.
ar: قم بإقفال الشاشة و تشغيل شاشة التوقف.

en: Lock screen of your computer.
ar: إغلاق شاشة الحاسب

en: Selection
ar: إختيار

en: Selected text
ar: النص المحدد

en: Hibernate
ar: إسبات

en: Put your computer into hibernation mode
ar: وضع الحاسب في وضع الإسبات

en: Shut Down
ar: اطفئ الحاسب

en: Turn your computer off
ar: قم بإيقاف تشغيل الحاسب

en: Restart
ar: أعد تشغيل الحاسب

en: Restart your computer
ar: قم بإطفاء ثم إعادة تشغيل الحاسب

en: Raise
ar: رفع

en: Stop
ar: توقف

en: few moments ago
ar: منذ دقائق معدودة

en: %d minute ago | %d minutes ago
ar[0]: %d دقيقة
ar[1]: %d دقائق
ar[2]: %d دقائق
ar[3]: %d دقائق
ar[4]: %d دقائق
ar[5]: %d دقائق

en: %d hour ago | %d hours ago
ar[0]: %d ساعة
ar[1]: %d ساعات
ar[2]: %d ساعات
ar[3]: %d ساعات
ar[4]: %d ساعات
ar[5]: %d ساعات

en: %d day ago | %d days ago
ar[0]: %d يوم
ar[1]: %d أيام
ar[2]: %d أيام
ar[3]: %d أيام
ar[4]: %d أيام
ar[5]: %d أيام

en: %d week ago | %d weeks ago
ar[0]: %d أسبوع
ar[1]: %d أسابيع
ar[2]: %d أسابيع
ar[3]: %d أسابيع
ar[4]: %d أسابيع
ar[5]: %d أسابيع

en: Search various items logged by Zeitgeist.
ar: البحث ضمن العناصر المسجلة من قبل Zeitgeist.

en: Zeitgeist is not installed
ar: برنامج Zeitgeist ليس مثبت على الجهاز

en: Related files
ar: الملفات ذات الصلة

en: Finds files related to other search results using Zeitgeist.
ar: البحث عن الملفات الاخرى ذات الصلة أنظر نتائج البحث باستخدام المنقب.
